Hlavní Analýzy

20 týdnů těhotenství

Na konci dvacátého týdne těhotenství skončí i její první polovina - po tom všem uplynulo pět porodních měsíců. Jedná se o důležitý milník pro těhotnou ženu - začíná si plně uvědomovat veškerou odpovědnost za dítě, protože teď se cítí lépe.

Dítě také prochází důležitým stádiem - tvorba jeho orgánů končí a od této chvíle bude růst a zlepšovat se. Začne ovládat své tělo - není to pro nic za nic, že ​​během tohoto období matky poprvé pocítily rozrušení dítěte.

Mnoho matek cítí úzkost a strach ze života a pohody dítěte. Pokud se těchto emocí také nemůžete zbavit - obraťte se na pomoc blízkým, seznamte se na hřišti s matkami, které se později narodily nebo dokonce už porodily - jejich pomoc a rada vám hodně pomohou!

20. týden těhotenství: kolik měsíců uplynulo? Pátý porodnický měsíc těhotenství končí (v jednom porodním měsíci - přesně 4 týdny nebo 28 dní).

Co se děje?

Břicho ve dvacátém týdnu těhotenství nemusí být ostatním stále viditelné, ale můžete vidět, jak se to obešlo. Toto období těhotenství je zlaté - časná toxikóza již skončila, máma má velkou chuť k jídlu, téměř žádné zdravotní problémy a dítě se již cítí.

Velmi zřídka se může v tomto období obtěžovat bolestmi zad, pálením žáhy a nevolností, křečovými žilami, zácpou a hemoroidy. V zásadě tyto problémy začnou strašit těhotnou ženu až po několika týdnech, a nyní si můžete užívat svého pohody a komunikace s dítětem.

Plod a jeho vývoj po 20 týdnech těhotenství

Plod ve 20. týdnu těhotenství je stále velmi malý - jeho hmotnost je 270-300 g a délka od koruny k prstům není větší než 25-27 cm.

Dítě se aktivně rozrůstá a vyvíjí, poprvé dělá spoustu věcí.

Fetální oči se vyvíjejí - objevují se fotoreceptory na sítnici. Nyní vaše dítě dokáže rozeznat světlo. Pokud byly oči dítěte zavřeny před 20. týdnem těhotenství, začíná se tvořit mrkající reflex. Kromě toho se výrazy obličeje aktivně zlepšují - dítě mžourá, otevírá ústa a šklebí se.

Vaše dítě může navíc váš hlas odlišit od ostatních zvuků, navíc - rozlišuje mezi zvuky těla vaší matky a externími.

Všechny vrstvy jsou vytvářeny v kůži, zesílí a zčervená. Pokud předtím byla kůže průsvitná a hladká, stane se hustší a na ní se vytvoří vrásky. Navíc mazové žlázy, které si vyvinou zvláštní tajemství, začnou aktivně fungovat. Toto tajemství - původní mazivo - pokrývá pokožku plodu a chrání ji před vlhkostí a dalšími faktory. Kromě toho se na kůži začne tvořit lanugo, místo vlasů, obočí a řasinek se objevuje chmýří. Dětské nehty rostou.

Srdce dítěte se také aktivně vyvíjí - v této době lze fetální srdeční rytmus vidět nejen na ultrazvukovém vyšetření, ale také slyšet stetoskopem přes matku.

Nervový systém dítěte zraje - začíná se aktivně pohybovat, pokouší se chytit prsty za části těla, pupeční šňůru, saje prst.

Plíce se aktivně vytvářejí, ale v této fázi vývoje ještě nejsou schopny poskytnout dítěti kyslík. Uplyne pár týdnů a dítě začne trénovat dechové pohyby a připravovat se na samostatný život.

Střevo také začíná aktivně fungovat - dítě spolkne plodovou vodu, díky níž se ve střevě tvoří meconium - první stolice, která po narození opustí střeva dítěte.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Níže vám nyní představujeme fotografie ultrazvuku.

Správná výživa

Výživa je jedním z nejdůležitějších aspektů těhotenství - protože její nedostatek i nadbytek může vést k vážným problémům. Vzhledem k tomu, že nyní existuje aktivní formace všech dětských systémů, je nezbytné poskytnout svému tělu všechny potřebné materiály.

Výživa těhotné ženy ve 20. týdnu by měla být lehká a rozmanitá - čerstvá zelenina, libové maso, nízkotučné ryby, mléčné výrobky a cereálie. Z stravy je nutné vyloučit jednoduché uhlohydráty, které pro dítě a matku nemají žádný přínos. Není třeba jíst kořeněná a nakládaná jídla. Konzumace alkoholu při tvorbě nervového systému dítěte může být pro jeho další vývoj fatální..

Měli byste dodržovat pitný režim - musíte pít hodně čisté vody, ovocných nápojů a čerstvě vymačkaných šťáv, slabý čaj s mlékem. Je lepší se vyhnout skladování šťáv a používání sladkých a sycených nápojů by mělo být zcela zrušeno. Celkový objem tekutiny by měl být alespoň 2 litry denně.

Abyste nezvýšili tlak a otoky, měli byste výrazně omezit použití soli. Sůl negativně ovlivňuje činnost krevních cév, navíc přispívá k hromadění přebytečné tekutiny v těle.

Musíte sledovat spotřebované množství kalorií - hmotnost by se neměla zvyšovat o více než 3-5 kg. Pokud do poloviny těhotenství nadměrně přibýváte na váze, budete mít při porodu vážné problémy a samotný proces porodu bude komplikovaný. Pokud máte nadváhu, zkontrolujte svůj dietní plán, přidejte do svého jídelníčku více vlákniny a omezte příjem uhlohydrátů..

Míchání dítěte ve 20. týdnu těhotenství

Dvacátý týden těhotenství u prvorozených matek se vyznačuje prvními pohyby dítěte. Samozřejmě jste tyto jemné dotyky mohli cítit již dříve: mnoho matek porovnává první pohyby dítěte s dotykem křídel motýla, zatímco jiné tvrdí, že to vypadá, jako by v žaludku plavala ryba. Pokud vás dítě svým působením potěšilo dříve, můžete nyní jasně odlišit jeho pohyby od práce střeva a dalších pocitů..

Vaše dítě je stále velmi malé, takže se může volně pohybovat v děloze. Většinu času samozřejmě spočívá. Ale čas od času může svou matkou vážně narušit svou činnost. Sledujte, jak se vaše dítě chová, mluvte s ním a zpívejte písně - to mu pomůže uklidnit se. Pokud si všimnete, že dítě je příliš aktivní, nezklidňuje se - může to znamenat nedostatek kyslíku nebo nepříjemné postavení, které zaujala matka. Pokuste se změnit polohu, jděte, jděte na čerstvý vzduch.

Máminy pocity

Máma ve 20. týdnu těhotenství může zažít mnoho nových, ne vždy úžasných pocitů. Do této doby byste samozřejmě neměli mít zvláštní zdravotní problémy, ale rostoucí bříško může způsobit řadu nepříjemných pocitů.

Za prvé, v důsledku posunu těžiště se může objevit bolest páteře. Stáváte se nepříjemnější, i když zatím to není tak znatelné. Pokud váš žaludek roste dostatečně rychle a způsobuje vám nepohodlí - je čas přemýšlet o nošení speciální bandáže, která pomůže odstranit nepříjemné pocity.

Rychlý růst břicha navíc způsobuje roztažení kůže, a proto může svědit. Abyste se těmto nepříjemným pocitům vyhnuli, denně nanášejte na pokožku břicha speciální přípravky. Správná péče o pleť pomůže vyhnout se strie a strie..

Zvětšená děloha a cévní zúžení mohou vést k nepříjemným jevům, jako jsou hemoroidy a křečové žíly. Zácpa přispívá ke vzniku hemoroidů - proto musíte do stravy zahrnout více vlákniny a vody. Abyste zabránili křečovým žilám, musíte nosit speciální elastické mateřské prádlo.

Pokud je děloha mnohem menší, než by měla být, necítíte pohyby plodu - může to být příznakem nedostatku vody nebo zmeškaného těhotenství. Nízká voda během těhotenství může také mluvit o malformacích plodu. Ultrazvukové vyšetření, které se provádí v období 20–23 týdnů, bude schopno odpovědět na tyto otázky..

Křeče telat se stávají běžným problémem ve druhém trimestru těhotenství - vznikají z mnoha důvodů: jde o zvýšení hmotnosti a zvýšení objemu cirkulující krve a nedostatek vápníku. Pokud vás křeče příliš obtěžují, zkuste více odpočívat a jíst jídla bohatá na vápník. Nezapomeňte na dostatek vody.

Co když dvojčata?

Pokud máte v bříšku dvě drobky, pak jejich vývoj odpovídá termínům - také se stanou velmi aktivními, což může matce způsobit nepohodlí. V přítomnosti dvojčat roste bříško rychleji, takže matka již může trpět bolestmi páteře, pálením žáhy a nevolností. Máma často běží na záchod kvůli stlačení močového měchýře.

Pokud před 20 týdny těhotenství s dvojčatem bylo riziko potratu dost vysoké, ale nyní je výrazně sníženo. Zbytek dvojčat těhotenství se neliší od obvyklých v této době.

Výtok a bolest ve 20 týdnech těhotenství

Ve 20. týdnu těhotenství si můžete všimnout zvýšeného výtoku - je to kvůli průtoku krve do genitálií. Vypouštění by nemělo být příliš hojné, viskózní, průhledné nebo mléčné, s kyselou vůní.

Vzhled hojného vodnatého výtoku může naznačovat únik plodové vody a žlutozeleného plodu nebo stočeného výboje doprovázeného silným svěděním - o infekci.

Vzhled červené krve je možný s nízkou placentací. Pokud máte dané období, může se při periodickém krvácení objevit nízká placentace. V této situaci lékaři pečlivě sledují průběh těhotenství a předepisují zvláštní léčbu.

V případě jakýchkoli odchylek od normy v povaze výboje byste měli kontaktovat svého lékaře.

Bolest ve 20. týdnu těhotenství by neměla matku obtěžovat. V páteři mohou být kvůli nepříjemnému pocitu nepříjemné pocity. Z výše uvedených důvodů jsou také možné bolesti nohou a křeče.

I v tomto období je možný výskyt tréninkových bojů - jedná se o bezbolestnou kontrakci dělohy, ke které dochází po změně polohy nebo chůze - takže se tělo připravuje na porod. Pokud pociťujete silnou bolest v břiše, ve výtoku se objevuje krev nebo zčervenaly - naléhavě kontaktujte kliniku, tyto příznaky naznačují nebezpečí přerušení.

Nezbytný výzkum a analýza

Během tohoto období jsou návštěvy prenatální kliniky měsíčně a před každou návštěvou je provedena analýza moči. Ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství vám umožní posoudit vývoj dítěte, identifikovat abnormality ve struktuře orgánů, narušenou tvorbu plodové vody. Ultrazvuk dále zkoumá krevní zásobení dítěte, zkoumá cévy pupeční šňůry.

Na recepci na prenatální klinice lékař změří velikost pánve a výšku děložního pozadí, obvod břicha a tlak. Často se provádí vyšetření na židli, aby se vyhodnotil stav děložního čípku.

Další studie se provádějí, pouze pokud během vyšetření byly zjištěny indikace a odchylky..

Sex ve 20. týdnu těhotenství. Je to možné nebo ne?

Sex ve 20. týdnu těhotenství není nejen kontraindikován, ale je také užitečný pro tělo matky a pro navazování rodinných vztahů. V této fázi těhotenství se tatínky nejčastěji začínají obávat skutečnosti, že manželka dítě více miluje, a nyní bude dítěti věnován veškerý čas. Sex pomůže ukázat, že manžel je pro vás stejně důležitý jako dříve. Ukažte, že ho stále milujete a že vaše manželství přidá lásku a náklonnost.

Během sexu je třeba dbát opatrnosti, i když riziko poškození dítěte je minimální - je spolehlivě chráněno před vlivy prostředí.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mám první těhotenství, 20 týdnů - voda vytéká už den. Jak nebezpečné je pro dítě??

Únik plodové vody v této době naznačuje hrozbu potratu nebo infekce plodu. V tomto stavu je nutná hospitalizace a léčba zaměřená na prodloužení těhotenství a zabránění šíření infekce na plod.

Nedávno jsem byl často obtěžován zácpou. Jak nebezpečné a jaká zácpa říká po 20 týdnech těhotenství?

Zácpa během těhotenství je spojena se změnou hormonálního pozadí a střevní kompresí těhotné dělohy. Přetrvávající zácpa může vést k hemoroidům. Chcete-li zabránit zácpě, spotřebujte hodně vlákniny, sušené švestky a další sušené ovoce, vypijte více vody.

Co by měl být hemoglobin ve 20. týdnu těhotenství? Před těhotenstvím analýza ukázala 130 g / l, nyní je 115 g / l - je to pro dítě nebezpečné?

Od 20. týdne těhotenství se objem krve těhotné ženy aktivně zvyšuje - to je nutné, aby bylo dítěti a matce poskytnuto dostatečné množství kyslíku a živin. Z tohoto důvodu je možné ředit krev tekutými složkami, v tomto kontextu může hladina hemoglobinu klesnout na 110 g / l - fyziologická anémie těhotných žen. S nižším počtem hemoglobinu vám lékař předepíše léčbu. Musíte také jíst potraviny bohaté na železo - játra, maso, jablka.

Nedávno jsem si všiml, že kapičky tekutiny jsou vylučovány z bradavek. Je možné, že se produkuje v mledzivu ve 20. týdnu těhotenství?

Na porod se připravují nejen dělohy, ale také mléčné žlázy. Colostrum může začít v 16. týdnu těhotenství - na bradavkách si všimnete kapiček lepkavé sladké tekutiny. Bradavky jsou, jako by byly namazány. V žádném případě netlačte na bradavky - můžete vyvolat zvýšení tónu dělohy. Používejte speciální vložky, pouze bavlněné prádlo, pečlivě dodržujte hygienu hrudníku.

20 týdnů těhotenství

20. týden těhotenství je jen polovina těhotenství. Dítě se často rodí ve čtyřicátém týdnu, takže budoucí máma musí čekat dalších 20 týdnů, než se s ní setká, obklopené péčí a rodičovskou láskou.

Obsah

Úvod

Porodnický 20 týden těhotenství se začíná počítat od prvního dne menstruačního toku, ke kterému nedošlo v důsledku oplodnění vajíčka. Toto období odpovídá 18 týdnů od okamžiku implantace embrya do stěny dělohy. Toxikóza ve 20. týdnu těhotenství by měla přestat, stejně jako hormonální bouře. Nepříjemné, tažné pocity v oblasti břicha v důsledku rychlého růstu podvrtnutí dítěte a dělohy zmizí.

Při správné výživě a vyvážené stravě roste hmotnost ženy, ale zároveň je v souladu s normami. Hlavním rysem tohoto období je stabilní pohyb plodu, který již může být nahrazen nejen ultrazvukem, ale také jasně.

20. týden těhotenství: co se děje pocity

Pocity ve 20. týdnu těhotenství jsou velmi rozmanité. Žena cítí, jak dítě tlačí, pohybuje se, tlačí se pryč od stěn dělohy, škytá a třese se, když se její matka bojí. Každý den roste aktivita dítěte a jeho otřesy se cítí silnější. Pokud je však příliš aktivní, jedná se o důkaz nedostatku kyslíku, který by měl být okamžitě oznámen gynekologovi, aby se předešlo vážným následkům.

Kromě aktivity dítěte máma pociťuje nepříjemné příznaky, které se objevují v důsledku růstu dělohy a jejího tlaku na blízké orgány.

Tyto příznaky jsou uvedeny:

 • Pálení žáhy;
 • Dušnost;
 • Zácpa
 • Nadýmání a nadýmání;
 • Časté močení.

Protože žaludek rychle roste ve 20. týdnu těhotenství, začínají se na kůži objevovat strie. Pokud ale máma správně sní, váha bude pomalu růst a strie se neobjeví. Je třeba poznamenat, že nadváha těhotné ženy je velmi špatná. Může způsobit diabetes a další závažné abnormality, které způsobí komplikace během těhotenství a samotného procesu porodu. Kromě toho bude po narození dítěte mimořádně obtížné ztratit další kilogramy.

Nastávající matky se často obávají křečí v dolních končetinách během spánku. Tělo tedy jasně ukazuje, že postrádá stopové prvky a vitamíny. Toto by mělo být nahlášeno lékaři, který pro ženu vybere a předepíše potřebný lék a řekne vám, jaké produkty mají být ve stravě zahrnuty..

Také ženy v této době označují uvolňování kolostra, které bude sloužit jako potrava pro prvních pár dní po narození dítěte, dokud se neobjeví mléko. Kolostrum je důkazem toho, že prsa jsou připravena předem na krmení potomků.

Ve věku 20 týdnů těhotenství se na dolních končetinách objevuje otok. Pokud nejsou silné, neměli byste si s tím dělat starosti. Pokud však dojde k rychlému nárůstu tělesné hmotnosti, může se vyvinout gestóza, která se vyznačuje vysokým obsahem proteinových sloučenin v moči. Pokud gynekolog podezřívá ženu s takovým stavem, nasměruje ji na neplánované ultrazvukové vyšetření, aby zjistila, jak se dítě vyvíjí a zda má abnormality..

Fetální pohyby ve 20. týdnu těhotenství

Pokud má žena první těhotenství, začne cítit pohyb dítěte v intervalu mezi osmnáctým a dvacátým týdnem. V následujících těhotenstvích se aktivita dítěte začíná cítit dříve. První pocity, které se objevují v žaludku, se podobají lechtání, hlazení nebo dokonce řinčení. Dítě v lůně se neustále pohybuje, výjimkou je doba, kdy spí. Dítě provádí až dvě stě pohybů denně.

Její činnost je ovlivněna následujícími faktory:

 • Denní doba;
 • Psychoemocionální stav ženy;
 • Fyzická aktivita;
 • Výživa těhotná;
 • Okolní zvuky.

Také dítě se může začít hádat, pokud pro něj maminka přijme nepříjemný postoj.

Problémy a hrozby po dobu 20 týdnů těhotenství

V tuto chvíli může být žena narušena nejen nepříjemnými pocity, ale také ohrožením života budoucího dítěte.

Bolest

Ve dvacátém týdnu těhotenství se nastávající matka může začít obávat bolesti v dolních končetinách, bederní oblasti a v oblasti břicha.

V zádech dochází k bolesti v důsledku tlaku na páteř a posunu těžiště. Pro zmírnění tohoto stavu se doporučuje provést speciální gymnastiku, která odstraní zátěž z páteře.

Těhotné ženy se často obávají křečového syndromu, ke kterému dochází během spánku. Tento problém se objevuje v důsledku nedostatku hořčíku a vápníku v těle, jakož i v důsledku zvýšené tělesné hmotnosti a zvýšené zátěže nohou. Chcete-li odstranit křeče v dolních končetinách, měli byste vzít lék "Magne B6".

Mnoho matek si stěžuje svému lékaři, že ve 20. týdnu těhotenství přitahují spodní část břicha. Tento příznak se objevuje v důsledku podvrtnutí dělohy a jejího zvýšení. Pokud se však také objeví algie, měli byste se poradit s lékařem, protože to může být předzvěstí děložního tónu, v některých případech může dojít k potratu.

Krevní výtok

Krvavý výtok ve 20 týdnech těhotenství doprovázený bolestí v oblasti břicha je známkou předčasného ukončení těhotenství nebo placentárního narušení v důsledku jeho prezentace.

Pokud se po pohlavním styku objeví výtok s příměsí krve, je to důkaz eroze děložního čípku. Normální výtok by v tuto chvíli neměl mít zápach, mít světlý nebo průhledný stín a jednotnou konzistenci.

Pokud získali zelený nebo žlutý odstín a konzistenci tvarohu, jedná se o známku vývoje nemoci infekční etiologie. Pokud máte pocit pálení a svědění v pochvě, měli byste okamžitě konzultovat s odborníkem, protože s největší pravděpodobností snížení imunity vyvolalo drozd.

Ve druhém trimestru je výtok s příměsí krve velmi vzácný a je to vždy důkaz přítomnosti patologií. Jsou často zastoupeni:

 • Placentální prezentace - je diagnostikována, když struktury placentární tkáně blokují vstup do děložního čípku.
 • Odloučení placenty - vaginální sekrece s příměsí krve může být důkazem narušení fungování placenty.

Obě tyto abnormality mohou vyvolat potrat ve 20. týdnu těhotenství. Pokud se objeví špinění v těch dnech, kdy menstruace proběhla před těhotenstvím, nepředstavují nebezpečí.

Můžete také zjistit, co se děje ve 21 týdnech těhotenství, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období, jak se dítě vyvíjí a mnohem více. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

Zmrazené těhotenství ve 20. týdnu

Zmrazené těhotenství v této době, i když to není charakteristické pro druhý trimestr, ale stále se stává někdy. Plod může zemřít z mnoha důvodů. Často k tomu dochází kvůli endokrinním poruchám v jeho těle, vlivu negativních faktorů a narušení produkce určitých hormonů v matčině těle. Nízký progesteron ve 20. týdnu těhotenství často vede k těmto problémům..

Symptomatologií zmeškaného těhotenství je absence pohybu plodu a zastavení růstu břicha. Pro diagnostiku tohoto problému je pacient odeslán na ultrazvukové vyšetření a poslouchá srdeční rytmus dítěte. Pokud je detekována smrt dítěte, bude žena poslána na potrat, což pomůže vyhnout se intoxikaci a infekčnímu poškození těla v důsledku rozkladu mrtvého plodu..

Potrat zahrnuje chirurgickou kyretáž děložní dutiny. Po zákroku se zjistí příčiny úmrtí dítěte a provede se antibiotická terapie. Plánování dalšího těhotenství po zamrznutí plodu je povoleno nejdříve o rok později.

SARS po 20 týdnech těhotenství

ARVI ve 20. týdnu již není pro dítě tak nebezpečné jako v prvním trimestru, protože plod je spolehlivě chráněn placentou. V důsledku nachlazení však může nastat fetoplacentální nedostatečnost, v důsledku čehož dítě nedostává kyslík, což vede ke zpoždění vývoje a zvyšuje riziko, že dítě bude v předstihu.

Pokud nachlazení začne, mělo by být okamžitě léčeno, protože pokud bude zahájeno, ovlivní endokrinní systém, který negativně ovlivní tvorbu kostní tkáně a reprodukčního systému plodu, pokud žena nosí dívku. Při nachlazení zvolí budoucí matka šetrnou léčbu, která bude spočívat v užívání minimálního počtu tablet a velkého množství bezpečného lidového léčiva.

Těhotná žena bude také povinna dodržovat odpočinek v posteli, pít hodně čaje s malinami a citronem, kloktat a vypláchnout nos fyziologickým roztokem a bylinnými infuzemi.

Při zvýšené tělesné teplotě by měla být užívána antipyretika, která lékař předepíše. Pokud teplota nedosáhne 38 stupňů, musíte nechat tělo bojovat proti nemoci samo.

Těhotenství 20 týdnů vývoje plodu

Ve dvacátém týdnu těhotenství je dítě již plně formováno. Jeho výška je 17 centimetrů a hmotnost - 260 gramů, což je srovnatelné s průměrným kokosem. V tomto směru se jeho vývoj nezastaví, ale stále se zlepšuje..

Ve stadiu tvorby jsou gastrointestinální trakt, hematopoetický a respirační systém a také centrální nervový systém. Pokud mluvíme o dýchacím systému, pak se v této fázi plíce nadále vyvíjejí a zatím nemohou plnit své funkce sto procent, ale jsou již napůl připraveny poskytnout dítěti kyslík.

V této fázi těhotenství si žena dobře uvědomuje pohyby dítěte. Oční sítnice se tvoří a zlepšuje. Dítě je stále špatně vidět, ale zároveň dobře odlišuje světlo od tmy. Se stetoskopem můžete poslouchat tlukot srdce plodu..

Vývoj plodu ve 20. týdnu těhotenství pokračuje a ve srovnání s posledním trimestrem vypadá dítě ještě dokonaleji. Jeho tělo a končetiny se stávají proporcionální, objevují se nehty, vlasy, obočí a řasy. Dítě již vyvinulo sluch a může reagovat na zvuky, které si pamatuje a ví, jak rozlišit. Kůže zhoustne a je pokryta ochranným tukem. Dítě roste a vyvíjí se, připravuje se na brzký narození.

Ultrazvuk 20 týdnů těhotenství

Ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství je povinný postup a je součástí screeningových studií druhého trimestru. Pomocí ultrazvuku můžete vyhodnotit, jak pokračuje plodení plodu, zjistit, jaké pohlaví je dítě, a také zjistit, zda má vývojové vady..

Díky ultrazvukovému vyšetření prováděnému v této době je možné studovat velikost plodu, určit stav plodové vody a placentu. Může být také použit k zobrazení toho, jak se vnitřní orgány vyvíjejí a jak fungují. Hlídač věnuje zvláštní pozornost srdci dítěte.

Poté, co si prostudoval všechny potřebné údaje o dítěti, bude lékař schopen dospět k závěru o jeho vývoji, identifikovat případné abnormality a určit, jak postupuje plod plodu obecně.

Testy po dobu 20 týdnů těhotenství

Kromě ultrazvuku je žena poslána na vyšetření krve a moči, aby zjistila, zda má anémii, zda je zvýšený glykemický index nebo zda existují nějaké zánětlivé nemoci, nebo zda ledviny fungují normálně, což je při porodu plodu mimořádně důležité..

Nastávající matka navíc daruje krev pro biochemii, podstoupí trojitý screening, provede analýzu hladiny hCG, zkontroluje poměr fetoproteinu a estriolu, což umožňuje posoudit přítomnost patologií a chromozomálních abnormalit u dítěte.

Výživa ve 20 týdnech těhotenství

Aby výživa ve 20. týdnu těhotenství byla správná a tělo bylo nasyceno užitečnými látkami, měli byste jíst pouze kvalitní a přírodní produkty. Jídla by měla být častá, ale ne dostatek k jídlu. Můžete si dát svačinu s plátky ovoce nebo zeleniny nebo vypít sklenici čerstvého ovoce.

Menu musí nutně obsahovat libové maso, mléko, cereálie, mléčné výrobky, chléb z ryb a otrub. Musíte vařit jídlo pro pár, vařit, péct nebo dušit. Uzená masa a smažená jídla ze stravy by měla být vyloučena. Čokoláda může být konzumována v malém množství, stejně jako dorty.

Alkohol ve 20. týdnu těhotenství je zcela vyloučen. Ve fázi plánování dítěte je nutné odmítnout silné nápoje.

20. týden těhotenství: doporučení lékařů

Aby normálně plodilo plod, porod nebyl patologický a dítě se narodilo silné a zdravé, je nutné dodržovat určitá doporučení ve 20. týdnu těhotenství, která zahrnují:

 • Odmítnutí špatných návyků - od okamžiku implantace vajíčka do dělohy je nutné zcela opustit alkohol a cigarety, protože látky v nich negativně ovlivňují budoucí dítě nejen během nitroděložního vývoje, ale také po narození.
 • Zamezení přehřátí - přehřátí může způsobit potrat a předčasný porod. Proto byste během těhotenství měli opustit opalování na pláži, stejně jako návštěvy saun a koupelí.
 • Správná poloha těla během spánku - pokud žena spí na břiše, na zádech nebo na pravé straně, bude to mít za následek zhoršený průtok krve a kompresi dělohy, což může vést k extrémně negativním důsledkům.
 • Kontrola cvičení - v této době by se během cvičení nemělo používat ostrých pohybů, sklonů a zvedání těžkých předmětů. Z těchto akcí může dojít k zesílení dělohy, což vyvolá potrat. Musíte se také vyhnout nošení bot s podpatky a pevným oblečením, které je plné zdravotních problémů budoucí matky.
 • Zamezení kontaktu s agresivními chemikáliemi - během čištění opusťte produkty obsahující kyseliny, toxické látky a další sloučeniny nebezpečné pro organismus. Totéž platí pro kosmetiku. Používejte pouze přírodní kosmetiku..
 • Odmítnutí extrémních sportů - potápění, parašutismus a horolezectví jsou pro těhotné ženy kontraindikovány. Mohou létat v letadle, chodit na pěší turistiku a jezdit autem, ale ne déle než dvě hodiny.

Ve dvacátém týdnu těhotenství musíte vést zdravý životní styl, navštívit bazén, chodit na čerstvý vzduch, chatovat s přáteli a věnovat volný čas svým oblíbeným koníčkům.

Sex ve 20 týdnech těhotenství

Pokud gynekolog nezakazuje sex ve 20. týdnu těhotenství, pak by se intimní život neměl zastavit. Milování by však mělo vybrat pohodlné pozice, ve kterých se žena nebude cítit nepohodlně.

Těhotná žena by se měla těšit z blízkosti, kvůli kterému dochází k tvorbě serotoninu, což pozitivně ovlivňuje vývoj centrálního nervového systému.

Sex by měl být opuštěn s vícenásobným těhotenstvím, placentou previa a hrozbou potratu. V jiných případech je intimní život užitečný pro matku i dítě.

Závěr

Dvacátý týden těhotenství je přesně polovina znepokojující cesty, kterou procházejí všechny matky.

V tuto chvíli neexistuje toxikóza, přinejmenším hrozí pro dítě a blaho dává jistotu, že zbývá i zbývajících dvacet týdnů, a narodí se tak dlouho očekávané dítě, které přinese štěstí rodičům..

20 týdnů těhotenství

Kalendář se blížil ke značce 19-20 týdnů těhotenství, do druhého trimestru. Kolik je to za měsíce? Protože v jednom porodním měsíci jsou 4 celé týdny, nyní už máte 5 měsíců. Toto je zlatý průměr, polovina termínu je už za vámi.

Nastávající matka obešla břicho. Všude kolem si všimněte, že v rodině se očekává doplnění. Cítíme první pohyby a lehké otřesy dítěte, které dávají neobyčejnou radost a plné vědomí, že nový život uvnitř roste a vyvíjí se. Pohlaví dítěte je již známo.

Tentokrát lze nazvat jedním z nejvýhodnějších. Zaoblené tvary jsou příjemné pro oko, ale stále nezpůsobují vážné potíže v každodenních záležitostech a pohybu.

20. týden těhotenství: co se stane s dítětem

Od 10-12 týdnů víte, zda čekáte na dívku nebo chlapce. Přímo o tom, jak dítě vypadá a jaké procesy se s ním dějí, je známo, že se již plně formoval. Pokud jde o velikost, lze ji porovnat s kokosovým nebo zelím rolkou:

 • hmotnost: 250 až 270 gramů;
 • výška: 16-23 centimetrů.

Prostřednictvím stetoskopu můžete slyšet jeho bití srdce. Rychlost nárazu je přibližně 120 až 160 za minutu.

V tuto chvíli poprvé otevírá oči a může se pochlubit nejen staletími, ale také řasami.

Vlastnosti vývoje plodu

Po 18-20 porodnických týdnech těhotenství se vytvořily vnitřní orgány a systémy. Aktivní formování a rozvoj však stále pokračuje..

Nervový, trávicí a oběhový systém, respirační orgány jsou plně funkční. Stoličky jsou kladeny. Hřebíky vyrostly a objeví se Lungo - první vlasová linie v celém těle. Kůže zhoustne a stane se čtyřvrstvou, pod nimi leží tuk. Výjimkou je tvář. Zatímco tuk tam není a stále zůstává scvrklý.

V krvi jsou červené a bílé krvinky. Nyní je arašíd schopen bojovat s mnoha infekcemi a nemocemi.

Začne se vyrábět prvotní mazivo - jeho ochrana v současném přírodním vodním prostředí. Důležitá bude také jeho role při porodu - zjednodušení průchodu porodním kanálem.

A i když je velikost plodu ve 20. týdnu těhotenství malá, stále je to několik týdnů a stává se nezávislým a docela životaschopným mužem. Pro zbývající období je nutné konečné zlepšení a příprava na život mimo matčina ňadra.

Možná jste nepřemýšleli o tom, kolik toho už vaše malá ví, jak na to:

 • začíná gestikulovat;
 • spojuje kliky;
 • popadne pupeční šňůru;
 • otočí hlavu a dotkne se jí;
 • úsměvy;
 • slyší zvuky a vnímá řeč.

Rozpoznává hlasy svých rodičů a získává chuťové preference. Může se dokonce zamračit, pokud najednou začnete jíst něco, co se mu nelíbí. Dvojčata se začnou navzájem dotýkat, držte se za ruce.

Jedním slovem je aktivní studium nás samých a všeho kolem nás..

Stav a pocity budoucí matky

20 porodnických týdnů těhotenství je považováno za nejjednodušší dobu. V tomto okamžiku nenastávají žádné významné změny v těle. Naopak, existuje emoční vzestup a dobrá nálada.

Žaludek. Už vstal dost a získal jasný obrys. Je nemožné to skrýt. S pasem je nutné se rozloučit alespoň před odjezdem z nemocnice. Některé ženy se vracejí do svých obvyklých podob po několika měsících, nebo dokonce rok po porodu.

Fotografie břicha ve 20. týdnu těhotenství vypadá takto:

Děloha. Zvyšuje se a pohybuje se na úroveň pupku. A každých 7 dní stoupne o další centimetr. Jak roste, zvyšuje se také tlak na vnitřní orgány, což může způsobit nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy, zácpa. Možná dušnost.

Norma délky děložního čípku je nyní 4-4,5 cm. A čím blíže k porodu, tím kratší bude.

Právě teď se tělo začne aktivně trénovat před budoucím řešením. To se projevuje ve formě děložního tónu. Čas od času budete pociťovat tzv. Falešné kontrakce. Jsou naprosto bezpečné. Ale buď opatrný. Pokud je tento stav zaznamenán příliš často, je lepší konzultovat gynekologa a podstoupit vyšetření, aby se vyloučilo možné negativní důsledky pro dítě. Většina žen v práci se v takových případech podporuje tím, že vezme obvyklý vitamín Magne B6.

Hruď. Začne také růst postupně a může se zvyšovat i po porodu. Vzhled nažloutlé tekutiny z bradavek bude zcela normální a přirozený. To je předzvěst mateřského mléka - kolostra. Nemačkejte jej, v případě potřeby použijte obyčejné měkké ubrousky.

Bolest Nejčastěji se vyskytují nepříjemné bolesti v dolní části zad a zad. To je způsobeno zvýšeným zatížením svalů a kloubů. Vzhled křečí v nohou je vysvětlen nárůstem hmotnosti ženy a v důsledku toho tlakem na nohy. Řešením je pravidelná relaxační a relaxační masáž..

Pokud je dolní část břicha tažena nebo bolavá, je to také důvod, proč konzultovat lékaře. Podobný příznak může naznačovat:

 • placentární narušení;
 • Ohrožených potratů;
 • eroze děložního čípku (pokud se bolest vyskytuje po sexu nebo vyšetření gynekologem).

Únik amniotické tekutiny, zcela průhledné, bez zápachu a bezbarvé kapaliny, je důvodem k poznání. Pokud k tomu dojde po 22 týdnech, je zde každá šance na záchranu těhotenství. Pokud však silně uniknou nebo dokonce vytékají před tímto termínem - jedná se o hrozbu. Pokud je jich dokonce najdete, měli byste okamžitě jít do zdravotnického zařízení.

Přidělení. Přijatelné a nerušivé jsou bílé a světle žluté zvýraznění. Pokud získají nasycené žluté nebo nazelenalé odstíny doprovázené nepříjemným zápachem - vyhledejte lékaře. S největší pravděpodobností se jedná o projev infekce, která by měla být naléhavě ošetřena.

Svědění a močení bolestí naznačují cystitidu. Právě v „zajímavém postavení“ se dívky stávají nejzranitelnějšími. Pokud ji ignorujete, můžete získat pyelonefritidu nebo zánět tkáně ledvin.

Výrazným zvýšením otřesů v břiše vaše dítě nahlásí nedostatek kyslíku. Častěji chodí na čerstvý vzduch.

Zmrazené těhotenství. Charakterističtější pro začátek těhotenství, ale může nastat uprostřed. Důvodem může být mnoho (poruchy endokrinního systému, vliv negativních faktorů, stres, vážné ublížení na zdraví atd.).

Žena to cítí. Zná přibližnou denní rutinu svého dítěte, kdy je nejaktivnější, když spí. Proto je první známkou dlouhodobý nedostatek pohybu. Norma - asi 10 pohybů denně.

Analýzy a ukazatele ultrazvuku po 20 týdnech těhotenství

Nyní je třeba dvakrát měsíčně navštěvovat prenatální kliniku. Vyžaduje se screeningový ultrazvuk (US). Poskytuje nejkomplexnější informace. Hlavní úkoly:

 • posouzení stavu placenty;
 • vyšetření ledvin, jater, žaludku, plic a jiných vnitřních orgánů dítěte;
 • analýza množství vody obklopující plod (tzv. plodová voda).

Srdce je pečlivě studováno, aby se zabránilo rozvoji defektů.

Krevní testy se provádějí za účelem sledování hladiny cukru a včasné detekce anémie, moči - sledování práce ledvin. Testovány jsou také pohlavně přenosné infekce..

Kromě toho je možný biochemický krevní test. Nazývá se také trojitý test. Provádí se za účelem stanovení hladiny hCG (chorionický gonadotropin), alfa-fetoproteinů a estriolů. Pokud jsou výsledky mimo přijatelný rozsah, existuje riziko malformací u dítěte nebo dokonce chromozomálních abnormalit.

Doporučení a tipy

Ve 20–21 týdnech těhotenství musíte začít aktivně sledovat sebe i své tělo.
Speciální krémy, které lze zakoupit v lékárnách, pomohou v boji proti vzhledu strií na břiše a hrudi. Obyčejný olivový olej udělá..

Výživa. Pečlivě přemýšlejte a vyvážte svůj jídelníček. Toxikóza je pozadu a chuť k jídlu se vrací, ale důrazně se nedoporučuje přidávat více než půl kilogramu týdně.

Hlavním pravidlem je jíst často, ale v malých porcích. Snídaně a oběd by měly být plné, ale večeře by měla být velmi lehká. Dává přednost nízkotučnému masu a rybám, mléčným výrobkům, obilovinám (zejména pohankové a ovesné vločky, bohaté na železo), zelenině a ovoce. Omezte příjem soli, přispívá k otoky.

Tělesné cvičení. Můžete a měli byste se pohybovat. Neváhejte jít do fitness a Pilates, navštivte bazén, zaregistrujte se na tanec nebo jógu pro těhotné ženy. A jen projít trochu víc. Chcete-li se zbavit bolesti zad a dolní části zad - sledujte polohu těla a provádějte speciální cvičení pro vykládku.

Intimní život. Odmítnutí pohlaví se projeví pouze v případě prevence placenty nebo jiných kontraindikací. Pokud je vaše zdraví normální - nepopírejte potěšení. Vyhněte se však tlaku na žaludek.

Boty a oblečení. Vzhledem ke zvýšenému zatížení nohou zkuste opustit boty na vysokém podpatku (přípustná výška až 5 cm) a plošinu. Pokud jde o spodní prádlo - dávejte přednost kalhotkám vyrobeným z přírodních materiálů. Estetický vzhled poprsí pomůže udržet pohodlnou, správně vybranou podprsenku.

Chcete-li se dozvědět více, sledujte video a chatujte na fórech s matkami, které již porodily. Informace z první ruky jsou nejspolehlivější a pomohou vám je naladit.

20 týdnů těhotenství

20. týden těhotenství je v kalendáři jakýmsi „rovníkem“. Polovina vzdálenosti již byla dokončena. Pocity ženy se každý den zesilují. Už je s dítětem v lepším kontaktu a věděla, kdy se pohybuje. Bříško je dostatečně zaoblené, ale stále nezpůsobuje nepříjemnosti.

Individuální zkušenosti a typické příznaky

Dvacátý týden těhotenství je období, kdy se děloha značně zvyšuje. Pupek může vyčnívat. Má podobu malého tlačítka nebo tlačítka. V této fázi je rozhodně nutné postarat se o výměnu šatníku. To platí zejména pro ženy, které porodí v zimě a na jaře. Nosit dítě bude mít v chladném období. Teplé kalhoty a svrchní oděvy jsou nezbytné pro zajištění pohodlí matky a dítěte.

Příznaky těhotenství ve 20. týdnu:

 • Boky.
 • V důsledku zvýšení objemu cirkulující krve může být pozorováno kolísání krevního tlaku. Projevují se závratě a celková slabost..
 • V této fázi by již všechny nastávající matky měly cítit pohyby vlastního dítěte. Popis tohoto procesu u žen ho srovnává s chvěním motýla uvnitř nebo pohybem malého červa. Chvění se postupem času zvyšuje. Obzvláště znatelné dětské noční převrácení.
 • Většina nastávajících matek v této fázi výrazně zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů a kůže. Může zvýšit libido.

Mnoho zástupců spravedlivého sexu zaznamenává obecné zlepšení nálady a nárůst síly. Zvýšený výkon. Nezneužívejte však zátěž. Nastávající matka potřebuje více odpočinku.

Změny v těle ženy

Ve 20. týdnu těhotenství se tělo stále přestavuje, aby plod poskytl všem potřebným živinám.

Co se stane ve 20. týdnu těhotenství:

 • Další rozšíření dělohy. To vede ke stlačení nervových zakončení, které může vyvolat menší bolest v dolním břiše..
 • Do této doby se mateřská hmotnost zvyšuje asi o 6–6,5 kg.
 • Zvýšený objem cirkulující krve vede k rychlejší únavě, výskytu dušnosti a rychlému tluku srdce po normální fyzické námaze.
 • 20. týden těhotenství je obdobím, kdy může kolostrum vyniknout. Je stále malý, ale pokud zabarví oblečení, doporučuje se použít speciální vycpávky.

V této fázi často dochází k mírnému poškození zraku. Tento příznak zůstává variantou normy, stále však stojí za konzultaci s oftalmologem.

Vývoj plodu

Dítě pokračuje v aktivním růstu a rozvoji. Každý den zabírá stále více místa v břišní dutině matky a má na ni odpovídající účinek. 20. týden těhotenství je charakterizován následujícími změnami v těle dítěte:

 • Konečně se vytvoří fetální kůže. Už má 4 plné vrstvy. Pot a mazové žlázy fungují v plné síle.
 • Na povrchu pokožky se objeví mazivo se základním nátěrem. Upevňuje se tam dělo - lanugo. Společně chrání tělo dítěte.
 • Množství vlasů na koruně stále roste.
 • Dítě jasně rozlišuje mezi dnem a nocí. To ovlivňuje jeho aktivitu v různých denních dobách..
 • Malé oči otevřené.
 • Dítě slyší dobře, reaguje na zvuk. Mohou se vyděsit příliš intenzivní hudbou nebo ostrými výkřiky.
 • Mozková kůra rychle roste. Objeví se rýhy.
 • Dítě může ocenit emocionální tón mateřského hlasu. Proto v této fázi a během celého těhotenství se vyplatí starat a konfliktovat s příbuznými a sousedy a více komunikovat se svým dítětem.
 • Kreslí se stále více a více rysů obličeje. Obočí začíná růst.
 • Rozměry dítěte dosahují délky 25 cm a hmotnosti 250 - 320 g.

Analýzy a další diagnostické postupy

V této fázi zůstává povinný pouze ultrazvuk. Zbývající vyšetření jsou předepsána podle potřeby, podle pokynů lékaře. Může se jednat například o klinický močový test nebo biochemický krevní test.

S objektivním vyšetřením je možné stanovit výšku děložního pozadí. V této fázi je to přibližně 1–2 cm pod pupkem. Se stetoskopem lékař poslouchá srdeční rytmus plodu..

S jistým podezřením lékaře může nařídit trojitý test ke stanovení hCG, alfa-fetoproteinu (AFP) a nekonjugovaného estriolu (NE). Toto genetické vyšetření v kombinaci s ultrazvukem, objektivními údaji a výsledky dalších testů může objasnit, zda existuje riziko rozvoje abnormalit u dítěte..

20. týden těhotenství - období, kdy musíte provést druhý ultrazvukový screening vývoje plodu. Ultrazvuk je nezbytný pro kvalitativní posouzení stavu dítěte a analýzu fungování hlavních orgánů a systémů. Lékař věnuje pozornost:

 • rysy vývoje límcové zóny a nosní kosti;
 • velikost jater, plic, ledvin, mozku, končetin;
 • se správnou polohou dítěte můžete určit jeho pohlaví;
 • zaznamenaná motorická aktivita dítěte;
 • vyhodnocuje se srdeční frekvence a zkoumá se struktura srdce.

Se zvláštním štěstí, nastávající matka bude moci vidět, jak její dítě hraje pupeční šňůra, házet rukama a nohama.

Výživa a vitamíny

Stravovací režim je stále založen na zásadách zdravého životního stylu:

 • Jezte často, ale trochu.
 • Více zeleniny a ovoce..
 • Dostatek tekutiny (až 1,5 litru denně).
 • Omezte rychlé občerstvení a lehká jídla.
 • Jezte čerstvé, přírodní a vyvážené potraviny..

Vitamínové a minerální komplexy by se měly užívat, pokud není možné přiměřeně poskytnout všechny potřebné živiny. Vápník a vitamín D zůstávají téměř nezbytnými složkami stravy..

Doporučení, tipy a triky

V této fázi je placenta již plně funkční. Kvalitně chrání tělo dítěte před škodlivými chemickými látkami. Nastávající matka by se však stále měla vzdát pití alkoholu a kouření cigaret. Tyto toxiny snadno pronikají feto-placentární bariérou a vedou ke zpoždění vývoje plodu.

Rovněž stojí za to upustit od samoléčení a tradiční medicíny. Pokud se u vás vyskytnou nějaké patologické příznaky nebo necharakteristický výtok z pochvy (červená, zelená, jasně žlutá se nepříjemným zápachem), měli byste se vždy poradit se svým lékařem.

Fyzická aktivita by měla být mírně snížena. To platí zejména pro ženy, které se dříve aktivně věnovaly sportu. Počet a délka cvičení by měla být snížena nejméně o 30%. Současně je třeba se vyvarovat vzpírání a skákání. Nejlepší zátěž v této fázi zůstávají fitness třídy nebo jóga pro těhotné ženy. Ranní cvičení, chůze na čerstvý vzduch a plavání dokonale rozvinou tělo nastávající matky a připraví ji na nadcházející narození.

Intimní život ve 20. týdnu těhotenství může přinést řadu nových pocitů. V důsledku postupné změny hormonálních hladin mnoho žen zaznamenává prudký nárůst sexuální touhy. Zvýšení přísunu krve do pánevních orgánů přispívá ke vzniku živějších a bohatších pocitů během sexu. Hlavní věcí je vyhnout se silnému tlaku na žaludek a příliš ostrým pohybům.

20 týdnů těhotenství

Po 20 týdnech těhotenství má vaše dítě velikost banánů.

- Měření velikosti pánve, hmotnosti a výšky.
- Měření krevního tlaku
- Obecná analýza moči

Pokud se vaginální výtok stane nazelenalým, objeví se nepříjemný zápach - navštivte svého lékaře.

Omezte kyseliny a koření.

Pokud pravidelně cítíte, že máte nedostatek vzduchu, zkuste relaxovat častěji. Pokud je tento příznak velmi závažný a jste doslova „dusivý“, poraďte se se svým lékařem.

Nachází se v červeném masu, sóji, špenátu, rozinkách, švestkách. Zeptejte se svého lékaře, pokud potřebujete užívat doplňky železa..

Statistiky ukazují, že těhotné ženy ve druhém trimestru se často dostávají do vážných nehod. Je to kvůli zvýšené únavě, nevolnosti a snížené koncentraci.

Co se stane ve 20. týdnu těhotenství?

Dvacátý týden je „rovníkem“ těhotenství. Čtyři a půl měsíce, přesně půl, pozadu. Určitě už znáte pohlaví nenarozeného dítěte a podařilo se mu pro něj koupit nějaké věci. Nezapomeňte aktualizovat svůj šatník: ve druhém trimestru roste bříško budoucí matky velmi rychle. V důsledku zvýšení dělohy a hormonálních změn se objevují některé příznaky, ale mohou ztmavit radost z nadcházejícího narození dlouho očekávaného dítěte?

20 týdnů je kolik?

Dvacet týdnů porodního těhotenství odpovídá 18 týdnů vývoje plodu.

Dvacet týdnů vývoje plodu je 22 týdnů těhotenství.

Dvacet týdnů je polovina těhotenství, asi 4 měsíce a 2 týdny.

Co se stane s dítětem?

Ve 20. týdnu těhotenství má vaše dítě velikost banánů. Váží asi 290 gramů, délka jeho těla je 16-17 cm od horní části hlavy k pánvi a 25,4 cm od hlavy po paty.

Během prvních 20 týdnů těhotenství jsou nohy plodu malé a přivedené k tělu, jsou velmi obtížné měřit. Proto je délka dítěte stanovena od koruny k nejvýraznějším částem pánve. Od dvacátého týdne se měří od hlavy k patě.

V období 20 týdnů se tvoří hlavně všechny orgány plodu. Zkrátka, v příštích týdnech musí jen růst a být silnější. Aktivní zrání nervového systému pokračuje. Senzorické orgány jsou vylepšeny. Vyvíjí se chuťové receptory. Dítě pokračuje v provádění akrobatických čísel v břiše své matky. Polyká více plodové vody - to přispívá k rozvoji trávicího systému.

Ve střevech se nadále tvoří primární stolice, meconium. Odchází téměř okamžitě po narození, někdy před porodem nebo během porodu.

Dívky mají dělohu, vejcovody a vaječníky, ve kterých je sedm milionů primitivních vajec. Následně zůstanou jen dva miliony - dívka dostane tuto zásobu po celý svůj život, v budoucnu se v jejím těle nevytvoří nová vejce. U chlapců vnější genitálie nadále rostou pod vlivem hormonů. Varlata jsou stále v žaludku, později sestoupí do šourku, blíže k narození.

Co se stane nastávající matce?

Ve 20. týdnu těhotenství se žena cítí docela dobře, má hodně energie. Samozřejmě, že se vyskytnou některé příznaky, mohou způsobit určité nepohodlí, ale obvykle nejsou závažné.

Mnoho nastávajících matek poznamenává, že zvýšily počet vaginálních výtoků. Tělo se tak snaží chránit dítě před infekčními agens. Křeče na nohou se vyskytují. Proti nim pomáhá hojné pití, masáže, časté změny polohy těla..

Rostoucí děloha vytlačuje vnitřní orgány vzhůru, protože tím pravidelně narušuje pálení žáhy, dušnost. V důsledku stlačení cév uvnitř pánve dochází k otokům nohou. Kvůli hormonálním účinkům, průtoku krve, bohatého na kyslík a živiny, na nehty a vlasy se zvyšuje, začnou růst rychleji.

Jaké studie je třeba provést ve 20. týdnu těhotenství?

Dvacátý týden těhotenství je časem čtvrtého rutinního vyšetření ženy gynekologem. Nyní, při každém vyšetření, lékař určí výšku děložního fundusu (vzdálenost od ochablého kloubu k samému vrcholu dělohy). Nyní je to 18-22 cm, v budoucnu se zvýší asi o jeden centimetr týdně. Odchylka výšky děložního pozadí od normy může naznačovat některé patologie.

Během příjmu lékař změří obvod břicha, krevní tlak, teplotu a vypočítá tepovou frekvenci. Dostanete pokyny pro obecnou analýzu moči a analýzu syfilis.

Články O Neplodnosti