Hlavní Testy

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

Antibiotika inhibují růst bakterií - příčinu infekčních chorob. Lékaři se obvykle snaží vyhnout se jejich jmenování během těhotenství, zejména v prvním trimestru, ale bohužel se také stává, že se bez nich neobejdete. V jakých případech je jejich přijetí odůvodněné? Mohou negativně ovlivnit dítě? Jaké jsou důsledky léčby antibiotiky? Pokusíme se odpovědět na všechny tyto otázky, rozptýlit obavy a předsudky..

V jakých případech se neobejde bez antibiotické terapie

Během těhotenství imunitní obrana těla oslabuje. Jedná se o přirozený mechanismus, který pomáhá chránit plod, protože se jedná o cizí prvek imunitního systému. Proto žena v období těhotenství není imunní vůči nemocem a ještě více - je vystavena riziku akutních respiračních virových infekcí a jiných infekčních chorob. Bez antibiotik s takovými patologiemi, jako jsou:

 • pneumonie, tuberkulóza;
 • hnisavá angína, akutní bronchitida;
 • zánětlivá infekce v ledvinách, genitourinární systém, střeva;
 • chlamydie
 • otrava krve;
 • brucelóza;
 • popáleniny a rozsáhlé rány hnisem.

Bez řádného ošetření je ohroženo zdraví a život ženy. Proto je použití antibiotické terapie oprávněné. Je také nezbytný v rehabilitačním období po chirurgických zákrokech během těhotenství a v císařském řezu. Drogy jsou vybírány s ohledem na úroveň rizika pro ženu a dítě, gestační věk, faktor laktace atd..

Proč jsou antibiotika nebezpečná během těhotenství v 1. trimestru?

Od 1 do 12 týdnů jsou všechny orgány dítěte pokládány a formovány: srdce, mozek, plíce, játra, štítná žláza a pankreas, základy paží a nohou, genitálie, zažívací, dýchací a oběhový systém.

To je důvod, proč se lékař vždy bude snažit odložit antibiotickou léčbu pro 2 nebo 3 trimestry a nahradit ji symptomatickou terapií nebo topickými léky. Užívání antibiotik v prvním trimestru je odůvodněné, pokud přínosy z nich převyšují možná rizika. Koneckonců, placenta ještě nebyla vytvořena, což znamená, že embryo není chráněno před negativními účinky drog.

Nekontrolované použití antibiotik má toxický účinek a může způsobit:

 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • vrozené infekce a abnormality ve struktuře orgánů;
 • poškození sluchu a zraku;
 • potrat;
 • fetoplacentální nedostatečnost.

Proto pouze lékař může vybrat antibiotikum po důkladné diagnostice a analýze citlivosti na konkrétní antibakteriální látku. Kromě toho si můžete mezi širokou paletou drog vybrat ty, které jsou schváleny pro použití během těhotenství.

Jaká antibiotika mohou těhotným ženám v prvním trimestru

Všechna léčiva se podrobují zvláštním bezpečnostním studiím, podle výsledků kterých lze rozdělit do 5 skupin:

 1. Skupina A - absolutně bezpečná, jak dokládají kontrolované studie zahrnující těhotné ženy.
 2. B - neovlivňují plod podle výsledků testování na zvířatech, experimenty s účastí lidí nebyly provedeny.
 3. Studie C - na zvířatech odhalily možnost nepříznivých účinků na plod, nebyly provedeny žádné studie na lidech, avšak potenciální přínos léku může odůvodnit riziko jeho použití.
 4. D - existují důkazy o negativních dopadech na lidský plod získaných na základě výzkumu nebo v praxi.
 5. X - během klinických studií byly zjištěny abnormality ve vývoji plodu, riziko použití během těhotenství přesahuje potenciální přínos.

Mezi antibiotika neexistují žádná, která by patřila do skupiny A. Proto může během těhotenství předepisovat léky skupiny B nebo C. Specializují se na peniciliny, cefalosporiny a makrolidy..

Seznam antibiotik povolených v 1. trimestru

PenicilinyCefalosporinyMakrolidy
PřípravyAzlocillin, Amoxicillin, Ampicillin, OxacillinCefuroxim, cefazolin, cefotaxim, cefaclor, cefepimeErythromycin, Azithromycin, Josamycin
Kategorie zabezpečeníBBB
Proti tomu, co je efektivníStafylokoky, enterokoky, streptokoky, listérie, klostridie a výsledná meningitida, salmonelóza, kožní infekce, zánět mandlí, průdušky.Meningitida, močové a respirační infekce, sepse, kožní léze.Kožní patologie, pneumonie, chlamydie, kapavka, mykoplazmóza, infekce Helicobacter pylori proti žaludečním vředům, toxoplazmóza.
Jak ovlivňují plod?Pronikejte placentou, ale nepoškozujte orgány a systémy plodu.Je schopen projít placentou v nízkých koncentracích, není to nebezpečné pro nenarozené dítě.Žádné údaje o zvýšení počtu vrozených malformací.
Vedlejší účinky u těhotnýchAnémie, alergie, bolesti hlavy, poruchy stolice.Zvracení, průjem nebo zácpa, cholestáza, anémie, leukopenie.Alergická reakce, poruchy trávení, dysfunkce jater, nevolnost a zvracení.

Peniciliny jsou vysoce účinné proti stafylokokům a používají se při přípravě na profylaktické operace. 3. a 4. generace cefalosporinů dobře zvládají gonokoky, pneumo- a meningokoky, odborníci úspěšně používají k léčbě žen během těhotenství a v rehabilitačním období po císařském řezu, protože neovlivňují laktaci.

Josamycin je nezbytný pro léčbu chlamydií, kapavek a syfilis u těhotných žen. Erytromycin je jediný, který nepřechází do mateřského mléka, proto je při kojení absolutně bezpečný..

Výběr nástroje závisí na výsledcích analýzy citlivosti na antibiotika. Pouze v naléhavých případech je možné brát drogy se širokým spektrem účinku.

Co je přísně zakázáno

Do léčby nemocí do 12 týdnů těhotenství by neměly být kategoricky zařazeny následující skupiny antibiotik:

 • Karbapenemy, protože existují potvrzené důkazy o jejich teratogenních účincích na zvířata.
 • Klarithromycin související s makrolidy je během těhotenství zakázán, protože je pro embryo toxický.
 • Tetracykliny - hromadí se v kostní tkáni dítěte, mají škodlivý účinek na játra, narušují mineralizaci zubů.
 • Aminoglykosidy - ve vysokých koncentracích pronikají placentou a mají toxický účinek.
 • Fluorochinolony - narušují vývoj chrupavky.

Tato antibiotika v prvním trimestru těhotenství mohou způsobit spontánní potraty, blednutí plodu a genetické mutace. Jejich pozdější přijetí nezpůsobí smrt dítěte, ale vyvolá vážné porušení zdraví novorozence..

Mnoho léků není schváleno pro použití u těhotných žen, protože nebyly provedeny žádné kontrolované studie týkající se jejich bezpečnosti. Jsou to nitrofurany, chinolony, glykopeptidy.

Vzal jsem antibiotika, když jsem nevěděl, že jsem těhotná: co dělat

S největší pravděpodobností se to stalo před 3-4 týdny těhotenství. Je obtížné předvídat účinek antibiotik během těchto období. Na jedné straně placenta dosud nebyla vytvořena a embryo je bezbranné proti vlivu negativních faktorů. Současně se ale vyvíjí i mimo krevní oběh běžný s matkou, takže se k tomu antibiotikum prostě nemůže „dostat“.

V žádném případě to není důvod k ukončení požadovaného těhotenství. Doporučujeme však stále informovat lékaře o léčbě, provést další ultrazvukové vyšetření a provést hCG test za účelem zjištění možného porušení dynamiky vývoje embrya..

Plánování těhotenství po užívání antibiotik

Pokud žena nebo její partner podstoupil antibiotickou terapii, početí by mělo být odloženo o 3 měsíce. Během této doby zbytky léčiv zcela opustí tělo, posílí imunita a těhotenství bude pokračovat bez komplikací.

Na co ještě zapomenout

 • Antibiotika nepůsobí na viry, takže při obvyklém nekomplikovaném ARVI není jejich příjem opodstatněný ani při vysoké teplotě.
 • Sledujte dávkování. Snížením, aby se snížilo riziko, si ublížíte: patogeny „si zvyknou“ na antibiotikum a ztrácí na něj citlivost.
 • Zeptejte se svého lékaře na nutnost současného podávání s probiotiky a látkami, které normalizují trávení, protože poruchy stolice během těhotenství s antibakteriální terapií nejsou neobvyklé.
 • I když jste během těhotenství museli podstoupit antibiotickou terapii, nezoufejte. Stres jen zhorší vaše celkové zdraví. Moderní léky mají krátký seznam vedlejších účinků a mají minimální účinek na nenarozené dítě..

Znovu připomínáme, že nezávislý výběr a podávání antibiotik během těhotenství je nepřijatelný! Aby nedošlo k poškození sebe a vašeho nenarozeného dítěte, poraďte se s gynekologem, který je těhotný, o výběru léčivých přípravků.

Antibiotika během těhotenství

Lékařské odborné články

Mnoho žen, které očekávají narození dítěte, se zajímá o tuto otázku, je možné používat antibiotika během těhotenství? Odpověď na tuto otázku není zcela jasná: ano a ne.

Mezi obrovským seznamem existujících antibiotik je dostatek léčiv, které jsou schváleny pro použití v období porodu dítěte, protože jejich účinek na embryo není nebezpečný. Existují však také léky, které musí být zlikvidovány..

Měli byste se také vyvarovat neracionálního užívání antibakteriálních léků a užívat je bez zvláštních potřeb: například nachlazení nebo SARS.

Indikace na antibiotika během těhotenství

Použití antibiotik během těhotenství by mělo být zcela odůvodněné a vhodné. Je nepřijatelné používat antibiotika pro profylaktické účely během těhotenství a také je užívat bez lékařského předpisu nebo měnit dávku a frekvenci užívání léku.

Antibiotika proti pyelonefritidě během těhotenství

Pyelonefritida se u žen často vyskytuje právě během těhotenství, což je usnadněno velkým zatížením ledvinového systému. Postupy léčby tohoto onemocnění by neměly být odkládány..

Lékař obvykle předepisuje antispasmodická, analgetická, antiseptická činidla a antibiotika ze seznamu schváleného pro těhotné ženy. Jedná se o ampicilin, methicilin, kanamycin, léky skupiny cefalosporinů. Antimikrobiální terapie pyelonefritidy by měla být prováděna v nemocnici pod dohledem lékaře.

Antibiotika proti sinusitidě během těhotenství

Sinusitida není nemoc, která ovlivňuje výsledek těhotenství, ale dává ženě mnoho nepohodlí. U tohoto onemocnění nejsou antibiotika vždy předepisována: někdy stačí obnovit normální dýchání a zajistit průchod sliznic z dutin. Z antibiotik může být amoxicilin dobře předepsán, pokud je jeho použití oprávněné.

Antibiotika pro polyhydramniá

Polyhydramnios je, když množství plodové vody překročí přijatelné hodnoty. Tento stav je často vyvolán infekčními nebo virovými patologiemi zahrnujícími chlamydie, bakterie mykoplazmy, cytomegalovirus. Pokud je polyhydramnium způsobeno infekčním činidlem, nelze se vyhnout antibiotické terapii, jinak to může být riziko fetální infekce..

Antibiotika proti cystitidě během těhotenství

Zánětlivá reakce v močovém měchýři během těhotenství je nebezpečná, protože proces může snadno jít do dělohy a významně komplikovat nebo poškodit průběh těhotenství. Těhotným ženám s cystitidou se zpravidla předepisuje pouze jedno ze dvou povolených léků - amoxiclav a monural. Posledně jmenované je nejvýhodnější kvůli šíři spektra působení a účinnosti nástroje.

Antibiotikum pro kašel během těhotenství

Kašel je příznak nemoci (virové, alergické a jen občas infekční). Proto antibiotika pro kašel nejsou vždy nezbytná. Pokud je kašel následkem bakteriální bronchitidy nebo pneumonie - v takových případech je použití antibiotické terapie oprávněné. Lék předepisuje lékař s přihlédnutím k citlivosti flóry patogenu na antibiotika.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství?

Nejprve si musíte uvědomit, že nákup a užívání léků samostatně bez konzultace s lékařem není kategoricky přípustné. To platí zejména pro období těhotenství.

Mezi přijatelné léky patří léky, které lze brát po celou dobu porodu dítěte, nebo pouze k určitým datům.

Antibiotika povolená během těhotenství:

 • série penicilinů (neovlivňují negativně kvalitu a vývoj embrya). Tato řada zahrnuje léky ampicilin, oxacillin, amoxicilin, ampiox atd.
 • série cefalosporinů (mají tendenci pronikat placentární bariérou, ale nemají toxické účinky na nenarozené dítě). Cefalosporiny by měly zahrnovat ceftriaxon, suprax, cefazolin;
 • makrolidová řada (v některých případech povolená během těhotenství, podle uvážení lékaře). Jedná se o léky, jako je erythromycin, oleandomycin, roxithromycin, telithromycin, azithromycin (sumamed) atd.;
 • aminoglykosidová řada (gentamicin). Používá se pouze ve velmi závažných případech s povinným přísným výpočtem dávky léku. V případě nedodržení dávek a nekontrolovaného použití může u dítěte vyvolat poškození sluchu.

Vliv antibiotik na těhotenství

Bohužel nemoci vždy přicházejí v době, kdy je nejméně očekáváte. A dokonce i při porodu dítěte, kdy je mimořádně nežádoucí onemocnět a užívat léky, musíte se poradit s lékařem a použít antibiotickou terapii.

Antibakteriální léčiva mohou mít kromě terapeutických účinků také nežádoucí účinek. Každý zná toxický účinek léků na játra, střevní mikroflóru a imunitní obranu. To vše může ovlivnit celkové zdraví těhotné ženy..

Účinek antimikrobiální terapie na embryo do značné míry závisí na období těhotenství, protože závisí na tom, do jaké míry je plod chráněn před účinky negativních faktorů. Antibiotika v časném těhotenství jsou nebezpečná, protože v tomto období embryo dosud nemá takovou úroveň ochrany, jakou může placenta poskytnout. Proto se jakékoli látky, užitečné i ne velmi, nevyhnutelně dostanou k formujícímu plodu.

Antibiotika v prvních týdnech těhotenství by měla být předepisována pouze lékařem kompetentním v otázkách užívání léků těhotnými ženami. Pravda, někdy se stává, že žena bere antibiotika v prvních dnech těhotenství, aniž by měla podezření na její „zajímavý“ stav. Prvními dny jsou období oplodnění vajíčka a implantace vajíčka. Pokud se toho obáváte, v takových případech nebude zbytečné konzultovat lékaře a provést několik ultrazvukových vyšetření, a také provést hCG a zjistit, zda není narušena dynamika procesu..

V zásadě je možné užívat antibiotika v pozdním těhotenství, protože v této fázi je plod již vytvořen, je dostatečně chráněn placentární bariérou. Existují však léky, které snadno pronikají touto bariérou a poškozují dítě. Proto by výběr nezbytného antibiotika měl provádět odborník.

Podívejme se na možnost použití antibakteriálních léků ve fázích:

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

I trimestr - začátek narození nové osoby, tvorba tkání a systémů embrya. V této fázi není dítě ještě zcela chráněno a jakýkoli lék mu může způsobit nenapravitelné poškození. Z tohoto důvodu je většina léčiv, včetně antibakteriálních, zakázána.

Antibiotika ve 2. trimestru těhotenství

V této fázi jsou již identifikovány základní orgánové systémy embrya. II trimestr - to je fáze vývoje mozku a reprodukčního systému, nejlepší čas pro použití povolených antibiotik. Plod během tohoto období je již zcela nezávislý a je schopen se sám chránit.

Antibiotika ve 3. trimestru těhotenství

III. Trimestr - dítě je již prakticky formováno, nyní se jeho orgány a systémy jen vylepšují. V tomto období můžete užívat antibakteriální léky ze seznamu léčivých přípravků povolených během těhotenství, abyste nevyvolávali výskyt patologií a vývojových abnormalit u dítěte.

Antibiotika různých skupin během těhotenství

Penicilinová antibiotika v těhotenství je jedním z nejznámějších a běžných na světě. Mají poměrně širokou škálu účinků, navíc se během těhotenství často a všeobecně používají. Mezi takové léky patří ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, oxamp a některé další..

Amoxiclav v těhotenství je kombinované antibiotikum sestávající z amoxicilinu a kyseliny klavulonové. Lék je během těhotenství považován za jeden z nejbezpečnějších antimikrobiálních látek. Může být předepsán pro orální nebo injekční použití..

Ceftriaxon v těhotenství je silné antibiotikum, které ničí i ty patogeny, které jsou rezistentní na jiné antimikrobiální látky. Používá se častěji v druhé polovině těhotenství a používá se ve formě intramuskulárních injekcí denně. Ceftriaxon se používá k infekcím genitourinárního systému, dýchacích cest a zažívacího traktu, kožních integumentů.

Vilprafen během těhotenství se používá pro bakteriální infekční onemocnění, zejména urogenitální. Nejčastěji se používá při léčbě ureaplasmy: tato patologie je extrémně nebezpečná pro těhotnou ženu i její dítě.

Cefazolin v těhotenství se používá pouze v případě přísných indikací u těhotné ženy a pouze od druhého trimestru těhotenství. Používá se k léčbě pneumonie, osteomyelitidy, infekcí kloubů a kosterního systému, kůže, močových cest.

Amoxicilin v těhotenství je antibiotikum penicilin, nemá toxický účinek na játra, nevyvolává abnormality plodu. Aktivně se používá během těhotenství k léčbě sinusitidy, bronchitidy, pneumonie, pyelonefritidy, lymfadenitidy.

Cefotaxim během těhotenství je cefalosporinové antibiotikum, které není určeno k použití během těhotenství.

Linex během těhotenství po antibiotika

Jak víte, antibiotika nepříznivě neovlivňují stav střevní mikroflóry a dlouhodobé užívání drog je pro něj zvláště škodlivé. Poruchy stolice, bolesti břicha, plynatost, poruchy trávení - to jsou projevy dysbiózy. Aby se předešlo rozvoji takového stavu, je nutné před přijetím antibiotik projednat s lékařem možnost užívání léků, které normalizují střevní flóru. Mezi tyto léky patří Linex, účinný a bezpečný lék během těhotenství. Obsahuje bifidobakterie, laktobacily, enterokoky, obnovuje prospěšnou mikroflóru a udržuje imunitu těla. Lék je dobře snášen, nemá žádné vedlejší účinky a kontraindikace (s výjimkou nesnášenlivosti laktózy).

Nicméně i s takovým bezpečným nástrojem, jako je Linex, byste se měli poradit s odborníkem. Možná bude ve vašem případě vhodné jiné léčivo, například bifiform, laktobacterin, acipol, enterol, bifidum-bakterin nebo eubicor..

Plánování těhotenství po antibiotikách

Před zahájením plánování těhotenství většina lékařů doporučuje léčit všechna chronická onemocnění, a to jak u nastávající matky, tak u otce, aby se během těhotenství zabránilo jejich exacerbacím. A má pravdu. Léčba takových onemocnění je však často nemožná bez kvalitní antibiotické terapie. Co dělat?

Reproduktologové často trvají na tom, že zahájení plánování by mělo být stanoveno nejdříve 2 měsíce po ukončení antibiotické terapie. Těhotenství po antibiotikách manžela lze naplánovat nejdříve o tři měsíce později. Proč? Antibakteriální léky neovlivňují nejlépe stav spermatoz: jejich struktura a struktura jsou narušeny, existuje riziko rozvoje narušení embryonálního vývoje. Je důležité, aby před počátkem takové změněné spermie opustily tělo a aktualizace mužských spermií bude trvat jen 2,5–3 měsíce..

Některé typy antibiotik nemusí mít vliv na kvalitu spermií: situaci konzultujte s reproduktologem..

Může být těhotenský test s antibiotiky špatný? Rozhodně ne, testovací indikátory jsou nezávislé na použití antibakteriálních látek: testovací proužek reaguje na hladinu lidského HG hormonu a antibiotikum neovlivňuje hormonální pozadí. Testovací chyba může být způsobena nízkou prahovou citlivostí testovacího proužku nebo příliš brzy na testování..

Lékaři během těhotenství nezavádějí žádné léky. Pokud však lékař předepsal antibiotika během těhotenství, je to skutečně nutné. Je mnohem moudřejší léčit nebezpečnou nemoc včas, než počkat, až infekce ovlivní nenarozeného malého muže.

Antibiotika kontraindikována během těhotenství

V období porodu dítěte je lepší opustit jakékoli léky, zejména antibiotika, a užívat je pouze v nezbytných případech. Existují léky, které díky svým vlastnostem mohou mít kromě léčby nastávající matky také negativní dopad na vyvíjející se dítě. Názvy těchto léků by měly být známy a neměly by se používat.

 • tetracyklinová řada (má toxický účinek na embryo, může se akumulovat v kostním systému dítěte). Taková léčiva zahrnují doxycyklin, morfcyklin a ve skutečnosti tetracyklin.
 • fluoroquinolone series (léky této skupiny nebyly klinicky testovány na jejich účinek na vyvíjející se plod, proto je jejich použití riskantní). Ofloxacin, ciprofloxacin, nadifloxacin, pefloxacin lze mezi těmito látkami nazvat nejoblíbenější..
 • chloramfenikolová řada (může vyvolat vývoj určitých typů anémie a zhoršené tvorby krve).
 • nitrofuranová řada (furadonin, furazolidon). U dítěte může způsobit hemolytickou anémii a methemoglobinemii.
 • quinoxalinová řada (experimentálně prokázané embryotoxické účinky, které nepříznivě ovlivňují embryo a mohou poškodit plod). Taková léčiva zahrnují dioxidin..
 • sulfonamidová řada (kontraindikovaná v těhotenství). Jsou to drogy Biseptolum, Bactrim, Oriprim, Trixazol, Novotrimed, Oribact, Bactrizolum..

Antibiotika a těhotenství. Seznam schválených léků

Po pozitivním těhotenském testu začnou v ženském těle prudké změny. Některé z nich, pokud jste to nevěděli, vážně zasáhly imunitní systém, vedou k infekcím. To znamená jednu věc - další lék! Včetně antibiotik.

Nedávná studie ve Spojených státech mezi více než 13 tisíci ženami v různých stádiích těhotenství ukázala, že přibližně 30% z nich je léčeno antibiotiky nejméně jednou během celých devíti měsíců. Nejčastěji se používají ve čtvrtém měsíci.

Samozřejmě ne všechna antibiotika jsou stejně užitečná. Mnohé mohou vést k vrozeným vadám a malformacím u dítěte. A co by měla nastávající matka dělat v takové situaci: riskovat, nebo se s nimi vůbec nezacházet, riskovat ještě víc? Nebojte se - ne všechno je tak černé a bílé a existují bezpečné možnosti. Zvažte, která antibiotika lze brát během těhotenství a kterým se nejlépe vyhnete..

Kdy brát antibiotika během těhotenství

Virové infekce by neměly být léčeny antibiotiky ze dvou důvodů:

  Nepomáhají proti virům;

Vyvíjí se odolnost (imunita) na antibiotika. Příště, když je droga skutečně potřebná, nemusí fungovat..

Dobrou zprávou je, že většina virů (jako jsou viry SARS) zabije vaše tělo sami.

Bakteriální infekce

Mezi běžné bakteriální infekce v těhotenství patří nemoci močových cest a streptokokové infekce skupiny B. V tomto případě by se měla používat antibiotika - to je v podstatě jediný způsob, jak se s nimi vypořádat. Musí být přijata, navzdory možnému riziku pro dítě. Proč?

Kamal Badzhai, MD, specialista na reprodukční zdraví v Jacobi Medical Center, poznamenává, že odmítnutí léčby je potenciálně nebezpečnější, protože hrozí vážným vývojovým postižením. Streptokoky skupiny B jsou nebezpečné v tom, že mohou u kojenců vyvolat spoustu vážných chorob:

Je bezpečné brát antibiotika těhotným ženám vůbec

"Deštníkový termín" antibiotikum "vždy děsí mé pacienty vážně," říká Dr. Badzhay. - Je třeba věnovat přiměřenou péči, ale antibiotika jsou důležitou součástí klinické terapie. V každém případě lékař pečlivě vybere, který lék je pro vás vhodný a který je zcela vyloučen. Navíc na trhu nyní existuje velké množství drog. “.

V současné době jsou tedy antibiotika klasifikována podle stupně rizika pro těhotné ženy. Ve Spojených státech to provádí Food and Drug Administration (USA FDA), která rozdělila všechna antibiotika do pěti kategorií: A, B, C, D a X.

Léky kategorie A jsou považovány za naprosto bezpečné, kategorie X je úplný zákaz kvůli výjimečnému riziku pro plod..

Antibiotika z kategorie X jsou nebezpečná s vrozenými a vrozenými vadami. Mezi nimi:

anencefalie (deformace lebky neslučitelná se životem);

atresie choana (obstrukce nosního průchodu);

kýlová brána jícnu;

vrozené srdeční vady;

rozštěp patra (rozštěp patra).

Podobné léky jsou také schopny vyvolat potrat v jakékoli fázi těhotenství s nekontrolovaným užíváním..

Aby byl lék certifikován v kategorii A, vyžaduje se poměrně velké množství klinických údajů a dlouhodobé sledování zdravotního stavu pacienta..

Kategorie B, například Augmentin, je také obvykle bezpečná pro těhotné ženy. Toto antibiotikum se používá pro celou řadu bakteriálních infekcí: sinusitida, pneumonie, bronchitida - všechny jsou mimořádně nebezpečné pro zdraví nenarozeného dítěte s nedostatečnou léčbou. Proto jsou zde rizika opodstatněná.

Penicilinová antibiotika se nejčastěji používají během těhotenství. Bylo zjištěno, že také nejsou spojeny se zvýšeným rizikem alespoň 30 nejběžnějších vrozených chorob..

Při testování nových léků je však poměrně významný problém: etické standardy a stávající zákony neumožňují jejich testování na těhotné ženy. Proto některé léky z kategorie B mohou mít negativní účinky na plod, které v současné době nejsou oficiálně potvrzeny. "Lékař by měl předepsat takové léky, pouze pokud výhody pro zotavení daleko převáží možná rizika pro plod a matku," řekl Alexander Fuchs, vedoucí oddělení porodnictví a gynekologie, Queens Hospital Center.

Je penicilin bezpečný během těhotenství?

Mnoho antibiotik, jako je penicilin, bylo použito po celá desetiletí. Obecně je během těhotenství jedním z nejbezpečnějších léků. Během této doby se však objevily bakteriální kmeny odolné vůči nim, které vyžadují, aby lékaři předepisovali účinnější léky.

A zde začíná bezpečnost ovlivňovat mnoho různých faktorů, nejen aktivní složka: dávka, délka léčby, dávkování, frekvence podávání atd..

Například antibiotika ze skupiny sulfonamidů (Septrin, Bactrim-Forte) jsou spojena s trojnásobným zvýšením rizika hypoplasie levého srdce. Celková frekvence tohoto onemocnění je 1 případ na 4 200 novorozenců. Proto se při užívání sulfonamidů riziko zvyšuje na 1 případ na 1400 novorozenců.

Obecně lze jakékoli antibiotikum rozdělit na bezpečné a nebezpečné (nedoporučuje se) pro použití během těhotenství.

POZNÁMKA: Níže jsou uvedeny pouze příklady nejběžnějších léků. Toto není úplný seznam.!

Bezpečná antibiotika během těhotenství, seznam

Existuje poměrně omezená skupina antibiotik, která jsou během těhotenství považována za zcela bezpečná:

Antibiotika během těhotenství. Mohu brát antibiotika?

Pouze několik žen se silnou imunitou nemá během těhotenství zdravotní problémy. Devět měsíců je poměrně dlouhé období a drtivé většině nastávajících matek se onemocní více než jednou. To není překvapivé, protože organismus pracující „pro dva“ ne vždy vydrží zátěž, ochranné vlastnosti těla padají a nastávající matka se stane náchylnou k infekci.

Během těhotenství by většina léků neměla být užívána, aby nedošlo k poškození dítěte. Proto se k ošetření používají jemné přípravky připravené na bázi bylin. Co když ale patologický proces ovlivní životně důležité orgány a hrozí nebezpečnými následky? Je možné brát antibiotika během těhotenství a nepoškodit plod??

Proč jsou potřebná antibiotika?

Antibiotika jsou léky, které bojují proti patogenům a choroboplodným zárodkům. S nepříznivým účinkem na patogenní mikroorganismy nejsou antibiotika bezmocná proti patologiím virového nebo houbového původu. Kromě toho může dlouhodobé používání antibiotik způsobit plísňová onemocnění (kandidóza atd.). Bakterie, které způsobily patologii, někdy neodpovídají na antibiotikum předepsané lékařem. V tomto případě je léčebný režim upraven, je vybráno jiné léčivo.

Mělo by se také pamatovat na to, že nejen složení léku je nebezpečné, ale také nesprávně vybrané dávky a porušení doby užívání..

Jaká jsou rizika antibiotik během těhotenství??

Před několika desítkami let lidé umírali na nemoci, které jsou nyní úspěšně léčeny antibiotiky. Léky jsou nepostradatelné pro léčbu pneumonie, cholery, nemocí genitourinárního systému atd. I takové zázračné léky však mají řadu vedlejších účinků, mezi něž patří skutečnost, že spolu s patogenními bakteriemi trpí také prospěšná mikroflóra těla. Bez „ochrany“ prospěšných bakterií člověk pociťuje takové nemoci, jako je průjem, kožní vyrážky a mnoho dalších. Stává se, že prospěšná mikroflóra umírá, zatímco patogeny přežívají, což se vysvětluje rezistencí bakterií na lék známý po mnoho let.

Pravidla pro užívání antibiotik

 1. Antibiotika předepisuje pouze lékař! Neměli byste užívat antibiotika, která vaši přátelé nebo příbuzní užívají, nebo antibiotika, která vám lékař naposledy předepsal.
 2. Nemůžete zastavit léčbu dříve, než je uvedeno. Pokud nepijete dávky označené lékařem, rozhodněte se, že jste byli vyléčeni dříve, pak bude veškerá vaše předchozí snaha zrušena a možná dokonce poškodí vaše zdraví..

Antibiotika během těhotenství

Antibiotika během těhotenství se odebírají, pokud testy prokázaly, že nemoc není virové povahy, ale bakteriální povahy. V tomto případě je nastávající matka vybrána léky v závislosti na typu onemocnění, stavu pacienta a délce těhotenství..

V prvním trimestru jsou antibiotika nežádoucí. Ženy někdy užívají antibiotika, aniž by věděly, že jsou těhotné, a pak se obávají, stojí za to udržet těhotenství? Sdělte svému gynekologovi své obavy, vyhodnotí rizika a poskytne nejlepší radu..

Ve druhém a třetím trimestru došlo k položení vnitřních orgánů plodu, proto je možné rozšířit seznam léčiv, včetně antibiotik. Během tohoto období se zpravidla léčí infekce, které mohou dítě poškodit.

Antibiotika během těhotenství jsou nezbytná, pokud má žena následující patologie:

 • Pyelonefritida;
 • Pneumonie, akutní bronchitida;
 • Chlamydia
 • Nebezpečná střevní infekce;
 • Vážné zranění, zranění (otřesy), popálení;
 • Závažné komplikace infekční povahy: otrava krve, sepse;
 • Specifická onemocnění vyvolaná vzácnými mikroby: brucelóza atd..

Před vstupem do jakéhokoli antibakteriálního léku je nastávající matka testována na citlivost. Tato manipulace umožňuje určit patogen a vybrat nejúčinnější antibiotikum. Pokud není možné provést test, nastávající matka předepíše širokospektrální lék, který ovlivňuje všechny typy bakterií.

Antibiotika, která jsou během těhotenství zakázána:

 • Tetracykliny (doxycyklin, tetracyklin, morfcyklin atd.);
 • Sulfanilamidy (Biseptol, Bactri, Trixazol, Oribact atd.);
 • Fluorochinolony (Ofloxacin, Ciprofloxacin, Ciprolet atd.);
 • Nitrofurany (furadonin, nitroxolin atd.);
 • Chloramphenicol.

Antibiotika, která jsou povolena během těhotenství:

 • Penicilin a aminipeniciliny (ampicilin, amoxicilin, oxacilin, amoxiclav, femoklav a další);
 • Cefalosporiny (cefazolin, ceftriaxon, cefalexin, cefuroxim, cefotaxim, cefepim, ceftazidim);
 • Makrolidy (erytromycin, jamyamycin, spiramycin).

Užívání antibiotik během těhotenství neznamená výskyt zdravotních problémů u dítěte. Avšak neošetřené bakteriální infekce matky představují vážnou hrozbu. Pokud lékař předepíše léčbu, správně zvolená antibiotika uzdraví matku a nepoškodí dítě.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Antibiotika a těhotenství

Když přínos převyšuje riziko...

Užívání drog během těhotenství je i nadále kontroverzní, málo prozkoumanou oblastí lékařské vědy. To platí zejména pro antibiotika. Zkusme odpovědět na otázku: co převažuje - riziko nebo přínos?

Oleg Romashov
Klinický farmakolog 1. kategorie, Ph.D. Miláček. Science, Státní klinická nemocnice №7, Moskva

Během těhotenství čelí nastávající matka řadě nebezpečí. A v první řadě je to, divně, kvůli samotnému těhotenství. Tento proces ovlivňuje ženské tělo, mění fungování imunitního systému a do značné míry ho oslabuje, čímž zvyšuje zatížení ostatních systémů a orgánů. Z tohoto důvodu se chronická onemocnění zhoršují; nastávající matka se stává náchylnější k nemocem. Důvody použití antibiotik jsou pyelonefritida (zánět tkáně ledvin), tzv. STI (pohlavně přenosné infekce), jakož i různá závažná onemocnění, jako je pneumonie, která je během těhotenství závažnější než obvykle a vyžaduje rychlou léčbu. Velmi často není antibiotická léčba nezbytná! nezbytné jak pro zdraví matky, tak pro záchranu života dítěte.

Řada studií provedených za posledních 30 let ukazuje, že 17 až 50% všech těhotných žen bere antibiotika všude. Obecná tendence k jejich zneužívání však zdůrazňuje potřebu kriticky se podívat na užívání těchto léků během těhotenství..

Jaká antibiotika si mohu vzít...

Antibiotika jsou léky! předepsané pro léčbu nemocí způsobených různými mikroorganismy! mi Je nepopiratelné, že daleko od všech z nich je bezpečné použití během těhotenství. V těle lék buď působí přímým antibakteriálním účinkem, nebo současně způsobuje alergickou reakci, nebo se jeho vedlejší účinek projevuje například nevolností nebo zácpou, bolestmi hlavy. Tyto účinky lze poměrně snadno předpovědět: většina léčiv byla v klinických studiích podrobně studována. A jaký je účinek antibiotik na plod?

Četné studie zobrazení! zda tyto léky neovlivňují genetický (dědičný) aparát. Ale některé negativní účinky jsou stále možné. Ve Spojených státech a Evropě byly provedeny studie, které porovnávaly účinky různých antibiotik na vývoj plodu. Výsledky výzkumu potvrdily bezpečnost penicilinové skupiny (AMOXICILLIN, AMPICILLIN atd.). Z hlediska bezpečnosti byl penicilin z této skupiny optimálním lékem. Většina cefalosporinů (CEFAZOLIN, CEFOTAXIM a další), ačkoli měla toxický účinek na plod v časném těhotenství, potvrdila ve studiích potřebu závažných a život ohrožujících infekcí - těžká pneumonie (pneumonie), močová infekce, sepse (krevní infekce). Bylo také prokázáno, že v dávkách nezbytných pro léčbu po prvním trimestru těhotenství lze tuto skupinu léčiv použít. Jiné antibakteriální léky se také ukázaly jako relativně bezpečné u těhotných žen. Jedná se o skupinu makrolidů - jejich zástupce je nám známý erytromycin, azithromycin atd. Ačkoli údaje o použití azithromycinu nejsou tak četné, jsou spíše optimistické..

... a které nemohou?

Během těhotenství je lepší zdržet se užívání jiných antibakteriálních léků. Uvedená antibiotika jsou obvykle účinná ve většině infekcí. Zbývající početné třídy antibakteriálních činidel jsou hlavně léčiva s úzkým spektrem účinku, to znamená, že působí na bakterie určitého typu a používají se pro specifická onemocnění (tuberkulóza, těžké střevní infekce) nebo život ohrožující infekce..

Proto by se kategoricky nemělo užívat během těhotenství bez naléhavých potřeb, jako jsou široce užívané léky jako aminoglykosidy (GENTAMI-ZIN, AMICACIN apod.) Kvůli toxickému účinku na sluchový nerv dítěte v časném těhotenství..

Použití sulfonamidů (SULFADIMETOXIN atd.) V prvním trimestru těhotenství vede k mnoha malformacím a vývojovým abnormalitám, což vede k poškození krvetvorného systému..

Použití tetracyklinů (TETRATSIKLIN, DOXICYCICPIN) vede k nevratnému poškození zubní skloviny, toxickým účinkům na játra a malformace plodu (zpomalení růstu kostí).

Problém týkající se používání fluorochinolonů (v našich poliklinikách a nemocnicích je široce předepsaný CIPROFLOXACIN) u těhotných žen byl konečně vyřešen díky mnoha údajům: odborníci zakazují užívání této skupiny léků kvůli tvorbě závažných kostních defektů u plodu.

Metronidazol se nedoporučuje v prvním trimestru, protože studie na zvířatech prokázaly možné riziko rakoviny velkých orgánů v prvních letech života, ačkoli je obecně známo, že podle indikací může být tento lék použit v posledních šesti měsících těhotenství..

Použití takového léku milovaného urology v případě infekce moči jako NITROXOLIN (5-NOC) je kategoricky kontraindikováno u těhotných žen (a pacientů obecně), protože neexistuje jediná velká klinická studie, kde by byla prokázána jeho účinnost. Rusko je pravděpodobně jedinou evropskou zemí, kde se stále používá. Je také zakázáno užívat notoricky známý ko-trimoxazol (BISEPTOL, BACTRIM) z důvodu extrémně vysoké odolnosti bakterií vůči jeho působení a nevhodnosti užívání. Známá antibiotika, která se používají mnoho let, jsou obvykle účinnější a nová léčiva mohou být ponechána na infekce rezistentní na antibiotika, tj. Na složité případy, kdy nemoci nelze léčit předepsanými antibiotiky. Pokud je situace příliš závažná, pak je to častěji otázka volby: jehož život se má zachránit - matka nebo dítě, a nejúčinnější léčba proti infekci je předepsána, zaměřená na záchranu života ženy, protože v této situaci se tělo zpravidla snaží zbavit těhotenství to končí jeho přerušením. Pro většinu infekcí během těhotenství jsou peniciliny a cefalosporiny považovány za antibiotika volby. Výjimkou jsou všechny stejné „sexuální“ infekce - pohlavně přenosné infekce. Pro jejich léčbu během těhotenství není výběr bohatý. Jsou to hlavně zástupci makrolidů - erytromycin, azithromycin atd. Neměli by se však používat samostatně, ale pod přísným dohledem lékaře.

Když jsou antibiotika k ničemu?

Antibiotika nepůsobí na všechny mikroorganismy. Nejprve si musíte uvědomit, že antibiotika jsou k ničemu, když:

 • SARS, chřipka - tyto stavy jsou způsobeny viry, na které antibiotika nemají žádný účinek;
 • nespecifikovaná zvýšená teplota - antibiotika nejsou antipyretika a analgetika;
 • kašel - existuje mnoho příčin kašle: virové infekce, alergie, bronchiální astma, přecitlivělost průdušek na podněty prostředí a mnoho dalších, a pouze v některých případech je příčina kašle spojena s mikroorganismy;
 • střevní poruchy - není absolutně nutné, aby tento stav byl známkou střevní infekce. Porušení stolice může být způsobeno mnoha důvody - od prosté nesnášenlivosti produktu po některé infekce, když se patogen nedostane do těla, ale toxin, který produkuje.

Pro plísňové infekce (kožní plísňové infekce, kandidóza sliznic, které se často nazývají "drozd") se používají spíše specifická léčiva než běžná antibiotika.

Hlavní věc, kterou by budoucí matka měla vědět o antibiotikách:

1. Až 5 měsíců těhotenství, bez nutnosti použití antibiotik, je nutné s největší péčí, protože v tomto období probíhá pokládání a stavba orgánů a tkání dítěte. A pokud jste ještě museli brát drogy, měli byste to dělat pouze pod dohledem lékaře!

2. Je nutné plně dodržet předepsaný průběh léčby a dávku, aniž by došlo k žádné změně!

3. Před předepsáním antibakteriálního léku musíte svému lékaři sdělit VŠECHNY své minulé zdravotní problémy a zatěžovat dědičnost, zejména alergie!

4. Pokud se během užívání antibiotik objeví jakékoli viditelné nežádoucí účinky nebo nepohodlí, měli byste okamžitě přestat užívat lék a vyhledat lékaře.

Jak si vybrat?

Mezi antibiotika patří léky, které potlačují malou skupinu mikrobů - tzv. Antibiotika s úzkým spektrem. A existují léky, které inhibují reprodukci mnoha typů mikroorganismů, které „fungují“ v širokém rozsahu. Pro výběr požadovaného antibiotika se obvykle provádí mikrobiologická analýza - patogen je izolován a je stanovena jeho citlivost na různá antibiotická léčiva. Proto pokud ošetřující lékař navrhne, že děláte kulturu citlivosti na antibiotika, nikdy neodmítněte. Podle výsledků této analýzy můžete skutečně předepsat antibiotikum s minimálními vedlejšími účinky a dobou přijetí, ale s účinností „deseti“..

Je také důležité vědět, že každé antibiotikum má dvě jména. První je mezinárodní generikum nebo generikum, které odráží chemickou strukturu antibiotika, jako je ciprofloxacin. Obvykle se tiskne na obalu malým písmem. A druhý je komerční, podle kterého je vyráběn výrobcem. To je obvykle ve velkém tisku. Rozumí se, že stejné antibiotikum může být uváděno na trh pod různými značkami. Například v naší zemi je registrováno asi 50 obchodních názvů ciprofloxacinu (CIPROBAY, CIPRINOL, CIFRAN, CIPROLET, QUINTOR atd.), Přičemž je třeba si uvědomit, že svým účinkem na bakterie je to stejná droga. Nejprve byste proto měli věnovat pozornost generickému názvu antibiotika.

Antibakteriální léčiva jsou originální a generická.

První jsou vyráběny farmaceutickými společnostmi, které tento lék vyvinuly a studovaly. Originální antibiotické přípravky mají zaručenou kvalitu a vysoký stupeň bezpečnosti, protože právě tyto léky byly během jejich provádění přísně testovány na účinnost a bezpečnost v laboratorních a klinických studiích. To obvykle vysvětluje vyšší náklady na původní léky..

Generika jsou generická léčiva, která jsou založena na originálních lécích jiných farmaceutických společností. To neznamená, že generika jsou horší než původní léky. Vše záleží na stupni čištění léčiva při jeho výrobě (což je zvlášť důležité pro antibiotika), jakož i na kontrole kvality finálního produktu. Bohužel se objevily případy, kdy byla na trh prodána nekvalitní generická antibiotika. Kvalita léku v lékárně by měla být kontrolována státními úřady. Na co by se měl pacient primárně zaměřit, pro koho je právo volby původní droga nebo generikum? Naše rada: pokud chcete mít zaručenou kvalitu - použijte originální lék. Originální lék si můžete ověřit pomocí lékárníka a zeptat se, zda je tento výrobce vývojcem léku. S omezenými finančními možnostmi mohou být použity generické přípravky, zejména ty, které byly vyrobeny v zemích, kde jsou přísně stanoveny přísné požadavky na kvalitu drog a je prováděno pravidelné sledování. Jedná se především o USA a Kanadu, země západní Evropy. A samozřejmě, velmi nízké náklady na léky, zejména ty zahraniční, týkající se nákladů na stejný lék v jiných prodejnách, by měly být alarmující.

Legendy a mýty o antibiotické terapii

"Antibiotika spolu se škodlivými bakteriemi ničí prospěšné, a to způsobuje střevní dysbiózu".

Mnoho antibiotik produkovaných na úsvitu produkce antibakteriálních léků mělo přímý účinek na střevní mikroflóru. Bylo to však kvůli nedostatečné znalosti jejich přeměny v těle a neschopnosti vypočítat optimální minimální dávku; Musel jsem vyrobit tablety s mírně zvýšenou koncentrací účinné látky. Moderní drogy tyto nedostatky postrádají. Navíc téměř všechny nejsou přirozené, ale polosyntetické nebo syntetické a mají nízkou tzv. Minimální inhibiční koncentraci antibiotika v krvi, která je nezbytná pro destrukci patogenních bakterií, ale je neškodná pro střevní flóru. Trvání efektivního kurzu u moderních drog je často malé - od 5 do 10 dnů. Během této doby, dysbióza prostě nemá čas na rozvoj. Proto je nutné uvést: v dávkách doporučených lékařem může většina léčiv používaných u těhotných žen ve velmi vzácných případech způsobit dysbiózu. A pokud k tomu dojde, musíte nejprve hledat defekty imunitního systému nebo nezjistené onemocnění střev.

"Jakmile se to zlepší, dávka antibiotika může být snížena nebo dokonce zrušena: bakterie jsou usmrceny, pak se samotné tělo s touto chorobou vyrovná.".

Tuto chybu dělají mnozí, neuvědomujíc si, že snížení teploty, zlepšení celkového stavu, zastavení kašle nebo bolesti je jen „vyléčením“ symptomů nemoci. Mikroby se stále množí. Snížení dávky neumožňuje udržovat nezbytnou koncentraci léčiva v krvi a / nebo orgánu, a na tomto pozadí bude jistě relapsu (návrat) infekce v závažnější formě nebo vývoj komplikací. Mikroby jsou navíc schopny (zejména při nedostatečné koncentraci antibiotika v krvi) produkovat určité enzymy, které ničí antibiotikum. A nyní může být obnovení léčby lékem neúčinné. To bude vyžadovat změnu antibiotika a opětovné zahájení léčby nebo delší léčbu nebo použití kombinace antibiotik. A to vše není nutné ani pro vás, ani pro dítě, zvláště proto, že reaguje citlivěji na jakoukoli infekci matky. Kromě toho v těhotenství prochází ženské tělo řadou změn, které ovlivňují oběh antibiotik v oběhu: zvyšuje se rychlost jejich vylučování ledvinami a naopak se snižuje absorpce léčiva z gastrointestinálního traktu. V důsledku toho je dokonce možné snížit obsah antibiotik v těle ve srovnání s těhotnými pacienty. To je důvod, proč v některých případech (pouze podle pokynů lékaře!) Terapeutická dávka léku je dokonce zvýšena.

„Antibiotika používaná intravenózně nebo intramuskulárně jsou účinnější než ti, kteří jsou užíváni perorálně.“.

Opět platí, že to platí pouze pro některé „staré“ léky nebo pro některé třídy léků, které „fungují“ ve střevním lumenu (taková antibiotika bojují s mikroby umístěnými uvnitř střevní trubice a neabsorbují se do krve), nebo u nichž neexistuje žádná forma antibiotika. pro orální podávání. Téměř všechny nové drogy jsou stejně dobře a téměř úplně - až 90-95% - absorbovány v žaludku nebo ve střevech. Požadovaná koncentrace při perorálním podání je stejná jako při dobré účinné léčbě intravenózně nebo intramuskulárně. Četné studie a klinické zkušenosti ukázaly, že moderní antibiotika vytvářejí při užívání dostatečně vysoké koncentrace ve všech tkáních a orgánech a opakovaně blokují minimální inhibiční koncentrace pro mikroby. Kromě toho se řada léků používaných například v pneumonii používá častěji v orální formě - ve formě tablet (nové makrolidy - AZITROMYCIN, ROXYTROMYCIN atd.) A úspěšně se používá po celém světě. Navíc ve velké většině západoevropských zemí jsou injekce v ambulantní praxi velmi vzácné. Injekce doma jsou pouze pro závažné nemoci..

„Nucené“ používání antibiotik

Jak se chovat k nastávající matce, pokud existuje chronické onemocnění, které vyžaduje neustálé nebo průběžné léky? Pokud je to možné, je nejlepší se vyhnout užívání léků k léčbě chronických stavů během těhotenství. Je kontraindikováno, že léčba antibiotiky „pro prevenci exacerbace“. Taková samoléčba je neúčinná a velmi často přispívá k šíření infekcí, jejichž původci ztratili citlivost na určitá antibakteriální činidla..

Pokud je nutná léčba, měly by být vybrány ty léky, které se používají déle než jiné bez výrazných nepříznivých účinků. A konečně, nezapomeňte, že pokud si vezmete lék sami, můžete u dítěte vyvolat závažnou alergickou reakci během období novorozence ™ (i když matka nikdy neměla alergii na antibiotika). Před použitím antibakteriálního léčiva je nutné poradit se s lékařem, protože pouze lékař může určit potřebu antibiotika, vybrat konkrétní lék a délku léčby.

Pamatovat:

1. Antibiotika, stejně jako všechny léky, mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí nutně projevit při jejich užívání..

2. Současný názor, že je lepší vůbec neužívat antibiotika, je dalším extrémem ve vztahu k jejich nekontrolovanému použití. Je důležité znát možné vedlejší účinky. Nejčastěji se jedná o alergické reakce (kožní reakce: svědění, dermatitida, ve vzácných případech - tzv. Anafylaktický šok), změny v obecných a biochemických krevních testech, bolest břicha, nauzea, snížená chuť k jídlu, nespecifický průjem (průjem). V každé z antibiotických skupin se však mohou vyskytnout vedlejší účinky, které jsou charakteristické pouze pro její zástupce (jednotlivce)

drogy) a měli by si je také pamatovat.

3. Hlavní kontraindikace pro použití antibiotik je jejich nesnášenlivost. Alergické reakce na antibiotika se mohou lišit - od mírného svědění kůže až po závažnou alergii - anafylaktický šok, který se projevuje ztrátou vědomí, narušeným fungováním všech orgánů a systémů, které ohrožují život. Pokud se při užívání antibakteriálních léků vyskytnou nějaké alergie, měli byste je okamžitě zastavit, než se obrátíte na lékaře.

Antibiotika a kojení A konečně další otázka, která se obává všech žen: je možné kojit během léčby antibiotiky? Mnoho lidí se obává, že s mateřským mlékem vstupují drogy do těla dítěte. A to je pravda: téměř všechna antibiotika vstupují do mléka. Míra penetrace různých léků je však výrazně odlišná. V tomto ohledu jsou nejaktivnější antibiotika skupiny aminoglykosidů (GENTAMICIN, CANAMICIN), sulfonamidy (SULFADIMETOXIN atd.); vylučují se do mateřského mléka v relativně velkém množství - 50% nebo více. Proto by je neměla během kojení žena brát.

Erytromycin, penicilin, oxacilin, ampicilin a některá další léčiva padají do mléka méně než ostatní a cefalosporiny jsou do jisté míry větší. Tato antibiotika se používají k léčbě kojící matky bez přerušení kojení, ale přísně podle pokynů lékaře. A ještě jedna jemnost: účinek antibiotik na tělo novorozenců může být mírně snížen, pokud žena vezme pilulku ihned po kojení.

Antibiotika jsou důležitá v moderní medicíně. Bez nich by byla životnost moderního člověka mnohem kratší. Koneckonců, dřívější infekce, jako je mateřská horečka (poporodní endometritida - zánět dělohy), krupózní (bilaterální) pneumonie, tyfus, meningitida - zánět pia mater, sepse - krevní infekce, která se dnes úspěšně léčí léky, obvykle končí smrtí pacienta. Při zamýšleném zahájení léčby antibiotikem, stejně jako u jiných léků, je třeba mít na paměti, že jeho volba je výsadou lékaře.

Články O Neplodnosti