Hlavní Neplodnost

Zácpa během těhotenství

Zácpa je jedním z nejnepříjemnějších problémů těhotné ženy. Způsobuje bolest a nepohodlí, kazí chuť k jídlu a náladu, ale tradiční způsoby léčby během těhotenství mohou ohrozit zdraví matky i dítěte. Jak vyhrát, nebo ještě lépe zabránit tomuto pohromě, přečtěte si náš článek.

Během těhotenství dochází v ženském těle k mnoha přestavbám s cílem úspěšně vydržet a porodit dítě. Tyto změny však často způsobují nepříjemné a bolestivé příznaky, z nichž jeden je často zácpa.

Zácpa během těhotenství nejen způsobuje nepohodlí u ženy, ale také představuje hrozbu pro ni a její dítě. Proto je důležité znát příznaky a příčiny problémů s pohybem střeva, abychom je včas identifikovali, rizika, která s sebou nese, a samozřejmě léčebné a preventivní metody, které jsou pro ženy během těhotenství bezpečné. To je to, o čem budeme diskutovat v našem článku..

Příznaky zácpy u těhotných žen

Při zácpě má člověk potíže s procesem pohybu střev. Mohou být doprovázeny následujícími příznaky:

 • tvrdé nebo hrudkovité výkaly;
 • snížení frekvence a počtu pohybů střev;
 • pocit nadměrné střevní plnosti;
 • pocit neúplného vyprázdnění po odchodu na záchod;
 • nepohodlí a bolesti břicha;
 • bolest v konečníku;
 • falešné nutkání k defekaci;
 • nevolnost;
 • snížená aktivita a apatie;
 • ztráta chuti k jídlu.

Upozorňujeme, že některé příznaky se nemusí objevit, ale pokud si všimnete alespoň několika výše uvedených jevů, jedná se o alarm.

Za zmínku také stojí, že zhoršení chuti k jídlu je pro těhotné ženy velmi nebezpečným příznakem. Kvůli špatnému zdraví, nevolnosti a bolesti břicha ženy samozřejmě často odmítají jídlo, což je rozhodně nemožné. Budoucí matky by měly během těhotenství jíst dobře, aby nezbavovaly dítě živin.

Příčiny zácpy během těhotenství

V prvním trimestru těhotenství existují dvě hlavní příčiny zácpy. Jedná se o hormonální posun a nízkou fyzickou aktivitu..

U těhotných žen stoupá hladina pohlavního hormonu progesteronu a klesá produkce hormonu motilinu tenkého střeva, což naopak způsobuje pohyb hladkých střevních svalů. Takové hormonální změny narušují přirozenou střevní motilitu, tj. Frekvenci jejích kontrakcí, ke kterým dochází během vyprazdňování..

Je to nutné proto, aby jídlo prošlo střevem déle a lépe se vstřebávaly živiny potřebné pro matku a dítě. To však výrazně zvyšuje riziko zácpy.

Ve 2. a 3. trimestru těhotenství dochází ke zvýšení dělohy, což může vyvíjet tlak na sousední orgány, včetně střev, a bránit v průchodu potravy. To je další příčina zácpy..

Výživa těhotné ženy nepochybně ovlivňuje fungování střev. Pokud nebudete dodržovat speciální dietu a nepijete dostatek tekutin, zvyšuje se riziko problémů s pohybem střev. Některá onemocnění v anální oblasti, jako jsou hemoroidy nebo anální trhlina, mohou také způsobit zácpu..

Konečně mohou být příčiny zácpy také psychologické povahy. Stres, pocity a obavy, které žena během těhotenství zažívá, mohou mít na její tělo různé negativní důsledky, včetně narušení trávicího traktu a střev..

Co je zácpa nebezpečná během těhotenství

S obtížemi během pohybu střeva mnoho lidí podceňuje závažnost tohoto problému a nevědí o možných nebezpečných následcích v případě komplikací. Během těhotenství se riziko pouze zvyšuje.

Zvažte, které nemoci a hrozby mohou způsobit zácpu.

 1. Intoxikace (pokud škodlivé látky nejsou z těla včas odstraněny, jsou absorbovány do krevního oběhu a otráví nás).
 2. Celkové zhoršení, nevolnost, migréna.
 3. Trávicí zánět.
 4. Onemocnění anální oblasti (hemoroidy, anální trhlina).
 5. Zhoršení kůže: peeling, ztráta elasticity.
 6. Snížená imunita.
 7. Děložní tón.
 8. Riziko předčasného narození a potratu.

Je proto důležité nevydržet a nečekat na to, aby se nepohodlí zmizelo samo od sebe, ale zahájit léčbu, jakmile se objeví první příznaky. Během těhotenství je zácpa nebezpečím nejen pro zdraví matky, ale také pro vývoj plodu..

Jak se vypořádat se zácpou...

Jedním z hlavních nebezpečí zácpy během těhotenství je to, že tradiční prostředky boje proti zácpě často představují hrozbu pro ženy čekající dítě. Během tohoto období je pro ně zakázáno klystýr a mnoho projímadel..

Bezpečný lék si může vybrat pouze lékař, takže byste se neměli samoléčovat. Boj proti zácpě by však měl být zahájen nedrogovými metodami a pouze v případě, že jsou neúčinné, měli by začít s volbou farmakologického činidla..

... prostřednictvím stravy

Již jsme zmínili, že během těhotenství by měla žena věnovat pozornost stravě. Správně zvolená strava může zmírnit zácpu nebo alespoň zmírnit její příznaky..

Za prvé, při zácpě během těhotenství musíte jíst v malých porcích 5-6krát denně. Výživa musí být vyvážená: každé jídlo by mělo obsahovat obiloviny, ovoce a zeleninu.

Za druhé, musíte spotřebovat dostatek tekutin. Pijte nejméně 1,5 - 2 litry neperlivé vody, čerstvě vymačkané šťávy s dužinou a fermentovanými mléčnými výrobky denně. Pokud jsou šťávy kontraindikovány, můžete pít teplou vodu s citronem a medem.

Při zácpě během těhotenství nedoporučujeme pít silný černý čaj a kávu. Použití těchto diuretických nápojů snižuje potřebnou hladinu tekutin v těle. Případně si můžete vybrat ovocný čaj.

Za třetí, přidejte do své stravy vlákniny: syrovou zeleninu, ovoce, černý chléb a otruby, sušené ovoce. Pohanka a ovesné vločky, stejně jako tukové maso, také pomohou v boji proti zácpě během těhotenství..

Začtvrté, vyloučte ze stravy nebo omezte použití potravin s fixačními vlastnostmi: rýže, vařená mrkev, banány, dýně. Nejezte hodně fazolí, zelí, špenátu, šťovíku a také odmítejte sladkosti. Podporují fermentaci, která způsobuje nadýmání v žaludku. K existujícím příznakům zácpy pouze přidá zbytečné nepohodlí.

Doporučujeme také, abyste nezneužívali smažené, slané, kořeněné a mouky. Snažte se před spaním spěchat. Potraviny bohaté na proteiny se tráví pomalu, takže je lepší je jíst ráno.

Pokud trpíte onemocněním gastrointestinálního traktu, poraďte se se svým lékařem před dietou.

... pomocí lidových prostředků

Před použitím jakéhokoli lidového receptu vám také doporučujeme, abyste se poradili s odborníkem, abyste vyloučili možné negativní reakce těla na určité produkty..

Nejbezpečnějším a nejuniverzálnějším lidovým lékem na zácpu těhotných žen je sklenice teplé vody s medem. Kromě toho můžeme nabídnout několik dalších receptů:

 • ovesná kaše se sekanou řepou a švestkami;
 • 100 g rozinek a sušených meruněk, smíchaných s medem (před spaním si vezměte 2 lžičky);
 • bylinné sedativa pro křeče, které mohou doprovázet zácpu během těhotenství.

... s drogami

Jak je uvedeno výše, většina projímadel je nebezpečná pro těhotné ženy. Faktem je, že mohou zvýšit tón dělohy, což negativně ovlivní vývoj plodu, av nejhorším případě může vést k ukončení těhotenství..

Chcete-li se tomuto výsledku vyhnout, nemedikujte sami sebe. V případě zácpy se poraďte s lékařem a postupujte podle jeho doporučení. Pokud změna ve stravě nepřináší požadovaný účinek nebo není dostatečná, odborník vám předepíše nejbezpečnější léky k zácpě během těhotenství.

Tyto zahrnují:

 • Duphalac sirup - má jemný účinek na střeva a jemně odstraňuje výkaly z těla;
 • Microlax je jemný lék na zácpu s velmi rychlým účinkem;
 • glycerinové čípky - bezpečný nástroj, který nevyvolává zvýšení tonusu dělohy.

Ještě jednou chceme upozornit na skutečnost, že i výše uvedené léky lze užít pouze po konzultaci s lékařem.

Volba léku na zácpu také závisí na délce těhotenství. 1. trimestr je nejnebezpečnější období, ve kterém je často pozorován zvýšený tón dělohy. V tuto chvíli můžete použít pouze ty nejjemnější prostředky.

Je mnohem snazší určit, co dělat se zácpou během těhotenství ve 2. trimestru. Během této doby se aplikuje již popsaná komplexní léčba: strava v kombinaci s léky vybranými lékařem (v případě neúčinnosti změny stravy). Ve třetím trimestru je riziko otoků vysoké, proto se lékaři snaží předepisovat léky, které zadržují tekutinu v těle.

Prevence zácpy

Každému problému je snazší zabránit než se vypořádat s jeho důsledky, takže i ve fázi plánování těhotenství je lepší přemýšlet o opatřeních k prevenci zácpy.

Nejprve byste měli dodržovat dietu: jíst potraviny bohaté na vlákninu, jíst vyvážené a ujistěte se, že zelenina a ovoce jsou vždy ve stravě. Nejezte nestrávitelná jídla před spaním.

Je také nutné sledovat režim pití. Během těhotenství musíte vypít nejméně jeden a půl litru tekutiny: voda, čerstvé šťávy a kvašené mléčné výrobky.

Zamezte zácpě pomůže mírnit fyzickou aktivitu, procházky na čerstvém vzduchu. Ale neměli byste příliš namáhat. To může mít nepříznivý vliv na vaše tělo. Abyste nepoškodili sebe nebo své dítě, je lepší se poradit s odborníkem, který pro vás sestaví cvičební program v souladu s vlastnostmi vašeho těla.

Nakonec nezapomeňte na pozitivní emoce. Stres, obavy, obavy, že téměř každá těhotná žena může prožívat nejen zácpu, ale také řadu dalších nemocí, takže během těhotenství je nejlepší se chránit před negativními emocemi.

Těhotenství a zácpa: jak zlepšit funkci střev? 9 tipů

Příčiny zácpy během těhotenství. Jak se zbavit zácpy pro nastávající matku - bezpečně a efektivně?

70% nastávajících matek a každá třetí žena po porodu si stěžuje na potíže s pohybem střev (nebo jednoduše zácpou). Zkusme přijít na to, jak se zbavit zácpy a nepoškozovat dítě.

Co je zácpa? Pro někoho je jít na toaletu třikrát „z větší části“ normou, nikoli rozrušeným žaludkem. Někdo a jednou za tři dny - často. A ti a ostatní mezi všemi obyvateli Země jsou přibližně stejně rozděleni - asi 6%. Norma je tedy v tomto případě podmíněným pojmem. Pokud však s nástupem těhotenství dochází ke zpožděním návštěv na toaletě a jsou stále neúspěšné, navzdory všem „pokusům“, pokud máte obavy z nepříjemného pocitu v břiše, bolesti hlavy, nespavosti, zhoršení nálady - znamená to, že stále existuje zácpa.

Pro toto neštěstí může být mnoho důvodů. A čistě fyziologické: děloha roste, vymačkává střeva, zkuste normálně pracovat v takových stísněných podmínkách! A hormonální: těhotenské hormony snižují pohyblivost, uvolňují hladké svaly, které tvoří stěny gastrointestinálního traktu. Na co? Protože děloha a střeva mají společné inervace. A pokud ve střevě dojde k revoluci (kontraktuje, je peristaltika silná), pak děloha začne pociťovat úzkost. A při přenášení dítěte je to naprosto zbytečné.

Dieta nižší

Pokud je nastávající matka zvyklá opírat se o těstoviny a zapomíná na existenci zeleniny a ovoce, nechte ji připravit se na problémy se stolicí. Nízký obsah rostlinné vlákniny v potravě je jednou z nejčastějších příčin zácpy. Zelenina se však liší od jedné zeleniny k druhé: některá ovoce, jako jsou granátová jablka, hrušky, kdoule, borůvky, mají fixační účinek.

Co dělat? Jezte co nejvíce potravin, které obsahují pektiny a vlákninu, která ve střevech bobtná a podporuje její vyprazdňování. Jsou to řepa, mrkev, dýně, cuketa, pečená jablka. Sledujte, které produkty mají dobrý účinek na zažívací trakt a které ne. Nejezte suché jídlo. Dobré projímadlo má kefír a jogurt, kvas, rostlinné tuky. Ze sušeného ovoce, švestky jsou nejužitečnější, je lepší vařit vroucí vodu a vyluhovat po dobu 10-12 hodin, a pak vypít půl šálku vývaru před každým jídlem.

Co dělat? Vyvarujte se hrubé vlákniny (luštěniny, zelí), která zvyšuje tvorbu plynu ve střevech a způsobuje spastické bolesti. Nepři přejídejte se. Silnou kávu a čaj, kakao, rýži a tvaroh můžete odmítnout jíst opatrně. Zapomeňte na sladké rohlíky prémiové mouky, přepněte na chléb s otrubami. Čokoláda je také omezená: může to nejen přispět k rozvoji alergií u nenarozeného dítěte, ale také vyvolat zácpu u jeho matky. Jíst salát z červené řepy, vyloučit z něj ořechy - mohou se pevně „zamknout“ i v malých dávkách.

Nesprávná strava

Pro střeva je také důležité, co jíme, a přesně také to, jak jíme. Někdy může být zácpa vyřešena pouze změnou stravy.

Co dělat? Jezte po částech, v malých porcích. V první polovině těhotenství můžete jíst 4-5krát denně, ve druhé - až 7krát denně. V první polovině dne je lepší jíst maso, rybí pokrmy, vejce - na snídani a oběd. Mléčné a zeleninové pokrmy - na odpoledne. Poslední jídlo by mělo být nejméně 2 hodiny před spaním.

Co dělat? Dokonce i při frakční výživě přeměňte kompletní jídla na občerstvení. Každá „druhá snídaně“ nebo „třetí odpolední svačina“ by měla být vyvážena množstvím bílkovin, tuků a uhlohydrátů.

Nedostatek tekutin

Aby to, co z nás vychází, bylo dostatečně měkké a tekuté, je zapotřebí voda. Pokud je nastávající matka velmi omezená v příjmu tekutin, voda jde na to nejnutnější - pro hematopoézu, pro potřeby dítěte. Jednoduše nemá dost defekace: dochází k zácpě.

Co dělat? Někdy stačí upravit váš pitný režim, abyste se zbavili zácpy. Voda může být skvělým „okamžitým“ prostředkem: ráno stačí na lačný žaludek vypít sklenici studené vody, do které se vloží lžíce medu.

Co dělat? Snažte se doplnit tekutinu v těle ne vodou, ale čajem, kávou, kakaem, sodou, moukou a sliznicemi.

Pasivní životní styl

Pohyb je život, je to axiom. Naneštěstí nastávající matky často pociťují nutkání lehnout si a odpočívat: v prvním trimestru k tomu přispívá toxikóza a ospalost se zvyšující se dobou trvání - časté nemoci, zvýšená únava, bolest nohou. Ano, rostoucí břicho není snadné nosit. Je však třeba si uvědomit, že kromě posilování těla a nabití vitality také pomáhá zvyšovat pohyblivost střeva..

Co dělat? Zapište se do skupiny fyzioterapeutických cvičení pro nastávající matky. Nelíbí se vám týmová práce? Plavat v bazénu (stačí vybrat ten, kde je voda dezinfikována ne chlorováním, ale ozonací). Během procházky nesedejte na lavičce, ale chodte a část času je rychlým tempem. Cvičení Kegel, která posilují svaly pánevního dna, pomohou nejen v budoucnu snadněji porodit, ale také rychle zbavit zbytečného „balastu“ ve střevě - v dohledné budoucnosti.

Co dělat? Překračujte limity svých schopností: zapojte se do silového tréninku, nebezpečných sportů, zvedacích závaží. Nebo naopak celé těhotenství strávit na gauči (pokud to ovšem lékař předepsal, aby byl zachován).

Stres a špatná nálada

Moderní medicína tvrdí, že zácpa (obecně a zejména zácpa u těhotných žen) se velmi často objevuje „na nervové bázi“. Není divu: pamatujte, jak jste měli před zkouškou „medvědí chorobu“! Střevo samozřejmě neví, jak myslet a bát se, ale je velmi úzce spjato s centrálním nervovým systémem: schopnost "cítit se svým střevem" zděděná od našich předků od předků prchajících predátory. Proto psychoemotivní stav velmi ovlivňuje fungování gastrointestinálního traktu.

Co dělat? Přestaňte se obávat - to je užitečné nejen pro normalizaci trávení, ale také pro celkový stav nastávající matky a jejího dítěte. Poraďte se s lékařem: pokud je situace v práci nebo doma nervózní, může mít smysl pít bylinné sedativa. Ale ne místo toho, aby se odstranilo „centrum zájmu“ (a to může vyžadovat změnu práce nebo práce s rodinným psychologem), ale po cestě. Čím klidnější bude budoucí matka dýchat a spát, tím méně se obává střevních problémů.

Co dělat? Bát se zácpy více, než lékař radí. Za prvé, tento stav sám o sobě je nepříjemný, což vede k bolesti hlavy, únavě, nespavosti, bolesti - a zde je nálada nulová. Když to víte, neměli byste problém zhoršovat: dostanete začarovaný kruh, s chronickou zácpou, charakter se zhoršuje, osoba se stává podezřelou, nervózní a žlučovou. Za druhé, symptomaticky vyřešit problém a čekat na porod: lékaři si všimli, že v postpartálním období jsou ženy méně náchylné k zácpě, protože jejich psychoemocionální stav se rychle a viditelně zlepšuje.

Chronická onemocnění

Některá chronická onemocnění, jako je hypotyreóza a diabetes mellitus, často ovlivňují krevní cévy, nervy a buňky střeva, čímž snižují jeho motorickou aktivitu. Proto je jedním z jejich vedlejších příznaků zácpa (a stav těhotenství tento proces jen zhoršuje)..

Co dělat? Přísně dodržujte doporučení lékaře: s největší pravděpodobností je žena s diabetem a dalšími složitými chronickými nemocemi těhotná s odborníkem na tento problém (pokud ne, musíte jej najít).

Co dělat? Samoléčivý. Neváhejte a informujte lékaře o „nepříjemném problému“..

Léky

Některé léky mohou způsobit nežádoucí účinek ve formě zácpy. Nastávající matky však mnoho z nich pravděpodobně nezažijí. Musíme si však uvědomit, že některé antacidy, přípravky železa a antidepresiva mohou způsobit problémy s pohybem střev..

Co dělat? Jakýkoli prášek a dokonce i „plevel“ by se měl užívat až po konzultaci s lékařem. Pokud nelze vyloučit léky (například obsahující železo pro prevenci anémie), poraďte se se svým lékařem, jak minimalizovat jejich vedlejší účinky..

Co dělat? V pořadí na předpis na předpis, „předepisujte“ projímadla, včetně lidových. Kategoricky se nedoporučují pro nastávající matky, a to ani proto, že některé projímadla vyvolávají zácpu ještě více, zatímco jiné naopak zvyšují peristaltiku, což může nakonec vést k ukončení těhotenství..

Úzkost a nepohodlí

Jeden z nejčastějších důvodů obtíží. Posuďte sami: někde ve vlaku nebo na veřejné toaletě není posezení příliš pohodlné. Někteří lidé nemohou chodit „doširoka“ do práce, do kina nebo na jiné veřejné místo - je to nepohodlné, ale lidé kolem! Pokud trpíte přirozenou touhou, další nemusí být brzy.

Co dělat? Pokud máte výlet ve vlaku nebo zůstanete v neobvyklých podmínkách, můžete se poradit s lékařem a přinést si jednu z následujících bylin: květy heřmánku, lístky máty, kmín, kopr. Pijte je a pijte pro preventivní účely. Někdy také pomáhá aktivní uhlí..

Co dělat? Zapomeňte na existenci takových silných drog, jako je síran hořečnatý, karlovarská sůl, ricinový olej a bylinné přípravky - kůra rakytníku, rebarbora, seno. Nesnažte se prosadit sílu: může to způsobit předčasný porod.

Hormony

Zácpa u těhotných žen může být zvláště závažná ve třetím trimestru. Tělo intenzivně syntetizuje progesteron, který inhibuje peristaltiku, zpomaluje trávicí proces.

Co dělat? Zabraňte zácpě: vypijte více vody, přidejte do stravy čerstvou zeleninu a ovoce, opírejte se o jídlo s projímavým účinkem (stejná řepa a švestky), chůze, pohyb. Čekání na předčasné narození - jedním ze příznaků, že „den H“ přišel, je porucha stolice a v nemocnici bude k této „úlevě“ přidán také klystýr..

Co dělat? Nesedí se zkříženýma nohama. Obecně méně sezení: sedavý životní styl vyvolává stagnaci pánevních orgánů; v důsledku toho se vyvíjejí hemoroidy, což je často příčinou zácpy (a dalších nepříjemných problémů). Zkuste léčit zácpu během těhotenství fyzioterapií - elektroforézou, elektrorostimulací, diadynamickými proudy.

Nejdůležitější věcí pro budoucí matku není hanba, že má „toaletní potíže“. Nepříjemný problém způsobuje, že se skrýváte, číháte a samoléčíte, což je během těhotenství nepřijatelné. Koneckonců, nejste jedineční: zácpa obecně převzala charakter globální epidemie, protože až 50% populace rozvinutých zemí trpí střevními problémy. Říká se, že je to proto, že žijeme příliš dobře a pohodlně.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Zácpa během těhotenství

Často kladené otázky

Během těhotenství se u 2/3 žen vyskytuje zácpa, která je spojena s fyziologickými změnami, ke kterým dochází v průběhu těhotenství. Zácpa začíná v raných fázích. Problémy s pohybem střev v prvním trimestru jsou způsobeny zvýšením hladiny progesteronu, který ovládá celé tělo. Jedním z jeho vedlejších účinků je zpomalení střevní motility, které je doprovázeno nadýmáním a zácpou. Problém zácpy se zhoršuje ve 2. a 3. trimestru, kdy rostoucí děloha vytlačuje střeva.

Léčba zácpy u těhotných žen trvá několik týdnů. K dosažení udržitelného výsledku bez poškození zdraví matky a dítěte musí být k řešení tohoto problému přistupováno komplexně. Pro stimulaci peristaltiky (kontrakce střev, které podporují její obsah od žaludku do spodních částí) a „přizpůsobení“ těla každodennímu vyprazdňování, je nutné zajistit správnou výživu a obnovit střevní mikroflóru..

Existují rychlé metody, jak se zbavit zácpy. Patří mezi ně konzumace „projímadel“ potravin: řepa, sušené ovoce, ovesné vločky, kefír. Například večeře z červené řepy se švestkami a sklenicí kefíru v noci pro většinu žen poskytuje pozitivní výsledek ráno. „Nouzová“ opatření ve formě mikrolytrů a čípků platí po dobu 10–40 minut. Použití těchto prostředků by se však nemělo stát zvykem, jinak se zácpa stane konstantou.

Příčiny zácpy během těhotenství

Zácpa u těhotné ženy je způsobena řadou důvodů. Tyto faktory působí současně a zhoršují problém:

 • Zvýšené hladiny progesteronu. Progesteron má komplexní účinek na tělo. Snižuje kontraktilitu hladkých svalů a způsobuje zpomalení střevní motility. Peristaltika je vlnovitá kontrakce střevní stěny, která přispívá k propagaci jejího obsahu ze žaludku do spodních částí. Peristaltika tenkého střeva podporuje trávení a vstřebávání potravy a kontrakce tlustého střeva vedou k pohybům střev. Vysoká hladina progesteronu zpomaluje kontrakce, snižuje jejich amplitudu, což vede ke zvýšené tvorbě plynu a zácpě.
 • Nehybnost. S nástupem těhotenství mnoho žen snižuje úroveň fyzické aktivity. Nedostatek zátěže oslabuje tón svalů a zpomaluje pravidelné kontrakce hladkých svalů střevní stěny, což zajišťuje propagaci jeho obsahu.
 • Nedostatek vody. Při nedostatku vody v těle je narušena tvorba trávicích šťáv, což zajišťuje trávení potravních mas a jejich postup do dolních střev. Kromě toho, pokud je ve střevě málo tekutiny, je obtížné jej vyprázdnit.
 • Nedostatek draslíku. Draslík poskytuje normální kontrakce střevní stěny. Nedostatek draslíku způsobuje, že střevní stěna je neaktivní a neschopná tlačit masy potravin.
 • Nesprávná výživa. Změny v stravovacích návycích těhotné ženy, touha po určitých, zejména stravitelných potravinách a nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny narušují střeva.
 • Užívání drog. Užívání léků obsahujících železo vede ke zpřísnění střevního obsahu. Hypertenziva a léky, které zvyšují hladinu progesteronu (Utrozhestan, Dufaston), mohou způsobit zácpu..
 • Nervové napětí: Stres ovlivňuje fungování autonomního nervového systému, který řídí činnost vnitřních orgánů. Nervové napětí může významně oslabit střevní motilitu a způsobit zácpu.
 • Děložní tlak na konečník. Zácpa v pozdějších stádiích je spojena se skutečností, že děloha stlačuje střeva, což brání propagaci jejího obsahu. A zácpa ve 3. trimestru může být spojena s tlakem hlavy plodu na konečník.

Příznaky zácpy u těhotných žen

Za normálních okolností by mělo dojít k pohybu střev 1-2krát denně, což zajišťuje čištění těla od toxinů a toxinů. Pokud k defekaci dojde jednou za 2 dny, ale žena se cítí dobře, považuje se to také za variantu normy.

Následující příznaky naznačují vývoj zácpy u těhotných žen:

 • K pohybu stolice dochází třikrát týdně nebo méně;
 • Falešná nutnost defekovat - návštěva toalety končí marně nebo s malým množstvím stolice;
 • Vyprazdňování je doprovázeno silným napětím břišní stěny - namáhání;
 • Po defekaci je v konečníku pocit neúplného pohybu střev nebo „korku“;
 • Defekace může být doprovázena bolestí;
 • Stolička je hustá, vypadá jako hrudky.

Co je zácpa v těhotenství nebezpečná?

Zácpa během těhotenství negativně ovlivňuje celkový stav matky a plodu. Zácpa ovlivňuje krevní oběh v pánevních orgánech. Protože jsou střeva blízko dělohy, plod může postrádat „kvalitní“ krev, zbavenou toxinů a bohatou na kyslík.

Mezi možné důsledky zácpy u těhotných žen:

 • Bolest a nepohodlí v břiše. Bolesti na břiše a křeče v dolním břiše jsou spojeny s rozkladem potravního hrudek a uvolňováním plynů. Bolest břicha u žen je velmi znepokojující. A jít k lékaři se stížnostmi na bolest břicha může způsobit chybnou diagnózu „ohroženého potratu“ a zbytečnou léčbu.
 • Trhliny v konečníku. Napínání a procházení hustými výkaly může vést k prasklinám ve sliznici konečníku. Anální trhlina se projevuje ostrou pálivou bolestí během pohybu střev a přísadou čerstvé krve ve stolici. Jeho vzhled může zhoršit problém zácpy a způsobit zánět okolní tkáně..
 • Hemoroidy jsou patologickou expanzí hemoroidů. U těhotných žen se pod vlivem progesteronu stěna cév rozšiřuje. V kombinaci se snížením peristaltiky, rozvojem zácpy a narušením krevního oběhu v pánvi to vede k vytvoření prodloužení žil konečníku v konečníku. Při namáhání tyto dutiny přetékají krví, což vede k hemoroidům.
 • Metabolické onemocnění. Zpoždění ve výkalech způsobuje intoxikaci těla. Strusky a jiné škodlivé látky se nevylučují, ale zůstávají ve střevech a jsou absorbovány zpět do krevního řečiště, což způsobuje otravu. Pocit konstantní únavy, slabosti a nevolnosti může být projevem metabolických poruch způsobených zácpou..

I když zácpa negativně ovlivňuje průběh těhotenství, nepředstavuje vážné nebezpečí. Nepředstavují hrozbu potratu a nemohou způsobit poruchy vývoje plodu..

Jak se zbavit zácpy během těhotenství

Komplexní léčba zácpy u těhotné ženy trvá 2–4 týdny a nutně zahrnuje:

 • potraviny bohaté na vlákninu;
 • dostatečné množství kapaliny - 1,5-2 l;
 • použití probiotik;
 • fyzická aktivita.

Laxativa a klystýr se používají, pouze pokud byla jiná opatření neúčinná..

Výživa pro zácpu u těhotných žen

Základem pro léčbu zácpy u těhotných žen je výživa včetně dostatečné vlákniny. Pokud je ve stravě přítomna nerozpustná vláknina, pak se obsah střeva uvolní, což přispívá k jeho rychlé propagaci a vylučování..

Na vyřešení problému zácpy stačí 2-3 týdny. Během tohoto období musíte jíst po celý den. Zvláštní pozornost je věnována večeři, která by měla sestávat z projímadel: ovesné vločky, sušeného ovoce, kefíru, ovoce. Po dobu 10-12 hodin tyto produkty procházejí celým zažívacím traktem a stimulují činnost tlustého střeva, díky tomu bude zácpa vyřešena ráno. Po několika týdnech si tělo zvykne na tento režim činnosti a k ​​defekaci dojde denně, přibližně ve stejnou dobu.

Těhotným ženám se zácpou se doporučuje:

 • Sušené ovoce. Švestky, sušené meruňky, fíky, rozinky, data, suchá jablka a hrušky. Lze je umýt vroucí vodou nebo namočit po dobu 1 hodiny do vody.
 • Čerstvá zelenina a ovoce. Nejlepší léky na potírání zácpy jsou: řepa, mrkev, lilek, dýně, cuketa, rebarbora. Z ovoce pro zácpu se doporučuje švestky, jablka, broskve, meruňky, fíky. Mořské řasy mají silný projímavý účinek..
 • Výrobky z kyselého mléka obsahující živé bakterie - jednodenní kefír, jogurt, jogurt. Lékaři doporučují v noci vypít sklenici jogurtu a sníst 20 ks. sušené meruňky.
 • Obiloviny bohaté na vlákninu - pohanka, oves, proso, neleštěná rýže, čočka, hrášek, fazole.
 • Pšeničné otruby. 30 g tohoto produktu poskytuje denní potřebu vlákniny. Bran lze přidat do prvního a druhého kurzu nebo smíchat s kefirem.
 • Hrubé pečení zrna.

Výrobky, které zvyšují zácpu, by měly být vyloučeny ze stravy těhotné ženy:

 • Mouka - těstoviny, knedlíky, prémiová pšeničná mouka a listové těsto,
 • Mléčné výrobky s vysokým podílem tuku - smetana, zakysaná smetana, tvaroh, zmrzlina, cukrovinky;
 • Některé ovoce a bobule - kornel, kdoule, borůvky, brusinky;
 • Mastné odrůdy ryb a masa;
 • Konzervy a uzená jídla;
 • Obiloviny - rýže, krupice;
 • Vejce natvrdo.

V případě, že zácpa je doprovázena nadýmáním, nemůžete konzumovat potraviny, které způsobují zvýšenou tvorbu plynu:

 • Sladké sušené ovoce. Pokud je to žádoucí, mohou se vařit po dobu 15 minut, aby se vyrobil cukr. Poté můžete pít kompot a jíst sušené ovoce.
 • Čerstvé ovoce. Hrozny, hrušky, jablka, broskve, meruňky mohou způsobit nadýmání.
 • Zelenina. Všechny druhy zelí, ředkviček, ředkviček, cibule, hub zvyšují tvorbu plynu. Někdy blanšírování zeleniny pomáhá snížit produkci plynu. Mohou být vařeny, smažené bez oleje nebo dušené po dobu 5 minut.
 • Výrobky obsahující škrob, rýži, pečivo, brambory, kukuřici.
 • Luštěniny: hrášek, fazole, cizrna, čočka, fazole, sója.
 • Všechny sycené nápoje.

Režim pití

Některé těhotné ženy, které se bojí vzhledu otoků, se snaží pít méně. Pokud žena nemá onemocnění srdce a ledvin, měla by vypít nejméně 2 litry vody denně (ve třetím trimestru 1,5 litru). Kromě toho, že voda pomáhá čistit tělo toxinů a udržuje normální hladinu plodové vody, usnadňuje průchod obsahu střevy. Aby tekutina vstoupila do střev, musíte pít 150-200 ml ihned po jídle.

Fyzická aktivita

Jakákoli fyzická aktivita zlepšuje krevní oběh střeva a urychluje propagaci jeho obsahu. Nejlepší možností by bylo plavání, jóga, soubor cvičení pro těhotné ženy, prováděné pod dohledem odborníka. Těhotným ženám se doporučuje denní 30minutový poplatek. Komplex by měl zahrnovat cvičení zaměřená na posílení břišních svalů. To pomůže odstranit problém zácpy u těhotné ženy a v budoucnu to přispěje k procesu vyloučení dítěte během porodu. Mezi doporučená cvičení:

 • Posaďte se na židli, zvedněte levé koleno a zvedněte nohu z podlahy. Současně zvedněte pravou ruku nad hlavu. Opakujte s pravým kolenem a levou rukou..
 • Ležící na zádech, přitáhněte levou nohu k pánvi a ohýbejte se na koleni. V takovém případě by se noha měla sklouznout a pevně přiléhat k podlaze. Narovnejte nohu. Opakujte cvičení pravou nohou.
 • Ležící na zádech, sepněte si ruce na zádech. Pomalu zvedněte hlavu a ramena, dokud lopatky nevystoupí z podlahy. Pomalu klesat.
 • Leží na pravé straně, zvedněte levou nohu. Noha by měla být narovnána. Po 10 opakováních se otočte doleva a cvičení opakujte s pravou nohou.

Všechna cvičení se opakují 10krát. Pokud máte závratě, slabost nebo nepohodlí, přestaňte cvičit..

Probiotika

Probiotika jsou považována za nejbezpečnější a nejúčinnější způsob řešení zácpy u těhotných žen. Doporučují se těhotné ženy: Rioflora, Immuno Neo, Linex, Biosporin, Symbiolact Compositum. Použití různých kmenů mikroorganismů urychluje střevní motilitu, zlepšuje konzistenci jejího obsahu a zvyšuje frekvenci střevních pohybů. Kromě toho laktobacily a bifidobakterie obsažené v přípravcích normalizují mikroflóru trávicích orgánů a vagíny, což je prevence kandidózy (drozd) a jiných chorob. Při užívání probiotik se nevyskytuje průjem, křeče a záchvaty bolesti břicha.

Nevýhodou této skupiny léků je, že k dosažení tohoto účinku je nutný dlouhý příjem 2-4 týdny. Probiotika proto nejsou vhodná, pokud se těhotná žena nutně musí zbavit zácpy.

Laxativa během těhotenství

Používají projímadla, pouze pokud nemohou problém vyřešit jiným způsobem.

Těhotné ženy mají povoleno několik skupin projímadel:

 • Přípravky, které ředí výkaly v důsledku osmotického účinku. Pod jejich vlivem se ve střevu hromadí voda, což přispívá k jejímu čištění. Patří sem moderní dezintegrátory doporučené pro těhotné ženy - jedná se o deriváty polysacharidů a celulózy - Exportal, Lizalak, Dufalak, Portalak, Normase, Laktulózový sirup. Nepronikají krví a nemají obecný účinek na tělo. Polysacharidy se rozkládají střevními bakteriemi, zvyšují objem a normalizují konzistenci stolice. Laxativní účinek nastane po 24-72 hodinách. V prvních dnech užívání drog této skupiny je možné zvýšení nadýmání.
 • Zvyšující se obsah střeva. Tyto produkty obsahují nestravitelná rostlinná vlákna, která uvolňují střevní obsah a stimulují střevní aktivitu. Přípravky na bázi semen planety jsou povoleny pro těhotné ženy a pro hemoroidy - Agiolax, Fiberleks, Mukofalk.
 • Dráždí střevní slizniční receptory. Tyto prostředky změkčují stolici a stimulují pohyb střev. Negativním bodem je průjem a bolest břicha. Navíc je vzhledem k blízkosti umístění dělohy a konečníku jejich inervace propojena. U některých žen může podráždění receptorů způsobit reflexní kontrakce, proto lze tyto léky užívat těhotným ženám pouze se souhlasem lékaře. Patří mezi ně Regulax, Guttalax, Laxigal.

Rektální čípky a mikroklystry pro zácpu

Čípky a mikrolytry jsou nouzová opatření, která pomáhají rychle se zbavit zácpy během těhotenství. Mají účinek po dobu 5-40 minut a lze je použít jako sanitku při těžké zácpě:

 • Glycerinové čípky patří do skupiny dráždivých projímadel. Působí na receptory konečníku, reflexivně působí defekaci. Glycerin nemá systémový účinek a není schopen ublížit dítěti. Existuje však nebezpečí, že tvrzené výkaly mohou poškodit hemoroidy a tkáň konečníku.
 • Microclysters Microlax obsahují roztoky, které změkčují výkaly, vytlačují vodu v nich vázanou, což způsobuje defekaci. Mikrolaxe nedráždí sliznici tlustého střeva a není během těhotenství zakázána.

Svíčky a mikrolytry nejsou vhodné pro systematické použití u těhotných žen, protože mohou být návykové a zvyšují zácpu. V ojedinělých případech mohou být použity se souhlasem lékaře.

Jak léčit zácpu během těhotenství

 • Dráždivé látky - přípravky senny, aloe, fenolftalein, kořen rebarbory, kůra rakytníku, bisacodyl. Tyto léky dráždí střevní stěnu, zrychlují její práci a zvyšují produkci hlenu, což usnadňuje vylučování stolice. Jejich nevýhodou je, že mohou být absorbovány do krevního řečiště a procházet placentou. Kromě toho se po jejich použití mohou objevit bolestivé křeče. V souvislosti s tím se nedoporučují těhotným ženám..
 • Solné projímadla - anglicky, Morshinsky, karlovarská sůl. U těhotných žen narušují metabolismus voda-sůl a mohou vést k rozvoji otoků a gestózy.
 • Minerální oleje - ricinový olej a vazelína. Tato skupina projímadel je kontraindikována v těhotenství. Tyto oleje mohou narušovat vstřebávání vitamínů, způsobit záchvaty bolesti břicha a děložních kontrakcí, což může vést k potratu nebo předčasnému porodu.

Proč nemůže tlačit na zácpu?

Při zácpě se hromadí krev v hemoroidálních cévách umístěných ve spodní části konečníku. Při namáhání se výrazně zvyšuje nitrobřišní tlak a do žil se dostává nová část krve, která přetéká a protahuje se. Postupem času se vytvářejí hemoroidy, které se projevují jako svědění, bolest, drobné krvácení po pohybu střev.

Pokud jsou již hemoroidální uzliny ženy rozšířeny, může napínání zácpou vést k dalšímu progresi onemocnění: jejich zvýšení, prolaps, trombóza.

Jak léčit zácpu u těhotných žen lidovými metodami?

Pšeničné otruby je tvrdá skořápka zrn pšenice obsahující vysoké procento vlákniny, bílkovin a stopových prvků. 3-4 lžíce otruby nalijte 2 šálky vroucí vody nebo kefíru a trvejte 40-60 minut. Používejte 100 g 30 minut před jídlem 3x denně.

Lněné semínko - 2 lžíce lněných semen se nalije 200 ml vroucí vody, přikryjeme a necháme 30 minut. Infuze a semena se užívají 3krát denně po dobu 3 polévkových lžic. půl hodiny před jídlem. Lněná semena lze rozdrtit a skladovat v suchu v těsně uzavřené nádobě po dobu až 2 týdnů.

Voda s citronovou šťávou pro zácpu. Smíchejte 200 ml vody a 2 lžičky. citronová šťáva. Tento nápoj musí být opilý sutra, nejlépe bez toho, aby vstal z postele.

Během těhotenství může být zácpa léčena rostlinným olejem?

Rostlinný olej pro zácpu (slunečnice, olivy nebo dýně) pomáhá změkčit obsah střeva a usnadňuje jeho vylučování. Těhotným ženám se doporučuje konzumovat 1-2 polévkové lžíce denně. oleje smíchání s jídlem. Půst je nežádoucí, protože může způsobit průjem a bolesti břicha..

Je možné pít laxativní čaj během těhotenství??

Mnoho žen dává přednost léčbě zácpy během těhotenství laxativním čajem, protože věří, že přírodní rostlinné složky nemohou být škodlivé. Ne všechny byliny jsou však povoleny pro těhotné ženy. Některé z nich snižují hladinu progesteronu nebo způsobují kontrakce dělohy a bolestivé břišní křeče. Proto při výběru projímadla čaju, musíte věnovat pozornost poznámce "kontraindikován během těhotenství a během kojení." V rámci sbírky by nemělo být během těhotných bylin zakázáno: senna, lékořice, kořen jitrocele, třezalka tečkovaná.

Ve 1-2 trimestru můžete vypít sbírku heřmánku, kopřivy, fenyklu, ale jejich účinnost nestačí k řešení problému zácpy u těhotných žen..

Je možné během těhotenství udělat klystýr??

Lékaři nedoporučují klystýr během těhotenství. Předpokládá se, že tento postup neřeší problém zácpy. Střeva naopak přestanou fungovat samostatně a budou muset pravidelně používat klystýr. Kromě toho může takové čištění střeva způsobit zvýšení děložního tónu.

Přípravek Enema lze použít se souhlasem lékaře. K zákroku budete potřebovat půllitrovou gumovou žárovku. V ní se shromáždí 100-200 ml fyziologického roztoku zahřátého na teplotu 36 stupňů. Nedráždí střevní sliznici. I když klystýr pomáhá těhotným ženám rychle se zbavit zácpy, lze ji však použít maximálně 1krát týdně.

Přípravek Enema je kontraindikován u těhotných žen, u kterých byla diagnostikována hypertonicita dělohy, au žen, které již dříve potratily..

Prevence zácpy během těhotenství

Prevence musí být zahájena od prvních týdnů těhotenství, aby se zabránilo rozvoji chronické zácpy, která je obtížnější napravit. Základem prevence zácpy je fyzická aktivita a vyvážená strava:

 • Vyvážená strava. Těhotná žena by měla dostat dostatek vlákniny z ovoce a zeleniny. Dietní vláknina zadržuje vodu a dráždí střevní stěnu, což zlepšuje peristaltiku. Je také nutné konzumovat přírodní mléčné výrobky. Fermentované mléčné bakterie v nich obsažené udržují rovnováhu střevní mikroflóry, což je dobré pro její práci.
 • Dodržování každodenní rutiny. Je důležité jíst současně, přičemž přestávky mezi jídly musí být nejméně 3–4 hodiny. Požití potravy v prázdném žaludku způsobuje aktivní kontrakce střevních stěn, což pomáhá přemisťovat obsah do spodních částí.
 • Gymnastika. Pokud žena hrozí potratem, pak jako gymnastika pro prevenci zácpy je vhodná změna polohy těla v poloze ležení. Chcete-li to provést, otočte se z jedné strany na druhou a lehněte si na 10 minut. Cvičení se opakuje 4-5krát a končí v pozici na levé straně. Pokud žena nemá žádné lékařské kontraindikace, je jako fyzická aktivita vhodná sada cvičení pro těhotné ženy nebo perinatální jóga..
 • Procházky. Pěší turistika zabraňuje žilnímu přetížení v pánvi a dolních končetinách, saturuje krev kyslíkem. Nejde tedy jen o prevenci zácpy, ale také o křečové žíly a fetální hypoxii.

Zácpa během těhotenství: důsledky, léčba a prevence

Zácpa je akutní - trvá až 6 měsíců. A chronické - více než šest měsíců. Oba mohou být organické i funkční..

 1. Organický Rozvíjí se na pozadí nádorů, struktur tlustého střeva různého původu, divertikulózy, anatomických rysů.
 2. Funkční. Moderní diagnostické metody neodhalují morfologické ani metabolické změny, které by mohly způsobit zácpu.
 3. Spastický. Stěny střev se chaoticky stahují. Výkaly jsou ve formě ovcí, ostré, stísněné bolesti břicha znepokojují.
 4. Atonický. Střevní tón se snižuje, jídlo se pohybuje pomalu, dehydruje.

Funkční zácpa může být nezávislou chorobou. Nebo uveďte přítomnost různých patologických stavů.

Léčba zácpy během těhotenství lidovými prostředky

 • Míchejte stejné množství sušených meruněk, rozinek a sušených švestek v mixéru, před jídlem sežerete lžíci. Do směsi můžete přidat několik lžiček medu..
 • Nalijte lžíci lněného semene bez vroucí vody, nechte působit 4 hodiny. Pijte celou infuzi půl hodiny před jídlem. Před použitím infuze se poraďte s lékařem, jako dokáže vyvolat malý děložní tón.
 • Rozmíchejte pět švestek v mixéru a smíchejte se sklenicí kefíru a pijte přes noc. Místo sušených švestek můžete kefír smíchat se lžičkou olivového oleje.
 • Vezměte řepu, sušené švestky a ovesné vločky ve stejném poměru (po 50 g), oloupejte a nastrouhejte řepu. Kombinujte nastrouhanou řepu, prané švestky a cereálie. Nalijte litr vody. Vařte hodinu, napětí. Před spaním vypijte sklenici.

Příčiny

Hlavním důvodem zácpy u těhotných žen v raných stádiích je hormonální restrukturalizace těla. Po početí se hladiny progesteronu zvyšují. Tento hormon uvolňuje všechny svaly, peristaltika tlustého střeva se zpomaluje.

 1. Snížený motilin. Tato látka je zodpovědná za pohyblivost zažívacího traktu, po jejím početí se její koncentrace snižuje. Citlivost střevních receptorů na acetylcholin, serotonin, který aktivuje zažívací trakt, je oslabena.
 2. Užívání léků. Přípravky obsahující železo a vápník zvyšují hustotu stolice. Antispasmodika a progesteronové léky oslabují peristaltiku.
 3. Zvýšení velikosti dělohy. Orgán tlačí na střeva, což narušuje normální průběh potravy..
 4. Snížená excitabilita dělohy. Během těhotenství je děloha uvolněná. A střeva a děloha mají společný systém zásobování krví a neurohumorální regulaci. Proto se na pozadí uvolněné dělohy peristaltika zpomaluje.
 5. Nevyvážená strava, sedavý životní styl.
 6. Stres, emoční nestabilita - vyvíjí se neurogenní oslabení střevní motility.
 7. Selhání pití.
 8. Těžká toxikóza.

Zneužívání čokolády, pečiva, rýžových pokrmů může vyvolat zácpu..

Jak se zbavit těžké zácpy během těhotenství?

Jíst vlákninu:

 • otruby (na lžíci denně),
 • celozrnný chléb,
 • cereálie,
 • jablka,
 • kiwi,
 • řepa,
 • brokolice,
 • fazole.

Na prázdný žaludek pijte zeleninové a ovocné šťávy, převařenou vodu s citronem nebo medem. Bylinkový nebo ovocný čaj. Jezte syrovou zeleninu a ovoce, sušené ovoce - švestky, rozinky, meruňky, fíky, brusinky. Můžete také pít jogurt, kefír.

Pijte minimálně 1,5 litru vody denně - kromě kávy nebo čaje. Aktivní odpočinek - 20 minut chůze nebo půl hodiny v bazénu by mělo pomoci.

Co je nebezpečné

V zanedbané formě je zácpa pro plod a nastávající matku nebezpečná.

Co je zácpa v těhotenství nebezpečná:

 1. Fekální stagnace, v nich začíná proces rozkladu a kvašení. Toxiny pronikají do krevního řečiště, což u žen způsobuje těžké intoxikace.
 2. Otravy pronikají plodu uteroplacentálním krevním řečištěm. Důsledky - placentární nedostatečnost, hypoxie, vývojové zpoždění, dřívější stárnutí placenty.
 3. V prvním trimestru může zácpa způsobit potrat, v pozdějších fázích - předčasný porod.
 4. V důsledku nerovnováhy ve střevní mikroflóře trpí vaginální mikrobiocenóza. Kolpitida se vyvíjí, fetální membrány se infikují. Pravděpodobnost poporodní komplikace se zvyšuje - zánět stehů, endometritida.

Na pozadí dlouhodobé zácpy se u těhotných žen objevují hemoroidy, v análním průchodu se tvoří trhliny.

Co ovlivňuje zácpu

Bohužel strava těhotné ženy se neobejde bez malých slabin, zejména pokud jde o zvýšenou spotřebu látek, jako je čokoláda, bílá rýže a chléb.

Zácpa během těhotenství a jejich tvorba je navíc ovlivněna méně aktivním životním stylem nastávající matky. Proces zpomalení trávení má také silný účinek..

To, co jíte, zůstává ve střevech déle, takže více živin je absorbováno tělem. Čím dříve však přemýšlíte o prevenci zácpy, tím lépe pro vás a vaši pohodu..

Diagnostika

Chcete-li zjistit příčinu zácpy, musíte podstoupit úplné vyšetření.

 • obecná a biochemická analýza krve;
 • hormonální testy;
 • Analýza moči;
 • coprogram;
 • stěr na bakteriální mikroflóře;
 • Ultrazvuk břišní dutiny;
 • CT, MRI.

Pouze na základě diagnostických výsledků bude lékař schopen sestavit účinný léčebný režim.

Co je zácpa??

 • V medicíně se zácpa týká úplné absence pohybu střev po dobu 2 dnů nebo déle;
 • Kromě toho existuje koncept funkční zácpy. V tomto případě je pohyb střeva pravidelný, ale zároveň se žena obává pocitu neúplného pohybu střeva a samotná stolice je příliš suchá a tvrdá.

Tento problém je považován za tak choulostivý, že se mnoho žen jednoduše neodváží poradit se s lékařem a hledá způsoby, jak se jich zbavit samy. A to není správné!

Zpoždění v křesle nejenže budoucí matce nepohodlí, ale také může poškodit ji i dítě. Zácpa vede ke změně složení střevní mikroflóry, v důsledku čehož se patogenní mikroorganismy začnou aktivně vyvíjet..

Důvody takového porušení mohou být mnoho a těhotenství se stává jakýmsi provokujícím faktorem.

Kliknutím získáte 3 videonávody o zdravém těhotenství a porodu

Žena nejčastěji trpí zácpou během těhotenství v raných stádiích a na konci.

Léčba

Jak se zbavit zácpy během těhotenství, lékař řekne. Samoléčení může nepříznivě ovlivnit vývoj plodu a těhotenství. Odstranění problému začíná normalizací životního stylu a výživy..

Zácpa během těhotenství - co dělat.

 1. Ze stravy odstraňte potraviny, které zvyšují zatížení střev. Fazolová zelenina, bílé zelí, mastná, slaná, nakládaná kořenitá jídla. Špenát, cibule a česnek, ředkvičky a ředkvičky, jablková a hroznová šťáva mohou způsobit problémy s pohybem střev..
 2. Léky na zácpu pro těhotné ženy jsou předepisovány s opatrností. Nejbezpečnější jsou svíčky s glycerinem, ošetření konečníku s vazelínou., Microclyster Microlax.
 3. Bezpečné orální léky. Osmotické projímadla - Dufalac, Makrogol, mají mírný projímavý účinek. Nastávající matky mohou vzít Mukofalk, Phytomucil, Forlax.

Během těhotenství je kontraindikováno brát silná projímadla, dělat klystýr. To může způsobit vážné kontrakce dělohy, což může vést k potratu nebo předčasnému porodu..

Zakázané projímadla během těhotenství - přípravky na bázi rakytníku, senny, rebarbory, ricinového oleje, bisacodylu, síranu hořečnatého.

Prevence zácpy během těhotenství


Aby se zabránilo zácpě, měla by se žena během těhotenství řídit metodami prevence. Pokud neexistují omezení, chodte více na čerstvý vzduch, zkuste myslet pozitivně, nepřijímejte problémy k srdci a zvyšujte své nálady pomocí různých příjemných maličkostí - poslouchejte svou oblíbenou hudbu, povídejte si s přáteli. Nejdůležitějším způsobem, jak zabránit zácpě, je však dodržovat dietu. Zde jsou základní principy výživy:

 • Jezte málo a často.
 • Pít vodu. Je to velmi důležité. Nastávající matka by měla pít asi dva litry vody každý den. Edém není známkou pro omezení tekutin, pokud není způsoben patologií srdce, jater, ledvin nebo štítné žlázy.
 • Výživa by měla být kompletní z hlediska bílkovin, tuků a uhlohydrátů. Ale je lepší jíst proteinové jídlo ráno, aby bylo dobře strávitelné před spaním.
 • Odpoledne dávejte přednost lehkému jídlu. Vhodné jsou kyselé mléčné výrobky, ovoce a zelenina.
 • Jezte sušené ovoce, zejména sušené meruňky a švestky - mají výrazný projímavý účinek a pomáhají v boji proti zácpě. Ať už je pravidlem jíst pár kusů denně - a brzy uvidíte výsledek.
 • Šaty zeleninové saláty s rostlinnými oleji zvyšují kontraktilitu střev. Vhodný olivový, slunečnicový, dýňový nebo lněný olej.
 • Čaj a káva je lepší nahradit kompotem, vodou medem a citronovou šťávou, ovocným nápojem.
 • Omezte mastná a smažená jídla..
 • Nahraďte jednoduché sacharidy složitými: sladkosti, sušenky, pečení, pohankový bílý chléb, ovesné vločky, proso, otruby.

Tato jednoduchá pravidla výživy nejen zabrání zácpě, ale také pomohou zbavit se stávajících problémů..

Co nelze udělat se zácpou v pozdním těhotenství

V posledních týdnech je třeba věnovat zvláštní pozornost. Jakékoli léky mohou být použity pouze po konzultaci s lékařem. Mnoho projímadel může zvýšit tonus dělohy..

Klystýr v pozdějších fázích je extrémně nežádoucí. Voda pronikající do střeva ji rozšíří a zvýší tlak na dělohu. To zvýší tón a vyvolá kontrakce dělohy. Jedinou výjimkou jsou těhotné klystýry schválené pro těhotné ženy..

Nepokoušejte se vyprázdnit střeva silným stiskem. Takže můžete vyprovokovat předčasný porod nebo potrat.

Prevence zácpy zmírní nepříjemné následky tohoto onemocnění v jakékoli fázi těhotenství. Normální fungování gastrointestinálního traktu ovlivňuje celkovou pohodu a proces porodu. A absence zácpy vás zbaví potřeby užívat projímadla, která ovlivňují matku a plod.

Prevence

Prevence zácpy během těhotenství spočívá v následujících klíčových bodech:

 • Doporučuje se rozdělit denní stravu na malé porce.
 • Denní menu by mělo zahrnovat výrobky s hrubými vlákny.
 • Cukrovinky a pekárenské výrobky, rychlé občerstvení, smažené, uzené a kořeněné pokrmy by měly být z nabídky vyloučeny.
 • Není-li riziko otoků, doporučuje se pít hodně tekutin ve formě vody, čaje, čerstvých šťáv a ovocných nápojů..
 • Těhotným ženám se doporučuje vést aktivní životní styl. Dnes existují speciální kurzy pro těhotné ženy, jmenovitě plavání, aerobik a tanec.
 • Do každodenní stravy by mělo být zahrnuto sušené ovoce, které vám umožní normalizovat trávicí proces..

Svíčky pro zácpu pro těhotné ženy

Svíčky pro zácpu mohou těhotným pomoci vybrat lékaře, ale to je možná hlavní prostředek, který ženě umožní zbavit se takového problému.


Těhotné mohou používat glycerinové svíčky.

Glycerinové čípky se nejčastěji doporučují. Jejich úlohou je změkčit stolici a podporovat pohyby střev..

Jejich výhodou je, že nejsou vstřebávány do krve střevní stěnou a neporušují nic v ženském těle. Jejich působení, měkké a účinné, dráždí střevní receptory a změkčuje výkaly..

Jak identifikovat zácpu

Zácpa se nazývá narušení správného fungování střeva. Přítomnost zácpy je primárně indikována zpožděním ve frekvenci střevních pohybů. Mezi příznaky tohoto onemocnění patří potíže s pohybem střeva a nedostatek pocitu úlevy ve střevech po pohybu střev. Při zácpě klesá hmotnost odcházejících výkalů, stává se hustá a suchá. Stolice nahromaděné ve střevech uvolňují hodně plynů, což vede k nadýmání, nadýmání, bolesti v podbřišku.


Léčba zácpy by měla být zahájena až po konzultaci s odborníkem..

Co se stane tělu během těhotenství?

Těhotenství výrazně ovlivňuje tělo ženy. Zejména těhotenství má silný vliv na trávicí systém. U těhotných žen se mění chuťové vjemy, často je nutkání zvracet. Plodný vak posune vnitřní orgány, střeva a žaludek na vrchol. To vyvolává stažení obsahu žaludku zpět do jícnu, což se často projevuje ve formě pálení žáhy.

Velikost a poloha plodu ovlivňuje pohyblivost střeva.

Hormony produkované ke snížení děložního tonusu také ovlivňují aktivitu střevních svalů, což často vede k zácpě. Nahromaděné výkaly mohou vést k intoxikaci, proto je důležité při prvních známkách zácpy vyhledat radu gastroenterologa, aby bylo možné rychle vyřešit problém zažívacího traktu..

Příčiny špatné stolice v časném těhotenství

První trimestr zajímavé situace je vždy doprovázen výskytem různých příznaků, což naznačuje, že v těle dochází k přirozeným změnám. Jsou nezbytné pro normální těhotenství a snižují pravděpodobnost spontánního potratu.

Nastávající matky během tohoto období mají stížnosti na neustálou ospalost, nevolnost a zácpu. Těhotenství je první trimestr - období, kdy se ženy snaží zachránit plod a chránit se, radikálně změnit svůj životní styl, což často způsobuje špatné vyprazdňování.

Zácpu v prvním trimestru tedy mohou vyvolat následující faktory:

 1. Snížená fyzická aktivita. V prvních třech měsících těhotenství se těhotným ženám doporučuje, aby si odpočinuli, aby se minimalizovala pravděpodobnost potratu. Kromě toho se většina dívek během tohoto období cítí ospalá, takže spí více než obvykle.
 2. Snižte příjem tekutin. Mnoho těhotných žen, které vědí o možnosti otoků, přestávají pít správné množství vody, což vede k problémům v gastrointestinálním traktu.
 3. Emoční nestabilita. Těhotenství je vždy doprovázeno náhlou změnou nálady, která je způsobena hormonálními změnami. Z tohoto důvodu ženy zažívají stres, který, jak víte, je také příčinou zácpy.
 4. Léky. Užívání léků obsahujících vysoké množství vápníku a železa je často doprovázeno přetrvávající zácpou..

Pomalé vyprazdňování a neustálé hromadění výkalů ve střevech během těhotenství negativně ovlivňuje především zdraví nastávající matky. V důsledku zhroucení stolice dochází k intoxikaci těla, při které se zvyšuje zátěž na játra a trávicí orgány..

Recepty, nabídky a dietní jídla

Alternativní metody léčby

Co dělat doma, pokud během těhotenství dojde k zácpě? Můžete vyzkoušet lidové recepty, ale pouze se souhlasem lékaře, protože kontraindikace jsou možné.

Nabízíme tedy několik účinných projímadel:

 • Na základě řepy a švestek můžete vařit nejen zdravý, ale i léčivý vývar. Všechny ingredience je třeba rozdrtit, nalít vroucí vodou a vařit několik minut. Výsledný vývar zfiltrujte a přidejte lžíci přírodního medu podle chuti, pokud neexistují alergické reakce. Prořezaný a řepný vývar se vyznačuje zvýšenou úrovní účinnosti.
 • Můžete jen vařit odvar na základě švestek. K tomu nalít několik bobulí vroucí vodou a trvat na několika hodinách. Před snídaní filtrujeme a bráme si sklenici.
 • Koprová voda je povolena od prvních dnů života kvůli nepřítomnosti kontraindikací. Kromě toho lze rozlišit takové pozitivní vlastnosti, jako je schopnost eliminovat zvýšený plyn a nadýmání.
 • Čaje s fenyklem. Jedná se o bezpečnou rostlinu, která se doporučuje od prvních dnů života dítěte a během těhotenství.
 • Heřmáneková infuze pomůže nejen zředit tvrdé výkaly, ale také zmírní křeče.

Formy nemoci

Podle vlastností tranzitu a evakuace stolice může být zácpa v těhotenství:

 • cologenous - charakterizovaný pomalým posunem obsahu podél tlustého střeva;
 • proctogenní - spojený se zhoršenou funkcí konečníku a (nebo) análního svěrače, charakterizovaný zhoršenou evakuací stolice a aktem defekace.

Podle charakteru toku se rozlišují dvě formy zácpy:

 • akutní - je důsledkem zpomalení kapacity tlustého střeva. Toto onemocnění má epizodický, přechodný charakter, jeho výskyt je často spojován se stresující situací, změnou nutričních podmínek a výletem;
 • chronická zácpa - říká se o tom, že během tří nebo více měsíců je defekace prováděna méně než třikrát týdně, nebo je obtížné defekovat s uvolňováním obsahu střevního obsahu méně než 35 g za den, pohyb střev není možný bez projímadel, klystýr nebo manuální asistence.

Těhotným ženám se nedoporučuje užívat projímadla, jsou předepisována lékařem pouze v naléhavých případech.

Podle povahy židle:

 • zácpa - zadržování stolice trvá dva nebo více dní, často je pohyb střev nedostatečný, stolice mohou mít jinou konzistenci;
 • zácpa - vyprazdňování je obtížné, výkaly mají pevnou konzistenci.

Olej pro zácpu u těhotných žen

Vaseline olej, rostlinný, lněný, dýňový olej je považován za dobrý lék na zácpu. Ale opět jsou těhotné ženy zvláštní kategorií a vždy musíte vybrat nejcitlivější a nejbezpečnější prostředky, jak se zbavit zácpy..

DŮLEŽITÉ: Kategoricky není možné, aby těhotné ženy dostávaly lněný a tekutý parafin

Pokud jde o rostlinný nebo olivový olej, takové doporučení může poskytnout pouze lékař. Ale dýňový olej může fungovat.


Od zácpy pomáhá dýňový olej.

RECIPE: Dýňový olej ze zácpy Těhotným ženám, které normalizují stolici, lze doporučit vzít dýňový olej 3x denně na lžičku. Dýňový olej v množství 1 čajové lžičky lze přidat k 1/3 sklenice jogurtu smíchané s 1 lžičkou medu. Tato směs se užívá před spaním..

Pokud berete olivový nebo slunečnicový olej, který není rafinovaný, je nejlepší ho přidat do kaše. Příznivý laxativní účinek oleje a vlákniny v obilovinách je vynikajícím prostředkem k prevenci zácpy.

Příznaky

Problémy s pohybem střeva způsobují výskyt takových nepříjemných příznaků:

 • snížení frekvence stolice;
 • netvarovaná tvrdá stolička, která vychází v kusech;
 • mačkání, prasknutí a bolest během úkonu defekace;
 • anální trhliny, které způsobují bolest, svědění a pálení v anorektální oblasti;
 • pocit neúplného vyprazdňování;
 • bolest v levém břiše a slabinách;
 • změna chuti v ústní dutině;
 • nevolnost;
 • záchvaty bolesti hlavy;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • vzhled žil úkrytu na konci pohybu střev;
 • postižení;
 • dunění břicha;
 • bílý povlak na jazyku;
 • apatie, nervozita;
 • nadýmání.

Připravte se na zácpu u těhotných žen

Švestky a další jídla jsou nejlepším lékem na zácpu. Jsou přirozené a mimo jiné posilují ženské tělo užitečnými látkami a vitamíny, především železem. Do každodenní stravy by měly být zahrnuty produkty kyseliny mléčné, švestky, řepa, sušené švestky.


Sušené švestky mají mírný projímavý účinek..

RECIPE: Odvar ze švestek 2-3 bobule se nalije sklenicí vroucí vody, trochu trvají na tom. Vývar je opilý, berou se bobule. Takovou odvar lze obohatit přidáním malých rozinek a 2 - 3 sušených meruněk do švestek.

Léčba zácpy pro těhotné ženy. Laxativní pro zácpu u těhotných žen

 • Zápcha u těhotných žen může bohužel způsobit nepříjemné následky pro nastávající matku a její dítě, protože střevo je umístěno v těsné blízkosti dělohy a porodního kanálu.
 • Pokud je narušena střevní mikroflóra a v ní se vyvíjejí patogenní bakterie, mohou infikovat porodní kanál
 • Odpadní produkty patogenních bakterií se mohou dostat do krevního oběhu a infikovat tělo


Během těhotenství nejsou povoleny všechny projímadla.
Touha zbavit se mas nahromaděných ve střevech způsobuje, že těhotná žena tlačí, což může vést k potratu a předčasnému porodu..

DŮLEŽITÉ: Všem těmto problémům je třeba se snažit vyhnout, ukázalo se však, že není tolik prostředků, jak se zbavit zácpy u těhotných žen.

Těhotná žena nemůže používat obvyklé projímadla z různých důvodů:

 • kvůli jejich dráždivému účinku
 • díky účinku na hladké svalstvo
 • vzhledem k jejich schopnosti narušit složení enzymů a minerálů, což je pro ženu nežádoucí

Existují však některé léky, které po dohodě s lékařem může těhotná žena vzít. Jsou to mikrolaxe a fortrany, duclac.

 1. Mikrolaxie je miniclismus, který bude mít projímavý účinek během několika minut
 2. Dyuklak - probiotikum, které pečuje o zachování a rozvoj prospěšných bakterií ve střevě, lék založený na laktulóze s mírným laxativním účinkem


Mikrolaxe pomůže nastávající matce vyřešit zácpu.

 • K výše uvedeným lékům, jako je duclac a microlax, můžete přidat fyttomucil léčiva založený na rostlinných vláknech, což pomáhá změkčit obsah střeva a přispět k jeho bezproblémovému vyprázdnění.
 • Znovu však zdůrazňujeme, že všechny léky, i ty nejjemnější, by měly být užívány podle doporučení porodníka-gynekologa.
 • Kromě těchto moderních léků mohou těhotné ženy tradičně používat čípky pro zácpu.

Funkce napájení

Pozdní zácpa v těhotenství musí být léčena pouze pod dohledem lékaře, protože nesprávně zvolené léky mohou vést k předčasnému porodu.

Doma bude stabilní trávicí proces umožňovat dietní výživu. Do každodenního menu se doporučuje zařadit produkty z zácpy během těhotenství s projímavým účinkem. Velké množství vlákniny se nachází v zelí, cuketách, okurkách, obilovinách, jablkách, melounech a fermentovaných mléčných výrobcích. Hlavní věcí je napařování nebo pečení v troubě s minimálním množstvím koření a tuků.

Zdravé oleje

Léčba zácpy během těhotenství by měla být prováděna pouze pomocí bezpečných metod, které jsou schváleny lékaři..

Oleje mají velké množství tuků, které mohou nepříznivě ovlivnit fungování trávicích orgánů, jako jsou játra nebo slinivka břišní.

Před snídaní je vhodné vypít lžíci olivového, lněného nebo slunečnicového oleje k vypuštění pevných produktů rozkladu do tlustého střeva.

Fiber Salads

V posledních fázích těhotenství byste měli zvláště pečlivě naslouchat svému tělu, abyste včas zjistili možné příznaky zácpy. Nesprávně vybrané léčebné metody mohou nakonec vést k předčasnému porodu.

Můžete si vytvořit normální trávicí proces pomocí dietní nabídky. Do každodenního menu se doporučuje zařadit výrobky s vysokým obsahem hrubých vláken. Je to vlákno, které rychle čistí střevní systém od toxinů.

Během dne se doporučuje připravit čerstvé saláty na bázi zelí a řepy. Je lepší nepoužívat mrkev, protože to může způsobit alergické reakce.

K snídani je užitečný čerstvý jablečný salát, kiwi a švestky ochucené jogurtem s živými bakteriemi. Takový salát urychlí trávicí proces a vyčistí žaludek toxinů. Pro větší efektivitu můžete do salátu přidat otruby.

Můžete také připravit salát z řepy a mrkve, pokud není alergie. Doporučuje se doplňovat čerstvé bylinky a rostlinný olej.

Sušené ovoce

Sušené ovoce se vyznačuje jedinečnými vlastnostmi. Švestky jsou zvláště populární kvůli rychlému projímadlu. Švestka navíc nezpůsobuje alergické reakce a je povolena téměř od prvních dnů života dítěte..

K přípravě léčivého vývaru je třeba naplnit sklenicí vroucí vody několika bobulemi. Trvejte na několik hodin, namáhejte a před snídaní si dejte sklenici.

Pokud nedochází k alergickým reakcím, můžete brousit sušené švestky, sušené meruňky, rozinky a ořechy. Výslednou směs nalijte s medem a jednu snídani si vezměte před snídaní. Je to nejen účinné proti zácpě, ale také prospěšné pro tělo..

Zakázané produkty

Během těhotenství se doporučuje vyloučit z každodenního menu výrobky s fixačním účinkem, a to:

 • Pekárenské a cukrářské výrobky.
 • Uzené klobásy a konzervy.
 • Pikantní a smažená jídla.
 • Rýže, fazole, brambory, želé.

Drug Solutions

Co dělat se zácpou během těhotenství, pokud se pravidelně opakuje, musíte kontaktovat svého lékaře. Od špatného výběru drog mohou některé lidové léky poškodit a zjemnit dělohu. Je zakázáno používat následující léky a léčivé rostliny:

 • Síran hořečnatý;
 • Karlovarská sůl;
 • Ricinový olej;
 • kůra rakytníku;
 • rebarbora;
 • Senna.

Také nemůžete použít nástroje, které změkčují výkaly zvýšením objemu vody. Jedná se o lněné semínko, agar-agar, celulózu a výrobky z mořských řas. Přispívají k dehydrataci, což je zvláště nebezpečné v posledním období..

Léčba zácpy během těhotenství se provádí mírnými přípravky, které nemají systémový účinek. Následující drogy se nejčastěji používají doma..

 • Glycerinové svíčky. Toto je místní lék založený na destilovaném glycerolu. Bezbarvé průsvitné svíčky, když jsou zavedeny do konečníku, změkčují výkaly, promazávají jejich povrch, což usnadňuje vylučování. Glycerol reflexně dráždí střevní povrch, což zvyšuje pohyblivost a vyprazdňování. Používá se jeden čípek ráno 15 minut po snídani. Ale příliš často nelze použít - narušuje přirozený pohyb střev a způsob činnosti konečníku.
 • Mikrolaks. Jedná se o kombinovaný lék na zácpu, který obsahuje tři účinné látky. Vytlačují vázanou vodu z trusu, ředí střeva a zvyšují příjem tekutin. Akce se vyvíjí rychle, po 5-15 minutách. Stačí aplikovat 1 mikroklyster za den. Chcete-li to provést, odlomte špičku obalu, stiskem kapky látky promažte špičku. Vloží se po celé délce, to je přibližně 6 cm, a vytlačí se obsah.
 • Dufalac. Toto je lék na zácpu během těhotenství pro orální podání, což je laktulózový sirup. Mechanismus účinku je založen na rozkladu laktulózy střevní mikroflórou na sloučeniny, které snižují pH ve střevě, zvyšují osmotický tlak a objem obsahu. Také laktulóza působí jako prebiotikum, zvyšuje růst laktobacilů a bifidobakterií a inhibuje reprodukci oportunní flóry. Denní dávka se volí individuálně v závislosti na účinku. Obvykle stačí 15–45 ml roztoku nebo jeden až tři sáčky. Později může být dávka snížena. Nadýmání a nadýmání se mohou projevit jako vedlejší účinek, ale samy odcházejí.

Hodnocení využití těchto prostředků u těhotných žen je pozitivní. Léky nezpůsobují „účetní“ účinek, ale působí jemně.

Kdy zazní alarm?

Počet pohybů střev od dvoukrát denně do třikrát týdně se považuje za normální. Při zácpě jsou charakteristické následující příznaky: malé množství stolice, zvýšená suchost a tvrdost.

Je důležité věnovat pozornost příznakům včas, zejména ženám v pozici. Zácpa je nebezpečná pro nastávající matku i dítě.

Pokud žena necítí žádné příznaky, ale dochází ke zpoždění v pohybu střev, je také nutné se poradit s lékařem. Odchylkou od normy je úplná absence stolice do 2–3 dnů.

Zácpa v prvním trimestru: co dělat

Při zácpě v prvním trimestru můžete používat klystýr, zatímco optimálním řešením bude použití mikrolytrů - například Microlax. Jejich objem je pouze 15 ml (to je maximum), vyznačují se jemným účinkem, šetrným čištěním střeva. Žena by se měla poradit s gynekologem o léčbě zácpy, dá klystýrům povolení pouze za určitých okolností:

 • zácpa trvá déle než 5 dnů;
 • konzervativní metody nedávají pozitivní výsledek;
 • v důsledku hromadění stolice se objevují příznaky intoxikace (otravy) těla.

Obecně je tento způsob řešení problému považován za extrémní, když jiné prostředky nepomáhají a stagnace stolice trvá chronicky. Je přísně zakázáno provádět tyto postupy, pokud:

 • historie potratu u ženy;
 • zvýšený tón dělohy;
 • diagnostikovaná hrozba předčasného ukončení těhotenství;
 • dříve detekovaná isthmic-cervikální nedostatečnost.
Články O Neplodnosti