Hlavní Neplodnost

19 týdnů těhotenství

19. týden těhotenství je poměrně klidným obdobím, které se vyznačuje nejstabilnějším zdravotním stavem za poslední týdny. Maminka už začíná pociťovat pohyb plodu, ale její žaludek stále není příliš velký. Hormonální pozadí je stabilní, prakticky neexistují žádné hrozby pro dítě a ženu. Zůstává jen těšit se z těhotenství a komunikovat s nenarozeným dítětem.

Obsah

Úvod

Pocity v 19. týdnu těhotenství se poněkud mění, ale zároveň je zdravotní stav v tomto období nejstabilnější za celé minulé období. Nemoci, které pronásledovaly budoucí matku během prvního trimestru, ustupují a jsou nahrazeny nárůstem energie a síly.

Máma začíná vést aktivní životní styl, protože žaludek nezasahuje do pohybů. Ve věku devatenácti týdnů si ženské tělo zvykne na svůj stav a mnoho těhotných žen začne pociťovat účinek mateřského instinktu.

Dítě se začne hýbat a připomínat, že za pár měsíců se narodí. Takové myšlenky mohou způsobit silný strach z porodu, ale neměly by se bát, protože tento proces je geneticky zakotven v ženě. Bolest se rychle zapomíná a je nahrazena velkou radostí z rozjímání o malém šňupání, které již můžete nejen vidět, ale také držet ve svých rukou.

19. týden těhotenství: jaké jsou příznaky

Příznaky 19. týdne těhotenství nejsou jen v pohybu nenarozeného dítěte, ale také v řadě dalších změn v ženském těle. Nepříjemné pocity v mléčných žlázách, které maminku v prvním trimestru trápily, zmizí, prsa se zvětšuje a některé začnou vylučovat kolostrum..

Plod také roste a děloha s ním roste. Žena cítí nepříjemný pocit pálení v dolním břiše, což ukazuje na výron dělohy a kůže na břiše, což vede ke vzniku strie. Pokud dojde ke svědění, měli byste na pokožku začít používat zvlhčující a ochranné přípravky. Lze je zakoupit v lékárně, která prodává speciální krémy pro nastávající matky, které se vyhýbají striím.

Těhotná žena může také pociťovat návaly slabosti a závratě a také ospalost. Tyto příznaky jsou známkou toho, že v těle chybí železo, k čemuž často dochází u matek ve druhém trimestru. Chcete-li doplnit zásoby tohoto minerálu, měli byste do svého menu zadat produkty obsahující železo a připravit speciální přípravky.

Plodový pohyb

Ve věku 19 týdnů těhotenství se dítě začne házet, otáčet se a pohybovat se. To je způsobeno tím, že se zlepšuje centrální nervový systém drobků, stejně jako v děloze, není doposud přeplněna. Za pár měsíců se dítě nebude pohybovat tak intenzivně, protože už bude mít málo místa. V této fázi se může zhroutit, odstrčit nohy ze stěn dělohy a sevřít pěsti.

Teprve v devatenáctém týdnu těhotenství ve srovnání s předchozím týdnem se pohyby plodu začnou cítit výrazněji. Nejprve jsou lehké a stěží znatelné, ale s každým týdnem začnou růst a zesílit se. Pokud toto dítě není první pro těhotnou ženu, může cítit jeho otřesy mnohem dříve. Díky aktivní aktivitě dítěte se můžete dozvědět o jeho zdraví a pochopit, zda je těhotenství normální.

Vnější změny

Břicho v 19. týdnu těhotenství je již docela patrné i v prostorných šatech. Žena by měla zcela zvážit svůj šatník a nahradit těsně přiléhající oblečení prostornými šaty z přírodních materiálů. Mělo by to být pohodlné a nemačkat žaludek.

Růst břicha je přímo spojen se zvýšením dělohy. V této době jeho dno klesne pod pupek asi o dva centimetry. Vyvíjí tlak na orgány a vede k jejich přemístění, což způsobuje řadu nemocí v mámě.

Kvůli růstu dělohy se začínají objevovat problémy s genitourinárním a zažívacím systémem. Žena trpí častými cestami na záchod, zácpou a pálením žáhy. Je nemožné ignorovat tuto symptomatologii, protože může vést k rozvoji cystitidy a hemoroidů. Z tohoto důvodu by měl být stav upraven a zabránit přetečení do vážných onemocnění..

Děloha také tlačí na bránici, takže pro těhotnou ženu je obtížné dýchat, po krátké procházce se objeví dušnost. Dýchání se může čas od času také točit. V tomto případě si lehněte a trochu odpočívejte. Zvýšení objemu plodové vody, rostoucí plod a děloha vedou k přemístění těžiště, což vede k bolesti v dolní části zad a končetin.

Chcete-li vyřešit všechny výše uvedené problémy, měli byste dodržovat dietu, nosit speciální obvaz pro nastávající matky, vést aktivní životní styl, věnovat se aerobiku a dobře se odpočívat.

Hrozby při těhotenství 19 týdnů

Ve věku devatenácti týdnů se mohou vyskytnout některé odchylky, které představují hrozbu pro dítě, ale je jich mnohem méně než v minulosti.

Vybít

Vaginální výtok v 19. týdnu těhotenství se stává hojnějším. To je norma pro tělo budoucí matky a neměli byste se tím bát. Mohou být průhledné i bělavé. V tajnosti by neměl být zápach.

Pokud si žena všimla změny konzistence nebo vůně, měli byste okamžitě kontaktovat specialistu. Je nemožné ignorovat nebezpečné příznaky, protože to může vést k rozvoji infekce a že zase povede k potratu.

Bolest a krvácení

Algie a špinění v 19. týdnu těhotenství mohou způsobit vážné odchylky ve vývoji nenarozeného dítěte nebo být důkazem eroze děložního čípku. Krev ve vaginální sekreci může být navíc známkou:

 • Potrat;
 • Mechanické poškození děložního čípku;
 • Patologické procesy v děloze;
 • Nedostatek progesteronu.

Pokud si žena stěžuje, že v 19. týdnu těhotenství přitahuje spodní část břicha, je tento příznak také příležitostí kontaktovat gynekologa. Bolesti v chrámech, dolních končetinách a svalech nepředstavují pro dítě hrozbu, protože vznikají v důsledku změn krevního tlaku, nedostatku vápníku a hořčíku.

Silný otok nohou je naopak důkazem problémů s ledvinami a vyžaduje okamžitou lékařskou péči, protože pouze tímto způsobem bude možné zastavit nebezpečný stav a zachovat zdraví matky a dítěte.

Teplota a SARS po 19 týdnech těhotenství

Mírná ARVI v 19. týdnu těhotenství nepředstavuje pro plod závažné nebezpečí. Můžete se zbavit rýmy, kašle a bolestí v krku pomocí tradiční medicíny, jako je malinový čaj, med a citron, stejně jako odpočinek v posteli.

Pokud však žena zaznamená zhoršení stavu a výskyt dalších příznaků, například zvýšení ukazatelů teploty, měli byste se poradit s lékařem, protože bez jeho pomoci se neobejdete. Nejlepší je zavolat domů, abyste se na klinice nestretli s nemocnými lidmi.

Pokud se teplota během chladu zvýší, musíte provést následující kroky:

 • Pokud stoupne nad 38 stupňů, je třeba srazit nebezpečné ukazatele teploty. K tomu můžete pít jakékoli bezpečné antipyretikum, které terapeut předepíše. Pokud jsou pod nebezpečnou značkou, nemusíte brát drogy, tělo se s teplotou vyrovná samo.
 • Při nízké teplotě musíte pít hodně teplých čajů, mléčných a bobulových ovocných nápojů.
 • Chlazení pomůže snížit ukazatele teploty..

Během léčby nachlazení byste měli spát více, protože ve snu tělo aktivuje všechny ochranné funkce a rychle se vypořádá s nemocí.

Těhotenství 19 týdnů vývoje plodu

19. týden těhotenství je jen polovinou celkové doby těhotenství. Od prvního dne poslední menstruace uplynulo pět měsíců. A o něco méně od chvíle, kdy je vajíčko oplodněno spermatem a začíná se vyvíjet v děloze.

Velikost plodu po 19 týdnech těhotenství je 25 centimetrů a váží 350 gramů, což je srovnatelné s velkým bramborem. Dítě pokračuje ve zlepšování vnitřních orgánů a systémů. CNS se rychle rozvíjí.

Rozvíjejí se smyslové orgány, představované zrakem, dotykem, sluchem a čichem. Vizuální analyzátory jsou téměř již vytvořeny, v blízké budoucnosti se dítě začne otevírat a zavírat oči. V tuto chvíli už dítě dobře slyší, cítí světlo, dělá sání, vlaštovky a vyplivuje plodovou vodu, zívá, škytá a usměje se.

V aktivním stádiu vývoje je mozek lokalizován, kůra zesílí, neurony tvoří síť a začnou vydávat signály. Díky těmto změnám se pohyby dítěte stanou řádnými a koordinovanými, protože dodržují příkazy dané mozkem.

Kůže má červený odstín a je na ní mnoho záhybů. Brzy se však stane hladkým a pružným, protože se objeví vrstva podkožního tuku..

Trávicí systém začíná trénovat a připravuje se na proces trávení potravy. Ve střevě je meconium, tvořené z těch látek, které dítě spolkne spolu s plodovou vodou.

Ledviny filtrují tekutinu a vylučují moč z těla. Na hrudi se začínají tvořit plíce. Kostra dítěte je již vyvinuta, ale kostní a chrupavková tkáň se nadále posiluje. Tělo dítěte se stalo proporcionálním, končetiny také získaly normální délku.

Vývoj reprodukčního systému dítěte pokračuje. V současné době mají dívky ve vaječnících asi 6 milionů vajec, která se do konce těhotenství sníží na dva miliony kusů.

Testy a vyšetření v 19 týdnech těhotenství

Pokud se domníváte, že devatenáctý týden je uprostřed kalendáře těhotenství, znamená to, že těhotná žena by měla navštěvovat prenatální kliniku alespoň jednou měsíčně. Pokud jde o schůzku se svým gynekologem, musí žena darovat krev a moč, aby mohla lékař určit, zda má anémii, a v moči jsou bílkovinné sloučeniny, které naznačují problémy s ledvinami. Výsledky analýz navíc pomohou pochopit, zda se v těle vyskytují zánětlivé procesy.

V této fázi mohou být předepsány následující screeningy:

 • HCG;
 • Progesteron a estriol;
 • Alfa-fetoprotein;

Předepsáno je také ultrazvukové vyšetření, které v kombinaci s analýzami umožňuje gynekologovi pochopit, zda existuje riziko potratu a odchylek ve vývoji nenarozeného dítěte..

Můžete také zjistit, jaké testy jsou potřebné ve 20. týdnu těhotenství, jak se plod vyvíjí v této době a jaká hrozba může toto období doprovázet. Všechny potřebné informace jsou v tomto článku..

Ultrazvuk po dobu 19 týdnů těhotenství

Ultrazvuk v 19. týdnu těhotenství je předepsán pouze v případě, že gynekolog provádějící těhotenství má podezření na patologii ve vývoji plodu. Během ultrazvukového vyšetření lékař vyhodnotí tloušťku nosní kosti a límcovou zónu dítěte, zkontroluje jeho srdeční rytmus, aktivitu dítěte, stav myometria a plodové vody.

I v této době je možné určit pohlaví dítěte již bez chyb jako v minulých dobách, pokud však dítě nechce projevit svou genderovou identitu, bude budoucí matka muset vydržet až do příštího času.

Výživa v 19 týdnech těhotenství

Protože toxikóza již ustoupila, nastávající matka začíná zvyšovat chuť k jídlu, ale to není důvod, proč absorbovat ve velkém množství produkty škodlivé pro dítě. Strava by měla být zdravá, dávkována a hlavně vyvážená. Pouze v tomto případě si budoucí matka může být jistá, že porod plodu bude probíhat normálně a bez jakýchkoli komplikací.

Těhotné menu by mělo být bohaté na čerstvé ovoce a zeleninu, byliny, libové maso a ryby, cereálie, polévky, ořechy, vejce, čerstvé a želé. Výživa v 19. týdnu těhotenství by neměla být monotónní. Hovězí játra a jablka by se měla konzumovat, protože obsahují hodně železa a mléčných výrobků, protože jsou bohaté na vápník.

Rychlá jídla, káva a sodovky by měly být zlikvidovány. Alkohol a kouření jsou zakázány. Aby se vitamíny uchovaly v hotových jídlech, měly by být napařeny nebo pečeny.

Vitaminové přípravky na 19 týdnech těhotenství

Budoucí matka by měla během těhotenství brát komplex vitaminu a minerálů předepsaný jejím gynekologem. Předepisuje se za účelem doplnění zásob užitečných látek nezbytných pro správné fungování těla..

Druhý trimestr je právě v době, kdy jsou vitaminy pro ženu nejdůležitější, protože v této fázi se zlepšují vnitřní orgány dítěte, posiluje se kostní tkáň a vyvíjí se centrální nervový systém..

Pokud hrozí potrat, bude ženě předepsán průběh vitaminu B6 v kombinaci s hořčíkem. Tento lék odstraní děložní tonus a pomůže zbavit se algie..

19 týdnů těhotenství: Fyzická aktivita

V devatenáctém týdnu těhotenství není dítě prakticky ohroženo, protože to bylo v prvním trimestru porodu plodu. Nyní může budoucí matka dělat jógu, vodní aerobik, tanec, plavání a fitness pro těhotné ženy.

Fyzická aktivita má příznivý účinek na tělo, ale pouze pokud dodržujete řadu pravidel:

 • Měli byste si vybrat takové třídy, které budou odpovídat úrovni přípravy budoucí matky. Je nemožné přetížit při porodu plodu, protože je to potrat;
 • Zatížení by mělo být střední. Nadměrné cvičení může poškodit vaše dítě..
 • Při cvičení je nutné sledovat vaši pohodu. Pokud se cítíte slabí nebo závratě, musíte třídy zastavit.

Po skončení kurzů byste měli rozhodně doplnit energii strávenou přípravou a jídlem chutného jídla nebo jen relaxovat.

Doporučení na období 19 týdnů v týdnu těhotenství

Aby toto období těhotenství normálně uplynulo a maminka se necítila nepohodlně, je třeba v 19. týdnu těhotenství dodržovat následující doporučení:

 • Od období devatenácti týdnů by mělo začít studovat literaturu o péči o dítě od prvních dnů života. Můžete také chatovat s přáteli, kteří mají děti, nebo se přihlásit na kurzy pro maminky, které existují na dětských klinikách.
 • Protože výběr postojů těhotných žen ke spánku je omezený a mohou spát pouze na pravé nebo levé straně, zatímco ležení na břiše a zádech nemůže být, mohou mít potíže se spaním kvůli nepohodlím. Chcete-li tyto problémy odstranit, můžete si koupit polštář pro těhotné ženy, který zajistí, že zbytek bude kompletní, a polohu těla co nejpohodlnější..
 • Příjem léčivých přípravků v této době by měl být přísně koordinován s lékařem, aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte.
 • Devatenáctý týden těhotenství je čas zahájit aktivní životní styl. Musíte chodit více, dělat jógu, plavat, chodit na piknik s přáteli a dělat vše pro udržení tónu a dobré fyzické kondice.
 • Během této doby je velmi důležité sledovat vaši váhu. Protože nevolnost v 19. týdnu těhotenství ustoupila, mnoho matek začalo absorbovat mouku a sladkosti, které pro ně byly v prvním trimestru nepřístupné. Abyste nezískali více kilogramů, měli byste pečlivě sledovat stravu a nespotřebovat škodlivé potraviny.

Na základě všech výše uvedených doporučení bude žena moci tento týden užitečně strávit a připravit se na další.

Sex v 19 týdnech těhotenství

Pokud neexistují kontraindikace intimního života, pak gynekolog nezakazuje sex v 19. týdnu těhotenství, ale naopak jej může schválit, protože má blahodárný účinek na tělo. Během tohoto období je libido ženy stabilní, a tak se jí touha po blízkosti vrací do té míry, do jaké předcházela..

Sexuální život však již nemůže být tak nasycený, protože mnoho pozic pro těhotnou ženu je nepřístupných. Dítě začne pociťovat dotek zvenku, takže při výběru polohy byste měli být opatrní.

Při vícenásobném těhotenství a porodu plodu, který v minulosti skončil potrat, by sexuální kontakt měl být minimalizován nebo omezen vůbec.

Závěr

Aby 19. týden těhotenství přinesl budoucí matce pouze pozitivní emoce a dobré zdraví, měli byste se řídit všemi pokyny lékaře, odpočívat více a chodit na čerstvý vzduch a během tohoto období tedy nebudou problémy..

19 týdnů těhotenství

19. porodnický týden je 17. týden od početí - období embryonálního těhotenství a 19. týden od začátku poslední menstruace. Rychlý růst břicha začíná, možná vaše staré oblečení už bylo malé a je třeba změnit šatník.

Velikost plodu

Co se stane s plodem

Všechny funkce a systémy dítěte pracují v plné síle a trénují v době narození. V 19. týdnu těhotenství se plod rychle vyvíjí. Jeho mozek se vyvíjí a roste velmi aktivně. Akce plodu se stávají smysluplnějšími. Pohyby nejsou tak chaotické jako dříve, více koordinované. Mozek nezastaví jeho vývoj na minutu. V současné době se v mozku zdokonalují oblasti odpovědné za 5 smyslů (zrak, sluch, chuť, čich, dotek). Vznikají nové neurony, jejichž úkolem je zajistit komunikaci mezi svaly a mozkem.

Dýchací cesty, průdušky a plíce tvoří dýchací systém, zlepší se až do narození. Po 19 týdnech se vytvoří bronchiální strom.

Mazové žlázy dítěte aktivně pracují: jejich úkolem je produkovat bílošedou látku pokrývající tělo drobky. Tento lubrikant bude díky svým baktericidním vlastnostem chránit plod před patogenními mikroorganismy a účinky plodové vody až do porodu..

Slyšení dítěte v 19. týdnu těhotenství se rozvine. Pravděpodobně slyší externí zvuky a konverzace, nebo se to stane velmi brzy. Váš hlas je obzvláště důležitý. Slyší, jak mluvíte, vrčí nebo zpívá.!

Dobré vědět

19 týdnů těhotenství přišlo kritickým okamžikem pro rozvoj pěti základních smyslů: mozek dítěte identifikuje zvláštní oblasti, které budou odpovědné za zápach, chuť, sluch, zrak a dotek.

Jak dítě vypadá


Dítě je velké jako granátové jablko. Srdce bije 120-160 tepů za minutu! Horní a dolní končetiny jsou úměrné. Hlava je stále velká, ale za pár týdnů se stane normální. Rukojeti se rozrostly natolik, že se dítě již může připojit k rukama nad hlavou. Jeho kůže zbarví růžově (dříve byla červená), protože skrze vytvořenou podkožní tukovou vrstvu již nejsou téměř vidět krevní cévy. Ale zůstává to pomačkané kvůli hojnosti kožních záhybů.

Kůže malého je dále zakrytá chmýří. Vlasy jsou velmi jasně viditelné na obličeji dítěte, někdy zůstávají až do narození. K obavám, že to za to nestojí, pak sami zmizí.

V devatenáctém týdnu těhotenství začíná plod ukládat hnědý tuk - speciální typ tuku, který slouží k produkci tepla a chrání před podchlazením dítěte po narození. Tuková vrstva je tvořena v bederní oblasti hrudníku a krku. Tento tuk se také nazývá „novorozený tuk“, protože u dospělých je téměř pryč. Dítě už roste ne tak rychle, ale do konce týdne se to trochu nafoukne.

Vývoj plodu


 • Kůže dítěte je stále zvrásněná, ale ne tak červená a tenká. Všechny jeho záhyby jsou chráněny mazivem podobným sýru. Jedná se o mazové žlázy dítěte, které postupně začnou vytvářet voskové tajemství. Od nynějška, až do samotného okamžiku vašeho setkání, bude mít toto tajemství ochrannou baktericidní bariéru mezi dítětem a jeho prostředím. A v době porodu takové mazivo pomůže dítěti snáze projít porodním kanálem.
 • Postupně se začne tvořit podkožní tuková tkáň, která se stane velmi cenným zdrojem energie v prvních dnech po narození. Podkožní tuk se primárně ukládá v krku, ledvinách a hrudníku..
 • Centrální nervový systém dítěte se aktivně vyvíjí, mezi nervovými buňkami se objevuje mnoho spojení, mozková kůra roste. Díky tomu se reflexní aktivita dítěte stává složitější. Pohybuje rukama a nohama, saje, vlaštovky, bliká, mračí se, grimasy, otevře ústa a hledá. Dítě reaguje na hlasité zvuky, otřásá se náhlým výkřikem nebo hlukem a uklidňuje se, když uslyšíte tichou melodii nebo ticho. V mozku plodu se vytvářejí zvláštní oblasti, které budou zodpovědné za čich, chuť, sluch, zrak a dotek.
 • Trávicí systém dítěte se stává každým dnem stále dokonalejším. Primární stolice se začíná hromadit ve střevě - meconium, sestávající z loupání střevních buněk, odumřelých kožních epiteliálních buněk, žluči, které do ní vstupují spolu s požitím plodové vody.
 • Ledviny začnou fungovat, aktivně odstraňují moč.
 • Vývoj fetálních plic se blíží konci..
 • Tento týden začaly štítné žlázy, příštítná tělíska a pohlavní žlázy produkovat hormony (u dívek - vaječníků a u chlapců - varlat).
 • Slezina začíná fungovat u plodu. Podílí se na hematopoéze kostní dřeně. Lymfocyty a monocyty jsou produkovány ve slezině, které chrání tělo před cizími látkami..

Placenta plně plní své funkce, její tloušťka je důležitým ukazatelem jejího stavu. Jak se těhotenství vyvíjí, tloušťka placenty roste, růst placenty se zastaví pouze o 36–37 týdnů těhotenství.

Také se zvyšuje objem plodové vody a do 19. týdne těhotenství dosáhne 500 mililitrů. Hlavním zdrojem tvorby plodové vody je vaše dítě. Objem plodové vody závisí na produkci (alveolární tekutina a moč) a vylučování tekutin (tekutina spolknutá plodem).

Co se děje v ženském těle

Pokud ještě nejste obeznámeni s pocity hnutí dítěte, může být 19. týden těhotenství pro vás tím nejšťastnějším časem, kdy se objeví nové pocity. Ženy, které jsou těhotné poprvé, mohou pociťovat otřes plodu a později ve 20. týdnu.

Vaše děloha již rostla docela dost - její dno dosahuje úrovně pupku. Od nynějška bude růst přibližně o centimetr za týden. Můžete dokonce cítit své lůno. Je 1,3 cm pod pupkem. Můžete také cítit bolest v podbřišku. Nedělejte si starosti - natáhnou se pouze svaly a vazy, které podporují žaludek.

S růstem dítěte se také zvyšuje vaše váha a stává se širší než boky. Břicho se výrazně rozrostlo a nyní se v pupku může objevit nepříjemný pocit - zvětšená děloha na něj začíná vyvíjet tlak. Některé ženy mají jakýsi výčnělek pupku: zdá se, že „jde ven“ a stává se „vnější“. Nebojte se, jedná se o normální jev, který se po těhotenství projeví samostatně.

Během tohoto období od začátku těhotenství jste pravděpodobně mohli získat 3,6–6,3 kg. Jak je tato váha rozdělena? Pouze 200 g na dítě. Placenta váží asi 170 g, plodová voda - 320 g, stejné množství - 320 g - váha dělohy. Vaše hmotnost se také zvyšuje díky růstu prsou! Každá mléčná žláza nyní může přidat až 180 gramů! Ve 2. trimestru je přírůstek hmotnosti za týden obvykle 450–650 g.

Infografika - co zvyšuje hmotnost


Standardy zvyšování hmotnosti se mohou u každého jednotlivce lišit. Ve skutečnosti hodně záleží na tom, jakou váhu měla žena před těhotenstvím, její věk, vybavení a zdraví. Hodně záleží na tom, jak probíhá těhotenství a na dalších faktorech..

V noci už nemůžete spát na břiše a najít pohodlnou pózu je stále obtížnější. Většina vašeho šatníku se již nedotýká pasu, nebo velmi pevně sedí na těle.

Každý den stále více cítíte, jak vaše dítě roste v bříšku.

Po celý den se cítí silnější a silnější. Přestože některé budoucí matky poprvé pociťují první pohyby svého dítěte a porovnávají je s vlajením motýla, jsou tak jemné a upravené.

Křeče se objevují v důsledku stále rostoucí hmotnosti a těžkého zatížení nohou. Aby se zmírnil její osud a snížil výskyt křečí, měla by těhotná žena dát nohám co nejvíce odpočinku. Pravidelná relaxační masáž nohou a nohou pomůže zbavit se křečí a umožní vám klidně spát v noci. V pozdějších stádiích může milující manželka provádět masáž chodidel, protože rostoucí bříško vám nedovolí správně to udělat sami.

Těhotná žena si může všimnout, že v 19. týdnu těhotenství se její vlasy a nehty výrazně zlepšily. To se děje pod vlivem hormonů. Aby se v budoucnu zabránilo nedostatku vápníku v těle (koneckonců nastávající matka dává dítěti veškeré zásoby pro stavbu zubů a kostí), měli byste jíst nízkotučný tvaroh, tvrdý sýr a mléko každý den. Správná a vyvážená výživa je základem zdraví nejen pro těhotné ženy, ale také pro celou rodinu.

Vzhledem k velkému množství progesteronu v těle těhotné ženy se u ní může objevit zácpa. Také v této době je děloha již významně zvětšena a dále roste, v důsledku čehož tlačí na střeva a posouvá střevní smyčky do neobvyklé polohy. Nejčastěji zácpa sama zmizí, jakmile se střeva přizpůsobí nové poloze. Při dlouhodobé a těžké zácpě může dojít k intoxikaci těla, což vede k rychlé únavě, silným bolestem hlavy, zhoršené funkci jater a ledvin. V důsledku takové dlouhodobé zácpy se může zvýšit riziko vzniku hemoroidů. Někdy hrozí předčasné narození.

Tento problém lze a měl by se samozřejmě bojovat. Nejprve si dejte možnost jíst pravidelně, současně. Diverzifikujte své menu. Nechte ho obsahovat co nejvíce potravin bohatých na vlákninu - jsou to obiloviny, zelenina a ovoce. Právě teď, když jste těhotná, by měla být vaše strava vyvážená a bohatá na vitamíny..

Musíte jíst polévky každý den a pít čistou vodu bez plynu a sladidel. Aby se po probuzení stalo pravidlem, okamžitě vypijte sklenici vody - to oživí tělo a stimuluje střeva.

Se zácpou mají rychlý účinek otrub. Ale nezneužívejte je, stačí ráno přidat kefiru lžíci otrub.

Sledujte svůj jídelníček, pokuste se získat více bílkovin ne z masa, ale z rostlinných a kyselých mléčných výrobků. Při dlouhodobé zácpě si můžete připravit infuzi: vařit směs sušených meruněk a švestek se sklenicí vroucí vody a trvat na termocích na noc. Následující den musí být infuze opilá a jíst nasáklé sušené ovoce.

Při vývoji křečových žil musí nastávající matka konzultovat gynekologa nebo specialistu - flebologa. U křečových žil pomáhá napjatost nohou ke kolenům, nošení speciálních punčoch s pevnou elastickou páskou nahoře. U křečových žil je masáž nohou kontraindikována, ale žena si může ztuhnout nohy, často chodit naboso na nerovných tvrdých površích, dělat gymnastiku, aby posílila svaly dolních končetin, studená koupel na kolena nebo kontrastní sprchování. Použití speciálních mastí by měl předepisovat lékař.

Většina žen, které mají poločasné těhotenství s pomstou, zvyšuje sexuální touhu. Pokud podle svědectví ultrazvuku a vyšetření místního lékaře neexistují kontraindikace, pak vysoká hladina hormonů v krvi těhotné ženy přinese mnoho nových pocitů v sexu pro oba partnery..

Žaludek

19. týden těhotenství je obdobím rychlého růstu břicha. Někdy u těhotných žen se širokou pánví nemusí být bříško do této doby vůbec vidět..

Rada

Pokud jste zvyklí spočívat na zádech, může nyní taková pozice způsobit stlačení velkých krevních cév a následné závratě. Můžete dokonce omdlet ve snu! Optimální poloha těhotné ženy, počínaje 19. týdnem těhotenství, je poloha na boku.

Váš oběhový systém se rozšiřuje a váš krevní tlak zůstává nižší než obvykle. Souběžně s tím může dojít ke snížení hladiny hemoglobinu v krvi, což je spojeno s postupným zvyšováním objemu krve. V důsledku toho můžete pociťovat závratě, světlo v hlavě, nevolnost nebo mdloby, pokud stojíte nebo stoupáte příliš rychle.

Přibližně po 19 týdnech těhotenství si můžete všimnout ucpání nosu, krvácení z nosu a bolesti hlavy, které jsou spojeny se zvýšeným krevním oběhem. Kromě toho můžete mít bolestivost a krvácení dásní - pokud se to ještě dříve neprojevilo.

Používejte speciální spodní prádlo ve správné poloze těla nebo speciální obvaz.

Vyberte si pohodlnou polohu těla pro relaxaci a noční spánek, sedět výhradně na židlích se zády. V žádném případě byste neměli přetěžovat nohy, stát na jednom místě méně a při sezení nahradit lavičku pod nimi.

Asi v 19. týdnu těhotenství si všimnete změn kůže. Pokud vaše dlaně zčervenají, je to způsobeno zvýšením množství estrogenu. Během těhotenství je také běžné ztmavnutí kůže. Obvykle se objevují nad horní ret, tváře, čelo a nazývá se chloasma nebo „těhotenská maska“. Stejné ztmavnutí ve formě skvrn se může objevit na rukou a dalších částech těla, více než ostatní náchylné k spálení. Bradavky, podpaží, jizvy, kožní defekty, pihy a vulva mohou také ztmavnout během těhotenství, stejně jako čára, která vede podél žaludku od pupku k ochlupení. Všechna tato zhnědnutí jsou způsobena zvýšením obsahu melaninu, látky, která barví vlasy, kůži a oči. Většina těchto ztmavnutí projde brzy po porodu, ale stojí za to chránit vaši pokožku před sluncem, což zvyšuje změny pigmentu.

Vzhled mleziva nevyžaduje od ženy žádné zvláštní reakce, pokud se začalo s jeho oddělováním, jednoduše otřete bradavky měkkým, čistým hadříkem. Příprava na porod je v plném proudu.

Normální pro 19. týden těhotenství jsou považovány za mírně hojnější leucorrhoea než dříve, což je spojeno se zvýšením hladin estrogenu v těle ženy. Normálně je vaginální výtok lehký, s jednotnou konzistencí, s mírnou vůní kyselého mléka.

Na žaludku může být cítit svědění kůže. Buďte opatrní, může to způsobit strie, proto je použijte speciální kosmetiku, abyste jim zabránili, protože po porodu je velmi těžké se jich zbavit.

V 19. týdnu těhotenství si může nastávající matka všimnout velmi nepříjemného jevu - křeče lýtkových svalů. Je to důsledek vyvíjející se choroby - křečových žil nebo nedostatku draslíku a dalších stopových prvků v těle. Velmi často se takové křeče objevují náhle a způsobují významnou bolest, zejména v noci, během spánku.

Dobré vědět

Je-li lýtkový sval zploštělý, přitáhněte prsty k sobě, pak uvolněte napětí a opakujte jej znovu s trochou větší síly. Poté, co se sval uvolní, masírujte dolní nohu (pohyb od nohy po koleno). Dále, aby se obnovil krevní oběh, pomalu chodte po místnosti několik minut a poté si lehněte a zaujměte pohodlnou polohu. Pokud se křeče objevují častěji, vyhledejte lékaře.

Do 19 týdnů těhotenství by toxikóza již měla ustupovat. Pokud jste stále mučeni nevolností, postupujte podle všech předchozích doporučení týkajících se příjmu potravy. Úspěšné absolvování testů nebude zbytečné:


 • moč na aceton,
 • krevní cukr.

Promluvte si s tímto porodníkem-gynekologem o tomto tématu. Nezakrývejte své problémy. Možná byste se měli uchýlit k pomoci poskytované v nemocnici.

Bolest břicha v 19. týdnu těhotenství je často spojena s podvrtnutím dělohy. Jak roste děloha, vazy se protahují, stávají se delší a tlustší, což je doprovázeno mírnou bolestí z jedné nebo dvou stran břicha. Tato bolest se vyskytuje občas, častěji s náhlými pohyby nebo sklony. Nepohodlí v břiše může být také doplněno tlakem dělohy na pupek - nyní je už tak velké, že dosáhlo právě tohoto segmentu. Tento pocit bude muset vydržet: nepohodlí spojené s tlakem dělohy zevnitř zmizí, jakmile děloha „prochází“ tímto „místem“ a ještě více se zvyšuje.

Vyberte si školu pro nastávající matky, kde vám pomohou získat znalosti o těhotenství, porodu, porodním období, řeknou vám, jak se starat a porodit novorozence. Naučíte se dýchat při porodu, brát speciální pózy a sami se masírovat. Tyto dovednosti pomohou snížit bolest během kontrakcí..

Také druhý trimestr si musí vzít čas na sebe. Pokud jste naplánovali výlet nebo výlet, nyní je čas. Tomu lze zabránit pouze hrozbou přerušení nebo špatným zdravím, v takových podmínkách je aktivita kontraindikována. Pokud se cítíte dobře, pohybujte se, chodte, navštěvujte fitness a bavte se se svým milovaným manželem. Koneckonců, intimita prospívá celé rodině! Nepopírejte potěšení, zejména když je nejklidnější týden po celou dobu těhotenství.

Pálení žáhy je velmi častým společníkem v těhotenství. V současné době jsou vnitřní orgány ženy přitlačovány na žaludek a jeho obsah je někdy hozen do jícnu. Aby se těhotné ženy zbavily pálení žáhy, musí brát jídlo ve velmi malých porcích, ale často. Nepijte jídlo s tekutinami, zvyšuje to objem jídla a vyvolává jeho reflux do jícnu.

Doporučení výživy

Výživa v tomto rozhodujícím období musí být nezbytně racionální a užitečná, aby bylo možné maximálně účinně kompenzovat dvojnásobné náklady, aniž by došlo k poškození ženského těla. Nezapomeňte do své stravy zahrnout cereálie, fazole a cereálie, které jsou nasyceny sacharidy, což bude mít vliv na fyzický vývoj dítěte. Pro rozmanitost a výživu konzumujte ovoce a zeleninu ve formě šťáv, salátů a bramborové kaše. Nemělo by se zanedbávat sušené ovoce, mohou nahrazovat moučné výrobky, které ve velkém množství nepřináší tělu výhody, ale jsou schopny pouze přidat nadváhu..

Nezapomeňte na mléčné a mléčné výrobky, jako jsou smetana, jogurt, kefír, mléko, tvaroh. Jsou velmi užitečné pro růst a vývoj dítěte..

Snažte se konzumovat co nejvíce slaných a uzených potravin, jak je to možné, protože to může narušit zažívací trakt a způsobit silnou bolest břicha při jeho zneužívání. V prvních týdnech dochází k důležitým metabolickým procesům, kterých se tekutina účastní, takže je spotřebujte co nejvíce. Poté, co jste snědli něco slaného, ​​vypijte filtrovanou nebo minerální vodu. Vyloučte ze své stravy jakékoli víno, které zvyšuje krevní oběh, a káva, která zvyšuje krevní tlak, což může velmi negativně ovlivnit průběh těhotenství.

Gymnastika pro 5. měsíc těhotenství

Nebezpečí

Pokud bolí dolní část zad - není to děsivé. Tento problém může být vyřešen pomocí fitballu a nošením předporodní bandáže. Je mnohem horší, pokud se vyskytnou otoky, změny v analýze moči (mnoho bílých krvinek s gestační pyelonefritidou nebo proteinem s pozdní gestózou těhotných žen).

Nyní nachlazení není jediným důvodem ke zvýšení tělesné teploty. Příčinou tohoto onemocnění může být také pyelonefritida, která se vyskytuje u mnoha žen během těchto období v důsledku skutečnosti, že děloha komprimuje močovod a narušuje odtok moči. Pro prevenci je užitečné pravidelně zaujímat polohu kolenního lokte (což zlepšuje odtok moči) a sledovat, jak často navštěvujete záchod. Přetížení je hlavní příčinou této komplikace..

Zde je několik důvodů, proč byste se měli poradit s lékařem:


 1. Náhodné, i drobné zranění (pády, chvění v žaludku).
 2. Vaginální krvácení.
 3. Akutní bolest břicha.
 4. Časté bolesti hlavy.
 5. Ztmavnutí v očích.
 6. Vysoká teplota, zejména bez známek akutních infekcí dýchacích cest.
 7. Otok obličeje, prstů - snubní prsten nelze odstranit, otoky nohou.
 8. Močení provázené akutní bolestí.

Stojí za to začít si dělat starosti, pokud žaludek bolí a táhne, neustále ho bolí a bolest je v přírodě dokonce stísněná. Tyto bolestivé pocity jsou známkou zvýšeného tónu dělohy, což je stav nebezpečný pro možné těhotenské selhání. Pokud pociťujete tahání, křeče břišní bolesti, všechno pusťte a okamžitě spejte. Trvá trvalá křečovitá bolest břicha 1–2 hodiny? Neztrácejte se s tím a neváhejte, ale raději jděte hned do nemocnice, abyste situaci ještě nezhoršili. V případě, že tažná bolest v dolním břiše je také doprovázena výskytem hnědého nebo krvavého výboje, okamžitě zavolejte záchranný tým - s největší pravděpodobností potrat již začal, a těhotenství bude možné zachránit pouze v případě okamžité reakce a lékařského zákroku.

Dobré vědět

Hrozba potratů stále existuje. V tuto chvíli se to projevuje krvácením a bolestí v břiše. Pokud tedy žaludek bolí a táhne, objeví se neobvyklý výtok, teplota, nemotivovaná slabost, závratě - nezapomeňte se poradit s gynekologem.

Dávejte pozor na propuštění z genitálního traktu! Přítomnost atypického, hnisavého, šedozeleného, ​​sraženého výboje, doprovázeného nepříjemným zápachem a nepohodlí ve formě svědění, by vás měla upozornit, protože hovoří o nástupu sexuální infekce. V takových případech musíte o tom neprodleně informovat svého lékaře, po vyšetření mu předepíše nezbytnou léčbu.

Analýzy

Pro sledování stavu plodu během těhotenství lékař pravidelně předepisuje testy a posílá vás na pravidelné vyšetření. Nyní je čas zkontrolovat hladinu hemoglobinu a hladinu cukru v krvi a také močem přenést bílkoviny. V případě potřeby mohou být ženě předepsány testy na hormony, zejména progesteron. Na úrovni, na které závisí uchování a úspěšný vývoj těhotenství.

Nezapomeňte, že máte jen jeden týden na podstoupení prenatálního biochemického screeningu (trojitý test). S největší pravděpodobností budete muset současně projít obecným krevním testem a také testy na AIDS, hepatitidu a Wassermanovu reakci. Mějte na paměti - skutečnost, že jste tyto testy absolvovali v prvním trimestru a obdrželi negativní výsledky, není důvodem k odmítnutí opakovaného vyšetření. Infekce se projevují, a to i v laboratoři, pouze několik měsíců po infekci.

Dobré vědět

Druhý screeningový krevní test na hCG umožňuje stanovení fetálních chromozomálních abnormalit (zejména Downův syndrom, Edwardsův syndrom a defekt neurální trubice). Všechny tyto ukazatele by měly být hodnoceny v kombinaci.!

V 19. týdnu těhotenství ultrazvukové vyšetření povinně vyhodnocuje strukturu plodu, zkoumá placentu (její strukturu, umístění, tloušťku a místo výstupu z pupeční šňůry), hodnotí myometrium (svalová vrstva dělohy) a přítomnost zvýšeného tónu a novotvary, děložního čípku na přítomnost isthmicko-děložního čípku nedostatečnost a hrozba předčasného porodu, vaječníky.

Ultrazvukové fetální rozměry


 • Velikost biparietální 49–49 mm.
 • Fronto-týlní rozměr 53–63 mm.
 • Obvod hlavy 142–174 mm.
 • Obvod břicha 114–154 mm.
 • Femur 26–34 mm.
 • Holenní kosti 23–31 mm.
 • Humerus 23–31 mm.
 • Kosti předloktí 20–26 mm.

Vaše ukazatele se mohou od uvedených údajů poněkud lišit, obecně by však měly být zachovány proporce zdravého dítěte. Mimochodem, o proporcích: nyní vaše dítě má téměř stejný poměr velikosti hlavy, trupu a končetin jako při narození. Pro zbývající polovinu funkčního období se jednoduše zvýší rovnoměrně výška a hmotnost.

Placenta po 19 týdnech by měla odpovídat nulové zralosti a index plodové vody v této době je 83–225 mm.

Ultrazvuk v 19 týdnech těhotenství lze nalézt jako stav bdělosti a také fetální sen. Navíc v tuto chvíli dítě již vytváří režim: spí 18 hodin a nespí 6 hodin jako novorozené děti. Ve 20. týdnu těhotenství by měla placenta důkladně poskytnout plodu potřebný kyslík a všechny živiny. Pokud jsou v placentě zjištěny známky předčasného stárnutí, existují oblasti se zahuštěním nebo ztenčením tkáně, v tomto případě jsou předepsány další studie o průtoku krve v těle dítěte a je také provedeno nemocniční ošetření..

Co ukazuje ultrazvuk po 18-19 týdnech těhotenství?

Druhý trimestr lze nazvat poměrně klidným obdobím, kdy jsou všechna rizika ohrožující těhotenství snížena a stav nastávající matky se zlepšuje. Těhotenství 18–19 týdnů je doba, během níž musí nastávající matka podstoupit druhé vyšetření a určit stav vývoje plodu v žaludku..

Právě v této době jsou příznaky těhotenství zvláště zřejmé: žaludek se zvyšuje natolik, že již nelze skrýt.

Snad nejdůležitější událostí v této době je pocit prvních pohybů plodu v břiše. Pokud se však v 18-19 týdnech ještě neobjevili, nezazní alarm. V tomto případě je všechno individuální: v první řadě určuje žena, která porodila, pohyby plodu.

Při přemísťování dítěte je velmi důležité určit jejich frekvenci a povahu. V průměru je dítě aktivní až osmkrát za hodinu.

Pokud je aktivita poměrně velká a vyskytuje se více než osmkrát, je to známkou nedostatku kyslíku.

Protože se velikost dělohy mnohokrát zvětšuje, nelze břicho v 19. týdnu těhotenství skrýt. Nyní je děloha spíš jako malý meloun ve tvaru a rozměrech. Normálně nedosahuje úrovně pupku 2,5 cm.

Je důležité si uvědomit, že norma přírůstku na váze u ženy v pátém měsíci je asi 300 gramů. To je do 19 týdnů těhotenství, nastávající matka může dobře získat ze čtyř na šest kilogramů. Vzhledem k tomu, že se velikost dělohy zvětšuje, je už těžké spát na břiše.

Vývoj plodu během těhotenství v týdnech 18-19

Během screeningu lékař provede měření vašeho dítěte v přesnosti a porovná je s normou.

Pátý měsíc je období, ve kterém se dítě rychle rozvíjí: končetiny se již tvoří spolu s prsty, na polštářích, na nichž se objevuje otisk ve formě charakteristického a jedinečného vzoru.

Je velmi důležité, že v tomto okamžiku může fetální tělo již produkovat imunoglobulin a interferon, který bude bojovat s infekcemi, ale jeho imunitní systém je v každém případě stále příliš zranitelný.

Během screeningu lékař určí, kolik dítě váží a jak vysoké je. V 19. týdnu těhotenství váží dítě 250 gramů a jeho výška je nejméně 15 cm. Již vytvořil stoličky, které se nacházejí pod mléčnými zuby. Pravda, zatím je to všechno ve formě primordií. Oči dítěte jsou stále zavřené, ale už ví, jak rozlišit světlo a zvuky.

V děloze je stále mnoho prostoru pro její pohyb, takže během screeningu můžete vidět, jak se to zhroutí, počínaje jeho stěnami.

V pátém měsíci těhotenství se stejně jako jiné orgány intenzivně vyvíjí i fetální mozek: vzniká plicní systém, mazové žlázy aktivně pracují. Vydávají speciální mazivo. K čemu je tato látka? Protože imunita drobků je stále špatně vyvinutá, vytváří lubrikant s baktericidními vlastnostmi, který se hromadí v kožních záhybech, ochrannou bariéru proti vnějšímu prostředí. Tato látka pokrývá celé tělo plodu a poskytuje ochranu před účinky plodové vody a patogenních mikroorganismů..

Kromě mazání je tělo plodu pokryto chmýří ve formě malých chloupků zvaných lanugo.

Povinný screening druhého trimestru

Co dává krevní testy a ultrazvuk, které jsou součástí druhého screeningu? Lékař kontroluje orgány ženy a dítěte, určuje všechna možná rizika vývoje dítěte, dívá se na prostor, ve kterém je plod.

Konkrétně lékař během screeningu určuje stav matky a dítěte podle následujících kritérií:

 • Tloušťka dělohy, její zralost, umístění;
 • Rozměry děložního čípku;
 • Množství a konzistence plodové vody;
 • Velikost dítěte;
 • Vývoj jejích orgánů a mozku.

Druhý screening je naplánován na období 18-22 týdnů. Ale to platí pro ultrazvuk. Opakované krevní testy během těhotenství se provádějí dříve - v 16-18 týdnech.

Existuje určitý standard velikosti, podle kterého se lékař řídí ultrazvukem.

Zvláštní pozornost je věnována takovým ukazatelům, jako je BDP, tj. Biparietální velikost a LZR, tj. Fronto-týlní velikost, takže je důležité vědět, kolik milimetrů je normou. V 18. týdnu by BDP měla být obvykle od 37 do 47 mm a LZR - od 49 do 59 mm. Pokud je těhotenství 19 týdnů, velikost BDP by měla být 41-49 mm, LZR - 53-63 mm.

Pokud je velikost BDP a LZR vyšší, než je obvyklé, ale současně se zvýší i další ukazatele, pak je to pravděpodobně známkou vývoje velkého plodu.

Pokud se zvýší pouze BDP a LZR, určí lékař během screeningu hydrocefalus..

Pokud jsou velikosti BDP a LZR během těhotenství 18-19 týdnů menší než normální a jiné orgány dítěte jsou také malé, jedná se o známku vývojového zpoždění. Pokud se při screeningu odchýlí pouze BDP a LZR od normy, lékař určí mikrocefalu.

Dalším ukazatelem, jehož rozměry jsou důležité, je délka kostí stehenní kosti a dolní končetiny. Po 18 týdnech je norma 23-31 mm pro femur, 20-28 mm pro dolní končetinu. V 19 týdnech je norma 26-34 mm a 23-31 mm.

Také po ultrazvukovém vyšetření druhého screeningu v průběhu těhotenství lékař stanoví různé chromozomální abnormality, přestože krevní test o tom řekne více.

Co se týče prostoru límce, je určen přesně při prvním screeningu, protože ve druhé části těhotenství by mělo dojít.

Při vyšetřování orgánů během ultrazvuku během druhého screeningu stanoví lékař počet mrtvic prováděných srdcem plodu.

Druhý screeningový krevní test

Velká pozornost je věnována analýze krve, která není méně informativní než ultrazvuk při screeningu..

Lékař zkoumá množství různých látek v krvi nastávající matky. Je velmi důležité kontrolovat hladinu hemoglobinu, protože jeho nedostatek vede k porodu hypoxie a anémie plodu po narození.

Nebezpečí a rizika

Pokud během tohoto období těhotenství cítíte bolest v zádech, lékaři to považují za zcela normální..

Mírná bolest břicha je také normou a může být spojena s roztažením šlach břicha a růstem dělohy. Pokud se však v tomto stavu objeví krvácení nebo abnormální výtok, měli byste okamžitě jít do nemocnice.

Již bylo řečeno, že hydrocefalus nebo mikrocefálie jsou příznaky nitroděložní infekce.

Dokonce i nezávažné nemoci během těhotenství se mohou zhoršit. Kardiovaskulární onemocnění, patologie ledvin mohou vést k pozdní toxikóze, která se jinak nazývá gestóza. Vyvíjí se přesně ve druhém trimestru a je vyjádřen zvýšeným tlakem, těžkým otokem. Gestóza je pro ženský život nesmírně nebezpečná, protože někdy vede k smrti. Pro dítě je nebezpečný tím, že způsobuje hladovění kyslíkem. Může také způsobit smrt dítěte v děloze. Během druhého screeningu může lékař určit infekci..

Jak se viry dostávají z matky na plod? Existuje několik způsobů, jak je infikovat..

 • Virus vstupuje do plodu krví;
 • Virus vstupuje do placenty a skrz něj vstupuje do krve dítěte;
 • Příčinná látka proniká do chorionu a způsobuje zánět v plodové vodě nebo fetální části placenty;
 • Infekce z pochvy vstupuje skrz vejcovody do břišního prostoru a poté do plodu přes močový měchýř.

Vliv spalniček zarděnek

Pokud žena měla v prvních měsících těhotenství rubeolu, může to způsobit, že plod má vrozené šedý zákal, hluchotu, mikrocefalu a srdeční vady. Proto v mnoha zemích, pokud nastávající matka byla v prvních měsících nemocná s zarděnkami, doporučují potrat.

Účinek cytomegalovirové infekce

Tato infekce může vést nejen k vrozeným malformacím, ale také k úmrtí plodu během těhotenství. Obzvláště nebezpečná je infekce v prvním trimestru, protože imunita plodu ještě není vyvinuta. Infekce cytomegalovirem způsobuje mikrocefalu, hyperbilirubinémii, trombocytopenii a další stavy.

Chřipka a SARS

Tyto viry vstupují do dítěte přes placentu. V časných stádiích těhotenství často vedou k potratům a vrozeným vadám, jako je rozštěp rtu. Proto při prvních příznakech nachlazení musíte naléhavě konzultovat lékaře.

Toxoplazmóza

Toxoplasmy se nazývají intracelulární parazity, které obvykle infikují zvířata, a poté se přenášejí z lidí.

Proto se ženám v průběhu těhotenství nedoporučuje žít ve stejném prostoru s kočkami.

Na dítě však působí nejen viry a prvoky, ale také neinfekční onemocnění matky.

Například onemocnění srdce a cév během těhotenství se silně projevují v těhotenství. Děti se často rodí předčasně a mají změny v centrální nervové soustavě, jmenovitě: děti začínají držet hlavu pozdě, sedět a chodit, mluvit.

Musíte se postarat o svůj stav po celou dobu těhotenství alespoň 24 hodin denně, to je neustále. Ženy často čelí zmrazenému těhotenství, které zpočátku není doprovázeno žádnými známkami. A dokonce naopak: všechny příznaky těhotenství zmizí. Je důležité vědět, že zmrazené těhotenství může určit pouze lékař.

Mateřská dovolená

Těhotenství v délce 18-19 týdnů je samozřejmě příliš brzy na to, aby se připravilo na mateřskou dovolenou, ale v tuto chvíli je třeba o tom přemýšlet. Stojí za zmínku, že většina žen stále nezná svá práva během těhotenství a po něm.

Co je to nařízení? Jedná se o dvě dovolené v jedné, které jsou více než 1,5 roku. První dovolená je přijata, když je těhotenství již 30 týdnů. Takový výnos se vydává na dobu 140 dnů, druhý - na dobu nejméně 1,5 roku, kdy se dítě již narodilo. Během mateřské dovolené jsou vypláceny všechny peněžité dávky. Výjimky platí pro nezaměstnané uchazeče o zaměstnání.

Zákon stanoví, že mateřská dovolená musí být poskytována všem úředně zaměstnaným ženám a těm, které jsou uznány jako nezaměstnané. Poskytují mateřskou dovolenou těm, kdo studují na univerzitách..

Minimální doba mateřské dovolené je 140 dní: polovina dní padne před narozením, zbytek po nich. Po těžkém porodu může žena odpočívat po dobu 156 dnů ze zákona. A 194 dnů mateřské dovolené se poskytuje ženám, které porodily více než jedno dítě najednou..

Je nutné vydat potvrzení o mateřské dovolené, které lze provést od 30. týdne těhotenství. Když žena nese dvojčata, zkracuje se doba povolení o dva týdny.

Po celou mateřskou dovolenou se vyplácí peněžitý příspěvek. Vypočítává se na základě průměrného výdělku za předchozí dva roky. Výše dávky by neměla být menší než 7 500 rublů.

Pokud žena oficiálně pracuje na několika místech, musí každé pracoviště poskytnout mateřskou dovolenou.

Především je třeba, aby těhotná žena měla pracovní neschopnost a zajistila ji v práci.

Po narození dítěte je nutná pečovatelská dovolená. Mimochodem, ostatní členové rodiny jsou oprávněni jej získat.

První věcí, která se vyžaduje na mateřské dovolené, je prohlášení adresované ředitelce, ve kterém musí žena vyjádřit nárok na dávky. Tento doklad o dovolené je psán až tři roky po doručení.

Co potřebujete k získání mateřské dovolené:

 • Osvědčení o registraci;
 • Prohlášení;
 • Cestovní pas;
 • Osvědčení potvrzující příjem za poslední pracovní rok;
 • Bankovní detaily. Je na něm, aby byla ženě připsána peněžitá dávka;
 • Nemocenská dovolená po konzultaci.

Doklady po porodu pro mateřskou dovolenou:

 • Rodný list dítěte;
 • Prohlášení;
 • Cestovní pas;
 • Číslo bankovního účtu.

V současné době zaručuje rozhodnutí o volbě vyhláškou přijetí těchto plateb:

 • Mateřský příspěvek. Je důležité poznamenat, že jeho minimální velikost je nejméně 7 500 rublů;
 • Příspěvek je dodatečný, pokud je žena zaregistrována před 12 týdny. Jeho částka je pevná - 613 rublů;
 • Při narození dítěte se vyplácí 16 350 rublů najednou;
 • Příspěvek na péči o dítě do věku 1,5 roku se vyplácí měsíčně. S sazbou 40% platu za předchozí dva roky. Minimální příspěvek činí 3 065 rublů pro první dítě, 6 131 rublů pro druhé nebo třetí dítě.

Vyhláška tak stanoví nejen určitou dobu odpočinku k navrácení, ale také platby v hotovosti. Pokud jde o mateřský kapitál, lze jej získat také v době vyhlášky. Jeho velikost je v současné době asi 453 tisíc rublů.

Články O Neplodnosti