Hlavní Neplodnost

Gastritida a těhotenství - správně stanovit priority

Pokud žena před těhotenstvím odhalila chronickou gastritidu, nemělo by se na to zapomenout.

Neměly by být uspokojeny všechny potravinové mlhy obsažené v prvním trimestru a časné toxikóze, protože s významnými poruchami výživy se gastritida nevyhnutelně zhorší. Pojďme si povídat o tom, jak gastritida a těhotenství vycházejí, a co by se mělo udělat, aby se zabránilo akutnímu zánětu žaludku.

2 situace, 2 přístupy

Fenomény akutní gastritidy mohou ženu v situaci trápit ze stejných důvodů jako před těhotenstvím. Jedná se o porušení ve stravě, toxické účinky, důsledky konzumace nekvalitních potravin. Prevence stavu ženy by měla být neustále dotčena - akutní proces se nevyvíjí, pokud budete dodržovat zásady zdravé výživy a dodržovat šetrný režim.

Exacerbaci chronické gastritidy je obtížnější zabránit, ale je také možné.

I během plánování těhotenství by měla žena podstoupit endoskopické vyšetření s povinnou morfologickou analýzou.

V případě potřeby lékař předepíše eradikační terapii, která je během těhotenství kontraindikována. Nastávající matka také obdrží doporučení pro léčbu a výživu. Pokud žena splní všechna lékařská ustanovení, nedojde k exacerbaci chronického procesu během těhotenství a nebude nutné léčit.

Toxikóza nebo gastritida?

Je velmi důležité rozlišovat mezi příznaky exacerbace gastritidy a časnou toxikózou těhotných žen. Porovnejte stejné funkce a zjistěte rozdíly mezi nimi..

 1. Změna chuti k jídlu. Často se vyskytuje u těhotných žen a téměř nikdy se nevyskytuje během exacerbace nemoci, s výjimkou atrofických stavů. Během očekávání dítěte se chuť k jídlu zvyšuje a zhoršuje se gastritida.
 2. Změny chuti a vůně. Tyto příznaky jsou typické pro počátek těhotenství, přičemž exacerbace gastritidy není přítomna.
 3. Nevolnost. Když ráno nastane těhotenství, je to také způsobeno pobytem v dusné místnosti. Nevolnost u žen může být způsobena štiplavými pachy a aroma. Při gastritidě je nevolnost méně výrazná, ale během období exacerbace je přítomna téměř neustále a po jídle se zesiluje..
 4. Zvracení Když je těhotenství periodické, stává se to ráno. Při akutním zánětu žaludku může být mnohočetný, vyčerpávající.
 5. Slabost, podrážděnost. Vlastní v obou stavech, s gastritidou méně výraznou než během těhotenství. Nastávající matky jsou náchylné k rychlým změnám nálady, slzy, nespavosti.
 6. Závrať. U gastritidy se téměř nikdy nevyskytuje, s výjimkou akutních stavů spojených s průjmem, zvracením a dehydratací.

U gastritidy jsou uvedené příznaky charakteristické během exacerbace, pro těhotenství - ne vždy se nenacházejí u všech žen a jsou subjektivní. Výraznějšími příznaky jsou absence menstruace, zvýšení podkožní tukové vrstvy, stárnutí na kůži.

S naší diagnózou těhotenství v naší době nejsou žádné potíže, lze ji provést samostatně pomocí expresního testu.

Známé dva proužky potvrzují přítomnost gonadotropinu v moči a vyskytují se pouze u těhotných žen. Domácí testování by se však nemělo brát jako základ, přesná diagnostika se stanoví po návštěvě gynekologa a provedení ultrazvukové diagnostiky.

Akutní gastritida během těhotenství

Symptomatologie akutní gastritidy u nastávajících matek se neliší od symptomatologie akutní gastritidy u ostatních kategorií populace. Toto onemocnění je charakterizováno bouřlivým nástupem. Je doprovázena nevolností, zvracením, ostrými bolestmi v žaludku. Průjem se později připojí, tělesná teplota stoupá na subfebrilní hodnoty.

V tomto případě je nutná lékařská pomoc, žena je hospitalizována v nemocnici. Prognóza pokračujícího těhotenství určuje příčinu akutní gastritidy a závažnost onemocnění.

Chronická gastritida a těhotenství

Exacerbace chronické gastritidy během těhotenství vyvolává následující příznaky:

 • hormonální změny;
 • mechanické přemístění orgánů v důsledku zvětšení dělohy;
 • poruchy výživy.

Nemoc nemá žádné zvláštní příznaky charakteristické pouze pro budoucí matku, pokračuje tradičně.

Dopřejte si nebo počkejte?

Mnoho žen si je jisto, že je nemožné provést léčbu nemoci během těhotenství, a také se nemůžete omezit na výživu, protože nenarozené dítě potřebuje velké množství živin. Zčásti mají pravdu - je skutečně nežádoucí provádět lékovou terapii, zejména v prvním a druhém trimestru, kdy se plod stále formuje.

Důležité! Pokud je Helicobacter detekován, je před porodem a na konci období kojení předepsána eradikační terapie..

Pokud jde o stravu, rozsah pro ženy v postavení se nerozšiřuje. Naopak, dietě by se měla věnovat ještě větší pozornost, aby se zabránilo exacerbacím. Správná výživa při čekání na dítě je hlavním léčebným nástrojem pro gastritidu.

Při pravidelném narušení režimu a chybách ve stravě se může chronický proces zhoršovat a dokonce komplikovat, přejít do erozivní formy nebo peptického vředu.

Kromě toho se bude rozvíjet trávicí dysfunkce - živiny nebudou plně absorbovány, což bude mít vliv na stav dítěte.

Užívání jakéhokoli léku by mělo být dohodnuto s lékařem. Pouze lékař dokáže brát v úvahu všechny vedlejší účinky léků a korelovat poškození a výhody jejich jmenování se ženou s dítětem. Antacida, enzymatické přípravky, eubiotika se někdy doporučují v krátkých cyklech, antibiotika jsou zcela vyloučena. Bylinné čaje, minerální vody nejsou kontraindikovány, ale opět jen na doporučení lékaře. Strava během exacerbace by měla být pečlivě sledována, přechod na normální stravu se provádí postupně.

Užitečné video

Nabízíme zajímavé video, které podrobně popisuje zásady léčení nemocí žaludku při čekání na dítě:

Postarejte se o sebe a své děti a nezapomeňte, že gastritida není kontraindikací pro těhotenství.

Chronická gastritida a těhotenství

Chronická gastritida je onemocnění způsobené zánětlivými změnami žaludeční sliznice a zhoršenou produkcí kyseliny chlorovodíkové. Kromě nepříjemných a bolestivých pocitů, žaludečních a střevních poruch způsobených příjmem potravy nebo nervovým stresem mají pacienti často podrážděnost, zvýšenou únavu, celkovou slabost a snížení krevního tlaku. Podle výsledků četných hromadných vyšetření trpí více než 50% dospělé populace vyspělých zemí světa chronickou gastritidou; ve struktuře trávicích chorob je to 35%.

Může Shechtman
Akademik Mezinárodní akademie informatizace, profesor, MD.

Hlavními formami gastritidy v současné době jsou chronická gastritida A (představuje 15-18% případů) a chronická gastritida B způsobená speciálním mikrobem - Helicobacter pylori (70% všech chronických gastritid). Zbývající formy gastritidy jsou mnohem méně běžné..

Příznaky

Chronická gastritida nemá specifické příznaky, klinický obraz onemocnění je velmi různorodý. Ve většině případů jsou příznaky onemocnění bolest v epigastrické oblasti a dyspepsie - nevolnost, zvracení, říhání, rozrušení stolice. U chronické gastritidy se sekreční nedostatečností (nízké hladiny kyseliny chlorovodíkové v žaludeční šťávě) se častěji pozorují jevy žaludeční dyspepsie (říhání, nevolnost, zvracení) a střevní dyspepsie (plynatost, rachotání v břiše, porucha stolice). U gastritidy se zachovanou nebo zvýšenou sekrecí žaludeční šťávy (formy nejčastěji vyskytující se v mladém věku) převládají bolesti. Nejčastěji se vyskytuje opakovaná bolest v horní části břicha. V podstatě si pacienti stěžují na bolest v epigastrické oblasti, kolem pupku nebo v pravé hypochondrii. Bolest vzniká po jídle, často spojené s určitým druhem jídla, méně často se objevuje na lačný žaludek, v noci nebo bez ohledu na jídlo. Bolest může být mírná, někdy silná. Při zvýšené produkci kyseliny chlorovodíkové žaludkem je bolest obvykle silná, s nízkou, slabou. Bolest zesiluje, když napínáte stěny žaludku velkým množstvím jídla.

Chronická gastritida A zpočátku probíhá s normální sekrecí žaludku (sekrece žaludeční šťávy) a v této fázi pacienti nemají žádné obtíže a léčba není nutná. Potřeba léčby nastává, když se prohlubuje zánětlivý proces ve sliznici žaludku a v důsledku toho se snižuje sekrece žaludeční šťávy.

S rozvojem chronické gastritidy B je sekrece žaludeční šťávy ve spodních částech žaludku zvýšená nebo normální, ale s běžnou chronickou gastritidou B se sekreční funkce žaludku prudce snižuje až do jeho vyjádřené nedostatečnosti.

V posledních letech byla infekce důležitá při vývoji chronické gastritidy typu B a žaludečních vředů (tvorba vředů v žaludku). Speciální mikroorganismy (nazývané Helicobacter pylori) se nacházejí pouze v žaludku, ale nevyskytují se v jícnu, dvanáctníku a konečníku. Byla prokázána vysoká frekvence (100%) jejich detekce při exacerbaci chronické gastritidy a peptického vředu. Tyto mikroby vylučují látky, které za určitých podmínek mohou způsobit poškození žaludeční sliznice a narušit produkci trávicích šťáv.

Příčiny onemocnění

Predispoziční faktory chronické gastritidy jsou:

 • stres vedoucí k narušení přirozeného biologicky určeného rytmu života (práce v noci, nedostatek celonočního spánku), potíže při práci, v rodině atd.;
 • nutriční podmínky (nepravidelné nevyvážené jídlo „na cestách“, „občerstvení“, „suché jídlo“);
 • příjem nekvalitních potravin, silných alkoholických nápojů ve velkém množství nebo jejich náhrad;
 • kouření;
 • zneužívání pokrmů, které zahrnují rafinované obiloviny, rafinované oleje, přítomnost konzervačních látek, emulgátorů v produktech a hormonů a antibiotik v potravinách pro zvířata;
 • Infekce Helicobacter pylori bakteriemi.

U 75% žen s chronickou gastritidou se toto onemocnění během těhotenství zhoršuje. U žen s chronickou gastritidou se zpravidla vyvine časná toxikóza - zvracení těhotných žen a často se táhne 14 až 17 týdnů a může být obtížné.

Chronická gastritida není kontraindikací pro těhotenství. Přes skutečnost, že během exacerbace nemoci žena pociťuje nepohodlí a významné zhoršení pohody, nemají přímý vliv na průběh těhotenství a exacerbaci chronické gastritidy..

Diagnóza gastritidy během těhotenství

Pro objasnění diagnózy chronické gastritidy je kromě studia stížností pacienta a historie vývoje onemocnění důležitá také studie žaludeční šťávy a endoskopické vyšetření..

Zvuky žaludku (příjem žaludeční šťávy), stejně jako měření kyselosti žaludeční šťávy pomocí speciálního zařízení, které je sníženo do žaludku (pH metr), přijatelné během těhotenství, vám umožní zjistit úroveň kyselosti žaludeční šťávy, která pomáhá určit povahu žaludeční šťávy (zvýšené nebo snížené) kyselost), předepište správné ošetření. Diagnostická hodnota endoskopické metody (zavedení zvláštního optického aparátu do žaludku, pomocí kterého můžete zkoumat stěny žaludku), je nepopiratelná, zejména může být použita k prokázání přítomnosti eroze (slz) na žaludeční sliznici, ale protože tato technika je pro těhotnou ženu docela zatěžující, používá se pro diagnostiku pro zvláštní indikace, se selháním léčby.

Léčba

Po zhoršení nemoci je ženě předepsán odpočinek v posteli. Nutná je také strava. Výživa pro gastritidu se doporučuje frakčně (5-6krát denně). Jídlo se nejprve připravuje v polotekuté formě, bez smažení, chlorid sodný a uhlohydráty (cukr, džem, cukrovinky), které mají účinek jako vývar, jsou omezené. Doporučené mléko, sliznice nebo mléčné polévky z obilovin, vejce vařená na měkko, masové nebo rybí kuličky, knedlíky, máslo, tvaroh, kefír, zeleninový guláš, čerstvé ovoce a zelenina. Jak se stav zlepšuje, strava se rozšiřuje, včetně vařených ryb a masa, vařených brambor, těstovin, libové šunky, doktorské klobásy, obilovin, nekyselých zakysaných smetan, sýrů. I po přechodu na normální výživu se pacientům doporučuje vyloučit z stravy uzené maso, kořeněné koření, smažené potraviny, kterým by se však měly vyhnout všechny těhotné ženy..

Těhotným ženám s normální nebo vysokou kyselostí žaludeční šťávy se doporučuje (při absenci otoku) používat minerální vody: Borjomi, Smirnovskaya, Slavyanovskaya, Jermuk, 150-300 ml 3krát denně 1,5-2 hodiny po příjem potravy, protože to zkracuje dobu působení kyseliny chlorovodíkové na žaludeční sliznici. Pro chronickou gastritidu s nízkou kyselostí se používá voda typu Mirgorodskaya, Essentuki č. 4, 17 nebo Arzni (vzpomínka, kyselost se stanoví snímáním a měřením pH).

Drogová léčba těhotných žen trpících chronickou gastritidou má své vlastní vlastnosti. Eliminace infekce Helicobacter pylori během těhotenství se neprovádí, protože užívání léčiv používaných k tomuto účelu je nežádoucí: DE-IOL a TETRACYCLIN. OXACILLIN a FURAZOLIDONE (používané místo TETRACYCLINE) bez DE-NOL jsou neúčinné. Při výrazné exacerbaci chronické gastritidy B lze použít protizánětlivý účinek EASTROPHARM (2 tablety 3x denně 30 minut před jídlem). MAALOX, který má antacidum (snižuje kyselost žaludeční šťávy) a analgetický účinek, je předepsán v tabletách nebo suspenzích 1 hodinu po jídle. GELUSIL-LAC má adsorpční účinek na kyselinu chlorovodíkovou, zabraňuje jeho nadměrné tvorbě; předepisuje se 3-5x denně, jeden prášek jednu až dvě hodiny po jídle a v případě potřeby v noci. Antispasmodická léčiva (PAPAVERINA HYDROCHLORID, HO-SHPA) odstraňují bolest. CERUCAL (synonyma: METOCLOPRAMID, REGLAN) reguluje motorickou funkci žaludku, eliminuje nevolnost a zvracení.

Pro léčbu chronické gastritidy s normální nebo zvýšenou sekrecí žaludku se používají také infuze léčivých rostlin, které mají protizánětlivé, analgetické a obálkové účinky: heřmánek, třezalka tečkovaná, máta, lněné semínko, oves, řebříček, cinquefoil, pták, mladík, calamus rhizome, celandine, sedativa ( kořen valeriána, tráva sladká). Infuze se připravuje následujícím způsobem: 2 až 3 polévkové lžíce bylin se nalije do 500 ml vroucí vody, trvá na teplom místě po dobu 30 minut a pak se filtruje. Podle chuti můžete přidat med. Pijte infuzi ve formě tepla 1/2 šálku 5-6 krát denně po jídle.

Při těžké sekreční nedostatečnosti (nízká hladina kyseliny chlorovodíkové v žaludeční šťávě) je zvláštní pozornost věnována substituční terapii - doplnění nedostatku kyseliny chlorovodíkové a trávicího enzymu pepsinu. Za tímto účelem vezměte žaludeční šťávu (1 polévková lžíce na 1/2 šálku vody), ACIDIN-PEPPSIN, PEPSI DIL, ABOMIN, PANZINORM v dávkách předepsaných lékařem. Multivitaminové komplexy, které jsou užitečné pro těhotné ženy z jiných hledisek, jakož i RIBOXIN (0,02 g 3-4krát denně po dobu 3-4 týdnů) a rakytníkový olej (1 čajová lžička 3x denně) jsou stimulovány žaludeční sekrecí. jídlo 3-4 týdny). Kyslíkové zpracování, hyperbarická oxygenace, slouží stejnému účelu. MAALOX lze také použít pro gastritidu s nízkou kyselostí žaludeční šťávy, v takovém případě je lepší ji předepsat ve formě suspenze (1 polévková lžíce nebo 1 sáček suspenze 1 hodinu po jídle). Pacientům s gastritidou se sníženou sekreční funkcí se rovněž doporučují léčivé byliny, které potlačují zánětlivý proces v žaludeční sliznici a stimulují jeho sekreční funkci: listy jitrocele, pelyněk, tymián, fenykl, kmín, oregano, petržel, petržel, máta, třezalka tečkovaná, trifolia, řebříček Z těchto bylin jsou infuze připravovány stejným způsobem, jak je uvedeno výše.

U pacientů s chronickou gastritidou A je často narušena pankreatická aktivita a trávení střev. K nápravě těchto poruch je PANCREATIN předepsaný lékařem 0,5–1 g 3-4krát denně před jídlem, FESTAL 1-2 tablety na jedno jídlo. Dříve používané ENTEROSEPTOL, MEXASAZ, MEXAFORM nejsou v současné době doporučovány, protože mohou způsobit závažné nežádoucí účinky: periferní neuritida, zhoršená funkce jater a ledvin, alergické reakce. Stejně jako u chronické gastritidy B jsou poruchy motorické funkce žaludku korigovány CERUCALEM a pro bolest předepisují antispasmodika: PAPAVERIN, NO-SHPA.

Při erozi sliznice žaludku a dvanáctníku tradičně používejte léky, jako je ALMAGEL, PHOSFHALUEL 1-2 dávkovací lžíce 3krát denně 30-40 minut před jídlem. Jejich použití je způsobeno skutečností, že k erozi sliznice žaludku a dvanáctníku dochází v důsledku agresivního účinku kyseliny chlorovodíkové a pepsinu na sliznici a oslabení jejích ochranných mechanismů. Tyto léky obalují žaludeční sliznici a chrání ji. Při použití těchto léků je bolest obvykle odstraněna 3-4 dny.

Je důležité si uvědomit, že chronická gastritida neovlivňuje načasování a způsoby porodu ani vývoj plodu..

Opatření k prevenci chronické gastritidy by měla zahrnovat stravu. Je nutné brát jídlo v malých porcích, 4-5krát denně, dobře žvýkat. Nepři přejídejte se. Z stravy je nutné vyloučit potraviny, které způsobují podráždění žaludeční sliznice: silné vývary, uzená masa, konzervované potraviny, koření, koření, silný čaj, káva, sycené nápoje. Je-li to možné, je nutné vyloučit účinky stresových faktorů, přestat kouřit, nezneužívat alkohol.

Důvody, proč a jak léčit gastritidu během těhotenství

Gastritida je jedním z nejčastějších gastrointestinálních onemocnění v těhotenství. Tato gastropatologie je charakterizována zánětlivým procesem ve sliznici a hlubších tkáních žaludku. Během těhotenství má jakékoli zánětlivé onemocnění, včetně gastritidy, negativní vliv na blaho matky a na vývoj plodu..

Podle statistik trpí převážná většina těhotných žen chronickou gastritidou a pouze 1% všech případů má akutní formu této patologie.

Akutní forma gastritidy během těhotenství

Akutní gastritida se vyvíjí náhle a rychle a je vyjádřena nepříjemnými a nebezpečnými projevy. Nemoc může být vyvolána fyzikálními a chemickými faktory. Častěji je však tato gastropatologie u těhotných žen způsobena střevními infekcemi nebo toxiny, které přicházejí do styku s infikovanou osobou, používáním rozmazlených potravin nebo kontaminované vody. Symptomy se objevují 5-6 hodin po vstupu patogenu do těla..

Akutní forma gastritidy během těhotenství může způsobit dehydrataci, poškození nervového systému, srážení krve a řadu dalších komplikací. Pokud se objeví příznaky tohoto onemocnění, měla by být těhotná žena v nemocnici naléhavě hospitalizována. Bude zde poskytnuta pohotovostní lékařská péče, aby progresi patologického procesu nepříznivě neovlivnilo těhotenství a nepoškozilo nenarozené dítě..

Akutní gastritida může být spuštěna během těhotenství pomocí produktů nebo léků, které dráždí žaludeční sliznici a nervový kmen, který žena zažívá během tohoto období..

Chronická forma gastritidy během těhotenství

Ve většině případů mají těhotné ženy chronickou formu gastritidy, to znamená, že tato patologie již měla anamnézu těhotenství. Tato forma onemocnění je charakterizována minimálním zánětem během remise a exacerbací způsobenou nepříznivými faktory..

Tyto změny přispívají k zhoršování zánětlivých procesů a zhoršují celkový stav nastávající matky. Trávicí dysfunkce narušuje příjem vitamínů, minerálů a dalších živin.

Druhy a příčiny gastritidy

Moderní gastroenterologie rozděluje gastritidu na dva typy:

 • A. Nazývá se progresivními atrofickými procesy v tkáních žaludečních stěn. Je charakterizováno autoimunitním poškozením buněk žaludku;
 • B. Nemoc se vyvíjí, když bakterie Helicobacter pylori vstoupí do žaludku, což může být žena infikována před nebo po početí. Nemoc se před těhotenstvím nemohla projevit a narušit. Poté, co se hormonální pozadí změnilo a imunitní systém během těhotenství oslabil, může se gastritida zhoršovat a zhoršovat.

Příčiny přispívající k nástupu nebo exacerbaci chronické gastritidy v časném těhotenství:

 1. Hormonální restrukturalizace těla. Během těhotenství se hladiny estrogenu snižují a hladiny progesteronu se zvyšují. To snižuje ochranné vlastnosti žaludeční sliznice.
 2. Vyvíjející se plod rozšiřuje dělohu. Vstává a stiskne vnitřní orgány. Tím se zabrání normálnímu fungování žaludku..
 3. Snižuje se imunita, protože tělo poskytuje dítěti plnou výživu. Slabá imunita aktivuje infekci Helicobacter pylori.
 4. Stres. Hormonální skoky zvyšují podrážděnost a slznost. Těhotná žena se starala o zdraví dítěte a nadcházející narození.

Kromě toho existují faktory ovlivňující vývoj gastritidy:

 • nezdravá a nepravidelná výživa;
 • nedostatek železa v těle;
 • nervové napětí;
 • genetická predispozice;
 • chronická infekční onemocnění.

Příznaky

Gastritida má různé příznaky v závislosti na formě a stupni vývoje onemocnění. Při chronické gastritidě během těhotenství neexistují žádné viditelné příznaky. Z tohoto důvodu je obtížné identifikovat, zejména v prvním trimestru..

Mnoho projevů patologie je zaměňováno za toxikózu. Těhotná žena může být obtěžována:

 1. Nadýmání.
 2. Lehce uvolněná židle.
 3. Pálení žáhy.
 4. Nevolnost.
 5. Burácení.
 6. Pocit bolesti a nepohodlí v žaludku.
 7. Únosnost.
 8. Podrážděnost, nervozita.

V chronické formě gastritidy je nutné určit kyselost žaludku, protože na tom záleží vlastnosti zánětlivého procesu a léčení nemoci v budoucnosti.

Příznaky gastritidy s vysokou kyselostí:

 • periodická bolest v epigastrické oblasti a pod žebra na pravé straně. Obvykle se bolest vyskytuje okamžitě po jídle, méně často se vyskytují „hladové“ nebo noční bolesti;
 • těžký pálení žáhy;
 • kyselé říhání;
 • poruchy stolice.

U gastritidy s nízkou kyselostí žaludku, kdy není kyselina chlorovodíková dostatečně produkována, je bolest méně výrazná. Projevují se projevy onemocnění:

 • nevolnost s zvracením;
 • silná dunění v žaludku;
 • těžkost v žaludku;
 • nadýmání;
 • slabost, pocit malátnosti.

Příznaky akutní gastritidy během těhotenství:

 1. Nevolnost, zvracení.
 2. Akutní bolest v žaludku.
 3. Nadýmání.
 4. Průjem.
 5. Bledá a suchá pokožka.
 6. Tmavé kruhy pod očima.
 7. Šedá hustá vrstva na jazyku.
 8. Zápach z úst.
 9. Těžká slabost.
 10. Závrať.
 11. Tachykardie.
 12. Studený pot.
 13. Horečka.

Diagnostika

Za účelem diagnostiky gastritidy u těhotné ženy jsou předepsány následující studie:

 • krevní testy (obecné, biochemické, na přítomnost infekce Helicobacter pylori);
 • testy stolice a moči;
 • palpace. Tato metoda určuje oblasti zánětu slizničních tkání žaludku;
 • Ultrazvuk
 • pH metr Tato metoda určuje úroveň kyselosti;
 • endoskopie. Pomocí ozvučení se tekutina odebírá z dutiny žaludku.

Navzdory hodnotě a spolehlivosti endoskopie je tato metoda během těhotenství poměrně náročná a používá se výhradně v případech, kdy je předběžné ošetření neúčinné..

Léčba

Léčba gastritidy během těhotenství má některé rysy. Těhotným ženám je předepisována symptomatická terapie pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře:

 1. Klid na lůžku.
 2. Terapeutická strava.
 3. Drogová terapie.
 4. Lidové léky.

Strava

Dietní terapeutická výživa pro gastritidu u těhotných žen vyžaduje dodržování řady základních pravidel:

 • jídlo by mělo být frakční a pravidelné v malých porcích (do 300 g);
 • hrubá a velmi pevná jídla by se neměla jíst. Jídlo by mělo být tekuté, šťouchané nebo svižné;
 • omezit příjem soli (až 8-10 g za den);
 • jídelní lístek by měl být rozmanitý, včetně všech potřebných vitamínů, minerálů a živin;
 • Nejezte velmi studené nebo teplé jídlo. Jídlo musí být teplé.

Hlavní produkty, které by měly být obsaženy ve stravě a které by se neměly jíst s gastritidou:

DoporučenoZakázáno
Vařené kuře, TureckoMastné maso, sádlo, bohaté vývary
Vařená ryba (candát, okoun, štika)Klobása, uzené maso
Mléčné výrobky, které nejsou kyselé a bez tukuKonzervované maso a ryby
Sušený pšeničný chlébNakládané okurky a okurky, majonéza, kečup
Zeleninový guláš, bramborová kašeSmažená, kořenitá, kořenitá, slaná jídla
Polotekuté cereálie, mléčné polévkyCukrovinky
Dušené kotlety, masové kuličky, masové kuličkyPečení másla, čerstvý chléb
Měkce vařená vejce nebo dušené omeletyLuštěniny, ředkvičky, cibule, zelí
Zelení, čerstvé ovoce a zeleninaČokoládová káva
Přírodní ovocné nápoje, kompotyPerlivé nápoje
Marmeláda, marshmallows, džem, medCitrusové plody (pomeranče, citrony)

V některých případech se doporučuje léčit gastritidu minerální vodou. Pokud je kyselost žaludku snížena, měla by se použít „Essentuki“ nebo „Mirgorodskaya“. Se zvýšenou úrovní kyselosti - Borjomi, Jermuk. Minerální voda musí být vypita 2 hodiny po jídle.

Drogová terapie

Při předepisování léčby gastritidy během těhotenství bere gastroenterolog v úvahu, že mnoho léků má kontraindikace a potenciální rizika pro nenarozené dítě. Užívání antibiotik (zejména tetracyklinů) a antisekrečních léků se nedoporučuje. U gastritidy u těhotných žen jsou předepisovány následující léky:

 1. Pokud je exacerbace chronické gastritidy typu B závažná, použije se protizánětlivé činidlo Gastrofarm.
 2. Snižuje kyselost a zmírňuje bolest Maalox.
 3. Pomáhá normalizovat produkci kyseliny chlorovodíkové Gelusil-lak.
 4. Antispasmodické léky zastavují akutní útok a odstraňují bolest - No-shpa, Papaverin.
 5. Reguluje žaludeční motilitu a zmírňuje nevolnost a zvracení Cerucalu.
 6. Přípravky obsahující bakterie mléčného kvašení (probiotika) - Bifidum, Bifiform. Je velmi užitečné používat mléčné výrobky: kefír, fermentované pečené mléko, bifidoyogurt.
 7. Dimethicone má regenerační účinek.
 8. Pokud je snížena sekreční funkce, jsou předepsány látky obsahující žaludeční a pankreatické enzymy.

Lidové léky

Při léčbě gastritidy u těhotných žen se osvědčily účinné a cenově dostupné metody tradiční medicíny, které by se měly používat podle pokynů a pod dohledem gastroenterologa. V prvním trimestru těhotenství je přísně zakázáno množství léčivých bylin používaných při léčbě gastritidy. To:

Několik receptů založených na přírodních produktech a léčivých rostlinách, které zmírňují stav chronické gastritidy:

 1. Odvar ze třezalky tečkované a heřmánku má protizánětlivý účinek. Sklenici vroucí vody se nalije 1 polévková lžíce. lži. směs bylin a 10 minut vařte na mírném ohni. Filtruje se, zchladí a dvakrát denně se vloží do ½ šálku.
 2. Odvar ovsa a lněného semínka má antacidní vlastnosti. 1 polévková lžíce. lži. oves a lněná semena se nalijí 250 ml. Horká voda a vařená 15-20 minut, poté vyluhována 2 hodiny. Používá 1 polévková lžíce. lži. před jídlem.
 3. Zelená jablka. Každý den se má půl hodiny před jídlem konzumovat 2 strouhaná jablka (1 měsíc) na lačný žaludek..
 4. Med je dobrý sedativum a protizánětlivě. Ve sklenici teplé vody přidejte 1 polévková lžíce. lži. Miláček. Pijte hodinu před jídlem. Léčba trvá 2 měsíce.
 5. Fenykl, kmín, tymián jemně stimulují produkci kyseliny chlorovodíkové. 2 lžíce. lži. kolekce nalít 400 ml horké vody, trvat na půl hodiny. Pijte vývar teplý 1/3 šálku hodinu po jídle.
 6. Kolekce máty, cinquefoil, řebříčku, heřmánku květiny zmírňuje bolest a zmírňuje zánět. V termosky umístěné 3 lžíce. lži. sbírat, nalít 500 ml vroucí vody, naplněné po dobu 2-3 hodin. Před jídlem vezměte 100 ml.
 7. Hřebíček (koření). Žvýkejte ihned po jídle 2 kousky hřebíčku 3x denně.
 8. Špenátová šťáva. Pijte čerstvou šťávu za 1 lžíce. lži. třikrát během dne po jídle.

Prevence

Prevence gastritidy během těhotenství je následující:

 • dodržujte léčebnou stravu a dietu. Nepřehýbejte se ani hladovět;
 • kontrolovat kvalitu potravin;
 • vyhnout se stresu;
 • dodržovat osobní hygienu;
 • zajistit dobrý odpočinek a spánek;
 • pravidelně podstupovat lékařskou prohlídku;
 • včasná léčba infekčních, neurologických a gastrointestinálních chorob.

Gastritida během těhotenství

Čekání na dítě je vzrušující a vzrušující čas. Tělo ženy se mění, zatížení se zvyšuje a navzdory šťastné události se nastávající matka potýká s problémy. Za prvé, toxikóza, hormonální restrukturalizace, pak získané kilogramy a zaoblené břicho komplikují obvyklé akce. Imunitní systém ale zároveň trpí a objevují se nemoci, které jsou ve stavu remise, nebo pokud má žena v práci náchylnost k určitým patologickým stavům, může se vyvíjet v nejnepříznivějším okamžiku.

Běžným problémem nastávajících matek je gastritida. Choroby trávicího systému a gastrointestinálního traktu obecně zaujímají vedoucí postavení na celém světě. A během těhotenství se takové patologie objevují ještě častěji. Jaké jsou příčiny a příznaky? Jak zacházet s těhotnými ženami?

Definice nemoci

Gastritida je onemocnění gastrointestinálního traktu, při kterém dochází k zánětu žaludeční sliznice a vnitřních stěn. Porucha zažívacího systému je poruchou při výrobě žaludeční šťávy. Nemoc může nastat v akutní a chronické formě.

Vývoj patologie během gestačního období nepředstavuje pro dítě hrozbu, nýbrž negativně ovlivňuje pohodu ženy při porodu a způsobuje vážné nepohodlí, které může vyvolat nespavost a stres. V každém případě zahajte léčbu co nejdříve, jinak by nemoc mohla způsobit nádor nebo ulcerativní léze..

Příčiny gastritidy během těhotenství

Během období očekávání dítěte oslabuje imunitní systém ženy, a proto se mnoho chronických onemocnění snadno vyvine. Ale v prvním trimestru, pokud imunita pracuje na svém plném potenciálu, embryo jednoduše nelze opravit, děloha jej odmítne. Ze stejného důvodu dochází ke změně konzistence a barvy genitálního výboje.

Podle statistik je v 80% případů gastritidy během těhotenství exacerbace této patologie, to znamená, že dříve byla pozorována u ženy v porodu.

Toto onemocnění je rozděleno do několika typů:

 1. Ve stěnách žaludku se vyskytují atrofické procesy, které způsobují patologii,
 2. V důsledku infekce bakterií Helicobacter pilori. K tomu může dojít před těhotenstvím a během těhotenství a je velmi snadné zachytit bakterii: pomocí běžných předmětů v domácnosti, na veřejných místech (vana, sauna, tělocvična atd.) A pokud není dodržována osobní hygiena.

Pouze lékař může identifikovat typ gastritidy po úplném vyšetření, sběru anamnézy a výsledků testů.

Existují faktory, které zvyšují riziko exacerbace nemoci během těhotenství:

 1. Dědičnost a genetická predispozice.
 2. Nesprávná výživa, zneužívání mastných, kořenitých, uzených potravin, konzervace.
 3. Anémie s nedostatkem železa.
 4. Nedostatek vitamínů a bílkovin v těle.
 5. Stres.
 6. Akutní infekční nemoci.
 7. Špatné návyky.
 8. Nízká fyzická aktivita.

Hlavním důvodem není stravovací chování. Ostatní faktory jsou provokativní. Pokud je v anamnéze alespoň jedna z výše uvedených situací, musíte o tom předem informovat svého lékaře.

Příznaky gastritidy

Projev nemoci během těhotenství je jiný. Vše záleží na formě gastritidy.

V akutním kurzu:

 1. Bolest v žaludku je ostrá a nepříjemná.
 2. Zvracení a nevolnost.
 3. Závrať.
 4. Nestabilní zdraví.
 5. Pokud je zvýšená hladina kyselosti v žaludku, pak často dochází k pálení žáhy, říhání.
 6. Poruchy stolice (průjem, průjem, zácpa).
 7. Vysoká nadýmání s nízkou kyselostí.
 8. Na jazyku se objeví šedý nebo žlutý plak.

Použití některých léků nebo přípravků, které dráždí sliznici, může vyvolat atak akutní gastritidy..

Chronická forma je nejčastější. Patologie je nejčastěji asymptomatická a sama se cítí několikrát ročně - na podzim a na jaře. Při přenášení dítěte nemá tato patologie také živé známky, a proto porodní ženy často projevují určité projevy jako charakteristické rysy zajímavého postavení..

 1. Nevolnost a zvracení.
 2. Pálení žáhy.
 3. Apatie a únava.
 4. Obtíže v oblasti břicha.
 5. Přepracování.
 6. Porušení židle.

Pokud je stanovena diagnóza, musí lékař stanovit úroveň kyselosti žaludeční šťávy. Metody terapie závisí na výsledku..

Povaha nemoci s nízkou kyselostí:

 • Nadýmání a dunění.
 • Nevolnost.
 • Necítím se dobře.
 • Těžkost v břiše.
 • Porušení židle.
 • Sour burp.
 • Pálení žáhy. Nepříjemné pocity v horní části břicha.

Během těhotenství musíte pečlivě sledovat svůj zdravotní stav a nahlásit všechny změny lékaři.

Diagnostika

Mnoho příznaků gastritidy je podobné průvodním příznakům těhotenství, takže onemocnění může diagnostikovat pouze specialista.

Za tímto účelem se konají akce:

 1. Analýza krve, moči a stolice.
 2. Endoskopie - studie žaludeční tekutiny k určení úrovně kyselosti. Zřídka se používá u těhotných žen.
 3. Palpace - k detekci postižených oblastí.
 4. Ultrazvuk zažívacího traktu a zažívacího ústrojí.

Je nemožné ignorovat požadavky lékaře, v opačném případě může nemoc postupovat a způsobit vážné komplikace.

Terapie

Terapie gastritidy je komplexní: za pomoci léků, fyzioterapeutických cvičení, úpravy výživy a prevence.

Léky během těhotenství se používají střídmě, protože v současné době je většina léků kvůli negativnímu účinku na dítě zakázána.

Povoleny jsou:

 • Dimethicone - regeneruje buňky a tkáně těla.
 • Raglan - Proti pálení žáhy.
 • Probiotika jsou potřebná k normalizaci fungování orgánů (Bifidum, Narine).
 • Odstranit bolest - antispasmodics.
 • S nízkou kyselostí se předepisují přípravky obsahující pankreatické a žaludeční enzymy.

Všechny léky by měly být užívány pouze na doporučení lékaře.

Fyzioterapie pro těhotné ženy je předepsána, pokud nehrozí potrat a můžete provádět cvičení. Nejlepší je zvládnout dechová cvičení a držení těla, které snižují bolest. Schéma je sestavena individuálně pro každého pacienta..

Nejzákladnější a nejdůležitější věcí při léčbě gastritidy je správná a vyvážená výživa. Je nutné dodržovat:

 1. Užívání jídla je zlomkové, v malých porcích 6-7 krát denně.
 2. Puree nebo polotekutá konzistence.
 3. Minimalizujte sůl.
 4. Mastná, uzená, kořenitá, nakládaná a konzervovaná jídla jsou zakázána.
 5. Strava by měla obsahovat dostatek vitamínů a minerálů.
 6. Jezte pouze teplé jídlo, studené nebo horké nemůže.
 7. Vezměte navíc multivitaminy.

Kromě toho musíte znát seznam povolených produktů:

 • Zelenina
 • Vejce
 • Dušené nebo vařené dietní maso
 • Dušené kotlety
 • Čerstvé ovoce (kromě pomerančů, citronů, nejlépe pečených jablek)
 • Mléko a mléčné polévky
 • Ovesná kaše.

Čaj může být opilý ne silný a pár šálků denně, nejlépe zelený. Vyloučit kávu ze stravy. Zakázané jsou také šťávy a nápoje sycené oxidem uhličitým..

Alternativní metody léčby mohou být použity přísně na doporučení lékaře. Nejčastěji se jedná o bylinné přípravky, ale nemohou být použity v prvním trimestru a přípravky založené na čistých produktech. Například nápoje s medem, odvar z lněných semen. Nejprve však musíte zkontrolovat individuální netoleranci ke komponentám.

Je užitečné navštívit psychologa. Lékaři již potvrdili psychosomatiku - emoční a duševní stav přímo ovlivňuje fyziologický stav. Stres, obavy, nějaké problémy, nadměrný stres - to je jedna z příčin gastritidy. A v době, kdy se žena již stala extrémně rychlou, temperamentní, emotivní a vnímavou.

Prevence gastritidy během těhotenství

Chcete-li se vyhnout trávicím problémům, vždy dodržujte určitá pravidla:

 1. Kompletní a vyvážená strava.
 2. Sportovat.
 3. Procházky pod širým nebem.
 4. Osobní hygiena.
 5. Odmítnutí špatných návyků.
 6. Psychologická rovnováha.
 7. Včasná léčba nemocí a návštěvy u lékaře.

Gastritida během těhotenství není pro dítě nebezpečná, ale představuje hrozbu pro ženy při porodu. Nemůžete ignorovat příznaky a nepohodlí, měli byste se nejprve poradit s lékařem. Díky komplexní léčbě lze dosáhnout remise patologie..

Diagnostika gastritidy během těhotenství, preventivní opatření

Když se v ženském těle objeví nový život, objeví se pocit velké odpovědnosti a strachu. Dětská ložiska zastíňují různé akutní a chronické nemoci. Gastritida během těhotenství - běžný jev, který se projevuje intenzivně, může embryo poškodit..

Aby se předešlo zhoršení stavu a dopadu nemoci na dítě, je nutné se při prvních projevech symptomů onemocnění poradit s lékařem, ujistěte se, že mu o své situaci řeknete, a dodržujte všechny jeho pokyny. Jednoduchý algoritmus umožňuje zachránit život, zdraví matky a nenarozeného dítěte.

Co je nebezpečná gastritida během těhotenství

Gastritida a těhotenství jsou kompatibilní pojmy, ale pokud se nemoc náhle vyvine v akutní formě, je nutné přijmout aktivní opatření pro rychlé uzdravení..

Některé nastávající matky jsou o svém zdraví příliš frivolní. Nevěnují pozornost příznakům, které se objevují, a očekávají, že bolest sama zmizí. Pokud k tomu nedojde a nepohodlí se pouze prohloubí, nastane pochopení problému, začne panika.

Musíte vědět, jaká gastritida je nebezpečná během těhotenství, abyste předešli rozvoji problému nebo minimalizovali rizika, pokud se onemocnění již v těle vyvíjí.

Nemoc může způsobit následující poškození:

 1. Při silné bolesti žena bere hodně léků proti bolesti, které poškozují plod;
 2. Zánětlivé procesy v žaludku mohou jít do pohlavních orgánů, což negativně ovlivňuje vývoj embrya;
 3. Pokud se připojí bakteriální infekce, nemůžete se obejít bez léčby antibiotiky, což je nežádoucí během těhotenství;
 4. Vzhledem k silné bolesti po jídle a zánětlivým procesům se jídlo a živiny, které obsahuje, neabsorbují, dítě nedostává potřebnou výživu.

Nejprve byste měli navštívit gynekologa, u kterého je těhotná žena registrována. Seznámí se se stavem pacienta a odkáže ji na úzké odborníky. Gastroenterolog se potom s léčbou vypořádá. Takovým pacientům je často nabízena terapie v nemocničním prostředí..

Nevzdávejte se takových příležitostí, protože budete neustále sledováni zdravotnickým personálem, odborníci budou moci přijmout naléhavá opatření v případě náhlého zhoršení nebo záchvatu bolesti, aniž by došlo k poškození dítěte..

Vývoj na pozadí

Gastritida během těhotenství se vyvíjí z mnoha důvodů. Zpočátku to v 90% případů vyvolá bakterie Helicobacter pylori. Tento mikroorganismus se může vyvíjet také v těle zdravého člověka, ale silný imunitní systém mu brání v aktivaci..

S počátkem těhotenství, všechny systémy, vnitřní orgány ženy přeskupují jejich práci. Ochranné funkce přirozeně oslabují, takže tělo nevnímá embryo jako cizí tělo a nezačne s ním bojovat. Imunita je potlačena, je to přirozený proces.

Existuje několik souvisejících příčin onemocnění:

 • Stálé stresy, přepracování - často se vyskytují, pokud těhotná žena již má děti, a musí kombinovat výchovu nejstaršího dítěte s nejmladšími;
 • Špatné návyky - kouření vyvolává gastritidu, ale pokud jste se nedávno dozvěděli o těhotenství, nemůžete náhle opustit obvyklé základy, negativně to ovlivní embryo, přestat kouřit postupně;
 • Nesprávná výživa je hlavní a nejčastější příčinou rozvoje zánětlivých procesů na sliznicích žaludku, během těhotenství je nutné zásadně revidovat stravu, aby nedošlo k těmto problémům..

Když víte, proč se během těhotenství vyvíjí gastritida, můžete zabránit jejímu vzniku.

Vlastnosti průběhu nemoci

Statistiky a zkušenosti ukazují, že pokud se žena poprvé setká s problémem gastritidy během těhotenství, je zodpovědnější za zdraví, spěchá k lékaři a řídí se jeho doporučeními. U chronické gastritidy těhotné ženy nepřikládají pravidelným exacerbacím velký význam.

Nyní jste zodpovědní nejen za svůj život, ale také za existenci nenarozeného dítěte, takže byste se měli okamžitě poradit s lékařem, jakmile se objeví první příznaky, i když se již seznámí..

Toto onemocnění probíhá jinak, v závislosti na individuálních charakteristikách pacienta. Po jídle se objeví nepříjemná tažná bolest. Těžkost v žaludku, pocit stagnace v něm naznačuje existující problémy.

V této fázi se léky založené na enzymech, které pomáhají při trávení potravy, dobře vyrovnají s příznakem, ale během těhotenství je nelze zneužít, takže se bolest postupem času jen zesiluje, stává se konstantní.

Nauzea, zvracení, suchost a nepříjemná pachuť v ústech jsou běžnými příznaky gastritidy během těhotenství. Nelze je ignorovat. Hlavním nebezpečím v této fázi je úplná dehydratace těla. V tomto případě trpí všechny vnitřní orgány a systémy, embryo nedostává nezbytnou výživu, závažné zpoždění vývoje, přirozené ukončení těhotenství v časných stádiích a později může dojít ke zmrazení plodu..

Pro každou ženu je to skutečná tragédie, ale ve vaší síle a zájmech zabránit takovému negativnímu výsledku.

Gastritida v prvním trimestru

U více než poloviny pacientů se gastritida vyvíjí v prvním trimestru. V této fázi je tělo zvláště zranitelné a dítě ještě není chráněno placentární bariérou.

Těhotná žena je poslána do nemocnice na úplné vyšetření a uchování těhotenství. Pro sledování vývoje embrya je nutný ultrazvuk.

Dalším problémem ve vývoji gastritidy v raných stádiích je, že nyní žena nemůže brát většinu léčiv. Pokud je běžnému pacientovi předepsána protizánětlivá léčiva, léky, které pomáhají trávicímu procesu, potom nastávající matka nemůže tyto léky užívat, protože riziko vzniku embryí je vysoké.

Terapie spočívá v neustálém sledování, symptomatické léčbě záchvatů bolesti, přísné stravě. Zánětlivé procesy v průběhu času mizí, stav těhotné ženy se výrazně zlepšuje.

Pokud je akutní fáze pozadu, musíte udělat vše pro to, aby se útoky znovu neopakovaly. Ošetřující lékař to podrobně vysvětlí. Nyní, až do konce těhotenství, budete muset pravidelně navštěvovat gastroenterologa, aby kontroloval stav pacienta.

Gastritida ve druhém trimestru

Nejméně nebezpečný pro plod je vývoj gastritidy ve druhém trimestru. V současné době již ochrana placenty funguje, zánět se na dítě tak neprojevuje negativně a rozsah schválených léků se výrazně rozšiřuje. To neznamená, že těhotná žena může symptomy ignorovat.

S bolestí, narušením trávení jídla, stolicí musíte okamžitě vyhledat lékaře. Čím rychleji předepíše terapii, tím účinnější bude léčebný proces. V počátečním stádiu vývoje nemoci se ji můžete zbavit speciální dietou.

Nemá malý význam, ve které oblasti se projevuje zánět žaludku a jaký typ gastritidy vznikl - s nízkou kyselostí nebo vysokou kyselostí. Problém je v tom, že v této fázi již svalová vlákna oslabují, tělo se připravuje na porod. Ezofágový svěrač není dostatečně blízko, takže obsah žaludku je často hozen do jícnu.

Tímto způsobem se rozvíjí pálení žáhy - symptom, který zažívá mnoho těhotných žen..

U gastritidy s vysokou kyselostí se v žaludku vyvíjí agresivní prostředí. Pálení žáhy je tak závažné, že tradiční „kalicí“ léky nepomáhají a pocit pálení v jícnu nelze tolerovat. Pouze lékař může předepsat silné léky, které bojují s nadměrnou kyselostí s rozvojem gastritidy.

Gastritida ve třetím trimestru

Pokud se gastritida rozvine před porodem, je to velmi nepříjemné. V této fázi je tělo již významně přestavováno, upravováno, díky čemuž existuje další důvod pro gastritidu.

Výrazně zvětšená děloha, ve které se dítě vyvíjí, tlačí na všechny vnitřní orgány, včetně žaludku. To může vyvolat zánětlivý proces..

V intervalu mezi 30 a 40 týdny těhotenství žena navštíví ošetřujícího lékaře každé 1-2 týdny. Nezapomeňte se podělit o své pocity a příznaky s odborníkem. Gynekolog vás musí kontaktovat s gastroenterologem.

Před narozením navrhne optimální opatření k eliminaci projevů nemoci. Pokud v té době zánět ještě nebyl odstraněn, vyvstane otázka u nouzového císařského řezu, ačkoli je preferován přirozený porod. Je důležité, aby zánět neprošel do pohlavních orgánů..

Diagnostická opatření

Diagnóza gastritidy - soubor opatření zaměřených na identifikaci onemocnění, stanovení přesné diagnózy a následné stanovení léčebného režimu. Během těhotenství nejsou k dispozici některé typy diagnostiky, protože existuje riziko úmrtí plodu. Je nežádoucí provádět gastroskopii, protože tento proces u ženy vyvolává silný stres, dochází k hypertonicitě dělohy a je možné mnoho komplikací.

Během těhotenství se mění průtok krve u těhotné ženy. Všechny tepny, žíly jsou tenké a zranitelné. Při provádění gastroskopie existuje riziko poranění a následného vnitřního krvácení, i když pouze tato vyšetřovací metoda umožňuje vizualizovat vnitřní povrch žaludku, určit lokalizaci zánětlivého procesu a provést odběr vzorku pro biochemické analýzy..

Konvenční krevní testy, výkaly často pomáhají identifikovat nemoc a její typ. Lékař stanoví soubor diagnostických opatření v závislosti na stavu pacienta, délce těhotenství a vlastnostech jeho vývoje..

Vlastnosti léčby drogami

V prvním a třetím trimestru nejsou farmaceutické přípravky téměř předepsány. Pacient je pod dohledem odborníků. Jedinou účinnou léčbou je přísná strava. Ve druhém trimestru můžete používat určité léky, které pomáhají zmírnit zánět..

Je velmi důležité určit, jaký typ gastritidy se těhotná žena vyvíjí s nízkou nebo vysokou kyselostí, protože v těchto dvou případech jsou předepisovány různé léky.

Antibiotika se v tomto období nepoužívají. Místo toho jsou předepisovány probiotika, která obnovují rovnováhu mikroflóry. Prospěšné bakterie vytlačují škodlivé mikroorganismy, proces hojení je urychlen. Existuje celá řada léků, které obepínají stěny žaludku a chrání je před zánětem - Maalox, Phospholugel. Mohou být použity během těhotenství..

Lidové léky na léčbu gastritidy během těhotenství

Některé těhotné ženy odmítají tradiční terapii ve prospěch lidových prostředků. Nedělejte to, protože účinnost bylinných odvarů, jiná nestandardní léčebná opatření nebyla prokázána. Můžete pít protizánětlivý heřmánkový čaj, který se v tomto případě často používá, ale společně s dalšími prostředky předepsanými lékařem.

Dietní funkce

Jedinou bezpečnou a vysoce účinnou metodou léčby gastritidy během těhotenství je strava. V prvních dnech exacerbace byste měli úplně opustit jídlo, abyste nepoškodili ještě více žaludeční stěny.

Po několika dnech můžete nabídku rozšířit. Následující skupiny produktů jsou přísně zakázány:

 1. Mastné, smažené, kořeněné;
 2. Uzené maso, konzervy;
 3. Mastné dezerty, pečivo, bílý čerstvý chléb;
 4. Některé mléčné výrobky s gastritidou s vysokou kyselostí;
 5. Sycené nápoje, alkohol.

Můžete jíst obiloviny, libové vařené nebo pečené maso, libové ryby, polévky na zeleninových vývarech.

Mohu otěhotnět s gastritidou

Těhotenství s chronickou gastritidou je možné, ale nejprve musí žena podstoupit komplexní vyšetření, podniknout řadu opatření k minimalizaci rizika exacerbací. Správné plánování těhotenství vám umožní zbavit se mnoha problémů během těhotenství.

Před početí můžete podstoupit preventivní léčbu, konzultovat s několika specialisty. Chronická gastritida není přímou kontraindikací těhotenství, tato diagnóza ukládá pouze určitá omezení na život nastávající matky.

Abyste netrpěli negativními následky tohoto onemocnění při přepravě dítěte, musíte být zodpovědní za své zdraví, důvěřovat lékařům a řídit se jejich doporučeními..

Články O Neplodnosti