Hlavní Bolest

30 týdnů těhotenství

Doba 30 týdnů těhotenství je přechodným stádiem. Dlouho očekávaná mateřská dovolená již začala a můžete si užít změny ve svém stavu, cítit každý pohyb dítěte, sledovat jeho vývoj. A dítě je již plně vyvinuté!

Ultrazvuk již jasně vidí i ty nejmenší detaily - jak dítě dýchá, jeho tlukot srdce, jak reaguje na dráždivé látky. Dítě se aktivně připravuje na život mimo tělo matky.

Od tohoto období těhotenství chodí většina nastávajících matek na mateřskou dovolenou - 70 dní odpočinku před porodem a stejnou částku po (celkem 140). Pokud jste těhotná s dvojčaty, jste již na mateřské dovolené dva týdny, protože u vícečetného těhotenství se očekává 84 dní před porodem a po - 110.

Ve 30. týdnu těhotenství váží dítě asi 1,4 kg a jeho výška je 38 centimetrů! 30 porodních týdnů těhotenství je již sedm a půl měsíce (jeden porodnický měsíc zahrnuje čtyři týdny).

Co se děje?

Plod po 30 týdnech těhotenství

V této fázi těhotenství je dítě již docela vyvinuté a porod ve 30 týdnech těhotenství pro něj není tak strašný - je téměř připraven na nezávislý život. Pokud sledujete video „30. týden těhotenství“, je velmi patrné, že v této době plod začne trénovat dýchací systém - jeho hrudní klec stoupá a klesá, provádí dýchací pohyby, zatímco plodová voda vstupuje do plic. Tento trénink posiluje dýchací svaly, což je velmi důležité na začátku nezávislého dýchání, a také zvyšuje životaschopnost plic samotných. Při polykání plodové vody je někdy podrážděný nerv podrážděný a matka začíná cítit, jak její dítě škytá - rytmické škubání. Tyto pocity někdy způsobují úzkost v nastávajících matkách, ale nepředstavují pro dítě žádné nebezpečí.

Dítě ve 30. týdnu těhotenství nadále aktivně přijímá všechny nutriční složky prostřednictvím placenty. Jeho průměr již může dosáhnout 20 cm a tloušťka je tři centimetry. Filtrační schopnost placenty určuje, které léky může matka použít a které nikoli. Pokud je to nutné, léková terapie, lékař vybere ty léky, které nepronikají placentární bariérou nebo které mají vysoký stupeň bezpečnosti pro plod.

Dítě pokračuje ve vývoji vize. Už docela dobře rozlišuje objekty, které jsou blízké, a často se dívá na jeho pera, což je velmi jasně vidět na ultrazvuku po 30 týdnech těhotenství..

Subkutánní tuková tkáň se již nahromadila v dostatečném množství a termoregulační systém je dobře vyvinut. Nervový systém se také aktivně vyvíjí. Mozky se prohlubují, zvyšuje se mozková hmotnost. Fetální pohyby nejsou tak chaotické, ale spíše racionální. To je částečně způsobeno relativním zmenšením prostoru uvnitř dělohy. Dítě reaguje velmi jasně na ostré zvuky, jasné světlo. Citlivost dítěte se zvyšuje a cítí dotyk maminky a otce do žaludku. Máma si může všimnout, že dítě vytvořilo každodenní rutinu - už spí v určitou dobu. Těhotenství po 30 týdnech je charakterizováno zlepšením všech systémů, zejména dýchacích cest, protože v době narození by měla být povrchově aktivní látka tvořena v dostatečném množství.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Níže naleznete několik příkladů s ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství.

Břicho po 30 týdnech těhotenství

Děloha ve 30 týdnech těhotenství stoupá nad stydké kosti o třicet centimetrů a deset - nad pupkem. Mnoho matek, popisujících jejich pocity, si uvědomuje, že se zdá nerealistické, že po dobu dalších deseti týdnů se žaludek zvýší! Ale plod, placenta, plodová voda stále rostou a tělo se tomu přizpůsobuje.

Hmotnost mé matky ve 30. týdnu těhotenství se obvykle zvýšila asi o patnáct kilogramů. A více než polovina této hmotnosti je děloha, plodová voda, placenta. Žena je čím dál pomalejší, je obtížné provádět mnoho známých akcí. Abyste nezískali zbytečné kilogramy, ujistěte se, že děláte gymnastiku pro těhotné ženy, sledujte svou stravu. Pokuste se poskytnout tělu všechny potřebné ingredience, ale nepřecenujte obsah kalorií. Je čas vyloučit z nabídky lehké uhlohydráty: chléb, sladkosti, těstoviny atd..

Kvůli zvětšení velikosti dělohy je kůže v břiše velmi napnutá a velmi často se objevují strie. Aby se jim zabránilo, doporučuje se, aby se od okamžiku, kdy je žaludek viditelný, používaly speciální kosmetické výrobky. Krémy, gely od strie obvykle obsahují rostlinné komponenty, které dobře hydratují pokožku, podporují stav vláken elastinu, kolagen. Pravidelné používání těchto prostředků může zabránit nebo snížit počet strie, a také umožňuje pokožce rychleji utáhnout po porodu. Ale struktura kůže každé ženy je individuální a strie jsou ve většině případů nedílnou součástí těhotenství. Správná péče však výrazně zlepšuje stav pokožky..

Pohyb plodu po 30 týdnech těhotenství

Plod po 30 týdnech těhotenství je docela aktivní, ale je zde méně prostoru pro volný pohyb. Dítě je již silné a matka cítí pohyby velmi jasně, ví, v jaké pozici je dítě, ve většině případů zná důvody zvýšení aktivity nebo jejího snížení. Abyste věděli, že dítě není v nebezpečí a že se vyvíjí normálně, musíte pravidelně počítat pohyby, zejména pokud vás jejich počet obtěžuje.

Pohyby dítěte můžete měřit následujícími způsoby:

 • hodinové měření: vyberte dobu maximální aktivity dítěte a do jedné hodiny spočítejte jeho aktivní pohyby - mělo by být nejméně šest;
 • šesthodinové měření: kdykoli během šesti hodin musíte zaregistrovat nejméně deset aktivních pohybů plodu;
 • dvanáctihodinová měření: spočítejte pohyby za dvanáct hodin, mělo by být nejméně 24.

Máminy pocity

Mnoho matek v této fázi těhotenství poznamenává, že dušnost je stále výraznější. Rostoucí děloha stiskne sousední orgány, zvedne je a kapacita plic se mírně sníží. Skvělý způsob, jak se vypořádat s dušností, je pomocí zvláštních dechových cvičení. Kurzy pro nastávající matky vám pomohou naučit se tato cvičení - zde zjistíte, jaká dechová cvičení nyní potřebujete, a jakou dechovou techniku ​​budete potřebovat při porodu.

V důsledku posunu žaludku směrem vzhůru dochází velmi často k pálení žáhy, což je spojeno s refluxem obsahu žaludku do jícnu. Aby se tento stav zmírnil, zkuste jíst v malých porcích a po jídle nejděte do postele, ale trochu pěšky. To usnadní průchod jídla a pálení žáhy se bude obtěžovat mnohem méně.

Ve třetím trimestru těhotenství se tělo aktivně připravuje na porod. Pánevní kosti se liší, a to může způsobit značné nepohodlí. Ženy často hlásí silnou bolest v lumbosakrální oblasti. Chcete-li je omezit, zkuste relaxovat častěji v pohodlné poloze těla, požádejte svého milovaného, ​​aby prováděla masáž zad častěji. Je velmi dobré navštívit bazén, protože ve vodě je zátěž výrazně snížena a záda odpočívá, zatímco svaly jsou posíleny.

Ve 30. týdnu je důležité vědět, na jaké pozici se dítě nachází. V děloze už má malý prostor a mnohem méně často se obrací. Proto, pokud je diagnostikována pánevní prezentace, může být zapotřebí speciální gymnastika, která pomůže dětem převrátit se.

Využijte všech výhod předporodní dovolené! Věnujte větší pozornost sobě, relaxujte, chodte více, přečtěte si dobré knihy pro nastávající matky, které vám pomohou naladit snadné přirozené narození. Na mateřské dovolené velmi často chodí matky do extrémů: buď se snaží zopakovat všechny domácí úkoly, které předtím neměly dost času, nebo odpočívají celé dny. Ale musíte si uvědomit, že jak nadměrná únava, tak letargie a fyzická nečinnost matky se velmi odráží ve zdraví dítěte! Uspořádejte své příbuzné a společně můžete snadno připravit domácí úkoly v rámci přípravy na setkání dítěte. Dělejte gymnastiku, chodte před spaním.

Pokud je mateřský tón zvýšen po 30 týdnech těhotenství, je pro matku vyžadován zvláštní režim. Je třeba se vyvarovat zvýšené fyzické aktivity. Pokud během procházky cítíte, že se děloha napíná, udělejte si krátký odpočinek. Zkuste relaxovat několikrát denně v poloze, která je pro vás výhodná. Pokud váš lékař předepsal léky, striktně dodržujte všechna jeho doporučení. Někdy je tón zaměňován s tréninkovými souboji. Ve většině případů je těhotné ženy necítí jako bolestivé pocity, ale popisují tento stav následovně: „žaludek je kamenitý.“ Takové pocity se mohou opakovat několikrát denně, obvykle by neměly být bolestivé a absolutně neškodí dítěti. I když máma jasně cítí, že dítě v tuto chvíli poslouchá.

Bolest po 30 týdnech těhotenství

Zvětšená děloha může způsobit matce vážné nepohodlí, dokonce i bolest. Velmi charakteristická v pozdějších fázích bolesti v bederní, sakrální páteři. Většina žen si všimne, že po masáži a odpočinku v poloze na zádech s těmito nohama dolů je to snazší. Bolest může být spojena s dopadem dělohy na sousední orgány, jejich kompresí. Kvůli obtížím v zažívacím systému může nastat bolest ve střevech..

Pokud máte obavy z bolesti v podbřišku, měli byste si pozorně poslechnout své pocity. Bolest na stranách břicha, která se mění se změnou polohy těla, může být spojena s výrony dělohy. Bolest v oblasti ochlupení je nejčastěji důsledkem symfýzy. Ale pokud jsou pocity intenzivní, pokud necharakteristická bolest narušuje, pokud žaludek bolí vážně po 30 týdnech těhotenství, poraďte se s lékařem.

Nezbytný výzkum. Analýzy

Těhotenství 30, 31 týdnů - čas na relativní odpočinek z analýz. S největší pravděpodobností budete muset projít pouze standardními testy - krev, moč. Pokud chcete v tuto chvíli pořídit fotografii, můžete projít ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství. Opět můžete vidět své dítě, rysy obličeje jsou již jasně viditelné, mnoho matek říká, že můžete dokonce vidět, který rodič dítě vypadá.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mám 30 týdnů těhotenství. V tuto chvíli lze provést 3D ultrazvuk?

Ano můžeš. Ultrazvuk je pro plod naprosto bezpečný, takže pokud chcete pořídit fotografii dítěte - je to možné.

Je normální, když se propouštění ve 30. týdnu těhotenství mírně zvyšuje?

Během těhotenství, zejména ve třetím trimestru, se může výtok skutečně zvýšit, ale musí být průhledný, tekutý. Pokud se objevila atypická barva, vůně nebo konzistence, stojí za to se obrátit na gynekologa a případně na nátěr.

Je sex přijatelný po 30 týdnech těhotenství??

Pokud těhotenství postupuje normálně a nehrozí žádné ohrožení, je to celkem přijatelné. Psychologové poznamenávají, že v pozdějších stádiích těhotenství se sexuální vztahy stávají vynalézavější díky skutečnosti, že normální držení těla je nepříjemné. Partneři by se měli vyvarovat póz, u kterých existuje riziko zploštění jejich břicha..

Mám 30 týdnů těhotenství, pánevní prezentaci. Stojí za to se obávat, nebo se poloha plodu může stále měnit?

Po 30 týdnech těhotenství se poloha plodu může opravdu změnit, ale dítě již má malý prostor pro volný pohyb, takže v takové době často musíte polohu změnit, je třeba provést speciální cvičení. Diskutujte o tom se svým lékařem..

30 týdnů těhotenství

30 týdnů těhotenství od početí - 32 porodníků

Doba 30 týdnů těhotenství je 32 porodních. Zůstane pouze 6 týdnů a váš plod bude považován za plnohodnotný a porod je absolutně bezpečný. Zůstává to trochu vydržet.

Pocity a pocity budoucí matky po 30 týdnech - jak si nechat ujít gestózu

Čím delší je těhotenství, tím vyšší je pravděpodobnost vývoje gestózy - jedná se o nebezpečnou patologii, která se projevuje křečemi, ztrátou bílkovin v moči, výrazným otokem a velmi vysokým krevním tlakem.

Gestóza vede k závažné dysfunkci životně důležitých orgánů a systémů těla. Trpí centrální nervový systém, srdce, krevní cévy, ledviny, játra a také „místo dítěte“ a krevní zásobení. Často s pozdní toxikózou na ultrazvuku je diagnostikována časná zrání placenty a fetoplacentální nedostatečnost..

Tato komplikace těhotenství, mimochodem, může nastat během porodu, a dokonce i nějaký čas po něm, je často příčinou úmrtnosti matek a dětí. U žen, které podstoupily gestózu, je navíc v budoucnu pravděpodobnější chronická onemocnění ledvin a hypertenze. A každé 3-4 děti narozené s touto patologií matce mají zpoždění ve fyzickém a duševním vývoji v důsledku nitroděložní hypoxie.

První týdny tzv. Pozdní toxikózy těhotných žen jsou často asymptomatické. Testy ho však již rozdávají a lékař si určitě všimne následujících příznaků.

1. Edém a významný nárůst hmotnosti. Normálně to není více než 400-500 gramů týdně.

2. Bolest hlavy. Častěji v oblasti chrámů a krku. Nezaměňujte to s běžnou migrénou nebo s takzvanou bolestí napětí.

3. Zrakové postižení. Před očima se může objevit závoj, mouchy, tečky blikají. Ztráta vizuálních polí znamená, že člověk vidí jen částečně. V tomto případě je nutná konzultace s oftalmologem. Lékař by měl vyšetřit fundus - jsou nějaké změny. A pokud ano, možná budete muset mít císařský řez mnohem dříve, než se očekávalo datum narození.

4. Snížená produkce moči. Pokud budoucí matka náhle sníží počet močení - to je špatné znamení. Všimli jste si toho doma? Zkuste měřit, kolik denně pijete a vylučujete. Pokud dojde k významnému rozdílu, okamžitě vyhledejte lékaře. Jsou to otoky, možná skryté.

5. Bolest v pravé hypochondrii. Pocit těžkosti nebo ostré bolesti.

6. Protein v moči. Pokud byl protein detekován ve významném množství rutinní analýzou moči - více než 0,2 - 0,3 g - je předepsáno provést denní proteinový test. Během dne žena močí výhradně v jednom kontejneru. Poté vše promíchá a prochází ve sklenici tzv. „Střední“ moč. A pokud opět dojde ke zvýšení - to se již nazývá proteinurie. Je nutná podrobná studie. S největší pravděpodobností to bude dostatečný důvod hospitalizace na oddělení patologie těhotenství.

7. Zvýšený krevní tlak. Maximální normální tlak je 140 až 90. A pak, s těmito čísly, se ženě doporučuje užívat tlakové pilulky zvané „Dopegit“..

8. Nevolnost, zvracení, svědění kůže. Nesouvisí s alergickou reakcí, střevní infekcí, otravou, žaludečními chorobami. Tato symptomatologie je variantou normy pouze v prvním trimestru.

9. Obtížné nazální dýchání mimo virovou infekci a bez jakýchkoli jiných respiračních příznaků. Pokud tento příznak gestózy existuje sám o sobě, neexistují žádné další popsané výše, pak to není gestóza, ale tzv. Rinitida těhotných žen - dočasný jev, který nevyžaduje aktivní léčbu..

Zřejmé příznaky gestózy z pohledu lékaře jsou následující:

 • silné otoky obličeje, často polovina;
 • kašel, chraplavý hlas (kvůli otoku nosohltanu);
 • znatelná porucha nálady (nedostatečnost, slza, hněv atd.);
 • problémy s řečí, nezřetelná slova;
 • sluchové postižení;
 • cyanóza kůže;
 • fyzická aktivita;
 • zimnice, porušení termoregulace.

Léčba gestózy, zejména nefropatie 2. až 3. stupně a preeklampsie, se provádí výhradně v nemocnici. Sanitka je magnézia. Žena také dostává antibakteriální léky (pokud se vyskytne problém s ledvinami, zánětlivý proces), Nifedipin na tlak (lék je účinnější než Dopegit), antikonvulziva a silná sedativa (Relanium)..

Pokud se vyskytnou problémy na plodu, monitoruje se jejich stav: pravidelně se provádí ultrazvukové vyšetření, placenta se sleduje na známky významné retardace intrauterinního růstu, příznaků nedostatku kyslíku.

Co se stane s plodem po 30 týdnech od početí

Vizuálně je dítě připraveno k narození. Navenek - to je skutečné dítě. Jen trochu. Na hlavě jsou pigmentované obočí, řasinky, vlasy. Nadýchané chloupky nebo lanugo téměř úplně vypadly. V době narození zůstanou v malém počtu pouze na zádech a na bedrech.

Hmotnost po 30 týdnech a později, po 31 týdnech těhotenství, je asi 1800-2000 gramů. A růst je asi 45 cm. Od této chvíle bude váha výrazně předjímat rychlost růstu. Hmotnost se zvýší 2krát více, ale růst není větší než 10 cm.

Mimochodem, o váze dítěte. Do jisté míry to záleží na výživě matky a jejím přírůstku na váze. U matek, které jedí hustě, zejména sladké a moučné, a které v důsledku těhotenství získají asi 20 kg, se rodí děti obvykle o hmotnosti asi 4 kg nebo více. A pro ty matky, které jedly správně a získaly asi 10 kg - 3-3,2. Tří kilogramové dítě se rodí mnohem snáze než čtyř kilogramové dítě.

Děti s vícenásobným těhotenstvím mají obvykle nižší hmotnost. To je však zcela normální, pokud lékař nevidí jejich nitroděložní zpomalení růstu. Mimochodem, na tomto ultrazvuku lékař nutně porovná všechna fetometrická data dětí a program vypočítá jejich hmotnost. To poskytne informace o tom, zda je nebo není fetofetální syndrom.

A s vícenásobným těhotenstvím as jedním plodem je nutně prováděna Dopplerova studie. Pokud existuje dokonce malá odchylka průtoku krve od normálu, je předepsána druhá studie nebo CTG.

Fetometrie plodu je následující:
BPR - 75 - 89 mm;
LZ - 95-113 mm;
Výfukové plyny - 283–325 mm;
Chladivo - 258 - 314 mm;
BK - 56-66 mm;
PC - 52-62 mm;
KP - 45-53 mm;
KG - 52-60 mm.

S trojrozměrným nebo čtyřrozměrným ultrazvukem můžete vidět oči dítěte. Je pravda, že budou uzavřeny, protože není pohodlné udržovat je otevřené ve vodě. Ale i když jsou oči dítěte zavřené, neznamená to, že spí. Podle povahy jeho pohybů a srdečního rytmu určí lékař, zda je dítě v současné době vzhůru nebo odpočívá.

Barva duhovky je stejná pro všechny děti, tmavě šedá nebo blíže k modré. Vlastní barva očí bude jasná několik měsíců po narození.

Ultrazvuk ve 4D módu je výhodný, protože lékař a maminka mohou vidět, co se stane plodu za třicet týdnů, jak trénuje polykáním plodové vody, saje prst, „hraje“ s pupeční šňůrou.

Dítě pomalu přibývá na tuku. A jeho kůže již není průhledná.

Roste uvnitř matky, nejen dítěte, ale také placenty. Zvyšuje se tloušťka a pomalu „stárne“. Ale to je naprosto normální. Protože právě postupné zrání způsobuje začátek práce ve správný čas. Nyní je norma 0-1 stupeň zralosti. Ale některé ženy už mají vteřinu. A to je také varianta normy, pokud jsou dopplerovské hodnoty dobré.

Pokud dítě leží na nohou - cvičení a vnější porodnická zatáčka

Je plod nad hlavou? Pak je čas začít dělat speciální cvičení a požádat dítě, aby zaujalo správné místo.

1. Lehněte si na záda na tvrdém povrchu, pokud to pro vás není obtížné - na podlaze. Ohněte si kolena, položte nohy dolů. Zvedněte pánev. Zůstaňte v této poloze tak dlouho, jak jen můžete, v ideálním případě čtvrt hodiny. Můžete ji opakovat několikrát denně, pokud nevyvolá nastávající matku v tuto dobu, ve 30 gestačních týdnech těhotenství, nepohodlí a hypertonicity dělohy. Ženy, u nichž existuje riziko předčasného porodu, by měly být konzultovány s lékařem o možnosti provedení těchto cvičení..

2. Lehněte si na tu stranu, na její stranu je zadní část dítěte. Je snadné určit dotykem nebo pozorností, kde obvykle cítíte pohyb (to je opačná strana vzadu). Ohněte si kolena a co nejblíže k břiše. Pomocí prstů poklepejte na spodní břicho, zatímco ležíte.

3. A to už není cvičení, ale něco jako lidový způsob, jak přimět dítě k tomu, aby zaujalo správné postavení - je třeba zahrnout příjemnou klasickou hudbu na úrovni dělohy nebo požádat otce, aby tam s dítětem hovořil.

Existují různé názory na účinnost těchto cvičení. Mnozí v ně nevěří a nevěří. Ale navzdory tomu děti dříve či později téměř všechny směřují dolů, jak to příroda zamýšlela. Děloha má tvar obrácené hrušky, proto je pro ně výhodnější ležet hlavou dolů. Kromě toho je hlava dítěte těžší, takže spěchá dolů. Problémy s prezentací, které nelze vyřešit žádnými cviky a přesvědčením, jsou spojeny s úplnou prezentací placenty, nadměrné fetální hlavy (pokud je hydrocefalus), děložního nádoru nebo jeho malformací, které neumožňují zaujmout požadovanou polohu..

Pokud do 36. porodnického týdne (34 od početí) plod ještě není v prezentaci hlavy, některé ženy se rozhodnou o porodnictví. Jedná se o takový postup, během kterého lékař pomocí svých rukou obrací dítě z gluteal pozice na hlavu hlavu. Žena se tak dokáže vyhnout mnoha problémům při porodu a císařském řezu, což je nevyhnutelné v případě, že se narodí chlapec.

Postup je možný, pouze pokud jsou splněny následující podmínky:

 • gestační věk nejméně 36-37 porodnických týdnů;
 • pouze jeden plod v děloze, s vícenásobným těhotenstvím, není provedeno porodnické otočení;
 • spodní část je pohyblivá - hýždě dítěte nejsou v pánvi příliš nízká;
 • žena má normální množství plodové vody, protože s oligohydramniemi existuje vysoká pravděpodobnost poranění plodu během zákroku a u polyhydramidů existuje vysoké riziko brzkého návratu dítěte zpět do pánevní polohy, i když je porodnické otočení úspěšně dokončeno;
 • hlava je v ohnuté poloze.

Vnější porodnický obrat je kontraindikován, pokud:

 • plodová voda již odešla;
 • existují kontraindikace pro zavádění léků, které uvolňují dělohu, tj. tocolytika;
 • existují indikace pro provedení císařského řezu (rotace nedává smysl);
 • u plodu je diagnostikována vývojová abnormalita;
 • existují defekty ve struktuře dělohy;
 • prodloužení polohy hlavy;
 • vícenásobné těhotenství.

Zákrok se provádí výhradně v porodnici po kompletním vyšetření a ultrazvuku. Zdravotní stav dítěte by měl být dobrý.

Během porodu se ženě injekčně podávají tokolytika, takže děloha zůstává uvolněná a nereaguje na činnosti lékaře ani na záznam CTG. Pokud během manipulace dojde ke zhoršení srdeční frekvence plodu, ke krvácení nebo výtoku plodové vody, zastaví se okamžitě a v případě potřeby se žena dostane..

Lékař provádí revoluci plodu pomocí obou rukou - jednu položí za hlavu plodu a druhou drží pod hýždě. Dále se dítě točí. V tomto procesu může mít žena nepohodlí, ale není významné.

Do jednoho dne po manipulaci je stav těhotné ženy a jejího dítěte sledován v nemocnici a poté propuštěn.

Pokud pokus nebyl úspěšný, lze jej opakovat i bez kontraindikací.

Rh-negativní ženy se mohou otěhotnět pouze se zavedením anti-Rhesus imunoglobulinu.

30 týdnů těhotenství, boj proti únavě (video):

30 týdnů těhotenství bojujeme s únavou

Poradenství nastávajícím matkám o pobytu v nemocnici

Protože v tomto období čeká třetí plánovaný ultrazvuk na každého, to je pravděpodobnost následné hospitalizace. Gynekologové to často hrají bezpečně a přímo nastávajícím matkám trochu pozorují a dostávají léčbu na oddělení patologie těhotenství (OPB). Důvodem je obvykle podezření na retardaci intrauterinního růstu, gestózu nebo hrozbu předčasného porodu.

Pokud jste odvedeni do nemocnice, nebuďte naštvaní. OPB je zvláštní svět, ne docela nemocniční, dokonce byste mohli říci. Tam určitě najdete přátele. Pokud budete mít štěstí, přátelství bude na mnoho let.

Takže, abyste se v nemocnici cítili pohodlněji, nezapomeňte přinést:

 • hygienické potřeby (zubní pasta, kartáč, toaletní papír, mýdlo, ručník);
 • nádobí (pár talířů, hrnek, polévková lžíce a čajová lžička, vidlička);
 • župan a noční košile;
 • pantofle (nejlépe guma).

Ložní prádlo a přikrývky v nemocnicích se obvykle vydávají. Ale můžete si s sebou vzít polštář pro těhotné ženy, pokud jste na to zvyklí.

A samozřejmě nezapomeňte na technická zařízení - mobilní telefon, tablet, notebook s přístupem na internet vám nedovolí nudit se, pokud se najednou ocitnete na oddělení samostatně.

30 týdnů těhotenství

30 týdnů těhotenství je velkým úspěchem pro budoucí matku a velká část ujeté vzdálenosti před výskytem dítěte není lehká. Dítě uvnitř je prakticky formováno, již má všechny dovednosti a reakce nezbytné pro život. Od tohoto období může žena jít na mateřskou dovolenou a připravit se na nadcházející narození.

Obsah

Úvod

30. týden těhotenství odpovídá době, kdy žena chodí na mateřskou dovolenou, protože od této chvíle musí věnovat veškerý svůj čas přípravě na narození dítěte. Třicet týdnů je považováno za porodnický sedmý a půl měsíce. V tomto okamžiku by měla žena přibírat na váze od 7 do 9 kilogramů..

Nyní dítě aktivně trénuje plíce a připravuje se na narození. Pokud se v tomto období narodí, má téměř stoprocentní šanci zůstat naživu.

30 týdnů těhotenství: co se děje pocity

Děloha v této době již výrazně vzrostla a výška jejího dna je 30 centimetrů. Budoucí matka má nejen zvýšení břicha, ale také zvýšení objemu boků, hrudníku a pasu. Žena začíná aktivně přibývat na váze, což negativně ovlivňuje páteř a dolní končetiny.

Ve třiceti týdnech maminka začne jasněji cítit, jak se dítě třese. To se stane, když spí a škytá. Vzhledem k tomu, že děloha tlačí na bránici, žena si stěžuje na potíže, mělké dýchání a dušnost.

Nyní tělo produkuje sekreční prvky, které zabraňují děložnímu tónu, což pomáhá vyhnout se předčasnému porodu. Vedou také k uvolnění střev, a tedy k zácpě. V důsledku mačkání dělohy žaludku dochází k pálení žáhy.

U mnoha matek s dlouhodobým ležením na zádech je vymáčknuta spodní vena cava, což vede k tinnitu, závratě a ztrátě vědomí. Žena nemusí nic cítit, ale je třeba mít na paměti, že se snížením průtoku krve v důsledku sevření začne dítě trpět, vyvíjí hypoxii a srdeční frekvence klesá téměř o polovinu. Proto, aby se tomuto problému zabránilo, měla by žena spát na boku a držet mezi nohama polštář.

Nastávající matka pociťuje v bederní oblasti těžkost a křeče v dolních končetinách, které v noci znepokojují hlavně. Z důvodu jejího velkého břicha je pro ženu obtížné a nepohodlné spát. Nemůžete spát dlouho na břiše a nestojíte na zádech kvůli vena cava, musíte si jen odpočinout na boku, ale to není vždy pohodlné, takže od třicátého týdne bude budoucí matka mít problémy se spánkem.

Co hledat

V této fázi by měla být zvláštní pozornost věnována těm ženám, které jsou ohroženy konfliktem Rhesus. Chcete-li se v této době vyhnout problémům a vyloučit možnost, že se u dítěte vyvine hemolytické onemocnění, měli byste začít užívat speciální léky, které vám předepíše gynekolog.

V období třiceti týdnů začíná žena pociťovat kontrakční kontrakce, i když se mohou objevit o dva týdny dříve. S jejich pomocí je děloha připravena na nadcházející narození. Kontrakce by neměly být bolestivé a prodloužené. K odstranění nepohodlí během jejich vzhledu stačí jemně masírovat žaludek. Ačkoli dítě cítí stahující se dělohu, je pro něj absolutně neškodná, protože je obklopen plodovou vodou, která slouží jako jakýsi štít.

Vnější změny po 30 týdnech těhotenství

Po třiceti týdnech dítě začne růst velmi rychle a získává hmotu. Proto i pro matky, jejichž žaludek byl relativně malý, začíná růst těsně před očima a přináší ještě větší nepohodlí než dříve.

V důsledku zvětšení dělohy začínají bolet dolní část zad a dolní končetiny. Objeví se křečové žíly a strie. Aby se zabránilo vzniku strie, měla by se o břicho začít starat již od prvních týdnů těhotenství, přičemž do něj vtírá speciální kosmetiku od strie.

Nosit obvaz pro nastávající matky pomůže zmírnit bolesti zad a můžete zabránit expanzi křečových žláz tím, že budete večer otírat speciální venotonikou večer, večer.

30 týdnů těhotenství: Hrozby a problémy

Ve třiceti týdnech matky často pociťují bolest a nepohodlí. Ve většině případů jsou bederní oblast, dolní končetiny a oblast břicha bolestivé. U všech těhotných žen se vyskytuje mírné algy, což je po dobu těhotenství naprosto normální. Když je však posílen, měl by být trpělivý, měl by se okamžitě obrátit na specialistu.

Vaginální výtok ve 30 týdnech těhotenství

Normálně by vaginální sekrece měla mít střední hojnost, jasný nebo bělavý odstín, jednotnou konzistenci a nedostatek zápachu.

Pokud se výtok stal příliš kapalným, objevily se v nich vodnaté nebo krevní nečistoty, je naléhavě nutné kontaktovat prenatální kliniku, protože to jsou příznaky problémů s tělem matky nebo dítěte.

Předčasné narození při 30 týdnu těhotenství

V této době, s problematickým průběhem těhotenství, může začít předčasný porod. Pokud je to možné, gynekologové se snaží tomuto procesu zabránit a umožňují matce informovat dítě před datem splatnosti. Pokud jim však nelze zabránit, podstoupí žena císařský řez a dítě je umístěno do ošetřovatelské jednotky.

Aby dítě přežilo, je mu poskytována nezbytná péče a pečlivý lékařský dohled, díky kterému je jeho tělo připraveno na nezávislý život.

Vývoj gestózy (pozdní toxikóza) po 30 týdnech těhotenství

Pokud by budoucí matka měla v tuto chvíli závažné otoky, může naznačovat nástup gestózy.

Jak žena chápe, že je čas obrátit se na specialistu? Tělo začne hromadit velké množství tekutin, což se stane patrným do třiceti týdnů, pokud budete věnovat pozornost vnějším příznakům. Nejprve si těhotná žena všimne, že její hmotnost začala překračovat přípustné normy a hmotnostní přírůstek je mnohem rychlejší, než se očekávalo.

Žena si všimne, že se nedávno uvolněné a pohodlné boty stísnily, její prsty začaly bobtnat zejména ráno, takže musela odmítnout nosit prsteny. Pak jsou silné otoky, které nelze přehlédnout. Dolní končetiny trpí jako první..

Pokud při stisknutí holeně nezmizí důlek okamžitě z tlaku, je čas vydat alarm.

Kromě těžkých otoků se objevují bolesti hlavy, fotofobie, závratě, nevolnost a zvracení. Pokud nebudou včas přijata opatření, může toto onemocnění vést k úmrtí matky i dítěte.

Pokud existuje nejmenší podezření na gestózu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

30 týdnů těhotenství: vývoj plodu

Dítě stále roste a získává masu, informující maminku se sebevědomými chvěními o jejím dobrém zdraví. Ve třicátém týdnu těhotenství je dítě prakticky formováno a liší se od novorozence pouze co do velikosti. Mnoho dětí už do této doby odvrací hlavu dolů a připravuje se na jejich narození.

Pokud se dítě ještě nepřevrátilo a je ve špatném postavení, má stále možnost zaujmout požadované místo, ale je již mnohem menší než dříve. Velikost dítěte je již tak velká, že je obtížné převrátit se uvnitř dělohy a prakticky nezmění svou polohu.

Velikost ovoce lze nyní porovnat s melounem. Váží 1400 gramů a má výšku 38 centimetrů. Pokud je dítě velké, jeho hmotnost může dosáhnout až 1600 gramů. Obvykle jsou chlapci větší než dívky, i když to může být naopak.

V této fázi hlava dítěte dále roste v důsledku zvýšení objemu mozku. Chování drobků a jejich reakce na okolní svět jsou již téměř stejné jako chování novorozeneckých novorozenců. Kostní struktury lebky a jejich klouby jsou vysoce flexibilní. To je nezbytné, aby dítě mohlo procházet porodním kanálem rychleji a snadněji..

Oči plodu jsou otevřené, dobře reagují na světlo, které prochází kůží a děloží. Dítě mrkne a když je ve stavu spánku, zavře oči. Už měl řasy a naučil se rozlišovat mezi tmou a světlem a měl představu o tom, co se děje venku.

Jak se velikost mozku zvětšuje, zvyšuje se jeho hmotnost a počet stočení. Ale i přes to se hlavní funkce mozku bude vyvíjet po narození. Během vývoje drobků v děloze je mícha a další části centrální nervové soustavy zodpovědné za její životně důležitou činnost.

Dítě už může hodně udělat sám

Protože mozek již může regulovat teplotní ukazatele dítěte, dítě ztrácí své původní vlasy a mazivo, které dříve zakryly tělo, chrání je a ohřívá. Tyto chloupky však vždy nezmizí, velmi často zůstávají po narození v oblasti ramen a zad. Po narození zmizí asi po týdnu.

Dítě už dýchá samo. To lze vidět na monitoru ultrazvukového přístroje. Jeho hrudní koš se snižuje a zvedá tím, že provádí taková dechová cvičení zaměřená na posílení svalů a rozvoj plicní tkáně. Pokud dítě nevdechlo plodovou vodu, pak se jeho plíce nemohly vyvinout a nedostal dostatečný objem odhalení, což je nezbytné pro normální dýchání po narození.

Játra dítěte v této fázi intenzivně hromadí železo, které bude nezbytné pro dítě v prvním roce života pro normální proces krvetvorby.

V této fázi těhotenství je placenta již maximálně vyvinuta a má tloušťku až 48 milimetrů. Její cévní síť funguje normálně a dosud neexistují žádné známky stárnutí. Fetoplacentální krevní tok plně zajišťuje krevní zásobení dítěte a dodává mu všechny potřebné látky.

Pohyby plodu po 30 týdnech těhotenství

Pohyby dítěte v této době jsou již velmi dobře pociťovány a někdy způsobují, že se budoucí maminka cítí nepříjemně, zejména když se dítě otřese v oblasti jater a dolní dělohy. Přesto, že je dítě ve stísněném prostředí, má stále příležitost házet a otočit se, takže většina dětí se v tuto chvíli obrátí vzhůru nohama.

Před narozením dítěte by maminka měla spočítat počet pohybů, zejména když je plod příliš aktivní. Do dvanácti hodin by měla žena cítit nejméně 10 pohybů dítěte a během spánku alespoň 4 pohyby za hodinu.

30. týden těhotenství: Výzkum a analýza

V této době musí žena podstoupit mnoho výzkumů, protože jsou nezbytné pro pokračování na mateřské dovolené. Budoucí matka bude poslána na obecný močový test, podle kterého může odborník určit vyvíjející se gestózu a obecný krevní test, který umožní určit nepřítomnost nebo přítomnost anémie.

U těhotných žen se za normální ukazatel považuje mírně nižší hladina hemoglobinu, ale pokud se jeho hladina výrazně odchyluje od normy, měla by být přijata opatření, protože tato podmínka je pro plod i matku extrémně nebezpečná..

Rovněž těhotná žena bude muset podstoupit biochemii krve, analýzu krevního séra na hepatitidu, syfilis, HIV a projít koagulogramem pro koagulaci vitální látky.

V případě potřeby budou předepsány testy na hormony a CTG.

Ultrazvuk po 30 týdnech těhotenství

Plánovaný ultrazvuk se provádí po dobu třicet až třicet dva týdnů. V této fázi se provádí hodnocení hmotnosti a růstu dítěte, stupně vývoje jeho orgánů, výšky děložního pozadí, jeho velikosti a stavu myometrické vrstvy. Stupeň placentární zralosti a množství plodové vody.

Pokud v tuto chvíli dítě ještě neodbočilo hlavu, neměli byste si dělat starosti. Když maminka provede řadu speciálních cvičení, může ho změnit.

Výživa po dobu 30 týdnů těhotenství

Stejně jako v předchozích týdnech těhotenství by maminka měla konzumovat správné a zdravé jídlo, často v malých dávkách..

Z stravy je nutné vyloučit:

 • Horké nápoje, populace ryb a sladkosti, zejména čokoláda.
 • Gynekologové žádají těhotné ženy, aby ho nejedly vůbec, protože ovlivňuje kontraktilitu svalů a může způsobit děložní tonus. Ale pokud to opravdu chcete a je nemožné to odmítnout, před obědem můžete jíst několik plátků hořké čokolády.
 • Je lepší nepít přírodní nebo instantní kávu ve třetím trimestru, protože může zvýšit krevní tlak a negativně ovlivnit zdraví člověka..
 • Minimalizujte své menu by měly být produkty obsahující živočišné tuky, které jsou klobásou a sádlo. Nepředávají tělu žádné výhody a vedou k sadě dalších liber..
 • Použití luštěnin vede k fermentaci v žaludku a procesu tvorby plynu, v důsledku čehož nadýmání, které již mučí většinu budoucích matek, a pokud se použije, povede k jeho posílení..
 • Musíte odmítnout rychlé občerstvení, lehká jídla a příliš časté občerstvení, škodlivé produkty.

Po dobu třiceti týdnů musí být v nabídce obiloviny. Pomáhají zlepšovat trávení díky vysokému obsahu komplexních uhlohydrátů v nich. Navíc těhotným ženám dodají energii, kterou skutečně potřebuje.

Zahrnout do stravy by měla být čerstvá zelenina a ovoce, hnědý chléb z celozrnné mouky, nikoli mastné ryby a maso, mléko a kyselé mléko, které jsou bohaté na vápník, nezbytné pro mámu a dítě. Nezapomeňte také na rostlinný olej, pomocí kterého můžete připravovat saláty z čerstvé zeleniny a ovoce.

Je nutné jíst často, v malých porcích a ujistěte se, že nabídka obsahuje teplá jídla.

30 týdnů těhotenství: doporučení gynekologů

Aby bylo toto období snazší a máma neměla žádné potíže, je třeba dodržovat tato doporučení:

 • Aby se snížilo nepohodlí v dolní části zad způsobené zvětšením břicha a posunem v těžišti, je nutné nosit obvaz pro nastávající matky a provádět speciální cvičení k rozvoji páteře a krku.
 • Pro střevní bolest vznikající z nahromadění plynů byste měli vzít odvar kopru, který tento nepříjemný stav usnadňuje nejen u kojenců, ale také u dospělých. Abyste se tomuto problému vyhnuli, musíte dodržovat dietu odstraněním sladké sody a fazolí z nabídky, které vedou k nadýmání.
 • S bolestmi hlavy byste se měli často uvolnit a naučit se relaxovat. Těhotné ženy nesmí pít prášky na bolesti hlavy, takže si můžete pomoci poslechem uklidňující hudby, relaxace a meditace..
 • Aby se zlepšil jeho stav, získejte další poplatek za energii a donutte dítě, aby si vzalo pózu nezbytnou pro zrození světa, pokud to ještě nepřijal, měli byste jógu pod dohledem trenéra.
 • Aby se předešlo výskytu strie, je nutné od samého začátku plodení plodu začít používat speciální kosmetiku, která zabrání jejich vzhledu. Mohou být nahrazeny běžným olivovým olejem, zvlhčují pokožku a dodávají jí elasticitu.
 • Chcete-li se vyhnout mačkání vena cava, musíte spát ne na břiše, ale na vaší straně, držet malý polštář mezi nohama.
 • Pokud žena cestuje, musí si vzít s sebou všechny lékařské doklady pro případ možného předčasného porodu.
 • Aby nedocházelo ke srážení krve, které se každý den zvyšuje, musíte pít více tekutin.
 • Chcete-li se zbavit nepohodlí v bederní a migréně, měli byste se přihlásit do bazénu. Plavání dobře pomáhá řešit tyto problémy..
 • Pro přípravu porodního kanálu pro dítě, které se má narodit, pro usnadnění kontrakcí a zotavení po porodu rychle, musíte denně provádět cvičení Kegel pro vaginální svaly.

Dietní doporučení

A poslední věcí, o kterou se musí budoucí máma postarat, je zařazení produktů obsahujících železo do nabídky, které pomohou udržet hladinu hemoglobinu na normální úrovni. Musíte jíst jablka, játra a špenát, mají hodně železa, které je zodpovědné za přepravu kyslíku tkáňovými strukturami a orgány z matky na dítě.

Aby nedošlo k slabosti, problémům se zuby, kostmi a necitlivosti končetin, měl by být gynekolog požádán o to, jaké potraviny mají být ve stravě zahrnuty, takže poslední trimestr přináší zdraví a energii, a nikoli slabost a apatii, jak se to děje u některých matek.

Můžete také zjistit, jaká doporučení gynekologové dávají do 31 týdnů těhotenství, jak se vyvíjí dítě, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období a jaké hrozby mohou vyvstat. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

Sex po 30 týdnech těhotenství

Intimní vztahy ve třicátém týdnu jsou nedílnou součástí života budoucí matky. Pokud gynekolog nezakazuje sex, mohou a měli by být praktikováni, vyhýbají se pózám, které vyvíjejí tlak na žaludek.

Blízkost může být kontraindikována při placentární prezentaci, hrozbě předčasného porodu, vícenásobného těhotenství a polyhydramnios. V těchto případech je možné se navzájem potěšit alternativními metodami bez pohlavního styku, protože neexistují kontraindikace pro orgasmus.

Závěr

Před narozením drobky zbývá o něco déle než dva měsíce. Chcete-li distribuovat svůj čas a energii, musíte si naplánovat čas před a po porodu, v tomto případě nebudou problémy s jeho nedostatkem.

30 týdnů těhotenství

Velikost plodu po 30 týdnech těhotenství lze porovnat se zelím nebo cuketou.

Váš lékař zkontroluje otoky a křečové žíly na nohou..

Když pálení žáhy, musíte se vyhnout kořeněné a kořeněné jídlo, nejíst před spaním.

Když ležíte, držte nohy vzhůru.

Kupte si speciální urogynekologické vycpávky.

Slyší, jak mluvíte a zpívá. Když je dítě aktivní, můžete pohladit žaludek.

Sbírejte sáček, kterým půjdete do porodnice. Nechte vše připravit předem.

Co se stane ve 30. týdnu těhotenství?

Třicet týdnů těhotenství je čas, kdy je čas zařídit mateřskou dovolenou. Gynekolog vás zve na další vyšetření a předepíše spoustu testů. Dítě stále rychle roste. Máma je stále těžší a těžší se vypořádat s domácími pracemi, je těžké stát po dlouhou dobu, během spánku nemůže najít pohodlnou polohu.

30 týdnů je kolik?

Třicet týdnů porodnictví je 28 týdnů plodu (od početí).

Třicet týdnů těhotenství plodu je 32 týdnů těhotenství.

Jste těhotná šest měsíců a dva týdny.

Co se stane s dítětem?

Délka jeho těla dosahuje 40 cm, hmotnost - 1,3 kg. Stále rychle roste..

Snad největší změny v této době nastanou v nervovém systému. Mozek roste ve velikosti, meandry v jeho velkých hemisférách stále více vynikají. Dítě může zaměřit své vidění, ale jeho oči mohou vidět pouze předměty, které nejsou dále než několik centimetrů. Pokud by teď vaše ruka mohla být vedle dítěte, mohl by vás chytit prstem. Po narození to určitě udělá, a to vícekrát.

Tuková vrstva pod kůží dítěte roste, s každým týdnem se stává stále baculatější. Od této chvíle může nervový systém a tuk účinně udržovat optimální tělesnou teplotu dítěte, takže tenké chloupky, které dříve zakrývaly jeho pokožku - lanugo - se staly zbytečnými a vypadávaly. Některé z nich mohou přetrvávat v době narození na zádech a na bedrech.

Po 30 týdnech těhotenství se kostní dřeň stává červenou kostní dření. Dříve byly do produkce krve zapojeny hlavně jiné orgány, zejména slezina a játra..

Nyní je dítě obklopeno asi litrem plodové vody. V budoucnosti, jak dítě roste, se jeho částka sníží.

Co se stane nastávající matce?

Normální přírůstek na váze u ženy po 30 týdnech těhotenství je 8-12 kg. Dno dělohy stoupá 28–32 cm nad ochlupení. Její těžkost je již cítit s mocí a hlavní: nastávající matka se často obává bolesti v nohou a zádech.

Zatímco děloha komprimuje a vytlačuje vnitřní orgány, hormon progesteron uvolňuje jejich stěny. Výsledkem je pálení žáhy, zácpa, hemoroidy, časté močení. Vzhledem k tomu, že děloha zvyšuje břišní orgány, omezují pohyb plic, projevuje se to ve formě dušnosti, pocitu nedostatku vzduchu. Některé ženy se obávají stresové inkontinence moči - malé „úniky“ během těžkého kašle, kýchání a smíchu. Edém se objeví na nohou. Všechny tyto příznaky obvykle zmizí po porodu..

Nevysvětlitelně podivné věci se dějí se spánkem: ve třetím trimestru mnoho žen nemůže v noci usnout, sny se nějak diví. To je způsobeno hormony a pocity. V důsledku nedostatku spánku se nastávající matka neustále cítí unavená, zlomená.

Pravidelně se vyskytují tréninkové zápasy Braxton-Hicks. Obvykle netrvají dlouho, opakují se po 4-5 hodinách a objevují se ve formě tažných pocitů v břiše, dolní části zad. Pokud jsou silné, doprovázené nepříjemnými pocity a nepřestávají dlouhou dobu, musíte vyhledat lékařskou pomoc.

Jaké studie je třeba provést po 30 týdnech těhotenství?

Ve třicátém týdnu těhotenství vás gynekolog pozve na sedmé naplánované vyšetření. Jako vždy změří obvod břicha, výšku děložního pozadí, krevní tlak, puls a tělesnou teplotu. Lékař dá poměrně dlouhý seznam pokynů pro analýzu:

Obecné testy moči a krve.

Testy na HIV, syfilis, virovou hepatitidu B a C.

Roztěr na flóru a cytologii.

. Od třiceti týdnů těhotenství dělají mateřskou dovolenou

Třicátý týden těhotenství

Kalendář těhotenství vám řekne, jaké naléhavé věci dělat ve 30. týdnu.

Cítit

Třicátý týden těhotenství lze zaznamenat různými pocity v důsledku neustálého růstu dítěte, hormonálních změn a také změn vzhledu. Ženské tělo se připravuje na hlavní událost - porod, a proto se díky rozšíření pánevních kostí cítí bolest v oblasti pubis a pánve. Musí to vydržet, ale při porodu to bude snazší.

Nedostatek kyslíku, dušnost spojená s nadměrným fetálním tlakem na bránici a srdce. Těhotná žena se cítí, jako by jí chyběla vzduch, a její srdeční rytmus zesiluje. To je zvláště patrné po fyzické námaze, dokonce i minimální a, kupodivu, ve vodorovné poloze. Z tohoto důvodu je lepší odpočívat v posteli napůl sedící a polštáře umístit pod záda.

30 týdnů těhotenství je často charakterizováno příznaky zažívacího traktu spojeného se stlačováním střev a žaludku dělohy. Častěji se projevuje zácpou, nadýmáním, pálením žáhy a nevolností.

Pokud těhotná žena nemá chronická onemocnění gastrointestinálního traktu, je možné se s takovými projevy třetího trimestru vyrovnat pouze jedním způsobem - bez přejídání. Musíte jíst docela dost, ale často.

Velmi brzy produkují mléčné žlázy mléko pro drobky, ale prozatím vylučují kolostrum. Nebojte se, pokud je noční košile ráno v oblasti hrudníku vlhká a lepkavá - to je normální. Přesně to, co nemůžete udělat, je vytlačit kolostrum z vaší hrudi.

Co se děje

V důsledku velkého břicha nemůže nastávající matka v posteli najít pohodlnou polohu, takže často dochází k problémům s usínáním a spánkem. Dítě může být v noci příliš aktivní a probudit matku za intenzivního míchání..

Důvodem nespavosti mohou být také neustálé výlety na záchod kvůli stlačení močového měchýře. A těhotná žena je pronásledována myšlenkami a úzkostmi ohledně nadcházejícího porodu. Prvotřídní stav je mučen neznámým, představují si, jak by mělo jít všechno. Zkušené matky prostě vědí, co je čeká, takže se bojí. Šálek bylinné infuze nebo odvar opilý ve večerních hodinách pomůže vyrovnat se se strachem a klidně usnout. Může to být heřmánkový, meduňkový balzám nebo jiné uklidňující byliny.

Kůže do 30. týdne těhotenství hromadí velké množství melaninu, což se projevuje hnědým rovnoměrným pruhem na břiše. Hyperpigmentace, která zmizí po porodu, se objevuje na kůži obličeje, zad, hrudníku, jakékoli části těla - v každém případě jinak.

Pozdní toxikóza ve třetím trimestru těhotenství je pro ženy a děti často nebezpečná. Kromě nevolnosti a zvracení, které je v prvním trimestru způsobeno hormonálními změnami v těle, je v pozdějších fázích spojena se zvýšeným krevním tlakem, onemocněním ledvin, výskytem bílkovin v moči, obezitou a dalšími faktory. Těhotné ženy s preeklampsií jsou hospitalizovány v patologické jednotce těhotenství, jsou tam pod stálým lékařským dohledem.

Třicátý týden známky těhotenství

Mezi charakteristické projevy těhotenství třicátého týdne patří:

 • problémové spaní;
 • vylučování mleziva;
 • cardiopalmus;
 • časté močení
 • dušnost;
 • hyperpigmentace;
 • trávicí problémy;
 • úzkost.

Velmi důležitým příznakem jsou děložní kontrakce Brexton-Hicks, které se objevují spontánně, nejsou doprovázeny bolestí v dolní části zad a břicha. Tréninkové kontrakce - příprava ženského těla na porod.

Pokud jsou kontrakce periodické, s bolestí v břiše, bederní oblasti, s výtokem, který je neobvyklý pro dané období těhotenství, pak byste měli neprodleně konzultovat lékaře - riziko předčasného porodu není vyloučeno.

Vývoj plodu

Do třicátého týdne těhotenství váží plod až jeden a půl kilogramu, růst - 35-36 centimetrů. Malí mají nafouklé tváře, budou jako v narození. Vytvořené vnitřní orgány dobře fungují, až do konce těhotenství se budou zvyšovat. Na hlavě místo pistole (lanugo) rostou vlasy. Lanugo zůstává zatím jen na bedrech a částečně na zádech.

Mozek se neustále zlepšuje. Pohyby dítěte jsou při vědomí, ví, čeho se chce dotknout. Dýchací pohyby jsou jasně viditelné pomocí ultrazvuku. Rodiče si mohou vzpomenout na třicátý týden života plodu a požádat lékaře, aby udělal video a fotografii.

Po 30 týdnech těhotenství se dítě již podobá narozenému dítěti, i když kůže je pomačkaná a červená. Pokud je určen k tomu, aby se narodil k určitému datu, je šance na přežití dítěte poměrně vysoká.

Analýzy

Od 30. týdne těhotenství musí žena každý týden navštívit gynekologa. Lékař zváží, změří krevní tlak a obvod břicha, vyhodnotí srdeční rytmus dítěte, jeho fyzickou aktivitu a objasní stížnosti těhotné ženy. Kromě toho lékař vyhotovuje doklady o mateřské dovolené..

Ve třicátém týdnu těhotenství lékař předepisuje tyto testy:

 • celková krev a moč;
 • krevní biochemie;
 • koagulologické testy;
 • výtěr z pochvy;
 • zadní výsev z děložního hrdla;
 • testy na hepatitidu, HIV a syfilis.

Abdominální parametry jsou důležité, takže pokud neodpovídají 30. týdnu těhotenství, provede se ultrazvukové vyšetření. Dítě mění polohu až do 34 týdnů, ale pak provede menší změny v poloze těla. Proto lékař při každém vyšetření vyhodnotí polohu dítěte. Je možné, že pánevní prezentace stanovená po 30 týdnech těhotenství bude pokračovat až do porodu.

Nejdůležitějším diagnostickým parametrem je množství plodové vody. Zvýšení jeho objemu i snížení může znamenat závažné fetální patologie.

Ultrazvuk ve třicátém týdnu těhotenství

Počínaje 30. týdnem těhotenství (nebo 28 týdnů od početí) je možné poslední screeningové vyšetření.

Jeho hlavní cíle:

 • identifikace malformací, ke kterým dochází pouze v pozdějších stádiích;
 • včasná diagnostika indikací císařského řezu;
 • stanovení stavů ohrožujících těhotenství (ischemicko-cervikální nedostatečnost, hypoxie plodu, intrauterinní infekce).

Ultrazvuk ve 30 týdnech těhotenství se provádí jako součást 3-trimestrálního screeningu. Z dalších studií lze předepsat CTG nebo dopplerografii cév systému matky a plodu.

Výživa a obecná doporučení

Během těhotenství je nutné sledovat výživu. Abyste se vyhnuli nevolnosti, pálení žáhy a nadýmání - přejídejte se. Jezte často ve zlomkových porcích. „Jíst pro dva“ rozhodně není pro třetí trimestr těhotenství. Všechna jídla by měla být připravena bezprostředně před jídlem, nejlépe v páře nebo v troubě.

Vyhněte se soli, rychlým uhlohydrátům, uzenému masu a potenciálním alergenům (med, citrusové plody, čokoláda).

Nezapomeňte pít čistou vodu - litr a půl, v závislosti na ročním období a kontraindikacích (problémy s ledvinami). Od 30. týdne těhotenství dávejte pozor zejména na přírůstek na váze: další libry budou mít nepříznivý vliv na porodu a během těhotenství vytvoří další zátěž pro zažívací a dýchací orgány. Nepijte kávu, konzervované šťávy, limonádu a alkohol.

Intimita po 30 týdnech těhotenství není bez kontraindikací zakázána, ale neměli byste být horliví. Kromě toho se během tohoto období očekává, že těhotné ženy libido sníží.

Pokud máte stále nejasné okamžiky během 30. týdne těhotenství, zeptejte se gynekologa kliniky AltraVita pomocí vyplnění elektronického formuláře na webových stránkách. Vysoce kvalifikovaný odborník nejen odpoví

Články O Neplodnosti