Hlavní Testy

Příčiny a léčba bolesti zad v časném těhotenství

Většina žen má bolesti v zádech v pozdním těhotenství. Vznikají v důsledku přetížení vazů dělohy, nadměrného zatížení páteře nebo onemocnění ledvin. Všechny tyto jevy se objevují v důsledku výrazného zvětšení dělohy, což vede ke stlačování vnitřních orgánů. Vzhledem k nárůstu břicha, posunu těžiště těhotné ženy, je pro ni obtížné chodit, což způsobuje neustálé bolesti zad.

Na první pohled se zdá nepochopitelné, z jakých důvodů bolí spodní část zad na začátku těhotenství. Zdá se, že žena dosud nedokázala přibrat na váze, což by mohlo způsobit zpětné svalové napětí nebo přetížení páteře. A děloha v prvním trimestru je stále malá...

Zjistíme, proč nastávající matky mají bolesti v zádech během časného těhotenství, jak se tomuto příznaku vyhnout a co dělat, když se objeví.

Mají mnohé ženy bolesti v dolní části zad v časném těhotenství? Podle statistik se v prvních 12 týdnech objevují nepříjemné pocity u poloviny žen. Tyto bolesti jsou mírné a mají bolavý nebo tažný charakter..

Proč se bolesti objevují v raných fázích

Je důležité to vědět! Lékaři v šoku: „Existuje účinný a cenově dostupný lék na bolest kloubů.“ Přečtěte si více.

Mnoho nastávajících matek si stěžuje, že na začátku těhotenství mají bolesti, bolesti nebo tažení v dolní části zad. Příčinou tohoto jevu jsou nejčastěji přirozené změny v těle ženy. Bolest však může nastat v důsledku komprese nebo poškození vnitřních orgánů. V časných stadiích těhotenství může být dolní část zad nemocná v důsledku narušené kontraktilní funkce dělohy, onemocnění páteře nebo urogenitálního systému.

Pochopíme, z jakých důvodů nejčastěji na začátku těhotenství jsou bolesti zad.

Tabulka 1. Možné příčiny bolesti v prvním trimestru

Provokativní faktorPříčiny bolestiPopis syndromu bolestiPřidružené příznaky
Implantace embryíPřipojení oplodněného vajíčka k endometriu na vnitřním povrchu dělohyBolest v dolní části břicha různé závažnosti, vyzařující do křížové kosti a dolní části zadZ vagíny může být uvolněno malé množství jasně červené krve (tzv. Implantační krvácení)
Formace chorálůKlíčivost chorionické tkáně ve stěně dělohy, doprovázená fyziologickou bolestíŽena má nízkou bolest v dolní části zad, křížové kosti a dolní části břicha v časném těhotenství (4-5 týdnů)Těhotná žena nemá žádné další rušivé příznaky.
Zvýšený průtok krve dělohyZrychlení toku krve v děloze, zaměřené na ochranu plodu před hladověním kyslíkemBolest v dolní části zad, která se objevuje nejdříve po 6-7 týdnech těhotenstvíNedostatek dalších příznaků, které by mohly být znepokojující
Hormonální změny v těleZvýšená hladina relaxačního hormonu vedoucí k relaxaci vazů a zvýšená pohyblivost kloubů páteřeBolestivý charakter bolesti. U ženy, jako by ji tahala spodní část zad v časném těhotenstvíBolestivé pocity se mohou zesílit po dlouhých procházkách, sezení nebo spaní v nepříjemné poloze.
Zvýšený tón dělohyPatologická kontrakce děložních svalů v důsledku nedostatku progesteronuBolesti jsou spastické nebo paroxysmální. Lokalizováno od spodního břicha a v sakrální oblasti, vyzařující do bederní oblastiVzhled krvavého vaginálního výboje, který naznačuje hrozbu nebo potrat, který začal
Mimoděložní těhotenstvíImplantace embryí ve vejcovodech, což vede k protažení nebo dokonce prasknutí této vejcovodyBolest v břiše, střihu nebo křeče v křížové kosti a dolní části zad (na pravé nebo levé straně)Bolest při používání toalety. Vzhled skvrnitého skvrny z pochvy na dlouhou dobu
ZácpaKomprese tlustého střeva se zvětšenou děloží, narušující pohyb střevŽena se táhne v dolní části zad a křížové kosti v časném těhotenstvíPorušení pohybu střev, pocit neúplného pohybu střev
Gestační pyelonefritidaZánět ledvin způsobující bolestBolesti jsou velmi silné, vyzařují do podbřišku, z vnějších stydkých pysků nebo dokonce z bokůHorečka, zimnice, bolesti hlavy, celková slabost, časté bolestivé močení
Nemoci pohybového aparátuPoškození páteře nebo nadměrné napětí zadních svalůBolest v bolesti, zhoršená po sezení ve stejné poloze. Poškození páteřních kořenů nebo nervů jsou bolesti akutní a střílí v příroděOmezená pohyblivost v dolní části zad, konstantní svalové napětí. Radikulitida je charakterizována motorickými, smyslovými a autonomními poruchami

Fyziologický vývoj těhotenství

6. až 7. den těhotenství se často vyskytuje mírná bolest v dolní části zad a břiše v časných stádiích. Z genitálií ženy může vyniknout několik kapek krve, která nekoaguluje a netvoří sraženiny. Všechny tyto příznaky naznačují implantaci oplodněného vajíčka, tj. Jeho připevnění na stěnu dělohy.

Na začátku těhotenství může být dolní část zad nemocná kvůli tvorbě chorionu. Od této doby se v budoucnu vytvoří placenta, jejímž prostřednictvím obdrží plod od matky všechny potřebné živiny. Klíčivost chorionické tkáně ve stěně dělohy způsobuje, že žena pociťuje bolest ve 4-5 týdnech.

Od 6 do 7 týdnů dochází v důsledku aktivního proudění krve k děloze bolestivé bolesti břicha a zad. Tento proces je fyziologický, tedy zcela přirozený. Zrychlený průtok krve pomáhá saturovat plod správným množstvím kyslíku a živin. To zajišťuje normální průběh těhotenství a porodu zdravého dítěte.

Pokud máte bolesti v zádech během těhotenství v raných stádiích, nespěchejte na paniku. Menší bolest může být běžným jevem. Pokud je bolest velmi závažná, navštivte prohlídku u gynekologa. Prověří vás a určí příčinu nepříjemných příznaků..

Hormonální změny

V těle těhotných žen dochází k řadě hormonálních změn. Jejich tělo se přestavuje, připravuje se na vydržení a mít dítě bezpečně. U nastávajících matek se hormon relaxin aktivně syntetizuje. V prvním trimestru je produkován vaječníky. Hlavní úlohou relaxinu je změkčení tkání ochlupení stydké kosti, které brání jeho poškození během porodu.

Hormon mírně uvolňuje vazy páteře, což vede k hypermobilitě meziobratlových kloubů. Z tohoto důvodu může mít žena bolesti v dolní části zad během těhotenství v časných stádiích (na konci prvního trimestru). Bolesti jsou bolestivé v přírodě a nezpůsobují snížení výkonu. Nepředstavují žádnou hrozbu pro zdraví nastávající matky.

Fyziologická bolest v dolní části zad během časného těhotenství by měla být odlišena od patologické. Ta je intenzivní povahy a je doprovázena výskytem hnisavého nebo krvavého výboje z pochvy, horečky a dalších rušivých příznaků.

Hypertonicita dělohy

Některé ženy si stěžují, že v časném těhotenství pravidelně stahují dolní část zad. Příčinou nepříjemných pocitů může být zvýšená kontraktilní aktivita svalů dělohy. Vyvíjí se z různých důvodů a vede k potratu, spontánnímu potratu..

 • hormonální poruchy. Nedostatek progesteronu, který je produkován v corpus luteum v raných stádiích, vede k patologické kontrakci myometria. Hypertonicita je také způsobena hypo- nebo hypertyreózou - narušení funkce štítné žlázy;
 • genitální infekce. Chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, herpes genitálií a některá další infekční onemocnění vedou k rozvoji endometritidy - zánětu vnitřní sliznice dělohy. To vyvolává uvolňování biologicky aktivních látek, které zvyšují kontraktilní aktivitu svalů;
 • děložní nemoc. Adenomatózní uzliny, fibroidy, polypy a další nádorové útvary narušují normální růst dělohy a způsobují její hypertonicitu. Zvýšená kontraktilní aktivita je výsledkem minulého kyretáže a potratů;
 • socioekonomické faktory. Vývoj patologie může být způsoben častým stresem, tvrdou fyzickou prací, podvýživou, nedostatkem spánku, kouřením nebo zneužíváním alkoholu. Zvýšená kontraktilní aktivita dělohy je často pozorována u dívek mladších 18 let a starších 35 let.

U žen s hypertonií v časném těhotenství nejen táhne dolní část zad, ale také bolesti v dolním břiše a v sakrální oblasti. Syndrom bolesti připomíná pocity, které se vyskytují během menstruace.

Výskyt krvácení z pochvy je alarmujícím příznakem. Krvácení indikuje vysoké riziko potratu nebo spontánního potratu, které již začalo.

Mimoděložní těhotenství

Pokud máte bolest v zádech na jedné straně v časných stádiích (počínaje od 3 týdnů těhotenství), objevují se vagíny - můžete mít podezření na mimoděložní těhotenství. Podle statistik se vyskytuje ve 2% případů. Patologie se nejčastěji vyskytuje na pozadí adhezí nebo ucpávání vejcovodů. K tomu vedou infekční a zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů (chlamydie), endometrióza, hormonální poruchy, nádory, předchozí operace atd..

Charakteristické příznaky tubálního těhotenství:

 • na jedné straně silné bolesti v dolním břiše, vyzařující do dolní části zad;
 • nepohodlí při pohybu stolice a močení;
 • časté krvácení z pochvy v malém množství;
 • celková slabost, apatie, podrážděnost;
 • zvýšení příloh s bimanálním vyšetřením;
 • Neshoda velikosti dělohy s těhotenstvím.

Dokonce i „zanedbané“ společné problémy lze vyléčit doma! Jen to nezapomeňte rozmazat jednou denně..

Mimoděložní těhotenství je nebezpečné, protože při absenci léčby vede k prasknutí vejcovodu. To způsobuje vnitřní krvácení a rozvoj peritonitidy. Při neexistenci včasné lékařské péče může prasknutí trubice vést k úmrtí těhotné ženy.

Pokud zjistíte příznaky mimoděložního těhotenství, okamžitě vyhledejte lékaře. Specialista vás prohlédne, potvrdí nebo zamítne diagnózu. Pak vám předepíše nezbytnou léčbu. Potvrzené mimoděložní těhotenství vyžaduje chirurgický zákrok. Plod se odstraní laparoskopicky..

Pokud jste pochopili, že jste těhotná, okamžitě jděte na jmenování gynekologa. Váš lékař vás provede a určí, zda je těhotenství normální. Poté budete zaregistrováni a vydáte směnnou kartu.

Během těhotenství budete potřebovat pravidelné prohlídky různých lékařů a absolvování určitých testů. To vše pomůže identifikovat nebezpečné komplikace a přijmout příslušná opatření..

Zažívací ústrojí

V některých případech je dolní část zad v časném těhotenství bolestivá kvůli zácpě. Ten se vyvíjí v důsledku stlačení tlustého střeva rostoucím dělohy. Správná výživa a příjem některých bylinných prostředků pomůže zbavit se problému a normalizovat stolici. Během těhotenství je nežádoucí používat syntetické projímadla.

Pokud dojde k zácpě, vyhledejte lékaře. Řekne vám, jak nejlépe jíst, jaké léky brát. Snažte se vyhnout samoléčení, protože to může poškodit vás nebo vaše dítě..

Nemoci močových cest

U těhotných žen jsou ledviny často postiženy. Nejčastěji se vyvíjí gestační pyelonefritida - akutní zánět pyelocaliceal systému. Podle statistik je nemoc detekována u 12-17% nastávajících matek. Patologie se vyskytuje ve druhém trimestru těhotenství (zejména ve 22-27 týdnech), méně často - na konci prvního.

Pokud máte horečku, bolest v dolní části zad během těhotenství je velmi bolestivá - můžete mít pyelonefritidu. Pokud se u vás vyskytnou podezřelé příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Včasné přijetí do nemocnice pomůže vyhnout se komplikacím..

Během těhotenství dochází v těle ženy k řadě změn, které přispívají k rozvoji pyelonefritidy. Za prvé, ledviny těhotné ženy se zvětšují. Za druhé, v důsledku postupného růstu dělohy a působení progesteronu na nastávající matku se močovod a ledvinová pánev rozšiřují. Zatřetí, na pozadí hormonálních změn u ženy se peristaltika horních močových cest zpomaluje. To způsobuje narušení urodynamiky a stagnaci moči v ledvinách. Za těchto podmínek se pyelonefritida vyvíjí se zvláštní lehkostí..

Charakteristické příznaky nemoci:

 • rychlé a bolestivé močení;
 • zvýšení tělesné teploty na 38-40 stupňů;
 • silné bolesti hlavy, zimnice a další známky intoxikace;
 • bolest dolní části zad vyzařující do tříselné oblasti, stydké pysky, vnitřní stehna;
 • bušení srdce, pokles krevního tlaku;
 • ostré bolesti při zasažení v místě promítání ledvin (příznak zasažení kontroluje lékař).

U 30% žen s gestační pyelonefritidou dochází k předčasnému porodu. Perinatální úmrtnost je 25%. To znamená, že každé čtvrté dítě zemře během porodu a krátce po narození. V časných stádiích těhotenství může nemoc vést k potratu..

Nemoci pohybového ústrojí

Pokud žena dříve měla problémy s páteří, v období porodu dítěte se její stav může zhoršit. V časných stádiích těhotenství může být dolní část zad nemocná v důsledku osteochondrózy, spondylózy, spondylitidy nebo radikulitidy. V mladém věku jsou tyto choroby vzácné..

Nepříjemné pocity ve spodní části zad jsou vysvětleny tím, že sedí v nepohodlné poloze nebo chodí na vysokých podpatcích. V tomto případě bolest nastává v důsledku napětí svalů dolní části zad (tzv. Syndrom myofasciální bolesti).

Diagnostika

Aby se zjistila spolehlivá příčina, měla by žena podstoupit vyšetření gynekologem. Po rozhovoru s pacientem bude lékař mít podezření na přítomnost konkrétní patologie. Bimanual studie mu pomůže identifikovat různé novotvary, děložní hypertonicitu nebo zvýšení jeho přívěsků během těhotenství v tubu.

Aby bylo možné odlišit fyziologickou bolest od patologické, upozorňuje lékař na:

 • přítomnost patologického výboje z pochvy;
 • druh, síla a povaha bolesti;
 • stav dělohy a přídavky během bimanualního vyšetření;
 • výskyt dalších patologických příznaků (vysoká horečka, potíže s močením a vyprázdněním, omezující pohyby páteře atd.).

V diagnostice komplikovaného těhotenství má velký význam ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) pánevních orgánů, které umožňuje posoudit stav embrya, dělohy a jejích přívěsků. K identifikaci infekčních chorob genitourinárního systému musí žena projít testem moči a stěr z mikroflóry z pochvy. V případě potřeby těhotná jmenuje další studie nebo konzultace s jinými odborníky.

Jak zmírnit fyziologické bolesti zad

Můžete se zbavit nebo zmírnit nepohodlí pomocí elementárních opatření. Pokud máte nízké záda v časném těhotenství, zkuste jednoduchá cvičení. Posilují svaly, zlepšují krevní oběh v pánevních orgánech, pomáhají při vytváření správného dýchání, aby mohly bezpečně vydržet a porodit zdravé dítě.


Bolestivé pocity lze také zmírnit pomocí fitness, aerobiku, vodní gymnastiky, jógy atd. Užitečné jsou také kurzy určené speciálně pro těhotné ženy. Musíte si vybrat nejatraktivnější program a udělat to pro zábavu.

Léčba patologické bolesti dolní části zad v časném těhotenství

Zvažte možnost, když žena začala zlomit její dolní část zad v časném těhotenství, šla k lékaři, ale byla zklamána diagnózou. Co ji a dítě čeká v budoucnu? Má šanci nést a mít zdravé dítě?

Hypertonicita dělohy může vést ke spontánním potratům, ale potratům lze při adekvátní léčbě zabránit. Nemoci ledvin, páteře, srdce a orgánů endokrinního systému také zhoršují prognózu a zhoršují průběh těhotenství. Přiměřená terapie však pomáhá vyhnout se nepříjemným následkům..

Mimoděložní těhotenství má pro dítě špatnou prognózu. Vyžaduje umělé přerušení a vždy končí smrtí plodu. Předčasné ošetření může mít pro ženu vážné následky.

Tabulka 2. Metody léčby různých nemocí u těhotných žen

Těhotná bolest zad: jak si můžete pomoci

Těhotenství je ve vědeckém oboru skutečně úžasným jevem. V domácí sféře však pro ženu není nic žádoucího a příjemnějšího než dlouho očekávané těhotenství. Ale často v touze nebo dokonce ve chvílích radosti a potěšení mnoho nastávajících matek zapomíná, že vývoj nového života v jejím těle není tak benevolentní a bezbolestný, jak sní. Těhotenství způsobené poruchami hormonálního pozadí, přemístěním orgánů, přemístěním a deformací kostry naznačuje pro budoucí matku mnoho problémů spojených s fyzickým i duševním zdravím.

Každá matka má tyto problémy svým vlastním způsobem: někdo jim ani nevěnuje pozornost a někdo v závěrečných fázích je ponechán v nemocnici a čeká na porod. Tak či onak, některé „příznaky“ těhotenství jsou všudypřítomné a mohou ženě způsobit velké nepohodlí. A jedním z těchto „symptomů“ je bolest zad..

Nejčastěji má těhotná žena bederní páteř. A tato bolest postihuje více než dvě třetiny žen během těhotenství, to znamená, že u většiny nastávajících matek páteř nevydrží zátěž.

Přesné příčiny bolesti u každé ženy jsou jiné. Může to být hormon, stres a nervový problém, těžká zátěž. Důvody však lze stále zobecňovat..

Hormonální změny v prvním trimestru

V prvním trimestru může být bolest způsobena hormonálními změnami. Například v prvním trimestru se hladina hormonu progesteronu v těle rychle zvyšuje. Vysoká hladina tohoto hormonu pomáhá uvolňovat svaly a vazy kolem pánve - to vše pro budoucí narození. Ale vysoká hladina progesteronu může také ovlivnit stabilitu a zarovnání kloubů a způsobit bolesti.

Bolest může způsobit i další hormon, relaxin. Rovněž připravuje tělo k porodu a způsobuje uvolnění vazů pánevních kostí. Kromě jiného pomáhá implantovat vajíčko do stěny dělohy a také zabraňuje kontrakcím v časných stadiích těhotenství. Relaxin však také ovlivňuje vazy, které stabilizují páteř, což může způsobit nestabilitu, posunutí držení těla a bolest dolní části zad.

Stres jako příčina bolesti zad

Dalším důvodem bolesti zad v prvním trimestru je stres..

Bez ohledu na to, jak těhotenství „vybírají“, přestavba těla, přestavba psychiky ženy, je to vždy stres. Stres lze pozorovat také u těch, kteří nemohli otěhotnět po dlouhou dobu..

Stres je nebezpečný z mnoha důvodů. Pojďme analyzovat jeden - zvýšená hladina kortizolu, stresového hormonu. Vysoká hladina této látky je spojena s mnoha vážnými důsledky, včetně změn nervového systému, vylučovacího systému a nadledvin. Zvýšená hladina kortizolu je patrná z následujících příznaků: zvýšená chuť k jídlu, apatie, ospalost, přírůstek na váze, zhoršená pozornost, depresivní nálada - všimli jste si toho u těhotných žen? Kortizol může také způsobit pomalé hojení ran a bolesti kloubů. Proto s depresí mohou mít těhotné ženy (a nejen ty) bolesti zad.

Nízké bolesti zad během těhotenství

V následných trimestrech je bolest dolní části zad vysvětlena závažnými změnami ve struktuře ženského těla.

 • Prvním důvodem je posun těžiště. Vzhledem k nárůstu hmotnosti dítěte se mnoho žen začne opírat a posouvat těžiště. Opření dozadu vytváří další tlak na svaly zad, což může vést k bolesti dolní části zad a ztuhlosti svalů..
 • Druhým důvodem je nárůst tělesné hmotnosti. V každém případě je výrazný nárůst kilogramů spojen s další zátěží páteře - je to stále naše podpora celého organismu a čím těžší je tělo, tím vyšší je tlak na obratle..

Byly odvozeny hodnoty maximálního přírůstku na hmotnosti během těhotenství. Pokud byla hmotnost matky před těhotenstvím nižší než obvykle, může během těhotenství získat až 18 kilogramů. Maminka vážila normálně - až 15 kilogramů. Nadváha, ale ne obezita - 11. Obezita - 9.

A to navzdory skutečnosti, že hmotnost plodů také vstupuje do těchto hodnot, to znamená, že skutečně získané kilogramy by měly být o 3-4 kilogramy méně: až 14, 11, 7, 5.

 • Třetím důvodem je svalová nesrovnalost (diastáza).

V zásadě je tento jev pozorován v břiše: plod má málo prostoru, v důsledku toho je vazivová tkáň mezi svaly rekta abdominis natažena, čímž se objevuje „těhotná bříško“. Právě divergence svalů vede po porodu k prohýbání žaludku nebo k protažení břicha, například při cvičení: prostě část střeva již není svaly omezována a je viditelná pod kůží..

Vynechejte však strašlivé podrobnosti poporodní činnosti. Během těhotenství diastáza oslabuje podporu zad, v důsledku toho se páteř začne bolet.

 • Dalším důvodem je ischias. To je podráždění sedacího nervu. Během těhotenství může dojít k ischias, pokud rostoucí děloha a plod vyvíjí tlak na sedací nerv, což způsobuje zánět, podráždění a bolest. Kromě toho možný piriformis křeč hluboko v hýždích může dráždit nerv a způsobit nemoc..

U ischias je bolest pozorována nejen v zádech, ale také v hýždích s nohama. Stejně jako špatná kontrola močového měchýře, necitlivost v nohou, pocit pálení v dolních končetinách.

Jak oslabit nebo zbavit bolesti zad?

 • Za prvé, kvůli bolesti byste se měli poradit s lékařem, zejména pokud jste měli před porodem poranění páteře - v tomto případě mohou být důvody mnohem závažnější. A lékař předepíše fyzikální terapii i lék.
 • Za druhé, před těhotenstvím a během něj je třeba posílit svaly zad. Pomáhá zde dobré protahování - protahování, posilování svalů, při současném zvyšování jejich pohyblivosti.
 • Také spát na straně s polštářem mezi nohama a pod žaludkem pomůže zmírnit bolest, stlačí, speciální pásy pro těhotné ženy poskytnout další podporu pro břicho a záda, masáže. Stejně jako nošení plochých bot, udržování zdravé váhy, vyhýbání se dlouhodobému stání, vyhýbání se zvedání těžkých věcí a spaní na břiše.

V každém případě si pamatujte: na začátku těhotenství začněte jednat podle rady z druhého odstavce. Pokud bolest začne a dlouho nezmizí - jděte k lékaři, pomůže vám.

Proč bolest v zádech během těhotenství?

Pokud v průběhu těhotenství bolí dolní část zad, příčiny nejsou vždy spojeny s patologií. Těhotenství je přirozeným stavem ženského těla. Během tohoto období to bolí záda, protože tělo se „přestavuje“ a připravuje se na změny, ke kterým dochází.

Příčiny bolesti

Bolest zad začíná během těhotenství v různých gestačních obdobích. Předpokládá se, že v první polovině těhotenství není tělo vystaveno zvýšenému zatížení. To není pravda. Asi 30% žen přichází se stížnostmi, že jejich bolesti zad jsou v prvním trimestru. Většina žen však během těhotenství pociťuje bolest dolní části zad blíže k jejich dvacátému týdnu. Často není snadné odpovědět, proč bolí v průběhu těhotenství záda. Bolest v dolní části zad u těhotných žen je někdy důsledkem porodnických příčin a může být také nezávislou patologií. Porodnické příčiny - bolesti zad, ke kterým dochází v důsledku normálního nebo patologického průběhu těhotenství.

Porodnický

Může dolní část zad bolet během normálního těhotenství? Ano, a to je nejčastější důvod, proč těhotné ženy přitahují záda. V mnoha případech nástup těhotenství vede k tomu, že nastávající matka má bolesti zad. Příčinou bolesti je rychlé zvýšení dělohy a napětí jejích vazů. Tyto pocity jsou tak časté, že jsou považovány za další známku toho, že žena otěhotněla.

 • Hormony a metabolické procesy

Během období očekávání dítěte musí žena čelit prudké změně hormonálních hladin. Existuje zvýšená produkce estrogenu, progesteronu a dalších hormonů zodpovědných za správný průběh těhotenství. Relaxin je častou příčinou bolesti zad. Tento hormon pomáhá vazům a šlachám stát se pružnějšími, zjemňuje je. Relaxin je nezbytný k následnému usnadnění vzhledu dítěte.

Prvky nezbytné pro tvorbu plodu jsou převzaty z těla matky. Proto při nedostatečném doplňování „rezerv“ mohou ženské kosti přijímat méně než nezbytné vitamíny a minerály, zejména vápník a fosfor. V důsledku toho dochází k oslabení pánvových kostí a páteře, což může způsobit bolesti zad u těhotných žen.

 • Zvýšený tlak na pánev a páteř

Nejbezpečnějším důvodem, proč těhotné ženy mají bolesti zad, je růst plodu. Dítě roste, tlak na křížovou matku se zvyšuje, což vede k bolesti v dolní části zad. Fyziologickým důvodem, proč může být záda poškozena, je také rostoucí hmotnost, která vede ke zvýšenému tlaku na dolní část zad. Těžiště se mění, v bederní oblasti dochází k vychýlení páteře. Svaly se nadměrně zatěžují a vedou k bolesti.

Pro výskyt bolesti dolní části zad u těhotných žen někdy vede k prodlouženému postavení. Děloha tlačí na nervy a krevní cévy, které obklopují páteř. Z tohoto důvodu bolí pod dolní částí zad, počínaje třetím trimestrem. Bolest je dána nohám, cvičením se zhoršuje.

V pozdějším těhotenství se může objevit bolest dolní části zad v důsledku tlaku na hlavu na boky. To je doprovázeno výskytem hypertonicity dělohy. Potom se bolest objeví kolem 38. týdne. Pokud z tohoto důvodu bolí vaše dolní část zad během těhotenství, nebojte se. Tyto pocity jsou zcela přirozeným jevem..

Několik týdnů před porodem může nastávající matka cítit kontrakce Braxton-Hicks. Falešné kontrakce připravují tělo k následnému porodu. V tomto případě, kromě bolesti, která vyzařuje do bederní oblasti, je zde pocit „kamenité“ dělohy, je obtížné vdechnout a bolesti v dolním břiše vyvolávají bolesti. Poté tyto příznaky zmizí. A po krátké době se žaludek a záda začnou znovu bolet. Tyto pocity jsou považovány za normální, ale stále vyžadují zvláštní pozornost. Někdy není snadné rozlišit od skutečného narození. Pokud se kontrakce stanou častějšími, nemělo by se opakování v pravidelných intervalech doprovázené propouštěním z pohlavních cest zpožďovat výletem do nemocnice.

S patologiemi

Pokud je během těhotenství bolest zad doprovázena výskytem sekrecí a křečovitou bolestí v děloze, lékaři tento stav považují za hrozbu spontánního potratu nebo předčasného porodu..

Je nutné, aby se gynekolog okamžitě objevil. V některých případech táhne dolní část zad během těhotenství kvůli exacerbaci stávajících nemocí nebo když se objeví nová patologie. Těhotenství je doprovázeno přirozeným potlačením imunity. Takový mechanismus je nezbytný, aby plod nebyl mateřským organismem odmítnut jako cizí složka. Důsledkem je zranitelnost ženy v této době. Stává se, že žena nemá podezření na existující patologie, dokud neotěhotní. Během těhotenství může bolest v dolní části zad indikovat docela závažné patologie. A pokud gynekolog vyloučil porodnické příčiny malátnosti, měli byste navštívit jiné lékaře, jmenovitě neurologa, urologa nebo nefrologa a chirurga..

Ledviny a jejich nemoci jsou důvodem, proč dolní části zad bolí během těhotenství. Pod vlivem hormonů se mění tón močovodů, dochází ke stagnaci moči, což vede k rozvoji infekčních procesů. Běžnou komplikací těhotenství je pyelonefritida. Z jedné strany na zádech jsou bolestivé bolesti, časté nutkání k močení, křeče, teplota stoupá na vysoké hodnoty. Moč obvykle zakalí.

Pokud je bolest v zádech během těhotenství výrazná, je obtížné najít pozici, ve které bolest zeslabuje, je obtížný odtok moči, je zde příměs krve, případně ledvinové koliky. Takové příznaky jsou známkou naléhavé hospitalizace..

Diagnózu stanoví lékař na základě údajů z ultrazvuku a laboratorních testů moči a krve. Léčba se provádí jmenováním antibiotik, antispasmodik a léků proti bolesti a je povinná. Toto onemocnění může mít vážné následky až do selhání ledvin.

Ve vzácných případech se u těhotné ženy může objevit zánět slinivky břišní. To se stane, pokud během těhotenství nedodržíte dietu, konzumujete-li jídlo se spoustou tuku, alkoholu, je dědičný faktor nebo důsledek stresu. Pokud je bolest v dolní části zad během těhotenství herpes zoster, vyskytuje se po jídle nebo během jídla, je doprovázena horečkou, nevolností nebo zvracením, poruchou stolice, lékař diagnostikuje pankreatitidu.

Onemocnění je diagnostikováno pomocí ultrazvuku, MRI a je léčeno v lůžkovém zařízení. Léčba léků na bolesti zad v průběhu těhotenství se provádí pomocí řady protizánětlivých a analgetických léků. V případě selhání konzervativní léčby občas existuje potřeba chirurgického zákroku.

Často bolest v zádech během těhotenství kvůli exacerbaci existujících problémů s muskuloskeletálním systémem. Pokud žena před těhotenstvím trpěla osteochondrózou nebo radikulitidou, změněné zatížení povede k exacerbaci. Zdrojem problémů je nedostatečně vyvinutá svalová soustava zad nebo zakřivení páteře. Podobná diagnóza je indikována výskytem silné bolesti zad během těhotenství v trimestru II nebo později.

V případě neurologických problémů bolest střílí v přírodě, klesá v poloze „ležení“ a zvyšuje se stresem, může se objevit pocit znecitlivění.

Je samo-medikovat velmi nebezpečné. Konec konců, většina drog používaných v takových případech je během těhotenství kontraindikována. Ve výjimečných případech může lékař předepsat lék proti bolesti. Pokud vaše dolní část zad bolí během těhotenství kvůli neurologickému problému, nejjednodušším řešením je nosit obvaz. Speciální korzet poskytne podporu pro pohybový aparát, aniž by nepříznivě ovlivnil vývoj dítěte..

Být v průvanu nebo podchlazení může vést k zánětlivému procesu ve svalech dolní části zad. Potom se bolest vyznačuje akutní povahou a omezeným pohybem. Kromě zad může dojít ke zranění krku a ramenního pletence. Léčbu by měl provádět lékař, který může předepsat léky, které jsou bezpečné pro dítě.

Při nízké lokalizaci bolesti v zádech a břiše může být podezření na symfýzu. Nemoc bude indikována změnou chůze, která nabývá charakteru „kachny“. Vyskytuje se v důsledku nesrovnalostí v ochlupení kostí. Pokud je důvodem, proč je záda v průběhu těhotenství, sympatie, lékař doporučí odpočinek na lůžku a bude monitorovat dobu těhotenství.

Pokud dojde k anamnéze poranění páteře nebo vrozených rysů vývoje obratlů, může zvýšená zátěž vést k bolesti v dolní části zad během těhotenství. Obratle se mohou pohybovat vůči sobě navzájem, což bude sloužit jako impuls pro silnou bolest v dolní části zad.

Takovou bolest lze rozeznat zvýšením sedu, když se během zvedání objeví těžké předměty a když se změní poloha těla. Bolest může vyzařovat na nohy. Deformaci páteře lze vidět vizuálně. Svaly obklopující páteř ze stran jsou napnuté. Vyvíjí se zvláštní chůze „chodce na laně“. Pokud v důsledku spondylolistézy bolí dolní část zad v průběhu těhotenství, je takové onemocnění léčeno pomocí drog, fyzioterapie, fyzioterapie.

Prevence

Pokud v průběhu těhotenství bolí dolní část zad, je důležité si pamatovat jednu věc: v žádném případě byste neměli být uneseni autodiagnostikou a samoléčbou. První věc, kterou by těhotná žena měla udělat, když během těhotenství střílí v dolní části zad, je kontaktovat odborníka, který ji pozoruje. Lékař také pomůže předcházet bolesti zad v těhotenství, doporučujeme:

 • Odmítněte nosit boty na vysokém podpatku;
 • Sledujte hladký nárůst tělesné hmotnosti;
 • Veďte moderování aktivním životním stylem;
 • Netěžte, vyvarujte se nadměrného zatížení páteře;
 • Dělat speciální gymnastiku;
 • Kontrolní držení těla;
 • Pro spaní si vyberte anatomickou matraci a malý polštář;
 • Naučte se správné zvedání předmětů (měli byste ohýbat nohy na kolenou, a ne provádět ohýbání dopředu);
 • Zajistěte správnou výživu s vysokým obsahem vápníku a fosforu.

Pokud má těhotná žena špatnou bolest v zádech, není to důvod k panice. Je však nutné vyloučit možné patologické procesy a získat doporučení, jak odstranit nepříjemné pocity. Pokud vám v průběhu těhotenství bolí záda, poradí vám, co dělat, pouze lékař.

Doporučuji přečíst si další články k tomuto tématu

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lékař je manuální terapeut, ortopedický traumatolog, ozonový terapeut. Metody expozice: osteopatie, postisometrická relaxace, intraartikulární injekce, měkká ruční technika, masáž hlubokých tkání, analgetická technika, kranioterapie, akupunktura, intraartikulární podání léčiva.

Po menstruaci bolí dolní část zad a břicho

Proč bolí dolní část zad

Bolesti zad v průběhu prvního trimestru těhotenství

Bolest v páteři během těhotenství: pochopení příčin

Jeden se obává, proč záda bolí během těhotenství. Každý samozřejmě ví, že tělo nastávající matky během tohoto období pracuje se zvýšenou zátěží a zajišťuje normální vývoj plodu. V takových podmínkách se téměř všechny slabosti zdraví žen cítí. Například v důsledku růstu plodu se posunuje těžiště těhotné ženy, což má za následek bolest v páteři, nejčastěji v dolní části zad. Musíte pochopit, jak můžete tělu pomoci s obtížemi..

Příčiny bolesti

Období těhotenství určitým způsobem ovlivňuje femorálně-sakrální klouby. Pokud dříve byli nehybní, začali se během těhotenství pod vlivem zvláštního hormonu uvolňovat. Účelem těchto změn je usnadnit průchod dítěte během porodu. Tato relaxace v kombinaci s rostoucím břichem narušuje rovnováhu, a proto musí žena ohnout krk a zatáhnout ji za ramena. Výsledkem je, že žaludek vyčnívá ještě více, což situaci jen zhoršuje. V důsledku toho se páteř silně ohýbá, svaly dolní části zad jsou neustále napjaté, což vede k bolesti.

Určitou rizikovou skupinu tvoří ženy, které i před těhotenstvím měly onemocnění pohybového aparátu, jako je osteochondrosa, zakřivení páteře, nedostatečný vývoj svalů, které se podílejí na sklonu pánve. V těchto případech bolí záda a po porodu.

V jakém období bolest v zádech během těhotenství??

Vzhled bolesti u různých žen se objevuje v různých bodech těhotenství. Zpravidla se záda začíná bolet od 20-21 týdnů. Bolest se však může objevit dříve. Vše záleží na tom, jaký životní styl žena vede. Na konci těhotenství se záda začíná bolet více. To je přibližně 34, 35, 36 a 37 týdnů. Důvodem v tomto případě není jen nadváha, ale také skutečnost, že dítě začíná vyvíjet tlak na dolní část zad. Kolem tentokrát tělo začne s přípravou, v důsledku čehož se některé nastávající matky cítí docela intenzivní a silná bolest, i když jiné je nemusí cítit vůbec. V tomto případě můžete vidět, že se břišní stěna někdy sama napíná a stává se znatelně těžkou. To je jasně vidět, když se žena musí fyzicky vykonávat, nebo když se zlobí, ale to se děje bez důvodu..

Bolest v pozdním těhotenství (38, 39 a 40 týdnů)

U mnoha žen byla v takových časech pozorována bolest zad. Nejčastěji je jeho vzhled způsoben vysokou zátěží páteře a skutečností, že v důsledku nadměrného roztahování břišní svaly oslabují. Jinými slovy, v tomto případě se záda začíná bolet od 27 týdnů do narození. Může být podán do nohy, zesílen po dlouhé procházce, fyzické aktivitě nebo jen po dlouhém pobytu ve stoje. V tomto případě se může objevit bolest v ochlupení a sakroiliakálním kloubu, což je způsobeno přirozeným změkčováním vazů. Vypořádat se s takovou bolestí je docela možné, pokud dodržujete jednoduchá pravidla. V první řadě vám v tom pomohou potraviny bohaté na vápník: mléčné výrobky, ryby, ořechy, zelenina, maso. Pokud bolest pravidelně trápí, pak má smysl začít brát vápník. Je nutné omezit pohyby, které mohou zvýšit zátěž na zádech. Chcete-li například něco vyzvednout z podlahy, nemusíte se ohýbat, ale dřepět. V tomto případě se svaly končetin a ramen, ale nikoli zad, napnou. Musíte sedět opřený o záda, zatímco sedíte úhledně a jemně, a ne „spadnout do židle“, protože v tomto případě se zvyšuje zatížení meziobratlových plotének a jsou křehké. Pro spánek je lepší použít polotuhou ortopedickou matraci. Například, když záda bolí během těhotenství v noci - to je chyba matrace. Polštář by měl být vybrán střední velikosti, ideálně anatomický, který zohledňuje všechny ohyby páteře. Boty se stabilním a nízkým podpatkem by také měly být upřednostňovány a měli byste dočasně zapomenout na jehlové a vysoké podpatky. Velmi užitečná bude různá fyzická cvičení, která posilují svaly zad, břicha, hýždí a stehen, jako je plavání a aerobik..

Horší je, když příčinou bolesti je celá řada neurologických onemocnění, jako je radiculitida, herniovaný disk a tak dále. V tomto případě mohou problémy začít již v 14-15 týdnech těhotenství, zatímco záda bude bolet špatně. Taková onemocnění však mohou ovlivnit pozdní těhotenství. V takovém případě je nutné stanovit odpočinek postele, použít měkký korzet nebo obvaz. Lze použít léky proti bolesti, ale výjimečně.

Pokud v průběhu těhotenství bolest břicha a zad, zatímco je bolest prodloužena a je patrná porucha chůze, může se jednat o příznak symfopatie. Toto onemocnění je dědičné, je spojeno s nadměrným změkčováním ochlupení, které způsobuje krvácení. V podobné situaci se provádí lůžková léčba, lékař musí přísně sledovat celý průběh těhotenství.

Bolest dolní části zad může být doprovázena děložním napětím. Jedná se o tzv. Falešné Braxton-Hicksovy kontrakce, druh tréninku těla před porodem. Zvláštní pozornost by jim měla být věnována, pokud začaly dříve než 37 týdnů. S nimi se výtok objeví z genitálního traktu, bolest je cítit ve spodním břiše a intervaly mezi následujícími kontrakcemi se postupně snižují. To může naznačovat možné ukončení těhotenství. Okamžitě navštivte lékaře..

Jiné příčiny bolesti

Existuje řada problémů, které mohou vést ke vzniku takové bolesti..

Pankreatitida

Toto onemocnění je zánět slinivky břišní. Samozřejmě, že takové onemocnění je docela vzácné, ale to je s tím, že záda bolí i v časném těhotenství. Vývoj této choroby je usnadněn porušením odtoku žluči, konzumací alkoholu, špatnou stravou (dostatek mastných a masitých potravin), stresem a dědičnou predispozicí. Pankreatitida v akutní fázi se projevuje akutní bolestí v dolní části zad a v horní části břicha, zatímco bolest je herpes zoster. Často doprovázena zhoršenou stolicí, zvracením, snížením krevního tlaku. V této situaci musíte naléhavě jít do nemocnice.

Diagnóza tohoto onemocnění vyžaduje řadu laboratorních testů moči a krve, je nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření, zobrazení magnetickou rezonancí. Ve většině případů musí být léčba prováděna v nemocnici. Lékař předepisuje přísnou stravu, řadu léků, které by měly normalizovat pankreas, léky proti bolesti a protizánětlivé léky. Pokud se situace nezlepší, musíte se uchýlit k operaci.

Pyelonefritida

Jedná se o onemocnění ledvin, u kterého se projevuje bolest tažné a bolestivé povahy. V tomto případě, během těhotenství, záda bolí v bederní oblasti vlevo nebo vpravo. Ještě horší je, když se musíte vypořádat s renální kolikou, která je spojena s pohybem kamene do močovodu z ledvinové pánve. S kolikou během těhotenství bolí dolní část zad, nepracuje tak, že najde polohu, ve které bude bolest oslabovat. Bolest se může šířit směrem k močové trubici nebo slabině. Dalším znatelným příznakem je to, že moč je docela zakalená, někdy si můžete všimnout příměsi krve. V tomto případě teplota stoupne.

Za účelem stanovení diagnózy lékař pošle pacienta na ultrazvukové vyšetření, provádí se laboratorní vyšetření moči a krevní testy. Při léčbě pyelonifrity jsou předepisována antibakteriální léčiva, která jsou vybírána jednotlivě. Nezapomeňte vzít v úvahu citlivost mikroorganismů, které se staly příčinou vzniku zánětlivého procesu. Léčba se v některých případech provádí ambulantně, ale je vhodnější ji léčit v nemocnici. U ledvinových kolik, antispasmodik a léků proti bolesti se používá ke snížení bolesti, předchází se určitému zánětu.

Materiály, které mohou pomoci těhotným ženám s bolestmi zad:

 • Lekce zdarma pro léčbu bolesti dolní části zad od certifikovaného lékaře v pohybové terapii. Tento lékař vyvinul jedinečný regenerační systém pro všechny části páteře a pomohl více než 2000 klientům s různými problémy se zády a krkem.
 • Chcete se naučit, jak zacházet se sevřenými nervy? Pak pozorně sledujte video na tomto odkazu.
 • 10 základních složek výživy pro zdravou páteř - v této zprávě zjistíte, jak by měla vypadat vaše každodenní strava, abyste byli vy a vaše páteř vždy v zdravém těle a duchu.
 • Obnova kolenních a kyčelních kloubů s artrózou - videozáznam zdarma z webináře, který provedl lékař cvičení a sportovní medicíny - Alexander Bonin
 • Máte osteochondrózu? Poté doporučujeme studovat efektivní metody léčby bederní, krční a hrudní osteochondrózy bez drog.

Bolesti zad v časném těhotenství.

Těhotenství je zvláštní čas v životě každé ženy. V současné době prochází orgán restrukturalizací, aby splnil globální úkol nosit dítě. Během tohoto období tedy může dojít k exacerbaci i menších onemocnění..

Ve velké většině případů se objeví bolest zad. To je nemožné připsat to pouze ke zvýšení zátěže na zádech, může být mnoho příčin nepohodlí, a pokud záda bolí obzvláště špatně, naznačuje to vývoj patologie.

Bolest v prvním trimestru

Od prvních dnů těhotenství asi polovina žen začne bolet v zádech a dolním břiše. Je to kvůli „přípravě“ těla na budoucí narození. Bolest může být jak přirozená, spojená s hormonálními změnami v těle, tak i patologická, spojená s exacerbací nemocí.
V závislosti na lokalizaci lze příznaky bolesti rozdělit do dvou typů:

 • bederní - od pasu a výše, jsou pravidelné, objevují se s dlouhým pobytem v nepříjemné poloze,
 • sakrální - hluboké bolesti v pánevních kostech, dávající kostrči, jednoduché nebo oboustranné. Tento druh je čtyřikrát pravděpodobnější, že trpí než bederní.

1-2 týdny

Během prvních dvou týdnů těhotenství se ke stěně dělohy připojí oplodněné vajíčko. Ne vždy, ale tento proces může být doprovázen mírnou bolestí..

3-4 týdny

V tuto chvíli se vytvoří chorion - tkáň, ze které se placenta následně vyvine. Během procesu formování se klky ponoří do stěn dělohy a tvoří se krevní cévy. Velmi často je tento proces doprovázen tažením bolesti v dolní části zad a břiše.

5-6 týdnů

Během tohoto období se cévy mění: lumeny žil a krevních cév se zvyšují a svalová vrstva téměř úplně zmizí, průtok krve do dělohy se výrazně zvyšuje. Objem krve dodávané do dělohy během těhotenství není menší než krevní zásobení mozku. Vyskytující se nadbytek je pociťován mírnými tažnými bolestmi v bederní páteři a břiše.

7-8 týdnů

Během těchto dvou týdnů se pod aktivním vlivem hormonového relaxinu uvolňují pánevní vazy. Změny pohybového aparátu se projevují bolestí v dolní části zad.

9-10 týdnů

V této fázi děloha rychle roste: několikrát se zvětšuje a pro pohodlí plodu získává hruškovitý tvar. Současně se natáhnou vazy dělohy: kardinál (umístěný podél okrajů dělohy) a sakrouterinus (připojí dělohu k křížové kosti). Pojivové tkáně jsou hustší, hustší, protože mají další břemeno. Změny, které se vyskytnou, jsou doprovázeny bolestí v kostní kosti..
11-12 týdnů
Po 11-12 týdnech je dokončena tvorba všech orgánů plodu. Žena pravidelně pociťuje stahy dělohy, což je normální proces - tímto způsobem se odebírá venózní krev a zabraňuje se křečovým žilám orgánu. Bolest se může objevit pouze v podbřišku, příznaky bolesti v zádech spojené se změnou funkční zátěže by se již neměly obtěžovat.

Bolesti zad v časném těhotenství

Syndromy bolesti u těhotné ženy mohou být způsobeny fyziologickými důvody:

 • změny v těle - pánevní orgány začnou měnit své postavení, aby udělaly cestu pro budoucí dítě,
 • změna ohybu páteře a posun těžiště - budoucí matka změní polohu těla kvůli postupně rostoucí břiše a rostoucí hmotnosti,
 • oslabení vazů a kloubů pánevního systému - postupná příprava těla pro budoucí narození,
 • aktivní produkce hormonu protogestiron, který by měl uchovat těhotenství,

Patologická bolest

Během těhotenství se mohou chronická onemocnění zhoršovat nebo se latentní onemocnění stanou výraznějšími. Takové bolesti se nazývají patologické. Mohou být způsobeny:

 • problémy s ledvinami (pyelonefritida, ledvinové kameny) - objevují se otoky a bolesti hlavy, moč mění barvu na tmavou, objevuje se časté nutkání navštívit toaletu, bolesti zad,
 • pankreatitida - tažení bolesti zad, zvracení, nevolnost, slabost,
 • myositida - zánět svalů, ke kterému dochází, když zůstanete po dlouhou dobu v průvanu nebo mrazu (zanícený sval je velmi hmatný),
 • srdeční choroba,
 • novotvary,
 • gastrointestinální choroby,
 • podchlazení,
 • gynekologické patologie,
 • zmeškané těhotenství - 3-4 týdny nebo 8-11 týdnů těhotenství, kdy z nějakého důvodu plod umírá,
 • neurologická onemocnění - bederní radikulopatie,
 • onemocnění páteře - osteochondróza, kýla, výčnělek, skolióza atd..

Projev a intenzifikace nemocí

Se zvýšením doby těhotenství dochází k hormonálním změnám v těle matky silněji, což vyvolává nemoci. Chronické zhoršení, latentní - probuzení.

Páteř

S prodloužením těhotenství dochází ke zvýšení zátěže páteře:

 • napětí paravertebrálních svalů - díky rostoucí hmotnosti (v průměru se hmotnost ženy zvyšuje na 15 kg). způsobuje bolest páteře,
 • zvýšená lordóza (ohýbání) beder a mírné narovnání ostatních částí páteře - mechanismus poskytuje těhotné ženě svislou polohu, změna zakřivení páteře se projevuje změnami držení těla a chůze nastávající matky,
 • demineralizace kostí - byla pozorována u 28% žen a je spojena s zvláštnostmi vývoje plodu, které se projevují osteoporózou - zvýšená křehkost kostí,
 • exacerbace nemocí páteře na pozadí stagnace;

Vnitřní orgány

 • srdce - často srdeční problémy vyplývají z dříve přeneseného revmatismu, zvýšení objemu krve v těle těhotné ženy vyvolává „nárůst“ nemoci. Projevuje se dušností, otokem, modří sliznicí a pokožkou, rychlým dýcháním, dusením arytmií. Srdeční onemocnění je hlavní příčinou úmrtí během porodu.,
 • apendicitida - v prvních šesti měsících těhotenství je nástup primární a opakované exacerbace apendicitidy vyjádřen jako syndrom lubrikované bolesti v břiše bez jasné lokalizace,
 • porušení v zažívacím traktu
 • pálení žáhy podél jícnu - vyvolané neurohumorálními změnami v těle. Přechází do osmého týdne funkčního období,
 • střeva - projevuje se zácpou nebo průjmem,
 • gastritida - projevuje zvracením, záchvaty toxikózy, nevolnost, averze k jídlu, ostré bolesti, které dávají zpět,
 • pankreatitida - příznaky jsou ostré, bolest pásů,
 • zánět žlučníku - cholecystitida, charakteristickým příznakem jsou kolické záchvaty bolesti pod žebra na pravé straně, sahající až k lopatce,
 • žloutenka - typické příznaky: horečka, slabost, snížená chuť k jídlu, pálení žáhy, hořkost v ústech, bolest kloubů a svalů.
 • nemoci močovodů - vyskytují se v důsledku stlačení močovodů zvětšující se děloží, příznaky: problémy s vyprazdňováním nebo častým močením,
 • ledviny - pyelonefritida, nefritida, cystitida, jsou zánětlivé povahy, jsou doprovázeny horečkou, zimnicí, silnou bolestí zad,

Poruchy těhotenství a následné bolesti

Komplikace během těhotenství se vyskytují v různých časech a z různých důvodů - od matky i plodu:

 • hrozba potratu - hovoří buď o genetických poruchách plodu, nebo o zdravotních problémech rodičů, zneužívání léků, dřívějších potratech. Charakteristické příznaky: prudká bolest v podbřišku a krvácení;
 • mimoděložní těhotenství - oplodněné vajíčko se připojuje k jedné z vejcovodů a vždy končí smrtí plodu. Příznaky: vnitřní krvácení, akutní bolestivý šok;
 • exacerbace existujících nemocí - vyvíjí se na základě chronických onemocnění, příznaky závisejí na nemoci;
 • zmeškané těhotenství - fetální smrt plodu. Ve spodní části břicha jsou ostré bolesti, vyzařující do křížové kosti a kombinované s červeným výtokem z dělohy. Objeví se 3-4 týdny po smrti embrya;
 • polyhydramnios - hojnost plodové vody v děloze. Projevuje se ostrými bolestmi v dolní části zad a perineu, dušností a sníženým močením.

Jak pomoci těhotným ženám s bolestí zad

Během těhotenství se motorická aktivita ženy snižuje. To je špatné, protože metabolické procesy se zhoršují, může dojít k hypoxii, svalový aparát oslabuje. Všechny tyto faktory vyvolávají patologie ve vývoji plodu, bolesti zad a přibývání na váze samotné těhotné ženy. Fyzická aktivita pomůže vyhnout se nebo snížit riziko negativních následků..

Plavání

Třídy v bazénu nemají výrazné kontraindikace pro těhotnou ženu. Plavání:

 • snižuje bolest - jako nadměrné zatížení muskuloskeletálního systému je odstraněno,
 • uklidňuje,
 • zátěž je rovnoměrně rozdělena mezi všechny svalové skupiny (žena zapojená do plavání porodí rychleji),
 • kontrolovaná hmotnost,
 • absorpce kyslíku se zlepšuje,
 • Pokud je dítě v děloze v nesprávné poloze, vodní aktivity mu pomohou změnit jeho polohu.
 • hrozí potrat,
 • těhotná trpí onemocněním ledvin.

Tělesná výchova pro těhotné ženy

Správně vybraný gymnastický komplex pro budoucí ženy v práci

 • posiluje svaly,
 • zmírňuje bolest,
 • snižuje hypoxii,
 • zmírňuje stres,
 • zlepšuje srdeční tep nenarozeného dítěte,
 • zabraňuje obezitě,
 • napíná a posiluje páteř.

Cvičení pro těhotnou ženu vybírá gynekolog s přihlédnutím k trimestru a vlastnostem průběhu těhotenství. Obzvláště užitečné je provádět gymnastiku v posledním trimestru - to navíc připraví tělo na porod.
Chcete-li nebo neučinit gymnastiku - každá žena se rozhodne sama pro sebe, ale existují případy, kdy se tělesná výchova během těhotenství důrazně doporučuje pro:

 • toxikóza,
 • vývoj křečových žil,
 • snížení imunity způsobené hormonálními změnami,
 • záchvaty,
 • bolest a těžkost v zádech a nohou (v pozdějších fázích),
 • pokud existuje podezření na hladovění kyslíku u plodu.

Gymnastiku nemůžete dělat bez konzultace s gynekologem. i mírné cvičení je kontraindikováno

 • pokud existuje hrozba potratu nebo došlo k potratům dříve,
 • dříve měl zmrazené těhotenství,
 • těhotná má krvácení,
 • v případě hypertenze,
 • s vícenásobným těhotenstvím,
 • infekční choroby nebo gestóza.

Vitamíny a drogy

Vitaminy a léky pro těhotné ženy jsou vyvíjeny s ohledem na nedostatek složek v určitých stadiích těhotenství u matky a dítěte. Vyznačují se jemným působením, přesností vybraných složek a dávkováním. Každý výrobce bere v úvahu specifika své země (strava, množství slunečního záření atd.), Proto nelze vitaminy domácích výrobců odmítnout.
Běžné složky produkčních komplexů vitamínů v kterékoli zemi jsou:

 • vápník - podporuje pohybový aparát těhotné ženy a přispívá k normálnímu vývoji kostry dítěte,
 • kyselina listová - podílí se na vývoji mozku a nervového systému plodu,
 • železo - dodává plodu kyslík a zabraňuje rozvoji anémie.
 • Vitamin E - snižuje riziko potratu, podporuje rozvoj placenty, podílí se na krvetvorbě a koagulaci krve,
 • Vitamin C - zlepšuje vstřebávání železa, zvyšuje imunitu,
 • Vitamin A - vyvíjí kostní tkáň, tvoří sítnici a sliznice, poskytuje dobrou krev.
 • jód - pomáhá vstřebávat hormony z mateřského těla, podílí se na vývoji mozku, pohlavních orgánů, srdce, pohybového aparátu.

Pokud vitamíny neobsahují všechny uvedené složky, můžete je zakoupit samostatně, s ohledem na doporučení lékaře.

Oděvy a boty

Během těhotenství jsou kladeny zvýšené požadavky na oblečení a obuv: musí být nejen pohodlné, ale také šetrné k životnímu prostředí..
Při výběru obuvi je třeba mít na paměti, že

 • nohy budoucí ženy při porodu mohou nabobtnat - proto by boty měly být koupeny o velikosti nebo dvou větších, nebo z měkké kůže, která se snadno natahuje „pod nohou“,
 • modely musí být prodyšné nebo musí mít antibakteriální složky,
 • pod vlivem relaxinu a zvyšující se hmotnosti se chodidla zplošťují a zvětšují,
 • během těhotenství dochází ke zdvojnásobení zátěže na nohou i na páteři, takže by boty měly být rovné nebo na malém (až pět cm) patě, aby se vyloučilo další riziko rozvoje onemocnění kloubů a vyvolání křečových žil,
 • je lepší zvolit profilovanou stélku - sníží se zatížení nejen na kotníku, ale také na páteři.

Oblečení by mělo splňovat několik jednoduchých, ale důležitých podmínek:

 • přírodní materiály - umožní vyloučit „kouření“ nebo podchlazení a matky, a dítě nebude v tuto chvíli podrážděno citlivou pokožkou,
 • oblečení by mělo být pohodlné - díky speciálnímu střihu nebo elastickým vložkám, které se přizpůsobí rostoucímu bříšku a zvětšujícímu se hrudníku a ne sevření těla,
 • modely by neměly mít nepohodlné části, například zámek na zadní straně.

Je vhodné zvolit světlé odstíny oblečení - to má navíc pozitivní psychologický účinek..

Pravá matrace

Spánek plné mámy je jednou z podmínek zdraví dítěte. Pro dobrý odpočinek potřebujete ortopedickou matraci, která se v tuto chvíli přizpůsobí vlastnostem postavy.
Plusy budou materiály, ze kterých jsou výrobky vyrobeny: hypoalergenní, antibakteriální a schopné absorbovat přebytečnou vlhkost.
V posledních letech se začaly vyrábět speciální matrace pro těhotné ženy s otvorem pro bříško - tento model je vhodný pro milovníky spánku na břiše..

 • nebude rozdrtit krevní cévy,
 • snížit zátěž na játra, srdce, žaludek a močový měchýř,
 • podporuje svalový korzet a páteř.

Strava

Neexistuje žádná zvláštní dieta pro těhotné ženy - v první řadě není chuť jídla, ale chemické složení produktů, které musí zajistit udržení síly těhotné ženy a správný vývoj nenarozeného dítěte. V této době je důležité se tomu vyhnout
silný přírůstek na váze, jako vede to

 • fetální hladovění kyslíkem,
 • zvýšit zatížení vnitřních orgánů a pohybového aparátu budoucí matky při porodu,
 • vývoj pozdní toxikózy,
 • slabá práce,
 • přeexponování dítěte;

hubnutí, které je plné

 • plod nalačno,
 • vývoj patologií u dítěte.

Výrobky musí být

 • snadno stravitelné,
 • rozmanitý,
 • komplexní cukr,
 • nízká sůl.

Obecně by mělo být upřednostněno

 • přírodní ovoce,
 • krátkodobé mléčné výrobky,
 • zeleninové a nízkotučné masové vývary, celozrnný chléb.

Podrobnější dietu volí pozorující lékař s přihlédnutím k průběhu těhotenství a trimestru.

Stálý lékařský dohled

Během těhotenství byste měli pravidelně podstoupit vyšetření u svého lékaře, protože pomůže to

 • snížit riziko rozvoje patologií plodu,
 • udržovat se zdravě po porodu,
 • snížit zátěž léčiva na těle (pokud se nemoc objeví),
 • získejte radu ohledně stravy a cvičení.

Až 28 týdnů navštívit lékaře jednou měsíčně. Po dobu až 36 týdnů - dvakrát měsíčně a jednou týdně - později.

Užitečné video

Z tohoto videa se můžete dozvědět více.

Závěr

Těhotenství není jen skvělý čas. To je také nebezpečný čas, kdy může být zdraví budoucí matky a dítěte nepozorností narušeno. Pokud tedy pociťujete nepříjemné pocity a ještě více bolest v zádech, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, abyste si později užili komunikaci s dítětem..

Články O Neplodnosti