Hlavní Výživa

19 týdnů těhotenství

V devatenáctém týdnu těhotenství vše pokračuje jako obvykle. Nastávající matka se cítí relativně dobře. Některé příznaky mohou být rušivé, ale s největší pravděpodobností nebudou velmi výrazné, nepovedou k významnému zhoršení stavu. Budoucí dítě pokračuje v rychlém růstu. Od 19-20 týdnů těhotenství začne břicho ženy růst mnohem rychleji.

Příznaky a příznaky těhotenství trvající 19 týdnů

Při normálním průběhu těhotenství by obecně měla být pohoda ženy v 19. týdnu nadále dobrá. Mohou se objevit různé příznaky, ale neměly by být závažné. Mohou způsobit pouze některé nepříjemnosti:

Bolest v dolním břiše. Tento příznak se vyskytuje v 19. týdnu těhotenství nebo dříve, je znám jako bolest v vazu dělohy. Ve druhém trimestru těhotenství dítě rychle roste, děloha roste, její vazy se natahují, což vede k bolestivým pocitům. Obvykle se vyskytují během náhlých pohybů, změny polohy těla, na konci dne. Pokud bolest není příliš intenzivní a není doprovázena dalšími příznaky, není důvod se obávat. Doktor však stále potřebuje vyprávět o svých pocitech.

· Slabost a závratě. Tyto příznaky se vyskytují v důsledku skutečnosti, že vaše tělo je pravidelně ve stavu nedostatku kyslíku, protože rostoucí děloha vytlačuje krevní cévy, omezuje pohyby plic a zvyšuje se zátěž kardiovaskulárního systému. Výskyt závratě přispívá k dehydrataci, prodlouženému půstu. Proto byste měli pít dostatečné množství tekutiny během dne, jíst pravidelně a dobře. Je-li závratě závažné a velmi časté, může to být projevem anémie nebo preeklampsie. Navštivte lékaře.

Křeče v nohou. To je velmi častý příznak, který se obává mnoha nastávajících matek. Jeho příčiny nejsou zcela známy. Předpokládá se, že dochází ke křečím v důsledku přepracování svalů nohou na pozadí zvýšeného zatížení. Podle jiného běžného hlediska je příznakem skutečnost, že děloha omezuje krevní cévy a průtok krve do nohou se snižuje. Další hypotéza obviňuje rysy stravy nastávající matky, ale nikdy nenašla potvrzení.

· Bolest v kyčlích. Vyskytuje se tím, že zvětšená děloha stlačuje krevní cévy a nervy. Chcete-li zmírnit bolest, zkuste spát na druhé straně, vložte mezi nohy polštář.

· Změny na kůži. Některé ženy mají na rukou červené skvrny, které se často mýlí s alergiemi. Ve skutečnosti je to výsledek zvyšujících se hladin estrogenových hormonů. Mnoho nastávajících matek na různých místech na kůži se jeví věkové skvrny: na obličeji, podél středové linie břicha od pupku dolů, v podpaží, v oblasti genitálií, kde bývaly pihy a jizvy. Bradavky obklopující jejich kůži (areola) ztmavnou. Na nějakou dobu po narození by věkové skvrny měly zmizet..

Zvýšená tělesná teplota a pocení. To je způsobeno skutečností, že množství krve a krevního toku ve vašem těle se zvýšilo.

· Nejistota chůze. Díky rostoucí děloze se těžiště těla posune, takže vaše chůze bude nepříjemná, nejistá. Vaše dolní část zad a svaly se postupně přizpůsobí „zátěži“ v bříšku. Vzhledem ke zvýšenému zatížení páteře se mnoho nastávajících matek začíná obávat bolesti dolní části zad.

Zvýšená chuť k jídlu. Hlavní věc je uspokojit ji pouze se zdravými produkty.

· Zácpa. Vznikají díky hormonálním účinkům a také díky skutečnosti, že děloha stlačuje střeva. Existují mírná projímadla, která mohou být použita během těhotenství. Zeptejte se lékaře, který vám poradí.

· Strie. Podle statistik se vyskytuje během těhotenství u 90% žen. Důvody jsou běžné: kůže nemá po roztažení dělohy čas se protáhnout a tkáň pojiva, která je její součástí, je roztržena. Neexistují žádné osvědčené způsoby, jak se vypořádat se strie. Můžete vyzkoušet zvlhčovače.

· Nosní přetížení. U mnoha nastávajících matek tento příznak vadí celému druhému trimestru. Mnoho lidí ji mylně bere nachlazení, ale ve skutečnosti vzniká díky skutečnosti, že se krevní cévy v nosní sliznici rozšiřují a bobtná.

· Poruchy zraku. Obrázek před mýma očima se zdá být zataženo. Je to kvůli hromadění tekutin v oční bulvě..

Těhotenství v 19 týdnech dvojče

Obecně platí, že těhotenství dvojčat v 19. týdnu se prakticky neliší od těhotenství v singletonu. Stejné příznaky jsou znepokojivé. Někdy můžete slyšet, že s dvojím těhotenstvím jsou výraznější, ale je to individuální. Soudě podle velikosti břicha o tom, kolik ovoce je v děloze, je to téměř nemožné.

Předpokládá se, že při vícečetném těhotenství je nastávající matka vystavena zvýšenému riziku. Lékaři na prenatálních klinikách projevují zvýšenou pozornost těmto ženám.

Devatenáctý týden těhotenství je kolik?

Těhotenství lze vypočítat dvěma různými způsoby - rozdíl mezi nimi je asi dva týdny. Bylo by logické počítat období od okamžiku oplodnění. Takto vypočítaný gestační věk se nazývá gestační. On je nejvíce „správný“. Porodníci-gynekologové to ale prakticky nepoužívají. Faktem je, že není možné určit den, kdy se vajíčko setkalo se spermatem. Ale každá žena si dobře pamatuje jiné datum - první den poslední menstruace. Gestační věk, který začíná od tohoto dne, se nazývá porodník. Je to méně „správné“, ale výhodnější, a proto ho lékaři používají. Zaměřujeme se na něj a my v našich článcích.

· Devatenáctý týden těhotenství je sedmnáctý týden těhotenství.

· Devatenáctý týden gestačního věku je dvacátý první týden porodnictví.

V 19. týdnu jste těhotná asi čtyři měsíce a jeden týden. V dalším týdnu bude polovina cesty pozadu!
Vypočítejte si gestační věk v týdnech a vypočítejte poslední datum narození

Co se stane s plodem po 19 týdnech těhotenství?

V 19. týdnu těhotenství dosáhne plod velikosti manga nebo dostatečně velkého rajčete. Délka jeho těla je o něco více než 15 cm, hmotnost - 240 gramů. V devatenáctém týdnu váží vaše nenarozené dítě více než placenta. Vypadá to jako novorozenec, jen menší a stále tenký, protože pod kůží začíná růst vrstva tukové tkáně. I přes svou malou velikost se plod aktivně cítí: v této fázi těhotenství již mnoho žen pociťuje třes v břiše.

Ruce a nohy nenarozeného dítěte se stávají stále větší. Dříve byly zhruba stejné délky, ale během předchozích týdnů nohy rostly rychleji než paže. Pohyby končetin jsou plynulejší a koordinovanější. Měkká chrupavka v kostech je nahrazena hustou kostí.

Kůže plodu postupně přestává být průhledná. Důvodem je především skutečnost, že subkutánní tuková tkáň začala růst. Kromě toho se pigmentový melanin začíná syntetizovat a ukládat do kůže. Kůže nenarozeného dítěte je pokryta speciálním sýrovým lubrikantem - vernix caseosa - který jej chrání před plodovou vodou. Bez tohoto mazání by fetální kůže podstoupila maceraci a po narození by vypadala velmi vrásčitá, jako po dlouhém sezení v lázni. Na hlavě se objevují vlasy, ale jejich barva ještě nebyla stanovena..

V 19. týdnu těhotenství se dále vyvíjí centrální nervový systém dítěte. Jeho smysly se zlepšují: zrak, čich, chuť, sluch. Dítě dokonale slyší maminčinu řeč a zvuky, které doprovázejí práci jejích vnitřních orgánů - srdce, střeva.

Fetální pohyby v maminčině bříšku

Nebojte se, pokud vám vaše přítelkyně řekla, že začala cítit „kopy“ dítěte již v sedmnáctém týdnu těhotenství a necítíte je ani v devatenáctém týdnu. Načasování je velmi individuální. Možná už jste cítili, jak se vaše dítě tlačí do stěny břicha, prostě jste nechápali, jaké to jsou pocity, vzali jste je do střeva za plyn. Většina matek pociťuje první pohyby dítěte od 18 do 22 týdnů těhotenství. Obecně je lze pociťovat od 14 do 26 týdnů. Čas jejich výskytu závisí na několika faktorech:

· Tělo a hmotnost ženy. Čím měkčí žena, tím dříve bude pravděpodobně cítit „kopy“ dítěte.

Děložní tón. Čím je nižší, tím silnější jsou pocity..

Pozice dítěte v děloze.

· Umístění placenty. Pokud je připevněn k přední stěně dělohy, „ztlumí“ pohyb dítěte. Žena je může cítit, pouze když jsou nohy dítěte dostatečně dlouhé.

· Počet plodů. Tento faktor je však pochybný. Předpokládá se, že chvění v břiše je silnější a vyskytuje se dříve, pokud je žena těhotná s dvojčaty. K tomu však neexistují spolehlivé důkazy..

Jak jsou první otřesy plodu v bříšku? Univerzální popis neexistuje. Všechny ženy popisují své pocity různými způsoby. Pro některé je to silnější než obvykle dunění střev, pro jiné je to „vlajení“ motýlů v žaludku, pro jiné je to, jako by malá ocas bije ocasem. Když dítě začne tlačit dostatečně tvrdě, s největší pravděpodobností okamžitě pochopíte, že tyto pocity jsou stejné.

Všechny děti jsou individuální. Každý dělá pohyby ve svém vlastním rytmu. Proto nemusíte porovnávat své pocity s pocity jiných těhotných žen a s těmi, které jste zažili během předchozích těhotenství. Neexistuje žádná „norma“, dítě by nemělo „vydávat“ určitý počet pohybů po určitou dobu. Pokud se třes v žaludku vyskytuje vzácně, neznamená to, že vaše dítě ve vývoji zaostává, a pokud jsou velmi časté, neznamená to, že budete mít hyperaktivní dítě..

Když žena během dne chodí a dělá různé věci, pohyby jejího vlastního těla „plodí“ plod a jeho aktivita klesá. Chvění dítěte v bříšku se cítí nejlépe v následujících situacích:

· V noci, když jdete spát, uvolněte se a zaměřte se na své pocity.

· Po jídle. Krev budoucí matky stoupá cukr, dítě cítí příliv energie a začíná být aktivní.

· Když je těhotná žena nervózní, hladina stresových hormonů v její krvi stoupá a stimuluje dítě.

Asi o 23 týdnů by všechny nastávající matky měly jasně cítit, jak plod tlačí do žaludku. Pokud se tak nestane, pak prvním důvodem, který může přijít na mysl, je to, že gestační věk je nesprávný. Lékař na předporodní klinice s největší pravděpodobností předepíše ultrazvukové vyšetření, aby se ujistil, že je vše v pořádku s dítětem.

Ultrazvuk v 19 týdnech těhotenství

V devatenáctém týdnu těhotenství může lékař předepsat druhý volitelný ultrazvuk. Během toho jsou vyšetřovány téměř všechny orgány plodu, včetně mozku, srdce a páteře. Můžete vidět, jak vaše dítě vypadá, a pokud „neskrývá“ genitálie před ultrazvukovou sondou, můžete zjistit jeho pohlaví. Nezapomeňte požádat lékaře o tisk obrázků pro vaši paměť.

Obrázek na obrazovce zařízení během ultrazvuku v 19. týdnu těhotenství je přibližně následující:

Co se děje s dělohy a žaludkem v 19 týdnech těhotenství?

V 19. týdnu těhotenství se břicho nastávající matky rychle rozrůstá. Děloha se zvětšuje, protože se tím posouvá těžiště, chod ženy se stává nepříjemnějším. Postavení budoucí matky se mění: neustále se naklání a snaží se udržet rovnováhu. Z tohoto důvodu se ve svalech dolní části zad objevuje další napětí, bolest může narušit.

Během každého vyšetření měří lékař na prenatální klinice výšku děložního pozadí u ženy: Vzdálenost od horního okraje ochlupení k nejvyšším bodům dělohy. Po 19 týdnech těhotenství je to přibližně 19 cm. Dno dělohy téměř dosahuje pupku: do konce těhotenství je přibližně v polovině své polohy. Výška postavení dna dělohy roste souběžně s gestačním věkem, jeho hodnota v centimetrech přibližně odpovídá gestačnímu věku v týdnech.

Všechna miminka jsou jiná a všechna těhotenství jsou jiná. Žaludky různých žen ve stejném období těhotenství mohou vypadat jinak. Mohou mít různé tvary a velikosti. Závisí to na některých faktorech:

· Stav břišních svalů. Jsou-li slabé, pak se stěna břicha snadněji protáhne a jeho velikost se zvětší rychleji, silněji.

Plodová voda.

· Počet předchozích těhotenství.

· Póza, ve které se žena obvykle nachází: kvůli jejímu břichu může být znatelně silnější nebo slabší.

Kolik by měla nastávající matka přibrat na váze?

Obvykle do 19. týdne těhotenství ženy získají od 3,5 do 6,5 kg, s dvojčetným těhotenstvím - od 9 do 14 kg. Nejedná se o přísné standardy. Nedělejte si starosti, pokud se dostanete trochu víc nebo méně. Důvod k obavám - když tělesná hmotnost rostla rovnoměrně, poté se najednou začala velmi rychle zvyšovat. Takový náhlý skok může znamenat vážnou komplikaci - preeklampsii. Okamžitě navštivte lékaře..
Vypočítejte přírůstek hmotnosti matky během těhotenství podle týdne

Jak jíst?

Výživa po 19 týdnech, stejně jako v celém druhém trimestru, by měla být co možná nejúplnější, zdravá a rozmanitá. Organismy rostoucího dítěte a nastávající matky potřebují bílkoviny, vitamíny, minerály. Dietní vláknina zajišťuje správnou funkci střev a pomáhá předcházet zácpě. Často slyšíte, že během těhotenství by žena měla „jíst za dva“. Tuto frázi neberte doslovně. Není třeba zdvojnásobit velikost porcí. Potřebujete asi 350–500 dalších kalorií denně, taková strava vám dodá energii pro vás a vaše dítě.

Výživové doplňky a bylinné přípravky

"Mlha v hlavě" a špatná paměť? Neklidný sen? Neustálé zážitky? Snížená imunita a špatné zdraví? Výrobci potravinových doplňků a bylinných přípravků slibují zbavit těhotné ženy těchto problémů. Výživové doplňky na bázi přírodních ingrediencí jsou prezentovány jako mega užitečné a zcela bezpečné - protože jsou vyrobeny „ze všeho přirozeného“. Jsou ale skutečně užitečné a bezpečné?

Lékaři tvrdí, že mnoho doplňků stravy může poškodit budoucí matku a dítě. „Přírodní“ může také způsobit nežádoucí účinky. Doplňky a bylinné přípravky často obsahují látky, které mohou proniknout placentou do krevního oběhu dítěte. Odborníci doporučují nastávajícím matkám, aby s jakýmkoli doplňkem výživy dávaly pozor..

Například některé rostlinné přípravky určené k „usnadnění porodu“ mohou vést k předčasnému porodu. Před užitím inzerovaného komplexu vitamínů a minerálů je lepší se zeptat lékaře: stojí to za to? Ve většině případů může být tělo nastávající matky a dítěte vybaveno nezbytnými látkami pouze pomocí správné výživy. Správná strava je často důležitější než odebírání krásných tobolek z barevných obalů..

Pokud hledáte způsoby, jak zlepšit zdraví během těhotenství, které nemají vedlejší účinky a jsou bezpečné pro plod, je lepší zvážit masáž, akupunkturu (akupunkturu), osteopatii.

A co bylinné čaje? Pomáhají během těhotenství? Také zde není tak jednoduché.

Bylinné čaje jsou ve skutečnosti stejné doplňky stravy, obsahují mnoho účinných látek a ne všechny jsou užitečné pro zdraví plodu. Například při příliš velkém používání některých z těchto čajů se zvyšuje riziko potratu a předčasného porodu. Během těhotenství jsou užitečné následující typy čajů:

· Čistý černý čaj. Neměli by se však angažovat, protože obsahuje kofein. Vhodný je také ochucený černý čaj z obchodu.

· Heřmánkový čaj je bezpečný - ale také v malém množství.

· K čajovým lístkům můžete přidat citrusovou kůru, ovocné šťávy, plátky hrušek, ananas, jablka, skořici, hřebíček.

Zelený čaj není v malém množství škodlivý, protože obsahuje velké množství kofeinu.

V žádném případě byste neměli vyrábět čaje z trávy shromážděné samostatně v lese nebo na poli, zejména pokud opravdu nevíte, o jaký druh rostliny jde!

Jaká jídla by neměla být konzumována během těhotenství?

Zatímco některá jídla jsou prospěšná během těhotenství, jiná mohou být škodlivá pro nastávající matku a plod. Některé z nich by neměly být konzumovány vůbec, u jiných musíte dodržovat bezpečnostní pravidla. Zde je malý seznam zásahů:

Tepelně neupravené maso. Může obsahovat některé patogeny, parazity. Jsou to hlavně mikroby, které způsobují střevní infekce. Během těhotenství jsou nebezpečné, protože mohou vést k potratům, mrtvě narozeným, předčasně narozeným. Každé maso, které nastávající matka jí, by proto mělo být dobře vařeno. Pro spolehlivost byste měli získat speciální teploměr pro potraviny: je vybaven speciální jehlou a umožňuje měřit teplotu uvnitř kusu masa. „Steak s krví“ jsou přísně kontraindikovány.

Syrové ryby. Tuto exotiku lze nalézt v některých sushi barech, i když mnozí raději neriskují a odchylují se od tradice, zpracovávají ryby a mořské plody tepelně. Solené a uzené ryby se také považují za syrové. Může obsahovat některé patogeny, parazity.

Syrová vejce. Pokud nejsou dostatečně tepelně zpracovány, může se v nich vyskytovat salmonella, původce vážné střevní infekce. Mikroorganismy lze ukládat ve špatně smažených omeletách a smažených vejcích, krémech na dorty a domácích majonézách.

Některé druhy ryb. Král makrela, tuňák, žralok, mečoun - víte, co spojuje tyto mořské obyvatele? Všechny tyto ryby jsou poměrně velké a rtuť se může hromadit v jejich masu - velmi toxický kov, který znečišťuje vodu v mořích a oceánech. Proto je v průběhu těhotenství taková mořská exotika kontraindikována.

Droby. Játra, ledviny, žaludky, mozek, varlata - všechny tyto orgány zvířat jsou ve srovnání s běžným masem výživnější. Obsahují velké množství některých hodnotných vitamínů, minerálů. Pokud je však nastávající matka neustále konzumuje, může dítě dostávat „předávkování“ vitaminem A. To je spojeno s některými zdravotními problémy a vývojovými abnormalitami. Nastávajícím matkám se proto doporučuje jíst vnitřnosti nejvýše jednou týdně.

Nepasterizované mléko a mléčné výrobky. Může obsahovat řadu patogenů. Mléko a jiné výrobky pro těhotnou ženu by proto neměly být na trhu nakupovány „od mé babičky“. Pouze obchod, pouze minulá pasterizace.

Špinavá zelenina a ovoce. Na jejich povrchu se jednoduše hromadí obrovské množství škodlivých bakterií a parazitů. Před jídlem musí být důkladně omyté (je lepší použít speciální kartáč), napuštěno vroucí vodou a pokud možno odstranit kůži. Je vhodné jíst vařenou zeleninu.

Lahůdkové maso. Máte rádi uzené plátky? Je lepší je odmítnout během těhotenství. Mohou být také infikováni některými bakteriemi a obecně uzené maso není pro zdraví příliš dobré. Pokud to opravdu chcete, občas se můžete léčit sami. Všechny masové pochoutky, bradavky a párky je však třeba pečlivě vařit.

Cukroví. Sladkosti, dorty, čokoláda, dorty - to vše obsahuje tzv. Přidané cukry. Nejenže nasycují tělo „prázdnými“ kaloriemi, ale mohou také poškodit zdraví. Budoucí matka může vyvinout gestační diabetes, získává příliš velkou váhu. Riziko eklampsie se zvyšuje. Dítě se může narodit lehké. V budoucnu má zvýšené riziko diabetu, onemocnění kardiovaskulárního systému. Existují studie, které ukazují vztah mezi nadměrnou konzumací sladkostí během těhotenství a zvýšeným rizikem bronchiálního astmatu u dítěte.

Fyzická aktivita

Cvičení během těhotenství je nejen možné, ale také nezbytné. Jedinou výjimkou je, pokud máte závažné doprovodné nemoci nebo těhotenství prochází komplikacemi. V takových případech se musíte poradit s lékařem.

Pro nastávající matku je vhodné provést tři typy fyzických cvičení:

· Aerobní cvičení. Tato skupina zahrnuje všechna cvičení, která zlepšují fungování dýchacího a kardiovaskulárního systému. Například během těhotenství je užitečné se věnovat chůzi, chůzi na čerstvém vzduchu a plavání. Mimochodem, domácí práce a zahrádkářství platí také pro aerobní cvičení..

· Cvičení zaměřená na posílení svalů. Patří mezi ně lezení po schodech do kopce, jóga, pilates. Nejlepší je poradit se speciálně vyškoleným instruktorem, který ví, které svalové skupiny mají trénovat v nastávajících matkách..

· Cvičení zaměřená na trénink svalů pánevního dna. Pomohou usnadnit průběh práce a urychlit zotavení z nich. Lékaři doporučují nastávajícím matkám, aby provedly speciální sadu cvičení Kegel.

Doporučení, kterými by se budoucí matky měly při fyzických cvičeních řídit:

· Pamatujte, že hormony během těhotenství uvolňují svaly a vazy. Příliš ostré pohyby, vysoká zatížení jsou plná zranění.

· V 19. týdnu těhotenství a později nemůžete provádět cvičení, během kterých musíte ležet na zádech. Těhotná děloha může vymáčknout dolní dutou žílu, což povede k mdloby.

Během těhotenství se nemůžete potápět, protože plod může způsobit dekompresní nemoc. Když se vznáší z velké hloubky v krvi, tvoří se bubliny dusíku, blokují průtok krve v malých cévách.

· Nemůžete se zapojit do sportu, ve kterém můžete spadnout, můžete být zatlačen do žaludku. Nedoporučuje se jezdit na kole (v bytě je lepší koupit stacionární kolo), basketbal, volejbal, jízda na koni, lyžování a bruslení, bojová umění, fotbal.

· Zkuste se během cvičení přehřát. Noste oblečení, které vás nerozpálí, což umožní tělu dýchat. Vždy mějte po ruce láhev vody nebo džusu.

· Měli byste jíst dobře. Krevní cvičení se během cvičení snižuje.

· Neplavte v horké vodě. Jeho teplota by neměla být vyšší než 32 stupňů.

Kolik času by mělo být věnováno fyzické aktivitě během těhotenství?

Pokud jste již dříve sportovali, musíte se poradit s lékařem. Možná budete moci udržet svou předchozí úroveň fyzické aktivity. Někdy je třeba snížit intenzitu výcviku. Pokud jste zapojeni do sportu, který je potenciálně nebezpečný během těhotenství (viz výše), musíte se na chvíli vzdát a přejít na jiná cvičení. Obvykle stačí 20-30 minut fyzické aktivity denně. Neměli byste to dělat najednou déle než 45 minut.

Pokud jste před těhotenstvím nechodili pro sport a obecně jste vedli sedavý životní styl, musíte začít postupně. Patnáct minut denně, třikrát týdně, stačí začít. Postupně musíte prodloužit dobu trvání na 30 minut denně, frekvence - až 4krát týdně. Nakonec byste měli věnovat půl hodiny cvičení každý den..

Zaměřte se na své pocity. Existuje jednoduchý test, který vám pomůže určit, zda je vaše fyzická aktivita dostatečně intenzivní:

· „Konverzační test.“ Po cvičení byste se měli jen trochu nadechnout, abyste mohli mluvit bez problémů. Pokud je dušnost tak silná, že nemůžete mluvit normálně, šli jste příliš daleko.

· Měli byste se cítit v teple.

· Měli byste se trochu potit.

Mohu mít sex?

Sex v 19. týdnu, stejně jako v jakémkoli jiném období těhotenství, je nejen neškodný, ale také prospěšný. Intimní blízkost dává nastávající matce spoustu pozitivních emocí, zatímco nemůže nijak poškodit plod, protože je dobře chráněna močovým měchýřem. Abstinence se projevuje pouze v případech, kdy nastávající matka trpí některými chorobami, těhotenství pokračuje s komplikacemi. V takových případech se musíte poradit s lékařem.

Pokud je váš partner zdravý (pro případ, že byste měli provést testy na pohlavně přenosné infekce), není během sexu nutné ochranné vybavení. Potřeba kondomů vyvstává pouze v posledních dvou měsících těhotenství, protože sperma obsahuje prostaglandiny - látky, které v tomto okamžiku mohou vyvolat nástup porodu. V 19. týdnu není čeho se bát. Po intimitě v břiše se mohou objevit pocity podobné kontrakcím. Toto je zmenšující se děloha. S tímto příznakem není nic špatného. Naopak, je to dokonce užitečné: vaše děloha "vlaky" před porodem.

Během těhotenství můžete vyzkoušet různé polohy v posteli. Například žena může ležet na boku, sedět na vrcholu muže, stát na všech čtyřech. Klasická póza, když žena leží na zádech, je kontraindikována. Děloha může vymáčknout dolní dutou žílu, což povede k závratě, mdloby. Kromě toho, v záchvatu vášně, může člověk na žaludek vyvíjet příliš velký tlak.

Tipy pro ženy v 19. týdnu těhotenství

Máte obavy z nadměrného pocení? Používejte lehké oblečení a zkuste pít více.

· Abyste zabránili výskytu skvrn na pokožce, chraňte ji před slunečním zářením. Při odchodu z domova noste oblečení s dlouhými rukávy a kalhotami, dlouhými sukněmi. Používejte opalovací krém.

Existuje několik způsobů, jak se vypořádat s křečemi nohou. Proveďte protahovací cvičení. Je dobré dělat jógu. Dobrým lékem je masáž chodidel, kterou může váš muž udělat..

· Ještě neudělal druhý prenatální ultrazvuk? Stále máte čas tento a příští týden.

· Navštivte zubaře. Během těhotenství má mnoho žen zvýšené riziko problémů se zuby a ústy..

Jaký výzkum je třeba udělat?

Pokud jste nepodstoupili druhý rutinní ultrazvuk a biochemický screening - trojitý test - předporodní lékař vám může tyto testy předepsat v 19 týdnech těhotenství. Během ultrazvukového hodnocení:

· Biparietální velikost hlavy (mezi tuberkulózami parietálních kostí) - normální po 19 týdnech - 3,6 - 5,2 cm.

· Frontookcipitální velikost hlavy - normální po 19 týdnech - 4,8–7 cm.

· Délka femuru - normální v týdnu 19 - 2,1–3,5 cm.

· Délka Tibia - normální v týdnu 19 - 1,9–3,1 cm.

· Délka humeru - normální 19 týdnů - 2,1 - 3,4 cm.

· Délka kostí předloktí - 2–2,6 cm.

· Obvod hlavy - 14,2-17,4 cm.

· Obvod břicha - 11,4-15,4 cm.

· Délka nosní kosti - 5,2–8 mm.

· Rozměry postranních komor mozku a velké cisterny - ne více než 10–11 mm.

Anatomické vlastnosti plodu: oční zásuvky, nasolabiální trojúhelník, páteř, srdce, žaludek, střeva, plíce, ledviny, močový měchýř.

· Stav pupeční šňůry, místo jejího připojení.

· Struktura a místo připojení placenty.

Objem plodové vody.

· Cervikální stav. Jeho délka by obvykle měla být alespoň 3 cm.

Při biochemickém screeningu v budoucí mateřské krvi se stanoví tři úrovně látek (proto se nazývá trojitý test): beta-hCG, volný estriol, alfa-fetoprotein. S abnormalitami se zvyšuje riziko určitých genetických abnormalit.

Údaje o biochemickém screeningu a ultrazvuku jsou vyhodnoceny komplexně. Pokud je zjištěno vysoké riziko anomálií, konečná diagnóza pomůže vytvořit invazivní studii - amniocentézu. Během toho se do ženského žaludku vloží jehla, získá se malé množství plodové vody a v ní se zkoumá genetický materiál plodu..

V jakých případech musíte navštívit lékaře?

Těhotenství může být doprovázeno mnoha příznaky, často velmi ovlivňují pohodu nastávající matky. Pro mnoho žen je obtížné porozumět: kde končí norma a začíná patologie? Jaké příznaky jsou přirozené pro určitá období těhotenství a kdy je čas vydat poplach a přejít k lékaři?

Pojďme mluvit o nejčastějších příznacích, které mohou „vyděsit“ ženu v různých stádiích těhotenství.

Krvácení: je to potrat?

Vaginální krvácení je velmi častým příznakem v prvním trimestru těhotenství (do asi 13 týdnů těhotenství). Obává se asi 25% nastávajících matek, více než polovina z těchto žen bude mít v budoucnu zdravé děti. Intenzita může být různá: od stopy po špinění na spodním prádle po poměrně silné krvácení.

Jednou z možných příčin vaginálního krvácení během těhotenství je potrat. Existují však i další možné důvody:

· Implantace vajíčka. Pronikne do stěny dělohy a zničí ji.

· Krvácení po pohlavním styku kvůli skutečnosti, že během těhotenství se děloha stává citlivější a citlivější.

V jakém případě musíte navštívit lékaře? Při jakémkoli úniku krve z pochvy by nastávající matka měla být vyšetřena a konzultována porodníkem-gynekologem..

Kontrakce: Je to zrození?

Během těhotenství se mohou objevit děložní kontrakce, které nejsou spojeny s porodem. Typickým příkladem jsou falešné kontrakce Braxton-Hicks, ke kterým může dojít po 20–23 týdnech těhotenství. Na rozdíl od skutečných bojů jsou osamělé, vyskytují se nepravidelně, jejich frekvence a intenzita se s časem nezvyšuje.

V jakém případě musíte navštívit lékaře? Pokud ke kontrakcím dochází pravidelně, například každých 10 minut.

Křeče v břiše: možné známky potratu?

Mnoho žen v časném těhotenství zažívá křeče v břiše, které se podobají těm, které se vyskytují během menstruace. Tento příznak je normální, vyskytuje se v důsledku zvýšeného průtoku krve do dělohy.

V jakém případě musíte navštívit lékaře? V prvním trimestru by křeče měly být důvodem k obavám, pokud se pravidelně vyskytují v jedné polovině břicha, doprovázené krvácením z pochvy. Těžké křeče ve druhém a třetím trimestru jsou vždy alarmujícím příznakem, který může naznačovat nástup předčasného porodu.

Edém: problémy s kardiovaskulárním systémem?

V důsledku hormonálních změn si tělo nastávající matky začne udržovat více tekutin. To se projevuje ve formě otoků. Není tak důležité, kolik soli a tekutiny žena během dne spotřebuje.

V jakém případě musíte navštívit lékaře? Pokud otok najednou začal růst velmi rychle a je provázen bolestí hlavy, zejména po 28 týdnech těhotenství. To může být projevem preeklampsie, což je nebezpečný stav doprovázený vysokým krevním tlakem..

Přílišný vaginální výtok: známka infekce?

V důsledku zadržování tekutin, zvýšení objemu cirkulující krve a zvýšeného průtoku krve do pochvy dochází u mnoha matek k hojnému výtoku z pochvy. To je normální. Přínos nadměrné sekrece: chrání plod před infekcí.

V jakém případě musíte navštívit lékaře? Pokud je hojný vaginální výtok doprovázen dalšími příznaky genitourinární infekce: svědění a pálení, časté močení, vyrážka v oblasti genitálií, pokud výtok mění barvu, voní to špatně.

Mokré spodní prádlo: voda se pohnula?

Pokud žena během těhotenství našla na spodním prádle mokré místo, většinou to není děsivé. Zpravidla je to moč, není to plodová voda. Během těhotenství se na močový měchýř tlačí zvětšující se děloha, což vede k úniku moči. U některých nastávajících matek vznikne stresová močová inkontinence. V tomto případě dochází k úniku moči pravidelně během stresu, smíchu, kýchání.

V jakém případě musíte navštívit lékaře? Pokud se tekutina z pochvy nadále vylučuje, je-li toho hodně. Vypouštění plodové vody je s největší pravděpodobností počínaje 37. týdnem těhotenství.

19 týdnů těhotenství: co se stane s dítětem a matkou, foto, vývoj plodu

19. týden je téměř uprostřed těhotenství. První měsíce spojené s úzkostí a nepohodlí skončily. Ale brzy nastávající matka začne pociťovat fyzické nepohodlí způsobené zvýšeným objemem břicha..

Jak se dítě vyvíjí

V 19. týdnu těhotenství dítě aktivně roste a vyvíjí se. Nyní lze jeho velikost porovnat s mangem. Délka těla plodu je 13–15 cm a hmotnost je 200–240 g. Během tohoto období dochází u dítěte k následujícím změnám:

 1. Zlepší se přívod krve do plic.
 2. Paže a nohy stále rostou na délku. Dítě se stává úměrnější.
 3. Krk dítěte je posílen a umožňuje mu aktivnější pohyb. Dítě často otočí hlavu.
 4. Intenzita pohybů v děloze se zvyšuje. Ženy, které dosud necítily své nenarozené dítě, mohou konečně cítit jejich pohyb..
 5. Pohyby dítěte se více koordinují. Dítě trénuje svaly.
 6. Dochází k intenzivní akumulaci podkožní tukové tkáně. Hodně se hromadí na krku, kolem ledvin a řady dalších vnitřních orgánů..

Pokud dívka stále dítě necítí, nebojte se. Některé nastávající matky, zejména ty, které čekají dítě poprvé, se mohou ubytovat až 20 týdnů. Pokud už dívka cítí dítě, musí ovládat frekvenci jeho pohybů. Pozorujte nenarozené dítě po zbytek těhotenství.

Můžete zjistit, kolik pohybů plodu je při jmenování odborníkem normální. Nebojte se klást lékaři otázky. To vám umožní zbavit se všech problémů, které se vyskytnou, a podniknout kroky předem, aby se zabránilo rozvoji patologií, pokud k nim dojde..

Změny v ženském těle

Tělo ženy se neustále mění a přizpůsobuje se rychle se rozvíjejícímu dítěti. V 19. týdnu těhotenství si můžete všimnout následujících změn:

 1. Příznaky toxikózy jsou dávno pryč. Těhotná žena může jíst všechna povolená jídla. Kořeněná, příliš slaná a mastná jídla by však měla být ze stravy vyloučena..
 2. Děloha stále roste. V 19 týdnech těhotenství je 1,3 cm pod pupkem. Její stoupání pokračuje.
 3. Chůze dívky se stává méně stabilní. Existuje riziko pádu. Aby se předešlo problémům, je přísně zakázáno používat boty na vysokém podpatku. Nepříjemné oblečení by mělo být také zlikvidováno..
 4. Zatížení páteře se zvyšuje. Nastávající matky často trpí bolestmi zad. Nepříjemné pocity, které v této oblasti vznikly dříve, se mohou zhoršovat.
 5. Aktivní přírůstek na váze pokračuje. Během 19. týdne by se jeho objem měl zvýšit o 300 - 550 g. Celkové zvýšení se pohybuje od 3,8 do 6,2 kg. Čekání na dvojčata může vést k významným odchylkám ukazatele od normy nahoru.
 6. Budoucí matka může mít pálení žáhy. Dívka je schopna ovlivnit nepříjemný symptom. Chcete-li se problému zbavit, vyplatí se upravit uspořádání stravy. Jídlo by se mělo užívat v malých porcích a měla by se zvýšit frekvence jídla.

V 19. týdnu těhotenství byste měli pečlivě zvážit váš zdravotní stav. Pokud se v dolním břiše objeví bolest, měli byste okamžitě kontaktovat specialistu. Příznak je alarmující a může znamenat zvýšený tón dělohy.

Stav ženy během těhotenství přímo závisí na hormonálním pozadí. Pokud se dívka stala podrážděnou nebo depresivní, stojí za to okamžitě provést krevní test. Pomůže to určit hladiny hormonů. V 19. týdnu těhotenství lékaři doporučují odpočívat více. To umožní nastávající matce, aby se zbavila řady pocitů bolesti způsobených zvýšeným stresem. Při relaxaci by měly být pod záda a nohy umístěny speciální polštáře..

Příznaky 19. týdne těhotenství

19. týden těhotenství není spojen se zvláštními jevy. Prsa a břicho nastávající matky se i nadále aktivně zvyšují. V těžišti je posun, který vede ke změně chůze. Může se stát kachní nebo hrdou. Musíte jen spát na vaší straně. Zvětšené břicho vyvíjí tlak na jiné vnitřní orgány. Pokud dívka spí na zádech, děloha může vymáčknout dolní dutou žílu. To je plné výskytu ostrých bolestí a poruch oběhu v těle dítěte a matky.

Odborníci zaznamenávají další příznaky 19. týdne těhotenství. Nastávající matka může čelit:

 1. Zácpa. Problém je způsoben zvýšeným tlakem dělohy na vnitřní orgány. Střeva jsou stlačena, což způsobuje nadměrnou tvorbu plynu a další problémy.
 2. Vzhled věkových skvrn. Odborníci nedoporučují těhotným ženám, aby byly vystaveny přímému slunečnímu záření.
 3. Krkavci. Objem krve v těle se zvyšuje, což vede k problému.
 4. Bolesti zad. Rostoucí děloha silně tlačí na páteř. Pro zmírnění nepohodlí vám odborníci doporučují sledovat polohu těla. Držte záda rovně.
 5. Závrať. Obvykle se objeví, když nastávající matka změní polohu příliš rychle. Problém nastává v důsledku nízkého krevního tlaku. Chcete-li se zbavit závratě, měli byste pít více tekutin a měnit polohu pomaleji.
 6. Nosní přetížení. Zvýšený objem krve ovlivňuje sliznice. Samotný problém zmizí několik dní po narození.
 7. Křeče v nohou. K tomuto jevu obvykle dochází v noci. Rostoucí děloha vyvíjí tlak na žíly, které vracejí krev do srdce. Křeče mohou být bolestivé. Před spaním si můžete vyzkoušet relaxační masáž nohou..

Pocity na 19 týdnech těhotenství

Nejvýraznějším pocitem v 19. týdnu těhotenství je pohyb dítěte. Většina matek cítí aktivní pohyby dítěte. Nedostatek pohybu by však neměl být problémem. Pokud je dívka docela plná a poprvé očekává dítě, pohyb plodu nelze pocítit až 20–22 týdnů. Období je spojeno s řadou dalších pocitů:

 1. Nastávající matka se může začít cítit baculatá. Aktivní přírůstek na váze vede ke skutečnosti, že se dívka zotavuje při 4-6 kg. Ženy, které očekávají dvojčata, mohou získat mnohem více bodů. Hubnutí během těhotenství je přísně zakázáno. Hmotnostní přírůstek je normální. Není vhodné tomu přikládat zvláštní význam, pokud nejsou dodrženy významné odchylky od stanovených parametrů..
 2. Kůže ženy se stává citlivější a její vlasy jsou silné a lesklé.
 3. Vzhled věkových skvrn. Stojí za to chránit se před trávením hodně času na slunci.
 4. Kůže na břiše může svědit. K senzaci obvykle dochází v důsledku strie. Mělo by se s nimi okamžitě bojovat. Po porodu je obtížné zbavit se tohoto problému. Použití kosmetiky k odstranění strie by však mělo být prováděno pouze pod přísným dohledem odborníka.
 5. Krevní tlak se může zvýšit. Mírná změna indikátoru je normální. Je to způsobeno oslabením periferních cév. Souběžně s tím může dojít ke snížení hemoglobinu v krvi.
 6. U dívky se může projevit zvýšená srdeční frekvence a zvýšené pocení.
 7. Mlezivo může být uvolněno z hrudníku. Neměli byste tomu přikládat zvláštní význam. Odborníci doporučují jednoduše otřít vaše bradavky čistým, měkkým hadříkem..
 8. Vaginální výtok zůstává hojný. Dívka musí sledovat jejich barvu. Bělavý nebo průhledný výboj by neměl vyvolávat obavy, ale krvavý nebo hnědý - příležitost k okamžité návštěvě specialisty.

Obecně je 19. týden těhotenství považován za příznivý. Nastávající matka se cítí pohodlně a prakticky nepociťuje nepohodlí.

Zkoušky a zkoušky

Pokud těhotenství pokračuje normálně a dívka nepociťuje nepohodlí, zvláštní studie se neuskutečňují v 19. týdnu. Doktor kontroluje pouze:

 • pro tělesnou hmotnost dívky;
 • krevní tlak
 • obvod břicha.

U těhotných žen se onemocnění močových cest často zhoršují. V této situaci může být vyžadován obecný test moči..

Pokud je dívka příliš bledá a rychle unavená, může to znamenat výskyt anémie z nedostatku železa. V této situaci lékař předepíše obecný krevní test ke stanovení hladin hemoglobinu. Pokud je problém potvrzen, může být pro dívky předepsáno několik léků. Kromě toho bude vyžadována strava..

Pokud ještě nebyl dokončen druhý prenatální screening, bude muset být proveden v 19 týdnech těhotenství. Dívka bude muset podstoupit krevní test na hormony a podstoupit ultrazvukové vyšetření plodu. V 19. týdnu je odborník téměř na 100% schopen identifikovat pohlaví nenarozeného dítěte. Pokud však rodiče tyto informace nechtějí znát bezprostředně před narozením dítěte, lékař je nehlásí. V 19. týdnu můžete určit pohlaví dítěte v případě vícenásobného těhotenství.

Možná nebezpečí po 19 týdnech těhotenství

V 19. týdnu je pravděpodobnost zmeškaného těhotenství snížena, ale riziko problému stále přetrvává. Patologie může nastat v důsledku vystavení těmto faktorům:

 • infekční choroby ženy, včetně přenesené chřipky;
 • dysfunkce placenty;
 • přítomnost chromozomálních abnormalit u plodu;
 • nízká placentace.

Přítomnost problému je indikována výskytem hnědé nebo špinavé a bolestí v dolním břiše. Některé ženy mají pocit, že tahají spodní část zad. Dívky, které dříve pociťovaly pohyby plodu, je přestávají cítit. Léčba v této situaci je možná pouze radikální. Plod je chirurgicky nebo jinak zlikvidován.

V 18. - 19. týdnu těhotenství je možný výskyt oligohydramnií. Přibližné množství plodové vody lze určit během ultrazvuku, počínaje 14. týdnem těhotenství. Tento problém se často objevuje v důsledku metabolických poruch nebo patologie placenty. Účinek může mít také řada dalších faktorů. Pokud je oligohydramnios mírný, těhotenství může pokračovat normálně. S výrazným problémem bude muset dívka podrobit podrobnému vyšetření a léčbě.

Včasné odhalení porušení pomůže častěji zabránit negativním důsledkům. Netahejte návštěvu odborníka.

Doporučení

Pokud dívka chce, aby její těhotenství pokračovalo bez komplikací a nepříjemných následků, je třeba vzít v úvahu následující doporučení:

 1. Při práci nebo relaxaci by nastávající matka měla co nejvíce často měnit polohu těla.
 2. Během těhotenství je lepší se sprchovat. Pokud používáte koupel, existuje možnost infekce v pochvě a děložní dutině. To může vést k nemocem. Kromě toho účinek teplé vody na dívčí tělo může zvýšit tón dělohy a vyvolat potrat..
 3. Je třeba si dát pozor na přeplněná místa. Těhotná dívka v rozdrcení se může stát špatnou. Kromě toho může neopatrný pohyb nebo tlačení způsobit fetální problémy..
 4. Stojí za to provést změnu šatníku. Úzké oblečení a boty na vysokém podpatku by měly být zlikvidovány. Je třeba myslet na změnu podprsenky. Nemačkejte prsa se zvětšeným objemem. Je lepší dát přednost produktům vyrobeným z přírodní textilie..
 5. Všechna osobní hygienická pravidla musí být pečlivě dodržována. V 19. týdnu těhotenství hrozí drozd nebo bakteriální onemocnění. Je lepší nepoužívat denní syntetické podložky. Zabraňují vniknutí vzduchu do intimní oblasti..
 6. Pokud dojde k nachlazení, je přísně zakázáno provádět samoléčení. Obvyklé léky mohou být škodlivé pro zdraví dítěte. Správný lék si může vybrat pouze lékař..
 7. Pokud odborníci doporučují začít užívat vitamínové přípravky, neodmítněte je. Nedostatek nezbytných látek může nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte.
 8. Nyní se vyplatí připravit se na obvyklé akce předem. Jít do kina nebo cestovat veřejnou dopravou může mít za následek respirační onemocnění. Pouze hodnotné akce stojí za to.

Dodržování doporučení zlepší pohodlí čekací doby dítěte.

19. týden těhotenství se nevyznačuje zvláštními změnami. Dítě se nadále aktivně rozvíjí, začíná se více pohybovat, trénuje svaly. Máma v tomto období spočívá v negativních projevech těhotenství. Nevolnost a zvracení jsou pryč, ale dívka se může setkat s problémy s gastrointestinálním traktem. Změny ve stravě jim pomohou zbavit se jich..

19 týdnů těhotenství

Plod v devatenáctém týdnu těhotenství dosahuje velikosti manga nebo poměrně velkého rajčete.

Stále máte čas na provedení trojitého testu ke stanovení rizik genetických poruch, pokud jste na to neměli čas.

Se slabostí a závratěm pomáhá vyrovnat se s hojným pitím a dobrou výživou. Pokud se obáváte těchto příznaků, je nejlepší navštívit lékaře..

Strie, jóga, masáž mohou pomoci křeče v nohou.

„Make-up“ pigmenty na pokožce pomohou s lehkým make-upem, ale nezapomeňte, že nemůžete použít žádný make-up.

Spát na boku s polštářem mezi nohama.

Co se stane v 19. týdnu těhotenství?

V 19. týdnu těhotenství již někteří rodiče vědí, koho budou mít: chlapce nebo dívku. Ve 16-18 týdnech proběhlo druhé ultrazvukové vyšetření, a pokud se mu podařilo vyšetřit pohlavní orgány dítěte, informoval budoucí matku o plodu. Dítě pokračuje v aktivním růstu, jeho orgány dozrávají stále více a po narození se přizpůsobují životu.

19 týdnů je kolik?

Devatenáct týdnů těhotenství je sedmnáct týdnů embryonálního těhotenství (od okamžiku oplodnění).

Devatenáct týdnů fetálního času odpovídá 21 týdnu porodu.

Jste těhotná čtyři měsíce a jeden týden. Další týden a půl těhotenství je pozadu!

Co se stane s dítětem?

Délka jeho těla je o něco více než 15 cm, hmotnost - asi 240 gramů. Teď váží více než placenta. Pokud jste nikdy necítili, jak se vaše dítě pohybuje v bříšku, pravděpodobně se tak stane v 19. týdnu. Pokud už tlačil, bude nyní ještě silnější.

Kůže plodu je pokryta speciálním sýrovým lubrikantem, jeho zbytky můžete vidět po narození. Tato šedavě bílá tvarohová hmota je potřebná k ochraně těla dítěte a usnadnění průchodu porodním kanálem. Kůže začíná produkovat pigment, který mu v budoucnu dodá barvu. Vlasy rostou na hlavě, jsou stále bílé, není v nich žádný pigment.

Kliky a nohy dosahují proporcionálních velikostí. Chrupavka je nadále nahrazována kostí, pohyby jsou více koordinované. Dítě saje prst, dotkne se pupeční šňůry a jeho obličeje, stěn amniotického vaku.

V 19. týdnu těhotenství se v mozku objevují specializované zóny, které jsou zodpovědné za vnímání vůně, chuti, zvuků, dotyku a vizuálních obrazů. Proces vytváření myelinového obalu nervových vláken, který začal minulý týden, pokračuje. Srdeční frekvence začíná postupně klesat, ale stále zůstává vysoká.

Zrání hypothalamicko-hypofyzárního systému začíná, což je hlavní endokrinní struktura těla a vykonává také některé funkce nervového systému.

Co se stane nastávající matce?

Ve druhém trimestru těhotenství žena získá 450–900 gramů týdně. Do 19 týdnů se nastávající matce zpravidla podaří získat od 3,6 do 6,3 kilogramů. Děloha je zvětšená, nyní je její horní část přibližně na úrovni pupku, spolu s ní roste i bříško. To je teprve začátek: v příštích týdnech to poroste ještě rychleji. Objevují se některé příznaky, jsou zřídka závažné a bolestivé, spíše způsobují určité nepříjemnosti..

Mnoho žen v trimestrech těhotenství II-III si stěžuje na ostré švy v pánvi, břiše nebo tříslech. Obvykle se vyskytují po náhlých pohybech a projdou během několika minut. Toto je stav známý jako bolest kulatého vazu. Za normálních okolností drží kulatý vaz dělohu ve správné poloze. Když se děloha dostatečně zvětšuje, je tento vaz natažený, v něm vzniká napětí.

Vzhledem k tomu, že děloha vytlačuje krevní cévy a plod se podílí na krevním kyslíku, může být budoucí matka narušena závratě, slabostí a někdy mdloby. Orgány břicha, včetně žaludku, jsou přemístěny vzhůru, z tohoto důvodu je pálení žáhy.

Není třeba se obávat věkových skvrn, které se objevují na čele, na tvářích, na horním rtu. Říká se jim chloasma neboli „maska ​​těhotenství“ a jsou spojovány s hormonálními změnami v těle. Můžete si všimnout, že vaše kůže ztmavla na vnitřních plochách stehen a v oblasti genitálií se pihy, jizvy staly více pigmentované..

Články O Neplodnosti