Hlavní Testy

Těhotenství: co je možné a co ne

Je jasné, že když žena otěhotní, snaží se vést zdravý životní styl, jíst vyváženou stravu a saturovat svou stravu vitamíny a minerály. Každý z nás ví, že těhotné ženy potřebují pozitivní emoce, pozornost, čerstvý vzduch, chůzi, podporu a porozumění atd. Ale příbuzní a přátelé začínají aktivně sprchovat budoucí mámu různými instrukcemi: nedělej to, nejez to. Jaké jsou zákazy během těhotenství??

Jak se chovat v prvním měsíci těhotenství

Obsah článku

 • Jak se chovat v prvním měsíci těhotenství
 • Co dělat v časném těhotenství
 • Co dělat v prvních měsících těhotenství

Prvním krokem je včasná diagnostika.

Poté, co test ukáže pozitivní výsledek, musíte navštívit lékaře a zaregistrovat se na prenatální klinice. Čím dříve žena navštíví lékaře, tím lépe. Specialista předepíše nezbytná vyšetření, provede ultrazvukové vyšetření k ověření normálního průběhu těhotenství a vyvodí závěr o zdraví nastávající matky. V případě jakýchkoli nemocí a patologií lékař předepíše včasnou léčbu, aby se minimalizovalo riziko malformací plodu. V prvním měsíci těhotenství je velmi důležité dodržovat všechna doporučení lékaře a pečlivě sledovat váš stav. Při špinění hnědého výtoku, krvácení, otoku a křečovité bolesti okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Výživa a životní styl

V prvních týdnech těhotenství nebyla dosud vytvořena placenta, která slouží jako přirozená ochranná bariéra plodu. I běžné nachlazení během tohoto období může být fatální: zvýšení teploty a virová infekce mohou vést k blednutí těhotenství a potratu. V prvním měsíci imunita ženy přirozeně oslabuje, stává se mnohem zranitelnější, proto je velmi důležité zabránit nachlazením a exacerbacím chronických onemocnění na začátku těhotenství. Pro posílení zdraví matky a plodu během prvního trimestru se doporučuje užívat těhotné ženy kyselinu listovou a jód, jakož i komplexní multivitaminy..

Nastávající matka se musí více vyhýbat stresu a relaxovat, nedovolit fyzickému a psychickému stresu, často chodit na čerstvý vzduch a jíst správně. Strava by měla být vyvážená a rozmanitá, bohatá na čerstvou zeleninu, ovoce, maso a ryby, mléčné výrobky. Od prvních dnů těhotenství byste měli přestat jíst nezdravé jídlo, alkohol a tabák.

7 pravidel, která je třeba dodržovat během těhotenství

Pokud jste se před těhotenstvím zvlášť nezajímali o své zdraví, neanalyzovali jste svůj obvyklý způsob života a výživy, je nyní čas vzít vážněji sebe a svůj nový stav. Jaké povinnosti se v tomto období objeví v životě budoucí matky?

Larisa Pozdnyakova
Terapeut, Městská klinická nemocnice №2, Klimovsk

Zaregistrujte se na prenatální klinice

To by mělo být provedeno včas - nejpozději do 12 týdnů. Porodník-gynekolog bude pak schopen sledovat vývoj těhotenství od nejranějšího možného času a všimnout si nejmenších odchylek od normy v čase. Pravidelné návštěvy u lékaře pomohou ženě nejen předcházet mnoha komplikacím těhotenství, ale také předcházet řadě nemocí dítěte, získat praktická doporučení k prevenci nejčastějších nemocí během těhotenství (anémie, hrozící ukončení atd.), Správné výživě a chování při porodu.

Je skvělé, když se ukáže, že stejný lékař sleduje průběh těhotenství, který následně porod povede. Bohužel to není vždy možné. V každém případě je však pozorována kontinuita mezi prenatální klinikou a porodnicí a porodník-gynekolog v porodnici nutně zohlední všechna pozorování prenatálního lékaře.

Udělejte testy a zkoušky včas

Během těhotenství bude žena muset podstoupit značný počet testů a provést řadu různých studií - jedná se o banální testy krve a moči a krev ze žíly na různé infekce a vaginální nátěry a mnoho dalších. Ženy někdy věnují takovou pozornost svému zdraví zbytečně a některé se pokoušejí ignorovat lékařský předpis. Někteří odmítají provádět testy, ospravedlňujíc to dobrým zdravotním stavem, jiní - s obtížemi odebrat dovolenou z práce a neochotou stát v souladu... Je třeba poznamenat, že ze zákona mají těhotné ženy právo opustit práci za účelem provedení povinných vyšetření, a správa nemá právo tomu zabránit. Pokud jde o první argument, je třeba připomenout, že mnoho nemocí se projevuje pouze změnami v analýzách. Kromě toho jevy, jako je slabost a únava, bledost a otoky obličeje, mohou doprovázet normální průběh těhotenství a signální anémie nebo onemocnění ledvin. Testy na HIV, syfilis a virovou hepatitidu jsou také, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, určeny nejen k ochraně před možností infekce pro samotné lékaře, ale především k ochraně dítěte. Koneckonců, tyto nemoci se, bohužel, vyskytují nejen u asociálních osobností. A dítě je infikováno matkou častěji ne in utero, ale během porodu - a pokud víte o problému předem, můžete zabránit problémům.

Možná doktor považuje za nutné jmenovat ženu a další studie, které nejsou uvedeny na povinném seznamu. To znamená, že během těhotenství si všimne některých funkcí, odchylek od normy. A musíme si uvědomit, že všechny obtíže spojené s absolvováním předepsaných studií nejsou srovnatelné s nebezpečím předčasně diagnostikované patologie..

Postupujte podle všech pokynů lékaře

Kromě testů může lékař předepsat ženě řadu léků. Za prvé, téměř všechny těhotné ženy jsou předepsány multivitaminy. Během těhotenství se významně zvyšuje potřeba vitamínů a minerálních látek a je poměrně obtížné to nahradit pouze jídlem. Možná, že lékař předepíše některé léky k nápravě patologie těhotenství. Neměli byste odmítnout léčbu a ospravedlnit ji zdravým zdravím. Patologie placenty nebo chronické hypoxie plodu (nedostatečný přísun kyslíku) vůbec neovlivňuje blaho ženy a těhotné ženy necítí vždy zvýšený tonus dělohy. Mezitím tyto podmínky ohrožují vývoj plodu a vyžadují povinnou lékařskou opravu.

Neměli byste odmítat léčit své vlastní nemoci. Koneckonců, těhotenství vytváří zvýšenou zátěž pro téměř všechny orgány a systémy ženy a na tomto pozadí se zhoršuje mnoho chronických onemocnění. Pokud má budoucí matka pochybnosti o nezbytnosti nebo bezpečnosti předepsaného léku, je nutné to prodiskutovat s lékařem, který je určil, a nezrušit ji samostatně. Možná, v určité situaci, bude opravdu možné se zbavit nemedikací. O tom však musí být rozhodnuto společně s lékařem, nikoli nezávisle.

Nejdůležitější dokument
Ve druhém trimestru těhotenství žena obdrží výměnnou kartu od gynekologa. Tento dokument je velmi důležitý: odráží všechny základní rysy průběhu těhotenství, základní testy, doprovodná onemocnění, informace o předchozích těhotenstvích, o vyvíjejícím se plodu (velikost, poloha, nástup pohybu). Všechna tato data mohou být pro porodníka velmi důležitá při rozhodování o způsobu porodu. Proto by se „výměna“ neměla považovat za prázdnou formalitu, ale za nejdůležitější dokument té doby. Těhotná žena by při odchodu z domu měla mít vždy s sebou směnku - protože může náhle vzniknout potřeba hospitalizace. Pokud žena s ní nemá v době hospitalizace směnnou kartu (kvůli narození, které začalo nebo z nějakého jiného důvodu), pak lékař v porodnici nebude moci vzít v úvahu všechna data, která byla získána během vyšetření, a možná i toto znemožní mu v obtížné situaci učinit správné rozhodnutí. Kromě toho jsou výsledky výměny různých infekcí zaznamenány také na výměnné kartě a v případě její nepřítomnosti je žena považována za potenciálně infikovanou. V souladu s tím je hospitalizována ve specializované „infekční“ porodnici nebo v tzv. Observačním oddělení pravidelné porodnice..

Prožijte zdravý život

Těhotenství je ten pravý čas na přehodnocení vašeho životního stylu - například přestat trávit noci u počítače celý den, povzbuzovat se dalším šálkem kávy. Těhotné ženy potřebují spát celou noc trvající alespoň 10 hodin. I epizodické noci bez spánku předurčují k narušení tónu krevních cév a v důsledku toho ke zvýšení (méně často - snížení) krevního tlaku a narušení přívodu krve do placenty. Pravidelná absence nočního spánku (například práce na noční směně) zvyšuje riziko předčasného porodu o 50%.

Během této doby by neměla být zneužívána káva. Existuje důkaz, že velké množství kofeinu (3 nebo více šálků přírodní kávy denně) významně zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu. Je třeba také připomenout, že kofein se nachází nejen v kávě, ale také v čaji (včetně zelených), čokoládě a řadě sycených nápojů. Avšak 1-2 šálky denně přírodní a zejména instantní kávy jsou považovány za bezpečné pro těhotné ženy..

Chůze každý den
Během tohoto období jsou velmi užitečné dlouhé procházky. To má příznivý vliv na ženské tělo i na vývoj plodu: trénuje kardiovaskulární systém ženy, uklidňuje nervový systém a zlepšuje přívod kyslíku do plodu. Při normálním průběhu těhotenství se doporučuje trávit 1-2 hodiny na čerstvém vzduchu, z nichž by se mělo aktivně pohybovat 30-60 minut. U některých komplikací těhotenství (tendence k otokům, zvýšený tonus dělohy a řada dalších) by se měl zkrátit čas a tempo chůze, ale pobyt na čerstvém vzduchu je ještě užitečnější než u normálního těhotenství. Zopakujme banální pravdu: kouření během těhotenství velmi škodlivé. Nicotine omezuje cévy placenty. To vede k chronické hypoxii plodu a v budoucnu k narození dítěte s nízkou hmotností. Kromě toho nikotin proniká krví plodu a má přímý škodlivý účinek na tělo, zejména na vznikající nervový systém. Výsledkem je, že u dětí narozených kuřáckým matkám je o 40% vyšší pravděpodobnost různých duševních poruch a často se obtížně soustředí. Konečně u těchto dětí do 16 let je jednou a půlkrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět obezitou nebo cukrovkou. Je třeba mít na paměti, že pasivní kouření je také nebezpečné pro těhotné ženy. Pokud je to možné, měla by se žena vyhýbat pobytu v kouřové místnosti, ve společenství kuřáků..

Alkohol je škodlivý ve všech stádiích těhotenství, zejména v prvním trimestru, kdy probíhá pokládání vnitřních orgánů. V současné době neexistuje pojem „bezpečná dávka“! Užívání i malého množství alkoholu může vést k rozvoji různých defektů nervového systému, ke vzniku specifických deformit a ke všeobecnému vývojovému zpoždění (fetální alkoholový syndrom). Později, kdy se již tvoří hlavní orgány a systémy, alkohol nevede ke vzniku deformit, může však způsobit zpoždění v růstu a vývoji, zejména mentální, a také vyvolat různé porodnické problémy u matky.

Nezapomeňte na rozumnou fyzickou aktivitu

Během těhotenství není třeba popírat radost z pohybu, zastavit trénink ve fitness centru - právě naopak: mírná fyzická aktivita vám umožňuje cítit se aktivně a bděle, pomáhá normalizovat krevní tlak, zvyšuje saturaci krevního kyslíku a zlepšuje přísun krve do placenty. Nemusíte však jít do extrémů. A pokud by před těhotenstvím žena měla ráda zvedání činky nebo parašutismus - musela by se na chvíli vzdát výcviku. Vyhněte se činnostem, které jsou plné třesů, hrbolků, pádů, zejména pádů z výšky. Vzpírání není dovoleno. Činnosti, při kterých žena může mít nedostatek kyslíku, jako je potápění, jsou kontraindikovány. A konečně, nadměrné zatížení je zakázáno. Proto jezdecké a vysokohorské lyžování, vzpírání a zápas, potápění a basketbal se pro těhotné ženy nedoporučují.

Mezi povolené sporty patří běhání a chůze, běh na lyžích, aerobik, plavání. A nejlepší ze všeho, zejména pokud předtím žena nechodila pro sport, - třídy speciální gymnastiky pro těhotné ženy pod vedením instruktora.

V práci se žena musí také starat o sebe a své nenarozené dítě. Podle současného zákona má těhotná žena právo odmítnout noční a denní směny, služební cesty a přesčasy. Práce by neměla vyžadovat nadměrné namáhání očí - zejména těhotným ženám je zakázáno pracovat v interiéru bez přirozeného světla. Nepřijatelná práce v plynné, zaprášené místnosti. Vzpírání je omezeno - nejvýše 2,5 kg jednorázově a nejvýše 480 kg celkem za směnu. Nepřijatelná práce ve stálé poloze, zejména v podřepu, na kolenou, s důrazem na hrudník nebo břicho, jakož i práce spojené s neustálým pohybem. Těhotné ženy by neměly pracovat v kontaktu s patogeny různých nemocí. Musíme si pamatovat naše práva a nesmíme se stydět připomínat jim správu.

Jezte správně

Těhotná výživa by měla být různorodá a úplná. Názor je nesprávný, že těhotná žena by měla jíst „pro dva“ - to nepovede k ničemu jinému než k přibírání na váze. Koneckonců, dítě je stále velmi malé a množství jídla, které potřebuje, je velmi malé. Ale kvalitní složení potravin by mělo opravdu brát v úvahu potřeby dítěte. Přísný vegetariánství je tedy pro těhotné ženy kontraindikován. Maso je důležitým zdrojem proteinu a protein je z hlediska složení aminokyselin pro člověka nejcennější. Maso a jiné živočišné produkty (játra, ledviny) jsou navíc bohaté na železo, které je v rostlinných produktech mnohem stravitelnější než železo..

Je vhodné zahrnout ryby 1-2krát týdně do stravy těhotné ženy, která se snáze tráví než maso a obsahuje hodně fosforu, jodu, polynenasycených mastných kyselin, vitamínů A a D. Mléko a mléčné výrobky jsou také bohaté na vitamíny A a D a také fosfor a vápník. Vitamin B12, který je nezbytný pro proces krvetvorby, jakož i pro tvorbu nervového systému dítěte, a vitamin D, který se podílí na tvorbě kostního systému dítěte, se obvykle vyskytuje výhradně v živočišných produktech.

Z rostlinných produktů by měla věnovat pozornost dostatečnému množství čerstvé zeleniny a ovoce. To poskytne tělu především vitamín C, jakož i kyselinu listovou, jejíž nedostatek ohrožuje vývoj různých defektů nervového systému vyvíjejícího se plodu. Je také nutné konzumovat dostatečné množství obilovin z celých obilovin: jsou cenným zdrojem vitamínů B, vlákniny a vlákniny. Pohanková a ovesná kaše obsahuje mnoho aminokyselin, včetně esenciálních. Krupice a kukuřičná kaše jsou bohaté na mikroelementy (železo, fosfor, vápník, mangan, fluor). Dietní vláknina a vláknina pomáhají stolici normalizovat.

Jíst by mělo být frakční po celý den, v malých porcích - to je zvláště významné v druhé polovině těhotenství, kdy zvětšená děloha tlačí na žaludek a konzumace velkého množství jídla může způsobit pálení žáhy, dušnost a pocit žaludku. Po celou dobu těhotenství by se nemělo přejídat a jíst s výraznými alergickými vlastnostmi (citrusové plody, exotické ovoce, čokoláda, mořské plody). S tendencí k otokům je nutné omezit množství tekutiny a zejména soli.

Připravte se na porod

Jak víte, těhotenství končí porodem a tato událost by měla být připravena předem. Někdo je školen ve speciálních kurzech, kde se učí při správném dýchání a relaxaci při porodu, někdo rozumně věří, že každé narození je individuální a nepředvídatelná událost... Avšak škoda ze schopnosti správně relaxovat a soustředit se na dýchání nebude přesná, i když má žena císařský řez. Ale hlavní věc je psychologická příprava. Je velmi užitečné předem studovat teoretickou část - fyziologii porodu: pochopení podstaty toho, co se děje, umožní ženě cítit sebedůvěru a klid, nepropadat panice a jasně se řídit pokyny porodníka. V organizačním smyslu se také musíte připravit - přemýšlejte o tom, s kým budou starší děti nebo domácí mazlíčci zůstat, neopustí daleko od domova, neopustí cestovní pas a výměnu karty.

Těhotenství. Příznaky a průběh těhotenství. Tělo těhotné ženy

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Těhotenství je fyziologický proces, při kterém se v lůně ženy vyvíjí nové lidské tělo, které je výsledkem oplodnění.

Těhotenství u žen v průměru trvá 280 dní (40 týdnů, což odpovídá 9 kalendářním měsícům nebo 10 lunárním měsícům). Těhotenství je také rozděleno do 3 trimestrů po 3 kalendářních měsících v každém.

Příznaky raného těhotenství

V raných stadiích těhotenství je diagnóza stanovena na základě pochybných a pravděpodobných příznaků..

Pochybnými příznaky těhotenství jsou různé druhy subjektivních pocitů, jakož i objektivně určené změny v těle, mimo vnitřní genitální orgány: chuťové rozmary, změny čichových vjemů, lehká únava, ospalost, pigmentace kůže na obličeji, podél bílé linie břicha, bradavek a paranasálních kruhů.

Pravděpodobné příznaky těhotenství jsou objektivní příznaky pohlavních orgánů, mléčných žláz a při formulaci biologických reakcí na těhotenství. Patří sem: zastavení menstruace u žen v plodném věku, zvýšení mléčných žláz a výskyt kolostra, když se vytlačí z bradavek, cyanóza sliznice vagíny a děložního čípku, změna tvaru a konzistence dělohy, zvětšení její velikosti.

Můžete si předem ověřit přítomnost těhotenství doma pomocí expresního testu na obsah hormonu chorionického gonadotropinu v moči ženy (test se provádí od prvního dne odkladu další menstruace).

Potvrďte, že těhotenství umožňuje ultrazvuk (ultrazvuk).

Změny v těle těhotné ženy

V těle ženy během těhotenství dochází k četným a komplexním změnám. Tyto fyziologické změny vytvářejí podmínky pro nitroděložní vývoj plodu, připravují ženské tělo na narození a kojení novorozence. Menstruace ustane, zvětšení objemu mléčných žláz, bradavky ztmavnou.

Mnoho těhotných žen má nevolnost v prvním trimestru, někdy zvracení - tyto příznaky se nazývají časná toxikóza těhotných žen. Často existují slabost, ospalost, pálení žáhy, slinění, změna chuti, časté močení. Tyto poruchy jsou charakteristické pro zdravé a normální těhotenství..

Obzvláště velké změny se vyskytují v genitáliích žen. Děloha se zvyšuje s každým týdnem těhotenství, zvyšuje se krevní zásobení vnitřních a vnějších pohlavních orgánů. Tkáně bobtnají, získávají elasticitu, což přispívá k jejich lepšímu napínání během porodu. V mléčných žlázách se zvyšuje počet a objem žlázových laloků, zvyšuje se jejich zásobování krví, stávají se napjatými, z bradavek se vylučuje kolostrum. Počet gonadotropních hormonů, jakož i estrogenů a progesteronu, je produkován nejprve corpus luteum (dočasná žláza vytvořená na místě folikulu, ze kterého vyrostlo zralé vajíčko) a poté placentou. Hormony vylučované corpus luteum (progesteron a v menší míře estrogeny) přispívají k vytváření podmínek pro správný vývoj těhotenství. Korpus luteum prochází obráceným vývojem po čtvrtém měsíci v souvislosti s tvorbou hormonální funkce placenty.

Pro těhotenství je nutné se zaregistrovat na prenatální klinice (3–4 týdny po zpoždění menstruace), kde lékař zkoumá a zkoumá vnější a vnitřní genitální orgány, a pokud je to nutné, jsou předepsána další vyšetření.

Genitální orgány během těhotenství

Děloha. Během těhotenství se mění velikost, tvar, poloha, konzistence a reaktivita (excitabilita) dělohy. Děloha se během těhotenství postupně zvyšuje. Ke zvýšení dělohy dochází hlavně v důsledku hypertrofie svalových vláken dělohy; současně dochází k množení svalových vláken, růstu nově vytvořených svalových prvků retikulárně-vláknitého a argyrofilního „rámu“ dělohy.

Děloha není jen fetální nádoba, která chrání plod před nepříznivými vnějšími vlivy, ale také orgán metabolismu, který plodu poskytuje enzymy, komplexní sloučeniny nezbytné pro plastické procesy rychle se vyvíjejícího plodu..

Vagína během těhotenství prodlužuje, rozšiřuje, záhyby sliznice jsou ostřejší. Vnější genitálie během těhotenství se uvolní.

Životní styl těhotné ženy, rutina, výživa a hygiena

Vyvíjející se plod dostává od matky všechny potřebné živiny. Blaho plodu závisí zcela na zdraví matky, jejích pracovních podmínkách, klidu, stravě, stavu nervového a endokrinního systému..

Těhotné ženy jsou osvobozeny od nočních směn, tvrdé fyzické práce, práce spojené s vibracemi na těle nebo nepříznivých účinků na chemii těla. látky. Během těhotenství je třeba se vyvarovat náhlých pohybů, vzpírání a významné únavě. Těhotná žena musí spát nejméně 8 hodin denně. Před spaním se doporučuje procházka..

Těhotná žena musí být pečlivě chráněna před infekčními chorobami, které představují zvláštní nebezpečí pro tělo těhotné ženy a plod.

Během těhotenství je nutné pečlivě sledovat čistotu pokožky. Čistá pokožka pomáhá eliminovat metabolické produkty, které jsou pro organismus škodlivé.

Během těhotenství se doporučuje umýt ve sprše, aby nedošlo k přehřátí těla. Zdravá těhotná doporučená vzduchová a sluneční lázeň.

Těhotné dvakrát denně by mělo umýt vnější genitálie teplou vodou a mýdlem. Douching během těhotenství by měl být předepsán s velkou péčí..

Během těhotenství byste měli pečlivě sledovat stav ústní dutiny a provést potřebnou hygienu.

Mléčné žlázy by se měly denně mýt teplou vodou a mýdlem a otřít ručníkem. Tyto metody zabraňují praskání bradavek a mastitidě. Pokud jsou bradavky ploché nebo zasunuté, pak je masírujte..

Těhotné oblečení by mělo být pohodlné a volné: nenoste napínací pásy, těsné podprsenky atd. V druhé polovině těhotenství se doporučuje nosit obvaz, který by měl podporovat žaludek, ale nemačkat.

Těhotná by měla nosit boty na podpatku.

Výživa těhotenství

Správná výživa během těhotenství je zásadní pro udržení zdraví ženy a normální vývoj plodu.

V první polovině těhotenství není nutná speciální strava. Jídlo by mělo být rozmanité a chutné. Výživa ve druhé polovině těhotenství by měla zohledňovat fyziologické vlastnosti těla. Množství proteinu je 100 až 120 g za den. Z potravin obsahujících vysoce kvalitní bílkoviny je třeba doporučit kefír, jogurt, mléko, tvaroh, vejce, sýr, libové maso (100–120 g denně), ryby (150–250 g denně). Množství uhlohydrátů - asi 500 g denně, s těhotnou ženou s nadváhou - 300 g. Doporučené ovoce, bobule, zelenina a chléb (zdroj vlákniny a vitamínů B).

Tuky se doporučují 100 - 110 g denně, hlavně ve formě másla, zakysané smetany a rostlinných olejů.

Množství kapaliny je omezeno na 1 - 1,2 litru. Množství soli je omezené, zejména v druhé polovině těhotenství (až 8-5 g denně).

Během těhotenství se zvyšuje potřeba vitamínů. Dobrým zdrojem vitaminu A jsou játra a ledviny zvířat, mléko, vejce, máslo, mrkev, rybí olej a špenát. Vitamin B1 je bohatý na pivovarské kvasnice, játra, ledviny, cereálie a luštěniny. Denní dávka vitaminu B1 je 10-20 mg. Denní požadavek na vitamin B2 (riboflavin) je 2 mg. Vitamin PP je bohatý na kvasinky, maso, játra, pšeničná zrna; denní potřeba tohoto vitamínu je 15 mg. Je zapotřebí vitamín C denně 1,0 - 1,5 g. V zimě a na jaře se doporučuje, aby těhotným ženám byly předepsány hotové přípravky vitamínu C (dražé, tablety) nebo kyselina askorbová. Vitamin C se nachází v zelenině, bobulovinách, ovoci. Vitamin E se nachází v zárodečné části pšenice a kukuřice, vajec, jater, sójového oleje. Vitamín D bohatý na rybí olej, játra, kaviár, máslo.

Těhotným ženám se doporučují čtyři jídla denně: první snídaně by měla obsahovat 25–30% stravy, druhá snídaně - 10–15%, oběd - 40–45%, večeře - 15–20%.

Cvičení během těhotenství

Tělesná výchova během těhotenství zlepšuje celkový stav ženy, má příznivý účinek na autonomní nervový systém, pomáhá snižovat účinky těhotenské toxikózy, zkracuje dobu trvání porodu a příznivější období po porodu. Její zvláštní úkoly: posilování břišních svalů; zlepšení pracovní činnosti během porodu; prevence ochabování břicha a prolaps vnitřních orgánů; posílení a zvýšení pružnosti svalů pánevního dna pro prevenci prolapsu a prolapsu vnitřních pohlavních orgánů; Posílení celé svaloviny těla, zejména zadních svalů, na které při chůzi padá největší zatížení v důsledku posunu těžiště během těhotenství; zvýšená pohyblivost kloubů pánve a páteře; trénink dechových dovedností během porodu, zlepšení funkce vnějšího dýchání, aby se zlepšily oxidační procesy těla nezbytné pro vývoj plodu.

Cvičení je indikováno pro všechny ženy s normálním těhotenstvím a také pro těhotné ženy s onemocněním kardiovaskulárního systému ve fázi kompenzace.

Kontraindikace pro gymnastiku a sport během těhotenství:

1) všechna akutní stadia onemocnění kardiovaskulárního systému s oběhovými poruchami, tromboflebitidou, tuberkulózou (komplikovanou pleuritou, hemoptýzou), onemocněním ledvin a močového měchýře (nefritida, nefrosa, pyelocystitida);

2) výrazná toxikóza těhotenství (nezvratné zvracení, nefropatie, preeklampsie, eklampsie);

3) krvácení z dělohy;

4) obvyklý potrat.

Během těhotenství jsou tyto typy tělesných cvičení zakázány, pokud dochází k ostrému otřesu těla (skoky, skoky), ostré zatáčky a silová cvičení. Je přísně zakázáno účastnit se sportovních soutěží kvůli silnému fyzickému a nervovému napětí.

Kromě tělesných cvičení se během celého těhotenství doporučuje zahrnout procházky v jakémkoli ročním období až na 2 hodiny se zastávkami na odpočinek v obecném režimu dne. Ve druhé polovině těhotenství se zkracuje vzdálenost chůze a zvyšuje se doba strávená ve vzduchu, v zimě by měla být alespoň 1,5 hodiny a v létě je mnohem delší.

Zvláštní studie zjistily, že cvičení během těhotenství zlepšuje průběh porodu, snižuje pravděpodobnost ruptury perineu a dalších komplikací.

Komplikace těhotenství

Komplikace těhotenství mohou nastat s vývojovými abnormalitami a patologickými stavy reprodukčního systému, s extra genitálními chorobami, poruchami plodu, placentou, fetálními membránami a vztahem matky a plodu..

Infekční choroby u těhotných žen mohou být obtížnější. Infekce vajíčka nebo plodu může mít za následek smrt vajíčka, potrat, předčasný porod, mrtvé narození, nemoc novorozence.

Chřipka je nebezpečná pro těhotné i pro plod. Zároveň se výrazně zvyšuje hrozba spontánního potratu a předčasného porodu, mrtvě narozeného dítěte. Prevence chřipky během těhotenství je nejdůležitějším úkolem lékaře jakékoli specializace.

Z nemocí kardiovaskulárního systému jsou srdeční vady nejdůležitější během těhotenství, které jsou na prvním místě mezi příčinami úmrtnosti matek na mimoděložní nemoci. Při vyšetřování těhotné ženy trpící srdečními chorobami je nutné stanovit formu defektu, stav myokardu, stupeň selhání oběhu. Těhotné ženy s identifikovanými srdečními vadami by měly být pod dohledem lékaře a porodníka, je nutná konzultace s revmatologem. Těhotná žena s podezřením na srdeční vadu by měla být vyšetřena ve specializované nemocnici. Teprve po komplexním vyšetření je možné vyřešit otázku možnosti dokončení těhotenství. Včasná detekce srdečních chorob u těhotné ženy, důkladná léčba opakovanou hospitalizací během těhotenství, řádná péče o porod a poporodní období může dramaticky snížit úmrtnost těhotných žen se srdečními vadami.

Anémie u těhotných žen je pozorována velmi často (až 30%). V 70-95% případů se jedná o hypochromní anémii s nedostatkem železa, jiné formy jsou mnohem méně časté.

Cystitida během těhotenství je pozorována poměrně často. Predispozičním faktorem je tlak na močový měchýř současné části plodu atd. Příčinnými původci nemoci jsou ve většině případů E. coli, stafylokok a další mikroby. Do močového měchýře vstupují častěji z močové trubice: navíc může být infekce zavedena do močového měchýře hematogenními a lymfogenními cestami..

Jade a pyelonefritida se může objevit během těhotenství v důsledku různých infekčních chorob a otravy. Akutní nefritida často vede k spontánnímu potratu.

Těhotná toxikóza (gestóza) je patologický stav, který se vyskytuje v souvislosti s těhotenstvím a po jeho ukončení je postupně zcela eliminován. Toxikóza se může objevit jak v časném, tak v pozdním těhotenství. Mezi nejčastější formy časné toxikózy těhotných žen patří: zvracení, slinění, dermatóza a později - těhotná kapka, nefropatie těhotných žen, preeklampsie a eklampsie.

Těžká gestóza komplikuje průběh těhotenství a ohrožuje zdraví matky a dítěte. Prevence preeklampsie zahrnuje sledování a vyšetření ženy na prenatální klinice, počínaje počátkem těhotenství. Po těžké pozdní gestóze je další těhotenství po dobu dvou let nežádoucí.

Sexuální život během těhotenství

Sexuální život v těhotenství má své vlastní vlastnosti. V prvních 2 - 3 měsících se doporučuje jej omezit, protože sexuální vzrušení a zvýšený průtok krve do pohlavních orgánů může vyvolat potrat. To je zvláště důležité pro ženy, které již mají smutnou zkušenost se spontánním potratem nebo s hrozbou potratu. Sexuální blízkost by měla být rovněž vyloučena v těch dnech, ve kterých by za normálních podmínek došlo k menstruaci nebo v nichž bylo přerušeno první těhotenství. Doporučuje se zastavit sexuální život 2 až 2,5 měsíce před porodem kvůli riziku infekce v genitáliích žen a možnosti předčasného propuštění plodové vody.

Při přípravě článku byly použity materiály Velké lékařské encyklopedie

Předčasné těhotenství - příznaky

Dnes s vámi mluvíme o tom, co je začátkem těhotenství - příznaky.

Žena někdy vůbec neví, co nosí pod svým srdcem malé stvoření. Proč se to stane? Existuje mnoho důvodů. Například první těhotenství. Nezkušená žena nemůže vždy pochopit, že v jejím těle vznikl nový život.

Ale je lepší takové věci znát. Od definice těhotenství v raných stádiích pomůže zabránit zbytečným zdravotním problémům matky a nenarozeného dítěte.

Obsah

1. Co potřebujete vědět o těhotenství

2. Těhotenství v raných stádiích - příznaky

3. Kdy se přihlásit k těhotenství

4. Zjistil jsem o dlouhodobém těhotenství

5.Tipy od gynekologů

1. Co potřebujete vědět o těhotenství

S nástupem těhotenství začíná v těle ženy nový život. Z tohoto článku se můžete dozvědět, jak plánovat těhotenství..

V medicíně se tomu říká plod. Úkolem ženy je přinést toto ovoce a porodit zdravé dítě do 40 týdnů. Aby se dítě narodilo zdravé, musí být dodržována všechna doporučení lékaře.

Proces těhotenství není jednoduchý a probíhá v několika fázích:

2. Cestující sperma při hledání vajíčka

5. Vyjděte do děložní dutiny

6. Připevnění ke stěnám dělohy

Teprve teď je těhotenství.

Žena necítí všechny tyto procesy. Možná se žena v tuto chvíli cítí dobře.

Je třeba zmínit jeden bod. Pokud zygota nevstoupila do dělohy, ale zůstala ve vejcovodech a připevnila se tam a začala růst, pak to není dobré.

Tento proces se nazývá mimoděložní těhotenství. Nezapomeňte se poradit s lékařem. Takový vývoj událostí může skončit nezdarem. Vývoj a růst zygote buněk ve vejcovodu může vést k jeho prasknutí.

2. Těhotenství v raných stádiích - příznaky

Těhotenství se objevuje v několika fázích během několika dní. Prvních 10 dní, kdy dochází k tvorbě a dělení embryonálních buněk v ženském těle, se obvykle neliší od běžných dnů.

Pokud žena necítí trochu malátnost a únavu. Obzvláště pokud je žena poprvé těhotná, pak tyto příznaky jí nic neřeknou..

Pouze ženy, které rodí, věnují pozornost nejmenším změnám jejich pohody. Chytají každé „gesto“ svého těla.

Hlavním a nejdůležitějším znakem pro pochopení, že jste těhotná, je zpoždění menstruace. To se stane přibližně dva týdny po koncepčním procesu..

Proces raného těhotenství může být navíc doprovázen mírnými tažnými bolestmi v podbřišku..

Takové bolesti při tažení jsou velmi podobné bolesti během menstruace. Některé ženy hlásí brnění. Moje první týdny mého prvního těhotenství byly doprovázeny silnými, ostrými bolestmi v dolním břiše.

Žena také pociťuje malátnost, mírné závratě. Již v těchto raných stádiích se objevuje nevolnost. Lidé běžně nazývají tento jev toxikózou..

Mladá žena může pociťovat zvýšenou ospalost, únavu, klesající náladu.

Je nutné provést těhotenský test a zjistit důvody pro vaši pohodu. Pokud test ukáže dva pruhy, okamžitě vyhledejte lékaře.

3. Kdy se přihlásit k těhotenství

Žena se může zaregistrovat, kdykoli chce. Věřím a myslím si, že se mnou bude mnoho žen souhlasit, že je vhodné se zaregistrovat včas.

Protože k tomu existují dobré důvody:

1. Čím rychleji se zaregistrujete, tím rychleji zahájíte testy, které ukáže celý „obraz“ vašeho zdraví a zdraví vašeho dítěte.

2. V prvním trimestru života plodu vznikají téměř všechny životně důležité orgány budoucího člověka. Pro správný růst a vývoj plodu musí maminka užívat kyselinu listovou. Ale musíte to udělat pouze podle pokynů lékaře.

3. Stát poskytuje jednorázovou platbu ženám, které jsou registrovány k těhotenství v raných fázích.

Z různých životních důvodů spácháme vyrážky. Existuje kategorie lidí, kteří nepovažují život, který se v nich narodil, za člověka, a proto zanedbávají těhotenství.

Nepovažují za nutné se zaregistrovat na prenatální klinice, provést nezbytné testy, navštívit odborníky, pít vitamíny potřebné v tuto chvíli.

Existují matky, které poškozují zdraví jejich dítěte. Pijí alkohol, kouř, berou drogy. Vědomě způsobuje obrovské poškození zdraví dítěte. Vysoká pravděpodobnost, že bude mít nezdravé dítě.

Doufejme, že mezi námi je jen málo takových žen. Že většina žen je zdravá a přiměřená jejich jednání.

Čím rychleji se zaregistrujete, tím je pravděpodobnější, že budete mít zdravé dítě.

4. Zjistil jsem o dlouhodobém těhotenství

Není důvod se obávat. Pokud to není vítané těhotenství a zbavit se nechtěného dítěte je příliš pozdě.

V opačném případě, pokud je dítě naplánováno, nemusíte se bát. Musíte běžet ke schůzce gynekologa. Lékař analyzuje situaci. Předepište potřebné léky a koordinujte další akce.

Postavení na dlouhou dobu samozřejmě není tak dobré a existují drobné nevýhody:

-bříško je již velké, je obtížnější chodit

-těžší chodí kolem specialistů

-hodně bude muset být testováno

-možná vynechal některé testy, které jsou uvedeny pouze jednou v raných fázích

-při registraci v raných fázích žena neobdrží od státu jednorázovou platbu.

Ale to není tak děsivé, protože množství není absolutně velké.

Pokud je s analýzami v pořádku, vaším úkolem je porodit dítě a klidně porodit.

Pokud se vyskytnou nějaké problémy, lékař se určitě pokusí najít potřebné řešení tohoto problému pro vás.

5.Tipy od gynekologů

Plánování těhotenství je velmi vážná věc. Je třeba přistupovat k této otázce se vší odpovědností a vážností. Navíc by to měli udělat oba partneři, nejen žena.

Před počátkem dítěte musí žena připravit tělo na následné porodení plodu.

Návštěva odborníků, užívání vitamínů, kyseliny listové, správné výživy a zdravého spánku pomůže ženě otěhotnět.

Když se stal zázrak a život se narodil uvnitř ženského těla, změnil se zdravotní stav ženy.

První příznaky jsou zpoždění menstruačního cyklu. Také v prvních dnech těhotenství může dojít k hnědému výtoku.

To je normální, neměli byste se bát. Pokud je však propouštění krvavé a trvá déle než týden (7 dní), okamžitě vyhledejte lékaře.

Pokud již víte o těhotenství, neměli byste odkládat cestu k lékaři.

Život dítěte, jeho zdraví a vývoj bude záviset na vašem jednání. Být zodpovědný za své nenarozené dítě.

Žijeme v moderním světě, kde je vše k dispozici. Nyní není důvod se obávat, kde porodit a jak porodit.

V mnoha městech byla vybudována velkolepá perinatální centra. Vybaven a vybaven nejmodernější lékařskou technologií.

Moderní ultrazvukové vybavení vám řekne o stavu a vývoji vašeho dítěte v určitém období těhotenství.

Párové narození

V 21. století vstoupilo do módy párové zrození. Nyní lidé vědí mnohem více o těhotenství a porodu..

Muži s strachem a potěšením berou své dítě z porodníka-gynekologa přímo v porodnici.

Dotykový kontakt novorozence s rodičem je pro oba velmi důležitý.

Aby se dítě narodilo zdravé, musí těhotenství matky probíhat v klidné a upřímné atmosféře. A v tom samozřejmě hraje důležitou roli muž.

Z jeho přímé účasti na životě těhotné ženy bude záviset její nálada, a tedy i blaho.

Dítě v lůně se cítí, když se maminka nebo táta dívá na bříško. A také když s ním rodiče mluví.

Pro těhotnou ženu je užitečné poslouchat klasickou hudbu, krásné a klidné kompozice. Dítě cítí matčinu náladu a podle toho se chová.

Nesledujte hororové filmy ani se nezúčastněte pohřebních obřadů během zajímavé pozice.

Na velmi dlouhou dobu se nedoporučuje chodit na dovolenou do vzdálených, horkých zemí. Lety letadlem a dlouhé cesty vlakem by měly být odloženy až do narození dítěte.

Během těhotenství je maminka lepší pečovat o své zdraví a navštěvovat třídy pro těhotné ženy.

To jsou velmi užitečné a zajímavé věci pro budoucí matku. Mimochodem, mohou být drženi v tandemu s otcem nenarozeného dítěte.

Pokud žena prožívá nebo se bojí nadcházejícího porodu, můžete navštívit několik konzultací psychologa, kde jistě pomohou a zklidní se.

Chůze více na čerstvém vzduchu, pomalou chůzí. Sledujte pozitivní rodinné filmy.

Připravte se na narození dítěte trávením času v dětských obchodech. Ženy mají tuto aktivitu rádi. Jezte pro dva, ne pro dva.

Dnes jsme tedy podrobně hovořili o tom, co je těhotenství v raných stádiích - příznaky. K prvním jednáním žen v této situaci.

Pokud se vám článek líbil a byl pro vás užitečný a zajímavý, sdílejte jej se svými přáteli na sociálních sítích. Hodnotit a psát komentáře.

Tipy pro nastávající matky: co by se s těhotnými ženami nemělo dělat v raných fázích

Metody moderní diagnostiky umožňují stanovit těhotenství doslova od prvních dnů početí. A to je úžasné: konec konců, od prvních okamžiků narození nového života může budoucí matka upravit své chování a začít vést správný životní styl, protože si uvědomuje, že je nadále odpovědná nejen za sebe. Vědět, co nemůže být provedeno těhotné v raných stádiích, bude žena schopna vyvarovat se mnoha nebezpečí pro plod a nést zdravé dítě.

Co se vyvarovat během těhotenství

Začneme nastínit „bezpečnostní kruh“ pro sotva teplý nový život se stravou budoucí matky. Závisí na tom, jak dobře je menu sestaveno, zejména v raných stadiích těhotenství, zda plod dostane všechny živiny a vitamíny, které potřebuje pro vývoj.

Lékaři nazývají první trimestr nejzodpovědnějším a nejnebezpečnějším časem..

V těchto 3 měsících ženské tělo „studuje“ plod, rozhoduje o tom, jak je životaschopné, a „rozhodne“, zda jej opustit nebo se zbavit.

Je nutné pomoci tělu rozpoznat dítě jako „své“, takže žena musí přesně vědět, jak se chovat. Co je třeba udělat pro podporu předčasného těhotenství.

Strava se vyvíjí individuálně, protože závisí na charakteristice ženy a přítomnosti jejích chronických onemocnění. Kromě toho je třeba vzít v úvahu tak nepříjemný faktor, jako je toxikóza, který je pozorován u téměř každé ženy v různých formách.

To je zajímavé! Mohu mít sex během těhotenství?

Zakázané produkty

Co by měla těhotná žena z nabídky vyloučit.

Seznam není příliš rozsáhlý:

Všechny tyto produkty představují velkou zátěž pro trávicí systém. Přidejte hormonální změny, časté nauzea, zvracení, a jako výsledek: exacerbace gastritidy, vředy a kolitida. Samozřejmě, když jste velmi nemocní, chcete slanou, můžete si dovolit malou nakládanou okurku nebo talíř zelí. Hlavní věc je moderování ve všem!

Omezte příjem sladkostí. Během období těhotenství pankreas pracuje v šokovém režimu. Proto jsou i zcela zdravé ženy často překvapeny lékařem: „Máte vysoký cukr!“ To je příznak těhotné cukrovky. Naštěstí ve většině případů po porodu prochází beze stopy. Takový diabetes však vyvolává těhotenské komplikace, zejména polyhydramniy. Proto musíte co nejdříve uvést cukr zpět do normálu.

Zákaz užívání alkoholických nápojů se vztahuje na celé období nošení dítěte, počínaje prvními dny, kdy nastávající matka zjistila, že brzy nebude sama v tomto světě až do doby porodu a laktace..

Alkohol způsobuje závažné fetální malformace. Pravděpodobně se jedná o potrat nebo porod dlouho před termínem.

V prvním trimestru je organogeneze - pokládání orgánů a alkohol má na tento proces extrémně negativní vliv. Je obzvláště důležité dodržovat toto pravidlo až 3–4 týdny..

Pak si můžete dovolit popíjet pivo. Je to jedno doušek, nic víc, pokud to lékař nezakázal.

V žádném případě byste neměli kouřit. Nikotin způsobuje u plodu bronchiální a plicní onemocnění.

Navíc u kouřící matky se dítě často rodí s již vytvořenou závislostí.

Co je užitečné

V raných fázích těhotenství zkuste změnit stravu tak, aby obsahovala více zeleniny, ovoce, bobule. Připravte polévky a šťouchané polévky. Je velmi důležité přidat ke stolu maso a červené ryby. Nezapomeňte na hovězí játra: jeho mírné použití ušetří snížení hladiny hemoglobinu. Nemažte potraviny, ale pečte nebo duste.

Měli byste pít více tekutin, jejichž základem je:

 • čistá voda;
 • ne příliš černý čaj;
 • šípkový vývar.

Snažte se nezapojit do kávy, která má vzrušující účinek, způsobuje potíže s usínáním. Samozřejmě, že není přísný zákaz kávy, můžete pít šálek denně, ale zkuste to dělat neustále.

Zajímavý! Strava budoucí matky: je možné pro těhotné ženy kávu

Fyzická aktivita

Pravidla pro těhotné ženy diktují, aby si ženy udržovaly pohodlnou úroveň fyzické aktivity. Ale musíte je změnit. Pokud se jednalo o aktivní sport, budete muset učinit omezení. Ujistěte se u svého lékaře, kolik kilogramů můžete zvednout, jaká hmotnost je bezpečná pro časně těhotnou ženu.

Zapomeňte na následující aktivity:

 • čerpání lisu;
 • vzpírání;
 • jízda na bruslích;
 • lyžování rychle na těžkém terénu;
 • běh.

Jakékoli zatížení břišních svalů je zakázáno. Děloha může rychle přijít v tónu, který skončí potratem. Kolik může být těhotné. Ne více než 2–3 kg. Vzpírání také snadno vyvolává spontánní potrat..

První trimestr

Už víme, že kategoricky je nemožné pro těhotné ženy, které nakládají lékaři, zakazují.

Užitečné jsou následující typy fyzické aktivity:

 1. Plavání.
 2. Chůze mírně rychlým tempem.
 3. Jóga.
 4. Speciální gymnastika pro nastávající matky.

Před zahájením výuky se poraďte s gynekologem. Postupujte k nim pouze s jeho souhlasem.

Žena čekající dítě musí věnovat zvláštní pozornost svému oblečení. Musí být vybrán přísně individuálně, s přihlédnutím k měnícím se velikostem..

Těm těhotným ženám v raných stádiích nemůžete udělat příliš. Potřeba kyslíku se zvyšuje, objem krve cirkulující v cévách se zdvojnásobuje. Úkolem nastávající matky je zajistit volný přístup ke vzduchu a volný pohyb krve. Pro toto období musíte koupit oblečení, které jemně nastíní kontury těla nebo zcela volný střih.

 • rovné střihové šaty nebo pletené nudlové šaty;
 • sukně bez popruhů;
 • kalhoty s elastickým pásem, jejichž délka může být nastavena;
 • kombinéza - univerzální „forma“ pro dámy „v pozici“, po mnoho desetiletí ne z módy.

Ačkoli ještě není žaludek, tělo prochází významnými změnami. Měli byste se cítit co nejpohodlněji, oblečení by mělo být bezpečné pro nenarozené dítě a nemělo by na tělo tlačit.

Tipy pro včasné těhotenství pro boty: Vyhněte se vysokým podpatkům. Ve druhém a třetím trimestru nejsou žádné otázky - tam žena sama přestává nosit takové boty a dává přednost pohodlným „lodím“ a baletním botám. Nohy koneckonců trochu bobtnají a rychle se unaví a rostoucí váha mění těžiště.

V prvním trimestru zatím nejsou problémy s hmotností, ale vlásenka je hrozba:

 • žíly v nohou;
 • děloha a nenarozené dítě;
 • bezpečnost.

Dámy, které očekávají dítě, jsou již ohroženy vznikem křečových žil a pokud se situace zhorší patami, je po porodu velká šance získat celoživotní „ozdobu“ ve formě žilní sítě.

Když si žena obléká vysoké boty na podpatku, břišní a zadní svaly se napnou. Toto přetížení pomáhá přenést dělohu do tónu. Hypertonicita dělohy je plná potratu.

Přemýšlejte o tom, zda by žena měla obětovat život a zdraví svého dítěte za pochybnou krásu..

Chování

V prvním trimestru byste měli tělu pomoci zvyknout si na změny a rychle se jim přizpůsobit. Co potřebuješ vědět. Nastávající matka musí pamatovat na dodržování hlavních pravidel, aby si udržela dobré zdraví a vytvořila nejpříznivější podmínky pro vývoj plodu..

 1. Relax více.
 2. Dopřejte si dostatek spánku - brzy jděte do postele a vstávejte nikoli podle budíku, ale když tělo vydá signál, že již odpočívalo.
 3. Projděte se středně rychlým tempem.
 4. Snažte se přeskočit snídani. Pokud nemáte energii k jídlu brzy ráno, dejte si svačinu hodinu po probuzení. Vždy s sebou musíš něco jíst: jablko, banán, ořechy.
 5. Neúčastněte se přeplněných akcí, zejména uprostřed chřipky a SARS.
 6. Pokud se necítíte dobře, vyhledejte lékaře.
 7. Neužívejte antibiotika, pokud to není nezbytně nutné..
 8. Jděte k lékaři na prohlídku: musí být odstraněna kazivá dutina, protože to je neustálý zdroj infekce pro nenarozené dítě..

V očekávání dítěte buďte velmi pozorní:

Nyní je péče o sebe hlavním úkolem.

Jak se chovat - v ideálním případě to stálo za to se učit ve fázi plánování.

Ale pro těhotnou ženu v raných stádiích jsou tyto znalosti také užitečné.

Když víte, co je dobré pro ženy „v pozici“, budete moci snáze přežít obtížné první období.

 • často berou zdravé jídlo v malých porcích, aby dítě dostalo potřebné vitamíny a minerály;
 • udržovat v kondici
 • vzdát se špatného zvyku sedět před počítačem nebo televizí na dlouhou dobu;
 • zapomenout na workoholismus. Poté, po mateřské dovolené, vyřešíte výrobní úkoly s obnovenou energií a nyní přenesete pravomoc na kolegy;
 • Nedělejte si starosti a bez důvodu, protože to může negativně ovlivnit dítě;
 • včasné ošetření nachlazení a všech infekcí;
 • poslouchejte klidnou a příjemnou hudbu častěji;
 • komunikovat s pozitivními lidmi, což je velmi užitečné pro každou těhotnou ženu, ať už je na počátku těhotenství nebo jde do konce gestačního období.

Trávit spoustu času s rodinou a přáteli. Ať se o vás postarají: právě teď potřebujete podporu.

A ujistěte se, že vaše duše a víra, že vše bude v pořádku: uplyne jen několik měsíců a narodí se nový člověk. Bude to vaše krovinochka, nejlepší syn nebo nejoblíbenější dcera! Ixi, co tady najdeš.

Články O Neplodnosti