Hlavní Zdraví

První trimestr těhotenství: co se stane s ženským tělem? Hlavní nebezpečí

Bez ohledu na to, jak dobře se připravujete na těhotenství, nelze zabránit změnám v těle, které začnou v prvním trimestru. Vyzbrojte se znalostmi, abyste pochopili, co musíte udělat..

Co se děje v těle v prvním trimestru těhotenství?

Nejprve má každá žena jiné těhotenství. Někteří září v prvních třech měsících se zdravím a vitalitou, jiní trpí doslova vším. Existují určité známky, které určitě vyžadují pozornost lékaře. Níže se podíváme na nejčastější problémy předčasného těhotenství, se kterými se většina žen setkává..

Krvácející

Pokud však máte křeče nebo silnou bolest břicha a krvácení se nezastaví, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. To mohou být první známky potratu nebo mimoděložního těhotenství..

Citlivost prsu

Hypersenzitivita a otok bradavek je jedním z prvních známek těhotenství. Tělo prochází hormonální restrukturalizací, začíná připravovat mléčné žlázy pro krmení dítěte. Bolest pravděpodobně zažijete během prvního trimestru. Kupte si podprsenku větší nebo s podporou. Může být nutné vrátit se na spodní prádlo pouze tehdy, když dítě přestane kojit.

Zácpa a střevní problémy

Během těhotenství se střevní motilita (svalové kontrakce) zpomaluje v důsledku zvýšené hladiny progesteronu (hormonu zodpovědného za vývoj plodu a těhotenství). Přidejte k tomu vysoký obsah železa v těhotných vitaminech, což má za následek zácpu a hromadění plynu, jakož i neustálý pocit nadýmání. Tomu se nelze úplně vyhnout, ale můžete podmínku zmírnit.

Zvyšte příjem vlákniny, vypijte hodně tekutin, aby vaše střeva zpracovávala jídlo stabilněji. Přínosem bude také mírná fyzická aktivita. Pokud však zácpa přetrvává stále, poraďte se se svým lékařem. Nechte jej doporučit bezpečné projímadlo, které může být přijato během těhotenství..

Vaginální výtok během těhotenství (leukorea)

V raných stádiích následují všechny ženy leukorea (leucorrhoea) - tj. Výtok sliznice z pohlavních orgánů. Zpravidla jsou bílé nebo mírně nažloutlé barvy. Nepředstavují žádné nebezpečí a běžné podložky pomáhají zabránit stopám na spodním prádle.

Extrémně unavený během těhotenství

To není překvapivé - v prvním trimestru vaše tělo začne tvrdě pracovat na podpoře rostoucího plodu. A může se opotřebovat více než obvykle. Nikdy nezanedbávejte odpočinek, spíte častěji a v případě potřeby déle. Také se ujistěte, že máte dostatek železa, abyste nezjistili anémii.

Těžký hlad nebo averze k jídlu

Starý stereotyp říká, že těhotná žena absorbuje vše v neuvěřitelném množství: hranolky s mátovou zmrzlinou, nakládané okurky se tvarohovým koláčem, majonézou se lžičkami a poté čokoláda.

To je částečně pravda - mnoho žen zažívá změny v chuťových návycích. A to je jeden ze signálů, které tělo dává, když hlásí těhotenství. Ale vůbec to není vysloveno.

Jíst při přenášení dítěte potřebuje zdravé a zdravé jídlo, ale někdy můžete podlehnout slabým stránkám. Výjimkou je pica - porucha příjmu potravy, při které člověk vyvíjí touhu po nejedlých produktech (hlína, špína, křída nebo dokonce prací prášek). Pokud vás přitahuje něco podobného, ​​řekněte to svému lékaři!

Časté močení během časného těhotenství

V prvním trimestru je plod stále poměrně malý, ale děloha se stejně rozšíří a v důsledku toho začne vyvíjet tlak na močový měchýř, což vyvolává neustálé nutkání na záchod. Zvykněte si - ve druhém trimestru budete muset běžet podle potřeby ještě častěji.

To je naprosto normální, takže nepřestávejte pít hodně tekutin - vaše tělo to potřebuje. Snižte však příjem kávy a dalších diuretických nápojů..

Pálení žáhy během těhotenství a jeho příčiny

V prvním trimestru začíná ženské tělo aktivně produkovat progesteron, což je nesmírně důležité pro normální uložení dítěte. Stejný hormon však uvolňuje hladké svaly, včetně svalového prstence na dně jícnu, který v žaludku zachycuje jídlo a kyselinu. Výsledkem je častý reflux, lépe známý jako pálení žáhy.

Kromě pálení žáhy může mít těhotná žena v ústech také kovovou chuť. To může být způsobeno jak přípravky železa, tak některými nemocemi. Pro jistotu se obraťte na svého gynekologa.

Změny nálady

Únava, hormonální změny v prvním trimestru vyvolávají skutečné emoční horské dráhy. Budete střídavě neuvěřitelně veselí a energičtí, nyní depresivní, podráždění, úzkostní a vystrašení. Pláč v tomto stavu je naprosto normální. Pokud se však často setkáváte se zhroucením, depresí a jinými negativními emocemi, nezamkněte se a nepokoušejte se získat podporu od blízkých. Pokud ne se svým partnerem, pak s přáteli nebo členy rodiny.

Ráno nevolnost

Nevolnost je nejčastějším příznakem v prvním trimestru těhotenství. Podle statistik to zažívá až 85% žen, zejména ráno před snídaní.

To je opět výsledkem hormonálních změn v těle a známkou toxikózy. Tělo ženy vnímá dítě jako něco cizího, takže se vzbouří. Existuje řada hypotéz, proč se těhotné ženy ráno cítí nemocné.

Jeden říká, že zvýšení hladin estrogenu vyvolává extrémní citlivost na pachy, až do úplné netolerance.

Další obviňuje lidský chorionický gonadotropin (hCG), který začíná být produkován ihned po vytvoření embrya, což ráno způsobuje nevolnost a malátnost. Proto se dívky často dozvědí o těhotenství, když začnou aktivně zvracet okamžitě po probuzení..

Konečně třetí hypotéza uvádí, že obsah vitaminu B6, který je nesmírně důležitý pro metabolické procesy, klesá v těle těhotné ženy. A můžete zmírnit příznaky, pokud začnete brát doplňky s jejich obsahem.

U všech těhotných žen se nevolnost projevuje různými způsoby. Někteří cítí jen mírnou nevolnost, jiní nezačínají den bez zvracení. Pro zmírnění příznaků zkuste jíst něco nestabilního k snídani, ale s vysokým obsahem bílkovin (jako je měkký sýr nebo vařené kuře), pít vodu, ovocnou šťávu a zázvorový čaj. Pokud je to možné, vyvarujte se jakéhokoli jídla, které může způsobit zažívací potíže..

Přibývání na váze

Těhotenství je jedním z mála případů v životě ženy, když je uzdravení zdravější než hubnutí. Hubnutí během těhotenství je patologie, která znamená, že se něco pokazí. Buď nejíte dostatečně dobře, nebo tělo zažívá příliš vysoký stres. Mohou existovat nějaké skryté nemoci, o kterých jste nevěděli před těhotenstvím.

Ale s přibýváním na váze je také lepší to přehánět. Během prvního trimestru byste měli získat od 1,3 do 2,7 kilogramů. Lékař během rutinního vyšetření může doporučit, abyste si upravili svůj jídelníček ve prospěch přibývání na váze nebo naopak hubnutí, pokud jste dříve měli nedostatek nebo jeho nadbytek..

Nebezpečí prvního trimestru

Nejdůležitější věcí, které se v prvním trimestru bojí, je hrozba potratu. Podle statistik se většina potratů vyskytuje v raných fázích.

Jakýkoli z těchto příznaků může znamenat, že vaše těhotenství nejde podle plánu, a proto je třeba, abyste neprodleně navštívili lékaře, abyste neztratili dítě:

Těžké a časté krvácení;

Závratě, mdloby a časté bolesti hlavy;

Přírůstek hmotnosti je příliš rychlý nebo naopak úbytek hmotnosti.

První trimestr těhotenství

1. trimestr těhotenství: kolik týdnů je na konci

Brzy těhotenství nebo první trimestr trvá 13 porodnických týdnů. Jeho odpočítávání je od prvního dne poslední menstruace, po které došlo k početí. Mnoho mladých matek je zmateno, proč při prvním vyšetření gynekologem, jen týden po zpoždění, dostávají období 5-6 týdnů, i když ve skutečnosti dítě v bříšku není delší než 3,5–4 týdny..

Odpověď na tuto hádanku je jednoduchá - první měsíc těhotenství v lékařské praxi trvá 6, spíše než 4 kalendářní týdny, protože se bere v úvahu těch 14 dní od začátku poslední menstruace, kdy se vejce připravuje na oplodnění. Toto je období, kdy vaše budoucí dítě udělá vážnou „cestu“ vejcovody do dělohy, která se stane jeho domem v průběhu následujících devíti měsíců.

První trimestr těhotenství: co se stane

První trimestr, stejně jako další dvě tříměsíční období porodu dítěte, má své charakteristické rysy. Během tohoto období dochází v těle těhotné ženy a embrya k důležitým procesům, které určují průběh celého těhotenství. V závislosti na individuálních vlastnostech každá žena toleruje rané stadium těhotenství jinak.

Téměř konstantní společnice všech matek v prvních týdnech jsou:

 1. neprůchodná únava
 2. nevolnost
 3. bolest hlavy a mdloby
 4. ospalost
 5. deprese a podrážděnost
 6. drozd
Ale můžete snadno přežít pohodu, pokud máte správnou náladu. Při vypořádání se s toxikózou a zuřícími hormony pomůže přezkum životního stylu. Zkuste relaxovat a chodit na čerstvém vzduchu, změnit stravu nahrazením sendvičového menu zdravým jídlem - pomůže to rychle se „přizpůsobit“ vzhledu „nájemce“ v žaludku.

Co se stane dítěti:
V prvních třech měsících se embryo aktivně vyvíjí. V pátém týdnu probíhají v jeho těle vážné procesy, které vedou k vytvoření důležitých orgánů: jater, ledvin a trávicího systému. Šestý týden dítě dokončí utváření srdce, které se od této chvíle začne stahovat. Do 12. týdne je embryo již zcela podobné člověku - jeho růst je 5-6 cm a hmotnost 9-14 g.

Výživa během těhotenství 1 trimestr

Výživa v prvním trimestru je naléhavou záležitostí pro ženy v práci, které trpí toxikózou, na jejímž pozadí je absolutní averze ke všemu, co se týká jídla. Co jíst v brzkém termínu, aby se vyvíjejícímu dítěti poskytly všechny potřebné živiny v plné výši?

Strava a strava v rané fázi je nejlépe vybrána z vašich individuálních preferencí, zejména když zuří toxikóza a všechny produkty v očích těhotné ženy jsou rozděleny do dvou kategorií - je nemožné jíst a přijatelné. Frakční výživa pomůže tento problém vyřešit - trochu, ale často.

Co je dobré k jídlu a pití: vařené maso a ryby, zeleninové polévky, ovoce a zelenina v jakékoli formě, mléčné výrobky. Musíte se vzdát všeho smaženého, ​​pikantního a kyselého, i když je v nabídce lépe nakládaná okurka nebo zelí - způsobují chuť k jídlu a pomáhají vyhladit příznaky toxikózy.

Užitečné menu prvního trimestru by mělo zahrnovat tato jídla:

 • Vločky z otrub, müsli a obilovin;
 • Zeleninové polévky na lehkém vývaru a dušené dušené maso;
 • Saláty ze zeleniny a ovoce;
 • Masové a rybí steaky, kastrol
 • Mléčné pudinky
Pro svačinu je lepší odmítnout rychlé občerstvení a sendviče a zásobit se sušenkovými sušenkami a džusem, které mohou nauzea při několika průchodech mezi hlavním jídlem.

Testy pro těhotné ženy v prvním trimestru

První trimestr těhotenství je z hlediska lékařského vyšetření nejintenzivnější. Během tohoto období jsou ženám předepsány četné testy, aby vypracovaly správný plán sledování průběhu těhotenství.

Seznam povinných analýz a zkoušek zahrnuje:

 1. krev na HIV / AIDS, na pohlavně přenosné infekce, TORCH infekce, hepatitida B a C, skupina a Rh faktor, hemoglobin;
 2. obecná analýza moči;
 3. stěr z mikroflóry z pochvy;
 4. Ultrazvuk
 5. srdeční elektrokardiogram.
V rané fázi také gynekologové dávají těhotné ženě doporučení k lékařskému vyšetření u úzkých specialistů: neurolog, oftalmolog, otolaryngolog, zubař, chirurg a terapeut.

Těhotenství v prvním trimestru

První trimestr je považován za nejnebezpečnější období těhotenství, během kterého může dojít k potratu. Hlavním příznakem přerušení a potratu je krvácení.

V prvních třech měsících velmi často mají nastávající matky vaginální výtok jiné povahy a stínu. Norma je považována za slizniční vybití bělavého odstínu, zhoršeného hormonem těhotenství - progesteronem.

Naléhavě byste se měli poradit s lékařem, pokud:

 • Tmavě žlutý, žlutý, nažloutlý nebo hnědý výboj. Mohou naznačovat pohlavně přenosnou infekci nebo zmrazení plodu..
 • Bílé zvýraznění sražené konzistence. Jsou příznakem drozdu, který může způsobit patologii plodu..
 • Skvrny nebo mazání, které mohou být známkou potratu.

Pohlaví prvního trimestru

V 1. trimestru, kdy budoucí rodiče ještě nejsou zvyklí na své nové postavení, se otázka sexu stává v manželských párech naléhavou otázkou - je to možné nebo ne? Porodníci v prvním trimestru velmi umožňují intimní vztah s matkami, pokud nehrozí potrat.

V této fázi jsou však odpůrci sexu často žena, která má na pozadí hormonálního nárůstu a neustálé malátnosti touhu vstoupit do důvěrného vztahu. Tento problém lze vyřešit pouze individuálně. Psychologové doporučují pečovat tatínky, aby nezoufali a ani nečekali - když si nastávající matka „zvykne“ na těhotenství, určitě si pamatuje manžela, který ji potřebuje..

Sport během těhotenství v prvním trimestru

Pro budoucí matky je často těžké vést před těhotenstvím aktivní životní styl, aby se vzdaly sportu. Podle porodníků to nestojí za to udělat, protože dnes je pojem „netřesení“ dítěte v žaludku považován za zastaralý a pro snadné porodnictví gynekologové dokonce doporučují ženám chodit do tělocvičny, ale bez fanatismu.

Samozřejmě byste měli opustit trénink se zvýšenou fyzickou aktivitou, aktivním během a houpáním abs. Ale jízda na kole, plavání, jóga nebo gymnastika - tyto třídy budou užitečné i pro budoucí matku.

První trimestr těhotenství: co je možné a co ne

První trimestr je velmi důležitým obdobím vývoje dítěte. Co lze a co nelze udělat během prvních tří měsíců, aby nedošlo k poškození dítěte?
Ve skutečnosti s nástupem těhotenství musí ženy opustit mnoho návyků. To však neznamená, že musíte radikálně změnit svůj životní styl. Zároveň stojí za to se seznámit s kategorickými „tabu“, protože slibují nebezpečí pro drobky.

Kategorie „ne“ prvního trimestru:

 1. alkohol, cigarety, káva a soda;
 2. vystavení světlu slunci;
 3. tělesné cvičení;
 4. stres
 5. toxické látky;
 6. léky bez lékařského předpisu.
Hlavní „možné“ prvního trimestru jsou:
 1. uklidnit,
 2. dobrý odpočinek,
 3. chodí na čerstvé dovolené,
 4. spánek a zdravé stravování.

Těhotenství 1 trimestr: co potřebujete vědět

Je to poprvé, kdy se stanete matkou, a když se na zkoušce podíváte na dva pruhy, budete překvapeni, protože nevíte, co dělat nejdřív? Algoritmus je jednoduchý: navštivte gynekologa, zaregistrujte se na prenatální klinice, absolvujte potřebné vyšetření a užijte si zajímavou pozici.

V této fázi není nutné vzdát se práce a cestování, pokud jsou plánovány. Díky dobrému zdraví a nepřítomnosti lékařských kontraindikací jsou lety povoleny v letadle, takže můžete bezpečně jít do horkých zemí - nepoškodí to dítě ani mámu.

Je důležité si uvědomit, že během těhotenství, zejména v prvním trimestru, jsou jakékoli nachlazení a užívání léků nebezpečné. I při běžném nachlazení byste měli okamžitě navštívit gynekologa a získat kvalifikovaná doporučení bez samoléčení pomocí těch léků, které se prodávají na přepážce.

Tipy pro těhotné ženy v prvním trimestru

Faktory, které mohou mít negativní vliv na těhotenství v prvním trimestru, nelze spočítat. Ale nezoufejte - problémům se můžete vyvarovat při porodu dítěte.

Pravidla prvního trimestru: klid a dodržování všech doporučení gynekologa, řádný odpočinek a spánek, odstranění stresu a přepracování, zdravé stravování a režim plného pití.

A nezapomeňte, že porod dítěte není nemoc, kterou je třeba léčit, ale skvělý stav, který ženě přináší příroda. Užijte si to a potom vaše těhotenství projde jako jeden šťastný okamžik.

První trimestr těhotenství

První trimestr těhotenství s sebou nese mnoho informativní a zajímavé pro nastávající matky, a je také velmi důležitý při vývoji vašeho nenarozeného dítěte. Je to první trimestr, který vás upozorňuje na to, že ve vás žije jiný život, za který jste již zodpovědní, posloucháte nové pocity, všimnete si změn v sobě a často hledáte informace o tom, co potřebujete vědět o tomto krásném období ve vašem životě..

Abychom vás nezatěžovali lékařskými termíny, bereme na vědomí nejdůležitější a užitečné aspekty, které si musíte pamatovat.

Cítit se dobře

Únava, apatie, neustálá touha po spánku jsou častými společníky prvního trimestru. Mnoho žen se také vyznačuje změnami střevní mikroflóry, jmenovitě poruchami stolice (průjem nebo zácpa), častým močením, otokem mléčných žláz, nadýmáním a častými výkyvy nálad. Během tohoto období se snažte být častěji na čerstvém vzduchu, přerušte práci, provádějte jednoduchá fyzická cvičení a připravte se na dobré zdraví. Všechno to funguje - věřte mi.

Výživa

Právě v prvním trimestru jsou charakteristické změny ve stravě a preferencích chuti. Oblíbená jídla se často chutí nechutně, jídlo všude pronásleduje, objevuje se strašná chuť k jídlu a všechna jídla nakládají (nebo doplňují) nakládané okurky. Chcete-li minimalizovat důsledky nesprávné nebo bohaté výživy - vyloučte ze stravy těžké a mastné potraviny, pijte hodně tekutin, opírejte se o zeleninu a ovoce.

Vitamíny v prvním trimestru těhotenství

V ideálním případě je vhodné začít brát vitamíny již ve fázi plánování těhotenství. Vzhledem k tomu, že těhotenství je pro ženu často překvapením, měla by být otázka užívání vitamínů v tomto případě vyřešena co nejdříve. Výběr jednoho nebo druhého komplexu vitamínů a minerálů by měl být svěřen odborníkovi: lékař vám pomůže určit nejvhodnější lék.

Vitamíny v prvním trimestru těhotenství jsou nesmírně nezbytné, protože poskytují normální proces pokládání všech životně důležitých orgánů a systémů plodu a také určují jeho normální vývoj..

Velmi často se u nastávajících matek vyskytuje nedostatek vitamínů B, především vitamínu B9 (kyselina listová). Kyselina listová je však ve skutečnosti klíčem k normální tvorbě plodu, není nadarmo, že je předepsáno k přijetí dodatečně jak ve fázi přípravy na těhotenství, tak na samém začátku. Kromě toho se vitamín B9 as ním i vitaminy B6, antioxidační komplex vitamínů A, C, E, stává prvkem ochrany před těhotenským selháním. Vitamin D spolu s vápníkem je nezbytný v dostatečném množství během těhotenství: nedostatek těchto prvků se může v budoucnu projevit ve formě křivek u dítěte nebo ovlivnit ztrátu zubů v matce.

O toxikóze budeme hovořit poněkud nižší, ale nyní bych rád řekl, že jedním z důvodů rozvoje tohoto nepříjemného stavu může být nedostatek vitamínů B. V těle je proto lepší doplnit jejich rezervy i při přípravě na početí, dobře, nebo již v prvním trimestru těhotenství.

Toxikóza

Dalším společníkem prvního trimestru těhotenství je toxikóza. U každé ženy se může projevit různými způsoby: někdo z toho trpí téměř všemi třemi trimestry a u někoho prochází téměř nepostřehnutelně. Neměli byste se bát - vše záleží na hormonálním pozadí těhotné ženy, která se během tohoto období začíná přestavovat a přináší nová „překvapení“. Takové změny však lze zažít s co nejmenším poškozením vás a vašeho nenarozeného dítěte při dodržování jednoduchých pravidel: spánek by měl trvat nejméně 8 hodin, jíst více ovoce a zeleniny, časté procházky, dělat to, co máte rádi a pozitivní přístup - to je všechna tajemství.

Nezapomeňte také, že lékař je nejlepším přítelem a poradcem během celého těhotenství, takže nezanedbávejte zbytečné rady nebo jen morální podporu!

Testy prvního trimestru

Od chvíle, kdy je těhotenství určeno a až do jeho úspěšného ukončení, bude žena potřebovat neustálé sledování odborníky s pravidelným výzkumem. Pro sledování stavu těhotné ženy a plodu jsou nezbytné určité testy a vyšetření. Jaké testy jsou potřebné v prvním trimestru těhotenství?

Krevní testy samozřejmě: na AIDS, syfilis, hepatitidu B a C. Kromě toho krevní test umožní stanovit faktor Rh: pokud maminka určí negativní faktor Rh a táta pozitivní, žena bude muset darovat krev na protilátky každý třetí týden.

Krev bude odebrána také pro obecné a biochemické analýzy, bude proveden obecný močový test (pro vyhodnocení funkce ledvin bude třeba odebrat moč jednou měsíčně).

V ranných stádiích těhotenství se bez pochyby vezme vaginální nátěr, bude předepsána infekce rubeoly, herpesviru a cytomegaloviru, toxoplazmóza, chlamydiální infekce.

Poprvé je těhotná žena poslána na ultrazvuk právě v prvním trimestru těhotenství, za optimální období je považováno těhotenství 10-12 týdnů. Ultrazvuk může být proveden transabdominálně i transvaginálně (pomocí vagíny se uchylují k této metodě, když transabdominální metodou nelze dosáhnout jasného obrazu).

S pomocí ultrazvuku v prvním trimestru těhotenství se stanoví počet plodů, přesný gestační věk, riziko mimoděložního nebo opomenutého těhotenství se eliminuje. Ultrazvuk v prvním trimestru těhotenství je velmi cennou vyšetřovací metodou z hlediska hodnocení stavu embrya a jeho normálního vývoje. Ultrazvuková studie tedy eliminuje závažné fetální malformace, určuje riziko chromozomálních patologií.

Současně se pomocí ultrazvuku v prvním trimestru těhotenství hodnotí funkční aktivity dělohy, děložního čípku a vaječníků; příčiny vaginálního krvácení, byla stanovena pánevní bolest (pokud existuje).

První výboj trimestru

Alokace provázejí ženu po celý její vědomý život, včetně těhotenství. Kromě toho: v průběhu těhotenství se vlivem hormonálního progesteronu může výtok poněkud zvýšit a zblednout. Ale samozřejmě mohou být transparentní. Hlavní věc je, že výtok v prvním trimestru těhotenství není doprovázen nepohodlím (svědění nebo pálení), neliší se nepříjemným zápachem a má normální konzistenci.

Naléhavá potřeba konzultace s lékařem, pokud se povaha propouštění během těhotenství mění takto:

 • výtok má sraženou konzistenci, stává se nepříjemným, doprovázeným svěděním nebo pálením. V této situaci bude s největší pravděpodobností diagnostikována kandidóza, je také drozd. Toto onemocnění by mělo být léčeno nezbytně, jinak existuje vysoké riziko přenosu infekce na plod a rozvoje patologií u dítěte. V některých případech je drozd dokonce schopen vyvolat potrat, a proto s ním nestojí „žertovat“;
 • výboj mění „barvu“ na zelenkavou nebo hustě žlutou, což naznačuje pravděpodobnou sexuální infekci. Pokud je výtok „překreslen“ v hnědé barvě, můžete mít podezření na zamrzlé těhotenství a na začátek odmítnutí vajíčka plodu;
 • objeví se špinění. To je pravděpodobně jeden z nejnebezpečnějších příznaků naznačujících vysoké riziko selhání těhotenství. Kromě toho může být špinění známkou cervikální eroze..

S nástupem těhotenství se obvyklý způsob života pro pár samozřejmě mění. Jak postoje, tak přístupy k tak běžným a známým věcem se mění. Například k sexu. Není vůbec překvapivé, že otázka, zda je možný sex v prvním trimestru těhotenství a zda to poškodí plod, se týká nastávající matky. V novém stavu se žena obává, že v ní roste život, a dělá vše, co je v jejích silách, aby chránila dítě před jakýmkoli nebezpečím..

Okamžitě by měla ujistit budoucí matku: sex v prvním trimestru těhotenství je povolen, i když lékař nevyjádřil kontraindikace, které vylučují intimní vztahy. Může to být obvyklý potrat, hrozba ukončení těhotenství, špinění z pochvy a přítomnost sexuální infekce u jednoho z rodičů. Měli byste být také opatrní, pokud vám byla diagnostikována vícenásobná těhotenství, ale konečný rozsudek ohledně možnosti milovat se opět provádí lékař.

Ale i když lékař přesto „dal vpřed“ sex v prvním trimestru, před párem se může objevit další problém. V ranných stádiích těhotenství se žena cítí mírně, nedůležité: ospalý a letargický stav, zvýšená nálada a podrážděnost, náladové špičky - všechny tyto důsledky hormonálních změn poněkud „odrazují“ touhu po sexu. Táta by neměl být vystrašený nebo zoufalý: tento stav projde ve velmi blízké budoucnosti. Stojí to za trpělivost, naučte se „cítit“ ženu a pomáhat jí vyrovnat se s novými pocity.

Bolest v prvním trimestru těhotenství

Navíc se tyto nejnovější pocity dokonce vyznačují určitou bolestivostí - bolest v prvním trimestru těhotenství, podle žen, které rodí, není neobvyklá. A povaha bolesti se může velmi lišit.

Nejčastější jsou tedy stížnosti těhotných žen na bolest břicha. Obvykle je normou malá a krátkodobá bolest v břiše, pokud se bolest vyskytuje pravidelně a rychle prochází. Pokud však žena neustále pociťuje tažné bolesti v dolním břiše, zatímco jsou doprovázeny nepravidelným (horším, pravidelným) krvavým výtokem, měla by se návštěva u lékaře uskutečnit co nejdříve: nejpravděpodobněji v tomto případě jde o potrat. Kromě toho bolest břicha v časném těhotenství s hnědým výtokem může znamenat mimoděložní těhotenství - patologický stav, který může vést k vážným následkům a který vyžaduje povinný chirurgický zásah.

Bolest v prvním trimestru těhotenství v mléčných žlázách je dalším nepříjemným pocitem, kterému se žena nemůže vyhnout. Bolest na hrudi v časném těhotenství je normální situace, která se vysvětluje přípravou mléčných žláz žen na následné krmení dítěte. V souvislosti s těhotenstvím se prsa zvětšuje a stává se bolestivou, zejména v oblasti bradavek. Obvykle bolest jde do druhého trimestru těhotenství. Ale důležitý bod: pokud si matka při vlastní prohlídce všimne pečetí nebo formací v prsu, měli byste kontaktovat savce.

V prvním trimestru těhotenství je také možný výskyt bolesti hlavy. Lékaři naznačují, že je to kvůli nárůstu hormonů a zvýšení objemu cirkulující krve. Bolesti hlavy v prvním trimestru těhotenství se mohou zesílit kvůli stresu, nesprávnému držení těla, změnám v denním režimu. A také - se snížením hladiny cukru, dehydratací, nadměrnými dávkami kofeinu, nedostatkem spánku. Proto je během těhotenství tak důležitý také správný způsob života, výživa, dodržování pracovního režimu a odpočinku.

Nedělejte si starosti, užijte si magické období ve svém životě a buďte šťastní!

První trimestr těhotenství

První měsíce - začátek začátků

Jak se plod vyvíjí od prvních dnů početí, jaké změny nastávají v těle ženy a co se v prvním trimestru těhotenství cítí nastávající matka.

Nina Sohnina,
porodník-gynekolog, Barnaul

Co je trimestr?

Celé období těhotenství je obvykle rozděleno do tří přibližně stejných délek času, které se nazývají trimestry. První trimestr těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace do 12 týdnů (během tohoto období dochází k oplodnění - sloučení vajíček a spermií a orgánů plodu a placenty). Druhý trimestr trvá od 13 do 28 týdnů (v této době je aktivní růst a vývoj plodu). Od 29 týdnů do doby narození se koná třetí trimestr těhotenství (28 týdnů je hranicí mezi druhým a třetím trimestrem, protože plod narozený po 28 týdnech těhotenství, s příslušnou léčbou a kojením, je schopen dalšího růstu a vývoje mimo tělo matky).

Je třeba poznamenat, že výpočet porodnického gestačního věku, který je stanoven na prenatální klinice, s ultrazvukem a výpočtem odhadovaného data narození, není obvyklý od okamžiku početí, ale od prvního dne poslední menstruace. Rovněž je přidělen embryonální gestační věk, který se počítá od okamžiku početí (zpravidla je to o dva týdny méně než ten porodnický). Výpočet porodnické periody je výhodnější, protože přesné datum početí je poměrně obtížné určit a budoucí matka může téměř vždy určit datum prvního dne poslední menstruace..

Embryo vývoj

Vejce má délku života 24 hodin a životnost spermií 3 až 5 dní. Pokud po zrání vajíčka z vaječníku (které se zpravidla vyskytuje ve středu menstruačního cyklu), setkává se a splyne se spermatem, dochází k oplodnění, což vede k tvorbě jednobuněčného embrya - zygoty, což vede ke složitému procesu pokládání všech orgánů a systémů. nenarozené dítě.

Den po oplodnění, ke kterému dochází v ampulární (rozšířené) části vejcovodu, embryo začíná svou cestu k místu konstantní „dislokace“ - do děložní dutiny, přičemž nepřetržitě nepřestává dělit.

Od 4 dnů v embryu, které se skládá ze skupiny buněk podobných malinám (v této fázi vývoje se nazývá morula), začíná proces embryogeneze - pokládání všech orgánů a tkání. 5-7 dnů po oplodnění, po dosažení děložní dutiny, začíná embryo, které se v tomto období nachází ve stádiu blastocyst a sestává z přibližně 200 buněk, zahájit proces implantace do děložní sliznice - implantace, ke které dochází ve 21. až 24. dni menstruačního cyklu. Při implantaci vylučují nepřetržitě se dělící embryonální buňky speciální enzymy, které roztavují část děložní sliznice - endometrium a pronikají dovnitř. Po implantaci se spojí nejmenší krevní cévy vnější části blastocysty a endometria, skrze které embryo začíná poskytovat podporu života (až do okamžiku implantace snědlo kvůli vlastním zásobám, které se v době, kdy vstoupí do děložní dutiny, vyčerpají). Následně se z těchto cév vytvoří chorion a poté placenta, která je nejdůležitějším orgánem zajišťujícím výživu a růst plodu..

Dělící se buňky embrya tvoří 3 listy, které poskytují základ pro určité orgány a tkáně. Vnější list vyvolává vývoj kůže, vlasů a nehtů, zubů, epitelu uší, očí a nosu a nervového systému. Ze středního listu je tvořen akord - základ budoucí páteře, kosterních svalů, chrupavky, vnitřních orgánů, krevních cév a gonád. Epitel dýchacího a trávicího systému, jater a slinivky břišní bude tvořen z buněk vnitřního listu.

Po dokončení implantace začnou vnější buňky embrya (trofoblast) syntetizovat hormon - lidský chorionický gonadotropin (hCG), který se šíří průtokem krve tělem budoucí matky a dává signál hormonální restrukturalizaci jejích orgánů a systémů v souvislosti s nástupem těhotenství. Od 10 dnů po oplodnění (což odpovídá 24. dni menstruačního cyklu) tedy hCG, podle kterého je možné posoudit přítomnost těhotenství, se začne detekovat v krvi a o něco později v moči těhotné ženy..

Na konci prvního měsíce těhotenství (ve 4 týdnech) vypadá embryo jako zkumavka, na jejímž konci je zahušťování - budoucí hlava dítěte, na druhém konci - pupen kostrče. Srdce se začíná tvořit, stále má jednokomorovou strukturu, nervový systém (21 dní po početí dochází k pokládání mozku a míchy). Po 4 týdnech se vytvoří základy vnitřních orgánů, očních zásuvek a končetin. Velikost embrya do konce prvního měsíce je asi 1,5 μm.

Ve druhém měsíci těhotenství (po 5–8 týdnech) vypadá embryo jako „čárka“ kvůli velké velikosti hlavy, která je více než třetina těla, a dosud málo vyvinutým končetinám. Během tohoto období dochází k rychlému růstu (jeho rychlost dosahuje 2–3? Mm za den!), Začíná se vytvářet plodová voda, během níž nenarozené dítě tráví celé období nitroděložní existence, skrze které se provádí metabolismus plodu a provádí ochrannou (vstřebávající) funkce. Na hlavě embrya jsou 4 dutiny, kde se tvoří oči a uši. Centrální nervový systém se aktivně vyvíjí: dochází k pokládání vrstev mozkových hemisfér. Na konci druhého měsíce těhotenství se v zárodku začne stahovat malé srdce (to je vidět u ultrazvuku), ledviny začnou fungovat, na nosu se objeví nos, ústa na prstech, prsty jsou na koncích, které jsou stále přitahovány membránami, svaly získávají schopnost stahovat. Na konci druhého měsíce těhotenství dosáhne růst embrya 2,5? Cm.

Začátkem 3 měsíců těhotenství (9–12 týdnů) končí období snášky lidských orgánů - embryonální období, embryo získává charakteristický lidský vzhled, proto se již po 8 týdnech vývoje (nebo 45 dní od okamžiku oplodnění) nazývá plod: začíná tzv. Plodové období rozvoj.

Během 3 měsíců dítě dále roste a vyvíjí se aktivně: srdce již má čtyřkomorovou strukturu, protože u dospělých se jasnější rysy obličeje, formují se žaludek a střeva, končetiny a prsty se plně formují, na kterých rostou drobné nehty, v mozku se tvoří spirály a drážky. Svaly aktivně pracují, díky čemuž plod pohybuje rukama a nohama (ale vzhledem k jeho příliš malé velikosti nemůže nastávající matka tyto pohyby cítit), plod může také komprimovat a uvolnit pěsti, otevřít a zavřít ústa. Chrupavková tkáň, která tvoří kostru plodu, začíná ztvrdnout v tzv. Osifikačních bodech. Kůže nenarozeného dítěte je v této fázi velmi tenká, krevní cévy jím projdou, díky čemuž má červená barva. Růst plodu do konce třetího měsíce těhotenství je již 9-10? Cm, hmotnost - 13-14 g.

1. trimestr: pocity ženy

Během 1. trimestru těhotenství je tělo nastávající matky aktivně rekonstruováno na nový způsob operace (objem cirkulující krve se postupně zvyšuje, srdce, plíce a ledviny začínají pracovat ve zvýšeném režimu atd.), Ve kterém je vše zaměřeno na přenášení a vývoj plodu. V tomto ohledu se dokonce u zdravých těhotných žen často pozorují změny jak ve fyziologické, tak v psychologické sféře života. Je třeba si uvědomit, že tyto změny jsou dočasné a jsou příznaky hormonálních změn, které jsou nezbytné pro normální růst a vývoj budoucího dítěte..

Obecná pohoda. Takže v době, kdy možná ještě nevíte, že se ve vás narodil nový život, můžete cítit obecnou slabost, únavu, neustálou ospalost, rozptýlení, zapomnětlivost a neschopnost se pravidelně soustředit na jakoukoli důležitou záležitost. vyskytující se závratě. Tyto příznaky jsou jedním z nejčasnějších příznaků těhotenství a jsou spojeny s vlivem hormonu progesteronu (který začíná být produkován vaječníky od okamžiku oplodnění) na vaskulární tón. Během těhotenství se cévy dělohy a pánve výrazně rozšiřují, což je nezbytné pro uvolnění dělohy a dobré zásobení krve embryem. Vzhledem k tomu, že cévy těla nastávající matky jsou v rozšířeném stavu a velké množství krve se hromadí v pánevních orgánech, těhotná žena v prvním trimestru má často pokles krevního tlaku, jehož příznaky jsou slabost, ospalost a další uvedené nemoci..

Psycho-emocionální sféra. Pro první trimestr těhotenství jsou charakteristické prudké výkyvy nálad, nestabilita psychoemotivních reakcí, které se mohou projevit nadměrným dotykem, výskytem slz bez zjevného důvodu a reakcemi na běžné dráždivé účinky, které jsou pro tuto ženu netypické. Tyto změny mohou mít různou míru závažnosti a různou dobu trvání: pro někoho jevy emoční lability (jak se tyto projevy nazývají odborníky) procházejí několik týdnů po těhotenství a u některých žen se vyskytují během prvního trimestru nebo dokonce celého těhotenství, které závisí na počátečních charakteristikách charakteru, reakce a vztahů kolem budoucí matky lidí. Dramatické výkyvy nálady jsou způsobeny významnými hormonálními změnami během těhotenství.

Změna chuti k jídlu. Během prvního trimestru těhotenství dochází u mnoha žen ke změnám chuti k jídlu a také k výrazné preferenci určitých potravin. Některé těhotné ženy si všimnou prudkého snížení chuti k jídlu, zejména v dopoledních hodinách, což může být spojeno s jevy časné toxikózy, jiné si vzpomínají na neustálou nezkrotnou touhu po jídle během prvních měsíců těhotenství. Někdo má neodolatelnou touhu jíst něco sladkého nebo slaného, ​​jiní mají averzi k chuti nebo vůni jakéhokoli jídla. V některých případech potravinové preference těhotných žen nabývají exotických forem: budoucí matky se cítí jako jíst křídu, písek atd. Pokud jste neodolatelně taženi jíst něco škodlivého (například okurky nebo uzené maso, mandarinky nebo jahody), je vhodné zvolit analog, který přináší těžit z těla budoucí matky a rostoucího dítěte. Nakládané okurky lze tedy nahradit sušenkami nebo ořechy, sladkostí se sušeným ovocem nebo müsli tyčinkami, sodou s čerstvě vymačkané šťávy nebo přírodními ovocnými nápoji.

Proměny stravovacího chování mohou být spojeny s nedostatkem budoucí matky přesně těch látek, které jí chybí pro růst a vývoj plodu (bílkoviny, vápník, železo, fosfor, určité stopové prvky), takže tělo naléhavě vyžaduje přesně chybějící složky, což ukazuje změnou chuťových preferencí. Proto, pokud si všimnete touhy po neobvyklých produktech nebo dokonce nepoživatelných věcech, musíte informovat svého lékaře o těhotenství, aby mohl identifikovat nedostatek látek v důsledku změny chuťových preferencí a poskytnout nezbytná doporučení pro jejich doplnění..

V důsledku hormonálních změn v těle ženy během těhotenství dochází k averzi k chuti a dokonce k vůni jakéhokoli produktu (nejčastěji masa a ryb). V takových případech byste se neměli přemoci, protože vždy můžete najít jinou alternativu - například pokud se nemůžete podívat na maso, pak mléčné výrobky, luštěniny atd. Mohou být vynikajícím zdrojem bílkovin. Pamatujte, že všechny tyto „těhotné vtípky“ jsou přechodné, a jak těhotenství postupuje, vše postupně ustoupí.

Stav kůže a mléčných žláz. Kromě změn nálady a chuti k jídlu může nastávající matka v prvním trimestru těhotenství zažít také vnější změny, které mohou ovlivnit kůži, jakož i stav mléčných žláz. Protože mléčné žlázy jsou hormonálně závislé orgány, mohou ženy z prvních týdnů těhotenství pod vlivem hormonálních změn, které se vyskytují v souvislosti s těhotenstvím, zaznamenat pocit plnosti (roztržení), mravenčení, nepohodlí a dokonce i bolest v oblasti hrudníku. Jakýkoli, i lehký dotek mléčných žláz může způsobit nepohodlí. Zpravidla spontánně projdou do konce prvního - začátkem druhého měsíce těhotenství. V oblasti dvorce (paranazální kruh) mléčných žláz se pod vlivem estrogenních hormonů pigmentace zesiluje a roste po celou dobu těhotenství..

Po 3 měsících těhotenství lze zaznamenat nárůst objemu mléčných žláz a objemu bradavek, což je způsobeno aktivním růstem žlázové tkáně pro přípravu kojení na kojení. Pokud se růst prsu objeví velmi rychle, na kůži se mohou objevit strie - strie; zpočátku mají červenou barvu a postupem času slábnou. Strie jsou slzy kůže, které jsou nahrazeny pojivovou tkání v důsledku skutečnosti, že kůže nemá čas se přizpůsobit tak rychlému zvětšení objemu prsu. Možnost výskytu strií je způsobena jednotlivými strukturálními rysy kůže budoucí matky. Bohužel strie nelze úplně odstranit, ale postupem času se stanou výrazně méně patrnými..

Můžete se dopustit opatření proti výskytu strie, a pak se buď neobjeví vůbec, nebo budou vyjádřeny minimálně. Aby se předešlo výskytu strie, je nutné jasně sledovat dynamiku přírůstku na váze, vyhýbat se prudkým skokům a velkému nárůstu v krátkém časovém období (obvykle těhotná žena přidává 300-400 g týdně). Zvláštní pozornost by měla být věnována péči o pleť během těhotenství, protože dnes existuje celá řada speciálních přípravků pro prevenci strie na kůži na hrudi, břiše a bokech. Naneste krémy pro prevenci strie obsahujících živiny, vitamíny, kolagen, které potřebujete po teplé sprše 1-2krát denně, což pomáhá zvlhčovat pokožku, zvyšuje její pružnost.

Jak těhotenství postupuje pod vlivem estrogenů na kůži obličeje, může se v některých případech pigmentace kůže v oblasti obličeje - na čele, tvářích, bradě, na horním rtu zesílit. Rizikovou skupinou pro výskyt hyperpigmentace jsou brunetky, ženy s tmavou pokožkou. Rizikem zvýšené pigmentace jsou také nastávající matky, které tráví hodně času na otevřeném slunci. Pigmentace zpravidla přechází nezávisle po porodu, ale ve vzácných případech může do určité míry přetrvávat po dlouhou dobu..

Možné komplikace

Včasná toxikóza. První komplikací, se kterou se těhotná žena může setkat, je bezpochyby časná toxikóza. Nejčastěji se projevuje jako nevolnost, zvláště obtěžování ženy ráno a zvracení, které se v závažných případech může vyskytnout až několik desítekkrát denně. Vzácnějšími symptomy časné toxikózy jsou slinění (množství vylučovaných slin může dosáhnout litru nebo více za den), dermatózy (kožní projevy, nejčastěji ve formě svědění) atd. Konečný mechanismus nástupu časné toxikózy není jasný, ale bylo zjištěno, že vývoj této těhotenské komplikace je způsoben porušením regulačního účinku centrálního nervového systému na změny orgánů a systémů ženského těla v souvislosti s těhotenstvím. Pokud časná toxikóza pokračuje mírnou formou (zvracení se vyskytuje ne více než 3–5krát denně, celkový stav těhotné ženy není významně narušen), pak je léčba prováděna ambulantně.

V případě časné toxikózy se doporučuje frakční výživa: snídani můžete mít ihned po probuzení, aniž byste vstali z postele, často jíst po 2-3 hodinách v malých porcích. Důležitá je normalizace denního režimu (dostatečné trvání spánku, vyloučení práce v noci atd.), Vytvoření terapeutického a ochranného režimu - ochrana před stresovými situacemi a získání maximálního množství pozitivních emocí. Časná toxikóza střední (zvracení až 10–12krát denně, objevují se známky dehydratace) a závažné (zvracení 20 a vícekrát denně, těžká dehydratace) jsou léčeny v nemocnici.

Hrozba potratu. Druhou nejčastější komplikací, která se může vyvinout během prvního trimestru, je nebezpečí spontánního potratu. Tato skutečnost je způsobena skutečností, že během tohoto období těhotenství, kdy dochází k procesům aktivního růstu a vývoje plodu a placenty, je zvýšená citlivost na škodlivé faktory, které mohou způsobit potrat, smrt embrya nebo výskyt fetálních malformací. Období, kdy je plod zvláště citlivý na účinky škodlivých faktorů, se nazývají kritická období těhotenství..

V prvním trimestru je počet kritických období maximální: první takové období je okamžik implantace vajíčka (první 2-3 týdny těhotenství), další je období organogeneze (3–7 týdnů, při snášení tkání a orgánů plodu) a placentace (9–12 týdnů) těhotenství, když je placenta aktivně formována). Ve skutečnosti je téměř celý první trimestr těhotenství kritickým obdobím. Nepříznivými faktory, které mohou mít negativní vliv na průběh těhotenství, jsou škodlivé podmínky prostředí (vysoká teplota, záření, vibrace, hypoxie atd.), Infekce, hormonální nerovnováha, užívání léků kontraindikovaných pro těhotné ženy, stres a přepracování a také fyzické přetížení.

Příznaky ohroženého potratu jsou:

 • pocit „těžkosti“ v dolním břiše;
 • bolení, tahání bolesti (v přírodě podobné premenstruačnímu);
 • špinění z genitálního traktu jakékoli intenzity (od skvrnitého špinění po hojnost).

Pokud se výše uvedené příznaky objeví, co nejdříve vyhledejte lékaře. Pokud jsou bolesti v dolním břiše pouze tažné, zahájí se léčba ambulantně. Pokud nedojde k žádnému takovému ošetření nebo špinění, nastávající matka je hospitalizována pro léčbu a sledování v nemocnici.

Pravidla chování

Protože je těhotenství zavedeno, je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel, díky nimž se lze vyhnout komplikacím:

 • Každou rutinu je nutné upravit tak, aby byla zajištěna dostatečná doba spánku (nejméně 8 hodin v noci), a nechte 1-2 hodiny na procházky na čerstvém vzduchu. Těhotné ženy v prvním trimestru často zažívají výraznou potřebu denního spánku kvůli vlivu hormonů, takže je vhodné poskytnout příležitost ke spánku během dne po dobu 1-2 hodin.
 • Fyzická aktivita by měla být v obvyklém každodenním životě. Z bezpečnostních důvodů je však nutné vyloučit vzpírání, ostré skoky, zátěž spojená s napětím břišních svalů, silový trénink.
 • Musíte se co nejvíce chránit před nepříznivými faktory, které mohou ublížit vám a nenarozenému dítěti: vyhýbejte se stresovým situacím, pracujte na nočních směnách, zdržte se pobytu v kouřové místnosti a ještě více se nekuřte, zcela eliminujte užívání alkoholických nápojů.
 • Minimalizujte pravděpodobnost kontaktu s lidmi s nachlazením, zejména pokud jsou první měsíce těhotenství v období sezónního nárůstu incidence..
 • Doporučuje se užívat vitamínové komplexy pro těhotné ženy: obsahují optimální dávky vitamínů a minerálů nezbytné pro normální růst a vývoj plodu. Zvláštní význam má příjem kyseliny listové v prvním trimestru těhotenství. Tato látka hraje zvláštní roli v časném těhotenství (až 12 týdnů), protože se podílí na procesu aktivního dělení buněk, na kladení a vývoji orgánů a tkání embrya. Je prokázáno, že při nedostatečném příjmu kyseliny listové během těhotenství dochází k malformacím nervového systému plodu, což vede ke spontánním potratům nebo k narození nemocných dětí. Kyselina listová může být užívána jako součást vitamínových komplexů pro těhotné ženy, nebo samostatně, nezbytnou dávku vám doporučí gynekolog.
 • Pro zajištění bezpečného průběhu těhotenství je nutné se zaregistrovat na prenatální klinice. Optimální pro to je období 8-10 týdnů, protože vyšetření je v prvním trimestru s cílem včasného odhalení doprovodných nemocí a jejich včasná léčba je klíčem k narození zdravého dítěte. Při registraci se provádí řada standardních povinných vyšetření, která umožní komplexní posouzení zdravotního stavu nastávající matky. Po registraci budou zdravým těhotným ženám přiřazeny krevní testy - obecné a biochemické, krevní koagulační test (koagulogram), obecná analýza moči, test na syfilis a HIV, hepatitida B a C, infekce, které mohou vyvolat tvorbu fetálních malformací (cytomegalovirus, zarděnka), herpes, toxoplazmóza). Dále bude provedena elektrokardiografie (EKG), konzultace s lékaři - terapeutem, zubařem, optometristem, ORL specialistou.
 • Po dobu 10–12 týdnů se provádí biochemický screening za účelem zjištění zvýšeného rizika genetických abnormalit a malformací plodu - tzv. „Dvojitý“ test - krevní test na chorionický gonadotropin (hCG) a plazmatický protein A spojený s těhotenstvím (PAPP-A).

Pokud má budoucí matka chronická onemocnění, objem vyšetřování a konzultací úzkých specialistů se bude zvyšovat v závislosti na typu patologie.

V 11-12 týdnech těhotenství je také předepsán první ultrazvuk, jehož účelem je zjistit skutečnost přítomnosti děložního těhotenství a životaschopnosti plodu, určit gestační věk a identifikovat patologie ve vývoji plodu. Je třeba si uvědomit, že ultrazvukové vyšetření musí být provedeno přesně v okamžiku doporučeném gynekologem, který vede těhotenství. Faktem je, že některé příznaky, které naznačují nevýhodu ve vývoji dítěte, jsou informativní pouze v jasně definovaných obdobích těhotenství.

Příkladem je velikost límcové zóny plodu, zvýšení, které může signalizovat riziko rozvoje Downova syndromu. Tento příznak je však informativní pouze do 12 týdnů těhotenství. Vzhledem k tomu, že diagnostika genetických poruch vývoje plodu a dnes je poměrně obtížná, je zřejmé, že je třeba přísně dodržovat podmínky doplňkových studií v prvním trimestru těhotenství..

Články O Neplodnosti