Hlavní Výživa

Je možné léčit zuby během těhotenství?

Zubní ošetření je doprovázeno invazivními postupy, injekcemi anestezie, rentgenem a někdy i antibiotiky. S těmito recepty obvykle neexistují žádné problémy, ale co když je pacientkou těhotná žena? Zjišťujeme, které dentální manipulace jsou přijatelné během těhotenství a co by se mělo vyvarovat, aby nedošlo k poškození zdraví budoucí matky a dítěte.

Obsah článku

Je zubní ošetření během těhotenství nebezpečné??

Zdraví zubů a dásní matky je velmi důležité pro normální vývoj plodu. Jakýkoli zánětlivý proces může způsobit infekci v krevním řečišti, která představuje riziko pro dítě. To je zvláště nebezpečné v prvních týdnech těhotenství, kdy jsou tkáně a orgány pokládány a placentární bariéra buď stále chybí nebo je velmi slabá. Proto je tak důležité sledovat stav ústní dutiny a v případě stížností konzultovat zubního lékaře..

Nezapomeňte však, že během stomatologie se používají léky, zejména anestetika, av některých případech jsou předepisována antibiotika a léky proti bolesti. Ne všechny z nich jsou bezpečné pro plod a lékař by měl vždy vyvážit rizika předepisování těchto léků s přínosem léčby..

Procedury, které lze provádět během těhotenství:

 • léčba zubního kazu, periodontitida, periodontitida, pulpitida - nemoci, u kterých je infekce zaměřena a existuje riziko, že se do krevního oběhu dostane hnis a toxiny. Zubní pasta se provádí bez použití arsenu;
 • extrakce zubů, pokud je nemožné ji léčit konzervativními metodami nebo v přítomnosti cysty o průměru větším než 10 mm. Akutní bolest je také známkou extrakce;
 • instalace odnímatelných a neodstránitelných protéz, ale pouze v případě, že je nezbytné obnovit správnou výživu matky a postup nelze odložit až později;
 • profesionální ústní hygiena.

Odborníci důrazně nedoporučují během těhotenství korigovat okluzi, odstraňovat zuby moudrosti, provádět zubní implantáty a chirurgický zákrok, který není nutně nutný. I když postup nevyžaduje užívání drog, návštěva u zubaře je vždy stresem, což může být nebezpečné pro zdraví dítěte..

Zubní ošetření v různých stádiích těhotenství

Období porodu dítěte je obvykle rozděleno do tří hlavních stádií (trimestrů), z nichž každé je 13–14 týdnů. Je to kvůli změnám ve vývoji plodu a bariérové ​​funkci placenty, která chrání před negativními vnějšími vlivy..

1. trimestr je nejnebezpečnějším obdobím lékařských zásahů. Až do implantace oplodněného vajíčka (obvykle 17. den) je embryo kriticky náchylné ke stresu a toxinům a zubní ošetření v této době může vést ke spontánnímu potratu. Poté začíná tvořit tkáně a orgány embrya a užívání drog může způsobit vážné porušení těchto procesů. V prvním trimestru lze léčit pouze akutní onemocnění, která jsou doprovázena bolestí a hnisavým výtokem: řešení jakýchkoli jiných problémů musí být odloženo na 14 týdnů.

2. trimestr je pro léčbu relativně příznivé období. Hlavní fáze pokládky orgánů skončila a placenta formovala a spolehlivě chrání plod. K těmto datům můžete provádět profesionální hygienu i zubní terapii, jejichž stav se může ve třetím trimestru zhoršovat. Jakýkoli postup, který není urgentní, je však stále lepší odložit na období po porodu..

Zubní ošetření ve 3. trimestru je komplikováno vysokou hmotou plodu, která tlačí na dolní dutou venu cava a matkou aortu, což ji nepohodlně leží, když leží v zubařském křesle. Navíc v pozdějších fázích těhotenství se placenta stává tenčí a ne tak dobře plní bariérovou funkci. Zubní ošetření ve 34 týdnech těhotenství je stále možné, ale později je možné provést pouze pohotovostní zásah. Zubní ošetření ve 38 týdnech těhotenství je zcela zakázáno: riziko nástupu porodu je vysoké.

Anestezie, léky proti bolesti a antibiotika

Anestetika během těhotenství jsou nebezpečná, protože mohou proniknout placentou a také zvyšovat krevní tlak v důsledku vysokého obsahu adrenalinu. Bylo však prokázáno, že jeho koncentrace v poměru 1: 200000 je bezpečná jak pro matku, tak pro dítě. Jako injekce anestetika během těhotenství se doporučuje použít ultracaine a ubistesin. A lidokain, který je ve stomatologii populárnější, je lepší nepoužívat jako „zmrazení“: způsobuje křeče a slabost svalů. Také během těhotenství je anestezie přísně zakázána. Pokud nelze zabránit komplexní léčbě nebo extrakci zubu, může lékař předepsat pacientům léky proti bolesti. Za nejbezpečnější během těhotenství se považuje ibuprofen a paracetamol, ale je třeba mít na paměti, že užívání ibuprofenu se ve 3. trimestru nedoporučuje. Budoucí matky by se také neměly vyhýbat antibiotikům, ale pokud existuje riziko komplikací a rozvoje bakteriálních infekcí, jsou přijatelná léčiva ze skupiny penicilinů a cefalosporinů.

Je možné dělat rentgenové paprsky

Radiografie je nežádoucí pro těhotné ženy a je přísně kontraindikována v prvním trimestru. Ale později, pokud existují důkazy, je takový postup možný. Naštěstí moderní stomatologie používá vybavení s vysoce citlivými senzory a minimálním zářením. Po celou dobu vyšetření jsou hrudník a žaludek pacienta pokryty hlavní zástěrou.

Aby se předešlo riziku komplikací u plodu, stojí za to se o prevenci starat i ve fázi plánování těhotenství. Před rozhodnutím o rozšíření rodiny musí žena konzultovat zubního lékaře, vyléčit všechny kazivé léze, chronická onemocnění dásní a periodontální tkáně, a pokud je to nutné, podstoupit postupy pro posílení zubní skloviny. Ti, kteří se chystají stát matkou, by měli věnovat zvláštní pozornost hygieně a správné péči o ústní dutinu, protože v těhotenství se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu..

Zuby během těhotenství

Těhotenství je důležitá událost a nádherné období v životě každé ženy. Během tohoto období se však riziko vzniku různých stomatologických onemocnění významně zvyšuje. Je to způsobeno celkovou restrukturalizací těla, včetně hormonů a metabolismu, a snížením ochranného bahna v těle. Jak udržet zdravé zuby během těhotenství? A co dělat, když jsou u ženy v pozici zubní choroby?

Proč léčit zuby během těhotenství?
Když se dozvěděla o jejím těhotenství, první lékařkou, kterou by měla žena navštívit, je zubařka, i když nikdy nebyly problémy se zuby. Těhotenství je doprovázeno restrukturalizací hormonálního pozadí ženského těla, což má za následek oslabení imunitního systému, a tím se vytvoří příznivé podmínky pro rozvoj mnoha mikroorganismů, včetně ústní dutiny. Proto se dokonce zubní kaz během těhotenství vyvíjí mnohem rychleji než v normálním stavu. Proces formování a otěhotnění vyžaduje od ženy hodně síly. Pro kostní strukturu dítěte potřebuje ženské tělo značné množství vápníku, fluoru, fosforu a dalších minerálů, jejichž nedostatek je tvořen kostmi a zuby matky. Tento proces má nepříznivý vliv na kostní tkáň a zuby budoucí mladé matky, v důsledku čehož se zubní kaz vyvíjí velmi rychle.

Pokud se zubní kaz neléčí, může to vést ke vzniku složitějších zubních chorob - pulpitidy (zánět nervu zubu) a parodontitidy, které by neměly být ignorovány ani během těhotenství, protože v budoucnu bude mít mladá matka mnoho problémů nejen se svým zdravím, ale také s zdraví dítěte. Například infekce pronikají zanícenými zuby a dásněmi matky do těla nenarozeného dítěte a oslabují jeho tělo, v důsledku čehož se může vyvinout sklon k alergiím, a co je nejdůležitější, objeví se na prvních zubech, které se objeví, zubní kaz.

Pokud to dříve bylo kontraindikováno k léčbě zubů v průběhu těhotenství, protože použité technologie byly nebezpečné pro zdraví nenarozeného dítěte, dnes je podle většiny odborníků jednoduše nutné ošetřovat nemocné zuby během těhotenství. Moderní zubní kliniky mají navíc ve svém arzenálu speciální léky pro těhotné ženy, bezpečné digitální rentgenové vybavení (minimální dávka, účinek je lokální a úzce zaměřený), vysoce kvalifikovaní odborníci správně volí anestezii pro těhotné ženy, která by současně anestetizovala a nepoškozovala nenarozené dítě. Navíc se u nás již objevily speciální zubní kliniky pro těhotné ženy, které již dlouho fungují na Západě..

Během těhotenství můžete odstranit zuby, léčit zubní kaz, onemocnění parodontu, gingivitidu, krvácející dásně, zánět zubů a je také možné nainstalovat rovnátka. Ale s implantací a odstraněním zubního kamene se vyplatí počkat, tyto postupy se pro těhotenství nedoporučují.

Pokud nemáte problémy se zuby během těhotenství, doporučujeme vám navštívit každé tři měsíce zubní ordinaci (pouze tři během těhotenství), kde vám lékař řekne o všech nuancích péče o ústní dutinu během těhotenství a doporučí kartáček a zubní pastu.

Dalším důvodem pro návštěvu zubaře během a po těhotenství je onemocnění parodontu a jeho počáteční fáze - gingivitida (onemocnění dásní), jejíž příznaky se do konce těhotenství zvyšují. Obzvláště pečlivé dodržování hygienických pravidel v péči o ústní dutinu může stav výrazně zmírnit a zabránit možným komplikacím. Je však nemožné se této choroby úplně zbavit. A neléčená gingivitida vede ke ztrátě zubů ještě častěji než u neléčených zubních kazů. Pokud se u ženy vyvine gingivitida během těhotenství, je pravděpodobnost, že se dutina ústní po porodu normalizuje, mnohem vyšší, než kdyby žena trpěla tímto onemocněním před těhotenstvím. Z tohoto důvodu se doporučuje, aby i před těhotenstvím alespoň jednou ročně navštívil zubaře. Při léčbě gingivitidy se zpravidla provádí profesionální čištění zubů a protizánětlivá terapie..

Kromě zubního ošetření musí být odstraněny také plak a kameny..

Jaké je nejlepší období těhotenství k léčbě zubů??
V prvním trimestru těhotenství nastává pokládání všech orgánů a systémů nenarozeného dítěte, ve druhém trimestru - vývoj těchto orgánů a systémů, ve třetím trimestru - příprava nebo již nezávislé fungování těchto systémů a orgánů. Každý trimestr má své specifické rysy kurzu: první a třetí trimestr představují největší počet „kritických“ období, takže v těchto měsících není žádný lékařský zásah vhodný. Výjimkou v tomto případě jsou léčebné postupy a manipulace, které jsou nezbytné k zachování života a zdraví nenarozeného dítěte a jeho matky. Druhý trimestr zůstává, což je považováno za relativně bezpečné. Proto se pro stomatologické výkony doporučuje období od čtvrtého do šestého měsíce těhotenství (to je 14-20 týdnů). Při návštěvě zubaře je nezbytné upozornit lékaře na vaši situaci, délku těhotenství a uvést léky, které užíváte. V závislosti na těchto faktorech bude vyvinuta léčebná taktika.

Léčba zubního kazu.
Protože anestézie v léčbě zubů u těhotných žen je přísně kontraindikována, je zpravidla prováděna léčba zubního kazu u těhotné ženy bez anestézie. Pomocí vrtačky odstraní zubař poškozenou zubní tkáň a vloží náplň, kterou si můžete vybrat podle svého vkusu (chemické nebo lehké vytvrzení). Pečeti ani matce ani dítěti nehrozí žádné nebezpečí. Pokud stále potřebujete anestézii, nedělejte si starosti, protože dnes existují speciální anestetika („Ubistezin“, „Ultracain“), která mají pouze lokální účinek, aniž by pronikly placentární bariérou. To znamená, že jsou pro nenarozené dítě naprosto bezpečné. Kromě toho mají tyto léky poměrně nízkou koncentraci vazokonstriktorů a některé je vůbec neobsahují (drogy založené na mepivakainu).

Zánět nervu nebo pulpitidy lze léčit anestézií, která byla zmíněna dříve. Léčba paradentózy (zánět tkáně blízkého kořene zubu) se nejčastěji provádí bez použití anestetik. V obou případech jsou však nutné rentgenové paprsky, které umožňují vysoce kvalitní plnění kořenového kanálku. Rentgen je obecně kontraindikován do 20. týdne těhotenství. Po této době jsou rentgenové paprsky povoleny, pouze lékař musí vědět o vaší situaci. Pokud kancelář není vybavena speciální rentgenovou jednotkou (dávka záření je snížena desetkrát), která chrání lékaře a pacienta před zářením, poskytne vám lékař tzv. Olověnou zástěru, která chrání váš žaludek.

Odstranění zubů během těhotenství.
Pokud konzervace zubu není možná, odstraní se v lokální anestézii. Aby se předešlo jakýmkoli komplikacím, je nutné přísně dodržovat všechna lékařská doporučení (nevypláchnout, nezahřívat operační prostor atd.). Pokud potřebujete odstranit „zub moudrosti“, je lepší toto odložení odložit na později, protože takové odstranění je obvykle doprovázeno jmenováním antibiotik.

Protetika, fluoridace a bělení zubů během těhotenství.
Na protetiku nejsou kontraindikace. Zákroky ortopedického zubaře jsou obvykle bezbolestné a bezpečné. Zubní implantace se však nedoporučuje, protože proces štěpení implantátu je doprovázen vysokými náklady na tělo. Mladá matka by měla směřovat veškerou svou sílu a energii k rozvoji zdravého dítěte. Kromě toho je implantace štěpu nejčastěji prováděna pod vlivem léků, jejichž působení snižuje reaktivitu těla, což je absolutní kontraindikace během těhotenství..

Pro zachování a posílení zubní skloviny během těhotenství se doporučuje lokální fluorace fluorovanými roztoky a laky. V domácí praxi se používá aplikační metoda fluoridace, při které se vyrábí tzv. „Individuální lžíce“ (voskové odlitky zubů), v prohlubních se nalije směs obsahující fluor, poté se odlitky aplikují na zuby pacienta (10-15 procedur) a druhá metoda se provádí fluoridový lak s kartáčem na povrchu zubů (3-4 návštěvy).

Postup při bělení zubů během těhotenství je pro nastávající matku a plod naprosto bezpečný a neškodný. Provádí se ve dvou fázích: odstranění a odstranění zubního kamene a zubního kamene ultrazvukem a ošetření zubů speciálními bělícími pastami. Bělení zubů se provádí do hodiny..

Jak udržet zuby během těhotenství?
Narození dítěte se musí brát velmi vážně, proto dlouho před samotným těhotenstvím by měli oba rodiče vyléčit všechny poškozené zuby, protože postižené zuby jsou zdrojem infekce, která nepříznivě ovlivňuje zdraví matky a dítěte.

Nejlepší a nejúčinnější způsob, jak bojovat s bakteriemi, je důkladné čištění zubů ráno a večer. Během těhotenství je nejlepší použít středně tvrdý zubní kartáček. Kartáč po celou dobu těhotenství musí být vyměněn třikrát. V případě silného krvácení dásní použijte štětec s měkkými štětinami. Během těhotenství a kojení se však nedoporučuje používat elektrický kartáč.

Pro péči o ústní dutinu byste měli použít dentální nit nebo nit, která vám umožní vyčistit mezizubní prostory, můžete použít zubní elixíry, které mají čistící a ochranný účinek. Také po každém jídle během těhotenství (nejen) vypláchněte ústa převařenou vodou.

Zubní pasta použitá během těhotenství by měla být také vysoce kvalitní: aby se zabránilo rozvoji zubního kazu a onemocnění dásní a aby se posílila zubní sklovina. Během konzultace může zubař doporučit vhodnou zubní pastu.

Kromě toho, abyste si během těhotenství uchovali zuby, měli byste se omezit konzumací uhlohydrátových potravin, zejména sladkých a škrobnatých potravin. Strava těhotné ženy by měla být vyvážená a měla by obsahovat nezbytné makro a mikroelementy a vitamíny (vápník, fosfor a fluor, stejně jako vitamin D). Denní strava by měla zahrnovat rybí olej, kuřecí vejce, tresčí játra, zeleninu a ovoce, tvaroh, sýr, ořechy a další produkty. Během těhotenství by měla žena užívat těhotné ženy vitamínové a minerální komplexy denně.

Zubní ošetření během těhotenství

Těhotenství je důležité období v životě každé ženy. Při čekání na dítě tělo prochází mnoha proměnami - hormonální změny pozadí, ochranné funkce klesají a chronické patologie se zhoršují. Aby všech 9 měsíců proběhlo dobře, musíte se předem připravit na vzrušující událost. Návštěva zubaře a rehabilitace ústní dutiny je nedílnou součástí plánování dítěte.

Pokud došlo k těhotenství a ošetření zubů a dásní nebylo provedeno dříve, nebojte se. Budoucí maminka musí vyhledat pomoc zkušeného zubního lékaře.

Orální choroby

Během těhotenství se aktivuje mnoho skrytých patologií, které ženě způsobují nepohodlí a mohou způsobit neštěstí..

Orální choroby:

 • Zubní kaz. Objevují se různá stádia nemoci (počáteční, střední, hluboká forma). Během těhotenství se patologie rychle rozvíjejí. Během pouhých několika měsíců kaz z místa spotu zcela poškozuje zdravé tkáně a ničí zub;
 • Komplikace kazu - pulpitida, parodontitida, periostitida;
 • Nemoc dásní - gingivitida, paradentóza;
 • Stomatitida (virová, bakteriální, fungální);
 • Glossitida (deskvamativní, Hunterova forma).

Nesnižujte riziko onemocnění ústní dutiny. Mnoho z nich je doprovázeno horečkou, těžkými bolestmi zubů a bolestmi hlavy. Extrémně špatná prognóza má periostitidu komplikovanou sepse. Ženy, které před těhotenstvím nepodstoupily orální hygienu, se často potýkají s potřebou odstranit zuby a kořeny zcela postižené zubním kazem..

Informace o léčbě a prevenci nemocí ústní dutiny naleznete ve videu:

Budoucí matka by měla pochopit, že bez současného zacházení ohrožuje život a zdraví svého nenarozeného dítěte.

Při registraci v gynekologii je nutná konzultace s odborníky. V každém trimestru těhotenství se provádí preventivní vyšetření u zubaře.

Na recepci lékař zkoumá dutinu ústní, identifikuje nemoci, sestaví léčebný plán. Lékařskou pomoc lze získat na bezplatné veřejné klinice nebo v soukromé stomatologii.

Léčba patologií ústní dutiny

Mnoho těhotných žen se bojí navštívit zubaře. Nastávající matky věří, že léčba poškodí zdraví jejich dětí. Tento názor je nesprávný. Zkušený zubař nikdy nepoškodí pacienta. Cílem lékaře je identifikovat a odstranit nemoci, snížit počet komplikací.

Kaz je nejčastější orální onemocnění. Patologie je doprovázena poškozením skloviny a dentinu, které se projevuje drsností, narušením integrity tkáně, bolestivostí a zubním kazem. V počátečních fázích není zubní kaz doprovázen nepříjemnými pocity a nezpůsobuje u lidí úzkost. S rozvojem středních a hlubokých lézí se zvyšuje symptomatologie, těžký bolest zubů se stává hlavním důvodem pro návštěvu u lékaře.

Odstranění zubního kazu ve fázi spotu se provádí bez použití vrtáku. Účelem těchto postupů je obnovit rovnováhu stopových prvků a minerálů ve sklovině (fluoridace). Při léčbě primárního, středního a hlubokého kazu se uchylují k klasické léčbě.

Fáze lékaře:

 1. Vizuální, instrumentální vyšetření, stanovení stadia nemoci.
 2. Hygienické ošetření zubů (odstranění měkkého plaku a tvrdých kalcinovaných usazenin).
 3. Výběr barvy výplňového materiálu pomocí stupnice Vita.
 4. Anestezie (v případě potřeby se užívají léky proti bolesti během těhotenství).
 5. Odstranění postižené tkáně.
 6. Antiseptické ošetření připravené dutiny.
 7. Obnova stěn zubů výplňovým materiálem.
 8. Korekce plnění kousnutí. Broušení a leštění zubu.

Pokud zubní kaz ovlivnil nejen sklovinu a dentin, ale zapojil se také do patologického procesu, vytvoří se uvnitř zubu neurovaskulární vláknina, pulpitida. Patologii charakterizuje masivní zubní kaz, přítomnost objemné temné dutiny, výskyt neustálé bolesti, zhoršující se v noci. Léčení hlubokého kazu, pulpitidy a paradentózy je komplexní postup. Pro zachování zubu je nutné odstranit zbytky zanícené a nekrotické buničiny, důkladně vyčistit dutiny a zpracovat a naplnit kořenové kanály. Terapii provádějí endodontisté. Zubní mikroskop - moderní zařízení, které pomáhá chránit zuby i v těch nejpokročilejších situacích.

Odstranění zubů a protetik během těhotenství

Extrakce zubu je nepříjemný, ale nutný postup. Díky moderním dentálním anestetikům je manipulace prováděna s minimálním množstvím bolesti. Přesto mnoho lidí není schopno rozhodnout o postupu včas. V důsledku strachu muži a ženy trpí silnou bolestí a v extrémních případech se obracejí na zubaře.

Je velmi důležité provést odstranění problémových zubů před těhotenstvím. Pokud je v ústní dutině zdroj infekce, zvyšuje se riziko infekce plodu, zvyšuje se pravděpodobnost vzniku potratu a předčasného porodu..

Extrakce zubů podle indikací se provádí plánovaným způsobem, ve 2. trimestru těhotenství. Pokud není možné provést terapeutickou léčbu a prudké zhoršení pohody, provádí se extirpace zubů naléhavě, bez ohledu na dobu těhotenství..

Před chirurgickou manipulací lékař anestetizuje nezbytnou část čelisti infiltrací nebo kondukcí. Po nástupu účinku léku je problémový zub odstraněn. V případě potřeby lékař přišije povrch rány.

Před postupem extrakce zubu by se žena měla psychologicky připravit. Slzy, strach, zoufalství před nadcházející manipulací mohou způsobit zvýšenou kontraktilitu svalové tkáně dělohy a vést k hrozbě ukončení těhotenství. Pozitivní přístup, několik valeriánských tablet a podpora vašich blízkých vám pomohou projít nepříjemným testem důstojně a bez následků..

Indikace k odstranění:

 • přítomnost cysty na kořenech zubu, vývoj akutní periostitidy;
 • nemožnost ošetření kořenových kanálků jejich patologickým zúžením, sklerózou a zakřivením;
 • úplné zničení zubních tkání a kořenového systému;
 • nesprávně dospělé osmičky, které přispívají k rozvoji opakujících se zánětlivých procesů měkkých tkání.

Během a po extrakci zubu mohou nastat komplikace (mdloby, alveolitida, krvácení, periostitida, trauma do sousedních zubů a měkkých tkání, parestezie). Pečlivý výběr chirurga a přesné provedení jeho doporučení pomůže vyhnout se negativním důsledkům..

Po dokončení procesu hojení se poraďte se svým ortopedickým zubním lékařem. Pokud máte pochybnosti o zkušenosti tohoto lékaře, navštivte několik nezávislých odborníků. Těhotenství není přímou kontraindikací k protetice, v některých případech by však měla být léčba zdržena. Důvody pro odmítnutí restaurování zubů při přenášení dítěte: psychologický stres, úzký výběr protetických metod, možnost zvýšení tónu dělohy, nástup hrozby potratu, předčasný porod.

Otázka odpověď

Jak léčit onemocnění dásní během těhotenství?

Gingivitida a parodontitida jsou často detekovány u nastávajících matek. Příznaky onemocnění: bolesti zubů, otoky, cyanóza, krvácející dásně, halitóza. Periodontální nemoc ve 2. a 3. stupni se projevuje pohyblivostí zubů, výskytem hlubokých gingiválních kapes naplněných hnisavým obsahem.

Důvody vzniku patologií: změny v hormonálním pozadí, nedostatečná péče o ústní dutinu, nedostatek vitamínů, toxikóza.

Pokud se objeví první příznaky onemocnění dásní, měli byste se poradit se svým zubním lékařem. Lékař provede profesionální hygienické čištění zubů, odstraní tvrdé a měkké mikrobiální usazeniny, předepíše použití léků, které eliminují zánětlivý proces. Nenechávejte návštěvu odborníka dlouhou dobu. Gingivitida a parodontitida jsou ohniskem chronické infekce, která může při vstupu do krevního řečiště nepříznivě ovlivnit vývoj a růst dítěte..

Je možné vzít rentgen zubu při nošení dítěte?

Během těhotenství je nutné minimalizovat účinek rentgenového záření na tělo. Existují však situace, kdy je nutná kontrola hardwaru. Speciální dentální visiograf pomůže určit přesnou diagnózu a nepoškodí dítě. Tento postup je bezpečný, protože zařízení provádí cílené vyšetření a má minimální dávku záření.

Je možné léčit zuby během těhotenství? Který trimestr je nejbezpečnější k návštěvě u zubaře?

V případě potřeby může žena konzultovat lékaře v jakémkoli období těhotenství. V časném období až do 13 týdnů těhotenství dochází k pokládání všech orgánů a systémů, a pokud je to možné, zdrží se léčby. Lékařský zásah po dobu delší než 30 týdnů je nežádoucí, protože může vést k rozvoji předčasného porodu.

Jak zacházet se zuby u těhotných žen v raných stádiích?

1 trimestr je považován za nejnebezpečnější období těhotenství. Vzhledem k pravděpodobnosti negativních účinků na tělo dítěte lékaři nedoporučují používat mnoho léků před dosažením 13 týdnů těhotenství. Vzrušení mladé matky v zubním křesle může vést ke smutným událostem: k rozvoji hypertonicity dělohy a hrozbě potratu..

V případě akutní potřeby zubního ošetření v 1. trimestru lékař věnuje pacientovi zvláštní pozornost: pečlivě vybírá anestetikum, provádí jasné sledování pohody ženy, používá nejbezpečnější dentální materiály a drogy.

Je možné provést zubní ošetření během těhotenství v anestézii nebo za použití anestetik??

Lékařské výkony v lokální anestezii se v případě potřeby provádějí ve všech trimestrech těhotenství. Moderní léky spolehlivě blokují citlivost na bolest, mají lokální účinek a nejsou absorbovány do krve.

Dělat zuby během těhotenství??

Všichni slyšeli přísloví: „každé dítě si vezme jeden zub od své matky.“ Bohužel, to je pravda. Ohroženi jsou i ti, kteří vědomě přistoupili k plánování těhotenství a navštívili zubaře. Vinu za všechny rysy ženského těla, nebo spíše za hormonální pozadí a potřeby budoucího dítěte ve stopových prvcích. Pokud ale zvládnete druhý důvod, speciálně vyvážené vitamínové a minerální komplexy a výživná výživa, nemůžeme změnit vlastnosti těla. Postupná změna koncentrace estrogenu a progesteronu v krvi dává ženě radost stát se matkou. Ale je tu nevýhoda. Přečtěte si více o tomto zubním lékaři Igor Lemberg, MD, odborník Colgate Total.

Po celou dobu těhotenství zůstává hladina progesteronu nízká, v opačném případě žena nebude schopná dítě porodit. To vede ke změně vaskulární permeability, krvácení do dásní a ke zvýšení citlivosti ústní sliznice na patogenní mikroorganismy. Zubaři jsou si dobře vědomi jevu těhotné gingivitidy, při kterém se dásně zanícují a začínají krvácet. Studie prokazují, že neléčená zánětlivá onemocnění parodontu v aktivním stádiu (včetně těch, která se vyvinula během těhotenství) mohou negativně ovlivnit průběh těhotenství: riziko předčasného těhotenství, potratu se zvyšuje 7krát. Ale to není všechno. Také se mění složení slin a snižují se jeho ochranné funkce. A výživná povaha nastávající matky (neustálé občerstvení) a zvýšená kyselost ústní dutiny způsobená zvracením způsobuje sklovinu vážnou ránu. Proto se zubní kaz během těhotenství vyvíjí tak rychle..

Nastávající matka by samozřejmě neměla snášet bolest, navíc nyní nemůže brát léky proti bolesti. Zaměření infekce v dutině ústní nemůže nenarozené dítě ovlivnit nejlepším způsobem. Proto je nutné najít dobrou kliniku, podstoupit preventivní vyšetření a v případě jakýchkoli problémů je co nejrychleji vyřešit. Mnoho žen se ale obává, že zubní ošetření může nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte. Není tomu tak, protože moderní vybavení a léky vám umožňují zvolit nejbezpečnější strategii léčby. A samozřejmě, čím dříve kontaktujete, tím méně manipulací bude muset zubař dělat.

Tři hlavní obavy z budoucí matky:

1. X-ray

Obecně je lepší neprovádět plánované rentgenové studie během těhotenství. Současně se moderní rentgenové digitální technologie používané ve stomatologii staly mnohem bezpečnějšími než dříve. V nouzových podmínkách (akutní bolest zubů) je tedy možné během těhotenství provádět digitální rentgen pomocí digitální technologie. Jednorázové rentgenové vyšetření neposkytuje radiační dávku dostatečnou k nepříznivému ovlivnění vývoje plodu. Samozřejmě je důležité používat ochranné olověné zástěry a podbradníky pro maximální ochranu před možnou expozicí..

Protože pokládání hlavních orgánů plodu nastává v prvním trimestru těhotenství, je v této době vhodné, pokud možno, vyhnout se rizikovým faktorům, včetně radiografických studií. Pokud je vyžadováno zubní ošetření, je nejvýhodnější druhý trimestr..

2. Anestezie

Moderní medicína má obrovský arzenál drog, takže výběr optimální úlevy od bolesti pro nastávající matku nebude obtížný. Existují léky určené speciálně pro těhotné ženy. Hlavní věcí je nepoužívat ty, které obsahují adrenalin a další látky, které ostře zužují cévy. Informujte lékaře podrobně o gestačním věku a případných individuálních reakcích na anestezii.

3. Arsen

Tato toxická látka je v zubním lékařství těhotných žen zakázána a na moderních klinikách se používá jen zřídka. Nedělejte si s tím starosti.

Zubní sdělení:

1. Najděte dobrou kliniku a „svého“ lékaře, kterému plně důvěřujete. Nezapomeňte mu vyprávět o gestačním věku a všech aspektech jeho průběhu. Je důležité podstoupit včasné vyšetření, aby zubaři vyhodnotili celkový stav ústní dutiny, identifikovali „slabá místa“ a doporučili preventivní opatření. Navštivte svého zubaře alespoň jednou za šest měsíců.

2. Pomocí vysoce kvalitní fluoridové zubní pasty čistěte zuby dvakrát denně po dobu nejméně dvou minut. Nejlepší volbou jsou komplexní akční pasty. Zubní pasty založené na složení triklosanu / kopolymeru jsou zvláště dobré, mají jedinečné vlastnosti: antibakteriální / protiskluzný a protizánětlivý účinek v ústní dutině trvá 12 hodin, což poskytuje dlouhodobou ochranu zubů a dásní mezi kartáčováním a dokonce i po jídle..

3. Důkladně vyčistěte mezizubní prostory. To jsou nejzranitelnější místa, kde se plak hromadí nejrychleji a zvyšuje se riziko zubního kazu. Používejte dentální nit a ústní vodu. Nezapomeňte na správnou techniku ​​čištění, odstraňte zubní povlak ze všech povrchů zubů a ze všech těžko dostupných oblastí ústní dutiny. Nezapomeňte každé 3 měsíce vyměnit zubní kartáček.

4. Sledujte jídlo. Nezapomeňte do stravy zahrnout mléčné výrobky a po dohodě s lékařem brát komplex vitamínů a minerálů těhotným ženám. A pokud chcete sladkou nebo škodlivou sodu, nezapomeňte si vyčistit zuby nebo opláchnout.

5. Pokud máte nejmenší stížnost, kontaktujte odborníka. Nebojte se, pamatujte, čím dříve lékař diagnostikuje problém, tím menší arzenál prostředků, kterými bude muset být vyřešen!

Články O Neplodnosti