Hlavní Zdraví

Kontakt s nemocnými planými neštovicemi je nebezpečný nebo ne pro těhotnou ženu, pokud byla nemocná před těhotenstvím: rizika, důsledky, předpovědi pro život dítěte

Mateřství a narození dítěte jsou v životě každé ženy velmi důležitými událostmi. Budoucí matky chtějí, aby se dítě narodilo dobré a krásné, a co je nejdůležitější - zdravé, takže novou situaci musíte brát vážně. Bohužel, nikdo není imunní proti planým neštovicím a žena, i když byla v dětství nemocná, se může znovu nakazit.

Plané neštovice během těhotenství: neškodná nemoc nebo vážné nebezpečí?

Většina lidí měla plané neštovice v dětství a dlouho na to zapomněli jako na noční můru. Nebylo to moc štěstí pro lidi, kteří se nakazili planými neštovicemi již v dospělosti: pro dospělé je to závažné a nebezpečné onemocnění, a pokud si to nevšimnete v průběhu času, lze snadno provést komplikace. Ale co dělat, pokud nemáte štěstí, že onemocníte hned před narozením dítěte?

Co je plané neštovice?

Kuřecí neštovice je akutní virové onemocnění, které postihuje hlavně děti od 2 do 10 let. Nemoc pro ně není vážným nebezpečím a lze ji bez problémů léčit..

Rozdíl mezi planými neštovicemi u dětí a dospělých je v tom, že ti druhé ho snášejí. Charakteristické znaky planých neštovic:

 1. Vyrážky na těle v podobě bublinkové vyrážky.
 2. Nevolnost.
 3. Nevolnost.
 4. Ztráta chuti k jídlu.
 5. Někdy bolest svalů a kloubů.
 6. Horečka.

Inkubační doba

Nemoc se začíná objevovat po inkubační době - ​​časovém intervalu mezi infekcí a projevem symptomů samotné choroby. U dětí toto období trvá asi dva týdny, u dospělých - o něco déle, asi 21 dní.

Zdroje infekce

Toto onemocnění se přenáší výhradně vzduchovými kapičkami přes sliznice nosu a úst. Můžete to získat pouze od jiné osoby, když kašle nebo jen mluví. U lidí se silnou imunitou jde o mnohem jednodušší a bez komplikací. Pokud má osoba v dětském věku plané neštovice, je šance na opětovné nakažení téměř nulová.

Těhotenství a infekce: rizika v různých časech

Nejjistějším způsobem, jak chránit své dítě před možnými následky, je provést testy na přítomnost protilátek před početí. To dovoluje:

 • Zjistěte a uveďte přesnou příčinu onemocnění.
 • Získejte informace o přítomnosti nebo nepřítomnosti viru.
 • Očkovat.

V prvním trimestru

V prvních třech měsících musí být žena zvláště opatrná - jakákoli infekce nebo nemoc může poškodit plod, nemluvě o planých neštovích. Pravděpodobnost nakažení v prvním trimestru těhotenství je dost malá.

S touto chorobou se zvyšuje riziko infekce plodu intrauterinními planými neštovicemi, což hrozí smutnými následky. V nejlepším případě - malformace (nedostatečně vyvinuté prsty, končetiny) nebo poškození smyslů a zraku, vážné problémy s centrální nervovou soustavou a v nejhorším případě - smrt plodu nebo potrat.

Ve druhém trimestru

Pokud ovčích neštovic předstihla žena v tuto chvíli - není čeho se obávat. K aktivnímu vývoji plodu dochází v prvním trimestru a ve druhém tříměsíčním období je již vytvořena placenta, která chrání nenarozené dítě, díky čemuž se výrazně snižuje riziko onemocnění, včetně ovčích neštovic..

Se složitým těhotenstvím můžete získat plané neštovice i ve druhém trimestru. V tomto případě existuje riziko negativního účinku viru na mozek a nervový systém plodu, v důsledku čehož může být dítě narozeno retardované nebo nedostatečně vyvinuté.

Ve třetím trimestru

Na začátku třetího trimestru nepředstavuje infekce vážné nebezpečí pro dítě, protože do této doby se již vytvořily vnitřní orgány. V této fázi jsou plané neštovice nebezpečí, pouze pokud nastávající matka onemocní po 36. týdnu. Poslední týden je obzvláště nebezpečný a samotné narození není výjimkou.

 1. Pokud je nemoc detekována 4 dny před narozením, je pravděpodobnost intrauterinních planých neštovic 10–20% a smrt embrya je 20–30%..
 2. Pokud je nemoc detekována 5 dní před narozením, je snížena pravděpodobnost intrauterinních planých neštovic a samotné onemocnění je snazší, někdy i bez příznaků.
 3. V každém případě je dítěti poskytnuta pasivní imunizace, která zaručuje přežití dítěte a snižuje závažnost onemocnění o 40%.

Je možné být blízko pacientky, pokud měla ovčích neštovic před těhotenstvím?

Lékaři doporučují vyhýbat se kontaktu s pacienty s planými neštovicemi, aby se zabránilo infekci tímto onemocněním a snížilo se riziko nitroděložní infekce plodu nebo potratu.

Mohu znovu onemocnět

Recidivy jsou velmi vzácné. Pravděpodobnost recidivy onemocnění se pohybuje až do 3%. Hlavním důvodem pro opakovanou infekci je slabá imunita (včetně záření nebo chemoterapie).

Jak se dostat neštovicemi během těhotenství?

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé onemocnění. Nakažlivost je vlastnost infekčních chorob, jinými slovy, když nemocný organismus infikuje zdravý organismus. Jinými slovy, pokud žena v raném věku netrpěla planými neštovicemi, pak při kontaktu s infikovanou osobou je pravděpodobnost zachycení viru téměř 100%.

Omezení kontaktu se zdrojem neštovic

Pokud se stane, že musíte kontaktovat osobu, která postihla nemoc, dodržujte několik pravidel:

 • Je nutné nosit lékařské masky a používat speciální antivirotika. Acyclovir, 400 mg, jedna tableta 4krát denně je velmi vhodný. Často předepsaný imunoglobulin, který aktivuje ochranné funkce v ženském těle.
 • Pokuste se pacienta vidět co nejméně.
 • Je důležité, aby pacient měl vlastní samostatná jídla, oblečení, ložní prádlo a výrobky osobní hygieny. Neumývejte prádlo a prádlo s věcmi zdravých lidí.
 • Vyhýbejte se místům a prostorům, kde by mohlo dojít k infikování, zejména nemocnicím a školám.
 • Pro těhotné ženy existují speciální vitamínové a minerální komplexy, které stojí za to vzít.

U těhotné ženy může být neštovice

U žen, které již toto onemocnění měly, má tělo potřebné protilátky, které virus překonají. Díky tomu lze těhotenství bezpečně naplánovat beze strachu z důsledků pro sebe i novorozence..

Přežití plodu bez následků

Nejvyšší procento přežití plodu s planými neštovicemi ve druhém trimestru. V jiných obdobích těhotenství je procento komplikací vysoké..

Procento přežití dítěte a stupeň negativního účinku viru může určit pouze lékař, přičemž vezme v úvahu informace o průběhu těhotenství..

Nebezpečí pro plod, když je matka nakažena neštovicemi nebo planými neštovicemi

Závažnost onemocnění a možné komplikace přímo závisí na gestačním věku. Nejnebezpečnější čas je poslední trimestr, zejména týden před narozením.

Co řekne doktor

Doktor bude schopen podrobně vysvětlit, jak se nechat ovčích neštovic. Bude-li to nutné, předepíše léky k léčbě nebo podpoře imunity av krajním případě pošle nastávající matku k očkování.

 • Pokud je riziko onemocnění velmi vysoké.
 • Existuje přímé ohrožení života budoucího dítěte.

Kuřecí neštovice je nemoc, která může být infikována během těhotenství. Nedělejte si starosti - hlavní věcí je brát to vážně a dělat vše potřebné, aby se infekce nezachytila. Pokud žena plánuje těhotenství, ale v dětství neměla plané neštovice, měla by být očkována, aby se minimalizovala všechna rizika a komplikace. Všechny fáze těhotenství by měly být pod přísným lékařským dohledem. Nelište se.

Těhotenství po planých neštovicích

Dobrý den. Děvčata, opravdu doufám, že se vám podaří získat rady a zkušenosti těch, kteří se setkali. Můj manžel a já jsme plánovali druhé těhotenství, 4 měsíce se na to připravovali. Před ovulací bylo 16 dní a chtěli otěhotnět v polovině října. Ale já jsem onemocněla ovčími neštovicemi před 2 dny, dítě přineslo tento byak z mateřské školy, byla nemocná a nakazila mě. Nyní, jak tomu rozumím, v říjnu samozřejmě nebudu otěhotnět, samozřejmě ne. Kolik času by mělo uplynout po skončení planých neštovic a do chvíle, kdy již můžete naplánovat těhotenství? A ukázalo se, že mi zarděnky a spalničky nezranily ani v dětství. Vakcinace byly dodány v roce 1997 a loni 2007. Musím dát opakované před těhotenstvím? Je mi teď 26 let. Pokud potřebujete nastavit, pak alespoň o 3 měsíce déle čekat a neotěhotnět? (((Už jsem tak doufal, řvám druhý den v řadě. Pomozte prosím s tipy, prosím. Všichni budou velmi vděční.

Kdy naplánovat těhotenství po planých neštovicích?

Většina žen, které v dětství trpěly planými neštovicemi, není náchylná k infekci, v dětském věku zůstává na virus až 10% citlivých. Přestože v důsledku špatné ekologie a snížené imunity se riziko zvyšuje, tolik žen se v rámci plánování těhotenství snaží očkovat. Pokud jste však v poslední době trpěli touto chorobou, pak přirozeně vyvstává otázka, kdy je možné těhotenství po ovčích neštácích a jak může infekce ovlivnit zdraví dítěte..

V tomto článku se dozvíte:

Plané neštovice

Plané neštovice jsou považovány za dětskou nemoc. Infekce postihuje malé děti do deseti let. I když tento věk lze považovat za velmi podmíněný. Nemoc je přenášena vzdušnými kapičkami, děti to docela snadno snášejí. Dospělí onemocní méně často, ale mnohem těžší.

Kuřecí neštovice se vyskytují pouze jednou za život, a velká většina dospělých ji již měla. Proto je možné riziko výskytu planých neštovic malé. Pokud však infekce vstoupila do těla na začátku těhotenství, pak je to plné narození dítěte s vrozenými planými neštovicemi. A vysoká teplota matky během nemoci zřejmě nebude pro nenarozené dítě užitečná.

Pokud si nepamatujete, že jste měli plané neštovice, musíte darovat krev na protilátky proti tomuto viru. Pokud imunoglobuliny chybí, musíte být očkováni. Plánovaný gestační věk - nejméně měsíc po očkování.

Rizika onemocnění

Ženy během těhotenství mají zvýšené riziko výskytu ovčích neštovic dvou odrůd:

 • ostré „klasické“ plané neštovice;
 • exacerbace infekce v těle s výskytem příznaků pásového oparu.
Rizika onemocnění

Zdrojem aktivních virů je nemocný, častěji dítě. Není to nakažlivé celé období nemoci, ale pouze 24 hodin před objevením vyrážky a další kalendářní týden po objevení posledního prvku vyrážky na kůži. Potom člověk, i když vyrážky samy ještě neprošly, není nakažlivý vůči lidem kolem něj. Z třetí strany (ten, kdo kontaktoval pacienta, ale je zdravý), se virus nepřenáší.

Vlastnosti průběhu nemoci v různých stádiích těhotenství

„Zajímavá situace“ sama o sobě nezhoršuje průběh ovčích neštovic, nevede ke zvýšení komplikací u žen: nebezpečí v tomto případě ohrožuje plod. Koneckonců, nemoc způsobuje virus, který se dostává do krve a tkání ženského těla, je schopen proniknout placentou a tam projevovat svůj škodlivý účinek..

Stupeň ohrožení plodu planými neštovicemi do značné míry závisí na gestačním věku..

Plané neštovice během těhotenství v 1. trimestru

V prvních týdnech po těhotenství je pro ženu a nový život jakákoli infekce, i ta nejvýznamnější, nežádoucí pod jejím srdcem. S rozvojem těhotenství je imunita ženy oslabena až na hranici, protože její tělo pro ni ve skutečnosti bere mimozemšťana do podoby malého muže.

Takto hrozí plané neštovic až 20 týdnů těhotenství:

 1. Infekce embrya v lůně a jeho smrt na samém začátku těhotenství.
 2. Potrat.
 3. Vážná porušení ve formování struktury různých tkání, což způsobuje anomálie ve vývoji orgánů.
 4. Nevratné vady ve formování centrální nervové soustavy.
 5. Není plně vyvinutá svalová a pojivová tkáň.
 6. Nepřiměřeně vyvinuté fetální tělo s krátkými pažemi a nohama.
 7. Vady tvorby očí nebo úplná slepota.
 8. Anomálie neslučitelné se životem, které vedou k úmrtí dítěte v prvních dnech nebo týdnech po narození.

Kuřecí neštovice ve druhém trimestru

Pokud se nemoc rozvine ve druhém trimestru, snižuje se nebezpečí pro dítě a nastávající matku. Placenta je konečně vytvořena, proto chrání dítě před infekcí.

Plané neštovice během těhotenství.

V lékařské praxi existují případy, kdy ani těžká forma planých neštovic u těhotné ženy nezpůsobila vrozenou anomálii u dítěte. Při kontaktu s lékařem je pacientovi předepsána komplexní terapie.

Plané neštovice během těhotenství ve 3. trimestru

Na konci těhotenství se pravděpodobnost vážných následků ovčích neštovic u těhotné ženy znovu vrací.

Nemoc probíhá komplikovaně: čím později se nastávající matka nakazí, tím větší je riziko těžké infekce u dítěte. Důsledky pozdní infekce mohou být poškození mozku, centrálního nervového systému a různé abnormality vnitřních orgánů.

Léčba a prevence neštovic

V žádném případě není infekce planých neštovic indikací pro ukončení těhotenství! Neměli byste panikařit a spouštět z lékaře na lékaře. Váš lékař vám napíše pokyny pro testy, možná budete muset absolvovat další testy.

Aby se snížilo riziko patologií ve vývoji plodu, těhotnému ženě se pravděpodobně podá specifický imunoglobulin. Léčba samotných planých neštovic bude s největší pravděpodobností probíhat s pomocí léku Acyclovir (dokonale zmírňuje svědění), jakož i lotionů s kalaminem.

Jak nebezpečné je během těhotenství získat plané neštovice

Plané neštovice během těhotenství je poměrně vzácný výskyt. Důvodem je skutečnost, že většina dívek a žen čelí onemocnění v dětství, což vede k rozvoji celoživotní imunity. Pokud by se to však nestalo, výskyt planých neštovic u těhotných žen je možný. To přináší určitá rizika, která je třeba vzít v úvahu při plánování a léčbě těhotenství..

Když se těhotná žena může nakazit

U těhotné ženy dochází k vývoji planých neštovic po vstupu patogenního viru, který patří do skupiny herpetických virů, do těla. To je možné, pokud nastávající matka je v kontaktu s dětmi nebo dospělými, kteří jsou v současné době nemocní.

Kuřecí neštovice se přenášejí velmi rychle. Obvykle stačí 5 minutová konverzace nebo pobyt ve stejné místnosti s virovými nosiči. Nesmíme zapomenout, že za potenciálně nebezpečný je považován nejen kontakt těhotné ženy s ovčími neštovicemi, ale také nosič nosiče herpes zoster..

Člověk je velmi nakažlivý nejen ve fázi aktivního výskytu vyrážky, která se kryje s obdobím projevu hlavních příznaků. Žena je s největší pravděpodobností nakažena a onemocní kontaktem s pacientkou, která ještě inkubační období nedokončila. Kromě toho se ovčí neštovice u těhotných žen mohou objevit po komunikaci s nosičem patogenního viru, když uplynulo méně než 5 dnů od objevení posledních papulek na těle.

Obecný popis nemoci

Plané neštovice během těhotenství se vyvíjejí podle obvyklého schématu:

 1. Inkubační doba. Poté, co se žena dostane do kontaktu s pacientem, se v těle začne množit patogenní virus. Obvykle to nemá vliv na pohodu těhotné ženy. Období může trvat od 7 dnů do 3 týdnů. Doba inkubační doby je ovlivněna stavem lidského imunitního systému.
 2. Prodromální období. Obvykle trvá asi jeden den a je charakterizován výskytem únavy, malátnosti.
 3. Období vyrážky. Toto onemocnění se aktivně projevuje po dobu 1–2 týdnů.

Příznaky planých neštovic

Pokud těhotná žena má plané neštovice, má následující příznaky:

 • slabost, bolesti těla a únava;
 • zvýšená tělesná teplota - představuje velké riziko pro dítě v děloze;
 • vzhled charakteristické vyrážky, která se nakonec stane hustou;
 • detekce vodnatých papulek na sliznicích úst, genitálií (po několika dnech se na jejich místě vytvoří eroze);
 • vývoj silného svědění.

Stojí za to si dělat starosti

Je plané neštovice nebezpečné pro těhotné ženy a pro nenarozené dítě? Co se stane, když žena onemocní? Plané neštovice jakékoli závažnosti během těhotenství nejsou nejčastěji známkou potratu, ale lékaři pečlivě sledují zdraví pacienta..

Plané neštovice obvykle ovlivňují těhotenství a stav plodu takto:

 1. Plané neštovice v 1 trimestru těhotenství jsou docela nebezpečné. Přestože riziko vzniku negativních důsledků nepřesahuje 1%, může být ovčích neštovic a těhotenství v nejranějších stádiích někdy neslučitelná. Nemoc může způsobit smrt plodu v děloze. Hlavním nebezpečím je, že virus planých neštovic vede k vývoji závažných patologií u dítěte, které jsou neslučitelné se životem.
 2. Plané neštovice ve druhém trimestru těhotenství jsou méně nebezpečné. Dítě je chráněno placentou, která ho chrání před negativními účinky viru planých neštovic. Druhý trimestr je považován za zcela bezpečné období..
 3. Plané neštovice ve 3. trimestru těhotenství nejsou prakticky nebezpečné. Do této doby je plod plně formován a připraven k narození. Existuje však vážné nebezpečí během těhotenství, pokud se žena nakazí krátce před porodem.

Nebezpečí pro dítě

Je plané neštovice nebezpečné pro dítě během těhotenství v různých časech? Je děsivá s takovými možnými důsledky:

 • Smrt plodu v lůně. Plané neštovice v časném těhotenství často končí potratem.
 • Opožděný vývoj plodu. K porušení dochází v prvním trimestru těhotenství.
 • Vzhled patologií vývoje kůže, který se projevuje jizvami, narušení integrity epidermis.
 • Problémy z pohybového aparátu. Vážné následky planých neštovic během těhotenství jsou považovány za různé poruchy vývoje končetin (atrofie, podvýživa).
 • Patologie vzniku zrakového nervu, katarakta.
 • Různé poruchy nervového systému.

Pokud k infekci patogenním virem došlo v pozdním těhotenství blíže k porodu, u dítěte je detekována neonatální neštovice. Během druhé poloviny třetího trimestru nemá ženské tělo čas na vyvinutí protilátek proti původci nemoci, takže se pro plod stává velmi nebezpečným. V tomto případě má novorozené dítě po několika dnech první příznaky planých neštovic, které jsou spojeny se závažným poškozením epidermis, vnitřních orgánů a nervového systému. S tímto vývojem planých neštovic existuje reálné riziko úmrtí (asi 20-30%) nebo postižení dítěte.

Nebezpečí pro nejvíce těhotné

Jaká je nebezpečí planých neštovic pro těhotné ženy, jaká jsou rizika? Nemocná žena má velmi zřídka následující komplikace:

 • Poškození plic. Pokud v průběhu těhotenství dostanete plané neštovice, existuje riziko vzniku pneumonie. Někdy to dokonce vede k smrti.
 • Těhotenství a plané neštovice jsou kompatibilní, ale někdy tato kombinace vyvolává zánětlivý proces v srdci (myokarditida).
 • Ženy, které se nakazí tímto virem viru, jsou vystaveny zvýšenému riziku vzniku glomerulonefritidy, zánětu zrakového nervu, kloubů, pankreatu a encefalitidy..

Je možná opětná infekce

Mohu znovu získat plané neštovice? Každý, kdo měl v minulosti ovčích neštovic, získává celoživotní imunitu vůči tomuto viru. Proto jsou ženy, které ji již znají, teoreticky chráněny.

Ale vždy existuje malá šance na reinfekci virem. Žena by neměla vůbec kontaktovat pacienty ani omezovat komunikaci s nimi co nejvíce.

Kdy mohu plánovat těhotenství?

Pokud žena právě měla plané neštovice, měla by být před plánováním početí důkladně vyšetřena. Je důležité zjistit, v jakém stavu je její tělo.

Je vhodné, aby těhotenství po ovčích nešticích nastalo po úplném uzdravení. Když je žena již nemocná, jsou v její krvi přítomny specifické protilátky, které chrání dítě před virem nemoci..

Prevence nemoci

Každý, kdo měl během těhotenství plané neštovice, ví, jaké riziko to pro dítě představuje. Proto je tak důležité zabránit virové infekci, aby se zabránilo nebezpečným následkům:

 • Ženy, které dosud nebyly nemocné, by se měly vyhnout návštěvě institucí, kde je mnoho dětí - škol, školek, nemocnic.
 • Před plánováním dítěte se doporučuje očkovat, aby se zabránilo tomuto patogennímu viru..
 • Pokud žena netrpěla planými neštovicemi a měla úzký kontakt s osobou, která má příznaky této choroby, je naléhavě nutné informovat svého gynekologa. V některých případech se nouzové očkování provádí pomocí imunoglobulinu obsahujícího hotové protilátky proti tomuto viru.
 • Pokud se žena setkala s tímto patogenním virem po dobu nejméně 37 týdnů, pokud je to možné, zpomalí práci a přijme opatření ke snížení negativních účinků na novorozence.


Toto onemocnění během těhotenství přináší určitá rizika jak pro ženu, tak pro její dítě. Proto, když se objeví první příznaky onemocnění, měli byste se poradit se svým lékařem.

Plané neštovice během těhotenství

Pokud žena v dětství netrpěla planými neštovicemi, měla by při plánování těhotenství myslet na tento problém - plané neštovic je nakažlivé a nebezpečné pro nastávající matky.

V dnešní době existují způsoby, jak zabránit této infekci - očkování proti planým neštovicím. Ale pokud jste již těhotná a byli jste v kontaktu s dětmi nebo dospělými s planými neštovicemi, musíte vědět, co může plané neštovice ohrozit a jak postupuje.

Kuřecí neštovice u těhotných žen

Předpokládá se, že pokud jste měli dítě jako plané neštovice, pak se vytvoří celoživotní imunita a pravděpodobnost onemocnění je téměř nulová..

Ale dnes se plané neštovice stále častěji objevují u těch, kteří jej přenesli v dětství a mají proti nim protilátky ve své krvi, a to je spojeno s mutací viru a získáním nových vlastností..

Proto dnes nelze s jistotou říci, že plané neštovice nejsou nebezpečné pro těhotné ženy, které ji měly v dětství - vždy existuje možnost onemocnět.

Vzhledem k tomu, že se jedná o typickou dětskou infekci a 95% dětí ji trpí, zvyšuje se riziko, pokud jsou v předškolním a školním věku v rodině nebo při práci v dětském týmu.

Podle statistik postihuje plané neštovice v průměru 1 z 2 000 těhotných žen a polovina z nich si uvědomuje skutečnost, že plané neštovice byly přeneseny v dětství.

Vlastnosti průběhu planých neštovic u těhotných žen

Přítomnost samotného těhotenství nevede k závažnějšímu průběhu ovčích neštovic, nezvyšuje riziko komplikací a rozdílů v klinickém obrazu matky.

Je však třeba si uvědomit, že plané neštovice jsou způsobeny zvláštním virem skupiny Herpes, druhem varicella-zoster, pronikajícím do krve a tkání těla, včetně schopnosti proniknout placentou a způsobit skutečné poškození plodu..

Neměli byste však okamžitě panikařit - stupeň ohrožení závisí na gestačním věku, ve kterém těhotná žena onemocněla.

Proč jsou plané neštovic tak nebezpečné pro těhotné ženy??

Nejnebezpečnější z hlediska infekce planých neštovic bude:

 • První týdny, ve kterých virus vykazuje teratogenní účinek, mohou vést k úmrtí plodu nebo malformacím. Kromě toho léky užívané k léčbě infekce budou mít významný dopad. Pod vlivem viru varicella zoster na plod, jizvy a kožní vady se mohou objevit v důsledku vytváření typických vyrážek planých neštovic u plodu, poškození mozkové kůry a míchy, vyvíjí se mikrofrofimie - nedostatečný vývoj očních končetin, hypoplasie (nedostatečný vývoj) končetin, katarakta. Pravděpodobnost vzniku takových komplikací je malá a nepřesahuje 1% všech nemocných žen. Infekce planých neštovic obvykle vede ke zmeškanému těhotenství, předčasnému potratu.
 • První polovina těhotenství, až 20 týdnů, s vývojem křečového syndromu, zpomalením růstu nebo vývojem dítěte. Rizika dosahují přibližně 2% a po uplynutí této doby jsou snížena na nulu.
 • Poslední týden před narozením a samotným narozením. Před porodem do dvou dnů před nimi a přibližně do pěti dnů po nich jsou rizika ovčích neštovic ovlivňující plod největší. U dítěte může být vrozený infekční syndrom a těžké plané neštovice.

Proč je plané neštovice těhotné??

Samotná nemoc probíhá podle klasických kánonů - s vyrážkami a horečkou, malátností a příznaky virové infekce. Ale vzhledem k oslabení imunity může být docela závažná, existuje pravděpodobnost komplikací, přidání sekundární infekce (jako u všech dospělých) a zvýšená rizika pro plod..

Samotné těhotenství však nemění typický obraz planých neštovic a není přitěžujícím faktorem..

Pokud máte podezření, že máte plané neštovice nebo jste s ním byli v kontaktu, ihned nepropadejte panice.

Rizika komplikací a problémů s plodem nepřesahují rizika běžných žen. Kontakt s planými neštovicemi nebo infekcí není známkou ukončení těhotenství, těhotenství lze bezpečně tolerovat a narodí se zdravé dítě.

Musíte se však určitě poradit s lékařem, podstoupit vyšetření a absolvovat další testy na přítomnost nitroděložních patologií, abnormalit ve vývoji plodu a v případě potřeby provést invazivní postupy pro Cordocentesis nebo Amniocentesis (odběr vzorků fetální krve z pupeční šňůry nebo plodové vody pro vyšetření).

Plané neštovice u těhotných žen: léčba

Aby se snížilo riziko negativních následků nebo infekce při kontaktu, jsou těhotným ženám podávány specifické imunoglobuliny. Pomáhá předcházet vývoji planých neštovic v raných stádiích infekce..

S vývojem kliniky planých neštovic s vyrážkami na kůži platí:

 • Acyclovir podle pokynů svého lékaře pro antivirovou terapii.
 • Ošetření pleti kalominovým krémem, fucorcinem, brilantní zelení, všemi antiseptiky.
 • Hygiena pokožky s každodenní sprchou bez tření kůže žínkou.
 • Použití místně nebo interně antihistaminik k úlevě od svědění (suprastin, fenistil, fenistil-gel, kožní).

Plané neštovice během těhotenství: důsledky

V tomto stavu budou lékaři zvláště aktivní ve vztahu k těhotné ženě a dítěti..

Dá se očekávat narození dítěte s vrozeným syndromem ovčích neštovic, což je pro něj obtížné, často způsobuje komplikace a může ovlivnit mnoho vnitřních orgánů dítěte..

Pokud se žena nakazí bezprostředně před narozením, lékaři odloží porod o několik dní, aby se vyhnuli chorobě plodu.

Není-li možné porod zpomalit, je novorozenci okamžitě podán specifický imunoglobulin a probíhá antivirotická léčba v podmínkách dětského infekčního oddělení.

Žena je léčena podobným způsobem, je neustále v izolačním oddělení observatoře nemocnice. Po narození planých neštovic během porodu bude mít dítě protilátky.

Prevence planých neštovic u těhotných žen

Aby se předešlo účinkům planých neštovic během těhotenství, je vhodné přijmout preventivní opatření k zabránění infekce..

Ideální by byl začátek událostí ve fázi plánování, pokud jste neměli plané neštovice. Pak stojí za to zkontrolovat protilátky, a pokud nejsou očkovány,.

Během těhotenství se očkování již neuskutečňuje, a pak se budete muset pokusit vyhnout dětským skupinám a kontaktům s pacienty.

Pokud došlo k kontaktu s osobou podezřelou z ovčích neštovic, je nutné vyšetření prokázat přítomnost protilátek proti viru.

V nepřítomnosti je injikován specifický profylaktický imunoglobulin. Provádí se intramuskulárně nejpozději 96 hodin po kontaktu s pacientem.

Jak zacházet s planými neštovicemi během těhotenství

Plané neštovice nebo neštovice jsou extrémně nebezpečné onemocnění, které má současně virovou i infekční povahu.

Podle lékařských statistik tato patologie postihuje hlavně v předškolním věku. Ovce planých neštovic však mohou napadnout osobu a během těhotenství - 0,5% všech těhotenství je diagnostikováno s planými neštovicemi.

Co je plané neštovice

Příčinným původcem planých neštovic je herpes virus a zdrojem infekce bude osoba, která je již v konečné fázi léčby planých neštovic. Když má pacient křeče z puchýřů vyvolaných výskytem planých neštovic, je pro ostatní poměrně nebezpečným objektem.

Plané neštovice jsou označovány jako velmi nebezpečné onemocnění, protože způsoby jejich přenosu jsou poměrně četné, počínaje běžnou komunikací lidí, kašlem, kýcháním atd. Možnost intrauterinní infekce plodu z matky na dítě není vyloučena (podle statistik je to 5 klinických případů na 1 000 těhotných) ženy).

Charakteristické příznaky planých neštovic během těhotenství

Příznaky planých neštovic se liší v závislosti na tom, v jaké fázi onemocnění je pacient v současnosti.

V první fázi, v inkubačním období, u člověka nevznikají žádné specifické příznaky.

Ve druhém stádiu, v prodromálním období, po 21 dnech od počátku infekce ovčích neštovic, pacient začne vyrážku po celém těle, která má narůžovělý nádech. U osob se také může vyvinout vysoká horečka, těžká bolest hlavy a zvýšená slabost v těle.

Třetí fáze je období aktivní vyrážky v celém těle. Kůže začíná být pokryta puchýři, které svědění docela silně, a člověk opravdu chce, aby je česat. Na pozadí zánětlivého procesu začíná tělesná teplota prudce stoupat.

Postupná změna vyrážky planých neštovic

Zpočátku má růžová vyrážka na těle průměr asi 4 mm a poté (v průběhu progrese onemocnění) se mění na tzv. Vesikuly. Jedná se o dutiny, které jsou zevnitř naplněny tekutinou. Podobné období může trvat kdekoli od týdne nebo déle..

Poté, co je celé lidské tělo pokryto krusty, vezikuly začnou aktivně vysychat a v důsledku toho po 2 týdnech puchýře zmizí.

Během celého běhu planých neštovic v těle těhotné ženy se objevují puchýře a několikrát zmizí na jejím těle. Samotná nemoc je docela závažná a bolestivá. To vše je způsobeno tím, že se snižuje imunita ženy a zároveň se naprosto ostře projevují jakékoli příznaky malátnosti..

Atypické formy planých neštovic

Hemoragická forma patologie

Během této formy patologie jsou puchýře zcela naplněny krví a nosními krváceními, u těhotné ženy může začít zvracení a také charakteristické krvácení pod kůži..

Gangrenózní forma patologie

Formy gangrény, tj. Souběžně se skutečností, že žena má obvyklé narůžovělé puchýře, se na kůži objevují skvrny různých velikostí se suchými krusty. Poté, co spadnou z kůže, na tomto místě se objeví vřed.

Obecná forma patologie

U této formy se stav těhotné ženy výrazně zhoršuje, na kůži se objevují vyrážky. Tyto vyrážky mohou navíc ovlivnit vnitřní orgány člověka.

Herpetická forma patologie

Tato forma patologie u 30% klinických případů těhotenství u žen pokračuje se složitým průběhem nemoci. Pokud není v tomto stavu aplikována vhodná léčba, pak se riziko fatálního výsledku několikrát zvyšuje.

Léčba planých neštovic

Pokud je těhotenství ženy zdravé a pokračuje bez komplikací, není nutná žádná zvláštní léčba.

Vše, co je potřeba udělat, je ošetření puchýřů na těle zelenou barvou a antiseptikem. Pokud se trápí silné svědění, pak se v této situaci používá kalominové mléko..


Když je těhotná žena nakažena ovčími neštovicemi po dobu až 20 týdnů, je pacientovi podán intravenózní imunoglobulin ve formě Varitect nebo Varicellon. Závažné plané neštovice vyžadují léčbu antivirovým lékem zvaným Acyclovir.

Například, podle všech stejných statistik, jestliže žena má plané neštovice v prvních 3 měsících těhotenství, pak existuje vysoké riziko zdravotních komplikací plodu. Pokud však těhotná žena má ovčími neštovicemi po 8–9 měsících těhotenství, šance na porážku plodu prakticky chybí.

Existuje také velmi nebezpečné období poškození těhotných planých neštovic - to je asi 3 dny před porodem a další týden po narození dítěte. Kromě toho je riziko zasažení dítěte s planými neštovicemi poměrně velké a činí asi 50%.

Komplikace

Nejpravděpodobnější komplikace plodu do 20 týdnů jsou následující formy patologií:

 • Pravděpodobnost potratu v prvním trimestru;
 • Malformace - nedostatečný vývoj končetin, žeber a některých vnitřních orgánů;
 • Atrofické změny v mozkové kůře, tvorba nádorů a cyst plodu;
 • Zjizvení kůže u dítěte;
 • Narození dítěte s tzv. Generalizovanou formou ovčích neštovic.

V období 8–9 měsíců těhotenství prakticky neexistuje šance na poškození plodu v případě onemocnění planých neštovic..

Aby se předešlo nejzávažnějším komplikacím, které může těhotná žena mít s ovčími neštovicemi, je třeba ve stadiu plánování těhotenství vyšetřit přítomnost protilátek v krvi proti této patologii..
Pokud v krvi nejsou žádné, musí žena podstoupit povinné očkování. Ale před plánovaným těhotenstvím by měla zůstat další 3 měsíce.

Plané neštovice během těhotenství: existuje důvod k silnému znepokojení

Očekávat dítě je příjemný a vzrušující proces. Během tohoto období se žena snaží chránit před možnými nemocemi. To však není snadné, pokud nejstarší dítě navštěvuje mateřskou školu nebo školu a kdykoli si může přinést domů nějaký druh viru, například ovčích neštovic známých všem. Jak nebezpečná je tato infekce během těhotenství? Jak to může ovlivnit zdraví plodu?

  Vlastnosti průběhu nemoci v různých stádiích těhotenství

 • 2 trimestru
 • 3 trimestru
 • Léčba planých neštovic u těhotných žen
   Fotogalerie: léky pro léčbu ovčích neštovic u těhotné ženy
 • Jak očekávat, že se maminka ochrání před infekcí planých neštovic
 • Těhotenství po planých neštovicích
 • Šance na reinfekci
 • Video: Dr. Komarovsky o nebezpečích nemoci pro těhotnou ženu a dítě

  Imunitní systém během těhotenství

  Pro bezproblémové těhotenství musí žena správně přistoupit k procesu plánování těhotenství, který musí začít dalších šest měsíců před navrhovaným početím. Důležitá je prevence patologií, které jsou pro plod nebezpečné, a zachování těhotenství. Na straně imunitních struktur těla, koncepce a další směřování jsou hrozný šok. Proč? Jen plod kombinující mateřské a genetické materiály, napůl cizí ženskému tělu. Proto, aby se zabránilo odmítnutí plodu a zachovalo těhotenství před porodem, jsou uvnitř těla zahájeny fyziologické imunosupresivní procesy, ve kterých je potlačena přirozená imunitní obrana těhotného těla. Současně je potlačena nejen humorální imunita způsobená přítomností protilátek v krvi, ale také buněčná obrana.

  Proto je snížení imunity během těhotenství považováno za normální. Proto se žena na pozadí snížených imunitních sil stává bezbrannou proti různým infekcím. Někdy pacient prostě neví, jaké patologie trpěla a jaké očkování jí bylo dáno v dětství. V podobné situaci je předepsán krevní test na protilátky proti infekcím, jako je zarděnka, spalničky, plané neštovice nebo jiná onemocnění. Pokud jsou detekovány imunoglobuliny třídy G, znamená to předchozí onemocnění a imunitu vůči němu. Když jsou detekovány imunoglobuliny třídy M, což jsou specifické proteiny, které indikují přítomnost akutní infekce v daném čase. Pokud v krvi nejsou žádné protilátky proti infekci, musíte se chránit vhodnou vakcínou.

  Existují infekce, které jsou očkovány v dětství (záškrtu, poliomyelitida atd.), Ale imunita každé desetiletí musí být znovu očkována, aby se posílila ochrana, která se v průběhu let oslabuje. Při přenášení jakýchkoli nežádoucích chorob, včetně všech druhů akutních respiračních virových infekcí, akutních respiračních infekcí nebo chřipky, může být jakákoli zdánlivě docela běžná nemoc pro plod skutečnou hrozbou.

  Očkování a těhotenství

  Po očkování můžete otěhotnět, když se v těle vytvoří dostatek protilátek. Toto období se liší pro různé očkování. Některé imunogenní přípravky pro tvorbu ochranných sil musí být podávány v kurzu. Pokud používáte živé očkování, je vhodné odložit početí o 3 měsíce nebo déle.

  Mikroorganismy obsažené v těchto přípravcích mohou nepříznivě ovlivnit plod. Inaktivované vakcíny obsahují zabité patogeny nebo fragmenty patogenů, jejich toxoidy. Protilátky jsou produkovány během jednoho měsíce. Těhotenství je proto povoleno nejdříve 30 dní po imunizaci.

  Mnoho lékařů doporučuje používat antikoncepci do šesti měsíců po očkování:

  • z planých neštovic. Vakcíny Varilrix a Okavax se používají proti varicelám. Tyto přípravky obsahují živé atenuované kmeny virů. Doporučuje se proto imunizovat 3-6 měsíců před odhadovaným datem početí;
  • od vztekliny. Chcete-li zabránit vzteklině, použijte vakcínu Kokav. Jedná se o inaktivované očkování, které zahrnuje průběh zavedení antigenního materiálu. Početí po profylaxi vztekliny by mělo být provedeno po 3-6 měsících;
  • od klíštěte encefalitidy. Vakcína proti klíšťové encefalitidě je inaktivovaný čištěný přípravek. V kurzu je představen antigenický materiál. Doporučuje se počátek početí 3 až 6 měsíců po imunizaci.

  Zavedení zabitých bakterií a virů do těla matky nepředstavuje nebezpečí pro dítě, zatímco zavedení živých oslabených mikroorganismů může teoreticky vést k intrauterinní infekci, která je zase plná retardace růstu plodu, malformací. Vakcíny obsahující živé mikroorganismy jsou proto během těhotenství kontraindikovány.

  Vzhledem k zranitelnosti plodu by tedy měl být boj proti infekci preventivní. 1-3 měsíce před početí musí žena konzultovat program nezbytného očkování se specialistou na infekční choroby. Pokud žena neví, zda byla nemocná s infekčním onemocněním a nemá přesné údaje, měla by být provedena krevní zkouška na přítomnost specifických protilátek, zejména protilátek proti infekcím nebezpečným pro plod..

  Je důležité vědět, že očkování proti zarděnkám, příušnicím (příušnicím), spalničkám, neštovicím kuřat, tuberkulóze je během těhotenství kontraindikováno. Pokud tedy nemáte imunitu vůči těmto onemocněním a došlo k těhotenství, musíte přísně dodržovat pravidla protiinfekční bezpečnosti. Chcete-li to provést, musíte:

  • vyloučit kontakt s pacienty
  • použití prostředků ke zvýšení nespecifické imunity: multivitaminy;
  •  vyvarujte se stresu.

  Nemoci, při nichž není očkování přísně kontraindikováno, mohou být pro plod také velmi nebezpečné. Pokud je riziko onemocnění mnohokrát vyšší než riziko použití vakcíny, v takových případech se podává očkování. Pokud plánujete během těhotenství nebo bezprostředně před početím cestovat do tropických zón světa, doporučujeme odmítnout takové výlety.

  Nebezpečí těhotenské chřipky

  Je vysoce nežádoucí onemocnět při infekci chřipkou. Tato patologie se týká vysoce nakažlivých nemocí, které jsou vyvolány viry, které se šíří vzduchovými kapičkami. Riziko chřipky během prvního trimestru těhotenství je nejvyšší, protože všechny intraorganické struktury nenarozeného dítěte jsou položeny.

  1. Během prvních týdnů těhotenství může přenášená chřipka způsobit fetální smrt plodu nebo rozvoj vad jejího vývoje.
  2. Nervové tkáně embrya jsou na virus nejzranitelnější, a to v důsledku porážky, při níž se vyvíjejí malformace centrálního nervového systému..
  3. Byly případy, kdy chřipka u těhotné ženy v prvním trimestru způsobila potrat a také způsobila vrozené vady, které vedly k poškození drobků bezprostředně po narození. Z tohoto důvodu odborníci doporučují, aby matky, které měly těžkou chřipku před druhým trimestrem těhotenství, přerušily těhotenství, aby zabránily narození nemocného, ​​podřízeného dítěte..
  4. V pozdějších stádiích může infekce virem chřipky také vyvolat infekci plodu, přerušení a rozvoj nežádoucích účinků, ale s mnohem nižším rizikem než v prvním trimestru..
  5. Pokud virus poškodí placentární tkáně, bude docházet k nedostatečnému přísunu krve do tohoto orgánu, což je důležité pro plod. Naštěstí lze tuto komplikaci léčit léky..
  6. V pozdějších stádiích může také chřipka vyvolat oligohydramnios, intrauterinní zpomalení růstu a růst plodu, předčasné porod. Proto má matka s chřipkou riziko, že bude mít dítě s deficitem hmotnosti.

  Četná pozorování a studie ukázaly, že při intrauterinní fetální infekci virem chřipky přibližně 60% případů u dětí později odhalilo zdravotní odchylky a vývojové problémy. Projevilo se to v pozdních zubech, endokrinních poruchách a kožních alergických onemocněních, častých akutních respiračních infekcích v novorozeneckém období. Navíc, pokud děti dostaly ARVI, pak infekce často způsobovala komplikace ve formě pneumonie.

  Co ještě potřebujete vědět

  Nepoužívejte samoléčivé přípravky, je to velmi nebezpečné

  Infekce chřipkou se projevuje hypertermií, příznaky intoxikace a zánětlivými lézemi respirační sliznice. Dopad takové infekce na plod a ložisko je obrovský. Odolnost těla vůči různým nemocem dramaticky klesá, imunitní aktivita a endokrinní funkce jsou naštvány a jsou aktivovány chronické patologie (jako je angína, pyelonefritida atd.).

  Virové látky pronikají do dýchacích cest a usazují se na tracheální sliznici. Zde emituje toxické látky, které se šíří tělem krví. Placenta také dostává poškození, virus, prosakující skrz něj, ovlivňuje oběhový systém plodu. Podle statistik je na začátku těhotenství prevalence chřipkové infekce mnohem nižší než ve třetím trimestru, kdy je tělo těhotné ženy vůči takovým patologiím nejméně rezistentní. V pozdějších stádiích se navíc častěji zaznamenávají případy chřipky se závažnými komplikacemi. Pro plod je ale nebezpečnější chřipka, kterou Mommy zachytila ​​v prvních gestačních týdnech.

  Léčba planých neštovic u těhotných žen

  Když se objeví první známky planých neštovic, měla by nastávající matka okamžitě kontaktovat svého gynekologa. Lékař posoudí závažnost onemocnění, přítomnost sekundárních infekcí s přihlédnutím k délce těhotenství.

  Po dobu delší než 20 týdnů může lékař předepsat ženě injekce imunoglobulinu (někdy se tak děje po kontaktu s pacientem, dokonce předtím, než se objeví první příznaky choroby).

  Také někdy je antivirový lék Acyclovir předepsán těhotným ženám (v prvním trimestru je nežádoucí používat jej z důvodu možného účinku na embryo). Uvolní akutní příznaky a urychlí zotavení. Aby však léčivo mělo požadovaný účinek, musíte jej začít brát do 24 hodin poté, co se objeví první papuly.

  Zbytek léčby planých neštovic u těhotných žen se provádí podle standardního schématu (v zásadě stejného postupu jako u dětí):

  1. Vyrážky jsou ošetřeny běžným brilantním zeleným nebo methylenovým modrým roztokem.
  2. Gázový obvaz namočený v kolaminovém mléku pomůže snížit svědění..
  3. Lék Tsindol (založený na zinku) bude mít antiseptický účinek na kůži a suché rány.

  Fotogalerie: léky pro léčbu ovčích neštovic u těhotné ženy


  Antivirová látka sníží akutní příznaky onemocnění a urychlí zotavení


  Calamine Lotion zklidňuje pokožku a snižuje svědění


  Vyrážky by měly být ošetřeny methylenovou modrou nebo obyčejnou zelenou

  U březích planých neštovic se nemusíte přehřívat: pouze se tím zvýší svědění. Koupání je lepší nahradit teplou sprchou. Kůže nelze otřít ručníkem, pouze jemně navlhčit a pokaždé se používá nový ručník. Během období nemoci by žena měla pít více a jíst zdravé jídlo pro rychlé zotavení těla.

  Pokud se příznaky planých neštovic vyskytly u těhotné ženy těsně před porodem, lékaři se je obvykle pokoušejí odložit o 5–7 dní. Během této doby, nastávající matka dá dítěti cenné protilátky proti viru, ai když onemocní, převede vše relativně snadno. Pokud zpoždění při porodu nefungovalo, je ihned po narození dítěte zaveden imunoglobulin, který mu pomůže odolávat infekci. Poté lékaři pečlivě sledují stav dítěte po dobu dvou týdnů.


  Pokud nelze porod odložit, je dítěti po narození podán imunoglobulin

  Pokud má žena vyrážku v oblasti genitálií, pak lékaři zvažují císařský řez.

  Jaké očkování je třeba udělat při plánování?

  Kromě mnoha testů, hardwarových diagnostických postupů a úzkých profilů lékařských konzultací je důležité při plánování provádět kvalifikované očkování. Mezi odborníky existuje mnoho debat o době, kdy je nejlepší vytvořit vakcínu. Doporučuje se, aby některé vakcinace byly provedeny krátce před plánovaným početím, zatímco jiné vakcíny se nejlépe podávají nejméně šest měsíců před očekávaným těhotenstvím. V každém případě je načasování individuální. Kromě toho je třeba očkovat jak mámu, tak muže. Obecně platí, že plánování zahrnuje imunizaci proti patologiím, které jsou během těhotenství nejnebezpečnější.

  • Z rubeoly. Tato virová infekce je považována za zvláště nebezpečnou pro drobeček, protože patogenní virus snadno proniká placentární obranou a způsobuje narušený vývoj plodu, proto se každé ženě, která plánuje rané mateřství, doporučuje, aby byla očkována proti zarděnkám. Vakcína se podává jednou a bude chránit téměř čtvrt století. Před domnělým početím je očkování prováděno po dobu 4-6 měsíců. Takové termíny jsou nezbytné, protože v ženském těle po vakcinaci bude virus hostit virus po určitou dobu, i když bude oslaben. Pro ženu je to bezpečné, ale pro drobky to může být fatální. Proto plánujte tuto vakcínu podat předem..
  • Z příušnic. Tato nemoc také patří k virovým a je přenášena vzduchem. Tento virus je neuvěřitelně nebezpečný, protože ovlivňuje mozek a může vést k nevratné neplodnosti. Pokud se pacient nakazí v prvních týdnech funkčního období, je pravděpodobnost potratu velmi vysoká. Po očkování musí před početí proběhnout nejméně 3 měsíce. Hlavním příznakem onemocnění je poškození slinných a příušních žlázových struktur..
  • Od spalniček. Spalničky se šíří vzduchem přenášeným virem jsou také nebezpečné pro těhotné ženy. Hlavním příznakem patologie je výskyt charakteristické vyrážky na obličeji a krku, která sahá až do ohybu těla, kolen a loktů. Dospělí je velmi obtížné tolerovat taková onemocnění, spalničky jsou často komplikovány pneumonií. Pokud byla maminka infikována na začátku těhotenství, pak nejčastěji dochází k spontánnímu potratu. Pokud je plod zachován, bude mít ve vývoji neurosystémové a mozkové abnormality. Očkování proti spalničkám probíhá ve dvou fázích - jsou očkovány, pak o měsíc později. Těhotenství bude možné teprve po 3 měsících.

  Další faktory

  Včasná prevence pomůže vyhnout se nebezpečným onemocněním.

  Od planých neštovic. Každý zná plané neštovice, které mnozí považují za menší nemoc. Bohužel, když je postižený dospělý, nemoc je velmi obtížné tolerovat, infekce je zvláště nebezpečná pro těhotné ženy. V tomto případě může být dítě narozeno s vrozeným syndromem planých neštovic, který se vyznačuje vážnými mozkovými lézemi a pneumonií, patologiemi očí a končetin. Očkování proti planým neštovicím dvakrát v půl až dvouměsíčních intervalech, po kterém musíte počkat alespoň další měsíc a teprve potom otěhotnět.

  Z hepatitidy B. Tento virus se šíří genitálním traktem nebo krevním řečištěm. Pokud se touto nemocí nakazí těhotná žena, je pravděpodobnost infekce plodu nevyhnutelná. Těhotné, v souvislosti s častými lékařskými a diagnostickými postupy, spadá do zvláštní rizikové skupiny. Očkují se proti hepatitidě ve třech průchodech. První vakcína se podává, druhá se podává za měsíc a třetí za dalších šest měsíců. A teprve po dalších šesti měsících můžete otěhotnět.

  Vakcína proti dětské obrně, záškrtu a tetanu. Jsou očkováni od těchto patologií v dětství, ale vyvinutá imunitní obrana je dostatečná pouze na deset let, takže před tak důležitým obdobím, jako je těhotenství, se musíte před těmito onemocněními také chránit. Nejméně měsíc po očkování by měl uplynout před těhotenstvím, ale je lepší počkat déle. Imunita pak bude mít čas se plně rozvinout a takové patologie již nebudou nebezpečné.

  O očkování proti chřipce před těhotenstvím existuje mnoho debat. Nezbytné nebo ne?

  Možné komplikace po očkování

  Vakcína proti chřipce před těhotenstvím je důležitá, žena, která se stará o své zdraví i o nenarozené dítě, by ji neměla zanedbávat..

  Očkování se provádí v období od pádu do začátku prosince. V době očkování by žena neměla mít žádné zdravotní problémy, bezprostředně před injekcí by měla podstoupit vyšetření terapeutem, který umožní nebo zakáže očkování..

  Možné nežádoucí účinky se velmi pravděpodobně vyskytnou, pokud má osoba nějaké příznaky katarální choroby, exacerbaci chronických patologií.

  Vakcína se podává ženě v horní třetině ramene intramuskulárně v dávce 0,5 ml. Ihned po vakcinaci nemůžete opustit zdi zdravotnického zařízení půl hodiny. To je nezbytné k poskytnutí neodkladné péče lidem, kteří reagovali na očkování vývojem anafylaktického šoku..

  Po očkování se mohou objevit následující reakce:

  • bolest v místě vpichu; otok, zarudnutí této oblasti;
  • rýma
  • bolest hlavy;
  • mírné zvýšení tělesné teploty;
  • alergické reakce.

  Tyto příznaky zpravidla nepředstavují žádné zdravotní riziko, zmizí po 2-3 dnech bez zásahu lékaře..

  Plánování těhotenství musí začít nejméně šest měsíců před početí. A chřipka je na seznamu nezbytných akcí.

  Před chřipkovým pojetím by měla být provedena chřipka z několika důvodů:

  • Aby se ženy mohly vyvinout protilátky proti nemoci v těle
  • Aby nastávající matka mohla snadno snášet očkování, zatímco imunita ještě není oslabena
  • Aby nedošlo k poškození vyvíjejícího se dítěte

  Během těhotenství imunita ženy oslabuje, aby se plod mohl rozvíjet. Jinak bude tělem odmítnuto jako cizí těleso. Ale kvůli nižší imunitě je nastávající matka více ohrožena onemocněním než ostatní.

  Těhotná žena může chřipku snadno získat. Nejvíc ze všeho je to nebezpečné kvůli pravděpodobnosti komplikací, jako jsou:

  • Exacerbace chronických onemocnění
  • Potrat
  • Vývoj srdečních chorob plodu nebo jiných orgánů
  • Předčasné narození

  Během tohoto období je zavádění drog do těla nastávající matky omezené, protože ne všechny z nich jsou pro vyvíjející se dítě bezpečné.

  Vzhledem k tomu, že není vždy možné spolehlivě zjistit, zda nastávající matka byla dříve očkována na určité nemoci, mělo by být při plánování porodu dítěte provedeno očkování z následujícího seznamu:

  • Sedm měsíců: Hepatitida B - provádí se třikrát po etapách
 • Na tři až šest měsíců:
   Zarděnky
 • Pro tři:
   Parotitida
 • Spalničky
 • Plané neštovice
 • Za měsíc:
   Chřipka
 • Tetanus
 • Záškrt
 • Obrna

  Proč potřebujete plánování chřipky při plánování?

  Specialisté, aby se zabránilo problémům s ložiskem důrazně doporučujeme podstoupit očkování proti chřipce. Tento postup by měl být povinný, jako je vzdání se nezdravých návyků, léčba chronických onemocnění atd. Očkování by mělo být provedeno asi měsíc před početí, aby se imunita mohla plně rozvinout..

  Nedoporučuje se odkládat očkování, protože během těhotenství je matčino tělo oslabeno, snižuje se jeho imunita, takže šance na infekci jsou nejvyšší. Pokud žena neměla čas na očkování z nějakého důvodu, může být očkována pouze ve 2-3 trimestru a pouze inaktivovanými vakcínami. Je lepší se chránit před chřipkou předem, protože podle statistik může úmrtnost na chřipku během těhotenství dosáhnout 30%.

  Těhotenství po planých neštovicích

  Po utrpení planých neštovic může žena bezpečně naplánovat těhotenství. Koneckonců, v její krvi obsahuje nezbytné protilátky k boji proti viru. Je však třeba si uvědomit, že nemoc potlačuje obecnou imunitu a existuje zvýšené riziko nákazy jakoukoli jinou infekcí (například ARVI), která může nepříznivě ovlivnit proces těhotenství..

  Ne vždy stav ženy umožňuje začít plánovat těhotenství - tělo je často vyčerpáno oslabující infekcí. Proto je vhodné obnovit sílu a teprve potom otěhotnět dítě.

  Berezovskaya E.P..

  https://www.komarovskiy.net/faq/beremennost-posle-perenesennoj-vetryanki-i-priema-antibiotikov.html


  Po utrpení planých neštovic je vhodné nejprve obnovit sílu a zlepšit zdraví a teprve potom naplánovat těhotenství
  Aby se minimalizovala možná rizika, je nejlepší odložit těhotenství po ovčích neštovích o 3-4 měsíce. Tentokrát stačí k posílení vašeho zdraví. Žena nebude potřebovat žádné léky a postupy: potřebuje pouze vést zdravý životní styl, hodně relaxovat a jíst vyváženou stravu.

  Vakcinační možnosti

  Správná výživa hraje při plánování důležitou roli.

  V naší zemi je populace imunizována proti chřipce podáváním čtyř typů vakcín, jako je Pandeflu, Influvir (živá vakcína pro intranasální podání), Monogrippol neo (inaktivovaný intramuskulární přípravek v séru) nebo Monogrippol.

  Pokud jste vynechali sezónní očkování, mohou odborníci doporučit lék Grippol, který se podává také měsíc před plánovaným početím. Drahá vakcína Ultrix má také dobrá doporučení. Doporučuje se spolu s očkováním proti obvyklému viru očkovat proti prasečí variantě viru, zatímco mezi očkováním by měla uplynout alespoň 3–4 týdny..

  Doporučení pro prevenci

  Pokud těhotenství nastane v neplánovaném čase a očkování nebylo možné dokončit, musí být přijata řada preventivních opatření. Za tímto účelem je třeba dodržovat základy epidemiologie:

  1. Na přeplněných místech noste obvaz.
  2. Ošetřete nos a slaný krk.
  3. Pravidelná hygiena.
  4. Použití imunomodulačního léčiva Viferon ve formě masti nebo gelu. Při prvních příznacích virového onemocnění se doporučuje použít lék ve formě čípků. Mohou pomoci nejen při léčbě chřipky, ale také nemocí, jako je cytomegalovirus, mykoplazmóza, chlamydie, SARS a virová hepatitida C, vaginální kandidóza atd..
  5. Užívání jiných silnějších léků lze provádět pouze podle zvláštních pokynů lékaře..

  Všechny ženy mají vysoce rozvinutý interní sebezáchovný instinkt a během těhotenství se zvyšuje. Spolu s doporučeními lékařů stojí za to poslouchat i své vlastní pocity a pohodlí.

  • Curantyl při plánování těhotenství
  • Homocystein a Angiovit při plánování těhotenství
  • Elevit Pronatal během plánování těhotenství
  • Vitaminy Femibion: odrůdy, recenze, použití při plánování těhotenství

  Nežádoucí očkovací reakce

  Chřipkové vakcíny obvykle nezpůsobují žádné nežádoucí účinky, ale v některých případech se vyskytují. Obecně se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky:

  • Zanedbatelná citlivost;
  • Vzhled otoku, bolesti nebo hyperémie kůže v místě vpichu;
  • Nauzea syndrom nebo těžké bolesti hlavy.

  Mohou se vyskytnout závažné reakce, jako je bolest svalů, horečka a bolesti a mdloby po podání. Jejich doba trvání je však jen několik dní.

  Může být vakcína proti spalničkám podána těhotnému manželovi?

  Mnoho žen se také zajímá o otázku, zda je možné očkovat manžela, když je jeho žena uvnitř.


  Protože vakcína obsahuje živé protilátky, riziko infekce virem u neočkované dívky je velmi vysoké. V tomto případě se očkování nedoporučuje..

  Nyní však odborníci lékařských zařízení ve větší míře používají přípravky, ve kterých jsou přítomny oslabené mikroorganismy.

  Takové viry nemohou být přeneseny z očkované osoby na jiné osoby. Jinými slovy, tito lidé nejsou nebezpeční pro ostatní a infekce je nemožná..

  Názor odborníků

  Odborníci poněkud nesouhlasí s potřebou očkování během těhotenství, ale ve stadiu plánování je nutné očkovat proti chřipce. Takový postup vylučuje téměř všechna rizika, navíc je nutné očkovat všechny domácnosti tak, aby v případě, že těhotná žena nepřichází do styku s lidmi s chřipkou.

  Je stále lepší očkovat proti chřipce předem, v září až listopadu, poté před vrcholem tradiční epidemie v lednu až březnu bude mít maminka spolehlivou imunitní obranu proti viru. Neměli byste však odmítat tradiční preventivní opatření: umývejte si ruce často, pijte vitamíny, používejte oxolinku, vyhýbejte se zvláště přeplněným místům atd. Stejně jako u jiných vakcín je třeba provést testy na přítomnost protilátek proti virům, pokud nejsou přítomny, je lepší chránit a já a dítě.

  Vliv očkování na možnost početí

  Imunitní přípravek neovlivňuje početí dítěte, očkování proti chřipce se považuje za bezpečné pro reprodukci. Lékaři však nedoporučují pokusit se otěhotnět ihned po očkování, aby to neovlivnilo vývoj plodu v prvním trimestru těhotenství..

  Při plánování těhotenství muž a žena plně prověřují své zdraví a jsou sledováni odborníky. Pokud tedy očkování během tohoto období proběhne, ošetřující lékař s určitostí poradí, kdy je možné přistoupit k početí. Lékaři tvrdí, že plánování těhotenství a chřipky jsou kompatibilní.

 • Články O Neplodnosti