Hlavní Bolest

Jak se u těhotné ženy objevuje endometriální, parovariální nebo funkční cysta levého nebo pravého vaječníku a jak je možné ji vyléčit?

Odrůdy ovariálních cyst, její příznaky a příčiny. Kdy navštívit lékaře, důvody pro chirurgický zákrok, možné komplikace.

Ovariální cysta a těhotenství: ohrožuje plod?

Cysta je nezhoubný novotvar naplněný tekutinou. Neboj se takové diagnózy, často prochází sama o sobě, bez lékařského zásahu, ale musíte to následovat.

Ve vzácných případech může být nutný chirurgický zákrok k odstranění novotvaru, který se může objevit na jednom nebo dvou vaječníku před těhotenstvím nebo v jeho průběhu..

Příčiny těhotenství

K vývoji tohoto onemocnění během těhotenství může přispět mnoho faktorů:

 • hormonální nerovnováha;
 • predispozice těla;
 • porušení stravy, což vede k nerovnováze;
 • časté stresy;
 • užívání antikoncepčních prostředků po dlouhou dobu;
 • raný sexuální život;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • nadváha nebo podváha;
 • časté potraty;
 • sexuální odpočinek na dlouhou dobu;
 • infekční choroby;
 • Nezdravý životní styl;
 • zánět reprodukčních orgánů.

Příznaky

Symptomy závisí na typu patologie, stává se, že se nijak nijak neprojevuje. Příznaky se objeví, pokud:

 1. Cysta narušuje normální fungování vnitřních orgánů.
 2. Vyrostla v zhoubný novotvar.
 3. Roztržení nebo kroucení cyst.

Poté se objeví první příznaky:

 • menstruační nepravidelnosti, nepravidelnosti. Během menstruace, silné bolesti a malátnosti;
 • pravidelně se vyskytují nepříjemné bolesti v podbřišku, zejména při intimním kontaktu;
 • proces močení a vyprázdnění je narušen;
 • otok;
 • v pokročilých případech je možná nevolnost a zvracení.

Endometriální cysta

Tento typ patologie je průvodním onemocněním endometriózy a objevuje se před těhotenstvím.

Pokud se cysta vyvine, stane se velikou, pak těhotné ženy pociťují bolest v podbřišku, zácpu, bolest v dolní části zad po močení, vyprázdnění nebo pohlavním styku.

Folikulární cysta pravého vaječníku

Tento typ nádoru je téměř vždy jednostranný, který se tvoří uvnitř vaječníku. Toto je nejčastější patologie vaječníků, která se vytváří během ovulace. Často nemoc zmizí sama o sobě, ale existují případy, které vyžadují lékařskou péči. Mezi příznaky lze rozlišovat:

 1. Bolest v podbřišku, horší při cvičení.
 2. Slabost, apatie.
 3. Vysoký krevní tlak.

Paraovarial: je to nebezpečné?

Tento novotvar se nachází v dutině mezi děložní, vaječníkovou a vejcovodem. Svůj účinek rozšiřuje nejen na vaječníky, ale i na další reprodukční orgány ženy. Existuje mnoho důvodů pro jeho vývoj, například: časný nástup sexuální aktivity, infekce, neustálý stres, potrat a menstruační nepravidelnosti.

Stejně jako ostatní druhy se paraovarial v raných stádiích neprojevuje. Mnoho se dozví o její přítomnosti již v pokročilém případě, když se objeví komplikace. Jednou z těchto komplikací je kroucení nohou, které spojuje novotvary s vaječníky a dělohy. V důsledku toho jsou nervové zakončení a krevní cévy sevřeny. To vše vede k nekróze cysty, která se vyznačuje:

 1. Bolest v dolním břiše.
 2. Napětí břišní stěny.
 3. Snížení krevního tlaku.
 4. Palpitace.
 5. Bledá kůže.
 6. Silné pocení.
 7. Porušení procesu močení a vyprázdnění.

Příčinou hnisání je šíření infekce krví a lymfou v těle. Výsledkem je prudké zvýšení tělesné teploty, silná bolest v podbřišku, zvracení, bolesti hlavy a slabost.

Po dosažení velké velikosti může cysta prasknout. V tomto případě pacient pociťuje silnou, ostrou bolest v břiše, jeho krevní tlak se snižuje a objeví se bolest hlavy, a poté může ztratit vědomí. V tomto případě je nutný urgentní chirurgický zákrok..

Funkční

Funkční cysta zahrnuje folikulární a luteální rozmanitost. Důvodem jejich vývoje jsou hormonální poruchy. Zvláštností těchto druhů je to, že procházejí nezávisle.

 1. Folikulární - projevuje se v důsledku hormonální poruchy nebo zánětlivých procesů.
 2. Luteal - projevuje se v místě žluté skvrny po opuštění vajíčka. Důvodem je narušený oběh.

V obou případech může být pacient narušen:

 • krvavé problémy;
 • nepohodlí a bolest v podbřišku;
 • těžkost v slabinách, pocit plnosti;
 • zvýšení teploty.

Dermoidní cysta levého vaječníku

Tento typ novotvaru je benigní. Většinou se projevuje na jednom vaječníku. V některých případech je možné, že degeneruje na maligní nádor. Pacient má obavy z následujících příznaků:

 1. Kreslení bolesti v podbřišku.
 2. Pocit těžkosti a plnosti v žaludku.
 3. Porušení močení a pohybů střev.
 4. Těžká bolest a horečka.

Zadržení

Tento typ cysty nemá charakteristické znaky. S růstem novotvaru se v dolním břiše objevují silné bolesti, které se stávají důvodem k návštěvě lékaře. Příznaky nemoci jsou nejvýraznější, když se cysta zkroucení nebo praskla.

Komplikace a důsledky

Pokud je během těhotenství nalezena ovariální cysta, měl byste být neustále sledován lékařem a podstoupit ultrazvukové vyšetření. Jeho zvětšení může vést k závažným komplikacím: potratům, předčasnému porodu atd..

Možná nekróza vaječníků, cystická inverze, která vede k zánětu, a to již vyžaduje chirurgický zákrok, navzdory těhotenství. V některých případech cysta začíná rychle růst a degeneruje na maligní novotvary.

Nebezpečí: prasknutí cysty

Rychlý růst nádoru může vést k zkroucení jeho nohou, zvýšenému tlaku na vnitřní orgány, stejně jako k prasknutí.

Všechno to začíná silnou bolestí v podbřišku, objevuje se nevolnost a dokonce zvracení. Tělesná teplota stoupá, zvyšuje se puls, zvyšuje se ESR a počet bílých krvinek.

Při zkoumání vagíny je v její boční části cítit akutní bolest. Příznaky prasklé cysty jsou:

 1. Ostré, ostré bolesti v podbřišku.
 2. Zvýšení teploty, které není zaměňováno drogami.
 3. Pocit slabosti.
 4. Skvrny od vagíny.
 5. Nevolnost a zvracení.
 6. Závratě, nízký krevní tlak a dokonce i ztráta vědomí.

Roztržená cysta proniká do břišní dutiny, která se stává příčinou rozvoje zánětlivého procesu. V takových případech je nutná okamžitá hospitalizace a chirurgický zákrok, protože zánět může vést ke smrti..

Prognóza těhotenství

Specifickou prognózu pro těhotnou ženu může stanovit pouze lékař, zde se bere v úvahu velikost a intenzita růstu cysty. Ve většině případů tyto novotvary odcházejí samy od sebe..

Obvykle má cysta velikost ne více než 5 cm a má pouze jednu dutinu s tekutinou. Jeho zeď je uvnitř tenká a hladká. V tomto případě není nutná operace.

Důležitý je věk těhotné ženy. Nejčastěji se novotvary projevují u žen v plodném věku. Po menopauze má výsledná cysta vážné následky, konkrétně degeneraci na maligní nádor. Proto se během tohoto období doporučuje odstranit veškerý novotvar na vaječníku.

U těhotných žen se velmi často tvoří cysta na vaječníku, což se často nestává důvodem k obavám. Nejdůležitější věcí je sledovat jeho růst a věnovat pozornost pohody. Ostré a silné bolesti by měly být příležitostí navštívit lékaře. Pokud vše půjde dobře, cysta neroste, pak během těhotenství není nutná léčba. Pokud novorozenec po narození dítěte neprošel, lékař předepíše léčbu.

Ovariální cysta během těhotenství

V průběhu těhotenství může být ovariální cysta důsledkem vývoje již existující patologie (například polycystická) nebo se může objevit na pozadí úplného zdraví. Většina cystických novotvarů je detekována dlouho před těhotenstvím během ultrazvuku pánevních orgánů a zpravidla neovlivňuje ani tělo těhotné ženy ani proces početí a těhotenství.

Druhy cyst

Na pravém vaječníku, vlevo nebo na obou se může objevit novotvar.

U těhotných žen se vyskytují následující typy cystických novotvarů:

První dva druhy patří mezi funkční entity. U velikostí do 3-5 cm nejsou formace nebezpečné, není nutná léčba, podléhají pouze měsíční plánované prohlídce. V případě intenzivního růstu vyžaduje podezření na rupturu (projevující se příznaky akutního břicha) další sledování v nemocnici a v případě potřeby chirurgický zákrok. Přesnou příčinu vzhledu nelze určit.

Nebezpečí vzniku cystických formací u těhotných žen

Během těhotenství se cysty s průběhem a riziky prakticky neliší od cyst u těhotných žen. Prognóza pro všechny benigní formace je příznivá. Včasná léčba vám umožní prodloužit těhotenství na požadované období (těhotenství do konce III. Trimestru - 38-40 týdnů), zachránit život a zdraví matky i dítěte.

Pokud je podezření na zhoubný nádor vaječníku, který může být důsledkem malignity některých typů benigních novotvarů, mění se taktika léčby a prognóza se stává nepříznivou. Fenomén malignity hrozí ukončením těhotenství, je však velmi vzácný.

Léčebný přístup

Během těhotenství je v počátečních stadiích ovariální cysty pozorováno, ve většině případů její nezávislé vymizení v průběhu času. Cílem je nezmeškat maligní onemocnění vaječníků a pánevních orgánů. Indikace pro hospitalizaci:

 • vzdělání trvá 4-6 měsíců;
 • formace se zvětšují, jak jsou pozorovány;
 • neschopnost provádět ambulantní diferenciální diagnostiku s jinými chorobami (zánět slepého střeva, peritonitida, adhezivní onemocnění);
 • výskyt závažných klinických příznaků onemocnění (začíná se bolet v dolním břiše, dochází k výtoku).

Chirurgické odstranění

Pokud je nutné chirurgické odstranění cysty, provádí se chirurgický zákrok po dobu 15-17 týdnů. Zlatým standardem je laparoskopie - minimálně invazivní typ intervence, který představuje nejkompatibilnější variantu léčby pro nastávající matku a dítě, bezpečné pro obě.

Je-li v III. Trimestru nutný chirurgický zákrok, provádí se odstranění cysty metodou mediánové laparotomie, v tomto případě se lékaři snaží počkat 38-39 týdnů, pokud je to možné, a současně provést císařský řez.

Indikace pro laparoskopii

Kontraindikace laparoskopie

Pouze benigní formace.

Velikost ne více než 12 cm.

Riziko roztržení a kroucení během těhotenství.

Vysoké riziko zkroucení pediklu v poporodní periodě.

Zhoubná forma vzdělávání.

Plazma větší než 12 cm.

Gestační věk vyšší než 18 týdnů.

Obezita 4 stupně.

Adhezivní onemocnění v dutině břišní.

Pokud není možné provést laparoskopický zásah, uchylují se k laparotomii.

Předoperační příprava

Předoperační příprava léčiva zahrnuje:

 • Tokolytika (intravenózní podání) - Fenoterol, Verapamil. Prodloužit těhotenství a zabránit komplikacím.
 • Chcete-li zabránit potratu, 5 ml Metamizole Sodium intravenózně.
 • Posílení uteroplacentálního krevního toku - Curantil, Pentoxifylin.

Provozní funkce

Operace se provádí v endotracheální anestezii..

Pozice je standardní. Po vytvoření primárního pneumoperitonea - pozice Trendelenburgu.

Pneumoperitoneum je stav, který je spojen se zavedením oxidu uhličitého do břišní dutiny. Výsledkem je, že mezi břišní stěnou a střevy vzniká kupole plynu, což poskytuje prostor pro manipulaci.

Otevřete břišní dutinu otevřeně, čímž se sníží riziko poškození dělohy. Nad pupkem je proveden řez, který není dlouhý déle než 2 až 3 cm. Všechny tkáně se rozdělí ve vrstvách a na konci se rozřízne pobřišnice a teprve poté se vloží trokar (speciální nástroj s kamerou). U klasické laparoskopie se neprovádí pitva tkání po vrstvě, pouze se vyřízne kůže a provede se propíchnutí.

Boční trokary se zavádějí v závislosti na délce těhotenství a umístění samotné cysty. Klasická verze má přísná umístění trokaru.

Cysta se odstraní řezem v přední břišní stěně..

Pooperační období

Po operaci je poskytována lékařská podpora:

 • tokolytická léčiva (pouze ve formě tablet);
 • finoptinová léčiva k eliminaci vedlejších účinků tocolytik.

Důsledky pro tělo

Tento chirurgický zákrok neovlivňuje další reprodukční zdraví ženy, je možné znovu otěhotnět.

Zřídka se vyskytují následující komplikace:

 • riziko potratů po operaci;
 • retardace růstu plodu;
 • děložní rána během umístění trokaru;
 • krvácení z dělohy, vaječníků;
 • nedostatečná hemostáza v místě přímého odstranění cysty.

V případě komplikací je indikována laparotomie (laparoskopie se neopakuje).

Video

Nabízíme vám ke shlédnutí videa na téma článku.

Vzdělání: Státní lékařská univerzita v Rostově, obor "Všeobecné lékařství".

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Lidská krev „protéká“ cévami pod obrovským tlakem a pokud je narušena její integrita, může střílet až do 10 metrů.

Lidské kosti jsou čtyřikrát silnější než beton.

Hmotnost lidského mozku je asi 2% z celkové tělesné hmotnosti, ale spotřebovává asi 20% kyslíku vstupujícího do krve. Tato skutečnost způsobuje, že lidský mozek je mimořádně náchylný k poškození způsobenému nedostatkem kyslíku..

Pokud se usmíváte pouze dvakrát denně, můžete snížit krevní tlak a snížit riziko srdečních infarktů a mozkových příhod.

Existují velmi zajímavé lékařské syndromy, jako je posedlý příjem předmětů. V žaludku jednoho pacienta trpícího mánií bylo nalezeno 2 500 cizích předmětů.

Každá osoba má nejen jedinečné otisky prstů, ale také jazyk.

Více než 500 milionů dolarů ročně se vynakládá na alergické léky samotné ve Spojených státech. Stále věříte, že bude nalezen způsob, jak konečně porazit alergie?

Pokud vaše játra přestanou fungovat, dojde k smrti za den.

V našem střevě se rodí, žijí a umírají miliony bakterií. Lze je vidět pouze při velkém zvětšení, ale pokud se spojí, vejdou do běžného kávového šálku.

První vibrátor byl vynalezen v 19. století. Pracoval na parním stroji a měl za úkol léčit ženskou hysterii..

Většina žen má větší potěšení z rozjímání o svém krásném těle v zrcadle než ze sexu. Ženy tak usilují o harmonii.

Abychom řekli i ta nejkratší a nejjednodušší slova, používáme 72 svalů.

Pokud spadnete z osla, pravděpodobněji převrátíte krk, než když spadnete z koně. Jen se nesnažte vyvrátit toto tvrzení..

Američtí vědci provedli experimenty na myších a dospěli k závěru, že šťáva z melounu brání rozvoji aterosklerózy krevních cév. Jedna skupina myší vypila čistou vodu a druhá šťáva z melounu. V důsledku toho byly cévy druhé skupiny prosté cholesterolových plaků.

Čtyři plátky hořké čokolády obsahují asi dvě sta kalorií. Takže pokud se nechcete zlepšovat, je lepší nejíst více než dvě laloky denně.

Mezi maligní neoplastická onemocnění ženského reprodukčního systému patří rakovina děložního čípku, rakovina prsu, rakovina vaječníků a rakovina dělohy (endomální rakovina).

Cysta během těhotenství: důsledky a nebezpečí pro dítě

Během těhotenství žena podstoupí řadu vyšetření a často v průběhu ultrazvukové diagnostiky specialista detekuje přítomnost nežádoucích patologií. Cysta během těhotenství by neměla být důvodem paniky, protože ve většině případů jsou tyto procesy naprosto kompatibilní a nepředstavují ohrožení zdraví nastávající matky a jejího dítěte. Existují však opačné případy.

Co je cysta corpus luteum?

Cysta corpus luteum nebo luteální cysta je benigní novotvar ženských vaječníků. Vzhled připomíná hladkou silnostěnnou tobolku vytvořenou z ovariální tkáně a naplněnou žlutou tekutinou.

Tento druh patologie může být umístěn jak na pravém, tak na levém vaječníku a jeho velikost může dosahovat až 8 cm. Podle struktury cysty to může být jednobuněčná a vícedutinová.

Probíhá téměř nepostřehnutelně, zřídka může žena cítit mírnou tažnou bolest v podbřišku nebo tlak na okolní tkáně a orgány, ozařování v bederní oblasti, prasknutí v podbřišku (příznaky jsou patrné zejména při cvičení, běhu, chůzi, ohýbání a otáčení).

Diagnóza patologie je možná pomocí ultrazvuku, vyšetření gynekologa, laparoskopie. Taková cysta se vyskytuje jak ve zralém, tak v mladém věku..

Proč se v těhotenství tvoří cysta vaječníků??

Vzhled této patologie na začátku těhotenství, lékaři nespojují s žádným porušením v těle, takže nikdo nemůže přesně označit příčinu vzhledu vzdělávání. Odborníci identifikují pouze údajné faktory, které mohou ovlivnit tvorbu cyst:

 • hormonální selhání v těle;
 • zánětlivá onemocnění příloh;
 • porušení lymfatického výtoku a krevního oběhu v tkáních vaječníků;
 • nadměrná řídkost nebo naopak obezita;
 • sexuálně přenosné infekce.

Pravděpodobnost vzniku patologie je také zvýšena vážným fyzickým a psychickým stresem, nevyváženou stravou, příjmem některých léků (například hormonů). To vše vede k nerovnováze v endokrinním systému a v důsledku toho k vytvoření cysty.

Další možnou příčinou cyst může být genetická predispozice. Pokud byla matce diagnostikována tato patologie, zvyšuje se pravděpodobnost cysty.

Jak zacházet s cystami během těhotenství?

Pokud se ovariální cysta během těhotenství klinicky neprojeví a je malá, není léčba nutná. Taktika lékařů v tomto případě bude očekávaná. Pro kontrolu rozvoje vzdělávání se doporučuje pravidelné vyšetření gynekologem a ultrazvuková diagnostika.

Opakující se symptomatické cysty se mohou rozeznat pod vlivem následujících léků:

 1. "Duphaston" - hormonální droga, která zastavuje růst cysty a podporuje její regresi.
 2. Voltaren je nesteroidní protizánětlivé léčivo, které se používá k léčbě a prevenci infekčních procesů..
 3. "Femicaps" (BAA) - tonikum, které je předepsáno k nápravě gynekologických chorob u žen spojených s hormonální nerovnováhou.

Z výše uvedeného můžeme usoudit, že tato patologie může být vyléčena bez chirurgického zákroku. Existují však případy, kdy je vyžadováno povinné chirurgické odstranění, jedná se o všechny druhy komplikací: nekrotické změny ve tkáních vaječníků, hnisání atd..

Otázka chirurgického zákroku může také nastat, pokud velikost útvaru přesáhne 6 cm a po několika měsících se jeho velikost nezmenší. V tomto případě se provádí chirurgické odstranění, aby se zabránilo rozvoji různých komplikací.

Výhody cyst během těhotenství

Korpus luteum vylučuje hormon progesteron, který je nezbytný pro normální průběh těhotenství.

Pokud neexistovala žádná koncepce, pak korpusové luteum postupně ustupuje a často samo mizí na konci měsíčního cyklu..

Po úspěšném oplodnění, corpus luteum pokračuje ve své funkční povinnosti a syntetizuje progesteron dalších 12 týdnů, čímž plní roli placenty. Po tomto období produkce hormonu padá na placentární membránu a luteum corpus luteum spontánně ustoupí (někdy luteum corpus pokračuje ve své činnosti ve formě cysty).

Co byste neměli dělat, pokud máte ovariální cystu během těhotenství?

Pokud žena má tuto patologii, pak odborníci doporučují omezit sexuální aktivitu, fyzickou aktivitu (zejména v oblasti přední břišní stěny), náhlé pohyby, aby se zabránilo všem druhům komplikací. Kromě toho se doporučuje omezit postupy horké vody, solárium.

Tělo ženy také prospěje celkovému posílení těla a podpoře imunity. To pomůže správné výživě se značným množstvím ovoce a zeleniny ve stravě, vitamínová terapie, nedostatek stresu, procházky na čerstvém vzduchu.

Co může být nebezpečné ženě během těhotenství pro zdraví ženy?

Nebezpečí cysty je, že v průběhu času může být komplikováno vážnějším stavem:

 1. Apoplexie nebo ruptura (cysta corpus luteum během těhotenství je velmi zřídka komplikována rupturou, je to způsobeno tím, že novotvar má silné stěny. Pokud se cysta nachází poblíž vaječníkových cév a vyskytuje se ruptura, existuje možnost náhlého krvácení v pobřišnici, vaječníku nebo pánevní dutině. B v závislosti na množství ztracené krve může žena pociťovat letargii, ospalost a slabost a akutní řeznou bolest v pobřišnici, šok).
 2. Zkroucení (stav, ve kterém se noha, která živí cystu, krouží kolem své osy, vede v průběhu času k nekróze tkáně. V tomto případě se žena cítí zvyšující se intenzivní bolestivost v dolním břiše).
 3. Infekce (patologie může vést k hnisání a zánětu cysty).

Pozitivní je, že tento druh cysty není nikdy maligní, tj. nedegeneruje na maligní formaci.

Důsledky cysty pro nenarozené dítě

Cysta během těhotenství nepředstavuje pro plod žádné ohrožení. Pouze příliš malé luteum v počátečních stádiích těhotenství (do 1 cm) může znamenat sníženou produkci hormonu progesteronu, což hrozí časným potratem. Včasná diagnóza této patologie však umožňuje udržovat těhotenství hormonálními léky.

Znamená to, že během těhotenství praskla cysta

Při neobvyklém vývoji cysty mohou nastat komplikace. Mezera ve vzdělávání je vzácným jevem, ale podobné případy byly zaznamenány i v lékařské praxi. Tento stav negativně ovlivňuje zdraví těhotné ženy, běžně se nazývá příznak akutního břicha. Žena cítí akutní křečovou bolest, koliku ve vaječníku. Kromě toho se začínají objevovat následující nespecifické příznaky:

 1. Držení židle.
 2. Nevolnost.
 3. Ostrá bolest na palpaci břicha.
 4. Závrať.
 5. Mdloby.
 6. Zvracení.

V tomto případě se u ženy může vyskytnout nízký krevní tlak, horečka, studený pot, rychlý srdeční rytmus, krvácení do břišní dutiny.

Co dělat, když ovariální cysta praskne během těhotenství?

Když se cysta protrhne, žena potřebuje naléhavou lékařskou pomoc, protože obsah formace může vstoupit do pánevních orgánů a způsobit peritonitidu nebo otravu krví. Při včasném lékařském zásahu je prognóza zdraví matek a dětí příznivá.

Samotná operace k odstranění cysty nemá vliv na průběh těhotenství, proto nepředstavuje pro plod ani matku žádnou hrozbu. Pokud se odstranění cysty provádí v časných stádiích těhotenství, pak po ženě budete muset brát léky, které normalizují hormonální pozadí a zabrání potratům..

Rozpouští se cysta během těhotenství a může se předávat sama?

Cysta může ustupovat a mizet sama o sobě (obvykle k tomu dochází do 20. týdne těhotenství), takže často není nutná žádná léčba, ale pouze dynamické pozorování lékařem a ultrazvukem. I když cysta po 20 týdnech nezmizela, je pravděpodobné, že k tomu dojde po narození dítěte.

zjištění

Cysta během těhotenství je běžný jev, který málokdy vede ke komplikacím. Přesto je nutné tuto patologii kontrolovat pomocí ultrazvukové diagnostiky a vyšetření gynekologa. Je tedy možné včas určit tendenci vzdělávání k rychlému růstu, zahájit léčbu a zabránit výskytu nebezpečných komplikací.

jeden komentář

Nechal jsem cystické vezikuly, jsem těhotná, po dobu 7,8 týdnu cítím bolest, ale moc to neublíží, co mám dělat, opravdu chci dítě

Přidat komentář Zrušit odpověď

Tento web používá Akismet k boji proti spamu. Zjistěte, jak se zpracovávají vaše komentáře..

Ovariální cysta a těhotenství

Při plánování vlastního těhotenství se ženy podrobují různým vyšetřením, a pokud najednou diagnostikují „ovariální cystu“, okamžitě se objeví úzkosti: je možné v tomto případě otěhotnět a mít zdravé dítě? Pak to zkuste přijít.

Velké množství sexuálně přenosných infekcí, časté stresové situace, přísná strava a dokonce i situace v životním prostředí - to vše může být faktorem výskytu vaječníkových cyst. Vyskytuje se u žen v důsledku poruchy menstruačního cyklu v rozporu s vaječníky. Cysta je dutina naplněná tekutým obsahem, který se tvoří ve vaječníku.

Specialisté rozlišují několik typů cyst:

  Funkční - léčitelný bez chirurgického zákroku. Jak se objeví? Každý měsíc folikul roste ve vaječníku pod vlivem hormonů. Pokud dojde k ovulaci (někde 14. den cyklu), dojde k jejímu přerušení. Pokud z různých důvodů nedošlo k ovulaci, vytvoří se folikulární cysta. Je třeba poznamenat, že v budoucnu bude tato cysta interferovat s růstem dalších folikulů, což znamená, že nedojde k ovulaci, a proto je také početí nemožné. Pozitivní je, že tyto cysty rychle ustupují buď samostatně, nebo po správném ošetření.

Ovariální cysta a těhotenství současně: je to tak děsivé?

Těhotenství přináší ženě nejen pozitivní emoce, ale také dvojnásobnou zátěž na tělo. Po poznání jejich situace je každá žena podrobena povinné komplexní lékařské prohlídce. Během toho mohou být detekovány jednotlivé nemoci, které mohou poškodit ženské tělo a vyvíjející se plod. Jednou z těchto patologií je ovariální cysta během těhotenství..

Jakákoli diagnóza provedená lékařem během těhotenství obvykle způsobuje paniku u žen. Doktorova slova přispívají k alarmu: není třeba léčit, jen sledujte. Tuto nejistotu vnímá každá žena svým vlastním způsobem. Ve skutečnosti způsobuje cysta vaječníků během těhotenství mnoho otázek. Zkusme na ně odpovědět v tomto článku..

Co je to ovariální cysta?

Ovariální cysta je patologická formace benigního původu, která vychází z corpus luteum, folikul, endometrium a dalších tkání. Cysta se může objevit v levém i pravém vaječníku. Jeho rozměry se pohybují od několika milimetrů do 20 cm. Každá cysta vyžaduje léčbu, protože se časem může zvrhnout na onkologický proces.

Je ovariální cysta nebezpečná během těhotenství? Pravděpodobně ne, protože to málokdy způsobuje poškození ženského těla. Cystické formace malého průměru obvykle procházejí obráceným vývojem v 1 trimestru. Jinak se na pozadí růstu cysty provede operace, jejímž účelem je odstranění formace.

Příčiny cysty během těhotenství

Lékaři nedokáží vysvětlit, proč se v těhotenství vyvíjí cysta pravého nebo levého vaječníku, ale upozorňují na řadu faktorů, které vedou k této patologii u budoucí matky:

 • obezita;
 • genetická predispozice;
 • genitální infekce
 • zánětlivý proces v pánevních orgánech;
 • umělé potraty v minulosti;
 • chronický stresový faktor;
 • hormonální problémy;
 • špatná strava.

Druhy ovariálních cyst

Existují tyto odrůdy této patologie:

 1. Folikulární cysta. Objevuje se při absenci ovulace ze stěny folikulu, až do průměru 7 cm.
 2. Endometriální cysta. Vzniká z endometria na pozadí endometriózy po chirurgických manipulacích na děloze a pánevních orgánech v důsledku potratů a zánětů. Může mít jakýkoli průměr, obsah je heterogenní.
 3. Paraovariální cysta. Nachází se ne ve vaječníku, ale mezi vazy dělohy na pozadí abnormalit embryonálního vývoje. Průměr až 20 cm. První diagnostikovaný během puberty u dospívajících dívek stále roste v celé fázi funkčnosti vaječníků. Nezmizí sám o sobě.
 4. Cysta corpus luteum. Vyskytuje se po ovulaci ve druhé fázi cyklu kvůli problémům s odtokem lymfy a akumulací tekutin. Velikost až 6 cm, zřídka s heterogenním obsahem.
 5. Dermoidní cysta. Nejzáhadnější ze všech cyst. Obsahuje částice lidského těla - vlasy, kůži, tuk, zuby. Je to důsledek nesprávného vývoje embrya..

Příznaky

Je možné zaměnit ovariální cystu s těhotenstvím? Ne, zkušený lékař nedělá takovou chybu. Ale těhotenství samo o sobě často skrývá příznaky cysty, takže je často možné diagnostikovat pouze ultrazvukem.

Příznaky cysty během těhotenství vypadají jako bolest břicha, často tupá, horší po cvičení. Lze také zaznamenat časté močení spojené s tlakem cysty na močový měchýř (typické pro ovariální cysty od 8 cm během těhotenství)..

Důsledkem ovariální cysty v těhotenství je zkroucení nohou cysty - nebezpečný stav doprovázený mdloby, nevolností, ostrými dýkami.

Diagnostika

Diagnóza ovariální cysty během těhotenství není založena pouze na klinických příznacích. Žena musí podstoupit gynekologické vyšetření, během kterého se doktorovi podaří prokázat zaoblený zhuštěný novotvar v oblasti levého nebo pravého vaječníku..

K potvrzení jeho předpokladů lékař obvykle předepisuje pro nastávající matku následující vyšetření:

 1. Ultrazvukové vyšetření, které přesně diagnostikuje umístění a velikost cysty.
 2. Počítačová tomografie ukazující umístění, typ a objem novotvaru.
 3. Diagnostická laparoskopie, která vám umožní přesněji zvážit vzhled, velikost a polohu cysty. V tomto případě může být okamžitě odstraněna s minimálně invazivní operací..

Jak ovariální cysta ovlivňuje těhotenství?

Ovlivňuje cysta vaječníků těhotenství a početí a může k otěhotnění dojít po cystě vaječníků? Vše záleží na typu cystické hmoty..

Folikulární cysta vaječníků nezasahuje do početí. Během těhotenství se zpravidla nevyskytuje. Endometriální cysta a těhotenství jsou vzájemně se vylučující jevy, protože početí je u endometriózy téměř nemožné. Ale ve vzácných případech, kdy došlo k těhotenství, je pacientka pozorována lékařem bez specifické terapie.

Koncepce s dermoidní cystou je docela reálná, protože tento typ formace neovlivňuje hormonální pozadí. Patologie během těhotenství se mohou vyskytnout pouze kvůli velké velikosti dermoidní cysty. Parovarská cysta neovlivňuje těhotenství stejným způsobem, pokud je její velikost malá.

Funkční cysta s velkými rozměry může představovat hrozbu potratu, v ostatních případech nehrozí žádné nebezpečí. Tato cysta se obvykle objevuje na pozadí deficience progesteronu, do konce 1. trimestru může sama zmizet.

Léčba

Cysta během těhotenství levého nebo pravého vaječníku, která nemá žádný vliv na jeho průběh, se nezpracovává. Folikulární cysta a cysta malého corpus luteum se obvykle rozpustí během prvního trimestru.

Chirurgická léčba ovariálních cyst během těhotenství je nutná pro zkroucení nohou cysty, rupturu velké cysty nebo ovariální tkáně a následné krvácení. Operace je obvykle vybrána laparoskopicky. Navzdory závažnosti léčby zůstává žena těhotná.

Pokud je u ženy diagnostikována skutečná cysta, pak od 3. trimestru těhotenství rozhodne lékař o porodu. Při malém množství cystické formace nehrozí přirozené porodství, léčba takové cysty je odložena na období po porodu. V přítomnosti velkých cyst se obvykle provádí císařský řez, během něhož se neoplazmy chirurgicky odstraní.

V takových případech je nutná lékařská pomoc?

Pokud se objeví následující příznaky, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

 • intenzivní bolest břicha;
 • krvácení z pohlavních cest;
 • náhlá zvýšená srdeční frekvence;
 • nevolnost, zvracení;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • mdloby;
 • migréna.

Prevence

Cysta na vaječníku během těhotenství se nestane kontraindikací pro porod dítěte. Ale budoucí matky s takovou diagnózou by měly být pozorovány lékařem.

Aby se zabránilo rozvoji nemoci, je důležité:

 • Vyhněte se potratům
 • žít aktivní životní styl;
 • odmítnout špatné návyky;
 • jíst správně a plně;
 • léčit nemoci vnitřních orgánů včas.

Tělo nastávající matky je během těhotenství vystaveno dvojímu zatížení, proto je důležité naplánovat koncepci, aby se zabránilo detekci nemocí vnitřních orgánů, které jsou již v zajímavém postavení. Co dělat, když je během těhotenství detekována ovariální cysta? Nepropadejte panice a plně důvěřujte lékaři, protože tato patologie obvykle nezpůsobuje vážné komplikace a je úspěšně léčena.

Autor: Olga Rogozhkina, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Ovariální cysta během těhotenství

Ovariální cysta v těhotenství je objemový novotvar ve formě dutiny s tekutým obsahem, který může existovat před oplodněním nebo formou po početí dítěte. S malou velikostí cyst je možný asymptomatický průběh, protože plod roste, v suprapubické oblasti různých intenzit se objevují bolesti, vyzařující slabiny nebo křížové kosti, poruchy močení, zácpa. Pro diagnostiku se používá ultrazvuk pánevních orgánů, který je doplněn barevným Dopplerovým mapováním. Konzervativní terapie je zaměřena na udržení těhotenství a zmírnění stavu. Odstranění cyst se provádí po zrání placenty.

ICD-10

Obecná informace

Cysty vaječníků jsou častěji detekovány u pacientů v pozdním reprodukčním věku, obvykle existují ještě před početí, v důsledku hormonálních a imunitních změn během těhotenství se zvyšuje objem. Cystické formace jsou diagnostikovány u 0,02-0,46% žen, které mají dítě. Přímý vztah mezi výskytem cyst a těhotenstvím nebyl stanoven. U adolescentů a pacientů starších 45 let existuje riziko malignity novotvaru vlivem endokrinních faktorů.

Příčiny

Přesné příčiny cyst ve vaječnících během těhotenství nejsou známy. Nejoblíbenější teorií je účinek endokrinních poruch, které mohou být vyvolány vnějšími nebo vnitřními faktory nebo jejich kombinací. Vývoj nemoci přispívá k:

 • Genitální infekce. Chronická zánětlivá onemocnění vaječníků mohou způsobit narušení proliferačních procesů v tkáních orgánů. Během těhotenství imunitní systém oslabuje, infekce přechází do aktivní fáze, která vyvolává růst cysty.
 • Hormonální změny. Jsou spojeny s oslabením produkce estrogenu a zvýšením stimulačního účinku FSH. Způsobují difúzní a fokální hyperplázii a proliferaci ovariálních buněk.
 • Potrat Ukončení těhotenství způsobuje kolísání endokrinního stavu, zvyšuje riziko infekce pohlavních orgánů. To vede k narušení hormonální regulace gonád a proliferačních procesů..
 • Dědičnost. Pravděpodobnost vzniku onemocnění se zvyšuje u žen, které měly mateřské případy ovariálních cyst.
 • Prodloužená absence těhotenství. Pravidelná ovulace je pro ovariální tkáň považována za škodlivý faktor. Pokud pacientka neotěhotní a neužívá perorální antikoncepci, která inhibuje funkci vaječníků a zrání folikulů, riziko vzniku cysty.

Patogeneze

Vývoj ovariálních cyst často začíná před těhotenstvím. Porušení regulace neuroendokrinní vede k oslabení funkce pohlavních žláz. Stimulační účinek FSH spouští proliferační procesy. Zdrojem fokální hyperplazie mohou být normální buňky, které tvoří tkáně vaječníků, nebo zbytky embryonální primordie. Ve druhém případě se cysty projevují náchylností k malignitě.

Při pravidelné ovulaci je ovariální tkáň poškozena v době prasknutí folikulu. Rozlitá kapalina obsahuje velké množství estrogenu, které zvyšují buněčnou proliferaci. U starších žen se spolu s běžnými estrogeny objevují změněné fenolsteroidy, které mohou způsobovat maligní cysty, takže u těhotných žen s premenopauzálním věkem jsou často diagnostikovány maligní nádory.

Cysty vaječníků detekované během těhotenství mohou být také výsledkem endometriózy. Patogeneze endometrioidních cyst je spojena s retrográdním refluxem menstruační krve nebo se zbytky embryonální tkáně v pohlavních žlázách. Pod vlivem hormonálních vibrací je epitel v cystové dutině odmítnut, ale nepřekračuje kapsli a tvoří její obsah..

Klasifikace

Ovariální cysty v těhotenství jsou klasifikovány podle histologické struktury, méně často - podle mechanismu původu. Rozdělení na typy je stejné jako u nádorů, ke kterým došlo mimo období těhotenství. Histologická klasifikace zahrnuje:

 • Epiteliální. Serózní, endometriální, čisté buňky a smíšené cysty, Brennerův nádor.
 • Ze stroma genitální šňůry. Tecoma, fibrom.
 • Germinogenní. Dermoidní cysty, chorionepiteliom a struma vaječníků.
 • Nádorové procesy. Endometrióza, luteom těhotenství, povrchové epiteliální a paraovariální cysty, polycystóza, hypertóza.

Příznaky

Klinické projevy jsou nezávislé na histologické struktuře ovariální cysty během těhotenství. V počátečním stádiu nejsou žádné známky onemocnění, doba trvání asymptomatického průběhu může trvat několik let. Následně pravidelně narušující bolestivé tupé bolesti v dolním břiše, které mohou ozařovat třísla, perineum, lumbosakrální oblast. Někdy, před početí, si pacienti neuvědomují existenci novotvaru, diagnóza se provádí během registrace a plánovaného vyšetření.

Pro první trimestr je progresi příznaků netypická. Od 12-13 týdnů se děloha zvětšuje, mění umístění příloh, může vytlačit cystu a způsobit napětí její tobolky. Bolest v podbřišku se zintenzivňuje, zejména se změnou polohy těla. Akutní bolest indikuje vývoj komplikací - otočte nohy ovariální cysty.

Komplikace

Ovariální cysta v 18% případů způsobuje krátkodobé těhotenství, pravděpodobnost komplikace je určována hormonální aktivitou novotvaru a existujícími rizikovými faktory spontánního potratu. U 12% těhotných žen se serózní nebo dermoidní cysty krouží na základně. Torze je doprovázena kompresí cév, které živí nádor, a nekrózou tkání. Je nutná neodkladná péče a hospitalizace v gynekologickém oddělení.

Ve 2-3 trimestru, s neoplazmy významné velikosti, je plod ve špatném postavení - šikmý nebo příčný, což ztěžuje porod přirozeným porodním kanálem a stává se indikací císařského řezu. Pokud pacient porodí sám, na konci 1. stádia porodu, kdy dojde k pokusům, existuje možnost prasknutí kapsle cysty a připevnění akutního břicha.

Velké a neaktivní cystické formace mohou narušovat postup hlavy plodu, proto zachování nádoru před porodem zvyšuje riziko abnormalit práce a poranění novorozence. Maligní degenerace ovariálních cyst během těhotenství se vyskytuje u 25% žen s touto patologií.

Diagnostika

Během vyšetření nebo rutinního vyšetření těhotné ženy se může objevit podezření na ovariální cystu. Diagnóza se provádí ve spolupráci s onkogynekologem nebo onkologem, kteří vylučují maligní povahu nádoru. Používají se následující diagnostické metody:

 • Gynekologické vyšetření. V bimanální studii nad Douglasovým prostorem je stanovena pohyblivá těsně elastická formace. Tvar benigní cysty je kulatý nebo oválný, povrch hladký.
 • Gynekologický ultrazvuk. Benigní ovariální cysta v těhotenství vypadá jako hladkostěnná jednokomorová kruhová formace s hladkými konturami. Hypoechoický nebo anechoický obsah.
 • CDK. U ovariálních cyst je průtok krve charakteristický v jednotlivých cévách umístěných v tobolce. Velké množství spletitých a nepravidelných plavidel svědčí ve prospěch malignity.
 • CA-125, CA 19-9. Oncomarkers jsou určeny pro diferenciální diagnostiku s maligním nádorem. Analýza je vysoce specifická, s nárůstem o více než 35 mU / ml u 78 - 100% těhotných žen s diagnózou rakoviny vaječníků.

Léčba

Pokud je ve stadiu plánování početí zjištěna ovariální cysta, doporučuje se před těhotenstvím chirurgická léčba. V jiných případech závisí taktika na typu neoplázie. U folikulárních a luteálních cyst není léčba vždy nutná, protože u většiny žen formace samy vymizí během 2-3 cyklů. U jiných typů cyst se hormonální terapie používá v počátečním stádiu, s neefektivitou - laparoskopické odstranění.

Konzervativní terapie

Léčba ovariálních cyst v časném těhotenství se provádí konzervativně s cílem zachovat plod a snížit nepříjemné příznaky. Úplné vyléčení pomocí lékařských metod není možné. Hospitalizace na gynekologickém oddělení je nutná v prvním trimestru, kdy hrozí přerušení těhotenství. Od druhého trimestru jsou ženy posílány na patologické oddělení těhotných žen. Používají se tyto skupiny drog:

 • Gestageny. Tabletovaný progesteron k perorálnímu nebo vaginálnímu podání je indikován pro udržení funkce corpus luteum a zachování těhotenství.
 • Antispasmodika. Přiřazeno ke snížení tónu myometria. Těhotné ženy mohou užívat léky na základě drotaverinu nebo papaverinu ve formě tablet, rektálních čípků nebo injekcí.
 • β-blokátory. Používají se ke snížení tonusu dělohy po 24 týdnech. V raných stádiích jsou neúčinné kvůli nedostatku vhodných receptorů.

Chirurgická operace

U většiny pacientů jsou cysty do průměru 10 cm, které byly náhodně detekovány v prvním trimestru, luteální a ustupují nezávisle po konečné tvorbě placenty. U ostatních nádorů je indikována operace. Pokud ovariální cysta na začátku těhotenství pokračuje bez komplikací, zdržují se intervence až do 16 týdnů těhotenství. Při zvýšených nádorových markerech se chirurgická léčba provádí co nejdříve..

Používejte laparoskopický přístup, který snižuje riziko komplikací a zkracuje dobu rehabilitace. Při pozdějším provádění chirurgického zákroku se provádí laparotomie. Objem intervence je stanoven intraoperativně na základě výsledků urgentního histologického vyšetření, od odstranění cysty po resekci vaječníků. V těžkých případech se provádí ovariektomie, která neovlivňuje ložisko plodu..

Prognóza a prevence

Prognóza cyst vaječníků během těhotenství je obvykle příznivá. Včasné odstranění novotvaru umožňuje vydržet dítě a porodit včas. Reprodukční funkce netrpí, neexistují kontraindikace pro následné těhotenství. Aby se nezvýšilo riziko komplikací během těhotenství, musí být cystické formace léčeny ve fázi plánování početí..

Zvláštní prevence nemocí nebyla vyvinuta. Nechráněné pohlaví by mělo být opuštěno, měla by být provedena včasná léčba zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů a mělo by se zabránit potratům. Perorální kontraceptiva se doporučuje pacientům, kteří neplánují těhotenství a nemají kontraindikace na hormonální terapii, k prevenci hyperplastických procesů reprodukčních orgánů..

Ovariální cysta a těhotenství

Každá matka řekne, že otěhotnění znamená jít do nezapomenutelného a zajímavého období života. A ve skutečnosti je tělo obnoveno v každém smyslu: hormonální, fyzické a dokonce emoční. Během těhotenství je ženské tělo jako „anulované“ a všechny systémy fungují v jiném režimu.

Lékaři tvoří normy chování a dodržování pravidel, která musí každá těhotná žena dodržovat, všechna těhotenství se však objevují různým způsobem, takže toto postavení medicíny není úplně pravda.

Musíte také vědět, že těhotenství je vždy komplikováno různými zdravotními problémy, z nichž jeden je ovariální cysta.

Toto je novotvar, který musí být odstraněn co nejdříve. Cysta u těhotné ženy se však výrazně liší od stejné patologie u běžného pacienta.

Vzdělávání v těhotenství

Cysta u ženy je novotvar na vaječníku, což je benigní (někdy maligní) tkáň, která je naplněna tekutinami. Ovariální cysta a těhotenství jsou 2 jevy, které se velmi často objevují společně.

U těhotných žen existují 2 typy vaječníků:

Podíváte-li se pozorně na fyziologické změny ženy, je třeba poznamenat, že během každého měsíčního cyklu začíná ovulace, když vajíčko jde směrem ke spermiím. A pokud se setkají, buňka se oplodní a zrodí se nový život.

Vejce je tvořeno ve speciálním vaku naplněném tekutinou - folikulu. Pokud se ovulace v tuto chvíli neprovede, vytvoří se folikulární útvar. Na konci menstruačního cyklu se bude muset rozpustit.

Pokud vejce opustí folikul a setká se se spermatem, jsou stěny prasklého folikulu naplněny krví a růst. Tomu se říká luteální cysta..

Pokud žena vyvinula patologie, může být příčinou dočasné neplodnosti až do odstranění nemoci.

Endometriální cysta

Existuje jiný typ - endometriální. Takové formace nijak neovlivňují těhotenství, lékaři však považují endometioidní cysty za docela nebezpečné, protože se mohou proměnit v maligní formace. Tak co dělat?

Tato odrůda je zpracována dvěma způsoby:

 • léčba léky hormonálními drogami;
 • chirurgická chirurgie.

Někdy může lékař doporučit těhotným ženám, aby byly pravidelně sledovány gynekologem a léčbu odmítly, protože cysta má schopnost se rozeznat, což se ve většině případů stává podle určitých pravidel.

Léčba patologie při přenášení plodu

Existuje mnoho precedensů, kdy žena během těhotenství ani netuší cystu.

Co když lékař provede rutinní ovariální cystu během těhotenství při rutinním vyšetření?

V tomto případě lékař, který vede pacienta, doporučuje sledovat vývoj patologie. To vyžaduje pravidelné ultrazvukové vyšetření, aniž by to zasahovalo do patologie..

Pokud se při pozorování ukáže, že cysta roste nebo se na nohách vytvářejí patologie, je možné zkroucení vaječníků, takže bude nutné léčit.

Žádný lékař však nebude schopen předem říci, jak se ovariální cysta bude vyvíjet během těhotenství - vyvine se nebo se rozpustí.

Proto se ženy s ovariálními cystami musí chovat velmi opatrně. Musíte být připraveni na skutečnost, že kdykoli budete potřebovat operaci odstranění.

Zpravidla těhotenství po ovariální cystu probíhá normálním způsobem a není komplikováno důsledky patologie.

Jaké typy patologů odstraňují chirurgové?

Gynekologové doporučují odstranit všechny útvary, které již podstoupily chirurgický zákrok. Mohou znovu růst až do průměru 8 centimetrů..

Během těhotenství je ve druhém trimestru možné provádět operaci odstranění cysty po dobu od 14 do 16 týdnů těhotenství. Laparoskopie je nejlepší metoda pro odstranění..

Pokud formace roste do obrovské velikosti, pak je metoda odstranění nahrazena laparotomií. Jedná se o 2 různé chirurgické metody..

Život ohrožuje laparotomie?

Laparotomie je velmi vážná operace, mnohem nebezpečnější než laparoskopie. Představuje skutečnou hrozbu pro život matky a dítěte.

Po laparotomii se opakovaně objevily potraty a stav matky se zhoršil. Uvědomte si, že o této operaci se může rozhodnout pouze pacient bez předchozí konzultace s lékařem.

V tomto případě ovariální cysta a těhotenství pouze zhoršují zdraví ženy, proto je nutné se patologie zbavit. Pokud však existuje možnost porodit a provést operaci - věřte mi, měli byste ji použít.

Luteální cysta v časném těhotenství

Zpravidla se v prvním trimestru u žen objeví luteální cysta, nazývaná také cysta corpus luteum.

Když mluvíme o této formaci, o corpus luteum, aktivně produkuje dávku progesteronu, která podporuje plod během prvních tří měsíců.

Po vytvoření placenty se cysta sama začne rozpouštět, takže taková cysta nepředstavuje nebezpečí pro matku a plod.

Prevence

Patologie se vytvářejí z důvodů nezávislých na ženách, proto jediným skutečným preventivním opatřením je pravidelné vyšetření gynekologem, který dokáže včas stanovit správnou diagnózu a budete moci sledovat průběh nemoci..

Pokud těhotenský test přinesl pozitivní výsledek, připravte se na to, že budete mít úžasných 9 měsíců života, ve kterých budou jak příjemné chvíle, tak určité problémy, ale při správném odpovědném přístupu se vypořádáte se vším!

Články O Neplodnosti