Hlavní Bolest

Diagnostika, léčba a prevence syfilis u těhotných žen

Syfilis u těhotných žen je jediným rizikovým faktorem syfilitické infekce plodu. U syfilis je při registraci poprvé vyšetřena těhotná žena. U všech těhotných žen, kterým byla diagnostikována tato choroba, nebylo asi 40% zaregistrováno na předporodních klinikách. Syfilis byl diagnostikován v pozdějších stadiích těhotenství nebo při porodu.

V zásadě jsou jední, finančně nezajištěni, bez vlastního bydlení, s tendencí k četným příležitostným sexuálním vztahům ženy. Těhotenství u těchto žen je obecně nežádoucí..

Obr. 1. Na fotografii, časný vrozený syfilis u dítěte - difuzní infiltrace kůže Hochsinger.

Diagnóza syfilisu u těhotných žen

Diagnóza syfilie u těhotných žen se provádí na základě anamnézy, klinického obrazu choroby a laboratorních vyšetření. Při sběru anamnézy je věnována pozornost identifikaci faktorů přispívajících k rozvoji syfilitické infekce - behaviorálních a sociálních charakteristik pacienta. Byly vyjasněny stížnosti pacienta a dynamika klinických projevů, informace o vyhledání lékařské pomoci, výsledky vyšetření na syfilis a případné předchozí ošetření..

Dále je vyšetřena těhotná žena, následuje sbírka biologického materiálu k vyšetření, pro které se používá močová trubice a konečník, krční kanál a vagina, s mandlí a povrchem syfilisu..

Hlavním znakem primárního období syfilis je tvrdé kancléřství. U těhotných žen je ve více než 80% případů lokalizována v genitáliích, u třetiny pacientů na pyskovité větvi stydké pysky a zadní komisi, méně často na stydké pysky stydké pysky a velmi zřídka na děložním čípku a klitorisu. V téměř polovině případů je solidní řev definována jako eroze nebo vřed. Zvýšení regionálních lymfatických uzlin je zaznamenáno v 80% případů.

Roseola kožní vyrážka na trupu, papuly s lokalizací na genitáliích, trupu a hlavě, syfilis s lokalizací v ústní dutině - hlavní příznaky sekundárního syfilisu.

Pomalá reakce lymfatického systému je rysem moderního syfilisu u těhotné ženy. Současné pohlavně přenosné infekce mají významný dopad na průběh nemoci..

Obr. 2. Syfilis pemfigus zobrazený jako symptom časného vrozeného syfilisu.

Laboratorní diagnostika syfilis

Těhotné ženy na syfilis jsou vyšetřeny třikrát:

 • poprvé, když žena navštíví lékařské zařízení o těhotenství,
 • ve 30. týdnu těhotenství (při žádosti o předporodní dovolenou),
 • v předvečer porodu (38 - 39 týdnů těhotenství) nebo v nemocnici.

Mikroskopie

Detekce patogenů syfilis (bledý treponém) ve vzorcích materiálu získaných z lézí pomocí mikroskopie v tmavém zorném poli a přímou imunofluorescencí, identifikace specifické RNA a DNA patogenů pomocí PCR (polymerázová řetězová reakce) jsou spolehlivými příznaky důkazu o přítomnosti choroby. Absence světlých treponémů v nátěru nevylučuje přítomnost nemoci.

Obr. 3. Na fotografii vlevo jsou bledé treponémy se zvětšením 3000 krát (mikroskopie v tmavém poli). K detekci bakterií se také používá imunofluorescenční reakce (foto vpravo).

Obr. 4. Na fotografii jsou původci syfilis v nátěrech připravené metodou impregnace stříbrem (Levaditi technika).

Sérologická diagnostika syfilis u těhotných žen

Primární vyšetření těhotného séra na syfilis se provádí pomocí enzymatického imunosorbentového testu (ELISA) nebo pasivní hemaglutinační reakce (RPHA)..

 • Pokud byl při počátečním screeningu použit enzymatický imunosorbentový test (ELISA) a byl získán pozitivní test, pak opětovné vyšetření využívá mikroprecipitační reakci (RMP) + pasivní hemaglutinační reakci (RPTA)..
 • Pokud byla při počátečním screeningu použita reakce pasivní hemaglutinace (RPHA) a byla získána pozitivní analýza, pak opětovné vyšetření využívá reakci mikrosrážení (RMP) + ELISA.
 • Reakcí „arbitra“ může být imunoblotová reakce (IB) nebo imunofluorescenční reakce (RIF).

Po obdržení falešně pozitivních reakcí provede diferenciální diagnostiku pouze dermatovenerolog. Při každé příležitosti se rozhoduje ve prospěch dítěte. Těhotná žena podstoupí soudní nebo profylaktické ošetření. Je lepší léčit ženu než vynechat nemoc.

Po narození je dítě vyšetřeno dermatovenerologem a je podrobeno sérologickému vyšetření. V budoucnu se klinické a sérologické monitorování provádí v místě bydliště v ústřední kožní instituci.

Pokud je syfilis zjištěn u těhotné ženy, sexuální partneři jsou nutně upozorněni a vyšetřeni.

Obr. 5. Pro analýzu syfilis se používá krevní plazma. Těhotné bere krev z prázdného žaludku ze žíly.

Taktika řízení těhotenství pro syfilis

S počátečním odhalením syfilis se rozhodne o pokračování nebo ukončení těhotenství. Žena by měla vědět, že anti-syfilitická léčba prováděná před 16-19 týdny těhotenství zabraňuje rozvoji patologie plodu..

 • V případě nechtěného těhotenství, pokud doba nepřesahuje 12 týdnů, se provádí specifická terapie a potrat.
 • V období 12 - 28 týdnů se provádí specifická terapie. O otázce provádění amniocentézy (vyšetření plodové vody) a umělého ukončení těhotenství rozhoduje konzultace s lékaři.
 • Pokud se pacient rozhodne udržet těhotenství déle než 28 týdnů, jsou nutné dvě léčebné kúry.
 • V případě diagnózy syfilis při porodu je pacient podroben zvláštní léčbě a další sledování pacienta by mělo být provedeno v teritoriální kůži a pohlavním zařízení.

Obr. 6. Na obrázku jsou známky pozdní vrozené syfilidy - Hetchinsonovy zuby a parenchymální chorioretinitida.

Léčba syfilis u těhotné ženy

Specifické zacházení

Specifický průběh léčby syfilisu u těhotných žen je předepsán lékařem v den diagnózy. Pro ošetření se používá benzylpenicilin, krystalická nebo benzylpenicilinová sodná sůl je prokainová sůl nebo prokain benzylpenicilin. U alergií na penicilin se předepisují polosyntetika: ampicilin nebo oxacillin. Pro alergie a nesnášenlivost na penicilinovou skupinu je předepsán erytromycin nebo ceftriaxon. Erytromycin nepřekračuje placentární bariéru, proto musí být novorozenci léčeni penicilinem.

Léčba penicilinem pro primární a sekundární syfilis je 14 až 16 dní, pro sekundární relaps nebo časný latentní syfilis - 28 dní, u latentního syfilisu se 3 cykly penicilinu se užívají 7 až 10 dnů.

Preventivní léčba

Preventivní léčba je poskytována ženám, které měly syfilis v minulosti s každým těhotenstvím. Pokud jsou sérologické reakce negativní, profylaktická léčba se neprovádí..

Existují dvě metody preventivní léčby těhotných žen:

 1. Použití penicilinu rozpustného ve vodě po dobu 14 dnů.
 2. Použití jednoho z trvalých přípravků penicilinu (bicilin 1, 3 nebo 5) 8 injekcí za cyklus (durant je lék s dlouhodobým účinkem).

Upřednostňuje se první metoda, protože podávání rozpustného penicilinu vytváří vysokou koncentraci antibiotika, jak v těle matky, tak v tkáních plodu. Pokud nelze pacienta hospitalizovat, použije se druhá technika.

 • Pokud žena podstoupila specifický průběh léčby před těhotenstvím a během těhotenství zůstávají neletponemální testy pozitivní, dostane preventivní léčbu.
 • Při provádění specifické léčby v časných stadiích těhotenství musí být profylaktický průběh proveden po 20 týdnech těhotenství s léky, které byly použity během specifického průběhu léčby.
 • Pokud bylo ošetření syfilis provedeno pozdě, pak se preventivní průběh léčby provede o dva týdny později nebo bezprostředně po konkrétním.

Za adekvátní se považuje provedení 2 léčebných cyklů do 32 týdnů těhotenství.

Preventivní léčba

Preventivní nebo preventivní léčba se provádí u těhotných žen, které měly pohlavní styk s pacientkami se syfilisem, z nichž neuplynuly více než 3 měsíce. Léčba je ve vodě rozpustným penicilinem, novokainovou solí penicilinu nebo trvalými penicilinovými přípravky - bicilinem 1 nebo 5.

Pokud je u otce detekován syfilis, je těhotná žena vyšetřena a léčena.

Obr. 7. Mnohočetné chancre u ženy (foto vlevo) a solidní chancre ve formě indukčního edému (foto vpravo).

Prevence syfilisu

Prevence syfilis u těhotných žen je prioritou ruské zdravotní péče. Kvalita preventivních opatření závisí jak na samotné ženě, tak na interakci lékařů různých specialit. Včasná diagnóza syfilis u těhotné ženy a adekvátní léčba jsou hlavním úkolem porodních-gynekologů.

Zjištění nemoci začíná již od první návštěvy u těhotné ženy u lékaře. Důkladně shromážděná anamnéza života a anamnéza onemocnění, klinické vyšetření těhotné ženy a laboratorní diagnostika syfilis jsou opatření, která se provádějí již při první návštěvě porodníka-gynekologa. Žena může být nakažena syfilisem před a během těhotenství, proto je laboratorní diagnostika syfilis prováděna těhotnými ženami mnohokrát.

Povinné vyšetření těhotných žen v naší zemi zajišťuje prevenci syfilis, a to jak u nastávající matky, tak u dítěte.

Při plánování těhotenství může žena, která má syfilis nebo se z ní zotavila, získat radu od gynekologa a venereologa. Léčba syfilis v časných stádiích těhotenství zajistí narození zdravého dítěte. Detekce syfilis v pozdním těhotenství končí vrozeným syfilisem u dítěte.

Při prevenci nemoci má velký význam chování a postoj k budoucímu těhotenství samotné ženy. Odstranění náhodných a promiskuitních sexuálních vztahů, používání kondomů a auto-profylaxe jsou individuální preventivní opatření v první linii syfilis.

Když nastane těhotenství, musí každá žena včas kontaktovat zdravotnické zařízení.

Obr. 8. Léčba nemoci v časných stádiích těhotenství zajistí narození zdravého dítěte.

Syfilis během těhotenství

Čas čtení: min.

Proč se syfilis vyskytuje během těhotenství a proč je nebezpečný?

Test na syfilis během těhotenství

Pro včasnou identifikaci nemoci a včasné zahájení léčby je ukázána analýza syfilis všem ženám, které jsou registrovány na prenatální klinice při první návštěvě gynekologa na svém místě. Krev na syfilis během těhotenství lze vyšetřit několika způsoby:

 1. PCR Polymerázová řetězová reakce. Taková studie pomáhá detekovat genetický materiál patogenu v krvi pacienta ještě předtím, než se u této ženy projeví symptomy syfilis;
 2. POKUD. Enzymaticky vázaný imunosorbentový test pomáhá vypočítat, v jaké fázi je nemoc. Nejedná se však o povinnou studii, ale o řadu dalších;
 3. ÚTES. Imunofluorescenční reakce diagnostikuje syfilis v počáteční fázi jeho průběhu;
 4. RPGA. To znamená pasivní aglutinační reakci. Tato analýza může detekovat nemoc v jakékoli fázi jejího vývoje..

Titry syfilis během těhotenství lze tedy získat různými způsoby..

Falešně pozitivní syfilis během těhotenství

Našli jste syfilis během těhotenství? Tyto výsledky nebudou vždy spolehlivé. Aby byla získaná data dvakrát zkontrolována, lékař obvykle předepisuje průchod RIBT - reakce mobilizace světlých treponemů. Proč se mohou vyskytnout chybné výsledky analýzy?

 1. Cukrovka;
 2. Nedávno očkováno proti čemukoli;
 3. Chronické patologické procesy vyskytující se ve pojivové tkáni;
 4. Průběh infekcí v těle;
 5. Kardiovaskulární onemocnění u těhotné ženy.

Pozitivní test na syfilis během těhotenství

Pozitivní syfilis během těhotenství by v každém případě měl být důvodem pro další podobnou studii. V přítomnosti patogenu ve vzorku je žena podrobena zvláštnímu účetnictví.

Po tomto výsledku je nutné podstoupit komplexní studii, jejímž účelem bude stanovení stadia syfilis, stanovení koncentrace existujících protilátek. Získaná data pomohou lékaři rozhodnout, která terapie bude v tomto případě nejoptimálnější. Pokud se onemocnění začne léčit včas, lze se vyhnout mnoha komplikacím a vytvořit zdravé a zdravé dítě.

Jaký je účinek syfilis na těhotenství?

Pokud bude nemoc léčena téměř v době jejího vzniku, tj. S vhodnou a včasnou diagnózou, lze negativní dopad na plod téměř zcela eliminovat.

Jaká je nebezpečí syfilis během těhotenství? Problém je v tom, že způsobuje hormonální nerovnováhu v ženském těle, což může vést k:

 1. Zmrazení dítěte v lůně;
 2. Potrat nebo hrozící potrat;
 3. Předčasné narození.

Navíc ženy, které mají syfilis, zažívají pozdní toxikózu a trpí anémií. Kromě toho se lékaři v tomto případě obávají, že dítě bude infikováno průnikem patogenu přes placentární stěnu. Snížení infekce na nulu lze provést pouze tehdy, pokud byla žena léčena včas.

Pravděpodobnost přenosu syfilis na dítě

Pravděpodobnost, že se dítě narodí s vrozeným syfilisem, je velmi vysoká. Poté, co se dítě narodí, lze v něm pozorovat následující známky syfilis:

 1. Nemoci nervového systému;
 2. Patologie jater;
 3. Předčasnost;
 4. Kožní léze, která se může projevovat různými způsoby;
 5. Poškození kostí.

Děti s vrozeným syfilisem jsou velmi úzkostné, mají problémy se spánkem a chutí k jídlu. Pozdní vrozený syfilis je obvykle detekován v období dospívání, ale někdy je to možné do dvou let po narození dítěte.

Jiné příznaky vrozené pozdní syfilidy jsou považovány za dentální deformity, oční choroby a závažné poškození sluchu.

Jak je syfilis léčen během těhotenství??

Léčba syfilis během těhotenství: fórum - co tato fráze znamená? Faktem je, že ženy s touto infekcí se snaží najít podporu na internetu a tuto morální pomoc a informace jim poskytují podobná fóra.

Až čtyři měsíce těhotenství lékaři obvykle používají léky, které se z těla pomalu vylučují. K pozdějšímu dni jsou zapotřebí léky, které budou z těla rychle odstraněny..

Primární a sekundární syfilis během těhotenství je léčen cykly penicilinu a bicilinu. Léčebné cykly obvykle trvají až dvacet dní. V tomto případě může rozhodnout o výběru dávky a samotném léku lékař. Je třeba zvážit také možné alergické reakce u těhotných žen..

Skrytý syfilis během těhotenství (fórum) - co o tom lze říci? Někdy žena, která má dítě, může mít syfilis v latentní formě. To situaci velmi komplikuje, protože si to včas nevšimne a totéž platí pro gynekologa při plánovaném jmenování.

Jak je těhotenství po syfilis?

Těhotenství po syfilisu, fóra o kterých se v síti objevují častěji, probíhá stejným způsobem jako obvykle. Jediná věc, kterou stojí za zvážení, je infekce dítěte. I když byla žena dlouhodobě léčena a testy neprokázaly syfilis dva až pět let, neznamená to, že narozené dítě nebude mít vrozený syfilis (syfilis u dětí)..

Je syfilis nebezpečný během těhotenství?

Syfilis během těhotenství je dobře léčen v raných stádiích..

Příznaky

Pro podezření na nemoc není nutné lékařské vzdělání. Jeho přítomnost zradí několik konkrétních příznaků:

 • pustulární vyrážky na kůži;
 • náhlé hubnutí;
 • genitální vředy;
 • příznaky podobné chřipce;
 • horečka.

Nemoc je jiná. Příznaky se někdy objevují dva až tři roky po infekci. Pacient hledá pomoc, když se již objevily kardiovaskulární a neurologické léze. V tomto případě terapie nedá rychlé výsledky..

 1. Hlavním znakem je kancléřství. Nazývají tedy charakteristickou formaci genitálií a úst. Pokud je v této fázi stanovena diagnóza, je zotavení snadné a trvá 3 až 6 týdnů.
 2. Pokud není léčba zahájena včas, infekce se rozšíří. Vyrážka se objevuje na dlaních rukou a nohou. Vypadávají vlasy, na genitáliích se tvoří genitální bradavice. Terapie trvá déle, ale je zaručen pozitivní výsledek..
 3. Poslední fáze je diagnostikována, pokud pacient žije s nemocí po mnoho let. V tomto případě dochází k vážným ireverzibilním patologickým stavům vnitřních orgánů..

Pro jakoukoli závažnost potřebuje pacient udržovací terapii a léky.

Diagnostika

Syfilis je často detekován již během těhotenství na prenatální klinice. Při registraci pacient absolvuje řadu testů, včetně sexuálně přenosných nemocí. Podobný test bude muset proběhnout ještě dvakrát: ve 30. a 40. týdnu. To se provádí za účelem maximální ochrany nenarozeného dítěte před všemi druhy infekcí. Věrnost vůči jednomu partnerovi nezaručuje úplnou bezpečnost a ochranu před infekcí. Syfilis lze nakazit v domácnosti. Bude probíhat v latentní podobě a nijak se neobjeví. V tomto případě je virus schopen nepříznivě ovlivnit činnost vnitřních orgánů..

Pro zdraví budoucích generací byla stanovena pravidla, podle nichž těhotné ženy odebírají krev pro výzkum. Pamatujte, že diagnóza by se neměla bát. Při adekvátní léčbě se můžete úplně zbavit nepříjemného onemocnění..

Výzkum

Test syfilis zahrnuje odběr jedné z dostupných metod: Wassermanova reakce, srážení mikroreakcí. První možnost často dává falešně pozitivní výsledek. Proto se používá stále méně..

K objasnění diagnózy se provádějí další krevní testy:

 • imunofluorescenční reakce;
 • spojený imunosorbentový test;
 • imunoblotování;
 • polymerázová řetězová reakce;
 • imobilizační reakce treponem.

Všechny tyto testy nejsou nutné. Dva z nich jsou dost. Pokud budou mít protichůdný výsledek, využijte třetí možnosti.

Radost z mateřství může zastínit všechny maličkosti, které ohrožují zdraví dítěte. Zpráva o nemoci u těhotné ženy způsobuje bouři negativních emocí. Podle lékařů nezoufejte. Nejprve zkontrolujte výsledek. K falešné diagnóze dochází často u pacientů, kteří měli syfilis v minulosti a od zotavení neprošli tři roky. Protilátky v krvi jsou stále přítomny. Toto je vnímáno jako důkaz infekce..

Pokud k tomu dojde, lékař předepíše vyšetření sexuálního partnera. Pokud je zdravý, provede se druhá analýza a v případě potřeby provede terapii.

Terapie je nutná pro oba partnery

Potvrzený syfilis

Po několika pozitivních testech je registrována těhotná žena. Přiřadit komplexní zkoušku. Jeho úkolem je zjistit koncentraci protilátek v krvi. Poté lékař vytvoří individuální terapeutický plán. Včasný zásah umožňuje zastavit proces a udělat zdravé dítě.

Průběh léčby

Antibiotika související s penicilinovou řadou účinně bojují proti viru. O tom, jak dlouho bude kurz trvat, rozhodne lékař. Výsledkem je, že se choroba zastaví a nepostupuje do další fáze. Poškození orgánů a tkání ustává, vyrážky na těle zmizí, nervový systém se postupně obnovuje. Pokud pacient dodržuje všechny pokyny lékařů, zotavení nastane rychle, negativní důsledky jsou minimalizovány.

Ženy, které byly podrobeny plnému ošetření, jsou považovány za nezáporné. Kvalitní léky, kvalifikovaní lékaři, efektivní metody léčby umožňují tvrdit, že dítě se narodí zdravé, pokud matka podstoupila terapii před třicátým týdnem. Po narození dítěte musí být vyšetřeny..

Pozitivní analýza není věta

Pozdní těhotenství situaci komplikuje. Pravděpodobnost nitroděložní infekce se zvyšuje. Těhotné ženy s touto diagnózou jsou odesílány do nemocnice pro infekční choroby. V případě úspěšného odstranění nemoci žena obdrží zdravotní certifikát, který uvádí, že může porodit v pravidelné nemocnici a nepředstavuje nebezpečí pro ostatní. Lékaři nemají právo odmítnout jí pomoci v jakémkoli perinatálním centru.

Pokud se žena před narozením nezotaví, bude poslána na observatoř porodnice, kde jsou vytvořeny všechny podmínky pro poskytování péče těmto pacientům.

Důsledky infekce pro dítě

Při pozitivním testu na syfilis u těhotných žen v prvním trimestru dochází často k potratům. To naznačuje, že plod byl infikován. V některých případech to může být zachráněno, ale potom se u novorozenců vyskytují komplikace a patologie.

Vrozený syfilis se projevuje ihned po narození. U dětí jsou patrné známky předčasné péče, specifické léze nervového systému, kosti, ledviny, kůže, játra. Dokonce i latentní varianta nemoci ovlivňuje chování. Děti pomalu přibývají na váze, zaostávají ve vývoji od vrstevníků, neberou prsa. Novorozenci špatně spí a hodně pláčou, chová se velmi neklidně, nedostatečně reagují na vnější podněty.

Pokud matka postupovala v době narození, bude dítě neustále sledováno. Testy a studie jsou pravidelně naplánovány..

Po obdržení pozitivního výsledku je dítě převedeno z nemocnice do nemocnice pro infekční choroby.

Nemá-li novorozenec žádné příznaky nemoci, je rok pozorován v samodržné lékárně. Zkouška se opakuje každé tři měsíce..

Přítomnost protilátek v krvi během počátečního vyšetření je považována za normální. Dítě je přijímá od matky. Poprvé je krev odebrána k vyšetření okamžitě během porodu z pupeční šňůry. V následných vzorcích by se množství protilátek mělo snížit. Pokud k tomu nedojde a počet protilátek se zvýší, diagnostikuje se onemocnění. Takové děti jsou umístěny v nemocnici a je jim podána drogová terapie..

Mějte na paměti své zdraví od mladého věku. Nepravidelné sexuální vztahy, absence antikoncepce bariéry zvyšuje riziko výskytu nebezpečných virových onemocnění. V budoucnu ohrožují neplodnost, potrat a další vážné zdravotní problémy..

Povinností každé ženy je udržovat své zdraví. Budoucnost jejích dětí závisí na tom. Před plánováním těhotenství musí rodiče podstoupit kompletní vyšetření.

Vlastnosti syfilisu u těhotných žen

Patologie je spojena s průnikem patogenu do těla, bledým treponémem, který ovlivňuje lidské tělo a ovlivňuje mnoho orgánů. Syfilis je nebezpečný během těhotenství, infekce plodu, komplikace v rozhodujícím období pro ženu. Jaké jsou příznaky nemoci, jaká léčba je indikována v průběhu těhotenství, článek řekne.

Co je nebezpečný syfilis pro plod

Těhotenství s touto diagnózou je obtížné a často končí smutně. Pokud test na syfilis u těhotných žen ukázal pozitivní výsledek v prvních týdnech, gynekologové vysvětlují ženě, jaká je patologie během těhotenství dítěte. Syfilis je někdy závažným důvodem k potratu..

Bledá spirochete ovlivňuje proces vývoje nenarozeného dítěte. Během těhotenství můžete zaznamenat:

 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • infekce plodu, která se po infekci nemůže plně rozvinout;
 • defekty ve struktuře orgánů, jejich nefunkčnost;
 • smrt plodu kdykoli;
 • nedostatek vody.

Vrozený syfilis u dítěte často vede k postižení, předčasné smrti. Lékaři diagnostikují patologii ve třech hlavních projevech.

 1. Pozdní syfilis se projevuje labyrintovou hluchotou, když dítě ve věku 7–15 let začne špatně slyšet, příznak se nakonec vyvine v naprostý nedostatek sluchu.
 2. Zrak se zhoršuje, dochází k zakalení rohovky, což vede k oslepnutí.
 3. Zničení zubů, když se ve struktuře podobají šroubováku, hlavni, dochází k závažné deformaci chrupu.

Syfilis je pro plod nebezpečný kvůli:

 • neurologické poruchy;
 • porušení tvrdého patra;
 • nedostatečný vývoj zubů;
 • hluchota;
 • slepota;
 • sedlový nos;
 • charakteristika patologie jizev, guma.

Během těhotenství je neurosyfilis nebezpečný, když je postižen nervový systém. Toto onemocnění je často fatální. Při diagnostice takové patologie u těhotné ženy se musí zpravidla rozhodnout mezi novým životem a životaschopností budoucí matky. S touto diagnózou je téměř nemožné otěhotnět a porodit zdravé dítě. Plod zabíjí infekci, nebo prodloužené závažné ošetření matky podstatně upravuje vývoj novorozence.

Způsoby infekce plodu během těhotenství

Syfilis během těhotenství je nebezpečný pro matku a dítě. Získanou patologii je třeba odlišit od vrozené. K posledně jmenovaným dochází pouze při vývoji nitroděložních tělísek. K infekci dochází po 3 měsících (12–16 týdnů těhotenství) porodu dítěte. Patogeny - bledý treponém proniká plodu umbilikální žílou, poškozená placenta matkou krví.

Druhým způsobem infekce je proces porodu. Novorozenec, který prochází porodním kanálem, nebo když se praskne placenta, dostane nemoc z dědičnosti od matky. Pak mluví o získaném syfilisu. Kvůli délce procesu a nezkušenosti ženy při porodu se často vyskytuje při prvním narození. A nakonec je diagnostikována přímo při narození dítěte nebo v procesu jeho dalšího života.

Existuje možnost porodit zdravé dítě se syfilisem

Prognóza do značné míry závisí na tom, jak dlouho se syfilis objevil během těhotenství. V současné době statistiky uvádějí asi 10% narozených zdravých dětí. U těchto žen se infekce zpravidla objevuje v posledních stádiích porodu dítěte. V raných stádiích je důležitá správná taktika léčby, informace o tom, jak dlouho před oplozením došlo k infekci.

Většina dětí se rodí s primárním vrozeným syfilisem, později se jim diagnostikuje pozdní infekce. Orgánové změny jsou difuzní zánět.

Klinický obraz těhotných žen

Příznaky závisí na stadiu syfilis během těhotenství. Nemoc je charakterizována typickými projevy, takže je snadné diagnostikovat.

 1. Primární fáze. Symptomy se vyvíjejí postupně. Po 3–4 měsících dochází v místě zavedení bledého treponému k solidnímu růstu (chancres). Jsou hyperemické, ve středu zhuštěné. Lymfatické uzly umístěné poblíž se zvyšují. Vyrážka se šíří po celém těle. U žen je zánět častěji zaměřen na děložní čípek, perineum, vulvu, konečník.
 2. Těhotná sekundární syfilis je výraznější. Poškození jiných orgánů se vyvíjí, ochranné funkce těla jsou potlačeny, vypadávání vlasů, destrukce nehtové destičky je možná. Většinu těla pokrývá vyrážka syfilitická, lymfatické uzliny se zvětšují nejen v místě léze.
 3. U pozdního syfilis (terciárního) dochází k zřídka těhotenství. Jsou narušeny reprodukční funkce, v pánevních orgánech se tvoří adheze, trpí játra a ledviny. Fáze vadného nebo pozdního ošetření vede ke smrti pacienta.

Diagnóza syfilis během těhotenství

Nastávající matka by měla mít krevní test na syfilis 3krát během těhotenství dítěte: ve 12, 30, 36 týdnech. Výsledek je znám, obvykle za pár dní..

V lékařské praxi existuje pravděpodobnost pozitivních výsledků testů, které jsou nepravdivé. To je možné, pokud:

 • existuje ateroskleróza;
 • onkologické problémy;
 • tyreoiditida;
 • přítomnost jiných závažných infekcí;
 • v historii je autoimunitní onemocnění.

Pozitivní výsledky krevního testu na syfilis nejsou poslední možností. Žena, která vyvrátí nebo potvrdí diagnózu, je poslána venereologovi. Za tímto účelem se provádějí speciální testy, které jsou citlivé na protilátky bledého treponému..

Je nutné podstoupit potrat, pokud těhotná žena má syfilis?

V počátečním stadiu těhotenství je otázka možného potratu často diskutována s ošetřujícím lékařem. V takové situaci je lepší spoléhat se na názor několika odborníků:

Přítomnost nemoci není přímým ukazatelem její umělé eliminace. Pokud podstoupíte léčbu syfilisem během těhotenství do 20 týdnů, novorozenec nemusí být infikován matkou, narodí se zdravě.

Lékaři se často snaží hrát bezpečně, vysvětlit možné důsledky, vyslovit možnosti řešení problému. Pouze žena je oprávněna rozhodnout, co dělat v této situaci.

Pokud je nemoc odhalena pozdě, nelze hovořit o potratech. Ti, kteří tuto nemoc léčí, mají okamžitě větší šanci porodit dítě bez závažných patologií.

Léčba syfilisu u těhotných žen

Taktika léčby syfilis u těhotných žen závisí na délce a typu patologie. Až 4 měsíce se předpokládá léčba bicilinem 3, 5 a penicilinem. Dávka se bude lišit v závislosti na primárním a sekundárním syfilisu. Průměrný průběh léků trvá až 20 dní. Pokud jsou u matky nebo plodu komplikace, může terapie trvat.

Preventivní léčba se také provádí, aby se zabránilo komplikacím u plodu. Terapie jde jinak.

 1. Až 5 měsíců s negativními výsledky po průběhu léčby matkou se provádí opakovaná léčba penicilinem.
 2. Provádí-li se terapie před těhotenstvím, pokud jsou negativní výsledky získány až po dobu 5 měsíců, antibiotikum se znovu léčí.
 3. Pokud byla hlavní terapie provedena po 4 měsících, opakujte preventivní průběh po 14 dnech.

Průběh preventivní léčby obvykle netrvá déle než 10 dní. Pokud je u těhotné ženy zjištěna infekce, nezoufejte. Moderní medicína pomáhá snižovat rizika negativních účinků na plod, pomáhá porodit zdravé dítě.

Syfilis u těhotných žen: jak to ovlivňuje, jaké je nebezpečí a důsledky

Syfilis během těhotenství ovlivňuje stav nejen matky, ale i dítěte. Infekce ovlivňuje sliznice, kůži a vnitřní orgány. Treponemální progrese může nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte a vést k závažným vývojovým komplikacím.

Jak diagnostikovat syfilis u těhotných žen

V průběhu těhotenství je žena pozorována lékařem. Jsou-li přítomny příznaky nebo všeobecná nevolnost, provádí se další testy. Pro potvrzení syfilis se provede několik testů a vzorků. U těhotných žen infekce nemá specifické projevy, obvykle již během počátečního příjmu je zřejmé, že pacientka je nemocná syfilisem. K potvrzení diagnózy jsou však nutné laboratorní testy..

Syfilis během těhotenství je diagnostikován skríningem. Podle svého uvážení provede lékař srážkovou mikroreakci nebo Wassermanovu reakci. Druhá metoda výzkumu se používá stále méně, protože často vede k falešně pozitivním výsledkům. Pravděpodobnost falešně pozitivního výsledku Wassermanovy reakce je u pacientů s hepatitidou, lupusem nebo revmatoidní artritidou. Nejasné výsledky testů jsou pozorovány u lidí, kterým se dříve podařilo vyléčit syfilis.

Pro prevenci během těhotenství se provádějí nejméně 2 testy na syfilis..

Nejprve se diagnóza provádí během prvního trimestru a poté ve 30 týdnech těhotenství. Pro profylaktické účely se provádí několik týdnů před porodem třetí infekční test.

S jasným negativním výsledkem testů dospěl lékař k závěru, že těhotná žena je zdravá. Pozitivní nebo falešně pozitivní výsledek naznačuje, že žena je nemocná. Dosažení smíšených výsledků vyžaduje další analýzy. Za tímto účelem se provádí ELISA, imunoblotting a RIBT. To objasňuje klinický obraz a umožňuje vám vyvodit příslušné závěry..

Analýzy

K detekci latentního, chronického nebo opakujícího se syfilisu je analyzován biologický materiál. K tomu použijte vylučování z kožních vyrážek, krve, míchy a materiálu odebraného biopsií. Pupečníková krev nepomáhá detekovat syfilis, což znamená, že riziko poškození dítěte je minimalizováno.

K detekci infekce dochází pomocí následujících testů:

 1. Mikroskopie v tmavém poli. Vzhledem k vysokému světelnému kontrastu budou lékaři schopni detekovat treponem. Patogeny jsou jasně zvýrazněny, takže odborníci získají jednoznačné výsledky.
 2. Podílový fond. Materiál odebraný pacientovi je označen fluorochromem. Připevňuje se k treponémům, takže jejich přítomnost je doprovázena jasnou záři.
 3. Exsudační studie. Doktor vezme materiál, který vyčnívá z vředové vyrážky. Fyziologicky se do něj kape roztok, sevře se sklem a začne se zkoumat pod mikroskopem. Analýza je jednou z nejspolehlivějších a nejjednodušších..
 4. Sérologické vyšetření. Treponemální nebo netreponemální vyšetření se provádí v závislosti na jednotlivých vlastnostech..

Nontreponemální skupina zahrnuje několik metod najednou. Díky této studii můžete rychle získat výsledek, zatímco má vysokou přesnost. Během studie je analyzována míšní tekutina, ve které jsou hledány protilátky (jsou vytvářeny tělem v boji proti syfilisu). V prvních několika týdnech průběhu nemoci může být výsledek smíšený, proto se používá později.

Treponemální skupina se stává výsledkem předchozích metod. Zahrnuje použití vysoce specifických metod pro potvrzení choroby. Páteřní tekutina se nepoužívá. Pokud se treponematóza objeví současně s infekcí, může se objevit falešně pozitivní výsledek.

Při absenci živých příznaků se uchýlí k diagnóze pomocí metody RIBT. V prvních dnech infekce také provádějí MRI míchy a mozku, aby zjistili, zda nedošlo k významným změnám zdravotního stavu..

Lékař vybere diagnostickou metodu na základě stavu pacienta.

Zohledňuje se forma syfilis (primární nebo recidiva), věk, vliv choroby na dítě a shromážděná anamnéza. V případě současných nemocí nebo špatného zdraví těhotné ženy se uchýlit k dalším metodám diagnostiky syfilis.

Co je nebezpečný syfilis během těhotenství

Riziko první komplikace nastává po 5 týdnech těhotenství. Rychlý vývoj syfilis hrozí potratem. Po 30 týdnech vývoje plodu existuje riziko úmrtí kojenců. Při pitvě najdou lékaři v tomto případě mnohočetné léze s treponémem vnitřních orgánů (plíce, játra, slezina).

Pokud máte syfilis, existuje riziko, že budete mít dítě, které bude mít vážné dýchací potíže..

Vznikají, když v důsledku treponemu začíná degenerace plicní tkáně. Výsledkem je, že plíce jsou naplněny epitelem, jsou husté a těžké..

Porod může být kvůli placentární nedostatečnosti vážně komplikovaný. Je diagnostikována s vysokým zhutněním a deformací placenty. Dochází k významnému zúžení krevních cév, v tomto ohledu dítě nedostává životně důležité prvky. To vede ke vzniku deformity nebo smrti dítěte před narozením.

Těhotné ženy mohou syfilis léčit i při porodu, což bude vyžadovat více času a úsilí, ale minimalizuje se riziko vážných komplikací. Pokud žena není zapojena do léčby a dítě přežije v prenatálním období, narodí se s vrozenou formou syfilis.

U kojenců se v přítomnosti infekce objeví:

 • pemphigus, vyrážky se objevují na trupu a nohou, nakonec se přemění v erozi krvácení;
 • rýma, dýchání je velmi obtížné, protože dítě nemůže normálně jíst;
 • začíná deformace kosti a chrupavky;
 • Hochsingerova infiltrace, velká těsnění se objevují v celém těle, pak se na jejich místě tvoří praskliny a jizvy;
 • osteochondridis, kvůli deformaci kostí během syfilis, formy ochrnutí a dítě se stane postiženým;
 • choreoretinitida, lékaři najdou plakety v fundusu, což ovlivňuje vidění.

U dětí je syfilis detekován ihned po porodu, v prvních letech života nebo v období dospívání. Latentní infekce představuje velké zdravotní riziko. Pokud je vrozený syfilis detekován pouze v období dospívání, bude mít dítě problémy s reprodukcí potomstva a dalšími komplikacemi. V tomto ohledu se profylaxe provádí u novorozených dětí, i když testy nepotvrdily přítomnost syfilis.

Kteří lékaři je třeba navštívit?

Infekce ovlivňuje všechny vnitřní orgány a systémy těla, takže léčba by měla být komplexní. Aby žena mohla porodit zdravé dítě, postará se o její zdraví hned několik odborníků.

Během celé fáze těhotenství je budoucí matka sledována gynekologem. Detekce infekce v těle vede k zapojení venereologa. Oftalmolog, kardiolog, neurolog, praktický lékař a ORL specialista jsou vyzváni, aby provedli úplné vyšetření jejich zdravotního stavu a získali obecný obraz o infekci..

Gynekolog nemá právo kontrolovat sexuální život svých pacientů. Je zodpovědný za celkový stav ženy a vyvíjejícího se dítěte, takže udělá vše možné, aby syfilis odstranil co nejdříve..

Podle odborníků je hlavním problémem to, že ženy zanedbávají zdravotní stav.

Syfilis může být infikován nejen pohlavním stykem, ale také blízkým kontaktem nebo prostředkem osobní hygieny. Inkubační období pro vývoj syfilis může trvat několik let, zatímco neexistují žádné příznaky poruchy a žena ani neví, že je nemocná. Proto lékaři doporučují pravidelně podstoupit kompletní vyšetření a během těhotenství nezanedbávají návštěvy u lékaře.

Příznaky a léčba během těhotenství

Příznaky syfilis závisí na době trvání infekce. Někdy je na pozadí doprovodných nemocí obtížné určit porušení vnějšími projevy, ale laboratorní studie tento problém řeší.

U těhotných žen se syfilisem jsou pozorovány následující projevy:

 1. Vyrážky. Nejprve se v oblasti pronikání bakterií objeví vyrážka. Může dojít k hustému zhutnění, bolestivým vředům nebo puchýřům..
 2. Horečka a všeobecná nevolnost. Zvýšení teploty je velmi zřídka diagnostikováno, ale je to možné ve druhé nebo třetí fázi syfilis.
 3. Ztráta váhy. Pocit nevolnosti je doprovázen nedostatkem chuti k jídlu. I při dobré výživě bude žena sledovat hubnutí.
 4. Kašel, nosní přetížení, slzení. Příznaky chřipky nutí ženy, aby se pokusily tuto nemoc eliminovat samy o sobě, ale pouze zhoršují svůj stav.

Pozitivní věcí této nepříjemné situace je to, že syfilis je úspěšně léčen antibiotiky. Lékaři volí šetrné prostředky, které nemají nepříznivý vliv na dítě. Výběr léků a léčebného plánu závisí na stadiu infekčního onemocnění..

Porušení můžete léčit penicilinovými drogami. Současně se doporučuje používat vitamínové komplexy, enzymy a imunomodulátory. Terapie může pokračovat i po narození dítěte, jeho přerušení je nepřijatelné. Pokud není infekce léčena, objeví se znovu a bude rychle předána všem blízkým.

Důsledky pro dítě

Dítě může být nakaženo syfilisem během prenatálního období nebo během porodu. Infekce ovlivňuje její vývoj, v souvislosti s nímž může dojít k předčasnému porodu nebo k potratu.

Pokud se neléčí, ve 40% případů děti s těžkým syfilisem umírají v prvních několika dnech života. Infekce vede k patologické změně stavu vnitřních orgánů. Nemoc ovlivňuje stav srdce, kostí, mozku, očí a sluchu. Infikované dítě se může narodit s anémií nebo pneumonií..

Prevence

Hlavním opatřením pro prevenci syfilis během těhotenství je odpovědný přístup k vašemu zdraví. Budoucí matky by měly pochopit, že nyní jsou odpovědné nejen za sebe, ale také za dítě, které je stále bezbranné. Za tímto účelem lékaři doporučují u obou partnerů kompletní vyšetření ve fázi plánování těhotenství..

Ženy by měly opustit promiskuitní sexuální styk a používat bariérovou antikoncepci i během těhotenství..

Nebude to jen předcházet syfilisu, ale také dalším onemocněním genitourinárního systému.

Před porodem můžete provést prevenci pro dítě. To je nutné, i když se ženě podařilo během těhotenství zotavit. Zahrnuje průběh užívání léků po dobu 1 nebo 2 týdnů. Preventivní opatření jsou povolena od 20. týdne těhotenství. Obvykle se léky na bázi penicilinu předepisují ženě, užívají se po dobu 10 dnů.

Vyšetření novorozence

Lékaři mohou vyjádřit své předpoklady o stavu dítěte po porodu, ale o tom bude možné přesně říci až po diagnostickém vyšetření.

Pokud žena nepodstoupila léčbu nebo nepřerušila léčebný cyklus, po narození dítě neonatolog vyšetří. Pokud je detekován syfilis, zahájí se odpovídající léčba. Testy treponemálních a nerereponemálních skupin se provádějí 10. den po porodu. Krev je obvykle nejprve vyšetřena a poté je v případě potřeby odebrána tekutina ze míchy..

Pokud byla během těhotenství žena pozorována lékařem a byla léčena syfilis, dítě dítě vyšetří terapeut, ORL, radiolog, optometrik a neurolog. Pokud jsou detekovány symptomy syfilis, podstoupí komplexní terapii.

Je možné porodit zdravé dítě po vyléčení syfilis?

Moderní terapie může snížit riziko komplikací u matky a dítěte. Úspěšně vyléčená nemoc navíc neovlivňuje reprodukční funkci ženy. V budoucnu může také otěhotnět a porodit děti. Při včasné diagnóze existuje vysoká šance na zdravé dítě a absence komplikací.

Úspěch léčby do značné míry závisí na období, ve kterém byla nemoc prokázána. Lékaři se domnívají, že s přiměřeným přístupem k tomuto problému a včasnou léčbou se ženy nemají čeho bát. Lékaři si budou moci vybrat sadu léků, které zajistí dobré zdraví ženy v práci a jejího dítěte. Hlavní věc je, aby byl lékař pravidelně sledován a dodržoval všechna jeho doporučení. V takovém případě se lze vyhnout vážným komplikacím nebo potratu.

Syfilis během těhotenství: příznaky, důsledky pro matku a dítě, léčebné metody

Co je nebezpečný syfilis pro plod

Těhotenství s touto diagnózou je obtížné a často končí smutně. Pokud test na syfilis u těhotných žen ukázal pozitivní výsledek v prvních týdnech, gynekologové vysvětlují ženě, jaká je patologie během těhotenství dítěte. Syfilis je někdy závažným důvodem k potratu..

Bledá spirochete ovlivňuje proces vývoje nenarozeného dítěte. Během těhotenství můžete zaznamenat:

 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • infekce plodu, která se po infekci nemůže plně rozvinout;
 • defekty ve struktuře orgánů, jejich nefunkčnost;
 • smrt plodu kdykoli;
 • nedostatek vody.

Vrozený syfilis u dítěte často vede k postižení, předčasné smrti. Lékaři diagnostikují patologii ve třech hlavních projevech.

 1. Pozdní syfilis se projevuje labyrintovou hluchotou, když dítě ve věku 7–15 let začne špatně slyšet, příznak se nakonec vyvine v naprostý nedostatek sluchu.
 2. Zrak se zhoršuje, dochází k zakalení rohovky, což vede k oslepnutí.
 3. Zničení zubů, když se ve struktuře podobají šroubováku, hlavni, dochází k závažné deformaci chrupu.

Syfilis je pro plod nebezpečný kvůli:

 • neurologické poruchy;
 • porušení tvrdého patra;
 • nedostatečný vývoj zubů;
 • hluchota;
 • slepota;
 • sedlový nos;
 • charakteristika patologie jizev, guma.

Během těhotenství je neurosyfilis nebezpečný, když je postižen nervový systém. Toto onemocnění je často fatální. Při diagnostice takové patologie u těhotné ženy se musí zpravidla rozhodnout mezi novým životem a životaschopností budoucí matky. S touto diagnózou je téměř nemožné otěhotnět a porodit zdravé dítě. Plod zabíjí infekci, nebo prodloužené závažné ošetření matky podstatně upravuje vývoj novorozence.

Spirální bakterie

Při zachování schopnosti udržet si svou životně důležitou aktivitu se spirochete úspěšně šíří ve tkáních různých struktur a účelů, ale je životně důležitý a může v nich být přítomen po dlouhou dobu ve formě spirilární / vysoké patogeneze nebo ve formě L (cysta, zrno).

L-forma spirochete je velmi stabilní proti účinkům léků a často se projevuje až ve stadiu pozdní nebo latentní formy syfilis.

A naopak spirilární forma treponému odpovídá primární, sekundární čerstvé a / nebo opakující se fázi syfilitického onemocnění.

Během tohoto období onemocnění se transformuje mechanismus imunoalergické reakce v těle, v důsledku čehož dochází k tvorbě infiltrátů v orgánech a tkáních a poněkud později infekčních granulomů.

To zase povede nejprve ke vzniku jizev a v procesu rozpadu granulemi k fatálnímu výsledku pro pacienta, protože granulomy obvykle ovlivňují důležité orgány a tkáně.

Syfilis již v rané fázi vývoje v těle ovlivňuje zdraví nervové soustavy. Nejprve působí na meningy a krevní cévy (období časné neurosyfilie), poté - působí destruktivně na buňky šedé hmoty a způsobuje projevy demence (fáze progresivní paralýzy).

Současně narušuje vodivost cest v míše, což následně destabilizuje funkci orgánů v pánevní oblasti.

Způsoby infekce plodu během těhotenství

Syfilis během těhotenství je nebezpečný pro matku a dítě. Získanou patologii je třeba odlišit od vrozené. K posledně jmenovaným dochází pouze při vývoji nitroděložních tělísek. K infekci dochází po 3 měsících (12–16 týdnů těhotenství) porodu dítěte. Patogeny - bledý treponém proniká plodu umbilikální žílou, poškozená placenta matkou krví.

Přečtěte si také Edéma se syfilisem

Druhým způsobem infekce je proces porodu. Novorozenec, který prochází porodním kanálem, nebo když se praskne placenta, dostane nemoc z dědičnosti od matky. Pak mluví o získaném syfilisu. Kvůli délce procesu a nezkušenosti ženy při porodu se často vyskytuje při prvním narození. A nakonec je diagnostikována přímo při narození dítěte nebo v procesu jeho dalšího života.

Příznaky nemoci a její forma

Pokud se zamyslíte nad otázkou, zda je možné otěhotnět se syfilisem, odpověď bude ano. Mnoho žen infikovaných bledým treponémem navíc zjistí svůj problém přesně v období porodu dítěte, při lékařském vyšetření. Čím dříve je nemoc identifikována, tím nižší je cena pro budoucí dítě.

Obtížnost spočívá v tom, že není vždy možné pozorovat příznaky charakteristické pro tuto nemoc.

Toto je kvůli rozmanitosti forem patologie:

 1. Inkubace. Pokrývá první měsíc po infekci.
 2. Hlavní První příznaky se objevují asi po 1 měsíci, tato fáze trvá asi 40 - 50 dní.
 3. Sekundární Průměrná doba trvání této formy onemocnění je 2 až 4 roky..
 4. Terciární. Pochází z 5. roku po infekci v nepřítomnosti kvalitního ošetření.
 5. Skrytý. V závislosti na době infekce se dělí na časné a pozdní. Nejsou žádné zjevné příznaky, lze pozorovat nespecifické projevy ve formě horečky na subfebrilní známky, slabost, ztráta chuti k jídlu.

Přítomnost bledého treponému v těle vyvolává výskyt vředů na kůži, zejména v oblasti, kde došlo k infekci. V budoucnu se v tkáních vytvoří infekční granulomas, jizvy, fungování různých tělesných systémů je narušeno.


Bledý treponém vyvolává vývoj onemocnění a projev jeho charakteristických příznaků.

Existuje možnost porodit zdravé dítě se syfilisem

Prognóza do značné míry závisí na tom, jak dlouho se syfilis objevil během těhotenství. V současné době statistiky uvádějí asi 10% narozených zdravých dětí. U těchto žen se infekce zpravidla objevuje v posledních stádiích porodu dítěte. V raných stádiích je důležitá správná taktika léčby, informace o tom, jak dlouho před oplozením došlo k infekci.

Většina dětí se rodí s primárním vrozeným syfilisem, později se jim diagnostikuje pozdní infekce. Orgánové změny jsou difuzní zánět.

Klinický obraz těhotných žen

Příznaky závisí na stadiu syfilis během těhotenství. Nemoc je charakterizována typickými projevy, takže je snadné diagnostikovat.

 1. Primární fáze. Symptomy se vyvíjejí postupně. Po 3–4 měsících dochází v místě zavedení bledého treponému k solidnímu růstu (chancres). Jsou hyperemické, ve středu zhuštěné. Lymfatické uzly umístěné poblíž se zvyšují. Vyrážka se šíří po celém těle. U žen je zánět častěji zaměřen na děložní čípek, perineum, vulvu, konečník.
 2. Těhotná sekundární syfilis je výraznější. Poškození jiných orgánů se vyvíjí, ochranné funkce těla jsou potlačeny, vypadávání vlasů, destrukce nehtové destičky je možná. Většinu těla pokrývá vyrážka syfilitická, lymfatické uzliny se zvětšují nejen v místě léze.
 3. U pozdního syfilis (terciárního) dochází k zřídka těhotenství. Jsou narušeny reprodukční funkce, v pánevních orgánech se tvoří adheze, trpí játra a ledviny. Fáze vadného nebo pozdního ošetření vede ke smrti pacienta.

Diagnóza syfilis během těhotenství

Nastávající matka by měla mít krevní test na syfilis 3krát během těhotenství dítěte: ve 12, 30, 36 týdnech. Výsledek je znám, obvykle za pár dní..

Přečtěte si také syfilis v jazyce

V lékařské praxi existuje pravděpodobnost pozitivních výsledků testů, které jsou nepravdivé. To je možné, pokud:

 • existuje ateroskleróza;
 • onkologické problémy;
 • tyreoiditida;
 • přítomnost jiných závažných infekcí;
 • v historii je autoimunitní onemocnění.

Pozitivní výsledky krevního testu na syfilis nejsou poslední možností. Žena, která vyvrátí nebo potvrdí diagnózu, je poslána venereologovi. Za tímto účelem se provádějí speciální testy, které jsou citlivé na protilátky bledého treponému..

Jaký výzkum se provádí?

Jako použitý biologický materiál: krev, serózní výtok z vředů, mícha, část tkáně odebraná biopsií. Pupečníková krev se nepoužívá pro výzkum.

Metody používané při studiu syfilis:

 • Mikroskopie v tmavém poli najde patogen sám.
 • K detekci patogenů v ústní dutině a konečníku se používá metoda UIF. Pokrok: materiál je označen fluorochromem a přilne k triponému. Když je v materiálu triponema, začíná jasná záře a výsledek je pozitivní.
 • Ke studii se také používá hnisavý obsah exsudátu. Phys. roztoku, stiskněte krycí sklíčko a prohlédněte si lék skrz mikroskop. Tato metoda může také dát přesně pozitivní odpověď..
 • Sérologické studie lze rozdělit do skupin: treponemální a nontreponemální.

Non-treponemální skupina je vytvořena pro screening, který zahrnuje mnoho metod. Tato skupina má nepochybně mnoho výhod - rychlý výsledek, efektivitu. VDRL - test pomáhá prozkoumat míchu a najít v ní protilátky a může také poskytnout přesnou pozitivní odpověď. V prvním měsíci po infekci se však tento test může ukázat jako falešně pozitivní..

Treponemální skupina poskytuje přesné potvrzení výsledků nel Treponemálních metod. Obsahují také dostatečný počet metod a jsou vysoce specifické. Tyto metody však nejsou vhodné pro diagnostiku míchy. Pokud má žena nevenerální treponematózu, může dojít k falešně pozitivním výsledkům.
Citlivost sérologických diagnostických metod pro syfilis

Typ reakceCitlivost v různých stádiích onemocnění,%Specifičnost,%
Primární syfilisSekundární syfilisBrzy skrytý syfilisPozdní / terciární syfilis
Nontreponemal:
VDRL78 (59–87)10095 (88–100)71 (37–94)98 (96–99)
Rpr86 (77 - 100)10098 (95–100)7398 (93–99)
Rst82 (77–86)10095 (88–100)-97
DŮVĚRA85 (77–86)10098 (95–100)-99 (98–99)
Treponemal:
Mikrohemaglutinace76 (64–90)10097 (94-100)97 (94-100)99 (98 - 100)
Absorpční útes86 (70 - 100)1001009697 (94-100)

Pozitivní stránka RIF může poskytnout požadované výsledky v počátečních stádiích syfilis, protože tato analýza je citlivější. RIBT nepřináší stejné přesné výsledky jako předchozí analýza. Proto často může být výsledek nepravdivý. Další vzácnou metodou je MRI mozku a míchy..
Co způsobuje falešně pozitivní syfilis? Existuje několik z nich:

 • Nontreponemální testy: plané neštovice, pneumonie, hepatitida, srdeční vady, onemocnění jater, rakovina, myelomy, maligní a benigní nádory, těhotenství.
 • Treponemální testy: frambesie, myelom, ateroskleróza, malárie, Lymeova choroba atd..

Každá diagnóza má své klady a zápory. Poslední slovo však může vyslovit pouze venereolog.


Krevní test může potvrdit nebo vyvrátit přítomnost nemoci v ženském těle

Je nutné podstoupit potrat, pokud těhotná žena má syfilis?

V počátečním stadiu těhotenství je otázka možného potratu často diskutována s ošetřujícím lékařem. V takové situaci je lepší spoléhat se na názor několika odborníků:

Přítomnost nemoci není přímým ukazatelem její umělé eliminace. Pokud podstoupíte léčbu syfilisem během těhotenství do 20 týdnů, novorozenec nemusí být infikován matkou, narodí se zdravě.

Lékaři se často snaží hrát bezpečně, vysvětlit možné důsledky, vyslovit možnosti řešení problému. Pouze žena je oprávněna rozhodnout, co dělat v této situaci.

Pokud je nemoc odhalena pozdě, nelze hovořit o potratech. Ti, kteří tuto nemoc léčí, mají okamžitě větší šanci porodit dítě bez závažných patologií.

Léčba syfilisu u těhotných žen

Taktika léčby syfilis u těhotných žen závisí na délce a typu patologie. Až 4 měsíce se předpokládá léčba bicilinem 3, 5 a penicilinem. Dávka se bude lišit v závislosti na primárním a sekundárním syfilisu. Průměrný průběh léků trvá až 20 dní. Pokud jsou u matky nebo plodu komplikace, může terapie trvat.

Preventivní léčba se také provádí, aby se zabránilo komplikacím u plodu. Terapie jde jinak.

 1. Až 5 měsíců s negativními výsledky po průběhu léčby matkou se provádí opakovaná léčba penicilinem.
 2. Provádí-li se terapie před těhotenstvím, pokud jsou negativní výsledky získány až po dobu 5 měsíců, antibiotikum se znovu léčí.
 3. Pokud byla hlavní terapie provedena po 4 měsících, opakujte preventivní průběh po 14 dnech.

Průběh preventivní léčby obvykle netrvá déle než 10 dní. Pokud je u těhotné ženy zjištěna infekce, nezoufejte. Moderní medicína pomáhá snižovat rizika negativních účinků na plod, pomáhá porodit zdravé dítě.

Jaké jsou důsledky nitroděložního přenosu??

Pokud se neléčí, představuje patologie vážnou hrozbu pro vývoj plodu a růst plodu. Pokud není nemoc včas diagnostikována a nejsou přijata urgentní léčebná opatření, často končí těhotenství proti syfilisu:

 • infekce dítěte během porodu, zatímco příznaky nemoci se mohou objevit okamžitě po narození nebo po několika letech, pak mluvíme o latentní (skryté) infekci;
 • spontánní potrat;
 • mrtvé narození;
 • předčasné doručení;
 • patologické změny v placentě;
 • dysfunkce nervového systému, poruchy struktury a fungování vnitřních orgánů.
Články O Neplodnosti