Hlavní Zdraví

Pohyb plodu během těhotenství: načasování a míra. Fetální pohyb během prvního těhotenství

Těhotenství je v ženském životě úžasné období. Doba, kdy kvetou, se stává opravdu krásnou, protože ve svém srdci nese nejcennější věc svého života - své dítě. Po těchto očekávaných dvou proužcích v testu je pravděpodobně nejočekávanější první pohyb plodu během těhotenství. Pravděpodobně právě v okamžiku, kdy těhotná žena poprvé cítí své dítě, již skutečně věří a je zaplněna skutečností, že život uvnitř jejích životů. Je to jako malý zázrak... Zvláštní význam je stále velmi plachý, první třes drobků.

Začátek pohybu

Počátek pohybu plodu během těhotenství nemá přesně definovaný čas. Všechny ženy jsou různé a těhotenství je pro každého jiné. První pohyby závisí na několika faktorech:

• Z jakého těhotenství.

• Vlastnosti připojení placenty.

• Konstituce těhotné ženy.

• Vlastnosti individuální citlivosti.

• Životní styl a fyzická aktivita těhotné (ženy, které jsou aktivní během těhotenství a během dne se hodně pohybují, si často nevšimnou velmi malých pohybů a pohybů dítěte).

• Emoční a morální stav.

Samozřejmě existuje určitý rámec a obvykle se pohyby plodu během těhotenství začnou projevovat zhruba po 19–20 týdnech, pokud žena očekává své první dítě. Vícečetné začnou pociťovat první třes od 17-18 týdnů. Dlouho však bylo pozorováno, že tyto rámce vystavené medicíně neodpovídají vždy realitě. První pohyby některých žen, bez ohledu na skóre těhotenství, se mohou začít cítit již po 15 týdnech. A tato skutečnost jen dokazuje, že každý člověk je individuální. Navzdory pocitům ženy se dítě začíná pohybovat od 12. týdne nitroděložního života, kdy vyvine ruce a nohy. Ale on je stále velmi malý, takže jeho pohyby jsou stále neviditelné. Dítě neustále roste, zvětšuje se a jeho pohyby jsou znatelnější.

Pohyby plodu během těhotenství: pocity a příznaky

Pohyb plodu, zejména během prvního těhotenství, je jedním z nejočekávanějších projevů aktivity dítěte a všechny ženy popisují pocity, které tímto způsobem vznikají, různými způsoby. Jeden popisuje jeho pocity, jako by ho hladil zevnitř, druhý jej srovnával s lechtáním a třetí už může cítit aktivní bodnutí a trhnutí. Pokud posloucháte své tělo, pak v pocitu kolísání, transfúze uvnitř můžete jasně rozpoznat pohyby dítěte. Některé nastávající matky často neuznávají kouzlo pocitu prvních třesů svého dítěte, protože si myslí, že to je střeva.

Pocity do značné míry závisí na strukturálních vlastnostech ženského těla. Složení budoucí matky hraje velkou roli. Tenké ženy začnou cítit pohyby dítěte mnohem dříve než ty, které jsou náchylné k plnosti. Velmi časné pohyby plodu během těhotenství mohou naznačovat vysokou citlivost nastávající matky.

Proč jsou pociťovány pohyby plodu

Každá budoucí matka se zajímá o otázku, které pocity jsou považovány za fyziologické. Jednoznačná odpověď neexistuje, protože hodně závisí na individuálních fyzických vlastnostech.

Během těhotenství plod vykonává plavecké pohyby v plodové vodě. Dítě postupně roste, končetiny, se kterými se pohybuje, se začínají vyvíjet, což budoucí matka cítí. Míchání je jisté znamení, že dítě je naživu a vyvíjí se, což znamená, že těhotenství pokračuje.

Fetální pohyb během těhotenství: recenze

Pravděpodobně téměř každá těhotná žena chce slyšet, jak se cítí ostatní ženy. Některé příběhy jednoduše zarážejí svou neobvyklostí..

Stává se, že ženy zaměňují první pohyby s pocitem vibrací telefonu v kapse. Zároveň, když viděli, že je nikdo nezavolává, stále ještě nehádají, co způsobilo jejich chybu.

Jiní říkají, že se cítili, jako by na ně někdo pohyboval prstem zevnitř, jako by přes měkkou přikrývku. Budoucí matky se také srovnají s akváriem a všimnou si, jako by v nich plavaly ryby.

A samozřejmě se neobejde bez motýlů v žaludku. Říká se, že to je pocit jejich třepotání, který může být mícháním dítěte.

První těhotenství

První pohyb plodu během prvního těhotenství je podle statistik pociťován v průměru po 20 týdnech. Pozdější citlivost u žen bez rozdílu je způsobena skutečností, že děloha pociťuje takové stresy poprvé, její svaly pro ně nejsou připraveny a méně citlivé než ty ženy, které již prošly cestou těhotenství a porodu..

Druhé a následné těhotenství

Vícečetné ženy obvykle začínají cítit první pohyby svého dítěte o něco dříve než dámy, které jsou poprvé těhotné. Jak již bylo zmíněno dříve, je to způsobeno tím, že svaly dělohy po prvním těhotenství a porodu se z anatomického hlediska stávají citlivějšími. Z pohledu pocitů samotné ženy je její citlivost způsobena tím, že jakmile zažila pocit prvních pohybů, už ví, na co se připravit a na co jsou tyto pocity. Proto mnohočetné ženy nejčastěji nezaměňují první pohyby se střevní motilitou. Data jsou různá, ale v průměru je to 16-17 týdnů. V prohlášení je určitá síla, že s každým dalším těhotenstvím se začnete cítit chvění dříve. Například některé nastávající matky tvrdily, že během třetího těhotenství pociťovaly první fetální pohyb již v 13 týdnech!

Co určuje aktivitu míchání

Rostoucí plod se během bdělosti pohybuje téměř neustále. Až 200 nebo více pohybů v době, kdy nastávající matka začne cítit první třes. Kolem středu druhého trimestru se dítě pohybuje stále intenzivněji. Ale čím více roste, tím méně místa mu zbývá, proto je schopnost aktivního pohybu minimalizována a na konci období těhotenství se dítě obvykle zcela uklidní.

Nejvyššího vrcholu aktivity je dosaženo večer a v noci, kdy je těhotná žena v klidu. Děti jsou velmi citlivé na emoční a fyzický stav matky, a pokud se bojí, strachu nebo zažívá stresu, může být dítě neklidné, což se projeví silnými šoky, nebo naopak, může se úplně uklidnit. Jaký by měl být pohyb plodu během těhotenství? Norma je taková, že pohyby drobků by neměly matčině bolesti způsobovat, a to ani při nejsilnějších otřesech. Jinak byste se měli poradit s lékařem sledujícím těhotenství.

Hlad může také způsobit, že se dítě bude silně pohybovat. Pokud se náhle nastávající matka rozhodla zachovat svou postavu a tím zabránit dítěti v jídle, může to způsobit vzpouru v ní. Vzhledem k tomu, že děti již v lůně dokonale slyší všechno, může je příliš hlučná hudba nebo jiné zvuky přimět k pohybu. Je důležité, aby nastávající matka sledovala reakci dítěte na určité podněty, situace a atmosféru, která ji obklopuje jako celek. Normálně by se dítě mělo pohybovat asi desetkrát za hodinu.

Stimulace plodu během těhotenství je velmi důležité spočítat a zadat do speciální tabulky na výměnné kartě, protože tato data mohou hodně říci o stavu dítěte a jeho vývoji. Doktoři jsou vedeni nejen rostoucí děloha a žaludek. Zaprvé, motorická aktivita plodu naznačuje, že je naživu, což je, jak musíte souhlasit, nejdůležitější. Bylo vyvinuto několik metod výpočtu..

Cardiffova technika

Těhotná žena by měla počítat pohyby po dobu 12 hodin. Nezáleží na tom, v jakou denní dobu se počítání začíná. Norm - 10 pohybů a více za hodinu. Pokud jejich počet nedosáhne normy, nastávající matka se musí neprodleně poradit se svým lékařem, protože oslabená motorická aktivita dítěte nebo dokonce jeho absence může naznačovat vážné problémy v jeho vývoji nebo dokonce hrozit potratem..

Pearsonova technika

Složitější, pokud jde o Cardiffovu techniku. Sledovací období začíná přísně v 9 hodin a trvá 12 hodin. Je zakázáno přenášet jakýkoli náklad. Těhotná žena by měla být v klidu. Je nezbytné zaznamenat každý pohyb a zaznamenat přesný čas 10. šoku. Pokud jsou pohyby dítěte nízké intenzity, měla by se těhotná žena sama provokovat (můžete jíst něco sladkého nebo jít po schodech nahoru). Poté musíte sledovat, zda se aktivita plodu zvýší. Pokud se aktivita nezvýšila, vyhledejte lékaře.

Sadowski metoda

Musíte sledovat a opravit pohyby v období od 19 do 23 hodin, přesně po jídle. Předpokladem je postavení ženy. Těhotná žena by měla ležet přesně na pravé straně. Pokud pohyby nejsou větší než 10 za dvě hodiny, má se za to, že se jedná o velmi nízkou aktivitu plodu, doporučuje se také neprodleně konzultovat lékaře..

Plodové pohyby silou činnosti

Pokud během 10 hodin nedojde k pohybu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Absence chvění nebo slabá aktivita může znamenat, že se u dítěte vyvine hladovění kyslíkem. Nejčastějším důvodem je rozdrcení pupeční šňůry, ve které by se dítě mohlo zmást a aktivně se pohybovat. Mohou se vyvinout abnormality placenty a pupeční šňůry, jakož i hemolytické onemocnění. Přesné důvody klidu určí pouze odborník.

Příliš časté přemísťování plodu během těhotenství může být také signálem toho, že u dítěte dochází k nedostatku kyslíku. Stojí za zmínku, že banální nepříjemné držení těla matky může způsobit aktivní pohyby dítěte. Abyste se ujistili, že všechno je v pořádku s dítětem, pokud je jeho fyzická aktivita výrazně odlišná od jeho obvyklé, v každém případě je třeba se poradit s lékařem sledujícím těhotenství.

Pohyby plodu během těhotenství: normální, jak dlouho, často, silně

Všechny nastávající matky se těší na pohyby plodu během těhotenství, jedná se o první kontakt s dítětem, který nutí mateřský instinkt k zapnutí, pokud se tak nestalo dříve. Pohyby nenarozeného dítěte přinášejí nejen budoucí radost rodičům, ale také jim pomáhají podezřívat z patologie a okamžitě se obrátit na porodníka. Když začnou, kolik pohybů by mělo být obvykle v zájmu všech těhotných žen.

Proč se plod pohybuje?

Pohyby malého chlapce v lůně jsou nezbytné, hovoří o jeho růstu a vývoji. Dítě se začne pohybovat v prvním trimestru, asi 7 - 8 týdnů. Do 10. týdne spolkne pohyby, může změnit trajektorii svých pohybů a dotknout se stěn amniotické bubliny. Velikost embrya je však stále nedostatečná, volně vznáší pouze v plodové vodě, velmi zřídka se „srazí“ s děložními stěnami, takže žena stále nic necítí.

Od 16 týdnů je plod již citlivý na zvuky, které se projevují aktivní motorickou reakcí. Od 18 týdnů, budoucí dítě začne třídit pupeční šňůru rukama, ví, jak mačkat, uvolnit prsty, dotkne se tváře.

Proto se plod bojí v žaludku matky, což zase obává ženu, když je vystavena vnějším faktorům, které jsou pro dítě nepříjemné:

 • silné, nepříjemné, hlasité zvuky;
 • nepohodlí v lůně, například mateřský hlad;
 • stres zažívaný matkou (v důsledku uvolňování adrenalinu jsou krevní cévy, včetně placenty, sníženy, krevní zásobování se zhoršuje);
 • hladovění kyslíkem (díky aktivním pohybům je stimulována placenta, zvyšuje se její přísun krve, což dítěti dodává další kyslík).

Kromě toho, pokud žena zaujala nepříjemné postavení, když jsou stlačeny velké cévy, má dítě nedostatek kyslíku a také se stává aktivním.

První pohyby

Každá žena cítí první míchání plodu odlišně v různých časech. Pokud k tomu dojde, závisí na několika faktorech:

 • gestační věk;
 • první nebo druhý atd. těhotenství;
 • denní doba (obvykle večer nebo v noci);
 • mateřská pleť (tenká nebo plná);
 • Denní doby;
 • možnost připojení placenty;
 • Životní styl;
 • individuální citlivost (některé smysly od 15 do 16 týdnů);
 • Chování mámy (fyzicky aktivní ženy si nevšimnou pohybu).

Podle statistik je první pohyb plodu během prvního těhotenství po 20 týdnech těhotenství. A při opakovaném těhotenství je časování pohybu sníženo na 18 týdnů.

Všechno je však individuální, dokonce iu individuální ženy nastává druhé, třetí a následné těhotenství pokaždé novým způsobem. Pokud žena během druhého těhotenství začala po 19 týdnech pociťovat otřes plodu, pak se ve třetím případě mohou tyto výrazy změnit (cítil se dříve nebo později).

Rychlost pohybu

Míra fetálních pohybů závisí na tom, jaké období těhotenství je nastávající matka. Dítě se neustále pohybuje, ale žena samozřejmě nemůže cítit všechny jeho pohyby.

 • V období 20 až 22 týdnů činí plod až 200 pohybů denně,
 • ale v týdnu 27–32 už dělal asi 600 pohybů. Je charakteristické, že se začátkem třetího trimestru (32 týdnů) množství klesá v důsledku své hmotnosti (plod je již poměrně velký) a stává se přeplněným v děloze. Neexistují žádné „velké“ pohyby (kroucení a otáčení dělohy) a dítě může produkovat pouze „malé“ paže a nohy.
 • Po 28. týdnu je průměrná částka 8 - 10 za hodinu. Výjimkou jsou periody spánku dítěte, které jsou 3 až 4 hodiny - v této době dítě neprovádí aktivní pohyby. Nastávající matka by si měla pamatovat určité cykly činnosti dítěte. Nejvyšší aktivita je pozorována od 7 hodin večer do 4 hodin ráno a pokles aktivity nebo tzv. Klidový stav padá na interval od 4 hodin ráno do 9,00 hodin..
 • Do 32 týdnů zárodek zaujme své konečné postavení, zpravidla jde o hlavu k malé pánvi (podélná poloha, prezentace hlavy). Příčná poloha nebo pánevní prezentace však není vyloučena. Maminka by neměla zoufat, aby byla tato opatření napravena, lékař vždy předepíše výkon speciální gymnastiky, která přispívá k otřesům plodu a přijetí „správné“ polohy - podélné, s hlavou k malé pánvi.

Pokud dítě zaujalo „správnou“ pozici, tj. Hlavou dolů, bude těhotná žena cítit pohyby v horním břiše (dítě „zasáhne“ nohama). V případě pánevního projevu budou pohyby pociťovány pod ňadrem.

Změna intenzity pohybů

Pokud je dítě v lůně dobré a pohodlné a matka nezažívá žádné vnější ani vnitřní podněty, jsou pohyby rytmické a hladké. Jinak se podstatně změní povaha pohybů, což by mělo ženu upozornit a vyžaduje konzultaci s porodníkem.

Žena zpravidla zaznamenává „zvýšenou“ aktivitu dítěte, když je v klidu a odpočinku. A naopak, mnoho matek se bojí, že se dítě během své aktivní práce vůbec nepohybuje. Podobný jev lze snadno vysvětlit. Když je žena v klidu, pečlivě naslouchá jejím pocitům a pečlivě zaznamenává pohyby dítěte. Když je zaneprázdněna, nemá čas rozptylovat se od věcí a jednoduše si nevšimne, že se dítě pohybuje. Aby se rozptýlily její pochybnosti (dítě je nemocné, umírá), těhotná žena by se měla posadit a uvolnit se a sledovat, jak se pohybuje.

Lékaři často doporučují těhotným ženám, aby zaujaly klidnou polohu postele na levé straně. Právě v této poloze se zvyšuje prokrvení dělohy, které se používá při léčbě chronické hypoxie plodu a pro její prevenci.

Možná změna v činnosti z nepohodlného nebo nesprávného postavení ženy, například ležící na zádech nebo s přímým zády. Když nastávající matka leží na zádech, těhotná děloha silně komprimuje spodní venu cava (jednu z hlavních krevních cév).

Když je tato cévka stlačena, průtok krve do dělohy je výrazně snížen a dítě začíná trpět nedostatkem kyslíku.

Aby maminka pochopila, že je nemocný, má rychlé a časté pohyby. Vytvořit krevní oběh a eliminovat hypoxii je docela jednoduché - máma by se měla otočit na bok.

Také motorická aktivita dítěte se mění, pokud je matka v dusném nebo zakouřeném pokoji. V důsledku nedostatku kyslíku reaguje dítě na situaci bolestivými a násilnými třesy. Žena by měla opustit místnost a vydat se na procházku, aby vrátila pohodlný stav pro sebe a své dítě.

Kromě toho se otřesy plodů mění, pokud matka pociťuje pocit hladu. Trpí nedostatkem živin a „uklidňuje se“, pohybuje se pomalu a neochotně. Jakmile se však těhotná žena kousla, radost dítěte se projeví ve zvýšené aktivitě.

Míchání v patologických podmínkách

Pokud se motorická aktivita dítěte náhle stala násilnou, prodlouženou a bolestnou pro ženu, znamená to patologický stav a vyžaduje okamžitou lékařskou péči:

 • Ohrožení předčasného porodu

Míchání se stává častým a násilným kvůli zvýšenému tonusu dělohy.

V tomto případě je povaha šoků radikálně odlišná. Zřídka je cítí žena a jejich síla je zanedbatelná, což vysvětluje velký objem dělohy, kde se dítě málokdy dotýká jeho stěn a matka jeho pohyby často necítí..

Díky malému množství plodové vody se dítě v lůně stísní, neustále „bije“ v matčině žaludku, který je charakterizován ženou jako časté a bolestivé chvění.

Při patologiích, jako je předčasné abrazi placenty, preeklampsie a další, u plodu dochází k akutnímu nedostatku kyslíku a podle toho reaguje.

Vyvíjí se v přítomnosti placentární nedostatečnosti, anémie, gestózy. Pohyb je letargický a vzácný.

 • Diafragmatická kýla u těhotné ženy

V tomto případě matka zažívá bolest pod hrudní kostí při pohybu plodu.

 • Selhání jizev dělohy

Pokud měla žena v historii císařský řez, pak se jizvou, která může vést k prasknutí dělohy, cítí bolest v oblasti jizvy, když se dítě pohybuje.

Při zánětu močového měchýře si těhotná žena stěžuje na časté, bolestivé močení, bolest při pohybu v podbřišku.

Jaké jsou šoky

Každá těhotná žena popisuje své pocity svým vlastním způsobem, kromě toho, že se mění se zvyšováním gestačního věku.

 • Na krátkou dobu (20 - 25 týdnů) je ženy charakterizují jako motýlí motýl nebo plavání ryb. Jiné těhotné ženy hovoří o „vlajení“ nebo „vibraci telefonu“ nebo „lechtání“. Někteří popisují své pocity, které nejsou tak romantické: „burtání v žaludku, jako by střeva byla haraburdí“..
 • Po 27 - 28 týdnech, kdy už plod dostatečně rostl, se jeho pohyby stanou jasnějšími a konkrétnějšími. Budoucí matka, a dokonce i budoucí otec, mohou cítit kop v oblasti břicha, kde je ruka položena. Nespokojenost dítěte je často vyjádřena takovými „kopy“ - v případě přijetí nepříjemného držení těla matkou nebo hlasitými a nepříjemnými zvuky. Pokud je však k matce žaludku připevněna neznámá ruka, dítě se strachem zmenšuje a nechce „kopat“.

Počet

K určení, jak se plod cítí, je důležité spočítat jeho pohyby. Jak spočítat pohyby plodu? K tomuto účelu se používá několik technik:

Pearsonova metoda

Tato metoda je založena na počítání pohybů za 12 hodin. Vyrábí se od 9:00 do 21:00. Během tohoto testu je žena vyžadována pouze jedna podmínka - ke snížení fyzické aktivity. Všechny pohyby jsou brány v úvahu, i ty minimální nebo slabé. Na prenatální klinice vydá lékař zvláštní formulář nebo vás požádá o nezávislé sestavení tabulky pohybů plodu, kde bude zaznamenán čas desátého pohybu. Normálně by mezi prvním a desátým pohybem měla uplynout asi hodina. A samozřejmě by si maminka měla pamatovat, že je možná i doba odpočinku, která by neměla trvat déle než 4 hodiny. Pokud je tato doba překročena, je nutné se okamžitě obrátit na porodníka.

Chcete-li sestavit tabulku, měli byste vzít list poznámkového bloku do krabice a lemovat jej následujícím způsobem. Výše je gestační věk. Hodiny jsou označeny svisle od 9,00 do 21,00 a vodorovné dny v týdnu nebo datumu. Od devíti ráno byste měli začít počítat pohyby. Jakmile jejich počet dosáhne 10, je v tabulce v hodinu, kdy k tomu došlo, zapsána značka. Další informace jsou uvedeny v tabulce: bylo provedeno méně než 10 pohybů a celkový počet. V následujících dnech pokračujeme v počítání a nezapomeňte zadat data do tabulky, se kterou musíme přijít do ordinace lékaře..

28 týdnů9 hodin ráno.12:003 hodiny odpoledne.18:00Poznámky
15. července
16. července
17. července
...

Cardiffova metoda

Základ této metody spočívá také v spočítání pohybů dítěte po dobu 12 hodin, jediným rozdílem je, že si žena sama vybere hodinu pro zahájení počítání. Znovu se sestaví tabulka, kde se zaznamená desáté vytvořené míchání. Norma se považuje za desáté promíchání, které proběhlo před 12. hodinou studie. Jinak okamžitě vyhledejte lékaře.

Sadowski metoda

Počet pohybů plodu začíná po večeři od 19:00 do 23:00. Tato metoda je založena na skutečnosti, že večer a po jídle zvyšuje plod motorickou aktivitu. Nezapomeňte zaznamenat čas zahájení účtu a těhotná žena by v tuto chvíli měla ležet na levé straně.

Když plod uskuteční 10 pohybů za hodinu nebo méně, počítání se zastaví. Ale pokud jich bylo méně, pokračujte v počítání pohybů. Nepříznivým znakem je pokles pohybu (méně než 10) za 2 hodiny.

Je tedy zřejmé, že každá těhotná žena zvládne uvedené metody počítání pohybů dítěte. Použití těchto technik nevyžaduje žádné vybavení ani lékařský dohled..

Patologická diagnostika

Změny v povaze a intenzitě pohybů budoucího dítěte svědčí o jeho dysfunkci. Hrozné znamení je nedostatek pohybu po dobu 6 hodin nebo více, což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Metody studia stavu plodu zahrnují:

Vyšetření srdečních kontrakcí plodu

Poslech srdeční frekvence provádí přímo porodník pomocí porodního stetoskopu (dřevěná trubice). Normálně je srdeční frekvence plodu 120 - 160 tepů za minutu. S odchylkou v jednom nebo druhém směru mluví o kyslíkovém hladovění dítěte, což vyžaduje instrumentální výzkumné metody.

Kardiotocografie (CTG)

CTG je považována za dostupnou, spolehlivou a nejpřesnější metodu pro hodnocení stavu plodu. CTG se provádí od 32 týdnů těhotenství a s podezřením na intrauterinní patologii dříve (od 28 týdnů). Pomocí kardiotocografie jsou zaznamenány nejen pohyby plodu, ale také rytmus srdečních kontrakcí a děložních kontrakcí. Studie se provádí takto: těhotná žena se položí na gauč a na její žaludek se připevní 2 senzory. Jeden na dobře slyšeném místě srdečního rytmu plodu (zaznamenává srdeční frekvenci) a druhý v blízkosti (řeší kontrakce dělohy). Kardiotocogramový záznam se provádí po dobu alespoň 30 minut, ale je také možné prodloužit dobu studia na 1,5 hodiny. Během odstraňování kardiotogramu si musí žena zaznamenat každý pohyb dítěte a stisknout speciální tlačítko. Analýza kardiotocogramu zahrnuje:

 • bazální srdeční frekvence (norma 120 - 160 tepů za minutu);
 • amplituda variability (tolerance odchylek nahoru nebo dolů) bazálního rytmu (norma 5 - 25 úderů za minutu);
 • zpomalení (náhlý skok křivky dolů) - obvykle nepřítomný nebo sporadický, zkrácený a mělký;
 • zrychlení (náhlý skok křivky nahoru) - normální by mělo být nejméně 2 během 10 minut od studie.

Pro přesnější diagnostiku stavu plodu se CTG provádí pomocí funkčních testů (bez zatížení a se zavedením intravenózního oxytocinu)..

Dopplerovský ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření vám umožní vyhodnotit velikost plodu, jeho soulad s gestačním věkem (u chronické hypoxie existuje zpoždění). Lékař také studuje strukturu placenty, stupeň zralosti (příznaky stárnutí), objem plodové vody a její typ (s kyslíkovým hladověním dítěte se tyto ukazatele mění). S pomocí dopplerometrie, placentárních a pupečních cév se studuje rychlost průtoku krve v nich. Pokud je krevní tok snížen, říkají o fetální hypoxii plodu.

Během ultrazvukového vyšetření po dobu 20 až 30 minut se vyhodnocují pohyby dítěte, srdeční frekvence a svalový tonus. Pokud plod nepocítí nepříjemné pocity, jsou jeho končetiny ohnuté - znamení normálního svalového tónu. V případě prodloužených paží a nohou mluví o sníženém tónu, což ukazuje na hladovění kyslíkem.

Otázka odpověď

Mám své první dítě, ale uplynuly 4 hodiny a necítím pohyby plodu. Co dělat?

Nejprve se musíte uklidnit. Plod se ne vždy aktivně pohybuje, po dobu 3-4 hodin není povolen žádný pohyb, v tuto chvíli dítě spí. Pokuste se zadržet dech na chvíli, krev přestane proudit do placenty, k dítěti, zažije mírnou hypoxii a v reakci „bude pobouřen“ - začne „bít“ rukama a nohama. Pokud tato metoda nepomůže, sledujte dítě dalších 30 až 40 minut. Při nepatrných pohybech neprodleně kontaktujte porodníka.

Jaké pohyby plodu by měly být před porodem?

V předvečer porodu se dítě prakticky přestane pohybovat, což je považováno za normální. Dítě se připravuje na narození, což je pro něj velmi obtížný proces, který vyžaduje hodně síly a snížení motorické aktivity plodu může před porodem ušetřit energii. Nemělo by však dojít k absolutní absenci pohybů, ale dítě občas vykonává pohyby.

Jak kardiotocografie a ultrazvuk s dopplerem ovlivňují stav dítěte? Je to škodlivé?

Ne, tyto metody jsou naprosto bezpečné pro dítě i matku.

Budu porodit třetí dítě, období je stále malé, 10 týdnů. Jaké a kdy by měly být pohyby během třetího těhotenství?

Nemůžete s jistotou říci, kolik týdnů se budete cítit v pohybu. Všechno je zde individuální. Normálně se po opakovaném těhotenství matka začíná cítit pohyby plodu od 18 týdnů. Ale jejich dřívější start je možný, po 16 týdnech, ale povaha pohybů se může na rozdíl od prvních dvou těhotenství úplně lišit a nemělo by se to bát. Všechny děti jsou jiné, i když jsou stále v žaludku mé matky.

Mám „špatný“ CTG, který byl proveden dvakrát. Nezapomeňte jít do nemocnice?

Ano, „špatné“ výsledky kardiotocografie ukazují na nitroděložní utrpení plodu a vyžadují lékařské ošetření v nemocnici. Kromě léčby v nemocnici budou opakovat CTG a v případě potřeby rozhodnou o problému předčasného porodu.

První pohyby plodu během těhotenství

Spolu s mateřstvím přichází do ženského života spousta radosti a úzkosti. Péče o budoucí matky pečlivě studuje speciální literaturu, konzultuje s lékaři, kteří již porodili přítelkyně, a někdy vědí mnohem více o těhotenství než jejich ošetřující lékař. Nicméně „pokročilé“ budoucí matky mají spoustu otázek.

Jeden z nejnaléhavějších může být nazýván pohybem plodu během těhotenství. Kdy to bude? První, nejočekávanější a nejpamátnější. Je to dobrý pocit, může být zaměňováno s jinou motorickou aktivitou dítěte, jak často se dítě pohybuje během dne, je zde rychlost míchání, jak vypočítat jejich počet, kolik týdnů bude první plachý pohyb v lůně během prvního a následného těhotenství, atd.. O těchto důležitých nuancích budeme hovořit v našem článku..

Jak dlouho se cítí pohyby dítěte?

Skutečnost, že se dítě začne pohybovat dlouho předtím, než se matka začne cítit, je vědecky prokázána. Již v 7–8 týdnech těhotenství se dítě pohybuje, ale jeho pohyby jsou v tuto chvíli chaotičtější, než zdůvodněné dobrými důvody. Kromě toho je samotné dítě stále tak malé, že budoucí matka vůbec nepocítí ani ty nejsilnější otřesy.

Do 15. týdne těhotenství se pohyby dítěte v břiše stávají vědomějšími a mohou být způsobeny z nějakého důvodu. Ale i v této době může velmi, velmi vzácná těhotná žena cítit pohyb plodu. Doktoři dokonce považují všechny takové „pohyby“ v takových obdobích těhotenství za imaginární a definují je jako životně důležité procesy ve střevním traktu ženy, a nikoli jako motorickou aktivitu dítěte.

Chcete-li určit, v jakém období začíná vědomý pohyb plodu, musíte zvážit mnoho faktorů:

 • postava těhotné ženy (čím elegantnější je, tím dříve cítí motorickou aktivitu drobků);
 • jaký druh porodu je způsoben těhotnou ženou (během prvního těhotenství je první pohyb pociťován mnohem později než během následujících);
 • individuální rysy vývoje plodu;
 • životní styl budoucí matky;
 • emoční spojení mezi mámou a dítětem.

Jak pochopit, že se jedná o pohyb plodu, ne škytavka?

Otázka se může zdát směšná, ale ve skutečnosti může dítě v matčině žaludku provádět všechny pohyby a není to vždy úplně první rozruch, na který celá rodina čeká.

Podle popisů zkušených matek se pohyb plodu v břiše může podobat:

 • rozpětí křídla motýla;
 • hladký pohyb ryb;
 • lechtání perem;
 • lehký kop nebo tlačení;
 • „Gurgle“ nebo „Gurgle“;
 • jemně hladil.

Všechny těhotné ženy svým způsobem pociťují a popisují pohyby dítěte v žaludku. Někdo je prozaický, někdo poetičtější, ale přesto je to životně důležitý okamžik. Nakonec, pokud do 24. týdne těhotenství žena nepocítila pohyb dítěte, musí o tom informovat ošetřujícího lékaře.

Při pravidelných vyšetření lékař samozřejmě poslouchá tlukot srdce dítěte a bez složitých testů a vyšetření pochopí, zda je všechno v pořádku s dítětem, ale nedostatek pohybu v pozdějších fázích by měl nastávající matku znepokojit. To může být příčinou například hypoxie plodu. Pouze rychlá, profesionální reakce lékařů a včasná kvalitní léčba mohou eliminovat ohrožení života dítěte.

Existují nějaké standardy pohybu??

Po 20–24 týdnech může těhotná žena nezávisle sledovat stav dítěte svou motorickou činností a pomocí několika zavedených metod denně počítat počet pohybů plodu.

Jedná se o takové známé metody, jako jsou:

Rozdíl v těchto metodách je pouze v časových intervalech výpočtu. Podle Pearsona počítá maminka počet pohybů od 9 do 21 hodin. Podle Cardiffa - do 12 hodin, počínaje každou hodinu, a podle Sadowského - od sedmi do jedenácti večer. Za normu se považuje deset pohybů za hodinu. Pokud jsou o něco menší nebo větší, není důvod k obavám. Dvě až tři hodiny bez míchání není příčinou poplachu. Dítě může jen usnout a být ve stavu naprostého klidu. Pokud během dne neprobíhá žádná činnost, nastávající matka musí vyhledat pohotovostní lékařskou pomoc.

Proč se jedno dítě pohybuje často a druhé ne??

Tyto otázky jsou položeny matkami a příliš pasivními a příliš aktivními dětmi. Na pohybovou aktivitu dítěte má vliv velké množství různých ukazatelů. Proto na tuto rétorickou otázku neexistuje jednoznačná odpověď, ale existuje několik výroků, které naznačují, že pohyb plodu přímo závisí na:

 • fyzický a duševní stav mámy;
 • denní nebo noční čas;
 • výživa, denní rutina a životní styl ženy;
 • prostředí;
 • obsazení;
 • držení těla těhotné ženy;
 • úroveň citlivosti ženy a emoční spojení mezi dítětem a matkou.

Pokud se bojíte, že nebudete cítit první rozruch vašeho dítěte, prostě se tím starejte. Máma je ve stavu neustálého stresu, vědomé a nevědomé úzkosti, neklidu a depresivní nálady - to je příležitost „ležet nízko“ pro dítě a nevykazovat žádnou aktivitu, čekající na zlepšení situace.

Mluvte se svým nenarozeným dítětem, dělejte s ním oblíbené věci, jděte navštívit přátele, chodit na čerstvý vzduch, užívat si života a vaše dítě dříve či později bude reagovat na vaši touhu cítit ho v lůně. Taková dlouho očekávaná aktivita vašeho milovaného budoucího dítěte začne!

Nechť je tento den jedním z nejšťastnějších ve vašem životě! Snadné těhotenství a příjemné „míchání“!

První pohyby plodu: když se dítě začne pohybovat, porodnické normy a povaha pocitů

Pohyby dítěte v břiše způsobují u matek nepopsatelné pocity - v tuto chvíli si žena uvědomí, že se ve skutečnosti brzy stane matkou. A pro dítě jsou „kopy“ a „trhané“ jeho pokusy kontaktovat matku jediným způsobem, který má k dispozici.

O tom, kdy se dítě začne hýbat, jak vypadají jeho otřesy, jak často se potřebuje pohybovat v bříšku, v jakých případech potřebuje navštívit lékaře - tento článek podrobně popisuje.

Kdy se dítě začne pohybovat? Porodnické standardy

Dítě se začne pohybovat v matčině bříšku dlouho předtím, než to cítí. První pohyby dítěte se objevují 8-9 týdnů po početí.

Během tohoto období vývoje začíná tělo dítěte růst ve svazcích svalů a neuronů, ale nervový systém je stále v „dětství“, takže první pohyby dítěte se podobají křečovým kontrakcím.

Máma samozřejmě nemůže cítit takové nevýznamné „šoky“, protože v této chvíli je dítě stále velmi malé - váží pouhých 3,5 gramu a svým tvarem připomíná spíše bobule než dítě.

Do 12. týdne těhotenství se zformují paže a nohy dítěte, jeho motorická aktivita se zvyšuje, začíná se otáčet a tlačit, ale matka to stále nemůže cítit kvůli malé velikosti plodu.

Do 16. týdne má plod rysy obličeje, dokáže rozlišit zvuky a reagovat na ně. Kromě toho dítě zesiluje, jeho pohyby jsou sebevědomější a prostor v močovém měchýři se zmenšuje. Žena však bude moci během svého prvního těhotenství cítit sebevědomý „třes“ pouze po 5 měsících - asi 18–20 týdnů.

Druhé / třetí dítě

Faktem je, že ženy, které jsou těhotné s prvním dítětem, často zaměňují plaché fetální body s problémy se střevní motilitou a nechápou, že dítě již začalo vydávat signály.

Přestože vývoj plodu nezávisí na počtu těhotenství, zkušené matky již vědí, kdy se dítě může začít pohybovat, a těšíme se na tento okamžik.

Pocity: jak vypadají nárazy?

Jak vypadají otřesy dítěte? Těhotná žena poprvé bude určitě přemýšlet o tom, jaké jsou pohyby a otřesy dítěte a jak je rozpoznat, protože nikdy nic takového nezažila..
První pohyby dítěte jsou popisovány nastávajícími matkami různými způsoby:

 • Někdo cítí lehké hladění z břicha;
 • Někteří srovnávají tento pocit s plovoucí rybou;
 • Někdo si myslí, že motýli se v břiše třepotají;
 • Nejčastěji může být aktivita dítěte zaměňována s řinčením v žaludku.

Obzvláště jasně „tlačí“ dítě lze cítit, když leží na zádech. V této poloze si dokonce můžete všimnout, jak se zdá, že žaludek „chodí se třepáním“ v důsledku působení dítěte.

Pokud si první plachý třes dítěte může být stále zaměňován s činností střeva, pak se v pozdějších fázích pohybu stanou výraznějšími: dítě se začne převrátit, aby zaujalo pohodlnou polohu, zatímco „kopá“ matku nohama a pažemi. Také dítě může otočit hlavu, hrát si s pupeční šňůrou a dokonce i cucat prsty, včetně nohou.

Nastávající matka se může namísto sólových otřesů cítit pravidelně rytmickým pohybem celého břicha, které ji může vyděsit. Gynekologové tvrdí, že to není velký problém - dítě jen spolkne plodovou vodu.

V 6 měsících těhotenství může budoucí otec také cítit pohyby dítěte: za tímto účelem bude muset dát ucho ke svému žaludku. Následně bude pro „kontakt“ s dítětem stačit dotknout se žaludku rukou.

Kolikrát a jak často dítě „kopne“?

Počínaje 24. týdnem těhotenství začíná dítě aktivně komunikovat se svou matkou jediným možným způsobem - pohybem. A nastávající matka se musí naučit rozumět mu, protože podle chování dítěte můžete hodně posoudit.

S pomocí svých pohybů může dítě: zprostředkovat svou náladu - hlásit radost nebo úzkost, mluvit o své pohodě a dokonce ukázat svou „postavu“.

Pohyby dítěte v břiše jsou také osvědčenou metodou autodiagnostiky - pro snížení nebo zvýšení aktivity dítěte by matka měla určit jeho pohodu a v případě potřeby informovat lékaře.

Jak a proč sledovat aktivitu dítěte?

Gynekologové doporučují všem budoucím matkám, počínaje 27. týdnem těhotenství, sledovat frekvenci pohybů dítěte a zapisovat tyto ukazatele do zvláštního časopisu.

Tato data umožní lékaři posoudit stav plodu a při nejmenším podezření z patologie jmenovat další vyšetření.

Nejčastěji používají ke sledování pohybů dítěte metodu D. Pearson, která je založena na tom, že matka udržuje zvláštní kalendář od 28. týdne těhotenství.

Metoda spočívá v pozorování pohybů dítěte od 9:00 do 21:00 a do protokolu se zaznamenává čas každého 1. a 10. pohybu dítěte.

Co říkají výsledky:

 1. Pokud je interval mezi prvním a desátým pohybem dítěte 20 minut - dítě se vyvíjí normálně a není čeho se obávat;
 2. Přijatelný je také interval 30-40 minut - v této době může dítě odpočívat nebo má jednoduše klidný charakter;
 3. Pokud od prvního do 10 tahu uplynulo více než hodinu, matka by se měla poradit s lékařem.

Co dělat, když je dítě tiché nebo neobvyklé?

Hypoxie - nízký obsah kyslíku v těle, v tomto případě nedostatek kyslíku u plodu - může vést k vážným patologiím a dokonce k smrti plodu. Nejčastěji nervový systém a mozek trpí hypoxií..

Pokud tedy po delší dobu necítíte pohyby dítěte, okamžitě vyhledejte lékaře. S největší pravděpodobností se nemusíte obávat, ale budete klidnější, pokud lékař po vyšetření nepotvrdí přítomnost hypoxie..

Užitečné video

Přečtěte si více o tom, kdy se dítě v bříšku začne pohybovat, což je norma a jaká je patologie, popsaná ve videu:

Míchání, šoky, kopy - to jsou první skutečně hmatatelné projevy života plodu. Dítě se tedy snaží s vámi „mluvit“ jediným způsobem, který má k dispozici. Během tohoto období těhotenství si mnoho žen plně uvědomuje, že se brzy stanou matkou.

Od 28. týdne těhotenství byste měli pečlivě sledovat pohyby dítěte a vést zvláštní deník, který sleduje jeho aktivitu, abyste se ujistili, že se dítě vyvíjí správně a vše je v pořádku s ním.

Devět otázek (a odpovědí) o pohybech plodu během těhotenství

Jak dlouho budu cítit pohyby?

Během prvního těhotenství se to může stát blíže k 20. týdnu. Někdy nastávající maminky začnou pociťovat pohyby již v 16. týdnu prvního těhotenství, a někdy - až ve 24. týdnu. To neznamená, že do této doby se dítě v lůně nepohybuje. Samozřejmě, že tlačí - v podstatě cítí vaše ruce dovnitř, otočí se ze strany na stranu a dokonce i na kotrmelce.

Všechno je individuální (často pocity závisí na postavě těhotné ženy a na které stěně dělohy - přední nebo zadní - placenta je připevněna). První pohyby budou podobné pocitům zvýšené tvorby plynu ve střevě. Někteří říkají, že se cítí jako malá akvarijní ryba uvnitř.

Proč se dítě v děloze vůbec pohybuje??

Protože je živý a reaguje na to, co se děje kolem něj a mimo žaludek. Může začít kopat v reakci na příliš hlasitý zvuk, jasné světlo nebo dokonce na jídlo s příliš intenzivní chutí. Také tam škytají. Při chůzi se plod uklidňuje díky plynulým rytmickým pohybům, takže během procházek děti zřídka vydávají matkám signály z nitra. U žen cvičících jógu a meditaci během těhotenství se děti v žaludcích chovají klidněji.

Kolik šoků bych měl cítit během dne?

Obvykle dítě dělá 15-20 pohybů vnímatelných pro ženu za den, ale nemusíte je cítit všechny - pokud jste něčím vášnivým nebo zaneprázdněným, má tlak šanci zůstat bez povšimnutí. Děti v zásadě spí v lůně - tráví klid v duši 17 hodin denně a usínají v intervalech 40–50 minut. Mnozí si začínají všímat pohybů po jídle, sportu nebo před spaním..

Kdy věnovat pozornost počtu pohybů?

Pokud se dítě vyvíjí normálně, nemůžete s jistotou říci, kolik šoků vám dluží. Stejně jako roste plod, neměli byste si všimnout radikální změny v množství a povaze jeho pohybů. Silné a ostré snížení pohybů může znamenat nedostatek živin a / nebo kyslíku. Proto se poraďte s lékařem, pokud:
- plod nereaguje na vnější podněty, například hladil, ostré zvuky, váš hlas a hlas vašeho partnera
- během dvou dnů jste zaznamenali negativní dynamiku pohybů (jejich počet se snížil nebo úplně zmizel).

Jak v tomto případě spočítat počet pohybů?

Je nutné provádět monitorování. K tomu jezte něco chutného nebo pijte studenou vodu. Posaďte se nebo si lehněte s nohama nahoru. Cukr z jídla a chladu z vody by měl dítě probudit a přimět ho, aby během následujících dvou hodin provedl alespoň deset pohybů. Míchání je považováno za nitroděložní škytavky, třes, ostré plíce, popíjení a lehké tyčinky. V případě, že během sledování dítě provedlo velmi malý počet pohybů, kontaktujte svého lékaře pro další studie - ultrazvuk, doppler nebo CTG.

Co se stane po návštěvě lékaře?

To bude záviset na výsledku studie. Pokud se u dítěte zjistí nedostatek živin nebo kyslíku a gestační věk vám umožní podstoupit císařský řez, doporučujeme vám jít do nemocnice a rozhodnout o operativním porodu..

Říká se však, že po 36. týdnu těhotenství počet pohybů klesá?

Po 36. týdnu se manévrovací prostor zmenší, ale nenarozené dítě zůstává aktivní. Zevnitř se dotkne jeho obličeje a dělohy, táhne pupeční šňůru, snaží se protáhnout, odhalí zadek nebo se vrhne do močového měchýře končetinami. Kromě toho škytavka pokračuje - některé škytavky ovoce každý den přibližně ve stejnou dobu..

Musím každý den počítat chvění?

Pokud těhotenství pokračuje bez rizika a komplikací, nemusíte mít zvláštní deník pohybu. Navíc během dne vám některé z nich budou chybět, jak je uvedeno výše. Pokud však lékař věří, že počet pohybů je pro vás a vaše nenarozené dítě důležitý, zaznamenejte pohyby toho nejlepšího každý den ve stejnou dobu po jídle nebo když je dítě nejaktivnější - například několik hodin před vámi rozhodl se spát.

Je pravda, že styl pohybu hovoří o povaze nenarozeného dítěte?

Doktorka na Johns Hopkins University, Jane DiPietro, provedla studii o vztahu mezi intrauterinní aktivitou a chováním dítěte ve věku jeden a dva roky. Podle výsledků její práce takové spojení zjevně existuje - pohyby plodu v děloze nám mohou říct, jaké bude jeho regulační chování (impulsní kontrola, snížená aktivita, samoregulace), když se narodí.

Pohyby plodu během těhotenství: co znamenají a jak spočítat?

Zdraví a vývoj plodu - podle pocitů těhotné ženy, ultrazvuku a CTG

Irina Lebedeva, gynekologka, vedoucí ženských konzultací v porodnici 32 v Moskvě

Nejzdravější, nezapomenutelný pocit během těhotenství je první dlouho očekávaný pohyb pod srdcem dítěte. Kdy to můžete očekávat? Co znamenají období aktivity a odpočinku? Jak samostatně provést rozruch test a jaké studie mohou potvrdit, že všechno je v pořádku s dítětem?

Příznaky nového života: pohyby plodu

Pozitivní těhotenský test, registrace na prenatální klinice, pravidelné návštěvy u lékaře. Všechno je pro tebe tak nové. Ale nejsilnější emoce způsobí první rozruch dítěte. Pocity jsou bezbolestné, stále slabé a nejasné, ale tak odlišné: bylo to, jako by se mu v žaludku šplhala ryba nebo se mu v rukou motal motýl. Od této chvíle přichází na vás poznání, že uvnitř roste nový život.

Ve skutečnosti se dítě začíná pohybovat od 8. týdne. Už má první svalové svazky a nervová vlákna. Je stále velmi malá a obklopená plodovou vodou prakticky nedotýká stěn dělohy. V procesu růstu a vývoje nervového systému se jeho pohyby stanou více uspořádanými. Dítě reaguje na vnější podněty, dotýká se stěn dělohy. Pak cítíte pohyby.

Stupeň citlivosti

Kdy se dítě cítí? Předpokládá se, že během prvního těhotenství k tomu dochází po 20 týdnech, s druhým - dva týdny dříve. Načasování je však přibližné a závisí na mnoha důvodech..

Pokud jste zkušená matka a podobné pocity jsou známy z minulých těhotenství, poznáte je dříve. Vysoká citlivost a hubené dívky. Subkutánní tuková tkáň brání ženě „s váhou“ cítit první pohyby a někdy je bere za zvláštnosti střevní motility.

Placenta hraje důležitou roli. Pokud je umístěn na přední stěně dělohy, pohyby dítěte se vám začnou projevovat později.

Poznámka pro lékaře

Přišel tedy den, kdy jste pochopili: dítě se pohybuje. Pamatujte si datum. Lékař se na to zeptá a označí ji na výměnné kartě. Podle tohoto parametru vypočítá odhadovaný termín dodání. Během prvního těhotenství se k datu přidá 20 týdnů, s druhým - 22.

Mícháním můžete určit polohu plodu. Místo největší činnosti se obvykle nacházejí končetiny. Pokud jsou nárazy většinou pociťovány blíže k bránici, dítě leží hlavou dolů. Pokud je v dolním břiše - pravděpodobně pánevní prezentace. Až 34–35 týdnů má dítě příležitost zaujmout správné postavení.

Metody diagnostiky pohody dítěte

Kardiotocografie (CTG) pomáhá kontrolovat pohodu dítěte. Na žaludek je umístěn senzor, kde jsou lépe slyšet tóny srdce. Druhá je instalována v horní části dělohy pro registraci děložního tónu. V ruce držíte speciální tlačítko, které musíte stisknout při každém pohybu. Signál je upevněn na papíře.

Kontrola a interakce nervového, svalového a kardiovaskulárního systému. Pokud se dítě pohne a jeho srdeční rytmus zesílí, reakce je správná. Pokud se palpitace během míchání nezměnily, naznačuje to první známky hypoxie a potřebu pečlivého lékařského sledování. Podobná studie je plánována. Strávit to od 30 týdnů dvakrát měsíčně.

Stav krevního oběhu v systému "matka - placenta - plod" umožňuje vyhodnotit ultrazvuk pomocí dopplerometrie. Na tomto ultrazvuku se provádí kvalitativní a kvantitativní analýza toku krve v děložních tepnách, pupečních cévách, aortě a mozkových tepnách plodu..

Zavřete dům

Po dobu 24–32 týdnů se budete cítit skvěle. Během tohoto období roste rychle, vyvíjí se a v jeho „domě“ je stále dost místa. Později se dítě stísní v děloze a jeho energie klesá. Obzvláště před porodem. S růstem se mění i povaha pohybů. Od 32 týdnů je fetální nervový systém již docela rozvinutý, tvorba cyklu „aktivita - mír“. Dítě může hodinu tvrdě promíchat a pak se uklidnit.

Mnoho těhotných žen si stěžuje na tvrdou povahu dítěte. Přes den se chová klidně, ale stojí za to si lehnout, aby si odpočinul nebo usnul, když začnou „tance“. A dítěti se prostě líbí příjemné kývání břicha, když jdete do obchodu, shazovat se kolem domu. Navíc, když jste v uvolněném stavu, zlepšuje se prokrvení a dítě má větší sílu „hrát si žerty“. A svými energetickými pohyby vás nutí vstát, změnit polohu vašeho těla. Neboj se. V dlouhých stadiích těhotenství se vaše rytmy spánku a bdělosti s ním pravděpodobně budou shodovat..

Cítíte rytmické škubání v žaludku? Tohle jsou vaše škytavky. Neboj se. Vztah mezi ovariálními procesy plodu a porušením jeho nitroděložního stavu není nainstalován.

K kontrolní činnosti dítěte

Je důležité změnit motorickou aktivitu dítěte v průběhu několika dnů. Neobvykle silné, nevyrovnané, mlácení hnutí bude mluvit o porušení jeho stavu. Možným důvodem tohoto zvýšení reflexní aktivity je zvýšení obsahu oxidu uhličitého v krvi. Lékař předepíše další laboratorní test a dá doporučení.

Snížení nebo zastavení pohybů dítěte po násilné motorické činnosti může být příznakem hypoxie, když dítě nemá živiny a kyslík. Neuspokojivý stav vašeho zdraví i dítěte může vyvolat placentární nedostatečnost. Je nutné stanovit stupeň rozvoje hypoxie. V akutní formě je nutná neodkladná lékařská péče při chronickém - neustálém sledování a léčbě.

Baby rozruch: počet do 10

Toto je nejjednodušší a nejběžnější test míchání dítěte D. Pearsona. Je doporučeno Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace a je uvedeno v oficiálních dokumentech o řízení těhotenství v naší zemi. Může jej použít každý od 28 týdnů doma k nezávislému sledování stavu dítěte. Každých deset pohybů od 9:00 do 21:00 je uvedeno ve zvláštní tabulce. Určete tedy vlastnosti jeho motorické aktivity. Za normálního stavu je desáté míchání zaznamenáno do 17:00. Pokud je počet pohybů do 12 hodin menší než 10, je vhodné informovat lékaře. Pokud se dítě necítí do 12 hodin - nouzové situace, naléhavě k lékaři!

Druhý test doporučený našimi gynekology spočítá pohyby do hodiny. Mělo by být 10-15. Pokud více či méně, nezapomeňte věnovat pozornost lékaři.

Pokud se dítě nehýbe po dobu tří hodin, není důvod k obavám. Může jen spát.

Jazyk pohybů

Někdy jsou pohyby obzvláště intenzivní v krátkém časovém období. Tento kluk „protestuje“ kvůli vašemu nepohodlnému postavení. Pokud budete ležet na zádech po dlouhou dobu, dojde k vymačkání velkých cév dělohy, průtok krve do plodu se sníží. Svými činy se snaží přimět vás ke změně vaší pozice..

Dítě se uklidní během chladného prasknutí, když se obáváte, máte strach, sedíte hodiny na jedné pozici. Zkuste jíst něco sladkého - měl by na léčbu reagovat. Rád chodí na čerstvý vzduch po dobu nejméně tří hodin denně, dobrou výživu, dlouhodobý spánek, rozumnou změnu práce a odpočinku.

Další dítě opravdu chce, abyste s ním komunikovali. V posledních týdnech těhotenství mohou jeho pohyby někdy způsobit bolest a nepohodlí. Změňte polohu těla, udeřte do žaludku, řekněte pár laskavých slov vtipákovi a všechno se vrátí do normálu.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti