Hlavní Analýzy

Léčba těhotné chřipky

Chřipka je pro těhotné ženy jednou z nejnebezpečnějších chorob. To je způsobeno třemi typy virů (A, B, C), které vstupují do těla vzduchovými kapičkami. Jakmile je virus chřipky v lidském respiračním systému, ničí povrch sliznice a proniká do krve. S proudem krve může virus vstoupit do jakéhokoli orgánu a narušit jeho práci. Proto existuje riziko rozvoje malformací plodu nebo dokonce smrti. Vzhledem k možnému škodlivému účinku léků na plod probíhá léčba chřipky u těhotných žen s některými rysy.

Chřipka - hlavní příznaky

Chřipka se objevuje po velmi krátké inkubační době. Leží během několika hodin, ale někdy se to stane 1-2 dny. Symptomatologie nemoci je podobná mnoha nachlazením:

 • akutní nástup s teplotou 39 ° C až 40 ° C;
 • Bolest svalů;
 • nosní přetížení;
 • bolest v očích;
 • kašel;
 • červené hrdlo.

Chřipka má však několik charakteristických vnějších příznaků:

 • Ostrý bledý obličej, proti kterému se červenají tváře;
 • Rty a nasolabiální trojúhelník jsou namodralé;
 • Tvář je nafouknutá.

Zvýšená teplota obvykle trvá dva dny a poté začne ustupovat. Někde ve stejném období se objeví rýma. Pacient je mučen bolestmi hlavy a svalů. Může se také vyskytnout nevolnost a zvracení, spánek v noci zmizí.

Po poklesu teploty, kdy se zdá, že se pacient zotavuje, je možná další vlna exacerbace. Teplo se může vrátit na pár dní.

Jak zacházet s chřipkou během těhotenství - funkce

V těhotenství by se k léčbě chřipky léky mělo přistupovat opatrně. Dokonce i některé bylinné čaje mohou mít nežádoucí účinek na vývoj plodu..

Těhotná žena, která má chřipku, může být léčena doma. Potřebuje odpočinek v posteli a dostatek nápojů obsahujících vitamín C. Je také nutné zajistit časté větrání místnosti, kde pacient leží, a mokré čištění.

Při vysokých teplotách je z antipyretik povolen pouze paracetamol. Berte to podle pokynů, nemůžete překročit denní dávku. Je zakázáno, aby těhotné ženy pily lektvary obsahující alkohol. Všechny tinktury imunostimulancií vedou ke zvýšenému krevnímu tlaku a ke zvýšení srdeční frekvence, což zvyšuje zátěž cévního systému plodu.

Použití vazokonstrikčních léků

Použijte kapky do nosu, pokud je nutná také rýma pouze podle pokynů a ne déle, než je stanovené období. Je lepší je používat co nejméně. Za prvé, krevní zásobení plodu může být narušeno, pokud vasokonstrikční kapky vstupují do placentárních tepen matkou krví. To se může stát, pokud je příliš často a příliš kapáte.

Za druhé, může existovat závislost na drogě s častým užíváním, a toto množství bude vyžadováno ještě více. Rovněž je třeba mít na paměti, že těhotné ženy si mohou ucpat nos po dobu všech 9 měsíců. To znamená, že na pozadí těhotenství dochází k vazomotorické rinitidě a po porodu je obnoveno normální dýchání.

Jsou k léčbě potřebná antibiotika

Protože je nemoc způsobena virem, není antibiotická terapie v tomto případě relevantní. V případě potřeby lze po 12 týdnech použít interferony. Jiná antivirová činidla jsou zakázána. Pokud je onemocnění závažné a bakteriální infekce se připojí, pak pouze v tomto případě může lékař předepsat vhodná antibiotika.

Vitaminová léčba chřipky

Léčba chřipky u těhotných žen se neobejde bez užívání vitamínů. Budoucí matka pro ně zvyšuje potřebu. Ale vitamíny nemůžete zvýšit sami. Je lepší se o tom poradit se svým lékařem. Jinak můžete způsobit hypervitaminózu. Například zvýšení vitaminu A v těle v prvních týdnech těhotenství povede k malformacím. Pokud se v posledním období opakuje s vitamíny C a D, způsobí to stárnutí placenty.
Nejvhodnější možností je jíst z nich čerstvé bobule, ovoce a džusy. Tělo tedy vezme všechny potřebné vitaminy bez přebytku.

Těhotný kašel

V počátečním období, kdy sputum dosud nevyčistilo hrdlo, aplikujte byliny, které zjemňují a zmírňují zánět dýchacích cest. Vhodné bylinky, jako je heřmánek, třílisté hodinky, šalvěj, lipový květ a jitrocel. Dekorace těchto rostlin pijí a vytvářejí inhalace.

Kašel postupně zvlhne, sputum odejde a pokračuje k bylinkám, které mají svíravý a vykašlávací účinek. Patří sem: tráva rozmarýnu a thermopsis, kořen lékořice, list brusinky, hadí horolezec, řada.

Můžete používat léky proti kašli a bylinkovým lékům.

Ošetření krku

U červeného krku se používá výplach roztokem sody nebo furacilinu. Soda bere 10 g (čajová lžička) ve 200 mililitrové sklenici vody. Roztokem furatsiliny může být hotová lékárna nebo zředěná rychlostí 4 tablety ve 4 sklenicích vody. Můžete použít odvar z bylin. Zde jsou některé recepty:

 • Sage vývar v mléce. Vařte lžíci trávy s mlékem (1 šálek). Je nutné jej nechat vařit po dobu 10 minut při nízkém zahřátí, kapalinu dekantovat, znovu vařit a okamžitě odstranit. Pijte před spaním.
 • Pro opláchnutí připravte infuzi šalvěje, eukalyptu a březového listu (3: 2: 1). Použijte lžíci kolekce se sklenicí vroucí vody. Měl by trvat na tom 20 minut.
 • Tyto 2 sbírky trvají déle - alespoň hodinu. První se skládá z třezalky tečkované, barvy malin, popela horského a lípy, listů brusinky. Za druhé, vezměte přesličku, listy nebo stonky malin a nesmrtelných květů. Všechny komponenty pro sběr se berou stejně.

Oplach by se měl používat v teplé formě.

Další bezpečné prostředky pro těhotné ženy s chřipkou

Homeopatické léky jsou považovány za naprosto bezpečné pro těhotné ženy. Používají se při prvním náznaku nachlazení a pro preventivní účely..
Dobrým pomocníkem při léčbě respiračních infekcí je med. Nedoporučuje se však pro budoucí matky ve druhé polovině funkčního období, protože dítě může vytvořit alergii.

Při zahájení rýmy vám pomůže horká koupel v ruce a sucho na nohy a krk. V žádném případě byste neměli během těhotenství používat horké bylinné koupele nebo místní koupele s hořčicí pro chodidla. V těchto případech existuje riziko reflexní kontrakce dělohy, a tím i předčasného porodu.

Případy, kdy může být těhotná žena hospitalizována

Pacient s chřipkou může být umístěn do nemocnice v těchto případech:

 • výskyt komplikací;
 • exacerbace doprovodných nemocí;
 • nedostatek schopnosti poskytnout pacientovi normální domácí péči.

Prevence chřipky

Jedním z prostředků, jak zabránit chřipce, je očkování. Provádí se v polovině podzimu. Vývojáři však vyrábějí vakcínu proti pouze jednomu z nejpravděpodobnějších kmenů virů v této sezoně. Pokud do těla vstoupí jiný typ viru, očkování se neuloží. Těhotné ženy mohou očkovat až po 14 týdnech.

Proto kromě vakcinace stojí za to posílit imunitu prostřednictvím správné výživy a režimu, cvičení. A aby se minimalizovalo riziko infekce, můžete postupovat podle jednoduchých pravidel:

 • co nejméně během nachlazení navštívit místa, kde se shromažďuje mnoho lidí;
 • pokud není možné dokončit první odstavec, použijte na přeplněných místech ochrannou masku;
 • multivitaminy a homeopatické léky zvýší odolnost těla;
 • Po každém výletu na ulici a návštěvě veřejných míst si vždy umyjte ruce mýdlem.
 • namažte nos oxolinovou mastí, než vyjdete ven;
 • poté, co se vrátil z ulice, kloktal se odvarem měsíčku nebo eukalyptu.

Včasná profylaxe je mnohem lepší než léčba chřipky během těhotenství.

Účinek viru chřipky na plod

Všechno bude záležet na tom, jak dlouho je žena těhotná. Pokud k infekci došlo v období až 12 týdnů, virus může narušit tvorbu systémů a vnitřních orgánů plodu. Mohou se vyskytnout malformace nebo úplná smrt embrya. Podle některých zpráv je během tohoto období hlavní účinek viru na nervovou tkáň..

Ve druhém trimestru a později stále hrozí potraty, ale v menší míře. Během této doby může dojít k poškození placenty, což povede k nedostatečnému krevnímu oběhu. Takové porušení není příliš nebezpečné, protože s včasnou detekcí může být léčeno. Dítě však může být narozeno s podváhou kvůli oligohydramniím a retardaci intrauterinního růstu.

Pokud nemoc pokračovala s komplikacemi, pak pravděpodobně došlo k infekci dítěte. Aby to zjistili, provádějí test na třech hormonech: estriolu, hCG a AFP. Test neposkytuje spoustu spolehlivosti, takže se špatným výkonem může být opakován.

Dalším krokem je amniocentéza. Tato studie analyzuje plodovou vodu. Tento postup se provádí pod dohledem ultrazvuku, ale nemusí ukázat, zda má dítě patologii. Existuje však (1-2%) šance na potrat.

Proto by mělo být rozhodnutí vyšetřit matku nenarozeného dítěte učiněno velmi pečlivě.

Jak a jak zacházet s chřipkou u těhotných žen?

Lékařské odborné články

Jak a jak léčit chřipku, pokud se nakazí těhotnou ženou? Během těhotenství není možné pít všechny tablety a ne všechny injekce lze provádět, aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte. Navíc u chřipky u těhotných žen existuje velké nebezpečí potratu. Jak tedy bojovat proti chřipce?

Léčba těhotné chřipky doma

Pokud forma chřipky není příliš závažná, lékař předepíše domácí léčbu. To je pro těhotnou ženu méně stresu, v obvyklém domácím prostředí si bude moci lehnout a vypít potřebné léky a kloktadlo a přečíst si svou oblíbenou knihu.

Je důležité, aby místnost, ve které leží těhotná žena, byla každý den větrána a umývána v ní dezinfekční prostředky, stejně jako kliky dveří a nábytek. Pokrmy těhotné ženy s chřipkou by měly být po každém jídle opláchnuty vroucí vodou.

Jak jíst těhotnou ženu během chřipky?

Během chřipky ztratí tělo těhotné ženy hodně síly a pro jejich obnovu je zapotřebí dvakrát tolik vitamínů. Proto by měla být výživa nasycena maximálním množstvím zeleniny a ovoce. Je žádoucí, aby dietě těhotné ženy dominovaly mléčné a uhlohydrátové potraviny, ale sůl byla menší. Zakysaná smetana, tvaroh, sýr, mléko - to je během chřipky velmi dobré jídlo, které podporuje tělo. Ale co ti, kteří nemají rádi mléčné výrobky? Existuje zelenina a ovoce - mají všechny potřebné látky, které podporují a posilují imunitní systém.

Během chřipky potřebujete více teplého nápoje, ale nejen čaje a odvarky léčivých rostlin (šalvěj, lípa, divoká růže, bohatá na vitamíny). Je také důležité pít čerstvě vymačkané šťávy, kompoty, ovocné nápoje, minerální vodu bez plynu. Tyto nápoje pomohou odstranit toxiny z těla, které je přesyceno těmito organismy v důsledku aktivity chřipkových virů..

Jak zacházet s těhotnou ženou při vysoké teplotě?

Pokud má budoucí matka teplotu nad 38 stupňů, která je doprovázena bolestmi hlavy a bolestmi svalů, musíte jí do kompozice dát drink paracetamolu nebo léku. Ale stejně jako ostatní antipyretika nemusí být zneužívány.

Paracetamol, stejně jako jakékoli jiné prostředky, které snižují horečku, se neužívá více než dvakrát denně s přestávkou od 4 do 6 hodin. Pokud je to možné, můžete užívat antipyretika až 4krát denně, to znamená, že jsou povoleny 2 tablety během dne a dvě tablety v noci.

Při teplotách pod 38,5 by neměla být užívána antipyretika - vysoká teplota přispívá k rychlé smrti virů.

Domácí výplach pro těhotné

Chcete-li snížit horečku a zbavit se virů co nejrychleji, musíte často kloktat - akutním zánětlivým procesem alespoň 1krát za hodinu. K tomu je vhodné použít roztok furacilinu. Je nakoupeno v lékárně připravené nebo připravené sami, zředěním 0,5 šálku tohoto roztoku a stejným množstvím vody. Existuje další možnost: 800 ml teplé vody a 4 tablety furacilinu, které musí být naředěny. Aby se tablety dobře rozpustily, mohou se nejprve naplnit malým množstvím vroucí vody a poté přidat zbytek vody..

Je velmi dobré kloktat se sodou a solí (můžete si vzít jodizovanou sůl nebo moře). Zřeďte je v poměru 1 lžička soli nebo sody na 1 sklenici vody. Aby byl účinek oplachování výraznější, nos se vštípí kapkami a zúžením krevních cév. Pokud se kašel také dostane do bolestí v krku, lékař předepíše těhotnému léku na kašel. Může to být lék s kořenem Althea, který velmi dobře pomáhá s takovými chorobami. Vypije se 1 polévková lžíce čtyřikrát denně po dobu jednoho týdne.

Možnosti oplachování chřipky v těhotenství

Heřmáneková infuze - 1 polévková lžíce heřmánku lékárny, sklenici převařené vody, vařte na mírném ohni 10 minut a ochlazujte. Tato infuze by měla být filtrována a kloktána s ní každou hodinu po dobu 5 dnů

Infuze měsíčku může být připravena stejným způsobem jako heřmánek a kloktat se stejnou frekvencí

Šalvějová infúze je také velmi dobrá pro ničení různých patogenů, způsob přípravy je stejný, pouze je třeba trvat na tom déle - až půl hodiny.

Velmi dobře s chřipkou jako máchací infuze bezinky. Sušené květiny lze zakoupit v lékárně. 4 polévkové lžíce květů bazalky černých musí nalít sklenici vroucí vody a na 10 minut vařit, poté vychladnout, napnout a použít jako máchání.

Mohou těhotné ženy užívat chřipka na antibiotika?

Chřipka je virové onemocnění. Pokud jsou původci nemoci viry, budou antibiotika zbytečná - ovlivňují pouze bakterie. Viry žijí v samém jádru buněk, takže se tam antibiotika prostě nemohou dostat.

I když lékař předepíše antibiotikum, jeho účinek nebude zaměřen na virovou infekci, ale na léčbu bakteriálních chorob spojených s chřipkou. Může to být bronchitida, sinusitida, pneumonie, encefalitida, otitis media. Ale s těmito nemocemi má brát těhotná antibiotika smysl. Ale pouze podle pokynů lékaře!

Aby byla nemoc snášena snáze matkou i dítětem, je nutné ovlivnit tělo imunomodulátory. Tyto léky budou silně podporovat imunitní systém a významně zkrátí trvání onemocnění. Otázka přijímání imunomodulátorů však musí být projednána s lékařem, protože je velmi kontroverzní: co přesně by těhotná žena měla vzít, kolik a jak.

Když je těhotná žena léčena na chřipku v nemocnici?

 • Těhotná žena je poslána do nemocnice s chřipkou, pokud je její onemocnění závažné nebo hypertenzní.
 • Pokud má těhotná žena chřipku komplikovanou jinými chorobami spojenými s narušenou funkcí nervového systému, dýchacích orgánů nebo jiných tělesných systémů
 • Pokud těhotná žena nemá možnost být doma léčena normálně

Jak zacházet s chřipkou u těhotné ženy - o tom by měl rozhodovat pouze ošetřující lékař. Aby léčba probíhala správně, nemůžete předepisovat léky pro sebe, protože nesete odpovědnost nejen za svůj život, ale také za život budoucího dítěte.

Chřipka během těhotenství: co je nebezpečné, jak zacházet, způsoby prevence

Nebezpečí nachlazení je často podceňováno a chřipka během těhotenství může vážně poškodit nenarozené dítě. Tělo žen v pozici je oslabeno, protože se musí postarat o dvě najednou. Imunitní systém pracuje s pomstou i přes pravidelný příjem komplexů vitamínů. Každá žena v pozici by měla vědět, že používání konvenčních léků se nedoporučuje, protože může poškodit plod.

Chřipka je infekce, virus a neměli byste ji léčit neopatrně. Při prvním náznaku musíte navštívit lékaře.

Pokud cítíte bolest v krku, nevolnost a výtok z nosu, musíte zabránit rozvoji nemoci na kořenech.

V tomto případě vyvstává naléhavě otázka, jak zacházet s chřipkou během těhotenství..

Je nebezpečné samoléčovat a odborník předepíše řadu postupů a léků, které rychle zničí infekci a nepoškodí dítě.

Příčiny onemocnění

Chřipka během těhotenství v každém následujícím trimestru pokračuje s většími komplikacemi než v předchozím. Je obtížné získat nemoc pouhým pádem do deště - virus se přenáší z nosiče.

Nejprve je poškozena sliznice a poté se infekce rychle šíří tělem skrz krevní cévy..

Pro tělo je stále obtížnější vyrovnat se s rostoucí infekcí. Nemocná žena cítí bolesti celého těla a zhroucení. Kardiovaskulární a nervový systém spadá pod zvláštní dopad viru..

Při oslabení obranyschopnosti těla vyvolává chřipka bronchitidu nebo zápal plic. U pacientů se vyvine otitis media a sinusitis.

U těhotných žen je tělo oslabeno, takže kromě viru chřipky mohou pronikat i do následujících patogenních patogenů:

 • stafylokok;
 • hemofilické bakterie;
 • Pneumokok.

Vždy existuje šance na přenos chřipkového viru skrz jakékoli předměty a oblečení..

Příznaky

Prvními příznaky infekce virem chřipky jsou bolesti hlavy, výtok z nosu, bolest v krku a celková nevolnost. Jak nemoc postupuje, spojují se následující příznaky:

 • teplo;
 • bolesti těla;
 • bolest kloubů;
 • bolest v nosohltanu;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • slabost;
 • bolest hlavy.

V některých případech mohou nastat migrény..

S rozvojem komplikací se objevují nové příznaky:

 • objeví se suchý nebo mokrý kašel;
 • suchá kůže;
 • vysoký pot;
 • průjem a bolest břicha;
 • srdeční poruchy.

Při prvních příznacích vývoje viru v těle těhotné ženy byste se měli okamžitě poradit s předním gynekologem.

Jak zacházet

Lék na těhotnou chřipku předepisuje výhradně lékař. Je samoléčivé.

Bez lékařského předpisu by antibiotika neměla být používána. Aspirin jako antipyretikum je kontraindikován.

Při užívání neautorizovaných léků nemůže žádný odborník zaručit, že léčba nepoškodí dítě.

Seznam schválených antivirových léčiv pro těhotné ženy je také omezený. Odborníci doporučují léky, které mají přirozený základ a nejsou účinné..

Při počátečním stupni onemocnění se doporučuje dodržovat bezpečné alternativní metody léčby.

Populární doporučení pro první projevy chřipky:

 • pít více teplých a kyselých nápojů, například čaj s rybízem a rakytníkem, šípkový vývar;
 • jíst citrusové plody;
 • brát odvar léčivých léků nachlazení;
 • vdechujte a kloktejte několikrát denně speciálními roztoky.

Pravidelně se musí pára používat a používat citron, kořen zázvoru (pokud neexistují kontraindikace).

Za žádných okolností nesmí být léčba chřipky ponechána náhodě, jinak bude boj proti následkům obtížný a nouzové metody negativně ovlivní plod..

Efekty

Virus chřipky vyvolává exacerbaci nemocí, jako je astma, bronchitida, angína, zánět žaludku, srdeční a jaterní onemocnění, což může vést nejen ke ztrátě plodu, ale také ke smrti samotné mladé matky..

V závažných zanedbávaných případech chřipky mohou mít lékaři otázku: zachránit matku nebo dítě.

Chřipka je zvláště nebezpečná v prvním semestru, kdy se plod právě začíná tvořit, a je velmi zranitelný.

Možné důsledky pro matku a dítě:

 • selhání ledvin;
 • problémy se srdcem;
 • nemoci vnitřních orgánů;
 • fetální hladovění kyslíkem;
 • poruchy vývoje dětských orgánů.

Užívání neautorizovaných léků pro těhotné ženy také vyvolává různé patologie ve vývoji nenarozeného dítěte.

Děti, které in utero kdykoli utrpěly závažný průběh nemoci, se zpravidla rodí se slabou imunitou..

Mnoho matek se snaží s touto nemocí vyrovnat samo. To je možné pouze ve velmi časném stádiu nemoci as použitím bezpečné pro těhotné lidové a homeopatické léky.

Průzkum

Chřipka v časném těhotenství je velmi nebezpečná. Při prvním podezření na nemoc musíte naléhavě vyhledat lékaře a podrobit se plnému vyšetření.

Postupy a techniky prováděné odborníky:

 • pořizování historie a vyšetření žen;
 • je předepsán obecný krevní a močový test;
 • další ultrazvukové vyšetření plodu.

Výsledky testu jsou velmi důležité - ukazují, zda je přítomen účinek viru na plod. Na základě výsledků analýz je možné stanovit postup amniocentézy. Výsledkem je stanovení stupně možných odchylek ve vývoji dítěte.

Virus chřipky může také vyvolat spontánní potrat, bez ohledu na termín.

Prevence

Je nezbytná prevence chřipky během těhotenství. Každá žena musí dodržovat následující bezpečnostní opatření:

 • šaty podle počasí;
 • nepijte studené nápoje;
 • s růstem nachlazení se vyhýbejte veřejným místům a ujistěte se, že používáte gázový obvaz;
 • vezměte doporučený vitaminový komplex;
 • pokud chcete získat chřipku, ale musíte zvážit: očkování se provádí před těhotenstvím nebo nejdříve 2 měsíce po početí;
 • dodržovat zdravý životní styl;
 • Nepracujte;
 • dodržovat správnou stravu a stravu;
 • v chladném období použijte oxolinovou mast;
 • dodržujte osobní hygienu.

Před obdobím nachlazení můžete začít s homeopatickými léky nachlazení, ale pouze po konzultaci s předním lékařem.

Důsledky nemoci jsou nebezpečné pro každou osobu. Nastávající matky by měly být dvojnásobně ohleduplné ke svému zdraví, včasné konzultace s lékařem, který vede těhotenství. Díky včasné diagnóze chřipky a správnému léčebnému režimu je možné se vyhnout vážným následkům nejen pro matku, ale i pro dítě.

Chřipka během těhotenství

Pokud jde o jeho prevalenci, akutní respirační virové infekce, včetně chřipky, jsou na prvním místě mezi všemi infekčními chorobami u lidí. Výskyt akutních respiračních virových infekcí výrazně převyšuje celkový výskyt jiných infekcí: v období podzim-zima představují až 50% případů dočasné invalidity populace a až 40% všech nemocí dospělých a více než 60% nemocí dětí během roku. Podle statistik je zvýšená vnímavost na respirační infekce pozorována u dětí předškolního věku, dětí základní školy, dospělých starších 65 let a těhotných žen. i Lékaři bohužel mají údaje o vztahu nemoci nastávajících matek s chřipkou v časném těhotenství s abnormalitami vývoje novorozenců a perinatální úmrtnosti. ii

Vzhledem k riziku závažného průběhu onemocnění a možným komplikacím většina odborníků doporučuje ženám, které mohou zahájit léčbu, jakmile se objeví první příznaky akutních virových infekcí dýchacích cest.

Akutní respirační virové infekce, včetně chřipky, jsou rozšířenými nemocemi a způsobují největší sociální a ekonomické škody na celém světě. Ročně tvoří asi 90% celé infekční patologie. Taková vysoká frekvence onemocnění dýchacích cest je vysvětlena řadou etiologických faktorů: člověk je ze všech stran napaden chřipkovými viry, parainfluenzou, adenoviry, rinoviry a respiračními syntetickými viry. Obecně je počet virů ARVI asi 300. Patogeny jsou schopné rychle se měnit a snadno přenášet na všech veřejných místech. Virus zůstává životaschopný ve vnitřním vzduchu po dobu 2-9 hodin, na papíře, kartonu, látkách - 8-12 hodin, na kůži rukou - až 8-15 hodin, na kovových předmětech a plastech - 24-48 hodin, na povrchu skla - až do 10 dní. Se snížením relativní vlhkosti se doba přežití virů zvyšuje a při zvýšení teploty vzduchu na 32 ° C se snižuje na 1 hodinu. iv

Navzdory pokroku v medicíně je úmrtnost na onemocnění dýchacích cest spojená se sezónní chřipkou stále velmi vysoká. Studie z roku 2017 zejména ukázala, že na celosvětové úrovni může roční počet takových úmrtí dosáhnout až 650 000, z toho až 72 000 v evropském regionu. proti

Snížená imunita během těhotenství

Během těhotenství imunitní systém ženy snižuje jeho aktivitu. Tím je zajištěno, že se oplodněné vajíčko může připojit k děložní stěně, dále se vyvíjet a imunitní buňky na něj nebudou napadeny. Tato evoluční „adaptace“ se nazývá fyziologická imunosuprese, pomáhá pokračovat v porodu, ale činí tělo těhotné ženy náchylné k infekcím, včetně SARS. Infekční nemoci při přenášení dítěte mohou být obtížnější, což má negativní důsledky pro matku a plod.

Těhotenství a chřipka: statistika a rizika

Na základě epidemiologických údajů za posledních několik desetiletí zahrnuli odborníci WHO těhotné ženy ohrožené vývojem závažného komplikovaného průběhu onemocnění. Vědci, s přihlédnutím k laboratorně potvrzeným případům choroby, zjistili, že budoucí matky infikované ARVI potřebují v průměru hospitalizaci čtyřikrát častěji než negravidní. Toto onemocnění je nejzávažnější u pacientů ve třetím trimestru (od 29. týdne) těhotenství a téměř 10% hospitalizovaných nastávajících matek vyžaduje intenzivní péči. vi

Míra úmrtnosti na ARVI u žen ve třetím trimestru stále dosahuje velmi vysokých čísel. Předčasný porod u nastávajících matek je pozorován třikrát častěji než u žen, které nenarazily na nebezpečný virus při přenášení dítěte nebo zahájily léčbu včas a zabránily vzniku závažných komplikací. Perinatální úmrtnost u dětí matek infikovaných akutním infekčním onemocněním je také pětkrát vyšší. Proto, jak zacházet s chřipkou během těhotenství, by měli objasnit pouze odborníci, kteří jsou obeznámeni s vlastnostmi léčby nastávajících matek v různých obdobích těhotenství..

Samozřejmě, v poslední době, před méně než 100 lety, byly důsledky infekce SARS v období tak důležitém pro ženu mnohem smutnější. Například podle WHO byla během pandemie chřipky v roce 1957 úmrtnost infikovaných těhotných žen vyšší než 50%. Tento ukazatel byl zvláště vysoký u žen, které v tomto období byly pozdě.

Chřipka v časném a pozdním těhotenství

Chřipka a těhotenství jsou v mnoha případech spíše nebezpečnou kombinací. Podle lékařů se vážné, život ohrožující komplikace vyvíjejí častěji ve druhém a třetím trimestru těhotenství. V prvním trimestru je však riziko poškození plodu s tvorbou hrubých malformací vyšší. Současná chronická onemocnění dýchacího a kardiovaskulárního systému, jakož i přítomnost endokrinních onemocnění (např. Diabetes mellitus) a metabolických (nadváha) poruch významně zvyšují riziko vážných komplikací u ženy a nenarozeného dítěte. Kouření zvyšuje pravděpodobnost závažných komplikací 4,5krát a sexuálně přenosných infekcí a doprovázené snížením imunity (virus herpes simplex, syfilis, trichomoniáza, cytomegalovirus) zvyšuje pravděpodobnost těžké SARS u těhotných žen téměř 7krát. U dětí narozených matkám, které měly během porodu chřipkovou infekci, se v prvních měsících života často vyskytují známky imunodeficience, je pravděpodobnější, že trpí respiračními virovými infekcemi. vii

Nebezpečné komplikace chřipky během těhotenství

Nejnebezpečnější komplikací chřipky během těhotenství jsou pneumonie, systémové poškození orgánů, spontánní potraty. Syndrom fetální ztráty se může projevit také jako smrt plodu a předčasný porod.

Důsledky pro plod v závislosti na délce těhotenství zahrnují malformace, pravděpodobnost vzniku závažných duševních chorob a mnoho dalších typů novorozenecké patologie. Poškození placentou viry může vést k rozvoji oběhového selhání, které je spojeno s různými komplikacemi. Nedávno bylo poprvé stanoveno, že kromě abnormalit ve vývoji mozku může infekce chřipky u dítěte způsobit atrofii oční bulvy. viii

Příznaky chřipky u těhotných žen

Příznaky u těhotných žen se obecně neliší od klinických projevů tohoto onemocnění u jiných lidí..

 • Je zaznamenán akutní nástup onemocnění, který je doprovázen rychlým zvýšením tělesné teploty. Nejčastěji je nejvyšší teplota (do 39-40 ° C) pozorována v prvních dvou dnech onemocnění, poté postupně klesá. Doba trvání febrilního období obvykle nepřesahuje dva až tři dny. U některých pacientů, 1–2 dny po poklesu teploty, je jeho nárůst opět zaznamenán po dobu 1–2 dnů (druhá vlna onemocnění).
 • Na konci prvního dne je obvykle již pozorován podrobný obrázek, jehož charakteristickým rysem je převaha obecných jevů intoxikace (bolesti hlavy, bolesti svalů, pocit bolavých svalů)..
 • Konstantním časným příznakem chřipky je zarudnutí a suchost sliznice hltanu, nazální kongesce. Mukózní výtok se objevuje druhý nebo třetí den nemoci, kašel se může obtěžovat.
 • Pacient s chřipkovou infekcí má obvykle charakteristický vzhled: otoky, ostré blednutí, někdy i světlé ruměnec, často se také pozoruje cyanóza - objevuje se namodralý nádech v oblasti nasolabiálního trojúhelníku a rtů.

Zobecnění a závěry

Někteří vědci, kteří studují účinky akutních respiračních virových infekcí na tělo těhotných žen, poznamenávají, že u nastávajících matek se onemocnění obvykle začíná akutněji než u jiných lidí. U nastávajících matek se tělesná teplota zvyšuje zvlášť rychle a trvá déle než u jiných skupin pacientů. Vzhledem k možným komplikacím by se s léčbou chřipky měl zabývat pouze lékař, je lepší samoléčení odmítnout.

Když těhotná žena potřebuje intenzivní péči o chřipku

Naštěstí budoucí infekce chřipky matky nevede vždy k rozvoji závažných komplikací, které ohrožují život a zdraví jejího a jejího nenarozeného dítěte. Je však třeba mít vždy na paměti pravděpodobnost vzniku komplikací při infekci touto rozšířenou infekcí. Žena a její příbuzní by měli vědět, že hospitalizace pro chřipku u nastávající matky je nutná v následujících případech:

 • vysoká tělesná teplota (> 38 ° C);
 • těžká dušnost (NPV (respirační frekvence)> 30 / min);
 • tachykardie - zvýšení srdeční frekvence;
 • podezření na rozvoj pneumonie, když na začátku nemoci těhotná žena nechodí k lékaři a poté se objeví komplikace ve formě pneumonie;
 • narušené vědomí.

Pokud máte některý z těchto příznaků nebo podezření na jeho vývoj, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Mohu získat chřipku pro těhotné ženy?

Většina odborníků, včetně zástupců Světové zdravotnické organizace, doporučuje očkování pro všechny ženy, jejichž těhotenství se kryje se sezónním zvýšením výskytu infekce chřipky a možnou epidemií. Vzhled tohoto doporučení je mimo jiné dán potřebou chránit novorozence před infekcí během nejnebezpečnějšího období pro ně - prvních měsíců života.

Přes doporučení WHO však mezi lékaři stále neexistuje jednomyslný názor na pravidelné očkování nastávajících matek. Vzhledem k potenciálním rizikům vakcín se americká centra pro kontrolu nemocí a Americká vysoká škola porodníků a gynekologů (ACOG) zasazují za očkování pouze v některých případech, konkrétně:

 • s vysokým rizikem kontaktu těhotné ženy s nemocnými;
 • pokud je infekce prokázaným nebezpečím pro matku nebo plod.

Při rozhodování o očkování američtí lékaři doporučují zohlednit poměr mezi rizikem chřipkové infekce těhotné ženy a plodu a rizikem spojeným s použitím vakcíny. Očkování proti chřipce do 6 měsíců života je u dětí kontraindikováno, i když novorozenci a kojenci jsou také ve vysokém riziku vzniku komplikací a úmrtí.

Jak zacházet s chřipkou během těhotenství

Jako účinná etiotropická terapie je pro nastávající matky indikováno jmenování antivirotik. Vzhledem k riziku závažného průběhu by měla být antivirová léčiva pro těhotné ženy zahájena co nejdříve, maximální terapeutický účinek může být dosažen, pokud je léčba zahájena během prvních 24 až 48 hodin od počátku nemoci. ix V případě nemoci je lepší používat pouze spolehlivé, osvědčené léky schválené pro těhotné ženy, které musí být uvedeny v návodu. Jedním takovým antivirovým lékem je VIFERON. VIFERON obsahuje lidský rekombinantní interferon alfa-2b a má antivirové a imunomodulační vlastnosti. Zabraňuje reprodukci viru v lidském těle, což zajišťuje prevenci a léčbu virových a jiných chorob.

Tento lék je k dispozici ve formě čípků (čípků), mastí nebo gelů. Pečlivě pečuje o zdraví žen a také přispívá k narození zdravého dítěte. 1

Je důležité, aby čípky VIFERON byly zahrnuty do klinických doporučení (protokol o řízení) „Chřipka u těhotných žen“ (schváleno na zasedání pléna Národní vědecké společnosti pro infekční choroby dne 30. října 2014). Tato doporučení jsou určena pro použití v lékařských organizacích Ruské federace. X

Protože v případě externí a lokální aplikace má přípravek ve formě gelu / masti účinek pouze při zaměření na lézi, je možné je použít v dávkách doporučených v pokynech na začátku těhotenství, počínaje prvním týdnem.

Schéma užívání léku VIFERON Čípky k léčbě chřipky během těhotenství

Rektální čípky 500 000 IU se používají jeden čípek 2krát denně po 12 hodinách denně po dobu 5 dnů, počínaje 14. týdnem těhotenství. Podle klinických indikací může léčba pokračovat..

Podle studií přispívá zahrnutí rektálních čípků VIFERON do komplexní léčby ARI virové i virové bakteriální etiologie:

 • zmírnění příznaků ARI a chřipky do konce třetího dne;
 • snížení vývoje bakteriálních komplikací z horních cest dýchacích o 16,7%;
 • snazší klinický průběh nemoci u nastávajících matek v gestačním věku 14-26 týdnů. 2

Schéma užívání léku VIFERON Gel během těhotenství

ChorobaNásobnost / trvání použitíZpůsob aplikace
SARS a chřipka (léčba)3-5 krát denně / 5 dníNa dříve vysušený povrch nosní sliznice se nanese pás gelu o délce ne větší než 0,5 cm
SARS a chřipka (prevence)2krát denně / 2-4 týdny

Schéma užívání léku VIFERON Mast během těhotenství

ChorobaNásobnost / trvání použitíZpůsob aplikace
SARS a chřipka (léčba)3-4 krát denně / 5 dníMasť se nanáší v tenké vrstvě na sliznici nosních cest

Při použití léčiva ve formě čípků se v žaludku nevyskytuje další zátěž, což je velmi důležité pro těhotné ženy trpící gastrointestinálními chorobami, včetně gastritidy. Účinná látka léčiva nevyvolává další zátěž na játra, což zabraňuje mnoha vedlejším účinkům. Masť a gel působí lokálně a pronikají do těla pouze v místě aplikace.

Referenční materiál

Autor článku

Všeobecný lékař

 1. P. V. Budanov, A. N. Strizhakov, V. V. Malinovskaya, Yu.V. Kazarova, „Diskoordinace systémového zánětu u prenatálních infekcí“, Otázky gynekologie, porodnictví a perinatologie, 2009.
 2. Meshcheryakova A.K., Kostinov M.P., Kytko O.V., Malinovskaya V.V., Fayzuloev E.B., Tarbaeva A.A., Nikonova D.A., Cherdantsev A.P., "Clinical účinek používání různých lékových forem VIFERONU u těhotných žen s akutní infekcí dýchacích cest “, 2010.

Vlastnosti léčby chřipky během těhotenství

Žena čekající dítě se snaží vyhnout jakýmkoli nemocem. Je však velmi obtížné zůstat dokonale zdravý po dobu 9 měsíců. Obzvláště obtížné není „chytit“ nachlazení, ARI nebo dokonce chřipku. A pokud je nastávající matka stále nemocná, vyvstává otázka, jak zacházet s chřipkou během těhotenství, aby se minimalizovalo riziko vzniku komplikací nemoci a účinků léků na zdraví plodu..

Chřipka během těhotenství

Virus chřipky vstupuje do těla pomocí vzdušných kapiček. Současně je přenášena krevním oběhem velmi rychle. Pokud není včasná léčba zahájena, je schopna vyvolat patogenní účinek na sliznici dýchacího traktu. To přispívá ke snížení imunity a rozvoji mnoha závažných komplikací, jako je zánět středního ucha, sinusitida, akutní nebo chronická bronchitida, pneumonie. Kromě toho virus chřipky může vést k poškození srdečního svalu a v důsledku toho k rozvoji zánětlivého procesu v něm..

Infekce budoucí matky virem chřipky během prvních tří měsíců těhotenství je velmi nebezpečná, když jsou položena embrya všech orgánů a systémů plodu. V tuto chvíli může nemoc způsobit její intrauterinní smrt nebo malformace. Ve druhém trimestru těhotenství může chřipka vést k potratu, patologii dýchacího systému u dítěte. Ve třetím trimestru těhotenství mohou být důsledky tohoto onemocnění závažné komplikace, vývoj zánětlivých procesů u dítěte.

S předčasnou nebo negramotnou léčbou chřipky během těhotenství se u dítěte může rozvinout predispozice k alergickým, endokrinním, kožním onemocněním, častým SARS a pozdnímu zoubkování. Tato infekce může navíc negativně ovlivnit proces porodu u ženy, což může způsobit hypertonicitu dělohy, oslabení porodu, zvýšení ztráty krve během porodu a výskyt zánětu genitálu..

Inkubační doba chřipky je poměrně krátká a pohybuje se od několika hodin do 1-2 dnů. Prvními příznaky onemocnění jsou horečka, rýma, kašel, bolesti hlavy. Tělesná teplota může dosáhnout 39-40ºС, obvykle trvá 2-3 dny, poté prudce klesá. V mnoha případech, 1-2 dny po poklesu teploty, se její teplota opět zvyšuje (druhá vlna chřipky) na pár dní. Zpravidla se od prvního dne onemocnění chřipkou vyskytují příznaky intoxikace těla - bolest svalů a kloubů, bolest očí, nevolnost, zvracení, bolest břicha. Existují také vnější známky nemoci - namodralý nádech nasolabiálního trojúhelníku a rtů, otoky obličeje, jasná barva tváří na pozadí obecné bledé kůže..

Jak zacházet s chřipkou během těhotenství

Při prvních příznacích nemoci musí nastávající matka přísně dodržovat odpočinek v posteli. A samozřejmě je nutné zavolat lékaře, který správně vybere léčbu ženy.

Léky proti chřipce během těhotenství jsou vybírány velmi pečlivě, vzhledem k jejich účinku na průběh těhotenství a vývoj plodu. Většina antivirotik je kontraindikována u žen v tomto období. Antibakteriální látky nejsou obecně pro chřipku předepsány, protože jsou proti viru bezmocné. Jejich jmenování je odůvodněno pouze v případě bakteriální infekce a mělo by jej provádět pouze lékař.

Léčba chřipky během těhotenství ve většině případů spočívá v symptomatické terapii a používání tradiční medicíny. Během tohoto období je velmi důležité hodně pít a nápoj by měl obsahovat vitamín C. Může to být čaj s malinami, šípkovým vývarem, kyselými ovocnými nápoji a želé..

Jako antipyretikum proti chřipce během těhotenství lze užívat léky na bázi paracetamolu. Lékaři doporučují, abyste teplotu nesnížili na 38,5 ° C, ale pokud se žena cítí špatně při nižší teplotě, stojí za to vzít antipyretikum dříve. Aby se vyloučilo běžné nachlazení, předepisuje žena nosící dítě rostlinné nosní kapky. Výhodné jsou také léky proti kašli, které obsahují přírodní složky (byliny, přírodní oleje). Homeopatické léky, zejména Oscillococcinum, jsou dobré při pomoci některým ženám léčit chřipku. Je vhodné, aby lékař také vybral tyto léky.

Léčba lidovými prostředky

Tradiční medicína má mnoho receptů na léčbu této choroby. Většina z nich je pro nastávající matku zcela bezpečná, ale některé mohou mít nežádoucí vedlejší účinky na těhotenství a vývoj plodu. Proto je nejlepší před zahájením používání konzultovat lékaře. Zde jsou nejúčinnější recepty na alternativní léčbu chřipky během těhotenství.

 • Kloktání. Směs léčivých bylin se připravuje z heřmánku (2 polévkové lžíce), šalvěje (1 polévková lžíce), měsíčku (1 polévková lžíce). Lžíce směsi se nalije do 200 ml vroucí vody, trvá na 25-30 minutách, filtruje se. Kloktat 4-5 krát denně.
 • Se zvýšením tělesné teploty. Ve stejných částech smíchejte kyselou jablkovou nebo citronovou šťávu, pomerančovou šťávu, rajčatovou šťávu, řepnou šťávu. Užívejte 100 ml každou hodinu, dokud se teplota normalizuje..
 • Bojovat s virem a odstraňovat toxiny. Smíchejte 2 lžíce. lipové květy, 2 polévkové lžíce květy bezinky, 1 polévková lžíce. listy podbělů. Dvě polévkové lžíce směsi vaří 200 ml vroucí vody, trvají na 35-40 minutách. Pijte 200 ml infuze ráno a večer a přidejte lžičku medu do teplého nápoje.
 • S kašlem, dýchací potíže. Kořen zázvoru jemně nastrouhaný (1/4 šálku), přidejte 200 ml medu, dobře promíchejte a vařte 10 minut při nízkém ohni. Do 200 ml teplé vařené vody přidejte čajovou lžičku ošetřené směsi a pijte jako čaj 2-3krát denně.

Nebezpečí chřipky během těhotenství: zejména průběh a léčba

Žena, která nosí dítě, by měla věnovat zvláštní pozornost ochraně vlastního těla před možnými chorobami a infekcemi a ochraně zdraví budoucího dítěte před nimi..

To je důležité v ročních obdobích, kdy se zvyšuje riziko hromadných nemocí. Chřipka během těhotenství a jeho komplikace ohrožují zdraví žen a mohou způsobit poruchy vývoje nenarozeného dítěte.

Při přenášení dítěte se imunita často přirozeně snižuje a očkování proti chřipce, pokud nebylo provedeno předem, není vždy možné. To vede ke snížení schopnosti ženy odolat infekci. Kromě toho si musíte pečlivě vybrat, jaké léky mohou chřipku léčit během těhotenství.

Příčiny chřipky

Chřipka je jedním z vážných infekčních onemocnění, která často způsobují komplikace. Chřipkové epidemie se vyskytují téměř každý rok, ale imunita vůči chřipkovým virům se téměř nevytváří.

Důvodem je skutečnost, že virus snadno mutuje a mění své strukturální složky - antigeny. Nové kmeny viru mají jiné vlastnosti a snadno se vyhýbají imunitní reakci lidského těla..

Cesta virové infekce je převážně vzdušná, takže se snadno šíří a postihuje velké množství lidí. Těhotenství způsobuje snížení imunity a chřipka představuje velmi vážnou hrozbu pro ženu a narozené dítě.

Hlavní příznaky

Inkubační doba pro chřipku během těhotenství je velmi pokorná. Jeho trvání nepřesáhne dva až tři dny, poté náhle dojde k prudkému nárůstu tělesné teploty. Na počátku nemoci může teplota stoupnout na 40 stupňů, poté několik dní zůstává na 38 ° C.

Může to být nestabilní, snížit se téměř na normální, pak se vrátit na 38 a výše. Takové teplotní skoky jsou doprovázeny silným pocením během pádu a zimnicí se zvýšením teploty.

S nástupem horečky se objevuje obecná neklid a následující příznaky:

 • bolest hlavy;
 • v kloubech a svalech je tupá bolest;
 • nos je zablokován, dýchání je obtížné;
 • sliznice nosohltanu, hltanu jsou příliš suché;
 • bolest se šíří do očních bulví a jejich pohyb se zesiluje;
 • bolest břicha, nevolnost se může spojit;
 • pacient může mít potíže se spánkem.

Mukózní výtok se může objevit současně s nosní kongescí nebo několik dní po nástupu onemocnění. Sliznice krku je hyperemická, podrážděná, na ní je patrná jemná zrnitost. Jedná se o lymfoidní tkáň, která produkuje buňky, které chrání tělo, zejména lymfocyty. Podobné příznaky přetrvávají alespoň týden po normalizaci teploty..

U chřipky jsou příznaky intoxikace obvykle velmi výrazné. Projevují se ve vzhledu nemocné ženy: obličej je opuchlý, nafouklý, kůže je velmi bledá.

Virus vstupuje do těla primárně přes dýchací systém, lokalizuje se na povrchu sliznic a vylučuje toxiny. Vstupují do krevního řečiště a začínají cirkulovat ve všech orgánech. Díky průtoku krve se viry dostanou na placentu, překonají ji a napadnou nenarozené dítě.

Jakmile se objeví první příznaky infekce, nastávající matka by měla vyhledat lékařskou pomoc. Vždy je nebezpečné jednat s chřipkou samostatně a při přepravě dítěte se riziko mnohokrát zvyšuje. Forma chřipky často určuje, ke kterým komplikacím se připojí, zejména při nedostatečné léčbě. Důsledky mohou být extrémně nepříznivé pro ženu i plod..

Diagnostika

Správná a včasná diagnóza umožňuje léčbu chřipky a minimalizuje pravděpodobnost komplikací. Pokud žena při prvních projevech onemocnění vyhledá lékařskou pomoc, není nutná zvláštní diagnóza. Lékař určí onemocnění na základě charakteristických klinických příznaků a stížností pacienta.

Ve složitých diagnostických případech je někdy nutná konzultace s odborníkem na infekční choroby. Jako další vyšetřovací metody se používají fluorescenční protilátky k detekci virových protilátek v nátěru z krku nebo nosu pacienta. Jiné typy analýz jsou expresní metoda využívající indikátorové testovací proužky a také polymerázová řetězová reakce (PCR), která umožňuje přesnou identifikaci RNA viru.

Charakteristiky průběhu a léčby chřipky u těhotných žen

Lékař by měl určit, jak zacházet s chřipkou během těhotenství. Je důležité, aby žena v pozici mohla konzultovat specialistu s prvními příznaky. Obvykle není nutná hospitalizace pro chřipku. Onemocnění je léčeno doma, ale pacient musí vždy dodržovat klid v posteli. Je důležité udržovat místnost, ve které je pacient čistý. Místnost by měla být pravidelně větraná, postarejte se o každodenní mokré čištění podlahy a nábytku.

Mnoho léků běžně používaných při léčbě respiračních virových onemocnění by neměly užívat ženy s dítětem, včetně populárních léků na symptomy nachlazení. Jejich složky mohou způsobit poruchy krvácení, překonat placentární bariéru a negativně ovlivnit tvorbu a vývoj plodu..

Jako léky na zmírnění horečky, bolesti hlavy a svalů můžete použít některé léky ze skupiny anilidů. Název a dávkování si ověřte u svého lékaře. Je lepší nahradit vazokonstrikční léky pro léčbu nachlazení solným roztokem nebo prodiskutovat možnost jejich použití s ​​lékařem.

Antivirová a antibakteriální léčiva můžete užívat pouze po konzultaci s lékařem. Jako antivirová terapie jsou interferony obvykle předepisovány, někdy homeopatickými léky. Antibakteriální terapie je indikována pouze v případě komplikací. Bakteriální infekce u těhotných pacientů je léčena makrolidy a chráněnými aminopeniciliny..

Během chřipky obvykle není chuť k jídlu, ale nemůžete úplně odmítnout jídlo. Pro těhotné ženy je nezbytné, aby budoucí matka obnovila sílu, a budoucí dítě pro výživu a růst. Je vhodné upřednostňovat ovoce, zeleninu, kyselé mléčné výrobky, jiná lehká, ale zdravá jídla. Pokud není alergie, je dobré pít mléko s medem..

Tělo potřebuje více nemoci během nemoci. Je nutné kompenzovat ztráty spojené se zvýšeným pocením během teplotních skoků. Navíc toxiny musí být vylučovány kapalinou - produkty životně důležité činnosti virů. Můžete pít běžné, mírně teplé vody nebo obohacené nápoje - čaj s citronem, malinami, brusinkovou šťávou, odvarem sušených šípků nebo horského popela. Celkový objem tekutiny by měl dosáhnout dvou litrů denně. Musíte se však ujistit, že se neobjeví otok.

V prvním trimestru

Infekce ženskou chřipkou může způsobit největší poškození plodu v prvním trimestru těhotenství. V této fázi placenta ještě nechrání embryo, protože se vytvoří později, a až do konce 1. trimestru plní luteum corpus luteum částečně své ochranné funkce.

Během tohoto období jsou položeny všechny orgány plodu a chřipkový virus může způsobit poruchy v jejich tvorbě a dalším vývoji. Mohou být tak vážní, že vedou k úmrtí plodu nenarozeného dítěte. V prvních třech měsících dochází k maximálnímu počtu případů zmeškaného těhotenství. První trimestr těhotenství vyžaduje odmítnutí užívání většiny drog.

V případě chřipky v prvním trimestru těhotenství je při jejím zachování zapotřebí řada studií, které pomohou identifikovat skryté patologie a malformace plodu. Od šestnáctého týdne do dvacátého je třeba provést krevní test na obsah tří hormonů: alfa-fetoprotein, chorionický gonadotropin a estriol, jakož i ultrazvukovou studii.

Pokud jsou zjištěny abnormality, je indikována amniocentéza, při které jsou propíchnuty břišní stěna, děloha, fetální membrány a je odebrána plodová voda. Poté je provedena analýza tohoto vzorku. Metoda je nebezpečná, ve 1-2 případech ze 100 způsobuje potrat.

Ve druhém trimestru

Druhý trimestr je charakterizován skutečností, že budoucí dítě konečně začne chránit placentu, která se konečně vytvoří na začátku tohoto období. Imunita, která se v ranných stádiích těhotenství výrazně snižuje, se postupně posiluje. Chřipka během těhotenství a ve druhém trimestru však zůstává pro plod vážnou hrozbou.

Hlavní komplikace, které může nemoc v této fázi těhotenství způsobit:

 • nenarozené dítě může trpět hypoxií;
 • je narušena cirkulace placenty;
 • intrauterinní vývoj bude opožděn;
 • množství plodové vody se ve srovnání s normou sníží

Drogová terapie ve druhém trimestru již není tak omezená jako v časném období, ale je možná pouze na doporučení lékaře. Lze použít interferony, obvykle ve formě rektálních čípků, antibakteriálních činidel penicilinu a cefalosporinu.

Ve třetím trimestru

Chřipka během těhotenství ve třetím trimestru je méně nebezpečná, stále však představuje riziko pro nenarozené dítě. Během této fáze jsou možné následky:

 • rozvoj nedostatku kyslíku v plodu;
 • předčasné stárnutí placenty;
 • rané narození.

Je docela možné chránit těhotnou ženu a plod, pokud se obrátíte na odborníka včas a přesně se řídíte jeho doporučeními. O jakých lécích se rozhodne, rozhodne také lékař.

Chřipka po 37–39 týdnech se nepovažuje za indikaci předčasného porodu. Akutní období by mělo skončit pokud možno, plod by měl dozrát. Pokud neexistují žádné komplikace, je těhotná žena léčena doma až do doby porodu.

Pokud nemoc začala u ženy před narozením, doporučuje hospitalizaci a léčbu na oddělení porodnice. Kojení během nemoci se nezruší, ale v zájmu ochrany dítěte před infekcí je důležité nosit masku a udržovat ruce v čistotě.

Lidové léky na chřipku během těhotenství

Lidové léky na léčbu chřipky během těhotenství pomáhají zmírnit celkový stav a vyhnout se komplikacím. Tradiční medicína používá při léčbě chřipky následující metody:

 1. Při nachlazení si můžete do vštěpu vnést jedlový olej, aloe šťávu, čerstvě vymačkanou řepnou šťávu. Pro usnadnění dýchání můžete nos také opláchnout roztoky mořskou solí, furacilinem.
 2. Pokud bolí hrdlo, můžete ho opláchnout infuzemi šalvěje, heřmánku a měsíčku. Rovněž je vhodný roztok sody v čisté formě nebo s přídavkem furatsiliny a soli (čajová lžička prášků a jedna tableta léčiva na půl litru vody). Roztok by měl být teplý.
 3. Vdechnutí pomáhá s rýmou, kašlem, ucpaným hrdlem. Používají roztok sody, éterických olejů z eukalyptu, jedle, infuze heřmánku, levandule, oregana a dalších bylin.
 4. Nápoje nasycují tělo vitamíny a podporují vylučování toxických látek. Můžete pít chřipkové čaje s citronem, brusinkovou šťávou, infuzemi bobulí a listů malin, šípky.

Jako lék poškozující viry nabízí tradiční medicína inhalaci výparů cibule a zejména česneku. Bude užitečné je přidat do jídla.

Jaké je nebezpečí chřipky během těhotenství

Chřipková infekce je kritická pro těhotnou ženu i pro plod, který nosí. Všechny systémy těla nastávající matky jsou zatíženy velkou zátěží. Je obtížné vyhnout se komplikacím chřipky, zejména v přítomnosti chronických patologií. Může trpět dýchací, kardiovaskulární, sval, močový systém, možné jsou neurologické poruchy.

Virus chřipky má sklon ovlivňovat stěny malých cév, narušovat jejich integritu a způsobovat krvácení. Zvýšená spotřeba koagulačních faktorů může vést k narušení její koagulace.

Chřipka v časných stadiích těhotenství představuje největší riziko pro nenarozené dítě. Nepřítomnost vytvořené placenty umožňuje viru vstoupit do embrya a zničit část jeho buněk. Ztráta i několika buněk může vést k úmrtí plodu nebo malformacím. Chřipková infekce v prvních měsících porodu dítěte proto ohrožuje výskyt patologií plodu nebo ukončení těhotenství..

Chřipka přenášená nastávající matkou je známkou dalších diagnostických postupů. Pokud k infekci došlo v prvních měsících těhotenství, jsou v krvi kontrolovány hormony a je provedeno ultrazvukové vyšetření. Pokud výsledky těchto diagnostických postupů prokáží přítomnost závažných abnormalit, uchýlte se ke genetickým studiím plodové vody.

Po výskytu chřipky v posledních dvou trimestrech je předepsána ultrazvuková diagnóza, dopplerografie pro studium průtoku krve v placentárních cévách a oběhovém systému plodu. Práce jeho srdce je kontrolována pomocí kardiotocografie. Výsledky těchto studií mohou odhalit malformace vyplývající z účinků virové infekce na plod..

Při zkoumání adaptivních schopností kojenců, kteří měli v děloze chřipku společně se svou matkou, okamžitě po narození a v raném věku lékaři zjistili, že jeden z deseti ohnisek jednoho nebo druhého vývojového postižení. U těchto dětí je také větší pravděpodobnost akutních infekcí dýchacích cest a pneumonie..

Prevence

Pro prevenci chřipky u těhotných žen je nutné posílit ochranné schopnosti ženského těla. Dodržování pravidel zdravého životního stylu pomáhá zvyšovat imunitu - strava bohatá na vitamíny, aktivní procházky na čerstvém vzduchu, kontrastní sprcha, cvičení a vyhýbání se stresovým situacím. Při plánování těhotenství můžete předem vzít preventivní vakcínu proti viru chřipky..

Oblečte se podle počasí. Přehřátí způsobí zvýšené pocení a v důsledku toho může vést k podchlazení těla, čímž se zvyšuje riziko onemocnění. Během epidemie je důležité nenavštěvovat místa s velkým množstvím lidí. Pro ochranu sliznic před virem a zvýšení imunity, kapek a mastí na bázi interferonu se často používá oxolin.

Články O Neplodnosti