Hlavní Testy

Škytavka u plodu během těhotenství. Zjistěte příčiny škytnutí plodu

Těhotenství je skvělá doba pro ženu, když se všechno kolem stane krásným a ve vás se narodí nový život. Zdá se, že neexistuje žádný důvod k poplachu a vzrušení. Ale to zdaleka není pravda, protože v tuto chvíli začnou ženy silněji poslouchat své tělo a dítě, které je uvnitř. Často je jedním z důvodů k obavám škytavka plodu v děloze. Ale je to tak děsivé?

Co je škytavka u plodu?

Nejčastěji je tento stav dítěte pro budoucí matku obtížný zaměnit se s čímkoli.

Proč vznikla

Dítě v lůně matky obvykle neví, jak dýchat. Samozřejmě, že se pokusí, abych tak řekl, rozvíjet potřebné dovednosti. Zároveň je však jeho glottis uzavřena a plodová voda se nemůže dostat do plic, což znamená, že se nebude moci dusit. Membrána je přesně sval, který odděluje hrudní a břišní dutinu a pomocí ní se provádí normální dýchání. Obvykle pro její práci není potřeba nic, všechno se děje na stroji, díky podráždění nervového centra, které je v mozku a je za tento proces zodpovědné. Ukazuje se, že když je odpovídající impuls poslán nesprávně, vydechne dech a dítě začne škytat.

Hlavní příčiny škytnutí plodu

Lékaři mají sklon věřit, že existují dva z nejvýraznějších zdrojů tohoto zajímavého stavu drobků v lůně:

1. Podráždění bránice nastává, ale důvod je následující - dítě má nedostatek kyslíku, k tomu často dochází během těhotenství.

2. Překvapivě se dítě v bříšku matky může naučit sát pěst nebo prst. Pokud si to všimnete při příštím ultrazvuku, škytka plodu by rozhodně neměla způsobit zbytečnou úzkost. Pochopte, když to dělá, spolkne určité množství tekutiny, čímž naplní jeho žaludek (jak se dospělý cítí po jídle příliš mnoho jídla).

Pokud jste hovořili s lékařem, provedli potřebné studie a zjistili, že ve vašem konkrétním případě jsou škytavky u plodu způsobeny druhým důvodem, pak byste se rozhodně neměli bát. To naznačuje, že dítě má dobrou chuť k jídlu, narodí se zcela zdravě. V opačném případě spolu s výraznou aktivitou dítěte, kdy velmi často kopne a dlouho se neklidní, existuje důvod ke stížnosti jeho gynekologovi. Nemusíte se bát předem, s největší pravděpodobností vám zkušený lékař předepíše další CTG a ultrazvuk a určí, zda ve vývoji drobků existuje patologie..

Pokud ovoce vůbec škytá

Ano, to se také stává. Matka často neslyší škytavka dítěte. Někdy je příliš slabá, protože bránice se stahuje v normálních mezích. Ale všichni lidé jsou individuální, takže dítě prostě nemusí škytat. Pokuste se o svém případu hovořit se svým lékařem, řekněte mu o tom. Jako své vlastní ujištění zkuste si z vlastního života vzpomenout, zda je pro vás a otce dítěte vysoká prahová hodnota citlivosti, porovnejte údaje a vše okamžitě zapadne na místo.

Důsledky škytavek nebo názor lékařů

Konkrétně škytka plodu během těhotenství nemají nic špatného na sobě.

Rychlé škytání dítěte v děloze

Pamatujte, že v tomto přirozeném narušení bránice dítěte neexistuje přísný rámec. Koncept „častého škytnutí plodu“ je poněkud vágní. Koneckonců, nikdo neřekne, kolikrát za den by se to mělo stát.

1) Jak často srdce bije u dítěte v lůně: každá schůzka s gynekologem by měla končit tímto postupem. Se stetoskopem je slyšet tep: normální od 120 do 160.

2) Roste a vyvíjí se dítě správně? Doktor je také schopen odpovědět na tuto otázku. Protože pro toto se provádí několik měření (hmotnost, obvod břicha a další) pro kontrolu dynamiky těchto procesů.

3) Kolikrát denně se dítě pohybuje? Tyto pohyby by neměly být příliš časté, ale v raritě se nemohou lišit.

4) Všechny testy, ultrazvuk a CT vyšetření proběhly včas? Splňují přijaté normy??

Škytavka u dítěte v pozdním těhotenství

Obvykle je tento jev pozorován v drobenkách po 28 týdnech jeho vývoje..

Jak to opravit

Přirozeně musíte pochopit, že jakýkoli úzkostný stav matky se přenáší na její dítě, i když je stále velmi malý a je v jejím lůně. Proto, když se obáváte skutečnosti, že u plodu došlo k škytnutí, bude se dítě cítit stejně. První věc, kterou musíte udělat, je tedy uklidnit se, analyzovat situaci a vyvodit příslušné závěry. Pokud je to možné, zavolejte lékaře nebo co nejdříve navštivte jeho schůzku.

Hlavní věcí je hledat pozitivní okamžiky v každé situaci - to je velmi důležité pro těhotnou ženu. I když se váš lékař bojí o stav dítěte a předepisuje další studie, budete mít navíc šanci dítě znovu vidět.

Škytavka u plodu během těhotenství

Škytavka je porušením funkce vnějšího dýchání nespecifické povahy. Protože u dětí rostoucích v matčině lůně jako takové chybí vnější dýchání, vyvstává otázka: je možné škytat plod během těhotenství? Tento jev se vyskytuje během křečových kontrakcí mezikostálních svalů a bránice. Takové snížení je možné u plodu. Nastávající matka tedy může kromě pohybu období bdění svého dítěte cítit rytmické kontrakce bránice rostoucí v lůně jejího dítěte..

Vlastnosti a příčiny tohoto jevu

Pocity nitroděložních škytek připomínají záškuby. Ne všechny nastávající matky dokážou tyto rytmické šoky odlišit od jiných činností svého dítěte. Šoky mohou trvat krátkou dobu a někdy jejich trvání dosáhne půl hodiny. V některých případech silný muž, který roste v lůně, vůbec žádný škytavek nečeká.

K dnešnímu dni neexistuje jediná teorie, která by vysvětlovala útoky kontraktilní aktivity bránice. Existují tři verze, které volají zcela odlišnými důvody pro tento jev, které lze kombinovat:

 1. Příprava dýchacího systému k práci.
 2. Vrozený reflex (jako zívání), který podporuje cirkulaci tekutin v plicích vyvíjejícího se organismu. Postupem času reflex ustupuje.
 3. Hypoxie.

Autoři druhé teorie dokonce věří, že pokud nastávající matka rozpozná šoky bránice jejího dítěte - je to dobré znamení. Rostoucí organismus v lůně se vyvíjí normálně.

Membránové kontrakční stimulační mechanismy

Je obvyklé zvážit 2 možné mechanismy pro vývoj membránových kontrakcí:

 1. Těžké podráždění vagus nervu. Takové tlaky bránice vyvíjejícího se organismu jsou podobné škytavkám u dospělých, kteří jedli vydatné jídlo. K tomuto jevu dochází k odstranění komprese v oblasti bránice z důležitého nervu..
 2. Reakce takzvaného „škytavého centra“ nacházejícího se v mozkové části mozku na nedostatek kyslíku. Hypoxii může doprovázet narušení srdečního rytmu nebo nadměrná aktivita plodu nebo inhibice všech jeho funkcí..

Pokud jsou diafragmatické kontrakce u dítěte rostoucího v lůně způsobeny reflexními faktory, pak tato situace nezpůsobuje obavy. I při častých útocích škytavek se fetální aktivita nemění a nedochází k žádným poruchám. Jedinou nevýhodou této aktivity dítěte může být bolest dělohy. Škytavky se obvykle objevují v pozdějších fázích, kdy hmotnost dítěte dosáhne alespoň 1 kilogramu. V počátečních stádiích není tento jev pozorován..

Při poruchách spojených s hypoxií se dítě chová velmi neklidně. Budoucí matka si může okamžitě všimnout změny v povaze svého hnutí. Dítě v lůně se neustále pohybuje a způsobuje nepříjemnosti. V pozdějších fázích se zvyšuje nepohodlí. V případě stížností těhotné ženy a přítomnosti neustálého škytání provádějí gynekologové další vyšetření, aby potvrdili možnou hypoxii. Jednoduché vyšetření neposkytuje objektivní posouzení stavu plodu a srdeční frekvence při poslechu během tohoto období nemusí být narušena..

Průzkum

Pouhá redukce bránice u dítěte rostoucího v matčině lůně nemůže být základem pro diagnostiku nitroděložní hypoxie. Pro stanovení diagnózy lékař předepisuje laboratorní a instrumentální studie:

 • Ultrazvuk plodu;
 • dopplerometrie;
 • po 30 týdnech kardiografie.

Hlavní parametry, které diagnostik analyzuje, jsou:

 • průtok krve v systému děloha-placenta-plod;
 • Srdeční frekvence rostoucího organismu;
 • aktivita dítěte v lůně.

Díky včasnému potvrzení hladovění kyslíkem nabízí moderní medicína účinné způsoby, jak ji odstranit. Lékař předepisuje příslušnou léčbu a dává doporučení těhotným.

Když dítě škytá

Absence škytavek během těhotenství nenaznačuje přítomnost odchylek. Obvykle se v prvním těhotenství mladé matky necítí tak dobře na všechna gesta svého dítěte, jako je tomu u těch, které dítě nosí více než jednou.

Jakákoli žena se změnou v chování dítěte, častými škytavkami a bolestivými kontrakcemi v děloze se doporučuje, aby okamžitě informovala předního gynekologa.

Co dělat s častým škytáním plodu?

Pokud dítě neočekávaně zvýší svou aktivitu a poté se výrazně sníží než obvykle (méně než 10 pohybů denně), musíte se bezpodmínečně poradit s lékařem a podrobit se jím předepsaným testům.

Aby se zabránilo hypofýze u dítěte v důsledku hypoxie, doporučuje se ženě být více na čerstvém vzduchu. Klidné procházky saturují krev budoucí matky kyslíkem, udržují její tělo tónované a poskytují dítěti tento užitečný prvek.

Je důležité, aby se budoucí rodič vyhnul stresovým situacím, intenzivní fyzické námaze, podchlazení, nedostatku spánku. Všechny tyto faktory ovlivňují stav cévního systému ženy a schopnost jejího těla dodávat kyslíku dítěti, které roste v lůně..

Škytavka u plodu

Škytavka u nenarozeného dítěte se liší od běžných pohybů. Může se vyskytnout kdykoli během dne, na základě doby trvání lze vyvodit závěry o důvodech.

Příčiny škytnutí plodu

Škytavka plodu během těhotenství se může objevit v důsledku:

 • Polykání příliš mnoho plodové vody
 • Přípravky na spontánní dýchání po narození
 • Hypoxie (nedostatek kyslíku) nebo její příznaky.

Dítě v lůně ještě nedýchá samo o sobě, ale vyvíjí se bránice. V pozdějších stádiích těhotenství se plod může škytnout kvůli učení se dýchat. Škytavka sama o sobě je vrozeným reflexem způsobeným kontrakcí bránice, její vzhled je zcela normální i před narozením. Pokud v tom spočívá důvod, je škytání dítěte ještě užitečné - pomůže mu to se nadechnout prvního vzduchu bez jakýchkoli poruch a také se připraví na začátek krmení mateřským mlékem.

Škytavka u plodu se může objevit v důsledku požití plodové vody. Každé dítě pravidelně spolkne malé množství této tekutiny, poté se obvykle vylučuje močí z těla. Pokud dítě spolklo více, než je tělo schopné odstoupit, začne se stahovat bránice umístěná mezi břišní a hrudní částí těla.

Tyto důvody by neměly matku znepokojovat - během těhotenství nezpůsobují újmu, neovlivňují zdraví nenarozeného dítěte. Existuje však pravděpodobnost rozvoje fetální hypoxie, kterou mohou diagnostikovat odborníci až poté, co matka podstoupí vyšetření.

Škytavka jako znamení hypoxie

U dítěte mohou být škytavka během těhotenství způsobena hypoxií. Hypoxie plodu mohou být doprovázeny dalšími příznaky:

 • Palpitace
 • Zvýšená motorická aktivita
 • Časté dlouhé škytavky.

Zvýšená motorická aktivita v děloze je spojena s jeho pokusy získat více vzduchu. Po určité době aktivita výrazně klesá. Frekvence srdečních rytmů se snižuje právě kvůli nedostatku kyslíku, škytavka u plodu se vyvíjí ze stejného důvodu. Když dítě začne škytat během třetího trimestru těhotenství příliš často, prakticky po celé dny, což brání nastávající matce v normálním spánku, je to příležitost k rychlému kontaktu s gynekologem a k vyšetření.

Podezření na hypoxii

Pokud má nenarozené dítě škytavka během těhotenství, měl by o tom vědět gynekolog, který monitoruje stav matky. Postupy, které lze předepsat pro diagnostiku fetální hypoxie:

 • Kardiotogram
 • Dopplerovský ultrazvuk.

CTG (kardiotogram) se obvykle předepisuje během třicátého týdne těhotenství, aby se identifikovaly možné komplikace u nenarozeného dítěte. Tento postup umožňuje sledovat pohybovou aktivitu dítěte, přesně měřit jeho srdeční rytmus.

Dopplerovský ultrazvuk umožňuje určit, jak krevní oběh dítěte funguje, a zjistit, zda existují nějaké abnormality v činnosti srdečního systému. Tento typ ultrazvuku zkoumá rychlost průtoku krve, můžete vidět porušení v placentě, která dítěti dodává kyslík.

Vyšetření jsou předepsána pouze odborníky, pokud existuje podezření na poruchu cévního systému dítěte nebo placentu matky, je možné diagnostikovat hypoxii a jiné odchylky. Jsou naprosto bezpečné pro těhotné ženy..

Co dělat v případě škytnutí u plodu

Nejprve se nespěchejte na paniku. Škytavka plodu během těhotenství je normální proces, pokud nepřesahuje 1–3 krátkých záchvatů denně.

Během nosení plodu v lůně se vyplatí vzdát se velkého množství sladkého ovoce - studie ukazují, že miminko polyká plodovou vodu častěji, pokud se mu chuť líbí. Nejčastěji se to děje u sladkostí. Stojí za to přejít na zdravou stravu, z toho se zlepší celkový stav těla matky a nenarozené dítě bude mít prospěch.

Pokud dítě škytá v lůně kvůli prokázané hypoxii, můžete zvýšit počet procházek a začít dělat dechová cvičení. A nezapomeňte nahlásit všechny změny v chování plodu gynekologovi.

Škytavka plodu během těhotenství

V posledním trimestru těhotenství, kdy se všechny pohyby plodu projeví zvláště, si mnoho matek všimne, že budoucí dítě škytne čas od času. Tyto rytmické a pravidelné šoky se mohou objevit kdykoli během dne a trvat od 5 minut do půl hodiny. Škytavka během těhotenství sama o sobě nic neznamená. Ale v kombinaci s dalšími příznaky může znamenat hypoxii..

Příčiny

Existují tři společné teorie původu škytavky u nenarozeného dítěte. Podle jedné z nich je redukce bránice spojena s požitím plodové vody. Další říká, že příčinou škytavek je příprava na nezávislé dýchání. Třetí souvisí s tímto jevem s hypoxií plodu..

Požití plodové vody je zcela fyziologický jev. Plod spolkne plodovou vodu, po které se vylučuje močí. Neonatologové naznačují, že pokud má voda sladkou chuť, plod je spolkne více, než může vylučovat, a v tomto případě útok škytavka pomáhá zbavit se přebytku. Teorie je potvrzena skutečností, že plod škytá častěji po konzumaci sladkostí.

Příprava na nezávislé dýchání a sání je vyjádřena tím, že škytavky přispívají k rozvoji pohybů při polykání..

Hypoxie může způsobit různé změny plodu, včetně dlouhotrvajících škytavek. V tomto případě je podrážděno jedno z nervových center mozku zodpovědné za motorickou funkci bránice.

Známky

Škytavka jsou rytmické krátké chvění, někteří je považují za kliknutí. Nezpůsobuje nepohodlí, ale může trvat 5 až 20 minut nebo déle. Fenomén je zpravidla pozorován ve 25. týdnu těhotenství nebo o něco dříve.

Zdroj pocitů může určit umístění plodu. Pokud se třes vyskytne 1–2 cm pod pupkem, znamená to, že jde o hlavu. Thrusty nad pupkem označují pánevní prezentaci.

V případě, že škytavka je příliš častá a dlouhá, doprovázená zvýšenými pohyby plodu, vyplatí se kontaktovat gynekologa provádějícího těhotenství. Lékař předepíše další vyšetření k vyloučení hypoxie u budoucího dítěte.

Efekty

Fyziologická škytavka, která není spojena s hypoxií, nemá negativní důsledky pro matku a dítě, ale při opakování v noci může způsobit nespavost. Škytavka je považována za známku normálního vývoje centrálního nervového systému plodu. Absence škytavek také není alarmujícím znakem: s největší pravděpodobností škytavka plodu, ale jeho matka má vysoký práh citlivosti a tento druh šoku necítí..

Škytavka spojená s hypoxií je varovným signálem. Sama o sobě nepříznivě neovlivňuje tělo, ale důvod, který způsobil, vede k abnormalitám ve vývoji embrya. Může se jednat o zakrnělý růst, problémy s přizpůsobením se extrauterinní existenci, poruchy autonomního nervového systému atd..

Průzkum

Pokud je podezření na hypoxii plodu, je těhotné ženě předepsána CTG a ultrazvuk s dopplerometrií. CTG nebo kardiotogram hodnotí kontrakce dělohy a srdeční rytmus dítěte, stejně jako motorickou aktivitu plodu. Ultrazvuk s dopplerometrií určuje rychlost a povahu toku placenty krve. Tato informace umožňuje vyhodnotit přívod krve plodu a práci jeho srdce. V 90% případů takové léčby není hypoxie potvrzena.

Co máma dělat

Škytavka není důvodem k obavám. Pokud však dítě škytá příliš často nebo dává přednost nočním hodinám, můžete tento jev zmírnit následujícím postupem:

 • chodit častěji;
 • během škytnutí si lehněte na bok nebo zaujměte polohu kolenního lokte;
 • odmítnout sladké před spaním;
 • mazlejte svůj žaludek a mluvte s nenarozeným dítětem.

Pokud se škytavka kombinuje s nadměrnou motorickou aktivitou plodu a existuje riziko patologické těhotenství, pak s častými záchvaty, měli byste se poradit s gynekologem.

Tento článek je publikován pouze pro vzdělávací účely a nejedná se o vědecký materiál ani odborné lékařské poradenství..

Příčiny škytnutí plodu během těhotenství a kdy navštívit lékaře.

Je nespornou skutečností, že všichni rozumí - v těhotenství žije v matčině těle živá osoba. Všechny matky pochopitelně tuto skutečnost pochopí a přijmou. Ale není to vždy a ne každý, že tato živá osoba v lůně má různé projevy života. Mnoho žen, zejména těhotných žen, se s překvapením a nedůvěrou učí, že nenarozené dítě bliká, saje prst, zívá, kýchá, škytává atd..

Ženy, které poprvé cítily, že jejich škytavky se na jedné straně radují a dotýkají se, a na druhé straně se bojí, pokud je vše v pořádku.

Škytavky jsou zcela přirozeným jevem pro kohokoli, dokonce i pro osobu, která se dosud nenarodila na světě. Avšak kontroverzní názor některých lékařů na tuto otázku matkám dělá starosti.

Dnes budeme mluvit o nitroděložních škytavkách u dítěte, o příčinách jeho výskytu. Zjistíte, na jaké otázky musíte odpovědět se svým gynekologem, abyste se ujistili, že je vše v pořádku, abyste mohli být pro své dítě v klidu..

Jak a kdy dítě škytá?

Škytavka je křečovitá trhavá kontrakce svalů bránice. Membrána je svalově-pojivová tkáňová přepážka, která v lidském těle odděluje dvě dutiny - břišní a hrudník.

Kontrakce a relaxace bránice je jedním z mechanismů pro provádění respiračních pohybů. Membrána se stahuje - je dech. Membrána se uvolňuje - dochází k výdechu. U škytavek dochází u vydutého břicha k ostrým, krátkým křečím s dýcháním.

Škytavka pro tělo - reflexní ochranný proces, při kterém je přebytečný vzduch odstraňován ze žaludku a střev - přebytečné plyny, které se sem dostaly zvenčí nebo se tvořily během trávení.

Ve skutečnosti se jedná o nepodmíněný reflex, který se vytváří v lůně, stejně jako mnoho dalších životně důležitých reflexů: zívání, blikání, sání. Tento fyziologický jev by proto neměl vyděsit ženu čekající na své dítě.

Obvykle dítě škytá na krátkou dobu. Méně často může dítě škytnout déle než 20 minut. Škytavka útoky mohou být denně. Níže popíšu okamžiky, ve kterých gynekologové doporučují soustředit pozornost častým škytáním drobků..

Je zcela přirozené, že se zvýšením doby těhotenství a růstem dítěte se žena bude cítit intenzivnější šoky a pohyby dítěte. Totéž platí pro škytavky. Dítě roste, méně volného místa v děloze. Dítě je přitlačeno blíž k povrchu břicha. Maminka nejenže cítí všechny jeho pohyby, ale i osobně si všimne rytmických škubání žaludku.

Nejčastěji žena cítí škytavky dítěte po 26-28 týdnech těhotenství. Existují však obzvláště citliví představitelé krásné poloviny lidstva, kteří cítí pohyby dítěte před obecně akceptovaným termínem, a v budoucnu dokonce cítí minimální dotek drobků. Přirozeně a jeho škytavka za ně nebude bez povšimnutí.

Nastávající matky popisují své pocity odlišně během škytání dítěte v žaludku. Někdo to popisuje jako klikání nebo rytmické škubání, někdo nerozlišuje tento jev od jiných třesů, ale zaznamenává jejich rytmus.

Všichni se liší v citlivosti, ve schopnosti naslouchat našim pocitům a zejména ve schopnosti je popsat. Možná jste to tedy vy, kdo bude schopen nějak popsat pocity matky, když dítě škytá v lůně.

Příčiny škytnutí plodu

Požití plodové vody

Dítě od 21-22 týdnů vývoje plodu spolkne plodovou vodu. Jeho vlaky zažívacího traktu tedy potřebují kompletní trávení potravy po narození. Tento proces mu také umožňuje získat další živiny z plodové vody..

Nelze říci, že dítě dostává z plodové vody velké množství živin a kalorií. Tento proces polykání kapaliny je však pro vývoj trávicí funkce tak důležitý!

Takže ve 25. - 26. týdnu vývoje plodu je dítě již schopno spolknout 300–500 ml plodové vody. Potřebné látky se z něj absorbují - voda a mikroelementy a přebytek se odstraní močí již fungujícími ledvinami plodu. Rychlé spolknutí velkého množství tekutiny, například při sání prstu, může vyvolat výskyt škytavek v drobky.

Bylo vědecky prokázáno, že po konzumaci sladké stravy se dítě chová aktivněji a spolkne více tekutin, protože získává sladkou chuť. Ano, tak malé a chuťové preference se v něm již formují...

Je pravda, že existuje další vysvětlení pro skutečnost, že dítě je „žíznivé“ po jídle sladké mámy. A toto vysvětlení nemá nic společného s faktem, že sladké je vynikající. Je to jen to, že poté, co matka spotřebuje sladkosti, hladina glukózy v krvi stoupá a voda potřebuje k ředění krve, snížení hladiny glukózy na normální.

Jedno i druhé vysvětlení mají právo na existenci. A obě možnosti nejsou nijak patologické, ale mohou způsobit škytání..

Příprava na dýchání

Ve třetím trimestru začíná plod trénovat dechové pohyby. Starosti o to nestojí za to. Všechny respirační pohyby se vyskytují s uzavřenou hlasivkou. Amniotická tekutina tedy nevstupuje do spodních částí plic.

Tento trénink je také přípravným okamžikem, díky kterému se plíce připravují na plnění svých respiračních funkcí v bezvodém prostředí. Batole trénuje dýchat. A k provádění takového tréninku respiračních pohybů přijímají svaly hrudníku a bránice signály z mozku, které stimulují jejich kontrakci.

Protože procesy svalové kontrakce jsou stále nedokonalé a nevyřeší je tělo dítěte, je jejich přechod do křečového režimu periodicky možný. Proto vznikají škytavky.

Verze, která škytavka, je způsob, jak kompenzovat nedostatek kyslíku

Další běžnou verzí toho, proč se objevují škytavky, je hladovění kyslíku dítěte v děloze. Proč volám tuto verzi? Protože tato skutečnost nebyla dosud vědeckým výzkumem potvrzena ani vyvrácena. Zda je to pravda, je ještě třeba vidět. Mezitím každý lékař na základě své zkušenosti rozhodne samostatně o vyšetření ženy, která cítí časté škytávání plodu, aby vyloučila hypoxii dítěte.

Pro takovou verzi existuje velmi rozumné teoretické odůvodnění. Při nedostatku kyslíku trpí mozek dítěte jako zvláště citlivý orgán na nedostatek energie. A výroba energie bez kyslíku je nemožná. V tomto ohledu mozek dává tělu různé signály, že je třeba najít kyslík.

Tělo reaguje se zvýšením srdeční frekvence (čím více krve pumpuje srdce, tím více kyslíku tělo přijímá krví). Při pokročilé a dlouhodobé hypoxii může být srdeční tep vzácný (bradykardie). Také dochází ke zvýšení motorické aktivity dítěte, takže krev rychle přivádí kyslík do aktivně pracujících svalů.

Ze stejného důvodu mozek vysílá signály, které stimulují motorické centrum bránice, aby kompenzovaly nedostatek kyslíku. To se projevuje včetně skutečnosti, že dítě začne škytat.

Důležité!

Škytavka kvůli kyslíkovému hladovění dítěte může být doprovázena zvýšenou fyzickou aktivitou, bušení srdce.

Budoucí matka by měla věnovat pozornost příliš častému a dlouhodobému výskytu škytavek u dítěte. Musíte o tom mluvit se svým lékařem a jeho další taktika bude záviset na individuální situaci ženy, délce těhotenství, přítomnosti souběžné patologie u budoucí matky.

Škytavka u nenarozeného dítěte tak může být projevem normy a svědčit o patologii. Navíc pouze škytavky dítěte v lůně nemohou naznačovat hladovění kyslíkem.

K rozptýlení všech pochybností budoucí matky o tom může lékař doporučit řadu jednoduchých a dostupných výzkumných metod k vyloučení drobků hypoxie.

Jaké vyšetření by mělo být provedeno, aby se vyloučila hypoxie u dětí?

Pro vyloučení dětské hypoxie je nezbytné určit funkční stav fetoplacentálního systému. Za tímto účelem může gynekolog předepsat fetální kardiotocografii (CTG).

Tato metoda je bezpečná, cenově dostupná, neinvazivní. Umožňuje vyhodnotit srdeční aktivitu dítěte v děloze. Podle výsledků tohoto testu může lékař také učinit závěr o schopnosti dítěte tolerovat fyzickou aktivitu, zejména její vlastní pohyby a kontrakce dělohy..

CTG lze provést až po 28. týdnu těhotenství. Po 30 týdnech jsou výsledky této metody informativní..

Budoucí matka během CTG by měla být připravena na poměrně dlouhou dobu záznamu srdeční činnosti dítěte, protože dítě může během záznamu odpočívat. Budete muset dítě rušit (chodit, měnit polohu během procedury), aby monotónní rytmus srdce dítěte během jeho spánku nebyl vnímán jako známka kyslíkového hladovění..

Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) vám umožňuje určit množství plodové vody, včetně změny jejich dynamiky. Snížení (nízká voda) nebo zvýšení (vysoká voda) objemu plodové vody je považováno za porušení funkcí placenty. V důsledku toho je výživa dítěte narušena a trpí hypoxií.

V tomto případě je možné stanovit zmenšení tloušťky placenty, odhalit její strukturální změny (heterogenita, cysty, degenerace, zkameněliny)..

Ultrazvuk s dopplerometrií vám umožní studovat stav průtoku krve v děložních tepnách, v placentě, v cévách pupeční šňůry. Umožňuje vyvodit závěr o přiměřenosti nebo nedostatečnosti krevního oběhu v uteroplacentálním bazénu.

Dopplerometrie pomáhá určit změny v průtoku krve v mikrovláknech placentárních klků, v důsledku čehož se může zhoršit přísun krve k dítěti a může dojít ke vzniku kyslíku..

Všechny výše uvedené průzkumy jsou běžně prováděny každou ženou, která je pravidelně sledována na prenatální klinice více či méně velkého města. To vše jsou lékařské nuance, kterým těhotná žena nemusí rozumět. Jediné, co musí vědět jistě a implicitně splnit, je to, že je třeba zdravého životního stylu, když jsou minimalizovány rizikové faktory ve vývoji dítěte.

Každodenní procházka na čerstvém vzduchu, vyvážená strava, aktivní životní styl v množství, které je možné pro těhotnou ženu, samozřejmě - vzdání se špatných návyků (včetně kouření z druhé ruky) - a minimalizujete všechna rizika nedostatku kyslíku u vašeho dítěte.

Souhlasíte, není tak těžké dodržovat tyto společné pravdy. Je to však nejlepší a velmi účinná prevence mnoha nemocí budoucí matky a jejího nenarozeného dítěte. Včetně prevence škytavek.

Nakonec chci ujistit budoucí matky: téměř u 90% návštěv u lékaře se dětská hypoxie nepotvrzuje, škytavky jsou považovány za normální. Je však velmi důležité vědět, že vše je v pořádku, pro váš vlastní klid a zdraví dítěte. Proto buďte opatrní!

Škytavka u plodu během těhotenství

Škytavka je nepodmíněný reflex, který se vyvíjí i v děloze. Matka má pocit, že škytavka začíná, obvykle začíná ve 26-27 týdnech těhotenství. Někdy ve 35-36 týdnech. V některých případech škytavka projde bez povšimnutí ženy. Trvání škytavek je jiné - až jednu hodinu. Dítě může začít škytnout kdykoli během dne.

Příčiny škytnutí plodu během těhotenství

Na otázku „Jaký je důvod pro škytnutí plodu během těhotenství“ dnes neexistuje jednoznačná a přísná odpověď. Uvádíme nejběžnější možnosti výskytu škytavek u dítěte během těhotenství:

 • Dítě spolkne plodovou vodu, plodovou vodu a, samozřejmě, začne škytat.
 • Připravuje se na spontánní dýchání po narození a na vývoj škytavého reflexu.
 • Dítě trpí nedostatkem kyslíku (hypoxie).

Škytavka nejsou patologie. Všechny děti škytají různými způsoby, každý potřebuje zvláštní vyšetření a názor lékaře. Zvažte tyto teorie podrobněji..

Spontánní dýchání

Tato teorie ukazuje na pozitivní složku škytku plodu: připravuje se na nezávislé dýchání, na první dech. Škytavka také pomáhá trénovat polykat, což je také nutné..

Požití plodové vody

Dítě v děloze neustále polyká plodovou vodu. Podle této teorie dochází k škytavkám, když dítě spolkne velký objem kapaliny..

O hypoxii plodu

V některých případech dítě v lůně nedostává správné množství kyslíku přes pupeční šňůru nebo placentu. Tato verze je jednou z nejpravděpodobnějších a nemá silnou důkazní základnu..

Důsledky fetální hypoxie

Hypoxie však má závažné důsledky pro vývoj dítěte, protože všechny orgány jsou uloženy v lůně a kyslík je nezbytný pro růst těla, jakož i pro zdravý vývoj a stav mozku dítěte. Důsledky nedostatku kyslíku mohou v budoucnu vážně poškodit vývoj vyšších duševních funkcí dítěte..

Pokud je matka vážně znepokojena stavem dítěte (při nedostatku kyslíku se děti začnou pohybovat příliš dlouho a aktivně se pohybovat, nebo naopak, uklidnit - chování by nemělo být pro dítě typické), měli byste se poradit s lékařem, který provede nezbytné diagnostické vyšetření: kardiografii (CTG) a ultrazvuk plod - tato sada metod vám umožní spolehlivě zjistit, zda dítě trpí nedostatkem kyslíku.

Léčba fetální hypoxie

Co dělat s škytavkami během těhotenství

Nabízíme několik jednoduchých doporučení. Jejich cílem je uklidnit dítě, pokud často škytá, ale to nepředstavuje ohrožení zdraví. Tato doporučení jsou rovněž zahrnuta v plánu léčby hypoxie plodu a tato doporučení umožňují prevenci nedostatku kyslíku u dítěte..

 • Pravděpodobně bude odpoledne chodit venku.
 • Pokud ležíte, můžete změnit polohu těla, například ležet na boku a zaujmout polohu kolena (držení těla dítěte v lůně).
 • Před spaním byste se měli vzdát sladkostí.
 • Můžete mluvit s dítětem, pohladit žaludek - je již dlouho známo, že děti v lůně slyší velmi dobře svou matku a cizí zvuky a cítí, že se dotýkají žaludku (již od druhého trimestru).

Je normální, že plod neznešlapává

Matky se někdy obávají skutečnosti, že jejich známí mají škytavky pro děti a ve svých dětech necítí škytavky. Spěcháme proto, abychom je ujistili! Ano, je to normální, protože to možná necítíte. Dítě může škytnout velmi zřídka.

Dítě škytá v lůně. Video

V tomto videu vidíme, jak škytavka dítěte v děloze vypadá ze strany matky. Také dítě trochu poklepe na ruku. 32 týdnů těhotenství. Poznámka níže a nalevo od pupku.

Škytavka u plodu během těhotenství

S nástupem těhotenství se dítě v děloze rychle vyvíjí a roste. A pokud nastávající matka v počátečních stádiích těhotenství cítí pouze změny ve svém zdravotním stavu, pak ve druhé polovině čekací doby těhotná žena cítí některé činnosti dítěte - otáčení, tlačení, škytavka.

Škytavka dítě v žaludku

Krátké a intenzivní respirační pohyby vyplývající z křečových kontrakcí bránice se nazývají škytavka. Tento reflex je bezpodmínečný, proto se může objevit u plodu..

Protože škytavka začíná v důsledku podráždění nervových bodů bránice a přenosu impulsů na nervové zakončení určité části mozku, mělo by se dojít k závěru, že u dítěte v děloze se může objevit po úplném vytvoření vnitřních orgánů. Těhotná žena může projevit tento reflex již nějakou dobu po rozpoznání prvních pohybů dítěte - mezi 16 a 20 týdny těhotenství. Nejčastěji se však nastávající matka začne cítit škytavka plodu ve třetím trimestru těhotenství - přibližně od 28 týdnů.

A je třeba také poznamenat, že škytavka u plodu je běžným, ale volitelným jevem. Některé děti v lůně vůbec škytavka nebo projev tohoto reflexu je příliš slabý, aby to těhotná žena necítila.

Těhotné ženy začínají cítit škytavky dítěte nejčastěji ve třetím trimestru

Příčiny škytnutí plodu

Škytavka u dítěte v žaludku její matky se může objevit ze dvou důvodů:

 1. Externí (při vystavení vnějším faktorům). Když je plod polykán plodovou vodou, sáním prstů a obvyklým vývojem nepodmíněného reflexu, jsou nervové body diafragmy dítěte podrážděny. V tomto případě je škytavka považována za normální proces, aniž by způsobovala obavy o zdraví dítěte..
 2. Vnitřní. Škytavka se vyskytuje kvůli nedostatečnému kyslíku dodávanému plodu. V tomto případě dochází k podráždění části mozku, která ovlivňuje bránici, což vede k její rytmické kontrakci. Tento důvod pro škytání může signalizovat vývoj hypoxie, která ohrožuje patologie vývoje dítěte.

Jednou z běžných příčin škytavek je sání prstů a polykání plodové vody u dítěte.

Ve většině případů jsou škytavka u plodu způsobena vnějšími faktory a nepředstavují hrozbu pro její růst a vývoj..

Doprovodné škytavky

Nastávající matka cítí škytavka dítěte jako lehké a rytmické třes, který nezpůsobuje nepohodlí a bolest. Dítě může škytnout od tří do dvaceti minut - tento proces je vždy individuální.

U škytavek způsobených nedostatkem kyslíku se však objevují průvodní příznaky:

 • nadměrná pohybová aktivita dítěte;
 • snížení srdeční frekvence dítěte;
 • zvýšená frekvence škytavek;
 • zesílení nárazů, ostrost.

Není tedy těžké rozeznat škytavky dítěte - mnoho matek to přesně přesně stanoví poprvé.

Při častém napadení škytavek s doprovodnými nepříjemnými příznaky těhotné ženy byste se měli poradit s lékařem o důkladném vyšetření - lékař vám předepíše ultrazvuk a kardiotocografii plodu.

Pokud není podezření na hypoxii potvrzeno ani po dalších vyšetřeních, není důvod k obavám, a v tomto případě jsou časté škytavky pouze individuálním rysem těla dítěte.

Vzhled, stejně jako škytavka dítěte, bolestivých a nepříjemných pocitů u matky může naznačovat hladovění kyslíku plodu

Důsledky škytavek na mámu a dítě

Podle lékařů plod v matčině lůně se škytkami, ospravedlněný polykáním plodové vody nebo sání prstů, nezažívá bolest. Tato škytavka navíc nemá žádné negativní důsledky, přestože se může opakovat až 5-7krát denně.

Jsou-li škytavka způsobena nedostatkem kyslíku, potom dítě v žaludku trpí a dává různé signály o jeho špatném zdraví. Hypoxie však přímo vede k negativním důsledkům, nikoli k škytání, což může být její projev..

Pro matku dítěte škytavka nepoškozuje tělo, ale tento jev může způsobit nepohodlí, které může narušit spánek nebo způsobit úzkost pro zdraví dítěte. V posledních týdnech těhotenství je škytavka způsobující bolest v břiše, která je spojena se zvětšením velikosti a zvýšením citlivosti ženy v této oblasti těla.

V případě, že škytavka plodu způsobuje v matce obavy a úzkost, je jediným způsobem, jak zabránit negativním důsledkům, konzultace s gynekologem..

Způsoby, jak se zbavit škytavek a preventivních opatření

Aby se zastavilo škytání dítěte, měla by se žena pokusit změnit polohu těla - možná dospělé dítě v žaludku zaujme nepříjemnou polohu, což vede ke kontrakcím bránice.

Často je zastavení škytavek usnadněno dechovými cvičeními. Ve stálé nebo sedící poloze s rovným hřbetem a rovnými rameny musíte pomalu vdechovat vzduch, počítat do šesti, a také vydechovat, pokračovat v počítání do deseti.

Účinným způsobem, jak zabránit škytnutí plodu, je procházka v parku nebo v lese. Při pomalé chůzi se dítě v žaludku uklidňuje a čerstvý vzduch dodává dítěti kyslík.

Při škytání plodu pomáhají některé ženy jednoduchými fyzickými cvičeními: naklápěním těla různými směry, natahováním paží a ohýbáním nohou na kolenou atd. Krátký náboj pomáhá zastavit toto onemocnění..

Stejně jako u lidí všech věkových skupin může být nitroděložní škytavka dítěte způsobena nachlazením. V tomto případě musí nastávající matka izolovat břicho vhodným oblečením.

U mnoha těhotných žen začne dítě škytat po jídle sladké mámě. Důvodem je skutečnost, že se mění chuť plodové vody a přitahuje dítě k jejich nadměrnému požití - v důsledku toho se objevují škytavky. Proto, pokud se zjistí škytavka z tohoto důvodu, měli byste snížit počet sladkých jídel ve vaší stravě.

Při udržování správného životního stylu a podle doporučení lékaře se dítě vyvíjí v břiše bez patologií a v tomto případě jsou vyloučeny škytavky způsobené hladováním kyslíku. Za jiných okolností výše uvedené metody pomohou zastavit škytání..

Provedení jednoduchých cviků na čerstvém vzduchu je vynikajícím preventivním opatřením pro škytávání plodu.

Od druhé poloviny těhotenství jsem mohl snadno zjistit škytání mého dítěte v žaludku. Ale jednotné „tikání“, které netrvalo déle než 5 minut, mi nevadilo nepohodlí, proto nezpůsobilo úzkost a starosti. Nebyla přijata žádná opatření k zastavení škytavek. A protože všechny lékařské ukazatele byly normální, lékař se nezaměřoval na tento proces, ke kterému dochází v žaludku.

Recenze

Mám nejmladší škytavku v žaludku, zejména v noci, protože se účtuje půl hodiny, výsledkem je nespavost. A po narození jsem také šikoval asi měsíc a půl, všechno je v pořádku.

Marina pod deštníkem

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/ikota_u_ploda/

Mám pouze 23. týden, ale dítě už škytá, myslím, že by to mělo být! Všechny zdroje píšou, že od tohoto období dítě škytá, že tímto způsobem vyvíjí plíce. o týden později mám jen ultrazvuk + doppler, takže uvidím, jestli je všechno normální nebo něco chybí! Ale můj osobní názor je, že by to tak mělo být! Také škytáme, a ne proto, že se dusíme!

zrzka

https://www.babyblog.ru/community/post/living/1731428

Moje dcera škytávala každý den v mém bříšku a v pozdějších fázích se dokonce otřásl můj žaludek, pak byly první měsíce mého života také časté. Díky bohu, vše je v pořádku - skvělé dítě. Nyní puziko také škytá denně od 18 týdnů. Navíc to není tlačeno příliš tvrdě a často a koktání před spaním je už zvyk.

Vedbma

https://eva.ru/static/forums/53/2007_6/1002552.html

Video: názor lékaře na škytavka plodu

Škytavka dítěte během těhotenství je normální a častý jev, který by při absenci doprovodných příznaků neměl být považován za patologii. A také, s dobrými výsledky testů a studií plodu, byste se neměli bát, pokud se dítě vůbec neztrácí - možná budoucí matka to prostě necítí.

Škytavka u plodu během těhotenství

Je nespornou skutečností, že všichni rozumí - v těhotenství žije v matčině těle živá osoba. Všechny matky pochopitelně tuto skutečnost pochopí a přijmou. Ale není to vždy a ne každý, že tato živá osoba v lůně má různé projevy života. Mnoho žen, zejména těhotných žen, se s překvapením a nedůvěrou učí, že nenarozené dítě bliká, saje prst, zívá, kýchá, škytává atd..

Ženy, které poprvé cítily, že jejich škytavky se na jedné straně radují a dotýkají se, a na druhé straně se bojí, pokud je vše v pořádku.

Škytavky jsou zcela přirozeným jevem pro kohokoli, dokonce i pro osobu, která se dosud nenarodila na světě. Avšak kontroverzní názor některých lékařů na tuto otázku matkám dělá starosti.

Dnes budeme mluvit o nitroděložních škytavkách u dítěte, o příčinách jeho výskytu. Zjistíte, na jaké otázky musíte odpovědět se svým gynekologem, abyste se ujistili, že je vše v pořádku, abyste mohli být pro své dítě v klidu..

Jak a kdy dítě škytá?

Škytavka je křečovitá trhavá kontrakce svalů bránice. Membrána je svalově-pojivová tkáňová přepážka, která v lidském těle odděluje dvě dutiny - břišní a hrudník.

Kontrakce a relaxace bránice je jedním z mechanismů pro provádění respiračních pohybů. Membrána se stahuje - je dech. Membrána se uvolňuje - dochází k výdechu. U škytavek dochází u vydutého břicha k ostrým, krátkým křečím s dýcháním.

Škytavka pro tělo - reflexní ochranný proces, při kterém je přebytečný vzduch odstraňován ze žaludku a střev - přebytečné plyny, které se sem dostaly zvenčí nebo se tvořily během trávení.

Ve skutečnosti se jedná o nepodmíněný reflex, který se vytváří v lůně, stejně jako mnoho dalších životně důležitých reflexů: zívání, blikání, sání. Tento fyziologický jev by proto neměl vyděsit ženu čekající na své dítě.

Obvykle dítě škytá na krátkou dobu. Méně často může dítě škytnout déle než 20 minut. Škytavka útoky mohou být denně. Níže popíšu okamžiky, ve kterých gynekologové doporučují soustředit pozornost častým škytáním drobků..

Je zcela přirozené, že se zvýšením doby těhotenství a růstem dítěte se žena bude cítit intenzivnější šoky a pohyby dítěte. Totéž platí pro škytavky. Dítě roste, méně volného místa v děloze. Dítě je přitlačeno blíž k povrchu břicha. Maminka nejenže cítí všechny jeho pohyby, ale i osobně si všimne rytmických škubání žaludku.

Nejčastěji žena cítí škytavky dítěte po 26-28 týdnech těhotenství. Existují však obzvláště citliví představitelé krásné poloviny lidstva, kteří cítí pohyby dítěte před obecně akceptovaným termínem, a v budoucnu dokonce cítí minimální dotek drobků. Přirozeně a jeho škytavka za ně nebude bez povšimnutí.

Nastávající matky popisují své pocity odlišně během škytání dítěte v žaludku. Někdo to popisuje jako klikání nebo rytmické škubání, někdo nerozlišuje tento jev od jiných třesů, ale zaznamenává jejich rytmus.

Všichni se liší v citlivosti, ve schopnosti naslouchat našim pocitům a zejména ve schopnosti je popsat. Možná jste to tedy vy, kdo bude schopen nějak popsat pocity matky, když dítě škytá v lůně.

Příčiny škytnutí plodu

Požití plodové vody

Dítě od 21-22 týdnů vývoje plodu spolkne plodovou vodu. Jeho vlaky zažívacího traktu tedy potřebují kompletní trávení potravy po narození. Tento proces mu také umožňuje získat další živiny z plodové vody..

Nelze říci, že dítě dostává z plodové vody velké množství živin a kalorií. Tento proces polykání kapaliny je však pro vývoj trávicí funkce tak důležitý!

Takže ve 25. - 26. týdnu vývoje plodu je dítě již schopno spolknout 300–500 ml plodové vody. Potřebné látky se z něj absorbují - voda a mikroelementy a přebytek se odstraní močí již fungujícími ledvinami plodu. Rychlé spolknutí velkého množství tekutiny, například při sání prstu, může vyvolat výskyt škytavek v drobky.

Bylo vědecky prokázáno, že po konzumaci sladké stravy se dítě chová aktivněji a spolkne více tekutin, protože získává sladkou chuť. Ano, tak malé a chuťové preference se v něm již formují...

Je pravda, že existuje další vysvětlení pro skutečnost, že dítě je „žíznivé“ po jídle sladké mámy. A toto vysvětlení nemá nic společného s faktem, že sladké je vynikající. Je to jen to, že poté, co matka spotřebuje sladkosti, hladina glukózy v krvi stoupá a voda potřebuje k ředění krve, snížení hladiny glukózy na normální.

Jedno i druhé vysvětlení mají právo na existenci. A obě možnosti nejsou nijak patologické, ale mohou způsobit škytání..

Příprava na dýchání

Ve třetím trimestru začíná plod trénovat dechové pohyby. Starosti o to nestojí za to. Všechny respirační pohyby se vyskytují s uzavřenou hlasivkou. Amniotická tekutina tedy nevstupuje do spodních částí plic.

Tento trénink je také přípravným okamžikem, díky kterému se plíce připravují na plnění svých respiračních funkcí v bezvodém prostředí. Batole trénuje dýchat. A k provádění takového tréninku respiračních pohybů přijímají svaly hrudníku a bránice signály z mozku, které stimulují jejich kontrakci.

Protože procesy svalové kontrakce jsou stále nedokonalé a nevyřeší je tělo dítěte, je jejich přechod do křečového režimu periodicky možný. Proto vznikají škytavky.

Verze, která škytavka, je způsob, jak kompenzovat nedostatek kyslíku

Další běžnou verzí toho, proč se objevují škytavky, je hladovění kyslíku dítěte v děloze. Proč volám tuto verzi? Protože tato skutečnost nebyla dosud vědeckým výzkumem potvrzena ani vyvrácena. Zda je to pravda, je ještě třeba vidět. Mezitím každý lékař na základě své zkušenosti rozhodne samostatně o vyšetření ženy, která cítí časté škytávání plodu, aby vyloučila hypoxii dítěte.

Pro takovou verzi existuje velmi rozumné teoretické odůvodnění. Při nedostatku kyslíku trpí mozek dítěte jako zvláště citlivý orgán na nedostatek energie. A výroba energie bez kyslíku je nemožná. V tomto ohledu mozek dává tělu různé signály, že je třeba najít kyslík.

Tělo reaguje se zvýšením srdeční frekvence (čím více krve pumpuje srdce, tím více kyslíku tělo přijímá krví). Při pokročilé a dlouhodobé hypoxii může být srdeční tep vzácný (bradykardie). Také dochází ke zvýšení motorické aktivity dítěte, takže krev rychle přivádí kyslík do aktivně pracujících svalů.

Ze stejného důvodu mozek vysílá signály, které stimulují motorické centrum bránice, aby kompenzovaly nedostatek kyslíku. To se projevuje včetně skutečnosti, že dítě začne škytat.

Škytavka kvůli kyslíkovému hladovění dítěte může být doprovázena zvýšenou fyzickou aktivitou, bušení srdce.

Budoucí matka by měla věnovat pozornost příliš častému a dlouhodobému výskytu škytavek u dítěte. Musíte o tom mluvit se svým lékařem a jeho další taktika bude záviset na individuální situaci ženy, délce těhotenství, přítomnosti souběžné patologie u budoucí matky.

Škytavka u nenarozeného dítěte tak může být projevem normy a svědčit o patologii. Navíc pouze škytavky dítěte v lůně nemohou naznačovat hladovění kyslíkem.

K rozptýlení všech pochybností budoucí matky o tom může lékař doporučit řadu jednoduchých a dostupných výzkumných metod k vyloučení drobků hypoxie.

Jaké vyšetření by mělo být provedeno, aby se vyloučila hypoxie u dětí?

Pro vyloučení dětské hypoxie je nezbytné určit funkční stav fetoplacentálního systému. Za tímto účelem může gynekolog předepsat fetální kardiotocografii (CTG).

Tato metoda je bezpečná, cenově dostupná, neinvazivní. Umožňuje vyhodnotit srdeční aktivitu dítěte v děloze. Podle výsledků tohoto testu může lékař také učinit závěr o schopnosti dítěte tolerovat fyzickou aktivitu, zejména její vlastní pohyby a kontrakce dělohy..

CTG lze provést až po 28. týdnu těhotenství. Po 30 týdnech jsou výsledky této metody informativní..

Budoucí matka během CTG by měla být připravena na poměrně dlouhou dobu záznamu srdeční činnosti dítěte, protože dítě může během záznamu odpočívat. Budete muset dítě rušit (chodit, měnit polohu během procedury), aby monotónní rytmus srdce dítěte během jeho spánku nebyl vnímán jako známka kyslíkového hladovění..

Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) vám umožňuje určit množství plodové vody, včetně změny jejich dynamiky. Snížení (nízká voda) nebo zvýšení (vysoká voda) objemu plodové vody je považováno za porušení funkcí placenty. V důsledku toho je výživa dítěte narušena a trpí hypoxií.

V tomto případě je možné stanovit zmenšení tloušťky placenty, odhalit její strukturální změny (heterogenita, cysty, degenerace, zkameněliny)..

Ultrazvuk s dopplerometrií vám umožní studovat stav průtoku krve v děložních tepnách, v placentě, v cévách pupeční šňůry. Umožňuje vyvodit závěr o přiměřenosti nebo nedostatečnosti krevního oběhu v uteroplacentálním bazénu.

Dopplerometrie pomáhá určit změny v průtoku krve v mikrovláknech placentárních klků, v důsledku čehož se může zhoršit přísun krve k dítěti a může dojít ke vzniku kyslíku..

Všechny výše uvedené průzkumy jsou běžně prováděny každou ženou, která je pravidelně sledována na prenatální klinice více či méně velkého města. To vše jsou lékařské nuance, kterým těhotná žena nemusí rozumět. Jediné, co musí vědět jistě a implicitně splnit, je to, že je třeba zdravého životního stylu, když jsou minimalizovány rizikové faktory ve vývoji dítěte.

Každodenní procházka na čerstvém vzduchu, vyvážená strava, aktivní životní styl v množství, které je možné pro těhotnou ženu, samozřejmě - vzdání se špatných návyků (včetně kouření z druhé ruky) - a minimalizujete všechna rizika nedostatku kyslíku u vašeho dítěte.

Souhlasíte, není tak těžké dodržovat tyto společné pravdy. Je to však nejlepší a velmi účinná prevence mnoha nemocí budoucí matky a jejího nenarozeného dítěte. Včetně prevence škytavek.

Nakonec chci ujistit budoucí matky: téměř u 90% návštěv u lékaře se dětská hypoxie nepotvrzuje, škytavky jsou považovány za normální. Je však velmi důležité vědět, že vše je v pořádku, pro váš vlastní klid a zdraví dítěte. Proto buďte opatrní!

Těhotenství je skutečně magický stav, když se dokonce i pohled na svět budoucí matky radikálně změní z ohromného štěstí, že se brzy objeví další nový život - její milované dítě.

Proto se mohou všechny těhotné ženy, které s teplem a strachem, rodí své dítě, obávat o svůj stav při nejmenší změně v převládajícím rytmu nebo režimu dne.

Například škytavky dítěte během těhotenství jsou velmi častou otázkou, se kterou se místní gynekologové setkávají. Takže stojí za to zaznit poplach? Pojďme to pochopit.

Co se děje?

K tomuto procesu dochází v důsledku podráždění nervového centra mozku, které je zodpovědné za motorickou aktivitu bránice.

Škytavka - vrozený reflex, respektive je to docela důležité u plodů plodu.

Jak se vede?

Těhotná žena může cítit nitroděložní škytnutí svého dítěte již od 28. týdne těhotenství. Zvláště citlivé ženy mohou ještě dříve, protože plod začne škytat dlouho před 3. trimestrem.

V praxi se stává, že nastávající matka cítí periodické škytání dítěte od okamžiku jeho prvních pohybů - 16–18 týdnů „populární“ období pociťování prvních pohybů plodu matkou..

Škytavky samotné jsou těhotnou ženou obvykle správně rozpoznány. Žena častěji na podvědomí chápe, že její dítě škytá.

Škytavka plodu jsou podobné systematickým rytmickým krátkým třesům (někteří říkají kliknutí), které samy o sobě nezpůsobují nepříjemné pocity u ženy.

Pokud však škytavka trvá dlouhou dobu nebo se stává často, může to ovlivnit těhotnou ženu - odvrátit pozornost, zabránit spánku, způsobit úzkost.

V každém případě není přítomnost nebo absence škytavky důvodem k obavám, pokud zjistíte důvody.

A v tomto článku se dozvíte, jak jsou hrozny užitečné pro těhotné ženy..

Zde se dočtete o kompatibilitě sportu a těhotenství..

Proč se to děje?

Existují pouze dva důvody pro škytání plodu během těhotenství:

 • Z vnějšího důvodu (například když dítě při příliš velkém sání prstů spolkne velké množství plodové vody), dochází k podráždění bránice. Začíná se rytmicky stahovat, což je zvnějšku považováno za škytavý proces;
 • Z interního důvodu (například fetální hypoxie nebo výskyt jakýchkoli jejích individuálních symptomů) je podrážděno jedno z nervových center mozku, což je odpovědné za motorickou funkci bránice, což také vede k jeho rytmické systematické redukci.

Z prvního důvodu, že těhotná žena má škytavka, není absolutně důvod k obavám - takové škytavky jsou způsobeny pouze dobrou chutí strouhanky, její správnou aktivitou a životně důležitou činností.

Považujte tuto „komplikovanou“ škytku za podrobnější.

Škytavka v důsledku hypoxie

Hypoxie - nedostatek kyslíku u dítěte. Je třeba poznamenat, že škytavka plodu způsobená hypoxií může být doprovázena specifickými příznaky (příznaky):

 • zvýšená motorická aktivita dítěte, s pomocí které se mu dostane chybějící kyslík;
 • bradykardie - nízká srdeční frekvence v drobcích;
 • ostré zvýšení kontrakcí (škytavka), prodloužení doby trvání;
 • škytavka je příliš častá.

Tyto příznaky by měly upozornit nastávající matku, ale nebát se! Koneckonců, přítomnost kterékoli z nich není absolutním ukazatelem nedostatku kyslíku u dítěte.

V tomto případě je nejvhodnější kontaktovat ženu s místním gynekologem. Lékař poté již provede nezbytná vyšetření, aby zjistil nebo vyloučil hypoxii plodu.

Můžete si také přečíst článek „Umělé narození: důsledky“.

V této sekci https://puziko.online/beremennost-na-rannih-srokah vše o časném těhotenství.

Vyšetření těhotné ženy s škytáním plodu se známkami hypoxie

Jak jste již pochopili, škytka doprovázená neobvyklými příznaky by měla být nahlášena pozorujícímu gynekologovi. Lékař může předepsat dva postupy: CTG a ultrazvuk (s Dopplerem).

CTG - kardiotogram. Umožňuje vyhodnotit děložní kontrakce a srdeční rytmy dítěte a také sledovat motorickou aktivitu plodu.

CTG je bezpečné a bezbolestné pro matku i dítě. Tento postup se obvykle provádí po 30 týdnech těhotenství..

Ultrazvuk (s dopplerem) - ultrazvuk s dopplerometrií. Umožňuje vyhodnotit rychlost a povahu průtoku krve v cévách systému matka-placenta-plod. S ním můžete vyhodnotit, jak dobře jsou krevní cévy dítěte zásobovány krví a jak funguje jeho srdce..

Dopplerometrie umožňuje vidět abnormality placenty a zkontrolovat, zda plod plodu dobře zásobuje kyslíkem. Tato studie je také bezpečná pro těhotné a těhotné děti a je absolutně bezbolestná..

Takže lékař, který poslouchal stížnosti nebo starosti budoucí matky o škytavkách svého dítěte, provedl nezbytné manipulace (testy, poslech srdečního rytmu plodu pomocí stetoskopu - speciální trubice), má právo předepsat CTG nebo ultrazvuk s dopplerometrií, pokud je to nutné.

Průzkumy odhalí, zda existují těhotenské komplikace a jiné důvody pro očekávání nastávající matky.

Děti jsou různé: jeden je fanoušek jídla v bříšku, druhý je malý chlapec; jeden má zvýšenou citlivost nervových center mozku, druhý ne.

Těhotné ženy mají také odlišnou citlivost, někdo nemá vůbec pocit, že se v žaludku cítí třes z škytavek. V každém případě, pokud vás škytavka obtěžuje, informujte o tom lékaře..

Gynekolog vám pomůže ujistit se, že všechno je v pořádku s vámi a dítětem! Ve více než 90% takových případů není hypoxie plodu potvrzena.

Častěji chodí na čerstvý vzduch, více se pohybují - placenta tak lépe dodává plodu kyslík nezbytný pro jeho životně důležitou činnost.

Jezte správně, nezapomeňte relaxovat a zajistit pohodlný noční spánek - vaše dítě řekne „Děkuji“!

Musím během těhotenství jíst banány? Jaké jsou jejich výhody? Je nějaká újma? Zjistěte to hned!

O tom, zda je to možné kalina během těhotenství, bude tento článek vyprávět.

Škytavka je porušením funkce vnějšího dýchání nespecifické povahy. Protože u dětí rostoucích v matčině lůně jako takové chybí vnější dýchání, vyvstává otázka: je možné škytat plod během těhotenství? Tento jev se vyskytuje během křečových kontrakcí mezikostálních svalů a bránice. Takové snížení je možné u plodu. Nastávající matka tedy může kromě pohybu období bdění svého dítěte cítit rytmické kontrakce bránice rostoucí v lůně jejího dítěte..

Vlastnosti a příčiny tohoto jevu

Pocity nitroděložních škytek připomínají záškuby. Ne všechny nastávající matky dokážou tyto rytmické šoky odlišit od jiných činností svého dítěte. Šoky mohou trvat krátkou dobu a někdy jejich trvání dosáhne půl hodiny. V některých případech silný muž, který roste v lůně, vůbec žádný škytavek nečeká.

K dnešnímu dni neexistuje jediná teorie, která by vysvětlovala útoky kontraktilní aktivity bránice. Existují tři verze, které volají zcela odlišnými důvody pro tento jev, které lze kombinovat:

 1. Příprava dýchacího systému k práci.
 2. Vrozený reflex (jako zívání), který podporuje cirkulaci tekutin v plicích vyvíjejícího se organismu. Postupem času reflex ustupuje.
 3. Hypoxie.

Autoři druhé teorie dokonce věří, že pokud nastávající matka rozpozná šoky bránice jejího dítěte - je to dobré znamení. Rostoucí organismus v lůně se vyvíjí normálně.

Membránové kontrakční stimulační mechanismy

Je obvyklé zvážit 2 možné mechanismy pro vývoj membránových kontrakcí:

 1. Těžké podráždění vagus nervu. Takové tlaky bránice vyvíjejícího se organismu jsou podobné škytavkám u dospělých, kteří jedli vydatné jídlo. K tomuto jevu dochází k odstranění komprese v oblasti bránice z důležitého nervu..
 2. Reakce takzvaného „škytavého centra“ nacházejícího se v mozkové části mozku na nedostatek kyslíku. Hypoxii může doprovázet narušení srdečního rytmu nebo nadměrná aktivita plodu nebo inhibice všech jeho funkcí..

Pokud jsou diafragmatické kontrakce u dítěte rostoucího v lůně způsobeny reflexními faktory, pak tato situace nezpůsobuje obavy. I při častých útocích škytavek se fetální aktivita nemění a nedochází k žádným poruchám. Jedinou nevýhodou této aktivity dítěte může být bolest dělohy. Škytavky se obvykle objevují v pozdějších fázích, kdy hmotnost dítěte dosáhne alespoň 1 kilogramu. V počátečních stádiích není tento jev pozorován..

Při poruchách spojených s hypoxií se dítě chová velmi neklidně. Budoucí matka si může okamžitě všimnout změny v povaze svého hnutí. Dítě v lůně se neustále pohybuje a způsobuje nepříjemnosti. V pozdějších fázích se zvyšuje nepohodlí. V případě stížností těhotné ženy a přítomnosti neustálého škytání provádějí gynekologové další vyšetření, aby potvrdili možnou hypoxii. Jednoduché vyšetření neposkytuje objektivní posouzení stavu plodu a srdeční frekvence při poslechu během tohoto období nemusí být narušena..

Průzkum

Pouhá redukce bránice u dítěte rostoucího v matčině lůně nemůže být základem pro diagnostiku nitroděložní hypoxie. Pro stanovení diagnózy lékař předepisuje laboratorní a instrumentální studie:

 • Ultrazvuk plodu;
 • dopplerometrie;
 • po 30 týdnech kardiografie.

Hlavní parametry, které diagnostik analyzuje, jsou:

 • průtok krve v systému děloha-placenta-plod;
 • Srdeční frekvence rostoucího organismu;
 • aktivita dítěte v lůně.

Díky včasnému potvrzení hladovění kyslíkem nabízí moderní medicína účinné způsoby, jak ji odstranit. Lékař předepisuje příslušnou léčbu a dává doporučení těhotným.

Když dítě škytá

Absence škytavek během těhotenství nenaznačuje přítomnost odchylek. Obvykle se v prvním těhotenství mladé matky necítí tak dobře na všechna gesta svého dítěte, jako je tomu u těch, které dítě nosí více než jednou.

Jakákoli žena se změnou v chování dítěte, častými škytavkami a bolestivými kontrakcemi v děloze se doporučuje, aby okamžitě informovala předního gynekologa.

Co dělat s častým škytáním plodu?

Pokud dítě neočekávaně zvýší svou aktivitu a poté se výrazně sníží než obvykle (méně než 10 pohybů denně), musíte se bezpodmínečně poradit s lékařem a podrobit se jím předepsaným testům.

Aby se zabránilo hypofýze u dítěte v důsledku hypoxie, doporučuje se ženě být více na čerstvém vzduchu. Klidné procházky saturují krev budoucí matky kyslíkem, udržují její tělo tónované a poskytují dítěti tento užitečný prvek.

Je důležité, aby se budoucí rodič vyhnul stresovým situacím, intenzivní fyzické námaze, podchlazení, nedostatku spánku. Všechny tyto faktory ovlivňují stav cévního systému ženy a schopnost jejího těla dodávat kyslíku dítěti, které roste v lůně..

Ženy v zajímavém postavení vnímají vše akutněji, zejména pokud jde o stav dítěte. Úzkost plodu během těhotenství také způsobuje úzkost. Neměli byste se však bát tohoto přirozeného procesu, i když k němu dochází v děloze, nejčastěji to neznamená nic špatného. Abychom rozptýlili všechny úzkosti, je nutné tuto otázku pečlivě zvážit..

Škytavka u plodu během těhotenství se vyznačuje pravidelnými mírnými nebo silnějšími škubkami, které matka může cítit již po 23 týdnech. Tyto otřesy nezpůsobují žádné nepohodlí a bolest. Jedinou výjimkou je psychologické nepohodlí a dokonce i stres, kdy se velmi dojemné matky mohou bát, když je poprvé cítí. Velmi fyzicky citlivé ženy mohou cítit škytavky dítěte ve velmi rané fázi, téměř současně s prvními chvěním, a některé si nikdy nevšimnou těhotenství..

Abyste pochopili, jak reagovat na tento stav dítěte, musíte pochopit, proč plod škytá. Existují 3 hlavní důvody tohoto chování těla dítěte a k objasnění obrázku je třeba je podrobněji zvážit..

Prvním a nejčastějším důvodem je to, že plíce se vyvíjejí a připravují na vlastní dýchání. Proces dýchání během těhotenství u dítěte představuje polykání plodové vody. V případě, že dítě spolkne větší množství tekutiny, reaguje bránice na takový náraz ostrými a častými kontrakcemi, které se nazývají škytavka. S tím není nic špatného, ​​naopak - plod roste a cítí se dobře.

Druhým důvodem je, že odborníci zvažují přirozený vývoj plodu. Škytavka, spolu s zívnutím nebo blikáním, je jedním z vrozených reflexů člověka, takže jeho přítomnost může naznačovat správnou formaci těla dítěte a fungování mozku.

A třetím důvodem, jehož přítomnost může vyvolat obavy nejen u matky, ale také u lékaře, je nitroděložní hypoxie. Tato diagnóza naznačuje, že utero-placentární krevní tok je narušen, v důsledku čehož plod postrádá kyslík. Nedostatek kyslíku vede mozek k hladovění kyslíku, což má za následek podráždění nervových zakončení v oblasti, která je zodpovědná za bránici. Z tohoto důvodu dochází k škytnutí plodu během těhotenství.

Nedávno se objevil názor, že těhotné menu může ovlivnit pravidelnost škytavek. Jde o to, že plodová voda údajně po sladkém jídle sladká a dítě ji spolkne ve velkém množství, což způsobuje škytavku. Tato verze však dosud neobdržela vědecké potvrzení.

Články O Neplodnosti