Hlavní Bolest

V jakém období těhotenství začínají bolat mléčné žlázy, objeví se pálivý pocit a táhne se do hrudi

Bolest na hrudi během těhotenství není nutnou podmínkou. V tomto ohledu je každý organismus individuální. Ale kvůli výskytu neobvyklých pocitů existuje několik důvodů, především - změna hormonálního stavu, zvýšená produkce těhotenského hormonu - progesteron. Bolest na hrudi v raných stádiích je podobná bolesti, která se objevuje před menstruací, může se lišit intenzitou a délkou kurzu. Někteří se vůbec nezměnili.

Druhy a povaha bolesti

Po oplodnění se zvyšuje citlivost prsní tkáně. Je třeba poznamenat, že ženy s nadváhou častěji pozorují bolestivé pocity. V tomto případě se objeví pocit těžkosti nebo prasknutí. To je způsobeno zvýšením přísunu krve do orgánu, který podléhá změnám pro následující laktaci.

Povaha bolesti se může lišit:

 • mravenčení
 • hořící;
 • nepohodlí s palpací bradavky.

V některých případech lze pozorovat otok a silnou bolest a také se objeví pečeť, s níž je lepší navštívit lékaře a podstoupit vyšetření. Některé typy maligních nádorů se během těhotenství začnou vyvíjet rychleji. Jedná se o takzvané nádory závislé na progesteronu, jejichž proliferace závisí na přítomnosti nebo nepřítomnosti určité chemické látky, jejíž receptory jsou přítomny v buňkách prsní tkáně..

Často bolest se cítí při změně polohy těla. Někdy dochází k reakci na chlad nebo teplo.

V závislosti na délce těhotenství se může charakter bolesti měnit:

 • V prvním trimestru dochází k adaptaci na nový hormonální stav - nízký estrogen, vysoký progesteron a přítomnost chorionického gonadotropinu - hCG, který způsobuje otok a bolest. Pokud žena dříve nepozorovala hormonální narušení, bolest může být intenzivnější.
 • Ve druhém trimestru dochází k nárůstu objemu prsou v důsledku hromadění tekutiny v alveolech. V průměru se prsa může zvětšit na 6 cm. Dýmky se rozšiřují, protože tělo se připravuje na krmení dítěte. Bolest způsobuje také expanze alveol a laloků prsu.
 • Ve třetím trimestru je prsa téměř připravena kojit, hormonální stav je stabilní, takže bolest může mírně klesat a dokonce úplně zmizet. Po 8 - 9 měsících začne kolostrum vystupovat z bradavky.

Pokud má žena abnormality v produkci pohlavních hormonů, nemusí prsa bolet.

Na kůži se mohou tvořit strie. Závisí to na struktuře kůže a množství kolagenových vláken. Rostoucí ňadra napíná pokožku, nová vlákna nemají čas se tvořit a praskliny kolagenové vrstvy tvoří modré pruhy.

Během těhotenství vždy bolí prsa

Ne všechny těhotné ženy od samého začátku pociťují bolest nebo jakékoli příznaky na hrudi, ale asi 80% je vystaveno různým stupněm změn v mléčné žláze a bolesti spojené s tímto procesem..

Ženy zaznamenávají nepřítomnost bolesti při druhém a následném těhotenství. Je to proto, že mléčné žlázy prošly všemi změnami během prvního těhotenství, takže nedochází k bolestivé reakci.

Pokud má žena prsa větší než 3 velikosti, nemusí být ani nepohodlí, protože kůže se napíná méně a uvnitř není žádný tlak..

Při mimoděložním těhotenství bolí hrudník stejným způsobem jako při normálním vývoji embrya v děložní dutině. Všechny procesy na hrudi naznačují, že se tělo připravuje na laktaci. Pokud pociťujete pálení a táhnete hrudník během těhotenství, je vhodné podstoupit ultrazvuk.

Není možné přesně určit těhotenství, které začalo pocity v hrudníku, protože se mohou vyskytovat u některých typů nemocí spojených s hormonálními poruchami štítné žlázy, vaječníků a hypofýzy. Potvrzení skutečnosti, že početí může být pouze vysoce přesným testem na hCG.

Jsou známy případy psychosomatických bolestí a zvětšení prsou, když se žena s diagnózou neplodnosti inspirovala, že byla těhotná.

Příčiny bolesti

Když je tělo ve stadiu fyziologické přeměny, musí si žena zvolit volnou podprsenku pro sebe, zejména pokud se bolesti na hrudi objevily ihned po početí. Tkanina by měla být přírodní a prodyšná. Nenoste spodní prádlo s kovovými kostmi - drtí lymfatické kanály a narušuje krevní oběh. Bolest může být zhoršena tím, že nosí těsné spodní prádlo, které neodpovídá velikosti rostoucí hrudi..

HCG těhotenský hormon, na jehož základě jsou všechny testy platné, má vliv na růst prsou - kanály, alveoly. Jedná se o velmi důležitý hormon, jeho množství se zvyšuje, dokud se nevytvoří placenta, pak to není nutné, proto hladina postupně klesá. Bolest na hrudi může záviset na množství hCG a po ukončení syntézy zmizí nebo zmizí..

Odchylky v množství hCG od normálu v počátečních stadiích těhotenství ukazují na jeho nesprávný průběh:

 • mimoděložní připojení vajíčka;
 • zmrazené těhotenství;
 • potrat nebo smrt plodu ve druhém trimestru.

Pokud proces přenášení dítěte probíhá normálně, prsa bude reagovat na přítomnost glykoproteinu hCG.

Hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci mléka, je také stresovým hormonem. Pokud se jeho množství zvýší a během těhotenství začne přirozeně růst, zvyšuje se riziko bolesti a jejich intenzita. Proto se ženě nedoporučuje být nervózní, když nosí dítě a krmí ji.

Pokud má žena normální cyklus s ovulací a progesteron je produkován natolik, aby se objevilo početí a plod zůstal v děloze po dobu prvních 3 až 4 měsíců, budou s největší pravděpodobností bolestivé příznaky. Pokud se produkuje málo estrogenu, nedochází k ovulaci, proto corpus luteum nefunguje ve druhé polovině cyklu a neprodukuje progesteron. V tomto případě musí žena užívat hormonální drogy. Minimální množství progesteronu nezpůsobí silnou bolest na hrudi..

Oxytocin - začíná být produkován blíže k porodu a způsobuje kontrakce dělohy. Stejný hormon stimuluje hromadění mléka v hrudníku. Kojení ihned po narození a uvolnění oxytocinu způsobují rychlé zmenšení stěn dělohy.

Pokud žena kojí dítě, ale je již těhotná, lékaři doporučují přerušit krmení, protože kontrakce dělohy mohou způsobit placentární rejekci. To je zvláště nebezpečné po dobu až 4 měsíců, pokud v minulosti existovaly problémy s početím kvůli nedostatku pohlavních hormonů.

Pokud mléčné žlázy začnou v těhotenství v ranných stadiích bolet, současně je v dolním břiše cítit nepohodlí, je nutné přenést dítě na umělé krmení a konzultovat s gynekologem léky, které se užívají k udržení těhotenství.

Když se objeví bolesti a přestat

Závisí ženská pleť a okamžik, kdy začne cítit změny na hrudi. Čím tenčí je těhotná žena, tím dříve se bolest a nepohodlí objeví - asi týden po početí. U žen s nadváhou začínají mléčné žlázy bolet asi za 2 až 4 týdny.

Ve většině případů je adaptace prsní tkáně dokončena do konce prvního trimestru. Někdy ustupuje pouze otok, ale citlivost bradavky zůstává stejná. V tomto případě to může přetrvávat až do samého narození.

Ve druhém trimestru ne každý má bolesti na hrudi. Nejčastěji bolest odezní, protože již došlo k hormonálním změnám a intenzivní produkce kolostra dosud nezačala.

Ve třetím trimestru je možné obnovit příznaky bolesti. Důvodem je příprava na porod, nadbytek prolaktinu a zvýšená syntéza kolostra. Lahve prsu se začnou znovu protahovat díky výživné tekutině, která se v nich hromadí.

U některých žen po porodu během krmení dochází k bolesti pokaždé, jakmile dítě provede první sací pohyby. Uvnitř hrudi, jako by rostla vlna bolesti, která následně ustoupila. K tomu dochází pokaždé, i když se žena živí dlouhou dobu - více než rok. To je normální jev, neohrožuje nic špatného.

Jak lze zmírnit bolest?

Při pozorování denního režimu i při udržování aktivního životního stylu se citlivost mléčných žláz snižuje již v poledne. Vrchol nepohodlí obvykle nastává v noci a ráno, kdy je rychlost průtoku krve a pohybu lymfy pomalé.

Doporučuje se provádět ranní cvičení, věnovat zvláštní pozornost horním končetinám a ramennímu pásku. Zvyšuje krevní oběh a urychluje metabolismus v prsní tkáni.

Je nutné neustále nosit podpůrné, ale nikoliv vypouštěcí prádlo. Gynekologové doporučují nosit speciální témata i v noci. To eliminuje vymačkávání kanálků a porušování odtoku lymfy.

Pokud prsa normálně reaguje na kontrastní postupy, můžete střídat každý den střídavě teplou a studenou vodou. Současně jsou průvan a nadměrná podchlazení extrémně škodlivé - mohou způsobit zánět.

Pokud tato doporučení nepomáhají zmírnit bolest, musíte se poradit s lékařem se žádostí o předepisování léků, ale lze je použít pouze v přísných dávkách. Bezpečná tkáň Magne B6 pomůže trochu uvolnit tkáně. Vezměte si to v noci pro 2 tablety.

Kdy navštívit lékaře

Existují situace, kdy by bolestivé příznaky měly upozornit ženu čekající na dítě:

 • Bolest pouze v jedné mléčné žláze. Hrudník je párový orgán a účinky hormonů jsou stejné. Jednostranné příznaky mohou být příznakem benigního nebo maligního nádoru..
 • Zmizení bolesti v prvním trimestru je hrozbou pro plod. V tomto případě se syntéza hCG zastaví, což stimuluje růst tkáně. Důvodem je nedostatek progesteronu, který způsobuje potrat. Je naléhavé začít užívat hormonální léky k udržení těhotenství.
 • Hormonální porucha způsobená problémy s štítnou žlázou nebo hypofýzou. Z tohoto důvodu dochází k narušení produkce pohlavních hormonů, které zajišťují normální průběh těhotenství.

Na začátku ohrožujících podmínek u ženy je přidána další symptomatologie - bolest břicha, vaginální výtok s krví, nevolnost nebo zvracení. Znamená to potrat, který začal - musíte zavolat sanitku, lehnout si a pokusit se uklidnit.

Se zmrazeným těhotenstvím v počátečních stádiích je dalším příznakem ukončení toxikózy, hrudník změkne a bolest zmizí. K spontánnímu odmítnutí vajíčka nedochází ve všech případech.

Bolest prsu během těhotenství

Od prvních dnů těhotenství se ženské prsa začínají podrobovat velkým změnám. To je jeden z prvních a nejbezpečnějších příznaků těhotenství, který pociťují téměř všechny ženy. Hladina ženských pohlavních hormonů prudce stoupá. V tomto ohledu, stejně jako pod vlivem těhotenského hormonu (chorionický gonadotropin), začíná prsa stoupat (s rostoucím množstvím mléčných žláz a tukových tkání), stává se těžším a bobtná. Vnikne do ní více krve, může se jasně objevit „žilní síť“.

Mnoho žen hlásí otoky a ztmavnutí bradavek a kolostrum z nich může dokonce vyniknout. Hrudník nebo jen bradavky jsou velmi citlivé a bolestivé. A to vše je normální, neměli byste si dělat starosti. Existuje tedy příprava prsu na budoucí krmení dítěte. Kromě toho všechny změny v prsu, které se vyskytnou během tohoto období, jsou zvláštním vývojem mléčných laloků, k nimž může dojít výhradně během těhotenství. A ženy, které takové změny přežijí, tj. Těhotné a rodící, se v budoucnu stanou méně náchylnými k rakovině prsu..

U různých žen se tyto procesy vyskytují jednotlivě, projevují se ve větší či menší míře, jednotlivě nebo všechny najednou. Někteří si všimnou brnění nebo pálení v bradavkách, u některých lidí bradavky pouze ztmavnou, u jiných se prsní přecitlivělost bez dalších příznaků. Některé ženy cítí bolest pouze při dotyku nebo lisování. Někdy je citlivost na chlad. Mnoho pocitů se podobá přístupu menstruace. A někdo nikoho nijak neobtěžuje a zdá se, že se jí nestávají patrné změny.

Bolest prsu během těhotenství: co dělat, když hrudník přestal bolet

Každá žena, která dosáhla porodu, zná pocit napětí v hrudi a zvýšenou citlivost bradavek, což naznačuje přístup k menstruaci. S tím není nic špatného: za pár dní se vše vrátí k normálu.

Během těhotenství se tyto příznaky jeví jasnější a jsou doprovázeny mírnou bolestí, což je považováno za normu. Pokud hrudník přestane bolet a všechny ostatní příznaky „zajímavého postavení“ nezmizí, nemůžete si dělat starosti: všechno je v pořádku s budoucím dítětem. Konzultace lékaře rozptýlí poslední pochybnosti a uklidní nastávající matku.

Mléčné žlázy mají zodpovědnou funkci krmení dítěte. Začnou se připravovat na důležitou misi od samého začátku těhotenství..

 1. 1. Žlázová tkáň. Pod vlivem hormonů podporuje těhotenství - prolaktin a progesteron, roste, počet alveol - sekreční oddělení, ve kterých se mléko produkuje, zvyšuje.
 2. 2. Bradavky. Stávají se většími, získávají zvýšenou citlivost. Jejich zbarvení se stává intenzivnějším, zvyšuje se počet hlíz na okraji dvorce (hlízy Montgomery). Je také možné malé kolostrum, nažloutlá hustá kapalina..
 3. 3. Kůže na hrudi. Roztahuje se, je tenčí a na jeho povrchu se jasně objevuje žilní vzor.
 4. 4. Tvar hrudníku. Železo se zvětšuje, stává se těžším a těžším, záhyb pod ním se prohlubuje.

Takové aktivní a rychlé změny neprojdou beze stopy: pojivové tkáně a kůže nedrží krok s rychlým růstem žlázy, proto jsou nuceny se protahovat, což způsobuje podráždění nervových zakončení a mírnou bolest, které jsou fyziologickou normou a svědčí pouze o tom, že těhotenství pokračuje bez problémů.

Čas výskytu bolesti, jejich intenzita do značné míry závisí na ženském těle: na hormonální úrovni a stavu mléčných žláz. Pro některé je charakteristická bolest, která se objevuje několik dní po početí, nepopiratelným příznakem těhotenství, zatímco jiní začínají cítit bolest blíže k porodu..

Některé nastávající matky se s tímto problémem vůbec nestarají, cítí jen napětí v bradavkách. Je to kvůli nízké citlivosti prsu nebo skutečnosti, že hormonální změny probíhají hladce, bez skoků. Tělo se dokáže přizpůsobit měnícím se podmínkám. To není patologie..

Ve druhém a následném těhotenství jsou bolesti na hrudi méně intenzivní nebo nepřítomné, protože tkáně jsou již zpočátku mírně natažené a nepotřebují tak intenzivní přípravu jako první.

Ve většině případů je pocit nepohodlí v hrudníku zcela normální jev, ale někdy to může naznačovat některé patologické procesy, které dříve zůstaly bez povšimnutí, pro které se těhotenství stalo jakýmsi katalyzátorem. Je třeba si uvědomit, že během těhotenství by se neměly nosit napínací podprsenky..

Pokud se vyskytnou závažné problémy, můžete je rozpoznat podle následujících znaků:

 1. 1. Přítomnost velmi silné bolesti, někdy doprovázené teplotou.
 2. 2. Bolest pouze v jedné hrudi.
 3. 3. Krvavé nebo hnisavé výboje z bradavky (bradavky).
 4. 4. Vzhled těsnění v tkáních hrudníku, tuberkulóz a depresí na jeho povrchu.
 5. 5. Změny ve tvaru nebo barvě, různé velikosti mléčných žláz.

V přítomnosti alespoň jednoho z těchto příznaků, které mohou naznačovat mastopatii nebo vývoj nádoru, byste měli okamžitě konzultovat radu s mamologem..

Neotřesitelný zákon, kterým se objevuje a vymizí bolest v prsou spojená s těhotenstvím. Vše záleží na těle ženy a na podmínkách, ve kterých se nachází..

Existují určitá období, ve kterých se zvyšuje pravděpodobnost vymizení bolesti:

 • Po 6 týdnech. Tělo se již částečně přizpůsobilo novým podmínkám, je možné snížit bolestivost.
 • V 9 týdnech. Do této doby tělo budoucí matky odvedlo skvělou práci a nyní se nechalo trochu odpočinout, čímž se snížila hladina progesteronu. Prsa na to může dobře reagovat zmizením pocitu nepohodlí.
 • V 10 týdnech. Do této doby, ve většině žen, prsa dosáhne své maximální velikosti a pak přestane růst: proces přípravy na krmení dítěte pokračuje, jeho tempo se zpomalilo a bolest zmizela.
 • Ve 12 týdnech. Absence bolesti znamená, že první trimestr těhotenství byl úspěšně dokončen, tělo se podařilo znovu vybudovat a je připraveno plod nést i nadále. Právě v této době se většina těhotných žen uklidňuje.
 • Ve 16-18 týdnech. Tvorba placenty se blíží ke konci, přebírá funkci podpory rostoucího plodu. Progesteron již není nutný v předchozích množstvích, jeho produkce se snižuje a hrudník ztrácí nadměrnou citlivost a bolestivost..

Zmizení bolesti na hrudi na konci třetího trimestru může naznačovat, že hormony, které dříve podporovaly a regulovaly průběh těhotenství, již nejsou produkovány, nitroděložní vývoj dítěte skončil a velmi brzy se narodí.

Popsaná období nejsou vůbec povinná: hrudník může přestat bolet v jiné době, později se bolest může obnovit a být periodická. To je ve většině případů způsobeno přírodními příčinami a není důvodem k obavám..

Dobrou známkou, která může uklidnit nastávající matku, je to, že vzhled prsu se nezměnil, a takové „příznaky“ těhotenství zůstávají jako jasná barva bradavek, jejich citlivost, jasně viditelná žilní síť. Pokud zmizení bolesti vyvolává obavy, pak nejlepší, co můžete udělat, je jít znovu k gynekologovi..

Nestojí za to poslouchat „zkušené“ přítelkyně, hledat na internetu články popisující různé patologie a zkoušet příznaky popsané v nich. Je nepravděpodobné, že nepřetržitý pobyt v dlouhodobém stavu úzkosti bude mít příznivý účinek na těhotenství a může vést k nežádoucím následkům..

Někdy jsou obavy budoucí matky plně ospravedlnitelné a náhlá bolest (zejména v prvních 12 týdnech) naznačuje, že existují určité problémy. Je důležité si uvědomit, že v přítomnosti patologie zmizení bolesti je pouze jedním z příznaků, obvykle jsou přítomny i další známky úzkosti..

Při prudkém vymizení pocitu nepohodlí v hrudi byste se měli poradit s odborníkem, abyste se vyhnuli nepříjemným důsledkům nejen pro zdraví matky, ale i pro dítě.

Jedná se o úplné zastavení vývoje plodu a jeho následné smrti. Nebezpečný stav je obvykle pozorován v prvním trimestru těhotenství, ale také později.

Kromě bezbolestnosti prsu jsou primární příznaky zmeškaného těhotenství:

 1. 1. Náhlé zastavení toxikózy (za předpokladu, že byla dříve přítomna).
 2. 2. Změny v mléčné žláze: stává se kulhavá, někdy se zmenšuje, žilní obrazec zmizí.
 3. 3. Nedostatek pohybu plodu (na konci druhého trimestru a ve třetím trimestru).

Později, když začne odmítnutí plodu, se objeví další příznaky, které jsou totožné s příznaky potratu..

Příčinou zmeškaného těhotenství může být patologie plodu, užívání během těhotenství nebo bezprostředně před početím některých léků, infekční onemocnění, hormonální selhání v těle matky, díky čemuž je plod vnímán jako cizí předmět.

Pokud je podezření na těhotenství, je ženě předepsán ultrazvuk, který určí přítomnost srdečního rytmu plodu, potvrdí nebo vyvrátí diagnózu.

Tento příznak může způsobit, že bolest zmizí v časných stádiích - 3 nebo 4 týdny a je vysvětlena nedostatečnou produkcí progesteronu. V tomto případě zmizení bolesti je doprovázeno změnou vzhledu prsu: stává se měkčí a menší a další důvody:

 • silná bolest zad;
 • pocit břicha v podbřišku;
 • špinění z pochvy;
 • celková nevolnost, někdy horečka.

Přítomnost některého z těchto příznaků vyžaduje okamžitou lékařskou péči: nastávající matka je předepsána injekce progesteronu, aby pomohla udržet těhotenství (za předpokladu, že je léčba zahájena včas).

Porážka hypofýzy a štítné žlázy, ve které se produkuje většina hormonů (kromě hlavního - progesteronu), regulují průběh těhotenství a zajišťují bezpečnost plodu. Pokud je narušena hypofýza, dojde k hormonálnímu selhání, které může vést k vymizení syndromu bolesti. K tomu dochází 6–7 týdnů těhotenství..

Příčinou hypofýzy může být poranění mozku, poškození klíční žíly, neúspěšná resekce hypofyzárního adenomu, záření, nádory, dlouhodobé užívání glukokortikoidních léků.

Kromě zmizení bolestivosti jsou možné i další příznaky podobné těm, které se vyskytují v prvních dvou případech.

Pokud neléčená hypofýza nebude vést k potratu, rozvoji závažných fetálních patologií, krvácení a obtížným porodům, pokud máte podezření na toto onemocnění, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Jediným důvodem, proč se toto onemocnění může najednou projevit, je vážné zranění hlavy nebo krku. Ve všech ostatních případech žena ví o své diagnóze před těhotenstvím, nebude to pro ni překvapení.

Abychom se chránili před zbytečnými starostmi spojenými s ukončením bolesti na hrudi, doporučujeme:

 1. 1. Dokonce i ve fázi plánování těhotenství proveďte komplexní vyšetření, které identifikuje a eliminuje možné patologie.
 2. 2. Zbavte se všech akutních a chronických onemocnění.
 3. 3. Vzdejte se alkoholu a kouření.
 4. 4. Vyhněte se stresovým situacím..
 5. 5. Pokud prodlevu prodloužíte, zaregistrujte se na prenatální klinice.
 6. 6. Přísně dodržujte harmonogram plánovaných zkoušek, včas podejte všechny potřebné testy a podrobte se zkouškám..
 7. 7. Příjem jakýchkoli léků by měl být dohodnut s lékařem pozorujícím těhotenství..
 8. 8. Při náhlém zmizení bolestivosti hrudníku, která je doprovázena dalšími známkami úzkosti, okamžitě kontaktujte antatologickou kliniku..

Pokud odborníci nedosáhli konečného rozsudku, je třeba se vyvarovat nezávislé diagnózy. Včasné vyhledání lékařské pomoci pomůže porodit zdravé dítě.

Trvání bolesti během těhotenství a zda je příznak nebezpečný

Pokud hrudník začne bolet během těhotenství, pak byste neměli panikařit. Je zde nepohodlí kvůli proliferaci žlázové tkáně a zvýšení kanálů - takže se tělo připravuje na laktaci. Ale někdy bolest znamená patologii, takže je nebezpečné tento symptom vůbec ignorovat. Určení, zda je bolest v mléčných žlázách normální nebo ne, pomáhá při identifikaci doprovodných poplachů..

Bolest na hrudi jako znamení těhotenství

Mléčné žlázy mohou bolet téměř okamžitě po početí (v prvních týdnech) - to ženám umožňuje podezření na těhotenství. V časných stádiích je bolest způsobena prudkým nárůstem ženských hormonů. Vyvolávají tkáňový edém, který tlačí na nervové zakončení (na začátku se nepohodlí projevuje jako brnění nebo svědění)..

Souběžně s bolestmi na hrudi, nevolností a zvracením lze pozorovat náhlé výkyvy nálad, změny v chuťových návycích (nedostatek chuti k jídlu nebo naopak jeho zvyšování, touha po jídle něco, co obvykle není touha). Takové příznaky nejsou jedinečné, mohou se například objevit před zpožděním menstruace (během ICP).

Od konce prvního trimestru se bolest na hrudi zvýší a nemusí se zastavit celý den. Důvodem nejsou jen hormonální nárůsty, ale také strukturální změny ve tkáních žláz, které se připravují na produkci mléka.

Kromě bolestivosti v prsu během těhotenství dojde k dalším změnám - poprsí se zvětší, bradavky změní jejich tvar a barvu, případně „prosvítají“ cévy kůží. V poslední době začíná kolostrum jít.

Jak dlouho trvá bolest?

Neexistují přesná data, kdy by bolesti na hrudi měly začít a jak dlouho vydrží. Je to vždy individuální. U některých žen se nepohodlí v mléčných žlázách vůbec neobjevuje (zejména během druhého těhotenství). Ve většině případů jsou však stále pozorovány následující změny:

 • V prvním měsíci není žena mučena bolestí, ale bolestí a svěděním v bradavce.
 • Do 6. týdne se senzitivita prsu zvyšuje kvůli otokům a intenzivnímu proudění krve, žena zažívá nepříjemné pocity, když si bradavky otírá oblečení.
 • V 8. týdnu se zrychluje tvorba žlázové tkáně prsu. Mléčné žlázy bobtnají a jsou těžší, bolest je intenzivní a prodlužuje se.
 • Do 13. týdne dochází k aktivní změně žlázové tkáně hrudníku, která bolestí v různých částech poprsí (silně a neustále bolí).
 • Od 14. do 16. týdne se kolostrum začne vybíjet. Před tím se obvykle zvětšuje pocit svědění uvnitř žláz.

Do 38. týdne je prsa považována za připravenou na vzhled dítěte, je schopna plně produkovat mléko. Do této doby (nebo o něco později - například do 39. týdne) má většina žen v hrudi nepříjemné pocity. Zbývá jen závažnost způsobená nalévanými žlázami, ale budoucí matka si rychle zvykne na novou váhu svého poprsí..

Samotná bolest prsu během těhotenství tedy není alarmujícím znakem. Ale měli byste být opatrní, pokud se k ní přidají následující příznaky:

 • Z bradavek pochází krev nebo hnisavý zelený výboj. K tomu může dojít, když se rány objeví a infikují. Stává se to také u nádorů..
 • Palpace hrudníku odhaluje uzlíky. Může to být cysta, galaktokol, fibroadenom, zhoubný novotvar.
 • Prsa bobtná, ale bradavka klesá a je vtažena do žlázy. To je alarm, protože ve většině případů to znamená rakovinu..
 • Vzhled fialových nebo modrých skvrn na hrudi (od modřin), které při dotyku způsobují ostrou bolest.

Ženy by měly být o sebe ohleduplné, s výskytem uvedených příznaků musíte určitě jít do nemocnice. Jakékoli otálení hrozí zhoršením patologií, které mohou stát život matky i dítěte.

Bolest během zmrazeného těhotenství

Pokud se plod přestane vyvíjet, množství progesteronu v těle ženy se výrazně sníží. To vede k mnoha změnám. Například při zamrzlém těhotenství se bolest na hrudi náhle zastaví a zdá se, že samotné žlázy vypadávají („vyfukují“) - stávají se velmi měkkými, ztrácejí tvar.

Změny prsou samy o sobě ještě nenaznačují zmrazené těhotenství. Kromě tohoto příznaku by se měly objevit další varovné příznaky:

 • Hnisavý a krevní výtok z genitálií.
 • Slabost, nevolnost, zvracení (intenzivnější než toxikóza).
 • Prudký nárůst tělesné teploty.
 • Křečové bolesti v podbřišku.

Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Dítě se zmrzlým těhotenstvím samozřejmě nemůže být vzkříšeno, ale rozpadající se plod musí být co nejdříve odstraněn, aby se nezačaly komplikace ohrožující život ženy..

Bolest během mimoděložního těhotenství

Stává se, že oplodněné vajíčko nemůže dosáhnout dělohy a připojit se k zkumavkám. Tomu se říká mimoděložní těhotenství. V tomto případě nemůže dojít k plnohodnotnému vývoji plodu, protože oviduct není schopen natáhnout tolik jako tkáň dělohy. Embryo jednoduše zlomí zkumavky a způsobí vnitřní krvácení.

U mimoděložního těhotenství je velmi důležité včas rozpoznat patologii, aby se pravděpodobně zabránilo komplikacím. Je však obtížné diagnostikovat, že v prvních týdnech zažívá žena stejné příznaky jako u normálního vývoje plodu. Hrudník bolí stejným způsobem - nic víc a nic méně. Patologické vyšetření může pomoci pouze důkladné vyšetření gynekologem, takže nemůžete opomenout preventivní návštěvy u lékaře.

Po potratu

Po umělém ukončení těhotenství mají všechny ženy bolesti na hrudi. Bolest může mít jinou povahu. V prvních dnech má někdo silné bolesti zad pod pravým nebo pod levým prsem. Ostatní ženy trpí svědění v bradavce.

Hrudník by měl být po potratu bolestivý, protože tělo stále produkuje hodně estrogenu a progesteronu. Normalizace hormonální hladiny po chirurgickém potratu trvá nejméně 14 dní. Po ukončení těhotenství lékem je zotavení o něco rychlejší (bolest v maximu nastává během prvních 3 až 5 dnů, pak se snižuje).

Pokud bolest v žlázách přetrvává i 2 týdny po potratu, musíte o tom informovat gynekologa nebo savce. Zvláště špatné, když bolest na hrudi je doprovázena silnými křečemi v břiše, horečkou, intenzivním krevním výtokem z pohlavních orgánů. Tento stav je nebezpečný pro život ženy a vyžaduje rychlou hospitalizaci..

Jak snížit bolest?

Pokud nemluvíme o patologiích a bolestivost je normálním důsledkem restrukturalizace těla, pak to ještě neznamená, že musí být snášeno po celou dobu těhotenství. Existují způsoby, jak snížit nepohodlí:

 • Denní masáž prsu umožní, aby se krev rozptýlila přes cévy a zabránila tvorbě tuleni a žilní sítě.
 • V době zhoršení bolesti můžete utřít hrudník kousky ledu.
 • Nenoste těsné spodní prádlo, protože bolest při kontaktu s ním zesílí..
 • Pijte hodně vody (dehydratace vede k suché pokožce), ujistěte se, že je ve stravě dostatek bílkovin, minerálů, vitamínů.

Nezávisle zvolit léky proti bolesti (zejména Aspirin) pro ženy v pozici je zakázáno. Pokud je bolest příliš závažná, měli byste o tom informovat svého lékaře. Na základě průběhu těhotenství a celkového stavu ženy si odborník vybere vhodný lék (například to může být paracetamol, mast s ketoprofenem, přírodní krémy).

Pravidla pro péči o prsa

Hlavní chybou těhotných žen není sledování jejich těla během těhotenství. Výsledkem této nečinnosti jsou ošklivé strie, ztráta tvaru poprsí (po hepatitidě B jsou žlázy sníženy a ochablé). Aby se tomu zabránilo, je od prvních dnů po početí nutné používat vnější prostředky, které zvyšují pružnost kůže na hrudi a vyživují tkáně užitečnými látkami. Tyto vlastnosti jsou vlastněny oleji Veleda a Levrana, sérem Mustela Maternity, krémy Mama Comfort, Bepantol, Biolane.

Pro ženy je důležité sledovat hygienu prsu - denně ji umývat, pro vylučování kolostra používat absorpční vložky. To chrání před podrážděním kůže a dostává se do infekčních kanálů.

Je nutné nosit speciální podprsenku s podpůrným účinkem. Jeho poháry by měly pevně zapadat do mléčných žláz, zvedat je, ale nemačkat je. Prádlo by mělo být přírodní, dobře propustné pro vzduch. Správně vybraná podprsenka chrání hrudník před zraněním, střihem, uvolňuje stres ze páteře a snižuje bolest.

Během těhotenství je důležité podstoupit pravidelné lékařské prohlídky. Některé patologie (včetně prsou) prochází s implicitními příznaky, které doma nelze detekovat. Včasná detekce abnormalit ve zdraví vám umožní zahájit léčbu co nejrychleji, a tím chránit před komplikacemi.

Proč bolest v prsou během těhotenství

Víte, který symptom je jedním z prvních, který signalizuje početí? Mléčné žlázy se zvětší a zvětší. A dnes si povíme o tom, jak bolí hrudník během těhotenství, proč jsou nepříjemné pocity a jak se s nimi vypořádat.

Bolest prsu během těhotenství - příčiny

U 90% žen dochází k vnějším a vnitřním změnám v mléčných žlázách dlouho před výskytem dalších příznaků těhotenství - tělo se začíná intenzivně připravovat na krmení již narozeného dítěte.

Ženská prsa je žláza, která se skládá z alveol obklopených 24 laloky. Po početí se na pozadí hormonálních změn počet laloků zvyšuje, mléčné kanály se začínají rozšiřovat - takové změny vyvolávají podráždění nervových zakončení, roztahování vláken pojivové tkáně, napětí na hrudi, začíná bolet.

Kromě bolesti a zvětšení mléčných žláz o asi 1 velikost, ženské prsa po početí podstoupí další změny:

 • bradavky a kůže kolem nich ztmavnou, což je způsobeno zvýšenou syntézou hormonální pigmentace;
 • bradavky vyčnívají, na uzlech se tvoří uzly, nazývají se hlízy z Montgomery;
 • svědění, pálení kůže mléčných žláz;
 • na pozadí zvýšeného krevního oběhu přicházejí žíly, na žlázách se objevuje cévní síť;
 • jak se mléčné kanály rozšiřují, žlázy ztuhnou, objevuje se neustálý pocit těžkosti;
 • se zvětšující se velikostí mléčných žláz se vytvářejí strie (striae) - to je způsobeno tím, že kolagenová vlákna nemohou odolat zvýšenému zatížení, začnou se trhat, bohužel je nemožné takovou vadu odstranit po porodu.

Ihned po početí se hormon hCG začíná v těle ženy aktivně vytvářet - právě tato látka pomáhá zvyšovat, otokovat mléčné žlázy.

Jiné hormony jsou také zodpovědné za výskyt bolesti na hrudi - estrogen se podílí na stimulaci mléčných kanálků, progesteron urychluje tvorbu žlázové tkáně.

Bolest v mléčných žlázách nastává, když se zvětšují - tuková pojivová tkáň se začíná natahovat, což způsobuje dojem tahání, bolestivé pocity.

Bolest na hrudi však může být způsobena nejen těhotenstvím, ale měli byste být ostražití, pokud jen jedna mléčná žláza bobtná a zvyšuje - může to být projev mastopatie, mastitidy, nádorů různého původu..

Jak se vypořádat s nepohodlí

Ženy popisují bolest na hrudi během těhotenství různými způsoby - štípání a pálení v bradavkách, často se vyskytuje závažnost mléčných žláz, přecitlivělost, kolostrum. Abyste se cítili méně nepohodlně, musíte k problému správně přistupovat.

Jednoduché tipy pro snížení bolesti na hrudi:

 1. Vyberte si pohodlnou podprsenku - vhodné jsou modely pro těhotné ženy se širokými řemínky, štěrbinami a extra švy, vždy vyrobené z prodyšných přírodních materiálů. Poháry by měly mléčné žlázy dobře zvednout a podepřít, aby nedocházelo k problémům s krevním oběhem a přetížením.
 2. Se zvýšenou citlivostí bradavek je lepší spát v podprsence.
 3. Pokud kolostrum začne vynikat, kupte si v lékárně speciální absorpční vložky.
 4. Pro vodní procedury používejte zvlhčující hygienické výrobky, prsa umývejte pouze teplou vodou, aby nedošlo k vysušení pokožky.
 5. Proveďte každodenní tření žláz vlhkým froté ručníkem, snadno masírujte svá prsa dlaněmi ve směru hodinových ručiček - tyto jednoduché postupy výrazně zlepšují proces krevního oběhu, snižují riziko přetížení tkání.
 6. Pravidelně provádějte gymnastiku, abyste posílili svaly na hrudi a zádech, plavání, jóga dobře pomáhá.
 7. Pro udržení krásy prsu po porodu pravidelně nanášejte krém na krk se silikonem, vitamínem E na oblast hrudníku a dekoltu..

Bolest na hrudi však není vždy normální a neškodný jev. Pokud se z bradavek uvolní krvavá nebo hnisavá tekutina, teplota se zvýší, bolest se stane nesnesitelnou, najdete vyrážky na kůži nebo těsnost v žlázách - okamžitě kontaktujte savce, ale nepropadejte panice předem.

Prsa během těhotenství neubližuje - to je špatné?

Obvykle se nepříjemné pocity na hrudníku objevují v raných stádiích, o 10 až 12 týdnů se syndrom bolesti znatelně snižuje nebo zcela zmizí, ale těsně před porodem se znovu objeví tažná bolest. Ale často si ženy nevšimnou žádné zvláštní změny v mléčných žlázách - není to děsivé, každé tělo reaguje jinak na těhotenství.

Horší je, že pokud se hrudník bolí, a pak se nepohodlí najednou zmizelo a stalo se to před 4 měsíci, ale takové situace nejsou důvodem k obavám, možná se tělo rychle přizpůsobilo nové poloze.

Je důležité si uvědomit, že s vývojem mimoděložního těhotenství bolest na hrudi přetrvává..

Pokud vám něco v průběhu těhotenství vadí, „nezkoušejte“ diagnózy jiných lidí, nepožádejte o radu své přátele a příbuzné, pouze o gynekologovi řekněte nepohodlí. Pamatujte, že jakýkoli stres v budoucí matce může vést k potratu.

Proč prsa během těhotenství nebolí - patologické důvody:

 1. Zmrazené těhotenství - dochází k patologii na pozadí infekčních chorob, poruch hormonálního systému, vývoje genetických abnormalit plodu. V této situaci tělo prožívá stres, protože již se začalo připravovat na narození dítěte, všechny probíhající procesy se náhle zastaví, hladina progesteronu klesá - nepříjemný pocit na hrudi zmizí. Pokud se žlázy náhle ochabnou, ztratí citlivost, proveďte neplánovaný ultrazvuk a poslouchejte srdeční rytmus embrya..
 2. Bolest může najednou zmizet za 3 až 4 týdny těhotenství, což často svědčí o patologii corpus luteum, které je odpovědné za produkci progesteronu. Tato situace se nazývá hrozba potratu - kvůli nedostatku hormonů se embryo nemůže správně usadit v endometriu, nachází se velmi blízko dělohy. Další příznaky - přetrvávající silná bolest v podbřišku nebo bederní oblasti, slabost, nevolnost. Pokud se tyto příznaky objeví, neodkládejte návštěvu u lékaře, včasná hormonální terapie pomáhá udržovat těhotenství.
 3. Hypofýza - téměř všechny hormony kromě progesteronu syntetizují hypofýzu. Pro nastávající matky je velmi důležitý hormon stimulující štítnou žlázu, který je nezbytný pro normální fungování štítné žlázy, a prolaktin - je zodpovědný za laktaci. Při poruchách hypofýzy po 5 až 7 týdnech těhotenství může bolest na hrudi zmizet. Nedostatek nezbytných hormonů je hlavní příčinou potratu v raných stádiích, vývoj vrozených abnormalit u dítěte, komplexní porody a těžké krvácení.

Absence bolesti na hrudi bez dalších projevů patologických procesů není neobvyklá, mléčné žlázy se stále připravují na krmení novorozence - nepřítomnost nepříjemných pocitů může být způsobena nízkou citlivostí nebo hladkými, spíše než náhlými hormonálními skoky. Naopak, pokud žlázy neustále bolí od početí do porodu, ale zároveň se cítíte dobře, není důvod k panice.

Závěr

Každá nastávající matka musí vědět, jaké změny nastávají v mléčných žlázách a v těle jako celku. Bolest na hrudi během těhotenství, zejména v raných stádiích, normální jev, při řádné a pravidelné péči se nepohodlí stává méně znatelným.

Řekněte nám v komentářích, jak vaše hrudník bolí během těhotenství, jak jste bojovali s nepohodlím. A nezapomeňte tento článek sdílet se svými přáteli na sociálních sítích.

Proč bolest v prsou během těhotenství? Kdy bolest na hrudi zmizí? Jak zmírnit tento stav?

Často kladené otázky

Proč bolest v prsou během těhotenství?

Během těhotenství může mít žena bolesti na hrudi, které jsou nejčastěji způsobeny rostoucím plodem a změnami v jejím těle. Současně žádná žena není imunní vůči chorobám, které během těhotenství vznikají nebo se zhoršují a způsobují bolest na hrudi. Faktem je, že těhotenství je zvýšenou zátěží pro všechny orgány ženského těla. S takovým přetížením lze zjistit „slabá“ místa, která tělo snadno kompenzují mimo těhotenství. Proto je důležité rozlišovat mezi bolestmi spojenými s přirozenými změnami orgánů během těhotenství a bolestmi způsobenými zjevnou patologií..

Bolest na hrudi související s těhotenstvím

Změny během těhotenství, které přispívají k výskytu „neškodných“ bolestí na hrudi, mohou být způsobeny buď hormonálními, nebo anatomickými změnami v ženském těle. Bolest na hrudi se může objevit kdykoli během těhotenství. Bolest na hrudi nebo spíše bolest na prsou je často prvním příznakem těhotenství.

Příčiny bolesti na hrudi při normálním těhotenství mohou být:

 • Změny mléčných žláz. Hladina ženských hormonů začíná postupně stoupat od okamžiku, kdy oplodněné vajíčko vstoupí do dělohy. Ženské pohlavní hormony, jmenovitě estrogeny a progesteron, začínají ovlivňovat mléčnou žlázu, zatímco mnoho žen má bolestivé otoky mléčných žláz ještě před zpožděním menstruace. To je považováno za jeden z prvních příznaků těhotenství. Současně, blíže k 5. měsíci těhotenství, tj. Do 20. týdne, se zvětší velikost mléčných žláz v důsledku růstu žlázové tkáně, expanze a zvýšení počtu mléčných kanálků a vylučování mléka. Během tohoto období jsou možné bolestivé pocity, pocit plnosti nebo nepohodlí v důsledku otoku mléčných žláz v souvislosti se zahájenou produkcí mléka. Těžkost na hrudi také nastává v důsledku zvýšení průtoku krve do mléčné žlázy. Proud krve je také příčinou vzniku žilního vzoru na hrudi, což je považováno za normální. V pozdějších fázích může být nepohodlí spojeno s vylučováním mléka a jeho pohybem po mléčných cestách, jakož i se stagnací mléka v mléčných žlázách. Současně se pod váhou zvětšených mléčných žláz zvyšuje zatížení ramenního pletence a žeber, což může také způsobit bolest na hrudi.
 • Rozšíření dělohy. V pozdním těhotenství, po 24 týdnech, děloha, s její horní částí, dosáhne bránice (to je svalová deska mezi hrudníkem a břišní dutinou, účastnící se aktu dechu), postupně na ni začne vyvíjet tlak zdola. Zvyšující se bránice až na 4 cm způsobuje těhotná děloha určité přemístění orgánů v hrudní dutině, zejména srdce, plic a jícnu. Samotný tento stav nezpůsobuje bolest, ale může způsobit nepříjemné dýchání, bušení srdce (často pociťované jako silné údery na hrudník), pálení (pálení žáhy). V některých případech může dojít ke kompresi mezikostálních nervů..
 • Rozšíření hrudníku. Během těhotenství prochází hrudník, stejně jako ostatní části kostry, některým změnám. Hormonální pozadí těhotenství pomáhá změkčit vazy a chrupavky mezi kostmi, v důsledku toho se vzdálenost mezi kloubními povrchy zvětšuje. To se týká hlavně 8 - 10 párů žeber, které se nazývají falešná žebra, protože každé žebro se připojuje k chrupavce horního žebra a ke hrudní kosti jsou všechny spojeny společným obloukem. 11 a 12 párů žeber nejsou vůbec připojeny ke hrudní kosti, jejich konce jsou volné. To vede k určité vzdálenosti žeber od hrudní kosti, přičemž získává mírně vodorovnější polohu, což může způsobit bolest na hrudi.
 • Špatné trávení. Nějaká porucha trávení je společná pro všechny těhotné ženy. V raných stádiích je zaznamenáno časté zvracení, díky kterému může být poškozena sliznice jícnu. Navíc těhotný hormon progesteron působí na chlopně mezi žaludkem a jícnem a způsobuje jeho uvolnění. Výsledkem je, že část obsahu žaludku je vrácena zpět, což způsobuje pocit pálení žáhy nebo pálení za hrudní kost. To je také usnadněno pohyby plodu ve třetím trimestru, když děloha dosáhne bránice (její pohyby mohou být přeneseny do bránice a způsobit bolest v hrudi).

Bolest na hrudi bez těhotenství

Bolest na hrudi bez těhotenství zahrnuje všechna onemocnění, která se mohou vyvinout u těhotné ženy. Přesněji řečeno, všechna tato onemocnění se obvykle vyskytují u ženy před těhotenstvím, ale nová zajímavá situace způsobuje zhoršení těchto patologií. Při správném plánování těhotenství, tj. Důkladném vyšetření budoucích rodičů před početím, se včas diagnostikují chronické nemoci ženy, takže lékař „dokáže“ kompenzovat stav postiženého orgánu, eliminovat nebo zmírnit provokativní a rizikové faktory.

Bolest na hrudi je často spojena se srdcem, ale v hrudníku se mohou „bolet“ i jiné orgány.

Bolest na hrudi se vyskytuje s patologií nebo přetížením následujících orgánů:

 • mléčné žlázy;
 • srdce;
 • velké cévy (aorta, plicní tepna);
 • plíce;
 • průdušky;
 • membrána;
 • jícen;
 • žaludek;
 • žlučník;
 • svaly hrudníku
 • žebra a klouby hrudníku;
 • páteř.

Příčiny bolesti na hrudi během těhotenství

Patologie

Mechanismus bolesti

Bolest funkce

Přidružené příznaky

Infarkt

Srdeční infarkt je způsoben narušením krevního oběhu v srdečním svalu. Nedostatek krve způsobuje ostré kyslíkové hladovění, takže srdce začne vysílat „signály“ ve formě bolesti.

Za hrudní kosti je bolest, obvykle se vyskytuje při fyzické námaze. Bolest způsobí, že se žena přestane pohybovat. V klidu bolest zmizí.

Studený

(akutní respirační infekce, akutní respirační infekce)

Akutní infekce dýchacích cest často způsobují kašel. Dlouhodobý kašel způsobuje přetížení prsních svalů.

Bolest na hrudi během kašle, stejně jako pocit těsnosti mimo kašel.

U akutních infekcí dýchacích cest se vyskytuje rýma, horečka, bolest svalů, pocení a kašel..

Neuróza

U takzvané neurózy nebo vegetativně-vaskulární dystonie může být bolest na hrudi způsobena bušení srdce, zvýšenými kontrakcemi srdce a křečí svalu hrudníku.

Bolest je obvykle spojena s emočním přetěžováním. Těhotenství může být odvráceno od pocitu bolesti, pokud obrátíte její pozornost na něco jiného.

Pocení, bušení srdce, zvýšení nebo snížení krevního tlaku, dušnost, podrážděnost.

Intercostal neuralgia

Intercostal neuralgia je stav ve kterém nastane komprimace nervů, které jdou podél žeber. Příčinou intercostální neuralgie během těhotenství je změna polohy žeber ve spojení s rostoucí dělostí a podvrtnutím mezi kloubními povrchy žeber. Jako výsledek, nervy s ostrým pohybem mohou “se protáhnout”, působit bolest podél žeber. Další příčinou tohoto typu neuralgie je stlačení nervů v hrudních obratlících s osteochondrosou.

Ostrá bolest v oblasti hrudníku (vpravo nebo vlevo), někdy podél žeber (přední, přední), vznikající nárazovým pohybem, otáčením těla, zvedáním závaží, kašlem, kýcháním, smíchem, v době hlubokého dechu. Bolest obvykle netrvá dlouho.

Obvykle neexistují žádné další příznaky, ale u žen se zvýšenou citlivostí na bolest, závratě, nedobrovolné močení, nevolnost se mohou objevit „mouchy“ před očima.

Srdeční vady

Srdeční vady mohou způsobit bolest v oblasti srdce jako infarkt. Méně často, jako bolest, se žena cítí silným srdečním rytmem na hrudi s rychlým srdečním tepem nebo zvýšením hmoty srdečního svalu.

Povaha bolesti je obvykle stejná jako u infarktu. Bolest se vyskytuje při fyzické námaze, po odebrání velkého množství tekutiny uvnitř, po zvracení, na pozadí zvýšeného krevního tlaku.

U těžkých srdečních vad může u ženy dojít k srdečním arytmiím (nepravidelný srdeční rytmus), otokům, těžké dušnosti, blednutí nebo modré tváři.

Peripartální kardiomyopatie

Peripartální kardiomyopatie je náhlé oslabení srdečního svalu, které vede k srdečnímu selhání (snížená pumpovací funkce srdce). Přesná příčina onemocnění není známa, předpokládá se, že účinek hormonů (prolaktin, relaxin) na srdeční sval.

Bolest na hrudi se objevuje v posledních měsících těhotenství a po porodu (v prvních 5 měsících). Běžně se při cvičení vyskytuje bolest ve formě pocitu nepohodlí nebo zvýšeného srdečního rytmu..

Místo bolesti na hrudi se těhotná žena častěji obává o těžkou dušnost s nejmenší fyzickou námahou a otokem dolních končetin, jakož i o poruchy srdečního rytmu a závratě.

Hypertrofické kardiomyopatie

Tento typ patologie srdečního svalu je charakterizován prudkým a nepřiměřeným nárůstem hmotnosti srdečního svalu, zejména v blízkosti srdečních chlopní, což narušuje přívod krve do samotného srdečního svalu a do celého těla.

Bolest srdce.

Dýchavičnost, závratě, mdloby, přítomnost podobné nemoci u příbuzných, změny EKG (elektrokardiogram), poslech stetoskopu nad srdcem.

Aneurysma hrudní aorty

Aneurysma hrudní aorty se nazývá cévní expanze největší tepny vycházející ze srdce v oblasti hrudníku. S expanzí existuje riziko rozvrstvení stěny, to znamená pronikání krve mezi vrstvami stěny tepny s postupným prasknutím. Tento život ohrožující stav způsobuje silnou bolest..

Velmi silná bolest na hrudi, která se šíří dozadu, páteř. Bolest je vlnobarevná, to znamená, že se zesiluje, poté se snižuje.

Obvykle se zaznamenává prudký pokles krevního tlaku, závratě, mdloby, bušení srdce.

Refluxní ezofagitida

Refluxní ezofagitida je onemocnění způsobené absorpcí žaludečního obsahu do jícnu prostřednictvím prosakující jícnové žaludeční chlopně. Jak bylo uvedeno výše, tento ventil se během těhotenství „uvolňuje“, takže pokud žena měla před těhotenstvím refluxní ezofagitidu, obvykle se zhoršuje. To je také usnadněno změnou polohy bránice v pozdějších stádiích, protože když se změní anatomické umístění bránice, změní se také anatomie jícnu a žaludku, což přispívá k zpětnému pohybu jídla.

Pálení za hrudní kostí, ke které dochází po jídle a v noci ve vodorovné poloze. V některých případech se pálení šíří na krk, záda a paže..

Může se objevit kašel, dušnost.

Roztržení jícnu

Ruptura jícnu u těhotných žen je obvykle pozorována na pozadí silného zvracení. S nekoordinovanou aktivitou horních a dolních svěračů jícnu, to znamená, když je horní svěrač hrtanu uzavřen a žaludek se stahuje. V důsledku toho tlak uvnitř jícnu prudce stoupá a dochází k lineárním (podél) prasklinám sliznice jícnu.

Akutní bolest za hrudní kostí, která sahá až ke krku nebo žaludku, nastává po intenzivním zvracení nebo traumatu.

Zvracení krví, dušnost, praskání pod kůží (hromadění vzduchu), horečka, zimnice.

Biliární dyskineze

Dyskineze se nazývá narušení motorické funkce. Biliární dyskineze je buď tendence ke křečím žlučníku, nebo jeho laxnost. Oba stavy se projevují bolestí, zejména v přítomnosti kamenů v žlučových cestách (onemocnění žlučových kamenů) nebo zánětu žlučníku (cholecystitida)..

Bolestná tupá bolest napravo pod žebra, která přetrvává (neprobíhá hned), dává pravé lopatce, dochází po hojném množství tuku.

Nevolnost, zvracení, poruchy stolice, hořkost v ústech, nažloutnutí kůže.

Pneumotorax

Pneumotorax je stav, kdy vzduch vstupuje do pleurální dutiny (membrána kolem plic), stlačuje plíce a zabraňuje dýchání. Pneumotorax se může vyskytovat u naprosto zdravých žen (obvykle v tomto případě příčinou je trauma) nebo u žen s chronickými plicními chorobami.

Náhlá akutní bolest, která vyzařuje na rameno, se během dýchání zesiluje.

Útok udušení, přítomnost určitých rizikových faktorů (chronické onemocnění plic, trauma, vysoký růst a špatná postava pacienta).

Perikarditida

Perikarditida je zánět perikardiálního vaku. Při otírání zanícených listů srdečního vaku proti sobě dochází k bolesti.

Ostrá bolest ve středu hrudníku nebo mírně doleva, která se stává výraznější v poloze na zádech a snižuje se v poloze vsedě s tělem nakloněným dopředu.

Změní se EKG a poslouchá perikardiální hluk třením se stetoskopem.

Plicní embolie

Plicní tromboembolie je nebezpečná patologie, při které krevní sraženina (trombus) vstupuje do velké nebo malé větve plicní tepny (opouští pravou stranu srdce). Výsledkem je, že část plic, která dostávala krev z trombu, ucpaná tepna úplně „vypne“ bez přijetí krve a proces výměny plynu je v ní přerušen..

Akutní bolest na hrudi, horší při dýchání. Na rozdíl od srdečního infarktu se náhle objevuje bez ohledu na fyzickou aktivitu.

Palpitace srdce, hemoptýza, udušení, prudký pokles krevního tlaku, přítomnost rizikových faktorů (žilní onemocnění dolních končetin, krevní sraženiny v srdeční dutině), změny EKG.

Kostní chondritida

(Titzova choroba)

Rib chondritida je léze kloubů mezi horními žebry a hrudní kostí. Toto onemocnění postihuje vazy a chrupavky obvykle po poranění a způsobuje otoky a poškození těchto tkání..

Bolest v horní části hrudníku, obvykle jednostranná, ale může se šířit po celé přední straně hrudníku, krku, ramene. Bolest se může zvýšit během pohybu a emočního stresu, jakož i při dýchání a kašli. Obvykle bolest netrvá dlouho, ale může přetrvávat po dlouhou dobu, periodicky se zvyšuje a oslabuje.

Bolestivost a otok v oblasti postiženého žebra je určován dotykem, ale nedochází k zarudnutí kůže.

Fibromyalgie

Fibromyalgie je nemoc nespecifikované (pravděpodobně autoimunitní nebo neurologické) povahy, která postihuje mnoho svalů, včetně meziregální. Charakteristickým rysem této patologie je přítomnost tzv. Spouštěcích nebo spouštěcích bodů, při stisknutí můžete vyvolat bolest.

Obvykle je bolest lokalizována na dvou stranách hrudní kosti v horní části hrudníku, horší při stisknutí.

Bolest hlavy, nespavost, bolest v jiných svalech, bolest břicha, porucha stolice často doprovázejí tuto patologii.

Zlomenina žeber

Zlomenina žeber je porušením integrity kosti, zatímco se vytvářejí fragmenty kosti, je periosteum natažené nebo roztrhané, ve kterém jsou umístěny konce bolesti.

Bolest na hrudi při vdechování (bolest způsobuje, že se zhluboka nadechne a povrchově dýchá), zatímco na straně zlomeniny hrudník začíná zaostávat při dýchání.

V místě zlomeniny je patrné krvácení, otok, „krok“ (pokud existuje směs fragmentů).

Mastitida

Mastitida je zánět mléčných žláz. Obvykle se vyskytuje u žen po porodu, ale vyskytuje se také u těhotných žen s nedodržováním osobní hygieny a stagnací mléka. Zánět způsobuje silné otoky prsní tkáně, která stlačuje nervové zakončení a způsobuje bolest..

Praskající bolest, která zesiluje tlak na žlázu.

Zčervenání kůže nad mléčnou žlázou, zvýšení místní (nad žlázou) a celkové tělesné teploty, zvýšení velikosti zanícené žlázy a také vypuštění z bradavky.

Laktostáza

Laktostáza je stagnace mléka v mléčné žláze. Obvykle se vyskytuje po porodu, kdy začíná produkce mléka, ale kvůli předčasnému vyprázdnění se hromadí v mléčné žláze. Expanze potrubí způsobuje bolest.

Prasknutí bolesti, obvykle na obou stranách (na rozdíl od mastitidy, která je obvykle jednostranná).

U lakostázy neexistují žádné známky zánětu charakteristické pro mastitidu, což umožňuje rozlišit tyto dva stavy.

Mastopatie

Mastopatie se nazývá hormonálně závislé změny v prsní tkáni - její žlázové části a vývodech, s častým vytvářením hustých bolestivých uzlů a jizev. K samotné bolesti dochází v důsledku zablokování mléčných kanálků a otoku žlázové tkáně.

Roztržení bolesti v jedné nebo (častěji) obou mléčných žlázách. Obvykle pozorováno u ženy před těhotenstvím.

Obvykle v kombinaci s podrážděností, otoky. Před početí mohla žena pozorovat nepravidelná období.

Srdeční patologie jsou jedním z běžných problémů, které se během těhotenství zhoršují. Těhotná žena si nemusí být vědoma vrozených nebo získaných srdečních chorob, různých poruch v rytmu a funkci srdečního svalu, protože srdce má velký potenciál kompenzovat mnoho poruch prostřednictvím začlenění adaptačních mechanismů. Těhotenství zvyšuje stres srdce. V časných stádiích těhotenství je tato zátěž způsobena zvýšením množství krve a výskytem dalšího oběhového systému mezi děloží a plodem - děložně-placentární cirkulace. V pozdním těhotenství je zátěž srdce způsobena změnou polohy v hrudi. Jak plod roste a velikost dělohy roste, srdce získává vodorovnější polohu, jako by „lže“ na bránici. To je způsobeno tím, že zvětšená děloha, dosahující bránice, na ni začíná vyvíjet tlak zdola.

Dalším důležitým bodem exacerbace srdeční patologie během těhotenství je aktivace systému srážení krve. To je výraznější v pozdějších stadiích těhotenství, protože tělo se musí připravit na porod, tj. Na krvácení, které musí být rychle zastaveno. Míra zastavení krvácení závisí na aktivitě koagulačních faktorů a dalších indikátorech koagulogramu (krevní test na stav parametrů krevního koagulačního systému). Když je koagulační systém příliš aktivní, může sebemenší poškození uvnitř cévy, například zásobování srdečního svalu, vést k vytvoření krevní sraženiny v této cévě. A to zase vede k infarktu..

Jak prsa bolí během těhotenství?

Chcete-li rozlišit mezi bolestí na hrudi způsobenou vážnými zdravotními problémy a bolestí, která se vyskytuje téměř u všech těhotných žen z nějakého důvodu, musíte věnovat pozornost povaze bolesti na hrudi. „Podstatou“ bolesti je to, jak žena popisuje její nepohodlí. Nejdůležitějším indikátorem patologie je rostoucí bolest na hrudi, která vyžaduje použití léků proti bolesti a často neprochází ani na pozadí.

Během těhotenství může mít bolest na hrudi následující charakter:

 • pocit mravenčení;
 • ostrá bolest;
 • hořící;
 • bodová bolest;
 • otravná bolest;
 • vystřelující bolest;
 • pocit stlačení nebo těžkosti v hrudi;
 • pocit plnosti.

Aby bylo možné rozlišit mezi „nebezpečnou“ bolestí na hrudi těhotných žen a „neškodnou“, je třeba vyloučit tzv. „Červené vlajky“ - jedná se o příznaky naznačující akutní problém, který vyžaduje rychlou identifikaci a léčbu.

Mezi „červené vlajky“ pro bolest na hrudi těhotných žen patří:

 • náhlý nástup bolesti;
 • bolest na hrudi, která se šíří na obě horní končetiny (paže), záda, dolní čelist;
 • bolest na hrudi, která trvá déle než 15 minut;
 • dušnost;
 • nízký tlak;
 • bušení srdce (více než 90 úderů za minutu) nebo příliš vzácné (méně než 50 úderů za minutu);
 • hemoptysis;
 • bolest, která se vyskytuje během cvičení nebo s intenzivním emočním stresem;
 • otoky kotníků.

Pokud se bolest zesiluje tlakem, jedná se obvykle o muskuloskeletální bolest nebo bolest způsobenou zánětlivým procesem v mléčné žláze. Poškození orgánů umístěných uvnitř hrudní dutiny nezpůsobuje bolest, která se zvyšuje s tlakem. Onemocnění vnitřních „hrudních“ orgánů je indikováno bolestí, která zesiluje nebo oslabuje v určité poloze těla nebo je spojena s fyzickou aktivitou.

Někdy může mít žena nepříjemné pocity a pocit pálení za hrudní kostí pro bolest, která je cítit se pálením žáhy. Za zmínku stojí. Pokud je pocit pálení za hrudní kostí doprovázen příznaky zažívacího traktu, objevuje se na břiše, zmizí po jídle, je pravděpodobné, že se žaludeční šťáva dostane zpět do jícnu. Pokud se při fyzické námaze objeví pálení žáhy v kombinaci se srdečním rytmem, dušností a kašlem, během odpočinku zmizí, může to být příznak infarktu.

Kdy bolest na hrudi prochází během těhotenství?

Bolest na hrudi může „zmizet“ po 12 týdnech těhotenství. Nepanikařte, protože po 5 měsících se hlavní endokrinní orgán (produkující pohlavní hormony) stává placentou, nikoli vaječníky. Placenta normalizuje hormonální pozadí, takže nadměrný vliv ženských pohlavních hormonů je výrazně snížen. Současně, pokud bolest na hrudi náhle zmizí před 12 týdny, může to být známkou potratu. Pokud těhotenství „zamrzne“, to znamená, že plod přestane růst nebo jsou v děloze přítomny pouze fetální membrány, hladina hormonů prudce klesá, hormonální pozadí těhotenství se mění a bolest na hrudi zmizí. Žena si však může všimnout, že dříve oteklá prsa náhle zjemnila a vypustila. V případě výskytu takových příznaků se poraďte s lékařem.

Obvykle před narozením žena poznamenává, že nepříjemný pocit v její hrudi zmizel nebo se stal méně výrazným. Důvodem této „úlevy“ je snížení hladiny prolaktinu, hormonu, který stimuluje produkci mléka v mléčných žlázách. Před porodem dochází v mozku ke změnám, neuroendokrinní systém mění „prioritu“ zachování těhotenství na „prioritu“ nástupu porodu a mění hormonální pozadí ženy. Během tohoto období se žena obává bolesti v břiše, a nikoli na hrudi, což je také zcela normální - příprava dělohy na porod. Současně se u mnoha žen před narozením nepohodlí na hrudi zvyšuje.

Bolest prsu během těhotenství nemusí zmizet, pokud je citlivost mléčných žláz na hormony vysoká. To znamená, že i při normální hladině hormonů bude mléčná žláza reagovat stejným způsobem, jako by byla vysoká. Glandulární tkáň a kanály budou v tomto případě růst aktivněji. Pokud má těhotná žena tendenci k otokům, pak to také přispívá k zachování bolesti na hrudi, protože mléčná žláza může také bobtnat, což způsobuje pocit plnosti.

Co dělat, když bolest prsu během těhotenství?

Pokud je na hrudi bolest, musí se žena vždy poradit s lékařem, i když bolest rychle prochází (toto je mimochodem nebezpečnější známkou, než kdyby bolest přetrvávala během dne ve formě mírného nepohodlí). Žena nemůže samostatně rozlišovat mezi „nebezpečnými“ bolestmi na hrudi a „neškodnými“ bolestmi. Zvláštní pozornost by měla být věnována bolesti, která odpovídá popisu „červených vlajek“. V případě náhlé bolesti na hrudi u těhotné ženy, která je spojena se zvýšením nebo snížením krevního tlaku, těžkými bušení srdce, závratě a dokonce mdloby, je třeba zavolat sanitku..

Vyšetření těhotné ženy se stížnostmi na bolest na hrudi zahrnuje následující studie:

 • vyšetření a prohmatání mléčných žláz a hrudníku;
 • elektrokardiografie (EKG);
 • ultrazvuk (ultrazvuk) mléčných žláz, ultrazvuk srdce, velké cévy, jakož i svaly, klouby a kosti;
 • obecný krevní test, obecná analýza moči a obecná fekální analýza;
 • krevní test na srdeční markery;
 • koagulogram;
 • analýza sputa (je-li kašel).

V případě pozměněných analýz a údajů o instrumentálním výzkumu ji vedoucí porodník-gynekolog pošle k podrobnému vyšetření tak úzkým odborníkům, jako je kardiolog, pulmonolog, traumatolog, neurolog, mamolog, gastroenterolog.

Pokud existuje podezření na nádor prsu (zejména pokud se jedná o dědičnost, těhotenství starší 35 let, existují laboratorní ukazatele přítomnosti nádoru), lékař (mamolog) nabídne těhotné ženě podstoupit ultrazvuk prsu nebo studii zvanou mamografie. Na rozdíl od mamografie s ozářením (ve skutečnosti rentgenovým vyšetřením prsu) je však během těhotenství nahrazena elektroimpedanční mamografií, při které nedochází k žádné radiační expozici.

Jak zmírnit bolest na hrudi během těhotenství?

Lékaři nedoporučují používat léky proti bolesti k úlevě od bolesti na hrudi během těhotenství, protože většina z nich představuje pro plod jasné (prokázané) nebo potenciální nebezpečí. Bolest na hrudi spojená s těhotenstvím nevyžaduje léčbu. Když je hormonální pozadí stabilizováno, přechází na sebe. Jiné patologie vyžadují léčbu, ale s ohledem na délku těhotenství a závažnost patologie si mohou lékaři zvolit různé způsoby léčby.

Zmírnění bolesti na hrudi u těhotných žen se provádí následujícími metodami:

 • řádná péče o prsa;
 • výživa;
 • léčba drogami;
 • masáže a další techniky ruční léčby, jako je ruční terapie, osteopatie;
 • lidové recepty.

Správná péče o prsa

Žena by měla používat podprsenky, které nemačkají mléčné žlázy, jsou vyrobeny z přírodních tkanin, mají široké popruhy, ale bez krajky a ozdob, které mohou způsobit trauma bradavek a kůže. V noci a pokud možno během dne po dobu několika hodin by měla být podprsenka odstraněna, aby se usnadnil průtok krve. V pozdním těhotenství, kdy je kolostrum již vylučováno (první část mléka během těhotenství), by měla žena používat prsní absorpční obložení. Nezapomeňte sledovat čistotu bradavek a kůže na hrudníku, ale také to nestojí za to, abyste si to silně otřeli. Chcete-li chránit pokožku před vysušením, musíte použít zvlhčovače. Pro zlepšení krevního oběhu v mléčné žláze (pokud bobtná v důsledku otoku), můžete použít masážní techniky (měli byste se nejdříve poradit se svým lékařem).

Výživa

Pokud je příčinou bolesti na hrudi pálení žáhy způsobené refluxní ezofagitidou, měla by těhotná žena dodržovat některá doporučení. Bezprostředně po jídle nemůžete zaujmout vodorovnou polohu, protože reflux žaludečního obsahu nastává pasivně, pokud jsou jícen a žaludek umístěny na stejné úrovni. Pro snížení závažnosti pálení žáhy nejezte kořenitá, kořenitá nebo kyselá jídla. Můžete použít kefír, mléko, které normalizují kyselost žaludku. Známá soda, která se používá ke snížení kyselosti žaludku, se nepoužívá během těhotenství, protože může dramaticky změnit rovnováhu kyseliny a báze v těle (částečně může soda vstoupit do krevního oběhu). Změna této rovnováhy ovlivňuje funkci ledvin, které během těhotenství pracují ve zvýšeném režimu. Navíc u těhotných žen má svěrač jícnu tendenci být v uvolněném stavu a použití sodovky může tuto relaxaci zvýšit, protože oxid uhličitý se tvoří ze sodovky v důsledku chemických reakcí v žaludku (má tendenci uvolňovat svalová vlákna).

Pokud je bolest způsobena biliární kolikou, lékař doporučí těhotnou stravu s omezeným množstvím tuku.

Léčba drogy

Léčba léků na bolest na hrudi u těhotných žen není zaměřena na zmírnění symptomu, tj. Bolesti, ale na odstranění příčiny. Některá léčiva se používají pro akutní záchvat bolesti v dávce, kterou lékař zvolí individuálně. Většinou se používají léky ze skupiny nehormonálních protizánětlivých léků (nesteroidní protizánětlivé léky). U některých zástupců této skupiny a skupiny antispasmodik (léků, které zmírňují svalové křeče) je prokázána relativní bezpečnost používání během těhotenství. Takové léky zahrnují ne-shpa a paracetamol. Přesná dávka by měla být zvolena lékařem po posouzení přínosů a rizik užívání léku. Pokud existují jiné způsoby, jak zmírnit bolest, lékař tyto léky předepíše.

K léčbě srdeční patologie během těhotenství se obvykle používají diuretika, léky, které mají kardioprotektivní účinek (zpomalují puls, zlepšují krevní oběh a snižují potřebu kyslíku v srdečním svalu).

U častých akutních infekcí dýchacích cest a nachlazení jsou těhotným ženám předepisovány vitamínové přípravky, léky, které zvyšují imunitu.

Masáže, manuální terapie a osteopatie

Tyto metody ručního působení na svaly a vazy na hrudníku jsou účinné zejména pro intercostální neuralgii, osteochondrózu hrudní páteře, fibromyalgii, tj. Pro bolest způsobenou podrážděním nervů a svalovým křečem. Díky působení na body bolesti a obnovení správné polohy obratlů se doktorovi podaří uvolnit svalové křeče a odstranit bolest.

Se slabými svaly hrudníku a zad, s osteochondrosou může lékař doporučit, aby těhotná žena provedla fyzické cvičení. Silné svaly na zádech a hrudi drží obratle a žebra v poloze, což brání jejich přemístění a protažení nervů.

Lidové recepty

Lidová léčiva jsou účinná při zmírnění určitých příznaků, jako je pálení žáhy, bolest v neuróze, palpitace, bolest způsobená kašlem a zažívací potíže. Je důležité vědět, že většina bylin je kontraindikována během těhotenství, navzdory zjevné bezpečnosti přírodních léčivých přípravků. Zejména se vyhněte časným odvarům..

Pro bolest na hrudi můžete použít následující lidové recepty:

 • Obálky na pálení žáhy. Z lidových léčivých přípravků, které urychlují hojení žaludeční sliznice a snižují pálení žáhy, se používá rostlinný olej (při pálení žáhy lžíci), bramborová šťáva, mrkvová šťáva, ořechy a semena.
 • Uklidňující odvar. Je dovoleno používat kořen valeriána. Vezměte 10 gramů suchého kořene a nalijte 200 ml vroucí vody. Dále musíte vše držet ve vodní lázni půl hodiny, zavřít víko a nechat vychladnout. Když se vývar ochladí, musí být filtrován. Můžete vzít 1 polévkovou lžíci 4krát denně po dobu 2 týdnů. Odvar umožňuje normalizovat krevní tlak, snížit srdeční frekvenci a také zlepšuje trávení a spánek. To vše pomáhá zmírnit neurotickou bolest na hrudi..
 • Expektorantní byliny pro kašel. Aby se sputum stalo méně viskózním a snáze se odlišovalo, čímž pomáhá eliminovat kašel a související bolest na hrudi, mohou těhotné ženy používat recept, který zahrnuje marshmallow, oregano, podběl a jitrocel. Všechny tyto byliny se berou ve stejném množství a smíchají se. 1 polévková lžíce bylinné sbírky se nalije do sklenice vroucí vody a vaří se po dobu 15 minut. Jakmile se kapalina ochladí, musí být filtrována. Nápoj by měl být půl šálku 2krát denně před jídlem. Vývar může být odebrán déle než 1 týden.
 • Dekorace Cholagogue. Mohou být použity pouze v nepřítomnosti velkých kamenů, jejichž přemístění může způsobit biliární koliku, to znamená, že lékař předepíše tyto odřezky těhotné ženě pouze v případě, že bolest je způsobena dysfunkcí bez strukturálních změn ve žlučníku nebo žlučovodech. Pokud je tón žlučníku snížen a dochází ke stagnaci žluči, použijte slaměný písek. Vezměte 10 - 15 gramů trávy a nalijte sklenici studené vody (200 ml), přiveďte k varu, ochlaďte, nechte vařit po dobu 8 hodin, filtrujte. Užívejte perorálně půl šálku 2krát denně před jídlem. Tuto bylinu nelze použít se zvýšeným tlakem u těhotné ženy, ani u toxikózy a gestózy (pozdní toxikóza těhotných žen).

5 týdnů těhotenství a bolest na hrudi - to je normální?

Pátý týden těhotenství je období, kdy žena již vykazuje známky hormonálních změn v těle. Bolest na hrudi je jedním z těchto příznaků. To je zcela normální. Žlázy mléčných žláz bobtnají, bradavky se zvětšují, stávají se citlivými, pokožka ztmavne kolem bradavek a na hrudi se objeví žilní „síť“ v důsledku zvýšení průtoku krve do mléčné žlázy. Takové bolesti se projevují v obou mléčných žlázách. Další příčinou bolesti na hrudi v raných stádiích může být výron žeber a páteře. K tomu dochází působením hormonálního relaxinu, začíná se to produkovat již nyní a změkčuje vazy. Určité posunutí žeber a obratlů může způsobit nepohodlí při pohybu a zhluboka se nadechnout. Také to není důvod k obavám..

Pokud je bolest na hrudi doprovázena těžkou dušností, má naléhavý, pálivý charakter, měli byste se poradit s lékařem a zjistit, zda je vše v pořádku s orgány uvnitř hrudní dutiny..

37 týdnů těhotenství, bolest na hrudi - to je normální?

V posledním měsíci těhotenství bolest na hrudi málokdy trápí těhotnou ženu, to znamená, že prasknutí bolestí na hrudi charakteristických pro včasné těhotenství není v pozdějších fázích charakteristické. Avšak blíže k 37. týdnu těhotenství jsou mléčné žlázy již maximalizovány, visí dolů. V tomto případě roste břicho také na dýchací desku (bránice). Žena se cítí mátnout v hrudi kvůli neschopnosti plně dýchat a mléčné žlázy se stávají tak těžkými v důsledku přísunu krve, že může způsobit nějaké nepohodlí. Prasklé bolesti na hrudi, které se při stlačení zvyšují, mohou naznačovat stagnaci mléka (lakostáza) nebo zánět prsu (mastitida).

V posledních týdnech těhotenství začíná výroba hormonu oxytocinu. Pod vlivem tohoto hormonu se děloha připravuje na porod, zatímco oxytocin způsobuje kontrakci nejen dělohy, ale také svalových buněk obklopujících žlázové buňky a kanály mléčné žlázy. Díky tomuto účinku oxytocinu se mléko vylučuje z prsu. Obvykle není bolest současně, ale příval mléka do bradavek může způsobit nepohodlí na hrudi.

Když prsa začne bolet během normálního těhotenství?

Bolest na hrudi může být stížností, která doprovází ženu během jejího těhotenství. Nástup bolesti se může objevit v prvním, druhém nebo třetím trimestru těhotenství.

V prvním trimestru těhotenství, tj. Až do 12 týdnů, je bolest v mléčných žlázách způsobena zvýšením průtoku krve do žlázy a jejím otokem, určitým rozšířením kanálků a začátkem hormonální restrukturalizace žlázy. Tyto změny jsou důsledkem zvýšené hladiny ženských hormonů, zejména progesteronu..

Ve druhém trimestru těhotenství, tj. Až do 24 týdnů, je bolest způsobena postupným zvyšováním samotné žlázy v důsledku žlázové tkáně, jakož i začátkem produkce mléka. Velikost prsou se zvětšuje nejméně o 1 velikost. V tomto období je však bolest zřídka závažná, někdy není, ale existuje citlivost bradavek. Skutečnost je taková, že po 12 týdnech je hormonální pozadí víceméně normální díky zahájení placenty. Od tohoto týdne je zodpovědná za uvolňování hormonů. Produkce progesteronu ve vaječnících se zastaví, takže nepříjemné příznaky ve formě bolesti na hrudi se významně snižují nebo úplně vymizí.

Ve třetím trimestru se hladina prolaktinu, hormonu, který stimuluje produkci mléka, stává maximální (do 30. týdne). Potrubí je naplněno mlékem, které začíná vynikat. Z toho mohou na hrudi vzniknout nepříjemné pocity, pocit, že hrudník je oteklý. Blíže k porodu se prolaktin v krvi snižuje, zatímco hladina hormonu oxytocinu stoupá. Tento hormon usnadňuje rozvoj mléka v mléčných žlázách, což je důsledkem stagnace mléka a s tím spojeného nepohodlí v hrudi. Po narození začne prolaktin opět stoupat, aby žena mohla krmit své mléko.

V některých případech je možný rozvoj zánětu mléčné žlázy - mastitidy. Mastitida během těhotenství je poměrně vzácná událost, protože jejím hlavním důvodem je stagnace mléka v potrubí a infekce. Během těhotenství se produkuje malé mléko, i když mnoho žen si stěžuje na vypouštění mléka z bradavek a jsou nuceny používat absorpční obložení. I přes toto se může mastitida vyskytnout u těhotných žen starších 35 let na pozadí snížení imunity po poranění prsu.

Jak rozlišit bolest na hrudi s PMS a těhotenství?

Je docela obtížné rozlišovat mezi bolestí v premenstruačním syndromu (výkyvy nálad, citlivost v mléčných žlázách, záda, otoky a další příznaky, které se objevují týden před menstruací) a bolestí na hrudi, což je známkou těhotenství. Před opožděnou menstruací je bolest v mléčných žlázách v obou případech způsobena otokem tkáně mléčné žlázy a proliferací žlázové tkáně. U PMS neexistují žádné příznaky, jako jsou tmavé kruhy kolem bradavek (areola), zvýšená citlivost bradavek a jejich zvýšení. Všechny tyto příznaky naznačují vysokou hladinu hormonu progesteronu, tj. Přítomnost těhotenství, která není pozorována u PMS.

U premenstruačního syndromu (PMS) nehraje hlavní roli progesteron (který se naopak naopak před menstruací obvykle snižuje), ale prolaktin. Předpokládá se, že vysoká hladina prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu způsobuje mnoho příznaků tohoto onemocnění, včetně změn v mléčné žláze. V některých případech se s PMS tvoří cysty z dilatačních kanálů, které lze pociťovat jako těsnění. Toto je již začátek mastopatie - hormonální onemocnění mléčných žláz. Tento jev není typický pro těhotenství..

V takových případech je bolest v hrudi a kašel během těhotenství?

Bolest na hrudi a kašel během těhotenství je kombinací příznaků, které obvykle ukazují na patologii dýchacího nebo kardiovaskulárního systému. Kašel sám může způsobit bolest na hrudi. Dlouhodobý kašel způsobuje přetížení svalů hrudníku. Charakteristickým rysem takové bolesti je její vzhled při kašli. Jindy se může cítit nepohodlí na hrudi nebo napětí. Kašel během těhotenství se obvykle vyskytuje v přítomnosti jakéhokoli chronického onemocnění plic a průdušek. Tuberkulóza, která se během těhotenství zhoršuje, je obzvláště nebezpečná. Časté nachlazení může také způsobit kašel, ale bolest na hrudi se objeví pouze tehdy, je-li postižena průdušnice a průdušky..

V některých případech je kašel vyvolán bolestí, například s patologií srdce během cvičení se u ženy může vyvinout bolest ve středu hrudníku a kašel. Kašel se vyskytuje v důsledku náhlé změny krevního oběhu v srdci a plicích. Bolest a kašel mohou být známkou vrozených a získaných srdečních vad, které se během těhotenství zhoršují v důsledku zvýšeného stresu na těle..

Pokud se žena často obává pálení žáhy a regurgitace, může dojít ke kašli spolu s pocitem pálení na hrudi v důsledku požití potravy ze žaludku do jícnu a poté do průdušek. Charakteristicky zvýšené příznaky v poloze na zádech. Tento stav se nazývá refluxní ezofagitida, tj. Zánět jícnu způsobený vniknutím kyselého obsahu žaludku zpět do jícnu..

Proč je během těhotenství bolest pod prsou?

Vpravo pod ženskou hrudí může poškodit žebra, svaly na hrudi, močový měchýř a játra. Tato oblast se nazývá hypochondrium, protože se nachází pod pobřežním obloukem tvořeným dolními žebry. Tato žebra mají zvláštnost - jsou připojena ke hrudní kosti pomocí jediné chrupavky a navzájem jsou spojena samostatnou chrupavkou. Během těhotenství se chrupavka a vazy uvolňují, jsou měkčí, takže existuje riziko, že se tato žebra posunou. V důsledku nepříjemného pohybu, bolestivých pocitů vzniká pocit plnosti. Příčinou této bolesti je podvrtnutí.

Existuje patologie, jako je intercostální neuralgie nebo doslova „bolest nervů procházejících mezi žebra“. K tomuto stavu dochází mimo jiné kvůli určité expanzi hrudníku během těhotenství, nejčastěji se však příčina bolesti v mezikostálním prostoru nachází za, v oblasti hrudních obratlů, kde sevřené hrudní nervy potom pohybují podél okraje žebra dopředu. Projevuje se to střelbou, ostrou a silnou bolestí v mezistupním prostoru, kdy trup, hluboký dech, tj. Pohybem svalů zad a hrudníku.

Pod prsou na pravé straně může močový měchýř i játra ublížit. S bolestí způsobenou křečem žlučníku nebo stagnací žluči si těhotná žena stěžuje na bolestnou tupou bolest, která způsobuje žaludek, záda a rameno. Obvykle se taková bolest objevuje po hojném mastném jídle. Pokud kliknete na oblast bolesti, bolest při inhalaci se zesílí.

Co způsobuje bolest v levé části hrudníku během těhotenství?

Levá polovina hrudníku je primárně spojena se srdcem, ale uvědomte si, že bolest na levé straně hrudníku není spojena s vážnou patologií srdce (střed hrudníku je bodem „srdeční“ bolesti). Obvykle je bolest vlevo způsobena neurotickou poruchou, která je charakteristická pro mnoho žen a může se během těhotenství zhoršovat. Tupá bolavá bolest vlevo, kombinovaná s palpitacemi, pocení, slabost, které se vyskytují na pozadí emočního stresu, obvykle naznačují právě takovou poruchu. Pokud je bolest stanovena pod hrudníkem vlevo, pak je trávení pravděpodobně narušeno, dochází k podráždění žaludku. Bolest na levé straně může být také způsobena intercostální neuralgií (sevření nervů podél žeber), patologií sleziny a slinivky břišní.

Během těhotenství vždy bolí prsa?

Bolest na hrudi není povinným příznakem, který by se měl vyskytnout u všech těhotných žen. Mnoho žen necítí nepohodlí v mléčných žlázách. To se vysvětluje stabilním hormonálním pozadím, normální citlivostí mléčné žlázy na hormony a nízkou citlivostí na bolest. Pokud se bolest na hrudi neobjeví během těhotenství, ale prsa roste, kolostrum se vylučuje (první mléko), bradavky ztvrdnou, pak není důvod k obavám.

Proč hrudník během těhotenství náhle přestal bolet?

Obvykle je bolest v hrudníku pro těhotnou ženu v prvním trimestru těhotenství znepokojující, nepohodlí po 12 týdnech těhotenství se postupně snižuje. Po 20 týdnech začíná produkce mléka, což může v některých případech způsobit prasknutí bolesti na hrudi, pokud je prsa příliš citlivá na hormony. Blíže k porodu bolest a citlivost bradavek mléčných žláz téměř úplně zmizí, protože mléčné žlázy jsou již připraveny vylučovat mléko, v nich již proběhla veškerá nezbytná restrukturalizace. To je normální, nepřítomnost bolesti nepředstavuje pro dítě žádnou hrozbu. Jiná věc je, když bolest náhle přestala nebo citlivost bradavek v časných stádiích těhotenství zmizela. Pokud se dříve zvětšené mléčné žlázy najednou odfouknou, změknou, možná hladina hormonu progesteronu v těle prudce poklesla. Důvodem nízké hladiny hormonu může být zmrazené těhotenství, tj. Smrt plodu a destrukce vajíčka plodu při absenci známek potratu („prázdné vajíčko plodu“). V takových případech obvykle zmizí další příznaky těhotenství, jako je zvracení, nevolnost a žaludek přestane růst. Je zaznamenáno zvýšení teploty, objeví se vaginální výtok. Diagnóza je stanovena pomocí ultrazvuku (ultrazvuk) a krevního testu na hladinu hCG v krvi (lidský chorionický gonadotropin)..

Proč bolí hrudník a břicho v průběhu těhotenství?

Pokud během těhotenství, zejména v prvních měsících, začíná břicho bolet spolu s hrudníkem, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Důvodem může být hrozba potratu. Bolest na hrudi se objevuje během vyvíjejícího se těhotenství, ale přidání bolesti břicha může být signálem, že se děloha stahuje, a to je nebezpečné odmítnutím vajíčka (potrat)..

Mírné bolesti v podbřišku a citlivost na hrudi až do opožděné menstruace se považují za známky těhotenství. V době zavedení vajíčka do sliznice dělohy může žena cítit bolest v dolním břiše.

Pokud hrudník a břicho „bolí“ současně a současně, může se žena předčasně narodit nebo existuje riziko potratu.

Články O Neplodnosti