Hlavní Neplodnost

Je možné během těhotenství pořídit rentgen plic, končetin nebo hrudníku a jak to může ovlivnit dítě

Stupeň rizika radiografie závisí na oblasti a umístění ozařované části těla, jakož i na délce těhotenství..

Rentgen během těhotenství: negativní dopad zákroku

Jmenování rentgenovým vyšetřením během těhotenství vždy nastávající matku alarmuje. Koneckonců, během celého tohoto období by žena měla být více pozorná ke svému zdraví.

Rentgen není kontraindikací postupu, ale jeho negativní účinek na tělo může ovlivnit vývoj plodu.

Stupeň rizika přímo závisí na gestačním věku a oblasti těla, která bude ozářena..

Rentgen: princip činnosti

Rentgenový přístroj není v našem světě novinkou. Dlouhodobě se používá k diagnostice nemocí a získání obrazů vnitřních orgánů. Princip činnosti spočívá v přeměně elektřiny na rentgenové paprsky, které procházejí lidským tělem, a poté se zobrazují na speciálním filmu.

Kosti v obraze se ukázaly být světlé barvy, protože vápník v nich obsažený je schopen absorbovat rentgenové paprsky. Svaly, tuk, pojivová tkáň a veškerá tekutina v těle absorbují mnohem méně paprsků, takže fotografie se zobrazí šedě. Ale vzduch reaguje nejméně na záření, takže vzduchové komory budou nejtemnější.

Je možné dělat rentgenové paprsky během těhotenství?

Obdobný postup je předepsán ženám v poloze pouze v extrémních případech, kdy to diagnóza vyžaduje.

RTG je nejčastěji předepisován pro podezření na nádor, tuberkulózu, myokarditidu nebo pneumonii, jakož i na zlomeniny kostí nebo vyšetření stavu zubů. Avšak i v takových případech se doporučuje počkat, až se do embrya vloží všechny životně důležité orgány..

Sinus

Je obtížné jednoznačně odpovědět na tuto otázku. Na jedné straně je vyšetření nezbytně nutné k identifikaci konkrétní choroby a na druhé straně je škodlivé pro zdraví nenarozeného dítěte..

Rentgenové paprsky jsou předepsány pro podezření na nemoci, jako jsou:

ORL může doporučit, aby těhotná žena vyfotila své dutiny, ale pouze od poloviny druhého trimestru.

Někteří odborníci tvrdí, že rentgen na nosu by neměl ublížit dítěti, protože vyšetřovaná oblast je malá a dávka záření je minimální.

Končetiny

V posledních fázích těhotenství, kdy velké břicho omezuje viditelnost pod nohama, se často vyskytují zlomeniny končetin. U zlomených kostí paží a nohou je screening nezbytný. Průzkum je mírně ohrožen..

Ale i přes to, že plod nepřijímá záření, matčino tělo podléhá poměrně vysoké dávce radiografie. Rentgen končetin je poměrně rozsáhlou studovanou oblastí, proto je postup stejně jako v předchozím případě předepsán ve velmi vzácných případech.

V takových situacích odborníci pečlivě dávají záření a dodržují bezpečnostní opatření (použijte ochranu ve formě olověné zástěry v břiše). V prvním trimestru je radiografie považována za nejnebezpečnější, protože může vést k nevratným procesům ve vývoji embrya a dokonce k smrti.

Plíce

Silná kašel a bolest na hrudi způsobí, že žena navštíví lékaře. Pro identifikaci onemocnění odborníci předepisují rentgen plic. Pouze pomocí obrázku si můžete všimnout změn v plicní tkáni. Radiografie je v tomto případě považována za nejnebezpečnější pro nenarozené dítě, protože dýchací orgány jsou umístěny co nejblíže plodu..

Postup je předepsán pro taková podezření:

 • zápal plic;
 • nádor;
 • poškození bronchiálního stromu;
 • tuberkulóza.

V prvních 11–13 týdnech může ozařování vést k vážným důsledkům, proto je-li to možné, je lepší opustit studii.

Prsa

Pokud těhotná žena potřebuje rentgen mléčných žláz, může být nebezpečí nejen pro dítě, ale také pro jeho matku. Koneckonců takový postup prostě není předepsán. Musí potvrdit nebo vyloučit vážné onemocnění..

Na druhé straně, během těhotenství dítěte pod vlivem hormonů v hrudníku, začíná být produkováno první mléko a samotné orgány jsou blízko dítěte. Proto je v takové situaci důležité porovnat všechna možná rizika vyplývající z jediného postupu pro plod a přínosy pro nastávající matku.

Co je nebezpečný rentgen pro plod

Radiografie v různých stádiích těhotenství přináší určité riziko pro vývoj plodu.

V raných stádiích první poloviny těhotenství

Až 20 týdnů mohou paprsky, které procházejí ženským tělem, způsobit patologické změny ve vývoji embrya..

 • potrat;
 • tvorba patologických orgánů (extra zárodků);
 • anémie;
 • vytvoření "rozštěpu patra" nebo "rozštěpu rtu";
 • zhoršený rozvoj sluchu a zraku;
 • poškození brzlíku;
 • narušení tvorby pohlavních orgánů;
 • abnormality ve vývoji končetin.

Riziko ve druhé polovině těhotenství

Ve 2. a 3. trimestru je ozáření již méně nebezpečné. Specialisté pečlivě sledují vývoj dítěte, ale přesto toto přezkoumání zvyšuje riziko komplikací.

Možné následky jsou:

 • zvyšuje se zranitelnost krvetvorby;
 • možné selhání ledvin;
 • imunitní systém oslabuje;
 • onemocnění takových systémů, jako je respirační a urogenitální vývoj;
 • srdeční problémy mohou nastat.

Na schůzku s lékařem byste vždy měli varovat před těhotenstvím. Není-li tento postup nutný, odborník jej odloží na okamžik, kdy bude riziko poškození dítěte minimální..

Účinek rentgenového záření během časného těhotenství

Rentgen během těhotenství negativně ovlivňuje vývoj plodu a emoční stav ženy. Proto je vhodné, aby se budoucí matky staraly o své zdraví předem a neprováděly postup během porodu dítěte..

Kdy jsou těhotné ženy předepsány rentgenové paprsky

Jaké typy rentgenových snímků lze předepsat těhotným ženám?

Pánevní obrázek

Rentgen dýchacího systému

Vlastnosti postupu

Je rentgenové záření nebezpečné během těhotenství

Důsledky a poškození rentgenového záření během těhotenství

Komentáře a recenze

Kdy jsou těhotné ženy předepsány rentgenové paprsky

Existují situace, kdy není možné provést bez rentgenového vyšetření během těhotenství.

Mezi tyto případy patří:

 • zlomenina kosti;
 • problémy se zuby;
 • tuberkulóza;
 • zápal plic;
 • osteomyelitida;
 • skeletální neoplasie.

Rentgenové snímky žen v situaci jsou předepsány v extrémních případech, kdy existuje vysoká hrozba pro zdraví a život matky a dítěte.

Jaké typy rentgenových snímků lze předepsat těhotným ženám?

Za nejbezpečnější pro těhotnou ženu se považuje rentgen zubů. Problémy se stomatologií se nejčastěji týkají žen v období porodu dítěte. Protože se na udržení vývoje plodu vynakládá velké množství užitečných prvků, ztrácí zuby potřebný vápník. Bez ohledu na počet snímků a typ procedury je po rentgenovém vyšetření nutná ultrazvuková konzultace.

Pánevní obrázek

Pánevní rentgenová metoda se používá v extrémních případech, protože je považována za nejnebezpečnější pro vývoj dítěte. Během studie dostává dítě radiační dávku až 6 m 3v, přestože záření do 1 m 3v je považováno za přijatelnou dávku pro plod.

Rentgen dýchacího systému

Lékaři jsou přesvědčeni, že rentgen hrudníku nebo dutin za použití nového vybavení je bezpečný pro vývoj dítěte. Důvodem je skutečnost, že děloha je umístěna dostatečně daleko od dýchacího systému a při použití speciální reflexní zástěry je negativní dopad minimalizován.

To však platí pouze pro rentgenové místnosti s moderními zařízeními. Na staré vybavení takové záruky neexistují. Pokud je tedy třeba vyfotit plíce, je lepší zvolit soukromou kliniku. Při vyšetřování plic dostává dítě radiační dávku 0,3 m3v.

Rentgen končetin

Akutní potřeba rentgenového vyšetření je poškození končetin. Navzdory skutečnosti, že studie může vést k patologii plodu, pokud lékař s traumatem trvá na tom, že bez rentgenového záření se neobejdete, měli byste důvěřovat zkušenostem specialisty. Během rentgenu končetin dostává dítě radiační dávku 0,1 m3v. Je zakázáno narovnat kosti nohy nebo paže bez rentgenového záření, protože při nesprávné adhezi se mohou vyskytnout závažné komplikace.

Vlastnosti postupu

X-ray povolení je udělováno na základě gestačního věku.

1-3 týdny

Rentgenem v prvním týdnu těhotenství si mladé matky nemusí být vědomy své situace před zpožděním a těhotenství najdou až po době po zákroku. V tomto případě zůstává hlavním doporučením lékařů sledovat možné změny pomocí ultrazvuku.

V 1 trimestru

Postup při krátkém těhotenství (až 15 týdnů) je kontraindikován, proto se doporučuje nahradit ho šetrnějšími diagnostickými možnostmi, například MRI..

Ve 2. trimestru

Druhý trimestr je považován za optimální pro diagnózu. Fluoroskopie by měla být prováděna s ohledem na všechna bezpečnostní opatření ve speciálně vybavených skříních. Těhotné ženy jsou povinny poskytnout olověné límce a zástěry. Se speciálními obrazovkami na krku, hlavě a trupu můžete dosáhnout odrazu paprsků těmito oblastmi těla.

Ve 3 trimestru

Rentgenové záření je povoleno později (ve třetím trimestru), avšak takové podání je přípustné pouze tehdy, pokud nemluvíme o prenatálním období. Nedoporučuje se fotografovat, pokud dříve musela dívka čelit podobnému postupu v jiných trimestrech.

Fragment videa vypráví o zubních rentgenech během těhotenství. Natočil Baby Lenta.

Je rentgenové záření nebezpečné během těhotenství

Většina lékařů má sklon věřit, že rentgen v těhotenství je škodlivý a zakazuje mu to. Přestože moderní zařízení snižuje radiační expozici, nelze tento postup nazvat bezpečným.

Stupeň bezpečnosti závisí na době zákroku a vzdálenosti. Čím dále je pacient z radiační trubice, tím nižší je dávka záření, které dostává. Pro lékaře je důležité umístit ženu správně tak, aby poškození při zákroku bylo minimální..

Důsledky a poškození rentgenového záření během těhotenství

Důsledky diagnostiky pomocí záření mohou vést k narušení tvorby orgánových systémů a v závažných případech až k úmrtí plodu. Škodlivý účinek může také ovlivnit zdraví matky: tělo vynakládá veškeré úsilí na zajištění nového života a během těhotenství je obzvláště citlivé.

Dopad diagnostiky v různých fázích.

DobaÚčinek na plod
1-4 týdnyV raných fázích jsou rentgenové paprsky nebezpečnou smrtí plodu, což je vývoj mimoděložního těhotenství.

Studie v takových časech je nejčastěji doprovázena indikací k potratům způsobeným porušením struktury DNA dítěte.

1 trimestrAž 12 týdnů jsou všechny orgány a systémy položeny, takže je nebezpečné diagnostikovat.

U dětí se vyvinou srdeční vady, objeví se endokrinní patologie, je zaznamenána porucha ve vývoji imunitního systému.

2 trimestruFetální tkáně zvyšují jejich hustotu, takže se výrazně snižuje riziko patologického vývoje dítěte.

Hlavním nebezpečím zůstává zmrazení plodu a porušení formace orgánů.

3 trimestruV posledních stádiích těhotenství je dítě méně vystaveno paprskům než v rané fázi.

Stále existuje malé riziko narušení vývoje dítěte.

Tento postup může vést k předčasnému porodu nebo zmrazení plodu..

FOTOGALERIE

Video

Video hovoří o rizicích rentgenového záření během těhotenství. Natočil Baby Lenta.

Mohu brát rentgenové paprsky během těhotenství?

Situace, kdy nastávající matka potřebuje během těhotenství rentgenové vyšetření, nejsou tak vzácné. Dnes je to skutečně jedna z nejjednodušších, cenově dostupných a přesných diagnostických metod. Těhotné ženy však často odmítají „rentgen“ ze strachu z poškození dítěte. Jak rozumné jsou jejich obavy?

Rentgenové záření: výhody a poškození

Nový typ záření, objevený v roce 1895 německým fyzikem Wilhelmem Konradem Roentgenem, revolucionizoval medicínu: poprvé se lékaři mohli doslova „nahlédnout dovnitř“ pacienta bez chirurgického zákroku. Problémy, které způsobily zázračné paprsky, se však rychle projevily: těžké kožní popáleniny a s opakovaným ozářením - změny krevního vzorce, leukémie a dalších typů rakoviny. Mnohem později se ukázalo, že v případě lidského genomu rentgenové záření neprojde bez stopy, zejména u buněk v procesu dělení. Jednoduše řečeno, rentgenové paprsky způsobují mutace v našich buňkách.

„To není překvapivé, pokud si vzpomenete, co je rentgenové záření: průměr mezi tvrdými ultrafialovými a gama paprsky.

V lékařství se často stává, že si lékaři při doporučování rentgenového vyšetření musí vybrat mezi výhodami nyní a možným poškozením později. Naštěstí dnes tato volba není tak dramatická jako před sto lety: moderní zařízení umožňuje minimalizovat dávku rentgenového záření. Pokud však má být léčba dlouhá a existuje mnoho obrázků, které je třeba pořídit, lékař v předpisech nutně vezme v úvahu maximální přípustnou dávku záření..

Je rentgen škodlivý pro těhotné ženy?

Pro budoucí matku rentgen v těhotenství není škodlivý víc než dříve nebo po něm. Ale pro nenarozené dítě může být jeho vliv fatální. Jak jsme již zmínili, rentgenové paprsky mohou způsobovat mutace v genomu (úplnost celé DNA v buňce), zejména ve fázi buněčného dělení. Pro dospělého je toto „zhroucení“ téměř neviditelné a tělo ho rychle vyrovná. Ale pro embryo zapojené téměř výhradně do „buněčného dělení“ může být záření fatální.

Čím menší je embryo, tím škodlivější je účinek. Rentgenová expozice po dobu 2-3 týdnů s vysokou pravděpodobností povede k potratu. Ozáření během prvního trimestru pravděpodobně ovlivní ty orgány a systémy těla dítěte, které jsou položeny v tuto chvíli.

„Rentgenové záření ve 4–5 týdnech těhotenství se tedy u dítěte projeví v srdečních vadách, štítné žláze a játrech; 5-6 týdnů je plná organických poruch nervového systému, gastrointestinálních chorob; Sedmý týden je pro krevotvorné orgány zásadní a tak dále.

První trimestr je rozhodující pro budoucí zdraví dítěte, takže pokud žena potřebuje vitální rentgenové fotografie pánve, páteře, břicha (nebo pokud bylo takové vyšetření provedeno, když žena neznala své postavení), lékaři doporučují ukončení těhotenství..

Expozice rentgenovým paprskům ve druhém a třetím trimestru těhotenství je však pro dítě stále nebezpečná, zejména pro hematopoézu..

Jaké rentgenové paprsky lze užívat v kterékoli fázi těhotenství

Naštěstí v době pana Roentgena bylo zjištěno, že paprsky jeho jména nepoškozují tělo vůbec, ale konkrétnímu orgánu vystavenému záření. Byla nalezena univerzální ochrana proti rentgenovému záření - olovo. Díky spolehlivému stínění břicha a hrudníku se speciálními polštářky a zástěry s olověnými deskami může matka nebojácně rentgenovat hlavu a končetiny.

Ne všechny rentgenové studie jsou stejně škodlivé

Místo

Zjistili jsme tedy, že čím dál je místo vystavené rentgenovému záření z břicha, tím bezpečnější je pro dítě. Proto je třeba nejprve zvážit, který orgán musí být vyšetřen.

Při rentgenovém vyšetření páteře obdrží dítě dávku záření 8krát vyšší, než je přípustná (bezpečné pro zdraví dítěte).

Při zkoumání střev - 6krát vyšší, než je přípustné.

Při vyšetřování plic - třikrát méně, než je přípustná dávka.

Dental Shot - pětkrát méně.

Rentgen horních a dolních končetin je konečně 10krát nižší než přípustná dávka.

Vyšetření střeva nebo močového měchýře by mělo být odloženo nejméně do posledního trimestru těhotenství, nebo pokud není možné odložit léčbu, ukončete těhotenství..

Metoda

Za druhé, různé metody rentgenového vyšetření dávají odlišnou dávku záření.

Nejvyšší dávku záření lze získat při počítačové tomografii. Tato zkušební metoda je kontraindikována u těhotných žen..

Na druhém místě „z hlediska škodlivosti“ - fluoroskopie, metoda průzkumu, která zahrnuje pozorování v dynamice (na rozdíl od radiografie - „okamžitý“ rentgen).

Zubní ošetření během těhotenství

Jak jsme již zmínili, zubní rentgen je 20% přípustné dávky záření. Pro srovnání matka dostane stejnou dávku rentgenového záření, když během těhotenství cestuje letadlem do cizího letoviska letadlem. Mnoho zubařů je však zajištěno a nabízí odložení léčby až do druhého trimestru těhotenství, takže to rozhodně nepoškodí dítě.

Pokud je nutné snížit radiační expozici na minimum (například během urgentního ošetření zubů v prvním trimestru, nebo pokud je nutné provést více rentgenových vyšetření), je lepší zvolit stomatologickou kliniku tam, kde je visiograf - moderní citlivé rentgenové zařízení, které používá dávku desetkrát nižší než obvykle.

" Důležité! Aby bylo embryo ohroženo, není nutné provádět studii samotnou. Stačí, když se během procedury ocitnete v blízkosti subjektu, například pokud je rentgenové snímání přeneseno na dítě nebo domácího mazlíčka. Během těhotenství delegujte tuto povinnost na někoho blízkého.

Jak vyměnit rentgen

K dnešnímu dni existují dva typy studií považovaných za bezpečné pro nastávající matku a její dítě.

Ultrazvuk. Ultrazvuk je dnes povinnou součástí sledování těhotenství, pomáhá lékaři získat nejpřesnější údaje o nitroděložním vývoji dítěte. Ultrazvuk jiných orgánů matky je také bezpečný pro dítě.

Magnetická rezonance. Dosud bylo shromážděno příliš málo údajů o teratogenní (narušení vývoje embrya) působení magnetického pole, ale je považováno za méně škodlivé než rentgenové záření. Pokud jsou nezbytné nouzové testy v prvním trimestru, lékaři dávají této metodě přednost CT a fluoroskopii, ve druhém a třetím trimestru těhotenství je metoda považována za bezpečnou.

Co neovlivňuje rentgenové vyšetření

Na početí. Lékařská dávka, kterou vajíčko nebo spermie dostávají, je příliš malá na to, aby měla alespoň nějaký účinek na zdraví nenarozeného dítěte.

Pro kojení. Rentgenové vyšetření (včetně fluorografie) lze provést, pokud jste kojící matka - neovlivní to kvalitu mateřského mléka.

Samozřejmě není možné předvídat všechny zdravotní problémy, které se mohou vyskytnout během těhotenství, nicméně většině rentgenové expozice se lze vyhnout, pokud před plánovaným těhotenstvím podstoupíte důkladné lékařské vyšetření. Ujistěte se, že léčit zuby, dosáhnout trvalé remise chronických onemocnění.

A samozřejmě si nezapomeňte poslechnout doporučení svého lékaře! Přejeme vám snadné a bezpečné těhotenství.!

Rentgen během těhotenství - vlastnosti zákroku

Výskyt zranění nebo špatného zdraví v důsledku nemoci nelze ignorovat. Při vyšetření lékařem se může nastávající matka setkat s problémem přiřazeného rentgenového vyšetření - je možné vzít rentgen během těhotenství a co se stane s embryem, budeme se v tomto článku zabývat.

Co je rentgenové vyšetření

Účelem této metody je studium vnitřních orgánů skenováním elektromagnetických vln částí těla, které jsou dále nezbytné pro stanovení diagnózy.

Paprsky absorbované tkání procházejí nerovnoměrně, což umožňuje získat přesný obrázek na obrazovce a speciální film.

Druhy radiologických postupů

Rozlišují se následující typy diagnostiky:

 • lineární tomografie kostí a kloubů;
 • fluorografie;
 • rentgen hrudníku;
 • prsní žláza;
 • břicho;
 • břišní dutina.

Diagnostická radiologie se používá pro dostupné studium zlomenin kostí, paranazálních dutin. Hledejte kameny a novotvary vznikající uvnitř životně důležitých orgánů.

Je rentgen možný v časném těhotenství

Interakce rentgenového záření s jednotlivými skupinami tkání může způsobit ionizaci vody za vzniku aktivních radikálů.

Jejich účinek na replikaci DNA během dělení, což vede k abnormalitám chromozomů a tvorbě defektních buněk, následně rakovinných buněk.

Ozařování nad 100 mSv je spojeno s negativními důsledky ve formě tvorby vrozených malformací u dítěte.

Zralé dítě, stejně jako plod, je příliš citlivé na účinky ionizujícího záření.

Rentgenová diagnostika při překročení rychlosti nemůže být považována za bezpečnou z důvodu složek elektromagnetických vln.

Životně důležité indikace matky, když odmítají provádět radiologii v konkrétních situacích, jsou mnohem nebezpečnější než jediné provedení postupu.

Diagnostika tohoto typu se provádí přísně podle pokynů lékaře..

Matky by měly takové preventivní studie odmítnout.

Abychom pochopili, v jakém období bude postup způsobovat menší poškození, je nezbytná analýza a případy použití radiodiagnostiky v jednotlivých gestačních fázích.

Rentgenový efekt

Dítě ženy, která pořídila rentgen, nevěděla, že je těhotná, je ohrožena nebo zůstává zdravá. Výsledek operace je ve většině případů příznivý.

V takových situacích je nutná konzultace s genetikem a gynekologem k diagnostice možných problémů s vývojem dítěte před a po narození..

Směr rentgenového záření je zaměřen výhradně na postiženou oblast. Při přímém ozáření vlny neprocházejí ochrannými zařízeními (olověnou vestou atd.)

Při plánování těhotenství je nutné rentgenové vyšetření zkontrolovat - aby se předešlo zbytečným zdravotním problémům dítěte, je rozumné provést nezbytná opatření předem.

Procento nepříznivých účinků závisí na aktuálním termínu a místě, jehož fotografie byla pořízena.

Jaká je nebezpečí rentgenového záření během těhotenství?

Rentgenové záření nepříznivě ovlivňuje kyčle - pravděpodobnost narušení plného fungování embrya a přerušení těhotenství je 50/50.

Pokud bylo vyšetření provedeno na částech těla vzdálených od břicha (zuby, horní, dolní končetiny, hrudník, hlava atd.), Je pravděpodobnost škodlivého záření minimální kvůli přímému vystavení elektrickým paprskům.

Efekty

Mnoho matek se ptá: „Ovlivňuje rentgenový zárodek plod?“ Rentgen v časném těhotenství před zpožděním představuje hrozbu.

Pokud byl snímek pořízen ve stadiu ovulace a oplodnění, může to v budoucnu ovlivnit pokládání životně důležitých orgánů.

Za takových okolností vede radiologická diagnostika v prvním trimestru k:

 • potrat;
 • mikrocefaly;
 • cerebelární dysfunkce a centrální nervový systém.

V pozdějším období je riziko rentgenového pozorování sníženo, avšak úplné vyloučení rizika není možné.

Zranitelný pro oběhový systém a gastrointestinální trakt.

Běžné oběhové selhání je anémie..

S problémy s gastrointestinálním traktem novorozenců je možné přetrvávající onemocnění stolice, které nelze léčit.

Povinné diagnostické případy

Existují případy, kdy je použití radiografie naléhavé a těhotná žena ji nemůže ignorovat. To zahrnuje rizika komplikací výsledných patologií v důsledku konkrétní nemoci a situace, kdy je poškození života matky velké a zanedbání postupu ztěžuje identifikaci konkrétní diagnózy..

Výsledky musí být zaznamenány ošetřujícím lékařem.

Zlomeniny končetin, zobrazení dutin nosu a čelisti nejsou nebezpečné z důvodu nemožnosti vln projít ochranným zařízením, které se nosí během operace.

Po screeningu by měla být vyšetřena žena a ultrazvuk plodu, aby se vyhodnotil zdravotní stav.

Přípustná výše řízení

V těhotenství je interakce s ionizujícím zářením odmítnuta.

Pokud není možné se operaci vyhnout, měli by být lékaři nejprve upozorněni na své těhotenství.

Existují případy, kdy dávka celkového záření dosáhne 30 mSv. K tomu dochází při opakovaném sledování genitourinárního traktu, střev a pánevní zóny v časném období těhotenství.

Pokud lékaři překročí maximální přípustné ukazatele expozice, doporučuje se přerušit gestační období.

Jeden obrázek nezpůsobí poškození dítěte a nezaručuje výskyt mnoha patologií, ale v situaci, která se objevila, nemusíte postup považovat za bezpečný a jedinečný..

Alternativy použité metody

Podle lékařských standardů je maximální přípustná dávka ionizujících vln pro plod 1 mSv.

Použití rentgenového záření v určitých případech určuje specifické množství mSv.

 • 0,01 mSv - střelba paží a nohou;
 • 0,3 m3v - fluorografie;
 • 10 m3v - počítačová tomografie;
 • 8 mSv - hodnocení stavu páteře.

Pokud odmítnete běžně používanou tomografii, bude výběr ultrazvuku přijatelný..

Taková operace je pro dítě neškodná a ve všech stádiích těhotenství poskytuje výsledky vyšetření štítné žlázy, lymfatických uzlin a pánevní dutiny.

Provádění a návštěva zobrazování magnetickou rezonancí lékařem je bezpečné při studiu měkkých tkání, mozku, otoků a nádorů, jednotlivých obratlů a kostí.

Negativní účinky MRI na embryo, nitroděložní vývoj a placentu nebyly detekovány.

Kromě uvedených metod provádění skenování používá analýzu i viziograf, aparát používaný v zubních činnostech. Nemá žádné kontraindikace pro použití nastávajícími matkami.

Skutečnost jmenování rentgenovým pozorováním je třeba brát klidně. V této situaci je důležité být schopen chránit nenarozené dítě.

Před radiografií je nutná konzultace s předním těhotenským gynekologem a úzkými odborníky.

X-ray během těhotenství

Nikomu není tajemstvím, že pro každou těhotnou ženu je v první řadě zdravější dítě. To je normální, protože pro každou mámu je dítě nejcennějším a nejoblíbenějším stvořením ve svém životě. Žijeme kvůli dětem, takže veškerá péče o ně padá na naše ramena. Není divu, že otázka rentgenového vyšetření během těhotenství je zajímavá téměř pro každou těhotnou ženu.

Jak bezpečné je rentgenové záření během těhotenství? Kolik může poškodit růst a vývoj plodu? Co dělat, pokud byla přítomnost těhotenství detekována až po rentgenovém vyšetření?
Náš příběh začíná velmi stručnou informací o rozdílech mezi dítětem v lůně a dospělým. Tato informace byla vydána radiobiologií, tj. Vědou, která studuje účinky záření na všechny živé bytosti. Odborníci v této oblasti potvrzují a potvrzují, že všechny typy radioaktivního záření jsou nejnebezpečnější pro ty organismy, jejichž buňky jsou v okamžiku jejich vystavení aktivnímu dělení. Aktivní dělení buněk je pozorováno u všech dětí, které jsou v děloze. Z toho všeho lze vyvodit pouze jeden závěr: rentgenové záření je pro plod mnohem nebezpečnější než pro dospělé.
Co dělat, pokud byla přítomnost těhotenství detekována až po rentgenovém vyšetření?
V tomto případě hraje velmi důležitou roli doba očekávaného menstruačního cyklu. Pokud byl rentgen proveden před očekávaným obdobím menstruace, může být nastávající matka klidná pro zdraví svého dítěte. Pokud bylo rentgenové vyšetření provedeno po očekávaném menstruačním období, těhotná žena by o tom měla přemýšlet a podstoupit speciální lékařské genetické vyšetření. Pouze s jeho pomocí bude možné stanovit odhadované riziko pro plod.
Kolik rentgenů může poškodit růst a vývoj plodu?
Nebudeme se před vámi skrývat, že rentgen v prvním trimestru těhotenství je nebezpečný. To se vysvětluje skutečností, že nejdůležitější systémy a orgány těla dítěte se vyvíjejí během prvních tří měsíců těhotenství. Výsledkem je, že rentgenové paprsky mohou vyvolat vývoj četných anomálií. Pokud žena hodně potřebuje rentgenové záření, je nejlepší to udělat již ve druhém trimestru těhotenství. V některých případech jsou rentgenové paprsky prováděny bez ohledu na gestační věk. Nejčastěji k tomu dochází, když je poskytována pohotovostní péče nebo v případě předčasného ukončení těhotenství.
Velmi často se těhotné ženy zajímají o otázku takového plánu - jak silně se negativní dopad rentgenových paprsků odráží ve studiu zlomené paže nebo nohy v matce?
Tento druh rentgenového vyšetření je v zásadě nejbezpečnější, protože se provádí s ochranou těla. Přesto ženy, které podstoupily tento druh rentgenového záření, je nejlepší podstoupit ultrazvukové vyšetření pouze plodu, ale také jeho orgánů. Můžete to udělat již ve dvanáctém týdnu těhotenství.
Je možné během laktace podstoupit rentgenové vyšetření?
Během kojení si může každá žena dovolit rentgenovat jakoukoli část jejího těla. V tomto případě je pro dítě zcela bezpečné, protože pro rentgenové paprsky není charakteristické, že by ovlivňoval složení mateřského mléka..
Nyní máte potřebné informace a můžete vyvodit vlastní závěry.

Je možné dělat rentgenové paprsky během těhotenství??

Během těhotenství byste se měli omezovat nejen na jídlo, fyzickou námahu a lékařské ošetření. Některé metody diagnostiky a lékařského vyšetření, zejména metody spojené se škodlivým zářením, jsou rovněž zakázány. Rentgen je jedním z nich - jedním z nejpopulárnějších a indikativních diagnostických nástrojů..

Mohou těhotné ženy rentgenovat?

Vzhledem k tomu, že rentgenové záření se v medicíně používá již dlouho, nestojí o bezpečnost tohoto postupu pro dospělé. Záření je pro ně zcela neškodné, ale je to tak, pokud jde o plod?

Během fotografování dochází k ionizaci vody obsažené v tkáních. V důsledku toho se uvolňují aktivní radikály, které mohou negativně ovlivnit proces buněčného dělení: způsobují mutace, chromozomální patologie, smrt jednotlivých buněk a jejich transformaci na atypické - rakovinné. Kolem těchto komplikací může dítě v nejhorším případě čelit.

Nelze s jistotou říci, že rentgen bude určitě ovlivňovat stav dítěte. Některým matkám se podaří udržet těhotenství a porodit zdravé dítě, proto neexistuje a nemůže být jednoznačná odpověď na otázku, zda těhotné ženy mohou mít rentgen..

Účinek či nepřítomnost těhotenství a stavu plodu závisí na mnoha faktorech: část těla vystavená záření, gestační věk, celkový stav ženy při porodu a další rysy.

Před předepisováním podobného diagnostického postupu lékař posoudí možná rizika onemocnění, která musí být potvrzena nebo vyvrácena, a rentgenový aparát. Na základě kladů a záporů se rozhoduje, zda nastávající matka potřebuje rentgen.

Vliv rentgenového záření na těhotenství v závislosti na termínu

- v raných fázích

Většina pochybností a obav vyvstává právě v raných stádiích - v prvním trimestru. To není náhoda, protože tento termín je charakterizován vytvořením všech hlavních vnitřních orgánů dítěte, a je nemožné zasáhnout do tohoto procesu, zejména - tak bezohledně.

Nejnebezpečnější rentgen je v prvních 2 měsících těhotenství: v tuto chvíli to může způsobit malformace. Embryo je velmi citlivé na ionizující záření a platí zde jednoduché pravidlo: čím dříve je plod vystaven rentgenovým paprskům, tím větší je riziko pro nastávající matku.

V prvních 8 týdnech těhotenství může rentgen způsobit potrat, vést k úmrtí embrya, závažným patologickým stavům vnitřních orgánů a nervového systému, takže postup lze provést pouze v případě podezření na stav, který ohrožuje život matky.

- v pozdních termínech

Od asi 9. týdne se negativní účinek rentgenových paprsků na plod postupně snižuje. Nemůžete však říci, že se postup stane zcela bezpečným, ale není tak kritický jako v prvních několika měsících.

Orgány a tkáně dítěte jsou již vytvořeny ve druhém trimestru, takže pravděpodobnost malformací téměř zmizí. Existuje však hrozba pro neuropsychický vývoj dítěte a určité riziko spouštění onkologických procesů v těle dítěte. To je obzvláště nebezpečné, protože mnoho z nich se nemusí objevit hned po narození a v prvních měsících života. Někdy se lékaři, a pak rodiče, dozvědí o nemocích náhodně během vyšetření, po několika letech života.

Jaké by mohly být důsledky?

Pokud žena z nějakého důvodu potřebuje rentgen, je informována o tom, jaká jsou rizika vyplývající ze samotné procedury a jaká mohou být, pokud se tak nestane. V každém případě žena rozhodne o potřebě vyšetření pouze společně s lékařem.

Jsou případy, kdy je rentgen prakticky bezpečný a nastávající matka by se neměla starat o stav dítěte. Toto je například snímek zubu nebo nosu: části těla jsou příliš daleko od břicha a radiační síla je zanedbatelná, takže nic neohrožuje plod.

Rentgen plic, končetin, hlavy a hrudníku je nebezpečnější: ačkoli neexistuje přímé vystavení plodu, obraz pokrývá velkou část těla a pro ženu je obtížné tento postup přežít. Zvyšuje se riziko nepříjemných následků.

Vyšetření břišní dutiny, páteře a pánve je považováno za nejnebezpečnější: samotný plod je vystaven záření, takže pravděpodobnost negativních účinků je velmi vysoká. Ale panika a opuštění rentgenového záření to nestojí: za účelem způsobit vážnému poškození dítěte je třeba záření 1 mSv, což je asi 50 obrázků na hrudi. Rentgen břišní dutiny a pánve (6 mSv) a páteře (8 mSv) má zásadní význam.

Mezi nejhorší důsledky lze uvést:

 • potrat;
 • fetální smrt;
 • anomálie ve vývoji vnitřních orgánů;
 • vytváření onkologických ložisek u plodu;
 • mentální retardace.

U relativně přijatelných typů rentgenových paprsků, zejména těch, které byly odebrány po 9. týdnu těhotenství, je pravděpodobnost malformací téměř nulová.

Co dělat, když je předepsán rentgen?

Pokud byla žena náhle předepsána rentgenem lékařem, který neví, že je „na svém místě“, měl by být o tom informován. Pokud žaludek ještě není vidět, mluvíme samozřejmě až o 4 měsících. Potom se lékař s největší pravděpodobností spoléhá na indikace rentgenového záření a pokud je to možné, vybere jinou diagnostickou metodu.

X-ray během těhotenství v raných stádiích se provádí pouze za podmínek ohrožujících život. Při identifikaci takové ženy musí vědět:

 • dávka do přístroje;
 • schopnost nahradit rentgenové studie buď alternativní metodou, nebo vybrat kliniku s nejmodernějším vybavením, které minimalizuje negativní dopad na plod;
 • schopnost odložit studie do nejméně 9. týdne těhotenství.

Výsledný směr v rukou těhotné ženy je dobrým důvodem pro kontaktování gynekologa. Musí potvrdit, že těhotenství probíhá bez komplikací a rentgenové vyšetření není kontraindikováno..

Je však důležité pochopit, že v případě nouzových indikací není nutné odmítnout vyšetření, aby nedošlo k vážnějším důsledkům. V takovém případě musíte buď pečlivě připravit rentgen, nebo požádat lékaře, aby předepsal bezpečnější diagnostickou metodu.

Pokud se stále nemůžete vyhnout rentgenovým paprskům, musíte nejprve naladit kladně. Pokud břicho ještě není vidět, informujte radiologa o své „poloze“ a požádejte o další ochranné vybavení ve formě olověných zábran, které omezí záření a chrání dítě před zářením..

Existuje bezpečná alternativa k rentgenovým paprskům během těhotenství?

Indikace pro rentgenové vyšetření během těhotenství jsou vždy přiměřené, proto není možné nechat průběh nemoci náhodně, pokud je podezření, nemožný. Můžete se ujistit, že nic neohrožuje zdraví maminky a dítěte různými způsoby, a rentgen není nezbytnou diagnostickou metodou, alespoň ve většině případů.

Bezpečnější postupy jsou:

 • MRI Magnetické pole, které je základem této metody, neovlivňuje DNA buněk a nezpůsobuje jejich mutaci. Medicína nezná jediný případ, kdy by MRI nepříznivě ovlivnila stav dítěte. Je pravda, že tento typ výzkumu není vždy tak informativní jako rentgen, ale pokud je to možné, je lepší jít na MRI.
 • Ultrazvuk Není tajemstvím, že žena musí projít několika ultrazvukovými procedurami po celou dobu těhotenství. Ultrazvuk je naprosto neškodný pro těhotnou ženu a plod a může někdy nahradit rentgen břišní dutiny, pánevních orgánů, kloubů, štítné žlázy, lymfatických uzlin, svalů a vazů..
 • Viziografická studie. Rentgenový stroj nové generace se nazývá visiograf. Jeho hlavní výhodou je, že vysoce citlivý senzor, který nahrazuje film, umožňuje nastavit ozáření na nižší výkon. Je pravda, že toto zařízení se používá pouze ve stomatologii..

Jiné alternativní diagnostické metody, jako je CT, fluorografie, fluoroskopie, skenování izotopů, jsou bohužel během těhotenství zakázány.

Nemělo by se ignorovat zdraví budoucí matky, protože během těhotenství nejde jen o její pohodu, ale také o příznivé podmínky pro vývoj dítěte. Pokud je potřeba diagnóza pomocí rentgenového vyšetření, neměli byste ji odmítnout a poslouchat rady přátel a příbuzných. V nouzových situacích byste se měli spíše spoléhat na kompetenci odborníka a jeho doporučení než na své obavy.

Je rentgenové záření v těhotenství škodlivé??

Tuto otázku položilo mnoho nastávajících matek. Americká vysoká škola radiologů klasifikuje radiografii jako metody, které jsou obecně bezpečné pro těhotenství. Účinek rentgenového záření na těhotenství je minimální, pokud jsou dodržována nezbytná bezpečnostní a bezpečnostní opatření. Proto můžeme s jistotou říci, že jediná studie nepoškodí nenarozené dítě, protože přijatá dávka záření bude minimální.

Pokud máte podezření na těhotenství, musíte vy a vaši lékaři zvážit, zda je rentgenové vyšetření skutečně nutné. Ve skutečnosti někdy může újma ze skutečnosti, že neprovedete rentgen, překročit možné poškození dítěte. Musíte zvážit oba tyto faktory..

Proto platí obecně uznávané pravidlo: rentgenové, mamografické a jiné radiační vyšetření během těhotenství by měly být prováděny pouze za přísných indikací, pokud riziko poškození při neprovedení studie překračuje škodlivý účinek na plod! S výhradou tohoto pravidla se nebudete ptát, co je v průběhu těhotenství rentgenové.

Co je to nebezpečný rentgen plic na začátku těhotenství?

Jeho účinek v časných stadiích těhotenství je zanedbatelný, protože absorbovaná dávka záření s ním je pouze 0,1-0,2 mSv. Nedojde k žádnému hmotnému poškození nenarozeného dítěte, nebude však přínosem. Účinek mamografie na těhotenství by také neměl být přeceňován. Pokud si však nejste jisti, že těhotenství neexistuje, je lepší zdržet se jakéhokoli výzkumu souvisejícího s ionizujícím zářením (radiografie, mamografie, fluorografie, CT)..

V prvních měsících těhotenství je plod nejcitlivější na cizí vlivy, ale dávka záření rentgenem plic je minimální a nepoškodí dítě. Účinek rentgenových paprsků na časné těhotenství byl nicméně jen málo zkoumán a v případě nejistoty je lepší tuto studii opustit..

Standardní otázka o těhotenství X-Ray

OTÁZKA. Doktore, udělal jsem rentgen (například z plic, hlavy, kostí atd.) A pak jsem zjistil, že jsem v té době měl rané těhotenství. Velmi se obáváte, jakou újmu může dítě způsobit? Existuje strach z ošklivosti? Musím mít potrat?

ODPOVĚDĚT. Když plod přichází do styku s ionizujícím zářením lékařského účelu, nestojí za to hovořit o přímém teratogenním účinku na plod (to je takový účinek, který nutně způsobuje vývojové poruchy), protože přijatá dávka je příliš malá. Můžeme mluvit pouze o zvýšené pravděpodobnosti nemocí u nenarozeného dítěte (což se nazývá stochastický efekt), ale tato pravděpodobnost se zvyšuje pouze o zlomek procenta. Takže se nemusíte bát vážně. Pečlivé prozkoumání problému ukazuje, že jiné typy záření, s nimiž se v životě neustále setkáváme, přinášejí podobné minimální poškození. Takže jsme ozářeni, když se opalováme na slunci, létáme v letadle, jsme vysoko v horách, chodíme po chodníku z radioaktivní (ano!) Žuly. Nakonec existuje normální přirozené radiační pozadí (bez něj by bylo lepší). V tomto smyslu není život vůbec nijak užitečným. Stručně řečeno, odpověď zní: nebojte se, nedojde k přímému poškození nenarozeného dítěte, ale nesmíte zapomenout na povinné promítání a poslouchat svého gynekologa..

Druhý lékařský názor na obrázek

Pamatujte, že v případě potřeby mohou získané rentgenové snímky znovu analyzovat správný odborník! Pomocí Národní teleradiologické sítě si můžete objednat překódování rentgenových, CT nebo MRI. Tým vysoce specializovaných radiologů pomůže objasnit vaši diagnózu a do 24 hodin poskytne podrobný popis předložených rentgenových snímků a dalších studií.

Otázky

Otázka: Rentgen během těhotenství?

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Dobrý den, 6. dubna jsem udělal rentgen křížové kosti a dolní části zad. 2 výstřely. Kolem tohoto dne by měla začít menstruace. Ukázalo se, že jsem těhotná. Ke spojení s manželem došlo 24. března, tzn. X-ray proshol 13. den po pohlavním styku. Menstruace byla od 14. do 20. března. Mám cyklus 21–23 dní. Chtěl bych pochopit, jak je nebezpečné pro dítě, na které čekám v této fázi vývoje plodu.?

Pravděpodobnost, že rentgenové vyšetření v této fázi těhotenství ovlivní vývoj dítěte, bohužel je. Avšak v tak brzkém datu by záření mohlo vést k potratu, protože v tomto období platí zásada „vše nebo nic“. Pokud je těhotenství zachováno a plod se vyvíjí, s největší pravděpodobností se narodí zdravě, ale rozhodně musíte podstoupit ultrazvukové vyšetření po 8 týdnech a biochemický screening, od 12 do 19 týdnů.

Díky za odpověď. Pokud dojde k potratu v případě rentgenového záření, kdy se to může stát? Od rentgenového záření uplynulo více než týden.

Obvykle se potrat vytvoří v prvních několika hodinách po masivním vystavení záření.

Jsem těhotná 35 týdnů. První dítě muselo vzít rentgen krku (kost zasekla). Udělali to třikrát, držel jsem to. Jednou bez zástěry mi pak dali šaty. Jak to může ovlivnit plod. díky za odpověď.

V tomto stadiu těhotenství již takové záření nebude moci způsobit, aby dítě mělo vrozené vady. V budoucnu je však možné porušit krevní systém, proto bude nutné dítě po narození hematologem dodatečně vyšetřit.

Dobrý den, opravdu potřebuji vaši pomoc! Je mi 26 let, hmotnost 58 kg. 12 dní před ovulací bylo provedeno profylaxe pomocí fluorografie plic (bez ochranné zástěry) - 10 μs. Během početí (1 týden) 7-8 dní po početí byl proveden rentgen do ambulance, do břišní dutiny (bez ochranná zástěra) -1,5 mzv = 0,15 rad, injekce analginu a lidokainu byla provedena za účelem vyloučení střevní obstrukce - nevěděla jsem o těhotenství. V současné době mám 12 týdnů. Zítra jdu na plánovaný ultrazvuk. Těhotenství je žádoucí. Je to nebezpečné? je to pro plod? Jaké testy musím projít? Četl jsem, že rentgen během těhotenství ovlivňuje vývoj le Ikemie a další typ rakoviny, mám o dítě opravdu starosti. Existuje však verze, která až do 14. dne po početí „zákon je vše nebo nic“? Opravdu se bojím. Děkuji předem za otázku.

Máte naprostou pravdu v raných fázích těhotenství, pravidlem je „všechno nebo nic“. Musíte však projít všemi screeningy, abyste určili stav plodu a vyloučili vývojové abnormality. Přejeme vám zdravé dítě.

po dobu 25 týdnů těhotenství jsem posunul ruku, byl jsem poslán na rentgen, abych se ujistil, že nedošlo ke zlomeninám, nasadil jsem zástěru. jak může toto záření ovlivnit dítě?

Žádný krátkodobý výcvik v oblasti paže nemůže ovlivnit vývoj plodu.

Ahoj, taková otázka trápí. vzali rentgen hrudníku 3letému dítěti, nasadili si ochrannou zástěru pouze vzadu a neustále padal, musel jsem zástěru držet sám. Byl jsem úplně bez zástěry. X-paprsky byly provedeny před týdnem, nyní mám zpoždění 3 dny, můžu být těhotná. Jsem velmi znepokojen současným dítětem (četl jsem to, píšou všude, že zástěra by měla být zakrytá na obou stranách) a možným budoucím dítětem. Předem díky za odpověď.!

V takovém případě, pokud byl snímek pořízen při obvyklé radiační expozici pro obecnou radiografii, nezpůsobí to poškození dítěte. Nejprve musíte zjistit, zda jste těhotná. V případě, že zpoždění přetrvává po dobu 5 až 6 dnů, je nutné zkontrolovat hladinu hCG v krvi (tato studie je přesnější než stanovení hCG v moči pomocí metody rychlého testu). Obvykle v případě, že nepříznivé faktory, včetně rentgenového záření, působí na embryo v tak brzy, je spuštěn princip „všeho nebo nic“, tj. embryo buď zemře nebo se vyvíjí bez patologie.

V šestém týdnu těhotenství jsem dostal rentgen hlavy. jaké jsou důsledky? jak to ovlivní zdraví dítěte?

Zkontrolujte, zda na břiše byla ochrana (olověná zástěra)?

Ahoj! Poslední menstruace byla 27sen. ovulace cca. 11. října a 13. října jsem provedl rentgen střev, ten druhý den po DOPORUČENÉ ovulaci. Zdržení dvou dnů, testy ukazují těhotenství. Jak se projeví účinek rentgenového záření. Řekni mi to! Toto je moje první těhotenství..

Neboj se. Zaregistrujte se včas, postupujte podle pokynů lékaře a užívejte si těhotenství.

dobré odpoledne! Prosím, pomozte mi to přijít. Období těhotenství je 9 týdnů, v této době moje první dcera dostala rentgen pera dvakrát - došlo k podezření na zlomeninu. Byl jsem v této místnosti, ve vzdálenosti asi 3 metry od přístroje za ochrannou zdí, vedle specialisty, který provedl rentgen (na mě ani na radiologovi nebyly žádné další ochranné prostředky). Teď jsem se zbláznil myšlenkou, že by to mohlo nějak ovlivnit vývoj dítěte v děloze. Vím, že zařízení bylo digitální. Prosím komentář. Moc prosím. Mnohokrát děkuji.

V případě, že jste byli za ochrannou zdí, neměl by být důvod k obavám, protože tato stěna zcela chrání před pronikáním rentgenového záření do místnosti, kde jste byli. Přečtěte si více o rentgenech v sérii článků kliknutím na odkaz: X-ray.

Ahoj! X-ray jsem udělal třetí týden těhotenství a poté rentgen na plicích, ale pod ní byla zástěra. Ta těhotná zjistila. Jak to ovlivní dítě?

Rentgenové záření může mít vliv na intenzivně se dělící buňky, ale vzhledem k tomu, že během standardního vyšetření byly použity ochranné metody a malá dávka rentgenového záření, není v tomto případě riziko považováno za vysoké. Musíte včas informovat gynekologa o tom, koho jste pozorovali ohledně těhotenství, a také včas podstoupit všechna doporučená vyšetření, která jsou vyžadována během těhotenství. Více informací o rentgenových studiích získáte v tematické části našeho webu: X-ray

Pomozte mi, udělal jsem rentgen rentgenem v 17. týdnu těhotenství, zástěra byla nošena od krku ke kolenům a ještě jednou pro břicho pro případ. Mohl bych ublížit dítěti? poděkovat.

Nebojte se, v tomto případě vás ani dítě nehrozí. Během rentgenování zubu se používá minimální dávka rentgenového záření a navíc vám byla během obrazu poskytnuta spolehlivá ochrana. Nebojte se, prosím, nehrozí žádné riziko. Více o rentgenech se můžete dozvědět v sekci rentgen

ahoj, moje žena měla rentgen tlustého střeva týden před "těmito dny", pak se po zpoždění ukázalo, že byla těhotná po dobu 4 až 5 týdnů. Stupeň záření (nebo jak to říct) byl 0,00610 mZV. Vyfotili jsme zařízení Philips. Řekněte mi, jak je to nebezpečné? Co bychom měli dělat dál?

Při provádění diagnostického rentgenového vyšetření se používají minimální dávky záření, ale vzhledem k tomu, že byl snímek pořízen v břiše, existuje minimální riziko. Doporučuji o tom informovat svého gynekologa a včas projít všechny těhotenské projekce. Více o provádění a přiřazování screeningových studií se můžete dozvědět v tematické části našeho webu: Screening. Další informace o účincích rentgenových paprsků získáte v příslušné části webu kliknutím na odkaz: X-ray

Dobré odpoledne! Ve 20. týdnu těhotenství byla umístěna pulpitida zubu. Během léčby byly pořízeny 4 zaměřené snímky na radiovisiografu (najednou). Zástěra měla na sobě. Prosím, řekněte mi, jak je to nebezpečné pro plod a zda existuje vysoké riziko komplikací u dítěte po porodu?

Nebojte se, v takových situacích se používá minimální dávka rentgenového záření, která nebude mít škodlivý účinek na vyvíjející se plod a způsobí komplikace po porodu, zejména s ohledem na to, že byla nasazena ochranná zástěra. Více o pulpitidě se můžete dozvědět v tematické části našeho webu: Pulpit

Ahoj! Moje poslední m byla 6. listopadu, 24. listopadu jsem měl rentgen křížové kosti

bederní zóna 1 boční a 2 přímí (celkem 2,6 mzv) různí lékaři říkají jinak. Radiolog řekl, že je to 50krát méně, než je dávka, kterou můžete dostat pro celé těhotenství! Jaký je váš názor? Těhotenství je žádoucí, někteří říkají bez děsivých, jiní přerušují!

V časných stadiích těhotenství, kdy je plod vystaven nepříznivým faktorům (včetně rentgenového záření), je spuštěn princip „všeho nebo nic“. To znamená, že plod buď zemře nebo se vyvíjí bez patologie. Projděte vyšetřením gynekologa a proveďte ultrazvuk. V případě, že vajíčko plodu není poškozeno, nebude důvod ukončit těhotenství. Více o významu ultrazvuku během těhotenství si můžete přečíst v našem článku: ultrazvuk během těhotenství.

ahoj, dostal jsem rentgen hlavy, rentgen žaludku, pak jsem provedl intravenózní urografii se zavedením radioaktivního izotopu jódu (nebo něčeho podobného), poté jsem zjistil, že jsem těhotná (3–4 týdny), prosím, řekněte mi, jak je to nebezpečné a co mám dělat?

V tomto případě je rentgenová expozice příliš vysoká a pravděpodobnost anomálií u plodu je velmi vysoká. Použití radioaktivního jodu dále zhoršuje prognózu, riziko anomálií a mutací se zvyšuje na 10-15%. Doporučuje se ukončit těhotenství, provést rehabilitační léčbu a těhotenství naplánovat po půl roce. Pokud si chcete udržet těhotenství, doporučujeme provést screening a poradit se s genetikem. Přečtěte si více o vlivu rentgenových paprsků na tělo kliknutím na odkaz: X-ray.

Dobrý den, ve 24 týdnech jsem padl a dostal jsem trojnásobnou zlomeninu kotníku. Když jsem byl přijat do nemocnice, dostal jsem rentgen nohou, tentýž den po přemístění a 5 dnů po přemístění při propuštění. Ve všech případech byly olověné zástěry použity k ochraně břicha, hrudníku a perineu. Rentgenový stroj byl digitální siemens. Řekněte mi, že bych se měl bát stavu plodu?
Předem děkuji za vaši odpověď.

V tomto případě je riziko minimální, protože radiační dávka je v tomto případě zanedbatelná. Přesto byste měli pečlivě sledovat u svého lékaře gynekologa, podstoupit včas všechna vyšetření a dodržovat lékařská doporučení. Více o rentgenech se dozvíte v tematické části webu: X-ray

Ahoj.
Těhotenství je pravděpodobně 3-4 týdny. Byl jsem na rentgen s dcerou, dali na mě zástěru, ale stál jsem bokem k zařízení, protože Vyfotili ze strany a museli zvednout ruce nahoru, řekni mi, jak to může ovlivnit těhotenství a jaké testy je možné provést.?

V této situaci dochází k radiaci v nejnižší možné dávce, která neovlivňuje průběh těhotenství. Přesto o tom informujte ošetřujícího gynekologa a neprodleně proveďte screening. Přečtěte si o tom více v sekci našich stránek kliknutím na odkaz: Screening

Ahoj! 27.11.2013 Prošel jsem fyzickou prohlídkou podniku a provedli rentgen plic, gestační věk byl 8 týdnů. Skutečnost, že není možné podstoupit rentgen, jsem nevěděla. Když jsem četl článek na internetu, byl jsem vyděšený (rentgen plic během těhotenství by neměl být nikdy prováděn, protože je zaručeno, že to povede k mutacím plodu a velmi negativním důsledkům. Tento postup je pro těhotné ženy zakázán.) Co dělat.

Tuto situaci bohužel nelze napravit, proto vám doporučuji informovat ošetřujícího gynekologa o RTG, včasně projít prvním a druhým screeningem a osobně se poradit s genetikem. Více informací o otázce, kterou vás zajímá, získáte v tematické sekci našeho webu: X-ray

kritické dny byly od 11/05/13. dne 11.11.13. 20. listopadu provedla fluorografii, protože šli do nemocnice a 29. listopadu v nemocnici provedli rentgen pravého kyčelního kloubu. 27. listopadu jsem použil test - ukázalo se, že je negativní, ale nezjistil jsem, zda je možné vzít rentgen (o nebezpečí vůbec nemyslím!), To jsem jen věděl. Včera 01.12.13 provedl druhý test, protože cítil změny v těle, druhý pruh byl stěží viditelný. Dnes dva jasné pruhy. Jsem v panice! Dítě je vítáno. Chci odejít. Doktor řekl, že zařízení je moderní, pokud jde o vystavení 0,131 něčemu, slabá dávka a doba je malá (toto je můj ošetřující lékař, nikoli gynekolog), a gynekolog začal mluvit o sametových potratech. Bojím se! Prosím poraďte. 12/05. Zaregistroval jsem se do genetiky, ale obávám se informací. poděkovat!

Bohužel v raných fázích těhotenství není expozice rentgenovým paprskům nebezpečná, protože dělící buňky jsou na ni velmi citlivé. Doporučuji, abyste po konzultaci s genetikem navštívili gynekologa, abyste určili další taktiku těhotenství. Pro více informací o tomto čísle si přečtěte tematickou řadu článků na našem webu kliknutím na odkaz: X-ray

Ahoj. Udělali pro dítě rentgen zubu, držel jsem ho ve svých rukou, nemohl jsem si nasadit zástěru. 23 týdnů těhotenství. Prosím, řekněte mi, může to nějak ovlivnit zdraví nenarozeného dítěte? poděkovat.

V této situaci je riziko jakýchkoli následků minimální, protože dávka záření je extrémně malá. Přesto o tom musíte informovat svého gynekologa. Pro více informací o tomto čísle si přečtěte tematickou řadu článků na našem webu kliknutím na odkaz: X-ray

Dobrý den, prosím, řekněte mi velmi strach. Dne 12/12/13 mi byl dán rentgen torakolumbální páteře, poté jsem po 5 dnech zjistil, že jsem těhotná (1–2 týdny), a o 4 dny později mi byla injikována antibiotika cefazolinem. opravdu chtějí dítě?

Bohužel v této situaci existuje riziko, protože v prvních týdnech těhotenství, kdy dochází k intenzivnímu dělení buněk, může být expozice rentgenovým paprskům nebezpečná. Doporučuji informovat ošetřujícího lékaře gynekologa a pokračovat v monitorování. Podrobnější informace o otázce, která vás zajímá, získáte v příslušné části našeho webu kliknutím na následující odkaz: X-ray

Dobrý den, došlo k podezření na zlomeninu chodidla, udělali jste rentgen bez ochranné zástěry? Jak by to mohlo být nebezpečné??

Radiační dávka je v tomto případě minimální, proto neexistuje žádné zvláštní riziko, pokud nejste těhotná. Podrobnější informace o otázce, která vás zajímá, získáte v příslušné části našeho webu kliknutím na následující odkaz: X-ray

Ahoj, mám 25 let, první těhotenství, po dobu 15 celých týdnů mě nekompetentní lékař poslal na mamografický a ultrazvuk prsu s podezřením na nádor, v důsledku toho pořídili šest snímků pomocí digitálního rentgenového zařízení starého typu (nerozuměl jsem mamografu, ale pravidelnému rentgenovému záběru, i když lékař umístil ji jako mamogram) břicho bylo chráněno zástěrou, říkali, že dávka byla malá, prostě jsem to nemohl pojmenovat. Trubka byla velká, průměr 25 centimetrů, nemyslím si, že by takové prsa mohlo být vystaveno pouze lokálně. Jaká rizika může být plod způsobena? Jaké fetální studie musí být provedeny a jak brzy zjistíte, zda bylo dítě ozářeno? V předstihu díky

V této situaci je třeba provést screening včas, ultrazvuk druhého trimestru a informovat ošetřujícího lékaře gynekologa o studiích. Podrobnější informace o tomto tématu naleznete v tématické části našeho webu kliknutím na následující odkaz: Mamografie

Jaký je však procentuální podíl rizika a v čem mohou být negativní důsledky pro plod vyjádřeny v takovém čase (nedostatečná váha nebo malformace?). Tento týden mám druhý screening, ukáže to změny tak brzy? Nechtěl jsem to udělat ještě protože již byly vyrobeny čtyři ultrazvuk, z nichž dva s intervalem týdne

V této situaci bohužel existuje průměrné riziko poškození nitroděložního plodu, protože bylo odebráno 6 rentgenových paprsků současně a účinek rentgenového záření na dělící buňky plodu je nežádoucí. Podrobnější informace o tomto problému naleznete v příslušné části našeho webu kliknutím na následující odkaz: X-ray

Ahoj. Je mi 24 let. Na začátku prosince neúspěšně padla a zlomila si nohu (oblast kotníku). Několikrát byly pořízeny rentgenové snímky (po přijetí do traumatologie, během operace a týden po operaci). Chirurgie (osteosyntéza) byla provedena pod lokální anestézií - dirigentskou anestézií (jak lékaři vysvětlili, tj. Častěji byly blokovány pouze receptory na jedné noze). Po operaci byla použita antibiotika, která nejsou na kartě uvedena, kromě toho vzala léky proti bolesti a léčivo Detralex. Šest týdnů po operaci na noze jsem se dozvěděl o těhotenství, termín je 8-9 týdnů. Gynekolog nastoluje otázku možnosti uchování těhotenství, zaslané ke konzultaci s genetikou. Genetik vysvětlil, že neexistuje žádná absolutní indikace k potratu, ale riziko vzniku vrozených malformací je vysoké. Vysvětlete prosím, jak přesně to, co se stalo, může dítě ovlivnit a je skutečně potřeba potrat. Těhotenství je vítané, dlouho očekávané. Body těhotenství 3 (první - narození bez patologií, druhý byl mimoděložní)

Bohužel užívání rentgenového záření, užívání antibiotik a léků proti bolesti může mít negativní vliv na vývoj plodu a může také způsobit rozvoj chromozomálních abnormalit plodu. Bohužel není možné předvídat vývoj některých poruch, proto v této situaci, za předpokladu zachování těhotenství, doporučuji, abyste i nadále pečlivě sledovali gynekologa v ordinaci lékaře a včas podstoupili všechny doporučené diagnostické testy (screening, ultrazvuk, laboratorní diagnostika)..


Další informace o otázce, která vás zajímá, získáte v příslušné části našeho webu kliknutím na následující odkaz: Screening. Další informace můžete získat také z následujících tematických částí našeho webu: ultrazvuk během těhotenství, kalendář těhotenství

Dobré odpoledne, mám podezření, že jsem těhotná. Pravděpodobně byl proveden rentgen zubu se zástěrou 8. až 9. den údajného těhotenství. Jak je to nebezpečné?

Rentgenová expozice je nežádoucí během těhotenství, protože negativně ovlivňuje vývoj embrya v období intenzivního buněčného dělení. Nicméně s ohledem na to, že byla použita ochranná zástěra a dávka záření pro rentgen zubu je minimální, riziko nežádoucích následků je minimalizováno. Další informace o otázce, která vás zajímá, získáte v příslušné části našeho webu kliknutím na následující odkaz: X-ray. Další informace můžete získat také v následující části našeho webu: Těhotenský kalendář

Ahoj! stalo se tak, že za poslední měsíc byl můj manžel doma jen jeden den pracuje v jiném městě. a v tento den jsme měli během dne několik pohlavních styků, ale ve stejný den se mi večer podařilo sundat štafle a kolem 22,00 jsme šli do nemocnice. tam jsem dostal rentgen 4-5 obrázků na hrudi bez ochranné zástěry. Dnes test ukazuje těhotenství, měl bych si dělat starosti? požadované těhotenství. Předem moc děkuji!

Bohužel v této situaci existuje riziko, proto doporučujeme, abyste o tom osobně informovali gynekologa a včas podstoupili nezbytné testy (ultrazvuk, screening), které určí další taktiku těhotenství. Podrobnější informace o tomto problému naleznete v příslušné části našeho webu kliknutím na následující odkaz: Pravděpodobnost otěhotnění a v řadě článků: rentgen. Další informace můžete získat také v následující části našeho webu: Těhotenský kalendář

Ahoj! Padl jsem a zlomil jsem kotník pravé nohy bez přemístění Těhotenství 32 týdnů Jak rentgenové paprsky ovlivňují plod a vývoj těhotenství? Měl jsem na sobě 3 kusy zástěry. Co je třeba udělat, aby neexistovaly žádné důsledky?

V této situaci je vzhledem k použití ochranných zástěrek a lokalizaci zlomeniny minimalizováno riziko nežádoucích následků, takže není důvod k obavám. V současné době nejsou nutná žádná zvláštní opatření. Doporučujeme, abyste gynekologa stále viděli plánovaným způsobem.

Ahoj! Po vyloučení zlomeniny jsem pořídil 4 snímky křížové kosti. Po 2 dnech začala menstruace. Je možné naplánovat těhotenství po skončení těchto období?

Těhotenství lze naplánovat, protože se ve fázi ovulace nedoporučuje rentgenové vyšetření, pokud plánujete těhotenství v aktuálním cyklu..

Studuji v lékařské oblasti po dobu 7-8 týdnů. Šli jsme do nemocnice na cvičení, ukázali nám rentgenovou místnost. Jedno ze zařízení bylo zapnuto, aby ukazovalo princip fungování, ale samozřejmě nikomu nerealizovalo rentgenové paprsky. Když zařízení při zapnutí kliklo, odešel jsem. Je tato situace nebezpečná? Bojím se o dítě.

V tomto případě se nebojte, pravděpodobnost škodlivého účinku na plod chybí.

Články O Neplodnosti