Hlavní Testy

Těhotenství po 40 letech s negativním Rh

Rh faktor je speciální protein umístěný na povrchu červených krvinek - červených krvinek. Pokud je tento protein, pak je krev Rh-pozitivní, a pokud není - Rh-negativní. Absence nebo přítomnost faktoru Rh nemá žádný vliv na pohodu člověka, ženy však mohou během těhotenství zažít konflikt Rhesus, což pro plod představuje závažné riziko..

Ke konfliktu Rhesus dochází, když je faktor Rhesus v matce negativní a v otci pozitivní. Pokud dítě zdědí pozitivní Rh faktor otce, pak tělo ženy s Rh-negativní krví může vnímat těhotenství jako něco cizího a začne produkovat protilátky, které „napadnou“ cizí buňky. Tyto buňky pronikají krví dítěte a začínají ničit Rh-pozitivní červené krvinky, jejichž funkcí je dodávat kyslík do tkání a orgánů vyvíjejícího se dítěte..

Nedostatek kyslíku pro plod, který se právě začíná tvořit, je tragický. Nejčastěji takové těhotenství končí potratem, narozením předčasně narozených dětí a dokonce i mrtvě narozenými. I když dítě přežije, riskuje, že se narodí vážně nemocným. Může být ovlivněn mozek, srdce, játra, ledviny a centrální nervový systém. Proto je při takovém těhotenství nutné gynekologa neustále pozorovat a léčbu neodmítnout.

Faktor Rhesus je genetický rys těla, je zděděn, stejně jako barva kůže a očí. Rhesus nezávisí na krevním typu. Je nemožné změnit faktor Rh jinými léky a jinými způsoby léčby, zůstává stejný až do konce života.

Pokud je těhotná Rh pozitivní, neměla by se bát komplikací během těhotenství. Rhesus - prostě nemůže mít konflikt. I když je krev otce Rh negativní a bude zděděna dítětem, Rhesusi - žena nebude mít během těhotenství konflikt.

Starosti by měly být pouze v případě, že žena, která plánuje mít dítě, má Rhesus negativní. Ideální volba v případech, kdy má člověk faktor Rhesus také negativní. Pokud má Rhesus pozitivní, pak bude dítě určitě stejné jako jeho otec. Pozitivní rhesus krev je dominantní a jako silnější rys je často zděděn.

Podle statistik je většina lidí s pozitivními infekcemi rhesus kolem 85% a lidé s negativními infekcemi rhesus pouze 15%. Odmítněte porodit, pokud má žena Rhesus negativní a těhotenství přišlo od muže s Rh-pozitivní krví, samozřejmě by nemělo být. Obzvláště pokud má žena první těhotenství.

Šance na rhesusův konflikt u primiparous žen je zanedbatelná, je to jen 1,5%. Zde je však nutné předem naplánovat druhé a třetí těhotenství u žen s negativní Rhesusovou krví. Faktem je, že s každým dalším těhotenstvím se výrazně zvyšuje obsah protilátek, které ničí Rh-pozitivní červené krvinky, v krvi. Už ve druhém a třetím těhotenství se jim již daří růst do velkých rozměrů a mnohem snáze pronikají krví dítěte.

Jakékoli těhotenství a krevní transfuze zvyšuje počet protilátek v krvi ženy s negativním Rh. Riziko rhesus - konfliktu se mnohokrát zvyšuje po potratu, potratu a mimoděložním těhotenství. Proto po porodu, transfuzi krve, potratech a potratu musí ženy s negativním Rhesus provést intramuskulární injekci imunoglobulinu anti-Rhesus nejpozději 3 dny.

Fototerapie žloutenky u novorozence narozené u Rh-negativní matky

Po těhotenství musí žena ohrožená konfliktem Rhesus:
- Přijďte na prenatální kliniku a zaregistrujte se ihned, jakmile se dozvědí o těhotenství.
- Darujte krev ze žíly, abyste pravidelně stanovili hladinu protilátek, počínaje 8. týdnem těhotenství.
- Včasné vyšetření ultrazvukem, kardiointervalografií (CTG) a dopplerometrie proveďte testy, které předepíše gynekolog. Nezapomeňte navštívit lékaře ve dnech, které uvádí, a přísně dodržovat všechny jeho pokyny.
- Neodmítávejte podávání imunoglobulinu proti Rhesus v 28. týdnu těhotenství a v případě komplikací i po 6. týdnu. Tyto postupy pomáhají zabránit tvorbě protilátek..

Pokud má dítě Rh pozitivní, mělo by se po porodu novorozené matky podání imunoglobulinu anti-Rhesus opakovat, aby se zabránilo následkům Rhesus v následujících těhotenstvích. V případech, kdy se dítě narodilo císařským řezem nebo narozením dvojčat, by měl být imunoglobulin proti Rhesus zaveden dvakrát..

Naštěstí dnes v arzenálu lékařů existují nové léky a metody, které významně snižují riziko intrauterinní smrti dítěte u matky s negativním faktorem Rhesus. Již v počátečních stadiích těhotenství může gynekolog určit krevním testem na přítomnost Rhesusova konfliktu a podle výsledků ultrazvuku zjistit, kolik toho dítě trpí.

Pokud ultrazvuk vykazuje přítomnost hemolytického onemocnění u plodu, jako je zvýšení průtoku krve v mozku nebo velikosti jater, k přesnější diagnostice onemocnění se používá kordocentéza nebo amniocentéza. Během Cordocentesis je odebrána fetální krev z pupeční šňůry pro analýzu pod ultrazvukovou kontrolou, aby se stanovila její skupina a rhesus, hladina hemoglobinu a bilorubinu, počet protilátek na červených krvinek a další indikátory. Během amniocentézy se část amniotické tekutiny odebere k analýze a stanoví se její složení, čímž je plod připraven pro intrauterinní život.

Tyto diagnostické metody bohužel mohou vést ke komplikacím, ale vědci dosud nepřišli s jinými metodami, které by identifikovaly závažnost komplikací Rhesusova konfliktu. S jejich pomocí existuje skutečná příležitost předepsat léčbu a pomoci dítěti zůstat zdravým včas a bez léčby vede hemolytické onemocnění plodu k fetální smrti dítěte.

- Vraťte se k obsahu v sekci Porodnictví

Rh negativní těhotenství po 40 letech

Těhotenství ve věku 40 a více let: jak skutečné?

Některé ženy rodí po 40 letech. Jak vysoké je riziko potratu a porodu nezdravého dítěte? Jak se na to lékaři dívají? V mém případě: jsou již dva synové: 15 a 4 roky. Z přitěžujícího: negativní Rh faktor, velmi špatný zrak (více než mínus 10). Okamžitě si udělám rezervaci - ještě nejsem těhotná, ale tento sen sedí v mé hlavě. Odvezu ji ode mě, ale ona se vrací. Samozřejmě, že chápu, že se musíte poradit s lékařem, ale myslím si, že lékař odradí. Nejsem z Moskvy, nejsou tam žádné velké peníze. Z finančního hlediska bude třetí dítě tahat

V mé rodině je mnoho žen, které porodily čtyřicet. Nejsou blázni / šílenci. Rhesus plete, také zrak. To však není rozhodující. Věk není alarmující, pokud neexistují žádná závažná chronická onemocnění. Obtížné, ale možné. Hodně štěstí, autor.

Autorka, která byla nedávno v ordinaci, náhodou chytila ​​oko těhotné karty. Ohromující počet budoucích matek narozených v letech 1968-72 To je mimochodem. K tématu Nevím, co napsat, víte lépe.

moje matka porodila 42 a vynikající! Nebojte se, že se splní sen a je mi 21! Byl jsem šokován, ale hlavní věc je, že máma byla šťastná

Hlavní věc je plán ploutví. jinak jsou moji rodiče v krizi téměř bez práce. takže si myslím, že budu muset brzy pomoci, ale to je samozřejmě trochu matoucí

Vezměte si lépe dívku z dětského domova. A tělo je snazší a pro duši dobrý skutek a dítě zachraňte. Nechceš třetího syna?

Ležel jsem se ženou v porodnici, bylo jí 40 + první dítě, samozřejmě měli problémy, ale všechno bylo vyřešeno, pak jsme se spolu viděli 4,5 měsíce - všechno s nimi bylo v pořádku. Říká, že lituje, že byla taková blázen a nedělala dřív a hodně, protože Nevěděl jsem, jaké to bylo štěstí. Mimochodem, její těhotenství bylo náhodné, ona se na ni nepřipravila, prostě se rozhodla, že pokud vydrží, znamená to osud, ale ne, ne..

Autor, jen ve „vážném“ věku

Těhotenství po 40 letech - na co se připravit, pokud bude čáp pozdě?

Moderní ženy často odkládají narození dítěte, snaží se dělat kariéru, zajišťují materiální pohodu nebo prostě „žijí pro sebe“. Příroda však určila určitý věk pro těhotenství, jehož optimální interval je považován za 22–26 let. Pozdní těhotenství po 40 je nepředvídatelné. To může být přeneseno jednodušší než první v mládí nebo zjistit všechny potíže gestačních komplikací.

Je možné otěhotnět přirozeně?

V ováriích v době puberty existuje určitý počet vajíček, která jsou přidělována na celé reprodukční období, je nemožné zvýšit jejich počet. Proto od první menstruace začíná postupné vyčerpání ovariální folikulární rezervy.

V dospělosti se po 35 letech počet poškozených vajec zvyšuje. Jedná se o přirozený proces, který závisí na životním stylu, povaze práce a druhu jídla. Počet cyklů s ovulací je také snížen, někdy může menstruace přijít bez zrání vajec.

Pravděpodobnost těhotenství po 40 letech přirozeným způsobem je 5%. Čím je starší věk, tím nižší je toto procento. Někteří se domnívají, že je to dobrá příležitost nepoužívat speciální metody antikoncepce. Tato mylná představa však vede k neplánovanému pojetí.

Pro ty, kteří záměrně chtějí otěhotnět ve vyšším věku, nevzdávají se pokusů o přirozené oplodnění, vypočítávají dny ovulace, pravděpodobnost se může výrazně zvýšit. To však nezaručuje úspěšné uložení a narození zdravého dítěte. Rizika po 40 letech výrazně převyšují rizika v mladém věku.

Proces početí, který je plánován na dny a hodiny, je únavný. K oplodnění někdy dochází nejen vinou ženy, ale také jejího manžela, jehož plodnost se v dospělosti také snižuje

těhotenství ve 40 letech s negativním Rhesusem

Těhotenství v přítomnosti negativního faktoru Rhesus.

V takových případech vyžaduje negativní Rh faktor u těhotné ženy přísný dohled lékařů.

kdo plánuje těhotenství na 40

Těhotenství po 40 - vědomý přístup k mateřství

Anna, 39 let: „Celý svůj život jsem si stanovovala vysoké cíle a vždy je dosahovala. Zlatá medaile ve škole, dvě vyznamenání, závratná kariéra - to vše bylo dáno snadno, ale zároveň nezanechal čas na dlouhodobý vztah a ještě více tak manželství. Oženil jsem se v 35 letech velkou láskou.

Pět let jsme si tento vztah užívali, nemysleli na dědice. Povědomí o připravenosti na mateřství přišlo až po 39. narozeninách. Zdálo se, že se mi něco v hlavě mění, najednou jsem si začal kolem sebe všimnout, že jsem vždycky ignoroval: mladé dívky s kočárky, smích dětí na plošině pod okny, hrdost přátel pro již dospělé děti školáků. Chci dítě, ale poprvé v životě se obávám, že se nedokážu vypořádat. Nejvíc se obávám o zdraví, protože k tomu, abych mohla porodit a porodit zdravé dítě, musíte mít silné tělo, které po mnoha letech šokové práce po dobu 16 hodin denně se nemohu chlubit... "

Victoria, 41 let: „Poprvé jsem se oženil ve 21 letech. Patnáct let jsme neměli žádné děti. Šel jsem kolem mnoha lékařů, kteří tvrdili, že všechno je v pořádku s mým zdravím. Můj manžel také tvrdil, že je zdravý, a poslal mě k novému specialistovi. Strávili jsme spoustu peněz za lékaře a alternativní medicínu. Jednou, o několik let později, se mi manžel ve zjevení přiznal, že je neúrodný. Věděl to od samého začátku. Nemohl jsem přežít zradu a požádat o rozvod. Nyní je vedle mě další člověk. Je milující, spolehlivý a opravdu chce děti. Také sní o splnění mé dlouhodobé touhy stát se matkou, ale těhotenství po čtyřiceti mě děsí. Koneckonců, starší matka je velkým rizikem pro zdraví dítěte. "Nepřežiju, pokud kvůli mému věku bude mít dítě zdravotní problémy..."

Těhotná

Rh negativní těhotenství

Dámy, „šťastní“ majitelé negativního onemocnění rhesus, kteří porodili Rh pozitivního muže, jak pokračovalo těhotenství? jak to vzali? jak jsi porodila? Zejména se zajímají o 2-3 těhotenství nebo po potratu. Je ďábel tak hrozný, že je maloval na internetu?

Představovali hrozbu potratu kvůli konfliktu s Rhesusem, ale ve skutečnosti tam nic takového nebylo. Snadno vydržel, nebyly tam žádné problémy, ani toxikóza nebyla. Poslední trimestr těhotenství byl v létě, horko bylo hrozné, ale také jsem teplo vedl dokonale. Porodila relativně snadno, i když omylem porodila sama lékaře - dítě sedělo na papeži, teoreticky to bylo nutné.

Doktor řekl, že problémy mohou být s druhým těhotenstvím, protože tělo může plod odmítnout, protože ho považuje za cizí, nebo bude těhotenství obtížné.

Dobré odpoledne, autore. Mám Rhesusovu negativitu, můj manžel je pozitivní. vzali jsme tři. první - potrat, druhé dva - porod, těhotenství proběhlo dobře, toxikóza jen těžce utrpěla, během té, kterou vezmeme. až 5 měsíců, v jiném až do narození. porodila dvě zdravé dcery. Mám 2 negativní krevní skupiny, můj manžel 3. dcery se ukázaly s 2 dal a 3 dát ve skupinách

Těhotenství postupuje normálně, ne horší než ostatní, došlo k mírné toxikóze, asi 1,5 měsíce, ale šel jsem s ním pracovat a můj kamarád byl v toxikóze v nemocnici

Těhotenství postupuje normálně, ne horší než ostatní, došlo k mírné toxikóze, asi 1,5 měsíce, ale šel jsem s ním pracovat a můj kamarád byl v toxikóze v nemocnici

Časté u starších lidí

Dobré odpoledne, autore. Mám Rhesusovu negativitu, můj manžel je pozitivní. vzali jsme tři. první - potrat, druhé dva - porod, těhotenství proběhlo dobře, toxikóza jen těžce utrpěla, během té, kterou vezmeme. až 5 měsíců, v jiném až do narození. porodila dvě zdravé dcery. Mám 2 negativní krevní skupiny, můj manžel 3. dcery

Negativní Rhesus během těhotenství není důvodem k odepření radosti z mateřství

Podle lékařských statistik se mnoho životů nezachrání kvůli skutečnosti, že lidé jednoduše neznali svůj krevní typ nebo Rh.

Pokud jde o těhotenství, neznalost skutečnosti, že žena je Rh-negativní a neposkytuje nezbytnou lékařskou péči, by mohla stát život plodu. Jednoduše řečeno, to je jeden z důvodů potratů..

Teď se to samozřejmě nestane - 21. století na zahradě - problém Rh negativity u těhotných žen však zůstává.

Co je Rh faktor?

Lidská krev je testována v laboratorních podmínkách a neustále se studuje. Zároveň stále více nových systémů „počítání a čtení“ informací, které každá tekutina nese, a krev, která je biologickou tekutinou, tím více..

Existuje systém ABO. V rámci tohoto systému se rozlišuje jeden z nejdůležitějších antigenů - antigen D. Je to on, kdo určuje lidskou krev Rhesus.

Pokud je D nalezen na povrchu červených krvinek, pak je rhesus osoby, která krev odebrala pro analýzu, pozitivní. Pokud v krvi není žádný antigen D, lze s jistotou říci, že Rh faktor je negativní.

Laboratorní testy se provádějí na základě definice tohoto antigenu, aby se stanovil faktor Rh osoby. Medicína pokročila daleko vpřed, takže jsou vyráběny velmi rychle a nejsou složité.

Mimochodem, každý člověk musí znát krevní skupinu i faktor Rh. To může být nezbytné v krizových situacích, během krevní transfúze a pro těhotné ženy - zejména.

Co je to konflikt rhesus?

Pokud má matka negativní faktor Rhesus a otec je pozitivní, je pravděpodobnost, že jejich dítě bude mít také faktor Rhesus, pozitivní, je více než 60%.

Tabulka a hodnota faktorů Rh

Mnoho z nás ví, že krev je pozitivní a negativní. Tato hodnota závisí na přítomnosti konkrétního proteinu v lidském těle. Rhesusův faktor je individuální vlastností každé osoby. Tento ukazatel má zvláštní význam pro transfuzi krve a dítě. Jak faktor ovlivňuje lidský život a proč jsou lidé, kteří tento protein vůbec nemají?

Popis

Co jsou faktory rhesus? Rhesus je speciální proteinová sloučenina na povrchu červených krvinek. Tento protein byl poprvé objeven v roce 1940, tj. 40 let po objevení systému krevních skupin. Celých těchto 40 let se lékaři snažili pochopit, proč při transfuzi z jednoho pacienta na druhého došlo k úmrtí, přestože infuzní materiál byl ve stejné skupině podle potřeby.

Když byl protein rhesus otevřený, všechno padlo na místo. Ukázalo se, že lidská krev tuto látku nejčastěji obsahuje, ale u některých lidí neexistuje žádný protein.

V důsledku zdlouhavých studií bylo prokázáno, že pokud je osobě s pozitivním Rh faktorem injikována složka, která tento protein nemá, může zemřít.

Je pozoruhodné, ale vědci zjistili, že lidé s Rh negativními faktory nejčastěji žijí ve Španělsku a Afričané naopak mají nejmenší procento lidí bez Rh faktoru v krvi. V průměru žije asi 80% lidí na planetě s pozitivním faktorem Rhesus. Existuje verze, že lidé s negativním faktorem Rh mají často nestandardní schopnosti. Existují dokonce i vědci, kteří považují tyto lidi za potomky mimozemšťanů. Ve skutečnosti nejsou důvody, které ovlivňují lidského Rhese, známy.

Definice skupiny

Krevní skupina, stejně jako její rhesus, je stanovena během speciální analýzy. Pro výzkum je materiál odebrán z pacientovy žíly. Během analýzy

Těhotenství po 40 letech - na co se připravit, pokud bude čáp pozdě?

Moderní ženy často odkládají narození dítěte, snaží se dělat kariéru, zajišťují materiální pohodu nebo prostě „žijí pro sebe“. Příroda však určila určitý věk pro těhotenství, jehož optimální interval je považován za 22–26 let. Pozdní těhotenství po 40 je nepředvídatelné. To může být přeneseno jednodušší než první v mládí nebo zjistit všechny potíže gestačních komplikací.

Je možné otěhotnět přirozeně?

V ováriích v době puberty existuje určitý počet vajíček, která jsou přidělována na celé reprodukční období, je nemožné zvýšit jejich počet. Proto od první menstruace začíná postupné vyčerpání ovariální folikulární rezervy.

V dospělosti se po 35 letech počet poškozených vajec zvyšuje. Jedná se o přirozený proces, který závisí na životním stylu, povaze práce a druhu jídla. Počet cyklů s ovulací je také snížen, někdy může menstruace přijít bez zrání vajec.

Pravděpodobnost těhotenství po 40 letech přirozeným způsobem je 5%. Čím je starší věk, tím nižší je toto procento. Někteří se domnívají, že je to dobrá příležitost nepoužívat speciální metody antikoncepce. Tato mylná představa však vede k neplánovanému pojetí.

Pro ty, kteří záměrně chtějí otěhotnět ve vyšším věku, nevzdávají se pokusů o přirozené oplodnění, vypočítávají dny ovulace, pravděpodobnost se může výrazně zvýšit. To však nezaručuje úspěšné uložení a narození zdravého dítěte. Rizika po 40 letech výrazně převyšují rizika v mladém věku.

Proces početí, který je plánován na dny a hodiny, je únavný. K oplodnění někdy dochází nejen vinou ženy, ale také jejího manžela, jehož plodnost se v dospělosti také snižuje. V tomto případě se uchýlí k asistovaným reprodukčním technologiím.

IVF Těhotenství

Oplodnění in vitro není všelékem, nezaručuje úspěch poprvé. Těhotenství po IVF se vyskytuje u 40%. Toto číslo je výrazně vyšší než míra přirozeného těhotenství u mladých žen, ale liší se v závislosti na lékařském středisku..

V případě, že má žena řadu patologií, které narušují přirozený počátek těhotenství, se sníží možnost početí pomocí IVF.

Důležitá je také kvalita vajec, která se snižuje v pozdním reprodukčním období a může ovlivnit výsledky programu. Pro ty, kteří se vědomě rozhodli odložit mateřství, nabízejí reprodukční centra službu kryokonzervace vlastních vajec. Oocyty se berou ve věku, kdy je tělo v nejlepším stavu, a udržují se zmrazené až do správného okamžiku..

Před několika lety zmrazených vajec zůstalo pro následné oplodnění vhodné pouze 1–2%. Poškození oocytů bylo spojeno se samotným postupem kryokonzervace. Po postupném ochlazování se z kapaliny obsažené v buňkách vytvořily ledové krystaly, které strukturu poškodily. Alternativou bylo ultrarychlé zmrazení. Současně se z oocytu odstraní voda a místo toho se místo vyplní speciálními látkami, které vám umožní udržovat tvar. Tento přístup umožňuje ušetřit téměř 100% biologického materiálu. Míra úspěšného oplodnění se neliší od čerstvých vajec..

Na IVF je třeba se uchýlit ženy s neúspěšnými pokusy otěhotnět po dobu 1–2 let, jakož i v přítomnosti patologií, které brání rozvoji těhotenství. Například s endometriózou nebo myomem. Tyto patologie vyžadují předchozí léčbu, po které mohou být zahrnuty do protokolu IVF..

Jaké je nebezpečí pozdního těhotenství??

Vědci již dlouho objevili nebezpečí pozdního těhotenství. Tato podmínka je proto uvedena v mezinárodní klasifikaci nemocí 10 revizní kód Z35.5 - věk 35 let a starší. Stejný nadpis zahrnuje před těhotenství po 30 letech. Porodníci-gynekologové je zařazují do rizikových skupin pro rozvoj:

Pro posouzení stupně rizika byly vyvinuty speciální tabulky, ve kterých lze perinatální skupinu rizik založit součtem bodů.

Rizikové faktory jsou rozděleny do několika skupin. Jedná se o socio-biologické faktory, porodnické a gynekologické anamnézy a extragenitální patologie matky.

Mezi pracovní rizika patří nejen zaměstnankyně v chemickém a malířském průmyslu, ale také ženy pracující jako učitelky v oblasti medicíny, pošťáci.

Špatné návyky zahrnují kouření, které bere v úvahu počet cigaret kouřených za den, stejně jako užívání alkoholu nebo drog.

Každý ukazatel má svůj vlastní počet bodů. Na základě výsledků výpočtu se tvoří tři rizikové skupiny:

 • nízká - méně než 4;
 • střední - 5-9;
 • vysoká - 10 a více.

Během těhotenství se provádí další posouzení a úprava rizikové skupiny v závislosti na následujících ukazatelích:

 • preeklampsie;
 • Rh faktor
 • časná toxikóza;
 • post-term těhotenství;
 • krvácející;
 • polyhydramnios a nízká voda;
 • pánevní prezentace;
 • vícenásobné těhotenství;
 • malposition.

Rovněž se bere v úvahu stav plodu - jeho hypotrofie, hypoxie nebo změny plodové vody.

Ženy po 40 letech mají obvykle některé somatické patologie, které se dostaly do chronického stádia. Každá patologie však ohrožuje normální těhotenství.

Srdeční a cévní onemocnění

Z vaskulárních patologií je největším problémem lékařů arteriální hypertenze. Přítomnost nemoci v nastávající matce ji určuje v riziku rozvoje gestózy. Jedná se o závažný stav, který je doprovázen výskytem otoků, bílkovin v moči a tlakovými rázy. V některých situacích to vyžaduje závažný průběh, doprovázený poškozením jater, rozmazané vědomí až do bezvědomí, hrozí předčasným porodem a placentárním přerušením. Proto si ženy s hypertenzí musí zvolit vhodnou drogu před počátkem pro dobrou kontrolu tlaku.

Nemoc ledvin

Akutní onemocnění ledvin během těhotenství hrozí narušením jejich funkce, což snižuje možnost detoxikace. Zpoždění metabolických produktů nepříznivě ovlivňuje matku a plod.

Těhotenství po 40 letech s glomerulonefritidou vystavuje ženu riziku rozvoje:

 • potrat;
 • smrt plodu;
 • encefalopatie;
 • selhání ledvin;
 • plicní otok.

Při akutní glomerulonefritidě lékaři ve většině případů trvají na ukončení těhotenství. Podobný přístup je v chronické formě nemoci, která je doprovázena trvalým zvýšením tlaku.

Patologie žil

Křečové žíly se objevují u žen, jejichž práce je spojena s dlouhodobým pobytem ve statické poloze (prodejci, kadeřníci) nebo dlouhým sezením. Ve věku 40 let tyto profese zanechávají své stopy na stavu žil. Proto u těžkých křečových žil před těhotenstvím je třeba dbát na chirurgickou léčbu. Nebo noste kompresní oděvy po celou dobu těhotenství.

Nemoci orgánů zraku

Ve věku 40 let není patologie vidění neobvyklá. Jejich závažnost určuje taktiku práce. S vysokou krátkozrakostí je namáhání zakázáno. Proto se těmto pacientům nabízí porod cisařským řezem.

Stav vidění se může zhoršit arteriální hypertenzí, která se vyvinula během těhotenství, nebo s gestózou.

Endokrinní choroby

Největší riziko komplikací v přítomnosti diabetu. To zvyšuje pravděpodobnost poškození ledvin, ztráty kontroly nad cukrem. Diabetes mellitus ohrožuje vývoj fetoplacentální nedostatečnosti, podvýživy plodu. V některých případech se může objevit dítě s vrozeným diabetem. Velký plod způsobený zvýšenou hladinou cukru v krvi u matky vede ke klinicky úzké pánvi.

U onemocnění štítné žlázy neexistují žádné specifické komplikace, ale s nedostatkem jódu v potravě to negativně ovlivňuje vývoj nervového systému plodu a tvorbu jeho štítné žlázy..

Myom a endometrióza

Výskyt děložních myomů se zvyšuje po 35–40 letech. Tato hormonálně závislá patologie snižuje pravděpodobnost početí a může také narušit připojení embrya v děložní dutině. Myoma je faktor, který přispívá k narušení lokálního průtoku krve v děloze. Jeho vliv je však určen velikostí a povahou růstu.

Pozdní těhotenství s adenomyózou a myomem je spojeno s hrozbou ukončení kdykoli. Mohou se také vyskytnout následující komplikace:

 • isthmicko-cervikální nedostatečnost;
 • preeklampsie;
 • retardace růstu plodu;
 • zrychlení růstu uzlů;
 • krvácející;
 • placentární narušení;
 • malposition;
 • pevné připojení placenty.

Ti, kteří plánují těhotenství v dospělosti, by měli mít maximální možnou léčbu patologie.

Adenomyóza může být překážkou pro počátek početí. Ženy s takovou patologií se proto podrobují hormonální léčbě, po které musíte co nejdříve otěhotnět.

Rhesus negativní mateřská krev

Těhotenství s negativním rézem závisí na historii porodnictví. Pokud žena již porodila, ale očkování nebylo provedeno, zvyšuje se riziko porodu dítěte s hemolytickým onemocněním novorozence. To je vážná patologie, která často vede k smrti..

Těhotenství s negativním Rhesus může bezpečně skončit, pokud má dítě Rh-negativní krev. Pro ty, kteří plánují oplodnění IVF, je nutné provést preimplantační diagnostiku, během níž lékař vybere pouze embrya, která zdědila typ Rh faktoru matky.

Příprava na pozdní těhotenství

Pro snížení rizika by měla být příprava na těhotenství po věku 40 let důkladnější. Ti, kdo plánují přirozené oplodnění, ji musí začít předem. První krok by mělo být jít k lékaři porodník-gynekolog.

Lékař provede nezbytnou diagnostiku k identifikaci rizikových faktorů pro nastávající matku. Rozštěp na flóře je nezbytný pro rozhodnutí o potřebě vaginálního debridementu. Pokud je detekována zánětlivá reakce nebo potíže s nepříjemným výtokem, je nutné provést testy na genitální infekce. Je lepší zacházet s nimi před početím, aby se ještě více nesnížila pravděpodobnost oplodnění. Léky, které mohou být použity k léčbě před těhotenstvím, jsou představovány větším seznamem než ty, které mohou léčit těhotné ženy.

Je také nutné navštívit terapeuta. Prohlídka a analýza ambulantní karty odhalí patologie, které vyžadují korekci nebo léčbu před početí. Zvláštní patologii je třeba věnovat:

 • srdeční choroba;
 • arteriální hypertenze;
 • patologie ledvin;
 • poruchy krvácení;
 • diabetes;
 • nemoc štítné žlázy;
 • flebeurysm.

Názor lékařů na pozdní těhotenství je nejednoznačný, ale všichni hovoří o nutnosti revidovat životní styl. Před početem je nutné opustit špatné návyky, normalizovat denní režim, snížit počet stresových situací.

Jídla ve fázi plánování by měla být vyvážená. U žen s nadváhou v tomto věku se doporučuje přejít na měkkou stravu, která pomůže zbavit se několika kilogramů. Obvykle stačí snížit množství jednoduchých uhlohydrátů, živočišných tuků, porci jídla a zvýšit množství ovoce a zeleniny.

Diagnóza vyžadovaná v tomto věku

Protokol o pozdním těhotenství umožňuje sledování ženy v určitém režimu. Až do 20 týdnů musíte navštívit lékaře jednou za 30 dní a dojde-li ke zhoršení stavu. Po 20 týdnech nastane povinná účast ošetřujícího lékaře každé 2 týdny. V pozdním období po 30 týdnech - každých 7-10 dní.

Nezbytné analýzy pro registraci zahrnují podobné studie pro všechny těhotné ženy. Zvláštní pozornost je však věnována primiparům. Ženy v dospělosti v 11-12 týdnech potřebují genetické poradenství.

V předepsaném období se provádí povinný screeningový ultrazvuk plodu. To vám umožní vyhodnotit anatomický vývoj, přítomnost hlavních orgánů. Důležitějším ukazatelem je však velikost kostry-parietální (KTR) plodu a tloušťka límcového prostoru (TBP)..

KTP odráží délku od špičky až po konec kostrče, nohy nejsou brány v úvahu. Normálně je to 40-50 mm za 11 týdnů. Podle nárůstu velikosti až do jednoho dne je stanovena doba těhotenství.

TBP je stupeň otoku záhybu na krku embrya. Při normálním vývoji těhotenství nepřesahuje 2,7 mm. Ale po 35 letech se pravděpodobnost dětí s chromozomálními abnormalitami výrazně zvyšuje. V přítomnosti genetických abnormalit se TBP zvyšuje o více než 3 mm.

V tomto věku je také nutná genetická konzultace k vyloučení nebo varování před narozením dítěte s genetickými vadami.

Genetické poradenství

Statistiky uvádějí, že ženy narozené do 30 let mají riziko porodu s Downovým syndromem v poměru 1: 1000 nebo méně. Pro ty, kteří se rozhodli o mateřství po 40 letech, je pravděpodobnost takové genetické anomálie 1: 120 nebo více. Tento ukazatel nezávisí na počtu dostupných dětí, vše určuje věk ženy.

Cílem genetického poradenství je identifikovat rizika, že dítě bude mít odchylku. Tyto informace pomohou budoucí matce rozhodnout o potřebě udržovat těhotenství: Downův syndrom ohrožuje nejen mentální retardaci dítěte, ale také mnohočetné závažné malformace, které nelze vždy chirurgicky korigovat.

Genetik při předběžné konzultaci vyhodnotí historii páru, přítomnost nemocí, které mohou být zděděny nebo se projeví u potomstva. Dále lékař vyhodnotí výsledky screeningového ultrazvuku.

Test na alfa-fetoprotein, který se podává po 16 týdnech, je indikativní. Tato analýza odráží přítomnost spina bifida nebo Downův syndrom. Obvykle se kombinuje s hladinami hCG a estrogenů..

Ženy, které plánují narození po 40 letech věku, vyžadují amniocentézu. Příjem plodové vody v období 15 až 20 týdnů je povolen. Procedura se provádí pod dohledem ultrazvukového skenování..

Genetická analýza je někdy vyžadována brzy. Po 8 až 11 týdnech, dokud se nevytvoří placenta, se provádí chorionická villus biopsie. Ženy, které vynechaly potřebné screeningové studie, mají povolenou časnou amniocentézu. Tato manipulace je možná pomocí vysoce přesného ultrazvukového stroje. Provádí se do 15. týdne těhotenství.

Vlastnosti porodu

Věk ovlivňuje chování při porodu. Po 40 letech mnoho přistupovalo k snášení dítěte s vědomím, takže během porodu se tyto ženy řídí všemi pokyny lékaře a porodní asistentky. To však nesnižuje riziko komplikací ve formě slabosti práce, krvácení v poporodním období, nebezpečí prasknutí perineum.

Do seznamu indikací císařského řezu není zahrnut pouze věk. Takovou indikací se však může stát velké množství somatických patologií a celkově komplikovaná porodnická historie.

Věk není překážkou kojení. Tomu nemůže zabránit ani mastopatie. A v některých případech hormonální třepání pomáhá snížit závažnost onemocnění po období laktace.

Negativní Rh faktor během těhotenství

U obyčejných lidí není hodnota faktoru Rhesus tak důležitá jako u těhotné ženy ve věku 25–30 let. Je to tento ukazatel, který ovlivňuje průběh těhotenství a dokonce vede ke konfliktu mezi matkou a plodem. Co je to faktor Rhesus, co dělat po odhalení nekompatibility plodu a ženy, proč je zapotřebí imunoglobulin, níže popíšeme.

Co to je?

Protein faktoru Rhesus je antigen přítomný v červených krvinkách, které obsahují krev. Pokud je v červených krvinkách, pak se tento stav nazývá pozitivní, pokud není, je negativní. Většina lidí má kladnou hodnotu Rh a pouze 15% má zápornou hodnotu.

Tento ukazatel má vliv na krevní transfuzi a těhotenství, takže je důležité o něm vědět po 18 letech. Ke konfliktu s Rhesus dochází často, když je transfuzována krev dárce, což není kompatibilní s krví pacienta. Nekompatibilita se projevuje také v případě, že matka má během těhotenství negativní Rh faktor, ale plod má pozitivní hodnotu.

Pokud má matka jednu hodnotu Rh a dítě má pravý opak, pak se za imunitu imunitním systémem považují červené krvinky plodu, které vstupují do její krve. Podle pravidel imunity se ženské tělo bude snažit je zničit produkcí protilátek. Kromě toho, že se protilátky produkují ve zvýšeném množství, vylučuje ženské tělo také bilirubin, což způsobuje nenapravitelné důsledky pro nervový systém dítěte. V reakci na destrukci červených krvinek plodu se jeho játra a slezina zvětšují a produkují co nejvíce nových červených krvinek. Tělo ženy však zabíjí, což vede k dysfunkci fetálních orgánů, což vede k hladovění kyslíkem. Díky předčasným opatřením může dítě dokonce zemřít.

Důsledky konfliktu u rhesus mohou být dětskou chorobou:

 • kapka mozku;
 • anémie;
 • otok
 • žloutenka;
 • krevní nemoci.

Vlastnosti přenosu Rhesuse dědičností a porodem dítěte

Když žena otěhotní poprvé ve věku 20 let, nevšimne si konflikt, protože tělo ještě není obeznámeno s pozitivními těly a nebude vnímat fetální těla jako cizí, proto protilátky nebudou produkovány ve zvýšeném množství, jejich produkce zůstane v normálních mezích. Druhé těhotenství s negativním Rhesusem po 40 letech však může projít právě s nástupem konfliktu, protože tělo je již obeznámeno s „cizími agenty“ a začíná produkovat protilátky ve správném množství.

Pokud těhotenství skončilo potratem, nastane další pravděpodobnost konfliktu Rhesus u 3%, mimoděložní těhotenství postihuje i 1% následných narození dítěte, ale plnohodnotná narození tuto pravděpodobnost zvyšují na 15%. Existuje riziko neslučitelnosti během druhého těhotenství po 40 letech a při prvním ukončení císařským řezem nebo při pozorování placentárního narušení.

Pokud má žena po 40 letech rhesus se znaménkem plus a její otec má znaménko mínus, pak je nekompatibilita nemožná. Totéž lze říci o rodičích se stejným Rhesusem - pozitivních i negativních.

Také existuje vztah mezi krevním typem plodu a těhotnou ženou - může dojít k nekompatibilitě s první krevní skupinou matky a 2 nebo 3 krevními skupinami u dítěte. Proto, pokud těhotná žena po 40 letech s negativním Rhesus a první krevní skupina má muže s pozitivním Rhesus a druhou nebo třetí skupinu jako otec dítěte, bude pravidelně kontrolována krev na protilátky a v případě potřeby bude podán imunoglobulin.

Léčba a prevence

Když jste poprvé zjistili, že jste těhotná, a obrátili jste se na gynekologa, první věcí, kterou vy a otec vašeho otce zkontrolujete, je faktor Rhesus. Pokud existuje riziko, je krev na protilátky pravidelně vyšetřována - měsíčně až 32 týdnů a poté každé 2 týdny a po 36 týdnech týdně až 40 týdnů - do narození dítěte..

Obsah protilátek umožňuje vidět začátek nekompatibility a eliminovat jeho důsledky. Po narození je dítě posláno na vyšetření Rhesus. V případě pozitivního výsledku se ženě do 3 dnů podá očkovací sérum obsahující imunoglobulin. Tento imunoglobulin proti Rhesus zabrání inkompatibilitě v příštím těhotenství.

Vakcína obsahující imunoglobulin je předepsána také ženám, jejichž těhotenství skončilo mimoděložním potratem, potratem nebo potratem. Imunizace obsahující imunoglobulin bude vyžadována pro transfúzi krve nebo krevních destiček s pozitivním Rhesus, v případě oddělení placenty, jakákoli zranění matky. Vakcína na bázi imunoglobulinu byla prokázána pro amniocentézu a chorionickou biopsii.

Je těhotenství možné ve věku 45 let?

Pozitivní aspekty pozdního těhotenství

Ve věku čtyřiceti let se žena obvykle konala jako odbornice, dosáhla vysoké úrovně kariéry a stabilní finanční pozice. Poté, co se rozhodla porodit, plánuje věnovat většinu času výchově a rozvoji dítěte. Dítěti se pravděpodobně nebude věnovat pozornost.

 • Zkušenosti. V tomto věku se hromadí velké množství znalostí, které pomohou řádně se připravit na porod, ovládat úzkosti a obavy. Zvláště pokud to není první zkušenost. Žena, která porodila, již ví, jak se chovat při porodu a jak se starat o novorozence.
 • Emoční zralost. Ve věku čtyřiceti a více let jsou matky schopné omezit emoce. Jsou schopni poskytnout dítěti tolik pozornosti, kolik je třeba, aby vždy cítil péči a ochranu, lásku a něhu, ale nezkazil se.
 • Zlepšení těla. Pozdní narození může zpozdit nástup menopauzy. Bude to snadné a méně bolestivé. Porod ve věku 45–47 let může snížit riziko osteoporózy a cévní mozkové příhody, možné problémy se sluchem a funkcí orgánů reprodukčního a vylučovacího systému..

Další pozitivní stránkou je, že pozdější plození vyvolává omlazující účinek na ženu a zvyšuje její 15 let života. Během těhotenství a porodu nastává v těle skutečná revoluce: aktivita vaječníků a štítné žlázy se zdvojnásobí a stav kůže, vlasů a nehtů prochází významnými zlepšeními v pozadí nárůstu hormonů.

Premenopauza Funkce

Příznaky začínající menopauzy mohou odvrátit pozornost od příznaků naznačujících těhotenství. Nebezpečí spočívá v tom, že příznaky jsou velmi podobné: stejná nevolnost a zvracení, malátnost ráno, celková slabost, ospalost. Také v obou případech jsou pozorovány:

 • bolesti hlavy;
 • bolest v hrudi;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • časté nutkání vyprázdnit močový měchýř.

Díky podobným příznakům se žena učí o těhotenství, když může být příliš pozdě na potrat. Na to by neměly zapomínat dámy, jejichž plány nezahrnují narození dítěte. Navíc čím vyšší je věk ženy při porodu, tím vyšší je riziko výskytu patologických stavů dítěte.

Pokud se objeví varovné příznaky, měli byste se poradit s lékařem a diagnostikovat stav těla.

I po nástupu menopauzy má žena stále příležitost otěhotnět a porodit dítě. Porodní funkce mohou během několika let postupně mizet a v této fázi je docela možné otěhotnět. Pokud vaše plány nezahrnují narození dítěte, měli byste být chráněni. Pokud menstruace nenastane déle než rok, můžete přestat dělat starosti.

Způsoby, jak zvýšit pravděpodobnost těhotenství

Po 40 letech žena začne premenopauzální období. Syntéza pohlavních hormonů je snížena. Tkáně, včetně dělohy a vagíny, částečně ztrácejí elasticitu. Většina žen již měla zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů, některé podstoupily gynekologické operace a potraty. Tím se snižuje šance na oplodnění a úspěšné těhotenství..

Pokud žena nemá špatné návyky, vede aktivní životní styl, pak se zdá, že touha mít dítě není něco nemožného. Spontánní početí v tomto věku je vzácné, vyžaduje se pečlivé plánování.

Pro zvýšení možnosti početí v dospělosti se doporučuje:

 • častěji chodit v parcích, náměstích;
 • užívejte vitamínové přípravky s vysokou koncentrací kyseliny listové;
 • pozorovat spánek a odpočinek;
 • nepodléhá stresu, přepracování.

Také oba budoucí rodiče budou muset zcela opustit alkoholické nápoje a cigarety.

Příprava na početí

Zahrnuje kompletní lékařské vyšetření a použití ovulačních testů k určení nejvhodnějšího dne pro oplodnění. Ve fázi plánování nastávající matky musíte podstoupit laboratorní testy:

 • obecné testy krve a moči;
 • biochemický krevní test;
 • stanovení hladiny cukru;
 • koagulogram;
 • kolposkopie;
 • Pelvický ultrazvuk.

Krev by měla být navíc darována pohlavním hormonům a látkám vylučovaným štítnou žlázou. Příprava potenciálního otce zahrnuje vyšetření urologem nebo andrologem a spermogram pro posouzení potenciálu početí.

Věkový pár musí navštívit genetiku a imunologa, identifikovat faktor Rh a krevní skupinu, podstoupit kontrolu všech možných sexuálně přenosných infekcí.

Žena také potřebuje důkladnou diagnózu chronických onemocnění, která se v tomto věku hromadí, a jejich přenos do stavu remise. Vývoj a život samotného dítěte může být ohrožen cukrovkou, pyelonefritidou, arteriální hypertenzí, hepatitidou, narušeným průtokem krve v mozku.

Rizika porodu dítěte v dospělosti

U těhotných žen po čtyřiceti pěti se zvyšuje možnost patologického vývoje plodu. To je hlavní nevýhoda pozdního těhotenství..

Co by mělo být na pozoru před dospělými páry, které se rozhodnou získat potomka:

 • výskyt těžké gestózy, preeklampsie a eklampsie;
 • selhání těhotenství až 20 týdnů a předčasný porod;
 • projevy hypertonicity dělohy a hypoxie plodu;
 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • narození dítěte s genetickými abnormalitami;
 • porušení tvorby pojivové tkáňové membrány - dysplazie - u dítěte.

Patologie dysplazie jsou ve většině případů úspěšně léčeny. Ale s takovými odchylkami jsou děti více ohroženy chlopňovými defekty srdce, onemocněním kloubů a pojivových tkání.

U starších žen se častěji vyskytují komplikace po porodu: praskliny, krvácení, trombózy.

Období rehabilitace trvá déle. Matky starší čtyřiceti let často nemají dostatek mléka pro úplné kojení. Ke krmení dítěte musíte použít směs. Z tohoto důvodu je imunita dítěte méně připravena odolávat infekčním chorobám, jsou možné alergické reakce.

Pravděpodobnost císařského řezu v tomto věku je 45 procent. Během prvního pozdního těhotenství bude proces porodu mnohem obtížnější než u mladších žen při porodu. Tkaniny se postupem času stávají nepružnými. V tomto případě je operace nezbytným opatřením k zachování života a zdraví ženy a dítěte. Ve druhém a třetím těhotenství je porod a porod dítěte méně problematické než v prvním.

Nevýhody pozdního rozmnožování

Netýkají se pouze samotného patrimoniálního procesu. Dítě musí být vychováno. V prvním roce života musí být drobky rodičů připraveny na neustálý nedostatek spánku. Jakmile maličký podnikl první kroky, budete muset strávit spoustu času v pohybu, zatížení muskuloskeletálního systému vzroste.

Dítě rychle nabírá hmotu. Bude muset nést až 10–12 kg živé hmotnosti.

Ne každá mladá matka má páteř, která vydrží takovou zátěž. Nejtěžší bude pro ženu se stávajícími změnami meziobratlových plotének nebo problémy s kloubem.

V době, kdy dítě chodí do školy, bude matce něco přes padesát. Asi o polovinu bude starší než ostatní rodiče. Z psychologického hlediska to může způsobit pocit nepohodlí jak u ní, tak u dítěte. Po dokončení školy bude taková matka již v důchodu. A musíte si předem promyslet, jakou pomoc může poskytnout svému dítěti, aby pokračovalo ve studiu. Vzhledem k průměrné délce života až 70 let je pravděpodobné, že nebude žít, dokud se neobjeví vnoučata.

Rozhodněte se o narození pozdního dítěte s přihlédnutím k individuálním charakteristikám ženského těla a schopnostem páru. Většině problémů lze skutečně zabránit díky neustálému sledování průběhu těhotenství a dodržování lékařských předpisů..

Těhotenství a porod u žen po 40 letech: doporučení, možná rizika a názor lékařů

Před několika desítkami let byla 25letá žena v porodu považována za porodnou, zejména když došlo k prvnímu těhotenství. Nyní se priority žen posunuly směrem k profesní a finanční nezávislosti, proto se spravedlivý sex častěji rozhoduje porodit po 40. Fotografií šťastných zralých matek s dětmi se na internetu často najde. Stále neexistuje jednoznačný názor na pozdní mateřství a žena musí učinit konečný výběr sama, pečlivě studuje možná rizika porodu po 40 letech.

Pozdní těhotenství: klady a zápory

Za období od 18 do 35 let se považuje optimální věk pro početí, porod a dítě. Lékaři doporučují porod prvního dítěte do 28 let. Těžko se hádat s přírodou - po 35 letech jsou reprodukční schopnosti ženského těla sníženy:

 • Koncepce dítěte po 40 letech se stává problémem kvůli snížené plodnosti. Pravděpodobnost těhotenství v dospělosti je pouze 5%.
 • Ve věku 40–41 let se ženské tělo postupně připravuje na menopauzu: hladina hormonů klesá, počet vajíček klesá.
 • Těhotenství po 40 letech vytváří vážný stres na pohybový aparát. Pokud je u ženy diagnostikována lordóza nebo osteochondróza, tato onemocnění se jistě projeví.

Vědecky prokázáno, že těhotenství je pro tělo obrovským stresem. Mladé ženy se s tím klidně vypořádají, ale po 40 letech je matkou nebezpečné kvůli vývoji průvodních nemocí. Endometrióza, diabetes mellitus, tvorba žlučových kamenů, hypertenze - to je jen neúplný seznam nepříjemných překvapení.

Hlavní výhody těhotenství po 40

Vzhled dítěte po 40 letech věku nesmí být jednoznačně negativní. Proti tomu existují dobré argumenty, ale v pozdním těhotenství existuje mnoho výhod:

 • Hormonální třepání při 40 ° C příznivě ovlivňuje ženské tělo a odkládá menopauzu na několik let. Během období kojení se aktivně produkuje hormon radosti oxytocin, který je schopen dokonce dát 42leté dámě druhou mládí.
 • Dítě po 40 letech se nejčastěji objevuje u finančně nezávislé ženy. Sebevědomá v sebe i v partnera, se kterým žila několik let. Svobodné matky v tomto věku jsou velmi vzácné.
 • Těhotenství ve věku 40 let není překvapením - přicházejí k němu vědomě. Žena ví všechno o svém vlastním zdraví a hmotné bohatství jí umožňuje zcela se věnovat svému dítěti.

Placenta produkuje řadu hormonů, které zlepšují metabolismus a zvyšují obranyschopnost těla. Hladina cholesterolu v krvi je snížena a riziko mrtvice u těch, kteří porodili, je několikrát sníženo.

Možná rizika a negativní důsledky

Těhotenství po 40 letech může být doprovázeno komplikacemi, takže zralá žena by měla věnovat větší pozornost přípravě na početí a porodu dítěte. Lékaři upozorňují na možná rizika:

 • Problémy s oplození vajíčka. Pouze každých 20 žen může přirozeně otěhotnět, proto se mnoho žen po 42 letech uchýlí k IVF.
 • Spontánní potrat. Hrozba potratu u mladých žen do 30 let je pouze 10%. Ve věku 40 let se riziko zvyšuje na 17% a po 44 letech má každá třetí žena potrat.
 • Exacerbace chronických onemocnění. Nemoci se objevují s věkem - a ve věku 40 let má žena více než jedno onemocnění. Během těhotenství jsou kardiovaskulární systém, genitourinární orgány napadeny a vývoj gestózy je plný mrtvice.
 • Nízké laktace. S kojením jsou potíže kvůli špatné produkci mléka. Ve vzácných případech je úroveň laktace nulová.
 • Vady placenty. U zralých žen je častěji diagnostikována detonace, prezentace nebo chronická placentární nedostatečnost.

Komplikace zahrnují vícečetná těhotenství, slabou práci a ruptury během porodu kvůli nízké elasticitě tkání. Těhotenství není snadné s negativním zánětem matky nebo dítěte - tento stav vyžaduje neustálý lékařský dohled.

Možná rizika se netýkají pouze ženy v práci, ale také dítěte:

 • Druhé období porodu trvá u zralé ženy, která vyvolává fetální hypoxii.
 • Ženy po 40 letech častěji rodí malé děti.
 • S věkem se zvyšuje riziko předčasného porodu, které je pro novorozence nebezpečné.
 • Stárnutí zárodečných buněk negativně ovlivňuje genetiku plodu - zvyšuje se riziko chromozomálních abnormalit. Pravděpodobnost narození dítěte s Downovým syndromem se podle statistik zvyšuje na 3% a vyšší. Toto číslo se zdá nevýznamné, ale je nepravděpodobné, že žena bude chtít riskovat ve 43 letech porodit nemocné dítě.

Genetická onemocnění lze detekovat pomocí screeningů a testů, na které gynekolog určitě pošle zralou ženu. Pokud plod pravděpodobně trpí Downovým syndromem, může odborník doporučit potrat, ale lékařský názor není vždy správný. Při správné přípravě a správném plánování těhotenství existuje šance na zdravé dítě.

Jaké zkoušky je třeba složit před počátkem dítěte?

Šest měsíců před navrhovanou koncepcí je nutné přejít na vyváženou stravu, zhubnout a opustit špatné návyky. Rada se nevztahuje pouze na ženu, ale také na jejího partnera. 4 měsíce před plánovaným těhotenstvím musíte navštívit gynekologa, terapeutku, kardiologa, savce, endokrinologa a absolvovat řadu testů:

 • hormony AMG, TTG, LH a FSH;
 • PCR nátěr pro detekci virových infekcí;
 • obecná analýza krve;
 • obecná analýza moči;
 • Ultrazvuk pohlavních orgánů k posouzení průchodnosti vejcovodů a stavu endometria;
 • stanovení rhesus.

Přebytečný kofein negativně ovlivňuje plodnost, takže nápoje s obsahem by měly být zlikvidovány. Všechny identifikované nemoci musí být léčeny před početí a oba partneři musí podstoupit vyšetření. Následující diagnózy jsou považovány za přísnou kontraindikaci těhotenství po 40 letech:

 • selhání ledvin nebo dýchacích cest;
 • poslední fáze diabetu;
 • těžká forma hypertenze;
 • zhoubné nádory;
 • cirhóza jater;
 • nemoci oběhového systému.

Hnojení in vitro po 40

Šance na přirozené těhotenství v dospělosti jsou poměrně malé, takže po roce neúspěšných pokusů o otěhotnění může být ženě zklamána diagnóza „primární neplodnosti“..

Partner dodává spermie, které v laboratorních podmínkách vajíčko oplodní. Pro zvýšení šance je vytvořeno několik embryí, která jsou umístěna v děloze. Jedním postupem lze „transplantovat“ až 3 embrya a po 14–20 dnech je těhotenství ultrazvukem potvrzeno nebo vyloučeno. Výhodou metody je včasná detekce chromozomálních abnormalit, včetně Downova syndromu, před přenosem embryí.

Pro IVF musíte také připravit předem:

 • vyloučit kávu, alkohol a tabákové výrobky;
 • vyšetření na infekce;
 • léčit doprovodné nemoci.

Od chvíle IVF po ultrazvuk by žena měla dodržovat všechna doporučení lékaře, sledovat úplný odpočinek, vyhýbat se fyzické námaze a stresovým situacím. Dobré a prozíravé dámy raději zmrazí svá vejce předem nebo využijí nabídky dárců, ale tyto služby jsou velmi drahé.

Jak se narodí?

Před několika lety lékaři při porodu zralé ženy trvali pouze na císařském řezu. Nyní se uchýlí k chirurgickému zákroku v případě, že těhotná žena nemůže porodit sama. Hodně záleží na náladě samotné ženy a na možných rizicích při přirozeném porodu:

 • nesprávná prezentace plodu;
 • vícenásobné těhotenství;
 • velké ovoce;
 • úzké pánve matky;
 • problémy s sítnicí;
 • přítomnost chronických chorob, které představují hrozbu pro matku a dítě.

Pokud nejsou kontraindikace a žena je zcela zdravá, lékaři doporučí přirozený porod, nikoli císařský řez, z několika důvodů:

 • období po porodu zotavení trvá minimálně čas;
 • dítě se narodí silnější;
 • laktace se zlepšuje.

Lékaři poznamenávají, že v posledních letech v Rusku počet zdravých dětí v matkách výrazně vzrostl. Důvodem je skutečnost, že zodpovědně přistupují k otázkám těhotenství a porodu a dodržují všechny pokyny gynekologů a porodníků. Lékaři nedoporučují praktikovat populární domácí porod kvůli vysokému riziku komplikací a dokonce smrtelných následků..

Psychologova rada

Doporučení odborníků se netýkají pouze fyzického zdraví, ale také emočního stavu budoucí matky:

 1. Žena by měla být psychologicky připravena na narození dítěte. Jinými slovy, naslouchá jejím touhám a nejde o svého manžela nebo příbuzné, kteří zoufale potřebují dědice.
 2. Je důležité vyhnout se depresivnímu stavu a nebát se bez dobrého důvodu, hledat odchylky ve výsledcích testů a analýz. Moderní medicína úspěšně bojuje proti většině patologií, které se vyskytují během těhotenství - ani konflikt rhesus není vždy nebezpečí.
 3. Není třeba věnovat pozornost názorům ostatních a komentářům cizinců. Ve věku čtyřiceti let pouze rodiče znají skutečný stav věcí v rodině a provokace nemocných by neměly být ignorovány..

Pozdní mateřství má své klady a zápory. Minusy se však necítí vždycky a hlavní „plus“ zůstane s matkou až do konce jejího života. Není nic lepšího než jemné objetí dítěte a šťastný smích od vašeho milovaného a žádaného dítěte.

Články O Neplodnosti