Hlavní Testy

Vzhled křečových žil v nohou během těhotenství: co dělat a jak se vypořádat s nemocí

Křečové žíly během těhotenství jsou častým problémem, kterému čelí téměř každá žena. Toto onemocnění je charakterizováno patologickým rozšířením povrchových žil během narušení lokálního krevního oběhu. Kromě toho jsou chronickými žilní nedostatečností a nesprávným životním stylem provokační faktory ve vývoji patologie.

Identifikace příznaků křečových žil není dost obtížná. Můžete si všimnout výskytu těžkosti v nohou, otoku, tvorby cévních sítí na nohou. Pokud se takové příznaky objeví, vyhledejte lékaře. Specialista doporučí nejoptimálnější léčbu nebo možnost profylaxe, která pomůže zabránit vážným komplikacím po porodu..

Podle WHO jedna z každé tři ženy během těhotenství zažívá křečové žíly v nohou. V některých případech je příčinou žilní nedostatečnost a sedavý životní styl před těhotenstvím. V ostatních případech nedodržení doporučení lékaře. Kromě toho je třeba vzít v úvahu hormonální změny, které ne vždy příznivě ovlivňují stav těla.

Odborníci důrazně doporučujeme, abyste se poradili s flebologem před plánováním těhotenství nebo v jeho raných fázích. To poskytne komplexní informace o prevenci křečových žil a jejím včasném odstranění..

Jaké jsou příčiny křečových žil

Absence žilní nedostatečnosti nebo křečových žil před těhotenstvím často není zárukou, že se během ní neobjeví. Pro budoucí matku je důležité věnovat pozornost prevenci křečových žil od prvního trimestru a řídit se všemi doporučeními lékaře.

Odborníci uvádějí následující důvody vyvolávající vývoj patologie během těhotenství:

 • dědičná predispozice k žilní nedostatečnosti a křečovým žilám;
 • zvýšená tělesná hmotnost, díky níž se vytváří další zatížení dolních končetin;
 • sedavý životní styl, práce spojené s dlouhodobým sezením;
 • porušení žilního tlaku, které je doprovázeno zvýšením objemu krve;
 • časté hormonální poruchy se změnou koncentrace progesteronu;
 • nesprávně vybrané boty, na sobě příliš těsné nebo vysoké podpatky.

Specialisté v oboru cévní chirurgie a flebologie tvrdí, že každé následující těhotenství zvyšuje riziko vzniku křečových žil trojnásobně. Pokud si všimnete prvních příznaků onemocnění včas, lze je účinně eliminovat pomocí místní terapie, zpravidla se jedná o venotoniku ve formě gelu nebo masti. Posilují cévní stěnu, brání dalšímu rozvoji nemoci a nemají negativní vliv na plod.

Klinický obraz křečových žil a jejich typů

Patologické rozšíření žil během těhotenství - křečové žíly se vyvíjí takto: dochází k narušení místního krevního toku a fungování žilních chlopní. Na buněčné úrovni dochází k narušení fyziologické rovnováhy mezi kolagenem a vlákny žilních stěn, v důsledku čehož ztrácejí svoji elasticitu a také nejsou schopny zajistit normální průtok krve..

Na začátku vývoje patologického procesu neexistují žádné výrazné příznaky, takže onemocnění není snadné odhalit. Patologie může být podezřelá z vývoje následujících příznaků:

 • bolestivost, pocit těžkosti, plnosti a nepohodlí v nohou;
 • výskyt záchvatů, často v noci;
 • rozvoj opuchy ve večerních hodinách;
 • vzdělávání na nohách červeno-modré cévní sítě;
 • vzhled červených skvrn na dolních koncích, které se během hmatu vyznačují zvýšenou teplotou;
 • jak nemoc postupuje, můžete vidět žílu, která bobtná a má modrý výrazný odstín.

Jasným příznakem křečových žil je také bolest nohou, kterou lze odstranit vodorovnou pozicí a zvednutím nohou o 30-40 stupňů.

Křečové žíly během těhotenství mohou ovlivnit nejen dolní končetiny, ale i další orgány:

 • Křečové žíly pánevní oblasti. Vyvíjí se přibližně u 25% těhotných pacientů. Hlavním příznakem je bolest v pánevních orgánech (děloha, vaječníky). Syndrom bolesti je často tupý a má přirozenou povahu. Léčivé a chirurgické ošetření se nepoužívá. Lékaři předepisují preventivní metody a pravidelné gynekologické monitorování.
 • Křečové žíly dělohy. Vyskytuje se přibližně u 15–20% těhotných pacientů. Hlavními příčinami patologie jsou genetická predispozice, 2-3 třetina těhotenství, umělé ukončení těhotenství, zejména chirurgickou metodou.
 • Rozšíření žil stydkých pysků. Nejčastěji se vyvíjí v průběhu porodu druhého dítěte. V tomto případě je terapie zvolena individuálně. Léčba se provádí v každém případě, protože při porodu existuje zvýšené riziko komplikací. U pacientů s touto diagnózou se doporučuje císařský řez..
 • Křečové děložní hrdlo dělohy. Patologie je poměrně vzácná a vede k fetoplacentární nedostatečnosti, která se projevuje narušením vývoje plodu. Při provádění této diagnózy začíná léčba okamžitě.

Kvalifikovaný lékař pomůže určit průběh patologického procesu a jeho přesnou lokalizaci, jakož i kompetentní instrumentální diagnostiku.

Léčba křečových žil během těhotenství zpravidla není předepisována, s výjimkou pokročilých stádií patologie a zjevného ohrožení plodu. Chirurgické ošetření je zcela nepřijatelné. Abyste se vyhnuli komplikacím, nemedikujte sami sebe a neignorujte nástup křečových žil. Včasná terapie se vyhne mnoha problémům spojeným s tímto onemocněním..

Jak se během těhotenství léčí křečové žíly?

Obtížnost léčby křečových žil v průběhu těhotenství je kontraindikací při užívání léků. Téměř všechny léky se nedoporučují, proto je taktika léčby vybírána co nejpečlivěji.

Totéž platí pro tradiční medicínu, kterou se budoucí matka jeví jako extrémně bezpečná a účinná. Jejich nekontrolované použití může způsobit menší poškození než používání léků. U křečových žil se lékaři zpravidla pokoušejí uchýlit ke konzervativním metodám založeným na používání lokálních drog, fyzioterapeutických procedur a terapeutických cvičení.

Topické přípravky - venotonika, jsou k dispozici ve formě gelu nebo masti, které mají protizánětlivý účinek, posilují stěny žil, zlepšují odtok krve z dolních končetin a snižují závažnost bolesti a otoku. Nemají nepříznivý vliv na plod a zdraví nastávající matky. Kromě toho je předepsáno nošení kompresního spodního prádla - punčocháče, podkolenky a punčochy. Phlebologist vám pomůže vybrat nejoptimálnější variantu úpletu. Kompresní prádlo sníží tlak na dolní končetiny a zvýší účinnost místních produktů. Hlavním cílem terapie je obnovit normální krevní oběh.

Kromě toho se doporučuje dodržovat speciální stravu, která zahrnuje odmítnutí potravin s vysokým obsahem soli - uzená masa, okurky, marináda. Kořenitá jídla a koření budou muset být odstraněna ze stravy.

Věnujte pozornost fyzické aktivitě. Během těhotenství doporučujeme mírné a mírové sporty - plavání, jóga, chůze.

Preventivní opatření

Prevence křečových žil se doporučuje všem pacientům, kteří nemají dědičnou predispozici k onemocnění. Lékaři doporučují dodržovat následující pravidla:

 • vyloučit nošení nepohodlné obuvi, zejména nevhodné co do velikosti nebo tvaru;
 • minimalizujte opotřebení podpatků nad 5 cm;
 • nevede pasivní životní styl, nehraje sport;
 • během těhotenství se doporučuje spát na levé straně, aby se zabránilo zvýšenému tlaku na cévy;
 • když sedíte na židli, nepřekračujte si nohy a sedněte si rovně;
 • je nutné přezkoumat stravu a odstranit potraviny, které mohou vyvolat zácpu (prevence křečových žil v oblasti pánve).

Při diagnostice křečových žil během těhotenství nepropadejte panice. V mnoha případech, po porodu, se onemocnění přestane vyvíjet, avšak podléhá užívání lokálních drog a preventivním opatřením.

Komplikace křečových žil v těhotenství

Nejnepříjemnější křečové žíly se vyskytují s lokalizací ve vagíně. Kromě toho je ve 30-35% případů tato patologie doprovázena křečovými žilami nohou..

Pokud patologický proces včas nevyléčíte, je pravděpodobnost vzniku negativních důsledků vysoká:

 1. Chronické hemoroidy. Křečové žíly pánevní oblasti mohou způsobit vývoj hemoroidů, vnitřních nebo vnějších.
 2. Stagnace v pánvi. Může být doprovázeno řadou nepříjemných příznaků a nepříznivě ovlivnit porodu.
 3. Flebitida, trombóza. Spánkové křečové žíly dolních končetin, při absenci terapie, postupují k tromboflebitidě a hluboké žilní trombóze. Může být také doprovázen vývojem trofických vředů..

Těhotenství je důležitou fází života každé ženy. Je nutné sledovat nejen normální vývoj plodu, ale také zdravotní stav nastávající matky. I když křečové žíly nejsou fatální patologií, mohou přinést řadu nepříjemných komplikací, a to i po porodu. Pokud máte podezření na onemocnění, měli byste co nejdříve navštívit specialistu a zahájit terapii.

Pokud během těhotenství dochází k závažným křečovým žilám nohou a rukou, co dělat a jak zacházet: prevence, způsoby léčby masti a tablety, příčiny projevu

Křečové žíly na nohou se běžně vyskytují u těhotných žen. Gymnastika, správná výživa brání rozvoji nemoci.

Těhotenství a křečové žíly na nohou: pomoc a prevence

Těhotenství pro mnoho žen je šťastným a dlouho očekávaným okamžikem, ale často se s ním objevuje mnoho problémů.

Křečové žíly jsou jednou z nich. Rozšíření žil přináší budoucí matce spoustu nepohodlí a nepohodlí. Přestože nemoc na léčbu dobře reaguje, je stále lepší jí včas zabránit.

Křečové žíly na nohou během těhotenství: jak často?

Toto je běžný jev, trpí ho polovina žen. Nevyplývá z ničeho a důvody se mohou lišit. Křečové žíly jsou často důsledkem žilní nedostatečnosti, která se sama necítila. Změny hormonálního pozadí v průběhu těhotenství, zatížení cév s růstem dítěte a další faktory vedou k tomu, že krev v dolních končetinách stagnuje v žilách, a proto správně nevstává do srdce.

Stupně

Existují tři stupně vývoje křečových žil, které se liší příznaky a komplikací..

Zvažte je podrobně:

 1. První stupeň (náhrada). Začíná to výskytem pavoučích žil. Na velmi prominentních žilách lze vidět malé uzly. Při sondování nezpůsobují bolest ani nepohodlí. Těhotenství cítí tíže na dolních končetinách a únavu.
 2. Druhý stupeň (subkompenzace). Ke všem symptomům, které se objevily v první fázi, se přidává otok a bolest v dolní končetině. Během nočního spánku se nastávající matka může probudit kvůli křečím. Po zdravém spánku se příznaky významně snižují.
 3. Třetí stupeň (dekompenzace). Pokud nezačnete včasnou léčbu nemoci, může poslední fáze přinést ženě vážné zdravotní riziko. Je doprovázen výskytem silné bolesti nohou, otokem, který neodezní ani po odpočinku. Žilní uzly významně rostou, žíly se zbarvují do modra. Kromě toho je narušena dodávka krve do nohou, což může být důsledkem vzniku trofických vředů a krevních sraženin..

Léčba

Léčba křečových žil u těhotné ženy tento proces významně komplikuje, protože mnoho léků je zakázáno.

Masti na otoky a únavu

Masťové přípravky, které lze použít během těhotenství, posilují krevní cévy, normalizují krevní oběh, zlepšují tonus žil, rozpouštějí sraženiny, snižují otoky a únavu.

Masti, gely a krémy na křečové žíly, které nepoškodí dítě pro jeho vývoj a zdraví, lze zakoupit v jakékoli lékárně. Zvažte nejoblíbenější:

 1. Troxevasin. Droga rychle zmírňuje únavu, bolest a otoky. Měl by být aplikován na kůži nohou (zdola nahoru) ráno a večer. Nahoře lze nosit speciální lékařské punčochy..
 2. Lyoton. Je dobře vstřebán, protože neobsahuje mastný podklad. Působí okamžitě a nezanechává žádné zbytky oblečení. Pomáhá zlepšit krevní oběh, posílit cévní stěny, zmírnit bolest a otoky.
 3. Heparinová mast. Pomáhá vyrovnat se se záněty, sraženinami, bolestmi a otoky. Nastávající matka bude po celý den cítit v nohou lehkost.
 4. Venolife. Tóny stěn žil, zlepšení cirkulace v nich, zmírnění otoků.

Pomocné látky léčiv mají uklidňující a chladivý účinek, který po aplikaci umožňuje po dlouhou dobu pociťovat nepohodlí a ztuhlost v nohou.

Měl bych pil pilulky

Většina léků v raných fázích těhotenství je přísně zakázána. Pro léčbu křečových žil je předepsána léková terapie, ale pouze od druhého trimestru. V tomto případě se používají flebotonika (venotonická činidla). Jsou nezbytné k tomu, aby zabránily rozvoji zánětlivého procesu, zlepšily mikrocirkulaci a snížily vaskulární permeabilitu..

Lékař může doporučit tyto léky:

Co lékař doporučí se silným rozšířením žil

Rychlý vývoj onemocnění je spojen s vážnými komplikacemi. Křečové žíly by měly být vždy pod dohledem flebologa. Specialista bude sledovat léčebný proces a včas předepsat správnou terapii..

U progresivních křečových žil, kdy se již cévy výrazně rozšířily, lékař kromě správné výživy, gymnastiky a léků bez problémů poradí pacientovi, aby měl na sobě kompresivní punčochy nebo aby používal speciální lékařské obvazy. Budou muset být nošeny celý den a odstraněny pouze před nočním spánkem.

Pokud vaše nohy bolí v noci

Bolestivé bolesti v nohou s křečovými žilami se vždy přesně večer zesilují. Ve velmi časných stádiích těhotenství je často docela jednoduché zvednout obě nohy nad úroveň těla. Můžete je opřít o zeď nebo si dát na 3-4 polštáře. Tím se zlepší krevní oběh a zmírní bolestivé bolesti..

Tato metoda již nemusí pomoci. Poté, na pomoc nastávající matce, výše uvedené krémy a masti. Je nutné aplikovat malé množství léku masážními pohyby a přikrýt se přikrývkou.

Prevence křečových žil v těhotenství

Každá nastávající matka by měla myslet na zdraví budoucího dítěte. Proto jev, jako jsou křečové žíly, je vždy lepší zabránit v čase..

Cvičení nebo gymnastika

Jak pro preventivní opatření, tak pro progresivní onemocnění je nutné plavidla vycvičit. Sada cvičení pomůže posílit jejich stěny a zlepšit oběh..

Zde jsou dostupná a nekomplikovaná cvičení:

 1. Postavte se na prsty na nohou a postavte se na 10-12 sekund. Poté sejdi celou nohou. Opakujte 7-8 krát.
 2. Posaďte se na pohovku, židli nebo na posteli. Proveďte kruhové pohyby nohou (5krát v každém směru), přičemž pata by neměla být odtržena od podlahy.
 3. Ležící na zádech, otáčet nohou v kruhu za spodní nohou a poté celou nohou. 5-6krát dost.
 4. Střídavě na patách, po chůzi po nohou kolem bytu. Proveďte mírnou únavu.
 5. Rotoped." Leží na zádech, zvedá nohy, ohýbá se na kolenou a simuluje šlapání. Musíte běžet 30krát.
 6. Opřete ruce o zeď a začněte se valit od paty k patě. Proveďte 15-20 krát.

Pokud nezanedbáte tato jednoduchá cvičení od prvního trimestru, nemůžete se bát křečových žil.

Výživa

U každé nastávající matky by měla být vyvážená strava. Správné produkty obohatí tělo potřebnými vitamíny a minerály, které posílí stěny krevních cév a sníží riziko tvorby sraženin. Těhotná žena by měla jíst více zeleniny, ovoce, polévek, džusů, vody.

Co zahrnout do stravy:

 • plody moře;
 • česnek;
 • celer;
 • luštěniny;
 • zelené cibule;
 • vlašské ořechy;
 • hlávkový salát;
 • mrkev;
 • bobule (jahody, rybíz, borůvky);
 • citrusové plody (zejména citron se slupkou);
 • zelí;
 • cereálie.

Prochází křečové žíly po porodu

Vše záleží na osobnosti těla. U některých žen křečové žíly zmizely bezprostředně po porodu a některé budou stále muset bojovat. Postupujte podle jednoduchých pokynů..

Zde jsou hlavní:

 • pohodlné boty bez podpatku;
 • správná výživa;
 • aktivní životní styl;
 • bojovat se získanými kilogramy;
 • zdravý spánek.

Také na chvíli nosit lékařské punčochy a nadále používat své léky..

Co je nebezpečné pro těhotenství

Příznaky křečových žil se objevují blíže k 5 měsícům těhotenství. Během tohoto období se krevní oběh v dolních končetinách zhoršuje a zvyšuje se tlak v žilách. Tromboflefitida se může stát těhotným ženám nebezpečná. Tento stav způsobuje prasknutí stěn krevních cév a výskyt krvácení.

Křečové žíly jsou onemocnění, které se vyznačuje ztrátou pružnosti a pevnosti stěn žil. Nejlepší léčbou pro těhotné ženy je aktivní způsob života (jóga, gymnastika, chůze) a používání kompresního prádla.

Jak zacházet s křečovými žilami během těhotenství. Tipy a rady flebolog

Obsah článku

Těhotenství je poměrně komplikovaný proces, který vytváří další silné zatížení ženského těla. Po dobu 9 měsíců se v něm vyskytuje velké množství fyziologických změn. Bohužel to není vždy bez povšimnutí. Co je to onemocnění křečových žil? Proč jsou na ni budoucí matky citlivé? Jak zacházet s křečovými žilami během těhotenství? Jak bezpečné je toto ošetření a nepoškodí to dítě? O tom v našem článku.

Co jsou křečové žíly, jaké jsou její příznaky a jak léčit křečové žíly během těhotenství?

Křečové žíly - neuvěřitelně běžné onemocnění, v jehož důsledku jsou žíly ovlivněny a deformovány. Na rozdíl od mylných představ jsou touto chorobou postiženi zástupci obou pohlaví různých věkových kategorií. Proto těhotné ženy nejsou výjimkou. Podle lékařských statistik se příznaky křečových žil vyskytují u 90% všech žen a více než 50% všech těhotných žen. Vaskulární onemocnění se může objevit v prvních měsících těhotenství, později a dokonce i po porodu. Riziko vzniku této patologie se zvyšuje přibližně o 20% s každým dalším těhotenstvím.

Jak vizuálně detekovat křečové žíly? Problém spočívá v tom, že tato patologie je dlouhodobě asymptomatická: je pravděpodobné, že ji žena měla před početí a její vývoj vyvolal těhotenství. Po určité době (v každém jednotlivém případě je to individuální) lze detekovat cévní hvězdičky a zvětšení průměru žil. Vaskulární vzorec se postupně prohlubuje a šíří do nových oblastí dolních končetin. Těhotné ženy to zpravidla začínají slavit začátkem druhého trimestru. Do 20. týdne se problém stává viditelnějším. Mohou se vyskytnout trofické kožní poruchy a otoky dolních končetin. Ve třetím trimestru se děloha zvětšuje, objem cirkulující krve se zvýšil téměř dvakrát, zvýšená tělesná hmotnost a další související faktory přispívají k zhoršení situace a je možné poškození žil stydkých pysků, vulvy a hemoroidů.

Bolestivý syndrom s křečovými žilami u těhotných žen

Jaké pocity vznikají u křečových žil? Za prvé, jedná se o syndrom bolesti, má charakter náhle postupujícího, bolavého, někdy pulzujícího. Bolest narušuje kdykoli během dne a v jakékoli poloze těla. Od poloviny druhého trimestru se mohou objevit svalové křeče. Chronické přetížení v hlubokých žilách vede k slabosti, pocitu těžkosti a „ucpávání“ nohou. U telat je pocit plnosti, mravenčení, pálení, svědění kůže podél žilní cévy, ztráta citlivosti nohou se stává častým jevem.

Jaká je nebezpečí varixů během těhotenství? Tato vaskulární patologie je nebezpečná pro své komplikace. Může to být placentární nedostatečnost, která vznikla v důsledku tvorby krevní sraženiny v určitých částech placenty. Stejně jako krvácení, tromboflebitida (tromboflebitida) atd..

Ze všeho výše uvedeného vyplývá, že pokud se žena obává příznaků křečových žil před a během plánování těhotenství, je důležité neprodleně konzultovat odborníka. Nenechte se zmást a předpokládejte, že křečové žíly jsou pouze estetickým problémem a samy odejdou. Čím dříve uvidíte lékaře, tím méně léčby bude trvat dlouho. Kromě toho může být během tohoto období účinnější a zahrnovat maximální terapeutický komplex než během těhotenství. Koneckonců, těhotenství je velmi choulostivá okolnost, která neumožňuje použití radikálních metod léčby..

Co dělat, když se křečové žíly objeví po početí? Existují bezpečné metody pro léčbu křečových žil v nohou, když již těhotenství je? Samozřejmě! Nepanikařte.

Koneckonců, uchýlit se k samoléčení, zejména v tak kritickém období, jako je těhotenství, je nesmírně bezohledné. Specialista prozkoumá a prohmatne projevené křečové žíly. Poté budou stanoveny laboratorní metody a budou vybrány bezpečné metody instrumentálního výzkumu, které pomohou přesně rozlišit problém a vybrat algoritmus pro léčbu křečových žil. Pokud stupeň a závažnost průběhu onemocnění nedovolí bez chirurgického zákroku, odborníci vyberou nejoptimálnější způsob chirurgického zákroku.

Vzhledem ke zvláštní situaci, ve které je žena, odborník řekne, jak a jak léčit křečové žíly během těhotenství.

V každém případě bude léčba chorobného stavu složitá a bude vyžadovat určité úsilí od nastávající matky. Je třeba poznamenat, že všechny následující léčebné metody pro křečové žíly jsou také způsoby prevence nemoci a jejích relapsů. Co může zahrnovat terapeutický komplex:

 • Terapeutická strava (správná výživa).

Správné nutriční chování ženy během těhotenství, relevantní nejen s ohledem na léčbu vaskulární patologie, ale také proto, aby se správně vyvíjel plod, zbavil se toxikózy a získal další libry. Je nezbytné saturovat dietu produkty obohacenými o vitamíny C, E, F, P atd., Rostlinná vlákna, vláknina, flavonoidy atd..

Z nápojů by měla být upřednostněna neplynová voda, čerstvě vymačkané šťávy a zelený čaj. Je třeba opustit cukrovinky, kořeněné, smažené, uzené, slané a konzervované;

Fyzioterapie

Nejjednodušší sada gymnastických cvičení, která pomohou vyhnout se žilní stagnaci, zlepšit krevní oběh a odtok lymfy. Může to být kruhová rotace nohou, ohnutí a prodloužení prstů na nohou, mírné výkyvy nohou (cvičení „kolo“) atd. Velkou výhodou je dokonce i banální „vykládání“ nohou. Vezměte vodorovnou polohu, uvolněte se co nejvíce, klidně dýchejte, položte nohy na váleček z přikrývky nebo polštáře tak, aby byly 15 až 20 cm nad úrovní srdce. Odtok krve z dolních končetin se tak zlepší, zmizí otoky a propadne pocit únavy;

Použití zdravotnického punčochového zboží s určitým stupněm komprese

Toto je nejběžnější a nejúčinnější metoda řešení projevů křečových žil. Nošení kompresního punčochového zboží pomůže zpomalit progresi onemocnění. Pokud je žena ohrožena, může jí být přiděleno nosit takové spodní prádlo od prvního měsíce těhotenství, stejně jako během porodu a někdy po něm. V takových případech se používá úplet I až II kompresního stupně. Je nutné jej obléknout, aniž by vstal z postele, byl ve vodorovné poloze a bude nutné ho také odstranit, ale před spaním.

Použití místních fondů

Současně s nošením kompresního punčochového zboží lékař předepíše použití venotonických látek pro nohy. Vzhledem k těhotenství je výběr těchto prostředků velmi omezený. Je lepší, pokud má přirozené složení - je to nezbytné pro bezpečnost zdraví matky a dítěte a mít lehkou konzistenci - je to důležité pro zachování integrity vláken lisovaného produktu. NORMAVEN® krém na nohy má přirozené složení 12 účinných látek a jeho bezpečnost je klinicky prokázána. Testování léku proběhlo na základě Státní zdravotnické instituce „Město Poliklinika č. 49“, mezi pacienty ženských konzultací č. 12. Během klinických studií nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, které by umožňovaly použití krému v kterémkoli trimestru. Tento nástroj byl vyvinut odborníky farmaceutické společnosti, je certifikován a má veškerý nezbytný balíček dokumentů.

Léčba lidovými prostředky

Často můžete slyšet o účinnosti tradiční medicíny ve vztahu k určitým chorobám. Vzhledem k tomu, že žena není na místě, není vhodné experimentovat, ale stojí za to poslouchat doporučení odborníka, který ji sleduje..

Je užitečné brát čaje s přídavkem máty, meduňky, jetele, limetkového květu a heřmánku. Tyto byliny mají příznivý účinek na krevní cévy a zvyšují jejich elasticitu..

Postarejte se o své zdraví a zdraví nenarozeného dítěte.

Pro přesnou diagnózu kontaktujte odborníka.

VERTEX nenese odpovědnost za přesnost informací uvedených v tomto videoklipu. Zdroj - Vascul Clinic Group

 1. KLINICKÝ-FYZIOLOGICKÁ SUBSTANTIACE APLIKACE METOD FYZIKÁLNÍHO REHABILITACE PŘI ROZŠÍŘENÍ VEGANU U PREGNANTNÍCH ŽEN. Mityukov V.A., Tomashevsky N.I., Shemyakova M.A., Simarova A.V. // Pedagogika, psychologie a biomedicínské problémy tělesné výchovy a sportu. - 2007. - S. 249-235.
 2. CHRONIC VENOUS INSUFFICIENCY AND PREGNANCY. Yupatov E.Yu. // Praktické lékařství. - 2009. - č. 2 (34). - S. 44-48.
 3. https://americanpregnancy.org/es/naturally/treating-varicose-veins-naturally-during-pregnancy/
 4. https://parenting.firstcry.com/
 5. https://www.babycenter.com/0_varicose-veins-during-pregnancy_271.bc
 6. http://medicalj-center.info/d Diseases/cardiology/how-to-treat-varicose-veins-during-pregnancy-photo.h.

Pro přesnou diagnózu kontaktujte odborníka.

Přečtěte si také:

Chronická žilní nedostatečnost (CVI): klasifikace a léčba

V našem článku podrobně uvedeme více než jednu otázku týkající se CVI. Učíme se, od jakých faktorů závisí patogeneze tohoto onemocnění, zda existuje účinná prevence patologie a jak je léčba prováděna. O tom a mnohem více.

Jóga pro křečové žíly: cvičení a tipy

Třídy jógy pro křečové žíly by měly být postaveny s ohledem na stav svalů a vaše individuální vlastnosti.

Co jsou nebezpečné křečové žíly: jaké jsou možné důsledky?

Křečové žíly dolních končetin jsou rozšířeny u lidí různého věku.

Sedavá a stálá práce: Kdo má křečové žíly? Gymnastická cvičení v boji proti křečovým žilám

Křečové žíly jsou zákeřné onemocnění.

Boty na křečové žíly: výhody a poškození. Tipy na boty.

Výběr pohodlné obuvi pro křečové žíly a prevence jejího výskytu

Žilní pánevní křečové žíly: léčba a příznaky u žen a mužů. Tipy pro flebologa.

Příčiny, příznaky a léčba. Vlastnosti pánevních křečových žil

Sport - co je užitečné a co škodlivé pro křečové žíly

Je možné sportovat s křečovými žilami, jak a jak často.

Vyšetřovací metody v diagnostice křečových žil

Ani ten nejzkušenější lékař nebude schopen správně posoudit stav žil.

Jednoduchá cvičení k prevenci křečových žil

Tato cvičení pomáhají eliminovat stagnaci..

Křečové žíly během těhotenství na nohou: příčiny, příznaky, léčba

Křečové žíly jsou označovány jako nemoci, které se rychle stávají chronickými. Nemoc způsobuje změnu délky a průměru žil, vzhledu uzlů, ztenčení žilních stěn. Poměrně často se křečové žíly projevují během těhotenství, kdy má ženské tělo výrazné stresy způsobené hormonálními změnami.

Irina, 32 let: "Jak jsem se zbavil pavoučích žil za 2 týdny + FOTO"

Důvody pro vzhled

Pokud vezmeme v úvahu důvody, pod nimiž se během těhotenství vyskytují křečové žíly, můžeme rozlišit několik hlavních:

 • Změna hmotnosti. Během těhotenství se na nohou objevují žíly spojené se zvýšením hmotnosti o deset nebo více kilogramů, což vede ke zvýšení tlaku a zatížení cév;
 • Hormonální změny v těle. Při tvorbě plodu se opakovaně přestavuje hormonální pozadí ženy, což způsobuje poranění cév - ztrácí pružnost, křehkost, náchylnost ke vzniku křečových uzlů;
Během těhotenství se na nohou objevují žíly v důsledku zvýšení hmotnosti o deset nebo více kilogramů
 • Během těhotenství se mění činnost chlopní žil, protože se zvyšuje objem cirkulující krve. Je třeba poznamenat, že křečové žíly po těhotenství, pokud nejsou léčeny, nikde nezmizí;
 • Dědičné faktory. Pokud je některý z těhotných rodičů nemocný s křečovými žilami, je vysoká pravděpodobnost, že má stejnou nemoc;
 • Výběr nesprávného oblečení a obuvi. Někdy jsou budoucí matky překvapeny, odkud pocházejí křečové žíly, aniž by si myslely, že to mohou vyvolat pevné šaty a boty na vysokém podpatku;
 • Snížená motorická aktivita. V žilách na nohou během těhotenství může dojít ke stáze krve, pokud se těhotná žena příliš nepohybuje a nedělá speciální gymnastiku.

Některé příčiny způsobující křečové žíly během těhotenství lze snadno odstranit - stačí změnit své návyky.

Příznaky a příznaky

Zvětšení varixů během těhotenství v počátečních stádiích je poměrně obtížné identifikovat, protože neexistuje výrazná symptomatologie. Měli byste se však poradit se svým lékařem, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • pocit těžkosti a bolesti v nohou;
 • otok, zejména večer, pokud sedíte na dlouhou dobu;
 • křeče, zejména v noci;
Otok nohou během těhotenství
 • zarudnutí nebo ztmavnutí kůže;
 • vzhled cévních sítí;
 • těsnění na kůži, vzhled trofických vředů;
 • zanícené žíly během těhotenství jsou snadno hmatatelné.

Druhy křečových žil během těhotenství

Křečové žíly během těhotenství mohou být několika typů. Nejčastějším onemocněním je:

Projev křečových žil v pánvi má příznaky podobné některým gynekologickým onemocněním, proto je nejtěžší diagnostikovat. S každým těhotenstvím se také zvyšuje riziko křečových žil na stydkých pyskách (příznaky se nejvíce projevují po fyzické námaze nebo pohlavním styku).

Křečové žíly během těhotenství

Diagnostika

Křečové žíly a těhotenství mají velký vliv na ženské tělo a způsobují další zátěž mnoha orgánům, takže je důležité tuto nemoc identifikovat v raných stádiích.

K detekci křečových žil u těhotných žen se dnes používá metoda duplexní sonografie. Tato nejmodernější diagnostika nahradila dřívější ultrazvukové angioscanning a Dopplerovy zobrazování. Duplexní sonografie se provádí po dobu dvaceti minut a umožňuje získat podrobné údaje o stavu hlubokých i povrchových žil.

V některých případech za účelem další diagnostiky proveďte:

 • Segmentovaná dopplerografie. Jednoduchá, ale spolehlivá studie, která ukazuje stav tepen, stanoví jejich průchodnost a zužuje se.
 • BMP (venografie magnetické rezonance). Pokud jsou během těhotenství diagnostikovány křečové žíly, toto vyšetření vám umožní posoudit stav cév bez použití kontrastu, nepoškodí tělo.
 • Počítačová tomografická flebografie. Provádí se pomocí kontrastu, umožňuje vám posoudit stav krevních cév ve velkých hloubkách. Pokud křečové žíly mají nejasné příznaky, je tento typ vyšetření předepsán.
Diagnostika křečových žil

Způsoby léčení nemoci

Během těhotenství nelze použít všechny metody, které lze použít k léčbě křečových žil po těhotenství. Například během těhotenství nemůžete použít injekce určitých léků, chirurgický zákrok není vždy možný. Tato omezení se vztahují na ženy s křečovými žilami na nohou, ale v následujících dvou letech plánují těhotenství.

Chirurgické ošetření

Jak již bylo zmíněno dříve, křečové žíly během těhotenství jsou nebezpečné z důvodu omezení možností léčby. Existují však situace, kdy léčba léky nestačí, poté se provede chirurgický zákrok. Například, pokud je vyjádřena těžká tromboflebitida nebo jsou-li hojivé trofické vředy. Ve většině případů se operace provádějí v gestačním věku, který není delší než šest měsíců, pomocí skleroterapie nebo frekvenční ablace a další operace se provádějí po těhotenství. V pooperačním období je předepsáno nošení speciálního spodního prádla a lékařské gymnastiky - tato doporučení se vztahují na období po porodu.

Dnes, pokud jsou během těhotenství detekovány vážné křečové žíly, je praxe používání

laserové ošetření místo skalpelu. Moderní technika vám umožňuje rychle a bezpečně porazit křečové žíly.

Léčba drogy

Lékaři jsou si dobře vědomi nebezpečí varixů, proto doporučují kontaktovat odborníky při prvních projevech nemoci. V takové situaci je předepsán průběh venotonických léků a činidel k normalizaci hustoty krve. K dispozici je také velký výběr speciálních mastí a gelů pro vnější použití, včetně těch, které obsahují Gingko biloba. Jakékoli léky, které ovlivňují tón žil, jsou závažné, a proto by se měly užívat pouze podle schématu doporučeného lékařem.

Alternativní léčba

Lidé se s těhotným a křečovým tandemem potýkají již dlouhou dobu, tedy dříve a dodnes se při léčbě hojně používají takové lidové metody, jako jsou pleťové vody, tinktury, masti, koupele. Samozřejmě, pokud je nemoc zahájena, pak jsou tyto metody považovány výhradně za adjuvantní terapii, ale v raných stádiích je alternativní léčba docela účinná..

Tinktury pro obklady:

 • Pomáhá porazit v počátečních fázích křečových žil během těhotenství tinktury z chmele. Je nutné vzít 1 polévkovou lžíci kuželů, nalít 200 ml vroucí vody a udržet po dobu 20 minut. Poté je roztok vypuštěn a použit pro obklady. Tímto způsobem se připravují infuze květin nebo listů kaštanu koňského. Tyto obklady lze aplikovat v noci a udržovat se pěšky až do rána.
Koňský kaštan pro křečové žíly
 • Žíly během těhotenství jsou ošetřeny práškem z rafinovaného ovoce z kaštanů: 50 gramů takového prášku se nalije 200 ml rostlinného oleje a nohy se před spaním masírují výslednou kompozicí;
 • Jsou-li v průběhu těhotenství detekovány včasné křečové žíly, jsou pro obklady používány opařené listy zelí, které zmírňují zánět, bolest, otoky.

Křečové žíly během těhotenství na nohou se doporučuje léčit podnosy infuzí různých léčivých bylin, jejichž výběr je v každé lékárně poměrně široký. Doporučuje se, aby:

 • nepřekračujte teplotu roztoku v lázni o více než 38 stupňů;
 • koupat se ne více než 15 minut;
 • po zákroku uvolněte masáž;
 • lehněte si na konec koupele po dobu 30-40 minut se zvednutými nohami.

Křečové žíly u těhotných žen jsou také léčeny odvarem bylin, které se užívají orálně:

 • Z květů jetele lučního se připravuje odvar: 1 polévková lžíce nasekaných květů se nalije do termosky a nalije 400 ml vroucí vody. Po dvou hodinách se vývar zfiltruje a odebere se do ½ šálku 4krát denně;
 • Můžete si vytvořit sbírku listů podbělů, lesních jahod a brusinek, mateří pětilisté a květů měsíčku lékařského a kalina. Složky se smíchají ve stejných částech, 2 polévkové lžíce výsledné směsi se nalije do 400 ml vroucí vody a ponechají se 15 minut ve vodní lázni. Poté držte sbírku po dobu 40 minut na teplém místě. Vezměte ½ šálku 4krát denně.

Prevence nemoci

Křečové žíly na nohou, stejně jako u každé nemoci, je třeba nejen léčit, ale také přijmout preventivní opatření k prevenci nemoci nebo k jejímu opětovnému výskytu:

 • Nedoporučuje se sedět nebo stát po dlouhou dobu. Je lepší spočívat na vaší straně, aby se odstranilo zatížení ze žil nohou a malé pánve.
 • Chcete-li ulehčit žíly nohou, udržujte nohy zvednuté, když ležíte nebo sedíte..
 • Pro usnadnění žil na nohou během těhotenství používejte speciální kompresní punčochové zboží. Takové spodní prádlo pomáhá redistribuovat krev žíly, stimuluje krev žil dolních končetin, snižuje pravděpodobnost krevních sraženin. Kompresní úplety se doporučuje nosit nejen během těhotenství, ale i po něm, po dobu jednoho a půl až dvou měsíců.

Pamatujte, že křečové žíly na nohou jsou méně časté u lidí zapojených do tělesné výchovy a vedou zdravý životní styl. I lehká cvičení pomáhají udržovat kondici a snižují rizika vzniku křečových žil..

Těhotenství a křečové žíly

Křečové žíly jsou jedním z nemocí, které se mohou objevit nebo během těhotenství progredují. Z tohoto důvodu ženy onemocní 4krát častěji než muži

Křečové žíly (křečové žíly) jsou jejich přetrvávající a nevratná expanze vyplývající z patologických změn ve stěně a chlopních žil. Nejčastěji se povrchové žíly na nohou rozšiřují, protože při stání a chůzi mají zvýšený tlak. Křečové žíly jsou jedním z nemocí, které se mohou objevit nebo během těhotenství progredují. Z tohoto důvodu ženy onemocní 4krát častěji než muži.

Žilní systém dolních končetin je představován třemi systémy:

1. Systém povrchových žil - velké a malé safénové žíly. Tyto žíly jsou umístěny přímo pod kůží, s tenkou kůží, kterou mohou prosvítat, a jsou jasně viditelné i za normálních podmínek.

Velká safénová žíla začíná zadní částí chodidla a potom prochází podél vnitřního povrchu dolní končetiny a stehna. Malá saphenous žíla prochází podél vnějšího povrchu nohy, pak, podél zadní-vnější povrch dolní části nohy, pak jde do podkolenní fosílie pod svaly. Velká safénová žíla podléhá častěji dilataci křečových žil.

2. Systém hlubokých žil. Hluboké žíly jsou umístěny mezi svaly nohou nebo pod nimi, nejsou zvenku viditelné.

3. Komunikační žíly spojující povrchové a hluboké žíly.

Normálně krev protéká žilami v nohou zdola nahoru, z povrchových žil komunikujícími žílami, je vypouštěna do hlubokých žil, shromažďuje se v iliakálních žilách a poté přechází do dolní duté žíly, která proudí do srdce. Reverzním průtokům krve brání ventily umístěné na stěnách žil. Toku krve hlubokými žilami pomáhají svaly, které při chůzi stahují, komprimují žíly a protlačují krev skrze ně (svalová žilní pumpa).

Hlavní průtok krve je hlubokými žilami. Když se hluboké žíly nedokážou vyrovnat nebo je narušena funkce komunikačních (spojovacích) žil, zvyšuje se přívod krve do povrchových žil, v nich vzniká žilní stáza.

Když dojde k žilnímu stázi, stoupá žilní tlak a stěny žil se protahují. Ale pravdivé (nevratné) křečové žíly se objevují, když jsou žíly nejen napnuté, ale dochází k nevratným změnám ve struktuře. Stává se méně hladkými svalovými buňkami a více pojivovou tkání, a proto tón žilní stěny neustále klesá, není hustá, žíla připomíná vak. Nejčastěji je příčinou těchto změn prodloužené natažení žilní stěny s žilní kongescí. Současně je narušena funkce ventilů, nezavírají se úplně a je možný zpětný tok krve shora dolů, zatímco stěny žil jsou nataženy ještě více. Kromě toho, pokud je narušena funkce ventilů komunikačních žil, krev prochází do povrchových a hlubokých žil, což by nemělo být normální.

Velice důležitá je dědičná predispozice. Pokud jsou původně od narození žilní chlopně slabé, podřadné a žilní stěna slabá, pak krev v dolních končetinách stagnuje a vyskytují se křečové žíly, i když neexistují žádné jiné faktory.

Během těhotenství přispívají k výskytu křečových žil tyto příčiny:

- porušení odtoku krve z žil dolních končetin. Je to proto, že rostoucí děloha tlačí na dolní dutou venu cava - velkou žílu břišní dutiny, která shromažďuje krev z dolní poloviny kmene a dolních končetin.

- Během těhotenství je krev viskóznější, teče pomaleji a také přispívá k žilnímu přetížení.

- Přírůstek hmotnosti během těhotenství zvyšuje zatížení nohou.

Vývoj křečových žil je usnadněn tím, že nosí boty na vysokém podpatku, prodlouženou práci ve stoje, vzpírání a nadváhu.

Příznaky

Prvním příznakem je viditelná expanze žil dolních končetin. Žíly modré nebo fialové barvy, stočené, vyčnívající nad povrch kůže, mohou mít tvar serpentinu nebo pineal (nodular). V počátečním stádiu onemocnění je žena znepokojena pouze kosmetickým defektem.

Dále se připojují další stížnosti. Objevuje se otok, večer se zhoršuje a po odpočinku a nočním spánku klesá nebo zcela mizí. Křeče vás mohou v noci rušit. Při chůzi je pozorována únava a může se vyskytnout pocit plnosti a bolesti.

V pozdním stádiu nemoci edém nezmizí, bolest zesiluje. Hyperpigmentace kůže, zhutnění podkožního tuku.

Komplikací nemoci může být povrchová žilní tromboflebitida (onemocnění charakterizované tvorbou trombu - krevní sraženiny - v lumen žíly a doprovázené zánětlivými jevy - bolest a zarudnutí), hluboká žilní trombóza (když trombus zcela blokuje lumen žíly a blokuje krevní tok) křečové žíly, trofické vředy na nohou, časté erysipely.

S tromboflebitidou je postižená povrchová žíla hustá a bolestivá na dotek. S trombózou je bolest v noze (v té, ve které se vyskytla trombóza), otok jedné z nohou, v důsledku čehož je jedna noha tlustší než druhá, kůže bolestivé nohy je horká.

Křečové žíly dolních končetin jsou pozorovány u 50% těhotných žen, ale ne všechny z nich trpí pravými křečovými žilami, když se v žilní stěně objeví nevratné změny. Ve většině žil je expanze žil funkční, tj. Je dočasná a po porodu, kdy jsou eliminovány faktory, které brání normálnímu venóznímu odtoku, se žíly vrátí k normálu. To se obvykle děje po celý rok..

K obrácenému vývoji nedochází, pokud existuje predispozice ke křečovým žilám bez ohledu na těhotenství. Současně se obvykle vyskytují křečové žíly u blízkých příbuzných nebo sama žena měla před těhotenstvím nějaké příznaky.

Pokud je injikován kontrast do žil a je proveden rentgen, je flebografie prováděna během těhotenství. V případě potřeby můžete mít ultrazvuk žil.

Léčba

Léčba pravých křečových žil je chirurgická. Během operace se odstraní křečové dilatační spodní žíly. Během těhotenství se chirurgická léčba neprovádí.

Moderní léčebnou metodou je skleroterapie, kdy je do lumen žíly zavedena chemická látka, což vede ke skleroterapii žíly a uzavření jejího lumenu. Tato metoda může být alternativou k chirurgické léčbě. Ale pouze v počátečních stádiích nemoci. Během těhotenství a kojení je však tato metoda kontraindikována..

Všechny ostatní metody jsou zaměřeny pouze na prevenci vývoje nemoci a dočasného zmírnění symptomů..

Nejčastěji se používají různé masti a gely, které se aplikují na postiženou končetinu. Například heparinová mast snižuje koagulaci krve a zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Troxevasin a venoruton (povolený pouze od druhého trimestru těhotenství) mají antiedematózní a protizánětlivý účinek a posilují stěny žil.

Tromboflebitida se léčí nanesením gelů a mastí na kůži obsahující protizánětlivá a protizánětlivá činidla. Během těhotenství můžete použít heparinovou mast.

U trombózy jsou předepisována léčiva, která snižují krevní srážlivost, protizánětlivá léčiva a antibiotika. Léčba se provádí v nemocnici.

Prevence

Během těhotenství se doporučuje používat speciální kompresní (proti varixové) punčocháče a punčochy. Měli by se nosit, když leží, lehce zvednout nohu nahoru. Existují 4 třídy komprese (stupně tlaku):

4. více než 49 mmHg.

Během těhotenství se doporučuje používat 1-2 kompresní třídy. Třetí třída kompresního úpletu se používá v pozdním stádiu křečových žil, čtvrtá třída se používá pouze pro těžké vrozené anomálie žilního systému.

Punčocháče by měly být speciálně pro těhotné ženy, aby netlačily na rostoucí břicho, ale podporovaly jej.

Po 20 týdnech musíte nosit obvaz. Podporuje dělohu a snižuje tlak na velké cévy břišní dutiny, čímž zlepšuje odtok krve z dolní poloviny těla.

Kompresní prádlo a obvaz je třeba zakoupit v lékárnách, je důležité si je vybrat podle velikosti.

Doporučuje se navštěvovat těhotná cvičení nebo dělat cvičení doma. Zvláště dobrá prevence křečových žil jsou třídy v bazénu. Cvičení posiluje stěny krevních cév a zlepšuje průtok krve. Kromě toho je gymnastika prevencí nadváhy..

Užitečná kontrastní sprcha na lýtkových svalech.

Pokud si myslíte, že máte predispozici ke křečovým žilám, je třeba se vyhnout saunám a tepelnému ošetření..

Pokuste se dát nohám zvýšenou polohu tak často, jak je to možné. Nesedí se zkříženýma nohama dlouho.

Používejte pohodlné boty s malými podpatky.

Pro těhotné ženy můžete používat krémy „k úlevě od únavy nohou“. Tyto krémy obvykle obsahují rostlinné látky, které při pravidelném používání posilují stěny povrchových žil.

Těhotenství a křečové žíly

Léčba křečových žil

Lékaři vědí, že téměř žádné těhotenství není kompletní bez jmenování alespoň některých pilulek. A i když mluvíme o „neškodných“ vitaminech, těhotné ženy mají legitimní otázky: proč je nutné brát tento lék a jak bezpečné je to pro nenarozené dítě? V této části budeme hovořit o lécích, které jsou obvykle předepisovány nastávajícím matkám.

Julia Sakharová
Klinický farmakolog, Moskva

Každá žena chce vypadat dobře. Nastávající matky jsou proto často smutné kosmetickými defekty na nohou, které se objevují v pozdním těhotenství ve formě zvýšeného vaskulárního vzoru, „hvězd“ a malých žil na nohou. Přátelé a známí často dávají těhotné ženě v tomto případě diagnózu křečových žil (a obvykle mají pravdu). Mohou také radit prostředkům v boji s touto nemocí, která jim kdysi pomáhala. Ale nespěchejte do lékárny, drahé budoucí matky! Ne všechny léky, které přátelé doporučují, se těhotné ženě doporučují. Dnes se pokusíme přijít na to, jak se vypořádat s křečovými žilami, nebo, jak to lékaři říkají, s chronickou žilní nedostatečností, křečovými žilami.

Křečové žíly jsou pozorovány u 20-40% nastávajících matek. Toto onemocnění se bohužel často vyskytuje právě během těhotenství: z 15–20% pacientů s patologií žíl 2/3 jsou ženy, zatímco v 60–80% případů je toto onemocnění spojeno s těhotenstvím. Poměrně často se rozšiřování žil vyvíjí nejen u žen, které dříve trpely mírnými formami tohoto onemocnění, ale také u zdravých, na první pohled nastávajících matek. Důvod je následující: plod lokalizovaný v děloze stlačuje žíly (spodní vena cava a ileum) procházející svou břišní dutinou. V důsledku toho existuje překážka zpětného toku krve, která vede ke zvýšení venózního tlaku a v důsledku toho k porušení elasticity stěn žilních cév nohou. Zpomalení toku krve v křečových žilách nohou vytváří optimální podmínky pro tvorbu krevních sraženin a může vést k žilní trombóze - zablokování žil. Tato situace je příčinou vývoje nebo exacerbace křečových žil. Tento proces je nejvíce citlivý na ženy se zatíženou dědičností, jejichž matky mají také křečové žíly. Kromě toho zvýšení množství hormonu progesteronu může vést k oslabení stěn krevních cév. Výsledkem je žilní nedostatečnost..

Co lze doporučit těhotné ženě v boji proti křečovým žilám s cílem chránit sebe a nenarozené dítě před negativními účinky léků?

Pamatujte, že léčbu pro budoucí matku by měl předepisovat pouze lékař, protože pouze on může určit mechanismus vývoje nemoci a zvolit optimální lék. Těhotné ženy s diagnózou "křečových žil" jsou nejlépe vidět ve specializovaných centrech. Vezměte porodníka-gynekologa, který vás pozoruje pro doporučení odbornému flebologovi nebo chirurgovi, pokud to není možné.

Je to flebolog, který vám řekne, která metoda konzervativní léčby během těhotenství váš stav zmírní. Může předepsat léky, které mohou zlepšit krevní oběh, snížit propustnost cévní stěny a zabránit krevním sraženinám. Taková systémová léčiva (pro vnitřní použití) zahrnují DOXI-HEM. Tento lék by neměl být používán během prvních 3 měsíců těhotenství..

Lokální léky zahrnují HEPATROMBIA (gel a mast), která je k dispozici v dávce 30 000 a 50 000 jednotek. Léčba začíná použitím HEPATROMBIN 50 000. Když se stav zlepší, léčba pokračuje HEPATROM-BIN 30 000. Masť nebo gel se nanáší v tenké vrstvě na postižený povrch 2-3krát denně. HEPATROMBIN lze použít v jakékoli fázi těhotenství, ale pouze při pravidelných návštěvách u lékaře, protože pouze on může posoudit potřebu svého jmenování a účinnost. V případě potřeby lze kombinovat léčbu DOCXYCHEMEM a HEPATROMBINEM (v tomto případě se zvyšuje účinnost léčby).

Ke komplexní terapii lze přidat tzv. Flebotoniku - tablety s venotonickým účinkem na posílení veno (DETRMEX, GINCOR-FORT, VENORUTON, ENDOTELON, ESKU-ZAN, DOXIUM atd.). DETRALEX je uznáván jako preferovaný lék k léčbě křečových žil v průběhu těhotenství, ale vzhledem k nedostatku údajů o proniknutí léku do mléka se kojení matkám nedoporučuje. Venoruton je kontraindikován v prvním trimestru těhotenství, lze jej však použít během kojení. Použití EN-DOTELON, ESKUZAN, DOXIUM během těhotenství a kojení je kontraindikováno.

Spolu s flebotropními léky na křečové žíly nohou se používají léky jiných farmaceutických skupin. To může být:

 • nesteroidní protizánětlivá léčiva (IBUPROFEN, DICLOFEMAC atd. - v mastech a gelech) a případně antibiotika;
 • přípravky obsahující heparin (ESSAVEN-GEL, LIOTON 1000-GEL atd.);
 • enzymové přípravky (WOBENZYM, FLOGENZYM);
 • léky na normalizaci koagulace krve (PENTOXYPHYLINE, ASPIRIN, DIPIRIDAMOL (KURAITIL), deriváty kyseliny nikotinové atd.)

Užívání těchto léků během těhotenství a kojení je velmi omezené, jsou předepisovány podle přísných indikací ošetřujícím lékařem, protože všechny ovlivňují vývoj plodu a tvorbu orgánů a tkání a jejich nekontrolovaný příjem během těhotenství může vést k malformacím a / nebo nedostatečnému rozvoji orgánů. A léky ovlivňující reologické vlastnosti krve (její tekutost a koagulace) musí být také používány pod kontrolou koagulace krve, aby se zabránilo krvácení a krvácení. Z těchto důvodů by se měly používat opatrně a pod dohledem flebologa. Mělo by být varováno před bezmyšlenkovitým použitím určitých typů terapie: pouze jejich rozumná kombinace může být klíčem k úspěchu v léčbě žilní nedostatečnosti. Správná léčba umožňuje poměrně krátkou dobu (obvykle za 3–4 týdny) dosáhnout kompenzace žilního průtoku krve a eliminovat klinické projevy komplikací.

Různé masti a gely pronikají do omezené hloubky a v nejlepším případě mohou ovlivnit intradermální cévy, aniž by ovlivnily jiné orgány a systémy, které jsou často jednou z příčin křečových žil. Kromě toho, i když jsou při minimální dávce proniknuty pod kůži, jsou absorbovány do systémového oběhu, a proto mohou ovlivnit plod, který nebyl studován téměř u všech gelů a mastí..

Pamatujte: pokud si při aplikaci gelů a mastí všimnete silného zarudnutí v oblasti křečových žil, cítíte silnou bolest, horečku, rychlý srdeční rytmus nebo dušnost - okamžitě zavolejte sanitku! Toto je první známka zánětlivé léze žíly - tromboflebitidy.

Obecně platí, že křečové žíly nebo chronická žilní nedostatečnost nejsou kontraindikací k těhotenství - je to jen výmluva, která věnuje větší pozornost vašemu zdraví. Nesnažte se zakrýt nemocné žíly pod dlouhou sukní nebo kalhotami - je lepší jít k lékaři a po chvilce se správným ošetřením sami pochopíte, že křečové žíly lze porazit.

Kompresní pletené zboží

Nejlepší způsob, jak zabránit progresi křečových žil a současně zabránit trombóze, je bandážování pomocí elastického obvazu a nošení kompresních dresů (mačkání).

Noste punčochy nebo obvazujte si ráno ráno, aniž byste vstali z postele. Nosit punčochy (nebo elastický obvaz) celý den. Tyto prostředky musí být kombinovány s užíváním léků proti varixům.

Kompresní dresy vypadají jako obyčejné dámské punčocháče, podkolenky, ale na některých místech velmi husté, díky čemuž brání rozšíření žil. Při správném používání se každý pár takových „pracovních oděvů“ nosí po dobu kratší než šest měsíců. Nejdůležitější věcí je, že to neporuší přinejmenším životní styl ženy. Stačí si jen obléknout punčocháče nebo punčochy - zapomeňte na ně, protože kompresní úplet je pohodlný, nezasahuje do pohybu, nohy v něm „volně dýchají“.

Náklady na takové pleteniny se pohybují od 30 do 100 cu pro pár. Stupeň komprese určuje lékař. Mějte na paměti, že se měří v milimetrech rtuti, nikoli v „den“.

Obvyklé podpůrné punčocháče, které se nejčastěji prodávají v lékárnách, stlačují chodidlo rovnoměrně a nezajišťují správné rozdělení stlačení, zatímco terapeutické úplety poskytují podporu ve správných oblastech. Pokud vezmeme maximální tlak (v oblasti kotníku, kde se nejčastěji vyskytuje otok) jako 100%, pak bude mít koleno 70% a oblast kyčle bude minimální tlak (40%).

Je velmi důležité začít s používáním tohoto spodního prádla co nejdříve, nejlépe před těhotenstvím, pak v nejdůležitějším okamžiku života budete mít zdravé žíly. Ano, a těhotenství samo o sobě bude snazší. Prevence bude samozřejmě muset pokračovat i po porodu, zejména pokud již máte křečové žíly.

Články O Neplodnosti