Hlavní Výživa

Cervikální nedostatečnost

Někdy se stane, že normální těhotenství najednou skončí již blíže ke středu období. Důvody, které vyvolaly takový jev, je mnoho, ale v tomto článku budeme hovořit o isthmicko-cervikální nedostatečnosti.

Proč se to stalo?

Abychom pochopili příčiny toho, co se děje, pamatujte na lekce anatomie. Děloha je dutý svalový orgán, který se během těhotenství může několikrát zvětšit a vytvořit útulný kontejner pro vyvíjející se dítě..

Děloha se skládá z těla a krku, hranice mezi nimi se nazývá isthmus. Cervix je válec, který je organický na části dělohy pomocí vnitřního hltanu a na straně vagíny na vnější straně. Svalová vrstva dělohy je mnohem silnější než svaly děložního čípku.

Ve skutečnosti je v krku svalů pouze 30%, a ty jsou soustředěny hlavně v oblasti vnitřního hltanu a vytvářejí poměrně silný blokovací kroužek - svěrač. Pokud svěrač plně vykonává své funkce, je děložní hrdlo schopné během těhotenství udržet rostoucí dítě v děloze.

Receptory, které jsou umístěny ve velkém počtu v děloze a děložním čípku, se stávají citlivějšími na působení hormonů blíže k porodu, díky čemuž změkčuje svalový prsten v krku, tkáně získávají schopnost protahování, děložní hrdlo se postupně otevírá a dítě se rodí.

Někdy se stav vyvine, když děložní hrdlo a isthmus nejsou schopny držet rostoucí plod v děložní dutině, dokud nebude plně funkční. Tento stav se nazývá isthmicko-cervikální nedostatečnost..

Důvody pro vývoj stavu

V závislosti na tom, co způsobilo selhání, se dělí na organické a funkční.

Sekundární (organická) ICN je stav, který se vyvíjí po traumatické lézi děložního čípku. Stává se to například po porodu, potratu nebo jiných manipulacích, například po diagnostické kyretáži. Pojivová tkáň, která vznikla v místě prasknutí, se nemůže stahovat, což znamená, že brání úplnému uzavření vnitřního hltanu, což neumožňuje svěrači plně vykonávat své funkce.

Funkční ICI se vyvíjí s hormonálními poruchami. Stav může být také s vrozeně krátkým děložním hrdlem nebo s nadměrným tlakem na děložní hrdlo během vícenásobného těhotenství. Nadměrný androgen v těle těhotné ženy negativně ovlivňuje schopnost svěrače redukovat.

Kdo je v nebezpečí?

Existuje řada faktorů, které významně zvyšují riziko rozvoje ICI, takže ženy, ve kterých se vyskytují, jsou izolovány v oddělené skupině a pozorněji sledovány.

Tyto faktory zahrnují:

 • historie cervikálních ruptur;
 • zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů nadledvinami (hyperandrogenismus);
 • různé genitální malformace
 • nedostatečný rozvoj genitálií;
 • dvě nebo více plodů v děloze;
 • polyhydramnios, stejně jako velké ovoce.

Časová osa vývoje

Nejčastěji se stav vyvíjí ve druhém trimestru těhotenství (16-27 týdnů), méně často, zejména u vícenásobného těhotenství, se děložní čípek začíná „vzdát“ za 11-12 týdnů.

Důvodem rozvoje nedostatečnosti od 16 týdnů je pravděpodobně začátek produkce hormonů nadledvinami plodu, a v důsledku toho nemůže děložní hrdlo vydržet celkový účinek velkého počtu hormonů.

Důvodem vývoje ICI od 11 týdnů je však pravděpodobně zvýšený mechanický tlak na krk.

Co se projevuje?

ICI bohužel není pro takovou kliniku zvláštní - vnitřní hltan se otevírá postupně, bezbolestně. Současně žena ani netuší, že jí něco ohrožuje těhotenství. Obzvláště opatrné těhotné ženy mohou věnovat pozornost zdánlivé těžkosti v dolním břiše, v dolní části zad, jakož i zvýšení výtoku sliznice z pochvy..

Mírně otevřený děložní čípek odhaluje spodní pól fetálních membrán, které se při kontaktu s vaginálním prostředím nakazí, ztratí svou sílu a ochrannou funkci a prasknou. To má za následek odtok plodové vody a nástup porodu.

Na recepci

Ke kontrole stavu děložního čípku stačí rutinní vyšetření gynekologem ženy na gynekologickém křesle. Všechny těhotné ženy by proto měly včas navštívit osobního lékaře, aby se omezily na nepříjemná překvapení. Podle standardů managementu těhotenství by v určité době měla návštěva ženy na prenatální klinice kromě měření břicha, krevního tlaku, hmotnosti a konzultace na základě výsledků testů zahrnovat i bimanální vyšetření, které také vyhodnocuje stav děložního čípku.

Pokud lékař po vyšetření pochybuje o dobré podpůrné schopnosti děložního hrdla, může poslat těhotnou ženu na ultrazvukové vyšetření, kde děložní hrdlo určí délku děložního hrdla, šířku děložního kanálku a průměr vnitřního hltanu..

Léčba

Při stanovení diagnózy ICI pro terapeutická opatření musíte okamžitě postupovat.

Pokud se ICI vyvíjí s hormonální nerovnováhou, může někdy lékař začít s korekcí hormonálního pozadí. Výsledky léčby se projeví po 1-2 týdnech. Pokud účinek konzervativní léčby chybí nebo se původně vyvinul na pozadí traumatické léze na krku, budou těhotným ženám doporučeny účinnější korekční metody..

Metoda, u které je chirurgické období již poměrně dlouhé období - na děložní hrdlo se používají kruhové stehy. Metoda prokázala svou účinnost, nízkou invazivitu a neškodnost pro těhotný i vyvíjející se plod.

Před zákrokem je těhotná žena vyšetřena, po prvních dvou až třech dnech se stehy a vaginální sliznice ošetří antiseptickým roztokem. Po šití by měly být ženy vyšetřovány týdně gynekologem. Stehy jsou odstraněny, s příznivým průběhem těhotenství po 37-38 týdnech. Procedura může být provedena jak v nemocnici, tak i na prenatální klinice. Pokračuje porod a poporodní období u žen po chirurgické korekci ICI, stejně jako u žen bez ICI.

Při korekci intracyklinu pomocí klesajícího močového měchýře je nutný přísný odpočinek. Po takovém zásahu bude těhotná žena muset nějakou dobu sledovat odpočinek v posteli a brát určité léky.

Pro takový zásah, jako pro jakoukoli chirurgickou manipulaci, je povoleno určité procento komplikací. Někdy je možné „šití“ švů, když děloha často přichází v tónu a vlákna se prořezávají tkání. Kromě toho jsou stehy výborným místem pro rozmnožování bakterií, proto je nutné neustále sledovat jejich stav - sběr nátěrů s následnou rehabilitací.

V dnešní době odborníci stále více upřednostňují korekci ICI pomocí vykládacího pesaru - jedná se o speciálně navržený vykládací prstenec vyrobený z biologicky inertních materiálů. Struktura pesaru optimálně zohledňuje anatomickou strukturu ženy. V prodeji jsou tři pesary, které vám s pomocí lékaře umožňují zvolit optimální velikost pro každou těhotnou ženu.

Pesar přerozděluje tlak přímo z děložního čípku do pánevního dna, přední stěny dělohy.

Stejně jako švy, pesar vyžaduje neustálé sledování flóry a periodickou reorganizaci. Pesar je také odstraněn do 38. týdne..

A chirurgické stehy a pesar jsou uvaleny až po lékařském vyšetření v nepřítomnosti kontraindikací.

Korekce ICI nemá přímý vliv na vývoj plodu, ale poté se může vyvinout fetoplacentální nedostatečnost, fetální hypoxie a riziko infekce se zvyšuje, pokud nejsou dodržena doporučení těhotné ženy a návštěva lékaře je opožděná.

Léčba ICI během těhotenství

ICI během těhotenství má úplně jiné příčiny. Všechny příčiny jsou dva typy selhání, traumatické a funkční. Podívejme se na hlavní příčiny těchto dvou typů selhání..

 1. Traumatický typ ICN, jak název napovídá, je způsoben různými typy zranění děložního čípku. Vznikají v důsledku jakékoli expanze dělohy, včetně potratu, potratu, diagnózy kyretáže plodu v případě potratu. K poranění může dojít také po porodu v důsledku umělého oplodnění.
 2. Jizva se vyvíjí v místě poranění, které se skládá z pojivové tkáně. Pojivová tkáň se neroztahuje, což vede ke vzniku ICN.
 3. S funkčním poškozením je situace horší. Příčinou mohou být různé faktory. Ve většině případů se jedná o selhání hormonálního pozadí. To zahrnuje nadbytek mužských hormonů - androgenů nebo nedostatek progesteronu. Tento problém se může rozvinout asi za 11 týdnů těhotenství, v důsledku čehož se sval krku stává slabým.
 4. Polyhydramnie, zejména pokud je těhotenství mnohočetné, mohou být závažnějšími příčinami rozvoje tohoto onemocnění. V tomto případě je zátěž dělohy dvojnásobná, což vede k selhání.
 5. Příčinami mohou být také patologie ve vývoji dělohy..

Jak rozpoznat problém a jeho příznaky

ICI během těhotenství je docela obtížné rozeznat samo o sobě, zejména v raných stádiích jsou jeho příznaky téměř neviditelné nebo zcela chybí. Po druhém trimestru se mohou objevit výraznější příznaky, je velmi důležité je včas vidět, aby nedošlo k potratu.

Za tímto účelem je vhodné se včas poradit s porodníkem-gynekologem. Lékař provede test se zrcadlem, ultrazvukem nebo digitálním vaginálním vyšetřením..

Při jmenování porodníkem-gynekologem

 1. Vzhled krvácení s pruhy krve.
 2. Těžká bolest v dolní části břicha nebo dolní části zad.
 3. Pocit „prasknutí“ ve vaginální oblasti nebo silný tlak na tuto oblast.
 4. Zkracování nebo změkčení děložního čípku.
 5. Během vyšetření bude vidět močový měchýř a otevření kanálu, což je také známkou ICI.
 6. Při provádění ultrazvuku lze ICI určit podle takových příznaků, jako je délka krku, měla by být od 36 do 46 mm a blíže k narození - 29-36 mm. Pokud je délka menší než tyto ukazatele, lékař diagnostikuje ICI.
 7. Ultrazvuk také pomáhá identifikovat další důvod - jedná se o otvor hltanu ve tvaru písmene V. Je detekován tlakem na dno dělohy.

Pokud lékař potvrdí přítomnost jednoho z příznaků, okamžitě předepíše léčbu a nápravu a ve složitějších situacích pošle těhotnou ženu, aby byla udržována. Zjistěte také důsledky ureaplasmy pro dítě a to, zda je možné heřmánku pít během těhotenství.

Co dělat, když jsou detekovány známky

Během těhotenství může diagnostikovat ICN pouze váš gynekolog, ale pokud si v sobě všimnete příznaků tohoto onemocnění, měli byste okamžitě vyhledat pomoc lékaře. V žádném případě neodkládejte termín u lékaře, jinak hrozí potrat nebo předčasný porod. Tento problém má velmi závažné důsledky, stojí za to okamžitě zahájit léčbu.

 1. První věc, kterou musíte udělat, je vyhledat lékaře.
 2. Dále lékař diagnostikuje a přesně stanoví diagnózu, její přítomnost nebo nepřítomnost.
 3. Poté by těhotná žena měla vést klidný životní styl, omezit aktivitu, fyzickou aktivitu na maximum.
 4. S ICI byste neměli během dětství hrát sport, měli byste se vyhýbat sexuální aktivitě po celou dobu.
 5. Tento problém také vyžaduje přijetí speciálních léků, které sníží tón..
 6. V případě hormonálních poruch, které následně vedly ke vzniku ICI, je nutná kvalitativní korekce k vyvážení hladiny hormonů v těle.

Nejdůležitější věcí je včas navštívit lékaře. S neustálým vyšetřením a lékařským dohledem se tomuto problému lze vyhnout. Chraňte sebe a své dítě, CPI je vážný problém, který je naléhavý.

Lékařské ošetření

V současné době existují dva způsoby léčby ICI. Tyto zahrnují:

 • standardní konzervativní metoda korekce a léčby, při které není nutný chirurgický zákrok;
 • operativní metoda, při které je nutný zásah chirurga, jakož i operace.

Konzervativní léčba je pro mámu a dítě bezpečnější. Provádí se ambulantně a je docela bezpečný v jakékoli fázi těhotenství. Tato varianta je bohužel vhodná pouze v případě jednoduchého průběhu onemocnění s malými změnami v děložním čípku..

Oprava v případě nechirurgické léčby se provádí pomocí pesaru. Toto zařízení je porodnický kroužek, který se nosí na děložním čípku a snižuje zátěž, rovnoměrně rozděluje tlak a plní určitou roli bandáže..

Veškerá doporučení porodnického gynekologa by měla být pečlivě dodržována.

Nebojte se procesu instalace tohoto zařízení, jde to bezbolestně, dokonce i bez léků proti bolesti. Poté by měla být těhotná žena neustále sledována lékařem.

Zařízení je odstraněno v posledních týdnech těhotenství, proces je také neškodný a bezbolestný. Pokud žena náhle krvácí, je zařízení odstraněno těsně před koncem nošení.

Chirurgické ošetření problému

Pokud je ICI detekována v pozdějším stádiu, je chirurgický zákrok nezbytný. V současné době existuje mnoho ověřených chirurgických metod léčby ICI během těhotenství. Pokud jsou v děloze anatomické změny, provádí se chirurgická léčba, ale pouze po těhotenství. V tomto případě je nutný plast.

Během těhotenství jsou indikace potřeby chirurgické léčby následující:

 • ženská zkušenost s potratem;
 • předchozí těhotenství skončilo předčasně;
 • existuje děložní nedostatečnost.

Kromě toho je nutný chirurgický zásah ke zkrácení, prověšení hltanu a celého kanálu děložního hrdla..

Je nemožné provádět chirurgickou léčbu ICI během těhotenství, pokud žena v porodu:

 • malformace plodu;
 • krvavé problémy;
 • chronická onemocnění.

Také toto onemocnění vyvolává infekci děložního čípku. Proto je nutné předat nátěry pro analýzu, provést studie s cílem předepsat další léčbu.

Jak funguje chirurgická léčba?

Během chirurgického ošetření ICI během těhotenství jsou na děložní hrdlo umístěny stehy ze speciálního materiálu. Stehy blokují otevření děložního čípku, což usnadňuje zvládnutí zátěže. Nejlepší je steh v 17. týdnu těhotenství, ale toto rozhodnutí je vybíráno výhradně individuálně.

Chirurgie v pozdějším těhotenství je méně účinná, takže byste měli tento problém vyřešit co nejdříve. Šicí materiály se aplikují ve vnitřní anestézii. Používají se speciální léky, které způsobují minimální riziko pro plod i pro ženy při porodu. Po zákroku jsou předepsány léky, které snižují tón.

V prvních dnech po operaci byste měli užívat antibakteriální léky a léčit stehy a děložní hrdlo speciálními antiseptiky. Asi týden po operaci může být těhotná žena propuštěna z nemocnice. Každé dva týdny se však provádí povinná lékařská prohlídka. Švy jsou odstraněny při přibližně 38 týdnu těhotenství.

Porod může začít jeden den po odstranění stehů, ale pokud kontrakce začnou, když se objeví stehy, měli byste okamžitě jít do nemocnice a informovat lékaře, že máte stehy. Stehy lze odstranit v kterékoli fázi těhotenství, ale s předčasným narozením mohou prasknout a poškodit dělohu.

Proč byste neměli ignorovat problém

Hrozba ICI během těhotenství je kategoricky nemožné ignorovat. V důsledku expanze děložního čípku klesá močový měchýř, dochází k infikování fetální membrány a dochází k jejímu předčasnému otevření. Tyto důsledky vedou k:

 • nástup předčasného porodu;
 • porod předčasného dítěte.

Pozdní potrat nastává v dřívějších stádiích těhotenství..

Instalace speciálního zařízení

Ignorování problému může vést k:

 • zánět membrán membrán;
 • výskyt krvácení;
 • prasknutí membrán membrán;
 • cervikální trauma;
 • Vrozené vady ve vývoji vašeho dítěte.

Istmicko-cervikální nedostatečnost může vést k funkčním poruchám pojivových tkání, dysplazie a hyperandrogenismu.

Taková hrozba je významným faktorem pro to, aby se podrobila vysoce kvalitnímu, kompetentnímu a hlavně včasnému zacházení s ICI. Kromě potratu a předčasného těhotenství tento problém přinese ženě při porodu a po porodu spoustu problémů. Vyžaduje se také okamžitá chirurgická intervence, obnova dělohy a vážné poškození oblasti..

Prevence nemoci

Stejně jako u jakéhokoli onemocnění je po léčbě ICI během těhotenství vyžadována vysoce kvalitní profylaxe, zahrnuje následující opatření.

 1. V případě plánování druhého těhotenství by potrat měl být vyloučen.
 2. Před otěhotněním je nejlepší podstoupit lékařské vyšetření, aby se zjistila přítomnost všech možných chronických gynekologických chorob a vyléčila je před těhotenstvím.
 3. Pro vyloučení možného výskytu problému se vyplatí okamžitě zaregistrovat na prenatální klinice na začátku těhotenství. To by mělo být provedeno do 11 týdnů..
 4. Pravidelně se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče. A těhotné ženy v ohrožení by měly navštívit lékaře mnohem častěji a sledovat stav reprodukčního orgánu.
 5. Nejlepší je provést ultrazvukové vyšetření stavu dělohy v přítomnosti rizika ICI během těhotenství.

Pokud jste během těhotenství našli ICI a byli jste léčeni, nezapomeňte, že po porodu je nutná další péče. To zahrnuje vyšetření cervikálních ruptur, pokud je to nutné, provedení plastické chirurgie, jakož i léčba hormonálních poruch.

Nezapomeňte dodržovat režim, vylučujte fyzickou aktivitu a odpočiňte si. Zjistěte také informace o zvýšení ESR krve během těhotenství a těhotné hepatóze.

O autorovi: Olga Borovikova

Cervikální nedostatečnost: prevence a léčba

Přes významný pokrok v porodnictví a gynekologii, ne všechna těhotenství končí narozením zdravého dítěte.

Cervikální nedostatečnost je jednou z příčin potratu. Představuje 30–40% všech pozdních spontánních potratů a předčasných narození.

Isthmicko-cervikální nedostatečnost (ICI) je nedostatečnost nebo selhání isthmu a děložního čípku, ve kterém je zkrácena, změkčena a mírně otevřena, což může vést ke spontánnímu potratu. Při normálním těhotenství hraje děložní hrdlo roli svalového prstence, který plod drží a brání mu v tom, aby předčasně opustil dutinu dělohy. Jak těhotenství postupuje, roste plod, zvyšuje se množství plodové vody, což vede ke zvýšení nitroděložního tlaku. S jisthicic-cervikální nedostatečností, děložní čípek není schopen se s takovou zátěží vyrovnat, zatímco membrány fetálního močového měchýře vyčnívají do děložního hrdla, infikují se mikroby a poté se otevřou a těhotenství předčasně končí. Velmi často dochází k potratu ve druhém trimestru těhotenství (po 12 týdnech).

Příznaky ICI jsou velmi vzácné, protože nemoc je založena na otevření děložního hrdla, které probíhá bez bolesti a krvácení. Těhotná žena může být obtěžována pocitem těžkosti v podbřišku, častým močením a hojným výtokem ze sliznice pohlavních orgánů. Je proto velmi důležité včas hlásit tyto příznaky těhotné porodnici-gynekologovi.

ITSN: příčiny

Vzhledem k výskytu je izolována organická a funkční isthmicko-cervikální nedostatečnost.

Organické ICI se vyskytují po potratu, kyretáži děložní dutiny. Během těchto operací je cervikální kanál rozšířen pomocí speciálního nástroje, v důsledku čehož může dojít k cervikální traumatu. Roztržky děložního čípku během předchozích porodů mohou také vést k organickým ICI. Při špatném hojení šití se v místě ruptury vytvoří jizvová tkáň, která v příštím těhotenství nemůže zajistit úplné uzavření děložního čípku.

Funkční ICN je pozorována u hyperandrogenismu (zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů). Pod vlivem androgenů se děložní hrdlo změkčuje a zkracuje. Dalším důvodem pro vytvoření funkčního ICI je nedostatečná funkce vaječníků, a to nedostatek progesteronu (hormonu podporujícího těhotenství). K vzniku funkčních ICI přispívají také malformace dělohy, velký plod (hmotnost více než 4 kg), vícenásobné těhotenství.

ITSN: diagnóza choroby

Před těhotenstvím je toto onemocnění detekováno pouze v případech, kdy se na děložním čípku vyskytují velké jizvy nebo deformace.

Nejčastěji je isthic-cervikální nedostatečnost nejprve diagnostikována po spontánním potratu prvního těhotenství. Metodou detekce ICN je vaginální vyšetření. Normálně je během těhotenství děložní čípek dlouhý (až 4 cm), hustý, vychýlený dozadu a jeho vnější otvor (vnější hltan) uzavřený. U ICI je pozorováno zkracování děložního čípku, jeho změkčení a otevření vnějšího a vnitřního hltanu. Při závažném ICI lze při vyšetření děložního čípku v zrcadlech nalézt závěsné membrány fetálního močového měchýře. Stav děložního čípku lze také posoudit ultrazvukem. Pomocí ultrazvukového měniče, který lékař vloží do vagíny, se měří délka děložního hrdla a vyhodnotí se stav vnitřního hltanu. Délka děložního čípku, která se rovná 3 cm, vyžaduje další dynamický ultrazvuk. A pokud je délka děložního čípku
2 cm, to je absolutní známka ischemicko-cervikální nedostatečnosti a vyžaduje odpovídající chirurgickou korekci.

Cervikální nedostatečnost: léčba

Těhotné ženě se doporučuje omezit fyzický a psychoemocionální stres, zdržet se sexuální aktivity po celou dobu těhotenství a také ne sportovat. V některých situacích je indikováno jmenování léků, které snižují tón dělohy (tocolytics). Pokud byly hormonální poruchy příčinou funkčního CPI, jsou korigovány předepisováním hormonálních léků.

Existují dvě metody léčby ICN: konzervativní (nechirurgická) a chirurgická.

Nechirurgická léčba má oproti chirurgickému zákroku několik výhod. Tato metoda je nekrvavá, jednoduchá a bezpečná pro matku i plod. Může být použit ambulantně v kterékoli fázi těhotenství (až 36 týdnů). Tato metoda se používá s malými změnami děložního čípku.

Nechirurgická korekce ICI se provádí pomocí pesaristicko-porodnického prstence (jedná se o design speciálního anatomického tvaru s uzavíracím prstencem pro děložní hrdlo). Pesar se umístí na děložní čípek, díky čemuž se sníží zatížení a tlak na děložní čípek se redistribuuje, tj. on hraje roli jakési obvazy. Způsob stanovení pesaru je jednoduchý, nevyžaduje analgezii a je těhotnou ženou dobře tolerován. Při použití této metody je pacient pojištěn proti technickým chybám, které mohou být pozorovány během chirurgické léčby.

Po instalaci by těhotná žena měla být pod dynamickým dohledem lékaře. Každé 3–4 týdny se na flóru přijímají vaginální nátěry, stav děložního čípku se vyhodnocuje ultrazvukem. Pesar je odstraněn ve 37–38 týdnech těhotenství. Extrakce je snadná a bezbolestná. V případě špinění nebo během vývoje porodu je pesar odstraněn předčasně.

V současné době byly vyvinuty různé metody chirurgické léčby ICI..

U hrubých anatomických změn v děložním čípku způsobených starými slzami (je-li to jediný důvod k potratu), je nutné chirurgické ošetření mimo těhotenství (cervikální plast). Jeden rok po operaci může žena naplánovat těhotenství.

Indikací k operaci během těhotenství jsou anamnéza spontánních potratů, předčasných porodů a také progresivní cervikální nedostatečnosti: její laxnost, zkrácení, zvýšené zúžení vnějšího hltanu nebo celého kanálu děložního hrdla. Chirurgická korekce ICI se neprovádí v případě onemocnění, u nichž je těhotenství kontraindikováno (závažná onemocnění kardiovaskulárního systému, ledviny, játra atd.); s identifikovanými malformacemi plodu; s opakovaným krvácením z genitálního traktu.

Ve většině případů je ICI dutina dělohy infikována mikroby kvůli narušení funkce cervikální obstrukce. Proto musí být před chirurgickou korekcí děložního čípku proveden roztěrový test z pochvy na flóru a bakteriologická kultura nebo studium genitálního traktu pomocí PCR. V případě infekce nebo patogenní flóry je léčba předepsána..

Chirurgické ošetření spočívá v sešívání děložního čípku ze speciálního materiálu. S jejich pomocí je zabráněno dalšímu otevření děložního čípku, díky čemuž se dokáže vypořádat s rostoucí zátěží. Optimální doba pro šití je 13-17. Týden těhotenství, doba operace se však stanoví individuálně v závislosti na době výskytu a klinických projevech ICN. Se zvýšením gestačního věku v důsledku platební neschopnosti děložního čípku dochází ke snížení a ochabnutí močového měchýře. To vede ke skutečnosti, že jeho spodní část je infikována mikroby, které jsou ve vagíně, což může vést k předčasnému prasknutí močového měchýře a odtoku vody. Navíc v důsledku tlaku močového měchýře dochází k ještě většímu rozšíření cervikálního kanálu. Operace v pozdějším těhotenství je tedy méně účinná.

Šití na děložním čípku se vyskytuje v nemocnici při intravenózní anestézii. V tomto případě se používají léky, které mají minimální účinek na plod. Po sešívání děložního čípku se zobrazí jmenování léků, které snižují tón dělohy.

V některých případech se používají antibakteriální léčiva. V prvních dvou dnech po operaci se děložní hrdlo a pochva ošetřují antiseptickými roztoky. Délka pobytu v nemocnici závisí na průběhu těhotenství a možných komplikacích. Obvykle 5 až 7 dní po operaci může být těhotná žena propuštěna z nemocnice. V budoucnu je prováděno ambulantní sledování: každé 2 týdny se v zrcadlech vyšetřuje děložní čípek. Podle svědectví nebo každé 2-3 měsíce, lékař bere nátěr na flóru. Obvykle jsou stehy odstraněny po 37–38 týdnech těhotenství. Zákrok se provádí v nemocnici bez anestezie..

Do 24 hodin po odstranění stehu může začít práce. Pokud porod začíná „nepřijatými“ stehy, nastávající matka musí co nejdříve navštívit nejbližší nemocnici. V pohotovosti musíte okamžitě informovat personál, že máte stehy na děložním čípku. Stehy jsou odstraněny bez ohledu na gestační věk, protože při kontrakcích mohou vybuchnout a tím zranit děložní čípek.

Prevence CPI

Pokud vám byla v průběhu těhotenství diagnostikována isthmicko-cervikální nedostatečnost, pak při plánování další nezapomeňte kontaktovat prenatální kliniku. Porodník-gynekolog provede vyšetření, na jejímž základě předepíše potřebné ošetření.

Doporučuje se dodržovat interval mezi těhotenstvím nejméně 2 roky. Pokud dojde k těhotenství, je vhodné se zaregistrovat co nejdříve na prenatální klinice a dodržovat všechna doporučení předepsaná lékařem. Kontaktováním lékaře včas poskytnete svému dítěti příznivé podmínky pro další růst a vývoj.

Pokud máte ischemicko-cervikální nedostatečnost, nezoufejte. Včasná diagnóza, správně zvolená taktika pro řízení těhotenství, léčebný a ochranný režim a příznivý psychologický přístup umožní vyjádřit se k datu splatnosti a porodit zdravé dítě.

Těhotenství v ohrožení, nebo jak se vypořádat s isthmic-cervikální nedostatečností

ICI během těhotenství: příčiny, metody diagnostiky a léčby. Instalace pesary Accuira a šití.

Jednou z nejčastějších příčin předčasného porodu je tzv. Isthmicko-cervikální nedostatečnost (ICI) - nedostatečnost děložního čípku a jeho isthmusu. Faktem je, že svalová vrstva děložního čípku během normálního těhotenství hraje roli jakéhokoli zadržovacího prstence a nedovolí plodu opustit dutinu dělohy před datem splatnosti. Otevřené děložní hrdlo nemůže vydržet na rostoucím fetálním vajíčku a již v 16-18 týdnech je těhotenství ohroženo.

Isthmicko-cervikální nedostatečnost během těhotenství. Jaký je důvod?

Příčiny cervikální nedostatečnosti mohou být organické nebo anatomické (traumatické) a funkční. Nejběžnějšími příčinami anatomických ICP jsou různé intrauterinní intervence (četné potraty, kyretáž dělohy), plastická chirurgie na děložním čípku a komplikovaný průběh předchozích porodů (hluboké praskliny děložního čípku). Příčiny cervikální funkční nedostatečnosti jsou četné: k otevření děložního čípku může dojít při nadměrném tlaku na děložní čípek během vícenásobného těhotenství, může dojít k „vrozenému“ krátkému děložnímu hrdlu s abnormalitami vývoje dělohy. Nejčastěji se však funkční ICI vyvíjí na pozadí hyperandrogenismu (nadměrná produkce androgenů - mužských pohlavních hormonů, které jsou také přítomny v ženském těle). S hyperandrogenismem, děložní čípek "změkne" a při nadměrném zatížení se tón dělohy může mírně otevřít.

Diagnóza ICN u těhotných žen

Pro včasnou diagnostiku ischemicko-cervikální nedostatečnosti je velmi důležité pečlivé dynamické pozorování a vyšetření během těhotenství. Specialisté Perinatálního zdravotního střediska budou v raných stádiích věnovat pozornost, pokud je těhotná žena vystavena riziku potratu, a udělají vše pro ochranu nastávající matky a jejího dítěte. Lékař předepíše potřebné studie, podle výsledků kterých bude předepisovat léky, přesně stanoví režim dne, dávku fyzické aktivity, emoční zážitky. Porodník-gynekolog vám poradí, abyste věnovali pozornost rušivým příznakům: těžkost v podbřišku, bederní oblast, hojný výtok sliznice z pochvy. Gynekologické vyšetření poskytuje velmi důležité informace o stavu děložního čípku. V tomto případě lékař upozorňuje na umístění, délku a konzistenci (stupeň změkčení) děložního čípku, určuje, zda dochází k mírnému otevření děložního hrdla. Při vyšetření lékař vyhodnocuje pouze vnější část děložního čípku, která je k dispozici pro vyšetření, ale je důležité posoudit stav jeho vnitřní části, stav vnitřního hltanu - oblast přechodu děložního čípku do dělohy. A tady přicházejí na pomoc porodníka ultrazvukové diagnostické metody. Kvalifikace porodníků a lékařů ultrazvukové diagnostiky v perinatálním lékařském centru a kvalita ultrazvukového vybavení umožňují podezření na pravděpodobnost ICI v raných stádiích, včasná diagnostika ICI, která je nezbytná pro pokračování těhotenství.

Léčba ishmicko-cervikální nedostatečnosti

Mezi metodami léčby ishmicko-cervikální nedostatečnosti jsou tradičně rozlišovány chirurgické a konzervativní korekční metody. S drobnými změnami děložního čípku, doporučeními k omezení fyzické aktivity, jmenováním léků, které odstraňují tón dělohy, pečlivým dynamickým monitorováním a ultrazvukovým monitorováním, může být docela efektivní. V případě potřeby však může lékař nabídnout pacientovi chirurgickou korekci: v anestezii se na děložní čípek umístí švy pomocí moderního šicího materiálu, který jí pomáhá vyrovnat se s velkou zátěží. Druhou metodou, která často umožňuje vyhnout se chirurgickému zákroku, je použití speciálních porodnických prstenců - pesarů, které uvolňují děložní hrdlo.

Porodnický pesar je speciální konstrukce se zajišťovacím kroužkem pro děložní hrdlo, navržený s ohledem na anatomické rysy ženy. Snižuje zátěž děložního hrdla, redistribuuje tlak (pesar působí jako "obvaz" pro děložní čípek), pomáhá chránit sliznici, což snižuje pravděpodobnost infekce. Velkou výhodou pesaru je navíc jeho schopnost používat po dobu delší než 24–25 týdnů, kdy v důsledku možných komplikací již není děložní hrdlo šité.

Všechny techniky používané v perinatálním lékařském centru umožňují našim pacientům přenést těhotenství do období fyziologického porodu a porodit zdravé dítě.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Cervikální nedostatečnost: příčiny, léčba, těhotenství a porod

Potrat není jen porodnický problém, ale také rodinné a osobní drama, nejhlubší vnitřní zážitky.

Ze všech případů potratu připadá na stav dostatečně velké procento nazývané isthmicko-cervikální nedostatečnost (ICI) nebo cervikální nedostatečnost.

Co je to cervikální nedostatečnost??

Slovo „isthmus“, ze kterého tento termín pochází, označuje malou oblast mezi děložním čípkem a jeho tělem, nejužším bodem, kterým děložní dutina komunikuje s děložním hrdlem a vnějším prostředím. Istmus a děložní hrdlo během těhotenství mají mimo jiné další roli - funkci obturátoru. Je to právě tato část dělohy, která je zodpovědná za retenci plodu.

Normálně děložní čípek, jak říkají lékaři, zraje pouze pro samotné narození: jeho konzistence se mění a lumen kanálu se zvyšuje na takovou velikost, že můžete přeskočit narození dítěte..

Cervikální nedostatečnost je porušením její „uzavírací“ funkce, která přímo souvisí se zkrácením děložního čípku. V tomto případě se vnitřní část děložního hrdla - vnitřní hltánek dělohy - rozšíří, zlomí se močový měchýř a těhotenství se ukončí.

Příčiny ischemicko-cervikální nedostatečnosti

ICI vzniká v důsledku absolutního snížení délky děložního čípku. Důvody zkrácení krku lze rozdělit do dvou velkých skupin:

1. Vrozená ICN - v důsledku hrubého porušení struktury dělohy, přítomného u žen od narození. Patří sem genitální infantilismus nebo malformace dělohy. Vrozená nedostatečnost děložního čípku je obvykle kombinována s dalšími gynekologickými problémy, také kvůli anatomickým abnormalitám. Takové ženy mají často problémy s početím, menstruační nepravidelnosti..

2. Získaná ICI je mnohem běžnější, protože je vždy sekundární a existuje mnoho důvodů, které vedou ke vzniku cervikální nedostatečnosti během života. Mezi ně patří mimo jiné:

 • Traumatické diagnostické a léčebné postupy, včetně ty, ve kterých byla provedena operace na děložním čípku s odstraněním jeho části, jakož i po potratech, hysteroskopii, utváření děložního hrdla;
 • Organické změny v děložním čípku jsou situace, kdy jakékoli předchozí děložní onemocnění zanechalo své stopy a vedlo k hrubému porušení anatomie v této části dělohy. Organické změny v této situaci jsou vždy spojeny s traumatem. Příčiny:
  • Traumatické zrození doprovázené prasknutím krku a následnou fúzí s tvorbou cicatriciálních deformit.
  • Funkční méněcennost děložního čípku je zpravidla důsledkem hormonálních poruch. Je pozorován s nedostatečnou funkcí vaječníků nebo s tzv hyperandrogenismus - stav, kdy je obsah mužských pohlavních hormonů v těle ženy zvýšen. Vyskytuje se také u systémových onemocnění pojivové tkáně (systémový lupus erythematodes, revmatoidní artritida atd.)

Komplikace a nebezpečí isthmicko-cervikální nedostatečnosti

Mělo by se říci, že zkracování děložního čípku je samo o sobě asymptomatické a existují určité problémy s diagnostikováním ICI, zejména pozdní cirkulace žen.

V případě těhotenství na pozadí ICI představuje hlavní nebezpečí předčasné ukončení těhotenství v trimestru II a III. Vzhledem k tomu, že ženské tělo není v takových dobách ještě připraveno k porodu, prochází zcela nefyziologicky a je doprovázeno řadou komplikací. Komplikace ICI tedy zahrnují:

 • Předčasné spontánní potraty;
 • Krvácející
 • Ruptura membrán (amnion);
 • Infekce plodu s vývojem sepse, chorioamnionitida.

Příznaky, příznaky, diagnostika cervikální nedostatečnosti

I když je ICI jednou z hlavních příčin potratu, těhotenství samo o sobě není doprovázeno žádnými příznaky charakteristickými pro hrozbu ukončení. Pouze s cílenou studií zjistíte, že je děložní hrdlo kratší, než by mělo být normální.

Důležitým bodem, který může přimět lékaře, aby přemýšlel o ICI, je přítomnost údajů o předchozích spontánních potratech a předčasných porodech, ke kterým došlo v trimestrech II nebo III těhotenství, v historii..

Bez ohledu na počet těhotenství pomáhají diagnostikovat ICI následující vyšetřovací metody pro pacienta:

 • Vyšetření vaginálního prstu: umožňuje vyhodnotit délku děložního hrdla, stav cervikálního kanálu a jeho průchodnost, a také detekovat změny v děložním hrdle.
 • Vyšetření děložního čípku v zrcadlech: umožňuje vidět rozšířený, zející vnější hltan, ze kterého může močový měchýř vyčnívat.
 • Ultrazvuk: je hlavní metoda včasné diagnostiky a nepřetržitého sledování stupně ICI. V tomto případě můžete vidět celé děložní hrdlo, vyhodnotit jeho stav i stav děložního hrdla. Známkami ICI jsou zmenšení délky děložního hrdla na 25 mm nebo méně, stejně jako otevření děložního hrdla (děložního) o více než 9 mm.

Léčba ishmicko-cervikální nedostatečnosti

Je třeba zdůraznit, že zjištění zkracování děložního čípku nebo přítomnost hrubých jizev v něm neznamená, že takový krk nebude držet rostoucí plod.

Pouze chirurgický zákrok může mít aktivní účinek na ICI, jehož účelem je dále posílit spodní segment dělohy a zabránit jeho nadměrnému otevření během těhotenství. Za tímto účelem se obvykle používají dva typy operací:

 • Sešívání děložního čípku kruhovým stehem s kabelkou (protahovaný) (MacDonaldova operace nebo V.M. Sidelnikova);
 • Uložení několika samostatných stehů ve formě písmene „P“ po obvodu děložního čípku (operace A. I. Lyubimové a N. M. Mamedalieva);

Po sešití děložního čípku neabsorbovatelným materiálem na stehy je předepsána krátká dávka antibiotik s minimálním účinkem na plod (obvykle peniciliny) nebo lokální antiseptika..

Kromě toho se pro snížení aktivity dělohy předepisují léky, které uvolňují děložní svaly a snižují tak zátěž v oblasti operace - antispasmodika (drotaverin), adrenomimetika (hexoprenalin), antagonisté vápníku (verapamil).

Do týdne po operaci je žena sledována v nemocnici, po které je propuštěna. Stehy na krku jsou odstraněny opět v nemocnici pouze před samotným narozením - ve 37–38 týdnech. V intervalu mezi operací a odstraněním stehů je těhotná žena ambulantně a porodník ji každé dva týdny vyšetřuje na porodnické klinice.

Tyto operace se neprovádějí u všech těhotných žen s detekovaným zkrácením děložního čípku. Indikací chirurgického zákroku je kombinace anamnestických a klinických příznaků, jmenovitě:

 • Těhotná žena má v minulosti spontánní potraty nebo předčasné narození;
 • Přítomnost příznaků ICI detekovaných klinicky (vaginální vyšetření) a instrumentální (transvaginální ultrazvukové vyšetření).

Bohužel existují obecné kontraindikace pro provádění operací tohoto typu - podmínky, kdy operace sama o sobě může způsobit větší škodu, její provedení je nemožné nebo prodloužení těhotenství není praktické. Tyto zahrnují:

 • Krvácení během těhotenství;
 • Neschopnost redukovat zvýšený tón dělohy léky;
 • Infekční zánětlivé procesy pánevních orgánů v akutním stadiu;
 • Vrozené malformace plodu;
 • Jakékoli závažné onemocnění, při kterém může prodloužené těhotenství ohrozit život matky - například nevhodná terapie gestózou, progresi srdečního nebo respiračního selhání, onemocnění ledvin, duševní onemocnění atd..

Komplikace operace mohou být typické - krvácení, infekce plodu s rozvojem chorioamnionitidy, jakož i specifické, které zahrnují erupci tkání rostoucí dělohy s materiálem na šití, tvorbu píštěl a otlaků v místě šití. Pokud z nějakého důvodu nejsou stehy odstraněny včas, před nástupem porodu, může dojít dokonce k kruhovému prasknutí a dokonce k úplnému oddělení děložního hrdla.

Je třeba poznamenat, že chirurgická léčba ICI je účinná v 85–95% případů, což je velmi dobrý indikátor.

Z minimálně invazivních metod léčby ICI je třeba uvést použití pesaru, speciálního plastového nebo silikonového prstence, který se nosí na děložním čípku. Porodnický pesar se také nazývá Mayerův prsten - po porodníkovi, který navrhl jeho použití. Jeho účinnost je také poměrně vysoká. Pesar lze použít, pokud existují nějaké kontraindikace k operaci..

Mimo těhotenství mohou ženy s diagnostikovanou ICI v některých případech podstoupit plastickou operaci děložního čípku - například operaci Yeltsov-Strelkov v přítomnosti cervikálně-vaginální píštěle nebo při obnově poškozeného děložního hrdla.

Průběh těhotenství a porodu s cervikální nedostatečností

Z projevů předčasného porodu u žen s ICI těhotenství obvykle pokračuje a nemá žádné specifické příznaky.

Velmi zřídka si žena může stěžovat na pocit plnosti, tlaku, nepohodlí v podbřišku. Pokud k tomu dojde a začne spontánní potrat, vzniknou výše uvedené komplikace, z nichž nejnebezpečnější jsou krvácení a vzestupná infekce.

Pro prodloužení těhotenství je velmi důležité udržovat lékařský a ochranný režim a pravidelně vykonávat lékařský dohled.

Specifickým rysem kurzu je ICI v případech mnohočetného těhotenství: postupuje velmi rychle a nejčastěji začíná po 22 týdnech těhotenství. A pokud jsou v případě dvojčat zobrazeny operace, které posilují děložní čípek, pak u těhotných žen s trojčaty není tato otázka konečně vyřešena: trojčata rostou tak rychle, že stehy nemohou omezit rostoucí zatížení a proříznout. Problém ICI s mnohočetným těhotenstvím je nyní velmi častý, protože právě takové těhotenství často doprovází oplodnění in vitro.

Pokud žena mimo těhotenství podstoupila plastickou operaci děložního čípku pro ICI, je jediným bezpečným způsobem porodu v tomto případě císařský řez.

Proč je istmická - cervikální nedostatečnost nebezpečná během těhotenství?

Těhotenství někdy pokračuje s komplikacemi. Tělo ženy během tohoto období podstoupí zdravotní prohlídku - chronická onemocnění se zhoršují a detekují se latentní. Některé patologie se vyskytují pouze během těhotenství. Mezi ně patří isthmicko - cervikální nedostatečnost.

Co je CPI

Vzhledem k diagnóze ICI během těhotenství ne všechny ženy vědí, co to je.

Předčasné oslabení děložního čípku, jeho zkrácení, snížení močového měchýře v děložní dutině se nazývá isthmic - cervikální nedostatečnost.

Děloha se skládá z těla a krku. Děložní hrdlo je omezeno vnitřním hltanem ze strany těla a z vnějšku vnějším.

Hrtan je svalový prsten.

Při početí se děložní čípek zužuje a uzavírá sliznicí.

To má chránit těhotenství a zabránit infekci plodu a dělohy samotné. Cervix podporuje uzavřené místo dítěte a nedovoluje pádu fetální membrány.

Blíže k porodu se svaly krku postupně uvolňují. Příprava na nadcházející proces narození dítěte.

Co je nemoc nebezpečná?

S ICI vede blízkost fetální membrány k porodnímu kanálu k infekci a předčasnému porodu nebo potratu, v závislosti na délce těhotenství.

Hlavním nebezpečím je nedostatek časných známek patologie.

I obvyklá motorická aktivita ženy může způsobit prasknutí močového měchýře a vést k narození předčasně narozeného dítěte a v některých případech k jeho smrti.

Podle různých zdrojů je 1-9 žen ze sta nalezených s isthmic-cervikální nedostatečností během těhotenství. ITS se stává příčinou obvyklého potratu u čtvrtiny žen s touto diagnózou.

Důvody rozvoje

Důvody CPI lze rozdělit do dvou skupin:

 1. Organické (traumatické). Tato skupina sestává z faktorů, které způsobily selhání děložního hrdla: operace na děložním čípku, slzy, cicatricial deformity, potraty. Chirurgický zásah může mít za následek traumatické poškození krčku..
 2. Funkční. Funkční důvody jsou založeny na hormonální nerovnováze u těhotné ženy - nízký progesteron nebo příliš vysoký testosteron (hyperandrogenismus). Tato skupina také zahrnuje těhotenství s velkým plodem, vícenásobné těhotenství.

Příznaky a projevy

V jakémkoli období těhotenství je počáteční fáze onemocnění asymptomatická.

Pouze při gynekologickém vyšetření může lékař detekovat změkčení a zkrácení děložního hrdla. Toto je projev isthmicko-cervikální nedostatečnosti..

Příznaky, že žena zaznamenává, jsou také spojeny s běžným průběhem nemoci:

 • kreslení bolesti v děloze;
 • pocit plnosti v pochvě;
 • zvýšené sliznice, v nich je často přítomna krev;
 • bolest v křížové kosti a dolní části zad.

Diagnostické metody

Diagnóza isthmicko-cervikální nedostatečnosti se provádí pomocí vaginální palpace. Rovněž se používá zrcadlové vyšetření a ultrazvukové údaje..

Při vyšetření lékař uvidí otvor vnitřního hltanu ve tvaru písmene V. Stanovuje se pomocí testu s tlakem na dno dělohy nebo kašel.

Cervicometry ICN

Cervikometrie se provádí na ultrazvuku, studie má kontrolovat délku děložního čípku.

Normálně by to mělo být 4 cm. Tkáně samotné jsou v normálním stavu husté, vnější hltan je pevně uzavřen a mírně nakloněn dozadu..

Pokud je délka 3 cm, provádí se cervikometrie tak, aby nevynechala nebezpečí potratu.

V případě zkrácení děložního čípku na 2 cm je indikován urgentní chirurgický zákrok.

Přiřaďte děložní čípek všem ženám ohroženým cervikální nedostatečností.

Riziková skupina zahrnuje:

 • vícenásobné těhotenství;
 • abnormality ve struktuře vnitřních pohlavních orgánů;
 • deformace krku, bez ohledu na příčinu;
 • nedostatek progesteronu;
 • obvyklý potrat;
 • potrat;
 • krční chirurgie.

Ošetření ICN

K léčbě isthmicko-cervikální nedostatečnosti se používají chirurgické a lékařské metody..

Drogová terapie

Pokud je příčinou onemocnění hormonální porucha, je předepsána léčba k odstranění hlavní příčiny.

Předepisujte léky ke snížení tonu dělohy - magnézie, ginipral, indometacin a antispasmodika (no-shpa, papaverin).

Chirurgická intervence

Chirurgická léčba spočívá v sešívání děložního čípku - vnější hltan je sešíván a vnitřní zúžen.

Operace se provádí podle indikací, obvykle před 18. týdnem těhotenství.

V případě potřeby je chirurgický zákrok proveden později, nejpozději však 28 týdnů.

Manipulace se provádí v nemocnici pomocí krátkodobé anestézie, která je pro plod neškodná.

Před zákrokem proveďte laboratorní studii nátěru z porodního kanálu na přítomnost patogenní mikroflóry a proveďte jejich reorganizaci.

Stav švů se kontroluje každé dva týdny..

V některých případech je odstraňte:

 • blíž k očekávanému datu narození - po 38 týdnech těhotenství;
 • na začátku porodu, bez ohledu na termín;
 • když se kousají švy;
 • s únikem plodové vody;
 • s výtokem smíchaným s krví.

Pokud existují kontraindikace pro chirurgický zákrok, je ženě předepsán přísný odpočinek na lůžku a tocolytika - léky, které se používají k prevenci předčasného porodu.

Chirurgické operace se provádějí různými způsoby:

 • Metoda šití MacDonald;
 • kruhový šev podle Lyubimovy;
 • Švy ve tvaru písmene U podél Lyubimovy a Mamedalieva;
 • Orekhovova modifikace Teryanovy metody.

Kontraindikace pro chirurgii:

 • těžká onemocnění těhotné ženy - nemoci dýchacího a kardiovaskulárního systému, patologie ledvin, játra, infekce genitourinárního systému;
 • placenta previa;
 • zmrazené těhotenství;
 • krvácení z dělohy;
 • vrozené abnormality plodu.

Komplikace chirurgických operací:

 • sekundární infekce;
 • krční slzy;
 • švy;
 • překážka v práci.

Poporodní období má několik funkcí:

 • po operaci není nutný odpočinek postele;
 • ošetřují vagínu antiseptiky - 3% peroxidem vodíku, chlorhexidinem;
 • jako profylaxe jsou léčeni antispasmodiky (intramuskulárně nebo orálně drotaverin) a adrenomimetiky (hexoprenalin a verapamil);
 • antibakteriální terapie;
 • propuštěn po 5 dnech s úspěšným průběhem pooperačního období.

Nechirurgická korekce

Nejběžnější metodou je instalace vykládací pesar nebo Meyerův prsten.

Meyerův prsten je speciální konstrukce vyrobená z plastu, který se instaluje do vagíny v jakékoli fázi těhotenství.

Úkolem pesaru je rozložit hmotnost plodu a udržet ji ve správné poloze.

Protože cizí těleso ve vagíně vede k narušení přirozené mikroflóry, provádí se pravidelná hygiena vagíny furacilinem nebo boroglycerinem.

V případě potřeby proveďte antibiotickou terapii.

Odstraňte prsten před narozením nebo přímo při narození.

Prevence a doporučení pro pacienty s ICI

Doporučení pro léčbu ICN zahrnují:

 • dodržování lékařských předpisů;
 • snížení fyzické aktivity;
 • vyhýbání se pohlavnímu styku;
 • emocionální mír.
 • včasná léčba nemocí, zejména hormonálních;
 • plánování těhotenství - s cervikální nedostatečností předchozího těhotenství by se mělo příští proběhnout nejdříve o 2 roky později;
 • odmítnutí potratů;
 • registrace při potvrzení těhotenství;
 • plánované lékařské prohlídky.
Články O Neplodnosti