Hlavní Analýzy

Hmotnost během těhotenství

Během těhotenství prudce stoupá emocionalita ženy. Zdá se, že na nejběžnější věci dokáže ostře reagovat. Zvláštní místo v tomto kaleidoskopu pocitů však zaujímá úzkost - pro dítě, pro jeho zdraví, pro nadcházející narození. A pravděpodobně neexistuje jediná žena, která by během tohoto období nemyslela na svou postavu.

Proč žena přibírá na váze během těhotenství

S nástupem těhotenství se začíná zvyšovat tělesná hmotnost. Důvodem je restrukturalizace hormonálního pozadí a růst plodu. Všechny změny jsou vlastní přírodě. Jejich cílem je chránit plod před nepříznivými faktory prostředí. V tomto ohledu tělo zvyšuje zásobování tukem. Tuková tkáň plní řadu funkcí. Je to druh tlumiče pro plod, rezervní zdroj živin a energie a také připravuje mléčné žlázy k laktaci. V prvním a druhém trimestru dochází ke zvýšení usazenin tukové tkáně a ve třetím trimestru.

Co způsobuje přírůstek hmotnosti během těhotenství? Lze ji distribuovat následovně:

 • hmotnost plodu - asi 3,5 kg;
 • placenta - asi 1 kg;
 • zvýšení objemu extracelulární tekutiny - asi 1,5 litru;
 • děloha - asi 1 kg;
 • mléčné žlázy - asi 0,5 kg;
 • zvýšení objemu krve - asi 1,5 litru;
 • akumulace tukové tkáně a bílkovinných rezerv - asi 2-3 kg;
 • plodová voda - asi 1 l.

Ukázalo se, že asi 13-15 kg. Neboj se však tohoto čísla. Ihned po narození se sníží asi o 10 kg, zbývající kilogramy pak postupně odcházejí pryč. Lékaři však nedoporučují, aby se jich okamžitě a úmyslně nezbavili, hubnutí nepřesáhne 1 kg za měsíc.

Těhotenství obezita

Je třeba si uvědomit, že během těhotenství může žena získat několik kilo navíc - to je zcela normální. Přesně stejnou verzí normy je absence usazenin na bocích a bocích během těhotenství, protože vše je individuální a závisí na vlastnostech ženského těla. Navíc, velký přírůstek na váze není vždy obezita, nyní existuje termín „s nadváhou“. Na rozdíl od tohoto termínu je obezita chronickým metabolickým onemocněním, které se může objevit v jakémkoli věku a u každé osoby, bez ohledu na pohlaví, věk a sociální status. U těhotných žen můžete častěji pozorovat nadměrnou tělesnou hmotnost, ale ne obezitu: ve většině případů navíc libra rychle zmizí několik měsíců po porodu..

To je důležité!

Obezita je schopna velmi negativně ovlivnit reprodukční funkci: lékaři tvrdí, že tato patologie vede k neplodnosti v 16% případů *.

Faktory ovlivňující počet získaných kilogramů

Přírůstek na váze může během těhotenství ovlivnit řada faktorů. Odborníci je musí vzít v úvahu, aby objektivně vyhodnotili nárůst.

 • Počáteční váha ženy. Štíhlé dívky mohou získat více liber než dámy s křivolakými.
 • Tendence ke korpulenci. Žena může před těhotenstvím pečlivě sledovat její hmotnost a zkusit ji ovládat. S tendencí k nadváze by však měla být připravena na skutečnost, že se bude stále objevovat pár kilo navíc. Důvodem je genetický faktor..
 • Výška. Někteří gynekologové věří, že čím vyšší je růst, tím více kilogramů dívka získá v období porodu dítěte.
 • Velké ovoce. Existuje mnoho důvodů: nadměrná výživa matky během těhotenství, obezita u mámy a / nebo otce, diabetes mellitus nebo metabolismus lipidů v mateřství, zejména tvorba placenty, nitroděložní hypoxie plodu atd. V každém případě bude žena rychle růst.. Je třeba pečlivě sledovat přírůstek hmotnosti. Lékař s podezřením na velké ovoce musí rozhodně určit skutečnou příčinu a v případě potřeby přijmout opatření.
 • Dropsy těhotných žen. To je pozdní toxikóza, při které se objevují otoky, ale v moči není žádný protein a krevní tlak je normální. Vyskytuje se v důsledku porušení metabolismu voda-sůl a mikrocirkulace krve. Vzhledem k velkému množství intersticiální tekutiny, která se nahromadila v důsledku narušení regulace neuroendokrin, se hmota ženy zvyšuje ještě více. Těhotná žena potřebuje lékařskou konzultaci. V mírných případech stačí provést korekci režimu výživy a pití. Pokud je otok závažný, může být indikováno vyšetření a léčba v nemocničním prostředí..
 • Zvýšená chuť k jídlu. Důvodem je progesteron, jehož hladina v krvi během těhotenství stoupá. A pokud se sami nevytáhnete, můžete získat nějaké další libry navíc.
 • Polyhydramnios. Nadměrná plodová voda (více než 1,5–2 L do konce těhotenství). Příčinou mohou být infekční nebo chronická onemocnění ženy (onemocnění ledvin nebo diabetes). To obvykle ovlivňuje zdraví a tělesnou hmotnost matky. Pokud existuje podezření na polyhydramnios, je nutný screening..
 • Stáří. Čím je žena starší, tím vyšší je riziko získání dalších liber.

Těhotenské váhy tabulky

Dříve se předpokládalo, že míra přírůstku hmotnosti během těhotenství není vyšší než 9–11 kg. V tomto případě nebyly zohledněny individuální vlastnosti těla. V roce 2009 vyvinuli američtí lékaři na základě údajů WHO novou tabulku, v níž byla jako základ brána hmotnost ženy před těhotenstvím.

Po mírném přizpůsobení údajů z tabulky můžeme říci, že všechny ženy lze rozdělit do tří skupin:

 • 1. skupina (do 19,8) - tenká;
 • 2. skupina (19,8–26) - průměrné postavy;
 • 3. skupina (od 26) - obézní.

Ženy, které znají index tělesné hmotnosti, mohou zkontrolovat hodnoty získané vážením a nezávisle vyhodnotit přírůstek hmotnosti po týdnech. Ale stojí za zvážení, že všechno je individuální a tabulka obsahuje přibližné hodnoty.

Níže je uvedena tabulka změn hmotnosti pro měsíce těhotenství u žen s normální tělesnou hmotností.

Nebezpečí pomalého přibírání na váze a podváhy

Pomalý přírůstek na váze může nastat s toxikózou, nezdravou stravou, nadváhou před těhotenstvím nebo v důsledku miniaturní postavy. To může vést k předčasnému porodu a vzhledu dítěte s nedostatečnou tělesnou hmotností, což často vede k potřebě dlouhodobého kojení dítěte v nemocnici.

To je důležité!

Poměr tělesné hmotnosti a výšky je základní při hodnocení zdravotního stavu těhotných žen. Současně jsou v klinické praxi často pozorovány nutriční nedostatky v jedné nebo druhé formě s nerovnováhou v rovnováze mastných kyselin **.

Je to způsobeno nedostatkem výživy v adolescenci: pokud je dívka doslova podvyživená, bude s věkem vést k narušení reprodukčního systému. Kromě toho může nedostatek tělesné hmotnosti vyvolat neplodnost **.

Jaké je nebezpečí rychlého přibírání na váze

Zvýšená chuť k jídlu a pocit hladu, který může nastávající matka navštívit večer před spaním nebo jindy, často vede k rychlému a velkému nárůstu tělesné hmotnosti. Nadváha může vyvolat patologické stavy plodu i zdraví matky. Jsou možné následující negativní důsledky:

 • předčasný porod;
 • retardace růstu plodu;
 • příliš velké ovoce;
 • gestační diabetes (typ diabetu u těhotných žen v důsledku hormonální nerovnováhy);
 • zvýšený krevní tlak a preeklampsie (komplikovaný stupeň toxikózy u matky v pozdním těhotenství);
 • předčasné stárnutí placenty;
 • metabolické poruchy, tvorba střevní mikroflóry plodu.

Tlusté ženy si stěžují na další problémy:

 • únava,
 • bolesti hlavy,
 • srdeční selhání,
 • ospalost,
 • bolest kloubů ***.

Navíc ženy s nadváhou často musejí mít císařský řez kvůli problémům s porodem a hrozbě patologií během přirozeného porodu. Je však třeba pochopit, že nadměrná tělesná hmotnost není tak nebezpečná jako její nedostatek. To samozřejmě neznamená, že stojí za to porušovat stravu. Je však lepší během těhotenství získat pár kilogramů, než se nechat vyčerpávat. Je vhodné sledovat přírůstek hmotnosti o týdny pomocí přiložených tabulek. Takže můžete sledovat svou vlastní normu a nepřekračovat ji, abyste se vyhnuli možným komplikacím.

** T. G. Denisova, E. N. Gruzinova, L. I. Gerasimova, E. N. Vasilyeva, L. P. Romanova Vliv nedostatku tělesné hmotnosti na těhotenství a porod

Vliv tělesné hmotnosti na početí a těhotenství

Lebedeva Marina Yuryevna

Není nadarmo, že příroda byla uspořádána tak, že sexuální touhy u obou pohlaví vyvolaly jednotlivce s normální hmotností. Příliš hubené nebo příliš tlusté ženy, jak ukazují lékařské statistiky, jsou šance na otěhotnění a porodu dítěte mnohem menší než u normálních. Jaký je vztah mezi tělesnou hmotností a úspěchem početí?

Samotná nadměrná nebo podváha neovlivňuje přímo fungování pohlavních orgánů. Odchylky od normy však znamenají změny v hormonálním pozadí. Tuková tkáň je tzv. „Depotem“ pohlavních hormonů, které řídí reprodukční procesy v těle. To platí nejen pro ženy, ale také pro muže. Čím silnější je tuková vrstva u muže, tím více ženských hormonů je produkováno v něm, což zase vede k hormonální nerovnováze. Nedostatek testosteronu způsobený obecnou nerovnováhou způsobuje snížení plodnosti v důsledku nedostatečné kvality spermií.

Je třeba poznamenat, že nadměrné množství nebo nedostatek hmoty u žen je častější příčinou všech druhů neplodnosti. V tomto ohledu byl ústavní faktor formulován jako index tělesné hmotnosti (BMI). Tato hodnota je poměr hmotnosti v kilogramech na druhou mocninu v metrech. Například:

Tělesná hmotnost = 60 kg.

BMI = 60: (1,7 x 1,7) = 20,8

Znát svůj index tělesné hmotnosti, není obtížné určit, zda je tato konstituce normální pro početí. K tomu existují určité intervaly nedostatku, normy a nadváhy. Výše uvedená hodnota BMI je normou, protože spadá do rozmezí 18,5–25, což podle Světové zdravotnické organizace poskytuje ideální podmínky pro početí. Při indexu pod 18,5 prudce stoupá riziko neplodnosti nebo komplikací během těhotenství. Při překročení indexu 25 se pravděpodobnost neplodnosti zvyšuje, ale ne tak rychle. Kritická situace nastává při indexu 40. V tomto případě mluvíme o obezitě třetího stupně.

Podváha a těhotenství

Příliš hubené ženy, jejichž index tělesné hmotnosti je nižší než 18,5 a dokonce 19, nemají prakticky žádnou šanci otěhotnět a porodit zdravé dítě. Schopnost reprodukovat, jak ukazuje praxe, nedostatek váhy má ještě negativnější dopad než obezita. Nedostatek ženských hormonů je rozhodující. Je nutné poradit se s lékařem, který pomůže vrátit váhu zpět k normálu. Zde začíná konstrukce další strategie léčby tohoto typu neplodnosti..

Abychom získali ideální váhu pro početí, často nestačí jen jít na vysoce kalorickou dietu, pokud nemluvíme o případech anorexie. Důvodem nedostatku tělesné hmotnosti mohou být nemoci gastrointestinálního traktu a metabolické poruchy v těle. Je zřejmé, že v takových případech je nutné podstoupit léčbu a obnovit normální hmotnost.

Těhotenství a nadváhou

Na začátku je třeba poznamenat, že pokud je index tělesné hmotnosti ženy o něco vyšší než 25, nejedná se o větu. Pravděpodobnost úspěšného těhotenství je stále vysoká. U reprodukčních technologií programu IVF však může být tento ukazatel kritický. Obézní ženy s větší pravděpodobností trpí polycystickými, jejich reprodukční funkce jsou slabší. Nezapomeňte, že nadváha sama o sobě ukazuje na přítomnost onemocnění endokrinního systému, což může zase způsobit neplodnost nebo neschopnost plodit plod.

Velké množství produkovaného estrogenu také negativně ovlivňuje ženskou plodnost, stejně jako nedostatek tohoto hormonu. Problémy s chirurgickou léčbou neplodnosti u žen s nadváhou, jejichž rehabilitační období je delší a obtížnější, jsou obtížné..

Metodu překonání neplodnosti u žen s nadváhou předepisuje ošetřující lékař. V takových případech je pacient podroben vyšetření, jehož účelem je diagnostikovat příčiny obezity. Zohledněn je také její životní styl (výživa, fyzická aktivita). Dále je vyvinuta strategie, která by v konečném důsledku měla vést k normalizaci váhy. Ztráta více než 10 kg je vlastně docela obtížná, pokud jde o stravu a fyzickou aktivitu. Dosažení výsledků při hormonální terapii není snadné. Cíl, který má být realizován jako matka, je však největší motivací k překonání jakýchkoli obtíží..

S úspěšným průchodem fáze hubnutí existuje riziko opětovného získání již v průběhu těhotenství. Ženy s normálním přírůstkem tělesné hmotnosti v tomto období v průměru rostly o 11-16 kg. Ti, kteří měli nadváhu, a to i při úspěšném početí, by se měli během těhotenství snažit získat co nejméně. Chcete-li to provést, přísně sledovat spotřebu kalorií. Chcete-li minimalizovat přírůstek na váze, musíte se vzdát sladkostí a minimalizovat spotřebu moučných výrobků, nahradit veškerou zeleninu bez škrobu bohatou na vitamíny a minerály.

Pokud se váha po těhotenství rychle vrátí, pak v žádném případě nemůže být tento problém vyřešen půstem. V těle nastávající matky by neměl být nedostatek živin nezbytných pro správný vývoj plodu. Přírůstek hmotnosti sleduje lékař, který v takovém případě podává dietní a jiná doporučení.

Ovlivňuje váha mužskou plodnost??

Když už mluvíme o množství tala a jeho vlivu na mužskou schopnost rozmnožovat potomstvo, nelze ignorovat kvalitu a rovnováhu svalové a tukové tkáně. Například u mužů s atletickou postavou s hypertrofovanými svaly může být index tělesné hmotnosti poměrně vysoký. Současně bude jeho plodnost stejně vysoká (nebo možná vyšší) jako plodnost muže s normální hmotností a průměrnou postavou..

Snižuje plodnost člověka, pokud mluvíme o faktoru tělesné hmotnosti, pak nejčastěji jeho nadbytek ve formě nadměrné akumulace tukových tkání. Hromadění tuku v pase a břiše přispívá k přehřátí šourku a tím ke snížení kvality ejakulátu.

Plodová hmotnost v týdnu těhotenství

Lékaři velmi pečlivě sledují zdravotní stav nastávajících matek a normální vývoj drobků v jejich děloze. Za tímto účelem musí ženy s dítětem podstoupit různé zkoušky a absolvovat mnoho testů. Spolu se všemi diagnostickými metodami hraje velmi důležitou roli i hmotnost plodu po týdnech těhotenství, která umožňuje lékařům určit, zda dítě nese normálně nebo zda existuje riziko rozvoje různých patologií..

Vývoj plodu v týdnu těhotenství

Hmotnost dítěte v lůně je jedním z nejdůležitějších kritérií při vyšetřování žen nesoucích dítě. Jeho indikátory umožňují lékařům určit, jak jde vývoj drobků. Naměřená hmotnost plodu v týdnech těhotenství může také ukazovat na výskyt různých druhů problémů s ložiskem, proti kterým lze bojovat v raných stádiích..

Stojí za zmínku, že vývoj a nárůst hmotnosti dítěte v matčině lůně je poměrně rychlý. To je možné díky jedinečné schopnosti ženského reprodukčního orgánu významně se zvětšit. V normálním stavu má děloha velikost nejvýše 8 cm a do konce těhotenství může dosáhnout až 40 cm. Před počátkem těhotenství je tělesná hmotnost 60 gramů a v posledních stádiích těhotenství se toto číslo zvyšuje na 1,2 kg. Díky těmto jedinečným schopnostem ženské dělohy je dítěti poskytováno nezbytné podmínky pro normální růst a plný vývoj.

Jak se určuje hmotnost plodu??

Dítě v lůně během těhotenství se intenzivně vyvíjí a rychle přibírá na váze. Několik týdnů po početí je jeho hmotnost 1,5 g a po 9 měsících se toto číslo zvyšuje na 3-4 kg. Lékaři pečlivě sledují, jak se váha plodu zvyšuje během týdnů těhotenství, a určují váhu drobků pomocí různých metod.

Získání absolutně přesných ukazatelů hmotnosti dítěte v děloze je nemožné. Nejpřesnější údaje lékaře jsou stanoveny pomocí ultrazvuku. První ultrazvuk během těhotenství je předepsán na 7-8 týdnů, při použití speciálních přípravků mohou lékaři získat přibližné ukazatele hmotnosti plodu. Radiologové dokázali odvodit takové vzorce na základě studií mnoha tisíců pacientů. Pro získání údajů o hmotnosti dítěte používají odborníci následující ukazatele:

 1. biparietální velikost;
 2. délka stehenní kosti;
 3. Obvod hlavy;
 4. obvod břicha;
 5. doba březosti.

V pozdějších stádiích těhotenství mohou zkušení lékaři určit hmotnost dítěte v děloze, aniž by provedli ultrazvukové vyšetření. K tomu stačí znát výšku děložního pozadí a obvod těhotné ženy.

Plodová hmotnostní graf podle týdne těhotenství

Pokud se žena během těhotenství podrobí ultrazvuku, lékaři určí hmotnost ložiska a porovná jej s údaji v tabulce. To vám umožní zjistit přítomnost odchylek v indikátorech hmotnosti a přiřadit ženě odpovídající vyšetření k určení jejich příčiny..

V počátečních stádiích těhotenství zůstává hmotnost kojenců téměř vždy v dobře definovaném rozmezí, takže lékaři, i když s nepatrnou odchylkou údajů od tabulky, začínají hledat příčinu této situace. Je mnohem obtížnější určit přítomnost problémů v pozdějším těhotenství. V každém jednotlivém případě se hmotnost dítěte může výrazně lišit od údajů uvedených v tabulce, a to není vždy důsledkem vývoje nemocí..

Pro lékaře je dynamika zvyšování hmotnosti dítěte velmi důležitá. Ukazatele hmotnosti v každém případě zřídka mohou jasně indikovat přítomnost nemocí nebo patologií. Každá klinika má navíc vlastní týdenní graf těhotenství, což ukazuje na nespolehlivost ukazatelů pro diagnostiku jakéhokoli problému spojeného s vývojem ložiska dítěte..

Normy hmotnosti dítěte v týdnu těhotenství

Od 8. týdne mohou lékaři sledovat hmotnost přepravovaného dítěte. Během příštích týdnů se hmotnost dítěte zpočátku zvyšuje o několik gramů a blíží se ke konci těhotenství o stovky gramů. Až do 14. týdne se drobky vyvíjejí orgány a končetiny, takže se váha plodu během tohoto období významně zvyšuje.

Po 14. týdnu se dítě začne učit, jak pracovat s končetinami, pohybovat prsty, takže růst hmotnosti v této fázi se trochu zpomalí.

Od 28. týdne se opět výrazně zvyšuje hmotnost přenášeného dítěte. V této době vyvíjí plod imunitní a další systém, pokožka je vyhlazená, končetiny jsou posíleny.

V každé z těchto fází normální hmotnost a výška dítěte v týdnech těhotenství ukazuje na plný vývoj. Pokud dojde ke změnám ve formě odchylek ve směru snižování nebo zvyšování hmotnosti, může to signalizovat problém stavu dítěte nebo může být důsledkem nemoci budoucí matky..

Jaké faktory mohou ovlivnit hmotnost plodu?

Jaké jsou odchylky hmotnosti plodu od normálních hodnot??

Jsou chvíle, kdy se hmotnost dítěte výrazně odchyluje od normy. To může naznačovat výskyt různých nemocí jak nastávající matky, tak její drobky. Někdy dokážou lékaři odhalit přítomnost problémů i při ultrazvukové prohlídce. Pokud má váha dítěte odchylky a ultrazvuk neodhalí žádné problémy, jsou ženě předepsány další vyšetření, aby přesně diagnostikovala.

Malá váha

Příliš malá hmotnost plodu do týdnů těhotenství může naznačovat přítomnost patologií. Pokud má žena s dítětem předčasné stárnutí nebo oddělení placenty, může to vést k opožděnému vývoji drobků v důsledku nedostatečného průtoku krve. Nedostane-li se správné množství kyslíku nebo jiných živin, plod se pomalu přidá do hmoty.

Přítomnost nemocí kardiovaskulárního, neuroendokrinního, respiračního, genitourinárního systému nastávající matky může vést k placentární nedostatečnosti, u které se plod také nemůže normálně vyvinout. Stejné důsledky mohou vést k infekci placenty různými viry nebo bakteriemi..

Špatné návyky nastávající matky také nepřispívají k normálnímu vývoji dítěte. Pokud těhotná žena kouří nebo pije alkohol, její dítě nedostává potřebné živiny nezbytné pro jeho vývoj, což mu nedovoluje přibrat na váze. Stejně tak jsou důsledky systematické podvýživy.

Těžká váha

Nadměrná hmotnost dítěte do značné míry závisí na matce, která ho nosí. Přejídání nebo konzumace nezdravých a nezdravých potravin může vést k významnému zvýšení hmotnosti plodu.

Nadbytek inzulínu může stimulovat tvorbu mastných tkání u dítěte. Hyperinsunilismus také vede k narušení metabolismu bílkovin ve strouhankách, což přispívá k tvorbě nových buněk. Tento problém je pozorován u těhotných žen s diabetem.

Co dělat, když se zjistí odchylky?

Pokud se získané ukazatele hmotnosti plodu odchylují od normy, lékaři musí okamžitě zjistit příčinu tohoto stavu. Pokud jsou zjištěny patologické stavy těhotenství, jako je placentární nedostatečnost nebo jiné, je pacientovi předepsána hospitalizace a vhodná léčba, která pomáhá zlepšit uteroplacentální průtok krve. Díky tomu bude dítěti poskytováno množství kyslíku a dalších užitečných látek nezbytných pro normální vývoj.

V případech, kdy v časných stádiích těhotenství po léčbě těhotné ženy její plod nezískává na váze, mohou lékaři diagnostikovat zmeškané těhotenství. Pokud k této situaci dojde později, mohou lékaři způsobit předčasný porod.

Pokud jsou odchylky malé a jsou způsobeny nesprávným životním stylem budoucí matky, lékař poskytne podrobná doporučení k nápravě situace. Podrobně vysvětlí, jaká by měla být norma hmotnosti plodu po týdnech těhotenství a jakou roli hraje při plném vývoji dítěte.

Hmotnost plodu po týdnech těhotenství je velmi důležitým ukazatelem, který může odhalit přítomnost různých problémů v normálním vývoji nosného dítěte. Zvýšení nebo snížení hmotnosti dítěte do značné míry závisí na zdravotním stavu matky a na životním stylu, který vede. Aby se dítě mohlo normálně vyvíjet, musí těhotná žena věnovat dostatečnou pozornost své stravě a chodit na čerstvý vzduch. Je také nutné opustit špatné návyky a pokusit se vyhnout stresovým situacím, které nepříznivě ovlivňují vývoj dítěte.

Ideální váha pro početí

Víte, jaká by měla být ideální váha, při které bude mít žena nejmenší problémy s početím? Jste si jisti, že vaše váha je normální a není příliš malá nebo velká a ovlivňuje tak počátek těhotenství? Je známo, že s obezitou jsou šance na otěhotnění sníženy, ale také podváha může také vést k neplodnosti..

Jak určit ideální váhu pro početí?

Rozhodli jste se otěhotnět, ale obáváte se, že by mohly vzniknout problémy s početím? Poté určete index tělesné hmotnosti (BMI) - hodnota, která vám umožní zjistit, zda hmotnost osoby odpovídá její výšce. Vzorec pro výpočet BMI je hmotnost v kilogramech dělená čtvercem výšky v metrech (kg / m2). Po obdržení hodnoty BMI budete moci posoudit, ke kterému typu postavy patříte. Pokud je vaše BMI mezi 25 a 29, pak je vaše váha nadváha. BMI 30 nebo více označuje obezitu. Normální BMI je v rozmezí od 18,5 do 24 let. U tohoto typu postavy se váha nestane překážkou těhotenství. Pro výpočet BMI můžete použít následující tabulku:

Index tělesné hmotnosti (BMI)

V souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO) byla vyvinuta následující interpretace indikátorů BMI:

 • Vážný hmotnostní deficit: 16 nebo méně
 • Nedostatečná (nedostatečná) tělesná hmotnost: 16,5 -18,49
 • Norm: 18,5 - 24,99
 • Nadváha (obezita): 25 - 29,99
 • Obezita prvního stupně: 30 - 34,99
 • Obezita druhého stupně: 35-39,99
 • Obezita třetího stupně (morbidní): 40 nebo více

Vliv nadváhy na plodnost

Bylo by směšné říci, že všechny baculaté ženy jsou neúrodné. Lékaři však již dlouho nepochybovali o tom, že obezita významně narušuje schopnost otěhotnět. Statistiky ukazují, že u žen s nadváhou není tak snadné dosáhnout požadovaného těhotenství ve srovnání s těmi, jejichž hmotnost je v normálním rozmezí.

Ačkoli podle vědeckých studií nemá nadváha vliv na plodnost sama o sobě, obezita současně vede k závažným poruchám v těle, které snižují šance na početí. Například ženy s nadváhou mají často menstruační nepravidelnosti spojené s nepravidelnými nebo dlouhodobě chybějícími obdobími. A s nástupem těhotenství nekončí problémy s nadváhou: mají vyšší riziko potratu a komplikovaného těhotenství ve srovnání se ženami, jejichž váha byla ideální pro početí. Při nadváze tělo produkuje příliš mnoho estrogenu, což také vede k problémům s početím. Obezita je častým společníkem syndromu polycystických vaječníků (PCOS), který je jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti..

Pokud vás problém neplodnosti neobešel, může být vážnou překážkou jeho řešení nadváha. Například při použití chirurgických metod léčby neplodnosti u obézních žen se komplikace vyskytují častěji během chirurgického zákroku a během období zotavení, což může dále snížit šance na početí.

Technologie asistované reprodukce, včetně oplodnění in vitro (IVF), navíc nejsou u obézních žen tak účinné jako pro ženy, které mají ideální početí pro početí..

Podváha a neplodnost

Obezita nebo nadváha jsou rizikovým faktorem neplodnosti, ale další extrém není o nic méně nebezpečný. Podle některých zpráv je pravděpodobnost těhotenství blížící se nule, dokonce s BMI 19 nebo nižším. Nedostatek váhy má ještě nepříznivější účinek na plodnost než obezita. V těle žen s nízkou tělesnou hmotností se produkuje příliš málo estrogenu, s produkcí dalších hormonů jsou problémy. Menstruace je nepravidelná, dochází k dlouhým zpožděním.

Pokud vaše váha není dostatečná a máte problémy s otěhotněním, pak neváhejte navštívit lékaře. Pomůže vám naplánovat další kroky a řekne vám, jak dosáhnout ideální váhy pro početí..

Existuje ideální váha pro početí u mužů?

Většina studií o vztahu mezi tělesnou hmotností a neplodností se týká hlavně žen. Podle některých zpráv je však mužský faktor příčinou téměř poloviny případů neplodnosti. Dvě desítky liber navíc dramaticky snižují schopnost otěhotnění u mužů. Mužská obezita snižuje počet spermií a pohyblivost spermií. Extra libra u mužů negativně ovlivňuje jejich hormony.

Kromě toho s nadměrnou tělesnou hmotností může tuk usazený na břiše přehřát šourek, což je škodlivé pro spermie. U buclatých mužů je větší pravděpodobnost erektilní dysfunkce.

Existuje souvislost mezi úbytkem hmotnosti a neplodností?

Víme alespoň jednu studii, která přesvědčivě dokazuje, jak byly problémy s početí u žen s nadváhou úspěšně vyřešeny v důsledku normalizace hmotnosti. Normální váha má příznivý vliv na celkové zdraví. Nezapomeňte, že vaše budoucí děti potřebují zdravé rodiče!

Pokud se obáváte problému nadváhy nebo podváhy a jeho vlivu na možnost početí, nejprve se poraďte se svým lékařem. Požádejte ho, aby vám doporučil zvýšit šance na početí v souladu s vaším BMI. Správná výživa a zdravý životní styl jsou vaši věrní pomocníci na cestě k normalizaci hmotnosti, těhotenství a porodu zdravého dítěte.

Hmotnost během těhotenství: jaký přírůstek hmotnosti je správný

Změna tělesné hmotnosti v každém trimestru: norma a odchylky.

Ekaterina Sysolyatina lékař porodník-gynekolog kliniky "Matka a dítě"

Otázka váhy je jednou z prvních, kterou žena slyší na recepci porodníka-gynekologa. Kromě toho se lékař určitě zeptá: zda byl konstantní nebo dramaticky změněný, jak se tělesná hmotnost změnila během puberty, kolik kilogramů dosáhlo zvýšení pro předchozí ložisko dítěte.

Proč je pro lékaře tak důležité znát hmotnost pacienta? Jaký je vztah mezi váhou a oblastí ženských genitálií? V tomto článku se pokusím vyzdvihnout klíčové aspekty jemného mechanismu našeho reprodukčního systému a jeho závislost na odchylkách tělesné hmotnosti..

Optimální množství tukové tkáně

Lidskou tukovou tkáň lze právem nazvat jedním z největších endokrinních orgánů. Před několika desítkami let bylo zjištěno, že je schopen syntetizovat steroidní hormony, včetně estrogenů. U žen po menopauze je to tuková tkáň, která se stává téměř jediným zdrojem estrogenu - hlavních ženských pohlavních hormonů.

Tuk je metabolicky aktivní formace, která neustále interaguje se všemi tělními systémy. Během puberty dochází k prudkému nárůstu podílu tukové tkáně. Aby se tedy objevila první menstruace, musí dívka nahromadit nejméně 17% tuku. Není to tak dávno, co byly objeveny dva důležité hormony vylučované tukovou tkání - leptin a ghrelin, které se přímo podílejí na tvorbě a regulaci menstruační funkce.

Hormonální rovnováhu v těle lze nepřímo posoudit poměrem velikosti pasu k bokům. Rovnoměrný ukazatel je považován za optimální pro ženu, což jsou příznaky „správné“ hodnoty a lékaři říkají, že metabolismus (hlavně hladina estrogenu) této ženy je normální. Proto změna v množství nebo narušení distribuce tukové tkáně naznačuje konkrétní hormonální poruchu.

Tuk před a po početí

Jak nadbytek, tak i nedostatek tukové tkáně mohou významně ovlivnit schopnost ženy otěhotnět. Obezita je vážným problémem neplodnosti. Je známo, že nadváha vede ke zhoršení zrání vajec, zabraňuje ovulaci, což vede k menstruačním nepravidelnostem a neplodnosti. Současně nadměrný úbytek hmotnosti se snížením měrné hmotnosti tuku na 13% vede k narušení syntézy pohlavních hormonů a v důsledku toho k amenoreě (nedostatek menstruace).

Když již těhotenství začalo, vytvářejí se podmínky pro další vývoj tukové tkáně, jejíž biologický význam je ochrana vajíčka plodu a plodu. K ukládání tukové tkáně dochází hlavně v oblasti mléčných žláz, hýždí, stehen a břicha. Pro zajištění přežití plodu a matky v případě nepředvídaných okolností (nástup hladu) je nutné vytvořit zásoby tuku. Tělo každé ženy je evolučně naladěno na to a nemělo by se s tím bojovat.

Hmotnostní přírůstek během těhotenství

Kolik by měla žena přibrat na váze během období porodu plodu a z čehož toto zvýšení spočívá?

Normální zvýšení tělesné hmotnosti je zpravidla v průměru 9 měsíců. Tyto údaje se skládají z následujících složek:

 • Ovoce - 3300 g
 • Děloha - 900 g
 • Placenta a membrány - 400 g
 • Plodová voda - 900 g
 • Zvýšení objemu cirkulující krve - 1200 g
 • Zvýšení objemu mléčných žláz - 500 g
 • Tělový tuk - 2200 g
 • Tkáňová tekutina - 2700 g

Počet kilogramů, které budoucí matka získá, závisí na mnoha faktorech, včetně některých individuálních charakteristik. Pokud měla žena zpočátku nedostatek tělesné hmotnosti, pak by se mělo očekávat, že tělo bude kompenzovat nedostatek tukových zásob, to znamená, že celkový přírůstek hmotnosti bude vyšší než například budoucí matka s původně vyšší tělesnou hmotností, která by neměla přidávat další

Pro přesnější výpočet se doporučuje použít index tělesné hmotnosti (BMI). Vypočítá se takto: BMI = hmotnost (kg) / [výška 2 (m 2)]

BMI nižší než 18,5 - podváha.
BMI od 18,5 do 25 - normální hmotnost.
BMI od 25 do 30 - s nadváhou.
BMI nad 30 - obezita.

Při nízké BMI může žena v poloze přidat normální - s nadváhou by mělo být zvýšení od 7 do 11,5 kg as obezitou - 6 nebo méně kg.

Je také známo, že čím starší těhotná žena, tím více přibírá na váze. Pokud je ovoce velké (více než 4 000 g), pak je hmotnost po narození a plodové vodě větší, proto celkové zvýšení bude nadprůměrné. S vícenásobným těhotenstvím se hmotnost matky normálně zvyšuje o

Nesprávný přírůstek hmotnosti (méně než 7 kg) u zdravé ženy by měl být na pozoru. To může být signálem jakýchkoli potíží ve stavu matky nebo dítěte..

Trimester Weight Gain

Neméně důležitá je míra přírůstku hmotnosti do trimestru a týdne těhotenství ve srovnání s celkovým počtem získaných kilogramů. Takže v prvních týdnech po početí se hmotnost nemusí vůbec zvyšovat. Plod ještě nepotřebuje další živiny, potřebuje dostatek vnitřních rezerv. Intenzivní přírůstek na váze nenastane během prvních 13 týdnů těhotenství, zpravidla ženy získají od 1 do 3 kg. Je třeba mít na paměti, že pokud se objeví toxikóza, pak pohyb šipky na váze může být jedním nebo druhým způsobem. Ačkoli část nastávajících matek „chytí“ jejich nevolnost, žvýkání téměř nepřetržitě, přidávání asi 5 kg v prvním trimestru. V trimestru II se jejich hmotnost obvykle stabilizuje a růst se obnoví po 26 týdnech. Jiní zažívají nesnesitelnou nevolnost a dokonce zvracení, sníženou chuť k jídlu a někdy i odpor k jídlu. Pokud dojde ke ztrátě tělesné hmotnosti o více než 5% originálu, je to příležitost konzultovat s lékařem.

Zpravidla nastává nastávající matka o 20 týdnů, ve druhé polovině těhotenství dochází k postupnému zvyšování tělesné hmotnosti přibližně o týden a po opuštění mateřské dovolené o

Nedostatek a nadváha

Je třeba poznamenat, že pravidelné měření tělesné hmotnosti ženy není samoúčelné. Lékař se nezabývá kosmetickou stránkou problému, ale mechanismy vzhledu patologického nárůstu hmotnosti. Je důležité pochopit, proč se vyskytují určité odchylky od průměrných hodnot, je to kvůli metabolickým charakteristikám každé konkrétní ženy nebo je to příznak jakékoli závažné komplikace během těhotenství..

Snad nejděsivější komplikací, která koreluje s nadměrným nebo nerovnoměrným přírůstkem hmotnosti, je gestóza. Vyznačuje se nadměrným zadržováním tekutin, takže náhlé velké zvýšení hmotnosti ve třetím trimestru je alarmujícím příznakem.

Analýza výsledku porodu a zdravotního stavu novorozenců matek s různou tělesnou hmotností prokazuje negativní dopad jak na těhotenství, tak na zdraví dítěte, a to jak na nedostatek, tak na nadváhu matky.

Studie prokázaly, že podle některých zpráv je počáteční nedostatek tělesné hmotnosti závažným rizikovým faktorem pro předčasný porod - až 72%. Kromě toho bylo zjištěno, že ženy s nedostatečnou hmotností častěji rodí děti s nízkou tělesnou hmotností. Takové děti jsou náchylnější k infekčním onemocněním a častěji jsou nemocné. Také bychom neměli zapomenout, že podvýživa nastávající matky může vést k okamžitému nedostatku určitých živin a mikroprvků, což může vést k nesprávné tvorbě dítěte.

Nadměrný přírůstek hmotnosti během těhotenství vede k výskytu vysokého krevního tlaku, gestózy, křečových žil, cukrovky těhotných žen, hrozbě přerušení. Těhotná cukrovka zvyšuje riziko porodu s nadváhou (nad 4 kg), což může být problém se spontánním porodem.

Váš nadřízený vám pomůže správně interpretovat výsledky získané vážením a včas upraví stravu. Přeji všem dětem snadné těhotenství a zdraví!

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Jaká by měla být norma hmotnosti během těhotenství

Během období porodu dítěte dochází v ženském těle ke změnám, které jsou pro oko viditelné: zaoblené břicho a zvyšování tělesné hmotnosti. Hmotnost během těhotenství by měla pečlivě sledovat nejen samotná těhotná žena, ale také vedoucí gynekologka.

Náhlé změny nahoru nebo dolů ukazují na možný patologický proces.

U některých těhotných žen toto číslo zůstává téměř beze změny (s výjimkou dospělého břicha). A v dalších je přidána plnost boků, hýždí, rukou. Závisí to na rychlosti metabolických procesů v ženském těle, a ne na velkém množství jídla.

Nekontrolovaný příjem produktů je samozřejmě jedním z důvodů zvyšování tělesné hmotnosti. Ale pokud jsou metabolické procesy v těle normální, nemůže to přispět k rychlému nárůstu hmotnosti..

Těhotenství Hmotnost

Normálně musí těhotná žena během těhotenství přibírat od 10 do 15 kg.

Pokud je více - ukazatel nadbytku kilogramů, méně - nedostatek živin. V obou případech je nutná úprava..

Příčiny nadměrné tělesné hmotnosti během těhotenství se podmíněně dělí na dědičné - jedná se o genetickou predispozici k plnosti a získávají se:

 • typ těla: astenika a hyperstenika;
 • těhotný věk;
 • toxikóza: její přítomnost nebo nepřítomnost;
 • těhotná chuť k jídlu;
 • vícenásobné těhotenství;
 • patologický průběh těhotenství.

Množství kilogramů také závisí na trimestru těhotenství. Takže na začátku těhotenství (v prvním trimestru) lze zaznamenat úbytek hmotnosti a blíže k 12 týdnům - zotavení.

Ve druhém trimestru dochází k intenzivnímu hromadnému nárůstu, a proto je třeba kontrolovat chuť k jídlu.

Ve třetím trimestru hmota stále roste, ale ne tak rychle..

Po 37–39 týdnech se hmotnost zastaví.

Jak měřit hmotnost

Chcete-li znát přesnou hmotnost, musíte:

 1. Použijte stejnou stupnici. S častými změnami hmotností se hmotnost mění v jednom nebo druhém směru..
 2. Změřte tělesnou hmotnost maximálně 1krát týdně. Nejlépe ve stejný den v týdnu.
 3. Ráno se zváží na lačný žaludek návštěvou toalety (s prázdným močovým měchýřem a střevy).
 4. Naváží se v lehkém oděvu nebo v jednom spodním prádle. Pokud se měření tělesné hmotnosti provádí na recepci v ordinaci porodníka-gynekologa - ve spodním prádle a bez bot (možné v ponožkách nebo lehkých pantoflích).
 5. Pro kontrolu hmotnosti zaznamenejte výsledek.

Tempo přibývání na váze nastávající matkou

Hmotnostní přírůstek během těhotenství během normálního průběhu nedochází spontánně.

Vzhledem k osobnosti těla bude přírůstek hmotnosti odlišný. U některých se chuť k jídlu zvyšuje od prvního dne zpoždění - dochází k urychlenému nárůstu hmotnosti. Pro ostatní je patrný nárůst pouze od 20. týdne.

V závislosti na periodě existují mezní hodnoty tělesné hmotnosti v gestačním období. Schéma přírůstku hmotnosti během těhotenství podle týdne a měsíce (tabulka):

 • Po dobu od okamžiku početí a 4 týdny těhotenství není pozorována změna tělesné hmotnosti.
 • Od 5 do 8 týdnů může dojít ke snížení tělesné hmotnosti - jedná se o normální fyziologický průběh, například v důsledku toxikózy. Ztráta obvykle není větší než 2 kg a nárůst není vyšší než 1 kg.
 • Po 3 měsících (od 9 do 12 týdnů) - by se měl přidávat průměrně 200 g týdně, celkové zvýšení není vyšší než 2 kg.
 • Se 4 měsíci začíná znatelný hmotnostní přírůstek - průměrně se hmotnostní přírůstek pohybuje v rozmezí 1 až 4 kg.
 • Po 5 měsících - do 5 kg je minimální zvýšení 3 kg.
 • Začátkem 6 měsíců končí 2. trimestr těhotenství - dochází ke zvýšení hmotnosti těhotné ženy, ale nejen díky ukládání tuku, ale také díky růstu plodu. Kolísání kolísá od 6 do 9 kg.
 • V 7 měsících - ne více než 12 kg.
 • Od 8 do 9 měsíců se aktivita na zvýšení tělesné hmotnosti snižuje.

Hmotnostní přírůstek na 9 měsících těhotenství se zastaví ze 2 důvodů:

 1. Ovoce dosáhlo své velikosti.
 2. Těhotná žena se pohybuje méně a vykonává fyzickou aktivitu.

Během této doby je důležité sledovat množství, protože prudký skok v kilogramu je alarmujícím signálem stavu dítěte.

Normální hodnoty: od 9 do 15 kg.

Funkce rozložení hmotnosti během těhotenství

Během porodu dítěte je růst hmotnosti jednotný, každý podíl má svou vlastní váhu. Ke zvýšení hmotnosti dochází nejen v důsledku plodového plodu, ale také v důsledku některých dalších změn orgánů.

Tabulka 1 (v době narození v normálním průběhu gestačního období)

Distribuční faktorHmotnost v gProcento z celkového počtu 100
Plod2500-4500Celková hmotnost představuje asi 30%
Poslední (placenta)Závisí na hmotnosti dítěte 1/6 1/7 podílu nebo 500-600 gNe více než 5%
Plodová voda800-1400Asi 10%
DělohaAž 100010%
Oběh krveV průměru 1 50025%
Tkáňová tekutinaAž 150025%
Tělesný tuk3000-400025%

Týdenní hmotnost dítěte:

TýdnyHmotnost (cm)týdnyHmotnost (cm)týdnyHmotnost (cm)týdnyHmotnost (cm)
jedenáct4.1dvacet25.82938.63849,9
125,42126.9třicet39,93950,8
137.42227.83141.54051.3
148.72328.93242,44152,8
patnáct10.12430,03343,84254,0
šestnáct11.52534.63445,2
1713,02635.63546.2
osmnáct14.12736.63647.4
devatenáct15.12837.73748.5

Tabulka představuje průměry..

Hmotnost získat vzorec během těhotenství

Je možné nezávisle vypočítat maximální přírůstek hmotnosti během těhotenství.

Počáteční tělesná hmotnost je hmotnost před těhotenstvím. Tento ukazatel je nezbytný pro další výpočet..

Pro výpočet BMI je nutné vydělit tělesnou hmotnost v kg druhou mocninou.

Příklad: hmotnost 60 kg / výška 1,8 (180 cm) na druhou (tj. 1,8krát) = BMI.

Porovnejte výsledek s limitními standardy:

 • BMI pod 18,5 = podváha;
 • BMI od 18,5 do 25 = přípustná hmotnost;
 • BMI od 25 do 30 - s nadváhou a nad 30 - obezita.

Podváha těhotná

Podváha během těhotenství je méně častá a obvykle nese špatnou stravu ženy.

Během těhotenství dítě a jeho matka potřebují vyváženou stravu s minimálním obsahem konzervačních látek a barviv.

Ženy s nedostatkem kilogramu po dlouhou dobu by měly podstoupit další vyšetření, zejména ultrazvukové vyšetření.

Opravit váhu s nedostatkem výživy je možné pomocí zdravých bílkovinných potravin.

Nedostatek hmotnosti může být indikátorem nízké tělesné hmotnosti plodu, což je spojeno s vážnými následky - předčasný porod a nedostatečná syntéza hormonů.

Rychlé přibírání na váze během těhotenství

Nadměrná tělesná hmotnost je častější. Je to hlavně důsledek nemocí, které se vyvinuly během těhotenství:

Gestační diabetes mellitus (těhotenský diabetes) je charakterizován zvýšením hladiny glukózy v krvi, výskytem otoky, hypertenzí, poruchou močového a oběhového systému.

Objevující se otok nejen zvyšuje celkovou hmotnost, ale také negativně ovlivňuje plod a těhotnou ženu. Protein se objevuje v moči, zvyšuje se tlak, vyvíjí se preeklampsie - hrozící stav.

Pokud zvýšená tělesná hmotnost není spojena s patologickými procesy, pak těhotná žena má „vynikající“ chuť k jídlu, což vyžaduje úpravu.

Kdy zazní alarm

 • Pokud se hmotnost za 1 týden zvýšila o 2000 gramů.
 • Pokud zůstanou stopy ponožek.
 • Pokud v důsledku otoku prstů není možné zaťat pěst nebo odstranit šperky.
 • Pokud po stisknutí prstu zůstává díra.

Pokyny pro zvyšování tělesné hmotnosti pro těhotné ženy

Opatření pro zvýšení tělesné hmotnosti v případě jeho nedostatku by měla být provedena po 18 týdnech (za předpokladu, že je vše v pořádku s dítětem na ultrazvuku).

 • Jezte často až 8krát denně;
 • Občerstvení (stačí mít s sebou jogurt, sušenky, sušenky);
 • „Obohatte“ jídlo tuky přidáním másla nebo tukové kyselé smetany;
 • Zvykněte si na snídani s arašídovým máslem;
 • Dodržujte režim pití.

S nadváhou musí těhotná žena:

 • Dodržujte vyváženou stravu a speciální stravu ke snížení tělesné hmotnosti;
 • Nejezte rychlá jídla a sycené nápoje;
 • Absolvujte vyšetření, abyste zjistili příčiny náhlé změny hmotnosti;
 • Kontrola počtu jídel a kalorického obsahu jídel;
 • Veďte aktivní životní styl a dodržujte přípustnou fyzickou aktivitu;
 • Představte si zvyk „dnů půstu“. Například sledujte jablkovou nebo zeleninovou stravu - jeden den v týdnu.
Články O Neplodnosti