Hlavní Analýzy

Progesteron v těhotenství

Progesteron je jedním z hlavních hormonů těhotenství. Obzvláště v raných fázích. Pokud je tento hormon příliš malý, může vyvolat potrat. Přebytek progesteronu však také příliš neovlivňuje průběh těhotenství..

Progesteron musí být přítomen v ženském těle, aby mohl otěhotnět. Hormon je produkován ve vaječníku po zrání vajíčka. Od okamžiku oplodnění je progesteron produkován corpus luteum další tři a půl měsíce. Po hormonu je placenta již produkována.

Progesteron je jedním z hlavních hormonů těhotenství. Obzvláště v raných fázích. Pokud je tento hormon příliš malý, může vyvolat potrat. Přebytek progesteronu však také příliš neovlivňuje průběh těhotenství..

Progesteron musí být přítomen v ženském těle, aby mohl otěhotnět. Hormon je produkován ve vaječníku po zrání vajíčka. Od okamžiku oplodnění je progesteron produkován corpus luteum další tři a půl měsíce. Po hormonu je placenta již produkována.

Proč je progesteron tak důležitý? Bez tohoto hormonu nemůže děloha připojit vajíčko plodu. Jinak by děloha, stahující se, odmítla oplodněné vajíčko. Díky progesteronu se zastaví a začíná se zvětšovat. Hormon připravuje ženská prsa na sekreci mléka. Kromě toho se žena pod vlivem progesteronu připravuje na porod.

Je zajímavé, že progesteron není jen ženský hormon, ale také mužský, protože určité množství je produkováno nadledvinami. V ženském těle se však produkuje stále více progesteronu.

Hladina progesteronu podle týdne těhotenství

Během těhotenství se hladiny progesteronu neustále mění a postupně se zvyšují s rostoucí dobou trvání. Pro různá období byla stanovena zvláštní norma. Takže až do dvanácti týdnů by měla být hladina hormonu od 9 do 47 konvenčních jednotek na mililitr. Dále až do dvacátého osmého týdne se zvyšuje a norma je od 17 do 146 konvenčních jednotek na mililitr. Po 29. týdnu až do narození dítěte je hladina progesteronu 55 až 200 konvenčních jednotek na mililitr.

Pokud se však výsledky analýzy dostanou do rukou, nedělejte si závěry o hladině progesteronu. Měl by být dešifrován odborníkem. Normy se skutečně mohou lišit v každé jiné laboratoři a tělo každé jednotlivé ženy je individuální a jedinečné. Progesteron může být navíc indikován v různých jednotkách. Existuje například taková tabulka hladin progesteronu za týden:

Těhotenství, týdnyHladina progesteronu, nmol / l
1-212,0-18,2
3-419,8-26,7
5-618,6-21,7
7-820,4-23,6
9-1023,0-27,7
11-1229,0-34,6
13-1430,2-40,0
15-1639,0-55,7
17-1834,6-59,4
19-2038,3-59,1
21-2244,2-69,2
23-2459,4-77,7
25-2662,0-87,4
27-2879,0-107,2
29-3085,0-102,5
31-32101,6-126,7
33-34105,7-119,9
35-36101,2-136,2
37-38112,0-147,2
39-40132,7-172,0

Těhotenský test progesteronu

Hladina pohlavních hormonů, včetně koncentrace hormonu progesteronu v krvi těhotné ženy, je stanovena krevním testem. Lékaři radí ženám, které mají dítě, aby podstoupily progesteronový test v druhé polovině těhotenství - pak můžete diagnostikovat stav plodu a placenty. Kromě toho je možné naplánovat test progesteronu, pokud již je předpokládané datum porodu již pozadu a žena dosud porodila. Taková analýza pomůže zjistit, zda těhotenství odkládá pravdu, to znamená,

zda přijmout radikální opatření k porodu (se skutečnou reprodukcí placenta stárne a nemůže již plně uspokojit potřeby dítěte).

Krevní test progesteronu se podává na lačný žaludek za předpokladu, že poslední jídlo trvalo 8 až 10 hodin před porodem. Z tohoto důvodu je krev obvykle odebrána pro tuto analýzu ráno, ale je také možné ji darovat v jiné denní době za předpokladu, že žena nejedla tuk v ranním jídle a že od doby posledního jídla do doby odběru krve uplynulo nejméně 6 hodin..

Můžete pít před podáním krve progesteronu, pouze vodě. Nezapomeňte informovat sestru o délce těhotenství a užívání hormonálních léků (pokud vám to bylo předepsáno).

Výsledek testu progesteronu je obvykle připraven den po dodání.

Odchylky od norem a jejich příčiny

Pokud se podle výsledků analýzy zjistí, že progesteron je zvýšen, existují důvody. Bohužel, ne všechny z nich jsou příjemné: abnormality ve vývoji placenty, selhání ledvin atd..

Nedostatek progesteronu také naznačuje některé abnormality v ženském těle. Možná je to příznak nepřítomnosti ovulace, hormonální nerovnováhy, retardace intrauterinního růstu, krvácení z dělohy, chronických onemocnění genitální oblasti.

Léky obsahující hormon jsou také schopné změnit hladinu hormonu progesteronu ve směru zvyšování nebo snižování..

I během těhotenství lékaři doporučují regulovat hladinu progesteronu v těle pomocí moderních léků, ale pouze ošetřující lékař může předepsat léčbu.

A aby nedošlo k problémům s hladinou jakýchkoli hormonů, stačí vést zdravý životní styl a naplánovat těhotenství, připravit se na to předem.

Progesteron během těhotenství: normální hladiny hormonů a odchylky od nich

Hormone Brief

Pohlavní hormonální steroidní původ progesteronu je v těle jak u mužů, tak u žen, ale právě v ženském těle hraje nejdůležitější roli - nástup a udržení těhotenství. Mechanismy pro provádění této funkce jsou rozmanité a do značné míry závisí na hladině hormonu v krvi a na celkovém stavu těla..

V případě, že je zjištěna zvýšená nebo snížená hladina této látky, je možné určit zvláštní léčbu, jejíž úspěšné provedení ovlivní průběh těhotenství. A pro ty páry, které nemohou dítě otěhotnět po dlouhou dobu, je třeba nejprve progesteronový test.

U žen je hormon syntetizován v corpus luteum vaječníků, nadledvin a během těhotenství - ve fetoplacentálním komplexu.

Další informace o funkcích progesteronu

Hlavní funkce této sloučeniny zahrnují následující.

 1. Měsíční příprava dělohy pro implantaci vajíčka plodu a během oplodnění přechod endometria do sekreční fáze.
 2. Díky vysoké sekreci hlenu a tvorbě sliznice v děložním čípku je děloha chráněna před vstupem mikrobů nebo spermatozo, zatímco oplodněné vajíčko je v zkumavce.
 3. Když vajíčko dosáhne děložní dutiny, progesteron vytváří podmínky pro jeho implantaci a další vývoj..
 4. V této fázi je možné odmítnutí embryí, protože je cizí buňkám tkáně matky. Progesteron však snižuje imunitní odpověď a zabraňuje odmítnutí.
 5. Děloha je sval, který je schopen stahovat a zvyšovat tón, což může negativně ovlivnit těhotenství, zejména v raných stádiích. Progesteron snižuje účinek nervového a humorálního systému na dělohu, což je prevence nadměrné kontraktilní aktivity.
 6. Progesteron také ovlivňuje vývoj mléčných žláz, ale současně zabraňuje produkci mléka během těhotenství. Právě pokles této látky po porodu vede u žen k nástupu laktace.
 7. Před narozením progesteron začíná klesat, což je jeden z faktorů úspěšného vyřešení těhotenství..

Nejdůležitější proces implantace embrya do děložní stěny závisí v současnosti na koncentraci progesteronu v ženském těle. Změna jeho úrovně, zejména snížení, může způsobit opakované neúspěšné pokusy otěhotnět.

Další název progesteronu je těhotenský hormon. A nedostal to náhodou, ale kvůli své schopnosti podporovat tělo matky během těhotenství a stimulovat práci. Hormon má sklon k neustálému růstu během těhotenství a jeho výkyvy v kterékoli fázi těhotenství jsou nebezpečné jak pro nastávající matku, tak pro dítě. Míra progesteronu závisí nejen na gestačním věku, ale také na počtu plodů.

Test progesteronu

Progesteron během těhotenství lze určit darováním krve pro laboratorní test na prenatální klinice. V ranných stádiích je nutná zejména kontrola progesteronem. Při interpretaci výsledků se můžete spolehnout na následující ukazatele:

 • I trimestr - 14,9–108 nmol / l;
 • Trimestr II - 61,7–159 nmol / l;
 • III trimestr - až do 508 nmol / l.

Progesteron má obvykle tendenci se nepřetržitě zvyšovat a čím delší je těhotenství, tím vyšší je hladina hormonu. V případě, že dívka, která má v anamnéze menstruační nepravidelnosti, spontánní potraty nebo delší neschopnost otěhotnět, konzultuje s lékařem, lékař může navrhnout sledování této hladiny steroidů po dobu několika týdnů.

Pokud má těhotná dívka indikace pro stanovení hladiny progesteronu, můžete darovat krev bez ohledu na gestační věk. Při přípravě na analýzu je třeba vyloučit mastné a moučné potraviny ze stravy do 24 hodin, nebýt nervózní, dobře spát a na kliniku přijít brzy na lačný žaludek. Dovoleno pít čistou vodu.

Případné odchylky hladiny progesteronu během těhotenství od průměrných hodnot jsou důvodem pro radu porodnice-gynekologa

Nízký progesteron v testech: co to znamená

Nízký progesteron v prvních dnech těhotenství může vést k jeho ukončení, takže je velmi důležité tento okamžik nevynechat a včas se poradit s lékařem. Změna hladiny progesteronu ve směru poklesu vzhledem k normálním indikátorům v počátečních stádiích těhotenství je často doprovázena následujícími příznaky:

 • krvavý výboj;
 • bolesti v podbřišku, podobné menstruačním, ale méně intenzivním bolestem;
 • ultrazvukem detekovaná nízká voda nebo polyhydramnios.

Nízká koncentrace progesteronu v krvi může být způsobena řadou důvodů, mezi něž patří dodržování přísných diet budoucí matkou, neustálý stres a úzkost, nemoci genitálií, patologie štítné žlázy a dalších endokrinních orgánů a špatné návyky. Všechny tyto faktory by měly být vyloučeny ve fázi plánování těhotenství..

Zvýšený progesteron v těhotenství

Progesteron nad normální není vždy indikátorem jakéhokoli patologického procesu v těle. Pokud dívka nese dvojčata, trojčata, pak hladina hormonu překročí standardní hodnoty. Ale s jedním těhotenstvím může zvýšený progesteron znamenat:

 1. hormonálně závislé nadledvinové nádory;
 2. cystický drift;
 3. ovariální cysta;
 4. nádory vaječníků;
 5. cirhóza.

Pokud má žena vysoký progesteron, lékař předepíše komplexní vyšetření, aby se vyloučil vývoj jakékoli patologie v těle. Doporučuje se ultrazvuk jater, ledvin, biochemický krevní test, jakož i konzultace s onkologem a endokrinologem.

Vysoký progesteron je mnohem méně běžný než nízký. Tato odchylka se projevuje následujícími příznaky:

 • rychlý přírůstek na váze;
 • těžká toxikóza v časném těhotenství;
 • otok
 • zvýšení krevního tlaku;
 • bolesti hlavy, migrény;
 • časté změny nálady, agrese;
 • nadměrná slza, deprese, apatie;
 • kožní problémy jako mastná seborrhea, blackheads.

Žena může vnímat mnoho z těchto příznaků jako normální projev hormonálních změn během těhotenství, ale při normální hladině progesteronu by takové příznaky neměly být přítomny nebo mohou být slabě vyjádřeny.

Léčba

U normálního těhotenství a porodu by měla být hladina progesteronu v normálních mezích. Pokud lékař během vyšetření odhalí své odchylky v jednom nebo druhém směru, bude léčba předepsána těhotné ženě bez selhání.

Bez ohledu na to, zda se progesteron zvyšuje nebo snižuje v krvi, bude nutné dodržovat několik doporučení, která pomohou normalizovat hladinu hormonu.

Nejprve bude muset pacient změnit svůj životní styl a zkontrolovat svůj jídelníček. Stresovým situacím je třeba se vyhnout, každodenní rutina by měla být normalizována, spánek by měl být alespoň 8 hodin denně a je nutné usnout nejpozději do 23 hodin. Jídlo by mělo být vyvážené, mělo by obsahovat dostatečné množství bílkovin a tuků. V případě potřeby můžete kontaktovat odborníka na výživu, který vybere individuální stravu vhodnou pro konkrétní situaci.

Zadruhé, pokud je například obtížné vyhnout se stresu v životě, například pokud má pacient v rodině smutek, lze předepsat mírná sedativa na rostlině. Nebudou mít negativní dopad na plod, ale do určité míry mohou přispět k normalizaci hladin progesteronu..

Za třetí, člověk by neměl zapomenout na fyzickou aktivitu. Ano, během těhotenství existuje velké množství omezení a těhotná žena by měla vyloučit silová cvičení a kardio zátěž. Nebezpečné je však také neustále sedět doma a omezovat aktivitu. Doporučené procházky, plavání v bazénu, speciální skupinové sporty pro těhotné ženy.

Léčba stavů spojených se sníženou hladinou progesteronu během těhotenství by měla být pod přísným dohledem lékaře.

Léková terapie s nízkou hladinou progesteronu může být prováděna ambulantně i v nemocnici. Vše záleží na konkrétní situaci, ale častěji jsou lékaři zajištěni a dávají pacientovi ochranu, dokud se hladina hormonů normalizuje. V této situaci jsou předepisovány léky obsahující progesteron nebo jeho syntetické analogy.

Ke stimulaci produkce endogenního progesteronu lze předepsat přípravky obsahující vitamín B6, hořčík a zinek. Při nadměrné spastické aktivitě dělohy se používají antispasmodika..

Vysoká hladina hormonu během těhotenství obvykle nevyžaduje cílené lékařské ošetření, protože jeho zvýšení může být spojeno se specifickými chorobami. V této situaci lékaři shromáždí konzultace a rozhodnou, která terapie by měla být předepsána.

Klíčem k úspěšnému těhotenství a porodu je včasná identifikace porušení hladin progesteronu a kontaktování specialisty. Pokud lékař doporučí laboratorní test, neodmítněte jej, protože prevence je vždy lepší než léčba. Ale i když je zjištěno porušení jeho koncentrace, nestojí za to panikařit - existuje mnoho způsobů, jak normalizovat hladiny progesteronu bez poškození dítěte a nastávající matky. Pamatujte, že zdravý životní styl, vyvážená strava a nedostatek stresu hrají velkou roli při udržování hormonů na optimální úrovni..

Pomáhá progesteron k udržení těhotenství?

Výsledky randomizované studie: Progesteron u žen s krvácením v časném těhotenství, zveřejněné v hlavní lékařské publikaci The New England Journal of Medicine, potvrdily nedostatek užitečnosti progesteronových léků v časném těhotenství. Pomáhá také progesteron udržovat těhotenství nebo jsou léčebné protokoly zcela zastaralé?

Proč je progesteron tak aktivně předepisován?

Mnoho žen plánujících těhotenství pravděpodobně slyšelo o výhodách progesteronu v raných stádiích, což pomáhá vyhýbat se potratům. Je zajímavé, že v zemích SNS je hormonální terapie v takových případech již dlouho oblíbená, zatímco na Západě je předepisována pouze podle indikací.

Krvácení v prvních týdnech těhotenství může naznačovat přítomnost patologie, v některých případech tento jev vyvolává potrat. Má se za to, že progesteron v tomto případě má významný účinek..

Progesteron je hormon produkovaný ve vaječnících po ovulaci a pomáhá připravit se na budoucí těhotenství. Pokud k tomu došlo, produkuje se během prvních dvou měsíců, což přispívá k rozvoji plodu. Pokud k oplodnění nedošlo, pak ne více než dva týdny.

Ukazuje se, nízká hladina hormonu a vede k úmrtí plodu, spontánnímu potratu, nevyvíjejícímu se těhotenství. Ukázalo se, že pokud by bylo dost progesteronu, mohlo by se to úspěšně provést a porodit? Ale ne, vždy tomu tak není..

Ve skutečnosti se často stává opak: když z nějakého důvodu embryo zemře, tělo dostane signál, že není třeba produkovat progesteron, a jeho hladina klesá, pak dochází k potratu.

To znamená, že snížení koncentrace hormonu nevedlo k problému, ale problém vedl k jeho poklesu. Z toho můžeme učinit závěr: hormonální droga se bere na pozadí těhotenství se špinením nebo ne - šance na úspěšné ložisko se nemění.

To nedělá progesteronové přípravky nesmyslnými, není pochyb, v některých situacích se bez nich neobejdete, pokud jde o:

 • alespoň dvě spontánní potraty v řadě;
 • těhotenství pomocí IVF;
 • předčasný porod v minulosti.

Pokud má zdravá žena pravidelný cyklus, nevztahuje se na ni žádná z výše uvedených položek a těhotenství samo o sobě nastane do jednoho roku - pak neexistují žádné náznaky pro jmenování dalšího hormonálního léku.

Co studie ukázala?

Byla provedena randomizovaná studie ve Velké Británii, jejímž cílem bylo prozkoumat přínosy léku pro ženy, které v prvních týdnech tohoto období krvácely. Zúčastnilo se jí 4153 těhotných žen, které byly léčeny na 48 klinikách. Jedna polovina byla náhodně přiřazena progesteron, druhá placebo. Co výsledky ukázaly?

75% dívek ve skupině progesteronu porodilo děti po 34 týdnech těhotenství, zatímco ve skupině s placebem bylo toto procento 72%. Rozdíl není významný a činil pouze 3 procenta.

Výsledky však byly rovněž analyzovány s ohledem na předchozí historii potratů. Frekvence živě narozených těhotných žen, které užívají tento hormon a které dříve měly jeden nebo dva potraty, byla 76%, u žen, které užívaly placebo - 72%. Tam je už trochu větší rozdíl.

Do studie bylo zařazeno 285 žen se třemi nebo více potraty v historii. Z počtu účastníků užívajících tento lék mělo živé narození 72%, ve skupině s placebem - pouze 57%. Jak vidíte, zde je rozdíl výraznější.

Nakonec: je to tak, že budoucí matky potřebují progesteron?

Po získání výsledků je zřejmé, že hormonální terapie s hrozbou potratu má smysl pouze pro těhotné ženy s potraty v minulosti as indikací. V jiných situacích, pokud jde o zdravé dívky, které dříve neměly problémy s nosením, není třeba okamžitě chytit progesteron.

Progesteron během těhotenství: jak důležité je to pro budoucí matku

Je nepravděpodobné, že někdo nebude souhlasit s tím, že progesteron během těhotenství má zvláštní význam pro početí a porodu dítěte. Nakonec je progesteron hlavním hormonem, který aktivně připravuje tělo budoucí matky na těhotenství. Po početí dítěte ovlivňuje dostatečné množství tohoto hormonu úspěšný vývoj plodu, proto má své druhé jméno - hormon těhotenství.

Vliv progesteronu na časné těhotenství

Tento hormon se nachází jak v ženském těle, tak v muži, kde ho produkují nadledvinky. Avšak u ženy jsou vaječníky také zapojeny do produkce progesteronu. Pokud je na začátku menstruace hladina tohoto hormonu poměrně nízká, pak během ovulace stoupne asi 10krát.

Důvodem je skutečnost, že po ovulačním procesu vajíčko opouští ovariální membránu a vytváří se malé luteum corpus luteum, které začíná produkovat progesteron poctivě a připravuje ženské tělo na možnou početí. Když spermie splní ženské vajíčko, dojde k oplodnění a dojde k požadovanému těhotenství. Po této době začne tělové luteum během těhotenství produkovat více progesteronu, takže může splnit svůj hlavní účel - uchování a uložení dítěte. Vzhledem k tomu, že progesteron v ženském těle významně vzrůstá během těhotenství v časných stádiích, téměř všechny ženy končí období a nastávající matka začíná pomalu přibývat na váze.

Míra progesteronu v průběhu těhotenství

Množství tohoto důležitého hormonu těhotenství v těle budoucí matky, která čeká dítě, nám umožňuje vyhodnotit vývoj plodu i průběh celého těhotenství. Abychom to dokázali správně, je třeba vědět, že po celou dobu nošení dítěte hladina progesteronu v těle pravidelně stoupá, pokud samozřejmě neexistují žádné odchylky. Analýza progesteronu během těhotenství pomůže určit hladinu hormonu v ženském těle, jehož údaje by měl dešifrovat pouze odborník.

Aby lékaři snáze určili, zda hladiny progesteronu odpovídají určitému období, vyvinuli během těhotenství speciální tabulku progesteronu, která ukazuje hormonální standardy pro každý týden porodu dítěte..

Kolik progesteronu by mělo být v krvi budoucí matky v určitém období

Neměli byste však panikařit, pokud na výsledcích analýzy, které jste obdrželi, vidíte úplně jiná čísla. Tělo každé matky je koneckonců individuální a konečný výsledek analýzy může být ovlivněn řadou faktorů, například emočním stresem. V laboratoři může být i jiná měrná jednotka. Konečný závěr by proto měl učinit pouze lékař, který porovnává všechny známé faktory a teprve poté předepisuje léčbu.

Vzhledem k tomu, že hladina progesteronu je nejčastěji určována pouze v případě podezření na nemoc, odborníci doporučují tuto analýzu provést až ve druhé polovině funkčního období. Podle získaných výsledků bude skutečně možné snadno posoudit nejen stav plodu, ale také placentu, ve které je umístěn. Stanovení hladiny hormonu je také předepsáno během transplantace porodního období, čímž se stanoví, zda skutečně existuje transplantace nebo zda byl původně stanoven nesprávně. Je velmi důležité jej správně stanovit, protože při transplantaci placenta stárne a ztenčuje každý den, takže nemůže plně uspokojit všechny potřeby dítěte.

Pokud norma progesteronu během těhotenství odpovídá hladině vašeho hormonu, pak při absenci stížností můžeme bezpečně říci, že proces porodu dítěte pokračuje normálně.

Vliv progesteronu na tělo těhotné ženy

Snížené a zvýšené hladiny progesteronu a způsoby léčby

Nízká hladina tohoto hormonu ovlivňuje schopnost ženského těla otěhotnět, protože ještě není připravena a „nechápe“, že se děloha musí připravit na těhotenství. Pokud je hladina tohoto hormonu v těle po ovulaci stále nízká, naznačuje tento jev hormonální problémy v těle ženy. Chcete-li tuto situaci rychle vyřešit, musíte se uchýlit k pomoci odborníků.

Nízký progesteron během těhotenství je jasným ukazatelem:

 1. Potrat brzy;
 2. Mimoděložní těhotenství;
 3. Vývojové zpoždění plodu je již v rané fázi;
 4. Porušení struktury a funkcí placenty;
 5. Hypoxie plodu.

Rovněž výrazné snížení hladiny tohoto hormonu v těle je schopno užívat určité léky s podobným účinkem..

V případě nízké hladiny hormonů předepisuje lékař léky progesteron, pečlivě volí potřebné dávkování a přemýšlí po celou dobu léčby.

Léčivý přípravek "Progesteron", který je umělým analogem známého hormonu, se podává intramuskulárně a je docela snadno tolerovatelný. Také tento lék může být předepsán v léčbě neplodnosti, která je přímo spojena s nedostatkem těhotenského hormonu v těle. Absence menstruace (amenorrhea) nebo bolestivé menstruace (algomenorrhea) - tato onemocnění ženského těla lze úspěšně léčit progesteronem, ale ne samostatně, ale pod vedením ošetřujícího lékaře.

Hlavním příznakem nedostatku hormonů může být tzv. Potrat nebo zpomalený vývoj plodu v časném stadiu, kdy tělo stále není fyzicky připraveno ho nést. Potrat může být také spojen s hypertonicitou dělohy, když se žena během těhotenství stěžuje na bolest v dolním břiše, takže lékař může předepsat zvláštní péči pro nastávající matku. Zvýšený progesteron během těhotenství může být indikátorem jak mnohočetného těhotenství, tak různých nemocí, které se v tomto obtížném období vyskytují v těle ženy.

Plánování těhotenství

Chcete-li progesteron vzít v úvahu při plánování těhotenství, měli byste znát hlavní příznaky jeho nadbytku nebo nedostatku v těle:

 1. prudká změna tělesné hmotnosti;
 2. silná bolest v mléčných žlázách;
 3. deprese a podrážděnost;
 4. nepravidelná menstruace;
 5. časté změny nálady;
 6. trombóza;
 7. akné;
 8. nadýmání;
 9. ztráta vlasů;
 10. snížení teploty paží a nohou.

Pokud žena pozoruje většinu těchto příznaků doma, je nutné vyhledat pomoc odborníků, protože předčasné ošetření nebo jeho absence může vést k vážným onemocněním, včetně rozvoje onkologie..

Jak udržet normální progesteron

Všechna rozhodnutí o obnovení hormonální normy během těhotenství by měla být učiněna pouze ošetřujícím gynekologem, současně s endokrinologem. Nastávající matka však může také učinit nezbytná opatření, aby přirozeně udržovala hormonální normu. Musíte pít a vařit pouze na filtrované vodě, v mikrovlnné troubě musíte používat pouze skleněné nádobí, neměli byste nakupovat výrobky balené v polyethylenu, ale pokud jste to stále museli dělat, musíte produkt co nejdříve z obalu vyjmout..

Musíte přehodnotit svůj každodenní režim tak, aby noční spánek byl alespoň 8 hodin. Používání přípravků obsahujících velké množství vitamínů C a E, masáž krku a ramen, speciální dechová cvičení na čerstvém vzduchu, odmítnutí barvení vlasů chemickými přípravky - to vše pomůže přirozeně udržovat progesteronovou frekvenci.

Pokud je hladina progesteronu normální, pak plánování těhotenství a další porod dítěte proběhnou bez problémů. Pouze každá těhotná žena by si měla uvědomit, že po úspěšném početí již má odpovědnost nejen za své zdraví, ale také za zdraví svého budoucího dítěte, takže musíte dodržovat všechna lékařská doporučení a pečlivě sledovat svůj stav..

Těhotenství Progesteron

Progesteron se nazývá hormon těhotenství, i když je syntetizován v těle těhotných žen. Již v roce 1900 bylo zjištěno, že fetální vajíčko se v děloze nevyvíjí, pokud vaječník nemá luteum corpus (dočasná žláza produkující progesteron). V roce 1934 vědci určili vzorec hormonu a nazvali ho progestivním steroidním ketonem. Termín progesteron je tvořen z fragmentů těchto slov.

Těhotenství Funkce

Receptory tohoto hormonu se nacházejí v mnoha orgánech a tkáních: endometrium, myometrium, vaječníky, corpus luteum, mléčné žlázy. Nacházejí se také v plicích, pankreatu, průduškách, vaskulárním endotelu a kostní tkáni. Proto téměř všechny orgány reagují na změny koncentrace progesteronu v krvi.

Během těhotenství progesteron:

 • stimuluje růst mléčných žláz;
 • blokuje laktaci;
 • inhibuje imunitní reakci odmítnutí vajíčka plodu;
 • snižuje kontraktilitu dělohy a předchází předčasnému porodu;
 • poskytuje „uzamykací“ funkci děložního čípku, chrání plod před vnějšími vlivy.

Tvorba progesteronu

V počátečním období po početí je progesteron tvořen corpus luteum. Jedná se o dočasnou žlázu, která se tvoří ve vaječníku v místě, kde býval folikul s vajíčkem. Korpusové luteum se tvoří v každém menstruačním cyklu, bez ohledu na to, zda k oplodnění došlo nebo ne. Pokud se to však nestalo, redukuje se luteum v těle. Pokud došlo k početí, je vylučován hormon hCG, který podporuje dočasnou žlázu. Výsledkem je, že funguje po dlouhou dobu - dokud se nevytvoří placenta a nepřevezme odpovědnost za výrobu progesteronu..

Období, během kterého dochází ke změně hlavního zdroje těhotenského hormonu, se nazývá luteoplacentární změna. V této době se množství progesteronu v krvi snižuje. To je důvod, proč je největší počet spontánních potratů pozorován během luteálního placentárního posunu (od 6 do 9 týdnů).

Dále je progesteron během těhotenství produkován placentou. Většina z nich vstupuje do krevního oběhu matky, takže hladina hormonu výrazně stoupá. Malá část této látky zůstává ve fetálních tkáních - progesteron se používá jako substrát pro tvorbu steroidních hormonů v kůře nadledvin. Placentární biosyntéza dosahuje 250-300 mg za den..

Normy

Během těhotenství progesteron v krvi neustále roste. Již v 1. trimestru může jeho koncentrace dosáhnout 80 - 140 mmol / l, v budoucnu bude růst pouze. Počet metabolitů tohoto hormonu se také významně zvyšuje: neurosteroidy nazývané allopregnanolon a pregnenolon. Jsou to agonisté (stimulanty) kyseliny gama-aminomáselné, proto mají sedativní a proti úzkostný účinek.

Norma progesteronu během těhotenství týdně je uvedena v tabulce:

Těhotenství Progesteron
Gestační věk
(týdny)
Úroveň progesteronu
(g / ml)
Úroveň progesteronu
(nmol / l)
1212 - 18.238,15 - 57,8
5 - 618,6 - 21,759,1 - 69
7 - 820,3 - 23,564,8 - 75
9 - 1023 - 27,673,1 - 88,1
11 - 1229 - 34,592,1 - 110
13-1430,2 - 4096 - 127,2
15 - 1639 - 55,7124 - 177,1
17 - 1834,5 - 59,5111 - 189
19 - 2038,2 - 59,1121,7 - 187,8
21 - 2244,2 - 69,2140,6 - 220
23-2459,3 - 77,6188,9 - 247,1
25 - 2662 - 87,3197,2 - 277,8
27 - 2879 - 107,2251,2 - 340,9
29 - 3085 - 102,4270,2 - 326
31 - 32101,5 - 126,6323,1 - 402,8
33 - 34105,7 - 119,9336,3 - 381,4
35 - 36101,2 - 136,3Z21,7 - 433,1
37 - 38112 - 147,2356,1 - 468,1
39 - 40132,6 - 172421 - 546

Nedostatek progesteronu ve 2 a 3 trimestrech se prakticky nevyskytuje. Placenta se vyrovnává se svou funkcí a poskytuje tělu tuto látku v plném rozsahu. Současně v prvním trimestru hormonu často nestačí. Aby se předešlo perinatálním ztrátám, musí takové ženy dostávat léky.

Účinek CNS

Zvýšení produkce progesteronu způsobuje změnu chování ženy a jejího psychického stavu. To není podporováno samotným hormonem, ale jeho metabolity: alopregnanolonem a pregnenolonem. Nejčastěji vykazují sedativní vlastnosti a způsobují:

Stejné látky však mohou mít opačné účinky: agrese, podrážděnost, nespavost. Zvýšení tvorby alopregnanolonu je vysvětleno nejen změnami v chování těhotné ženy, ale také některými příznaky premenstruačního syndromu..

Co dělat v případě nedostatečnosti?

Pokud se ve vaječníku nevytvoří plně fungující corpus luteum, nestačí progesteron. To vede k nevyskytnutí těhotenství nebo spontánního potratu v období od 6 do 9 týdnů. Nedostatek progesteronu se nazývá nedostatečnost corpus luteum nebo luteální nedostatečnost. Může být kompenzována předepisováním hormonální terapie..

Nejčastěji užívané drogy:

 • mikronizovaný progesteron - používá se intravaginálně nebo sublingválně (řeší se pod jazykem), méně běžně se podává perorálně;
 • dydrogesteron - syntetický analog progesteronu, je zvláště účinný v případě narušení citlivosti receptorového aparátu endometria.

Tyto léky se vždy používají v případech, kdy došlo k těhotenství v důsledku používání technologií asistované reprodukce (IVF, lékařská indukce ovulace). Při hormonální stimulaci dozrávání oocytů ve vaječnících se může tvořit několik corpus luteum, ale jsou často podřadné a nejsou schopny plně zajistit potřebu progesteronu v těle těhotné ženy. Proto všichni dostávají léky pro preventivní účely. Lékařská podpora luteální fáze snižuje riziko spontánního potratu.

Přípravy

Problém s použitím progesteronu ve formě léčiv spočívá v jeho nízké biologické dostupnosti. Při perorálním podání a při sublingválním a vaginálním podání se špatně vstřebává do střeva. Existuje injekční roztok oleje, ale denní injekce, které jsou nutné po dlouhou dobu, zhoršují toleranci léčby.

Problém byl vyřešen v roce 1961. Během tohoto období se objevil syntetický analog progesteronu: dydrogesteron, který se stále hojně používá. Prodává se pod obchodním názvem Dufaston.

V roce 1980 byla objevena technologie mikronizace progesteronu. Dnes se tyto léky hojně používají na podporu druhé fáze cyklu (Utrozhestan, Prajisan). Dnes se mikronizovaný progesteron, uzavřený v liposférických nosičích, používá ve formě vaginálních tablet a gelů. Některé lékové formy se rozpustí pod jazykem. Orální podávání se používá méně často, ale studie ukázaly, že při tomto způsobu podávání je biologická dostupnost léčiv nižší (méně progesteronu vstupuje do krevního řečiště).

Progesteron je nejdůležitější hormon, bez kterého není možné otěhotnět nebo otěhotnět. Nedostatek této látky je druhou nejčastější příčinou potratu po genetických a chromozomálních mutacích embryí. Koncentrace hormonu se zvyšuje během těhotenství a dosahuje maxima ve 3 trimestrech. Pokud v prvním trimestru nestačí, může být deficit zaplněn léky obsahujícími přírodní hormon v mikronizované formě nebo jeho syntetické analogy.

Těhotenství Progesteron

Nastávající matka během těhotenství často předepisuje hormon progesteron, který jí způsobuje mnoho pocitů a otázek. Lze progesteron předepsat během těhotenství? Jaké je nejlepší časové období? Jaké formy léku by měly být použity?

Související obsah

Kde se progesteron vyrábí??

Progesteron je syntetizován ve druhé (luteální) fázi menstruačního cyklu v tak zvaném corpus luteum, které se vytváří ve vaječníku místo ovulovaného vajíčka..

Pokud vajíčko nebylo oplodněno, podstoupí korpus luteum opačně, začne menstruace. Pokud došlo k oplodnění, vytvoří se luteum corpus. Po těhotenství v týdnu 10–12 se produkce progesteronu také přijímá nově vytvořenou placentou (dětské místo)..

Jednou z hlavních funkcí progesteronu je příprava endometria (vnitřní vrstvy dělohy) na těhotenství a také zachování růstu a vývoje plodu. Jeho norma v luteální fázi je od 6,99 do 56,63 nmol / l.

Během těhotenství se hladina progesteronu postupně zvyšuje s rostoucí dobou trvání: v prvním trimestru - 8,9-468,4 nmol / l; v II - 71,5 - 303,1 nmol / l; v III - 88,7-771,5 nmol / L. Vzhledem k takové významné odchylce v ukazatelích v jednom trimestru se výsledky analýz konkrétní ženy v různých stádiích těhotenství považují za informativní.

Identifikujte nedostatek progesteronu před těhotenstvím

Klinicky se nedostatek progesteronu nemusí objevit. K diagnostice této patologie je nutné komplexní vyšetření, včetně:

- měření základní teploty; v případě nedostatečnosti bude trvání luteální fáze kratší než 10 dnů;
- Ultrazvuk genitálií pro vizualizaci corpus luteum a posouzení tloušťky endometria; Hlavní ultrazvukové známky nedostatku progesteronu jsou: absence charakteristické heterogenní vnitřní echostruktury v corpus luteum a ztenčení jeho stěn;
- dopplerografie a dopplerometrie (hodnocení průtoku krve), které odhalí vyčerpání vaskulárního vzoru kolem stěn patologicky pozměněného corpus luteum a snížení rychlosti průtoku krve ve srovnání s normálním;
- studium hormonálního profilu: FSH, LH, prolaktin, progesteron;
- endometriální biopsie (2–3 dny před menstruací, následované histologickým vyšetřením biopsie), které může prokázat výrazné zpoždění v endometriální sekreční reakci.

Se snížením funkce corpus luteum nemusí dojít k těhotenství. Tento stav se projevuje nedostatkem progesteronu, snížením sekrece endometria. Všechny tyto procesy jsou základem neplodnosti..

Pokud je nedostatek progesteronu syntetizovaného placentou, může těhotenství skončit. Koneckonců, je to tento hormon, který podporuje vývoj plodu.

Indikace pro jmenování progesteronu v těhotenství

Léčba nedostatku progesteronu je poměrně jednoduchá - použití progesteronu před početí a během těhotenství. Hormon, podávaný z vnějšku, zcela nahrazuje vlastní deficit a umožňuje vám otěhotnět a porodit dítě.

Kromě nedostatečnosti luteální fáze je progesteron předepisován těhotným ženám, které mají predispozici k potratu kvůli:

- endokrinní patologie;
- děložní myomy;
- isthmic-cervikální nedostatečnost (ICI) - platební neschopnost děložního čípku, ve kterém není možné držet fetální vajíčko v děloze;
- trombofilie - tendence k vývoji krevních sraženin (krevních sraženin) v důsledku mutací v genech odpovědných za aktivitu faktorů koagulace krve (Leiden V gen, PAI-1, fibrinogen, tkáňový aktivátor plasminogenu, protrombinbin, antitrombin III, protein S a C, receptory destiček, MTHFR, MTR, MTRR);
- Antifosfolipidový syndrom (APS).

Jakou formu drogy si vybrat?

Pro udržení těhotenství, pokud je uvedeno, se doporučuje, aby přírodní mikronizovaný progesteron (Utrozhestan) ve vaginální formě (100-600 mg) nebo syntetický (duphaston) - v tabletách.

Jakou formu drog bych měl raději? Na rozdíl od syntetického má přírodní progesteron několik výhod:

- naprosto bezpečné pro matku a plod;
- snižuje děložní tonus (blokuje receptory oxytocinu, snižuje počet a-adrenálních receptorů v děloze);
- zabraňuje spontánní předčasné porodu s nedostatečnou cervikální retencí (CI);
- reguluje rovnováhu vody a elektrolytů, což přispívá k eliminaci tekutin a sodíku (brát 200 mg přírodního progesteronu je podobné jako brát 25-50 mg spironolaktonu);
- provádí fyziologickou regulaci androgenů: s hyperandrogenismem snižuje aktivitu mužských pohlavních hormonů v těle ženy;
- má protizánětlivé, uklidňující, pozitivní neurotropní účinky (účast na tvorbě centrálního nervového systému plodu).

Kromě toho existuje rozdíl mezi syntetickým a přírodním progesteronem v termínech, do kterých je předepsán.

Jak dlouho se progesteron používá??

Progesteron by se měl používat při přípravě na početí a v případě potřeby i v trimestru I a II těhotenství.

Tabletový lék (Duphaston) se doporučuje užívat až do 20 týdnů těhotenství, vaginální (Utrozhestan) - až 26 týdnů. Nedávno byla prokázána bezpečnost používání utrozhestanu až do 36 týdnů těhotenství.

Vzhledem k tomu, že přechod z jedné formy užívání léku na jinou není vhodný, existuje-li důkaz, je optimální používat přírodní mikronizovaný progesteron (Utrozhestan) ve vaginální formě (100-600 mg) po dobu 36 týdnů. To vám umožní udržovat těhotenství a porodit zdravé dítě..

Před užitím jakéhokoli léku, včetně progesteronu, by se nastávající matka měla poradit s lékařem. Pouze odborník může určit potřebu léků, jakož i schéma jeho jmenování.

Progesteron - účinek hormonu na úspěšné početí

Hormony ovlivňují fungování všech orgánů ženského těla. Jejich význam je zvláště velký při plánování těhotenství. Progesteron - hlavní hormon zodpovědný za úspěch fertilizace a za další průběh těhotenství.

Funkční vlastnosti progesteronu

Možnost otěhotnění dítěte přímo závisí na koncentraci progesteronu a estrogenu v krevním oběhu ženy. Progesteron je syntetizován vaječníky a kůrou nadledvin.

Po oplodnění látka podporuje tvorbu dočasné žlázy - corpus luteum, které produkuje potřebné hormony. Na konci druhého trimestru začne placenta vykonávat tento úkol..

Hormon progesteron vytváří příznivé podmínky pro připojení blastocytů k děložní stěně.

Kromě toho plní následující funkce:

 1. Připravuje endometriální vrstvu pro implantaci oplodněného vajíčka. Hormon přispívá k zahušťování endometria, jeho buňky se začnou aktivně dělit. Pokud má tato děložní vrstva nepravidelnou strukturální organizaci, potom se k ní nemůže připojit vajíčko plodu. V důsledku toho těhotenství nenastane nebo předčasně ukončí.
 2. Snižuje kontraktilitu pohlavních orgánů. Stěny dělohy se skládají ze tří vrstev, z nichž jedna je protkána svalovými vlákny - myometrií. Při zvýšené kontrakci této vrstvy se vajíčko odmítá - nedochází k oplodnění.
 3. Změkčení děložních tkání k jejich napínání při růstu embrya.
 4. Připravuje mléčné žlázy pro včasnou syntézu mateřského mléka. Kojení závisí na koncentraci progesteronu a prolaktinu. S dostatkem z nich můžete krmit dítě přirozeným způsobem.
 5. Odpovědný za pravidelnost menstruačního toku.
 6. Podporuje zdravou tvorbu všech orgánů a systémů dítěte.
 7. Potlačuje imunitní reakci ženského těla, aby se zabránilo odmítnutí embryí.

Hormonální látka je také zapojena do dalších procesů: řídí hladinu glukózy, snižuje možnost tvorby cyst a přeměňuje tuky na energii.

Normální koncentrace hormonů

Norma progesteronu u žen není konstantní hodnotou, mění se v průběhu menstruačního cyklu. V počáteční fázi je jeho množství minimální: 0,3-2,25 nmol / l.

Hladina hormonů během ovulace postupně stoupá a dosahuje maximálních hodnot: 0,45 - 9,45 nmol / l.

Pokud žena neotěhotní, hormonální koncentrace klesne na minimum. Dočasná žláza, která se tvoří ve vaječníku, zmizí a další menstruace.

Progesteron během těhotenství prudce stoupá a může dosáhnout 771 nmol / l.

Hodnoty závisí na období těhotenství:

 • 1 trimester - 9-468 nmol / l;
 • 2 trimestr - 71,5 - 303 nmol / l;
 • 3 trimester - 89-771 nmol / l.

Jakékoli odchylky od normy vyžadují terapeutická opatření, protože vedou k vážným zdravotním problémům..

K čemu vede nedodržení?

Zvýšené hladiny progesteronu ukazují:

 • úspěšné oplodnění;
 • vzhled corpus luteum;
 • adrenální dysfunkce;
 • cirhóza jater;
 • obezita;
 • nádorové procesy.

Zvýšená koncentrace progesteronu u mužů naznačuje neplodnost, zhoršenou funkci varlat, sníženou sexuální touhu, metabolické poruchy.

Snížené množství hormonu znamená:

 • riziko potratu, nástup předčasného porodu;
 • potřeba potratu na pozadí hormonálních poruch;
 • ne nástup ovulace;
 • porucha menstruačního cyklu.

Je také možné, že se objeví silné vaginální krvácení, bolestivá bolest během menstruace, ženy rychle přibírají na váze, stěžují si na únavu, podrážděnost.

Snížená syntéza progesteronu během těhotenství může naznačovat zpomalení vývoje plodu, převahu, dysfunkci corpus luteum, placentu, zánětlivé procesy.

Příznaky hormonální nerovnováhy

Některé příznaky jasně ukazují na hormonální nerovnováhu:

 • problémová kůže;
 • růst vlasů;
 • pravidelná bolest v hlavě;
 • snížené libido;
 • přerušení menstruačních cyklů;
 • zvýšená suchost v pochvě;
 • ostré zvýšení tělesné hmotnosti;
 • změny nálady.

Podobné projevy jsou obvykle kombinovány s endokrinními poruchami..

Proč a jak detekovat hormonální hladiny

Pro stanovení koncentrace hormonu se krev odebírá z žíly pomocí enzymatického imunosorbentového testu - ELISA. Progesteronový test musí být proveden u všech žen plánujících početí a již těhotných..

Krevní test vám umožní identifikovat možné odchylky od normy a upravit je. Tak se můžete vyhnout mnoha problémům s porodem dítěte.

Lékaři navíc posílají ženu na analýzu, když je nutné zjistit příčinu neplodnosti v přítomnosti ovulace a zjistit příčinu poruchy v menstruačních cyklech..

Pokud chcete získat co nejpřesnější výsledky, měli byste darovat krev 22-23 dne cyklu, protože odběr vzorků krve se provádí po ovulaci.

Pokud je menstruace nepravidelná, lékař vypočítá nezávisle potřebný den pro analýzu. Jste povinni přijít na lačný žaludek, poslední jídlo by nemělo být dříve než 8 hodin před studií.

Syntéza přirozeného progesteronu

Chcete-li otěhotnět, musíte dosáhnout hormonální rovnováhy. K tomu je třeba vědět, jak přirozeným způsobem zvýšit progesteron. Koneckonců, s mírnou nerovnováhou je možné obejít se bez užívání drog.

Jedním z účinných způsobů, jak zvýšit produkci hormonů, je změnit stravu..

Některé živiny zvyšují hladiny progesteronu, zatímco jiné naopak progesteron. Pokud znáte informace o produktech, které zlepšují hormonální pozadí, můžete je upravit.

Pro zvýšení hormonální syntézy musíte jíst potraviny, které obsahují:

 • živočišná bílkovina - plnotučné mléko, smetana, tuk;
 • cholesterol - mastné ryby, telecí, žloutek, ořechy, různé druhy rostlinných olejů;
 • škrob - luštěniny, brambory, rýžové krupice, topinambur;
 • zinek a hořčík - pšeničné otruby, hořká čokoláda, dýňová semínka, mořské plody.

Nestačí však pouze použití popsaných produktů, je také nutné vyloučit z dietní stravy, která snižuje množství progesteronu. Mezi tyto živiny patří máta, horský popel, mrkev, hřebíček.

Jak zvýšit hladinu hormonů

 • Příjem pyridoxinu - vitaminu B6. Prvek podporuje množství progesteronu, normalizuje fungování jater..
 • Užívání tokoferolu - vitamínu E, které ovlivňuje nejlepší syntézu progesteronu.
 • Výjimkou ze stravy rostlin, které zvyšují produkci estrogenu, je jetel červený, chmel, andělika, lékořice.
 • Příprava odvarů a výluhů na bázi přízí, manžet, prutníku, pivoňky.
 • Normalizace tělesné hmotnosti. Nadváha snižuje syntézu progesteronu.
 • Vyhýbání se stresovým situacím. Nervový stres vede k nedostatku kortizolu. Aby se tento nedostatek vyrovnal, tělo reprodukuje hormon z progesteronu.
 • Vzdát se kouření. Nikotin inhibuje hormonální produkci a cigaretový kouř poškozuje hormony těhotenství.
 • Udržování zdravého životního stylu.
 • Omezení kontaktu s xenoestrogeny - látky vyskytující se v kosmetice, plastech, barvách, výfukových plynech, znečištěném vzduchu. Škodlivé sloučeniny se vyskytují také v kuřecím masu, které se pěstuje pomocí hormonů.

Můžete také zvýšit množství hormonu pomocí hormonálních léků. Jejich použití by však mělo být dohodnuto s lékařem.

Závěr

Progesteron je hlavní hormon zodpovědný za úspěšné oplodnění..

Jakákoli odchylka od normy vyžaduje hledání příčiny. Vzhledem k tomu, že snížená nebo zvýšená koncentrace indikuje patologické procesy probíhající v těle.

Pro kontrolu hladiny progesteronu při plánování těhotenství musíte provést krevní test v určitém období (po ovulaci) a sledovat příznaky, které se objevují zvnějšku..

Články O Neplodnosti