Hlavní Neplodnost

Bolest zad během těhotenství

Během období porodu dítěte může žena pociťovat nepohodlí a bolest v zádech jak v časném, tak v pozdním těhotenství. Důvodem je skutečnost, že ženské tělo se začíná znovu vyvíjet v důsledku vývoje plodu.

Zaprvé to ovlivňuje stav imunitního systému, po kterém začíná posun těžiště a změny hladiny hormonů v krvi. Všechny tyto ukazatele přímo souvisejí s bolestmi zad během těhotenství. Zvýšená zátěž ovlivňuje pohybový aparát těhotné ženy, zejména páteře. Za takových podmínek se mohou objevit nejslabší místa v těle. To je obvykle dolní část zad a dolní část břicha..

Příčiny

Období těhotenství ovlivňuje kyčelní kloub a páteř. Po dlouho očekávané chvíli se uvolňují určité hormony, které ovlivňují tón svalové tkáně. Díky tomuto jevu se femorálně-sakrální klouby začnou uvolňovat a připravovat se na nadcházející narození. Výsledkem je narušení rovnováhy a žena se musí přizpůsobit výčnělku břicha.

Chcete-li přesně pochopit, proč bolí záda v raných stádiích a co dělat, abyste se zbavili nepříjemných pocitů, musíte znát hlavní důvody jejich vzhledu. Mezi hlavní faktory patří následující faktory:

 • Přítomnost nemocí pohybového aparátu. Dívka může trpět chronickými onemocněními páteře před počátkem těhotenství, proto v budoucnu mohou patologie způsobovat těžkou bolest v zádech během těhotenství.
 • Degenerativní onemocnění kostní tkáně. Nejčastějším onemocněním je osteochondróza, která se vyznačuje poškozením meziobratlových plotének v různých částech páteře. Postupné ničení chrupavky způsobuje u těhotných žen silnou bolest zad.
 • Rachiocampsis. Páteř se může ohýbat na pravou nebo levou stranu, dopředu nebo dozadu, díky čemuž se rozlišuje několik typů patologie. Ve většině případů se onemocnění vyskytuje v dospívání. Na straně nebo za zády se vytvoří mírný ohyb, který způsobuje bolest v zádech v časných fázích těhotenství. Pokud se s ní nebude zacházet, v budoucnu může dojít k narušení vnitřních orgánů nebo k postižení.
 • Dlouhý pobyt v nepříjemné poloze. Tento jev je pozorován během spánku, když je přijata nepohodlná poloha pro spaní nebo matrace není vhodná pro normální spánek. Abyste se těmto situacím vyhnuli, musíte si vybrat správné lůžkoviny v ortopedickém obchodě.
 • Slabé svaly v bederní oblasti. Je to tato svalová skupina, která je zodpovědná za zatáčky, naklápění dopředu a dozadu. Proto se s nedostatečně vyvinutými svaly mohou často objevit pocity těžkosti a nepohodlí.

V prvním trimestru je tělo nejzranitelnější kvůli strukturálním a hormonálním změnám na pozadí vývoje plodu. Bolest může také nastat po těhotenství. Je to způsobeno porodním porodem, který ovlivňuje svaly a klouby kyčle a páteře.

Jaká onemocnění mohou způsobit bolesti zad?

Kromě hlavních příčin nepohodlí se rozlišuje několik nemocí, v souvislosti s nimiž může žena pociťovat nepříjemné a bolestivé pocity.

Pankreatitida

Před oplodněním může mít dívka problémy se slinivkou břišní, které se během těhotenství zhoršují. Zánět slinivky břišní je extrémně vzácný, ale může to být právě faktor, který způsobuje vážné nepohodlí. Pokud těhotná žena vede špatný životní styl a často zneužívá alkohol, mastná a těžká jídla, pak to vše ovlivňuje činnost této žlázy.

Patologie může být také ovlivněna genetickou predispozicí a depresivními stavy. Nekontrolovaný stres ovlivňuje celý gastrointestinální trakt, takže pankreatitida je často doprovázena plynatostí a vysokou kyselostí..

Pyelonefritida

Zánět ledvin, jehož hlavními příznaky jsou bolest doleva nebo doprava v dolní části zad. Pohybem kamene v močovodu může žena cítit tažení těžkých bolestí v dolní části zad, které nelze překonat. Trvání bolesti může trvat dlouhou dobu, proto se doporučuje neprodleně vyhledat lékaře. Kromě bolesti se během močení objevuje zákal moči a bolestivost.

Bolest v pozdním těhotenství

Pocity bolesti se během těhotenství ve třetím semestru zvláště zhoršují. Pohodlí a tlak se vyskytují téměř u každé těhotné ženy. Důvodem může být velký tlak na páteř a oslabení břišních svalů. Těžká bolest může padnout na vaše nohy. V tomto případě se dívka bude cítit nepohodlí při chůzi, nepohodlné umístění nebo dlouhé postavení.

V důsledku výrazné svalové relaxace může dojít k bolesti v oblasti kyčelního kloubu a sakrococcygeal. K odstranění nepříjemných příznaků a zmírnění bolesti musí nastávající matka dodržovat speciální stravu, která bude bohatá na mléčné a kyselé mléčné výrobky, maso a rybí výrobky, fazole, sóju a zeleninu.

V těchto potravinách převažují prospěšné stopové prvky, zejména vápník, který je nezbytný pro normální vývoj plodu a pro udržení muskuloskeletálního systému matky. Pokud není možné udržovat správnou výživu, ve které převládá vápník, lékaři doporučují speciální léky. Složení těchto léků nepoškodí těhotnou ženu, ale aktivně vyplňuje nedostatek vápníku v těle.

Mezi tyto léky patří:

 • Glukonát vápenatý. Nejjednodušší lék, který se vztahuje na jednotlivé léky. Kompozice obsahuje pouze vápník, takže biologická dostupnost léčiva je výrazně nižší než u moderních vápenatých přípravků.
 • Calcemin. Složení tohoto nástroje zahrnuje několik typů vápníku, vitamínu D3, Zinek, měď a další stopové prvky. Vitamin D3 pomáhá tělu vstřebávat vápník a zlepšuje kvalitu kostí. Měď se podílí na syntéze kolagenu, který žena potřebuje.
 • Vápník D3 Nycomed. Složení léčiva zahrnuje vápník a cholekalciferol (vitamin D3), které regulují metabolismus vápníku a fosforu, mineralizují kosti a podílejí se na přenosu nervových impulzů. To vše příznivě ovlivňuje tělo matky a plod.

Spolu s užíváním léků musíte omezit fyzickou aktivitu a vzpírání, abyste nezpůsobili vážnější komplikace. Je také nutné vyvarovat se ostrých ohybů a pohybů, které mohou vyvolat svalové napětí. V pozdějších fázích si musí žena pamatovat, že pokud se v průběhu těhotenství bolí záda, je nejlepší poradit se s lékařem a nerozhodnout o léčebných metodách na vlastní pěst, protože to může poškodit zdraví dítěte.

Léčba

Když lékař přesně určí diagnózu, bude se jednat o léčbu patologie. V případě jakýchkoli indikací se nejprve předepisují cvičení a léky proti bolesti. V závislosti na diagnóze si specialista vybere individuální léčebný postup.

S kýly meziobratlových plotének a jinými neurologickými chorobami to mohou být gymnastické procedury, které pomalu protahují svaly zad a zvyšují jejich pružnost. Během cvičení se zlepšuje saturace tkání kyslíkem, což způsobuje normální metabolismus. Všechny postupy musí být prováděny pod vedením zdravotnického pracovníka, aby nedošlo k dalšímu poškození těla.

Ortopedické výrobky pomáhají snižovat zátěž nohou, nohou a dalších částí těla. Pro těhotné ženy je ideální podpora oblouku a měkké obvazy. Speciální vložky pomáhají rovnoměrně rozložit zátěž a snížit tak bolest. Korzety a obvazy podporují břicho nastávající matky, aby snížily zátěž na zádech.

Léková terapie je použití přípravků s obsahem vápníku a léků proti bolesti: tablet, tobolek nebo mastí. Než začnete užívat drogy, musíte se poradit s lékařem, protože většina léků je kontraindikována u těhotných žen. Mezi přijatelné látky snižující bolest k eliminaci bolesti a zánětu se používají následující látky:

 • Traumeel;
 • Fastum gel;
 • Diclofenac;
 • Maminka mast.

Na které lékaře se mám obrátit

Pokud vaše záda špatně bolí během těhotenství ve druhém trimestru a později, je nejlepší se poradit s vysoce kvalifikovaným odborníkem. Může to být porodník-gynekolog, obratlovec, neurolog nebo gastroenterolog, v závislosti na příčině příznaku. Gastroenterolog se specializuje na léčbu onemocnění trávicího ústrojí. Proto, s patologií s pankreasem, musí žena nejprve kontaktovat tohoto specialistu.

Lékař vám předepíše ultrazvukové vyšetření, vyšetření krve a moči. Léčba bude prováděna pod stálým dohledem ošetřujícího lékaře, aby nedošlo k následným komplikacím. Pro zajištění normálního fungování orgánů je předepsána speciální strava a užívání drog. V případě zánětu a dysfunkce genitourinárního systému se žena musí poradit s porodníkem-gynekologem nebo obyčejným gynekologem, který určí, proč bolí záda během těhotenství a jak je spojena s pohlavními orgány.

Pro stanovení diagnózy předepíše odborník ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) a obecné testy moči a krve. Poté lékař vybere antibakteriální léčiva na základě údajů o pacientovi. Vertebrolog a neurolog studují degenerativní patologie páteře a neurologických onemocnění, jako je radiculitida a herniované disky. K přesné identifikaci místa zánětlivého procesu lékař předepíše MRI (magnetická rezonance).

Prevence

Během těhotenství lze zabránit bolesti zad. Dostatek pozornosti na zdraví žen. Za tímto účelem se doporučuje:

 • Vyberte si ortopedické boty s malým vzestupem, abyste se při chůzi necítili těžce.
 • Používejte měkké korzety nebo obvazy. Pomůže to posílit vaše zádové svaly a udržovat známé těžiště. Pro ženu bude snazší se otočit a naklonit se.
 • Neprovádějte náhlé pohyby a ohyby, během kterých můžete stahovat svaly zad.
 • Při sezení nedržte tělo rovně, ale opřete se o zadní část židle. Pomůže to snížit stres na zadních svalech..
 • Vyberte si ortopedickou matraci a pohodlnou polohu, ve které bude žena pohodlně spát.
 • Jezte potraviny bohaté na vápník a další stopové prvky..

Potraviny s vysokým obsahem vápníku brání zánětlivým a degenerativním onemocněním páteře.

Bolest zad během těhotenství

Od chvíle, kdy se sperma a vejce setkají, je v ženském těle spuštěn mechanismus zaměřený na provádění obrovských změn! Vnitřní orgány a systémy, vzhled a emoční stav nastávající matky se pod vlivem těchto procesů rychle mění. A ačkoli se žaludek během tohoto období stává středem pozornosti, je to právě on, kdo je často zodpovědný za výskyt mnoha bolestivých pocitů v různých částech těla, včetně bolesti zad a zad. Tak co se tam stane, že žena má tak divokou bolest zad?! Pojďme to zjistit.

Příčiny bolesti zad během těhotenství

 1. Přetížení svalů a hormonální změny. Pod vlivem hormonového relaxinu se fixované pánevní klouby a meziobratlové vazy začínají uvolňovat a rozšiřovat. Tělo se tedy připravuje na nadcházející narození. Tyto procesy bohužel způsobují bolest v pánvi a zádech. Naštěstí však obvykle uplynou do 20. týdne. Navíc v důsledku růstu plodu se břišní svaly také protahují a oslabují. Proto svaly zad začínají pracovat pro dva, což také způsobuje bolest zad.
 2. Nerovnováha. Se zvyšujícím se termínem se těžiště těla těhotné ženy posouvá dopředu, což způsobuje napětí páteřních svalů, které se na tuto polohu nepoužívají..
 3. Nesprávné držení těla. Aby se vyrovnala změna těžiště, začne žena nedobrovolně vyčnívat její žaludek dopředu, přičemž jí bere ramena zpět. V této poloze se musí páteř silně ohýbat. Celkově to způsobuje bolest zad.
 4. Rozšíření dělohy. Čím blíže k porodu, tím větší je děloha. Začne vyvíjet tlak na nervové zakončení a krevní cévy obklopující páteř, což je obzvláště cítit v pozdních stádiích v poloze na zádech..

Bolest zad se zpravidla objevuje ve druhém trimestru těhotenství, tj. Od pátého měsíce. Ačkoli se někteří z nich mohou přihlašovat mnohem dříve. Především to platí pro ženy, které jsou nuceny sedět na stejném místě po celý pracovní den. Taková bolest je většinou tupá, bolavá a horší, když se snaží vstát.

Krátce před porodem se bolest může zvýšit v důsledku tlaku hlavy dítěte na spodní část páteře. Kromě toho tělo začíná před porodem provádět „bolestivá cvičení“, což se některé ženy cítí velmi akutně, zatímco jiné si toho ani nevšimnou. Prenatální bolesti jsou velmi charakteristické: břišní stěna se najednou přetáhne za vaši vůli a na dotek je znatelně těžší než obvykle. Tento jev se vyskytuje zvláště často, když vyvíjíte fyzické úsilí, máte orgasmus nebo truchlíte a rozzlobíte se, ale někdy bez zjevného důvodu. Pokud se váš žaludek znovu zjemní, nemáte důvod se obávat. Bolest zad v pozdním těhotenství naznačuje kritický stav, když je děložní hrdlo zkráceno a děložní hltan se začne otevírat.

Chcete-li zmírnit nebo zklidnit bolest zad, musíte dodržovat určitá doporučení. Zřídka bolesti zad vyžadují lékařské ošetření. Pokud je to nutné, váš gynekolog vám o tom řekne..

Bolesti zad v časném těhotenství: příčiny a léčba

Překvapivě se jeden z prvních příznaků těhotenství nazývá bolest dolní části zad. Bolest může být přítomna po celou dobu porodu dítěte a může zmizet ve druhém trimestru, což nejsou vždy příznaky nemoci..

Fyziologické důvody

Na začátku prvního trimestru těhotenství se mnoho žen začíná obávat bolesti zad. Důvodem tohoto jevu může být tzv. Globální restrukturalizace těla, která je nezbytná pro uložení dítěte.

Počáteční bolest

 1. Dolní část zad bolí v prvním týdnu těhotenství - jedná se o fyziologické změny v ženském těle kyčle a křížová kost je v uvolněném stavu kvůli expozici hormonálnímu relaxinu, který se během těhotenství vytváří ve zvýšeném množství. Vazy dělohy jsou zjemněné a vyvolávají bolest, která je přirozená a neměla by rušit ženu. S trochou nepohodlí není důvod k poplachu.
 2. Zvýšená produkce ženských hormonů vyvolává zvýšení pohyblivosti kloubů a meziobratlové chrupavky, které způsobují bolest.
 3. Zvýšení zátěže v bederní oblasti také vede k bolesti. V prvním trimestru se díky růstu břicha posunuje těžiště a žena se snaží udržet rovnováhu, natáhne její ramena, natáhne krk vpřed, což vede k bolesti v dolní části zad.
 4. U žen s problémy s pohybovým aparátem před těhotenstvím se u žen mohou vyvinout komplikace nebo exacerbace a v důsledku toho bolest v dolní části zad.

Pokud bolest trvá dlouho a v případech, kdy narušuje obvyklý životní styl ženy, doporučuje se poradit se s lékařem, který předepíše fyzioterapii.

Příčiny bolesti

Bohužel bolest u žen při tažení dolní části zad v časném těhotenství jsou také příznaky závažných patologických procesů. Během perestrojky dochází k selhání imunitního systému, a proto imunita klesá. Tento dočasný jev je nezbytný, aby ženské tělo plod neodmítlo..

 1. Nesprávné držení těla ženy vede k bederní lordóze. V důsledku otoku vazivového aparátu se vazy a klouby pánve natáhnou a v bederní oblasti se objeví bolest.
 2. Nádory ve spodní části zad a dolní části zad přispívají k šíření bolesti.
 3. Zánět bederních svalů nebo myozitida spojená s podchlazením.
 4. Exacerbace chronických onemocnění pohybového aparátu a dalších onemocnění, která byla diagnostikována před těhotenstvím.

Bolesti zad v 6 týdnech těhotenství, co dělat?

Zpočátku byste se měli poradit s lékařem, aby mohl zjistit příčinu syndromu bolesti.

 • používat speciální obvaz nebo korzet pro těhotné ženy podle pokynů ošetřujícího lékaře;
 • příjem vitamínových a minerálních komplexů;
 • pokud to fyzický stav umožňuje, doporučuje se každodenní fyzická cvičení (pokud existuje nebezpečí potratu, všechna zatížení jsou kontraindikována);
 • statická zatížení jsou kontraindikována;
 • výživa s dostatečným obsahem vitamínu D a vápníku (velké množství se nachází ve fermentovaném mléce a rybích výrobcích, ořechech);
 • dávají přednost ortopedickému nábytku;
 • změňte polohu těla tak často, jak je to možné;
 • vzpírání vyloučit;
 • naplánovat den tak, aby byl dostatek času na odpočinek a zotavení;
 • posílit svaly zad pomocí vodních procedur (plavání v bazénu).

Časná osteochondróza

Při exacerbaci tohoto onemocnění bolí spodní část zad v raném těhotenství, protože meziobratlová ploténka prochází degenerativními změnami a vyčnívá. V důsledku toho se objeví radikulární syndrom, který způsobuje bolest v oblasti komprese kořenů, neschopnost vést impuls z šlach podél reflexních oblouků, atrofické změny svalů.

V takovém případě by měl lékař předepsat léky, protože je přísně zakázáno léčit léky užívanými před těhotenstvím.

Bolest se syfyzitidou

Příznaky tohoto onemocnění se projevují v následujícím: žena v časných stadiích těhotenství má bolesti dolních částí zad podle typu křeče, je narušena koordinace pohybů, svaly v ňadru jsou velmi napnuté. Pokud není léčba zahájena včas, může dojít k vnitřnímu krvácení. V takových případech je žena hospitalizována pro rutinní léčbu..

Bolest způsobená zánětem

V souvislosti s bolestí v dolní části zad, edémem, horečkou, těžkými bolestmi hlavy nebo migrénami, zakalenou močí, příznaky patologických procesů v močovém nebo renálním systému se projevuje žlučník. Jedním z běžných problémů, kterým těhotné ženy čelí, je zánětlivý proces v ledvinách. Během těhotenství bolí dolní část zad vpravo nebo současně na obou stranách? V takových situacích je nutná odborná pomoc a ústavní péče..

Pyelonefritida

Je známo několik verzí výskytu pyelonefritidy u těhotné ženy. Toto onemocnění představuje riziko infekce plodu, navíc může vyvolat toxikózu v pozdějším stádiu porodu dítěte, otoku a předčasném porodu, což představuje hrozbu pro život ženy.

K selhání dochází v mechanismu působení hormonů a ovlivňují močovody, takže moč z nich opět vstupuje do ledvinové pánve. Moč stagnuje, vyvíjí se infekční proces vedoucí k pyelonefritidě. Zvětšená děloha nebo zvětšené děložní žíly vyvíjejí tlak na močovody.

Zdroj bolesti: infekce

Infekční proces může být v mandlích, na dermis, ve zubech náchylných k zubnímu kazu nebo ve vnitřních orgánech. A také příčinou poruchy ledvin mohou být nádory, které se po dlouhou dobu nemusí objevit.

Bolestivý syndrom nastává, když je kapsle ledvin napnutá v důsledku silného nádorového tlaku. Příznaky tohoto procesu jsou:

 • přítomnost červených krvinek, hnisu a hlenu v moči;
 • při analýze krve odhalil zvýšený obsah bílých krvinek, velkou ESR (rychlost sedimentace erytrocytů);
 • celková nevolnost, slabost, zvýšené pocení.

Hrozba předčasného porodu, potratu

Dolní část zad v časných stádiích těhotenství a dolní část břicha jsou nesnesitelně bolestivé, dochází k nahnědlým výtokům. Bolest připomíná kontrakce - to naznačuje příznaky potratu. Zobrazena naléhavá hospitalizace.

Akutní respirační virová infekce, trauma nebo stresová situace vede k hrozbě potratu nebo předčasnému porodu. V těchto situacích má žena potíže s vaginálním výtokem, bolestmi v břiše a dolní části zad.

Lékař diagnostikuje hrozbu potratu v časném těhotenství. Dolní část zad v důsledku děložních kontrakcí. Během kontrakcí táhne vazy, nakloní se dopředu a plod, který spadne níže, vytvoří tlak na nervové zakončení sakrální oblasti - to je příčina bolesti.

Metody úlevy od bolesti

Bederní bolest obecně není příznakem nemoci a nepředstavuje nebezpečí pro nenarozené dítě a matku. Pokud na začátku těhotenství zatáhnete dolní část zad - jedná se o fyziologickou bolest. Můžete jej zmenšit nebo odstranit následujícími způsoby:

 • Kompletní a vyvážená strava. Potraviny by měly mít vysoký obsah vápníku. V některých případech jsou ženám navíc předepisovány léky nebo potravinové doplňky obsahující vysokou dávku vápníku.
 • Mírná fyzická aktivita: chůze po dobu nejméně jedné hodiny, gymnastika ráno, plavání v rybnících nebo bazénu, vodní aerobik ve skupinách pro těhotné ženy. Taková zátěž nejen zmírní bolest, ale také následně usnadní narození dítěte a pomůže rychle obnovit postavu po porodu. Měli byste začít trénovat od prvních dnů zajímavého postavení ženy.
 • Hodiny jógy v kombinaci s fyzickými cvičeními budou velkým přínosem. Zejména ukázaná cvičení, která protahují páteř.
 • Zvláštní pozornost by měla být věnována správnému držení těla, aby se zabránilo zakřivení páteře. Chůze a sezení by se měly narovnat zpět. Nesprávná poloha těla také vyvolává bolest.
 • Masáž nepochybně uvolní napětí a uvolní svaly.
 • Vyvarujte se stresu a napětí.
 • Odpočívat a spát. Je vhodné si koupit ortopedickou matraci tak, aby zátěž páteře byla rovnoměrně rozložena u těhotné ženy a spánek byl silný a dlouhý v čase (nejméně 7-8 hodin). Během dne byste si také měli dát svaly zad a odpočinek secrum - lehněte si na třicet minut v uvolněném stavu na tvrdém povrchu.

Pyelonefritida: bolesti zad v průběhu těhotenství, co dělat?

Onemocnění v tomto období je doprovázeno, kromě bolesti v dolní části zad, horečky a zánětu, což potvrzují výsledky laboratorních testů. Lékař předepisuje antibakteriální terapii, která potlačuje infekci a má minimální účinek na plod..

Pokud nedochází k otokům, doporučuje se zvýšit množství odebrané tekutiny, ale pod kontrolou diurézy. Během této doby by neměly být užívány diuretika a kofeinové nápoje. Je ukázán způsob odvarování ovsa a ovocných nápojů vyrobených z brusinek, který má antibakteriální účinek a zvyšuje diurézu..

Lékař předepisuje léčbu jako ambulantní (doma) nebo v případě potřeby hospitalizuje na urologickém oddělení nemocnice.

Alternativní medicína

Přijatelné jsou metody neklasické medicíny (akupunktura, osteopatie, reflexologie, homeopatie), existují však kontraindikace. Poraďte se s lékařem, abyste se vyhnuli negativním důsledkům..

Bylinkáři nabízejí úlevu od bolesti pomocí medového obkladu. Předehřejte med a poté naneste na spodní část zad tenkou vrstvou, na které je umístěn polyethylen, a spodní část zábalu zahrejte teplým hadříkem. Takový postup lze provést pouze v případě, že na včelařské produkty neexistují alergické reakce..

Vážnější příčiny bolesti jsou mnohem méně časté. Abyste je vyloučili, nezapomeňte během těhotenství navštívit ošetřujícího lékaře.

Bolesti zad v průběhu těhotenství: příčiny a léčba

Bolest v dolní části zad během těhotenství může být přirozenou reakcí těla na změny a důkazem různých patologií. Je důležité pečlivě poslouchat reakce vašeho těla a včas zjistit příčiny nepohodlí.

Z tohoto článku zjistíte, jaké faktory mohou vyvolat bolest v dolní části zad během těhotenství, jaké příznaky mohou naznačovat přítomnost patologií, jak je léčit a jaká preventivní opatření je třeba přijmout..

Příčiny

Ve většině případů je akutní bolest v bederní oblasti přirozenou reakcí těla na restrukturalizaci z důvodu porodu a následného narození dítěte. V každém trimestru těhotenství se mohou příčiny křečí lišit..

V raných fázích

Během prvního trimestru těhotenství se zóna coccygeal připravuje na růst plodu a je za tím transformována. Sakrální část změkčuje, aby se snížil tlak na obratle, jak dítě roste. Děloha také roste a mění svou polohu, může vymačkávat blízké orgány, což způsobuje bolest v dolní části zad. Na konci třetího trimestru těhotenství je plod již poměrně velký. Z obvyklého důvodu může matka při chůzi zaujmout nesprávné držení těla, což způsobuje nerovnoměrné rozložení zátěže na páteř. Ligamenty jsou velmi napnuté a způsobují ostrou bolest.

Bezprostředně po oplodnění se může objevit bolest v bederní oblasti. Je to způsobeno procesem implantace embrya v endometriu. Přitom je tkáň stěn dělohy mírně poškozena, což způsobuje nepříjemný pocit ve spodní části zad. Spolu s vaginálním výtokem a prvními projevy toxikózy může být bolest v dolní části zad prvním příznakem těhotenství.

V pozdních termínech

Počínaje druhým trimestrem těhotenství se přidávají nové faktory způsobující bolest dolní části zad. Hmotnost dítěte se zvyšuje, stejně jako hmotnost matky. Endokrinní systém zahajuje výrobu speciálního hormonu - relaxinu, který je zodpovědný za napínání svalů pro snazší průchod dítěte porodním kanálem. Vzhledem k tomu, že svaly ztratí svou podpůrnou schopnost, celá zátěž padá na kostní rám. Hormony také připravují pánev na porod, její kosti se stávají mobilnějšími, což způsobuje bolest. Blíže k datu narození je hlava dítěte umístěna vedle křížové kosti, což způsobuje bederní bolest.

Po 37–40 týdnech těhotenství může bolest zad, která je doplněna intervalovými křečemi, naznačovat přítomnost tréninkových kontrakcí, jak se tělo připravuje na porod. Pokud se spolu s bolestí z pochvy uvolní sliznice a dojde k úniku vody, neváhejte, takové příznaky naznačují nástup porodu.

Přidružené příznaky

Alarmující příznak je řada doprovodných negativních příznaků, které věnují pozornost tomu, abyste mohli určit zdroj bolesti nesouvisející s těhotenstvím.

 • tachykardie, celková sladkost. Spolu s bolestmi zad během těhotenství mohou hovořit o možném potratu;
 • bolest pletence. Může naznačovat nástup předčasného porodu;
 • bolest pouze na jedné straně dolní části zad. Často označuje onemocnění ledvin;
 • křeč na levé straně, nevolnost, zvracení. Tyto příznaky lze také zaměnit s příznaky toxikózy během těhotenství, ale v některých případech mohou naznačovat přítomnost žaludečních chorob..

Poměrně široký seznam patologií muskuloskeletálního systému, který by mohl být v počátečním stadiu u ženy a v průběhu těhotenství, přechází do složitější formy. Zvažte seznam nemocí muskuloskeletálního systému, které vedou k bolesti dolní části zad:

 • syfyziopatie. Toto je nemoc charakterizovaná nesrovnalostí v kostech dělohy. Je to dědičné. Přítomnost takového porušení je indikována změnami chůze během těhotenství, stává se „kachnou“;
 • neuralgie. To je spojeno se sevřením nervů v důsledku přemístění muskuloskeletálních struktur. V tomto případě je bolest akutní a často pociťovaná v určitém bodě, může být doprovázena pocitem znecitlivění nebo zhoršenou pohybovou aktivitou nohou;
 • myositis. Zánět svalů spojený s podchlazením. U ženy je doprovázena ztuhlostí pohybů;
 • osteochondróza, meziobratlová kýla a výčnělek. Pokud ani před těhotenstvím žena nemonitorovala svou fyzickou aktivitu, trpěla narušením držení těla, utrpěla poranění páteře, mohla by být narušena struktura obratlů a meziobratlových plotének. Pod vlivem těhotenství začala existovat onemocnění, která vedla k závažným poruchám bederní páteře.

Pouze lékař může pomoci určit příčinu bolesti dolní části zad během těhotenství. Neignorujte příznaky a nepřipisujte je přirozené a dočasné reakci těla na změny. Nejprve se obraťte na svého gynekologa, který po vyšetření a analýze bude schopen odstranit problémy ve svém oboru a poskytnout vám doporučení jinému specialistovi.

Diagnostika

Pokud příčinou nepříjemných příznaků byly změny v těle způsobené těhotenstvím, bude gynekolog potřebovat pouze vyšetření k identifikaci zdroje patologie. Pokud byla bolest způsobena poruchami v jiných tělesných systémech, bude vyžadována podrobnější diagnóza. Žena může být předána gastroenterologovi, obratlovci, neurologovi nebo nefrologovi. Specialista provede zkoušku, předepíše další zkoušky a zkoušky. K ověření stavu žaludku může být vyžadován krevní test, ultrazvuk pánevních orgánů a FGDS. Pokud je zdrojem bolesti problém ve struktuře páteře, lze předepsat CT nebo MRI.

Léčba

Pokud je bolest dolní části zad spojená s onemocněním vnitřních orgánů: gastritida, selhání ledvin, zánět močového ústrojí, měli byste dodržovat léčbu předepsanou lékařem. Pokud jsou negativní reakce spojené s reakcí těla na změny během těhotenství nebo onemocnění dolních částí zad, měla by být přijata řada opatření.

Co pomůže zmírnit podmínku:

 • masáž. Zahřátí bederní oblasti a celá záda pomohou obnovit normální krevní oběh a správný svalový tonus. Výsledkem je, že bolest zmizí. Masáž během těhotenství může být prováděna odborníkem i doma;
 • teplá (ne horká) koupel. Teplo jemně zmírňuje bolest a uvolňuje svaly;
 • obvaz. Speciální elastické podpůrné struktury umožňují odstranit zvýšené zatížení svalů;
 • polštáře pro těhotné ženy. Existují speciální polštáře ve tvaru podkovy, které umožňují těhotným ženám, které již mají dostatečně velké břicho, pohodlně spát na jejich stranách;
 • Cvičební terapie. Gymnastika by měla začít co nejdříve a před těhotenstvím. Takže si můžete připravit své tělo na zvýšené zatížení a následné porod;
 • správné držení těla. Když je páteř zakřivená, zatížení na jejích částech je nerovnoměrné, což může způsobit bolest dolní části zad. Sledujte své držení těla před těhotenstvím, během něj a po něm, což vám pomůže nikdy se setkat s bolestí zad;
 • sport pro těhotné ženy. Existují sporty, které mají komplexní prospěšný účinek na mámu a dítě. To je jóga, vodní aerobik a plavání. Vyberte si, co se vám líbí, a pravidelně se účastněte školení.

Strava

Revize stravy je velmi důležitá pro zdraví žen během těhotenství. Důvodem je skutečnost, že prostředky pro vytvoření těla dítěte jsou odebírány z těla matky. Proto je pro ni nesmírně důležité saturovat stravu všemi potřebnými stopovými prvky a vitamíny, aby byly dostatečné pro dítě. Do své stravy musíte zahrnout více zeleniny, ovoce, bylin a ořechů. Je důležité poskytnout potřebné množství vápníku. Nachází se v kravském a kozím mléku, tvarohu, sýru, skořápce. Je vhodné konzultovat s lékařem výběr vitamínových komplexů, které zajistí doručení toho, co nelze získat potravou, do těla.

Léky a fyzioterapie

Užívejte léky a jděte na fyzioterapii pouze podle pokynů lékaře. Samoléčení může mít pro matku a dítě nežádoucí důsledky. Léky, které jste si vzali před těhotenstvím, nemusí ve vašem současném stavu fungovat. Vyhledejte u svého lékaře seznam léků a fyzioterapie, které máte povoleno.

Komplex speciálních cvičení pomůže účinně vyrovnat se s bolestí dolní části zad. Jsou optimalizovány speciálně pro těhotné ženy a pravidelným používáním významně zlepší vaši pohodu..

 1. Kroucení a zatáčky. Posaďte se na zem a zkřížte nohy před sebou. Jednou rukou za záda dejte druhou před sebe. Začněte pohybovat rukou tak daleko, jak je to možné, a tou, která je před, tlačte. Běh opačným způsobem.
 2. Na kolenou. Postavte se na všechny čtyři, paže a nohy rozprostřené od sebe šířku ramen. Jemně si sedněte na paty pomocí hýždí, když se váš žaludek dotkne kolen, pohněte rukama dopředu, pociťte roztažení páteře.
 3. Výchylka. V poloze na všech čtyřech ohněte záda obloukem ven, sklopte hlavu, přidržte po dobu 5 sekund a vraťte se do výchozí polohy. Opakujte několikrát.

Všechna cvičení musí být provedena bez zbytečného stresu, hladce a klidně. Postupem času můžete zvýšit počet přístupů, abyste dosáhli lepších efektů..

Prevence

Řada jednoduchých opatření pomůže zabránit bolesti dolní části zad během těhotenství. Poskytují snížení zátěže ženského těla a udržují tělo v dobrém stavu..

 • je-li žena během těhotenství nucena zůstat dlouho usazena, je nutné zvolit správnou židli. Měl by mít pohodlný hřbet, výška by měla odpovídat velikosti stolu, aby se nemuselo skloňovat;
 • střední fyzická aktivita je důležitá. Nemůžete strávit celý den vleže a chodit nepřetržitě déle než 60 minut. Stojí za to střídat odpočinek s lehkým tréninkem;
 • je zakázáno spát na zádech, takže celá zátěž padá na páteř;
 • musíte si vybrat správnou obuv. Zajistí správné rozložení zátěže na nohu a sníží únavu nohou;
 • Zvedání závaží je zakázáno. Pokud potřebujete pozvednout něco velkého, měli byste zaujmout správnou pozici. Ohněte si nohy na kolena a držte záda rovně;
 • správná strava pomůže posílit tělo jako celek.

Tato jednoduchá pravidla jsou doporučována pro všechny ženy, i když nemají problémy s dolní části zad. Uvedená opatření pomohou co nejsnadněji přenést těhotenství a cítit se dobře po celé období..

Simulátor simulace

Správná fyzická aktivita před těhotenstvím a během těhotenství je klíčem ke zdraví dolní části zad a zad jako celku. Když je páteř zdravá, svaly, které ji podporují, jsou posíleny, žena nepociťuje bolest a nepohodlí, nečelí problémům s kýly a neuralgií, protože celek se může pohybovat snadněji a cítit se volněji i s velkým břichem. Aby byl domácí trénink efektivní, pomáhá masážní přístroj Drevmass. Je určen pro profesionální masáže a cvičení doma..


Simulátor Drevmass je dřevěný rám s nainstalovanými hladkými válečky. Během tréninku musíte ležet se zády na simulátoru, uchopit kliky a udělat několik rolí zády na válečcích, odstrčit nohama. Během těchto pohybů válečky hluboce ovlivňují svaly zad, odstraňují svorky, normalizují krevní oběh, obnovují správný tón. Pokud jsou ve struktuře páteře nějaké poruchy: kýly, výčnělky, nebudou ovlivněny. Korekce stavu páteře se provádí působením na svaly, aby se vyloučila zranění. Během cvičení funguje celé tělo, což vám umožňuje efektivně spalovat další libry.

V sadě je obsažen největší aktivní film. Jeho úkolem je vyvíjet nejintenzivnější dopad na problémovou oblast. Umístěním do nejnižší části simulátoru můžete zjistit bederní oblast, ve středu - hrudní oblast, nahoře - krční.

Zapojení do simulátoru Drevmass je velmi jednoduché. Simulátor je vhodný pro léčbu a prevenci nemocí dolní části zad a zad jako celku v jakémkoli věku, takže jej mohou používat děti, dospělí a senioři. Účinně bojuje proti skolióze, kyfóze, lordóze, radikulitidě, osteochondróze, kýrám a výčnělkům.

Simulátor je vyroben z přírodního dubu a jasanu. Je to lehký, odolný materiál, který poskytuje dlouhou životnost produktu..

 • poskytuje profesionální masáž a cvičení doma;
 • odolný a lehký;
 • vhodné pro použití v každém věku;
 • účinné při léčbě širokého spektra nemocí páteře.

Zdraví žen vyžaduje zvýšenou pozornost a pečlivou péči, zejména během těhotenství. Použijte k tomu simulátor Drevmass a nikdy se nesetkáte s bolestí dolní části zad.

Bolest zad během těhotenství

74% žen v průběhu těhotenství a dokonce i po několika měsících po narození má bolesti zad.

Příčiny bolesti zad

Bolest zad může nastat po dlouhých procházkách, při delším pobytu v sedě nebo ve stoje, nebo dokonce při malé fyzické námaze. Podle povahy bolesti a některých dalších analýz můžete určit příčinu bolesti v zádech.

Kreslení bolesti v dolní části zad. Od 16. týdne těhotenství se děloha aktivně rozrůstá. Zvýšením může děloha stlačit nervová zakončení a krevní cévy obklopující páteř, čímž způsobuje bolest v dolní části zad.

Bolest, neintenzivní bolest v dolní části zad, která ustupuje po odpočinku v horizontální poloze. Se zvětšováním velikosti břicha se posunuje těžiště. Nejčastěji se ženy po 20. týdnu těhotenství setkávají s bolestmi zad. Nyní musí těhotná žena více ohýbat záda v dolní části zad, což způsobuje nerovnoměrné rozložení zátěže na páteř. Bederní část přebírá většinu této zátěže, a proto se v zádech objevují bolestivé pocity.

Bolest v sakrální oblasti, více konstantní a prodloužená (zbytek neposkytuje úlevu, bolest se může objevit v noci, což brání nastávající matce usnout). Korpus luteum vaječníků, děložních tkání a samotná placenta produkují hormon relaxin, pod jehož vlivem dochází ke změkčení kloubů kostí pánve a protažení ochlupení. Takto dochází k přípravě ženského těla na porod: je distribuována pánev, která dává dítěti příležitost volně projít porodním kanálem včas a potěšit matku s narozením.

Hormonální relaxin se začíná uvolňovat do ženské krve dokonce i v době připojení vajíčka plodu k děložní stěně. Soudě podle jména je okamžitě jasné, že to přispívá k uvolnění něčeho.

V prvních týdnech těhotenství je relaxin určen ke snížení kontraktilní aktivity dělohy, takže k zavedení vajíčka může dojít bez jakýchkoli potíží..

Jeho činnost je dále zaměřena na „změkčení“ kloubů a vazů pánve ženy, aby v budoucnu mohlo dítě snadno procházet porodním kanálem. A před samotným narozením to přispívá k otevření hltanu děložního čípku, to je začátek porodu.

Pravidelná bolest v zádech, která se poprvé objevuje od 37 týdnů těhotenství. Jedná se o tzv. Tréninkové boje Brexton-Hicks, které jsou pozorovány v pozdních fázích těhotenství. Také ve třetím trimestru jsou bolesti zad a tlak hlavy plodu na páteř nastávající matky.

Zhoršení bolesti zad v přítomnosti problémů s páteří dříve. Pokud žena dříve trpěla bolestmi zad v důsledku starého poranění / modřiny páteře nebo v důsledku nemocí pohybového ústrojí, mohou se během těhotenství znovu cítit staré zdravotní problémy..

S plochými nohami, nadváhou, vysokými podpatky nebo úzkými klíny se zvyšuje zátěž na pohybový aparát, což během těhotenství může také způsobit bolest zad.

Ústřel. K prudkým náhlým (často jednostranným) bolestem v dolní části zad dochází u nemocí pohybového aparátu, jako je skolióza, osteochondróza, ischias, herniovaný disk a další. Nejčastěji se jedná o bolest při střelbě (pacienti ji popisují „jako blesk / elektrický šok“), což dá noze nebo hýždě. Je také možný pocit mravenčení v prstech nebo znecitlivění nohy (podle pacientů se „zdá se, že je odebrán“).

Charakteristickým rysem je, že bolest ustupuje, pokud stojíte v klidu, zadržujete dech nebo zaujmete postoj bez bolesti (např. Záda je ohnutá a tělo je mírně nakloněno dopředu).

Bolest na jedné straně zad. Tato povaha bolesti může naznačovat, jak sevření nervového kořene míchy způsobuje přemístění obratlů a onemocnění ledvin: pyelonefritida, cystitida, urolitiáza atd. Pro potvrzení nebo vyvrácení diagnózy je nutné složit obecný močový test, a pokud je „špatný“, je předepsána další analýza moči podle Nechiporenko, jakož i ultrazvuk ledvin a močového měchýře.

Křeče při močení, ledvinová kolika, zakalená moč s nepříjemným zápachem - to vše zpravidla ukazuje na problémy s ledvinami.

Je pozorována bolest v dolní části zad, tahání spodního břicha a krvavý výtok. To jsou běžné příznaky hrozícího potratu v časném těhotenství. Narušení se může nejprve projevit pouze tažením nebo bolestí v dolní části zad, výtok hnědé krve může začít za několik dní a poté dojde k potratu. Proto pečlivě sledujte svoji pohodu a když se poprvé objeví mazanice, zavolejte sanitku a vysvětlete své obavy ze ztráty dítěte..

Bolest dolní části zad ve třetím trimestru může být způsobena zkrácením děložního hrdla a otevřením děložního hltanu. Pokud existuje hrozba předčasného porodu, dá gynekolog speciální prsten (porodnický vykládací pesar).
U děložního tónu, zánětu přívěsků je také zaznamenána bolest zad. Pro vyloučení uvedených nemocí je proto nutné podstoupit vyšetření gynekologem a provést ultrazvuk dělohy a příloh (nejlépe vaginální).

Související příznaky problémů:

 • s děložním hrdlem - ženy trpí bolestmi hlavy (dává na záda) a bolestmi v krku, nespavostí, stěžují si na zhoršené vidění nebo sluch, nervozitu;
 • v oblasti hrudníku - mohou být problémy se srdcem (například arytmie), sražením jater a krve;
 • v bederní oblasti - pacienti mají narušení trávení a stolice, únavu a slabost, problémy s ledvinami;
 • v sakrální oblasti - pacienti si také stěžují na bolest v oblasti stehna a slabiny, problémy s ženskými pohlavními orgány a močovým měchýřem;
 • u ocasu - bolest se objevuje pravidelně, pokud se v této oblasti vyskytly modřiny dříve, stejně jako u hemoroidů.

Léčení bolesti zad během těhotenství

1. Pro bolesti zad způsobené fyziologickými změnami v těle těhotné.

Polštář pro těhotné ženy. Existuje mnoho druhů polštářů pro „pot-bellied“: ve tvaru C, ve tvaru L, ve tvaru U, ve tvaru I, ve tvaru U, polštáře, Boomerang, polštář a další. Tyto polštáře normalizují spánek, podporují břicho a uvolňují napětí v zádech, zlepšují krevní oběh.

S pomocí „kulatých“ polštářů bude proces krmení dítěte pohodlnější a polštář se zakřiveným C lze použít také jako ohrádku pro dítě.

Polštář na polštář lze umístit pod nohy, aby se ulevilo únavě a otoku, zbavilo se bolesti a křečí.

Obvaz pro těhotné ženy (po 20. týdnu). Položte jej na spodní prádlo / tělo / punčocháče v poloze na zádech, zvedněte pánev nebo sedněte a opírejte se co nejvíce dozadu. Široká část pásu by měla být umístěna na spodní části zad, což pomáhá uvolňovat zátěž od páteře, a úzká pod bříško, které je určeno k tomu, aby ji podepřelo.

Obvaz by se neměl nosit déle než 3–4 hodiny v řadě (přestávky 30-40 minut), a při odpočinku v horizontální poloze je nutné odstranit.

Wellness a obecné posilovací postupy. Pokud neexistují kontraindikace, neurolog může doporučit provedení fyzických cvičení pro těhotné ženy doma nebo navštěvovat jógové kurzy, jít do bazénu, kde jsou školení s aqua aerobikem pro těhotné ženy.

Jemná masáž pomůže zmírnit přetížení zadních svalů. Manuální terapie v těhotenství, jako lékařka, nedoporučuji. Může to pomoci vyrovnat se s bolestmi zad a poškozením. Měli byste důvěřovat svému zdraví pouze vysoce kvalifikovaným odborníkům, kteří již s těhotnými ženami pracovali několikrát, protože nejmenší chyba může vést ke zhoršení situace, k narušení obratlů, sevření nervů, ztrátě citlivosti některých částí těla nebo dokonce k úplné ochrnutí..

Chiropraktik, stejně jako kterýkoli jiný lékař, nemůže zaručit, že léčba určitě pomůže, ale protože se týká míchy a v důsledku celého organismu, nikoliv oddělené oblasti a orgánu, je riziko příliš neopodstatněné. Proto bude jemná masáž prováděná milujícím manželem stačit k uvolnění svalů záda budoucí maminky.

2. Pro bolesti zad způsobené různými chorobami.

Pokud máte podezření na vývoj jakéhokoli onemocnění pohybového aparátu, měli byste vyhledat pomoc neurologa, ortopeda, chirurga a pokud máte problémy s ledvinami, kontaktujte urologa.

Léčba je předepsána v závislosti na příčinách nepříjemných pocitů v zádech.

Během těhotenství jsou zakázány téměř všechny látky proti bolesti. Snížení bolesti v dolní části zad způsobené křečemi ledvin (s cystitidou, pyelitidou atd.) Pomůže při no-shpa (1-2 tablety 2-3krát denně). Ujistěte se, že jste navštívili urologa a stanovili diagnózu a předepsali odpovídající léčbu výsledné nemoci močového systému..

Při kombinaci bolesti dolní části zad a krevních sekretů z genitálního traktu gynekologové obvykle diagnostikují hrozbu potratu s následnou hospitalizací těhotné ženy. Kompletní odpočinek je předepsán v souladu s klidem na lůžku, kapátkem s Magnesií (papaverinové čípky nebo No-shpu v tabletách při domácím pobytu pacienta) a užíváním Dufastonu nebo Utrozhestanu.

Menovazinový roztok nebo mast pomůže zmírnit silnou bolest zad v případě problémů s pohybovým aparátem (v osobní praxi nebyl nalezen žádný negativní účinek na plod). Zejména je tento nástroj nezbytný pro sevření bederního nervu.

Během těhotenství nemůžete používat oteplovací masti! Způsobují zvýšený oběh, což může vést k potratu nebo předčasnému porodu.

V případě problémů s páteří, léky nepomůžou zmírnit stav:

 • zjednodušené cvičení z jógy „Kitty“

Nastupte na všechny čtyři, hlava by měla být rovnoběžná s podlahou, oči by se měly dívat dolů - to je výchozí pozice. Zároveň během pobouření nebo nespokojenosti ohněte záda v oblouku jako kočka a spusťte hlavu dolů a přitiskněte si bradu k hrudi. Zmrazte v této poloze na několik sekund.

Pomalu se vraťte do výchozí polohy a pak pomalu ohněte záda, jak kočka dělá po spánku (udělejte nějaký druh sladké kočky „táhne“) a vytáhněte hlavu nahoru. V této poloze znovu zmrazte..

Opakujte komplexní cvičení 4-5krát.

 • cvičení na gymnastickém míči (fitball)

Posaďte se na míč s nohama mírně od sebe, abyste získali pohodlné a stabilní držení těla. Střídejte tělo střídavě doleva a doprava. Pohybujte pomalu 4-5krát v každém směru.

První cvičení by mělo být poprvé provedeno pod kontrolou partnera, který může ženu pojistit v případě obtíží při provádění tohoto cvičení. Je nutné ležet zády na kouli. Chcete-li to provést, nejprve sedět na jeho okraji a převrátit ze sedu do polohy ležení. Zadek se tedy bude ohýbat v hladkém oblouku, páteř se bude natahovat, obratle budou na svém místě a svaly zad se budou natahovat, čímž se uvolní. Toto cvičení musí být prováděno systematicky, i když bolest ustupuje..

 • relaxační cvičení zad

Musíte se pokleknout před židli, na sedadlo, do kterého vložíte polštář, a ponořte na něj hlavu, ramena a hrudník. Bříško by mělo viset, aniž by se dotklo sedadla židle.

Podobné cvičení lze provést s fitballem. Klečte před míčem a položte na něj hruď. Objímejte míč nebo si na něj položte ruce jinak a v této poloze vydržte 10-15 sekund, zkuste si odpočinout.

Závěrem poznamenávám, že většina lékařů, kteří mají nejasnou příčinu bolesti zad, hovoří o vymývání a „vypůjčení“ vápníku z kosterního systému ženy jako o obvyklém jevu během těhotenství a předepisuje vápník v tabletách.

Je však výhodnější používat přírodní potraviny bohaté na tento stopový prvek: tvaroh se zakysanou smetanou; tvrdé a zpracované sýry; bílé zelné saláty s bylinkami posypané sezamovými semínky; ořechy (mandle, lískové ořechy) a sušené ovoce (sušené fíky, data, sušené meruňky, rozinky).

Chcete-li se například zapojit do užívání přípravku Calcium-D3 Nycomed, nedoporučuje se. Přebytečné množství vápníku se ukládá do placenty, stárne a je nevhodné pro dlouhodobé nošení dítěte, což je vyloučeno při používání „přírodního“ vápníku.

Nadbytek vápníku navíc vede k předčasnému kalení kostí lebky plodu a v důsledku traumatického a bolestivého porodu..

Prevence bolesti zad

Po 20. týdnu těhotenství se doporučuje zaujmout polohu loketního lokte 2-3 krát denně, aby se zlepšil odtok moči, protože rostoucí děloha komprimuje močovod, dochází ke stagnaci moči a pyeloektasie (počáteční fáze hydronefrózy) a její komplikace ve formě pyelonefritidy.

Také od druhého trimestru si zvykněte na ležení na levé straně s nohama ohnutými na kolenou, je lepší dát pod polštář speciální polštář. A na pózu "na zádech" až do konce těhotenství je třeba zapomenout. Jediná poloha na zádech je považována za přijatelnou polohu na zádech, navíc by měl být povrch pevný a pokryt měkkými polštáři..

Udělejte z pravidla, jak se během válcování dostat z postele a zvedat něco ze země - dřepy dolů, ohýbání kolen a jejich uvolnění při zvedání (nedoporučuje se naklánět dopředu a zvedat náklad z podlahy).

Na pracovišti umístěte polštář nebo látkový váleček pod zadní záhyb pod spodní část zad a pod nohy položte malou stoličku nebo speciální stojan. Vyhýbejte se patám a pevným klínům. Sledujte hmotnost a funkci ledvin. Splnění všech těchto požadavků může těhotné ženě zachránit před bolestmi zad a otoky nohou..

Články O Neplodnosti