Hlavní Analýzy

Během těhotenství létáme na dovolené. Pravidla, doporučení, tipy

„Vestnik ATOR“ s pomocí gynekologů a pojišťoven sestavil řadu nejdůležitějších tipů a doporučení, které těhotné ženy budou potřebovat při plánování, přípravě, letu a pobytu na letní letní dovolené - od výběru pojištění až po pravidla bezpečného opalování a výživy.

Podrobnosti a nuance organizace letní dovolené během těhotenství byly hlášeny Vestnik ATOR:

Natalia Badiková, porodník-gynekolog s 13letou zkušeností, urogynekolog, kandidát na lékařské vědy

Julia Alcheeva, výkonná ředitelka ERV Insurance Company, největšího hráče na pojistném trhu monotourismu v Rusku.

Z naší recenze se dozvíte:

 • V jakém období těhotenství můžu létat na dovolené a ve kterém je lepší zůstat doma
 • Jaký týden těhotenství můžete letět na dovolené v zahraničí
 • Jaké pojištění si vybrat pro těhotné
 • Co musíte udělat před opuštěním těhotné ženy a jaké dokumenty je třeba vzít
 • Jaké příznaky je lepší odložit těhotnou ženu?
 • Letadlo, auto, vlak - což je bezpečnější pro těhotné ženy?
 • Je možné, aby těhotné ženy procházely skenerem během inspekce na letišti
 • Letecká doprava během těhotenství: jak se chovat a co s sebou vzít
 • Která země si vybrat pro dovolenou na pláži během těhotenství
 • Jak se opalovat během těhotenství
 • Kde je bezpečné plavat těhotné - moře nebo bazén
 • Jak jíst těhotné na dovolené
 • Co dělat, když se dozvíte o těhotenství během vaší dovolené

I. PLÁNOVÁNÍ VACIONŮ V PREGNANCII

KDYŽ PREGNANT MŮŽE LETÍ NA DOVOLENÁ A KDYŽ JE LEPŠÍ POBYT V DOMU

V každém případě by rozhodnutí o cestě v průběhu těhotenství mělo být učiněno až po absolvování nezbytných vyšetření a analýz - za účelem ověření normálního průběhu těhotenství vyloučte patologické stavy.

Aby se vyloučilo riziko včasné rezervace, měly by těhotné ženy při zakoupení prohlídky vždy uzavřít rozšířené pojištění - se zapnutou možností pojištění zrušení cesty. Pokud jste se dozvěděli o těhotenství později, než si koupíte prohlídku - toto pojištění by mělo být zakoupeno samostatně, jakož i speciální zdravotní pojištění (ale o tom více později).

Podle lékařů a pojistitelů, pokud neexistují lékařské kontraindikace, je nejlepší jít na plážovou dovolenou s leteckou dopravou v druhém trimestru těhotenství, s určitými omezeními - v první a první polovině třetího trimestru (až 31 týdnů)

"Gestační věk je podle lékařské praxe od 14 týdnů do 23 týdnů nejklidnějším a relativně nejbezpečnějším obdobím pro lety a cesty," říká Natalya Badíková, porodnice-gynekologka.

Těhotenství od 14 týdnů do 23 týdnů, podle lékařské praxe, nejklidnější a relativně bezpečné období pro lety a cesty

Podle lékařů nejde pouze o to, že těhotné ženy mají často toxikózu až 12 týdnů, což se projevuje únavou, nevolností, špatným zdravotním stavem, změnami chuťových preferencí atd., Které samozřejmě nepřispívají k klidnému odpočinku. Faktem je, že až do 14. týdne včetně v ženském těle je intenzivní základní „pokládání“ všech dětských systémů a orgánů - a je důležité, aby nezasahovala. Navíc v Rusku se nejdůležitější screening během těhotenství provádí až na konci prvního trimestru - od 11 do 14 týdnů. Tento screening zahrnuje specializovanou ultrazvukovou diagnostiku, výpočet individuálního rizika porodu dítěte s chromozomální patologií a řadu dalších komplexních studií. Je nesmírně nežádoucí nechat si ujít, takže výlet daleko od místa lékařského pozorování od 11 do 14 týdnů těhotenství je lepší zcela vyloučit.

Stejné pravidlo platí po dobu 18–21 týdnů - v této době se těhotné ženy podrobují druhému screeningu (perinatální diagnóza abnormalit vývoje plodu, velmi důležitá studie), proto je nutné být na dosah kliniky, kde se provádí, a naplánovat datum zahájení a ukončení prohlídky správně projít touto zkouškou.

PŘED KAŽDÝM TÝDENEM PREGNANCY MŮŽETE LETAT NA VACAČNÍCH ZAHRANIČÍCH PREGNANCY

Uvědomte si, že třetí trimestr těhotenství se obecně nedoporučuje pro cestování s leteckou dopravou a změnou klimatu. Lékaři považují za mimořádně nežádoucí jít na dovolenou od 28. týdne těhotenství do porodu, pokud:

 • existuje zatížená porodnická a gynekologická anamnéza (potrat dříve, potraty, zmeškaná těhotenství, vážná gynekologická onemocnění atd.)
 • existují závažná somatická doprovodná onemocnění, včetně autoimunitních onemocnění
 • je to vícenásobné těhotenství (dvojčata nebo trojčata).

Pokud však těhotenství postupuje normálně, bez komplikací, může turista jít na plážovou dovolenou do zahraničí, ale skončí nejpozději do 31 týdnů těhotenství..

Proč přesně toto období? Jde nejen o zvýšené riziko v této fázi, ale také o to, že všechny existující speciální pojistné produkty v Rusku s možnostmi pro těhotné ženy poskytují pojištění těhotných žen na pojištění maximálně do 31 týdnů. Z tohoto důvodu není veškerá cestovní cesta těhotných žen od 32 týdnů pojištěna žádnou pojišťovnou. Jednoduše neexistují takové politiky - což znamená, že komplikace nebo předčasné porody v zahraničí ohrožují obrovské částky účtované za léčbu.

Po 32 týdnech lékaři i pojišťovny dávají všem dobrou radu: necestujte do zahraničí, pokud se nejedná o záležitost složitých životních situací. Tuto radu je třeba brát velmi vážně. Statistiky největší cestovní pojišťovny, ERV, jsou zklamáním: 9 z 10 žen, které hledají lékařskou pomoc v zahraničí kvůli těhotenským komplikacím, ztratilo své dítě.

Nakonec si vzpomínáme na další faktor. U gestačního věku 30–34 týdnů se provádí ultrazvukové vyšetření v místě pozorování těhotné ženy. To znamená, že v tomto období je také lepší být v dosahu zdravotnického zařízení, kde se provádí sledování těhotenství.

KTERÉ POJIŠTĚNÍ ZVYŠUJTE PREGNANT

„První věc, které by turisté měli pochopit: pro těhotné ženy cestující do zahraničí potřebují zvláštní a oddělené pojištění s možnostmi specificky pro těhotné ženy. Žádná ze základních pojistných smluv na trhu, která přichází „ve výchozím nastavení“ v pravidelném zájezdovém balíčku, nepokrývá žádné riziko komplikací těhotenství po dobu 12–31 týdnů. V takovém případě musí turista požádat cestovní agenturu nebo si zajistit zvláštní pojištění v rámci zvláštního programu, “uvedl výkonný ředitel pojišťovny ERV.

Pro těhotné ženy cestující do zahraničí potřebujete zvláštní a oddělené pojištění s možnostmi specificky pro těhotné ženy - nejedná se o pojištění, které je již součástí zájezdového balíčku

Převážná většina ruských pojišťoven nezařazuje do základních programů a rizika těhotenských komplikací po dobu až 12 týdnů. Jedinou výjimkou na trhu je pojištění ERV, které i v „základní“ verzi rozpoznává komplikace těhotenství až 12 týdnů jako pojistnou událost, protože je možné, že pojištěná nemohla vědět o jejím těhotenství v raných stádiích.

Pojistné produkty pro těhotné ženy, počínaje 12-13 týdny, jsou v sortimentu všech hlavních hráčů na pojistném trhu, turista si může vybrat takové pojištění podle sady možností, výše pojistného krytí nebo ceny.

Pokud jde o pojištění, která kryjí rizika do 31 týdnů těhotenství (toto je maximální doba), je jich relativně málo. Nejkompletnější pojištění je opět u ERV (sazba Optima): kromě doby do 31 týdnů včetně zahrnuje krytí zdravotní výdaje nejen pro ženy, ale také 10 000 eur za péči o dítě ve zdravotnickém zařízení v případě předčasného porodu (ostatní společnosti kryjí) pouze výdaje na zdravotní péči matky). Tato částka je dostatečná pro dlouhodobé kojení dítěte pomocí speciálního vybavení v Evropě nebo Turecku.

Pojištění musí samozřejmě zahrnovat možnost „zrušení cesty“ (v každodenním životě se také nazývá „cestovní pojištění“). Stav těhotné ženy se mění a může se stát, že těsně před cestou bude mít kontraindikace k letu. Je důležité si uvědomit, že pokud turista letí se svým manželem, dětmi, dalšími příbuznými, obdrží celou částku celé prohlídky, pouze pokud je pro všechny vydáno „cestovní pojištění“ (nejen pro těhotnou ženu)..

CO POTŘEBUJETE PŘED PREGNANTOVOU ŽENOU DOVOLENÁ A KTERÉ DOKUMENTY UŽÍVAT

Před cestou (3-7 dní) je nutné navštívit terapeuta a ošetřujícího gynekologa, poradit se a případně podstoupit předepsané testy a postupy.

Musíte požádat lékaře o vydání osvědčení letecké společnosti o délce těhotenství a nepřítomnosti lékařských kontraindikací (bez něj, pokud existují vnější příznaky těhotenství, někteří dopravci nemusí na palubě letadla povolit).

„Kromě pojištění, cestovních dokladů a pasů byste si měli vzít i výměnnou kartu - zejména pokud jedete do Ruska. Pro pohodlí a klid v duši může také rekreant vzít výpis od ošetřujícího lékaře s jeho anamnézou, jmenováním, výsledky nejnovějšího ultrazvuku, screeningem atd., A přeložit je, pokud ne do jazyka hostitelské země, pak alespoň do angličtiny, “radí lékař gynekologka Natalya Badiková.

Bylo by také dobré, kdyby ošetřující lékař mohl být během prázdnin v kontaktu s turistem. Moderní telemedicínské služby to umožňují. Například před cestou si můžete u svého lékaře zkontrolovat, zda konzultuje na dálku ve speciální aplikaci, nebo si koupit předplatné několika telemedicínských konzultací důvěryhodného operátora telemedicíny. Mimochodem, gynekologové také konzultují vzdáleně.

CO PREGNANTNÍ PŘÍZNAKY JE LEPŠÍ POSILOVAT TRIP

"Kreslení bolesti v dolním břiše v prvním trimestru těhotenství, tažení, křeče bolesti nebo napětí (falešné a skutečné kontrakce) - ve druhém a třetím trimestru těhotenství před cestou - poplašný zvonek." To jsou bezpodmínečné důvody pro okamžitou lékařskou pomoc. Hnědá skvrna nebo zejména šarlatová skvrna v kterékoli fázi těhotenství, vodnatá ve druhém a třetím trimestru je také příležitostí k okamžitému návštěvě u lékaře a necestování na letiště, “říká Natalya Badiková.

Mezi další „špatné“ příznaky, které ukazují na nutnost rychlé konzultace turisty s lékařem, patří prudká bolest hlavy, doprovázená tinnitem. To mohou být první známky gestózy nebo preeklampsie. Důvody odložení cesty těhotné ženy - zvracení, průjem, stejně jako exacerbace průvodních nemocí.

Aby těhotná žena mohla bezpečně zrušit cestu ze zdravotních důvodů a neztratit peníze, musíte při nákupu zájezdu nebo samostatně (nejpozději 5 dnů před odjezdem) sjednat cestovní pojištění pro všechny účastníky zájezdu, o kterých jsme již mluvili. Náklady zpravidla činí 5% z celkové prohlídky.

II. LETOVÉ LETY

PLÁN, AUTOMOBIL, VLAK - CO JE BEZPEČNÉ PRO PREGNANTNÍ ŽENY?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není letoun pro těhotné ženy vůbec „nejrizikovějším“ způsobem dopravy.

"Mnoho lidí si myslí, že nejbezpečnější věcí pro těhotné ženy, které cestují ve vlastním autě, je to, že se můžete zastavit kamkoli budete chtít." Ale není tomu tak. Takže, jak se třese v autě, netřese se nikde, dokonce ani ve vlaku. Nárazy, prudké brzdění, mimořádně nebezpečná situace na silnici - to vše velmi negativně ovlivňuje stav těhotenství. Plus, dlouhodobý nedostatek pohybu, nemoci z pohybu, zápach benzínu - to může vyvolat kaskádu patologických reakcí, “říká Dr. Badiková.

Pokud jde o vlak, pak, pokud je to pohodlný expresní vlak, a zejména pokud cesta není dlouhá (3-4 hodiny, Sapsan), pak to lze zvážit. Můžete také zvážit nový dvoupatrový výraz „Moskva-Soči“. V jiných případech, zejména pokud je vlak starý, s koupelnami odpovídajícími věku, lékaři doporučují myslet na letadlo místo na vlak.

MŮŽE ZPŮSOBIT ZPŮSOB ZPŮSOBOVAT SKENOVÁNÍ SKENERU PŘI PROVOZU NA LETIŠTĚ

Nebezpečné jsou pouze rentgenové přístroje - měli byste tedy zjistit, jaký typ skeneru na letišti. Pokud je na zařízení odpovídající ikona, musíte zaměstnankyni letiště ukázat těhotenský list a projít jinými screeningovými postupy.

Moderní zařízení na letištích však nejsou pro těhotné ženy nebezpečná. „Moderní letištní skenery používají nízkofrekvenční elektromagnetické pole. Nejedná se o ionizující záření, nepoškodí tělo těhotné ženy a dítě z ní ani ultrazvuk, “říká Natalya Badiková.

LETOVÁ POČASNOST: JAK SE DĚLAT A CO SE ZÍSKAT

Letecká doprava má také své vlastní faktory, které mohou negativně ovlivnit zdraví těhotných žen. Existují rizika, ale pokud se těhotná žena cítí dobře a lékaři nemají námitky proti dovolené, můžete létat.

Za prvé, jedná se o rozdíly v krevním tlaku během vzletu a přistání. Obvykle se s tím potýkají tím, že vytvářejí klidový stav (za letu musíte vzít speciální polštář s nastavitelným zesílením, jednorázové ušní zátky, obličejovou masku) a hojný nápoj (čistá voda bez plynu). Po překročení hranice můžete na letišti bezpečně koupit vodu. Je také hezké vzít si s sebou tyčku horké čokolády (v případě poklesu tlaku a jen na svačinu).

Za druhé, jedná se o fyzickou nečinnost a dlouhodobý pobyt v sedu, takže těhotné ženy by si měly zvolit, pokud je to možné, během tohoto období svého života, destinace pro odpočinek krátkým letem (3-5 hodin)

Kdykoli je to možné, těhotné ženy by si měly během tohoto období svého života zvolit místo pro odpočinek krátkým letem (3-5 hodin)

Proč? "Dlouhý pobyt v sedě vede ke stagnaci v pánvi." To může narušit průtok krve v pánevních orgánech, včetně dělohy, a způsobit změnu funkce střev. Oteklé střevní smyčky mohou vyvíjet tlak na dělohu, mohou způsobit hypertenzi, což v některých případech může způsobit potrat, “vysvětluje Natalya Badiková. Jak se vypořádat s tímto rizikem? Je to jednoduché: během letu se musíte snažit chodit po kabině častěji, vstávat, měnit polohu těla, dělat lehkou gymnastiku pro nohy a paže.

Při letu (v příručním zavazadle) by těhotná žena neměla zapomenout vzít hygienické prostředky (mokré ubrousky, jednorázové vycpávky atd.), Micelární vodu (nejvýše 100 ml na letadlo) - zvlhčit pokožku za letu, sadu přípravků (jsou-li přípravky vzácné a jsou na předpis, je lepší je na ně vzít předpis, někdy s notářským překladem - aby se zabránilo problémům na hranicích).

Také těhotné ženy by se měly během letu starat o kompresní úplety. Mělo by to být punčochy nebo výšce kolen (třída komprese by měla být stanovena ošetřujícím lékařem). Ve druhém a třetím trimestru by měla být k letu nošena předporodní bandáž. Po dobu letu by měla žena nosit bavlněné spodní prádlo a podprsenku se širokými řemínky.

Za letu je pro těhotné ženy lepší mít pohodlné boty - v lehkých dýchacích mokasínech nebo pantoflích.

III. BEACH REST V PREGNANCY

KTERÁ ZEMĚ VYBRAJE PRO PLÁŽOVOU VACACI POČAS PREGNANCY

Seznam těchto zemí je určen kombinací tří hlavních faktorů. Za prvé, jak jsme již řekli, měly by to být destinace s krátkým letem (maximálně 5 hodin).

Za druhé, mělo by to být Rusko nebo zahraniční neexotické země s relativně mírným podnebím a stravou přizpůsobenou naší kuchyni. Je třeba se vyhnout zemím s příliš horkým podnebím a exotickou kuchyní..

„Voda a potraviny, které nejsou pro naši stravu charakteristické, například v zemích jižní a střední Ameriky, jihovýchodní Asie, mohou vyvolat toxikózu těhotných žen v prvním trimestru, i když ji nemáte. Vyvolává se také žárem. Skutečností je, že podnětem pro rozvoj toxikózy u těhotných žen může být hypoglykémie (nedostatek glukózy). A vyskytuje se v horkém podnebí kvůli zvýšenému odpařování vlhkosti z kůže, silnému pití a v důsledku toho nedostatku chuti k jídlu a dlouhým intervalům příjmu potravy, “říká Dr. Badiková.

Lékaři doporučují těhotným ženám, aby si vybraly ty země na dovolenou na pláži, kde průměrná denní (pozor - ne denní, ale průměrná) teplota v místě a během odpočinku nepřesahuje 30,5 ° C.

Těhotné ženy by si měly vybrat pro dovolenou na pláži ty země, kde průměrná denní (ne denní, ale průměrná) teplota během prázdnin nepřesáhne 30,5 ° C

Rozhodně nestojí za to vybírat těhotné ženy na dovolenou v zemi, kde existuje riziko nákazy giardiázou a obecně infekčních chorob (japonská encefalitida, horečka dengue, Zika atd.). Mělo by být výslovně vyloučeno z návštěv v zemích, ve kterých se doporučuje očkovat předem (seznam je uveden na internetových stránkách Rospotrebnadzor). Lékaři důrazně doporučují, aby těhotné ženy nebyly očkovány proti žádné nemoci - to může mít pro dítě fatální následky, protože jakákoli vakcína prochází placentární bariérou.

Zatřetí, u těhotných žen by se kromě klimatu a jídla mělo při výběru místa pro odpočinek vzít v úvahu ještě jeden faktor: dostupnost a úroveň léků v zemi a v hotelu. Přednost v těhotenství by měla být dána zemím s pokročilým léčivem (alespoň v letoviscích) a při výběru hotelu byste se měli zeptat cestovní kanceláře, zda je v hotelu lékař (zpravidla navštěvuje hotely na vysoké úrovni).

Výběr těhotné ženy v prvním a druhém trimestru tedy spadá do následujícího seznamu destinací: jsou to Rusko, slušné hotely v Turecku, Španělsku, Itálii, Řecku, Kypru, Chorvatsku, Bulharsku, Černé Hoře, Slovinsku a České republice. Můžete také jít do zemí Perského zálivu (nejlépe do rozvinutých emirátů Spojených arabských emirátů - Dubaj a Abú Dhabí nebo do Kataru) a pečlivě si vybrat hotel, upřednostňovat vysokou úroveň.

Je lepší vyloučit ze svého seznamu země rovníkové Afriky, jihovýchodní Asie a obou Amerik z jejich seznamu - z důvodu dlouhého letu, horkého podnebí, neobvyklého jídla, rizika infekčních chorob a v některých případech také kvůli potřebě očkování..

Jak se opalovat během těhotenství

Všechno je v pořádku a těhotná turistka je v letovisku. Léto a pláž znamenají slunce, a zde mají lékaři také své vlastní tipy. Slunce samozřejmě přináší těhotné ženě pozitivní (uvolňuje se více endorfinů), doplňuje nedostatek vitamínu D, který je typický pro obyvatele severních zemí.

Zaprvé by se těhotným ženám nemělo před sluncem vyhýbat a dokonce i plavat v moři (kvůli odrazu slunečního světla od vodní hladiny) od 12,00 do 16,00..

Za druhé a po zbytek času musíte pečlivě zvážit ochranu před slunečním zářením. „Během těhotenství má žena často hyperpigmentaci. Vzhledem k vystavení slunci během dovolené je velmi pravděpodobné, že věkové skvrny, pihy, které se objevují během těhotenství na otevřených částech těla, nezmizí. Proto je nezbytné, aby těhotná žena brala na dovolené přípravky na ochranu proti slunci s ochranným faktorem nejméně 50 - lépe. Je žádoucí, aby vitamín E byl součástí takového produktu. A ihned po vystavení slunečnímu záření je třeba po opálení aplikovat speciální produkt, který navíc pokožku navíc zvlhčí, “říká Natalya Badikova.

Je nutné, aby těhotná žena brala na dovolené přípravky na ochranu proti slunci s ochranným faktorem nejméně 50 - nejlépe více. Je žádoucí, aby složení bylo vitamin E

Lékaři považují takovou řadu ochranných prostředků, jako jsou Sanosan, Lierak, Uriage, z rozpočtu, například Garnier, za osvědčené prostředky. Ale vše je individuální a při výběru značky a, co je nejdůležitější, složení produktu, je lepší postupovat podle rady ošetřujícího gynekologa.

Gynekologové důrazně doporučují, aby turisté uzavřeli plavky na pláži a eliminovali tak přímé sluneční světlo na břiše. "Bude velmi dobré vzít si čepici s velkým štítem nebo čepici s lemem - vyloučit účinky slunce na obličej, protože rizika stárnutí u těhotných žen jsou velmi vysoká," radí dr. ​​Natalya Badiková.

KDE BEZPEČNÉ PLAVÁNÍ PREGNANTU - MOŘE NEBO BAZÉN

Těhotné ženy mohou bezpečně plavat v moři, pokud je teplé, pohodlné pro ženskou teplotu. Délka pobytu v něm je až do prvního okamžiku, kdy se těhotná žena cítí „chilliness“. Další tip - těhotné ženy nechtějí být dlouho v mokrých plavkách. Při prvních nepříjemných pocitech je lepší vyměnit oblečení, a proto si vezměte s sebou více než jednu sadu.

Ve stejné době, odborníci říkají, moře pro těhotné ženy je rozhodně lepší než bazén.

"Příliš chlorovaná voda v některých bazénech může vést ke změnám mikroflóry vagíny a nakonec k bakteriální vaginóze nebo zánětu této zóny," říká Natalya Badiková. Po bazénu je také lepší, aby těhotná žena prováděla vnější (pouze vnější!) Ošetření intimních míst miramistinem nebo podobnými prostředky.

JAK PODÁVAT PREGNANT NA VACACI

Strava v hotelu je lepší nechat beze změny, blízko k sadě produktů, které žena jí doma, říkají lékaři. Proveditelné rady, zejména u systému all-inclusive - hotelový bufet vám umožní vybrat si téměř jakýkoli druh jídla.

Existují však určitá omezení: například by měly být vyloučeny jakékoli nápoje sycené oxidem uhličitým, místo zeleného čaje je lepší pít černou. A jakékoli exotické produkty pro nás, včetně jižního ovoce a zeleniny, by měly být přidávány do stravy postupně, v malých porcích, počínaje 3-4 dny dovolené.

„Více než dvě neobvyklé ovoce denně (například manga) nestojí za to jíst. Pokud mluvíme o čerstvě vymačkané šťávě, pak je to náhrada za ovoce (nebo ovoce - nebo džusy z nich). Takové šťávy by se měly pít přísně po jídle, nikoli na lačný žaludek, aby se zabránilo zvýšené sekreci kyseliny chlorovodíkové a pálení žáhy, “vysvětluje Badikova lékař..

CO DĚLAT, POČÍTAJTE SE O PREGNANCII BĚHEM VAKACE

Turista se dozvěděla o jejím těhotenství, zatímco už byla na dovolené, a ona odletí zpět. To se stává. Pokud neexistují žádné rušivé momenty (špinění, bolest atd.) - neměli byste kontaktovat místního lékaře. Co je třeba udělat již v tomto období?

Lékaři v tomto případě doporučují okamžitě změnit stravu na frakční, vyloučit alkohol, kávu, kouření (pokud je takový zvyk), zahrnout do stravy více masa, ryb, kuře. V tomto případě je nutné omezit spotřebu jasně oranžové a červené zeleniny a ovoce - aby se nevytvořil alergický syndrom.

Pokud jde o transfer na letiště a samotný let, musí těhotná žena v raných fázích vyloučit vzpírání.

POZORNOST:

Ještě zajímavější materiály od ATOR jsou v našem kanálu na Yandex.Zen.

Na portálu "Academy ATOR" najdete bezplatné online kurzy, webináře a elektronické katalogy cestovních kanceláří..

Aktuální SPECIÁLNÍ NABÍDKY touroperátorů na zájezdech do zahraničí a v Rusku najdete v sekci STR portálu ATOR.

Před kterým týdnem těhotenství mohu využít služeb letecké dopravy: je škodlivé létat, do kterého týdne je bezpečný a co stojí za zapamatování

Letecká doprava představuje pro tělo vážné zatížení. Lékaři z celého světa proto doporučují ženě, která by se mohla zdržet létání.

Letecká doprava během těhotenství: nebezpečí pro zdraví a plod

Žena, která nosí dítě, si musí dávat pozor na své zdraví: starat se o sebe, snažit se uvolnit co nejvíce, emoční prostředí je důležité.

Bohužel ne všechny těhotné ženy jsou schopny tato doporučení dodržovat. Nastávající matka někdy vede aktivní život, je nucena tvrdě pracovat nebo letět.

Letecké požadavky po celém světě

Letecké společnosti mají seznam požadavků na těhotné ženy..

Například Aeroflot trvá na písemném souhlasu s letem, který tvoří gynekolog. Osvědčení je platné, pouze pokud bylo vydáno nejdříve sedm dní před datem odjezdu.

Letecký dopravce Transaero vyžaduje opustit lety se ženami déle než 36 týdnů. Před stanoveným termínem je let možný, pokud má zdravotní pracovník osvědčení o stavu budoucí matky a dítěte.

Kromě takového závěru, například společnost S7, požaduje také úplné prohlášení o blahu těhotné ženy..

UTair zakazuje ženě létat po dobu 32 týdnů. Kromě toho je vystavena duplikát, podle kterého těhotná žena odmítá nároky společnosti v případě komplikací po letu a během letu.

Berlin Airlines nedovolí ženě nastoupit na palubu letadla po dobu 36 nebo více týdnů. Francouzské společnosti však nevyžadují lékařský posudek, což je úřední dokument vyžadovaný většinou dopravců. Dopravce dává pouze cestovní doporučení.

Většina dopravců má místo, kde se uvádí, že letušky jsou připraveny poskytnout nezbytnou pomoc, jak na zemi, tak na obloze..

Je možné létat letadlem během těhotenství

Během těhotenství můžete létat na letadle, ale lékaři stále důrazně doporučují jejich opuštění. V případě potřeby by měl být let pečlivě připraven. Gynekologové jsou přesvědčeni, že nejbezpečnějším časem letů je druhý trimestr těhotenství.

Je možné letět brzy

Po dobu kratší než 4 týdny nemusí žena ani předpokládat, že se v jejím těle již vyvíjí nový život. V prvních týdnech těhotenství plod ještě není spojen s tělem matky, a proto pro dítě a matku nehrozí nebezpečí útěku. V prvních dnech zpoždění je létání v letadle bezpečné.

V prvním trimestru se položí orgány a vytvoří se kostra nenarozeného dítěte. Proto další břemeno na ženské tělo negativně ovlivňuje organizaci těchto procesů. Na začátku těhotenství ženy často trpí toxikózou, což velmi komplikuje cestu. Proto lékaři nedoporučují létat v časných stadiích těhotenství..

Je možné letět ve druhém trimestru

Druhý trimestr těhotenství je nejvýhodnější lhůtou pro leteckou dopravu. V této době je stav matky a nenarozeného dítěte (během normálního těhotenství) co nejstabilnější.

Je možné letět před porodem

Létání ve třetím trimestru těhotenství je velmi nebezpečné. Let vyvolá placentární narušení. Kromě toho je žaludek v posledních fázích již poměrně velký a žena zažívá maximální nepohodlí kvůli velikosti a pravidelnému častému nutkání na záchod. Během dlouhých období letu se často objevuje trombóza dolních končetin. Proto se nedoporučuje létat.

Proč v posledních měsících nemůžete letět letadlem

Letecká doprava v takovém čase je mimořádně nebezpečná pro matku i dítě.

Stojí za to si pamatovat nedostatek kyslíku, což je také důvod, proč se létání, když je v poloze, nedoporučuje. Hladina kyslíku je často vyvolávajícím faktorem pro zvýšený tonus dělohy, proto existuje vysoké riziko předčasného porodu. Ano, zaměstnanci leteckých společností jsou vyškoleni a budou moci převzít dodávku, ale na palubě není žádné zvláštní vybavení. Kromě toho je porod v takové výšce nesmírně nebezpečný a nepředvídatelný..

Jak let ovlivňuje dítě

Dítě bude negativně ovlivněno nedostatkem kyslíku, který zažije během letu. Letět na velké vzdálenosti během těhotenství proto nestojí za to. V případě, že těhotenství je vícečetné nebo s komplikacemi, se létání vůbec nedoporučuje. Let může mít za následek potrat, předčasný porod nebo špinění, což může také naznačovat závažné odchylky.

Jaké dokumenty bude letecká společnost požadovat k letu těhotné ženy

Aby letecká společnost mohla těhotné ženě létat, musí předložit tyto dokumenty:

 • lékařská poznámka;
 • výměna karty.

Osvědčení by mělo obsahovat závěr gynekologa, který potvrzuje nepřítomnost kontraindikací pro let. Doba použitelnosti leteckých společností se pohybuje od 24 hodin do 7 dnů před stanoveným časem odletu.

Těhotná žena musí mít s sebou směnku. Toto je nejvýznamnější dokument budoucí ženy v práci. Obsahuje všechny informace o průběhu těhotenství. V případě předčasného porodu nebo jakékoli jiné nepředvídané situace je tato karta předána lékaři a seznámí se s rysy těhotenství co nejdříve.

Co si vzít s sebou na let

Co může být užitečné pro ženu během letu:

 • lékařská poznámka;
 • výměnná karta;
 • telefonní čísla (manžel, rodiče);
 • značka označující krevní typ;
 • individuální box s jídlem;
 • měkký polštář.

Jaký čas je přijatelný pro těhotnou ženu?

Délka letu se může lišit až čtyři hodiny, pokud se uskuteční v nejbezpečnější době (druhý trimestr). V prvních týdnech těhotenství a před porodem je lepší odložit let. Pokud není možné jej převést, zatímco neexistují žádné zákazy od lékaře, je možný let. Jeho trvání je žádoucí snížit na minimum.

Jak naplánovat dlouhý let v prvních měsících

Pokud není možné odložit let, doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 • konzultovat s gynekologem;
 • pohybovat se po kabině;
 • vyloučit těsné oblečení;
 • pít hodně tekutin (klidná voda).

Je třeba si uvědomit, že stres spojený s letem může způsobit potrat.

Jaký týden těhotenství může létat

Při správném průběhu těhotenství a bez komplikací nemají těhotné ženy překážky v letecké dopravě. Létání v prvním trimestru se nedoporučuje. Výhodným obdobím pro lety je období od 14 do 28 týdnů, kdy je plod a stav matky nejstabilnější.

Ve třetím trimestru lékaři doporučují vzdát se letu. Každá letecká společnost má svá vlastní pravidla letu pro ženy v dané pozici. Mnozí doporučují zdržet se létání, počínaje 30, jiní - od 28 týdnů. Každá žena by měla mít osvědčení zdravotnického zařízení s přibližným datem narození.

V Rusku

V Rusku jsou těhotné ženy zakázány po dobu 36 týdnů nebo déle. V případě vícenásobného těhotenství - po 34 týdnech.

V Evropě

V Evropě neexistuje zákaz létání ženy v pozici. Pokud let proběhne po 34 týdnech, jsou společnosti oprávněny vyžádat si formulář MEDIF vyplněný lékařem.

V Americe

US Airlines nedovolí těhotné ženě nastoupit na palubu déle než 39 týdnů. Ve výjimečných případech budou moci létat, pokud předloží lékařský průkaz a povolení k letu od lékařské služby samotné letecké společnosti.

V zemích Asie

Těhotné ženy by měly lépe odkládat cestování do Asie. Za prvé, je to velmi daleko. Podle dokumentární základny jsou lety pro těhotné ženy povoleny až do 32-34 týdnů.

Letecká doprava na zajímavém místě: odmítnout nebo letět?

Odmítnutí létat nebo ne, je náročný bod, a sami se o tom nemůžete sami rozhodnout. Gynekolog musí provést analýzu stavu budoucí matky a učinit rozhodnutí. Pokud můžete let odložit, měli byste vždy zvolit tuto možnost..

Pokud potřebujete létat a lékař vydal souhlasový dokument, měli byste se během letu ujistit, že je vše co nejpohodlnější.

Například byste měli dát přednost letu v business třídě, kde jsou sedadla mnohem pohodlnější, je zde možnost protáhnout si nohy.

Je lepší vzít první místa, bude mnohem snazší tam dýchat. Není třeba sedět u okna, měli byste si nechat příležitost často vstávat a vystupovat do uličky.

Odborníci doporučují ženám v zajímavé pozici, aby se zdržely letecké dopravy v prvním a třetím trimestru těhotenství. Pokud let nelze zrušit nebo odložit, měla by žena podstoupit komplexní prohlídku a poradit se se svým lékařem, který pozoruje těhotenství. Učiní závěr o zdravotním stavu budoucí matky a dítěte a buď s letem souhlasí, nebo doporučuje jeho vzdání. Letecké společnosti mají zvláštní požadavky na těhotné ženy, pokud není dodrženo, nesmí žena létat.

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Řekněme to hned - těhotné ženy mohou využívat leteckou dopravu. Ale stejně jako v mnoha každodenních záležitostech, nastávající matky musí počítat s jejich situací a dodržovat přiměřenou opatrnost.

Při rozhodování o cestě se poraďte se svým lékařem. Pokud vaše těhotenství pokračuje bez jakýchkoli obtíží, již jste prošli prvním trimestrem, ale jste stále daleko od porodu, s největší pravděpodobností vám lékař přeje jen šťastnou cestu. V jiném případě buď poradí, jak se nejlépe připravit na let, nebo doporučit použití jiné dopravy.

Jak dlouho mohou těhotné ženy létat letadlem?

Ministerstvo zdravotnictví a většina gynekologů a porodníků nedoporučuje žádné lety po dobu delší než 36 týdnů.

Po dobu 30 týdnů musíte mít výměnu a lékařský certifikát o uspokojivém zdravotním stavu s uvedením gestačního věku. Tyto dokumenty můžete požádat při přihlášení..

Můžete být také požádáni, abyste podepsali záruční list, který naznačuje, že letecká společnost odmítá odpovědnost za možné nepříznivé důsledky během letu.

Jaké je nejbezpečnější období pro těhotenství??

Předpokládá se, že v důsledku letů v prvním trimestru může dojít k abnormalitám ve vývoji plodu nebo hrozbě ukončení těhotenství. V současné době neexistují žádné spolehlivé údaje, které by to potvrdily. Ale po přísloví „Neexistuje žádný kouř bez ohně“, někteří lékaři radí ženám, aby se během tohoto období zdrželi létání, a věří, že je nejlepší létat ve druhém trimestru, nejklidnějším.

Co jiného vzbuzuje obavy lékařů, pokud jde o těhotenství?

Za prvé, existuje předpoklad, že pokles tlaku během letu může způsobit předčasné prasknutí močového měchýře, jinými slovy předčasný porod. To může vést ke zážitkům způsobeným strachem z útěku, nadmořské výšky.

Za druhé, nedostatečný obsah kyslíku ve vnitřním vzduchu může negativně ovlivnit plod, zejména pokud nastávající matka již má nějaké problémy (například patologie placenty, anémie).

Zatřetí, dlouhé sezení v křesle, které není příliš pohodlné a nevhodné pro těhotné ženy, může negativně ovlivnit krevní oběh nohou, zvýšit projevy křečových žil, tromboflebitidu. V kabině, kde je větrání prováděno uměle, se často vyskytuje zvýšená teplota a / nebo významný suchý vzduch. Důsledkem toho může být výrazná ztráta vlhkosti v těle. A konečně, i když existuje hypotetika, ale stále existuje nebezpečí spojené se slunečním zářením, když letí ve významných nadmořských výškách.

Uvedená fakta pro drtivou většinu těhotných žen nehrají žádnou roli, ale koneckonců dojde k porodu ve vzduchu a je nepravděpodobné, že by to ženy plánovaly předem...

Lety během těhotenství - všechny výhody a nevýhody

Dnes jsou lety běžnou věcí. Při služební cestě, prohlídce nebo na dovolené určitě využíváme služeb leteckých společností. Naším hlavním cílem je dostat se do našeho cíle co nejrychleji a jen zřídka někdo přemýšlí o zdravotních rizicích létání. Tento problém je obzvláště akutní pro cestující „v poloze“: jaký dopad má letecká doprava na těhotenství?

Mohu létat těhotná?

Lékaři jednomyslně souhlasí s tím, že pohyby vzduchu jsou pro těhotné ženy naprosto přijatelné a normální. Až do doby narození bude letecká doprava bezpečná a nepoškodí ani plod ani matku. Situace je jiná, když mluvíme o obtížných situacích. Zástupci WHO radí těhotným ženám, aby odmítly lety, když:

 1. Data delší než 36 týdnů.
 2. Přítomnost komplikací - toxikóza, jasná hrozba potratu atd..
 3. Anémie 3, placenta previa.

Kontraindikace se týkají žen, které se staly matkami - lety jsou přísně zakázány během prvních 7 dnů po porodu.

Možná rizika letecké dopravy

Létání v letadle není škodlivé jak v rané, tak pozdní fázi. Stále však existuje řada rizik, kterým čelí malá část těhotných žen. Žádný lékař nemůže zaručit, že neočekávané narození nezačne v letadle nebo se nezvýší toxikóza.

Jaké je nebezpečí letů během těhotenství?

 • hrozba potratu, předčasný porod;
 • výskyt hypoxie v důsledku snížení hladiny saturace arteriální krve kyslíkem;
 • krátkodobé metabolické poruchy;
 • zvýšený tón dělohy;
 • projev vysoké citlivosti na pokles tlaku.

Nelze předvídat porodnické komplikace - vše záleží na individuálních charakteristikách. Dokonce i na krátkou dobu byste se měli před zakoupením letenky poradit se svým lékařem..

Obecná pravidla chování během letu

Žena, která ví, co dělat před letem a během cesty, bude schopna minimalizovat rizika a zajistit bezpečnost cestování.

Jak se připravit na let?

Při zakoupení letenky si vyžádejte místo v „nosu“ letadla - zde se doprava prakticky „netřese“. Pokud je to možné, létejte v business třídě: je vybaven prostornými měkkými židlemi a velkými uličkami. Vyberte si pohodlné oblečení a boty, které neomezují pohyby. Zobrazují kompresní punčochy nebo výšky kolen. Vezměte si na cestu plynnou vodu, abyste pravidelně obnovovali obličej. Horká čokoláda pomůže vyrovnat účinek nemoci z pohybu..

Jak se chovat v kabině?

Na začátku letu upevněte svůj bezpečnostní pás pod žaludek. Vezměte si pohodlnou pózu, protáhněte si nohy. Každou hodinu po dobu 5-10 minut provádějte jednoduché otáčení kotníku (nahoru-dolů, doleva-doprava). Důležité! Nesedejte si ve své oblíbené ženské nohou pěšky - to zkomplikuje krevní oběh a zvýší otok.

Každou hodinu vstávejte a chodte 10 minut. Pijte hodně tekutin. A další preventivní opatření pro ty, kteří cestují sami - předejte jej letové službě nebo umístěte na předním místě poznámku uvádějící osobní údaje, krevní skupinu, kontakty příbuzného.

Příznivé a nepříznivé období pro leteckou dopravu

Jak dlouho můžu létat? Měl by se zaměřit na probíhající týden těhotenství.

Brzy lety (1-4 týdny)

V týdnech 1 a 2 jsou lety bezpečné, ale na dalších 14 dní je nutné je opustit. Vnitřní orgány dítěte jsou pokládány za 3–4 týdny a dokonce i běžné nachlazení nebo pokles tlaku může způsobit poruchy, potrat.

1 trimestr

Nejnebezpečnější období je pozorováno v prvním trimestru. V této době se vytvoří plod, a proto je třeba minimalizovat stres.

2 trimestru

Uvedená doba je přípustná doba letu. Ve druhém trimestru je nízká hrozba předčasného porodu, snížení toxikózy. Břicho ještě není velké, ale protože se žena pohybuje snadno a přirozeně. Důležité! Po 18–22 týdnech existuje pravděpodobné riziko pozdních potratů.

3 trimestru

Ve třetím trimestru jsou lety povoleny kdykoli. Některé společnosti však vyžadují osvědčení od gynekologa potvrzující povolení k letu.

Letecké podmínky pro těhotné ženy

Dopravci navrhli své vlastní podmínky pro přijímání cestujících na palubě „v poloze“. Při přípravě na let s oblíbenými ruskými leteckými společnostmi se můžete zaměřit na následující informace:

Letecká linkaObdobí, na které je let zakázánPotřeba lékařského osvědčeníPotřeba poskytnout potvrzení o odstranění odpovědnosti ze společnosti
AeroflotPo 36 týdnech dvojčata - po 34AnoNe
S 7NeAno (osvědčení o nepřítomnosti kontraindikacíAno
TransaeroPo 36 týdnechAno, s výměnnou kartouNe
Po 36 týdnechNeNe
NePo 36 týdnechNe
Po 36 týdnechAno vydáno týden před letemNe
Americké aerolinkyNeAnoNe

Poté, co jste se dozvěděli, jak letecká doprava ovlivňuje těhotenství a jaká preventivní opatření je třeba přijmout, můžete se na cestu připravit. Většina žen si všímá absence výrazných negativních pocitů. V případě výskytu takové pomoci pomohou obvyklé metody - hořká čokoláda, osvěžující bonbóny, minerální voda.

Mohu letět v letadle během těhotenství??

Mohu letět v 1. trimestru

Odborníci doporučují zdržet se létání v letadle na začátku těhotenství, protože v tomto období má žena hormonální změny ve svém těle. Ovlivňují celkovou pohodu, mohou vyvolat nevolnost, bolesti hlavy. Zároveň se plod vytváří v raných stádiích a špatné zdraví matky, stres během letu může teoreticky negativně ovlivnit jeho vývoj..

Mnoho odborníků považuje první trimestr za nebezpečné období. Cestování v tomto okamžiku může mít za následek spontánní potrat. Klinické studie na toto téma však nebyly provedeny. Je tedy na gynekologovi a nastávající matce létat na začátku těhotenství nebo ne..

Může se vyplatit naplánovat výlet blíže ke třetímu měsíci těhotenství, když se stav těhotné ženy ustálí a negativní dopad létání na letadlo se sníží.

2. Trimesterské lety

Za nejvýhodnější období letů se považuje polovina těhotenství, zejména od 15. týdne. Přesto je nutné před cestou konzultovat lékaře a vyhodnotit váš stav.

Rozhodně se nedoporučuje létat s pacienty, kteří mají problémy s krevním tlakem. V ostatních případech ve 2. trimestru může žena volně létat.

Cestování ve 3. trimestru

Od 36. týdne jsou lety zakázány. Letecké společnosti samy stanovily podobné požadavky, aby se zabránilo rizikům předčasného narození na palubě letadla..

Narození dítěte ve vysoké nadmořské výšce způsobuje nepohodlí samotné ženě a při absenci kvalifikované pomoci porodníků a neonatologů může dojít k vážným komplikacím..

Mohou tlakové rozdíly ovlivnit těhotenství?

Během vzletů klesá atmosférický tlak, což vede k ostré a nedobrovolné kontrakci krevních cév. U některých se v tuto chvíli rozvíjí hypoxie. To vede ke skutečnosti, že tkáně těla matky trpí nedostatkem kyslíku. U plodu je také pozorováno hladovění kyslíkem. Pokud má žena komplikace, může tento proces vést k narušenému vývoji dítěte. Krátkodobá absence normální hladiny kyslíku však neovlivní.

Mnohem nebezpečnější je oddělení placenty, které může být způsobeno také poklesem tlaku. Proto je před cestováním vzduchem důležité poradit se s gynekologem, který sleduje vaše těhotenství..

Kontraindikace v letecké dopravě během těhotenství

Hlavní kontraindikace letů jsou období 36 nebo více týdnů. Pokud žena přinese více než dvě ovoce, pak jsou lety zakázány ve 32. týdnu. Rovněž by se nemělo cestovat letadlem, pokud během těhotenství dojde ke komplikacím - nezáleží na matce nebo plodu.

Kdy se zdrží letu:

 • Preeclampsie - s touto patologií je nutné neustálé sledování. V ideálním případě by měla být žena obecně v nemocnici.
 • Placenta previa - tento stav je komplikován skutečností, že během porodu mohou být problémy s průchodem dítěte porodním kanálem.
 • Těžké formy anémie. Vedou ke skutečnosti, že slabost a pohodu těhotné ženy se na palubě létajícího letadla dále zvyšují.

Pokud má budoucí matka relativní kontraindikace, pak ve vzácných případech a pouze po konzultaci s lékařem můžete provádět příliš dlouhé lety.

Doporučení a pravidla pro těhotné ženy během letecké dopravy

Pokud se přesto rozhodnete pro leteckou dopravu, dodržujte pravidla, která vám usnadní cestu.

 • Vyberte si místo umístěné na přídi letadla, kde je otřesy mnohem menší.
 • Pohodlně umístěte bezpečnostní pás - do břicha nebo boků.
 • Jednou za hodinu proveďte malé zahřátí nohou během dlouhého letu.

Vzhledem k tomu, že délka letu ovlivňuje stav ženy a plodu, nejlepší možností by bylo zakoupení letenek na lety v obchodní třídě, kde je možné protáhnout si nohy a protáhnout si otupělé končetiny.

Rýma a nemoci dýchacích cest během letu

Těhotné ženy často vyvinou otoky dutin. Tento stav se může zhoršovat kvůli neustále fungujícímu ventilačnímu systému letadla. To vede k vyschnutí nosní sliznice, což způsobuje nepohodlí..

Pro snazší snášení sucha v kabině se doporučuje používat speciální hydratační kapky a vypít hodně tekutin..

Pokud těhotná žena trpí chronickou rýmou, pak několik hodin před letem můžete užívat antihistaminickou tabletu podle předpisu lékaře.

Nebezpečí křečových žil

Nosit dítě často způsobuje křečové žíly dolních končetin, jakož i jeho komplikaci - trombózu, která se může vyvíjet na pozadí křečových žil. Zároveň jsou cítit těžké nohy, bolest a svědění.

Patologie se často vyvíjí také v plicích, takže je důležité rozlišit příznaky trombózy v dýchacím systému:

 • potíže s dýcháním
 • bolest ve hrudní kosti;
 • nepohodlí, když se pokouší zhluboka nadechnout;
 • zvýšený puls a palpitace;
 • závrať;
 • vykašlává krev.

Podobné podmínky se často nacházejí mezi cestujícími v letecké dopravě. Riziko trombózy se však výrazně zvyšuje u žen v citlivých situacích..

Tvorba krevních sraženin je vyvolána nepřetržitým pobytem v jedné poloze - v tomto případě sedí v křesle. Proto se musíte více pohybovat nebo pohybovat nohama. Každou hodinu a půl se doporučuje vstávat a chodit po kabině po dobu pěti minut.

Před letem si můžete zakoupit speciální kompresivní punčochy, což pomůže snížit zatížení nohou těhotné ženy.

Letecké požadavky

Lety během těhotenství jsou povoleny pouze po konzultaci a vyšetření s ošetřujícím gynekologem. Musí vydat osvědčení potvrzující, že žena byla v posledních dvou dnech podrobena lékařské prohlídce a nemá na takovou cestu kontraindikace..

V osmém měsíci narození nebo měsíc před narozením bude letecká společnost požadovat osvědčení platné po dobu sedmi dnů, které potvrzuje skutečnost, že absolvovalo lékařskou prohlídku.

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Lékaři jednomyslně opakují: těhotenství není nemoc a není třeba radikálně měnit svůj život po dobu těchto 9 měsíců, čímž se vše popírá. Je však třeba dodržovat určitá bezpečnostní pravidla, aby těhotenství probíhalo bez komplikací, porod je snadný a nic neohrožuje zdraví dítěte a matky. Je možné letět letadlem během těhotenství??

Lety v různých fázích těhotenství:

Lety v různých fázích těhotenství se mohou konat z různých důvodů: žena musí navštívit nemocné příbuzné mimo domov, chce jít na dovolenou nebo se musí po škole vrátit domů. Když je let nejjednodušší?

- během 1 trimestru

Kupodivu jde o první trimestr - nejnebezpečnější čas pro lety. Faktem je, že s nástupem těhotenství prochází ženské tělo velkým množstvím změn spojených s hormonálními změnami. Kromě toho většina nastávajících matek zpočátku trpí toxikózou, což může být také závažný problém..

Rané období je doba časté změny nálady, podrážděnosti a silné citlivosti. Nervový systém stejně není v nejlepším stavu a nepokoje v letadle, zejména při vzletu a přistání, mohou být škodlivé. Stres během těhotenství je vysoce nežádoucí.

Také v prvních 3 měsících těhotenství se zvyšuje tón dělohy. Na začátku a na konci letu se může kvůli velké zátěži vyvinout hypertonicita - stav, při kterém se zvyšuje riziko potratu.

Nesmíme zapomenout na obecné oslabení imunitního systému, díky kterému je tělo náchylné k infekčním onemocněním. Pokud lidé s akutními virovými chorobami létají ve stejné rovině jako těhotná žena, může si patogen „vzít“.

Abychom to shrnuli, stojí za to říci následující: neexistuje přísný zákaz letů v prvním trimestru, pokud těhotenství postupuje dobře a zdraví ženy je normální. Před plánováním výletu letadlem se však poraďte s lékařem.

- během 2 trimestrů

Období od 14. do 26. týdne nošení dítěte je pro leteckou dopravu nejvýhodnější. Silná toxikóza se už neobtěžuje tak často, tělo se přizpůsobilo novému hormonálnímu pozadí, pravděpodobnost potratu je velmi malá.

Břicho stále není příliš objemné, takže nastávající matka snadno vystoupí do letadla a posadí se na židli. Ale pak znovu - pouze pokud nic neohrožuje těhotenství, a to může říci pouze porodník-gynekolog.

- během 3 trimestrů

Třetí trimestr je období, ve kterém obrovské břicho dává nejvíce nepříjemností. Právě tento faktor nejčastěji zastavuje těhotné ženy před létáním.

Obecně platí, že pokud se žena cítí dobře, nemá žádné zvláštní starosti s letem, nebojí se výšek a letecké dopravy, a co je nejdůležitější, nemá žádné kontraindikace k lékaři, můžete létat během třetího trimestru. Před tím musíte jít k lékaři na vyšetření na riziko předčasného porodu.

- Jak dlouho mohu letět v letadle během těhotenství??

Lety samozřejmě lze provést až do 40. a dokonce ne do 39. týdne. Lékaři doporučují opustit lety od 32. týdne těhotenství.

Možná nebezpečí a kontraindikace

Téměř všechna nebezpečí, kterým může žena, která se chystá stát matkou na palubě letadla, mohou čelit poklesům tlaku během vzletu a přistání. Toto téma je zvláště důležité pro dámy, které nikdy neletěly nebo neletěly dlouhou dobu, takže nevědí, jak bude tělo vnímat let.

Články O Neplodnosti