Hlavní Výživa

Těhotenství po zrušení OK: jak brzy se můžete stát matkou

Pokud se některé ženy, které užívají orální antikoncepci, domnívají, že již splnily svou reprodukční funkci, jiné plánují v budoucnu mít dítě. A když se rodina rozhodne doplnit, samozřejmě chci, aby těhotenství přijelo co nejdříve. Je však možné otěhotnět ihned po zrušení OK? Jaké faktory to ovlivňují?

Časové zpoždění po zrušení OK, nesouvisí s početí

Po zrušení antikoncepčních tablet není vyloučeno zpoždění menstruačního cyklu, které není spojeno s těhotenstvím.

Žena může přestat brát v pořádku, nejen kvůli touze stát se matkou. Důvody mohou být jiné, například nežádoucí vedlejší účinky (přírůstek hmotnosti, problémy se zažívacím traktem, srážení jater nebo krve) způsobené léčivem.

Obecně platí, že pokud před zahájením perorální antikoncepce byla menstruace pravidelná, nemělo by dojít k selhání po stažení tablet. Někdy se doba cyklu mění: může se prodloužit nebo zkrátit. V některých případech dochází ke zpoždění (obvykle v prvních měsících) a ve vzácných situacích se vyskytuje amenorea - nepřítomnost menstruace po dobu delší než 6 po sobě následujících měsíců (u 2% žen). Pokud tedy kritické dny po užití poslední tablety nepřijdou za dva nebo tři měsíce, nemusíte sedět a čekat, ale musíte se poradit s gynekologem a endokrinologem.

Tento jev lze vysvětlit následovně. OK příjem je spojen s nedostatkem některých vitamínů a minerálů, včetně E, C, kyseliny listové (B9), selenu a hořčíku (zejména pokud žena nevěnuje pozornost její stravě). Vitaminy C a E hrají roli v syntéze LH (luteinizačního hormonu), FSH (folikuly stimulujícího hormonu), určují citlivost ženského těla na ně. Jejich nedostatek zhoršuje celkový stav reprodukčního systému, a pokud je deficit výrazný, je pravděpodobné narušení menstruačního cyklu, jeho dlouhá normalizace po zrušení OK.

Mimochodem, nedostatek těchto látek může částečně způsobit průlomové krvácení při užívání antikoncepčních tablet..

Dalším důležitým bodem, který může také způsobit amenoreu, je nesprávné ukončení OK. Poslední balení musí být dokončeno do konce. Jinak se může proměnit ve stres pro tělo, ze kterého se může zotavit po dlouhou dobu..

Je nutné se poradit s lékařem nejen s amenoreou, ale také v případě, že se vaše periody stanou příliš hojnými nebo naopak skromnými.

Video: jaké jsou zpoždění po zrušení OK (vysvětlen odborníkem)

Jak minimalizovat riziko nežádoucího těhotenství po zrušení OK

Pokud žena přestala užívat OK a v blízké budoucnosti neotěhotní, musí se postarat o jinou spolehlivou metodu antikoncepce. Možné možnosti jsou:

 • bariérové ​​prostředky (kondomy, včetně žen);
 • spermicidní krémy a gely;
 • vaginální prsten;
 • hormonální antikoncepční náplast;
 • nitroděložní zařízení.

Výběr konkrétní metody závisí na mnoha faktorech. Například, pokud je pro ženu důležitá dodatečná ochrana před pohlavními infekcemi (například nemá stálého partnera), pak by měly být vybrány kondomy, zejména pokud jsou intimní kontakty vzácné. Pokud je odmítnutí OK způsobeno problémy s gastrointestinálním traktem, lze vedlejším účinkům zabránit volbou vaginálního prstence nebo kožní náplasti - v tomto případě mikrodózy hormonů vstoupí do těla a obejdou žaludek. Mimochodem, stejné prostředky jsou vhodné, pokud žena není příliš organizovaná (zapomíná vzít antikoncepční pilulku včas).

Antikoncepční náplast působí transdermálně (skrze kůži) a eliminuje tak nutnost, aby si ženy pamatovaly, že pil tablety denně

Plánování těhotenství po zrušení OK

Pokud je zrušení antikoncepčních pilulek spojeno s touhou stát se matkou, pak žena samozřejmě chce vědět, kdy se její plodnost vrátí. Zajímavou skutečností je, že OK lze zpočátku předepsat, aby se předešlo těhotenství a aby se to přiblížilo.

Pravděpodobnost početí po krátkém průběhu přijímání

Pokud žena nemůže otěhotnět po určitou dobu z důvodu hormonální nerovnováhy (folikuly nerostou na správnou velikost a nenastane ovulace, nebo nedochází v každém cyklu), mnoho lékařů jí předepíše krátkodobou OK léčbu - obvykle po dobu tří měsíců ( někdy dva nebo čtyři). Po takové terapii by teoreticky měly odpočívané vaječníky začít pracovat s dvojitou horlivostí. V medicíně se tento jev nazývá „odrazový efekt“ (nebo účinek zrušení).

Pokud jde o podobný účinek stažení, mnoho žen ve skutečnosti v prvním cyklu otěhotní. Jiné vyžadují několik z těchto kurzů: tříměsíční přijímání s následnou přestávkou na 2 měsíce. V některých situacích hormonální terapie nemá žádný účinek - „odrazový efekt“ prostě nefunguje.

Je možné doufat v účinek stažení, pouze pokud jsou jiné ukazatele reprodukčního zdraví v pořádku: průchod vejcovodů je normální, neexistují genitální infekce, partner má dobrý spermogram.

Před předepsáním krátkého průběhu OK za účelem následného početí musí gynekolog upozornit ženu na vysokou pravděpodobnost mnohočetného těhotenství. Opravdu, v klidovém vaječníku velmi často ne jedno, ale dvě (a někdy i více) vejce zrají. Avšak pro ty, kteří již dlouho snili o mateřství, se to často stává spíše plusem než mínusem.

Po krátkém příjmu OK, odpočívané vaječníky často začínají pracovat s dvojitou horlivostí

Pravděpodobnost brzké koncepce po dlouhém přijetí OK

Mnoho žen užívá antikoncepční pilulky po dlouhou dobu (měsíce a roky) výhradně pro antikoncepční účely. Někdy přemýšlejí o mateřství a samozřejmě chtějí, aby těhotenství hned přijelo. Tělo však potřebuje nějaký čas, aby se obnovilo, umožnilo "spící" reprodukční funkci. U některých dochází k ovulaci s následným početím v prvním cyklu, u některých to trvá několik měsíců a u někoho více než rok.

V 90% případů dochází k obnovení plodnosti během 1-3 měsíců po vysazení léku (přirozeně, pokud je žena a její partner zdravě reprodukční).

U většiny zdravých žen se po zrušení OK početí objeví v prvních třech měsících

Pokud po vysazení léku uplynulo několik měsíců a není těhotenství (normální menstruační cyklus se zotavil), žena se nemá čeho bát. Pokud početí nenastane do jednoho roku po užití poslední pilulky, je to příležitost k vyšetření u lékaře.

Musíte pochopit, že i ty nejmodernější antikoncepční pilulky zahrnují zasahování do přirozených procesů ženského těla. A žádný lékař nemůže s jistotou říci, kdy přesně budou těhotné po jejich zrušení.

Pokud těhotenství nenastane do jednoho roku po zrušení OK, má smysl, aby manželé navštívili lékaře k vyšetření

Obecně platí, že pokud jde o početí po přijetí OK, názory gynekologů jsou poněkud rozdílné. Někteří doporučují okamžitě aktivně plánovat..

Catherine se ptá 13/13/2017 08:55

plánování těhotenství po zrušení OK

Dobrý den, mám 25 let. Chloe pil 3 roky bez zastávek. 10/12/17 Přestala jsem je vůbec pít, plánuji těhotenství. Musím na něco čekat? Řekněte mi a poradte se s plánováním těhotenství v mém případě..
Porodnice Maria Selikhova gynekolog, gynekolog endokrinolog

Ahoj! Nemůžete začít brát nový balíček léku a začít okamžitě aktivně plánovat těhotenství. 14/14/2017 11:00

https://detstrana.ru/consultation/ginekolog/planirovanie-beremennosti-posle-otmeny-ok/

Mimochodem, lékaři věří, že si můžete vzít OK tak dlouho, jak chcete. Koneckonců, moderní drogy jsou mnohem bezpečnější ve srovnání s jejich předchůdci, což vyvolalo četné vedlejší účinky a mohlo by dokonce vést k neplodnosti..

V posledních letech se seznam COC významně rozšířil a dávky hormonů v moderních antikoncepčních pilulkách jsou minimální. V 60. letech minulého století vedlo používání antikoncepčních prostředků k výrazným vedlejším účinkům a dokonce vyvolalo vývoj neplodnosti..

O aktuálním KOC to nelze říci. Můžete je užívat s antikoncepčním účelem tak dlouho, jak budete chtít, včetně mladých nulliparous žen (měsíce, roky). Jediným požadavkem před rozhodnutím o dlouhodobém užívání COC je jejich jmenování a výběr lékařem. A pokud to není tak dávno, věřilo se, že neustálý příjem COC vyžaduje přestávku po dobu 1-3 měsíců, dnes se prokazuje, že příjem by měl být nepřetržitý, údajně není nezbytně nutný odpočinek, aby vaječníky „nezapomněly, jak pracovat“. Přerušení v nepřetržitém používání COC jsou pro organismus škodlivé, musí být neustále reorganizovány buď na základě příjmu sexuálních hormonů z vnějšku, nebo na jejich nezávislé produkci..

Anna Sozinova, porodnice-gynekologka

https://myzachatie.ru/planirovanie/beremennost-posle-protivozachatochnyh-tabletok.html

Někteří lékaři doporučují počkat dva až tři měsíce po zrušení antikoncepčních pilulek - během této doby se chráňte například kondomy. Během této doby začne plný růst endometria, který je dlouhodobě inhibován pod vlivem hormonálních tablet. A je nutné, aby se embryo bezpečně připojilo k děloze. Kromě toho žena potřebuje uvedený čas, aby obnovila přísun důležitých vitamínů a minerálů nezbytných pro úspěšný vývoj těhotenství (mluvíme o kyselině listové, vitamínech C, E, hořčíku, selenu, jodu atd.).

Někteří lékaři doporučují ženám, které plánují počkat 2-3 měsíce po zrušení OK, aby byl obnoven plný růst endometria, nezbytný pro stanovení embrya,

Mimochodem, po dlouhém příjmu antikoncepčních tablet v prvních ovulačních cyklech se také někdy zvyšuje pravděpodobnost početí dvojčat (mohou zrát dva folikuly). To by mělo být zohledněno při plánování žen, které již mohou mít děti..

Video: jak rychle se obnoví plodnost po zrušení OK (vysvětluje porodník-gynekolog)

Faktory ovlivňující pravděpodobnost brzkého těhotenství

Specifické období, během kterého se po zrušení OK obnoví plodná funkce ženy a nastane těhotenství, je individuální a závisí na mnoha faktorech:

 • Celkový stav zdraví žen (rysy cyklu před užitím drogy, přítomnost gynekologických chorob).
 • Trvání léku. Čím méně času žena pije, tím je pravděpodobnější, že bude mít zotavovací období. Pokud tedy ochranná doba trvala méně než rok, je v prvních měsících více šancí na otěhotnění.
 • Stáří. Jako vždy, mladé dívky (do 30 let) častěji otěhotní rychleji, po 30 letech je regenerace reprodukčního systému pomalejší.
 • Výživa. I když je v pořádku, je vhodné jíst vyváženou stravu, která nahradí nedostatek živin, to platí také po zrušení. Další příjem multivitaminových komplexů pro ženy plánující těhotenství.
 • Organizace každodenního života, přítomnost stresových faktorů.
 • Přítomnost špatných návyků (kouření, zneužívání alkoholu).

Dámské recenze

V 26 letech ji přestala brát a otěhotněla až ve 33 letech. V gynekologii bylo všechno perfektní.

https://www.baby.ru/community/view/22621/forum/post/635528373/

Pil jsem 7 let pilulky. Po zrušení o šest měsíců později otěhotněla. S druhým dítětem to samé. Jako by se tělo zotavovalo se mnou do šesti měsíců.

https://www.baby.ru/community/view/22621/forum/post/635528373/

Moje sestra otěhotněla po 3 týdnech, kdy přestala užívat prášky, a měla dvojčata, i když předtím neměla naše rodina ani manžel jejího manžela dvojčata. Jak na to?.

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/planirovanie_beremennosti/kak_zaberemenit_posle_protivozachatochnyh_tabletok_by_kazyimovams_mail_ru/

Nevím, jak jsou vaše dívky, a všechno se zhoršilo, jakmile jsem je přestal pít, nejen že nemůžu otěhotnět rok, dochází k neustálým zpožděním, nejprve za 1-2 dny, pak dokonce i za měsíc, a gynekolog mě chce na ně „zasadit“, aby se cyklus normalizoval. A také jeden z mých přátel nemůže po otěhotnění hormony otěhotnět. Pila jsem je také tři roky.

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/planirovanie_beremennosti/kak_zaberemenit_posle_protivozachatochnyh_tabletok_by_kazyimovams_mail_ru/

Po užití antikoncepčních prostředků (a já jsem jim byl před operací předepsán, abych obnovil cyklus), byl mi předepsán kyselina listová a vitamín E, ale nejen jsem neotěhotněl, také jsem dostal období po 3,5 měsících. I když pili mnohem méně, pouze 4 měsíce. Ale nezoufejte, všechny organismy jsou naprosto odlišné, mám všechny ženské rány, které se drží jako magnet, a někdo spouští potrat každý měsíc, a ne jediné postranní bodnutí.

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/planirovanie_beremennosti/kak_zaberemenit_posle_protivozachatochnyh_tabletok_by_kazyimovams_mail_ru/

Vzal jsem si OK 1,5 roku. V prvním cyklu po zrušení otěhotněla. Pokud vím, lékaři obvykle doporučují počkat 2-3 měsíce. Ale v mém případě bylo těhotenství snadné, dítě je nyní 8 měsíců staré, pah-pah-pah, vše je v pořádku.

http://www.woman.ru/health/Pregnancy/thread/4049250/

A hned po zrušení Logestu jsem měl nevyvíjející se těhotenství, doktor řekl, že po OK jsem musel čekat 3 měsíce, poté, co jsem se nezačal vyvíjet, vzal jsem Logest po dobu 3 měsíců, poté byly 3 měsíce chráněny kondomy, a nyní 7 měsíců těhotenství, vše se zdá být v pořádku.

http://www.woman.ru/health/Pregnancy/thread/4049250/

1,5 roku nic nefungovalo, pak mi doktor doporučil otěhotnět po zrušení OK, pil Regulon po dobu 3 měsíců a pak musíte jednat, otěhotněli jste, ale těhotenství se ukázalo být mrtvé, vyčištěno, pak další lékař řekl, že byste to za žádných okolností neměli dělat 3 měsíce do zrušení po zrušení, jinak může skončit mimoděložním nebo zmrazeným těhotenstvím. Od té doby, co se stalo poprvé.

http://www.woman.ru/health/Pregnancy/thread/4049250/

V prvním měsíci se nám to nepodařilo, lékař nás na to okamžitě varoval, ale rozhodli jsme se zajistit sami sebe a po měsíci - všechno se stalo tak, jak by mělo.

Kiryana Mineevna

https://www.stranamam.ru/post/1534552/

Na pozadí zrušení jsem byl přidělen na těhotenství a já jsem pila 4 měsíce do Yariny. Třetí cyklus pokračuje po zrušení, zatímco se nic nestalo, všechno ostatní zbláznilo.

Gevochka

https://www.stranamam.ru/post/1534552/

Mnoho žen plánujících těhotenství se po zrušení OK rychle objevuje, a to i v prvním cyklu. Ale někdy je mateřství zpožděno o delší dobu. Je to kvůli individuální délce zotavení ženského těla. Zde hrají roli další faktory, včetně délky tablety a dokonce věku nastávající matky..

Těhotenství po antikoncepčních pilulkách

Drtivá většina všech žen užívajících antikoncepční pilulky plánuje v budoucnu, a možná i vícekrát, otěhotnět. Otázka a pravděpodobnost početí dítěte po zrušení OK tedy vyvstává poměrně často. A možná ani jeden: je možné otěhotnět po antikoncepčních pilulkách, jak rychle, jaké jsou šance, rizika, nuance atd..

V pokynech pravděpodobně najdete u každého moderního perorálního antikoncepčního prostředku upozornění, že těhotenství je možné v dalším cyklu po zrušení tablet. Ale všechno není tak jasné...

Obecně existuje poměrně zvláštní souvislost mezi antikoncepčními pilulkami a těhotenstvím, protože různé hormonální antikoncepční přípravky se užívají jak k prevenci pravděpodobné početí, a naopak - k jejímu urychlení.

Účinné látky antikoncepčního prostředku inhibují funkci vaječníků a dočasně ovulaci zastavují. V takovém spánkovém stavu mohou být vaječníky dostatečně dlouhé, ale po zrušení orálních antikoncepčních prostředků se postupně zotavují a často pracují s dvojitou horlivostí, kterou gynekologové používají pro některé formy neplodnosti. To znamená, že v mnoha případech, kdy žena neotěhotní, mohou jí být předepsány antikoncepční pilulky. Obvykle je kurz 2-4 měsíce a bezprostředně po zrušení OK dochází ve většině případů k těhotenství. Někdy je nutné provést několik takových kurzů: 3 měsíce, užívání tablet - 2 měsíce přestávka. Podobný přístup (tzv. Rebound efekt) pomáhá obnovit ovulaci.

Ale s antikoncepčním účelem bereme tablety mnohem déle než několik měsíců. Ovlivňuje délka užívání hormonálních léků možnost těhotenství v budoucnosti? Na tuto otázku odpoví různí odborníci různě.

Těhotenství po zrušení OK - kdy můžete otěhotnět po užití antikoncepčních tablet?

Perorální antikoncepční prostředky jsou běžnou metodou prevence nechtěného těhotenství. Mnoho žen je bere už roky. Po rozhodnutí o plánování početí vyvstává otázka, kdy nastane těhotenství po zrušení OK. Závisí to na několika faktorech..

Jak zrušit perorální antikoncepci?

Zpočátku, před začátkem plánování těhotenství, je žena postavena před úkol zastavit OK. Avšak mnoho lidí neví, jak správně zrušit hormonální antikoncepci. Některé ženy náhle přestanou pil tablety. Takové akce vedou k rozvoji hormonálního selhání a způsobují abstinenční syndrom.

Aby k tomu nedocházelo při zrušení perorálních antikoncepcí, je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. Před zastavením OK nezapomeňte dokončit zahájené balení až do konce a nezačínat nové.
 2. Nepřestávejte užívat antikoncepci v polovině kurzu.
 3. Je zakázáno sdílet prášky, aby se snížilo dávkování, „závislost“ na těle.

Kdy mohu otěhotnět po užití antikoncepčních tablet??

Období, po kterém těhotenství nastane po zrušení antikoncepce, je jiné. Ve většině případů, čím déle žena vzala OK, tím déle bude trvat úplné obnovení reprodukčního systému. Pokud například užívání hormonálních antikoncepčních prostředků trvalo 1 rok, je možné početí 1–3 měsíce po jejich zrušení.

Druhým určujícím faktorem, kdy je možné otěhotnět po zrušení antikoncepce, je věk ženy. Problém obnovení reprodukčního systému se často potýká s ženami staršími 30 let. Tito zástupci spravedlivého sexu od okamžiku ukončení užívání hormonálních léků k těhotenství mohou trvat i několik let.

Je možné otěhotnět okamžitě po vysazení antikoncepce?

Jak ukazují pozorování lékařů, k těhotenství po zrušení OK v prvním cyklu dochází často, ale ne vždy. Hormony obsažené v tabletách potlačují ovulační procesy. Vaječníky jsou v neaktivním stavu, takže proces jejich „probuzení“ může trvat roky. To však neznamená, že vaječníky zcela atrofovaly..

Často, po užití antikoncepčních prostředků, je pozorován opačný proces - pohlavní žlázy začínají pracovat ve zvýšeném režimu a po zrušení OK se vyvíjí vícenásobné těhotenství. Tento jev se nazývá odrazový efekt. Lékaři jej často používají k obnovení reprodukčního systému, procesu ovulace. Kurz OK pro zvýšení plodnosti je vyvíjen individuálně. Žena bere hormony několik měsíců a potom těhotenství nastane okamžitě po zrušení OK, již v 1-2 cyklu.

Neplánované těhotenství po zrušení OK

V praxi je těhotenství po zrušení OK v prvním měsíci často neplánované. Žena, která antikoncepci dlouhodobě používá, po ukončení používání zapomíná na potřebu použít jiné prostředky ochrany.

Aby tomu zabránili, gynekologové doporučují dodržovat následující pravidla:

 1. Zrušit OK pouze po předchozí dohodě s lékařem.
 2. Během vyšetření určete odborníka - vhodnou metodu pro další antikoncepci.
 3. Mechanické antikoncepční prostředky (kondomy, vaginální prsteny, uzávěry dělohy) používejte již při prvním pohlavním styku po zrušení OK.

Jak se připravit na těhotenství po zrušení OK?

Aby se předešlo možným negativním důsledkům, musí být vždy naplánováno pojetí dítěte. Těhotenství po OK může být spojeno s nestabilním hormonálním pozadím: sexuální žlázy potřebují čas, aby se vrátily k předchozímu pracovnímu rytmu. To má nepříznivý vliv na vývoj plodu..

Kromě toho se po dlouhodobém používání hormonálních kontraceptiv v těle snižuje koncentrace kyseliny listové. Lékaři doporučují tento vitamín zahájit 3 měsíce před početí. Po určitém časovém období můžete naplánovat těhotenství po zrušení OK.

Ovulace po zrušení OK

Dlouhodobé a nepřetržité používání OK vede k narušení ovulace. V důsledku změn v těle nemusí dojít k opuštění vajíčka z folikulu v každém cyklu - anovulačním menstruačním cyklu. Pokud lékaři po vyšetření přímo zjistí tento důvod pro dlouhou nepřítomnost těhotenství, ovulace je stimulována po zrušení OK.

Stojí za zmínku, že nedostatek ovulace není vždy spojen s užíváním OK. To je pozorováno pouze ve 3% případů nedostatku ovulace po vysazení hormonálních léků.

Mezi další možné důvody:

 • chronické patologie reprodukčního systému;
 • infekce močového ústrojí;
 • nádory v reprodukčním systému;
 • počátek těhotenství.

Koncepce po zrušení OK

Aby bylo zajištěno, že plánované těhotenství po ukončení užívání antikoncepčních pilulek přijde co nejdříve, lékaři radí ženám, aby dodržovaly několik jednoduchých pravidel.

 1. Spolu s užíváním OK používejte vitamíny.
 2. Vyberte a zrušte hormony pouze po lékařském schválení.
 3. Plánujte počátek nejdříve 3 měsíce po ukončení antikoncepce.
 4. Vyhněte se náhodnému pohlavnímu styku, abyste vyloučili infekci.
 5. Odmítněte špatné návyky, vést aktivní životní styl a jíst správně.

Příznaky těhotenství po zrušení OK

Ve většině případů je obtížnější stanovit těhotenství po perorální antikoncepci. Jejich příjem vede ke změně hormonálního pozadí. Výsledkem je, že klasické příznaky početí početí jsou rozmazané, nemají závažnost.

Mezi možné příznaky naznačující těhotenství po nedávném zrušení OK:

 • změny nálady;
 • podrážděnost;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • bolest v mléčných žlázách;
 • únava;
 • snížený výkon;
 • změna chuťových preferencí;
 • ráno nevolnost.

Kdy mohu otěhotnět po hormonálních tabletách?

Pokud žena otěhotní po hormonálních tabletách (nebo OK - orální antikoncepci), pak to obvykle neovlivní ložisko dítěte a jeho zdraví. Gynekologové doufají v takový abstinenční syndrom tím, že předepíšou krátký průběh užívání antikoncepcí. Naučte se, jak správně ovládat antikoncepci, co je třeba zvážit při ukončení kurzu a jaké termíny budou pro koncepci nejvýhodnější, učte se z našeho článku.

Jak antikoncepční prostředky ovlivňují tělo?

Mechanismus inhibice ovulace a překážek v početí je založen na skutečnosti, že přicházející syntetické hormony „signalizují“ hypofýze, že existuje spousta estrogenu a progesteronu, což znamená, že není třeba tvořit folitropin a lutropin. Při absenci těchto hormonů je funkce vaječníků potlačena. Obrazně se antikoncepční kurz nazývá „dovolená“ reprodukčního systému..

I když se vajíčko uvolní (ovulace) a oplodnění, pozměněné hormonální pozadí zabrání tomu, aby se vajíčko plodu připojilo ke stěně dělohy. Průchodnost cervikálního kanálu je snížena pro spermie.

Moderní antikoncepční prostředky obsahují relativně nízké dávky hormonů, takže se používají pro léčebné účely. Pomáhají obnovit rovnováhu mezi ženskými a mužskými hormony, jakož i mezi estradiolem a progesteronem. Pokud žena plánuje mít dítě, ale s pravidelným sexem až do početí, potom gynekologové doporučují pít antikoncepci, aby otěhotněli.

A zde je více o zrušení hormonálních antikoncepcí.

Cancellation Policy OK

V případě, že je pacientovi předepsán krátký průběh (obvykle 2-4 cykly), je důležité přísně dodržovat pravidelnost užívání tablet po celou tuto dobu. Berou se současně přesně 21 dní a 7 dní před začátkem dalšího balení. Před zrušením musí být předchozí balíček zcela opilý. Poté, co se objeví další krvácení, přestaňte brát.

Pokud dříve došlo k dlouhodobému užívání (více než rok), pak se někdy lékař nejprve převede na nízkodávkovou drogu po dobu 1 cyklu a antikoncepční prostředek se zruší. Je třeba mít na paměti, že zastavení hormonů v tomto případě zbavuje tělo hormonální podpory tak dobře známé.

K obnově normálních cyklů tedy dochází po dobu nejméně 3-5 měsíců. V tuto chvíli se může objevit depresivní nálada, poškození kůže, podrážděnost, snížená sexuální touha.

Podívejte se na video o syndromu výběru OK:

Mohu otěhotnět okamžitě po zrušení

Ve velmi vzácných případech ženy otěhotní i při užívání tablet. Tento účinek, i když je považován za nežádoucí, nezasahuje do následného nasazení dítěte. Ovária, odpočívaná po přestávce v hormonální produkci, začínají pracovat velmi aktivně.

Proto hned po hormonálních přípravcích a zvláštním chvění pokračuje první cyklus s ovulací. To lze vidět měřením teploty v konečníku. 2 týdny po skončení kurzu je těhotenství s největší pravděpodobností. Tento scénář je obvykle charakteristický pro mladou ženu, která nemá onemocnění reprodukčního systému a související metabolické poruchy, chronický zánět, špatné návyky.

Problémy, které mohou nastat

I když se samotné pojetí stalo, ale samotné tělo v prvním cyklu po zrušení nemá čas normalizovat svou vlastní hormonální produkci. Proto jsou takové nepříznivé změny pravděpodobně:

 • porušení cyklu - je kratší nebo delší než obvykle a menstruace je vzácná;
 • neexistují žádné měsíční měsíce a test ukazuje nepřítomnost těhotenství;
 • dlouhodobé užívání (od 3 let) změnilo složení krve a její koagulační schopnost, metabolismus tuků a uhlohydrátů.

Proto je nejlepší volbou pro ukončení užívání tablet navštívit lékaře 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím.

Po vyšetření dá gynekolog doporučení k obnovení hormonálního pozadí. To je zvláště důležité, pokud se žena dlouhodobě chrání..

Pokud byly všechny pokusy po léčbě neúspěšné, je třeba vyloučit nejčastější důvody:

 • člověk má málo spermií nebo je jejich pohyblivost slabá, objem spermií je snížen;
 • žena je na imunologické úrovni nekompatibilní s mužem (vytvářejí se protilátky proti proteinům spermatu);
 • u obou budoucích rodičů jsou hormonální selhání - onemocnění nadledvin, hypofýza, štítná žláza, diabetes mellitus;
 • existuje ohnisko (nebo několik) chronických infekčních procesů;
 • genetická onemocnění.

Když si můžete představit po hormonální pilulky

Pro výběr nejlepšího času pro početí je nutné vyšetření, testy a ultrazvuk gynekologa. Lékař vám obvykle doporučuje chránit se bariérovou metodou (čípky, tablety ve vagíně, kondom) po dobu nejméně 1 měsíce s krátkým průběhem a 3–5 po dlouhodobém příjmu hormonů. Během této doby by měla být obnovena vnitřní vrstva dělohy, měly by se akumulovat důležité biologicky aktivní sloučeniny, které budou potřebné pro příznivé těhotenství.

Ženy, které užívají pilulky nepřetržitě déle než rok, by měly pít vitaminy kyseliny listové. Pomůže předcházet abnormalitám plodu. Během hormonální terapie je absorpce této látky snížena.

Je třeba si uvědomit, že každý organismus je individuální. Jeden pacient může otěhotnět okamžitě, u jiného to bude trvat 2 roky po hormonálních tabletách. Moderní léky pomáhají většině žen otěhotnět. Důležitou roli hraje psychologický faktor - nadměrná koncentrace na oplodnění snižuje jeho pravděpodobnost.

Přijímací pravidla pro těhotenství

Pokud je pro zobrazení požadovaného dítěte zapotřebí antikoncepční prostředek, je třeba zvážit doporučení pro jeho použití:

 • projít diagnózou před začátkem kurzu - navštívit terapeuta, složit hlavní testy a v případě potřeby potřebujete kompletní vyšetření endokrinologem, gynekologem, genetikou (pokud se v rodině vyskytly případy dědičných chorob);
 • výběr léku a délka podávání jsou pouze na odpovědnosti lékaře;
 • plně dodržovat pravidla pro přijetí uvedená v pokynech a doporučeních gynekologa;
 • Pokud byla pilulka vynechána na začátku cyklu, došlo ke zvracení nebo průjmu, jsou nutné další prostředky ochrany po dobu 7 dnů, protože těhotenství na pozadí hormonů je nežádoucí;
 • pokud je nutné brát jiné antikoncepční přípravky, poraďte se s gynekologem o jejich kompatibilitě, nekombinujte tablety s dietními doplňky nebo bylinkami samostatně.

Pokud žena otěhotní po hormonální, jak se rodí

V případě, že žena nedodrží doporučení, kdy otěhotnět, a k oplodnění došlo okamžitě po ukončení kurzu, zvyšuje se šance na vícenásobné těhotenství. Dvojčata a trojčata (a více) se rodí kvůli zvýšené aktivaci vaječníků. Snaží se „cvičit“ po celou dobu odpočinku. Všechny ostatní charakteristiky těhotenství se neliší od normálu.

Obzvláště dobré je těhotenství při početí po 2 cyklech. Při delším používání hormonů, přítomnosti nemocí, věku 30 let, neobnoveného cyklu, hrozí potrat nebo se vyskytuje v raných stádiích. Proto je velmi důležité neplánovat těhotenství před vyšetřením..

Podívejte se na video o těhotenství po antikoncepčních pilulkách:

Ovlivní užívání tablet prášky?

Bylo zjištěno, že hormonální léčiva užívaná k antikoncepci jsou z těla dobře vylučována a nenarušují průběh těhotenství. I když k tomu došlo na pozadí dalšího postupu podávání, tablety jsou zrušeny, ale není nutné přerušit těhotenství. Nebyl žádný rozdíl ve stavu dětí narozených během zrušení antikoncepce a všech ostatních novorozenců.

Všechna rizika a komplikace pro ženu jsou podobné jako jakékoli těhotenství. Pokud bylo provedeno předběžné vyšetření a léčba nemocí nepříznivě ovlivňujících těhotenství, prognóza se dokonce ve srovnání se spontánním početím dokonce zlepší.

Funkce plánování těhotenství

Chcete-li porodit a porodit zdravé dítě, měli byste alespoň tři měsíce před plánovaným početím:

 • zajistit příjem nízkotučných bílkovin v rybách, kuřecích, krůtích, čerstvé zelenině, ovoci, celozrnných obilovinách, bobulích, mléčných výrobcích bez přísad;
 • omezit mastná masa, sladkosti, smažené, kořeněné a slané potraviny, používat konzervované potraviny na minimum;
 • přestat kouřit, pít alkohol, vystavovat škodlivým faktorům na pracovišti, snižovat pravděpodobnost stresu, uvolňovat nervové napětí pomocí aromaterapie, masáže, reflexologie;
 • po dohodě s gynekologem pít vitaminový přípravek, ve kterém je askorbová kyselina listová, skupina B, E, jakož i jód, selen a hořčík.

A tady je více o Yarinových hormonech.

Po hormonálních pilulkách je možné otěhotnět, mohou být dokonce použity k terapeutickým účelům. Doporučuje se vypít krátký chod (asi 3 cykly) a poté zrušit. Takové zrušení těhotenství je způsobeno obdobím ovariálního odpočinku, které zvyšuje šance na početí s přísným dodržováním pravidel pro přijetí.

Optimální doba pro oplodnění je druhý cyklus po konzumaci poslední pilulky. Pokud žena užívala antikoncepci po dlouhou dobu, bude vyžadovat tříměsíční postup zotavení. Tablety neovlivňují průběh těhotenství ani stav dítěte.

U polycystických vaječníků lze předepisovat hormony Yarin. Jejich složení zahrnuje estradiol, jehož dávka je 30 mcg. V Yarina Plus se zvyšuje. Jak pít lék?

Pokud víte, jak pít hormonální a také házet prášky, můžete se vyhnout komplikacím. Je důležité zvážit dobu přijetí, zejména u štítné žlázy. Během těhotenství pomůže rozvrh také zachovat plod. Jak snížit chuť k jídlu při užívání hormonální?

Hormonální diana je předepsána pro akné, zvýšený růst vlasů na obličeji a těle a vypadávání vlasů na hlavě. Droga pomáhá blokovat mužské androgeny. Diana 35 lze pít bez přestávky až 36 měsíců. Jak brát s hormonálním selháním?

Důležité je správné odstranění hormonálních antikoncepcí a také obnovení cyklu po ukončení léčby. Konec konců, koncepce a těhotenství závisí na tom. Existuje také abstinenční syndrom, který se odehrává hlavně samostatně. Jsou-li antikoncepční prostředky zrušeny, dochází ke komplikacím - neexistují období, vypadávání vlasů, deprese a objevuje se dermatitida. Účinky jsou nejlépe ošetřeny.

Hormony po porodu se docela aktivně mění. Existují určité náznaky, podle kterých lze podezření na selhání. V tomto případě jsou předloženy k analýze. Co se stane s hormony? Kdy se odrazí? Co zkontrolovat a jak obnovit u žen?

Těhotenství po zrušení hormonální antikoncepce: kdy můžete otěhotnět a jaký je odrazový efekt?

Vliv antikoncepce na budoucí těhotenství

Antikoncepční pilulky se v těchto dnech staly velmi populární a jejich počet výrazně vzrostl. Názory gynekologů ohledně plánování těhotenství pomocí antikoncepcí se často neshodují. Mnoho žen se proto zajímá o otázku: je těhotenství bezpečné po užití antikoncepčních tablet a jak brzy se můžete pokusit otěhotnět??

Příslušný gynekolog bude schopen konkrétně odpovědět na tuto otázku, která bude v závislosti na problémech a zvolené drogě schopna poskytnout doporučení.

Především to záleží na použitých finančních prostředcích a na zdraví dívky plánující početí, její věk a životní styl. Většina moderních hormonálních léků umožňuje otěhotnět po dobu 3-4 měsíců po vysazení antikoncepce.

Všechny orální nebo hormonální antikoncepční prostředky mají stejný vliv na tělo. Hormony dostupné v jejich složení - estrogen a progestin, mají na vajíčko inhibiční účinek. V důsledku toho nedochází k ovulaci a proces vstupu vajíčka do vejcovodu se zastaví. Druhým ochranným účinkem takových činidel je změna struktury endometria. V důsledku toho nemůže být vejce upevněno na endometrium kvůli jeho velikosti, protože se stává příliš tenkým, což je nevhodné pro upevnění oplodněného vajíčka.

Účinek antikoncepčních tablet: jaký je jejich účinek? 2

Existuje mnoho pilulek, které stojí od 500 do několika tisíc rublů. Princip a mechanismus práce je však totožný. Ženský reprodukční systém si nemůže zachovat své vlastnosti, pokud jsou ovlivněny různými drogami zvenku. Práce vaječníků je zcela nebo částečně zastavena; ovulace se stává vzácnou, zvyšuje se počet anovulačních měsíců; hlen se objeví v děložním čípku, aby bránil pohybu spermií.

Hormonální nasycení léčiv je příliš malé, ale nízká dávka může způsobit katastrofální změny. Zároveň zůstává možnost početí, takže je užitečné zjistit, jaké léky, pro které by fyziologické vlastnosti ženského těla měly nebo neměly být užívány.

Důležité! Vlastní výběr léků na kontrolu antikoncepce pro dlouhodobé použití může vést k poruchám endokrinního systému, způsobit mrtvici a vyvolat rozvoj diabetu, pyelonefritidy a onemocnění žlučových kamenů.

Rebound efekt - co to je?

Některé dívky, které se zajímají o problematiku těhotenství po antikoncepčních pilulkách, slyšely více než jednou o rebound efektu. V posledních desetiletích gynekologové často předepisují průběh perorálních kontraceptiv, aby se odrazil. Obvykle jsou takové schůzky nezbytné pro dívky, které žijí sexuálně, ale nemohou si představit dítě několik měsíců.

Jaký je odrazový efekt a jaký je hlavní princip jeho činnosti? Odrazovým efektem je těhotenství v důsledku zrušení hormonální antikoncepce. Aby se vyvolalo oplodnění vajíčka, lékař předepíše OK kurs po dobu asi 2-4 měsíců. V tomto okamžiku přestávají vaječníky fungovat, to znamená, že mají čas na odpočinek.

Po skončení kurzu musíte antikoncepci zrušit a přistoupit přímo k početí. Zrušení OK, které blokuje produkci ženských hormonů, dochází k jejich prudkému uvolňování, které způsobuje aktivní funkčnost vaječníků.

Jsou zde však některé nuance. Někteří lékaři nedoporučují otěhotnět v prvním měsíci po jejich zrušení, protože během podávání léku se endometrium dostatečně ztenčí a není schopné zajistit oplodněné vajíčko. Jiní odborníci si jsou jistí, že pokud je endometrium příliš tenké, pak se koncepce jednoduše nestane, v opačném případě se vajíčko úspěšně zafixuje a dojde k požadované těhotenství..

Tento proces se nazývá rebound efekt, ale tento druh léčby by měl být přísně řízen ošetřujícím lékařem. Před zahájením léčby OK je nutné podstoupit kompletní vyšetření a také provést testy na hormony, aby bylo možné vybrat nejvhodnější lék.

Za účelem odrazového účinku jsou předepisovány takové drogy, jako jsou Yarina plus, Jes, Janine atd. Po ukončení užívání hormonálních tablet nastane početí během 1-3 měsíců, pokud chybí, je třeba vyhledat pomoc odborníka a opakovat kurz.

Za žádných okolností byste neměli začít užívat perorální antikoncepci sami, protože to může způsobit hormonální selhání a vážné zdravotní problémy..

Důsledky užívání perorálních kontraceptiv

Všechny léky mají vedlejší účinky. Po přijetí OK se mohou objevit následující účinky:

 1. Vzhled akné na kůži.
 2. Nedostatek různých vitamínů a minerálů v těle, stejně jako kyselina listová.
 3. Menstruační nepravidelnosti.
 4. Porucha jater.
 5. Nedostatek jodu v těle.
 6. Porucha srážení krve.

OK pro zrušení politiky pro početí

Aby se předešlo komplikacím a možným následkům a aby se úspěšně otěhotnělo, je třeba vzít nejbezpečnější pilulky na kontrolu porodnosti a dodržovat některá pravidla. Nejčastěji jsou uvedeny v pokynech k danému léčivu nebo jsou obvykle hlášeny ošetřujícím lékařem.

Nemůžete náhle přerušit příjem

Kurz musí být dokončen v souladu se schématem popsaným v pokynech. Jinak se může objevit krvácení, bolest dělohy, cyklus může být přerušen nebo se nemusí objevit další menstruace. Proto je nutné dokončit začaté balení až do konce.

Počkejte na zotavovací cyklus

Obnovení cyklu po zrušení OK trvá v průměru 1 až 4 měsíce. Pokud v období údajné menstruace nezačne menstruace, je nutné provést těhotenský test nebo se poradit s lékařem. Někdy ovulace nenastane v prvním cyklu po zrušení nebo nastane ve špatném čase - příliš dříve nebo později. V takovém případě obvykle nemůžete dítě otěhotnět.

Vyplňte kompletní diagnózu

Dokonce i v procesu plánování těhotenství se doporučuje podstoupit kompletní vyšetření, které pomůže eliminovat výskyt závažných patologií, které narušují početí, jakož i možných infekcí a nemocí genitourinárního systému..

Princip působení perorálních antikoncepčních prostředků

Složení těchto léků zahrnuje několik hormonů najednou, jejichž úkolem je potlačit ovulaci u ženy, vznik určitého hlenu, který inhibuje pohyb spermií a zabraňuje jejich fúzi s vejcem.

OK jsou nezbytné k regulaci následujících procesů:

 1. Aby se zabránilo nechtěnému početí nebo při plánování dítěte, nemůže být žena v daném okamžiku těhotná.
 2. Pokud pravidelnost menstruačního cyklu selže.
 3. Pokud má žena v kritických dnech hojný výtok a silnou bolest.
 4. S gynekologickými chorobami nebo krvácením do dělohy.
 5. S chudokrevností, nedostatkem železa.
 6. Pro odstranění akné, vyrážky a jiných kožních onemocnění.

Perorální antikoncepční prostředky jsou předepisovány, aby se zabránilo nežádoucímu početí, jako léčba některých gynekologických a kožních onemocnění..

Tyto léky mají vedlejší účinky, ale jsou zanedbatelné. Žádný účinek na endokrinní systém.

Pravda a mýty o vlivu OK

Existuje několik názorů na vliv hormonální antikoncepce na ženské tělo. Některé z nich jsou mýty a některé jsou fakta:

 1. Po zrušení OK zvyšuje šance na vícenásobné těhotenství - pravda. Po zastavení hormonů fungují vaječníky mnohem aktivněji, což může vést ke dvěma ovulacím nebo maturaci dominantních folikulů v množství dvou nebo více jednotek. To vede k vícenásobnému těhotenství..
 2. Dlouhodobé používání OK potlačuje reprodukční funkce - mýtus. Nepochybně však před tímto názorem byla skutečnost, s vývojem farmakologických přípravků a medicíny se však tato skutečnost stala mýtem. Ale stojí za zmínku, že po 30 letech musíte být s OK v pořádku a pravidelně si dělat přestávky.
 3. Hormony jsou nebezpečné pro nenarozené dítě - mýtus. Nemohou se akumulovat natolik, aby ublížili dítěti. Moderní drogy jsou navíc bezpečné a zcela vyloučené z těla ženy.

Chcete-li chránit sebe a své nenarozené dítě, dodržujte dvě základní pravidla - pouze hormonální antikoncepci by si měl zvolit pouze gynekolog, vaším úkolem je dodržovat pokyny a schéma užívání drog. Pokud nemůžete dítě otěhotnět dlouho (více než rok), musíte vyhledat gynekologa, možná se obrátit na reprodukční centrum.

Po kterém častěji pojetí dvojčat?

Existuje mnoho moderních hormonálních antikoncepcí..

Podle pozorování ruských lékařů se dvojčata po zrušení COC objevují v důsledku užívání následujících drog:

 1. Regulon. Žena užívající Regulon může plánovat početí teprve 3 měsíce po jeho zrušení. Statistiky říkají: v takových případech dochází k těhotenství mezi 3 a 18 pokusy (cykly), což je považováno za normu. První týdny po ukončení léčby Regulonem se reprodukční systém ženy postupně připravuje na nezávislé fungování. Během této doby tělo zcela odstraňuje zbytky hormonů.
 2. Yarina a Jess. Tyto léky mají podobné složení, ale dávkování hormonů v tabletách Jess je o něco nižší. Koncepce může být plánována 3 měsíce po zrušení těchto antikoncepčních prostředků. Žena musí být připravena na dvě možnosti: rané těhotenství v prvních dvou cyklech po pauze nebo otěhotnět o něco později - asi o rok později. Během této doby je menstruační cyklus zpravidla plně obnoven. Přesnější doba početí závisí na délce užívání těchto léků.
 3. Novinet. Po ukončení užívání tablet Novinet není nutné před počátkem pozorovat pauzu. Většina gynekologů však stále doporučuje čekat 3 měsíce na úplné zotavení menstruačního cyklu. V některých případech mohou v prvních měsících vzniknout potíže, například absence pravidelných dob. U některých žen proto těhotenství nastává na konci prvního roku po vysazení, zatímco jiné těhotenství doslova otěhotní v prvním cyklu.

Poznámka: Složky všech těchto léků se z těla velmi brzy vylučují. Raná početí proto neovlivňuje průběh těhotenství a stav plodu.

Po zrušení COC se však žena může setkat s některými obtížemi:

 • Porucha menstruačního cyklu (úplná absence menstruace, prodloužení nebo zkrácení cyklu).
 • Kardiovaskulární onemocnění (křečové žíly, trombóza, angina pectoris).
 • Problémy s početí (mohou se objevit u žen, které užívají tablety déle než 3 roky).
 • Porušení metabolismu uhlohydrátů a lipidů (často se vyskytuje u kouření žen).


Budete mít zájem to vědět

Jak dělat CTG během těhotenství s dvojčaty?

Jak kyselina listová ovlivňuje počet dvojčat? Přečtěte si zde.

Jak brát duphaston, když rodí dvojčata? Zjistěte zde.

Funkce obnovy a plánování koncepce

Než začnete plánovat těhotenství po OK, musíte dát svému tělu čas na zotavení.

Porodníci-gynekologové doporučují používání kondomů během 1-2 měsíců po ukončení užívání hormonálních léků. Během této doby bude žena schopna pečlivě se vypořádat se svým zdravím a podrobit se důkladnému vyšetření.

Tentokrát se věnuje obnovování hormonálního pozadí, protože při užívání COC „endokrinní žlázy ženy“ odpočívaly ”a hormonální pilulky převzaly svou funkci. Po 2-3 měsících většina žen normalizuje hormony a stanoví správný menstruační cyklus..

U převážné většiny párů nastává těhotenství 3 až 6 měsíců po ukončení užívání hormonální antikoncepce.

Podmínky konečné obnovy reprodukčních funkcí jsou individuální pro každou ženu a jsou spojeny s celkovým zdravotním stavem, délkou a přesností užívání OK, hladinou hormonů v nich obsažených.

Těhotenství po dlouhodobém užívání COC

Pokud užíváte pilulky po dlouhou dobu, potom vaječníky usnou, děloha vyschne a nebudete otěhotnět. Odkud pocházejí tyto husté myšlenky a co říká věda?

"Už rok beru pilulky na antikoncepci." Musím si dát pauzu?
- plánujete těhotenství?
- Ne, neplánuji další rok a půl..
- Tak proč si musíš udělat pauzu?
- Říkají, že nemůžete pít dlouho! Pak nebudete otěhotnět nebo budete muset být léčeni po dlouhou dobu.

Po mnoho let jsem nemohl pochopit, odkud tato doporučení vycházejí. Ne v žádné antikoncepční příručce, v žádné studijní příručce ani v žádném vědeckém článku jsem se nikdy nesetkal s údaji o potřebě „odpočinku“ po dlouhodobém používání hormonálních antikoncepcí.

Hormonální antikoncepce byla původně koncipována jako reverzibilní metoda - schopnost otěhotnění je rychle obnovena. Přesto je strach, že vaječníky „usnou a nevstanou“, zcela běžný.

Věřím, že čelíme určitému druhu gynekologického folklóru. Doporučení „přestávku“ při užívání COC se předává z úst do úst od starší generace gynekologů k mladším. Toto nepsané pravidlo může vycházet z metodických dopisů ministerstva zdravotnictví SSSR, vydaných ve stovkách tisíc výtisků v letech 1981 a 1985. V těch dnech v SSSR se věřilo, že počet kontraindikací k hormonální antikoncepci byl obrovský, a vedlejší účinky byly tak zničující, že jmenování KOC sovětským lékařem zpochybňuje jeho odbornou způsobilost 1.

"V naší zemi není ani zdaleka neobvyklé, že by lékař upřímně věřil, že při přijímání COC je třeba přerušit."
Khamoshina - MD, profesor, Ústav porodnictví a gynekologie, Univerzita přátelství národů Ruska.

Uplynulo více než 30 let. Mladí studenti a mladí lékaři těchto konfliktních časů vstoupili do období významné profesní zralosti a klinické autority. Dojem mládí je nejjasnější. Je možné, že mnozí při zachování mimořádně opatrného přístupu k hormonální antikoncepci ignorují data z moderních studií a doporučení WHO pro antikoncepci 2.

Jak je taková opatrnost odůvodněna?

Každý porodník-gynekolog v "prasátko" je celá řada takových příběhů. Tento případ předložil lékař lékařských věd, profesor M. B. Khamoshina 3.

Mladá žena, která užívala COC s nízkou dávkou po dobu 8 měsíců, aplikovala preventivní léčbu na prenatální kliniku. Droga byla dobře tolerována, byl jsem spokojený s vybranou metodou antikoncepce.

U pacienta byl proveden ultrazvuk, podle kterého dospěl lékař nejvyšší kategorie k závěru: „Máte malou dělohu a nikdy nebudou děti. Jsi blázen? Okamžitě zrušte hormonální drogu, zvedneme vaši dělohu! “ Žena samozřejmě okamžitě přestala brát takové „nebezpečné“ pilulky a podle lékařského předpisu začala „zvyšovat dělohu“ pomocí Cyclo-Proginova. Přesně o 2 měsíce později se děloha rozrostla na 6 týdnů těhotenství a pacientka se vydala na potrat. Samozřejmě, tato žena, klidně a šťastně užívající COC, bylo vše v pořádku. Před návštěvou u lékaře.

Snížení velikosti vaječníků a dělohy při dlouhodobém používání COC je známým jevem. V letech 2011–2014 skupina dánských vědců vedená Petersenem 4 přesvědčivě ukázala, že u žen užívajících orální antikoncepci se objem vaječníků snižuje dvakrát a hladina AMH (antimullerového hormonu - koreluje s počtem „fit“ folikulů ve vaječnících) klesá o 19 % Autoři však zdůrazňují, že tento účinek je zcela reverzibilní..

Úzkost u pacienta může být způsobena nedostatkem nezávislé menstruace po ukončení COC. To je přesně ten případ, kdy musíte trochu počkat a nechat tělo „probudit se“, ale neběhat na léčbu, zatímco shromažďujeme „expertní“ názor druhých, že nyní je vše definitivně pryč a KOK zničil váš život. Spontánní menstruace je obnovena během jednoho až dvou cyklů.

U většiny žen je schopnost otěhotnění vracet ihned po ukončení COC. Na počátku mé lékařské praxe, s některými formami neplodnosti (s poruchami ovulace), byl úspěšně použit efekt „rebound“ nebo abstinenční efekt: pacientovi bylo doporučeno užívat perorální antikoncepci po dobu 6 měsíců, aby se zvýšila pravděpodobnost ovulačních cyklů a nástup těhotenství. Tato metoda má jednu významnou nevýhodu, která vážně omezuje její použití dnes: ve srovnání s IVF to zabere hodně času.

Problematika obnovy plodnosti byla pečlivě studována v různých studiích - s nástupem těhotenství nedochází k žádným zpožděním. Každá pátá žena otěhotní v prvním cyklu po vysazení léku.

Žena může otěhotnět okamžitě po ukončení užívání COC (obr. 1 5)

 • 21,1% žen otěhotní po jednom cyklu;
 • 45,7% žen otěhotní po 3 cyklech;
 • 79,4% žen otěhotní po 12 cyklech.

U žen, které používaly bariérovou antikoncepci nebo přirozené metody plánování rodiny, byly získány přesně stejné údaje o frekvenci těhotenství. Výše neplodnosti v manželství u žen užívajících COC se rovná průměrné populaci.

Moderní věda navíc považuje za problém, že po ukončení užívání COC ženy otěhotní příliš rychle, aniž by měly čas nashromáždit dostatek folátů v těle, aby zabránily malformacím plodu a defektům nervové trubice. Folát se v těle hromadí pomalu, takže zahájení léčby je 2–3 měsíce před početí.

Alternativou může být použití antikoncepčních prostředků obohacených metafollinem (Jess Plus nebo Yarin Plus). Pro pacientky, které plánují těhotenství v dohledné době, se doporučují antikoncepční prostředky..

Jak dlouho mohu vzít COC

Hlavním požadavkem na výzkum plodnosti je krátká doba užívání perorální antikoncepce účastníky. V různých studiích je to organizováno různými způsoby, obvykle je toto období 1-2–4 roky. Dlouhodobé užívání COC déle než 4 roky.

Je velmi obtížné zorganizovat takovou studii pro ženy, které používají COC 5–10 let. Nevidíte často ženu, která má pravidelný sexuální život a potřebuje stálou antikoncepci po dobu 10 let. Život nás buď odděluje od milovaných, potom se nás rozvede od manžela, pak se reprodukční plány změní ve prospěch plození. Je téměř nemožné soustředit alespoň několik stovek takových pacientů pod dohledem lékařských vědců.

To je důvod, proč moderní medicína k otázce "Jak dlouho mohu vzít COC?" dává vyhýbavou odpověď: „Stejně jako žena potřebuje tento druh antikoncepce“.

"Ale můj příteli..."

Na internetu můžete snadno najít stovky a tisíce komentářů o tom, jak někdo hloupě vzal COC, a pak nemohl otěhotnět, byl léčen po dlouhou dobu, vaječníky zaspávaly, menstruace zmizela... V takových případech je zcela zbytečné vstoupit do diskuse. COC tím, že poskytuje pravidelné menstruační reakce, jsou docela schopné maskovat vážné problémy s reprodukčním systémem.

Důvody předčasného vyčerpání vaječníků mohou být hodně: dědičnost, ztráta hmotnosti, stres, endokrinní a autoimunitní onemocnění, virové infekce, pánevní chirurgie a zánětlivé procesy. Proto je před výběrem léku důležitá podrobná konverzace s lékařem, vyjasnění situace a stanovení správné diagnózy před použitím COC..

Pokud přestávky na cyklus nebo dvě ohrožené ženy pouze s neplánovaným těhotenstvím, nemusí tato diskuse dokonce začít. Zdá se, že to, co je špatné, je žít bez pilulky po dobu několika měsíců v roce?

Bohužel obnovení COC po přestávce trvající déle než 4 týdny je spojeno se zvýšeným rizikem žilní tromboembólie. Příště si povíme o antikoncepci a trombóze..

1. Radzinsky V. Ye., Khamoshina M. B. Factologie „upřímných chyb“. Postoj ruských lékařů k hormonální antikoncepci / V.E. Radzinsky, M. B. Khamoshina // Status Praesens. 2011. - č. 3 - S. 16–19.
2.http: //www.who.int/reproductivehealth/publications/family_planning/MEC-5/en/
3. Na základě materiálů All-ruského vědecko-praktického semináře „Reprodukční potenciál Ruska: verze a rozpory“, Soči, 3. září 2011. Přepis úplného zvukového záznamu brainstormingu je k dispozici na www.praesens.ru.
4. Peterson K. B. Ovarianova rezerva hodnocení u uživatelů orální antikoncepce, kteří hledají rady ohledně plodnosti na reprodukční délce // Human Reproduction, 2015. Vol. 30. č. 10. P. 2364–2375.
5. Údaje jsou prezentovány ve formě bodového odhadu (plná čára) s horní a dolní 95% CI (přerušovaná čára) a vztahují se na ženy, které v souvislosti s plánováním těhotenství přesně zrušily užívání COC (n = 2064). Cronin M. a kol. Míra těhotenství po použití drospirenonu a dalších perorálních kontraceptiv obsahujících progestin. Obstetrics & Gynecology, 2009. roč. 114 (3). P. 616–22.

Související produkty: Klayra, Zoely, Yarina, Jes, Diane-35, Jeanine, Marvelon, Femoden, Belara, Mercilon, Logest

Články O Neplodnosti