Hlavní Neplodnost

Příznaky nevyvinutého těhotenství

Nevyvinuté (zmrazené) těhotenství je patologický stav, při kterém se vývoj embrya nebo plodu s následnou smrtí zcela zastaví. K tomu může dojít v jakémkoli gestačním věku, ale nejčastěji je diagnostikována intrauterinní fetální smrt během prvních měsíců po početí. Výrazným rysem nevyvinutého těhotenství je zpoždění u mrtvého embrya nebo plodu v děložní dutině, to znamená, že nedojde k jeho včasnému vyhoštění (potrat)..

Pokud k úmrtí početí dojde během prvních 22 týdnů těhotenství, pak se tento stav jinak nazývá neúspěšný potrat (lat. - „zmeškaný potrat“). Později mluví o prenatální fetální smrti.

Podle statistik se taková patologie vyskytuje přibližně u každé šesté těhotné ženy.

Hlavní důvody

Existuje mnoho faktorů, jejichž vliv může vést k zastavení vývoje plodu s jeho následnou smrtí. Tyto zahrnují:

Nezralé těhotenství v časných stádiích (až 6–8 týdnů) se nejčastěji vyskytuje v důsledku genetických nebo chromozomálních abnormalit, které jsou neslučitelné s životem nenarozeného dítěte. V těchto případech je při plánování následného těhotenství nezbytné úplné a komplexní vyšetření páru, včetně genetické analýzy.

Poměrně často jsou výše uvedené důvody kombinovány.

Příznaky

Hlavní projevy nevyvinutého těhotenství přímo závisí na gestačním věku, ve kterém došlo k úmrtí plodu.

Všechny příznaky nevyvinutého těhotenství lze rozdělit na subjektivní a spolehlivé..

Subjektivní

Subjektivní příznaky zahrnují:

Příznaky nevyvinutého těhotenství v časných stádiích po katastrofě někdy chybí dostatečně dlouho (od osmi do deseti dnů do dvou až tří týdnů) po katastrofě. Vnitřní smrt plodu v těchto případech je často detekována pouze při rutinním lékařském vyšetření.

Nyní pojďme podrobněji k těmto projevům..

Zmizení příznaků těhotenství

Pro mnoho žen je nástup a následný průběh „zajímavé situace“ doprovázen různými příznaky. Mezi nejčastější patří:

 • Změny mléčných žláz.
 • Projevy časné toxikózy.
 • Ospalost, letargie.
 • Podrážděnost, výkyvy nálad, emoční labilita atd..

U těhotné ženy se mléčné žlázy obvykle zvětšují, utahují („zaplňují“). Bradavky a jejich areoly, které je obklopují, ztmavnou, stanou se citlivějšími a při stisknutí se může objevit čirá kapalina nebo kolostrum. Pokud těhotenství „ztuhne“ v raných stádiích, prsa se zmenší a zjemní. Paranazální areoly jsou redukovány a vracejí se do své normální barvy. Smrt plodu v pozdějších stádiích často vyvolává roztržení mléčných žláz s hojným vylučováním mleziva a dokonce i mléka.

Včasná toxikóza, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, není nalezena u všech těhotných žen. Jeho hlavní projevy jsou:

 • Nevolnost (obzvláště ráno).
 • Zvracení.
 • Slinění.

Náhlé zmizení těchto nepříjemných příznaků může nepřímo znamenat zmrazené těhotenství. Ve významném počtu případů však blahobyt těhotné ženy znamená konec toxikózy.

Snížení bazální teploty

Bazální teplota obvykle stoupá ve druhé (luteální) fázi menstruačního cyklu (až asi 0,5 stupně ve srovnání s celkovou tělesnou teplotou). Po dokončení početí a po celou dobu těhotenství zůstává také zvýšená. Když plod umírá, jeho indikace se obvykle (ale ne vždy) snižují. Tento příznak však lze určit také s dalšími patologickými stavy těhotenství, například s hrozbou ukončení.

Také při rutinním měření bazální teploty mohou nastat různé chyby a chyby. Tento ukazatel proto není nezbytný v diagnostice těhotenství..

Krvavé problémy

Výskyt krevních sekretů z genitálního traktu v absolutně jakékoli fázi těhotenství je vždy velmi alarmujícím projevem. Tento příznak také není specifický výhradně pro nevyvinuté těhotenství. K tomu může dojít také u jiných patologických stavů, např. Při spontánním potratu, oddělení placenty atd..

Dolní bolest břicha

Mají různorodou povahu: tahání, křeče, bolení atd. Výskyt bolesti v podbřišku (někdy v dolní části zad) častěji naznačuje začátek spontánního vyloučení plodu (potrat)..

Nedostatek pohybů plodu

Většina těhotných žen začne pociťovat pohyby nenarozeného dítěte asi za 18–20 týdnů těhotenství. Toto období je velmi podmíněné, protože na tuto skutečnost má vliv mnoho faktorů: typ postavy těhotné ženy, počet předchozích narození atd..

Důvodem k obavám ve třetím trimestru těhotenství je úplné zastavení pohybů plodu po dobu šesti hodin nebo více. Nedostatek pohybu během dne ve druhém trimestru také slouží jako motiv pro naléhavou lékařskou péči..

Pokud je mrtvý plod dlouho v děložní dutině (s předčasnou diagnózou této patologie), mohou se objevit příznaky intoxikace - zimnice, těžká slabost, horečka atd..

Je důležité znovu poznamenat, že všechny výše uvedené příznaky nejsou charakteristické (patognomonické) přesně pro nevyvinuté těhotenství. Jejich vzhled však slouží jako důvod pro naléhavou žádost o lékařskou pomoc gynekologovi.

Lékařské vyšetření

Během vyšetření může gynekolog vidět snížení intenzity cyanózy (cyanotické zbarvení) vaginální sliznice a děložního čípku a rozšíření cervikálního kanálu. Hlavním znakem, který může naznačovat nitroděložní smrt plodu, je však jasný rozpor mezi velikostí dělohy a očekávaným gestačním věkem. Pokud bylo gynekologické vyšetření provedeno dynamicky, lze ve srovnání s předchozí studií zaznamenat pokles dělohy. V ostatních případech se jedná o zpoždění velikosti dělohy od splatnosti.

S resorpcí vajíčka je spojeno snížení velikosti dělohy s nevyvinutým těhotenstvím v raných stádiích. V pozdějších fázích je to způsobeno snížením množství plodové vody v důsledku jejich vstřebávání, vrásek a macerace plodu.

Také v pozdějších stádiích spolu se snížením velikosti dělohy nemůže lékař poslouchat srdeční rytmus plodu pomocí porodního stetoskopu.

V případě podezření na nevyvíjející se těhotenství se provádějí další studie k určení přesné diagnózy..

Autentický

Mezi spolehlivé příznaky zmeškaného těhotenství patří:

 • Změna úrovně některých markerů těhotenství. Nejinformativnější je definice hCG.
 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk).

Laboratorní výzkum

Při intrauterinní fetální smrti jsou zaznamenány různé hormonální a biochemické změny v těle těhotné ženy. V laboratorní diagnostice zmeškaného těhotenství je nejvýznamnější stanovení hladin následujících ukazatelů:

 • Chorionický gonadotropin (hCG).
 • Alphafetoprotein (AFP).
 • Trofoblastický beta-1-glykoprotein.
 • Placenta-specifický alfa-1-mikroglobulin.

V klinické praxi je nejpřístupnější a nejspolehlivější metodou laboratorní diagnostiky intrauterinní fetální smrti kvantitativní stanovení hladiny chorionického gonadotropinu, produkovaného v dynamice. Tato analýza má zvláštní diagnostickou hodnotu během prvních týdnů těhotenství, kdy je ultrazvukové vyšetření neinformativní..

HCG je specifický těhotenský hormon, jehož syntéza začíná hned následující den po implantaci trofoblastu. Koncentrace tohoto hormonu se nejrychleji zvyšuje během prvního trimestru a dosahuje maxima za 6–10 týdnů.

Krevní test na obsah chorionického gonadotropinu v diagnóze nevyvinutého těhotenství musí být proveden několikrát v různých dnech. V tomto případě nedochází ke zvýšení jeho koncentrace ani k významnému snížení hladiny.

Testy pro stanovení těhotenství (kvalitativní analýza hCG) se nepoužívají při diagnostice úmrtí plodu, protože existuje vysoká pravděpodobnost falešných výsledků.

Ultrazvukové vyšetření dělohy a plodu je nejinformativnějším a nejspolehlivějším způsobem diagnostiky téměř jakékoli patologie těhotenství. V případě odchylek v laboratorních testech, které přímo indikují nevyvíjející se těhotenství, je stále třeba ultrazvukové vyšetření.

Nejdůležitějším kritériem pro ultrazvukovou diagnostiku fetální smrti je nedostatek registrace jeho srdečních rytmů. Aby se vyloučila diagnostická chyba, měla by být taková studie provedena několik minut (může být pozorována závažná bradykardie plodu nebo synkopální srdeční rytmus). V časných stádiích těhotenství (přibližně do šestého týdne) však nemusí být srdeční frekvence embrya detekována ultrazvukovou sondou. V tomto případě se studie opakuje po sedmi až deseti dnech..

Jiné ultrazvukové příznaky nevyvinutého těhotenství, stanovené v raných stádiích:

 1. Anembryo (absence embrya, „prázdné“ vajíčko plodu).
 2. Snížení velikosti embrya, občasné deciduální membránové obrysy, deformace plodu vajíčka spolu s nepřítomností srdečního rytmu. Často je detekován retrochiální hematom.
 3. „Zmrazený“ plod - bez zjevných známek vitální činnosti (aktivní pohyby, bušení srdce).

V pozdějších obdobích jsou zaznamenány různé strukturální změny v kostech a měkkých tkáních plodu, placentě, množství plodové vody atd. Snižuje se aktivní pohyby a srdeční rytmus plodu během celého vyšetřovacího období. Podle závažnosti konkrétních příznaků můžete určit přibližný termín úmrtí plodu.

Léčba

Jednoznačným výsledkem nevyvinutého těhotenství je ukončení. V závislosti na období, ve kterém došlo k úmrtí plodu, může být provedeno spontánně, chirurgicky nebo lékařsky.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost mrtvého plodu v děložní dutině je téměř vždy doprovázena změnami hemostázy v těhotném těle. Zpoždění v ukončení nevyvinutého těhotenství může vést ke vzniku těžkého koagulopatického krvácení. Možnou roli hrají možné infekční komplikace. Ukončení nevyvinutého těhotenství by proto měl provádět zkušený lékař výhradně v nemocnici.

S včasnou diagnózou této patologie a provedenými rehabilitačními opatřeními je šance na přenesení a porodení plně zdravého dítěte v budoucnosti poměrně vysoká..

Nevyvíjející se těhotenství: příznaky, příznaky, příčiny a důsledky

Jak krásné jsou těhotné ženy! Ale někdy neúprosný osud přináší strašlivé a nesnesitelné zkoušky na jejich bedrech..

Jedním z nich je nevyvinuté těhotenství, smrt budoucího dítěte.

K tomu může dojít kdykoli během těhotenství. K takové patologii dochází v 10–20% případů.

Krizová období jsou zvýrazněna, když je plod nejcitlivější na negativní účinky:

 • 7-12 den vývoje (implantační období);
 • 3 - 8 týdnů vývoje (období embryogeneze);
 • prvních 12 týdnů (tvorba placenty);
 • 20-24 týdnů vývoje (tvorba nejdůležitějších funkcí plodu).

Co by mělo upozornit těhotnou ženu?

Diagnóza nemoci

Příznaky a symptomy

Ve většině případů těhotné ženy nezastavují vývoj dítěte a nejsou doprovázeny výraznými příznaky.

V raných fázích:

 • zmizení toxikózy;
 • zvýšení chuti k jídlu;
 • snížení bolesti prsu.

V pozdních termínech:

 • vzhled krvavého výboje;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • tahání dolní části zad.

Tyto signály mohou doprovázet normální průběh těhotenství. Konečně pouze odborník může potvrdit smrt embrya provedením ultrazvukového vyšetření a krevního testu na hCG. Kdo má za vinu neúspěšné mateřství?

Naše sekce vám řekne vše o vitaminech při plánování těhotenství..

Příčiny

Důvody lze rozdělit do několika skupin.

Genetika. Někdy během formování embrya dochází k různým změnám v chromozomech, genetickým poruchám (větší či menší sada chromozomů).

Důvodem může být dědičná predispozice, užívání drog, alkohol, žijící v ekologicky nebezpečných oblastech.

Genetické poruchy jsou nejdůležitější příčinou této patologie (až 70% všech případů). „Špatné“ geny mohou pocházet od obou rodičů.

Infekce Infekční onemocnění nastávající matky je druhou nejčastější příčinou nevyvinutého těhotenství:

 • virový - herpes, cytomegalovirus, enterovirus;
 • bakteriální - mykoplazmy, streptokoky, gonokoky, chlamydie, ureaplasmóza.

V důsledku přítomnosti jakékoli infekce, získané nebo chronické u těhotné ženy, dochází k infekci plodu.

Infekce může nastat třemi způsoby:

 1. Při zánětlivém procesu děložní sliznice a jejích příloh (endometritida, endometrióza, salpingooforitida) mikroby pronikají do vajíčka. V tomto případě není samice dělohy samice připravena nosit dítě, vajíčko plodu není dostatečně připevněno, mělo by být odmítnuto.
 2. Při zánětlivých procesech v samotné pochvě (houby, vaginóza) pronikají bakterie vajíčko plodu skrze děložní hrdlo. Vyskytne se infekce embrya a plodové vody, která je plná prasknutí samotného fetálního močového měchýře.
 3. Při virových infekcích (bolest v krku, akutní respirační infekce, chřipka) pronikají mikroby do vajíčka plodu s průtokem krve placentou. Výrazně zhoršuje přísun kyslíku a živin nenarozenému dítěti

Po infikování se plod přestane vyvíjet a dítě umírá.

Proto je velmi důležité léčit všechny skryté infekce včas před plánováním mateřství a udělat vše pro to, aby nedošlo k vychladnutí nemoci během těhotenství.

Imunologie. Někdy může mít žena různé predispoziční faktory, které mohou způsobit smrt embrya. Jedná se o výskyt ochranných protilátek proti hormonu produkovanému vajíčkem plodu (antifosfolipidový syndrom), nekompatibilita na imunitní úrovni otce a matky.

Imunologická nekompatibilita může vést ke zvýšené trombóze. Ve všech případech je výživa embrya narušena, jeho vývoj se zastaví a dojde k úmrtí plodu.

Tato část vám řekne první příznaky těhotenství..

Endokrinologie. Patologický stav endokrinního systému těhotné ženy může vyvolat smrt plodu. Existuje mnoho důvodů pro narušení správného fungování endokrinního systému a hormonálních poruch.

Nejběžnější jsou:

 • zvýšené množství pohlavních hormonů u mužského typu (hyperandrogenismus). Ve 20% případů během těhotenství dochází k prudkému skoku v úrovni mužských hormonů.
 • zvýšené množství hormonu, který stimuluje produkci mléka (hyperprolaktinémie).
 • porušení správného vývoje vaječníků (polycystických), které ovlivňuje menstruační cyklus a tvorbu ženských pohlavních hormonů.
 • poruchy funkce štítné žlázy (dystrofie, obezita).
 • nedostatečný rozvoj ženských reprodukčních orgánů (infantilismus).

V případě narušení endokrinního systému v těle v nedostatečných množstvích je produkován hormon progesteron, který je zodpovědný za přípravu celého ženského těla na těhotenství. Slabo připojené k děloze, embryo nedostává dostatečné množství živin a zemře.

Do rizikové skupiny patří ženy, které vedou špatný životní styl škodlivý pro stav těhotenství. Stálý stres, přetížení, dlouhý depresivní stav. Práce v nevhodných podmínkách (vysoká vlhkost, stálá těsnost).

To vše může vést ke vzniku hypertonicity dělohy a abrazi placenty, která narušuje zásobování plodu kyslíkem a živinami a v důsledku toho i smrt nenarozeného dítěte..

Více potratů po mimoděložním těhotenství. Věk ženy (v případě prvního těhotenství po 30 letech), rysy anatomické struktury dělohy (sedlo, dvouúrovňová děloha) - to vše se týká provokujících faktorů výskytu patologie během těhotenství.

Co čeká žena, která podstoupila jedno nebo více neúspěšných těhotenství, co o tom říkají lékaři?

Důsledky nevyvinutého těhotenství

Drtivá většina žen má zpravidla každou šanci, že dítě znovu otěhotní a bezpečně to vydrží.

Podle statistik je to 80-90% všech žen, které zažily zmeškané těhotenství.

Pokud početí skončí smrtí plodu ve dvou nebo více případech těhotenství, pak nevyvinuté těhotenství přechází do kategorie „obvyklé“..

V tomto případě je pro bezpečné vydržení dítěte nutné důkladné vyšetření obou manželů.

Těhotenství po nemoci

Plánování dalšího těhotenství je povoleno šest měsíců po selhání..

Cílem této přestávky je úplné obnovení hormonálního stavu, reprodukčních funkcí těla a zahrnuje následující povinná vyšetření:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Diagnostika PCR (detekce urogenitálních infekcí);
 • krevní test na hladinu autoprotilátek, homocystein;
 • krevní test k detekci titru protilátek proti zarděnkám;
 • stanovení hladiny hormonů štítné žlázy v krvi.

Tento seznam může obsahovat mnohem více položek. Pro každou ženu se používá individuální vyšetřovací plán, který předepisuje gynekolog.

Jak je však léčeno nevyvíjející se těhotenství, co v tomto případě doktoři dělají?

Léčení nevyvinutého těhotenství

Pokud těhotná žena najde zmrazený plod, lékaři vyvinou taktiku pro provádění opatření k porodu, na základě každého konkrétního případu.

Spontánní potrat. Po krátké době po smrti embrya hladina ženských placentárních hormonů prudce klesá, což vede k nezávislému potratu.

S pomocí léků. V raných stádiích zmeškaného těhotenství (až 8 týdnů) mohou lékaři používat antagonistu mifepriston (progesteron) v kombinaci s misoprostolem (analog prostaglandinu E1). Poté, co se dostane do těla těchto dvou drog, je embryo odmítnuto, jeho potrat.

Chirurgické ošetření. Tato metoda se provádí v nemocnici. Kyretáž (kyretáž děložní dutiny) přiřaďte jednotlivě. Operace se podobá potratu, probíhá v celkové nebo lokální anestézii..

Přečtěte si o tom, co hudba těhotné ženy poslouchat v tomto článku..

Nevyvíjející se těhotenství: příčiny a příznaky

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Tento stav, v důsledku kterého se zastaví růst plodu a nastane jeho nitroděložní smrt, se nazývá zmrazené nebo nevyvinuté těhotenství. Taková patologie během těhotenství je považována za jednu z forem potratu. Při nevyvinutém těhotenství dítě umírá v lůně a nedochází k jeho výstupu z děložní dutiny. Neživý plod může být v děloze dlouho a neopouští jej bez lékařského zásahu. Při spontánním potratu je fetální vajíčko vyloučeno z děložní dutiny s odpovídajícími příznaky.

ICD-10 kód

Příčiny nevyvinutého těhotenství

Žádná z žen není pojištěna proti potratu. Počátek nevyvinutého těhotenství může nastat v kterémkoli trimestru, v každém věku nastávající matky. Po 40 letech se riziko potratu zvyšuje na 40%. Pro blednutí vývoje embryí může být několik důvodů. Častěji než ne, jsou tyto genetické patologie nekompatibilní s životem plodu. Určuje je však pouze specialista - gynekolog nebo genetik.

Mezi nejčastější faktory způsobující intrauterinní smrt plodu zvažte: genetické poruchy, infekční onemocnění, imunologické odmítnutí plodu, endokrinní patologii matky, práci v těžkých nebo toxických průmyslových odvětvích. Pokud těhotenství vybledne dvakrát nebo vícekrát za sebou, říkají o obvyklém potratu. Ale ani několik potratů vůbec nevylučuje možnost mít zdravé dítě. Je nutné zjistit okolnosti toho, co se děje, a nezoufat.

Příznaky nevyvinutého těhotenství

Na začátku gestačního období, v prvním trimestru, jsou charakteristické rysy nevyvinutého těhotenství považovány za utlumení individuální citlivosti charakteristické pro většinu žen, které očekávají dítě:

 • zapletení mléčných žláz prakticky zmizí (obě prsa měknou);
 • je snížena závažnost nevolnosti, zvracení a dalších známek časné toxikózy;
 • snížená frekvence zvracení,
 • vnímání štiplavých pachů je otupělé,
 • ospalost a slabost prakticky zmizí.

Pro první trimestr jsou 3-4 týdny těhotenství kritické, když je oplodněné vajíčko upevněno na stěně dělohy, mnoho životně důležitých systémů (trávicí, kostní, urogenitální atd.) A tvorba pupeční šňůry se nadále tvoří po 8-11 týdnech. Během těchto období se plně projevují genetické problémy, což vede k vážným důsledkům..

Ale ne každá těhotná žena bude věnovat pozornost těmto drobným změnám ve zdraví. Z tohoto důvodu dochází k úmrtí embrya, ale není určeno okamžitě. V průběhu času mnoho žen čeká dítě a neví, co se stalo. Při gynekologickém vyšetření je zjištěn rozdíl v gestačním věku a velikosti dělohy. Aby se zajistilo, že tento nesoulad není způsoben intrauterinní smrtí embrya nebo plodu, je předepsáno ultrazvukové vyšetření..

Hrozné znamení nevyvinutého těhotenství je rozmazání vaginálního výboje z narůžovělé na hnědou barvu, bolest v podbřišku a změněný tón dělohy. Konečné rozhodnutí o přítomnosti nevyvinutého těhotenství bude provedeno ultrazvukem. Nepřítomnost srdečního rytmu se stanoví po 5–6 týdnech, deformované (často prázdné) fetální vajíčko a nesoulad mezi výsledky ultrazvuku a gestačního období. Opakovaná ultrazvuková diagnostika může být naplánována na týden, aby se vyloučily chyby v diagnostice. Pokud během 7 dnů nedojde k pozitivní dynamice (růst vajíčka plodu), embryo není vizualizováno, bude těhotenství považováno za „zmrazené“. Lékař volí taktiku dalšího ošetření.

První příznaky nevyvinutého těhotenství v raných stádiích

První příznaky nevyvinutého těhotenství v časném těhotenství lze diagnostikovat analýzou hladiny hCG (lidského chorionického gonadotropinu). Zde hraje důležitou roli dynamika. Dojde-li k vývoji embrya bez patologií, pak se hodnoty hCG zvyšují téměř dvakrát denně.

Měření bazální teploty v případě podezření na potrat nebude informativní. V těhotenství s normálním průběhem je bazální teplota 37,3-37,5 ° C, a pokud těhotenství nepostupuje, teplota klesá.

Ultrazvuk také nebude informativní, protože ve velmi krátkých časech není fetální vajíčko a embryo vizualizováno.

Nevyvíjející se těhotenství ve druhém trimestru

V raných stádiích těhotenství je možnost ukončení vývoje plodu mnohem vyšší než ve druhém trimestru. Ale i v tomto období těhotenství dochází často k „zmrazení“ těhotenství. Kritické pro trimestr II zvažují dvě období - 16-18 týdnů a 22-24 týdnů.

Příčiny úmrtí plodu v trimestru II jsou: dědičné genetické patologie, nesprávný životní styl (kouření, alkohol a drogy), hormonální poruchy, různé infekce.

Genetické poruchy se obvykle projevují dříve v těhotenství (o 6-7 týdnů). Pokud je patologie závažná, potom embryo ve většině případů nežije do trimestru II. Je velmi obtížné identifikovat genetické anomálie matky a otce a v jakém okamžiku budou mít vliv na vývoj dítěte, nelze předvídat.

Rovněž pro normální vývoj embrya je velmi důležitá rovnováha hormonů: pokud je rovnováha narušena, plod se přestane vyvíjet.

Častěji se to stane před 8-10 týdny, ale stane se to ve druhém trimestru. Během těhotenství je imunitní systém ženy oslaben, zvyšuje se stupeň zranitelnosti těla. Pronikání patogenů určitých infekcí placentární bariérou může vést k úmrtí plodu. Takové nebezpečí však přetrvává všech 9 měsíců. Proto byste měli pečlivě chránit před infekcemi, uplatňovat preventivní opatření a včas vyhledat odbornou pomoc.

Ještě stojí za zmínku o správném způsobu života, který musí budoucí matka vést. Stres, práce s počítačem, kouření, alkohol nebo drogy, nedostatek spánku, do velké míry způsobit těhotenství kdykoli mizí.

Vzhled vaginálního krvácení, bolavé bolesti v dolním břiše, zastavení zvětšení prsou (stává se měkkým, může být kolostrum), zimnice, horečka, chvění, silná slabost, všechny příznaky toxikózy zmizí, nedostatek pohybu - to jsou velmi závažné důvody pro okamžitou lékařskou pomoc. Gynekolog určuje mražení plodu ve druhém trimestru těhotenství podle nesouladu načasování a velikosti dělohy, změnou barvy vagíny a nepřítomností tluku srdce slyšeného stetoskopem. V tomto případě je těhotná žena okamžitě odeslána na ultrazvukové vyšetření a v případě potřeby je naléhavě hospitalizována. Příznaky nevyvinutého těhotenství ve druhém trimestru se, bohužel, objevují velmi pozdě. Po dlouhou dobu se blednutí vývoje plodu v žádném případě neprojevuje a již dochází k vážnému otravování těla matky produkty rozkladu. Žena musí co nejdříve navštívit specialistu, aby se snížila pravděpodobnost tragických následků. Po 18 až 20 týdnech jsou pociťovány pohyby plodu, je třeba je opakovat více než 9krát denně. Pokud je pohyb menší nebo žádný, je to příležitost navštívit lékaře.

V normálním průběhu těhotenství se prsa významně zvyšuje a při problémech s plodem se zmenšuje a zjemňuje..

Pokud lékař se stetoskopem neposlouchá srdeční rytmus, neměli byste předem panikařit, protože tuková vrstva někdy narušuje auskultování. Ultrazvuk v tomto případě bude velmi vhodný.

Normálně je vaginální výboj jasný nebo bělavý, není příliš hojný, ale pokud se objem výboje zvětšuje, jsou tmavé barvy nebo krvavé, je to naléhavá situace pro okamžitou návštěvu na prenatální klinice.

Chirurgická léčba pro nevyvíjející se těhotenství druhého trimestru.

Příznaky nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru

Případy nevyvinutého těhotenství v trimestru III se vyskytují méně často než v dřívějším gestačním období. Důvodem je skutečnost, že plod je již dostatečně formován. Riziko nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru však stále přetrvává. Čím je žena starší, tím větší je šance na rozvoj potratu plodu, zvláště kritický v trimestru III - 26–28 týdnů.

Příčiny fetální prenatální úmrtnosti ve třetím trimestru mohou být: infekce infekčními chorobami (zarděnkami, chřipkou, toxoplasmózou, cytomegalovirem, syfilisem, kapavkou atd.), Hormonálními poruchami, genetickými abnormalitami plodu, chorobami genitourinárního a kardiovaskulárního systému. Obzvláště nebezpečný je antifosfolipidový syndrom, jehož charakteristickou vlastností je tendence tvořit krevní sraženiny, a to i v cévách dělohy, v důsledku čehož plod postrádá kyslík a živiny a zemře.

Prvním a nejnebezpečnějším příznakem nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru je absence projevů vitální aktivity plodu (pohyby) po dobu delší než 6 hodin. To je velmi vážný důvod k obavám. K vyloučení úmrtí plodu je přiřazen tokogram. Buď strach potvrdí nebo popře. Informativní je také ultrazvuk po dlouhou dobu těhotenství. Hnědé špinění vaginálního výtoku během „zmrazeného“ těhotenství v trimestru III - důsledek zanedbávání procesu, který začal dávno.

Po delší dobu může dojít k nevyvinutému těhotenství s bolestmi v oblasti podbřišku nebo bederní oblasti, se změnou děložního tónu, špinění (vodnatá, krvavá, nahnědlá) rozmazané povahy..

Pravděpodobnost macerace zesnulého plodu a jeho rozklad je velmi vysoká. Příznaky intoxikace a vysoká tělesná teplota se pak spojí s určitými příznaky nevyvinutého těhotenství třetího trimestru, pokud neexistují SARS. Komplikace infekce nevyvinutého těhotenství po dlouhou dobu může být septický stav. Při nejmenším poplachu a špatném podezření na zmeškané těhotenství musíte naléhavě konzultovat odborníka. Nechte ho znovu potvrdit, že vše je v pořádku s plodem a nastávající matkou.

Jasné známky nevyvinutého těhotenství

Zřejmé známky „zmrazeného“ těhotenství v raných fázích jsou:

 • nesoulad vajíčka, velikosti dělohy a gestačního věku;
 • krvavý nebo hnědý vaginální výtok;
 • Ultrazvukové výsledky (plod chybí ve fetálním vajíčku, fetální vajíčko je zdeformováno)
 • hCG stabilizace nebo redukce;
 • subjektivní pocity s vybledlým těhotenstvím v raných stádiích:
 • kresba nebo křeče bolesti v podbřišku;
 • významné snížení nebo zastavení symptomů toxikózy (nevolnost, zvracení, „citlivost“ na štiplavý zápach);
 • špinění špinění vaginální výtok.

Gynekologické vyšetření: gestační věk a velikost dělohy jsou ve značném rozporu; klesá bazální teplota; barva stěn vagíny se mění.

Příznaky „zmrazeného“ těhotenství k pozdějšímu datu:

 • dlouhé nepřítomné pohyby plodu (více než 6 hodin);
 • srdeční rytmus plodu není poslouchán stetoskopem ani není určen tokografem;
 • existuje nesoulad mezi gestačním věkem a velikostí dělohy.
 • jevy charakteristické pro toxikózu zmizí, napětí v mléčných žlázách klesá a někdy je pozorováno kolostrum;
 • bolest v dolní části zad a břicha;
 • tělesná teplota stoupá bez zjevného důvodu;
 • špinění z pochvy.

Gynekologické vyšetření: lékař stanoví, jak velký rozdíl v rozdílu mezi gestačním obdobím a velikostí dělohy je, zjistí změnu barvy stěn vagíny, mírné otevření děložního hrdla a výtok z genitálního traktu.

Diagnóza nevyvinutého těhotenství

Pokud je podezření na „zmrazené“ těhotenství kdykoli, bude ultrazvuková studie zcela informativní..

Závěr o zastavení vývoje embryí v krátkém gestačním věku je proveden ultrazvukem v těchto případech:

 • anembryonální umístění vajíčka plodu v dolní části dělohy;
 • jeho deformace, zkreslený obrys;
 • embryo je pro daný gestační věk mnohem menší, než je obvyklá velikost;
 • po 5-6 týdnech ultrazvuk již určuje srdeční rytmus nebo jeho nepřítomnost u plodu.

Nevyvíjející se těhotenství

. nebo: Zmrazené těhotenství

Příznaky nevyvinutého těhotenství

formuláře

 • Anembryonie (absence embrya ve vajíčku plodu):
  • Typ 1 - embryo není určeno, průměrný průměr vajíčka plodu nepřesahuje 2,0–2,5 cm, velikost dělohy odpovídá 5–7. Týdnu těhotenství. Rozhodující diagnostický význam má zpoždění ve velikosti dělohy a vajíčka plodu od gestačního věku a zastavení jejich růstu během dynamického pozorování;
  • 2 typy - přes nepřítomnost embrya nebo jeho jednotlivých částí (obvykle ve formě obratlů) roste fetální vajíčko normální rychlostí. Do 10. - 11. týdne těhotenství dosáhne průměr vajíčka 4,5–5,5 cm.
 • Smrt embrya (plod).

Kritická období vývoje plodu (maximální riziko úmrtí):
 • doba implantace (7-12. den);
 • období embryogeneze (3–8 týdnů);
 • období tvorby placenty (až 12 týdnů);
 • období tvorby nejdůležitějších funkčních systémů plodu (20–24 týdnů).

Příčiny

Gynekolog pomůže při léčbě nemoci

Diagnostika

 • Analýza stížností a anamnézy (při prvním špinění genitálního traktu, bolestech v dolním břiše atd.).
 • Analýza menstruační funkce (věk nástupu první menstruace, pravidelnost a trvání menstruačního cyklu, datum prvního dne poslední menstruace).
 • Analýza porodnické a gynekologické anamnézy (předchozí gynekologická onemocnění, sexuálně přenosné infekce, chirurgické zákroky, těhotenství, zejména jejich průběh a výsledky).
 • Gynekologické vyšetření (rozdíl mezi velikostí dělohy a těhotenstvím, tj. Děloha je menší, než by měla být).
 • Krevní test na hCG (lidský chorionický gonadotropin) v dynamice.
 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) pánevních orgánů - velikost embrya je menší než předepsané období těhotenství, absence srdečního rytmu plodu.

Léčení nevyvinutého těhotenství

 • Nastávající taktika - po smrti plodu hladina hCG prudce klesá, což vede ke snížení dělohy a vyloučení plodu; může být použit pouze během několika dnů po smrti plodu, pak se stává riskantní.
 • Taktika lékařského přerušení - možná s dobou těhotenství až 8 týdnů. V tomto případě se progesteronové antagonisty používají v kombinaci s analogem prostaglandinu E1 - po nějaké době se pod vlivem těchto léků objeví potrat.
 • Chirurgické ošetření - evakuace vajíčka (kyretáž dělohy nebo vakuové aspirace) pod hysteroskopickou kontrolou.
 • Povinná komplexní protizánětlivá terapie (specifická antibakteriální, imunokorektivní a celková posilovací terapie).
Vyšetření po ošetření:
 • cytogenetické (detekuje se porušení počtu a struktury chromozomů) a histologické (vyšetření vzorku tkáně pod mikroskopem) vyšetření fetálních tkání;
 • PCR diagnostika urogenitálních infekcí (studie zaměřená na identifikaci fragmentů DNA patogenu);
 • gynekologická stěrová mikroskopie;
 • krevní test na infekce TORCH (umožňuje identifikovat čtyři onemocnění, která způsobují intrauterinní infekci plodu: toxoplazmóza, zarděnka, cytomegalovirus a herpes);
 • krevní test na hormony ovlivňující početí a těhotenství (LH, FSH, prolaktin, estradiol, progesteron; androgeny, testosteron a DHEA; 17-hydroxyprogesteron, kortizol), hormony štítné žlázy (TSH, T4, T3);
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • koagulogram (krevní test, který měří koagulaci krve);
 • krevní test na protilátky proti fosfolipidům a hCG (lidský chorionický gonadotropin).

Komplikace a důsledky

Prevence nevyvíjejícího se těhotenství

 • Identifikace patogenetických (hlavních příčin patologie) faktorů smrti embrya (plodu).
 • Eliminace nebo oslabení působení identifikovaných faktorů mimo a během těhotenství:
  • screening (hromadné vyšetření) u pacientů plánujících těhotenství, jakož i u žen v raných stádiích těhotenství na urogenitální infekci;
  • genetické poradenství pro identifikaci vysoce rizikových skupin pro vrozenou a dědičnou patologii (stanovení prognózy dítěte s dědičnou patologií, vysvětlení pravděpodobnosti této události poradcům a pomoc rodině při rozhodování o dalším porodu);
  • hormonální terapie pro endokrinní genezi zmeškaného těhotenství (individuálně vybraná léčba existujících hormonálních poruch, které způsobily blednutí těhotenství);
  • stanovení autoimunitních poruch (skupina chorob, při nichž jsou orgány a tkáně těla poškozeny působením vlastních imunitních systémů) a individuální výběr léčebných režimů.
 • Normalizace duševního stavu ženy, návrat pozitivního přístupu (povinné konzultace s psychologem, psychoterapeutem, sedativy).
 • Pravidelné návštěvy gynekologa (2krát ročně).

REFERENČNÍ INFORMACE

Je nutná konzultace s lékařem

 • Rozšířený popis

Nevyvinuté těhotenství je kombinací patologických příznaků, včetně intrauterinní smrti plodu (embrya), absence změn v děloze, které jsou přiměřené gestačnímu věku (patologická setrvačnost myometria) a porušení systému srážení krve..

Co dělat s nevyvinutým těhotenstvím?

 • Vyberte si vhodného gynekologa
 • Udělejte testy
 • Získejte léčebný režim od lékaře
 • Postupujte podle všech doporučení

kouzelník

Proč těhotenství mrzne (vědecký článek, ale těhotné a podezřelé je lepší číst.)

Příspěvek publikoval Fairy Wizard · 15. ledna 2010

232 799 zhlédnutí

Proč je vaše těhotenství zamrzlé nebo je to všechno o mrtvém těhotenství?

Bylo možné tomu zabránit?

Podívejme se na odpověď na tyto otázky..

Ve svém jádru je zmrazené (zmrazené) nebo nevyvinuté těhotenství typem potratu.

Zpočátku jde vše podle plánu. Embryo vytvořené v důsledku úspěšného oplodnění dosáhne dělohy a je implantováno. V určitém stádiu se však jeho vývoj zastaví.

Navzdory skutečnosti, že plod již nevyvíjí okamžitý potrat, který je doprovázen oddělením vajíčka plodu a jeho odstraněním z dělohy, nemusí se stát.

Proto během tohoto období nadále přetrvávají všechny příznaky vyvíjející se těhotenství: děloha stále roste, v krvi je chorionický gonadotropin - druh indikátoru těhotenství, navíc existují subjektivní pocity charakteristické pro těhotenství. Všechny příznaky zůstávají, dokud nenastane placentární narušení..

Odpojením placenty dochází k postupnému vymizení všech objektivních a subjektivních příznaků těhotenství.

Za jednu z možností zmrazeného těhotenství lze považovat případ, kdy nedochází ani k vývoji embrya, ale vznikají pouze mimet embryonální orgány nazývané membrány..

Toto je takzvané „prázdné fetální vajíčko“.

Jaké jsou příčiny zmeškaného těhotenství?

Moderní medicína stále není schopna dát konečnou odpověď, pokud jde o celý komplex důvodů vedoucích k „blednutí“ těhotenství. Téměř každý však souhlasí s tím, že těhotenství se velmi často přestává vyvíjet se závažnými genetickými poruchami.

Důležitou roli hrají také autoimunitní poruchy, zejména tzv. Antifosfolipidový syndrom. Nejprve se obrátíme na lékařskou encyklopedii.

Antifosfolipidový (APS) syndrom je komplex poruch spojených s tvorbou protilátek proti některým z jeho vlastních fosfolipidů v těle. Fosfolipidy jsou univerzálními složkami membrán (tj. Membrán) buněk a některých buněčných struktur, takže klinické projevy těchto poruch jsou velmi rozmanité, nebo, jak říkají lékaři, systémové. Jedním z projevů APS je tvorba krevních sraženin v nejmenších cévách - kapilárách, na úrovni kterých se mezi krví a tkáněmi vyměňuje kyslík a živiny. Tvorba takových mikrotrombi během těhotenství může vést k nekróze (destrukci) části placenty, narušenému průtoku placenty krve a dokonce k úmrtí plodu. Je prokázána role APS při tvorbě nevyvíjející se těhotenství, retardace intrauterinního růstu až do smrti plodu v trimestrech II a III..

Dohodněte se, že pro osobu, která nemá znalosti v medicíně, takové vysvětlení přinese více otázek, než dá odpovědi. Zkusme to vysvětlit v dostupnějším jazyce..

Smrt embrya může být také způsobena hormonálními poruchami, různými infekčními chorobami pohlavních orgánů. Mezi rizikové ženy patří samozřejmě také osoby požívající alkoholu, uživatelé drog a kuřáci.

Příznaky / příznaky zmeškaného těhotenství

Je téměř nemožné určit mrtvé těhotenství sami. Budoucí matka může pociťovat zmizení příznaků, jako je nevolnost nebo rozmar, ale to neznamená, že se těhotenství zastavilo. Diagnózu zmrazeného těhotenství může stanovit pouze lékař na základě vyšetření. Při vyšetření gynekolog zaznamená zpoždění ve velikosti dělohy od odhadovaného gestačního věku. Hlavní metodou pro určení mrtvého těhotenství je ultrazvukové vyšetření. V některých případech je diagnostikována anembryonie, tj. prázdné vajíčko plodu (nedostatek embrya), proto se těhotenství nemůže vyvinout. Nedostatek prezenčního signálu je také známkou zmeškaného těhotenství..

Jedním z testů, na jejichž základě může lékař zjistit mrtvé těhotenství, je zastavení a snížení hladiny hCG v krvi.

Přesto však žena sama může pozorovat některé příznaky zmeškaného těhotenství

Jedná se o zhoršení pohody, zvýšení teploty nad normální u těhotných žen (37–37,5), zimnice, tažné bolesti v dolní části zad a břicha, snížení objemu břicha, absence pohybu plodu.

Ale tyto příznaky se nemusí objevit okamžitě, mohou být odhaleny až 5 až 7 dní po těhotenství, kdy mrzne.

Neměli byste však okamžitě panikařit, pokud se objeví tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Také v procesu placentárního narušení se mohou objevit skvrny a periodická bolest v dolním břiše..

Co dělat, když je zjištěno zmeškané těhotenství?

Po úpadku těhotenství se rozpadající se produkty tkáně mrtvého vajíčka plodu začnou vstřebávat do krve, což vede k otravě těla matky.

Pokud tyto procesy trvají déle než čtyři týdny, dochází k poruchám v systému srážení krve. Tkáňový tromboplastin vstupuje do krevního oběhu matky, což může způsobit trombotické komplikace a krvácení.

Kromě toho může dojít k rozvoji zánětu dělohy..

Proto pokud objevíte zmrazené těhotenství, nemusíte čekat, až těhotenství spontánně skončí.

Mrtvý plod a jeho membrány musí být okamžitě odstraněny z děložní dutiny.

Odstranění embrya se provádí kyretáží děložní dutiny nebo vakuovým odsáváním

. Operace se provádí v celkové anestezii..

V rámci přípravy na chirurgický zákrok jsou ženy testovány na koagulaci krve a také na stanovení krevního tlaku.

Jak se připravit na další těhotenství po zamrzlém těhotenství?

Na začátku by měla být provedena důkladná analýza a pokusit se identifikovat příčiny, které vedly k úmrtí embrya.

Je třeba poznamenat, že většina případů úmrtí embryí v časném těhotenství je způsobena závažnými malformacemi.

Proto se pro identifikaci infekčních chorob, které by mohly způsobit smrt embrya, provádí histologické vyšetření tkání, které se získají kyretáží děložní dutiny. Od obou partnerů se také vyžaduje, aby byly vyšetřeny na genitální infekce..

Pomocí cytogenetické studie tkání vajíčka lze určit přítomnost genetických abnormalit. Součástí komplexu terapeutických opatření je i studium hormonálního a imunitního stavu ženy.

Pokud žena měla případ zmeškaného těhotenství, měla by se zdržet dalšího těhotenství po dobu 6-12 měsíců. Lékaři radí.

Nyní musíte intenzivně připravit své tělo na nové těhotenství: být vyšetřen, léčit zjištěná porušení, dobře jíst, užívat multivitaminový komplex a zcela opustit špatné návyky.

Hlavní věc je nastavit sebe optimisticky. Není třeba nikoho obviňovat z toho, co se stalo. To, jak se říká, nepomůže zármutku, ale povede pouze k ještě většímu zklamání a rozvoji depresivních států. Je třeba mít na paměti, že nevyvíjející se těhotenství je jedním z faktorů přirozeného výběru, díky kterému je zabráněno prevenci narození nevyléčitelně nemocné osoby. Zmrazené těhotenství není věta. To neznamená, že v budoucnu nebudete mít děti..

Je to spíše signál, který naznačuje potřebu důkladnější a promyšlené přípravy na tuto událost..

Proč těhotenství mrzne

Lékaři vypočítali podmínky, za nichž je embryo nejzranitelnější: 3-4, 8-11 a 16-18 týdnů. To bylo v této době, že potrat a mrtvé těhotenství byly pravděpodobné. Toto je čas položení životně důležitých orgánů nenarozeného dítěte a změn v těle matky.

Viník 1: hormonální poruchy

Nejvýznamnější změny v prvním trimestru těhotenství prochází endokrinním systémem ženy. Produkce mateřských hormonů je ovlivněna hormony placenty a plodu. Od okamžiku početí tělo zvyšuje počet ženských pohlavních hormonů: progesteron a estrogen, a nejen jejich přítomnost, ale také rovnováha je důležitá.

Jednou z hormonálních příčin zmrazeného těhotenství a spontánního potratu je tedy nedostatek progesteronu, bez kterého se embryo nemůže pevně „usadit“ v děloze. Asi 20% žen má během těhotenství zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů - to je druhá možná příčina těhotenství..

Tyto abnormality lze předvídat analýzou hormonálního stavu před těhotenstvím a léčba může začít předem.

Viník 2: Genetické poruchy

Genetické abnormality plodu se projevují poměrně brzy, mnohé z nich jsou neslučitelné se životem. Genetická „štěpení“ se vyskytují u embrya jak od matky, tak od otce, nebo vznikají při selhání kombinace rodičovských genů. Předpokládá se, že pokud druhé, třetí nebo více těhotenství v řadě zamrzne, je na vině genetika. Lékaři jsou však v rozpacích říkat s přesností.

Vinník 3: infekce

Těhotenství je stav imunosuprese, deprese imunity. Jak by se jinak mohlo tělo matky vyrovnat s výskytem „cizince“ na svém území, jehož polovina genetických informací je úplně jiná? Imunitní systém by okamžitě reagoval vážnou agresí na takový „polokompatibilní štěp“ a dítě by se muselo napnout.

Příroda však poskytla vše - dítě je spolehlivě chráněno před útoky protilátek placentou a fetálními membránami. Na druhé straně těhotenský hormon - chorionický gonadotropin (ten, ze kterého se druhý pruh objevuje při rychlém testu) silně potlačuje imunologické plíce z těla matky. Hormony placenty, corpus luteum, nadledvinky a plod působí přibližně stejným způsobem. Dítě je v pořádku, ale máma je náchylná k různým infekcím.

U těhotných žen se všechna infekční onemocnění zhoršují. „Místní“ neškodná flóra, která získala svobodu, se množí bez míry a způsobuje mnoho problémů. Vaginální flóra je aktivována a existuje nebezpečí nitroděložní infekce plodu. V tomto smyslu jsou nepříznivá mykoplazmóza, ureaplasmóza, chlamydie a všechna pohlavně přenosná onemocnění (kapavka, syfilis atd.)..

Nevratné změny a mnohočetné malformace způsobují virus cytomegaloviru (CMV) a zarděnky. Infekce s nimi je však nebezpečná pouze během těhotenství, „stará“ infekce naopak vytváří stimul pro produkci protilátek IgG a brání exacerbaci nemoci. Protilátky IgM jsou však příznakem „čerstvé“ infekce a vyvolávají vážné obavy. Nechci se vyděsit, ale zarděnkami v prvním trimestru těhotenství je povinná indikace pro jeho ukončení. Cytomegalovirus je méně agresivní, ale je mnohem pravděpodobnější, že způsobí nevyvinuté těhotenství..

Dalším nebezpečím je chřipková epidemie. U těhotných žen je běžný SARS obtížný, protože imunita funguje napůl srdečně. Kromě toho nebezpečí nepochází pouze ze samotného patogenu, ale z obecných příznaků: intoxikace, horečka, která vede k narušení průtoku krve v systému matka-placenta-plod. Embrya postrádá kyslík a živiny a může umřít. Proto se během sezónního výskytu chřipky doporučuje těhotným ženám očkování polyvalentní zabitou vakcínou..

Viník 4: špatný životní styl

Lékaři říkají: za příznivých podmínek těhotenství zpravidla pokračuje bez komplikací a snadno se snáší. Při správném režimu není třeba provádět významné úpravy. Nyní mi ukážte ženu, která žije správným způsobem...

Zmrazené těhotenství často pochází ze stresu a námahy. Je nepravděpodobné, že by se jí to líbilo, kdyby její matka trávila celý den v upchaté místnosti, zírala na počítač a vystoupila ze svého křesla, jen aby vypila pár šálků kávy a vařila Doshirak na oběd. Tyto podmínky mohou přispět k různým komplikacím, například k včasnému oddělení placenty a vést dělohu ke zvýšenému tónu. Oba narušují krevní oběh a nenarozené dítě dostává málo kyslíku a živin.

Těhotenství, zejména jeho první trimestr, je příležitost se o sebe postarat a dokonce se nechat hýčkat. Ve veřejné dopravě se doporučuje trávit maximálně hodinu denně. Nervové chvění je obecně kontraindikováno. Potřebujeme zdravé jídlo, hodně čerstvého vzduchu a pozitivních emocí, mírný psychický a fyzický stres, nejlépe formou procházek a jednoduchých cvičení.

Podle legislativy práce nemohou být těhotné ženy zapojeny do noční práce, přesčasů, práce související se zvedáním a pohybem závaží, vibrací, vystavení vysokým a nízkým teplotám, hluku, záření a některých chemických látek. Zdravý spánek je důležitý osm a více hodin denně. Nedoporučuje se stát déle než tři hodiny denně...

Cestování do zahraničí také není bez rizika. Zaprvé, pokud by se stalo něco neočekávaného, ​​cizí země by neposkytla plnou lékařskou pomoc. Za druhé, dálkové lety a zejména cestování, měnící se časové zóny, neobvyklá strava a změna klimatu vyžadují velké úsilí od těla a mohou být škodlivé. Plod v počátečních stádiích aklimatizaci netoleruje, a to může také způsobit nevyvíjející se těhotenství.

Autoimunitní poruchy

Autoimunitní procesy se nazývají, když se protilátky netvoří proti cizím činitelům (bakteriím a virům), ale proti vlastním buňkám těla. Tyto protilátky mohou také ovlivnit plod během těhotenství, což vede k jeho smrti..

Příčinou opakovaných regresivních těhotenství je často antifosfolipidový syndrom (APS). V tomto případě se protilátky tvoří k jejich vlastním fosfolipidům, které se podílejí na tvorbě buněčných stěn. Před těhotenstvím se tento syndrom nemusí projevit. APS může být podezřelá při opakovaných regresivních těhotenstvích. Vyšetření zahrnuje jak analýzu specificky pro markery APS, tak analýzu krevní srážlivosti (v případě APS se zvyšuje koagulace, což vede k tvorbě mikrotrombů, včetně v cévách placenty, což vede k podvýživě plodu, a pokud se neléčí, jeho smrt).

Často není možné přesně určit příčinu regrese, ale obvykle s opakovanými regresemi stále podrobné vyšetření pomáhá identifikovat ji..

Nezbytné vyšetření po regresivním těhotenství

Minimální počet vyšetření po regresivním těhotenství zahrnuje:

- Krevní test na hormony (obvykle se provádí test na pohlavní hormony, analýza na jiné hormony se provádí, pokud existují nějaké příznaky, které naznačují možnou poruchu orgánů produkujících hormony);

- Analýza infekce;

- Spermogram (dítě má dva rodiče, příčiny regresivního těhotenství lze nalézt nejen u matky).

Tento seznam lze výrazně rozšířit v závislosti na konkrétní situaci, pro každou ženu by měl být individuální, v závislosti na výsledcích obecného vyšetření, povaze menstruační funkce, dědičnosti, přítomnosti jakýchkoli nemocí v minulosti nebo v současnosti.

U opakovaných regresivních těhotenství je vyšetření podrobnější. Vyžaduje se test na antifosfolipidový syndrom a studium karyotypu (chromozomové sady) otce a matky..

Jak dále

Samozřejmě všechny ženy, které podstoupily takový test jako „regresivní těhotenství“, mají obavy z možnosti příznivého výsledku těhotenství v budoucnosti. Pravděpodobnost tohoto je docela vysoká, jak bylo uvedeno výše, často dochází k regresi těhotenství v důsledku „náhodného“ vystavení některému faktoru, nešťastnému souboru okolností. A v budoucnu se to už nikdy nestane. V některých zemích v zahraničí, po jedné regresi, ani nedoporučují podrobné vyšetření, a uchýlit se k němu až po opakovaných regresivních těhotenstvích, protože 80-90% pacientů po jediné regresi těhotenství obvykle nese těhotenství v budoucnosti.

Myslím si však, že se mnou všichni budou souhlasit, že opakovaným regresím se nejlépe vyhneme. Proto musíte být vyšetřeni, a pokud bude zjištěno jakékoli porušení, je třeba se s nimi zacházet. Nezapomeňte se zbavit infekcí, kdykoli je to možné. Pokud jsou detekovány hormonální a autoimunitní poruchy, je terapie nejúčinnější, pokud je zahájena ve fázi plánování, a nikoli během těhotenství..

Příští těhotenství si můžete naplánovat nejdříve o šest měsíců později. Tentokrát je nutné obnovit tělní sliznici a hormonální hladiny v těle. Během tohoto období se doporučuje užívat perorální antikoncepci, protože mají nejen antikoncepční účinek, ale také pomáhají tělu zotavit se z hormonálního stresu, regulovat fungování vaječníků a obnovit menstruační cyklus..

Během plánovacího období pro příští těhotenství je důležité jíst správně, získat spoustu vitamínů (s jídlem nebo ve formě multivitaminových komplexů) a vést zdravý životní styl. To pomůže tělu během těhotenství chránit dítě před negativními vlivy na životní prostředí..

Nepodceňujte roli špatných návyků. Pokud „přítelkyně kouří celé těhotenství a nic“, „soused vypije a nic“, neznamená to, že tyto faktory nejsou pro plod škodlivé. Tělo bude schopno někoho chránit, ale ne někoho, takže počet škodlivých faktorů by měl být co nejvíce omezen. Ano, nebudeme schopni ochránit budoucí dítě před vším, ale jsme povinni co nejvíce omezit počet škodlivých účinků.

Zmrazené těhotenství je bezpochyby pro ženu psychologickým traumatem, takže pokud vás trápí posedlé myšlenky, že nemůžete mít vůbec děti, připravujete se na neúspěch, měli byste se poradit s psychoterapeutem. Většina lékařů uznává roli psychologických faktorů během těhotenství.

Přeji vám všem úspěšné těhotenství a narození zdravých dětí.

Články O Neplodnosti