Hlavní Neplodnost

Kombinace adenomyózy a těhotenství: je to možné?

Adenomyóza nebo vnitřní endometrióza je patologický proces, který ovlivňuje tělo dělohy, s šířením vnitřní vrstvy sliznice v tloušťce stěn orgánu. Na tomto pozadí je vytvořen specifický obraz nemoci s průvodními vážnými komplikacemi. Například adenomyóza a těhotenství se často stávají vzájemně se vylučujícími koncepty, protože toto onemocnění obvykle vede k neplodnosti..

Tato gynekologická patologie zaujímá třetí místo v žebříčku všech nemocí v oblasti ženských genitálií. Protože se ve většině případů vyskytuje u žen v plodném věku, zaslouží si to velkou pozornost.

Co je to adenomyóza

Adenomyóza je patologie, ve které dochází k růstu vnitřní vrstvy dělohy mimo ni. Ve svalové vrstvě orgánu se začnou tvořit plochy sliznice, které se pod vlivem pohlavních hormonů cyklicky mění. V důsledku toho rostou ve stěně dělohy krvácivé ložiska endometria a vyvíjí se chronický zánětlivý proces.

Ohniska takového chronického zánětu ovlivňují funkci dělohy jako orgánu určeného k přenášení dítěte. Svalová vrstva může podstoupit významné změny: ztenčení, dystrofické přeskupení, což vede k narušení kontraktilní funkce orgánu. Pokud se nemoc objeví během těhotenství, existuje vysoká pravděpodobnost hrozby ukončení.

Adenomyóza je docela běžná u žen, u kterých je diagnostikována neplodnost. Toto onemocnění je indikátorem hormonálního selhání v ženském těle. Toto selhání vede k neplodnosti a problémům s porodem dítěte.

Patologické video

Příčiny onemocnění

Důvody pro atypické umístění mukózních řezů jsou stále neznámé. Bylo však jasně prokázáno, že pacienti s adenomyózou mají imunitní a hormonální poruchy.

Předpoklady pro rozvoj patologie jsou následující faktory:

 • genetická predispozice;
 • historie komplikovaného porodu;
 • potraty nebo kyretáž dělohy z jiných důvodů. V těchto případech je možné čistě mechanické vložení řezů děložní sliznice do svalové vrstvy;
 • prodloužené nošení nitroděložních zařízení;
 • obezita nebo jiná hormonální a metabolická onemocnění;
 • nekontrolovaný příjem perorálních antikoncepčních prostředků;
 • stres a podvýživa, které zhoršují hormonální poruchy.

Rizikovou skupinu tvoří ženy s hormonálními a metabolickými poruchami, jejichž příbuzní trpěli podobným onemocněním.

Navíc je pro něj nejcitlivější.

Podle výsledků studií různých žen s adenomyózou bylo určeno, kdo je v ohrožení:

 • Ženy, které podstoupily diagnostické intrauterinní výkony - potraty, čištění a další.
 • Pokud byla ženská polovina rodiny vystavena gynekologickým onemocněním, babičky a matky trpěly benigními (myoma) nebo maligními nádory.
 • Pokud byl dříve proveden chirurgický zákrok na vaječnících, vajcovody nebo ženy trpely zánětlivými onemocněními dělohy.
 • Zajímavé je, že ženy, které porodily, jsou ohroženy, problémy často vznikají při plánování sekundárního těhotenství.

Projevy patologie u těhotných žen

Před začátkem oplodnění se adenomyóza projevuje jako bolest během menstruace, těžká menstruace a špinění v mezeře mezi nimi, což lze zaměnit se známkami zánětu. Nicméně, když nastane těhotenství, tělo zažívá silné hormonální přizpůsobení.

Sliznice dělohy přestává chvíli procházet cyklickými změnami - nemoc ustupuje. Vzhledem k tomu, že během těhotenství neexistují ohniskové ložiska v tloušťce dělohy, vyskytují se, jako by byly v zachované formě, během těhotenství během adenomyózy neodhalují specifické projevy..

Jediná skupina příznaků patologie může být spojena s nedostatečnou plností svalové vrstvy dělohy a nedostatkem progesteronu..

Kombinace těchto faktorů určuje příznaky hrozby potratu:

 • bolest v podbřišku, horší večer nebo po cvičení;
 • zvýšený tón dělohy, stává se „tvrdým“ na dotek;
 • patologický výtok z genitálního traktu (krvavá skvrna nebo tekutá čistá voda).

Jak mohu otěhotnět

Získejte jasnou odpověď na otázku „jak otěhotnět s adenomyózou?“ Docela obtížné. Nejlepší radou by bylo zbavit se této choroby. Vzhledem k tomu, že příčina onemocnění dosud nebyla identifikována, není možné léčbu, která zaručí úplné odstranění problému. Existuje pouze jeden způsob, jak odstranit patologii - odstranění dělohy. V tomto případě bude nástup těhotenství také nemožný.

Nejprve je nutné podrobit se komplexní prohlídce:

 • Zajistěte průchodnost vejcovodů;
 • Zjistěte rozsah procesu;
 • Určete hormonální pozadí;
 • Zřídit ovulaci.

Léčba bude záviset na výsledcích vyšetření a objevení bezprostřední příčiny ženské neplodnosti. I když je problém dočasně vyřešen, existuje 1 šance, že nastane těhotenství.

Kompatibilita s adenomyózou a těhotenstvím

Pro ženu trpící adenomyózou je docela těžké otěhotnět. Podle statistik až 80% pacientů s tímto onemocněním nemůže otěhotnět po dlouhou dobu. Nemožnost oplodnění a následné implantace embrya, stejně jako adenomyóza, jsou spojeny s hormonální nerovnováhou.

Pokud došlo k oplodnění, je pacient pod dohledem porodníků kvůli vysokému riziku potratu. Zvýšené riziko zůstává až do vzniku placenty - hlavního zdroje hormonů během těhotenství. Proto v raných stádiích (v prvním trimestru) jsou pacientům s adenomyózou předepisována hormonální terapie (například lék Dufaston).

Po 14 týdnech se snižuje riziko mrznutí těhotenství. Žena je však pod dohledem, protože stěny dělohy, ovlivněné adenomyózou, ztrácejí svoji elasticitu. S růstem plodu může být postupné rozšiřování stěn dělohy doprovázeno tažením bolesti v podbřišku..

Dalším znakem těhotenství s adenomyózou jsou adheze a uzliny v děložní dutině (s nodulární adenomyózou). Při výrazném procesu lepení může mít rostoucí plod problémy a zaujmout nucené postavení.

Difúzní forma patologie je charakterizována víceméně rovnoměrnými změnami v děložní stěně. Se závažnými dystrofickými změnami v děložní stěně během těhotenství se často vyvíjí fetoplacentální nedostatečnost, což vede k hypoxii plodu a zpoždění ve fyzickém a duševním vývoji..

Fokální forma patologie je nebezpečná v případech, kdy je placenta připevněna v oblasti postižené oblasti. To je plné vývoje jedné z nejzávažnějších patologických těhotenství - placentární narušení.

Ošetření

Hlavní léčba neplodnosti v adenomýze je použití hormonálních léků a operací na zachování orgánů.

Šíření procesu, příznaky ovlivní výběr léčebných metod.

Ženy by měly pochopit, že adenomyóza je nevyléčitelné onemocnění, které se může kdykoli opakovat. Pouze odstranění dělohy poskytuje 100% záruku, ale můžete s tím souhlasit, pokud chcete mít děti?

Někteří lékaři říkají, že je možné léčit adenomyózu těhotenstvím, ale není to pravda, protože ve studiích mnoho žen naznačuje, že se objevila nebo zůstala po porodu..

Při hormonální léčbě neplodnosti

 • Perorální antikoncepční prostředky - Yarina, Jes a další. Na pozadí stažení drog je těhotenství možné, ale podle výsledků studií nejsou perorální antikoncepční přípravky nejúčinnějšími léky. Průběh léčby trvá 0, 5 let.
 • Progestogeny jsou chemické analogy progesteronu, nedávno se začaly aktivně předepisovat. Jasnými představiteli této skupiny drog je Dufaston, Vizanne. Duphaston se užívá cyklicky, nebrání ovulaci. Analogem Dufastonu je přírodní Utrozhestan.
 • Antigonadotropiny (danazol, danoval, gestrinon) - v poslední době psali, že danazol je nejúčinnější pro dosažení těhotenství, ale v současné době se prakticky nepoužívá kvůli skutečnosti, že lék má výrazný vedlejší účinek - nadváhu, zdrsnění hlasy a další. Při užívání léku menstruace zmizí, měsíc po ukončení léčby by měla pokračovat.
 • Agonisté hormonů uvolňujících gonadotropiny (aHnRH) - zoladex, dekapeptil jsou těžké hormony a používají se v pokročilém stadiu adenomýzy. Jsou považovány za velmi účinné léky, ale jejich použití je omezeno jejich vysokými náklady. Dlouhý průběh léčby těmito léky navíc způsobuje přetrvávající nedostatek estrogenu, což vede k významnému snížení hustoty minerálů v kostech..

Hormonální terapie ovlivňuje ovulaci a menstruaci, proto se obnovení všech reprodukčních funkcí vyskytuje 1-2 cykly po zrušení a těhotenství může nastat v tomto okamžiku, ale po zrušení musí být kontrolován proces zrání vajíček a pokud nedojde k ovulaci, je nutné použít léky stimulující ovulaci (gonadotropiny). S nedostatečností corpus luteum, gestageny s pomocí vitamínu E, je tento vitamin užíván ve druhé fázi cyklu.

S neúčinností hormonální léčby se používá laparoskopické odstranění uzlin adenomyózy. Tato operace zachování orgánů se používá pro nodulární formu adenomyózy. Podstata této operace spočívá v tom, že pomocí laseru dochází k excizi uzlu a obnově stěn dělohy..

Po operacích na ochranu orgánů se doporučuje používat hormonální léky do šesti měsíců, perorální antikoncepční prostředky jsou v tomto případě nízké účinnosti, aGnRH a průběh radonových koupelí se ukázal jako nejlepší..

Pokud má pacient ucpání vejcovodů, adhezi, je pro jejich obnovení nutná mikrochirurgická plastická chirurgie.

Je velmi důležité věnovat se psychologickému stavu, v případě potřeby brát sedativa.

Nejjednodušší pro léčbu je cervikální adenomyóza, je snadno diagnostikována a laserová terapie může být aktivně použita v její léčbě pro snadnější a rychlejší odstranění bolestivých ložisek. V 90% nebo více případech s touto diagnózou došlo k těhotenství.

U adenomyózy, embolizace děložních tepen se také používá, účinnost této operace je špatně studována. Během operace jsou cévy, které živí myom nebo ložiska vnitřní endometriózy, uměle „zaneseny“, takže uzly přestanou růst. Tok krve v děloze podle protokolu by měl být obnoven za rok a poté je dovoleno otěhotnět, ale podle recenzí se mnozí později setkají s porušením přísunu krve v děloze.

Pokud se ukáže, že všechny pokusy o lékařské a chirurgické ošetření jsou neúspěšné, mohou je ženy nasměrovat k oplodnění in vitro (IVF), ale účinnost tohoto postupu je v tomto případě dvakrát nižší než účinnost u nemocných žen..

Terapie pro udržení těhotenství

Pokud se žena podařilo otěhotnět na pozadí užívání Duphastonu nebo Utrozhestanu, je zakázáno náhle přestat užívat drogu - to může vyvolat potrat..

Je velmi důležité kontrolovat hladinu progesteronu, často jeho nízká hladina způsobuje spontánní potraty..

V některých případech se Duphaston používá během těhotenství.

Diagnostika

Diagnóza adenomyózy u těhotné ženy je založena na:

 1. Průzkum. Pacientka si zpravidla stěžuje na bolestivou a dlouhodobou menstruaci před těhotenstvím. Stejně jako špinění hnědohnědého výboje několik dní před nástupem menstruace a během dvou až čtyř dnů po cyklickém krvácení.
 2. Inspekce. Při vaginálním vyšetření je děloha stanovena větší, než by měla být během tohoto období těhotenství. Pomocí fokální formy lze určit tuberozitu. Palpace dělohy je často bolestivá nebo alespoň nepříjemná..
 3. Ultrazvukové vyšetření. Stanoví se rozdíl mezi velikostí dělohy a gestačním věkem, zvýšenou echogenitou nebo vzácností svalové tkáně při lokalizaci lézí..

Jiná vyšetření - zobrazování magnetickou rezonancí, rentgen, hysteroskopie - se během těhotenství nepoužívají kvůli možným negativním důsledkům pro plod..

Léčba

Terapie adenomyózy v těhotenství je zaměřena na řešení následujících problémů:

 1. Inhibice proliferace ložisek sliznice ve svalu dělohy. K tomu se používají androgeny nebo progestogeny. Přípravky a dávky jsou vybírány ošetřujícím lékařem.
 2. Odstraňte hrozbu potratu. K tomu je přiřazen kurz:
   antispasmodika (No-shp, Papaverine atd.);
 3. sedativa;
 4. látky zvyšující metabolismus (např. glycin).

Kromě těchto opatření se nepoužívají jiné metody léčby adenomyózy během těhotenství, protože:

 1. Užívání jakýchkoli léků nebo postupů během tohoto období zvyšuje riziko nepříznivých účinků na plod. Za prvé, hlavní pravidlo medicíny je „neubližovat“. Léčba nemoci může být odložena na období po porodu..
 2. Do popředí se dostává hrozba potratu, která se vyvíjí u významné části pacientů s touto diagnózou. Léková terapie je proto zaměřena konkrétně na odstranění tohoto problému..

V některých případech se po narození může hormonální rovnováha změnit a ložiska adenomyózy se postupně začnou zmenšovat. Pokud k tomu nedojde, je pacientovi po narození dítěte předepsána konzervativní nebo chirurgická léčba.

Poporodní terapie

Konzervativní léčba adenomyózy mimo těhotenství zahrnuje:

 • hormony napodobující stav menopauzy. Léčba probíhá od čtyř měsíců do roku;
 • nesteroidní protizánětlivá léčiva se silnou bolestí;
 • odvary a infuze bylin, jakož i jiné metody tradiční medicíny. Ošetřující lékař může předepisovat byliny jak ve formě douchingu, tak pro orální podávání.

Hormonální léky se zpravidla neužívají během bylinné terapie..

Infuze pomohou snížit krvácení tkání a odstranit zánětlivé procesy v myometrii:

 1. Pastýřské tašky. Lžička suché trávy se nalije sklenicí vroucí vody, napustí se na hodinu a vezme se do lžíce čtyřikrát denně půl hodiny před jídlem.
 2. Kopřivy. Dvě polévkové lžíce suché nebo čerstvé bylinky se nalijí do jedné sklenice vroucí vody a trvají na tom, po dobu 40 minut. Celá částka prostředků musí být rozdělena do několika metod a spotřebována za jeden den.
 3. Jitrocel list. Lžíce suché nebo čerstvé bylinky se nalije sklenicí vroucí vody a trvá na tom dvě hodiny. Výsledná infuze je rozdělena do čtyř částí, první by měla být konzumována na lačný žaludek, zbytek může být po jídle, rovnoměrně po celý den.

Kromě bylinného ošetření mohou být zánětlivé procesy v děložním svalu sníženy o:

 1. Hirudoterapie. Pijavice jsou umístěny na podbřišek pod dohledem lékaře. Speciální enzymy, které tato zvířata obsahují, mají silné protizánětlivé a regenerační vlastnosti..
 2. Modré jílové zábaly. Aplikace jílu na tříslovinu zlepšuje krevní oběh v pánvi a v kombinaci s jinými způsoby léčby urychluje procesy regenerace myometria.

Intrauterinní zařízení obsahující gestageny má dobrou účinnost. Nosit spirálu snižuje krevní ztráty během menstruace a oslabuje bolest.

Pokud konzervativní léčba nevedla k požadovanému účinku, došlo ke komplikacím, pak se uchýlili k chirurgické léčbě adenomyózy.

Indikace pro chirurgický zákrok jsou:

 1. Těžké krvácení z dělohy.
 2. Kombinace adenomyózy a velkých fibroidů.
 3. Kombinace adenomyózy s atypickými změnami endometria nebo epitelu děložního hrdla.

Prevence

Sotva je možné se před touto nemocí úplně chránit. Ženy s hormonálními a metabolickými poruchami musí pečlivě sledovat stav vnitřních pohlavních orgánů a dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Nejméně dvakrát ročně navštivte gynekologa a podrobte se pánevnímu ultrazvuku.
 2. Pokud se vyskytnou problémy s menstruací - bolestivé, hojné, špinění se objevilo několik dní před menstruací - je lepší odložit návštěvu gynekologa.
 3. Stanovte správný denní režim a vyváženou stravu, zbavte se nadváhy.
 4. Předefinujte postoje k nervovému přetížení.
 5. Nedopusťte se nadměrné emoční únavě, pravidelně přijímejte kurzy relaxační masáže a fyzioterapeutické procedury zaměřené na posílení nervového systému.

Diagnostická opatření

Jednou z nejúčinnějších metod detekce adenomyózy je ultrazvuk.

Pro přesnější diagnostiku musíte být vyšetřeni gynekologem.

Obvykle tento postup spočívá v prozkoumání genitálií pomocí zrcadel, zachycení nátěrů a prozkoumání děložního hrdla pomocí speciálních zvětšovacích zařízení.

Je také nutné podstoupit obecné vyšetření všech orgánů různých odborníků, aby se vyloučily další doprovodné diagnózy.

Kromě toho musíte absolvovat řadu testů, které mohou být nezbytné pro možný chirurgický zákrok.

Děložní adenomyóza a těhotenství

Adenomyóza dělohy (endometrióza dělohy) je onemocnění, při kterém se ve tkáních dělohy, vaječníků a dalších tkání, které se podobají struktuře děložní sliznice, objevují ložiska, což jsou malé uzly, které obsahují tmavě hustou tekutinu. U těchto ložisek dochází ke změnám podobným odmítnutí děložní sliznice. Rozvinuté krvácení z těchto oblastí vede k bolesti během menstruace. Moderní lékaři běžně nazývají adenomyózu jako nemoc jako endometrióza dělohy. A endometrióza je závažný zánětlivý proces.

Endometriální ložiska mohou být lokalizována v různých orgánech a tkáních: na děložním čípku, v tloušťce dělohy, na stěně břišní dutiny, mimo orgány reprodukčního systému.

Příznaky adenomyózy dělohy

Nejčastějším příznakem je bolest, která se objevuje nebo zhoršuje v průběhu menstruace během menstruace. S porážkou dělohy může dojít k těžké menstruaci, která se objeví před pohlavním traktem před a po menstruaci. Bolest může být dána křížem, konečníkem a vaginou. K děložní adenomyóze může dojít bez příznaků, v tomto případě je tato patologie detekována, když pacienti kontaktují kliniku s otázkou, že nemohou otěhotnět dítě.

Děložní adenomyóza a těhotenství

Existují nějaké šance nést a porodit zdravé dítě? Děložní adenomyóza je často doprovázena neplodností. Neplodnost se provádí, pokud k těhotenství nedošlo během jednoho nebo více let při pravidelné sexuální aktivitě. U děložní adenomyózy je implantace fetálního vajíčka do děložní sliznice nemožná, dochází k úmrtí vajíčka.

U adenomyózy dělohy se zaznamenává komissurální proces, který vede k neplodnosti. Dochází k porušení průchodnosti vejcovodů, což vede k absenci těhotenství. U děložní adenomyózy může také docházet ve vaječníku k nedostatku maturace vajec, ke změně vlastností sliznice dělohy..

Pokud je stanovena diagnóza adenomyózy dělohy, je předepsána gestagenní terapie, na jejímž pozadí může dojít k těhotenství. Tato skupina léků by neměla být zrušena, musí být přijata dále, aby poskytla potřebnou hormonální podporu. Je známo, že toto onemocnění je charakterizováno přítomností hormonálních poruch, takže první trimestr těhotenství je nejvíce odpovědný. Těhotné hormony by zpravidla měly trvat až 14 týdnů. To však musí být kontrolováno s ohledem na výsledky krevního testu na obsah progesteronu. Na základě výsledků vyšetření se rozhodne o zrušení gestagenů nebo pokračování v terapii. Byly provedeny četné studie, podle nichž nebyly obdrženy žádné informace o negativním účinku hormonů, zejména dydrogesteronu, na plod. Tento lék je široce používán v porodnické praxi a pomáhá vytvářet optimální podmínky pro postup těhotenství..

Nejčastější komplikací těhotenství s adenomyózou je hrozba jejího ukončení. Tato situace vyžaduje preventivní kurzy, aby se zabránilo rozvoji hrozebné kliniky. Předepisujte léky ze skupiny antispasmodik, sedativ, sedativ, která zlepšují metabolické procesy.

Příčiny adenomyózy dělohy

Děložní adenomyóza v důsledku genetické predispozice. Existuje teorie hormonálního vývoje nemoci, podle které dochází k narušení obsahu a poměru hormonů v těle ženy. Další teorií výskytu adenomyózy dělohy je implantace, podle které se vyloučené endometriální částice usazují na vaječnících, zkumavkách, pobřišnici a vytvářejí „půdu“ pro vývoj nemoci. Nejdůležitější - negativní změny v neuroendokrinním systému způsobené stresem, podvýživou, různými chorobami nemynekologické povahy.

Diagnostika adenomyózy dělohy

U žen s neplodností a přítomností určitých faktorů je možné podezření na přítomnost adenomyózy dělohy: dlouhodobý bolestivý syndrom, s neúspěšnou léčbou zánětlivých procesů v děložních přílohách, s intrauterinními zásahy, se skvrnami od genitálního traktu; bolest při sexuálním styku, bolest při vyšetření na gynekologickém křesle; známky adheze v pánvi, bolestivost vazů dělohy.

Ultrazvuk je hlavní diagnostická metoda, která vám umožní určit velikost dělohy, strukturu svalové membrány, velikost, strukturu cystických formací ve vaječníku. Další důležitou fází vyšetření jsou metody pro hodnocení průchodnosti vejcovodů. Například přítomnost ložisek zánětu ve stěně dělohy může být detekována pomocí rentgenové fotografie dělohy. Velikost dělohy, stupeň distribuce procesu jsou odhadnuty z obrázku.

Dnes je endoskopická chirurgie (laparoskopie) standardem diagnózy pro různé formy neplodnosti, včetně formy neplodnosti vyplývající z adenomyózy dělohy. Během operace se „nástroje“ vkládají do břišní dutiny otvory v břišní stěně. Pomocí takového vyšetření je možné určit stav vejcovodů, přítomnost adhezí, ložiska adenomyózy dělohy..

Léčba adenomyózy dělohy

Léčba děložní adenomyózy se provádí chirurgickou korekcí, fyzioterapeutickými metodami a hormonální terapií. V posledních desetiletích dominují hormonální léčiva při léčbě adenomyózy dělohy. Dočasně zastaví menstruaci a potlačí práci vaječníků. Vytvářejí umělou menopauzu, což vede ke snížení závažnosti symptomů nemoci, ke snížení ložisek adenomyózy dělohy. Hormonální léky nejnovější generace mají minimální vedlejší účinky ve srovnání s léky předchozích generací. Léčba takovými hormonálními léky se používá jako první fáze léčby před operací. V léčbě a prevenci progrese nezávažných forem adenomyózy dělohy se také používají perorální hormonální antikoncepční prostředky..

Největšího účinku lze dosáhnout kombinací hormonální a chirurgické metody léčby - laparoskopie, během operace se odstraní ložiska endometria. V tomto případě mohou být hormony použity jako předoperační přípravek do 3 až 6 měsíců po operaci jako preventivní opatření proti výskytu symptomů adenomyózy dělohy..

Plánování těhotenství pro adenomyózu dělohy

Laparoskopie se používá, pokud existují endometrioidní ovariální cysty, je třeba stanovit průchodnost vejcovodů. Po operaci po dobu 3-6 měsíců je obvykle předepsána hormonální terapie. Hormonální léky ponoří reprodukční systém do spánku. Po několika měsících je léčba zrušena, pacientka může otěhotnět. Pokud těhotenství nenastane do jednoho roku, pak se tím dramaticky sníží šance na obnovení reprodukční funkce ženy. V tomto případě se doporučuje program IVF. S těhotenstvím a kojením v případě absence menstruace může dojít k obrácenému vývoji děložní adenomyózy. Ukončení těhotenství s kyretáží děložní dutiny vede k exacerbaci a zhoršení adenomyózy dělohy. Včasné vyšetření, léčba adenomyózy dělohy pomáhá těhotenství.

Skutečnost přítomnosti adenomyózy neznamená, že těhotenství nastane u všech těhotných žen s komplikacemi. Velké procento pacientů vůbec neví, že takové onemocnění mají, zatímco početí se objevuje bez problémů. V této situaci není nutné okamžitě jmenovat hormonální terapii. Je nutné provést komplexní následné vyšetření ženy, její hormonální profil, aby bylo možné posoudit potřebu léčby drogami.

Pokud žena trpí adenomyózou a plánuje těhotenství, měla by být připravena na takové důležité období v životě. Úplné vyšetření a odpovídající léčba, v závislosti na výsledcích, je zárukou, že nastane těhotenství a bude pokračovat bez komplikací. Zvláštní pozornost je věnována diagnostice infekcí, které se vztahují k pohlavně přenosným chorobám. S adenomyózou se ochranné, imunitní síly těla snižují. Těhotenství je stav přirozené imunodeficience, takže to může vést ke skutečnosti, že infekční proces během těhotenství bude doprovázen různými komplikacemi. Před těhotenstvím je nutné předepsat průběh specifické terapie, protože seznam léčiv schválených pro těhotné ženy je velmi omezený.

Lze tvrdit, že u ženy by diagnóza adenomyózy neměla znamenat, že nebude schopna porodit zdravé dítě. Nejdůležitější věcí je dodržovat doporučení specialisty v léčbě tohoto onemocnění a zodpovědně přistupovat k plánovanému těhotenství.

Těhotenství s adenomyózou - je to skutečné?

Mnoho gynekologických patologií a chorob může způsobit reprodukční dysfunkce. V tomto ohledu mají často pacienti center pro plánování rodičovství a různých klinik zabývajících se problémy s neplodností zájem o to, zda je skutečně možné otěhotnět s adenomyózou dělohy a co mohou očekávat po léčbě.

Adenomyóza - rysy patologie a příčiny

Obecně se uznává, že těhotenství a jakékoli strukturální změny v děloze se vzájemně vylučují. Některé ženy však dokážou otěhotnět a mít dítě, a to i s adenomyózou.

Mohou to být jak malé fokální změny, tak i rozptýlené, zasahující za hranice jednoho orgánu, které ovlivňují nejen dělohu, ale i jiné orgány malé pánve..

Příčiny adenomyózy jsou rozmanité, proto existuje několik teorií jejího vývoje, z nichž následující jsou realitě nejblíže:

 • indukce - vysvětluje tvorbu endometriálních ložisek vlivem spouštěcích faktorů a nepříznivých podmínek;
 • implantace - věří se, že reflux krve během menstruace nebo invazivních procedur přes vejcovody z dělohy do břišní dutiny může vyvolat růst epiteliálních buněk děložní sliznice v sousedních orgánech;
 • metaplasie kelomického epitelu - vyskytuje se v případě neúplné regrese zbytků embryonálních tkání podílejících se na pokládání a tvorbě orgánů.

Kromě těchto tří existují i ​​další teorie, ale nemají spolehlivou důkazní základnu..

Mezi spouštěcí faktory a rizika vývoje endometriálních změn patří:

 • genetická predispozice;
 • genitourinární infekce a pohlavně přenosná onemocnění;
 • hormonální nerovnováha;
 • poranění pánevních orgánů, zejména dělohy;
 • intrauterinní manipulace a chirurgické zákroky.

Zpravidla neexistují žádné charakteristické příznaky naznačující toto onemocnění a ve většině případů se adenomyóza stává diagnostickým nálezem.

Přesto je možné podezření na přítomnost gynekologické patologie, pokud je žena obtěžována bolestivými obdobími, těžkým krvácením, výskytem hnědého nebo krvavého výboje několik dní po menstruaci, stejně jako tmavým „mazanicím“ uprostřed cyklu..

Předtím, než otěhotní, žena s diagnózou adenomyózy by měla podstoupit nejen úplné vyšetření, ale také vhodnou léčbu, která může dát šanci stát se matkou.

Proč adenomyóza zabraňuje otěhotnění

Hormonální změny však mohou ovlivnit proces folikulárního zrání a ovulace, často zcela nepříznivě.

Ano, je možné otěhotnět s děložní adenomyózou, ale bohužel v důsledku organických změn ve svalové vrstvě není vždy možné zachránit plod.

Obzvláště nepříjemným prognostickým znakem je kombinace vnitřní endometriózy s dalšími hormonálně závislými patologiemi, například ovariálními cystami a adnexitidou. V tomto případě může být neplodnost nevratná..

Pokud adenomyóza zachycuje nejen svalovou vrstvu dělohy, ale také přívěsky, jsou metabolické procesy v těle, v závislosti na pohlavních hormonech, narušeny natolik, že ovlivňují nejen ovulaci, což vede k anovulačním cyklům, což způsobuje neplodnost.

V případě několika endometriálních ložisek, které neovlivňují hlubší vrstvy svalové tkáně, vyvolaly hormonální změny v průběhu těhotenství fyziologickou menopauzu, což příznivě ovlivnilo průběh nemoci, protože se snížila rychlost růstu endometriálních buněk. Někdy během těhotenství adenomyóza úplně ustupuje a mizí.

Kdy je nutné ošetření?

Protože v některých případech s adenomyózou existuje příležitost otěhotnět a otěhotnět, je logické předpokládat, že ne všechny projevy tohoto onemocnění vyžadují léčbu. Terapeutická taktika skutečně závisí na klinickém stádiu adenomyózy.

Kromě tří hlavních typů: nodulární, difúzní a difúzně-nodulární se rozlišují následující stupně nebo stádia endometriózy genitálu v závislosti na hloubce poškození tkáně:

 1. První stupeň - endometriální buňky rostou do horních vrstev tkáně svalové hmoty dělohy a vytvářejí v nich vroubky. Struktura myometria se nezmění. V tomto stadiu je možná hormonálně indukovaná regrese onemocnění..
 2. Druhý stupeň - rostoucí buňky sliznice dosáhnou středu myometria. V důsledku toho svalová vrstva zahušťuje, stává se hlízovitá a ztrácí pružnost. Ženy si začínají všímat problémů tím, že se rodí nebo počnou. Toto stádium choroby se však hodí konzervativci, tj. léčba drogy.
 3. Třetí stupeň - myometrium je zcela ovlivněno, v důsledku čehož jsou stěny dělohy silně zdeformovány a zahuštěny. Bez chirurgické léčby nelze problém vyřešit..
 4. Čtvrtý stupeň - postihuje se nejen děloha, ale i další orgány malé pánve. V nejzávažnějších případech je nutné úplně odstranit dělohu s přídavky.

Léky, konzervativní léčba je poměrně dlouhá - od dvou do tří měsíců do šesti měsíců nebo více. V tomto případě jsou předepisována hormonální léčiva, která vytvářejí umělou menopauzu, díky níž se růst buněk zpomaluje a nakonec zastavuje.

Objem chirurgické léčby závisí na rozsahu léze. Chirurgickým zásahem může být jak laparoskopická excize postižených oblastí, tak radikálně laparotomie s extirpací dělohy s nebo bez přídavků. V tomto případě pacient bohužel ztratí schopnost vydržet dítě.

Příprava na těhotenství s adenomyózou

Jak vyplývá z výše uvedeného, ​​je možné otěhotnět adenomyózou, je mnohem obtížnější porodit dítě. Pacientky s prvním a druhým stupněm nemoci po adekvátní léčbě léky mají skutečné šance na početí a normální těhotenství.

Díky neustálému vývoji reprodukční medicíny mají ženy s vážnějšími endometriálními lézemi, kterým byla před 10–15 lety dána bezpodmínečná diagnóza neplodnosti, šanci stát se matkami..

Lékaři po chirurgickém odstranění postižených oblastí reprodukčních orgánů často navrhují oplodnění in vitro, po kterém následuje implantace embrya do dělohy nastávající matky.

Proto je v každém případě při přípravě na těhotenství na pozadí adenomyózy nutné důkladně vyšetřit a podstoupit hormonální terapii.

Kromě hormonů, vitamínových a minerálních komplexů se pro celkové posílení těla doporučuje imunostimulanty, sedativa, vyvážená strava, mírné cvičení a lázeňské procedury..

Adenomyóza a porod dítě

Nosit dítě s adenomyózou dělohy je docela možné a existuje mnoho klinických důkazů. Jediné, co je třeba zvážit, je, že těhotenství s vnitřní endometriózou může být obtížnější než obvykle, existuje reálná hrozba spontánního potratu, předčasného porodu nebo placentárního narušení.

Proto se žena, která dokázala vymyslet takovou diagnózu, a zejména pak pacientka
IVF by měla pečlivě sledovat průběh těhotenství, pečlivě sledovat a reagovat na jakékoli změny v těle a včas informovat ošetřujícího lékaře.

Shrnout

Adenomyóza je patologie, která zpochybňuje možnost početí a porodu dítěte. Je však možné a nutné proti tomu bojovat. V současné době má více než 60% párů, které čelí této diagnóze, šanci stát se rodiči.

Jediná věc, kterou by si žena, která trpí děložní adenomyózou, měla pamatovat, je stálá pozornost ošetřujícího porodníka-gynekologa a odpovědný přístup k jejímu vlastnímu zdraví..

Je třeba také poznamenat, že po přirozeném porodu se růst endometriální tkáně může snížit a dokonce zastavit a menstruační cyklus se zlepší, zatímco po potratu se riziko progrese patologie výrazně zvyšuje.

Poslouchejte své tělo, naučte se rozpoznávat příznaky, které vám dává, pravidelně navštěvujte gynekologa, vyšetřujte je a dodržujte doporučení svého lékaře - to je klíč k úspěchu na cestě k požadovanému těhotenství.

Adenomyóza a těhotenství: jaká je to nemoc, jak se projevuje, jak ovlivňuje plod

Adenomyóza je typ endometriózy. Charakteristickým rysem patologického procesu je klíčení endometria (vnitřní membrána lemující dutinu dělohy) do svalové vrstvy dělohy. Toto onemocnění je běžné a vyskytuje se téměř u 50% žen.

Jak se to projevuje

Adenomyóza je častým společníkem neplodnosti a někdy je neslučitelná s početím. Když je vajíčko oplodněno, těhotenství u 90% končí v raných stádiích kvůli placentárnímu narušení.

Při nemoci je poškozena střední vrstva pohlavního ústrojí, to znamená, že okolní orgány nejsou tímto procesem ovlivněny.

Velikost dělohy se zvětšuje, funkce přiřazené orgánu jsou narušeny, ovulační procesy se zhoršují.

Někdy je nemoc asymptomatická a je detekována důkladným vyšetřením.

Diagnóza potvrzující diagnózu v případě nepřítomnosti těhotenství je několik:

 • bolest při pohlavním styku;
 • bolestivá období a několik dní před nástupem menstruace;
 • nespavost;
 • bolest hlavy;
 • nepravidelné stoličky;
 • velké množství krevních sraženin během CD;
 • časté špinění;
 • slabost.

Příznaky při přepravě dítěte:

 • kreslení bolesti v břiše;
 • nevolnost;
 • změna povahy absolutoria;
 • krevní skvrny
 • bolest v perineu a slabinách.

Klinický obraz závisí na stupni patologie. S adenomyózou jsou 4 z nich:

 1. submukosální vrstva byla ovlivněna;
 2. nemoc postihuje polovinu svalové vrstvy;
 3. svalová tkáň je téměř úplně poškozena;
 4. výrazné změny svalové vrstvy.

V gestačním období 1 a 2 může stupeň patologie vést k předčasnému porodu. Se stupněmi 3 a 4 patologie může těhotenství vést k spontánnímu potratu, placentárnímu narušení. Zvýšená šance na vnitřní krvácení.

Dítě je po narození slabé, zaostává v růstu a tělesné hmotnosti.

Kdo je v nebezpečí

Děložní adenomyóza je benigní novotvar. Do rizikové skupiny patří ženy s gynekologickými chorobami v anamnéze, chirurgické zákroky na pánevních orgánech.

Riziko adenomyózy se zvyšuje u žen rodících ve věku 35 let a více.

Operace císařského řezu také zvyšuje riziko vzniku onemocnění..

Podle statistik je adenomyóza registrována u žen ve vyšším reprodukčním věku, ale nemoc může postihnout dívky v adolescenci.

Toto onemocnění často postihuje ženy:

 • s hormonální nerovnováhou;
 • s intrauterinním zařízením;
 • nadváha nebo obezita;
 • s vaginálním sexem v kritických dnech.

Mohu otěhotnět s adenomyózou

Fúze endometria a myometria ve většině případů zabraňuje těhotenství. Těhotenství může ukončit předčasně nebo způsobit krvácení.

Možnost mateřství přímo souvisí s formou a stupněm nemoci..

Stupně 1 a 2 nemoci neovlivňují proces oplodnění a připojení oplodněného vajíčka k vnitřní výstelce dělohy. Stupně 3 a 4 jsou velkým problémem při fixaci vajíčka.

formuláře

 1. Šířit. Tvorba „slepých kapes“ a píštěl ve sliznici. Vyskytuje se nejčastěji (asi 70).
 2. Nodulární nebo cystický. Tvorba krvácení v endometrioidních uzlech. Ve svalové tkáni se objeví hnědá tekutina. Je registrována u 5-10% žen.
 3. Smíšený. Rovnoměrně dochází ke změně s tvorbou píštěl a břišních tekutin.

Hysteroskopický snímek je určujícím faktorem při určování možnosti početí a porodu dítěte.

Co dělat, aby nemoc nezasahovala do mateřství

Různé endometriózy negativně ovlivňují schopnost otěhotnět a otěhotnět. Pokud je nalezena diagnóza, je nutné podstoupit diagnostické testy, zahájit léčbu.

Diagnóza patologického procesu je:

 • ve sbírce gynekologických dějin;
 • při gynekologickém vyšetření na židli pomocí zrcadel;
 • standardní ultrazvuk a transvaginální ultrazvuk;
 • mikroskopické zkoumání obsahu děložního hrdla;
 • při setí založit flóru;
 • v případě potřeby se provede hysteroskopie k posouzení stavu pohlavních orgánů a odstranění stávající patologie (cysty, difúzní změny).

Laboratorní krevní test se provádí na koncentraci hormonů a na posouzení stavu ženského těla: přítomnost zánětu, anémie, chronických nebo akutních onemocnění.

Analýza hormonů pomáhá určit nejvýhodnější okamžik početí.

K identifikaci patologie při porodu se nepoužívají metody zobrazování magnetickou rezonancí a rentgenové studie.

Hysteroskopie se také neprovádí, protože se zvyšuje riziko potratů.

Někteří odborníci provádějí na vlastní riziko instrumentální výzkum a často úspěšně. Rozhodnutí je však na pacientovi..

Vlastnosti průběhu těhotenství

Celé období těhotenství je spojeno s možnými nepříznivými událostmi.

Nejnebezpečnější z nich je oddělení placenty s následnou smrtí plodu..

 1. V prvním trimestru zůstává nebezpečí přerušení těhotenství. Pacienti dostávají udržovací hormonální terapii. V 80% případů těhotenství končí před 12 týdny.
 2. Ve druhém trimestru se riziko spontánního potratu výrazně snižuje, zejména o 16 týdnů, kdy placenta nezávisle produkuje hormony. Objevují se však další problémy. Bolestivé pocity jsou zesíleny v důsledku rostoucího orgánu. Hroty se zvětšují a nutí plod zaujmout nepohodlné postavení a potíže s nitroděložním vývojem.
 3. Od 30. týdne gestačního období, s výhradou výrazných difúzních změn ve svalové vrstvě, se zvyšuje riziko cirkulačních obtíží a fetoplacentální nedostatečnosti. Vyvinuté hladovění kyslíkem způsobuje zpoždění ve vývoji dítěte.

Adenomyóza je asymptomatická, což komplikuje včasnou diagnostiku. Často dochází k difúzním změnám a jsou detekovány části endotelu ve svalové vrstvě (ne více než 1/3).

Stupeň a typ patologie určuje průběh a výsledek těhotenství.

Některé těhotné ženy během těhotenství nepociťují kardinální změny. Ostatní jsou nuceni být pod přísným lékařským dohledem..

Příčiny

Příčiny klíčení endotelu ve svalové vrstvě dělohy zahrnují:

 • jakékoli chirurgické zákroky v děložní dutině;
 • tělesné cvičení;
 • Nezdravý životní styl;
 • přejídání;
 • depresivní stavy;
 • endokrinní patologie;
 • nemoci močového systému;
 • arteriální hypertenze;
 • pasivní životní styl;
 • dlouhodobá perorální antikoncepční terapie;
 • nedostatek sexuálního styku po dlouhou dobu;
 • imunitní slabost.

Toto onemocnění přímo souvisí s hormonální nerovnováhou. Těhotenství může také způsobit adenomyózu.

Léčba

Terapie se provádí během těhotenství nebo po narození dítěte.

Konzervativní metoda léčby spočívá v užívání antispasmodických, sedativních a androgenních léků, které jsou povoleny v gestačním období.

Doplňková terapie s NSAID a imunomodulátory. Alternativní medicínské metody nejsou vyloučeny.

Adenomyóza a těhotenství

Adenomyóza se nazývá endometrióza dělohy. To je zánětlivý proces. Ale abychom pochopili, co to je, nejprve zjistíme, co je endometrióza. Zevnitř je děloha lemována tkání zvanou endometrium. Normálně by endometrium mělo být pouze v děložní dutině a nikde jinde. Jeho hlavní funkční povinností je růst, aby přijal oplodněnou buňku a proběhlo těhotenství. Právě v tom buňka proniká a začíná se vyvíjet. Pokud je vajíčko neoplozené, endometrium se odlupuje a začíná menstruace. Vrstva dělohy endometria zůstává v děložní dutině, která prochází stejným cyklem jako její předchůdce. Nyní je jasné, proč je děloha místem lokalizace endometria. Ve skutečnosti však endometriální tkáň často přesahuje tento orgán (například na povrch vaječníků nebo pobřišnice) nebo roste hlouběji do jeho stěn. To je právě tehdy, když endometrium narůstá do tloušťky stěn dělohy, mluví o vnitřní endometrióze, tj. Adenomyóze.

Jak se projevuje adenomyóza??

Pro některé ženy vůbec nic. Určitý počet žen však pociťuje adenomyózu, jak se říká, „v plném rozsahu“. Mezi příznaky tohoto onemocnění:

 • těžká menstruace, která často vede ke snížení hemoglobinu v krvi;
 • silná bolest během menstruace;
 • výskyt tzv. mazanců během několika dnů před menstruací i po něm (zpravidla má tmavě hnědou barvu);
 • bolest při pohlavním styku;
 • změna tvaru a velikosti dělohy (určeno lékařem).

Pokud máte takové příznaky, neznamená to vůbec adenomyózu. U jiných nemocí, například u polypu děložního čípku nebo děložních myomů, jsou podobné příznaky možné.

Časem se adenomyóza nezmění na rakovinu.

Děložní adenomyóza: jak plánovat těhotenství

Jedním z nejdůležitějších biologických účelů ženského těla je mateřství. Překážkou pro jeho realizaci je často neplodnost, jejíž příčinou je jedna z chorob dělohy - adenomyóza. V posledních několika letech zaznamenali gynekologové prudký nárůst počtu pacientů s podobnou diagnózou. Proto je nutné být schopen objevit první projevy patologie a okamžitě vyhledat pomoc lékaře.

Co je to děložní adenomyóza

Děložní adenomyóza (vnitřní endometrióza) je gynekologické onemocnění, které je založeno na klíčení buněk vnitřní vrstvy děložní membrány (endometrium) do svalové vrstvy (myometrium). Kvůli fyziologickému odmítnutí zarostlého endometria dochází před a po menstruaci k bolesti a špinění, což je důvodem pro kontaktování lékaře. Taková patologie je běžná u žen starších 30-40 let, vyskytují se však případy nástupu onemocnění v raném věku..

Adenomyóza ve 30% případů je kombinována s jiným onemocněním - děložním myomem. Je to benigní nádor pocházející ze svalové vrstvy..

S adenomyózou endometrium roste do svalové vrstvy a tvoří ostrůvky

Existují různé typy adenomyózy:

 • Fokální. Endometrium neroste do svalové membrány po celé děloze, jsou postiženy pouze oblasti ve formě malých ostrovů.
 • Šířit. V tomto případě se buňky vnitřní vrstvy dělohy vylíhnou přes celý povrch myometria.
 • Nodulární nebo cystický. U této formy onemocnění je detekována tvorba endometriálních uzlů připomínajících nádory na povrchu svalové membrány dělohy..

Klasifikace adenomyózy ve stupních:

 1. První stupeň - endometrium dorůstá do hloubky menší než polovina svalové vrstvy.
 2. Druhý - patologický proces sahá až do poloviny myometria.
 3. Za třetí - endometrium vylíčí celou tloušťku svalové vrstvy.
 4. Začtvrté - existuje více než 10 hlubokých ohnisek vnitřní endometriózy, na patologickém procesu se mohou podílet vaječníky, vejcovody nebo vagina..

S rozvojem adenomyózy se zvyšuje počet poškozených oblastí myometria

Video: gynekolog mluví o děložní adenomyóze

Proč se nemoc vyskytuje?

Příčiny adenomyózy dělohy nejsou v současné době identifikovány. Možné faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku onemocnění, zahrnují:

 • genetická predispozice (přítomnost adenomyózy nebo endometriózy u matky, sestry nebo babičky);
 • sedavý životní styl;
 • zánětlivá onemocnění dělohy a přídavky;
 • začátek sexuální aktivity do věku 16 let;
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • příliš brzy (před 18 lety) nebo pozdě (více než 35 let) těhotenství;
 • přítomnost špatných návyků (zejména zneužívání alkoholu a drog);
 • vlastní podávání určitých léků (hormonální antikoncepční přípravky, steroidy, cytostatika);
 • absence porodu do 40 let;
 • traumatická zranění vnitřních pohlavních orgánů;
 • časté kyretáž během potratu nebo kartáčování po potratu;
 • časný nástup menstruace u dívek (do 12 let);
 • diabetes typu 1 a typu 2;
 • zažívací obezita (3 až 4 stupně);
 • vystavení dlouhodobému stresu;
 • intenzivní fyzická aktivita.

Hlavní příznaky adenomyózy dělohy

V polovině případů se nevyskytují žádné projevy choroby a mnoho pacientů nenavštěvuje gynekologa pravidelně, v důsledku čehož je patologie detekována poměrně pozdě. Adenomyóza dělohy je charakterizována zvýšením klinických příznaků v průběhu onemocnění. Mezi hlavní příznaky nemoci patří:

 • Tmavé skvrny 5-8 dní před nástupem menstruace a 7-10 dní po jejím ukončení. Mohou být zesíleny po pohlavním styku, vyšetření gynekologem pomocí zrcadel, vzpírání, psychologického stresu.
 • Změna v trvání a hojení menstruačního cyklu. Za normálních podmínek je interval mezi menstruací u zdravé ženy od 21 do 40 dnů. U děložní adenomyózy může menstruace začít mnohem dříve, než je datum splatnosti. V období pravidelného krvácení žena ztratí v průměru až 90 ml krve: při nemoci se tato hodnota může zvýšit 2 až 3krát, což představuje riziko anémie (anémie).
 • Změna tvaru a objemu dělohy. V pozdních stádiích vývoje choroby se orgán stává sférickým a získává velikosti charakteristické pro 6-7. Týden těhotenství.
 • Vzhled silné bolesti během menstruace. U pacienta dochází k nepříjemným pocitům v podbřišku, které nezmizí ani po užití analgetik. Bolesti jsou bolestivé v přírodě, v některých případech mohou být doprovázeny mdloby, které jsou typické pro pocení, nevolnost a zvracení, blanšírování kůže a křeče..
 • Nepohodlí při pohlavním styku. Žena může zažít nepohodlí během sexu, když penis partnera poškodí postižené oblasti děložního čípku.

Diagnóza nemoci

Když pacient poprvé navštíví lékaře, musí lékař definitivně vyjasnit anamnézu. Je nutné mluvit o době výskytu špinění, povaze bolesti, intenzitě a trvání menstruace.

Pokud užíváte nebo jste užili hormonální antikoncepci, nezapomeňte to zmínit. Tato skutečnost může být důležitá v diferenciální diagnostice..

Pak lékař zkoumá zrcadlem. Za tímto účelem bude pacient vyzván, aby se svlékl pod pas a ležel na speciální židli. Expandér je vložen do vagíny, díky čemuž může gynekolog vyšetřit děložní čípek. S adenomyózou na povrchu orgánu můžete vidět bodová krvácení, která naznačují klíčivost endometria. Souběžně s vyšetřením gynekolog obvykle vezme nátěr pro cytologické vyšetření k vyloučení rakoviny děložního čípku.

Vaginální zrcadlo vám umožní vyšetřit děložní čípek

Během praxe na gynekologickém oddělení jsem se musel zabývat adenomyózou 4. stupně u ženy ve věku 50 let. Pacient si stěžoval na zvětšení břicha a pravidelné špinění z genitálního traktu. Během vyšetření jsem cítil přes přední břišní stěnu v suprapubické oblasti hustou sférickou dělohu. Poté byl pacient předán k dalšímu vyšetření, kde byla diagnóza potvrzena..

Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) dělohy

Ultrazvuk se provádí 5. až 7. den menstruačního cyklu, kdy se čerpá většina výboje. Pacientka se svléká a leží na gauči a ohýbá nohy na kolenních kloubech. Ve většině případů se studie provádí zavedením speciálního senzoru do vagíny. Pokud existují nějaké kontraindikace této metody (panenství, onemocnění vnějších pohlavních orgánů), můžete postup provést transabdominálně - přední stěnou břicha.

Pamatujte, že počáteční fáze adenomyózy dělohy s ultrazvukovou diagnostikou je téměř nemožné odhalit.

Mezi hlavní příznaky vnitřní endometriózy na ultrazvuku patří:

 • změna tvaru dělohy a zvětšení její velikosti;
 • heterogenní struktura myometria s patologickými inkluzemi;
 • zesílení stěny varhan;
 • nedostatek jasné hranice mezi endometrií a svalovou vrstvou.

Na obrázku můžete vidět heterogenitu svalové tkáně v důsledku endometriálních inkluzí

RTG dělohy a vaječníků

Hysterosalpingografie je rentgenové vyšetření dělohy a jejích příloh zavedením kontrastního činidla do dutiny. Provádí se také po ukončení menstruace (obvykle 7. den). Pomocí této metody můžete vidět, že kontrast prochází mimo dělohu a jeho dutina se zvětšuje.

Podle úrovně umístění kontrastního činidla může být detekována přítomnost adhezí

Při hysterosalpingografii existuje možnost vzniku alergické reakce na chemické léčivo zavedené do děložní dutiny. Jeden z mých známých, který podstoupil tuto studii na klinice s podezřením na adenomyózu, čelil tomuto problému. V reakci na zavedení léku se u ženy vyvinula Quinckeho edém: její obličej zčervenal a otekl, bylo obtížné dýchat. Lékaři naléhavě provedli injekci adrenalinu, poté se stav pacienta stabilizoval. Ukázalo se, že žena nevěděla o přítomnosti alergie. Aby se těmto komplikacím zabránilo, doporučuje se před zahájením postupu projít testem citlivosti na léčivo.

Jiné metody pro diagnostiku adenomyózy dělohy

Magnetická rezonance se také používá k detekci interní adenomyózy. Za tímto účelem je pacient umístěn ve zvláštním tomografu, který snímá lidské tělo v různých rovinách. Pomocí této metody lze detekovat jeden z nejdůležitějších příznaků nemoci: zhrubnutí přechodové zóny z endometria do myometria o více než 12 mm. Další kritéria MRI pro toto onemocnění jsou:

 • zvětšení velikosti dělohy;
 • orgánová asymetrie;
 • přítomnost malých bodových útvarů ve svalové vrstvě.

Zdravá děloha má mnoho rozdílů od orgánu postiženého adenomyózou

Diagnostická kyretáž je jednou z technik biopsie, které lze použít k získání biologického materiálu (buněk děložní sliznice a krku) k detekci patologických změn v ní. Zákrok provádí gynekolog v nemocnici, když pacient sedí na židli. Do vaginy a děložní dutiny je umístěn speciální nástroj - kyreta. S ním lékař provede seškrabání materiálu, který je poté poslán do lékařské laboratoře k vyšetření pod mikroskopem, což vám umožní potvrdit diagnózu..

Diagnostické kyretáž umožňuje vyšetřit děložní membránu pod mikroskopem

Krevní test na markery endometriózy

Ve druhé fázi menstruačního cyklu žena věnuje žilní krev, po které jsou v laboratoři stanoveny indikátory CA-125 a PP-14. Jejich nárůst může nepřímo znamenat vývoj vnitřní endometriózy.

Jak probíhá terapie adenomyózou?

Léčba nemoci se provádí dvěma způsoby: konzervativní a operační. První zahrnuje použití kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC), dalších hormonálních léků a léků k odstranění příznaků. Konzervativní terapie se používá v počátečních stádiích procesu a v relativně mladém (až 30letém) věku pacienta, pokud ještě nevykonávala funkci porodu. Když adenomyóza dosáhne 3–4 stupně a existuje riziko klíčení endometria v sousedních orgánech a tkáních, lékaři zvažují provedení operace.

Hlavní cíle léčby nemoci:

 • normalizace hormonálního pozadí;
 • obnovení normálního menstruačního cyklu;
 • zmenšení objemu postižené oblasti, kde endometrium roste do myometria;
 • prevence progrese patologického procesu.

Chirurgie nemocí

Chirurgická léčba je předepsána při absenci účinku konzervativních metod. Operace používané při adenomyóze dělohy se dělí na následující typy:

 • Zachování orgánů - provádí se s malou lézí svalové vrstvy orgánu (nodulární a fokální formy), stejně jako v případě, že je třeba zachovat reprodukční funkci ženského těla (touha vydržet a porodit dítě). Provádí se laparoskopicky s odstraněným malým množstvím tkáně. Období zotavení je od 3 dnů do týdne.
 • Radikální (laparotomie) - jsou předepisovány pro masivní klíčivost endometria do myometria (difuzním procesem). Provádějí se v následujících variantách: odstranění pouze dělohy nebo dělohy spolu s přídavky. Požadovaný objem resekce tkáně stanoví lékař na základě prevalence adenomyózy. K zotavení dojde během 1–1,5 měsíce.

Pacienti, u kterých byla nemoc objevena ve věku 85 let, téměř žádná chirurgická léčba z důvodu vysokého rizika různých komplikací.

Po resekci dělohy, při zachování jednoho z vaječníků, může žena vykonávat reprodukční funkci pomocí služeb náhradní matky.

V prvních několika týdnech po operaci musí pacient dodržovat mírný motorický režim a omezit těžkou fyzickou námahu. Náhodou jsem se účastnil léčby adenomyózy dělohy u ženy, která pracovala jako čistič. Po operaci byl pacient propuštěn domů a téhož dne se vrátil do práce. Zvedání závaží vyvolalo divergenci stehů, v důsledku čehož musel být pacient opakovaně provozován.

Antikoncepční přípravky a jiné skupiny léčivých přípravků používaných pro adenomyózu dělohy

Léky na kontrolu porodnosti mohou nejen chránit před rozvojem nechtěného těhotenství, ale také pomoci stabilizovat hormonální pozadí. Všechny z nich ve svém složení obsahují různé dávky biologicky aktivních složek estrogenu a gestagenu, které jsou zodpovědné za regulaci menstruačního cyklu. Díky použití těchto látek je možné normalizovat zrání endometria a zajistit prevenci děložního krvácení.

Skupiny antikoncepčních prostředků používaných k léčbě adenomyózy:

 1. COC (obsahují ve svém složení estrogen a gestagen):
  • Jeanine;
  • Logest;
  • Lindinet-20 a Lindinet-30;
  • Jess
  • Yarina.
 2. Čistě gestagenní léky:
  • Nitroděložní zařízení Mirena;
  • subkutánní implantát Implanon;
  • přípravky pro orální podávání: Charozetta, Midiana.

Chcete-li vybrat optimální léky, měli byste se poradit s odborníkem a absolvovat nezbytné testy. Můžete se tedy chránit před vývojem nežádoucích vedlejších účinků. Trvání průběhu léčby je také určeno porodníkem-gynekologem na základě zdravotního stavu pacienta..

Fotogalerie: antikoncepční prostředky k léčbě adenomyózy dělohy

Další skupiny léčiv k eliminaci příznaků vnitřní endometriózy:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky - zmírňují bolest a snižují otoky tkáně. Chcete-li to provést, použijte:
  • Indometacin;
  • Ibuklin;
  • Nurofen.
 • Imunostimulanty - přispívají k tvorbě imunitních buněk (T a B-lymfocytů) v kostní dřeni. Tyto zahrnují:
  • Timalin;
  • Thymogen;
  • Tactivin;
  • Cycloferon.
 • Antioxidanty - urychlují hojení měkkých tkání a brání jejich poškození aktivními kyslíkovými radikály. Za tímto účelem jmenujte:
  • Unitol;
  • tokoferol acetát.

Tabulka: použití jiných hormonálních léků v boji proti této nemoci

Název skupiny nástrojůPříklady léčivMechanismus účinkuKlíčové účinky použití
Antigonadotropická léčiva
 • Danol
 • Danazol;
 • Daný;
 • Danodiol.
Snižte tvorbu hormonů hypofýzy, které regulují funkci vaječníkůSnižte trvání a intenzitu menstruace
Progestogeny
 • Dufaston;
 • Norkolut;
 • Utrozhestan;
 • Dydrogesteron;
Snížit množství estrogenu v krvi a zabránit jeho vlivu na růst endometria
 • zmírnit menstruační bolest;
 • přispívají ke stabilizaci a obnově pravidelného cyklu.
Antiestrogenové léky
 • Gestrinon;
 • Mimo zemi;
 • Medoxyprogesteron.
Inhibují tvorbu pohlavních hormonů, v důsledku čehož buňky vnitřní vrstvy dělohy ztratí svoji výživu a odumírají, přestávají růst v myometriiZastavení vaginálního krvácení
Analogy gonadoliberinu
 • Triptorelin;
 • Diferelin;
 • Decapeptyl.
Pomáhá zastavit produkci hormonů pohlavními žlázamiSnížení objemu dělohy a částečný návrat orgánu do normální velikosti

Fotogalerie: další hormony k léčbě adenomyózy dělohy

Opatření pro prevenci nemocí

Adenomyóza má negativní vliv na schopnost ženy porodit a nepříjemné příznaky nemoci zhoršují kvalitu života. Proto se mnoho lékařů domnívá, že je mnohem snazší se chránit před působením škodlivých faktorů, které mohou vyvolat výskyt této patologie..

Nezapomeňte na pravidelné lékařské prohlídky. Jeden z mých kolegů odložil cestu na gynekologa o 2 roky, a když se jí konečně podařilo navštívit lékaře, byla objevena třístupňová adenomyóza. V důsledku toho musela žena spolu s přívěsky odstranit dělohu. Pokud by pacient včas kontaktoval porodníka-gynekologa, takovým důsledkům by se zabránilo.

Opatření individuální prevence adenomyózy dělohy:

 • Vyberte si nejlepší antikoncepční metodu pro sebe. Například antikoncepční pilulky pomohou nejen zabránit nežádoucímu těhotenství a následnému kyretáži, ale také pomohou stabilizovat hormony. Pro ochranu před pohlavně přenosnými infekcemi se doporučuje používat COC pomocí kondomů (metoda dvojité antikoncepce).
 • Sledujte svůj jídelníček. Jíst slaná, smažená, vysoce kalorická jídla a rychlé občerstvení přispívá k tvorbě nadváhy a rozvoji obezity. Do stravy se doporučuje přidat více čerstvé zeleniny a ovoce, zeleniny a ořechů, nízkotučných ryb a masa, obilovin a obilovin. Jezte alespoň 5krát denně: snídaně, oběd, večeře a 2 občerstvení. K normalizaci rovnováhy voda-sůl by se mělo denně spotřebovat 2 litry neperlivé vody.
 • S rozvojem gynekologických chorob neodkládejte návštěvu u lékaře a okamžitě léčte onemocnění. Mnoho zánětlivých procesů (včetně endometritidy nebo myometritidy) může způsobit poškození endometria a následný vývoj adenomyózy..
 • Pravidelně cvičte s lehkými atletickými aktivitami a vedejte plynulejší životní styl. Nedostatek aktivity přispívá k tvorbě žilní stázy ve spodní části těla, což také vytváří předpoklady pro rozvoj onemocnění.
 • Nezačínejte užívat žádné léky bez konzultace s odborníkem. Mnoho léků má dlouhodobé vedlejší účinky, které mohou mít za následek poškození endometria..

Plánování těhotenství pro adenomyózu dělohy

V případě takové diagnózy se doporučuje zodpovědně přistupovat k okamžiku plánování dítěte. Porodníci-gynekologové radí nastávající matce, aby si předem myslela na své zdraví a připravila se na nošení dítěte.

Jsou adenomyóza a těhotenství kompatibilní

Dříve se téměř všichni lékaři domnívali, že takové onemocnění je rovnocenné neplodnosti, ale nyní je lékařská komunita přesvědčena o opaku. S děložní adenomyózou můžete nejen otěhotnět, ale také úspěšně snášet zdravé dítě. Ve větší míře je tento proces ovlivňován individuálními charakteristikami ženského těla a přítomností dalších nemocí reprodukčního systému..

Pravděpodobnost neplodnosti

Při implantaci hledá fetální vajíčko místo pro připevnění v děložní dutině, poté vylučuje speciální enzymy, které mírně ničí horní vrstvu. To umožňuje embryu pevně přilnout ke zdi a růst. U adenomyózy dochází ke změně myometria a endometria různé závažnosti, což komplikuje proces implantace: v tomto případě fetální vajíčko vychází s menstruační krví. S fokálními nebo nodulárními formami nemoci a stádii 1–2 stále existuje šance na otěhotnění. Pokud patologický proces dosáhne 3–4 stupně nebo je děloha difuzní, lékaři diagnostikují neplodnost.

Jak otěhotnět s děložní adenomyózou

Před plánováním těhotenství gynekologové doporučují léčit všechna akutní a chronická onemocnění a dodržovat pravidla zdravé výživy, mají více odpočinku a méně stresu. Početí by mělo být provedeno během ovulace (když vajíčko opouští vaječník). Můžete to zjistit pomocí speciálního testu, který se prodává v lékárně.

Kdy naplánovat těhotenství po průběhu léčby

Po konzervativní léčbě lékaři doporučují mít potomky po snížení ložisek adenomyózy nebo vymizení klinických příznaků. Je nutné pravidelně provádět testy a sledovat dynamiku onemocnění. Pacient by měl přestat užívat antikoncepci, aby se vrátila přirozená ovulace.

V některých případech se po zrušení hormonální antikoncepce u žen může objevit vícečetné těhotenství.

Chirurgická léčba adenomyózy je pro tělo stresující. Chcete-li plně obnovit funkce reprodukčního systému, normalizovat menstruační cyklus, musíte počkat od 3 měsíců do 6 měsíců. Tím se připraví děloha na následné porodení dítěte a zajistí se prevence vzniku komplikací.

Rysy průběhu těhotenství s adenomyózou

Je prokázáno, že očekávání dítěte má příznivý vliv na ženské tělo. Těhotenství je druh fyziologické menopauzy: v důsledku absence menstruace zmizí hlavní klinické projevy nemoci a také se zmírní ložiska adenomyózy. V některých případech vyžaduje pacient omezení fyzické aktivity a použití progestinů, aby se zabránilo předčasnému nástupu porodu.

Žena s podobným onemocněním by měla podstoupit pravidelné screeningové testy (ultrazvukové, krevní a močové testy, nátěry). To umožní čas odhalit vývoj komplikací..

K porodu s děložní adenomyózou může dojít přirozeně, pokud neexistují jiné náznaky císařského řezu na straně matky nebo dítěte. Plánovaný chirurgický zákrok se provádí po dobu 38–39 týdnů.

Nežádoucí důsledky nemoci

Děložní adenomyóza je extrémně nebezpečné onemocnění, které může vést k různým komplikacím v každém trimestru těhotenství. Nejčastěji se vyskytují:

 • spontánní potraty nebo potraty v raných stádiích (spojené se zhoršenou implantací vajíčka a nedostatkem nutričních složek nezbytných pro vývoj plodu);
 • placentární nedostatečnost (placenta - místo dítěte, přes které do těla dítěte vstupují prospěšné látky z těla matky);
 • preeklampsie - výskyt otoků a zvýšený krevní tlak;
 • placenta previa (kvůli velkému objemu poškození povrchu dělohy může být vajíčko fixováno v jeho spodní části, v důsledku čehož je porodní kanál blokován);
 • krvácení v důsledku prasknutí krevních cév;
 • předčasný nástup porodu (až 38 týdnů) v důsledku oddělení normálně umístěné placenty.

Pamatujte, že u těhotné ženy s diagnózou adenomyózy dělohy je jakýkoli stres přísně zakázán. Jeden z mých pacientů trpících touto nemocí byl 14. týden, kdy se hádala se svým manželem. Díky prudkému hormonálnímu skoku a psychickému stresu měla žena potrat. Po kyretáži se lékaři rozhodli odstranit dělohu spolu s dodatky. Jediným způsobem, jak mít potomstvo pro tohoto pacienta, bylo adoptovat dítě z dětského domova..

Fotogalerie: Nežádoucí komplikace adenomyózy dělohy

Recenze žen s onemocněním

Koki jsou v tomto ohledu drogy první volby. Jsou-li kontraindikovány, pak je obvykle předepsán pouze duphaston. Vzal jsem duphaston na jeden cyklus, období po něm byla velmi hojná, je vidět, že můj progesteron je dost, endometrium se díky tomu příliš rozrostlo. Ale vzala koku po mnoho let, jistě asi 8 let. Za prvé, pro antikoncepci a za druhé tak, aby se adenomyóza nerozšiřovala. Okamžitě těhotná, s ovariální plnou objednávkou.

Tatyana

https://www.baby.ru/community/view/22621/forum/post/404674325/

Takovou diagnózu také provedl můj gynekolog. A já jsem jmenoval pít NEJNOVĚJŠÍ na 3 měsíce. Nyní končí druhý měsíc přijetí. Zatím je to v pořádku.

Natalya

https://www.baby.ru/community/view/22621/forum/post/404674325/

Je mi 43 let. Včera jsem byl na ultrazvuku, u kterého byla diagnostikována adenomyóza. Nic mi nevadí, nebolí to. Jediná věc je, že 2 měsíce se prodloužily, prodloužily očištění nebo něco... Lékař doporučuje hormonální léky:.

Jeanne

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/3845257/

Také mi byla diagnostikována adenomyóza (je mi 49 let), po menstruaci a nahnědlém výboji neustále pokračuje. Gynekolog-endokrinolog navrhl vypít dva cykly Dufastonu a bylin - buď Red Brush nebo Pine uterus, a pak, pokud to nemá žádný účinek - kyretáž.

Galina1

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/3845257/

Děložní adenomyóza je závažné onemocnění, které vyžaduje dlouhodobě nutnou léčbu a pozorování specialistou. Pokud pacientka zanedbává své zdraví, existuje riziko neplodnosti a významného snížení kvality života. Proto i po absolvování základní terapie lékaři doporučují dodržovat preventivní doporučení a pravidelně je vyšetřovat porodníkem-gynekologem na komplikace.

Články O Neplodnosti