Hlavní Zdraví

Pankreatitida v těhotenství

Pankreatitida v těhotenství

Léčba pankreatitidy během těhotenství

Při vývoji porodnické taktiky je třeba zohlednit charakteristiky průběhu nemoci u konkrétního pacienta. Ženy s přetrvávající remisí, udržovanou sekrecí v nepřítomnosti komplikací (pankreatogenní diabetes atd.), Se doporučuje dynamické monitorování, pravidelné vyšetření gastroenterologem, korekce stravy s omezením množství kořeněného, ​​mastného, ​​smaženého, ​​úplného odmítnutí alkoholu. Při předepisování léků pro léčbu doprovodných poruch je třeba vzít v úvahu jejich možný pankreotoxický účinek. Akutní pankreatitida, která se vyvinula před 12. týdnem těhotenství, je známkou jejího ukončení a s gestačním obdobím 36 týdnů a déle - pro včasné porod.

Pacient s aktivní pankreatitidou je hospitalizován v chirurgické nemocnici. Mezi hlavní terapeutické úkoly patří úleva od bolesti, zánět, obnovení sekrečních funkcí těla, odstranění intoxikace a prevence možných komplikací. Důležitým stupněm léčby je zajištění funkčního zbytku poškozené žlázy: pro potlačení sekrece pankreatické šťávy po dobu 3 až 7 dnů (s přihlédnutím k závažnosti zánětu) je pozorován režim hladu a žízně s parenterální nutriční podporou, obsah žaludku je odsáván každých 4-6 hodin přes nasogastrickou trubici, poskytuje lokální hypotermie epigastrické oblasti. Schéma lékové terapie zahrnuje:

 • Blokátory žaludeční sekrece. Léky opravují účinek vytvořeného funkčního zbytku slinivky břišní. Snížení množství vylučované žaludeční šťávy je doprovázeno snížením aktivity pankreatické sekrece, což umožňuje lokalizovat léze a zabránit další autolýze orgánů.
 • Antioxidační činidla. Antiproteolytická léčiva vám umožňují inaktivovat pankreatické enzymy, které ničí tkáň žlázy. Účinnější s aktivním procesem. U chronických variant onemocnění jsou výhodná léčiva s metabolickým účinkem, která selektivně inhibují trypsin.
 • Analgetika. Pro odstranění syndromu bolesti, nesteroidních protizánětlivých léčiv jsou předepisována antispasmodika. Ve složitějších případech se používají glukokortikosteroidy. Při intenzivní bolesti a příznacích pankreatogenního šoku je možná epidurální anestézie mepivakainem a buprenorfinem.
 • Detoxikační léky. Protože aktivní pankreatitida je doprovázena masivním ničením tkání, mohou se u těhotných žen rozvinout závažný intoxikační syndrom. K odstranění toxických metabolitů se používá infuzní terapie kapáním krystaloidních a koloidních roztoků..

Pro prevenci infekce ložisek nekrózy je možné preventivní předepisování antibiotik, která nemají kontraindikace pro použití během těhotenství. V závažných případech pankreatitidy podle indikací vyplňují objem cirkulující krve, pod kontrolou diurézy se korigují poruchy metabolismu vody a elektrolytů, používají se protidestičková činidla. Po zastavení aktivního procesu v přítomnosti funkční nedostatečnosti orgánu se provádí substituční terapie přípravky s polyenzymy.

Aby se předešlo infekčním komplikacím, doporučuje se pacientovi přirozený porod s odpovídající analgezií (obvykle epidurální anestézií). Vzhledem k významnému riziku infekce se císařský řez provádí ve výjimečných případech podle porodnických indikací. S neúčinností konzervativní terapie je indikováno zvýšení ničení žlázy, šíření zánětlivého procesu na retroperitoneální vlákno a pobřišnice, sanitární a drenážní intervence, pankreatoduodenální resekce. Obvykle je ve 3. trimestru před břišní operací těhotenství ukončeno chirurgickým porodem, který umožňuje zachránit život dítěte.

Formy pankreatitidy u těhotných žen

Zvláštní pozornost by měla být věnována formě pankreatitidy. Pokud je nemoc akutní, rizika spojená s pankreatitidou jsou mnohem vyšší

Akutní zánět slinivky břišní je zpravidla nekompatibilní s prvními týdny těhotenství. Pokud jde o chronickou pankreatitidu, prognóza je příznivější, protože pankreatitida nemá významný nepříznivý účinek na dítě.

Akutní pankreatitida během těhotenství

Akutní zánět slinivky břišní je v těhotenství vzácný. Zároveň je však tento stav velmi nebezpečný a může výrazně komplikovat průběh těhotenství.

Akutní forma onemocnění je porušením průchodnosti orgánových kanálů, následuje prasknutí stěn potrubí a rychlé zničení orgánových buněk. Na pozadí těchto procesů je pozorováno úplné trávení a dysfunkce většiny tělesných systémů.

Hlavní příčinou tohoto stavu těhotné ženy je patologie močového měchýře. Situaci zhoršuje prudké zhoršení pohody žen a plodu (v důsledku pankreatitidy je plod vybaven užitečnými látkami).

Akutní atak pankreatitidy během těhotenství je charakterizován rychlým vývojem, takže s diagnostikou nejsou žádné problémy. U ženy se najednou rozvine silný bolestivý syndrom lokalizovaný v levé hypochondrii. Bolest se může šířit po celém břiše a zpět. Kromě toho se zvyšuje tělesná teplota ženy a objevují se dyspeptické symptomy - zvracení, průjem, nevolnost.

Nespecifičnost symptomů však může být zavádějící, takže se často vyskytuje léčba střevní infekce a jiných trávicích poruch místo pankreatitidy. Z tohoto důvodu by nauzea a bolest břicha měly povzbudit ženu, aby vyhledala lékařskou pomoc. Na základě biochemických analýz budou lékaři schopni přesně diagnostikovat a předcházet komplikacím..

Důležité! Léčba akutní pankreatitidy v časném těhotenství se provádí pouze v chirurgické nemocnici. Délka léčby závisí na stupni pankreatitidy a může se pohybovat od 7 dnů do 3 týdnů

Chronická pankreatitida a těhotenství

Časté jsou případy, kdy akutní pankreatitida nebyla úplně vyléčena a změněna na chronickou formu. Pacienti o tom někdy ani nevědí..

Pokud má žena v době těhotenství chronickou pankreatitidu v latentní formě, její exacerbace může způsobit mnoho faktorů. Exacerbace pankreatitidy během těhotenství se zpravidla projevuje v prvním trimestru, ale příznaky patologie jsou často vnímány jako známky těhotenství. To je ranní nevolnost, averze k jídlu, žaludeční potíže. Často mohou příznaky zcela chybět..

Pankreatitida způsobuje problémy s absorpcí vitamínů, bílkovin a tuků. U ženy je nejprve narušena stolice, je snížena hmotnost, častěji se vyskytují ataky zvracení. Dále se rozvíjí dysbióza, hypovitaminóza, potravinová alergie. Lokalizace herpes zoster může být matná.

Těhotenství je zvláště obtížné u pankreatitidy a cholecystitidy (zánět žlučníku). Pokud je stav také zatížen přítomností kamenů ve žluči, stav ženy se neustále zhoršuje. V případě zablokování žlučovodu může být nutná nouzová operace. Bez léčby a dietní korekce žena oslabuje, její hladina hemoglobinu klesá, objevuje se ospalost a apatie. Pankreatitida negativně ovlivňuje dítě: v podmínkách nedostatku živin začíná dítě zaostávat ve vývoji a růstu.

Co dělat se zánětem slinivky břišní nastávající matky

Výskyt akutních příznaků onemocnění vyžaduje okamžité vyšetření odborníkem. Pokud nastávající matka netrpěla pankreatitidou dříve a projevy jsou ostré, může být ve vzácných případech nutný invazivní zásah. Jako léková terapie se používají intravenózní infuze, které snižují koncentraci enzymů a zmírňují zánětlivé procesy.

Odkaz! Chronický průběh pankreatitidy negativně ovlivňuje vylučování žluči, takže lékař předepisuje léky, které neutralizují stázi žluči.

Pokud těhotná žena netrpí pankreatitidou poprvé a projevy nemoci jsou malé - nastávající matka často ví, co dělat, takže může přijmout nezbytná opatření ke zlepšení stavu.

Jakýkoli lék však musí být schválen ošetřujícím lékařem, protože při léčbě těhotných žen se nepoužívá dostatečně velké množství léků.

Specialista vás bude informovat, jak léčit pankreatitidu během těhotenství, předepsat lékovou terapii na základě nástupu příznaků a individuálních charakteristik ženského těla.

Terapie zahrnuje:

 • léky proti bolesti;
 • antispasmodika;
 • antibiotika na bázi penicilinu (pro těžké formy onemocnění).

Na základě všech lékařských doporučení bude nastávající matka schopna zajistit řádné fungování gastrointestinálního traktu. Mohou těhotné ženy používat tradiční způsoby léčby? Taková terapie není praktikována kvůli nedostatku studií o účinku léčby na plod..

Strava

Velmi důležitým bodem v léčbě pankreatitidy u těhotných žen je přísná strava, nejčastěji ji zpracovává ošetřující lékař.

Hlavní principy výživy jsou.

 1. Dostatečné množství bílkovin ve formě masa nebo ryb, vajec, kefíru a tvarohu. Všechna jídla by měla mít nízký obsah tuku.!
 2. Čerstvý chléb se nepoužívá, pouze „včera“ nebo sušenky.
 3. Pikantní a mastná jídla jsou zcela zakázána, sůl je přísně omezená. Některé syrové zeleniny jsou ze stravy odstraněny, sladké hrušky a jablka jsou povoleny z ovoce. Konzervace, různá uzená masa a kyselé produkty se také nepoužívají..
 4. Vaření se provádí vařením, pečením nebo napařováním..
 5. Více jídel v malých porcích.
 6. Někdy je nutné jíst mleté ​​jídlo.

Při správném přístupu chronická pankreatitida u těhotných žen neovlivňuje vývoj plodu.

Chirurgické ošetření

K invazivnímu zásahu dochází pouze v případě, že nemoc prošla do stadia akutní produkce hnisu - absces a hlenu slinivky břišní.

Chirurgie vyžaduje potrat, takže potrat je proveden v prvním trimestru a po 35 týdnech těhotenství je nabídnuto předčasné narození.

Takovou možnost léčby pankreatitidy určuje lékař na základě klinického obrazu vývoje nemoci a přímého ohrožení života budoucí matky..

Příčiny

Podle studií v oboru gastroenterologie provedených v 70. letech 20. století je etiologie pankreatitidy během těhotenství stejná jako u těhotných pacientů (s výjimkou specifického poškození žlázy s HELLP syndromem). Provokujícími faktory výskytu onemocnění jsou poruchy vylučování žluči a metabolismu lipidů, užívání hepato- a pankotoxických látek (alkohol, thiazidové diuretika, metronidazol, sulfasalazin, kortikosteroidy), nutriční chyby (strava se spoustou mastných, smažených, kořenitých potravin), kouření, cytomegalovirus, hlístové infestace (opisthorchiasis, ascariasis), autoimunitní procesy, genetická predispozice.

Při vývoji onemocnění hrají roli anomálie ve vývoji pankreatické žlázy, zvýšený tlak v břišní dutině, duodenální hypertenze, gastrointestinální nemoci (svěrač Oddi, peptický vřed žaludku, dvanáctníkový vřed, syndrom nadměrného růstu bakterií v tenkém střevě). Spouštěčem auto-poškození pankreatické tkáně mohou být poranění břicha, chirurgické zásahy v břiše, endoskopické manipulace. U těhotných žen vedou některé z těchto faktorů v souvislosti s fyziologickou restrukturalizací těla. Příčiny akutního procesu jsou:

 • Žlučová sekrece. Akutní zánět závislý na žlučových cestách je detekován u 65–66% pacientů. Obvykle se tvoří v důsledku stagnace tajemství v důsledku zablokování svěrače Oddi a pankreatického kanálu malými žlučovými kameny v případě onemocnění žlučových kamenů, které se objevilo, projevovalo nebo zhoršovalo během těhotenství. Mezi další faktory patří změny viskozity žluči, zhoršená pohyblivost střev a žlučníku, biliární dyskineze, těhotná cholestáza způsobená hormonálními změnami.
 • Hyperlipidémie a hypertriglyceridémie. Pod vlivem estrogenu v krevním séru těhotných žen se fyziologicky zvyšuje koncentrace cholesterolu, triglyceridů a lipidů. U pacientů trpících metabolickým syndromem, obezitou, vrozenými poruchami metabolismu tuků (typy I, IV, V Fredericksonovy vrozené hyperlipidémie) přesahuje obsah triglyceridů 600-750 mg / dl - úroveň, při které je v důsledku vaskulární mikroembolie částečkami tuku a tukové infiltrace acinarových buněk začíná destrukce pankreatické tkáně.
 • Hyperparatyreóza U 0,15–1,4% pacientů je pozorována hyperparatyreóza. Zhoršená sekrece parathormonu je spojena s těhotensky specifickými změnami metabolismu vápníku, který je aktivně konzumován rostoucím plodem. Zvýšení koncentrace PTH je doprovázeno zvýšením sekrece pankreatu, zvýšenou absorpcí vápníku ve střevu a jeho vyluhováním z kostí, následovaným ukládáním v parenchymálních orgánech. Překážka pankreatických kanálků kalcifikacemi narušuje odtok pankreatické šťávy, což způsobuje destrukci tkáně.
 • Preeclampsia Složitá endoteliální dysfunkce, charakteristická preeklampsie, vyvolává poruchy hemostázy na úrovni prokoagulantu, antikoagulantu, vaskulárních destiček, což se projevuje chronickými DIC a systémovými mikrocirkulačními poruchami v různých orgánech. Hypoxie multifokální tkáně a ischémie pankreatických tkání vedou k nevratným změnám parenchymu orgánů. Situaci zhoršuje redistribuce krve ve vaskulárním loži s jejím posunem přes placentu..

U 12,3% těhotných žen je akutní pankreatitida způsobena pankreatotoxickým účinkem volných žlučových kyselin, jejichž obsah se zvyšuje se zneužíváním alkoholu v kombinaci s kouřením. V některých případech zůstávají příčiny náhlého pankreatického zánětu během těhotenství neurčité, onemocnění je považováno za idiopatické.

Patologie se objevuje během těhotenství u třetiny pacientů trpících chronickou pankreatitidou. Důvody zhoršení jsou změny stravovacích návyků, snížená pohybová aktivita, zpomalená gastrointestinální motilita způsobená působením pohlavních hormonů, emoční pocity ohledně výsledku těhotenství a porodu. Exacerbace se často časově shoduje s časnou toxikózou nebo se za ní maskuje. Chronická pankreatitida se může vyskytnout také během těhotenství v důsledku transformace nerozpoznaného akutního zánětu, který v 60% případů není včas diagnostikován..

Léčba

Léky

Jak léčit pankreatitidu během těhotenství? Za účelem normalizace vitální aktivity jater a žlučových cest v průběhu těhotenství se používají léky, které vedou ke zrychlení vylučování žluči.

Výhoda by měla být poskytnuta lékům rostlinného nebo živočišného původu, jako jsou: Holosas, Ursofalk, Holiver.

Zbavit se dysbiózy, tj. Střevní poruchy, je zásadní pro pokračování v komplexním léčebném postupu pro akutní i chronickou pankreatitidu během těhotenství.. K normalizaci střevní mikroflóry je třeba použít následující léky:

K normalizaci střevní mikroflóry je třeba použít následující léky:

 • léky ze skupiny probiotik, jako jsou: Linex, Hilak forte, Bifikol a další;
 • léky z prebiotické skupiny, jako například: Dufalac.

Když vezmeme tyto léky, střevní mikroflóra se postupně obnoví a symptomy zažívacího rozrušení pominou.

Léky, jejich příjem a dávkování může předepsat pouze lékař, který vás pozoruje, který má znalosti ve vaší anamnéze.

Samoléčení v jakékoli fázi těhotenství má nepříjemné následky, jak pro nastávající matku, tak pro nenarozené dítě..

Lidové léky

Tradiční medicína prošla svou historickou cestou tisíciletí a neztrácí svoji popularitu ani dnes, kdy jsou miliony drogerií plné obrovského výběru drog pro jakékoli onemocnění.

Přestože existují drogy pro každý vkus a kapsu, stále více lidí se obrací k tradiční medicíně. Protože to je to, co čas vyzkoušel.

Z generace na generaci, ústně, naši předkové předali recepty z léku na téměř všechny nemoci na naší planetě.

V dnešní době není třeba kupovat speciální lékařskou literaturu, která by vyprávěla o metodách léčby pomocí tradiční medicíny. Všechny potřebné informace najdete na webu - na internetu..

Níže jsou uvedeny nejoblíbenější recepty, které pomáhají léčit zákeřnou nemoc:

  1. Léčba pankreatitidy propolisem: do kapky horkého mléka nalijte 20 kapek alkoholové tinktury s propolisem a vypijte přes noc. Při zhoršení příznaků bolesti je třeba žvýkat malý kousek čerstvého propolisu.
  1. Léčba aloe pankreatitidy medem: 1 lžička medu se smíchá s 1 lžičkou šťávy nebo nakrájenou aloe gruel a spotřebuje 1 polévkovou lžíci na lačný žaludek (30-40 minut před jídlem).
   Zlatý knír: Abyste mohli vařit odvar listů zlatého kníru, musíte vzít 2 listy trávy 10-16 cm dlouhé, dále jemně nakrájejte a listy nalijte 600 ml vroucí vody.

  Je nutné je vařit po dobu 20 minut na mírném ohni. Pevně ​​zabalte pánev s vařeným vývarem froté ručníky a nechte to trvat 10–12 hodin.

  Doporučuje se brát lék 3-4krát denně, 50-60 ml 40 minut před jídlem.

   Brambory a bramborová šťáva: abyste se co nejdříve zbavili chronické pankreatitidy, musíte připravit bramborovou šťávu. Chcete-li jej připravit, použijte odšťavňovač pro jednotnější konzistenci.

  Takový nápoj by měl být užíván 2krát denně, 100-200 ml po dobu 1, 1,5 hodiny před jídlem.

  Jak zabránit pankreatitidě a jak se s ní vypořádat - Všechno bude vítáno: //youtu.be/V4yP4ZfQfHA

  Výživa pro pankreatitidu

  Při zánětu slinivky břišní by měla být zvláštní pozornost věnována výživě. Strava by měla být dodržována nejen během období exacerbace, ale také jí zabránit

  V procesu léčby hraje důležitou roli správná výživa. Může urychlit nebo zpomalit proces hojení v závislosti na tom, zda žena dodržuje doporučení lékaře nebo ne..

  Pokud pankreas zapálí, měl by ve stravě převládat protein. Proto se doporučuje ženě jíst více:

  • libové maso a ryby;
  • omelety;
  • nekyselý a beztukový tvaroh a kefír;
  • zatuchlý chléb vyrobený z pšeničné mouky a sušenek;
  • sladké a hrušky.

  Je třeba se vyvarovat kořenitých, slaných, mastných a smažených potravin.

  Je také důležité snížit množství syrového ovoce a zeleniny ve stravě..

  Mělo by se jíst v malých porcích asi pětkrát denně. Doporučuje se, aby všechna jídla byla mleta a vařena parou. To usnadní proces trávení..

  Pankreatitida během těhotenství

  Akutní nebo chronická pankreatitida v akutním stadiu je léčena v nemocnici. První tři dny se u ženy objeví hlad. Ve vážných případech, kdy žena nemůže jíst sama, provádí parenterální výživu. Po stabilizaci a zlepšení chuti k jídlu je žena převedena na dietní orální výživu. V budoucnu se budují taktiky léčby s přihlédnutím k závažnosti procesu.

  Léčba pankreatitidy tabletami během těhotenství závisí na formě pankreatitidy a souvisejících patologií..

  • antispasmodika - Drotaverinum, Novocaine; Papaverin;
  • inhibitory protonové pumpy - Omez, Rabimak;
  • antifermetika - Gordoks, Pantripin.
  • enzymy (předepsané bez exacerbace) - Mezim, Pancreatin.

  Důležité! Režim dávkování a doba užívání léků na pankreatin volí pouze lékař.. S tvorbou cyst v pankreatu jsou chirurgicky odstraněny

  Během těhotenství se operace neprovádí a intervence se odkládá až do období po porodu.

  S tvorbou cyst v pankreatu jsou chirurgicky odstraněny. Během těhotenství se operace neprovádí a intervence se odkládá až do období po porodu.

  Neexistují žádné zvláštní indikace pro císařský řez pro pankreatitidu u těhotných žen. Dostatečný stav budoucí ženy v porodu umožňuje přirozené narození dítěte.

  Dieta pro léčbu pankreatitidy u těhotných žen

  V prvních dnech vývoje akutního procesu se pacientovi doporučuje dodržovat hladovění. Předpokladem pankreatitidy je dodržování klidného stavu postele. Doporučuje se pít hodně tekutin. Používejte nesycené minerální vody, slabý čaj nebo šípkový vývar.

  Třetí den se postupně zavádějí tekuté zeleninové polévky. Silné masové vývary jsou zakázány. Přidá se kaše a bramborová kaše, dušená nebo vařená zelenina a nízkotučné odrůdy masa a ryb. Jídla se vaří vařená nebo v páře. Nejlepší řešení by byl dvojitý kotel. Syrová zelenina a ovoce nejsou povoleny..

  S nástupem remise se můžete vrátit k normální stravě. Je však nutné vyloučit příliš mastná a kořenitá jídla, jakož i uzená masa a kořeněné koření. Nabídka těhotné ženy zůstává spousta bílkovinných výrobků - tvaroh, libové maso nebo ryby. Množství proteinu v nabídce pro pankreatitidu je nejméně 120 gramů denně. V tomto případě bude muset být množství tuku omezeno na 80 gramů denně a uhlohydráty na 350 gramů denně.

  Léčba pankreatitidy během těhotenství

  Abychom eliminovali všechny projevy této nemoci, je nutné nejprve dodržovat speciální dietu. Den po začátku útoku lze doporučit půst. V budoucnu by měla být do stravy zavedena snadno stravitelná strava s vysokým obsahem zdravých vitamínů, minerálů a bílkovin a nízkým obsahem tuků a uhlohydrátů. Při sestavování nabídky na jeden den nebo týden můžete zahrnout jídla a jídla, jako například:

  • kuřecí a rybí polévky;
  • vařené maso s nízkým obsahem tuku
  • mléčné produkty;
  • vařená zelenina;
  • omezené ovoce.

  Taková strava sníží zátěž slinivky břišní a obnoví normální trávení

  Ze stravy po celou dobu akutního průběhu pankreatitidy je velmi důležité vyloučit mastné odrůdy ryb a masa, uzená masa a marinády, jakož i rychlá a lehká jídla. Čokolády, pečivo a koláče, vejce, hrušky a brambory by měly být vyloučeny ze stravy, pokud je to možné, nebo alespoň omezené

  Kromě toho existuje řada pravidel týkajících se používání potravin, zatímco pankreas nebude přetížen. Jídlo by mělo být konzumováno v teplé formě. Měl by být konzumován po částech, tj. Nejméně 5-6krát denně, v malých porcích. Přejídání může vést ke zhoršení kvality

  Je lepší, pokud je léčba pankreatitidy během těhotenství prováděna pomocí zdravé výživy, ale není vždy možné dosáhnout požadovaného účinku bez zvláštních léků. Když slinivka břišní trpí zánětlivým procesem, jsou příznaky a léčba do značné míry propojeny. Obvykle se v takových případech léčení provádí pomocí léků, jako jsou:

  • enzymy;
  • antacida;
  • choleretic;
  • léky ke zlepšení peristaltiky.

  Pro silnou bolest lze použít antispasmodická léčiva, například No-shpu, Spazmalgon atd. Tyto léky by se měly používat pouze v minimálních dávkách, aby se zabránilo jejich negativnímu dopadu na děložní tonus. Pro normalizaci mikroflóry se předepisují probiotika. Mezi lidovými prostředky, které lze použít k eliminaci projevů pankreatitidy, lze rozlišit pouze šípky.

  Léčba akutní nebo chronické pankreatitidy u těhotných žen jinými bylinkami je nejen nepraktická, ale může také způsobit komplikace..

  Ve vzácných případech může vývoj takových nebezpečných stavů, jako je absces nebo flegmon, vyžadovat chirurgický zákrok. Pokud se patologie vyvinula před 35. týdnem, může být doporučeno ukončení těhotenství. S výskytem takových komplikací v pozdějších stádiích se často vyžaduje umělé dodání.

  Jak se projevuje pankreatitida v nastávající matce

  Projevy onemocnění se objevují již v časném těhotenství, během prvních tří měsíců.

  Jak již bylo zmíněno, pankreatitida má rozmazaný obraz, což vede k tomu, že těhotné ženy si ji pletou s toxikózou. To je vysvětleno jeho příznaky charakteristickými pro poruchy trávicího systému. Nastávající matka tedy zažívá:

  1. nevolnost;
  2. zvracení
  3. nadýmání;
  4. dysbióza;
  5. volná stolička s částicemi nestráveného jídla.

  Kromě toho je zánět trávicí žlázy doprovázen bolestí v levé hypochondrii. Tento příznak je signálem k návštěvě lékaře. Se zvýšeným poškozením se bolest šíří na celé horní břicho, opasky a přechází dozadu.

  Porušení produkce enzymu také vede k následujícím příznakům choroby:

  • alergické reakce neznámé etiologie;
  • ztráta váhy;
  • plísňové choroby;
  • avitaminóza.

  Protože pankreatitida je charakterizována zánětem slinivky břišní, projevuje se:

  • horečka nízké kvality;
  • snížení tlaku;
  • slabost;
  • závrať.

  Nejnebezpečnějším příznakem v průběhu patologie během těhotenství jsou křeče. Bez včasné pomoci lékaře končí potrat v raných stádiích a předčasný porod - pozdě.

  Léčebné funkce

  V závislosti na závažnosti průběhu nemoci je vybrán vhodný způsob boje proti ní. Pokud budete mít štěstí, měl by vám lékař předepsat pouze dodržování diety a stravy, ale při závažných komplikacích může dojít i k chirurgickému zákroku. Podívejme se podrobněji na každou možnost léčby..

  Strava

  Při stanovení diagnózy pankreatitidy je v první řadě nutné věnovat náležitou pozornost obvyklé stravě. Při exacerbaci nemoci, doprovázené všemi charakteristickými příznaky, je důležité na chvíli přejít na dietetické výrobky a při diagnostice chronické formy nemoci během těhotenství má dieta přednost.

  Těhotným ženám se obvykle doporučuje přidávat do obvyklé stravy více bílkovinných potravin: maso, nízkotučné ryby, nízkotučný sladký tvaroh, parní omelety, kefír

  Kromě toho byste neměli jíst příliš čerstvý chléb, ať už je to včera lepší, pečené z pšeničné mouky.

  Zapomeňte na slaná, mastná a kořenitá jídla a také minimalizujte spotřebu syrového ovoce (můžete pouze hrušky, sladká jablka) a zeleniny.

  Důležité! Pro pacienty s pankreatitidou je lepší jíst jídlo v menších porcích, ale častěji (4-5krát denně), přičemž dávají přednost grilovaným pokrmům nebo dušeným.

  Léky

  Ve standardním průběhu léčby se často používá infuzní terapie, která zahrnuje vnitřní podávání speciálních roztoků (ve velkém množství), které podporují ředění krve. Díky tomu je koncentrace enzymů v pankreatu významně snížena.

  Léčba chronické formy nemoci během těhotenství se výrazně liší od boje proti ní v normálním stavu těla. Proto musí žena nutně koordinovat s lékařem dávku a vhodnost používání jednotlivých léků.

  Poměrně často se při léčbě pankreatitidy předepisují těhotné ženy kreon nebo mezim a v chronické formě, když jsou narušeny žlučovody a játra, je třeba užívat další léky, které pomáhají vylučovat žluč z těla.

  Samozřejmě v období porodu se vyplatí upřednostňovat léčivé přípravky živočišného nebo rostlinného původu (například Holosas, Holiver atd.) A při pití je lepší použít malé množství alkalické vody a odvar.

  S výhradou všech doporučení a předpisů lékaře se střevní mikroflóra a normální trávicí systém rychle vrátí do normálu..

  Důležité! Lékaři nesouhlasí se spontánním používáním receptů tradiční medicíny, takže i když jste si jisti účinností některého z nich, další odborná konzultace rozhodně nepoškodí.

  Chirurgická intervence

  Těhotná chirurgie je posledním řešením problému pankreatitidy. Uchycují se k němu pouze tehdy, existuje-li vážné ohrožení života nastávající matky (například s abscesem, hnisavou formou nemoci nebo pankreatickým flegmonem).

  Takový chirurgický zásah bude samozřejmě vyžadovat ukončení těhotenství (v prvním trimestru) nebo předčasný porod, pokud se jedná o třetí trimestr. Pokud jde o podmínky přerušení, jsou stanoveny čistě individuálně, se zaměřením na závažnost onemocnění a stav těhotné.

  Co je to pankreatitida?

  Nejprve byste měli zjistit, co představuje nemoc, jako je pankreatitida..

  Pankreatitida je zánětlivý proces, ke kterému dochází v jednom z nejdůležitějších a nezbytných lidských orgánů - pankreatu.

  Slinivka hraje v lidském těle obrovskou roli. Jednou z jeho nejdůležitějších funkcí, které zajišťují zdravé fungování těla, jsou:

   • vývoj potravinářských enzymů pro zdravé trávení;
   • produkce inzulínu (látka životně důležitá pro lidské zdraví, s nedostatkem v těle, u kterého se začíná vyvíjet další život ohrožující onemocnění, jako je diabetes mellitus);
  • účast na regulaci energetického metabolismu, jakož i na mnoha dalších procesech.

  Pankreatitida je dvou typů:

   1. Chronická pankreatitida, což znamená, že ostrovní zánětlivé procesy jsou zpočátku koncentrovány v pankreatu.
  1. Doprovodná pankreatitida, která zahrnuje vývoj onemocnění, které se objevilo v důsledku jiných onemocnění gastrointestinálního traktu, jako jsou: gastritida, enteritida a další.

  Chronická pankreatitida - program „Žijte zdravě!“

  Mluv o důvodech

  Nejčastější příčinou pankreatitidy je nadměrné onemocnění alkoholem nebo žlučníkem..

  Další faktory, jako například:

  • nadměrná konzumace mastných a nezdravých potravin;
  • vedlejší účinek užívání řady léků (antibiotika a hormony);
  • virové infekce;
  • narušení metabolických procesů v těle;
  • dědičná predispozice.

  Příznaky

  Hlavním příznakem, který převládá nad ostatními, je řezná bolest v horní části břicha, nazývaná také epigastrická oblast. Lidé často slyší výraz „saje v žaludku“.

  Bolest tohoto druhu je pozorována u pankreatitidy. Je důležité si uvědomit, že bolest není zmírňována léky proti bolesti, jako je No-shpa nebo Analgin..

  Pokud vás bolesti břicha trápí po dlouhou dobu a prášky neukládají, musíte porazit zvony!

  Jiné významné příznaky jsou:

   • vysoká tělesná teplota. S přechodným vývojem onemocnění se stav pacienta rychle zhoršuje a indikátor lékařského teploměru stoupá na velmi vysokou míru;
   • pleť. S vývojem nemoci získává pleť člověka bledý, zemitý odstín;
    nevolný stav. Stejně jako u jiných gastrointestinálních problémů je hlavním příznakem nevolnost..

   Práce žaludku se zpomaluje a nemá čas zpracovávat příchozí potravu, zpracovávat ji na produkty rozpadu, v důsledku čehož pacient pociťuje nevolnost.

   Lékaři doporučují minimalizovat příjem potravy během léčby. Hlad je klíčem k rychlému uzdravení pacienta;

   • slabost, závratě. U pankreatitidy je často pozorován pokles krevního tlaku, což vede k celkovému malátnosti v těle, projevující se ve formě slabosti a závratě.

   Diagnostika

   Může být obtížné určit přítomnost pankreatitidy u těhotné ženy, protože během tohoto zvláštního období nelze použít všechny diagnostické postupy. Nejběžnější a nejbezpečnější diagnostické možnosti v takových situacích je analýza stolice a ultrazvukového výzkumu. V prvním případě je možné stanovit nadměrnou střevní mikroflóru, identifikovat porušení v procesu trávení uhlohydrátů, bílkovin a tuků, což ukazuje na přítomnost chronické pankreatitidy.

   Pomocí ultrazvukového přístroje můžete určit hustotu složek tkáně, velikost samotného orgánu a stav kanálu..

   Akutní forma u těhotných žen je velmi vzácná, ale pokud k tomu dojde, krevní test pomůže porozumět diagnóze. U žen, které trpí akutní formou nemoci, je tedy velmi vysoká leukocytóza s posunem doleva a také vývoj hypokalcémie a hyperglykémie během biochemického krevního testu..

   Hlavní roli v konečné diagnóze patří diagnostika pankreatických enzymů. Osm hodin po nástupu nemoci hladina amylázy v krvi výrazně stoupá, což dosáhne maximálních hodnot za jeden nebo půl dne.

   Nesmíme však zapomenout, že podobný jev je patrný nejen u pankreatitidy, ale i při normálním těhotenství, jakož i při selhání ledvin, problémech se žlučovými cestami a příušnicemi. Hladina lipázy stoupá o něco později, ale ve zvýšeném stavu je delší. Snížení hladiny vápníku v krevním séru během dynamického krevního testu naznačuje rychlou progresi onemocnění.

   Ať už je to jakkoli, nelze se spoléhat na výsledky pouze jedné analýzy, a když dojde k sebemenšímu podezření, je lepší podstoupit komplexní zkoumání.

   Lékaři také předepisují léčbu pankreatitidy..

   Pankreatitida během těhotenství: co dělat, jak zacházet a jak předcházet?

   Těhotenství a pankreatitida

   Začněte tím, co je pankreatitida. Z lékařského hlediska znamená termín „pankreatitida“ skupinu poruch a symptomů, které se vyvíjejí na pozadí pankreatické dysfunkce zánětlivé povahy.

   Mechanismus poškození orgánů je následující: slinivka břišní neustále syntetizuje obrovské množství trávicích enzymů, které jsou obvykle zasílány do dvanáctníku a jsou zodpovědné za trávení potravy. Pokud orgán selže, zůstanou enzymy místo plnění svých funkcí ve žláze a začnou jej ničit (samotný orgán se štěpí)..

   Kromě zničení slinivky břišní však dochází k otravě celého těla toxiny, které se vytvářejí při nesprávné aktivitě enzymů. Výsledkem je, že proces trávení je zcela narušen, dochází k systémové otravě mozku, jater, plic a ledvin. Je tedy zřejmé, že pankreatitida v raných stádiích těhotenství je mimořádně nežádoucí a nebezpečný proces, který může vést k ukončení těhotenství..

   Zánět slinivky břišní lze také nazvat vývojem nedostatku živin u ženy a dítěte v důsledku vadného vstřebávání potravy a zvracení. To vede ke zpomalení vývoje plodu a v nejhorším případě ke smrti plodu.

   První pomoc při těžké bolesti

   • zdržte se jídla jakéhokoli jídla, včetně stravy;
   • pro zlepšení odtoku žluči je užitečné pít více čisté vody;
   • otok a bolest mohou redukovat topnou podložku naplněnou studenou vodou;
   • Chcete-li zlepšit celkový stav, měli byste pít antispasmodické léky (například No-Shpa nebo Drotaverinum);
   • zaujměte polohu těla kolenem, abyste zmírnili příznaky.

   Pomocí těchto doporučení můžete snížit riziko rychlého vývoje vznikající patologie a je snazší přeložit čekací dobu na pomoc lékaře. Antispasmodika by měla být užívána co nejméně a pouze v raných fázích.

   Formy pankreatitidy u těhotných žen

   Zvláštní pozornost by měla být věnována formě pankreatitidy. Pokud je nemoc akutní, rizika spojená s pankreatitidou jsou výrazně vyšší. Akutní zánět slinivky břišní je zpravidla nekompatibilní s prvními týdny těhotenství. Pokud jde o chronickou pankreatitidu, prognóza je příznivější, protože pankreatitida nemá významný nepříznivý účinek na dítě.

   Akutní pankreatitida během těhotenství

   Akutní zánět slinivky břišní je v těhotenství vzácný. Zároveň je však tento stav velmi nebezpečný a může výrazně komplikovat průběh těhotenství.

   Akutní forma onemocnění je porušením průchodnosti orgánových kanálů, následuje prasknutí stěn potrubí a rychlé zničení orgánových buněk. Na pozadí těchto procesů je pozorováno úplné trávení a dysfunkce většiny tělesných systémů.

   Hlavní příčinou tohoto stavu těhotné ženy je patologie močového měchýře. Situaci zhoršuje prudké zhoršení pohody žen a plodu (v důsledku pankreatitidy je plod vybaven užitečnými látkami).

   Akutní atak pankreatitidy během těhotenství je charakterizován rychlým vývojem, takže s diagnostikou nejsou žádné problémy. U ženy se najednou rozvine silný bolestivý syndrom lokalizovaný v levé hypochondrii. Bolest se může šířit po celém břiše a zpět. Kromě toho se zvyšuje tělesná teplota ženy a objevují se dyspeptické symptomy - zvracení, průjem, nevolnost.

   Nespecifičnost symptomů však může být zavádějící, takže se často vyskytuje léčba střevní infekce a jiných trávicích poruch místo pankreatitidy. Z tohoto důvodu by nauzea a bolest břicha měly povzbudit ženu, aby vyhledala lékařskou pomoc. Na základě biochemických analýz budou lékaři schopni přesně diagnostikovat a předcházet komplikacím..

   Důležité! Léčba akutní pankreatitidy v časném těhotenství se provádí pouze v chirurgické nemocnici. Délka léčby závisí na stupni pankreatitidy a může se pohybovat od 7 dnů do 3 týdnů.

   Chronická pankreatitida a těhotenství

   Časté jsou případy, kdy akutní pankreatitida nebyla úplně vyléčena a změněna na chronickou formu. Pacienti o tom někdy ani nevědí..

   Pokud má žena v době těhotenství chronickou pankreatitidu v latentní formě, její exacerbace může způsobit mnoho faktorů. Exacerbace pankreatitidy během těhotenství se zpravidla projevuje v prvním trimestru, ale příznaky patologie jsou často vnímány jako známky těhotenství. To je ranní nevolnost, averze k jídlu, žaludeční potíže. Často mohou příznaky zcela chybět..

   Pankreatitida způsobuje problémy s absorpcí vitamínů, bílkovin a tuků. U ženy je nejprve narušena stolice, je snížena hmotnost, častěji se vyskytují ataky zvracení. Dále se rozvíjí dysbióza, hypovitaminóza, potravinová alergie. Lokalizace herpes zoster může být matná.

   Těhotenství je zvláště obtížné u pankreatitidy a cholecystitidy (zánět žlučníku). Pokud je stav také zatížen přítomností kamenů ve žluči, stav ženy se neustále zhoršuje. V případě zablokování žlučovodu může být nutná nouzová operace. Bez léčby a dietní korekce žena oslabuje, její hladina hemoglobinu klesá, objevuje se ospalost a apatie. Pankreatitida negativně ovlivňuje dítě: v podmínkách nedostatku živin začíná dítě zaostávat ve vývoji a růstu.

   Léky

   Bohužel pankreatitidu samotnou nelze zabránit. Stále musíte brát nějaké léky, které obnoví funkci žlázy. Seznam těchto léků omezuje těhotenství.

   • Enzymatické látky. Patří mezi ně Mezim, Festal, Creon. Jsou prostředkem náhradní terapie - vaše slinivka břišní nemůže plně produkovat požadované množství enzymů. To vede k trávení, a proto plod nedostává potřebné živiny. Musíte je vzít bezprostředně před jídlem;
   • Antacidové přípravky. Mezi nimi jsou Almagel a Gaviscon povoleny pro těhotné ženy. Jejich použití je nezbytné ke snížení kyselosti žaludeční šťávy, která může dráždit slinivku břišní. Vezměte je půl hodiny před jídlem;
   • Prostředky pro zlepšení peristaltiky. Těhotné ženy mohou užívat Trimedat. Jeho použití zabrání házení trávicí šťávy zpět do slinivky břišní;
   • Cholagogue je určen pro zlepšení odtoku žluči a obnovení trávení. Patří mezi ně Allohol a Holosas;
   • Při silné bolesti můžete použít antispasmodické léky - No-shpa, Spazmalgon. Neměly by však být zneužívány, protože mohou ovlivnit tón dělohy;
   • Chcete-li obnovit normální stolici, musíte se připravit s probiotiky - Linex (aktuální článek na téma: Linex během těhotenství >>>), Maksilak, Normobakt, Baxet.

   Průběh léčby drogy by měl být alespoň týden a měl by být předepsán lékařem.

   Pankreatitida během těhotenství - jak zacházet s lidovými prostředky? Lidové recepty bohužel nemusí mít dobrý účinek na pankreatitidu. Riziko nežádoucích účinků při jejich použití může výrazně převýšit přínos. Proto se pro léčbu pankreatitidy během těhotenství nedoporučuje tradiční lék.

   Jedinou věcí, kterou lze doporučit, je příjem sirupu nebo odvar z šípů. Přispívá k lepšímu odtoku žluči, což přispívá ke zlepšení trávicího procesu..

   Výskyt pankreatitidy je vždy nepříjemný stav. Obzvláště pokud jste těhotná. Člověk by se však neměl bát, protože toto onemocnění lze snadno léčit. Hlavní věcí je začít včas a používat pouze schválené léky.

   Pankreatitida během těhotenství může mít nejnepříznivější důsledky. Toto období je nesmírně odpovědné v životě každé ženy, navíc je spojeno se zvýšenou zátěží pro tělo spojené s její restrukturalizací, která nese dítě. Nejčastěji během těhotenství je pozorována exacerbace stávající chronické pankreatitidy, ale toto onemocnění se může rozvíjet poprvé..

   Jak víte, plod potřebuje hodně živin a porušení slinivky břišní vede ke skutečnosti, že trávicí systém nemůže správně fungovat, takže matka a dítě nedostávají potřebné sloučeniny ve správném množství. U chronické pankreatitidy přispívá její exacerbace během těhotenství také ke snížení produkce vitálního hormonálního inzulínu, což je nezbytné pro normální regulaci hladiny glukózy v krvi..

   Proč se pankreatitida vyvíjí během těhotenství

   Projevuje se pankreatitida vždy v akutní formě. Takový patologický proces může vyvolat mnoho faktorů:

   • cholecystitida (hlavní příčina);
   • střevní infekce;
   • intoxikace léky;
   • dlouhodobé užívání alkoholu;
   • historie chirurgického zákroku na vnitřních orgánech.

   Naštěstí je akutní pankreatitida v těhotenství vzácná. Mnohem častěji je pankreatitida pozorována v chronické formě, která je náchylná k exacerbaci. Stát se příčinou zhoršení slinivky břišní s chronickou pankreatitidou během těhotenství může:

   • nedostatek správné výživy (spousta mastných jídel v jídelním lístku, přejídání nebo dlouhodobé hladovky);
   • nedostatek bílkovinných potravin;
   • nedostatek vitaminu;
   • alergické reakce;
   • patologie gastrointestinálního traktu;
   • bakteriální a virová onemocnění:
   • metabolické problémy.

   Důležité! Exacerbace chronické pankreatitidy během těhotenství je usnadněna tlakem dělohy s plodem na vnitřní orgány a následnými poruchami trávení.

   Jak léčit zánět slinivky břišní při čekání na dítě

   K léčbě tohoto onemocnění je nutné pouze pod dohledem odborníka. Je to způsobeno zvláštnostmi výběru léčiv, protože ne všechna léčiva jsou při tvorbě plodu bezpečná. Léky může předepisovat pouze lékař, který zná všechny rysy průběhu těhotenství a souvisejících nemocí. Nejčastěji používané:

   • Pankreatinové přípravky (Mezim, Creon, Pankreatin, Festal a další). Mají různé dávky enzymu, takže je vám může předepsat pouze lékař;
   • antacida, která snižují kyselost žaludeční šťávy;
   • rostlinná choleretika pro stabilizaci jater;
   • probiotika a prebiotika pro normalizaci funkce střev.

   Uvedené skupiny farmakologických látek eliminují příznaky akutní pankreatitidy a normalizují činnost gastrointestinálního traktu.

   V době napadení akutní pankreatitidy je nutné urgentně poslat těhotnou ženu do nemocnice, aby se její stav stabilizoval. Včasný přístup k lékařům minimalizuje riziko pro dítě a nastávající matku a také zkracuje dobu zotavení po exacerbaci nemoci. Po podstoupení léčby ve zdravotnickém zařízení je důležité poskytnout nastávající matce klid a péči. Je důležité dodržovat dietu, ve které je použití vyloučeno:

   • kořenitá a slaná jídla;
   • množství smažených a mastných jídel;
   • uzené maso;
   • Čokoláda
   • káva.

   V těhotenství není touha po sladkostí neobvyklá, pokud ji žena nemůže překonat, můžete zkusit sladkosti a čokoládu nahradit přírodním medem. V nabídce by mělo být více zeleniny a lehkých jídel, které zmírní zatížení trávicího traktu a umožní vám strávit čekací dobu doplnění rodiny bez záchvatů pankreatitidy..

   Pankreatitida v těhotenství - příznaky

   Pankreatitida má během těhotenství určité příznaky:

   • Zvyšující se ataky nevolnosti a zvracení, které se často mylně projevují projevy toxikózy.
   • Nepřiměřené zvýšení teploty na úroveň 37,5 ° C.
   • Těžkost v horní části břicha a levá hypochondrium. Bolest v bolesti se postupně stává ostrou a pulzující.
   • Zvýšené pohyby střev, stolice jsou často tekuté a lesklé kvůli velkému množství nestráveného tuku.
   • V žaludku neustále slyšíte dunění a řinčení.
   • Existuje averze k jídlu.
   • Často mají potíže se spánkem.

   Metody diagnostiky pankreatitidy u těhotných žen

   Gastroenterolog se podílí na diagnostice pankreatitidy u těhotných žen. Při počátečním vyšetření se provádí palpace vnitřních orgánů a lékař pak sestaví seznam nezbytných laboratorních testů. Mohou to být následující testy:

   • Biochemie krve.
   • OAK, OAM.
   • Koprologický výzkum.

   Pomocná diagnostická metoda - ultrazvuk. Odborník vizuálně vyhodnotí stav tkání slinivky břišní, žlučníku a jater. Studium půstu.

   Příčiny bolesti

   Nejčastější příčinou bolesti pankreatu těhotné ženy je zánět asymptomatického a dyspeptického vzhledu, který se může vyvinout v pankreatitidu. Předpoklady pro jeho vzhled mohou být následující jevy:

   • alkohol a kouření, navzdory omezením;
   • negativní změny krevního oběhu vnitřních orgánů v pozdním a časném stádiu;
   • vydatná večeře příliš pozdě;
   • nadměrné používání komplexů vitamínů a minerálů;
   • použití mastných a nezdravých potravin ve velkém množství;
   • změny související s věkem v tkáni žlázy.

   Během těhotenství ženy velmi často zneužívají tučná jídla a nezdravé kombinace potravin. Proto je často s rizikem pankreatitidy indikována terapeutická strava.

   Fenomén zánětlivého procesu u těhotných žen je běžný, zejména v pozdějších stádiích. K tomu dochází v důsledku stlačení orgánu a narušení jeho práce na pozadí tohoto.

   Pankreatitida v těhotenství - léčba

   Akutní nebo chronická pankreatitida v akutním stadiu je léčena v nemocnici. První tři dny se u ženy objeví hlad. Ve vážných případech, kdy žena nemůže jíst sama, provádí parenterální výživu. Po stabilizaci a zlepšení chuti k jídlu je žena převedena na dietní orální výživu. V budoucnu se budují taktiky léčby s přihlédnutím k závažnosti procesu.

   Léčba pankreatitidy tabletami během těhotenství závisí na formě pankreatitidy a souvisejících patologií..

   • antispasmodika - Drotaverinum, Novocaine; Papaverin;
   • inhibitory protonové pumpy - Omez, Rabimak;
   • antifermetika - Gordoks, Pantripin.
   • enzymy (předepsané bez exacerbace) - Mezim, Pancreatin.

   Důležité! Dávkování a dobu užívání léků z pankreatinu volí pouze lékař.

   S tvorbou cyst v pankreatu jsou chirurgicky odstraněny. Během těhotenství se operace neprovádí a intervence se odkládá až do období po porodu.

   Neexistují žádné zvláštní indikace pro císařský řez pro pankreatitidu u těhotných žen. Dostatečný stav budoucí ženy v porodu umožňuje přirozené narození dítěte.

   Další závažné onemocnění slinivky břišní je rakovina. Je to obzvláště nebezpečné během těhotenství, protože žena může ztratit své dítě kvůli komplikované léčbě..


   V současné době neexistují jasné příčiny rakoviny slinivky břišní. Ženy s rizikem nadváhy a závislosti na kouření, jakož i genetická predispozice, jsou ohroženy.

   Příznaky rakoviny pankreatu

   • Žloutnutí kůže.
   • Bolest v zádech.
   • Nedostatek chuti k jídlu a ostré hubnutí.
   • Uvolněná stolička.

   Příčiny nástupu nemoci

   • Nesprávná strava, konzumace příliš mastných potravin.
   • Kouření.
   • Přítomnost diabetu.
   • Chronická pankreatitida.

   Není tak snadné diagnostikovat rakovinu pankreatu, protože toto onemocnění se nejčastěji necítí až do posledního.

   Spropitné. Je důležité, aby gynekolog věděl o všech lécích předepsaných jinými lékaři a kontroloval potřebu jejich použití a bezpečnost pro ženu a dítě..

   Léčba

   Diagnóza rakoviny v rané fázi může zaručit uchování těhotenství a úspěšné uzdravení. Léčba nádoru slinivky břišní závisí na délce těhotenství a stupni samotného onemocnění. Pokud je pacient v posledních týdnech, lékaři ulevují od bolesti pouze pomocí léků a po porodu začnou intenzivní terapii.


   Pro rychlé zotavení je důležité dodržovat všechna doporučení lékaře a dodržovat zdravý životní styl.

   V polovině těhotenství je ženě podávána chemoterapie léky na bázi platiny nebo je odstraněn zcela nebo částečně nemocný orgán spolu se sousedními tkáněmi, je předepsána speciální strava.

   Pankreatitida u těhotných žen: strava

   Strava se postupně rozšiřuje a přidává lehká jídla s převahou bílkovin a sacharidů. V těhotenství strava pro pankreatitidu zahrnuje:

   • Malá jídla šestkrát denně.
   • Odmítnutí mastných a kořenitých jídel.
   • Potraviny se zvýšeným obsahem bílkovin.
   • Další příjem multivitaminů.
   • Sladké jídlo omezení.
   • Pití potravin a tekutin pouze za tepla.
   • Jemné vaření (vaření, pečení, dušení).

   Výživa pro pankreatitidu jde o dietu číslo 5.

   Seznam povolených produktů:

   Pankreatitida v těhotenství - komplikace

   Neupravená pankreatitida může způsobit nevratné změny pankreatu a nepříznivě ovlivnit celkové zdraví ženy..

   Možné komplikace zahrnují:

   • Zácpa následovaná průjmem.
   • Averze k jídlu.
   • Trombóza Splenické žíly.
   • Cukrovka.
   • Hepatóza.
   • Cystické novotvary v orgánu.
   • Pankreatický absces.
   • Zhoršení toxikózy.
   • Rychlé hubnutí až 7 kg za měsíc.

   Na poznámku! Ve druhém trimestru pankreatitida nemá žádný vliv na vývoj dítěte, proto není tak nebezpečná jako v 1. trimestru.

   Přidružené příznaky

   U těhotných žen se zánětlivými procesy v orgánu se mohou objevit následující další příznaky, které jsou také charakteristické pro pankreatitidu:

   • nadýmání;
   • bolest břicha;
   • narušení trávicího systému, změny stolice;
   • nevolnost (není výsledkem toxikózy);
   • zvracení
   • ztráta chuti k jídlu.

   Můžete diagnostikovat nemoc pomocí externího ultrazvukového vyšetření, sběru krve a moči. Ve vzácných případech může diagnóza vyžadovat pouze výslech pacienta, zkoušení břicha (v raných stádiích) a studium anamnézy. Pokud byla bolest známkou zhoršení chronické patologie, nemusí být nutné důkladné lékařské vyšetření.

   U těhotných žen je nutné léčit zánět slinivky břišní s minimem léků. Proto je hlavní metodou korekce výživy.

   Terapeutická strava vylučuje použití:

   • koření a koření (zejména horké);
   • mastná a trávicí strava;
   • příliš slané jídlo;
   • uzené maso.

   Doporučuje se také snížit počet potravin, které mohou způsobit nadýmání a působit nadměrně na žaludek a žlázu. Základem stravy mohou být mléčné výrobky, nízkotučná masová a rybí jídla, ovoce a zelenina v čerstvé, pečené a vařené formě.

   Aby se zlepšilo trávení a snížilo zatížení trávicího traktu, je užitečné před jídlem brát Mezim, Festal a Pankreatin v moderování. Možnost užívání jiných léků může zvážit pouze lékař.

   Pankreatitida během těhotenství - recenze

   Anna: „Moje pankreatitida se objevila před těhotenstvím v důsledku kamene ve žlučníku. Lékař během těhotenství okamžitě nastavil přísnou stravu. Zpočátku těžká nevolnost otrávila, ale možná toto těhotenství způsobilo samo. Pokud dietu nepřerušila, nebyla bolest ani zvracení. Pravda, nemohl jsem několikrát odolat a snědl smažené brambory, doktor nadával po dlouhou dobu. Obecně nebyly žádné zvláštní komplikace, porodila zcela zdravé dítě. Marně byly na internetu přečteny pouze hororové příběhy a prožily celé těhotenství. “

   Natalya: „Někde ve 14. týdnu těhotenství jsem se dostala do nemocnice s otravou jídlem, ale nakonec jsme dostali pankreatitidu. Byl jsem hrozně nevolný a bolelo mě žaludek, skoro jsem omdlel. Dva týdny kapátka a nejpřísnější strava. Teď se cítím dobře, moje chuť k jídlu se zotavila. Musíme pít enzymy a sledovat stravu. Nemoc je samozřejmě nepříjemná a zakrývá těhotenství, ale můžete žít. Teď piju vitamíny a snažím se nepřerušit stravu. “

Články O Neplodnosti