Hlavní Bolest

Očkování pro těhotné ženy: které mohou, které nemohou

Každá žena ví, že při plánování těhotenství je třeba pečlivě zvážit otázku očkování. Očkování je ochrana nejen pro budoucí matku, ale také pro její dítě před vážnými a často život ohrožujícími infekcemi. Bohužel však ne všechno v životě se děje podle plánu a ne každé těhotenství nastává „podle plánu“. O tom, které vakcíny mohou být podávány těhotným ženám a které jsou přísně zakázány během doby čekání na dítě, si přečtěte náš článek.

30. října 2015 · Text: Olesya Butuzova · Fotografie: GettyImages

Nejprve bych chtěl mluvit o třech základních pravidlech pro očkování těhotných žen:

 1. Očkování pod zákazem v prvním trimestru těhotenství - v tomto období má dítě pokládku vnitřních orgánů, proto může očkování vyvolat porušení těchto procesů a v důsledku toho i malformace.
 2. Očkování se provádí pouze tehdy, je-li pravděpodobnost infekce velmi vysoká a důsledky onemocnění jsou nebezpečnější než očekávané účinky vakcíny na tělo matky a jejího dítěte.
 3. Pokud je očkování nezbytné, měly by být použity pouze inaktivované vakcíny a přípravky obsahující živé nebo dokonce oslabené viry jsou přísně zakázány

Nyní pojďme přímo k vakcínám..

Chřipková střela

Jaké je nebezpečí chřipky během těhotenství:
Chřipka je zvláště nebezpečná v prvním trimestru těhotenství, kdy dítě pokládá vnitřní orgány. Virus chřipky může způsobit malformace plodu nebo způsobit potrat. V pozdějším těhotenství, chřipka zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu, může způsobit hladovění kyslíkem (nebo, vědecky, hypoxie), a dokonce i opožděný vývoj plodu.

Mohu být očkován:
Očkování proti chřipce během těhotenství je možné, protože potenciální riziko očkování je mnohem nižší než u infekce. V naší zemi se používají následující vakcíny: Monogrippol, Influvac a Vaksigripp. Očkování může být provedeno v kterékoli fázi těhotenství. Je pozoruhodné, že imunita je vytvářena nejen u matky, ale také u jejího dítěte, které ho chrání před chřipkou do šesti měsíců po narození.

Možné komplikace:
Stejně jako u jiných očkovacích látek existuje možnost nežádoucích účinků - alergie, zarudnutí a otok v místě vpichu. Zpravidla předávají samy sebe a nevyžadují pomoc lékaře.

Spalničky Spalničky

Jaké je nebezpečí spalniček během těhotenství:
Infekce může v nastávající matce způsobit radikální pneumonii a také negativně ovlivnit plod. Takže v raných stadiích těhotenství v důsledku infekce spalničkami se formují malformace plodu. Infekce v posledním trimestru nejčastěji vede k tomu, že dítě bude mít vrozenou infekci, což představuje vážné ohrožení života dítěte.

Mohu být očkován:
Očkování proti spalničkám bohužel během těhotenství není povoleno. Proto je při plánování těhotenství velmi důležité si pamatovat - pokud nastávající matka nebyla v dětství nemocná, je nutné včasné očkování. Po očkování, například pomocí Priorix, se musíte po dobu 3 měsíců zdržet početí.

Vakcína proti rubeole

Jaká je nebezpečí zardění v těhotenství:
Rubella je možná jedna z nejzávažnějších chorob těhotné ženy. Faktem je, že infekce v časných stadiích těhotenství způsobuje u dětí vážné patologie vnitřních orgánů - srdeční vady a poškození mozku, poruchy sluchu a zraku.
Riziko problému se snižuje a mizí téměř úplně ke konci těhotenství.

Mohu být očkován:
Očkování bohužel nelze provést, zatímco dítě čeká. Proto je několik měsíců před početí nutné provést krevní test na protilátky proti zarděnkám. Určuje, zda žena měla tuto infekci v dětství a zda má imunitu. Pokud studie ukáže, že neexistovala žádná zarděnka, je velmi důležité být očkována ve stadiu přípravy na těhotenství a po dobu 3 měsíců od početí.

Vakcína proti příušnicím

Jaké je nebezpečí příušnic během těhotenství:
Příušnice nebo příušnice jsou nebezpečné v prvním trimestru těhotenství, protože patogen proniká hematoencefalickou bariérou přímo k plodu - to může způsobit potrat. Pokud se nakazíte později, existuje riziko přenosu infekce na dítě během porodu.

Mohu být očkován:
Těhotenství je kontraindikací pro očkování proti příušnicím.

Vakcína proti záškrtu

Jaká je nebezpečí záškrtu během těhotenství:
Nebezpečí onemocnění je způsobeno toxinem, který záškrty vylučují. Způsobuje poškození nervového systému a představuje vážné ohrožení života. Bohužel v první polovině těhotenství má záškrtu velmi špatnou prognózu. Při infekci ve třetím trimestru lze zpravidla uchovat těhotenství, zatímco se dítě narodí s dočasnou imunitou vůči této nemoci.

Mohu být očkován:
Rutinní očkování se u těhotných žen nedoporučuje. Výjimkou je však úzký kontakt s infikovanými lidmi. V této situaci je potenciální poškození vakcínou mnohem menší než samotné onemocnění. Očkování může být provedeno pomocí ADS-M nebo AD-M-toxoidu.

Možné komplikace:
Mírná nemoc, malátnost, mírná horečka.

Musím být během těhotenství očkován?

Existuje řada očkování, která by bylo dobré udělat před plánovaným těhotenstvím. Jedná se například o vakcínu proti zarděnkám (nejméně 2 měsíce před) nebo proti hepatitidě B (ideálně 3 očkování 6 měsíců před). A existují i ​​takové, které lze a měly by se dělat během těhotenství.

Chápeme, že samotný koncept očkování může alarmovat a dokonce vyděsit těhotné ženy, ale zatím je očkování hlavním způsobem, jak zabránit šíření mnoha infekčních chorob. V ideálním případě by každá osoba měla být očkována proti většině kontrolovaných infekcí, ale bohužel jen zřídka dospělý vážně řeší tento problém..

Co potřebujete vědět o očkování během těhotenství

Imunizace matky chrání matku i plod před rizikem nakažení kontrolovanou infekcí (studie). Může také poskytovat pasivní ochranu (mateřské imunoglobuliny jsou přenášeny z mateřského mléka) na novorozence před těmito infekcemi..

Důležité: výhody imunizace během těhotenství by měly převyšovat rizika pro matku a plod.

Infekční rizika budou výrazně nižší, pokud je žena očkována proti tetanu, záškrtu, černému kašlu a chřipce. Tyto vakcíny jsou bezpečné pro těhotné ženy, mohou poskytnout novorozence pasivní ochranu a nejsou spojeny s potratem..

Ale pokud jste před těhotenstvím nechránili sebe a nenarozené dítě pomocí „živých“ vakcín proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a neštovicím kuřat, nemohou být během těhotenství dále používány: pro plod jsou nebezpečné.

Lékaři mohou předepsat vakcíny pro těhotné ženy podle epidemiologických indikací, pokud byla žena v kontaktu s nemocnou osobou nebo pokud bylo v místě bydliště těhotné ženy, stejně jako při cestách do epidemiologicky znevýhodněných oblastí, zaznamenáno ohnisko infekce..

Po porodu mohou ženy užívat jakékoli doporučené vakcíny. Kojení není kontraindikací..

Rám z filmu „Crybaby“.

Chřipka střílel během těhotenství

Chřipka během těhotenství je nebezpečná. Může to vést k spontánnímu potratu a různým malformacím plodu: srdeční vady, rozštěp měkkého patra, poruchy vývoje nervového systému (více na webových stránkách WHO). WHO věří, že očkování inaktivovanou („zabitou“) vakcínou rozhodně stojí za to (článek na webových stránkách WHO).

Chřipková střela nejen snižuje všechna tato rizika, ale také přenáší pasivní imunitu na plod. To je: těhotná žena nemůže během chřipky dostat chřipku, ale pokud nebude očkována a dostane virus, mohou být důsledky pro její zdraví a zdraví plodu velmi závažné..

Samostatně je třeba říci o vakcíně proti černému kašlu: tato vakcinace se doporučuje pro všechny těhotné ženy od 27 do 36 týdnů každé těhotenství. To bude chránit dítě před potenciálně život ohrožující infekcí v časném kojeneckém období..

8 povinných očkování, které musíte udělat před těhotenstvím

Mnoho nastávajících matek přemýšlí o tom, jak předcházet infekčním onemocněním, která jsou pro plod nebezpečná během těhotenství. Nejúčinnějším způsobem, jak se těmto problémům vyhnout, je očkování během přípravy na početí. Jaké očkování je žádoucí a jak dlouho bude trvat, než se vytvoří imunita?

Ekaterina Svirskaya
Porodník-gynekolog, Minsk

Není žádným tajemstvím, že těhotenství vždy potlačuje obranyschopnost těla a brání imunitní reakci na vyvíjející se plod, který přenáší genetický materiál otce („mimozemšťan“ do imunitního systému matky). To je důvod, proč je těhotná žena mnohem snazší chytit infekci a nemoc je obtížnější než neměhotná. Není také tajemstvím, že prakticky všechny viry jsou pro plod nebezpečné, jejichž velikost a vlastnosti jim umožňují proniknout placentární bariérou..

Očkování by nemělo být odloženo až do okamžiku těhotenství. Navzdory skutečnosti, že neexistují žádné důkazy o škodlivých účincích moderních vakcín na plod, těhotenství je kontraindikací k očkování, s výjimkou případů, kdy je riziko infekce mnohonásobně vyšší než riziko komplikací vakcíny..

K objasnění toho, jaké očkování je třeba při plánování těhotenství, musíte kontaktovat místního lékaře (rodinného lékaře) šest měsíců před těhotenstvím. Zjistěte, jaké dětské infekce jste utrpěli během svého dětství. Pokud jste byli nemocní zarděnkami, příušnicemi (příušnicemi) nebo ovčími neštovicemi, je otázka očkování proti těmto chorobám odstraněna, protože nemoc ponechává celoživotní imunitu. Při plánování těhotenství se také studuje dokumentace rutinního očkování. Moderní vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím nechávají imunitu až 20 let, proti záškrtu a tetanu - až 10 let.

Co dělat, pokud o očkování nic nevíte?

Pokud existují pochybnosti o předchozích infekcích nebo vakcinacích, lékař vyjasní situaci a navrhne screening na přítomnost protilátek proti nim v krvi. V tomto případě jsou v krvi stanoveny imunoglobuliny tříd G a M. Jedná se o speciální proteiny, které uchovávají informace o kontaktu s jakýmkoli konkrétním virem nebo bakterií. Imunoglobuliny M indikují akutní proces; detekce imunoglobulinů G ukazuje na přítomnost imunity vůči nemoci (po onemocnění nebo očkování). Pokud je jejich úroveň dostatečná, není třeba vakcinovat. Pokud takové protilátky neexistují, bude očkování v budoucnu chránit ženu před onemocněním..

Vakcína proti rubeole před těhotenstvím

Virus rubeoly je pro dítě nejnebezpečnější během vývoje plodu. Pokud se žena nakazí tímto infekčním onemocněním během těhotenství, zejména po dobu až 16 týdnů, mohou být následky smutné: existuje velmi vysoká pravděpodobnost vrozených malformací, virus zarděnky způsobuje ztrátu sluchu a hluchotu, četné oční léze, slepota, srdeční vady, mozkové malformace, mentální zaostalost.

Pokud dojde k infekci v 1. nebo 2. trimestru - jedná se o indikaci potratu. V tomto případě lékaři informují ženu o možných důsledcích a ponechávají jí právo rozhodnout, co dál. Pokud se onemocnění vyvine později, kdy je již dokončena tvorba všech orgánů a systémů, bude riziko pro dítě minimální, protože v tomto období již virus zarděnky nemůže způsobovat vážné malformace.

Kurz očkování proti zarděnkám se skládá pouze z jednoho výstřelu. Udělejte to subkutánně v oblasti ramen. Poskytuje ochranu před infekcí po dobu nejméně 20-25 let. Imunitu vůči zarděnce můžete zkontrolovat stanovením protilátek proti této infekci v krvi. Tato kontrola však není předpokladem pro očkování. Nyní bylo prokázáno, že vakcína proti zarděnkám podaná ženám, které již měly dětskou infekci, je bezpečná..

Tato vakcína je živě oslabená. To znamená, že virus způsobující onemocnění byl v laboratoři modifikován a oslaben, takže jako součást vakcíny může produkovat imunitu dostatečnou k ochraně proti nemoci, ale bez patogenních vlastností. Oslabený virus může žít a vyvíjet se v ženském těle nějakou dobu, aniž by způsoboval nemoc, ale má potenciál infikovat plod..

Pozornost! V žádném případě by vakcína proti zarděnkám neměla být podávána během těhotenství. Mezi očkováním a těhotenstvím by mělo uplynout minimálně 3 měsíce.!

Očkování proti spalničkám a příušnicím při plánování těhotenství

Spalničky jsou infekční onemocnění, které je u dospělých velmi závažné, často s různými komplikacemi, jako je pneumonie..

Když je těhotná žena infikována spalničkami v raných stádiích, často dochází k spontánnímu potratu. Mohou se vyskytnout malformace plodu - poškození nervového systému, snížená inteligence, demence.

Příušnice (příušnice) jsou akutní virové infekce, které ovlivňují příušní a submandibulární slinné žlázy. Toto onemocnění je nebezpečné pro jeho komplikace: virus může ovlivnit membránu nebo tkáň mozku a způsobit zánět - meningitidu a encefalitidu. Příčinná látka také ovlivňuje pankreatickou tkáň, klouby a u dospělých vaječníky a varlata, což může vést k neplodnosti. Pokud jste byli nakaženi příušnicemi v prvním trimestru těhotenství, je možné potrat.

Pokud není známo, zda žena dříve onemocněla spalničkami a příušnicemi, měli byste buď darovat krev na spalničky IgG a testy na protilátky proti příušnicím, nebo znovu štěpovat. Pokud protilátky nejsou detekovány v krvi, je očkována. Obvykle se používá živá oslabená vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkování se provádí jednou, subkutánně v oblasti ramene, může být kombinováno ve stejný den s jakýmkoli očkováním, ale jako samostatná injekce.

Pozornost! Vakcína patří k živým, proto je nutné se do 3 měsíců po očkování chránit před těhotenstvím.

Očkování proti planým neštovicím před těhotenstvím

Kuřecí neštovice (plané neštovice) je běžné dětské onemocnění, nejčastěji postihuje děti ve věku od 6 měsíců do 7–8 let. V tomto věku je nemoc snadná. U dospělých je plané neštovice vzácné, ale snášejí to velmi tvrdě a komplikace se často vyvíjejí. Virus planých neštovic také způsobuje další onemocnění - herpes zoster (herpes zoster), ke kterému dochází u 20% lidí, kteří měli ovčích neštovic, kdy se virus za určitých podmínek (v různých případech se sníženou imunitou) reaktivuje v různých intervalech..

Infekce planých neštovic během prvních čtyř měsíců těhotenství v malém procentu případů může vést k vrozenému syndromu planých neštovic: malformace končetin, mozek, poškození očí a pneumonie. Pokud žena onemocní méně než 2 týdny před porodem, existuje vysoká pravděpodobnost, že se u novorozence objeví plané neštovice..

Očkování proti neštovicím kuřat může být doporučeno pro ženy, které plánují těhotenství, ale dosud neměly neštovicemi. Chcete-li zjistit, zda budoucí matka má imunitu vůči této nemoci, můžete také darovat krev na imunoglobuliny.

Vakcína se podává subkutánně do oblasti ramene. Vzhledem k tomu, že se vakcína získává ze živého, ale oslabeného viru, u přibližně 1% očkovaných se mohou vyvinout příznaky nemoci, ale ve velmi mírné formě, s vyrážkou v množství pouze několika míst a zpravidla bez teploty.

Pozornost! Těhotenství je kontraindikací pro očkování proti neštovicím. Po vakcinaci se ženám doporučuje, aby zabránily těhotenství po dobu 1 měsíce.

Vakcína proti hepatitidě typu B před těhotenstvím

Přestože virová hepatitida (zánětlivé onemocnění jater způsobené viry) je relativně vzácná, těhotné ženy s ní onemocní 5krát častěji než negravidní. Virus hepatitidy B je přenášen z pacienta s krví a všemi biologickými tekutinami: spermie, slinami, moči, mlékem. To je jedna z pohlavně přenosných infekcí. Navíc u těhotných žen je virová hepatitida závažnější a představuje vážné nebezpečí pro ženu a plod.

Nevěděl jsem, že jsem těhotná...
Je třeba poznamenat, že náhodně nashromážděné zkušenosti s očkováním u žen, které v době očkování nevěděly, že jsou těhotné, neprokázaly jediný případ škodlivého účinku očkovacích látek na plod. Nastávající matky, které byly náhodně očkovány proti zarděnkám, spalničkám, příušnicím, planým neštovicím, proto nenabízejí ukončení těhotenství..

Naštěstí virus hepatitidy nezpůsobuje malformace plodu, ale je možná nitroděložní infekce. Pokud se hepatitida objeví v 1. a 2. trimestru těhotenství, je pravděpodobnost, že novorozené dítě onemocní, malá, pokud ve 3. trimestru - riziko infekce se zvyšuje a je 25-50%. V tomto případě se děti rodí předčasně a s malou hmotností. Během porodu jsou však infikovány převážně děti (asi 90–95% všech infikovaných dětí)..

Standardní vakcinační režim proti hepatitidě B zahrnuje trojnásobné podání léčiva: 0–1–6 měsíců, tj. V ideálním případě by mělo být očkování zahájeno do 6 měsíců, aby bylo možné provést všechna tři vakcinace před těhotenstvím. V praxi se však při přípravě na plánované těhotenství častěji používá jiný systém: vakcína se podává dvakrát měsíčně, což poskytuje imunitu až jeden rok, a třetí očkování se provádí po porodu, což tvoří imunitní obranu trvající déle než 15 let. Vakcína je podávána hluboko intramuskulárně do deltoidního svalu ramene. Vakcína proti hepatitidě B je zpravidla dobře tolerována, v místě vpichu může být mírná horečka, zarudnutí a bolestivost. Vakcína může být kombinována za jeden den s jakýmkoli očkováním, ale jako samostatná injekce.

Pozornost! Obsahuje pouze jeden z proteinů viru, takže po poslední injekci můžete okamžitě začít otěhotnět.

Vakcína proti dětské obrně pro plánování těhotenství

Poliomyelitida je virové onemocnění, které způsobuje velmi závažné neurologické poruchy. Riziko výskytu přirozeně se vyskytujícího „divokého“ viru dětské obrny v Rusku je zanedbatelné, ale v tisku se stále více objevují zprávy o ohniskách ve střední Asii. Kromě toho se revakcinace dětí provádí perorální živou vakcínou (kapkou do úst), po které se virus vakcíny rozmnoží ve střevech dítěte a uvolní se do životního prostředí. Pokud je těhotná žena infikována takovým vakcinačním virem, existuje potenciální riziko, že se virus dostane do formy fetálních malformací. Proto existuje pravidlo, že děti, jejichž matky jsou těhotné, nejsou očkovány živou vakcínou. Za účelem ochrany těhotné ženy před rizikem infekce virem „divoké“ i vakcíny proti dětské obrně se při přípravě na těhotenství v několika zemích doporučuje očkování inaktivovanou vakcínou. Vakcína se podává intramuskulárně do ramene, jedna taková vakcína je dostačující k tomu, aby imunitnímu systému připomínala existenci viru. Poliová složka může být také součástí komplexní vakcíny spolu s vakcínou proti záškrtu a tetanu. Vakcína proti dětské obrně může být kombinována ve stejný den s jakýmkoli očkováním, ale jako samostatná injekce.

Pozornost! Po očkování proti dětské obrně lze plánovat těhotenství po 3 měsících.

Vakcína proti záškrtu a tetanu

Záškrt je nebezpečné infekční onemocnění způsobené bakterií zvanou záškrtu bacillus. Infekce je přenášena vzduchovými kapičkami, během těhotenství může způsobit vážné komplikace, vyvolat předčasný porod nebo potrat.

Tetanus je akutní infekční onemocnění způsobené bakteriemi Clostridia. Nemoc se přenáší kontaktem a způsobuje poškození nervového systému s rozvojem záchvatů. Příčinná látka tvoří toxin tetanu - jeden z nejsilnějších bakteriálních jedů. Toxiny tetanu procházejí placentou a mohou ovlivnit plod, nejčastěji jeho nervový systém. Bohužel u novorozeneckého tetanu dosahuje úmrtnost 100%. Očkovaná matka předává své dětské protilátky proti infekci krví během těhotenství a mateřským mlékem po narození, čímž vytváří překážku pro infekci.

Pozornost! Očkování proti záškrtu a tetanu se provádí očkovací látkou, která se skládá z vyčištěných záškrtu a tetanových toxinů. Podle kalendáře se tato vakcína podává každých 10 let po vakcinaci ve věku 16 let, tj. Ve 26, 36, 46 letech atd. Při přípravě na těhotenství se doporučuje očkování, pouze pokud se přiblížilo další očkování nebo pokud bylo očkování vynecháno. Očkování se provádí nejpozději jeden měsíc před těhotenstvím.

Očkování před a během těhotenství

Jak víte, během těhotenství prochází ženské tělo obrovským množstvím změn souvisejících s hormonálními změnami a také se stává velmi zranitelným vůči všem druhům virů, což lze snadno vysvětlit nestabilitou imunitního systému. Snížení reaktivity nastávající matky přispívá k infekci nebezpečnými infekčními onemocněními, mohou vyvolat potraty v časných stádiích těhotenství nebo intrauterinní infekci plodu se vznikem hrubých defektů v orgánových strukturách během těhotenství. Vzhledem k vysokým zdravotním rizikům se těhotným ženám někdy doporučuje očkování, aby se zabránilo složitým onemocněním a jejich následkům. Je nutné otěhotnět? Jak jejich tělo reaguje na různé typy vakcín.?

Očkování proti rubeole během těhotenství

Rubeola patří mezi infekční choroby, pro nenarozené dítě je velmi nebezpečná. Pokud matka v průběhu těhotenství trpí touto nemocí, je vysoká pravděpodobnost, že se u jejího dítěte rozvinou vrozené vady, zejména srdeční vady, hluchota a mentální podřadnost. Proto lékaři doporučují, aby ženy plánující těhotenství 3 měsíce před domnělým početí byly imunizovány proti rubeole živou inaktivovanou vakcínou.

Ve většině případů lékaři nabízejí očkování žen kombinovanými očkovacími látkami, které pomáhají rozvíjet imunitu vůči několika chorobám, zejména proti zarděnkám, infekcím spalničkami a příušnicím. Nejčastěji je tato vakcína živým oslabeným suspenzí Priorixu. Imunita je zachována po celá desetiletí, takže si žena může být zcela jistá bezpečností svého dítěte.

Po očkování by měla být žena chráněna alespoň 3 měsíce. Pouze tímto způsobem mohou být vyvinuty protilátky proti zarděnkám v dostatečném množství, aby bylo chráněno tělo před pronikáním infekčních agens. Během těhotenství je preventivní vakcína proti zarděnkám přísně kontraindikována, protože vakcína obsahuje živé viry, snadno pronikají placentární bariérou a mohou tedy způsobit ontogenezi onemocnění u plodu..

Očkování proti dětské obrně

Pokud plánujete těhotenství v naší zemi, není nutné získat vakcínu proti dětské obrně. Odborníci tuto skutečnost vysvětlují velmi nízkým rizikem infekce těhotné ženy. Zahraniční odborníci, kteří již dlouho trvali na potřebě profylaktického pozastavení několik měsíců před plánovanou koncepcí, s tím nebudou souhlasit.

Kdy by se očkování nemělo vzdát? Doporučuje se imunizovat ženy, v jejichž rodině již jsou děti prvních let života. Faktem je, že po třech letech se kojencům podá živá orální vakcína, jejíž viry se mohou uvolňovat do životního prostředí, a proto jsou nebezpečné pro prostředí imunizovaného dítěte. Pokud jsou v rodině dítěte těhotné ženy, doporučuje se provádět rutinní očkování podáním inaktivovaného injekčního roztoku, který není schopen vyvolat patologické stavy u lidí se zhoršenou imunitní funkcí.

Očkování proti tetanu a záškrtu

Očkování proti záškrtu a tetanu se doporučuje každých 10 let. K tomu použijte vakcínu ADS-M nebo DTP, pokud potřebujete očkovat osobu také od černého kašle. Tato očkování jsou kontraindikována u těhotných žen, protože tyto vakcíny mohou způsobit potrat na začátku těhotenství a zmrazení plodu ve druhé polovině, po kterém je nutné způsobit umělý porod. Kromě toho mají difterická suspenze a tetanický toxoid výrazný teratogenní účinek, a proto působí jako viníci vad ontogeneze u nenarozeného dítěte..

Specialisté radí ženám naplánovat těhotenství pro ženy s přednastavenou vakcínou proti tetanu, stejně jako imunizované proti záškrtu. Proč se to stane? Je známo, že oba viry jsou extrémně nebezpečné pro normální lidský život, a tetanus obecně patří mezi nevyléčitelné patologie. Záškrt se snadno přenáší z infikovaných na zdravé, což přispívá k jeho rychlému šíření ve skupinách, kde jsou také možné těhotné ženy. Pro tuto kategorii pacientů je nemoc zvláště nebezpečná a často fatální.

Vakcína proti tetanu je předepsána podle vakcinačního plánu pro imunizaci populace. Děje se to nejpozději měsíc před pravděpodobným početím. Vstřikování roztoku by mělo být prováděno ve speciální místnosti, která zaručí jeho bezpečnost a minimalizuje rizika komplikací po transplantaci..

Vakcína proti chřipce a těhotenství

Chřipka je závažné virové onemocnění, které každoročně vyvolává ohniska sezónních epidemií v celé zemi. Z tohoto důvodu lékaři svým pacientům neustále připomínají důležitost očkování proti tomuto onemocnění, které jim umožňuje chránit se před nebezpečným virem. To umožňuje nejen eliminovat riziko infekce, ale také udržet její výkon, aniž by to přerušilo pracovní proces..

Vzhledem k tomu, že těhotenství je zvláštní období, kdy je tělo nastávající matky extrémně citlivé na virové agens, měli byste se o sebe v této kategorii populace starat a přemýšlet o imunizaci během plánovacího období dítěte. Můžete být očkováni na každé klinice. K tomu použijte vakcínu s názvem Grippol, která se doporučuje podat měsíc před údajným těhotenstvím.

Je možné injikovat vakcínu proti chřipce ženě, která je již těhotná? Pokud pacientka nemá obecné kontraindikace pro očkování, pak během těhotenství neexistují žádná omezení pro její očkování proti chřipce. Po očkování je nastávající matka nejen spolehlivě chráněna před chřipkovým virem, ale je také schopna z ní přenášet protilátky na své novorozené dítě, a tím ji chrání v kojeneckém věku. Těmto ženám je podána vakcína pro děti, známá jako „Flu Plus“.

Vakcína proti hepatitidě typu B

Mnoho žen ani netuší podezření na tak závažné onemocnění, jako je hepatitida B. A to není divné. Faktem je, že nebezpečí nákazy hepatitidou se objevuje u lidí, kteří potřebují chirurgické zákroky, časté injekce tekutin a krevní transfúzi, protože patogen je přenášen výhradně krví. Je známo, že ženy registrované na prenatální klinice pro těhotenství jsou neustále nuceny podstoupit testy, podstoupit vyšetření a podstoupit lékařské manipulace. To zvyšuje pravděpodobnost výskytu hepatitidy a matky a jejího nenarozeného dítěte.

Je zakázáno očkovat všechny dívky „v poloze“, protože jeho účinek na embryo nebyl zkoumán. Očkování je možné pouze ve výjimečných situacích, kdy je riziko nákazy velmi vysoké. Při plánování dítěte dávají přednost podání vakcíny třikrát šest měsíců před rozhodnutím o porodu. To poskytne slušnou imunitu a umožní jí vytvořit imunitu trvající 15–20 let..

Můžete být očkováni tři měsíce před těhotenstvím, ale pak budete muset přeočkovat jednou, asi o měsíc později. Ačkoli takové akce pomohou chránit se před pronikáním virů hepatitidy B, taková ochrana bude krátkodobá a bude trvat pouze 1-1,5 roku. Třetí injekce vytvoří dlouhou post-vakcinační imunitu, měla by být provedena po narození drobků, pokud se cítí dobře.

Očkování proti planým neštovicím během těhotenství

Kuřecí neštovice se běžně vyskytuje u předškolních dětí. Většina lidí ji nosí v raném dětství, ale vždy existují lidé, kterým virus obchází. Tito pacienti jsou vystaveni riziku nákazy během života, což je v dospělosti mnohem obtížnější. Kromě toho během těhotenství onemocnění vyvolává porušení formování orgánů plodu, vzhled půdy pro rozvoj mentální nebo fyzické retardace. Jediným způsobem, jak se před nemocí chránit, je očkování doporučené lékařem..

Dívkám, které uvažují o početí, se doporučuje používat vakcínu 3 měsíce před těhotenstvím. Během této doby jsou žádáni, aby se chránili pomocí různých antikoncepčních prostředků. Testované vakcíny Okavax a Varilrix se odebírají na imunizaci, po které jsou komplikace téměř nikdy diagnostikovány..

Co by měla budoucí maminka udělat, pokud nemá ochranu před planými neštovicemi, pokud byla z nějakého důvodu v kontaktu s pacientem? Je možné takového pacienta imunizovat? Podle legislativních aktů je v naší zemi těhotným ženám zakázáno provádět jakékoli očkování, pokud obsahují živé patogeny a plané neštovice patří do seznamu. Při kontaktu s pacientkou během těhotenství je potenciálně infikované dívce předepsána injekce imunoglobulinu obsahující hotové protilátky proti nemoci. To vám umožní zabránit rozvoji patologického procesu a zajistit zachování zdraví plodu.

Očkování budoucí matky proti vzteklině a její vliv na tělo

V naší zemi je vakcína proti vzteklině předepisována pouze těm, kteří jsou s touto infekcí přímo spojeni, tj. Zaměstnancům virologických laboratoří, lesníkům, farmářům apod. Každý však může onemocnět nevyléčitelnou nemocí, pokud je pokousal nakažené zvíře. Těhotné dívky proto neustále ohrožují své zdraví, protože to může být pokousáno například vzteklým toulavým psem. Co dělat v tomto případě?

Během těhotenství je podávání vakcínových přípravků proti vzteklině zakázáno. To se však týká výhradně preventivních opatření. Pokud byla poškozená osoba pokousána divokým zvířetem, je očkování prokázáno podle vitálních indikací, protože v každém případě je nemoc fatální. Očkování může být provedeno injekcí inaktivované suspenze, účinek na dítě zůstává neznámý. To je samozřejmě velké riziko, ale neexistují žádné jiné možnosti léčby. Kromě preventivního očkování je dívce ukázán imunoglobulin proti vzteklině.

Při plánování se vakcína podává podle plánu měsíc před těhotenstvím. Vyrábí se pro tyto kategorie dívek:

 • laboratorní pracovníci spojené s virem vztekliny;
 • každá osoba, která si přeje;
 • dámy plánující cestu do zemí se zvýšeným výskytem choroby.

Vakcína proti klíšťové encefalitidě

Očkování proti tomuto onemocnění je zahrnuto do preventivního plánu pro očkování žen před těhotenstvím pouze u endemických ložisek infekce, tj. V oblastech, kde žije mnoho klíšťat. Vakcína by měla být použita v průběhu 1,5 až 2 měsíců před početí. Pokud během imunizace došlo k těhotenství, další injekce by měla být odložena až do porodu.

Očkování je během těhotenství zakázáno. Co když to dívka dělala poprvé a teprve poté zjistila, že je těhotná? Jsou takové akce pro dítě nebezpečné? Studie teratogenity léku proti encefalitidě způsobené kousnutím klíštěte nebyly provedeny, resp. Neexistuje důkaz, že je zodpovědný za těhotenské komplikace. Zástupkyně žen, které se nacházejí v nejasné situaci, musí být trpělivá, pravidelně konzultovat s gynekologem a navštívit zkušeného imunologa, který může určit možné negativní účinky očkování na plod..

Rh vakcinace

Všechna preventivní opatření v managementu těhotných žen s negativním Rh faktorem jsou zaměřena na prevenci senzibilizace, to znamená, že jsou navržena tak, aby zabránila produkci protilátek v matčině těle proti fetálním erytrocytům, které vstupují do oběhového systému dívky. Tvorba ochranných komplexů může být potlačena zavedením anti-Rhesus imunoglobulinu nebo dostatečnou dávkou hotových protilátek problémovému pacientovi..

Vakcinace s rizikem konfliktu rhesus je specifický lidský imunoglobulin. Je přiřazena k negativním dívkám, které mají pod srdcem pozitivní dítě rhesus. Kromě toho se droga používá u žen s negativním faktorem v následujících případech:

 • přirozené potraty nebo umělé ukončení těhotenství;
 • pokud existuje nebezpečí ztráty dítěte v jakékoli fázi těhotenství;
 • mimoděložní těhotenství;
 • po amniocentéze, kdy existuje šance na smíchání mateřské a dětské krve.

Roztok se zpravidla podává intramuskulárně v dávkách předepsaných lékařem. Pokud očkování nebylo provedeno před narozením dítěte, pak se suspenze podává 72 hodin po narození. V případě imunizace těhotné pacientky je po porodu léčivo předepsáno v jedné dávce po třech dnech. Je zakázáno injikovat intravenózně. Před zákrokem by měla být tekutina zahřátá na 20 0 C. Nepotřebujete injekci pacienta, jehož manželé jsou také Rh-negativní.

Aby se předešlo konfliktu, je třeba podniknout následující kroky:

 • potenciálně nemocná dívka v těhotenství by měla být bez ohledu na otce jejího manžela testována na protilátky mezi 12 a 19 týdny těhotenství;
 • s titrem od jednoho do čtyř je nezbytné projít re-analýzou v 28. týdnu;
 • pokud jsou zjištěny abnormality ve vývoji plodu, je monitorování počtu protilátek stanoveno dříve než výše uvedené období;
 • hladiny imunoglobulinu by měly být stanoveny každých 6-8 týdnů;
 • pokud titr do 20 týdnů překročí přípustný poměr, provede se každých půl měsíce další studie a pozoruje se dynamika takového růstu;
 • přítomnost imunoglobulinu vyžaduje neustálé ultrazvukové sledování stavu dítěte (pokud je zjištěno hrubé porušení, doporučuje se k záchraně života dítěte dodávka nebo transfuze intrauterinní krve).

Po použití imunoglobulinu jsou po injekci možné nežádoucí účinky ve formě lokálních a obecných patologických projevů. Pacienti si nejčastěji stěžují na vývoj hyperémie, horečky, poruch trávení. Všechny tyto změny přirozeně procházejí rychle a na rozdíl od nebezpečných protilátek nevedou k nenapravitelným zdravotním postižením. Ve vzácných případech lékaři diagnostikují alergii na vakcínu a dokonce i anafylaktický šok po jejím podání.

Je důležité si uvědomit, že úspěchy moderní medicíny nám umožňují doufat v úspěšné řešení problému a prevenci komplikací spojených s Rh-konfliktním těhotenstvím. Naštěstí mají dnešní lékaři vše potřebné pro úspěšné zvládnutí konfliktních dětí. Hlavní věc, která je nezbytná, je včasná reakce ženy samotné a její důkladné vyšetření po konzultaci.

Příprava na narození dědice je důležitým krokem k šťastnému mateřství. Proto moderní ženy vynakládají veškeré úsilí, aby před výskytem dítěte zabránily nežádoucím projevům. Koneckonců, zabránit pravděpodobným problémům je vždy snazší než se vypořádat s jejich následky později. Zdraví nenarozeného dítěte do značné míry závisí na předčasném očkování, protože imunita může být přenesena na dítě nejen krví, ale také mateřským mlékem matky..

Očkování před a během těhotenství

Těhotenství pro ženu je radost i zkouška. V těle těhotné ženy dochází k restrukturalizaci funkcí orgánů a systémů. Velkou zátěží v této době je imunitní systém. Snížená obrana během těhotenství přispívá k riziku infekce ženy.

Stát se stará o zdraví matky a nenarozeného dítěte tím, že poskytuje bezplatné očkování. Jaká očkování by měla být podána před těhotenstvím a lze je podat při přepravě dítěte? - Časté otázky nastávajících matek, na které se pokusíme odpovědět níže.

Vakcína proti těhotenství a zarděnkám

Během těhotenství je pro ženu povinné očkování proti zarděnkám, protože pokud je infikován, virus infikuje plod. Rubeola je nebezpečná pro těhotnou ženu se zvýšenou pravděpodobností potratu nebo abnormálního vývoje plodu. Vrozená zarděnka je příčinou malformací u 20% narozených dětí. Mezi další patologie u narozených dětí se často objevují hluchota, slepota a mentální retardace.

Podle kalendáře se doporučuje očkování proti zarděnkám před těhotenstvím provést 3 měsíce před početí. Vakcína „Vakcína proti zarděnkám živě oslabená“ se provádí jednou. Imunita po očkování chrání ženu po dobu 20 let.

Imunizace rubeoly se často stále provádí kombinovanými vakcínami, které chrání před několika infekcemi najednou: zarděnkami, příušnicemi a spalničkami. Pro takové očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím se při plánování těhotenství používají kombinované živé atenuované vakcíny „Priorix“ a „Infanrix“..

Kolik měsíců můžete otěhotnět po očkování proti zarděnkám? - žena musí být chráněna nejméně 2 měsíce, nejlépe 3 měsíce. Proč nemůžete otěhotnět krátce po vakcíně proti zarděnkám? - protože virus kmene vakcíny proti zarděnkám může být přenášen na plod placentou.

Očkování proti rubeole během těhotenství je přísně kontraindikováno, protože vakcína obsahuje živý virus, který lze přenášet placentou na plod..

Rodiče se často zajímají - je možné očkovat dítě proti zarděnkám, pokud je matka těhotná? Ačkoli je vakcína proti zarděnkám živým oslabeným virem, po vakcinaci se nerozšíří. Vakcína se nakonec podává injekčně a ne ústy. Očkování dítěte proti zarděnkám není důvodem k obavám těhotné matky. Naopak, dítě bude chráněno před infekcí zarděnkami a nebude vás schopno infikovat.

Očkování proti dětské obrně a těhotenství

V některých evropských zemích je očkování proti dětské obrně povinné pro ženy při plánování těhotenství. V Rusku je to volitelné, protože riziko nákazy virem divoké obrny je zanedbatelné. Živá virová vakcína proti dětské obrně je nejnebezpečnější a těhotenství je rizikovým faktorem infekce. Očkování dětí proti dětské obrně je součástí ruského kalendáře povinných rutinních očkování.

Pro očkování dětí se používají živé vakcíny a inaktivované (oslabené). U dětí do 3 let se používá inaktivovaná vakcína Imovax Polio, která není pro ostatní nebezpečná. Pro očkování dětí po 3 letech se však živá vakcína "OPV" používá ve formě kapek do úst. Po očkování proti OPV se virus poliomyelitidy po určitou dobu uvolňuje do životního prostředí a je nebezpečný pro členy týmu a rodinu. Otázka nedobrovolně vyvstává - je možné být očkována proti dětské obrně pro dítě, pokud je matka těhotná?

Důležité! Pokud má rodina těhotnou matku, nemělo by být dítě očkováno živou vakcínou, ale inaktivovanou..

Vzhledem k tomu, že u těhotné ženy existuje riziko nakažení očkovacím kmenem viru s obrnou, dokonce i v její rodině, je nutné očkování nastávající matky. Při plánovaném těhotenství by mělo být očkování provedeno 2 měsíce před početí. Pro preventivní očkování se používá inaktivovaná vakcína Imovax Polio nebo Pentaxim..

Očkování těhotných žen proti tetanu a záškrtu vakcínou ADS-M

Při plánování těhotenství je nutná vakcína ADS-M, pokud nastal čas pro další očkování, které se provádí každých 10 let. Imunizace proti tetanu a záškrtu se provádí jednou vakcínou - ADS-M.

Při plánování těhotenství se vakcína proti tetanu podává s vakcínou ADS-M 1 měsíc před početí. Je nutné, aby těhotná žena zabránila tetanu u novorozenců. Narozené dítě nemá vlastní protilátky proti tetanu, ale pokud bude očkováno, obdrží je spolu s mateřským mlékem.

A pokud žena není očkována, může být vakcína proti tetanu podána se stávajícím těhotenstvím? Očkování ADS-M proti tetanu a záškrtu a DTP (plus černý kašel) je kontraindikováno u těhotných žen. Během těhotenství může očkování vakcínou ADS-M v počátečních stadiích způsobit potrat a později je možné „mrtvé“ těhotenství. V tomto případě se budete muset uchýlit k jejímu lékařskému přerušení.

Při plánování těhotenství se vakcína proti záškrtu podává měsíc před početí, pokud od poslední vakcinace uplynulo více než 10 let. K imunizaci se používá vakcína ADS-M proti tetanu a záškrtu. Při plánování těhotenství se na klinice provádí očkování vakcínou ADS-M zdarma.

Očkování proti chřipce

Těhotné ženy jsou zvláště ohroženy chřipkou. Pokud jste již plánovali těhotenství, musíte dostat chřipku 2–3 měsíce před ní, pokud jste již pro tuto sezónu dostali aktualizované vakcíny. Vakcíny proti chřipce se obvykle dodávají v září pro rutinní imunizaci. Pokud jste vynechali sezónní očkování, můžete být očkováni 1 měsíc před těhotenstvím vakcínou Grippol..

Mohu si během těhotenství pořídit chřipku? Podle doporučení WHO je vakcína proti chřipce dostupná ve všech zemích světa. V Ruské federaci je očkování proti chřipce těhotných žen povinné od roku 2014. Podle nového kalendáře preventivních plánovaných očkování by všechny těhotné ženy měly být očkovány proti chřipce, pokud nemají kontraindikace. Pro očkování proti chřipce se stávajícím těhotenstvím se používá vakcína Grippol Plus.

Vakcína proti hepatitidě typu B

Je známo, že hepatitida B je přenášena krví pomocí nástrojů a stříkaček. Během těhotenství žena dostane různé injekce, vyšetření a další nezbytné manipulace, takže potřebuje vakcínu proti hepatitidě B.

Při plánování těhotenství musí být šest měsíců před očkováním provedeno trojnásobné očkování proti hepatitidě B. V tomto případě imunita zůstane po dobu 15 let. Pokud podle takového plánu není možné očkovat, první očkování může být provedeno 3 měsíce před těhotenstvím a druhé - 2. V tomto případě dvojité očkování vytvoří imunitu po dobu 1 roku. Třetí očkování k posílení imunity bude muset být provedeno po porodu. Vakcína proti hepatitidě se snadno snáší a ve většině případů se projevuje pouze lokální reakcí v místě vpichu..

Pro očkování proti hepatitidě B se používá vysoce očkovaná vakcína Angerix B, vytvořená genetickým inženýrstvím. Přípravek Angerix B se používá k očkování novorozenců a ohrožených osob.

Je možné získat vakcínu proti hepatitidě během těhotenství? Účinek vakcíny na plod nebyl identifikován. Přestože je riziko expozice inaktivovaným očkovacím látkám na plodu zanedbatelné, hepatitida může být během těhotenství očkována pouze se zvláštními indikacemi..

Těhotenství a očkování proti planým neštovicím

Lze těhotné ženy očkovat proti planým neštovicím? Těhotenství je kontraindikací pro použití živých vakcín. Živý atenuovaný virus z vakcíny může proniknout do plodu placentou a způsobit patologii jeho vývoje. Podle nařízení č. 375 Ministerstva zdravotnictví Ruské federace je používání všech živých vakcín kontraindikováno pro očkování těhotných žen..

V případě neplánovaného těhotenství byste měli vědět, zda jste dostali další očkování proti ovčím neštovicím, a poté by měla být během následujících tří měsíců po něm použita antikoncepce. V případě kontaktu těhotné ženy s nemocnými planými neštovicemi se doporučuje zavedení imunoglobulinu, který je hotovou protilátkou proti viru planých neštovic..

Pro budoucí matku je nejlepší volbou, jak se chránit před planými neštovicemi, očkování během plánovacího období. Před těhotenstvím se vakcína proti neštovicím podává 4 měsíce před početí. K imunizaci se používají vakcíny Okavax nebo Varilrix..

Vakcína proti vzteklině

Vakcinace proti vzteklině se v Rusku provádí pouze podle epidemiologických indikací u lidí, kteří mají přímý nebo nepřímý vztah k viru při práci. Protože nikdo není v bezpečí před nehodami a stává se, že nemocný pes kousne těhotnou ženu, je otázka logická - je možné očkovat těhotné ženy proti vzteklině? Vakcína proti vzteklině je během těhotenství kontraindikována, ale s kousnutím na nemocná zvířata - neexistují žádné kontraindikace. Faktem je, že infekce virem vztekliny bez očkování definitivně končí smrtí. V tomto případě neexistuje žádná jiná volba - z těchto dvou zla je vybrána menší. Vakcína proti vzteklině se podává inaktivovanou vakcínou a její negativní účinek na plod nebyl zaznamenán. V těžkých případech se sousto používá jako další imunoglobulin proti vzteklině.

V Rusku dostávají ženy pracující v laboratořích týkajících se vztekliny profylaxi vztekliny při plánování těhotenství. Očkovací kurz v přípravě na těhotenství musí být ukončen 1 měsíc před ním. V případě dlouhého výletu do zemí, které jsou pro vzteklinu nepříznivé, musí být ženám při plánování těhotenství také před preventivním očkováním podána měsíc před odjezdem.

Podle očkovacího kalendáře pro očkování proti vzteklině se používá vakcína Kokav. Nezapomeňte, že preventivní očkování se podává každé 3 roky..

Očkování proti klíšťové encefalitidě během těhotenství

Imunizace klíšťové encefalitidy není při plánování těhotenství v kalendáři. Očkování proti klíšťové encefalitidě při plánování těhotenství se provádí pouze v endemických oblastech. Při plánování těhotenství musí být očkování dokončeno 1–1,5 měsíce před početí, v závislosti na plánu očkování. Je třeba mít na paměti, že pokud bylo vynecháno jedno pravidelné očkování, ke kterému došlo během těhotenství, pak po porodu stačí provést jedno přeočkování a neopakovat celý průběh. K imunizaci se používají přípravky Encepur nebo Encevir..

Mohou být těhotné ženy očkovány proti klíšťové encefalitidě? Podle pokynů pro očkování je během těhotenství kontraindikován, protože účinek vakcíny na plod nebyl dostatečně studován..

Co mám dělat, když je žena očkována proti klíšťatu a poté zjistí, že je těhotná? Studie o použití vakcíny proti klíšťové encefalitidě nebyly provedeny, takže neexistuje důkaz o negativním účinku vakcíny na plod. V každém případě je třeba se poradit s lékařem specializujícím se na infekční nemoci a během těhotenství vás musí sledovat gynekolog..

Očkování pro těhotné ženy s negativním Rh

Pokud má matka a otec dítěte Rh negativní, potom dítě nebude mít problémy s Rh konfliktem. V tomto případě bude mít dítě, stejně jako matka, Rh-negativní krev. Pokud má otec dítěte pozitivní krev na rhesus, potom může být dítě pozitivní a pak existuje riziko vzniku konfliktu s rhesus blood. Když je krev matky Rh negativní, u plodu nebo dítěte se může vyvinout hemolytické onemocnění. Při negativním rhesus během těhotenství je matka očkována imunoglobulinem. V současné době existuje několik takových drog:

 • "KamROU";
 • "Rezonativní";
 • "Immunoro Cedrion";
 • BayRho-D;
 • "HyperROU S / D";
 • Partobulin SDF.

Těhotná anti-Rhesus vakcína zabraňuje mateřským protilátkám proti Rh faktoru plodu. V těle matky imunoglobulin ničí pozitivní červené krvinky plodu, které v malém množství zasáhly matku placentou. To znamená, že krev matky nebude produkovat protilátky. Koneckonců, jsou to protilátky, které jsou nebezpečné pro vývoj dítěte a průběh těhotenství. V důsledku krevního konfliktu se u dítěte vyvine hemolytické onemocnění. Imunoglobulin anti-Rhesus se podává Rh-negativním ženám v následujících případech:

 • během porodu;
 • po potratu nebo potratu;
 • po operaci ukončit mimoděložní těhotenství;
 • po porodu.

První vakcína proti Rh konfliktu by měla být podána těhotným ženám ve věku 28 týdnů v dávce 300 mcg. Druhé očkování se provádí do 72 hodin po narození. Pokud je krev otce Rh negativní, imunoglobulin se nepoužívá. Po zavedení imunoglobulinu anti-Rhesus během těhotenství se pravděpodobnost tvorby mateřských protilátek snižuje ze 17% na 0,2%. A zavedení vakcíny do 72 hodin po narození snižuje pravděpodobnost protilátek z 0,2 na 0,06%.

Jaké jsou možné důsledky vakcinace imunoglobuliny během těhotenství? Po použití imunoglobulinu je nejčastěji zaznamenána reakce v místě vpichu ve formě hyperémie, jakož i horečka a dyspeptické poruchy. Ve velmi vzácných případech se alergická reakce vyvíjí až na alergický šok.

Příprava na těhotenství zahrnuje očkování proti mnoha infekcím, které jsou nebezpečné nejen pro matku, ale také pro nenarozené dítě. Naočkujete se, očkujete nenarozené dítě. Koneckonců, imunita matky se přenáší na dítě nejen krví, ale také mateřským mlékem po narození. Proto jsou děti s kojením mnohem zdravějšími dětmi na umělé výživě..

Články O Neplodnosti