Hlavní Testy

Bolest zad v těhotenství v různých časech: příčiny, léčba, úplný popis problému

Bolest zad během porodu obvykle nastává kvůli stále se zvyšující děloze, změnám v hormonálních hladinách a posunu těžiště. Častěji si ženy stěžují na nepohodlí v dolní části zad, vyzařují na boky a hýždě. K jejich eliminaci nemusíte brát farmakologická léčiva - lékaři doporučují více odpočinku a každodenní fyzikální terapii.

Fyziologické důvody

Je důležité to vědět! Lékaři v šoku: „Existuje účinný a cenově dostupný lék na bolest kloubů.“ Přečtěte si více.

Během porodu se mohou v zádech objevit ostré, silné nebo bolavé bolesti. Někdy nepohodlí v bederní oblasti přetrvává během dne a zmizí až po dlouhém odpočinku. Ale častěji se krátkodobá bolest objevuje po zvýšení motorické aktivity, zvýšení fyzické námahy. K jeho odstranění stačí vyloučit provokující faktor - chvíli si lehněte nebo si sedněte.

Bez ohledu na lokalizaci bolesti, její závažnost a trvání je nutné se poradit s lékařem. Provede vyšetření, aby zjistil příčinu nepohodlí. Ve většině případů je bolest v zádech během těhotenství fyziologická vzhledem k přípravě těla na nadcházející porod.

První trimestr těhotenství

V průběhu těhotenství si žena všimne, že se mění její pohyb, držení těla a při provádění určitých pohybových obtíží. Příčinou tohoto stavu je posun těžiště a zvýšení zatížení lumbosakrálních obratlů a meziobratlových plotének. Páteř je mírně upravena. To zhoršuje lordózu, fyziologické ohýbání páteře, při které její vydutí směřuje dopředu. Nerovnoměrné rozložení zátěže na obratlové struktury způsobuje přetížení kosterních svalů a výskyt prvních bolestivých pocitů.

Asi po 8–9 týdnech těhotenství začne žena postupně přibývat na váze. Při absenci dobré fyzické přípravy to vede ke zvýšení zatížení téměř všech struktur muskuloskeletálního systému: kloubů, vazů, šlach, obratlů a meziobratlových plotének. Tělo nemá čas se přizpůsobit změnám, které vznikají v důsledku neustále se zvyšující tělesné hmotnosti, a proto signalizuje bolest potřebou odpočinku. Mezi fyziologické příčiny nepohodlí v zádech patří:

 • prodloužené postavení nebo sezení. V raných fázích těhotenství vedou ženy známý životní styl - práce, dlouhé procházky, sportování. Ale dočasné změny ve fungování muskuloskeletálního systému často neumožňují zachování předchozí motorické aktivity;
 • časté hormonální změny. Ihned po početí se hladina ženských pohlavních hormonů v těle zvyšuje. V ováriích se produkují estrogeny, které regulují tvorbu kostí, chrupavek a pojivových tkání. Současně se ale také produkuje relaxin - hormon, který způsobuje uvolnění vazů ochlupení pánevních kostí.

V prvním trimestru ženy stále nosí těsné boty na vysokém podpatku. To nejen zhoršuje přísun krve do nohou, ale také vyvolává nerovnoměrné rozdělení zátěže na páteř. V takových případech dochází k bolesti zad v raných stádiích kvůli silnému napětí svalů dolní části zad. Pro zlepšení vaší pohody stačí nosit boty s ortopedickými vložkami s malou patou.

Druhé a třetí období těhotenství

Přirozeně se vyskytující bolesti se obvykle v pozdním těhotenství zhoršují. Zejména pokud žena nesplňuje lékařská doporučení pro fyzikální terapii nebo gymnastiku. Hmotnost plodu a velikost dělohy se zvyšují, což začíná mačkat blízké vnitřní orgány, krevní cévy a pánevní kosti. Inervace může být dočasně naštvaná, břišní svaly oslabeny. Aby se kompenzovaly výsledné negativní změny, začne se zvětšovat tón kosterních svalů bederní páteře. Žena cítí konstantní napětí v dolní části zad, někdy doprovázené bolestí různé závažnosti.

Dokonce i „zanedbané“ společné problémy lze vyléčit doma! Jen to nezapomeňte rozmazat jednou denně..

V pozdním těhotenství dochází k nepříjemným pocitům z jiných důvodů:

 • periodický vzhled "falešných kontrakcí" Braxton-Hicks. Při normálním průběhu těhotenství by se neměly zhoršovat jinými příznaky. Nástup porodu je indikován tažením bolestí v kombinaci s hustým vaginálním výtokem;
 • exacerbace chronických patologií zánětlivé nebo degenerativní-dystrofické geneze. Při porodu dítěte se často vyskytují relapsy osteochondrózy, artrózy, intercostální neuralgie, meziobratlové kýly. Vedoucím znakem všech patologií muskuloskeletálního systému je bolest..

Ve třetím trimestru těhotenství se může rozvinout syfyzopatie. Jedná se o patologickou změnu ve tkáních veřejné ochlupení, diagnostikovanou téměř u poloviny žen. Těhotné ženy si stěžují lékaři na střílení nebo tažení povrchových bolestí nad pubis. Jejich závažnost je výrazně zvýšena při fyzické námaze a dokonce i při běžné chůzi. Se syfyzopatií se chůze často mění, při provádění některých pohybů se objevují potíže. K odstranění destrukce tkáně je obvykle dostačující obvaz, častý odpočinek a další příjem vápníku s vitaminem D3. Všechny příznaky patologie zmizí po 4-6 měsících po narození, ale někdy přetrvávají po celý rok..

Patologické příčiny

Při porodu dítěte se nejen zhoršuje patologie muskuloskeletálního systému. Byly zaznamenány případy vývoje nemocí během těhotenství, které sloužily jako provokující faktor. Pravděpodobnost patologie se zvyšuje s existující mírnou destrukcí chrupavky nebo kostní tkáně. Se zvýšením hmotnosti (zejména při vícenásobném těhotenství), změnou hormonálního pozadí, začala nemoc rychle postupovat. Provokujícími faktory jsou věk (od 35 let), sedavý nebo příliš aktivní životní styl.

Po stanovení diagnózy je léčba prováděna okamžitě nebo odložena na období po porodu. Pokud lékař rozhodne o okamžité léčbě, bude to určitě jemné. Ženy jsou předepsány fyzioterapeutické procedury, cvičení, masáže, průběžné podávání farmakologických přípravků ve snížených dávkách.

Patologická příčina bolesti zad během těhotenstvíCharakteristické klinické projevy
Renální kolikaAkutní záchvat bolesti způsobený náhlým narušením průchodu moči, zvýšeným tlakem uvnitř pánve a renální ischemií. Z dolní části zad vyzařuje bolest do boků, konečníku a genitálií. Útok je doprovázen tachykardií, horečkou, zimnicí, horečkou, nutkáním zvracet
PankreatitidaProgresivní zánětlivá a destruktivní léze slinivky břišní, v důsledku čehož dochází k narušení její vnitřní a vnější sekreční funkce. Při exacerbaci chronické patologie dochází k bolesti v břiše a levém hypochondriu, které vyzařují do stran a na dolní část zad. Relapsu provází dyspeptické poruchy - nevolnost, zvracení, pálení žáhy, nadýmání a nažloutnutí kůže
PyelonefritidaNespecifická infekční patologie ledvin způsobená pronikáním mikrobů do těla nebo aktivací bakterií patřících k oportunní mikroflóře. Typickými příznaky jsou bolest v zádech během palpace (pozitivní symptom Pasternatsky), zvýšené močení, hypertermie, zimnice, neurologické poruchy
MyositisPatologie doprovázená vývojem zánětlivého procesu v kosterních svalech zad. Vedoucím klinickým projevem je lokální bolest v postižených svalech, zhoršená pohybem a hmatem. Pokud se neléčí, může dojít ke svalové slabosti a / nebo atrofii.

Jak se zbavit bolesti

Před početí bylo možné se pilulkou zbavit silné bolesti zad. Během těhotenství je přísně zakázáno používat většinu léků s analgetickým účinkem. To platí zejména ve třetím trimestru, kdy byly vytvořeny všechny životně důležité systémy dítěte. Navíc jediná pilulka nebude řešením problému - mnoho žen má bolesti zad několikrát denně. Na základě kategorického zákazu - protizánětlivá nesteroidní léčiva: Nurofen, Nise, Ketorol, Diclofenac, Nimesil.

V některých případech je povoleno používat masti proti zahřívání proti bolesti, ale pouze se souhlasem lékaře a v minimálních dávkách. Účinné látky pronikají do krevního řečiště v malém množství a zřídka způsobují systémové vedlejší účinky. Použití mnoha mastí, krémů, gelů, balzámů je však v pozdním těhotenství zakázáno.

Ženy, které mají zastavit syndrom bolesti, často pijí infuze a odvar z léčivých bylin a považují je za hodnou, a co je nejdůležitější, za bezpečnou alternativu k farmakologickým lékům. To je mylná představa. Chemické složení „neškodných“ rostlin obsahuje obrovské množství biologicky aktivních látek, včetně látek s antispasmodickým účinkem. Lékaři proto často ženy okamžitě upozorňují na nepřípustnost této metody eliminace bolesti. Pro zlepšení jejich pohody doporučují následující aktivity:

 • korekce polohy. Gynekologové radí ženám, aby nosily speciální obvazy v prvním trimestru těhotenství. Při použití takových zařízení nedochází k nadměrnému zatížení svalů dolní části zad, nedochází k zhoršení lordózy. Sama žena musí ovládat své držení těla - při chůzi, narovnat ji zpět, dotáhnout hýždě, vzít jí ramena zpět;
 • časté změny polohy těla. Posezení při přenášení dítěte je lepší na židli s pevným zadem. To přispívá k rovnoměrnému rozložení zátěže na všechny části páteře. Kromě toho existuje přání změnit polohu těla, což vede ke zlepšení krevního oběhu. Pohodlně se nachází v měkké židli nebo na gauči, může být žena na dlouhou dobu v jedné poloze. Není divu, že když vstane, cítí bolest v „omezené“ dolní části zad;
 • fyzická aktivita. Bolest zad se objevuje v důsledku sedavého životního stylu a v důsledku nadměrné fyzické námahy. Žena by měla neustále poslouchat její pocity. Pokud dojde k únavě, musíte si odpočinout nebo pracovat zpomaleně. Alespoň jednou denně byste se měli zahřát - udělat ohyby do stran, otočit tělo, chodit po místnosti a zvedat kolena vysoko. Je vhodné zakoupit speciální ortopedické koberce. Poté, co na ně několik minut ležel, můžete cítit oslabení bolesti.

Lékaři doporučují spát na ortopedických matracích a pouze na jejich stranách, aby odstranili bolest a jako preventivní opatření. Je vhodné zakoupit speciální polštář pro těhotné ženy, na který můžete pohodlně umístit nohy. Spánek zlepšuje, křečové svaly zad se uvolňují.

Bolest v jakékoli části páteře, která se objevuje během těhotenství, se stává signálem pro okamžitou lékařskou pomoc. Po vyšetření dá doporučení k jeho eliminaci a v případě potřeby předepíše šetrné zacházení, které nepoškodí nastávající matku ani dítě.

Bolesti zad v průběhu těhotenství: příčiny a léčba

Bolest v dolní části zad během těhotenství může být přirozenou reakcí těla na změny a důkazem různých patologií. Je důležité pečlivě poslouchat reakce vašeho těla a včas zjistit příčiny nepohodlí.

Z tohoto článku zjistíte, jaké faktory mohou vyvolat bolest v dolní části zad během těhotenství, jaké příznaky mohou naznačovat přítomnost patologií, jak je léčit a jaká preventivní opatření je třeba přijmout..

Příčiny

Ve většině případů je akutní bolest v bederní oblasti přirozenou reakcí těla na restrukturalizaci z důvodu porodu a následného narození dítěte. V každém trimestru těhotenství se mohou příčiny křečí lišit..

V raných fázích

Během prvního trimestru těhotenství se zóna coccygeal připravuje na růst plodu a je za tím transformována. Sakrální část změkčuje, aby se snížil tlak na obratle, jak dítě roste. Děloha také roste a mění svou polohu, může vymačkávat blízké orgány, což způsobuje bolest v dolní části zad. Na konci třetího trimestru těhotenství je plod již poměrně velký. Z obvyklého důvodu může matka při chůzi zaujmout nesprávné držení těla, což způsobuje nerovnoměrné rozložení zátěže na páteř. Ligamenty jsou velmi napnuté a způsobují ostrou bolest.

Bezprostředně po oplodnění se může objevit bolest v bederní oblasti. Je to způsobeno procesem implantace embrya v endometriu. Přitom je tkáň stěn dělohy mírně poškozena, což způsobuje nepříjemný pocit ve spodní části zad. Spolu s vaginálním výtokem a prvními projevy toxikózy může být bolest v dolní části zad prvním příznakem těhotenství.

V pozdních termínech

Počínaje druhým trimestrem těhotenství se přidávají nové faktory způsobující bolest dolní části zad. Hmotnost dítěte se zvyšuje, stejně jako hmotnost matky. Endokrinní systém zahajuje výrobu speciálního hormonu - relaxinu, který je zodpovědný za napínání svalů pro snazší průchod dítěte porodním kanálem. Vzhledem k tomu, že svaly ztratí svou podpůrnou schopnost, celá zátěž padá na kostní rám. Hormony také připravují pánev na porod, její kosti se stávají mobilnějšími, což způsobuje bolest. Blíže k datu narození je hlava dítěte umístěna vedle křížové kosti, což způsobuje bederní bolest.

Po 37–40 týdnech těhotenství může bolest zad, která je doplněna intervalovými křečemi, naznačovat přítomnost tréninkových kontrakcí, jak se tělo připravuje na porod. Pokud se spolu s bolestí z pochvy uvolní sliznice a dojde k úniku vody, neváhejte, takové příznaky naznačují nástup porodu.

Přidružené příznaky

Alarmující příznak je řada doprovodných negativních příznaků, které věnují pozornost tomu, abyste mohli určit zdroj bolesti nesouvisející s těhotenstvím.

 • tachykardie, celková sladkost. Spolu s bolestmi zad během těhotenství mohou hovořit o možném potratu;
 • bolest pletence. Může naznačovat nástup předčasného porodu;
 • bolest pouze na jedné straně dolní části zad. Často označuje onemocnění ledvin;
 • křeč na levé straně, nevolnost, zvracení. Tyto příznaky lze také zaměnit s příznaky toxikózy během těhotenství, ale v některých případech mohou naznačovat přítomnost žaludečních chorob..

Poměrně široký seznam patologií muskuloskeletálního systému, který by mohl být v počátečním stadiu u ženy a v průběhu těhotenství, přechází do složitější formy. Zvažte seznam nemocí muskuloskeletálního systému, které vedou k bolesti dolní části zad:

 • syfyziopatie. Toto je nemoc charakterizovaná nesrovnalostí v kostech dělohy. Je to dědičné. Přítomnost takového porušení je indikována změnami chůze během těhotenství, stává se „kachnou“;
 • neuralgie. To je spojeno se sevřením nervů v důsledku přemístění muskuloskeletálních struktur. V tomto případě je bolest akutní a často pociťovaná v určitém bodě, může být doprovázena pocitem znecitlivění nebo zhoršenou pohybovou aktivitou nohou;
 • myositis. Zánět svalů spojený s podchlazením. U ženy je doprovázena ztuhlostí pohybů;
 • osteochondróza, meziobratlová kýla a výčnělek. Pokud ani před těhotenstvím žena nemonitorovala svou fyzickou aktivitu, trpěla narušením držení těla, utrpěla poranění páteře, mohla by být narušena struktura obratlů a meziobratlových plotének. Pod vlivem těhotenství začala existovat onemocnění, která vedla k závažným poruchám bederní páteře.

Pouze lékař může pomoci určit příčinu bolesti dolní části zad během těhotenství. Neignorujte příznaky a nepřipisujte je přirozené a dočasné reakci těla na změny. Nejprve se obraťte na svého gynekologa, který po vyšetření a analýze bude schopen odstranit problémy ve svém oboru a poskytnout vám doporučení jinému specialistovi.

Diagnostika

Pokud příčinou nepříjemných příznaků byly změny v těle způsobené těhotenstvím, bude gynekolog potřebovat pouze vyšetření k identifikaci zdroje patologie. Pokud byla bolest způsobena poruchami v jiných tělesných systémech, bude vyžadována podrobnější diagnóza. Žena může být předána gastroenterologovi, obratlovci, neurologovi nebo nefrologovi. Specialista provede zkoušku, předepíše další zkoušky a zkoušky. K ověření stavu žaludku může být vyžadován krevní test, ultrazvuk pánevních orgánů a FGDS. Pokud je zdrojem bolesti problém ve struktuře páteře, lze předepsat CT nebo MRI.

Léčba

Pokud je bolest dolní části zad spojená s onemocněním vnitřních orgánů: gastritida, selhání ledvin, zánět močového ústrojí, měli byste dodržovat léčbu předepsanou lékařem. Pokud jsou negativní reakce spojené s reakcí těla na změny během těhotenství nebo onemocnění dolních částí zad, měla by být přijata řada opatření.

Co pomůže zmírnit podmínku:

 • masáž. Zahřátí bederní oblasti a celá záda pomohou obnovit normální krevní oběh a správný svalový tonus. Výsledkem je, že bolest zmizí. Masáž během těhotenství může být prováděna odborníkem i doma;
 • teplá (ne horká) koupel. Teplo jemně zmírňuje bolest a uvolňuje svaly;
 • obvaz. Speciální elastické podpůrné struktury umožňují odstranit zvýšené zatížení svalů;
 • polštáře pro těhotné ženy. Existují speciální polštáře ve tvaru podkovy, které umožňují těhotným ženám, které již mají dostatečně velké břicho, pohodlně spát na jejich stranách;
 • Cvičební terapie. Gymnastika by měla začít co nejdříve a před těhotenstvím. Takže si můžete připravit své tělo na zvýšené zatížení a následné porod;
 • správné držení těla. Když je páteř zakřivená, zatížení na jejích částech je nerovnoměrné, což může způsobit bolest dolní části zad. Sledujte své držení těla před těhotenstvím, během něj a po něm, což vám pomůže nikdy se setkat s bolestí zad;
 • sport pro těhotné ženy. Existují sporty, které mají komplexní prospěšný účinek na mámu a dítě. To je jóga, vodní aerobik a plavání. Vyberte si, co se vám líbí, a pravidelně se účastněte školení.

Strava

Revize stravy je velmi důležitá pro zdraví žen během těhotenství. Důvodem je skutečnost, že prostředky pro vytvoření těla dítěte jsou odebírány z těla matky. Proto je pro ni nesmírně důležité saturovat stravu všemi potřebnými stopovými prvky a vitamíny, aby byly dostatečné pro dítě. Do své stravy musíte zahrnout více zeleniny, ovoce, bylin a ořechů. Je důležité poskytnout potřebné množství vápníku. Nachází se v kravském a kozím mléku, tvarohu, sýru, skořápce. Je vhodné konzultovat s lékařem výběr vitamínových komplexů, které zajistí doručení toho, co nelze získat potravou, do těla.

Léky a fyzioterapie

Užívejte léky a jděte na fyzioterapii pouze podle pokynů lékaře. Samoléčení může mít pro matku a dítě nežádoucí důsledky. Léky, které jste si vzali před těhotenstvím, nemusí ve vašem současném stavu fungovat. Vyhledejte u svého lékaře seznam léků a fyzioterapie, které máte povoleno.

Komplex speciálních cvičení pomůže účinně vyrovnat se s bolestí dolní části zad. Jsou optimalizovány speciálně pro těhotné ženy a pravidelným používáním významně zlepší vaši pohodu..

 1. Kroucení a zatáčky. Posaďte se na zem a zkřížte nohy před sebou. Jednou rukou za záda dejte druhou před sebe. Začněte pohybovat rukou tak daleko, jak je to možné, a tou, která je před, tlačte. Běh opačným způsobem.
 2. Na kolenou. Postavte se na všechny čtyři, paže a nohy rozprostřené od sebe šířku ramen. Jemně si sedněte na paty pomocí hýždí, když se váš žaludek dotkne kolen, pohněte rukama dopředu, pociťte roztažení páteře.
 3. Výchylka. V poloze na všech čtyřech ohněte záda obloukem ven, sklopte hlavu, přidržte po dobu 5 sekund a vraťte se do výchozí polohy. Opakujte několikrát.

Všechna cvičení musí být provedena bez zbytečného stresu, hladce a klidně. Postupem času můžete zvýšit počet přístupů, abyste dosáhli lepších efektů..

Prevence

Řada jednoduchých opatření pomůže zabránit bolesti dolní části zad během těhotenství. Poskytují snížení zátěže ženského těla a udržují tělo v dobrém stavu..

 • je-li žena během těhotenství nucena zůstat dlouho usazena, je nutné zvolit správnou židli. Měl by mít pohodlný hřbet, výška by měla odpovídat velikosti stolu, aby se nemuselo skloňovat;
 • střední fyzická aktivita je důležitá. Nemůžete strávit celý den vleže a chodit nepřetržitě déle než 60 minut. Stojí za to střídat odpočinek s lehkým tréninkem;
 • je zakázáno spát na zádech, takže celá zátěž padá na páteř;
 • musíte si vybrat správnou obuv. Zajistí správné rozložení zátěže na nohu a sníží únavu nohou;
 • Zvedání závaží je zakázáno. Pokud potřebujete pozvednout něco velkého, měli byste zaujmout správnou pozici. Ohněte si nohy na kolena a držte záda rovně;
 • správná strava pomůže posílit tělo jako celek.

Tato jednoduchá pravidla jsou doporučována pro všechny ženy, i když nemají problémy s dolní části zad. Uvedená opatření pomohou co nejsnadněji přenést těhotenství a cítit se dobře po celé období..

Simulátor simulace

Správná fyzická aktivita před těhotenstvím a během těhotenství je klíčem ke zdraví dolní části zad a zad jako celku. Když je páteř zdravá, svaly, které ji podporují, jsou posíleny, žena nepociťuje bolest a nepohodlí, nečelí problémům s kýly a neuralgií, protože celek se může pohybovat snadněji a cítit se volněji i s velkým břichem. Aby byl domácí trénink efektivní, pomáhá masážní přístroj Drevmass. Je určen pro profesionální masáže a cvičení doma..


Simulátor Drevmass je dřevěný rám s nainstalovanými hladkými válečky. Během tréninku musíte ležet se zády na simulátoru, uchopit kliky a udělat několik rolí zády na válečcích, odstrčit nohama. Během těchto pohybů válečky hluboce ovlivňují svaly zad, odstraňují svorky, normalizují krevní oběh, obnovují správný tón. Pokud jsou ve struktuře páteře nějaké poruchy: kýly, výčnělky, nebudou ovlivněny. Korekce stavu páteře se provádí působením na svaly, aby se vyloučila zranění. Během cvičení funguje celé tělo, což vám umožňuje efektivně spalovat další libry.

V sadě je obsažen největší aktivní film. Jeho úkolem je vyvíjet nejintenzivnější dopad na problémovou oblast. Umístěním do nejnižší části simulátoru můžete zjistit bederní oblast, ve středu - hrudní oblast, nahoře - krční.

Zapojení do simulátoru Drevmass je velmi jednoduché. Simulátor je vhodný pro léčbu a prevenci nemocí dolní části zad a zad jako celku v jakémkoli věku, takže jej mohou používat děti, dospělí a senioři. Účinně bojuje proti skolióze, kyfóze, lordóze, radikulitidě, osteochondróze, kýrám a výčnělkům.

Simulátor je vyroben z přírodního dubu a jasanu. Je to lehký, odolný materiál, který poskytuje dlouhou životnost produktu..

 • poskytuje profesionální masáž a cvičení doma;
 • odolný a lehký;
 • vhodné pro použití v každém věku;
 • účinné při léčbě širokého spektra nemocí páteře.

Zdraví žen vyžaduje zvýšenou pozornost a pečlivou péči, zejména během těhotenství. Použijte k tomu simulátor Drevmass a nikdy se nesetkáte s bolestí dolní části zad.

Bolest zad během těhotenství

Od chvíle, kdy se sperma a vejce setkají, je v ženském těle spuštěn mechanismus zaměřený na provádění obrovských změn! Vnitřní orgány a systémy, vzhled a emoční stav nastávající matky se pod vlivem těchto procesů rychle mění. A ačkoli se žaludek během tohoto období stává středem pozornosti, je to právě on, kdo je často zodpovědný za výskyt mnoha bolestivých pocitů v různých částech těla, včetně bolesti zad a zad. Tak co se tam stane, že žena má tak divokou bolest zad?! Pojďme to zjistit.

Příčiny bolesti zad během těhotenství

 1. Přetížení svalů a hormonální změny. Pod vlivem hormonového relaxinu se fixované pánevní klouby a meziobratlové vazy začínají uvolňovat a rozšiřovat. Tělo se tedy připravuje na nadcházející narození. Tyto procesy bohužel způsobují bolest v pánvi a zádech. Naštěstí však obvykle uplynou do 20. týdne. Navíc v důsledku růstu plodu se břišní svaly také protahují a oslabují. Proto svaly zad začínají pracovat pro dva, což také způsobuje bolest zad.
 2. Nerovnováha. Se zvyšujícím se termínem se těžiště těla těhotné ženy posouvá dopředu, což způsobuje napětí páteřních svalů, které se na tuto polohu nepoužívají..
 3. Nesprávné držení těla. Aby se vyrovnala změna těžiště, začne žena nedobrovolně vyčnívat její žaludek dopředu, přičemž jí bere ramena zpět. V této poloze se musí páteř silně ohýbat. Celkově to způsobuje bolest zad.
 4. Rozšíření dělohy. Čím blíže k porodu, tím větší je děloha. Začne vyvíjet tlak na nervové zakončení a krevní cévy obklopující páteř, což je obzvláště cítit v pozdních stádiích v poloze na zádech..

Bolest zad se zpravidla objevuje ve druhém trimestru těhotenství, tj. Od pátého měsíce. Ačkoli se někteří z nich mohou přihlašovat mnohem dříve. Především to platí pro ženy, které jsou nuceny sedět na stejném místě po celý pracovní den. Taková bolest je většinou tupá, bolavá a horší, když se snaží vstát.

Krátce před porodem se bolest může zvýšit v důsledku tlaku hlavy dítěte na spodní část páteře. Kromě toho tělo začíná před porodem provádět „bolestivá cvičení“, což se některé ženy cítí velmi akutně, zatímco jiné si toho ani nevšimnou. Prenatální bolesti jsou velmi charakteristické: břišní stěna se najednou přetáhne za vaši vůli a na dotek je znatelně těžší než obvykle. Tento jev se vyskytuje zvláště často, když vyvíjíte fyzické úsilí, máte orgasmus nebo truchlíte a rozzlobíte se, ale někdy bez zjevného důvodu. Pokud se váš žaludek znovu zjemní, nemáte důvod se obávat. Bolest zad v pozdním těhotenství naznačuje kritický stav, když je děložní hrdlo zkráceno a děložní hltan se začne otevírat.

Chcete-li zmírnit nebo zklidnit bolest zad, musíte dodržovat určitá doporučení. Zřídka bolesti zad vyžadují lékařské ošetření. Pokud je to nutné, váš gynekolog vám o tom řekne..

Bolesti zad v časném těhotenství: příčiny a léčba

Překvapivě se jeden z prvních příznaků těhotenství nazývá bolest dolní části zad. Bolest může být přítomna po celou dobu porodu dítěte a může zmizet ve druhém trimestru, což nejsou vždy příznaky nemoci..

Fyziologické důvody

Na začátku prvního trimestru těhotenství se mnoho žen začíná obávat bolesti zad. Důvodem tohoto jevu může být tzv. Globální restrukturalizace těla, která je nezbytná pro uložení dítěte.

Počáteční bolest

 1. Dolní část zad bolí v prvním týdnu těhotenství - jedná se o fyziologické změny v ženském těle kyčle a křížová kost je v uvolněném stavu kvůli expozici hormonálnímu relaxinu, který se během těhotenství vytváří ve zvýšeném množství. Vazy dělohy jsou zjemněné a vyvolávají bolest, která je přirozená a neměla by rušit ženu. S trochou nepohodlí není důvod k poplachu.
 2. Zvýšená produkce ženských hormonů vyvolává zvýšení pohyblivosti kloubů a meziobratlové chrupavky, které způsobují bolest.
 3. Zvýšení zátěže v bederní oblasti také vede k bolesti. V prvním trimestru se díky růstu břicha posunuje těžiště a žena se snaží udržet rovnováhu, natáhne její ramena, natáhne krk vpřed, což vede k bolesti v dolní části zad.
 4. U žen s problémy s pohybovým aparátem před těhotenstvím se u žen mohou vyvinout komplikace nebo exacerbace a v důsledku toho bolest v dolní části zad.

Pokud bolest trvá dlouho a v případech, kdy narušuje obvyklý životní styl ženy, doporučuje se poradit se s lékařem, který předepíše fyzioterapii.

Příčiny bolesti

Bohužel bolest u žen při tažení dolní části zad v časném těhotenství jsou také příznaky závažných patologických procesů. Během perestrojky dochází k selhání imunitního systému, a proto imunita klesá. Tento dočasný jev je nezbytný, aby ženské tělo plod neodmítlo..

 1. Nesprávné držení těla ženy vede k bederní lordóze. V důsledku otoku vazivového aparátu se vazy a klouby pánve natáhnou a v bederní oblasti se objeví bolest.
 2. Nádory ve spodní části zad a dolní části zad přispívají k šíření bolesti.
 3. Zánět bederních svalů nebo myozitida spojená s podchlazením.
 4. Exacerbace chronických onemocnění pohybového aparátu a dalších onemocnění, která byla diagnostikována před těhotenstvím.

Bolesti zad v 6 týdnech těhotenství, co dělat?

Zpočátku byste se měli poradit s lékařem, aby mohl zjistit příčinu syndromu bolesti.

 • používat speciální obvaz nebo korzet pro těhotné ženy podle pokynů ošetřujícího lékaře;
 • příjem vitamínových a minerálních komplexů;
 • pokud to fyzický stav umožňuje, doporučuje se každodenní fyzická cvičení (pokud existuje nebezpečí potratu, všechna zatížení jsou kontraindikována);
 • statická zatížení jsou kontraindikována;
 • výživa s dostatečným obsahem vitamínu D a vápníku (velké množství se nachází ve fermentovaném mléce a rybích výrobcích, ořechech);
 • dávají přednost ortopedickému nábytku;
 • změňte polohu těla tak často, jak je to možné;
 • vzpírání vyloučit;
 • naplánovat den tak, aby byl dostatek času na odpočinek a zotavení;
 • posílit svaly zad pomocí vodních procedur (plavání v bazénu).

Časná osteochondróza

Při exacerbaci tohoto onemocnění bolí spodní část zad v raném těhotenství, protože meziobratlová ploténka prochází degenerativními změnami a vyčnívá. V důsledku toho se objeví radikulární syndrom, který způsobuje bolest v oblasti komprese kořenů, neschopnost vést impuls z šlach podél reflexních oblouků, atrofické změny svalů.

V takovém případě by měl lékař předepsat léky, protože je přísně zakázáno léčit léky užívanými před těhotenstvím.

Bolest se syfyzitidou

Příznaky tohoto onemocnění se projevují v následujícím: žena v časných stadiích těhotenství má bolesti dolních částí zad podle typu křeče, je narušena koordinace pohybů, svaly v ňadru jsou velmi napnuté. Pokud není léčba zahájena včas, může dojít k vnitřnímu krvácení. V takových případech je žena hospitalizována pro rutinní léčbu..

Bolest způsobená zánětem

V souvislosti s bolestí v dolní části zad, edémem, horečkou, těžkými bolestmi hlavy nebo migrénami, zakalenou močí, příznaky patologických procesů v močovém nebo renálním systému se projevuje žlučník. Jedním z běžných problémů, kterým těhotné ženy čelí, je zánětlivý proces v ledvinách. Během těhotenství bolí dolní část zad vpravo nebo současně na obou stranách? V takových situacích je nutná odborná pomoc a ústavní péče..

Pyelonefritida

Je známo několik verzí výskytu pyelonefritidy u těhotné ženy. Toto onemocnění představuje riziko infekce plodu, navíc může vyvolat toxikózu v pozdějším stádiu porodu dítěte, otoku a předčasném porodu, což představuje hrozbu pro život ženy.

K selhání dochází v mechanismu působení hormonů a ovlivňují močovody, takže moč z nich opět vstupuje do ledvinové pánve. Moč stagnuje, vyvíjí se infekční proces vedoucí k pyelonefritidě. Zvětšená děloha nebo zvětšené děložní žíly vyvíjejí tlak na močovody.

Zdroj bolesti: infekce

Infekční proces může být v mandlích, na dermis, ve zubech náchylných k zubnímu kazu nebo ve vnitřních orgánech. A také příčinou poruchy ledvin mohou být nádory, které se po dlouhou dobu nemusí objevit.

Bolestivý syndrom nastává, když je kapsle ledvin napnutá v důsledku silného nádorového tlaku. Příznaky tohoto procesu jsou:

 • přítomnost červených krvinek, hnisu a hlenu v moči;
 • při analýze krve odhalil zvýšený obsah bílých krvinek, velkou ESR (rychlost sedimentace erytrocytů);
 • celková nevolnost, slabost, zvýšené pocení.

Hrozba předčasného porodu, potratu

Dolní část zad v časných stádiích těhotenství a dolní část břicha jsou nesnesitelně bolestivé, dochází k nahnědlým výtokům. Bolest připomíná kontrakce - to naznačuje příznaky potratu. Zobrazena naléhavá hospitalizace.

Akutní respirační virová infekce, trauma nebo stresová situace vede k hrozbě potratu nebo předčasnému porodu. V těchto situacích má žena potíže s vaginálním výtokem, bolestmi v břiše a dolní části zad.

Lékař diagnostikuje hrozbu potratu v časném těhotenství. Dolní část zad v důsledku děložních kontrakcí. Během kontrakcí táhne vazy, nakloní se dopředu a plod, který spadne níže, vytvoří tlak na nervové zakončení sakrální oblasti - to je příčina bolesti.

Metody úlevy od bolesti

Bederní bolest obecně není příznakem nemoci a nepředstavuje nebezpečí pro nenarozené dítě a matku. Pokud na začátku těhotenství zatáhnete dolní část zad - jedná se o fyziologickou bolest. Můžete jej zmenšit nebo odstranit následujícími způsoby:

 • Kompletní a vyvážená strava. Potraviny by měly mít vysoký obsah vápníku. V některých případech jsou ženám navíc předepisovány léky nebo potravinové doplňky obsahující vysokou dávku vápníku.
 • Mírná fyzická aktivita: chůze po dobu nejméně jedné hodiny, gymnastika ráno, plavání v rybnících nebo bazénu, vodní aerobik ve skupinách pro těhotné ženy. Taková zátěž nejen zmírní bolest, ale také následně usnadní narození dítěte a pomůže rychle obnovit postavu po porodu. Měli byste začít trénovat od prvních dnů zajímavého postavení ženy.
 • Hodiny jógy v kombinaci s fyzickými cvičeními budou velkým přínosem. Zejména ukázaná cvičení, která protahují páteř.
 • Zvláštní pozornost by měla být věnována správnému držení těla, aby se zabránilo zakřivení páteře. Chůze a sezení by se měly narovnat zpět. Nesprávná poloha těla také vyvolává bolest.
 • Masáž nepochybně uvolní napětí a uvolní svaly.
 • Vyvarujte se stresu a napětí.
 • Odpočívat a spát. Je vhodné si koupit ortopedickou matraci tak, aby zátěž páteře byla rovnoměrně rozložena u těhotné ženy a spánek byl silný a dlouhý v čase (nejméně 7-8 hodin). Během dne byste si také měli dát svaly zad a odpočinek secrum - lehněte si na třicet minut v uvolněném stavu na tvrdém povrchu.

Pyelonefritida: bolesti zad v průběhu těhotenství, co dělat?

Onemocnění v tomto období je doprovázeno, kromě bolesti v dolní části zad, horečky a zánětu, což potvrzují výsledky laboratorních testů. Lékař předepisuje antibakteriální terapii, která potlačuje infekci a má minimální účinek na plod..

Pokud nedochází k otokům, doporučuje se zvýšit množství odebrané tekutiny, ale pod kontrolou diurézy. Během této doby by neměly být užívány diuretika a kofeinové nápoje. Je ukázán způsob odvarování ovsa a ovocných nápojů vyrobených z brusinek, který má antibakteriální účinek a zvyšuje diurézu..

Lékař předepisuje léčbu jako ambulantní (doma) nebo v případě potřeby hospitalizuje na urologickém oddělení nemocnice.

Alternativní medicína

Přijatelné jsou metody neklasické medicíny (akupunktura, osteopatie, reflexologie, homeopatie), existují však kontraindikace. Poraďte se s lékařem, abyste se vyhnuli negativním důsledkům..

Bylinkáři nabízejí úlevu od bolesti pomocí medového obkladu. Předehřejte med a poté naneste na spodní část zad tenkou vrstvou, na které je umístěn polyethylen, a spodní část zábalu zahrejte teplým hadříkem. Takový postup lze provést pouze v případě, že na včelařské produkty neexistují alergické reakce..

Vážnější příčiny bolesti jsou mnohem méně časté. Abyste je vyloučili, nezapomeňte během těhotenství navštívit ošetřujícího lékaře.

Těhotná bolest zad: jak si můžete pomoci

Těhotenství je ve vědeckém oboru skutečně úžasným jevem. V domácí sféře však pro ženu není nic žádoucího a příjemnějšího než dlouho očekávané těhotenství. Ale často v touze nebo dokonce ve chvílích radosti a potěšení mnoho nastávajících matek zapomíná, že vývoj nového života v jejím těle není tak benevolentní a bezbolestný, jak sní. Těhotenství způsobené poruchami hormonálního pozadí, přemístěním orgánů, přemístěním a deformací kostry naznačuje pro budoucí matku mnoho problémů spojených s fyzickým i duševním zdravím.

Každá matka má tyto problémy svým vlastním způsobem: někdo jim ani nevěnuje pozornost a někdo v závěrečných fázích je ponechán v nemocnici a čeká na porod. Tak či onak, některé „příznaky“ těhotenství jsou všudypřítomné a mohou ženě způsobit velké nepohodlí. A jedním z těchto „symptomů“ je bolest zad..

Nejčastěji má těhotná žena bederní páteř. A tato bolest postihuje více než dvě třetiny žen během těhotenství, to znamená, že u většiny nastávajících matek páteř nevydrží zátěž.

Přesné příčiny bolesti u každé ženy jsou jiné. Může to být hormon, stres a nervový problém, těžká zátěž. Důvody však lze stále zobecňovat..

Hormonální změny v prvním trimestru

V prvním trimestru může být bolest způsobena hormonálními změnami. Například v prvním trimestru se hladina hormonu progesteronu v těle rychle zvyšuje. Vysoká hladina tohoto hormonu pomáhá uvolňovat svaly a vazy kolem pánve - to vše pro budoucí narození. Ale vysoká hladina progesteronu může také ovlivnit stabilitu a zarovnání kloubů a způsobit bolesti.

Bolest může způsobit i další hormon, relaxin. Rovněž připravuje tělo k porodu a způsobuje uvolnění vazů pánevních kostí. Kromě jiného pomáhá implantovat vajíčko do stěny dělohy a také zabraňuje kontrakcím v časných stadiích těhotenství. Relaxin však také ovlivňuje vazy, které stabilizují páteř, což může způsobit nestabilitu, posunutí držení těla a bolest dolní části zad.

Stres jako příčina bolesti zad

Dalším důvodem bolesti zad v prvním trimestru je stres..

Bez ohledu na to, jak těhotenství „vybírají“, přestavba těla, přestavba psychiky ženy, je to vždy stres. Stres lze pozorovat také u těch, kteří nemohli otěhotnět po dlouhou dobu..

Stres je nebezpečný z mnoha důvodů. Pojďme analyzovat jeden - zvýšená hladina kortizolu, stresového hormonu. Vysoká hladina této látky je spojena s mnoha vážnými důsledky, včetně změn nervového systému, vylučovacího systému a nadledvin. Zvýšená hladina kortizolu je patrná z následujících příznaků: zvýšená chuť k jídlu, apatie, ospalost, přírůstek na váze, zhoršená pozornost, depresivní nálada - všimli jste si toho u těhotných žen? Kortizol může také způsobit pomalé hojení ran a bolesti kloubů. Proto s depresí mohou mít těhotné ženy (a nejen ty) bolesti zad.

Nízké bolesti zad během těhotenství

V následných trimestrech je bolest dolní části zad vysvětlena závažnými změnami ve struktuře ženského těla.

 • Prvním důvodem je posun těžiště. Vzhledem k nárůstu hmotnosti dítěte se mnoho žen začne opírat a posouvat těžiště. Opření dozadu vytváří další tlak na svaly zad, což může vést k bolesti dolní části zad a ztuhlosti svalů..
 • Druhým důvodem je nárůst tělesné hmotnosti. V každém případě je výrazný nárůst kilogramů spojen s další zátěží páteře - je to stále naše podpora celého organismu a čím těžší je tělo, tím vyšší je tlak na obratle..

Byly odvozeny hodnoty maximálního přírůstku na hmotnosti během těhotenství. Pokud byla hmotnost matky před těhotenstvím nižší než obvykle, může během těhotenství získat až 18 kilogramů. Maminka vážila normálně - až 15 kilogramů. Nadváha, ale ne obezita - 11. Obezita - 9.

A to navzdory skutečnosti, že hmotnost plodů také vstupuje do těchto hodnot, to znamená, že skutečně získané kilogramy by měly být o 3-4 kilogramy méně: až 14, 11, 7, 5.

 • Třetím důvodem je svalová nesrovnalost (diastáza).

V zásadě je tento jev pozorován v břiše: plod má málo prostoru, v důsledku toho je vazivová tkáň mezi svaly rekta abdominis natažena, čímž se objevuje „těhotná bříško“. Právě divergence svalů vede po porodu k prohýbání žaludku nebo k protažení břicha, například při cvičení: prostě část střeva již není svaly omezována a je viditelná pod kůží..

Vynechejte však strašlivé podrobnosti poporodní činnosti. Během těhotenství diastáza oslabuje podporu zad, v důsledku toho se páteř začne bolet.

 • Dalším důvodem je ischias. To je podráždění sedacího nervu. Během těhotenství může dojít k ischias, pokud rostoucí děloha a plod vyvíjí tlak na sedací nerv, což způsobuje zánět, podráždění a bolest. Kromě toho možný piriformis křeč hluboko v hýždích může dráždit nerv a způsobit nemoc..

U ischias je bolest pozorována nejen v zádech, ale také v hýždích s nohama. Stejně jako špatná kontrola močového měchýře, necitlivost v nohou, pocit pálení v dolních končetinách.

Jak oslabit nebo zbavit bolesti zad?

 • Za prvé, kvůli bolesti byste se měli poradit s lékařem, zejména pokud jste měli před porodem poranění páteře - v tomto případě mohou být důvody mnohem závažnější. A lékař předepíše fyzikální terapii i lék.
 • Za druhé, před těhotenstvím a během něj je třeba posílit svaly zad. Pomáhá zde dobré protahování - protahování, posilování svalů, při současném zvyšování jejich pohyblivosti.
 • Také spát na straně s polštářem mezi nohama a pod žaludkem pomůže zmírnit bolest, stlačí, speciální pásy pro těhotné ženy poskytnout další podporu pro břicho a záda, masáže. Stejně jako nošení plochých bot, udržování zdravé váhy, vyhýbání se dlouhodobému stání, vyhýbání se zvedání těžkých věcí a spaní na břiše.

V každém případě si pamatujte: na začátku těhotenství začněte jednat podle rady z druhého odstavce. Pokud bolest začne a dlouho nezmizí - jděte k lékaři, pomůže vám.

Nízké bolesti zad během těhotenství. Jak se zbavit bolesti zad?

90% těhotných žen si stěžuje na bolesti zad a dolní části zad, zejména v posledních měsících. Můžete samozřejmě tolerovat, lhát víc, počkat, až bolest sama odezní. Je však lepší zjistit příčinu nepohodlí a pomoci tělu nést dítě bez bolesti. Podrobněji si povíme o příčinách bolesti, prevenci a léčebných metodách..

Příčiny bolesti zad a dolní části zad během těhotenství

Bolest se obvykle objevuje v posledních týdnech těhotenství. Plod se stává těžkým, matka dostává další zátěž na páteř. Je normální, že bolesti jsou mírné, mají periodický charakter, přecházejí při změně polohy dítěte uvnitř dělohy.

Pokud je nepohodlí dlouhé, dolní část zad neustále bolí, měli byste tomu věnovat velkou pozornost. Příčinou bolesti zad mohou být patologické a fyziologické procesy, které se vyskytují v těle ženy.

Patologické příčiny bolesti zad během těhotenství

Patologické příčiny vyžadují lékařskou péči. Zvláštní nebezpečí představuje bolest v raných fázích. Bolest může být známkou vysokého tónu dělohy, hrozby potratu.

Mezi běžné patologické příčiny bolesti ve 2. až 3. trimestru těhotenství patří:

 • Infekce a onemocnění ledvin, genitourinární systém;
 • Ženské choroby;
 • Nadváha;
 • Meziobratlová kýla;
 • Neurologie;
 • Poruchy trávicího traktu, které způsobují bolest pletence;
 • Nachlazení
 • Podchlazení;
 • Nádory.

Bolestivá a dlouhotrvající bolest nemusí vydržet. Včasná diagnostika příčin a včasná léčba pomůže vydržet dítě, udržovat zdraví novorozence a matky.

Nízké bolesti zad během těhotenství

Fyziologické příčiny bolesti zad během těhotenství

Bolest je způsobena následujícími přírodními faktory:

 • U těhotných žen se mění hormonální pozadí;
 • Před porodem se kosti oddělují. To je nezbytné pro průchod dítěte do pánevní oblasti matky;
 • Tréninkové zápasy. Děloha „zkouší ruku“ 1-2 týdny před narozením;
 • Nedostatek motorické aktivity u těhotné ženy. Svaly se uvolňují a nemohou brát zátěž..

Fyziologické příčiny bolesti zad nejsou pro matku a plod nebezpečné. Je však nutné je nahlásit porodníkovi-gynekologovi, místnímu terapeutovi na prenatální klinice. Lékař ženu prozkoumá, aby se ujistil, že neexistují žádné patologie.

Jak se zbavit bolesti zad a dolní části zad během těhotenství?

Výběr metod k léčbě bolesti zad a dolní části zad závisí na celkovém zdraví nastávající matky. Pokud nejsou identifikovány patologie vývoje plodu, nemoci vnitřních orgánů ženy, použijí se následující metody léčby:

Fyzická aktivita, gymnastika

Nutné pro trénink zadních svalů, udržování jejich tónu. Systém cvičení volí gynekolog nebo instruktorka centra pomoci těhotných žen.

Cvičení lze provádět doma i v tělocvičně. Je lepší koupit předplatné a zapojit se s profesionálem. To pomůže vyhnout se přetížení..

Pravidelný odpočinek

V posledních měsících těhotenství je pravidlem vést životní styl mateřské školy. Uspořádejte svou „tichou hodinu“ během dne. Po domácích úkolech, nakupování, dlouhých procházkách si nezapomeňte odpočívat vleže. Tím se sníží napětí na zádech..

Spící pozice

Těhotným ženám se nedoporučuje spát na zádech. Tato pozice způsobuje poruchy toku krve v pánevní a břišní oblasti, v důsledku toho může dojít k bolesti zad a dolní části zad..

Lehněte si na bok a položte mezi nohy malý polštář blízko kolen. Vnitřní orgány, děloha bude umístěna pohodlně, záda přestane bolet.

Masáž

Přiřadit pouze ve 2. trimestru a na začátku 3. Masáž se provádí ve stoje nebo vsedě, protože ženy již nemohou ležet na břiše.

Plavání

Není třeba přeměňovat společné aktivity v rychlostní soutěže. Vaším úkolem je zcela uvolnit svaly a odstranit zátěž z hmotnosti dítěte ze spodní části zad. Plavejte 2-3krát týdně po dobu 30-40 minut v klidném rytmu.

Bandáž, korzet

Noste několik hodin denně a při lehkém nošení si zajistěte správné rozložení zátěže. Nezapomeňte použít podpěru pro slabé břišní svaly, velkou hmotnost plodu.

Dieta

Pokud je příčinou bolesti nadváha, měla by těhotná žena dodržovat šetrnou stravu. To dítěti neublíží, ale zastaví sběr zbytečných kilogramů. Obezita zabrání budoucím matkám v porodu, proto sledujte svou váhu během těhotenství, pokuste se nepřekročit maximální povolený práh hmotnosti - 15 kg.

Léčba patologických stavů

Terapii vybírá společně odborný lékař a gynekolog. Nejprve musíte projít diagnostiku, provést testy. Léky se používají pouze na doporučení lékaře. Samoléčení, nekontrolované léky mohou vyvolat nitroděložní malformace dítěte, potrat.

Důležité! Používejte krémy proti bolesti, oteplovací gely, analgetika nemůžete užívat bez konzultace s lékařem. Prostřednictvím kůže vstupují do krevního řečiště externí agenti, což znamená placentu. Složení takových krémů může zahrnovat hadí jed, výtažek z červené papriky. Je to nebezpečné pro plod..

Bolest v zádech a dolní části zad je u těhotných žen velmi běžná, proto je nutná včasná prevence. Každé ráno cvičte, abyste protáhli svaly zad a pánve, jedli správně, chodili a plavali. Pak těhotenství přinese pouze radost, ne bolest a nepohodlí.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Články O Neplodnosti