Hlavní Neplodnost

Hubnutí během těhotenství

Vývoj těhotenství spočívá v přibývání na váze, takže za normální je považováno zvýšení o několik kilogramů, zaznamenané při dalším vyšetření nastávající matky. Nabytá váha je patrná již od druhého trimestru, kdy má žena znatelně zaoblené břicho. V některých případech se však nastávající matky potýkají s problémem, jako je hubnutí během těhotenství.

Tento jev není vždy nebezpečný, ale nutí vás přemýšlet o zdraví matky a dítěte, které nosí. Pokud se tedy zjistí, že hmotnostní přírůstek během porodu dítěte se odchyluje od přijatých norem, gynekolog přijme nezbytná opatření, aby porozuměl příčině problému a jak jej řešit..

Jak se provádí vyšetření těhotných žen a jaké příčiny mohou způsobit úbytek hmotnosti, bude v tomto přehledu diskutováno. Popíše rysy změn v těle v každém trimestru těhotenství, jakož i normy hmotnostního přírůstku u žen s různými pleťmi, které se používají v moderní gynekologii..

Jaké faktory vyvolávají úbytek hmotnosti během těhotenství?

Důkladné sledování hmotnosti těhotné ženy je považováno za povinný úkol pro gynekologa, u kterého je nastávající matka registrována. Proto se každá plánovaná návštěva kliniky neobejde bez vážení. Během tohoto postupu může lékař vyhodnotit charakteristiky hromadného přírůstku způsobeného růstem dítěte v děloze. Všechny změny ve čtení šipky na stupnici jsou pečlivě zaznamenány odborníkem na lékařské kartě nastávající matky a jsou pečlivě porovnávány od návštěvy k návštěvě..

Harmonický přírůstek hmotnosti je považován za normální, který není doprovázen zhoršením pohody budoucí matky. Pokud však žena neztrácí váhu s každým trimestrem těhotenství, ale naopak zhubne - to je dobrý důvod k obavám. Takový jev může být samozřejmě bezpečný a závisí na individuálních vlastnostech organismu. Nejčastěji je však úbytek hmotnosti během těhotenství prvním poplašným zvonkem, který může naznačovat přítomnost závažných problémů v těle. Zejména je tento jev diagnostikován v řadě případů:

Toxikóza

Neustálé zvracení a potravinová intolerance doprovázející tento jev znemožňují proces asimilace živin z potravy. V důsledku toho je žena nucena sedět na přísné stravě, což vede k hubnutí a dehydrataci. Toxikóza obvykle zmizí po prvních měsících těhotenství. Pokud jeho příznaky neopustí ženu a zaznamenaný úbytek hmotnosti během těhotenství v prvním trimestru se nezastaví - to je důvod hospitalizace, během níž se lékaři pokusí zabránit vyčerpání těla matky a plodu.

Přítomnost nemocí. Některé nemoci vedou k hubnutí:

 • virová onemocnění;
 • nemoci bakteriální povahy;
 • problémy s imunitou atd..

Při jejich diagnostice lékaři řídí všechna opatření na rychlé vyléčení pacienta, po kterém průběh těhotenství probíhá podle plánu a žena harmonicky přibírá na váze. Pokud po léčbě hmotnost nadále klesá, je ženě předepsána další řada testů, aby se pochopila příčina výskytu jevu.

Psychologické faktory

Úzkost, stres, deprese také ovlivňují průběh těhotenství. Zpravidla jsou doprovázeny ztrátou chuti k jídlu nebo kategorickou averzí k jídlu, takže těhotné ženy nezískávají na váze. Nastávající matky by se proto měly snažit chránit před stresem a naučit se ovládat své emoce, vyhýbat se výbuchům hněvu nebo úzkosti..

Hormonální nerovnováha

Pokud je progesteron přítomen v krvi nadměrně, může to vysvětlit úbytek hmotnosti těhotné ženy. Faktem je, že takové hormonální selhání negativně ovlivňuje činnost trávicího traktu a žena necítí hlad a celé těhotenství je doprovázeno přetrvávající chutí k jídlu. Proto může být mezi jinými analýzami také směr pro studium hormonálního pozadí. Jeho cílem je identifikovat nevyváženost hormonů v těle budoucí matky.

Přepracování

Nedostatek síly v důsledku rušného dne a aktivního životního stylu může být také jedním z faktorů, jak zhubnout. Odstranit to pomůže plnému spánku, dechová cvičení a meditaci. Během těhotenství by neměly být ignorovány..

Fyziologické rysy

Během těhotenství může plod vyvíjet tlak na vnitřní orgány matky. Proto v posledních měsících, spolu s dalšími orgány, často trpí žaludek v důsledku komprese, kterou je žena trápena pálením žáhy a nedostatkem chuti k jídlu. Tento jev je přirozený a je často diagnostikován po 8–9 měsících..

Nevyvážená strava

Není žádným tajemstvím, že výživa těhotné ženy by měla být co nejkvalitnější, výživná a vyvážená. Při ignorování těchto požadavků nastávající matka ohrožuje nejen své zdraví, ale také zdraví dítěte narozeného v lůně. Lékaři proto doporučují, aby těhotné ženy věnovaly pozornost obsahu své ledničky..

Ignorování pravidel zdravého životního stylu

Kouření a pití může také způsobit těhotenství. Proto jsou zodpovědné matky, které pociťují břemeno péče o zdraví dítěte, vyzývány, aby se vzdaly závislostí.

Jak vidíte, existuje mnoho důvodů, proč dochází k hubnutí. V některých případech však musí být žena obzvlášť opatrná. Pokud tedy na krátkou dobu ztratila hodně na váze bez zjevného důvodu a začala se cítit špatně, musí okamžitě navštívit nemocnici. Lékař provede prohlídku pacienta a provede soubor nezbytných diagnostických opatření, na jejichž základě bude schopen správně vybrat léčbu. Mezi nimi:

 • vyšetření gynekologem;
 • krevní test;
 • Ultrazvuk
 • hormonální analýza atd..

Hubnutí v různých časech - příčiny problému a způsoby, jak tomu zabránit

První trimestr

Přesto, že první týdny těhotenství jsou téměř asymptomatické, a to nejen pro nastávající matku, ale i pro ty, které jsou kolem ní, může se žena v tomto období setkat s určitými problémy. Mezi nimi - úbytek na váze nepřiměřený z objektivních důvodů. Je způsobena projevy toxikózy a aktivním životním stylem, který nastávající matka nadále vede, chodí denně do práce a navštěvuje společenské akce. Mírný úbytek hmotnosti je považován za normální a není důvodem jít do nemocnice.

Pokud však spolu s toxikózou existují známky dehydratace, mělo by se to zdůraznit. Faktem je, že v režimu nedostatku vody a živin v těle začíná proces ketózy. Vyvinutá ketonová těla mohou poškodit plod a nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství. Nastávajícím matkám se proto doporučuje dodržovat správnou stravu a pít..

Někdy toxikóza žena nemučí, ale když vstává na stupnici, vidí, že se její tělesná hmotnost snížila. Pokud zároveň nemá žádné stížnosti na pohodu, pak ji uklidněte, můžete navštívit lékaře a provést potřebné testy. Pokud je úbytek hmotnosti doprovázen slabostí, ospalostí, bolestí, je nutná návštěva u lékaře. Specialista prozkoumá těhotnou ženu a přesně identifikuje příčiny patologických změn v těle.

Přírůstek hmotnosti za první trimestr

V současné době byly pro ženy s různou složitostí vyvinuty normy pro zvýšení tělesné hmotnosti v prvním trimestru těhotenství. Při zaměření na ně gynekolog vyvodí závěry o zdravotním stavu matky a dítěte.

Zejména pro ženy s počáteční podváhou by měly přibývat na váze následujícím způsobem:

 • 14 dní od početí - 0,5 kg;
 • 1 měsíc - 900 g;
 • 6 týdnů - 1,4 kg;
 • 8 týdnů - 1,6 kg;
 • 10 týdnů - 1,8 kg;
 • 12 týdnů - 2 kg.

Ženy s normální tělesnou hmotností v prvním trimestru těhotenství by měly přibrat na váze podle následujícího schématu:

 • 14 dní od početí - 0,5 kg;
 • 4 týdny - 0,7 kg;
 • 6 týdnů - 1 kg;
 • 8 týdnů - 1,2 kg;
 • 10 týdnů - 1,3 kg;
 • konec prvního trimestru - 1,5 kg.

Pokud měla žena zpočátku problémy s nadváhou, považuje se za ni následující schéma přírůstku hmotnosti v procesu porodu plodu v prvním trimestru:

 • 4 týdny - 0,5 kg;
 • 6 týdnů - 0,6 kg;
 • 100 g každé 2 týdny až do konce prvního trimestru.

Druhý trimestr

V normálním průběhu těhotenství probíhá druhý trimestr bez toxikózy. Žena má dobrou chuť k jídlu a necítí slabost ani apatii. Během tohoto období však může být úbytek hmotnosti způsoben jinými důvody. Mezi nimi psychologické nepohodlí, stres, úzkost atd. Žena může jíst stejným způsobem, ale v zrcadle vidí, že se „roztavuje“ před očima. Tento jev ukazuje na přítomnost nemocí. Proto musí být návštěva u lékaře provedena bez selhání.

Když se budoucí matka pod vlivem strachu ze své postavy uprostřed těhotenství začne omezovat v potravě, může to také negativně ovlivnit zdraví dítěte. Při ztrátě kilogramů v procesu porodu by žena měla pochopit, že těhotenství není časem na experimentování s dietami, protože se mohou proměnit v žalostné důsledky pro její dítě. Strava by měla být vyvážená a její obsah kalorií by měl být dostatečný k zajištění výživy těla a plodu v děloze.

Ve druhém trimestru se dítě aktivně vyvíjí a kolem něj se vytváří větší množství plodové vody. Tyto změny by měly způsobit nárůst tělesné hmotnosti, nikoli její ztrátu. Proto v případě podezření na přítomnost patologií stojí za to navštívit gynekologické oddělení a poradit se s lékařem.

Míra přírůstku hmotnosti ve druhém trimestru

Ženy s normální postavou:

 • 14. - 1,9 kg;
 • 16. týden - 2,3 kg;
 • 18 týdnů - 3,6 kg;
 • 20 týdnů - 4,8 kg;
 • 22 týdnů - 5,7 kg;
 • 26. týden - 7,7 kg;
 • konec druhého trimestru - 8,2 kg.

Ženy s nadváhou:

 • 14. týden - 1 kg;
 • 18 týdnů - 2,3 kg;
 • 22 týdnů - 3,4 kg;
 • 26. týden - 5 kg;
 • konec druhého trimestru - 5,4 kg.

Ženy s nedostatečnou tělesnou hmotností:

 • 14. týden - 2,7 kg;
 • 16. týden - 3,2 kg;
 • 18 týdnů - 4,5 kg;
 • 20 týdnů - 5,4 kg;
 • 26. týden - 8,6 kg;
 • konec druhého trimestru - 5,4 kg.

Pokud tyto normy nejsou splněny a žena má ve druhém trimestru hubnutí během těhotenství, pak jí gynekolog předepíše nezbytná opatření k udržení zdraví dítěte. Jsou nezbytné, aby se zabránilo vyčerpání těla a riziku možných negativních důsledků pro plod. Před předepsáním léčby bude žena poslána na testy, které pomohou správně určit příčinu hubnutí a vymyslet způsoby, jak jej odstranit..

Třetí trimestr

Ženy, které překročily práh ordinace gynekologa v posledním třetím trimestru těhotenství, mohou zaznamenat mírný úbytek na váze (až tři kilogramy). Pokud je indikátor v rámci této hodnoty, není důvod k obavám. Pokud se však šipka na stupnici liší o tři a půl nebo více kilogramů ve srovnání s hodnotami předchozího vážení, může to znamenat problémy.

K vyvrácení nebo potvrzení obav předepíše lékař ultrazvukové vyšetření, na základě kterého bude možné vyvodit správné závěry. Pokud studie prokáže přítomnost nedostatku tělesné hmotnosti plodu, budou přijata určitá opatření. Pokud je u dítěte v děloze všechno normální, může být příčinou odchylky shoda třetího trimestru těhotenství s horkými letními měsíci, během nichž tělo těhotné ženy ztrácí na váze vlivem tepla a dehydratace.

Jaký přírůstek hmotnosti je považován za normální?

Každý organismus je individuální, proto neexistují žádné přísné požadavky na počet získaných kilogramů a na lékaře. V gynekologické praxi jsou v průměru zaznamenány následující hodnoty:

 • matky s nadváhou získají asi 9 kg;
 • ženy, které měly před těhotenstvím deficit hmotnosti, začaly přidávat asi 15 kg v procesu porodu dítěte;
 • dívky s normální postavou získávají v průměru 13,5 kg.

Jak předcházet problému?

Preventivní opatření pomohou ženě zabránit neplánovanému hubnutí a udržet zdraví jejího dítěte. Mají následující povahu:

 • Sledování hmotnosti po celou dobu těhotenství

Toto opatření vám umožní jasně sledovat změny tělesné hmotnosti a včas identifikovat možná porušení v těle.

 • Vytváření a sledování zdravé výživy

Dodržování tohoto pravidla je nesmírně důležité, protože nejen její pohodu, ale také její zdraví závisí na množství a kvalitě živin vstupujících do těla těhotné ženy s jídlem.

 • Vytváření pohodlného psychologického prostředí

Pokud žena neustále čelí problémům a stresům, je nepravděpodobné, že porodí zdravé dítě. S ohledem na to je důležité zůstat v příjemném psychologickém prostředí. Zahrnuje to nepřítomnost hádek a hádek s příbuznými a přítomnost podpory z jejich strany..

 • Frakční výživa

Toto opatření umožní, pokud se jí nezabrání, snížit projevy toxikózy během těhotenství. Proto žena musí rozdělit denní příjem jídla na několik malých porcí a jíst je po celý den.

Vlastnosti výživy těhotných žen

Aby těhotenství prošlo bez komplikací a žena se neobtěžovala hrozbou takového problému, jako je hubnutí, měly by být v potravě přítomny následující skupiny potravin:

 • mléčné výrobky (jogurt, přírodní jogurt, tvaroh, zakysaná smetana, mléko);
 • zdroje proteinů;
 • čerstvá zelenina a ovoce;
 • zdroje vlákniny (celozrnné pečivo).

Nezapomeňte na skutečnost, že příčinou hubnutí může být dehydratace. Proto během dne musí nastávající matka pít dostatečné množství čištěné vody, přírodních neslazených náplastí nebo užitečných bylinných čajů.

S náležitou pozorností na příznaky a odpovědný přístup k jejímu zdraví by se žena měla včas poradit s lékařem a vyvarovat se škodlivých účinků způsobených hubnutím. Lékař zvolí správné léčebné metody, podle kterých bude žena schopna přizpůsobit svůj životní styl, snížit riziko ztráty hmotnosti během těhotenství a snášet zdravé a silné dítě.

Hubnutí během těhotenství

Příčiny hubnutí během těhotenství

Při registraci na prenatální klinice se měří tělesná hmotnost ženy, aby se následně vyhodnotilo zvýšení. K normálnímu vývoji plodu dochází s postupnou sadou kilogramů. Ztráta hmotnosti nejčastěji indikuje metabolické poruchy, což znamená, že plod nedostává dostatek kyslíku a výživy.

Co způsobuje tento proces:

 1. Pocit nevolnosti nebo toxikózy, která se vyskytuje častěji ráno, vede ke snížení chuti k jídlu a dehydrataci. Dlouhodobá patologie a prudká ztráta hmotnosti jsou nebezpečné pro normální vývoj dítěte.
 2. Gastrointestinální onemocnění, zejména gastritida, vede ke snížení tělesné hmotnosti a lékař okamžitě zjistí, že žena hodně ztratila. V tomto případě existuje charakteristická symptomatologie, pomocí které je možné určit nemoc.
 3. Nedostatek hormonů štítné žlázy nebo hypotyreóza se vyznačuje ospalostí a zvýšenou únavou. Hmotnost klesá postupně, u dítěte existuje riziko vývojových malformací.
 4. Infekční onemocnění vedou k mírnému úbytku hmotnosti. Po správném ošetření se indikátor stabilizuje a začne se zvyšovat..
 5. Hladina progesteronu nad normální vyvolává nedostatek v důsledku snížení chuti k jídlu.
 6. Nedostatek některých prospěšných látek (kyselina listová, železo, vitamin B9) je způsoben špatným zdravím a podvýživou.
Dalšími faktory jsou kouření a neustálý stres. Žena by měla během těhotenství zažívat pouze pozitivní emoce, aby se vývoj plodu odehrával ve zdravém psychoemocionálním prostředí.

První trimestr hubnutí během těhotenství

V raných fázích je úbytek na váze téměř nepostřehnutelný, protože dítě neroste tak rychle jako v následujících obdobích. Vnitřní orgány plodu se vyvíjejí, vytváří se placenta.

Navíc na začátku těhotenství může začít toxikóza, která je způsobena ztrátou chuti k jídlu a dehydratací těla. Dlouhodobá nevolnost a zvracení je patologie a měla by být léčena vitamíny..

Když se žena dozvěděla o těhotenství, často si uvědomuje, že zhubla v důsledku prudké změny ve stravě a vyloučení nejškodlivějších potravin. Začíná se držet zdravého životního stylu, metabolismus se zrychluje, což pomáhá snižovat svalovou hmotu.

Pokud tělesná hmotnost klesá v důsledku pohody, neexistují žádné předpoklady pro úzkost, protože se to považuje za variantu normy v prvním trimestru..

Hubnutí druhého trimestru během těhotenství

Čtvrtý a následující měsíce vývoje plodu je charakterizován aktivním růstem dítěte. V této souvislosti by těhotná žena měla zvyšovat tělesnou hmotnost. Menší úbytek hmotnosti uprostřed těhotenství může být způsoben psychologickým stavem. V tomto případě se doporučuje mír, čerstvý vzduch a pozitivní emoce..

Významné snížení ve druhém trimestru naznačuje různé patologické procesy, které se v těle vytvářejí.

Lékař provede diagnostická opatření na přítomnost nemocí, které ovlivňují indikátor hmotnosti. Moč a krevní testy budou předepsány, ultrazvukové vyšetření, pokud je to nutné nebo podezření na závažné onemocnění, použijte další laboratorní testy.

Hubnutí během těhotenství ve 3. trimestru

V posledních týdnech těhotenství je snížení považováno za normu, protože tělo se připravuje na porod a snižuje se funkčnost placenty. Pokud na letní období spadne 3 trimestr, je další snížení spojeno se zvýšeným pocením. V zimě je tato situace spojena s výdajem velkého množství energie na ohřev těla.

Chcete-li zabránit poklesu tohoto ukazatele, je třeba dodržovat správný režim aktivity a odpočinku. Nadměrná únava ovlivňuje stav dítěte, proto je nutná správná výživa, aby byly ve stravě přítomny všechny potřebné vitamíny a minerály..

Hubnutí během těhotenství

První myšlenka na ženu, když otěhotněla, a často předtím, jak se pokusit nezískat velkou váhu? Ale co když začne padat?

V prvním trimestru se většina žen zotavuje v průměru pouze o 0,5–2 kg 1, ale některé z nich mohou během této doby zhubnout. 2 Pokud však hmotnost po prvním trimestru nadále klesá, může to být příznak vážného problému a musíte o tom informovat lékaře. Hubnutí během posledních dvou trimestrů těhotenství může poškodit nejen dítě, ale i ženu, která ho nosí.

Hubnutí během těhotenství je normální.?

V prvních třech měsících porodu dítěte u žen je často pozorována ztráta hmotnosti. To není důvod k obavám a ve většině případů se považuje za normu, zejména pokud úbytek hmotnosti je doprovázen závažnou nevolností způsobenou toxikózou..

Příčiny

Jak bylo řečeno, jednou z hlavních příčin hubnutí během těhotenství jsou příznaky typické pro první trimestr - nevolnost a zvracení. Během této doby je plod velmi malý a stále ještě nevede k významnému nárůstu hmotnosti, ale v těle je zadržování vody a nadýmání. Na základě toho je zcela přirozené, že žena v prvním trimestru zhubla, což se pro ni ani pro dítě nepovažuje za nebezpečné..

Co dělat s hubnutím?

O čtrnáct týdnů později, když ranní nemoc ustoupí, se obvykle chuť k jídlu vrátí. Jakmile se to stane, ženy, které zhubly, jej rychle vrátí a také se začnou zotavovat. Chcete-li se ujistit, že vy a vaše dítě získáváte všechny důležité živiny, postupujte podle těchto pokynů..

Užívání prenatálních vitaminů je jedním z nejlepších způsobů, jak zaručit, že vy a vaše dítě dostanete všechny potřebné živiny, zejména pokud trpíte těžkou ranní nevolností a je obtížné trávit jídlo. Začněte nízkou dávkou železa, protože tento stopový prvek může zvýšit nevolnost a zvracení. Výzkum ukázal, že jeho odstranění prenatálními vitamíny může přinést úlevu. 3 Jezte tak často, jak je to možné.

Kdykoli se cítíte nevolně, zkuste žvýkat kousek zázvoru nebo vypít sklenici zázvorového čaje. Je známo, že tento produkt pomáhá uklidňovat žaludek, v důsledku čehož se vstřebává jídlo a nedochází k dalšímu hubnutí..

Co je normální přírůstek hmotnosti během těhotenství?

Během těhotenství závisí množství získaných kilogramů na tom, kolik jste předtím zvážili - tenčí ženy přidávají více. Přestože jsou níže uvedené hodnoty průměrné hodnoty, vždy se řiďte doporučeními lékaře, protože některé ženy musí dodržovat zvláštní podmínky. Následující údaje jsou přibližné údaje, na které se můžete zaměřit:

 • Průměrná žena by měla získat asi 11-15 kg;
 • Žena s nízkou hmotností se v průměru zlepší o 12-18 kg;
 • Obézní žena získává asi 6-11 kg.

Nezapomeňte, že celková částka získané hmotnosti je v průběhu těhotenství, nikoli pouze v jednom trimestru. Zpravidla by těhotná žena s normální tělesnou hmotností měla během prvního trimestru získat přibližně 1–2 kg a poté přibližně 0,5 kg týdně před porodem nebo 0,7 kg, pokud je těhotná s dvojčaty. 4

Co musíte udělat, abyste se během těhotenství nezlepšili?

Většina žen se nedoporučuje hubnout během těhotenství. Avšak ti, kteří mají nadváhu, mohou vyvinout programy pro normální hubnutí, aby zajistili zdraví pro sebe a své děti. Ztráta příliš velké hmotnosti současně zvyšuje riziko předčasného porodu, 5 proto se poraďte se svým lékařem a určete nejlepší plán činnosti.

Cvičení a diety, které vám vyhovují v normálním období během těhotenství, mohou způsobit více škody než užitku. Nezapomeňte na to a použijte následující tipy, které vám pomohou kontrolovat váhu během těhotenství..

Vyvarujte se potravin bez živin

Konzumací jídla, které nemá nutriční hodnotu, získáte nadváhu a neposkytnete plodům potřebné živiny. Pečlivě si přečtěte etikety produktu a nespotřebujte hodně cukru (dezerty a nealkoholické nápoje jsou v nich zvláště bohaté), tuhé tuky, smažené potraviny. Kromě toho by se nemělo používat kofein, alkohol a syrové mořské plody, protože nejsou pro dítě bezpečné. Při výběru jídla během těhotenství vždy zvažte, jaké živiny mohou určité potraviny poskytnout, než se rozhodnete pro jejich použití..

Jíst malá jídla po celý den.

Někteří už možná vědí, že jíst malá jídla v pravidelných intervalech je výrazně lepší než jíst tři velká jídla. Toto pravidlo je ještě užitečnější pro těhotné ženy. Jíst málo 5-6krát denně může zabránit nevolnosti a usnadnit trávení potravy. To je důležité, protože dítě neustále roste a začne vyvíjet tlak na zažívací orgány. Kromě toho může konzumace malých jídel zabránit pálení žáhy a poruchám trávení, zejména pokud dáváte přednost správným potravinám, které pomáhají zabránit zvýšení hladiny cukru v krvi.

Proveďte sadu jednoduchých cvičení

Navzdory skutečnosti, že udržování zdravého životního stylu je důležité pro každou osobu, hraje obrovskou roli při udržování normální váhy během těhotenství. Různé země vyvinuly doporučení, která navrhují průměrně dvě a půl hodiny týdně mírné aerobní cvičení určené speciálně pro těhotné ženy, protože to pomáhá udržovat zdravá těla. 6 Kromě toho cvičení snižuje riziko komplikací v průběhu těhotenství a bylo prokázáno, že usnadňuje hubnutí po porodu. Ujistěte se, že prodiskutujete svůj cvičební program se svým lékařem, abyste zajistili dokonalé cvičení. Těhotné ženy budou zpravidla vhodné pro činnosti s nízkou úrovní aktivity, jako je chůze nebo plavání, přičemž se vyhnou jakémukoli, co by mohlo vést k poranění břicha, jako je fotbal.

Hubnutí během těhotenství

Obsah:

Těhotenství je jediný okamžik v životě ženy, kdy může získat jen další libry. Kromě toho je správný postupný přírůstek hmotnosti během těhotenství považován za ukazatel zdraví matek a správného vývoje dítěte.

Průměrný přírůstek hmotnosti pro celé těhotenství by měl být 10-12 kg, ale je třeba poznamenat, že to platí pro ženy, které mají počáteční tělesnou hmotnost v normálních mezích. Ženy, jejichž BMI (index tělesné hmotnosti) je 25-30 nebo více, by neměly získat více než 5-8 kg.

Někdy se stává, že během těhotenství žena nejen přibírá, ale také ji ztrácí.

Příčiny hubnutí v trimestrech těhotenství

V prvním trimestru není třeba mluvit o plus v kilogramech (normální 2-3 kg). Obvykle v počátečních stadiích těhotenství žena stále vede aktivní životní styl, plod je stále velmi malý, tělo se teprve začíná znovu budovat, takže nárůst je zanedbatelný. V prvních 2-3 měsících zajímavého postavení však může dojít ke snížení tělesné hmotnosti. Příčinou hubnutí je často časná toxikóza. Zvracení, nevolnost a v důsledku toho i blaho budoucí matky v dopoledních hodinách jí neumožňuje normálně jíst a tělo absorbuje jídlo, které dostalo. Nedostatek výživy, ztráta tekutin zvratky vede k dehydrataci a úbytku hmotnosti.

Při včasné toxikóze je nezbytné sledovat vaši pohodu a kontrolovat svůj stav absolvováním testů, být pod dohledem lékaře. Rychlé hubnutí s nedostatkem výživy a dehydratace přispívá k tvorbě ketonových těl v těle, což může být nebezpečné pro malý organismus vyvíjející se uvnitř vás. Jsou schopni proniknout do plodu a nepříznivě ovlivnit jeho vznikající nervový systém a mozek..

Dojde-li ke zvracení u těhotných žen během dne více než čtyřikrát, pak bude správné rozhodnutí hospitalizovat v nemocnici, kde budete pod dohledem odborníků. Obvykle po zmizení příznaků toxikózy (12-13 týdnů) se váha postupně dostane na původní hodnoty a poté se začne zvyšovat.

Ve druhém trimestru může být úbytek hmotnosti během těhotenství spojen se stresem nebo onemocněním. Pokud zhubnete, ale zároveň jíte normálně, informujte o tom svého lékaře. Důvod musí být nalezen a musí být odstraněn.!

důležité Některé ženy, které se bojí získávání dalších liber, mohou omezit svou stravu a tím zhubnout. Je však třeba si uvědomit, že těhotenství není časem diety! Dítě potřebuje pro normální vývoj živiny a vitamíny. Výživa musí být kompletní!

Stává se, že po celou dobu žena nezískává na váze během těhotenství. To se děje a neměli byste se toho bát. Pokud se plod vyvíjí dobře, stačí na to vše. Čerpá všechny potřebné prostředky ze zdrojů dříve nashromážděných vaším tělem.

Ve třetím trimestru je plod již vytvořen a začíná růst. Hlavní přírůstek hmotnosti ženy spadá právě na toto období. V pozdním vyjádření jsou příčiny hubnutí stejné jako ve druhém trimestru.

Úbytek hmotnosti před porodem je charakteristický, dochází k němu v důsledku odstranění přebytečné tekutiny z těla.

Hubnutí během těhotenství: Normální možnost nebo problém?

Předpokládá se, že nastávající matka by měla během těhotenství přibývat na váze. Existují normy pro to, jak dlouho a jak dlouho by těhotná žena měla přibrat na váze.

Po celou dobu těhotenství by se žena měla normálně zotavit o 10 až 15 kg, i když jsou povoleny běžné možnosti. Jednou z těchto běžných možností je hubnutí během těhotenství..

Jaký je důvod hubnutí těhotné ženy? Co je to norma a co by mělo varovat? Jak to může ovlivnit zdraví mámy a dítěte? Zkusme zjistit příčiny a posoudit situaci, stojí to za poplach.

První polovina těhotenství

Pokud těhotenství pokračuje bezpečně, přijde žena k lékaři až 28 týdnů jednou za měsíc, pak dvakrát za měsíc. Zdraví dítěte si zaslouží matku nepříjemnosti a pravidelně navštěvuje lékaře.

Kromě nezbytných analýz a dalších studií bude lékař určitě zvážit nastávající matku a doporučí také sledovat její hmotnost doma.

Musíte se vážit samostatně ráno a na lačný žaludek, ve stejném oblečení - abyste mohli porovnat získané ukazatele.

Prvních 8 - 9 týdnů těhotenství, hmotnost není obvykle, a to je pochopitelné. Toxikóza, zvracení, někdy průjem, ztráta chuti k jídlu, zvýšené slinění jsou běžnými společníky prvního trimestru těhotenství. V prvních třech měsících může žena získat jeden nebo dva kilogramy, nebo dokonce zhubnout.

Při těžké toxikóze, zvracení více než 4krát denně, je narušena rovnováha vody a soli v těle, což je hrozba pro zdraví matky a dítěte, které nedostává potřebné množství jídla z dehydratovaného těla matky.

Musíte navštívit lékaře, možná budete potřebovat hospitalizaci. V nemocnici dostane žena potřebnou léčbu.

Nemějte však strach: malá ztráta hmotnosti během těhotenství by neměla být příčinou nepokojů. Těhotná žena by neměla být vůbec nervózní, zejména proto, že může také zhubnout na základě zkušeností.

Musíte se pravidelně vážit, nejméně jednou týdně. Výsledky pečlivě zaznamenejte do deníku. Tam stojí za to zaznamenat vaši stravu - bude lepší ji analyzovat a vyvodit závěry.

I při těžké nevolnosti a nedostatku chuti k jídlu je třeba zajistit, aby dítě dostalo potřebné látky. Tvaroh a ovoce jsou vhodnější než housky a malý kousek vařeného masa - tři párky. Kvalita jídla pro matku a dítě je důležitější než jeho množství.

A tady je to o cytomegaloviru během těhotenství.

Druhá polovina těhotenství

Ve druhé polovině těhotenství se začíná zvyšovat hmotnost. Je důležité, aby zvýšení bylo jednotné, bez náhlých skoků..

Pokud žena přibírá na váze, znamená to normální vývoj dítěte. Ale hubnutí není vždy alarmem. Dítě se může docela bezpečně rozvíjet díky zdrojům nahromaděným v matčině těle.

Pokud je přesto úbytek hmotnosti během těhotenství významný, musíte o tom informovat lékaře. Posoudí stav ženy, zajímá se o každodenní rutinu, stravu a dá potřebná doporučení.

Konvenční testy krve a moči, ultrazvuk, CT, Doppler a další docela běžné vyšetření prováděné na prenatální klinice ukážou, zda se dítě vyvíjí normálně, zda placenta funguje správně.

Proto je důležité, aby nastávající matka pravidelně navštěvovala lékaře po všechny měsíce těhotenství.

Při rychlé hubnutí dochází v těle k uvolňování ketonů (což vede ke zvýšení acetonu a nepříznivě ovlivňuje vývoj mozku dítěte). Hladiny acetonu jsou kontrolovány rutinními testy. Proto je důležité informovat lékaře o výkyvech hmotnosti..

Možná příčinou hubnutí byla nemoc nebo stres. Stačí odstranit příčinu problému - a vše bude fungovat. Pokud lékař řekne, že podle výsledků testů je vše v pořádku, neměli byste si dělat starosti.

Shrnout

I když těhotná žena jí hodně, může zhubnout. Mezi další důvody, hubnutí během těhotenství se může objevit z podvýživy.

Hmotnost závisí nejen na tom, kolik jí žena, ale také na kvalitě jejího jídla. Výživa těhotné ženy by měla zahrnovat zdravé výrobky obsahující dostatečné množství vitamínů a minerálů.

Zaprvé by mírná ztráta hmotnosti neměla těhotnou ženu obtěžovat. Musíte se pravidelně zvážit a vést si deník: hmotnost, zvýšení nebo snížení, strava. Pokud narazíte na problémy, tyto poznámky vám pomohou najít příčinu..

Za druhé, pravidelně navštěvujte lékaře a provádějte testy. Zeptejte se svého lékaře - nebraňte se. Úkolem lékaře je udělat vše pro to, aby maminka a dítě byly zdravé. Nemějte strach z hospitalizace: bude nepříjemné období a dítě bude zdravé.

Za třetí, starejte se o stravu: výživa by měla být plná a bohatá na vitamíny a minerály. Kvalita potravin je důležitější než kvantita.

A zde zjistíte, komu a proč je Elevit předepsán..

Hubnutí během těhotenství

Pokud během těhotenství trpíte nadváhou, máte větší riziko komplikací. Podle národních zdravotních ústavů zvyšuje nadváha pravděpodobnost obtížného porodu a císařského řezu. Z těchto důvodů můžete přemýšlet o úbytku hmotnosti během těhotenství, pokud je váš index tělesné hmotnosti příliš vysoký. Během těhotenství je nutné s velkou opatrností snižovat hmotnost. Ve skutečnosti v mnoha případech hubnutí během těhotenství ve skutečnosti znamená snížení míry přírůstku na váze u těhotné ženy.

Je hubnutí bezpečné během těhotenství??

Americká vysoká škola porodnictví a gynekologie doporučuje, aby ženy dosáhly zdravé váhy před těhotenstvím. Podle organizace může i malý úbytek hmotnosti změnit.

„Hubnutí před otěhotněním je nejlepším způsobem, jak snížit riziko problémů způsobených obezitou. Ztráta i malého množství váhy (5-7 procent z vaší aktuální hmotnosti, nebo asi 5-10 kilogramů) může zlepšit vaše celkové zdraví a připravit cestu pro zdravější těhotenství. “

Ale co když neočekávaně otěhotníte a váš index tělesné hmotnosti spadá do kategorie nadváhy nebo obezity? Nebo co když budete dodržovat zdravou stravu a cvičební program pro hubnutí a otěhotníte, než dosáhnete svého cíle?

Podle Dr. Julia Ri, pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, není třeba přestat sledovat zdravou stravu a přestat cvičit, jakmile otěhotníte. Dr. Rhee je reprodukční endokrinolog a specialista na neplodnost a ředitel programu Preimplantační genetický screening v ústavu Vios Fertility Institute v St. Louis. Má dvojitý certifikát v oboru porodnictví a gynekologie, reprodukční endokrinologie a neplodnost (REI).

"Náhlý úbytek hmotnosti se během těhotenství nedoporučuje, ale během těhotenství může být zahájena zdravá strava sestávající z cvičení a kontroly porcí s vyváženou stravou," říká. Přidává však několik upozornění pro ty, kteří chtějí během těhotenství zhubnout..

Je dieta bezpečná pro hubnutí během těhotenství??

„Strava během těhotenství je obtížné jednoznačně posoudit,“ říká Dr. Ri, „protože je důležité udržovat vyváženou stravu během těhotenství. „Dodává však, že pokud vaše strava zahrnuje kontrolu množství jídla na jednu porci při každém jídle, může to být zdravá praxe, kterou lze v těhotenství pokračovat. Zdůrazňuje také, že pokud užíváte léky nebo doplňky stravy na hubnutí, měli byste se poradit se svým lékařem a ujistit se, že jsou bezpečné během těhotenství..

Nakonec Dr. Ri doporučuje vyhýbat se stravám, ve kterých jsou určité skupiny potravin zcela vyloučeny..

Je cvičení bezpečné pro hubnutí během těhotenství??

Obecně se doporučuje fyzická aktivita během těhotenství. Ale co kdybyste měli sedavý životní styl s nízkou aktivitou před těhotenstvím? Nebo co když váš program před těhotenstvím na hubnutí zahrnoval vysoké zatížení?

Felice Gersh, MD, doporučuje, abyste pokračovali v cvičení v souladu s úrovní zatížení, která je pro vás pohodlná, ale nezatěžujte a nevylučujte cvičení s nárazovým zatížením. Dr. Gersh je certifikovaný gynekolog a má stáž v integrativní medicíně. Zdůrazňuje, že byste se měli soustředit na zdraví, nikoli na hubnutí, aby vaše těhotenství bylo zdravé a bezpečné..

Dr. Ri souhlasí s tím, že jakékoli cvičení je lepší než nedostatek fyzické aktivity. "Ženy by se však neměly náhle začít zapojovat do žádného intenzivního nebo přísného cvičebního programu.".

Ztráta hmotnosti nebo zpomalení přírůstku hmotnosti u těhotných žen

Když otěhotníte, jedním z vašich prvních kroků bude setkání s porodníkem, aby vytvořili plán na následujících devět měsíců. Během prvních rozhovorů můžete diskutovat o plánu výživy a wellness cvičení. Můžete také diskutovat o změně hmotnosti..

V závislosti na vašem aktuálním programu hubnutí a stravovacích návycích je velmi pravděpodobné, že se nebude klást důraz na hubnutí, ale na zdravý hmotnost. Váš lékař může použít standardizovaná doporučení a přizpůsobit je vašim individuálním charakteristikám..

Vážená doporučení během těhotenství

Podle Institutu medicíny (IOM) existují různá doporučení pro tělesnou hmotnost u žen různých hmotnostních kategorií

 • Ženy s podváhou (BMI menší než 18,5) by měly ve druhém a třetím trimestru získat 13-18 kilogramů nebo přibližně 450-600 gramů týdně..
 • Ženy s normální hmotností (BMI mezi 18,5 a 24,9) by měly během druhého a třetího trimestru získat 11-16 kilogramů nebo přibližně 360-450 gramů týdně..
 • Ženy s nadváhou (BMI mezi 25 a 29,9) by měly ve druhém a třetím trimestru přidat 7-11 kilogramů nebo asi 270 gramů týdně..
 • Obézní ženy (BMI nad 30) by měly ve druhém a třetím trimestru získat 7-11 kilogramů nebo přibližně 220 gramů týdně..

Organizace uznává, že došlo k určitým neshodám ohledně doporučení pro obézní ženy, protože neexistuje rozdíl mezi třídami obezity. Například obecné pokyny nemusí být vhodné pro obézní ženy.

Podle pokynů (schválených ACOG v roce 2018) se zdá, že přírůstek tělesné hmotnosti pod těhotenskými ženami s nadváhou pod doporučením IOM nemá negativní vliv na zdraví dítěte. Ženy s nadváhou, které přinesly 2,5 až 6,5 kilogramů, měly stejné zdravé výsledky jako ženy s nadváhou, které přibývaly na váze v souladu s aktuálně doporučenými hodnotami..

"U těhotné ženy s nadváhou, která získává méně než doporučené množství, ale má dostatečný růst plodu, neexistuje důkaz, že další úsilí o zvýšení hmotnosti v souladu se současnými pokyny IOM zlepší těhotenství nebo vývoj embryí."

Dr. Ree i Dr. Gersh říkají, že hlavní věcí je získat osobní radu od svého lékaře, který dohlíží na vaše těhotenství..

"Měl jsem obézní pacientky, které zhubly během těhotenství bez zjevného poškození dítěte, ale nikdy nedoporučujeme pokusit se zhubnout během těhotenství, i když jste velmi obézní." Velmi obézní ženy však pravděpodobně během těhotenství nepotřebují hodně přibývat na váze, ale skutečná obtížná data nejsou k dispozici. Řekl bych, že během těhotenství by se nemělo snižovat tělesnou hmotnost, ale není-li žena trpící nadváhou, není také potřeba hodně přibírat, “říká Dr. Gersh.

Dietní tipy pro těhotenství hubnutí

Dr. Gersh doporučuje těhotným ženám s nadváhou, aby pokračovaly v rozumném jídle a konzumovaly spoustu zeleniny a přidávaly trochu bílkovin. "Přestaňte se snažit zhubnout, ale nevzdávejte se obecného plánu být zdravý," říká. „Nezaměřujte se na přibírání na váze nebo na hubnutí. Spíše se zaměřte na to, abyste ve své stravě dostali spoustu kvalitních, výživných potravin a příroda se o věci postará přirozeným způsobem..

Deborah Malkoff-Cohen, odbornice na výživu, diabetolog a výživu na University of Mississippi, dodává, že „jíst pro dva“ je zastaralé doporučení, zejména během prvního trimestru, kdy je dítě velmi malé. Nabízí následující tipy, jak vytvořit nejzdravější stravu během těhotenství, pokud trpíte nadváhou nebo obezitou.

 • Poraďte se s odborníkem na výživu. Specialista vám pomůže najít zdravé a chutné náhražky toho, co již jíte..
 • Jezte celozrnné sacharidy (hnědá rýže, quinoa, pohanka). Řídit velikost porcí a jíst je v minimálním množství. Limit White, rafinované cereálie.
 • Snižte příjem cukru. Vyberte si pouze přírodní cukr - například ovoce - ale omezte se na dvě porce denně. Kombinujte cukr s bílkovinami (jako je jablko a arašídové máslo) a pokuste se vybrat ovoce s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou bobule, jablka nebo hrušky. Omezte banány, manga, ananas, vodní melouny, hrozny a třešně.
 • Zvyšte příjem zeleniny. Při jídle naplňte polovinu talíře zeleninou.
 • Jezte libové proteiny jako kuře, ryby, krůty, ale vyhýbejte se smaženým potravinám. Zkuste konzumovat převážně čerstvé maso a mořské plody a omezit svou spotřebu zpracovaných masných výrobků, jako je slanina, klobásy a klobásy.
 • Nevynechávejte jídla. Jezte podle plánu, abyste se ujistili, že máte dostatečnou výživu.

Cvičení na hubnutí v těhotenství

Dr. Gersh říká, že i ženy se sedavým životním stylem mohou těžit z zahájení cvičebního programu během těhotenství. "Chůze je úžasná! "Říká, že mateřská jóga nebo prenatální zdatnost mají pozitivní vliv na udržení kondice žen před porodem." „Vedení sedavého životního stylu během těhotenství je špatné. Vstávej a pohybuj se!

Dr. Ri dodává, že mírná až střední aktivita podporuje zdraví. "Běh joggingu, chůze nebo aerobního cvičení po dobu nejméně 30 minut denně může být prospěšná pro matku i dítě a může potenciálně pomoci při porodu a poporodní regeneraci," říká..

Závěr FitFree

Vaše váha může mít velký vliv na úroveň pohodlí během těhotenství, na zdraví vás a vašeho dítěte, na porod a poporodní zotavení. To jsou dobré důvody k dosažení zdravé váhy před těhotenstvím. Ale není neobvyklé, že žena otěhotní, když je její váha příliš velká.

Ztráta hmotnosti během těhotenství by měla být projednána se svým lékařem doprovázejícím těhotenství. Podle Dr. Ri existují různé stupně nadváhy. Vše záleží na BMI. Hmotnostní přírůstek není pro různé lidi stejný - je proto důležité získat osobní tipy a triky. Dr. Gersh dodává, že pokud jste na dietě na hubnutí a zjistíte, že jste těhotná, nevzdávejte se svého celkového plánu zdravé výživy. Jen častěji mluvte s porodníkem, abyste vytvořili podrobný plán těhotenství pro narození zdravého dítěte a zdraví mámy.

Hubnutí během těhotenství

U těhotné ženy je přírůstek hmotnosti zcela běžný. A pokud se v prvních týdnech a měsících těhotenství přidávají nové kilogramy pomalu a nepostřehnutelně, pak hmotnost roste rychleji. Zpravidla dochází v každém trimestru k určitému nárůstu, ale je možné i snížení hmotnosti během těhotenství..

Lékař provádějící těhotenství sleduje indikátory hmotnosti: při každém jmenování stojí žena na stupnici, výsledky vážení jsou zaznamenány na vyšetřovací kartě. Je důležité, aby sama žena ovládala svou váhu. K tomu je třeba každý týden zvážit a zaznamenat čísla do deníku nebo kalendáře. Potom bude možné snadno sledovat dynamiku váhy, její zvýšení nebo snížení.

Podle norem je přírůstek hmotnosti považován za optimální - 12-15 kg po celé těhotenství. Nadváha může komplikovat průběh těhotenství, způsobit potíže při porodu a po porodu. Musíte však pochopit, že každý organismus je individuální, a to, co je dobré pro jednoho, je pro druhého nepřijatelné.

Hubnutí během těhotenství není neobvyklé, i když se to zdá nepřirozené. V některých případech je to norma a v některých případech je to vážný signál problémů v ženském těle. Není-li důvod k obavám a je-li třeba bezodkladně jednat?

Při přepravě dítěte existuje několik důvodů pro hubnutí, v každém ze tří trimestrů mají své vlastní vlastnosti..

Těhotenství Hmotnost

Proč zhubnout během těhotenství v prvním trimestru?

Hubnutí během těhotenství často vyvolává takový nepříjemný jev, jako je toxikóza. Nevolnost, nedostatek chuti k jídlu vás nutí opustit obvyklá jídla a jíst méně. Situace se zhoršuje, pokud se k těmto příznakům přidává zvracení, průjem a zvýšené slinění - v tomto případě dochází k významné ztrátě tekutin, což vede k ještě rychlejšímu úbytku hmotnosti během těhotenství.

Žena by měla o tom všem neprodleně informovat lékaře, který pozoruje. Pokud ještě není zaregistrována na prenatální klinice, musíte jít na kliniku v místě bydliště nebo na soukromou kliniku. Toxikóza může ohrozit normální průběh těhotenství, může být nebezpečná pro matku i dítě.

Ve vážných případech, kdy se záchvaty zvracení opakují několikrát denně a žena nemůže jíst, může jí být nabídnuta návštěva nemocnice. Při včasném řešení nepříjemných následků je možné se tomu vyhnout.

Pokud je hubnutí s toxikózou malé a nedochází k dehydrataci, pak zpravidla není důvod k obavám..

Těhotná žena může zmírnit její stav, existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:

 • Je nutné dočasně vyloučit účinek dráždivých faktorů - je třeba se vyhnout ostrým a nepříjemným zápachům, blikajícímu světlu;
 • Žena v pozici je povinna věnovat více času odpočinku, dostatek spánku a zabránit přepracování;
 • Náhlé pohyby vyvolávají nevolnost, takže se jim musíte vyhnout; není třeba spěchat ráno z postele. Nechte po ruce sušenku nebo sušenky, pomalu je rozžvýkejte, trochu si lehněte a teprve potom vstaňte bez náhlých pohybů;
 • S toxikózou je velmi důležité jíst správně. Výživa by měla být úplná a vyvážená. Pikantní a mastná jídla, potraviny se škodlivými potravinářskými přídatnými látkami by měly být z potravy vyloučeny. Těhotným ženám se doporučuje jíst častěji, ale v malých porcích..
 • Citrusové plody pomáhají vyrovnat se s nevolností - můžete zkusit žvýkat plátek citronu nebo vypít sklenici vody se šťávou, ale za předpokladu, že žena nemá žaludeční potíže.

Pokud je nastávající matka znepokojena projevy toxikózy, neměla by zanedbávat cestu k lékaři: pokud není důvod k obavám, lékař rozptýlí své pochybnosti a pokud ne vše půjde hladce, léčba zahájená včas pomůže předcházet možným problémům.

Hubnutí během těhotenství bez toxikózy

Někdy se to stane: těhotná žena netrpí toxikózou, její chuť k jídlu je vynikající, ale zároveň zhubne. K tomu obvykle dochází v prvním trimestru. Pro některé ženy je úbytek na váze působivý a dosahuje až 10 kg, a to je jen jeden trimestr! Pravda, stává se, že se následně rychle dohoní a na konci těhotenství mohou přibrat na váze více, než je obvyklé. V každém případě je prudká ztráta hmotnosti během těhotenství příležitost k okamžitému návštěvě lékaře, protože zdraví nenarozeného dítěte stojí za to být v bezpečí.

Je třeba poznamenat, že čím více byla hmotnost ženy před těhotenstvím, tím více kilogramů ztratila. Proto jsou to ženy s nadváhou, které nejčastěji očekávají hubnutí v časných stadiích těhotenství. Lze předpokládat, že tímto způsobem příroda sama o sobě pomáhá tělu připravit se na těhotenství a porod, protože do něj mohou zasahovat další libry..

Nikdo nemůže přesně předpovědět, jak se bude tělo matky během těhotenství chovat. Pouze lékař je schopen určit, co je v tomto konkrétním případě normou a co je patologie.

Druhý trimestr

Časná toxikóza obvykle končí na začátku druhého trimestru. Ale hubnutí, které způsobují, může trvat až 20 týdnů těhotenství. Pak se váha vrátí k původnímu a pak začne růst.

V tomto případě jsou chvíle, kdy nastávající matka začne zhubnout v polovině těhotenství. V tomto případě je nutná konzultace s lékařem, který ji sleduje. Možná je tento proces spojen s hormonálními změnami, které se vyskytují v těle. Pokud žena pravidelně navštěvuje lékaře, výsledky testů a vyšetření jsou pro ni normální, pak není důvod k obavám.

Nastávající matka však musí nadále pečlivě sledovat svou vlastní váhu. Po delším úbytku na váze může dojít k rychlému nastavení - aby se zabránilo náhlým skokům, musí žena pečlivě sledovat svůj jídelníček.

Třetí trimestr

Někdy existují situace, kdy porodní hmotnost těhotné ženy klesne ještě méně, než tomu bylo při registraci. Vypadá to divně a neuvěřitelně! Koneckonců, dítě, které je v lůně, z ní bere „stavební materiály“ nezbytné pro růst a vývoj, v důsledku samotné matky se stává, jako by méně.

Krátce před narozením hmotnost přestává růst a může dokonce klesat, ale ne více než 3 kg. Tento jev je také považován za jeden z předchůdců blížícího se narození..

Těhotná žena může zhubnout z jiných důvodů. Pokud se například v létě objeví poslední měsíce těhotenství a na ulici je teplo - žena se potí, její chuť k jídlu se zhoršuje, v důsledku toho začíná zhubnout.

Souhrnně můžeme konstatovat:

 • Někdy je hubnutí během těhotenství normální možností a má pochopitelné důvody. Přesto však žena vyžaduje neustálý lékařský dohled, aby nevynechala nechtěné změny. K tomu musí pravidelně navštěvovat svého gynekologa, který pozoruje těhotenství, stejně jako včas absolvovat potřebné testy a podstoupit vyšetření. Nastávající matka by měla pečlivě sledovat její stav a informovat lékaře o nejmenších změnách, které se jí týkají.
 • Když je zdraví těhotné ženy normální, testy jsou dobré a výsledky vyšetření, vyšetření a ultrazvuku potvrzují, že vývoj dítěte (například jeho hmotnost a výška) je vhodný, neměli byste se tedy bát, zvláště proto, že je škodlivé pro nastávající matku. Možná to, co nezapadá do obecně přijímaného rámce, je individuální rys jejího těla.
 • Pokud lékař na základě výsledků testů nebo ultrazvuku zjistí nějaké odchylky od normy, rozhodne o dalším postupu.
Články O Neplodnosti