Hlavní Bolest

24 týdnů těhotenství

Již 24 týdnů těhotenství. Vaše dítě neustále roste, zabírá více místa v děloze. Nyní má dostatek prostoru pro pohyb, takže se cítíte velmi dobře.

Toto období těhotenství je důležitým mezníkem v životě dítěte: dosud se zcela nevytvořilo, ale pokud dojde k předčasnému porodu ve 24 týdnech, má dítě s kvalifikovanou lékařskou péčí šanci na přežití. Samozřejmě musíte použít speciální vybavení, protože dítě stále dýchá samo, nemůže udržovat teplotu.

I přes možné nepohodlí spojené s nepříjemnými pocity v žaludku, močovém měchýři a bolesti zad se stále cítíte docela dobře a snadno, obvykle v tuto chvíli matky stále pracují. Uvolněte se více, věnujte maximální pozornost svému zdraví.

Kolik měsíců uplynulo? Šestý porodnický měsíc těhotenství již končí. Dítě aktivně roste, cítíte, jak se jeho pohyby zesilují. Váha dítěte roste a cítíte to velmi dobře. Po 24 týdnech těhotenství je hmotnost plodu přibližně 530 g a jeho výška je asi 21 centimetrů.

Co se děje?

Nyní se vaše tělo přizpůsobí potřebám dítěte, protože hlavní věc je, že dítě je příjemně rostoucí a vyvíjí se. Svou stravu musíte pečlivě zvážit, protože dítě bere všechny potřebné látky pro sebe. Vaše bříško se rozrostlo natolik, že těžiště se postupně posouvá. Můžete zaznamenat zvýšený stres na páteři, bolest. Pokud jste před těhotenstvím šli na sport, vaše tělo se snáze přizpůsobí. Pokud ne, je čas začít praktikovat vhodná cvičení: můžete navštívit jógu pro těhotné ženy, plavecký bazén, speciální gymnastické kurzy.

Břicho se zvětšuje hlasitost a ženy s tenkou pokožkou se již mohou objevit načervenalé pruhy - strie. Nejčastěji se objevují na břiše, boku, hrudi. Je čas začít používat lék na strie. Kůže se stane pružnější, ai když se objeví strie, pak s patřičnou péčí bude méně znatelná a rychle klesá.

Je na čase přemýšlet o tom, kde porodíte, kdo bude s vámi během porodu. Blízký člověk v tomto těžkém období hodně pomáhá. Ne vždy musí být partner při porodu manželem, ale většina otců se chce aktivně podílet na narození dítěte. A samozřejmě, pouze manžel / manželka opravdu pomůže vyrovnat se s obtížemi a učinit zážitek z toho, že dítě bude pozitivní.

Plod po 24 týdnech těhotenství

Na konci druhého trimestru těhotenství jsou již vytvořeny všechny orgány dítěte. a poté dojde k jejich zlepšení. Smyslové orgány se aktivně vyvíjejí. Dítě začíná tvořit chuťové pohárky a dokáže rozlišit chuť jídla, které matka jí. Chutná sladká jídla mohou být již vytvořena, protože všechna děti mají sladkou chuť spojenou s matkou, teplo a klid. Již matčina stravovací preference poskytují stravovací návyky dítěte.

Dítě v tomto gestačním věku spí asi 18-20 hodin denně, jeho denní režim se absolutně neshoduje s jeho matkou. Velmi často i noční doba bdění klesá v noci, a to může způsobit matce potíže se spánkem. Kromě toho jsou pohyby dítěte již znatelně patrné a maminku může snadno v noci probudit.

Toto je období, kdy dýchací systém již má vytvořený bronchoalveolární aparát. Vnitřní povrch alveol má hustou síť kapilár, skrz kterou bude krev nasycena kyslíkem. Povrchově aktivní látka se však dosud nevytvořila - povrchově aktivní látka, díky níž se plíce narovná a při inhalaci se nezhroutí. Tvoření této látky je teprve začátek. S akumulací dostatečného množství povrchově aktivní látky bude dítě schopno dýchat nezávisle, bez pomoci zařízení pro umělou ventilaci plic.

Tvář dítěte je plně tvarovaná a již má charakteristické rysy obličeje. Pokud pořídíte ultrazvukovou fotografii, můžete pochopit, jakého rodiče dítě vypadá. Dítě již vytvořilo řasenku, obočí. Navzdory skutečnosti, že množství podkožní tkáně je stále malé a dítě je hubené, má již pleť téměř jako u novorozence..

Vývoj mozku pokračuje, motorické dovednosti, vestibulární aparát se zlepšuje. Vaše dítě se začíná učit, jak ovládat své tělo: dělá poměrně koordinované pohyby rukama, nohama, může se dotknout jeho obličeje, pupeční šňůry, nohou.

V této fázi těhotenství se tvoří kožní vrstvy a na prstech se objeví charakteristický individuální vzor.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Máminy pocity

Většina nastávajících matek říká, že druhý trimestr těhotenství je nejpříjemnější. Již za toxikózou prvních měsíců se bříško již zvětšilo, ale stále nezpůsobuje matce potíže. S dítětem již dochází k psychologickému kontaktu a vy mu dobře rozumíte. To je doba, kdy si plně užíváte jedinečné období svého života - porodíte dítě.

Ve 24. týdnu těhotenství je vývoj plodu velmi aktivní, již rostl a zvětšená bříško může způsobit nepříjemné a někdy i bolestivé pocity v zádech. Bolest zad je velmi charakteristická pro poslední měsíce těhotenství a nyní byste měli vyvinout veškeré úsilí, abyste si v budoucnu usnadnili svou pohodu. Nezapomeňte nosit obvaz, pomůže to snížit zátěž bederní páteře, podpoří břicho, kromě toho je kůže břicha napnutá méně, svědění a protažení jsou méně pravděpodobné. Určitě navštivte sportovní skupiny pro těhotné ženy - je třeba dobře posílit svaly zad. Plavání poskytuje velmi dobrý účinek - spolu s aktivním tréninkem zadních svalů lis uvolňuje tělo, odpočívá.

Přesto je třeba sledovat vaši hmotnost, protože normální hmotnost matky a dítěte během porodu významně snižuje riziko komplikací. Normálně by se vaše hmotnost v 24 týdnech těhotenství neměla zvyšovat o více než osm kilogramů. Pokud je tento ukazatel větší, je důležité zjistit, zda váha v důsledku otoku přibývá. Pokud si všimnete, že po ponožkách zůstává na nohou znatelný pruh, a pokud se v oblasti dolních končetin vytvoří jamka, poraďte se s lékařem - poradí, jak postupovat, aby se zabránilo otokům.

24. týden dvojčat těhotenství je doprovázen zvýšenou zátěží na matčině těle, protože celková hmotnost dětí je mnohem vyšší než u jediného těhotenství. Pokud je to možné, měli byste jít na mateřskou dovolenou dříve, protože s vícenásobným těhotenstvím je riziko komplikací mnohem vyšší.

Břicho ve 24 týdnech těhotenství

Vaše bříško již výrazně vzrostlo, protože děloha je již 24 centimetrů nad ochlupením. V epigastriu se můžete pravidelně setkávat s nepohodlím, protože děloha komprimuje vnitřní orgány, zvyšuje je, ale celkově se cítíte dobře. Pokud stále pracujete, zkuste přestávky častěji, zahřívejte se, aby žaludek nevytlačoval krevní cévy a dítě dostalo dostatek kyslíku a živin. Kromě toho se tímto způsobem budete cítit mnohem lépe a méně unaveni..

Míchání na 24 týdnech těhotenství

Dítě bylo dost silné a jeho pohyby se staly silnějšími. Hodně spí, ale několikrát denně máma cítí aktivní pohyby. V tuto chvíli může dítě již silně zatlačit nohy do přední stěny břicha a s rukou v něm můžete cítit. Období činnosti dítěte může padat v noci, ale obvykle matka dobře ví, co dítě chce. Možná má hlad, pak byste měli mít malé občerstvení, dítě se uklidnit, a spolu máte dobrý noční spánek.

Dítě má nyní v děloze dostatek prostoru a může se úplně otočit, takže se jeho poloha může změnit.

Správná výživa

Dítě aktivně roste a potřebuje přijímat všechny živiny. Vaše strava by proto měla být bohatá na rostlinné bílkoviny, zvířata (libové maso, mléčné výrobky), zeleninu, ovoce. Nezapomeňte jíst obiloviny, celozrnný chléb, ořechy. Imunitní systém dítěte je tvořen a vy byste měli již z nabídky vyloučit produkty související s alergeny. To platí zejména pro ty matky, které samy trpí alergiemi (bez ohledu na jídlo nebo ne) a jejichž manželé jsou náchylní k alergickým reakcím.

Bolest 24 týdnů těhotenství

Velmi častou příčinou úzkosti jsou bolesti nohou, křeče. Jejich příčinou je obvykle nedostatek vápníku, hořčíku. A nejúčinnějším lékem na křeče v nohou jsou léky obsahující tyto stopové prvky. Pokud k tomu dojde, informujte o tom svého lékaře. Předepíše účinné ošetření. Je možné zmírnit křeče svalů nohou masáží, napnutím lýtkových svalů (pohodlně sedět na gauči a přitáhnout si ponožky směrem k sobě - ​​křeče zmizí), teplé koupele nohou dobře pomáhají.

Bolest nohou může mít jiný důvod. Zvětšená děloha komprimuje dolní dutou žílu, což má za následek narušení výtoku z cév dolních končetin. Chcete-li zlepšit žilní odtok, odpočívejte několikrát denně, postavte nohy do zvednuté polohy, například na židli..

Někdy po 24 týdnech se nastávající matka obává bolesti břicha spojené s výronem dělohy. Často se vyskytují, když jste na dlouhou dobu v nepříjemné poloze. Pokud ležíte na levé straně a přivedete si nohy na břicho, bolest se sníží.

Zvláštní pozornost by měla být věnována vaší pohodě, pokud se vyskytnou tažné bolesti v břiše. Mohou naznačovat, že je zvýšen tón dělohy. Toto je období, kdy jsou takové stížnosti běžné. Poraďte se s lékařem, protože zvýšený tón může být hrozbou ukončení těhotenství.

Přidělení ve 24. týdnu

Přidělení v tomto okamžiku by měla být řídká, jasná. Je třeba věnovat pozornost změnám barvy a konzistence sekrecí, protože infekce jsou pro dítě nebezpečné. Ženy často trpí infekčními chorobami v latentní formě, a pokud se změnila povaha propouštění, musíte se poradit s lékařem.

Nezbytný výzkum

V tuto chvíli musíte každý měsíc navštěvovat prenatální kliniku a obvykle tento týden připadá návštěva. Budou vám přiděleny standardní testy: obecný krevní test, močový test. Porodníci také věnují zvláštní pozornost kontrole hladiny cukru v krvi, protože asi dvě procenta těhotných žen má zhoršený metabolismus glukózy.

Pokud vaše těhotenství postupuje normálně, ultrazvuk ve 24. týdnu těhotenství nebude předepsán. Do této doby jste pravděpodobně již provedli druhou screeningovou studii..

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mohu mít sex ve 24. týdnu těhotenství?

Pokud těhotenství půjde dobře, nezvýší se děložní tón, pak by neměly být intimní vztahy omezovány. Musíte být opatrní při výběru pozice a omezit ostré pohyby, ale obecně sex během těhotenství nepoškodí dítě.

Bolí mě žaludek. Co to znamená? To je pro dítě nebezpečné.?

Příčinou bolesti břicha během těhotenství může být výron dělohy, stlačení přilehlých orgánů, ale bolest se zvýšeným tonusem je nebezpečnější a je třeba se poradit s lékařem, abyste zabránili těhotenským komplikacím..

Po 24 týdnech těhotenství mám větší váhu - 10 kg! Zároveň sleduji stravu, nejím hodně škrobnatých jídel. Jaký je důvod?

Příčinou nadváhy v těhotenství může být nejen přejídání. Hmotnost může být získána v důsledku otoku, a pouze lékař může vyloučit. Nezapomeňte se poradit, protože otok může být příznakem gestózy.

Byl jsem trochu pozdě na plánované ultrazvukové vyšetření, udělal to tento týden a oni mi napsali, že dítě bylo v pánevní prezentaci. Teď mám 24 týdnů těhotenství. Pozice plodu se může stále měnit?

Samozřejmě. A to nejenže, ale pravděpodobně se stane. Nyní dítě již vyrostlo dost pro aktivní pohyby a v děloze je stále mnoho prostoru a může se snadno převrátit a více než jednou. Nebojte se - v době narození se může poloha vašeho dítěte změnit.

24 týdnů těhotenství: úplný popis, fotografie, ultrazvuk

Těhotenství je nesrovnatelným obdobím v životě každé ženy. Proto mnoho nastávajících matek dává přednost čtení informací o každém týdnu jejich vynikající pozice. Chcete zjistit, co činí 24 týdnů těhotenství? Podrobnosti v článku.

Foto: Vige Jordi, Orte Emilio Martin Atlas lidské anatomie. - M.: Labyrint, 2007. - 164 s..

24. týden těhotenství: pohyb dítěte

24 týdnů - kolik měsíců? Je to téměř šest měsíců. Přesněji řečeno, pět měsíců a dva týdny od početí.

Když se podíváte na fotografii dítěte, můžete toho malého chlapce už vidět. 24-týdenní plod má plně vytvořené končetiny, genitálie a rysy obličeje..

Dítě ve 24. týdnu těhotenství je stále velmi malé - lze jej porovnat s velkým klasem kukuřice. Hmotnost plodu ve 24. týdnu je 600 ga výška je asi 30 cm. Na základě mých praktických zkušeností však mohu říci, že v závislosti na individuálním vývoji může být plod ve 24. týdnu mírně menší nebo větší.

Pro těhotné ženy se stává radostným 23-24 týdnem těhotenství. Pohyby dítěte jsou hmatatelné, takže prostřednictvím otřesů komunikuje se svou matkou. Také pohyby drobků pocítí budoucí otec. V lůně je dítě pohodlné a není přeplněné, takže trénuje: mává rukama a nohama, padá, táhne na pupeční šňůře.

41 týdnů těhotenství: kdy je porod a co dělat?

Dítě ve 24 týdnech vypadá velmi řídce kvůli malému množství tukové hmoty. Jeho kůže je červená a pomačkaná, jedná se však o dočasný jev..

Foto: Abrahams P. Těhotenství. Ilustrovaná encyklopedie. - M.: Bertelsmann, 2007. - 63 s.

Vývoj dítěte je rychlý. Do 24. týdne se tyto změny projeví:

 • Mozek je téměř úplně vytvořen. Konvoluce jsou jasně viditelné, tvoří se mozeček. Díky tomu už dítě ví, jak koordinovat své pohyby.
 • Plíce se připravují na fungování. V alveolách plodu se vytváří zvláštní tekutina, díky které se dýchací orgány otevírají. Pokud se tedy dítě náhle objeví dopředu, bude po rehabilitaci schopen dýchat sám.
 • Reflexy se vyvíjejí. Dítě saje prsty a také reaguje na světlo, zvuky, říká autoritativní online publikaci WebMD. Nastávající matka proto musí dítě chránit před příliš hlasitými podmínkami.
 • Byly stanoveny cykly spánku a bdění. Těhotné ženy na vědomí, že dítě je aktivní v určitou dobu. Některé děti nenechají své matky spát v noci a během dne odpočívat. V průměru dítě spí asi 18 hodin denně.
 • Je vytvořen oběhový systém. Nyní pod kůží dítěte, které, mimochodem, je mnohem silnější, existuje mnoho kapilár.

Dítě roste velmi rychle a postupně se připravuje na narození, i když je ještě brzy. Budoucí matka by měla více mluvit s dítětem, i když to bude zpočátku trochu neobvyklé. Vývoj dítěte závisí nejen na fyzickém a psychickém stavu ženy, ale také na její neustálé komunikaci s dítětem.

24. týden těhotenství: co se děje v těle matky

Těhotenství 24 týdnů je pro budoucí matku klidným obdobím. Už je hrdá na vyboulené břicho, které ještě není tak velké, aby narušovalo celý život.

Tělo ženy je již zvyklé na své nové postavení, takže těhotné ženy se nebojí nálady nálad. Vlasy a nehty rostou rychle a vypadají leskle. Avšak břicho ve 24. týdnu těhotenství se může mírně změnit. Může se na něm objevit příčný pruh a na kůži stárnutí.

Termín 24 týdnů těhotenství je čas, kdy se prsa připravuje na kojení. Ve své práci jsem se osobně setkal s kolostrem u mnoha žen v dané situaci. Tento jev se nestojí za strach..

Zvětšená děloha komprimuje vnitřní orgány, takže těhotné ženy si stěžují na časté močení, zažívací problémy, nadýmání, pálení žáhy. Chcete-li se těmto problémům vyhnout, upravte napájení.

Fotografie: Lankovits A.V. Učebnice porodnictví a gynekologie. - M.: Medgiz, 1953.

24. týden těhotenství, jehož video je vidět níže, se liší v tom, že se těhotné ženy zpravidla mají jen málo starostí. Toxikóza je již minulostí a nové depresivní příznaky nejsou pozorovány. Někdy si však moji pacienti stěžují na:

 • únava;
 • ospalost;
 • bolest v zádech, pánvi, dolním břiše;
 • křeče v nohou.

První dva faktory s největší pravděpodobností souvisejí s příliš aktivním životním stylem nastávající matky. Proto doporučuji zmírnit váš zápal a více se uvolnit.

K dispozici je 24 týdnů těhotenství, bolí dolní části břicha, záda, objevují se křeče? Tyto nepříjemné příznaky nepříznivě ovlivňují kvalitu spánku, říká N.L. Khalkhaev v článku „Spánek a těhotenství“. Ve většině případů jsou tyto příznaky vyvolány nedostatkem vitamínů - poraďte se se svým lékařem.

Také nastávající matka si může všimnout zvýšení chuti k jídlu a rychlého přibírání na váze. Nenechte se unést hojným svátkem a nezdravým jídlem. Ujistěte se, že přírůstek hmotnosti není větší než 7 kg.

Všimnete si, že máte žaludek, boky, hrudník? To je způsobeno prudkým nárůstem epidermis a vede ke vzniku strie. Pravidelně zvlhčujte pokožku speciálními produkty nebo kosmetickým olejem.

Díky zvětšené děloze se gravitační centrum ženy posunuje a její chůze získává charakteristickou „káčátko“. Toto je dočasný jev, takže byste se neměli bát..

Obvykle 24 týdnů těhotenství zdobí ženu. Proto je čas udělat nezapomenutelné focení. Pokud se cítíte skvěle, udělejte si pauzu.

24 týdnů těhotenství: doporučení, testy, ultrazvuk

Na konci druhého trimestru se nastávající matky zpravidla cítí dobře. Stále však musíte pravidelně navštívit lékaře. To se provádí za účelem kontroly stavu matky a plodu, aby se nevynechala patologie.

Při vyšetření změří gynekolog obvod břicha, poslouchá srdeční rytmus a v případě potřeby provede nátěr. Rovněž těhotná žena musí podstoupit standardní moč a krevní test.

V gestačním věku 23–24 týdnů musí nastávající matky rozhodně provést test na hladinu cukru v krvi. Lékaři často předepisují test TSH (jinými slovy, glukózovou toleranci), který je považován za informativní. Indexy cukru jsou důležité pro kontrolu, protože jejich nárůst může naznačovat vážné onemocnění - gestózu těhotných žen.

Fotografie: Kassan A. Anatomie člověka. Ilustrovaný atlas. - M.: Medicine, 2011.-- 192 s.

Když probíhá 24. týden těhotenství, ultrazvuk obvykle není předepsán, protože žena nedávno podstoupila druhý fetální screening. Těhotné ženy však mohou být odeslány na dopplerometrii - ultrazvukové vyšetření, které ukazuje stav toku krve plodu. Také může být zapotřebí dalšího výzkumu pro stížnosti nastávající matky. Například dítě se trochu hýbe nebo je naopak příliš aktivní.

Těhotná žena by měla vést měřený životní styl. Je důležité starat se o své zdraví, hodně chodit a trochu jíst. Představte potraviny bohaté na vápník, vlákninu a draslík, radí WebMD, vyhnout se problémům s nedostatkem vitamínů a trávením.

Doporučuji také všem nastávajícím matkám postupovat podle těchto tipů:

 • Používejte ploché boty a volné oblečení. Nyní je pohodlí matky mnohem důležitější než krása.
 • Dejte si pozor na nachlazení, zejména pokud je těhotenství v chladném období. Pokuste se vyhnout velkým davům, větrejte místnost, posílejte imunitu.
 • Při chůzi buďte opatrní, zejména pokud je ulice kluzká. Poranění břicha hrozí vážným následkům pro matku a dítě.
 • Dejte si pozor na otoky. Pokud jsou velmi silné, okamžitě vyhledejte lékaře, protože to může ohrozit život..
 • Dostatečně se vyspat. Pokuste se udržet každodenní rutinu a relaxovat více.
 • Buďte na čerstvém vzduchu častěji. Chůze a fyzická aktivita pozitivně ovlivní váš stav a vývoj plodu., poznámky The British Medical Journal.
 • Nebuď nervózní. Pamatujte, že je důležité, aby nastávající matka zůstala v klidu a byla v dobré náladě. Odložte řešení na vážné problémy, protože to, co může být důležitější než dítě? Samozřejmě všem stresům nelze zabránit, ale pokuste se je minimalizovat
 • Prožijte intimní život. Sex ve 24. týdnu není bez kontraindikací zakázán.

24 týdnů těhotenství, jehož fotografie jistě přinese estetickou spokojenost, je skvělý čas. Proto pokračujte ve vedení měřeného životního stylu a připravte se na mateřskou dovolenou..

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Khalkhaeva N.L. Spánek a těhotenství // Sibiřský lékařský deník. - 2000. - T. 56. - S. 15–19.
 2. Traci C. Johnson. Váš týden těhotenství po týdnu: 21–25 týdnů // WebMD. - 2018. - Ne. 11. - Režim přístupu: https://www.webmd.com/baby/guide/your-pregnancy-week-by-week-weeks-21-25#2
 3. Traci C. Johnson. Těhotenství Dieta: Nutriční látky // WebMD. - 2018. - Ne. 9. - Režim přístupu: https://www.webmd.com/baby/pregnancy-diet-nutrients-need#1
 4. K S Khan. Vliv intervencí založených na stravě a fyzické aktivitě v těhotenství na přírůstek gestační váhy a výsledky těhotenství: metaanalýzy údajů jednotlivých účastníků z randomizovaných studií // British Medical Journal 2017. No. 3 - Režim přístupu: https: //www.bmj.com / content / 358 / bmj.j3119

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

24 týdnů těhotenství

Často kladené otázky

Po 24 týdnech těhotenství roste plod rychle. Nyní je již považováno za životaschopné. Pokud během tohoto období dojde k předčasnému porodu, doktoři obvykle mohou dítě opustit, a to do značné míry kvůli skutečnosti, že se v plicní tkáni nyní tvoří povrchově aktivní látka - povrchově aktivní látka, která pomáhá plicímu narovnat se a první dech po narození. Nastávající matka se daří dobře, ale lékař doporučí provést test hladiny cukru v krvi - u některých žen to pomáhá včas diagnostikovat gestační diabetes..

Příznaky a příznaky 24 týdnů těhotenství

Otok na kotnících a chodidlech. Obvykle rostou večer. Mírný otok je běžným příznakem těhotenství, dochází k němu díky skutečnosti, že tělo budoucí matky si udržuje více tekutin. Ale některé příznaky by se neměly vyskytovat normálně, pokud k nim dojde, je třeba neprodleně vyhledat lékaře:

· Pokud se otok najednou stal velmi silným, začali rychle růst.

Vyjádřený otok obličeje, rukou.

Edém, který je výrazně silnější na jedné noze než na druhé.

· Kombinace těžkého otoku s vysokým krevním tlakem.

Některé z těchto příznaků mohou naznačovat vážné těhotenské komplikace - preeklampsii..

Otok rukou. Obvykle navenek neviditelné, ale cítí se ve formě některých příznaků:

Brnění v rukou a prstech v důsledku hromadění tekutin přispívajících k zadržování tekutin.

· Nastávající matka si všimne, že prsteny, které se dříve snadno daly na prsty, se náhle staly „malými“. Je lepší je odstranit předem, dokud nejsou „zaseknuty“ a nezpůsobí těžké stlačení tkáně..

Křeče ve svalech nohou jsou nejčastěji běžným projevem těhotenství. Ale někdy naznačují dehydrataci a špatnou výživu. Pokud vás tento příznak obtěžuje, měli byste o tom informovat svého lékaře pro případ..

Bolest dolní části zad. Po 24 týdnech mohou být hmatatelní a během těhotenství se budou dále zvyšovat. Tento příznak je způsoben následujícími příčinami:

Bederní - spodní část páteře, která zažívá nejvyšší zatížení. Páteř osoby jako celku není stále příliš dobře upravena pro vzpřímené držení těla. Je obtížné najít osobu, která by ve věku 40–50 let neobtěžovala bolest dolní části zad. Přibližně v polovině druhého trimestru těhotenství se zvyšuje zatížení páteře, protože růst plodu a dělohy roste, nastávající matka dokáže slušně přibrat na váze.

· Díky rostoucímu plodu se těžiště těla posune. I když žena jen stojí nebo sedí, aby si udržely pózu, musejí se svaly obklopující páteř vyvinout další úsilí. Kvůli jejich nadměrnému namáhání a křečím dochází k bolesti.

· V těle těhotné ženy je produkován speciální hormon, relaxin. Jeho funkce vyplývá z názvu: způsobuje uvolnění vazů. Především je to nezbytné k přípravě pánve na porod. Ochorení ochlupení zjemňuje - spojení mezi pravým a levým ochlupením. Díky tomu se mohou lehce odklonit do stran a přeskočit hlavu dítěte. Relaxin však působí na jiné vazy, zejména na páteř. To oslabuje páteř a způsobuje další napětí okolního svalového korzetu..

Změna hladin sérového relaxinu v různých stádiích těhotenství.

Pokud má žena onemocnění nebo vrozené abnormality páteře, těhotenství je zhoršuje.

Malá periodická bolest zad není strašná. Dokážou se vypořádat s pomocí odpočinku, cvičení, nošení speciální bandáže. Ale pokud je bolest silná, neodejde na dlouhou dobu, často se opakuje, musíte navštívit lékaře.

Změny kůže na 24 týdnech těhotenství se mohou lišit. Zaprvé to zvyšuje průtok krve, takže mnoho žen začne vypadat krásněji a zdravěji. Díky mírné otoky jsou na pokožce vyhlazeny malé vrásky. Hormony však mohou zničit vizuální efekt. Například zvýšení hladiny androgenů vede k akné. Současně je většina léků proti akné kontraindikována.

Všechny nastávající matky, zejména ty, jejichž kůže má tmavší odstín, mají věkové skvrny. Nejviditelnější z nich má tvar čáry sestupující od pupku k ochlupení. Měl by zmizet, jakmile se hladiny hormonů vrátí k normálu - během několika týdnů nebo měsíců po porodu. Bradavky a areoly ztmavnou. Na tváři se mohou objevit i hnědé skvrny - tento stav se nazývá „maska ​​těhotenství“. Navíc mohou zůstat po porodu. Kosmetika je pomůže „maskovat“ (musíte si však vybrat produkty, které jsou bezpečné během těhotenství), a abyste zabránili jejich výskytu, musíte chránit pokožku před přímým slunečním světlem.

Další nepříliš příjemnou změnou na kůži ve 24. týdnu těhotenství jsou strie. Někdy je jich mnoho a mají jasně růžovou nebo fialovou barvu. Strie se objevují v důsledku skutečnosti, že se kůže při růstu břicha natahuje a spojovací tkáň v ní roztržená.

Zácpa je dalším častým problémem během těhotenství. Hormony zpomalují střeva a obecně je to pro dítě užitečné: jídlo je v trávicím traktu déle, absorbuje se z něj více živin, které nyní rostoucí dítě potřebuje. A budoucí matka má v tomto ohledu určité potíže.

Poškození zraku: ve 24. týdnu těhotenství si můžete všimnout, že obraz před očima byl poněkud rozmazaný. Je to kvůli hromadění tekutiny v oční bulvě. Pro případ, že byste měli konzultovat lékaře, zvláště pokud jste měli před těhotenstvím slabý zrak. Nejčastěji není důvod se obávat, nemusíte si sbírat nové brýle ani kontaktní čočky.

Bolení břicha. Nejčastěji nejsou silné a jsou spojeny se skutečností, že s růstem dělohy je její kulatý vaz natažený. Tento příznak není nebezpečný, ale může způsobit nepohodlí. Nosit obvaz pomůže vyrovnat se s tím. Pokud je bolest silná, přetrvává dlouhou dobu nebo je doprovázena jinými příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Hemoroidy se vyskytují, protože děloha stlačuje žíly a narušuje odtok krve z pánevní oblasti. Kvůli narušení odtoku krve z nohou se na nich mohou objevit křečové žíly.

Vzhledem k rostoucímu břichu nemůže mnoho nastávajících matek pohodlně ležet v posteli, což může ovlivnit kvalitu spánku. Spát na boku s polštářem pod žaludkem a dolní části zad. Můžete si koupit speciální polštář s velkým tělem.

Těhotenství ve 24 týdnech dvojče

Pokud nastávající matka nosí na břiše dvojčata, pravděpodobně budou některé symptomy ve 24. týdnu těhotenství výraznější. Zranění zad více, zácpa se vyskytuje častěji, větší otok. To však není nutné, vše samostatně. Další rozdíly od těhotenství v singletonu:

· Rychlejší přírůstek na váze;

· Obvykle je žaludek u žen těhotných s dvojčaty, vizuálně větší;

· Takové budoucí matky začnou dříve cítit chvění dětí v žaludku;

· Zvýšené riziko některých komplikací, zejména předčasného porodu, preeklampsie.

Dvouřadové těhotenství automaticky nastává nastávající matku do vysoce rizikové skupiny. Lékaři podrobněji sledují stav těchto žen. Ale neměli byste se bát a podvádět. Ve většině případů se dvojčata rodí normální a zdravá..

Dvacet-čtvrtý týden těhotenství je kolik?

Od jakého dne musíte počítat gestační věk? Zdá se logické předpokládat, že první den těhotenství je den, kdy se vajíčko setká se spermatem a dojde k oplodnění. Tento okamžik by měl být považován za referenční bod. Je tu jen jeden problém: žena necítí proces oplodnění, je nemožné říci, v jaký den se to stalo.

Je zapotřebí spolehlivější reference, takže je patrné, že si žena dokáže přesně pamatovat své datum. A tam je takový mezník. Toto je první den poslední menstruace. Před skutečným těhotenstvím je asi o 2 týdny. Porodnické období, které se počítá od prvního dne poslední menstruace, je tedy do jisté míry podmíněno, ale je vhodnější, proto je užívají právě gynekologové. Používá se také v tomto článku. Když vidíte frázi „24 týdnů těhotenství“, jedná se o 24. týden porodního období nebo asi 22 týdnů fetálního období (počítáno od okamžiku oplodnění).

Na druhé straně, 24 týdnů fetálního období odpovídá 26 týdnům porodního období.

Pokud se soustředíte na porodnické období, těhotenství trvá v průměru 40 týdnů a embryo - 38 týdnů.

Ve dvacátém čtvrtém týdnu jste těhotná asi 6 měsíců.

Co se stane s plodem po 24 týdnech těhotenství?

Ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství je nenarozené dítě velikosti malého melounu nebo ucha kukuřice. Váží od 500 gramů do 1,3 kg, neustále získává až 160 gramů týdně, růst - asi 30 cm.

Kůže plodu je již téměř neprůhledná. Pod ním se vytvořila poměrně výrazná vrstva tuku (i když musí růst ještě před porodem), pigmentové buňky produkují melanin. V kůži se vyvíjí mnoho nových malých krevních cév - kapilár, díky nimž je růžová.

Mozek pokračuje v rychlém růstu, mezi neurony dochází k novým spojením. Díky tomu se pohyby zlepšují, jsou plynulejší a koordinovanější. Senzory a analyzátory začnou fungovat efektivněji..

Ve 24. týdnu těhotenství je plod zvláště aktivní v plicích. Bronchiální větve stromů se stále více vytvářejí v plicní tkáni povrchově aktivní látka - povrchově aktivní látka, která pomůže po prvním narození dechu.

Malá tvář dítěte je plně tvarovaná a získala správné proporce, má na hlavě řasy, obočí a chloupky. Ta jsou stále bílá, takže pokud byste nyní mohli vidět své nenarozené dítě, nemohli byste pochopit, zda bude blond, bruneta nebo červená..

Plod má dobře vyvinutý sluch. Slyší všechny zvuky, které ho obklopují: vdechování a výdech matky, pohyb plynů ve střevech, tlukot srdce, hlas matky a hlasy lidí v okolí, štěkání psů, hluk provozu na ulici. Pokud zapnete hudbu, dítě ji také uslyší, a jak někteří vědci ujišťují, dokonce si pamatuje.

Fetální pohyby v maminčině bříšku

Nenarozené dítě roste, jeho nervový systém zraje, jeho svaly jsou silnější a jeho matka se v žaludku cítí stále hmatatelnějšími chvěním. Jsou tak silné, že je může cítit budoucí otec nebo někdo jiný s rukou na břiše.

Mezi 24. a 28. týdnem těhotenství jsou děti zvláště aktivní, protože jejich malé velikosti těla jim stále poskytují větší svobodu pohybu uvnitř stále prostorné dělohy..

Plod má svůj vlastní režim spánku a bdění. Vrchol aktivity se často vyskytuje v noci nebo v době, kdy maminka odpočívá.

Ultrazvuk po 24 týdnech těhotenství

Plánované ultrazvukové vyšetření ve dvacátém čtvrtém týdnu se neprovádí. Studie je předepisována pouze se zvýšeným rizikem některých komplikací, například preeklampsie.

Při ultrazvukovém vyšetření můžete zvážit různé části těla nenarozeného dítěte, jeho srdce, vnitřní orgány, kosti, páteř, mozek. Lékař posoudí stav a místo připojení placenty, množství plodové vody.

Dopplerografie vám umožňuje vyhodnotit průtok krve v srdci a velkých cévách a 3D ultrazvuk vám může dokonce ukázat trojrozměrný obraz budoucího dítěte.

Obrázek při ultrazvukovém vyšetření ve 24 týdnech těhotenství vypadá takto:

Co se děje s dělohy a žaludkem ve 24 týdnech těhotenství?

Vaše lůno je asi o velikosti fotbalového míče. Jeho horní část - spodní - stoupá nad pupek. Výška postavení dna dělohy je v průměru 24 cm, její hmotnost se zvyšuje, protože se tím mění gravitační centrum ženy, její chod se stává nejistým, nepříjemným. Proto se během těhotenství nemůžete zapojit do takových sportů, při kterých existuje šance na ztrátu rovnováhy a pádu. Například cyklistika se nedoporučuje, místo toho je lepší si koupit rotoped.

Vyberte si pohodlnou obuv, na chvíli budete muset zapomenout na vysoké podpatky a jehlové podpatky. Je lepší chodit tam, kde je rovnoměrný chodník.

Hormony po 24 týdnech těhotenství

Ve druhém trimestru těhotenství je hormon relaxin produkován v těle nastávající matky. Je to velmi důležité pro normální porod. Relaxin uvolňuje vazy pánve a ochlupení. Díky tomu „pánve“ při porodu „chybí“ hlava dítěte.

Takto vypadá molekula relaxinu..

Relaxin však neví, jak zvolit cíl, působí „slepě“ v celém těle, na všechny vazy. Z tohoto důvodu se objevují některé příznaky:

· Díky uvolnění všech vazů se ženské tělo stává flexibilnějším. Všechno by bylo v pořádku, ale při náhlém nadměrném pohybu a velkém úsilí je to plné zranění.

· Relaxace bederních vazů vede ke zvýšení napětí korzetu svalů a bolesti zad.

· Díky uvolnění vazů chodidla se vyvíjejí ploché nohy a další zajímavý efekt: nastávající matka si všimne, že se její noha zvětšila a její staré boty se zmenšily. Po porodu by se noha měla odrazit. Mezitím budete muset šatník dočasně aktualizovat.

Kolik by měla nastávající matka přibrat na váze?

Normálně by těhotná žena s jedním plodem měla do dvacátého čtvrtého týdne těhotenství přidat 6,3–7,2 kg. Normální nárůst během týdne je asi 450-500 gramů. Nebojte se, pokud se vám podaří skórovat trochu víc. Jediným příznakem, který by měl být znepokojující, je neočekávané silné přibírání na váze. Nejpravděpodobnějším důvodem je rychle rostoucí edém, který může být příznakem preeklampsie..

Při těhotenství dvojčat je průměrný přírůstek hmotnosti do 24. týdne 10–11 kg.

Jak jíst 24 týdnů těhotenství?

V druhém trimestru potřebuje nastávající matka další kalorie, živiny, vitamíny, stopové prvky - to vše se týká vývoje a růstu nenarozeného dítěte. Jídlo by mělo být zdravé, takže mnoho žen uvažuje o přechodu na ekologické produkty. Výhodou specializovaných prodejen je nyní hodně. Biopotraviny stojí výrazně více než v průměrném supermarketu, ale je považován za zdravější a bezpečnější. Je to skutečné?

Co znamená „ekologický produkt“??

Různí výrobci mohou tuto větu chápat jako něco svého. Organické produkty jsou obvykle ty, které neobsahují pesticidy, antibiotika, umělá aditiva, chemická hnojiva, GMO.

V závislosti na odrůdě může takový produkt sestávat z organických složek 50 až 100%.

Na co jsou biopotraviny dobré během těhotenství??

Obecně neexistuje žádný silný důkaz, že organická strava je zdravější než běžná strava. Vědci nicméně poukazují na některé výhody:

· Snížená expozice pesticidům. Ve skutečnosti existují důkazy, že lidé, kteří konzumují biopotraviny, jsou méně vystaveni pesticidům. Není však prokázáno, že by pesticidy v množstvích, ve kterých se nacházejí v potravinářských výrobcích, měly dlouhodobé negativní účinky, a to i na ženy během těhotenství. Dříve byl jeden z pesticidů, glyfosát, rozpoznán jako karcinogen. Ale později byl „osvobozen“.

· Snížení účinků antibiotik. Antibakteriální léky se podávají hospodářským zvířatům a poté mohou vstoupit do lidského těla spolu s masem. Jak mohou ublížit - tento problém musí být prozkoumán podrobněji. Někdy se bakterie v těle zvířete stávají rezistentními na antibiotika - stávají se rezistentními. Pokud je maso špatně připravené a osoba se nakazí, může být obtížné léčit takové infekce..

· Snížení účinků umělých přísad. Existují důkazy, že barviva, konzervační látky a příchutě, které nastávající matka jedla s jídlem, mohou u dítěte vést k poruchě hyperaktivity s deficitem pozornosti (ADHD). Vědci dosud nebyli schopni tyto informace konečně potvrdit nebo vyvrátit..

Jaké jsou nevýhody biopotravin?

Rozlišují se tři hlavní nevýhody těchto potravin:

· První a nejviditelnější jsou náklady. Ve srovnání s „anorganickými“ protějšky na policích supermarketu se může zvýšit dvakrát nebo vícekrát. Bude to dvakrát tak dobré? Je těžké odpovědět.

· Bio produkty mají kratší skladovatelnost. Nelze je skladovat dlouho, protože nemají konzervační látky..

· „Přírodní“ jídlo nemusí být tak chutné jako doplněné aroma. Existuje běžná mylná představa, že bioprodukty mají „přirozenější“ příjemnou chuť. Bohužel, pokud tomu věříte, můžete být někdy zklamáni.

Které potraviny obsahují méně pesticidů??

Níže uvedená tabulka je rozdělena na dvě strany: „tmavá“ a „světlá“. Dáváme TOP nejznečištěnějším pesticidům a nejčistším produktům:

Potraviny se spoustou pesticidů

Nejméně kontaminované potraviny

24 týdnů těhotenství

Ve 24. týdnu těhotenství můžeme bezpečně předpokládat, že polovina obtížné cesty byla dokončena. Většina žen tentokrát vřele vzpomíná - žaludek ještě není tak velký, aby způsoboval nepohodlí, nepříjemné projevy toxikózy jsou pozadu a dítě se aktivně pohybuje, takže je v těsném kontaktu s matkou.

Plod

V této době je průměrná hmotnost plodu 530–600 gramů a jeho průměrná výška je 30 cm. Dítě se právě začíná hromadit podkožní tukovou vrstvu, takže vypadá tence. Kůže - načervenalá, vrásčitá, velmi tenká.

Dítě v tuto chvíli:

 • Mozek se aktivně vyvíjí. Výrazně se zvýšila, objevilo se mnoho spletení.
 • V plicích se vyskytují důležité procesy. V plicích se začíná tvořit povrchově aktivní látka, která je nezbytná pro nezávislé dýchání. Je to látka, která se vyrábí v alveolech a pomáhá plicím absorbovat kyslík. Ve 24. týdnu povrchově aktivní látka stále nestačí k tomu, aby žila mimo dělohu.
 • Trávicí trakt funguje aktivně: plod spolkne plodovou vodu, cvičí trávicí orgány.
 • Tvář zaujme známý vzhled dítěte, obočí a řas.
 • Muskuloskeletální systém se zlepšuje. Dítě se aktivně pohybuje, dotýká se pupeční šňůry úchyty, živí se nohama.
 • Orgány doteku a kouzla se vyvíjejí. Dítě je schopno rozlišit jasné světlo, slyší zvuky a rozlišuje vkus toho, co matka jí.
 • Děje se mnoho pohybů, protože v mateřské děloze je stále dostatek volného místa. Ve 24. týdnu se frekvence pohybů výrazně zvyšuje a dosahuje 10 až 15 pohybů za hodinu. Někdy se dítě na krátkou dobu uklidní - spí.

Stav budoucí matky

Cítit

Hmotnostní přírůstek od začátku těhotenství není větší než 8 kg. Týdenní hmotnostní přírůstek by neměl překročit 400 g. Poté, co toxikóza ustoupí, je riziko rychlého přibývání na váze vysoké.

Těhotná žena v této době:

 • Je zachována zvýšená citlivost mléčných žláz, je možný výskyt mleziva. Oblasti bradavek ztmavují a zvětšují.
 • Děloha roste a začíná přemisťovat břišní orgány. Možné zažívací problémy, zácpa, pálení žáhy.
 • Dochází k deformitě močového měchýře, doprovázené častým močením.
 • Posun těžiště může způsobit bolest páteře a nohou. Ženy by měly více spočívat na nohou na válečku. Pro pohodlný spánek se doporučuje použít speciální polštář.
 • Mohou se objevit hnědé skvrny na obličeji a ztmavnutí proužku na břiše..

Žaludek

Výška dělohy v tomto okamžiku je 24 cm a obvod břicha je v průměru 75-80 cm. Nevyjádřená bolest na stranách břicha je spojena s napínáním svalů dělohy, jak roste..

Při normálním těhotenství by bolest v břiše neměla být. Pokud je nepohodlí velmi výrazné a nezmizí, musíte navštívit lékaře. Možné riziko předčasného porodu.

Mnoho těhotných žen ve 24 týdnech má zvýšený tón dělohy. Toto je stav, ve kterém jsou svaly dělohy neustále ve stavu napětí. Žena cítí, že její žaludek je na chvíli ztuhlý.

Tón se objevuje v reakci na fyzický nebo emoční stres, nadměrné přetížení doma i v práci. Pokud problém ignorujete, plod má vysoké riziko patologií nebo předčasných porodů, neměli byste proto odkládat návštěvu u ošetřujícího lékaře, který vám předepíše sedativa, která jsou bezpečná pro plod a svalové relaxanty..

Vybít

Objem výboje ve 24. týdnu se mírně zvyšuje:

 • Normální výtok - průhledný nebo mléčný, homogenní, připomínající hlen v konzistenci. Žádný zápach.
 • Pokud se propouštění zkřivilo, objevily se v nich hrudky, lékaři diagnostikovali drozd.
 • Pokud výboj získal ostrý nepříjemný zápach nebo neobvyklou barvu, je pravděpodobné, že matka má genitourinární infekci. Lékař předepíše nezbytnou léčbu, která je bezpečná pro dítě.
 • Alarm je výskyt vodního výboje, který může naznačovat únik plodové vody.
 • Krvavý výtok je ještě nebezpečnější, k čemuž může dojít při pozorování placenty a jiných patologických stavů ohrožujících život matky a dítěte. Když se objeví taková sekrece, měla by žena zavolat sanitku.

Ložiskové potíže

Přes skutečnost, že druhý trimestr těhotenství se často nazývá „zlatý“, musí některé ženy čelit potížím s ložiskem.

Polyhydramnios

Gynekolog může detekovat patologii během vizuálního vyšetření, pokud je obvod břicha výrazně větší než přijaté normy. Diagnóza ultrazvuku je potvrzena..

Nejběžnější příčinou polyhydramnií je přítomnost nitroděložní infekce.

K léčbě se obvykle předepisuje léčba antibiotiky..

Důsledky polyhydramnií jsou předčasný porod, prolaps smyček pupečníkové šňůry, komplikace při porodu v důsledku nadměrného protažení svalů dělohy..

Únik vody

Ve 24. týdnu je zvláště důležité kontrolovat objem a povahu výtoku, protože mnoho těhotných žen zaměňuje únik plodové vody s normálním výtokem..

Během porodu obvykle dochází k prasknutí membrán a odtoku vody. Pokud voda začala vytékat dříve, existuje riziko předčasného porodu nebo vzniku závažných fetálních abnormalit.

Pokud je diagnóza potvrzena, gynekologové udělají vše pro to, aby těhotenství co nejdéle prodloužili..

Krátký děložní čípek

Normálně by měla být délka děložního čípku v období 24 týdnů těhotenství alespoň 2,5 cm. Pokud je tento ukazatel menší, nemusí děložní hrdlo vydržet tlak rostoucího plodu a otevřít se před datem splatnosti.

Ve většině případů je patologie asymptomatická a může vést k předčasnému porodu. Diagnóza se provádí na základě gynekologického vyšetření a ultrazvuku.

Příčinou zkracování dělohy mohou být anomálie jejího vývoje, trauma nebo hormonální nerovnováha.

Žena má klid na lůžku, v některých případech je děložní hrdlo šité, aby se zabránilo potratu.

Patologie placenty

Čím nižší je placenta připojena, tím více příznaků může žena pozorovat: tažení bolesti v podbřišku, špinění, bolest v dolní části zad, závratě, nevolnost, otok.

Příčiny nesprávného připoutání plodu:

 • mechanická poškození dělohy a strukturální vlastnosti,
 • zánětlivé procesy,
 • hormonální narušení.

U většiny žen, kterým byla diagnostikována nízká placenta, je do 24. týdne v normální poloze. Pokud k tomu nedojde, je diagnostikována placenta previa. Tento stav může negativně ovlivnit průběh těhotenství a vést k fetální hypoxii, krvácení matek a abrazi placenty. V některých případech je přirozený porod nemožný a je proveden císařský řez.

Otok

Malý otok ráno kvůli zpomalené funkci ledvin se nepovažuje za patologii. Pokud otok neodezní, objeví se večer a je doprovázen zvýšením tlaku, je naléhavě nutné o tom informovat ošetřujícího lékaře. Možná se u ženy vyvíjí gestóza - nebezpečný stav, který ohrožuje život matky a dítěte.

Druhy otoků během těhotenství

Lékařské vyšetření

Návštěva gynekologa

Předtím, než těhotné ženy podstoupí obecný krevní test, krevní test na cukr a obecný močový test. Rozdělení testů pomůže vyloučit zánětlivé procesy a infekce, anémii s nedostatkem železa, gestózu.

Ve druhém trimestru těhotné ženy navštíví lékaře každý měsíc v nepřítomnosti komplikací. Při každém vyšetření provádí gynekolog následující manipulace:

 • určuje přírůstek hmotnosti,
 • měří obvod břicha a výšku dělohy,
 • měření krevního tlaku,
 • zkoumá těhotnou ženu, aby zjistila otoky,
 • měří srdeční frekvenci plodu,
 • dešifruje výsledky testu,
 • jmenuje testy pro doručení před další návštěvou.

Do 24. týdne by měly všechny těhotné ženy podstoupit druhý screening, včetně ultrazvukové diagnostiky. Cíle výzkumu:

 1. Posouzení stavu plodu, identifikace odchylek v jeho vývoji. Změřte výšku a hmotnost vašeho dítěte.
 2. Analýza plodové vody.
 3. Posouzení pozice placenty a její stupně zralosti.
 4. Určení pohlaví dítěte.

Kromě toho může gynekolog poradit s hodnocením krevního toku - Dopplerův ultrazvuk k posouzení průběhu těhotenství.

Doporučení

Výživa

Doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 • Jíst by mělo být časté a postupně, aby nedošlo k přejídání a pálení žáhy..
 • Základem stravy je sezónní místní zelenina a ovoce, libové maso, ryby dvakrát týdně, celozrnné cereálie, vysoce kvalitní mléčné výrobky.
 • Výrobky obsahující železo musí být přítomny ve stravě - hovězí maso, pohanka, tomel. To pomůže zabránit anémii..
 • Je vhodné vařit pokrmy na pár nebo péct. Lepší je vyhnout se smažení se spoustou oleje..
 • Mouka, sladká, slaná a uzená jídla by měla být z nabídky vyloučena, měli byste se pokusit vyhnout konzervovaným potravinám obsahujícími barviva a látky zlepšující chuť.
 • Zvláštní pozornost by měla být věnována správnému režimu pití. Pokud nedochází k otokům, mělo by se vypít nejméně 1,5 litru vody denně. Sycené nápoje a balené šťávy jsou škodlivé pro těhotné ženy.
Talíř zdravé výživy během těhotenství

Fyzická aktivita

Při normálním těhotenství po 24 týdnech se u žen projevuje mírná fyzická aktivita:

 • Dobrá volba - třídy ve skupině pro těhotné ženy pod vedením trenéra.
 • Protahování a jóga pro těhotné ženy posílí svaly pánevního dna a vodní aerobik pomůže vyvinout správné dýchání a vyrovnat se s těžkostí v nohou..
 • Během tréninku nepřepracovávejte. Vyloučeny jsou běh, skákání, vzpírání, posilování. Tepová frekvence by neměla přesáhnout 120 tepů za minutu.
 • Počínaje 24. týdnem se nedoporučuje provádět cvičení ležící na zádech, aby nedošlo k vymáčknutí dolní duté žíly.
 • Můžete se zapojit do systému Kegel a připravit perineální svaly na porod..

Intimní život

Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, nehrozí předčasné narození, hypertonicita nebo zkrácení děložního hrdla, intimní život po 24 týdnech není zakázán. Naopak, milování přinese budoucí matce pozitivní emoce a nové pocity - protože nyní díky přílivu krve do genitálií zvyšuje citlivost ženy. Vzhledem k rychlému růstu břicha je nutné zvolit maminku pohodlně.

Články O Neplodnosti