Hlavní Analýzy

30 týdnů těhotenství

Doba 30 týdnů těhotenství je přechodným stádiem. Dlouho očekávaná mateřská dovolená již začala a můžete si užít změny ve svém stavu, cítit každý pohyb dítěte, sledovat jeho vývoj. A dítě je již plně vyvinuté!

Ultrazvuk již jasně vidí i ty nejmenší detaily - jak dítě dýchá, jeho tlukot srdce, jak reaguje na dráždivé látky. Dítě se aktivně připravuje na život mimo tělo matky.

Od tohoto období těhotenství chodí většina nastávajících matek na mateřskou dovolenou - 70 dní odpočinku před porodem a stejnou částku po (celkem 140). Pokud jste těhotná s dvojčaty, jste již na mateřské dovolené dva týdny, protože u vícečetného těhotenství se očekává 84 dní před porodem a po - 110.

Ve 30. týdnu těhotenství váží dítě asi 1,4 kg a jeho výška je 38 centimetrů! 30 porodních týdnů těhotenství je již sedm a půl měsíce (jeden porodnický měsíc zahrnuje čtyři týdny).

Co se děje?

Plod po 30 týdnech těhotenství

V této fázi těhotenství je dítě již docela vyvinuté a porod ve 30 týdnech těhotenství pro něj není tak strašný - je téměř připraven na nezávislý život. Pokud sledujete video „30. týden těhotenství“, je velmi patrné, že v této době plod začne trénovat dýchací systém - jeho hrudní klec stoupá a klesá, provádí dýchací pohyby, zatímco plodová voda vstupuje do plic. Tento trénink posiluje dýchací svaly, což je velmi důležité na začátku nezávislého dýchání, a také zvyšuje životaschopnost plic samotných. Při polykání plodové vody je někdy podrážděný nerv podrážděný a matka začíná cítit, jak její dítě škytá - rytmické škubání. Tyto pocity někdy způsobují úzkost v nastávajících matkách, ale nepředstavují pro dítě žádné nebezpečí.

Dítě ve 30. týdnu těhotenství nadále aktivně přijímá všechny nutriční složky prostřednictvím placenty. Jeho průměr již může dosáhnout 20 cm a tloušťka je tři centimetry. Filtrační schopnost placenty určuje, které léky může matka použít a které nikoli. Pokud je to nutné, léková terapie, lékař vybere ty léky, které nepronikají placentární bariérou nebo které mají vysoký stupeň bezpečnosti pro plod.

Dítě pokračuje ve vývoji vize. Už docela dobře rozlišuje objekty, které jsou blízké, a často se dívá na jeho pera, což je velmi jasně vidět na ultrazvuku po 30 týdnech těhotenství..

Subkutánní tuková tkáň se již nahromadila v dostatečném množství a termoregulační systém je dobře vyvinut. Nervový systém se také aktivně vyvíjí. Mozky se prohlubují, zvyšuje se mozková hmotnost. Fetální pohyby nejsou tak chaotické, ale spíše racionální. To je částečně způsobeno relativním zmenšením prostoru uvnitř dělohy. Dítě reaguje velmi jasně na ostré zvuky, jasné světlo. Citlivost dítěte se zvyšuje a cítí dotyk maminky a otce do žaludku. Máma si může všimnout, že dítě vytvořilo každodenní rutinu - už spí v určitou dobu. Těhotenství po 30 týdnech je charakterizováno zlepšením všech systémů, zejména dýchacích cest, protože v době narození by měla být povrchově aktivní látka tvořena v dostatečném množství.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Níže naleznete několik příkladů s ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství.

Břicho po 30 týdnech těhotenství

Děloha ve 30 týdnech těhotenství stoupá nad stydké kosti o třicet centimetrů a deset - nad pupkem. Mnoho matek, popisujících jejich pocity, si uvědomuje, že se zdá nerealistické, že po dobu dalších deseti týdnů se žaludek zvýší! Ale plod, placenta, plodová voda stále rostou a tělo se tomu přizpůsobuje.

Hmotnost mé matky ve 30. týdnu těhotenství se obvykle zvýšila asi o patnáct kilogramů. A více než polovina této hmotnosti je děloha, plodová voda, placenta. Žena je čím dál pomalejší, je obtížné provádět mnoho známých akcí. Abyste nezískali zbytečné kilogramy, ujistěte se, že děláte gymnastiku pro těhotné ženy, sledujte svou stravu. Pokuste se poskytnout tělu všechny potřebné ingredience, ale nepřecenujte obsah kalorií. Je čas vyloučit z nabídky lehké uhlohydráty: chléb, sladkosti, těstoviny atd..

Kvůli zvětšení velikosti dělohy je kůže v břiše velmi napnutá a velmi často se objevují strie. Aby se jim zabránilo, doporučuje se, aby se od okamžiku, kdy je žaludek viditelný, používaly speciální kosmetické výrobky. Krémy, gely od strie obvykle obsahují rostlinné komponenty, které dobře hydratují pokožku, podporují stav vláken elastinu, kolagen. Pravidelné používání těchto prostředků může zabránit nebo snížit počet strie, a také umožňuje pokožce rychleji utáhnout po porodu. Ale struktura kůže každé ženy je individuální a strie jsou ve většině případů nedílnou součástí těhotenství. Správná péče však výrazně zlepšuje stav pokožky..

Pohyb plodu po 30 týdnech těhotenství

Plod po 30 týdnech těhotenství je docela aktivní, ale je zde méně prostoru pro volný pohyb. Dítě je již silné a matka cítí pohyby velmi jasně, ví, v jaké pozici je dítě, ve většině případů zná důvody zvýšení aktivity nebo jejího snížení. Abyste věděli, že dítě není v nebezpečí a že se vyvíjí normálně, musíte pravidelně počítat pohyby, zejména pokud vás jejich počet obtěžuje.

Pohyby dítěte můžete měřit následujícími způsoby:

 • hodinové měření: vyberte dobu maximální aktivity dítěte a do jedné hodiny spočítejte jeho aktivní pohyby - mělo by být nejméně šest;
 • šesthodinové měření: kdykoli během šesti hodin musíte zaregistrovat nejméně deset aktivních pohybů plodu;
 • dvanáctihodinová měření: spočítejte pohyby za dvanáct hodin, mělo by být nejméně 24.

Máminy pocity

Mnoho matek v této fázi těhotenství poznamenává, že dušnost je stále výraznější. Rostoucí děloha stiskne sousední orgány, zvedne je a kapacita plic se mírně sníží. Skvělý způsob, jak se vypořádat s dušností, je pomocí zvláštních dechových cvičení. Kurzy pro nastávající matky vám pomohou naučit se tato cvičení - zde zjistíte, jaká dechová cvičení nyní potřebujete, a jakou dechovou techniku ​​budete potřebovat při porodu.

V důsledku posunu žaludku směrem vzhůru dochází velmi často k pálení žáhy, což je spojeno s refluxem obsahu žaludku do jícnu. Aby se tento stav zmírnil, zkuste jíst v malých porcích a po jídle nejděte do postele, ale trochu pěšky. To usnadní průchod jídla a pálení žáhy se bude obtěžovat mnohem méně.

Ve třetím trimestru těhotenství se tělo aktivně připravuje na porod. Pánevní kosti se liší, a to může způsobit značné nepohodlí. Ženy často hlásí silnou bolest v lumbosakrální oblasti. Chcete-li je omezit, zkuste relaxovat častěji v pohodlné poloze těla, požádejte svého milovaného, ​​aby prováděla masáž zad častěji. Je velmi dobré navštívit bazén, protože ve vodě je zátěž výrazně snížena a záda odpočívá, zatímco svaly jsou posíleny.

Ve 30. týdnu je důležité vědět, na jaké pozici se dítě nachází. V děloze už má malý prostor a mnohem méně často se obrací. Proto, pokud je diagnostikována pánevní prezentace, může být zapotřebí speciální gymnastika, která pomůže dětem převrátit se.

Využijte všech výhod předporodní dovolené! Věnujte větší pozornost sobě, relaxujte, chodte více, přečtěte si dobré knihy pro nastávající matky, které vám pomohou naladit snadné přirozené narození. Na mateřské dovolené velmi často chodí matky do extrémů: buď se snaží zopakovat všechny domácí úkoly, které předtím neměly dost času, nebo odpočívají celé dny. Ale musíte si uvědomit, že jak nadměrná únava, tak letargie a fyzická nečinnost matky se velmi odráží ve zdraví dítěte! Uspořádejte své příbuzné a společně můžete snadno připravit domácí úkoly v rámci přípravy na setkání dítěte. Dělejte gymnastiku, chodte před spaním.

Pokud je mateřský tón zvýšen po 30 týdnech těhotenství, je pro matku vyžadován zvláštní režim. Je třeba se vyvarovat zvýšené fyzické aktivity. Pokud během procházky cítíte, že se děloha napíná, udělejte si krátký odpočinek. Zkuste relaxovat několikrát denně v poloze, která je pro vás výhodná. Pokud váš lékař předepsal léky, striktně dodržujte všechna jeho doporučení. Někdy je tón zaměňován s tréninkovými souboji. Ve většině případů je těhotné ženy necítí jako bolestivé pocity, ale popisují tento stav následovně: „žaludek je kamenitý.“ Takové pocity se mohou opakovat několikrát denně, obvykle by neměly být bolestivé a absolutně neškodí dítěti. I když máma jasně cítí, že dítě v tuto chvíli poslouchá.

Bolest po 30 týdnech těhotenství

Zvětšená děloha může způsobit matce vážné nepohodlí, dokonce i bolest. Velmi charakteristická v pozdějších fázích bolesti v bederní, sakrální páteři. Většina žen si všimne, že po masáži a odpočinku v poloze na zádech s těmito nohama dolů je to snazší. Bolest může být spojena s dopadem dělohy na sousední orgány, jejich kompresí. Kvůli obtížím v zažívacím systému může nastat bolest ve střevech..

Pokud máte obavy z bolesti v podbřišku, měli byste si pozorně poslechnout své pocity. Bolest na stranách břicha, která se mění se změnou polohy těla, může být spojena s výrony dělohy. Bolest v oblasti ochlupení je nejčastěji důsledkem symfýzy. Ale pokud jsou pocity intenzivní, pokud necharakteristická bolest narušuje, pokud žaludek bolí vážně po 30 týdnech těhotenství, poraďte se s lékařem.

Nezbytný výzkum. Analýzy

Těhotenství 30, 31 týdnů - čas na relativní odpočinek z analýz. S největší pravděpodobností budete muset projít pouze standardními testy - krev, moč. Pokud chcete v tuto chvíli pořídit fotografii, můžete projít ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství. Opět můžete vidět své dítě, rysy obličeje jsou již jasně viditelné, mnoho matek říká, že můžete dokonce vidět, který rodič dítě vypadá.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mám 30 týdnů těhotenství. V tuto chvíli lze provést 3D ultrazvuk?

Ano můžeš. Ultrazvuk je pro plod naprosto bezpečný, takže pokud chcete pořídit fotografii dítěte - je to možné.

Je normální, když se propouštění ve 30. týdnu těhotenství mírně zvyšuje?

Během těhotenství, zejména ve třetím trimestru, se může výtok skutečně zvýšit, ale musí být průhledný, tekutý. Pokud se objevila atypická barva, vůně nebo konzistence, stojí za to se obrátit na gynekologa a případně na nátěr.

Je sex přijatelný po 30 týdnech těhotenství??

Pokud těhotenství postupuje normálně a nehrozí žádné ohrožení, je to celkem přijatelné. Psychologové poznamenávají, že v pozdějších stádiích těhotenství se sexuální vztahy stávají vynalézavější díky skutečnosti, že normální držení těla je nepříjemné. Partneři by se měli vyvarovat póz, u kterých existuje riziko zploštění jejich břicha..

Mám 30 týdnů těhotenství, pánevní prezentaci. Stojí za to se obávat, nebo se poloha plodu může stále měnit?

Po 30 týdnech těhotenství se poloha plodu může opravdu změnit, ale dítě již má malý prostor pro volný pohyb, takže v takové době často musíte polohu změnit, je třeba provést speciální cvičení. Diskutujte o tom se svým lékařem..

30 týdnů těhotenství

30 týdnů těhotenství od početí - 32 porodníků

Doba 30 týdnů těhotenství je 32 porodních. Zůstane pouze 6 týdnů a váš plod bude považován za plnohodnotný a porod je absolutně bezpečný. Zůstává to trochu vydržet.

Pocity a pocity budoucí matky po 30 týdnech - jak si nechat ujít gestózu

Čím delší je těhotenství, tím vyšší je pravděpodobnost vývoje gestózy - jedná se o nebezpečnou patologii, která se projevuje křečemi, ztrátou bílkovin v moči, výrazným otokem a velmi vysokým krevním tlakem.

Gestóza vede k závažné dysfunkci životně důležitých orgánů a systémů těla. Trpí centrální nervový systém, srdce, krevní cévy, ledviny, játra a také „místo dítěte“ a krevní zásobení. Často s pozdní toxikózou na ultrazvuku je diagnostikována časná zrání placenty a fetoplacentální nedostatečnost..

Tato komplikace těhotenství, mimochodem, může nastat během porodu, a dokonce i nějaký čas po něm, je často příčinou úmrtnosti matek a dětí. U žen, které podstoupily gestózu, je navíc v budoucnu pravděpodobnější chronická onemocnění ledvin a hypertenze. A každé 3-4 děti narozené s touto patologií matce mají zpoždění ve fyzickém a duševním vývoji v důsledku nitroděložní hypoxie.

První týdny tzv. Pozdní toxikózy těhotných žen jsou často asymptomatické. Testy ho však již rozdávají a lékař si určitě všimne následujících příznaků.

1. Edém a významný nárůst hmotnosti. Normálně to není více než 400-500 gramů týdně.

2. Bolest hlavy. Častěji v oblasti chrámů a krku. Nezaměňujte to s běžnou migrénou nebo s takzvanou bolestí napětí.

3. Zrakové postižení. Před očima se může objevit závoj, mouchy, tečky blikají. Ztráta vizuálních polí znamená, že člověk vidí jen částečně. V tomto případě je nutná konzultace s oftalmologem. Lékař by měl vyšetřit fundus - jsou nějaké změny. A pokud ano, možná budete muset mít císařský řez mnohem dříve, než se očekávalo datum narození.

4. Snížená produkce moči. Pokud budoucí matka náhle sníží počet močení - to je špatné znamení. Všimli jste si toho doma? Zkuste měřit, kolik denně pijete a vylučujete. Pokud dojde k významnému rozdílu, okamžitě vyhledejte lékaře. Jsou to otoky, možná skryté.

5. Bolest v pravé hypochondrii. Pocit těžkosti nebo ostré bolesti.

6. Protein v moči. Pokud byl protein detekován ve významném množství rutinní analýzou moči - více než 0,2 - 0,3 g - je předepsáno provést denní proteinový test. Během dne žena močí výhradně v jednom kontejneru. Poté vše promíchá a prochází ve sklenici tzv. „Střední“ moč. A pokud opět dojde ke zvýšení - to se již nazývá proteinurie. Je nutná podrobná studie. S největší pravděpodobností to bude dostatečný důvod hospitalizace na oddělení patologie těhotenství.

7. Zvýšený krevní tlak. Maximální normální tlak je 140 až 90. A pak, s těmito čísly, se ženě doporučuje užívat tlakové pilulky zvané „Dopegit“..

8. Nevolnost, zvracení, svědění kůže. Nesouvisí s alergickou reakcí, střevní infekcí, otravou, žaludečními chorobami. Tato symptomatologie je variantou normy pouze v prvním trimestru.

9. Obtížné nazální dýchání mimo virovou infekci a bez jakýchkoli jiných respiračních příznaků. Pokud tento příznak gestózy existuje sám o sobě, neexistují žádné další popsané výše, pak to není gestóza, ale tzv. Rinitida těhotných žen - dočasný jev, který nevyžaduje aktivní léčbu..

Zřejmé příznaky gestózy z pohledu lékaře jsou následující:

 • silné otoky obličeje, často polovina;
 • kašel, chraplavý hlas (kvůli otoku nosohltanu);
 • znatelná porucha nálady (nedostatečnost, slza, hněv atd.);
 • problémy s řečí, nezřetelná slova;
 • sluchové postižení;
 • cyanóza kůže;
 • fyzická aktivita;
 • zimnice, porušení termoregulace.

Léčba gestózy, zejména nefropatie 2. až 3. stupně a preeklampsie, se provádí výhradně v nemocnici. Sanitka je magnézia. Žena také dostává antibakteriální léky (pokud se vyskytne problém s ledvinami, zánětlivý proces), Nifedipin na tlak (lék je účinnější než Dopegit), antikonvulziva a silná sedativa (Relanium)..

Pokud se vyskytnou problémy na plodu, monitoruje se jejich stav: pravidelně se provádí ultrazvukové vyšetření, placenta se sleduje na známky významné retardace intrauterinního růstu, příznaků nedostatku kyslíku.

Co se stane s plodem po 30 týdnech od početí

Vizuálně je dítě připraveno k narození. Navenek - to je skutečné dítě. Jen trochu. Na hlavě jsou pigmentované obočí, řasinky, vlasy. Nadýchané chloupky nebo lanugo téměř úplně vypadly. V době narození zůstanou v malém počtu pouze na zádech a na bedrech.

Hmotnost po 30 týdnech a později, po 31 týdnech těhotenství, je asi 1800-2000 gramů. A růst je asi 45 cm. Od této chvíle bude váha výrazně předjímat rychlost růstu. Hmotnost se zvýší 2krát více, ale růst není větší než 10 cm.

Mimochodem, o váze dítěte. Do jisté míry to záleží na výživě matky a jejím přírůstku na váze. U matek, které jedí hustě, zejména sladké a moučné, a které v důsledku těhotenství získají asi 20 kg, se rodí děti obvykle o hmotnosti asi 4 kg nebo více. A pro ty matky, které jedly správně a získaly asi 10 kg - 3-3,2. Tří kilogramové dítě se rodí mnohem snáze než čtyř kilogramové dítě.

Děti s vícenásobným těhotenstvím mají obvykle nižší hmotnost. To je však zcela normální, pokud lékař nevidí jejich nitroděložní zpomalení růstu. Mimochodem, na tomto ultrazvuku lékař nutně porovná všechna fetometrická data dětí a program vypočítá jejich hmotnost. To poskytne informace o tom, zda je nebo není fetofetální syndrom.

A s vícenásobným těhotenstvím as jedním plodem je nutně prováděna Dopplerova studie. Pokud existuje dokonce malá odchylka průtoku krve od normálu, je předepsána druhá studie nebo CTG.

Fetometrie plodu je následující:
BPR - 75 - 89 mm;
LZ - 95-113 mm;
Výfukové plyny - 283–325 mm;
Chladivo - 258 - 314 mm;
BK - 56-66 mm;
PC - 52-62 mm;
KP - 45-53 mm;
KG - 52-60 mm.

S trojrozměrným nebo čtyřrozměrným ultrazvukem můžete vidět oči dítěte. Je pravda, že budou uzavřeny, protože není pohodlné udržovat je otevřené ve vodě. Ale i když jsou oči dítěte zavřené, neznamená to, že spí. Podle povahy jeho pohybů a srdečního rytmu určí lékař, zda je dítě v současné době vzhůru nebo odpočívá.

Barva duhovky je stejná pro všechny děti, tmavě šedá nebo blíže k modré. Vlastní barva očí bude jasná několik měsíců po narození.

Ultrazvuk ve 4D módu je výhodný, protože lékař a maminka mohou vidět, co se stane plodu za třicet týdnů, jak trénuje polykáním plodové vody, saje prst, „hraje“ s pupeční šňůrou.

Dítě pomalu přibývá na tuku. A jeho kůže již není průhledná.

Roste uvnitř matky, nejen dítěte, ale také placenty. Zvyšuje se tloušťka a pomalu „stárne“. Ale to je naprosto normální. Protože právě postupné zrání způsobuje začátek práce ve správný čas. Nyní je norma 0-1 stupeň zralosti. Ale některé ženy už mají vteřinu. A to je také varianta normy, pokud jsou dopplerovské hodnoty dobré.

Pokud dítě leží na nohou - cvičení a vnější porodnická zatáčka

Je plod nad hlavou? Pak je čas začít dělat speciální cvičení a požádat dítě, aby zaujalo správné místo.

1. Lehněte si na záda na tvrdém povrchu, pokud to pro vás není obtížné - na podlaze. Ohněte si kolena, položte nohy dolů. Zvedněte pánev. Zůstaňte v této poloze tak dlouho, jak jen můžete, v ideálním případě čtvrt hodiny. Můžete ji opakovat několikrát denně, pokud nevyvolá nastávající matku v tuto dobu, ve 30 gestačních týdnech těhotenství, nepohodlí a hypertonicity dělohy. Ženy, u nichž existuje riziko předčasného porodu, by měly být konzultovány s lékařem o možnosti provedení těchto cvičení..

2. Lehněte si na tu stranu, na její stranu je zadní část dítěte. Je snadné určit dotykem nebo pozorností, kde obvykle cítíte pohyb (to je opačná strana vzadu). Ohněte si kolena a co nejblíže k břiše. Pomocí prstů poklepejte na spodní břicho, zatímco ležíte.

3. A to už není cvičení, ale něco jako lidový způsob, jak přimět dítě k tomu, aby zaujalo správné postavení - je třeba zahrnout příjemnou klasickou hudbu na úrovni dělohy nebo požádat otce, aby tam s dítětem hovořil.

Existují různé názory na účinnost těchto cvičení. Mnozí v ně nevěří a nevěří. Ale navzdory tomu děti dříve či později téměř všechny směřují dolů, jak to příroda zamýšlela. Děloha má tvar obrácené hrušky, proto je pro ně výhodnější ležet hlavou dolů. Kromě toho je hlava dítěte těžší, takže spěchá dolů. Problémy s prezentací, které nelze vyřešit žádnými cviky a přesvědčením, jsou spojeny s úplnou prezentací placenty, nadměrné fetální hlavy (pokud je hydrocefalus), děložního nádoru nebo jeho malformací, které neumožňují zaujmout požadovanou polohu..

Pokud do 36. porodnického týdne (34 od početí) plod ještě není v prezentaci hlavy, některé ženy se rozhodnou o porodnictví. Jedná se o takový postup, během kterého lékař pomocí svých rukou obrací dítě z gluteal pozice na hlavu hlavu. Žena se tak dokáže vyhnout mnoha problémům při porodu a císařském řezu, což je nevyhnutelné v případě, že se narodí chlapec.

Postup je možný, pouze pokud jsou splněny následující podmínky:

 • gestační věk nejméně 36-37 porodnických týdnů;
 • pouze jeden plod v děloze, s vícenásobným těhotenstvím, není provedeno porodnické otočení;
 • spodní část je pohyblivá - hýždě dítěte nejsou v pánvi příliš nízká;
 • žena má normální množství plodové vody, protože s oligohydramniemi existuje vysoká pravděpodobnost poranění plodu během zákroku a u polyhydramidů existuje vysoké riziko brzkého návratu dítěte zpět do pánevní polohy, i když je porodnické otočení úspěšně dokončeno;
 • hlava je v ohnuté poloze.

Vnější porodnický obrat je kontraindikován, pokud:

 • plodová voda již odešla;
 • existují kontraindikace pro zavádění léků, které uvolňují dělohu, tj. tocolytika;
 • existují indikace pro provedení císařského řezu (rotace nedává smysl);
 • u plodu je diagnostikována vývojová abnormalita;
 • existují defekty ve struktuře dělohy;
 • prodloužení polohy hlavy;
 • vícenásobné těhotenství.

Zákrok se provádí výhradně v porodnici po kompletním vyšetření a ultrazvuku. Zdravotní stav dítěte by měl být dobrý.

Během porodu se ženě injekčně podávají tokolytika, takže děloha zůstává uvolněná a nereaguje na činnosti lékaře ani na záznam CTG. Pokud během manipulace dojde ke zhoršení srdeční frekvence plodu, ke krvácení nebo výtoku plodové vody, zastaví se okamžitě a v případě potřeby se žena dostane..

Lékař provádí revoluci plodu pomocí obou rukou - jednu položí za hlavu plodu a druhou drží pod hýždě. Dále se dítě točí. V tomto procesu může mít žena nepohodlí, ale není významné.

Do jednoho dne po manipulaci je stav těhotné ženy a jejího dítěte sledován v nemocnici a poté propuštěn.

Pokud pokus nebyl úspěšný, lze jej opakovat i bez kontraindikací.

Rh-negativní ženy se mohou otěhotnět pouze se zavedením anti-Rhesus imunoglobulinu.

30 týdnů těhotenství, boj proti únavě (video):

30 týdnů těhotenství bojujeme s únavou

Poradenství nastávajícím matkám o pobytu v nemocnici

Protože v tomto období čeká třetí plánovaný ultrazvuk na každého, to je pravděpodobnost následné hospitalizace. Gynekologové to často hrají bezpečně a přímo nastávajícím matkám trochu pozorují a dostávají léčbu na oddělení patologie těhotenství (OPB). Důvodem je obvykle podezření na retardaci intrauterinního růstu, gestózu nebo hrozbu předčasného porodu.

Pokud jste odvedeni do nemocnice, nebuďte naštvaní. OPB je zvláštní svět, ne docela nemocniční, dokonce byste mohli říci. Tam určitě najdete přátele. Pokud budete mít štěstí, přátelství bude na mnoho let.

Takže, abyste se v nemocnici cítili pohodlněji, nezapomeňte přinést:

 • hygienické potřeby (zubní pasta, kartáč, toaletní papír, mýdlo, ručník);
 • nádobí (pár talířů, hrnek, polévková lžíce a čajová lžička, vidlička);
 • župan a noční košile;
 • pantofle (nejlépe guma).

Ložní prádlo a přikrývky v nemocnicích se obvykle vydávají. Ale můžete si s sebou vzít polštář pro těhotné ženy, pokud jste na to zvyklí.

A samozřejmě nezapomeňte na technická zařízení - mobilní telefon, tablet, notebook s přístupem na internet vám nedovolí nudit se, pokud se najednou ocitnete na oddělení samostatně.

30 týdnů těhotenství

30 porodních týdnů je 28 týdnů od početí. Přesně za 30 týdnů chodí všechny těhotné ženy na mateřskou dovolenou bez výjimky. Zdá se vám a vaší rodině, že jste těhotná „celý život“, váš manžel zapomněl, jak vypadáte bez břicha, a pohyby vašeho dítěte jsou tak známé, že si nedokážete představit, že velmi brzy se vaše pocity opět změní na zcela opačný.

Velikosti dítěte po 30 týdnech těhotenství

Co se stane s plodem po dobu 30 týdnů

Nastal 30. týden těhotenství a tělo dítěte vyplňuje téměř celou dutinu dělohy, téměř neexistuje žádný rozsah pohybů. Aktivita plodu přetrvává, ale není mu dost místa, pokračuje v pohybu, ohýbá se - ohýbá paže a nohy.

Hmota mozku se zvyšuje, tvoří se spirály a drážky, které plně začnou fungovat až po porodu, zatímco hlavní funkce dítěte jsou regulovány středy umístěnými v míše. Plíce jsou stále jen zrající, alveoly jsou v kolapsu, ale hrudník provádí rytmické dechové pohyby. Tyto pohyby pomáhají posilovat svaly a rozvíjet plíce..

V této době jsou dýchací svaly plodu již poměrně vyvinuté a jeho hrudník se neustále rozšiřuje a stahuje, čímž se připravuje získat vzduch na první dech. Fetální imunitní systém se nadále formuje - samozřejmě by neměl být považován za dosud vyvinutý, ale dítě se již dokáže chránit před mnoha infekcemi.

Existuje názor, že již v této fázi je plod schopen analyzovat a zapamatovat si. Když se opakuje, začne na vnější podnět reagovat jinak. Pokud například počáteční podráždění vyvolalo strach, může se jeho opakování doprovázet pouze otočením hlavy.

Ztenčená přední břišní stěna těhotné ženy a stěna dělohy mají tloušťku něco přes 2 cm a sem přicházejí všechny zvuky a jasné světlo. Kromě toho, co je slyšet venku, dítě stále slyší hlasité vnitřní zvuky. Tlukot srdce matky, hluk proudění krve v cévách, rachotící střeva vytvářejí rovnoměrné a stabilní zvukové pozadí, které dítě doprovází po celou dobu prenatální existence.

Jak vypadá dítě po 30 týdnech těhotenství


Dítě je připraveno dýchat a vypadá jako opravdový malý muž: se pažemi, nohama, pohlavními orgány, s otevřenými očima. Jeho hlava roste velmi nápadně a dosahuje 60 procent hlavy dospělého.

Svalová hmota se zvyšuje - ruce a nohy se každý den zesilují. Mozek pokračuje v rychlém růstu. Oči dítěte se plně otevřou, reaguje na světlo a může se dokonce odvrátit a skrýt, pokud je do žaludku matky nasměrován velký proud světla. Cilia jsou dobře vyvinutá, víčka pravidelně blikají. Vlasy zakrývající tělo stále mizí, ale vlasy na hlavě naopak stále rostou a ztluštějí. Samozřejmě existují případy, kdy se novorozenci rodí holohlavý, nebojte se, jedná se o variantu normy. Rozpadlé líce a končetiny jsou baculaté, téměř jako novorozené dítě.

Kůže si stále zachovává určité vrásky, ale dítě již nahromadilo dost podkožní tkáně, aby přežilo v případě předčasného porodu..

Dobré vědět

Přes slušný gestační věk má plod výrazné známky předčasnosti. Má měkkou chrupavku do ucha, slabé rýhování chodidel, nehtové desky jsou měkké a zcela nezakrývají nehtové lůžko. U chlapců mohou varlata ještě sestoupit do šourku, u dívek velká pysková ještě nepokrývá malé.

Vaše dítě má nyní velikost: váží asi 1 500 gramů, výšku 400 mm, srdeční frekvenci 120 - 160 tepů / min. Počínaje tímto týdnem a až do 37 týdnů těhotenství dítě přibírá na váze až 250 g týdně!

Zajímavý fakt: od 30 týdnů těhotenství mohou děti plakat v děloze a mají skutečné slzy!

Vývoj plodu po 30 týdnech těhotenství


 • Hlava vašeho dítěte nyní znatelně roste. Objem mozku se neustále zvyšuje. Jeho chování a nervové reakce jsou nyní co nejblíže úrovni novorozence novorozence. Kosti lebky a jejích kloubů jsou nyní poměrně flexibilní. To usnadní průchod dítěte přes porodní kanál..
 • Oči jsou dokořán, dítě reaguje na jasné světlo, které svítí skrz bříško. Oční víčka dítěte se otevřely a zavřely, objevily se řasy. Nyní rozlišuje mezi světlem a temnotou a má představu o tom, co se děje zvnějšku..
 • Hmota mozku neustále roste, počet a hloubka stočení roste. Ale i přes to se hlavní funkce mozkové kůry vyvíjejí po narození. Během prenatálního vývoje jsou nejdůležitější vitální funkce dítěte regulovány míchou a některými dalšími částmi centrálního nervového systému.
 • Mozek dítěte již může regulovat tělesnou teplotu, a tak začíná ztrácet lanugo - tenké vlasy, které mu zakrývají tělo a zahřívají ho. Po porodu však může zůstat několik „ostrovů“ vlasů - na bedrech, zádech, někdy i na čele. V prvních dnech mimomaternicového života zmizí.
 • Hrudník dítěte neustále klesá a stoupá, to je dobře vidět na ultrazvuku. Taková dechová cvičení nejen posilují svaly, ale také přispívají k normálnímu vývoji plic. Pokud by vaše dítě nevdechovalo plodovou vodu, jeho plíce by zůstaly malé a ani po narození by neposkytovalo potřebné množství kyslíku.
 • Játra dítěte aktivně hromadí železo. Tato populace se bude účastnit procesu krvetvorby v prvním roce života novorozence.

V gestačním věku 30 týdnů je placenta na svém maximálním vývoji a dosahuje tloušťky 30–48 mm. Její cévy jsou plnokrevné a dosud neexistují známky stárnutí. Feto-placentární cirkulace plně zajišťuje zásobování rostoucího plodu všemi potřebnými látkami.

Co se děje v ženském těle po 30 týdnech těhotenství

Výrazně zvětšená děloha je v této době přibližně 10 cm od pupku. K ochlupení na ohanbí - 30 cm.

Rozšíří se nejen žaludek. Usazeniny tuku se objevují na bocích, hrudi, bočních plochách břicha a dokonce i na obličeji. Žena je těžší. Hmotnostní přírůstek nepochybně klade další důraz na páteř a klouby dolních končetin.

Ve třicátém týdnu těhotenství se můžete poprvé setkat s lehkými rytmickými třesy plodu. Toto je škytavka plodu. Důvody pro to nebyly úplně prozkoumány, ale je známo, že jedním z nich je nadměrné požití plodové vody..

Nyní ve vaší děloze asi litr plodové vody, ale její objem se s růstem dítěte zmenší. Může se vám zdát, že zadržujete dech a máte nedostatek vzduchu. Nebojte se, jen dítě roste a děloha vyvíjí tlak na bránici.

Práce hormonů je nyní zaměřena na snížení tónu dělohy, aby se zabránilo předčasnému porodu, ale tyto hormony selektivně neovlivňují pouze svaly dělohy, ale také uvolňují střeva, což vede ke snížení peristaltiky a zácpy. Příčina pálení žáhy je stejná, plus - nesprávná poloha žaludku.

U 80% těhotných žen se při ležení na zádech vyvíjí syndrom dolní duté žíly, doprovázený v závažných případech tinnitem, závratě a ztrátou vědomí. S mírným průběhem syndromu žena nemusí cítit žádný z jejích projevů, ale bylo zjištěno, že v této době dítě začíná trpět hypoxií a jeho srdeční tep je snížen téměř o polovinu. Nejlepší pro těhotnou ženu je v klidu sedací poloha se zadní odchylkou 45 stupňů. Doporučuje se spát na levé straně a mezi nohy si položit malý polštář.

Těžkosti v dolní části zad, pravidelné křeče rukou často narušují ženský spánek. Velké břicho ztěžuje pohodlnou pózu. A zatímco těhotná žena byla zbavena potěšení ze spánku na břiše po dlouhou dobu, nyní se ani ležící na zádech nedoporučuje. Těžká děloha komprimuje dolní dutou žílu, která přenáší krev do srdce, což vede k vyčerpání krevního toku v mozku, plicích, vnitřních orgánech a placentě..

Vnitřní orgány břišní dutiny jsou ve velmi omezené poloze. Práce žaludku a střev je obtížná, což spolu se snížením tónu zažívacího traktu způsobeným hormonálním pozadím těhotenství vede k pálení žáhy, plynatosti a zácpě. Pálení žáhy se objevuje stále častěji, ale obzvláště ve večerních hodinách, když jde spát. Vyvolává dojem pálení žáhy pozdní večeře a používání mastných, smažených, kořenitých, kořenitých, kyselých potravin a produktů z kynutého těsta.

Pohyby dítěte v období 30 týdnů těhotenství jsou pociťovány velmi dobře a často způsobují bolest u ženy, zejména když úder nohou spadne do oblasti jater nebo dolního segmentu dělohy. Navzdory stísněným životním podmínkám se dítě stále může převrátit, ale většina dětí již leží hlavou dolů a nezmění svou polohu před porodem. Pokračujte v počítání pohybů plodu denně, zejména pokud si náhle všimnete, že se staly méně aktivní. Měli byste cítit nejméně 10 pohybů dítěte během 12 hodin normálního života nebo přibližně 4 pohyby za hodinu během odpočinku.

Vaginální výtok během tohoto období je spojen s prací hormonů. Zápach bez barvy nebo zápach se považuje za normální..

Ve 28-30 týdnech těhotenství se během vyšetření věnuje zvláštní pozornost ženám, kterým hrozí konflikt Rh. Pokud máte Rh-negativní krev a váš manžel má Rh-pozitivní, a zejména pokud těhotenství není první, pak v tuto chvíli budete pravděpodobně dostávat speciální léky, které snižují pravděpodobnost vzniku hemolytického onemocnění novorozence..

V tuto chvíli můžete začít, pokud se neobjevil dříve, bojovat s Braxton Hicks. Mohou být trochu bolestivé, hlavní věc je, že jsou krátké a málo pravidelné. Chcete-li zmírnit nadměrné napětí z dělohy během takových kontrakcí při porodu, musíte jemně a jemně masírovat žaludek. To usnadní váš stav, a to bude příjemné pro dítě. Kontrakce Braxton Hicks mohou být pro plod velmi patrné, ale pro něj jsou naprosto neškodné, protože dítě je obklopeno „bezpečnostním vakem“ z plodové vody.

Břicho po 30 týdnech těhotenství

Po třiceti týdnech roste plod obzvláště rychle, a dokonce iu žen, které ještě měly úhlednou malou bříšku, se obvod pasu začíná doslova zvyšovat před našimi očima..

Video blog - 30 týdnů těhotenství

Tipy na 30 týdnů těhotenství

Postarej se o sebe, svou rodinu. Je čas začít s opravami v mateřské školce, kupovat nejnutnější věci a dokonce odkládat tašku na výlet do nemocnice - nikdy nevíte.

Rostoucí plod bude vyžadovat více živin z vašeho těla, může to zvýšit vaši chuť k jídlu, prostě se nepřehánět, přetížit trávicí trakt, můžete vyvolat zácpu. Nesnažte se bojovat s nadváhou tím, že sedíte na všech druzích stravy, což nepříznivě ovlivní vývoj vašeho nenarozeného dítěte. Aby nezískali nadváhu, zlikvidujte bohaté housky, nepřinesou vám žádnou výhodu, ale pouze přidají další libry. Přírůstek na váze může způsobit gestózu a způsobit otoky. Pokud jste náhle začali přibývat na váze po 30 týdnech těhotenství, poraďte se se svým lékařem, takové příznaky naznačují patologii.

Pokud je plod v pánevní prezentaci, je nutné provést speciální cvičení, která mohou dítěti pomoci otočit hlavu dolů. Lékař vám o nich řekne.

Některé ženy se začínají obávat výrazného nadýmání. Pokud takový problém existuje, může pomoci pouze racionální strava. Není třeba brát produkty, které způsobují tvorbu plynu: hrášek, čerstvé zelí, hrozny, čerstvé mléko, měkký bílý chléb, rohlíky, sladkosti. Pokud však do své každodenní stravy přidáte 100-200 gramů syrové mrkve se strouhaným jablkem a lžičkou zakysané smetany, bude to užitečné pro sebe i pro dítě. Práce střev je dobře normalizována sušeným ovocem v páře. V žádném případě neužívejte projímadla! To může vyvolat kontraktilní aktivitu dělohy a způsobit předčasný porod..

Pokud se vaginální výtok najednou zkrvaví a bolí vás žaludek, měli byste okamžitě zavolat záchranný tým a jít do porodnické nemocnice. I když je krvácení malé a výtok je špinavý, nikdo nemůže s jistotou říci, jak se bude situace vyvíjet. Výskyt krve ve vaginálním výtoku může také ukazovat na placenta previa a její odloučení - patologické stavy, které ohrožují život matky a dítěte. I malé množství vodnatého nažloutlého výtoku z pochvy se může ukázat jako plodová voda. Předčasný výtok plodové vody může být doprovázen výskytem kontrakcí a může být asymptomatický. V každém případě by takové příznaky měly být příležitostí k návštěvě lékaře, protože narušení integrity membrán vede k rozvoji nitroděložní infekce.

Mírná fyzická aktivita, rozcvičky po dlouhém pobytu v jedné poloze, procházky ráno a před spaním, dobrý noční odpočinek - to jsou hlavní požadavky na režim těhotné ženy.

Pokud již máte dítě a brání vám dostatek spánku v noci - odpočívat častěji během dne, například spát s ním během dne, nevstávejte brzy ráno, když neuvidíte svého manžela, aby pracoval. Je velký, připraví si snídani a zaváže tkaničky.

Jedním z hlavních problémů budoucí matky je výběr nemocnice. Nyní můžete volat všechna zdravotnická zařízení ve vašem městě, která mají porodnice. Nezapomeňte zkontrolovat, zda v nemocnici je jednotka intenzivní novorozenecké péče, ve které jsou umístěny ženy po porodu - odděleně s dětmi nebo s nimi, nemůže na vaši žádost dítěti dodat další mléko a nechat ho přes noc? Je velmi důležité, aby v nemocnici bylo ihned po porodu rozhodnuto o aplikaci dítěte na hrudník. Pokud plánujete přirozený porod, poraďte se se zdravotnickým personálem - můžete, pokud chcete, pokud to neohrožuje vaše zdraví, odmítnout používat anestetika, řezy nebo propíchnutí močového měchýře? Na některých klinikách je praktická vertikální pozice při porodu - pro lékaře je považována za fyziologičtější, ale nepohodlnou. Takový porod vyžaduje přítomnost speciálně vyškoleného odborníka.

Vezměte rodný list od porodníka-gynekologa. Tento dokument bude potřebný během hospitalizace v porodnici pro porod. Lékař vám také dá výměnnou kartu: měla by být u sebe a musí být předložena v nemocnici. Výměnná karta obsahuje všechny informace o průběhu těhotenství, jsou uvedeny výsledky všech testů a vyšetření.

Dobré vědět

Nezapomeňte také získat potvrzení o mateřské dovolené od svého lékaře. Vydává se na 140 dní (70 dní před dodáním a 70 dní po dodání). Od této chvíle začíná mateřská dovolená..

Sex ve 30 týdnech těhotenství je stejně nedílnou součástí vašeho života jako jakákoli jiná forma rodinného vztahu. Pokud je vše v pořádku, lékař vám nezakazuje sexuální vztahy - bavte se, experimentujte s postoji, pokud je to zakázáno - existují alternativní způsoby, nezanedbávejte je. Sex může být kontraindikován, pokud máte placentu previa, hrozbu přerušení, vícenásobné těhotenství, polyhydramnios a další komplikace. V tomto případě se můžete navzájem potěšit a potěšit bez vaginálních kontaktů, není to zakázáno a dokonce ani orgasmus po 30 týdnech těhotenství není zakázán.

Nebezpečí po 30 týdnech těhotenství

Pokud se břicho natáhne po 30 týdnech těhotenství, bolí to po dlouhou dobu, zcela bezbolestné a nepravidelné tréninkové zápasy se stávají pravidelnými a bolestivými, bolest od spodního břicha sahá až k dolní části zad - okamžitě zavolejte záchranný tým. S takovými příznaky je riziko předčasného porodu příliš vysoké.

Dodání ve 30. týdnu je hlavním nebezpečím. Je pravda, že toto období je dostatečně dlouhé na to, aby novorozenci měli v budoucnu šanci na přežití a zdraví. V každém případě, pokud váš žaludek neustále bolí, dochází k vyprazdňování - krvavé, hojné sliznice nebo vodnaté - nevyhnutelná konzultace s gynekologem. A je správnější zavolat sanitku, než jít někam.

Gestóza. Co potřebujete vědět a co hledat!


 • Pokud se u Vás v posledních měsících těhotenství objeví otok, může to být velmi závažný problém. Jak identifikovat otok? Tělo se hromadí docela hodně tekutiny a brzy se stane patrným vnějšími příznaky. Nejprve se objeví patologický přírůstek hmotnosti, váha přibývá rychleji, než se očekávalo. Pak si všimnete, že boty byly příliš těsné a vaše prsty neposlouchaly dobře, zvláště ráno, a musíte prsteny odstranit. Pak jsou zřejmé otoky. Za prvé, jsou patrné na nohou, pokud stisknete na spodní nohu - okamžitě nezmizí zbývající důlky.
 • Symptomy, které se současně objevují, jako jsou bolesti hlavy, strach ze světla, závratě, jsou obzvláště nebezpečné pro život a pro matku a nenarozené dítě.!

Ve všech těchto případech byste měli okamžitě kontaktovat porodníka-gynekologa!

Testy na 30 týdnech těhotenství

Ve 30. týdnu vydejte výměnnou kartu a rodný list!

Od tohoto týdne je těhotná žena pod přísným lékařským dohledem. Pokud byste mohli v jiných termínech navštívit svého gynekologa jednou za měsíc, nebo ještě méně. Nyní (od 30 do 36 týdnů) bude pravidelnost vaší komunikace pravděpodobně jednou za 2 týdny. Tento týden vám porodník-gynekolog pravděpodobně dá pokyny k opětovnému jmenování specialisty..

Konzultace tento týden

Možná vám budou přiděleny testy

Provádí průzkumy

Ultrazvuk po 30 týdnech těhotenství

V současné době je stanovena studie, která objasňuje stav plodu, měří plodovou tekutinu, pokud výška děložního dne a objem břicha neodpovídají gestačnímu věku.

Ultrazvukový lékař také hodnotí práci srdce dítěte, jeho motorickou aktivitu, stav vnitřních orgánů a jejich práci. Měří se velikost placenty, stupeň její zralosti, úroveň průtoku placentární krve a průtok krve v cévách pupeční šňůry. Podle svědectví je hodnocen pohyb krve ve střední mozkové tepně plodu. Existují některé vady, které ultrazvuk dokáže detekovat pouze v tuto chvíli. Například všechno se týkalo srdce a genitourinárního systému. Proto nemůžete tento postup přeskočit, nemůžete jej odmítnout. Před doručením musí být identifikována všechna možná rizika..

U ultrazvuku plodu po 30 týdnech těhotenství, jakož i jindy, k posouzení velikosti a tempa vývoje plodu se používá měření všech dlouhých kostí, hlavy a břicha..

Je třeba poznamenat, že standardy jsou uvedeny pro celých 30 týdnů těhotenství.

30 týdnů těhotenství: pocity, vývoj plodu, třetí plánovaný ultrazvuk

8. měsíc je nejkritičtější období těhotenství. 30. týden se rovná 26. týdnu početí a 28. týdnu menstruačního zpoždění.

V tuto chvíli musíte být velmi opatrní, protože i mírná rána do žaludku, například při cestování ve veřejné dopravě může způsobit vážné problémy.

Budoucí matka se cítí stále více unavená každý den, způsob, jakým se přírůstek hmotnosti pociťuje stále více.

Nyní musíte opustit mnoho domácích prací a nebojte se požádat o pomoc ostatní.

Od 30. týdne začíná úzká komunikace mezi matkou a dítětem, protože žena chodí na mateřskou dovolenou a může věnovat veškerý svůj volný čas dítěti. Na prenatální klinice je nastávající matka právě v tuto chvíli rodným listem.

Co se stane ve 30. týdnu

Přestože žena cítí, že „se brzy nebude moci pohybovat“, stále musí dítě nosit po dobu 10 týdnů. Navíc plod a děloha neustále rostou, což znamená, že se hmotnost neustále zvyšuje.

Během tohoto období hormony začnou připravovat klouby a kosti pro budoucí narození. Ligamenty jsou napnuty po celém těle, takže možná budete potřebovat nové boty.

Během tohoto období dítě plně vede aktivní životní styl, plave v plodové vodě a neustále se pohybuje. Nyní jsou však jeho pohyby vědomější a často je to reakce na životní prostředí. Každý hladký pohyb drobků dává nastávající matce neuvěřitelné pocity. V této době je délka plodu přibližně 37 cm a hmotnost přibližně 13 00–140 0 g.

V tuto chvíli budete mít 3. plánované ultrazvukové vyšetření. Doktor bude schopen ověřit normální vývoj dítěte, posoudit jeho vitalitu, oběhový systém, identifikovat možné vady.

Přečtěte si více o třetím plánovaném ultrazvuku zde.

Ultrazvuk potvrdí správnou polohu plodu, v tomto případě se doporučuje nosit speciální obvaz, který udržuje správnou polohu dítěte a zabraňuje možnosti jeho převrácení. Přečtěte si více o důležitosti postavení dítěte zde..

Je velmi důležité, aby žena pokračovala ve sledování výživy a přijímala fyzickou aktivitu, protože tím bude připravena na budoucí narození.

Nastávající matka má díky vyhlášce a volnému času příležitost navštěvovat speciální kurzy, kde se učí spoustu důležitých informací.

Pohoda ženy po 30 týdnech

V důsledku intenzivního růstu dítěte má nastávající matka větší pocit nepohodlí, protože vnitřní orgány jsou velmi přeplněné. To je ovšem nesrovnatelné s mateřskými pocity, které se každý den zesilují.

Možné fyzické pocity

V každém týdnu těhotenství má žena nové pocity, které naznačují, že všechno jde dobře a dítě se dále vyvíjí:

 1. Míchání plodu. Od 30. týdne je velmi důležité kontrolovat množství pohybů dítěte. Například, pokud dítě nemá dostatek kyslíku, pak bude intenzita pohybů zanedbatelná. V tomto případě je nutné se poradit s lékařem, protože to může způsobit zmrazení plodu. Za normální se považuje - 24 pohybů během dne. Během tohoto období se cítí méně často, protože se vyskytují na straně dítěte významněji.
 2. Hmotnost. Pro toto období se přírůstek hmotnosti považuje za normální - 11 kg. Blíže k porodu se bude hmotnost přidávat mnohem rychleji, protože se zvyšuje hlavně díky růstu dítěte, dělohy a zahrnuje také placentu a plodovou vodu.
 3. Hruď. V této době jsou prsa nastávající matky nalita ještě více, bradavky jsou drsnější, když se připravují na krmení dítěte.
 4. Žaludek. Ve 30. týdnu již žaludek výrazně vzrostl, což výrazně ovlivňuje chod ženy. Svaly v tomto období jsou výrazně oslabené a napnuté, takže nemůžete provádět žádné ostré pohyby a musíte se také vyhnout tahům atd. Během tohoto období se navíc zvyšuje riziko strií, takže ženy musí pro těhotné ženy používat speciální krémy. Existují lidová léčiva, která se s tímto problémem vypořádají - olivový nebo citrusový olej atd..
 5. Děloha. V této době se děloha významně zvětšuje a nyní je umístěna 10 cm nad pupkem a vzdálenost od pubické symfýzy je asi 30 cm dlouhá. Počínaje 30. týdnem se děloha začíná stahovat sama, čímž se připravuje na porod. Jen se nemusíte starat o plod, který nemá žádnou hrozbu. Pouze pokud cítíte ostrou bolest a je špinění, musíte okamžitě navštívit lékaře.
 6. Nespavost nastává v důsledku skutečnosti, že spánek se stává stále více nepohodlným. Během tohoto období se doporučuje ležet na vaší straně, proto je lepší koupit speciální polštář, který pomůže udržet správné držení těla..
 7. Bolest V důsledku významných fyziologických změn se může objevit bolest. Nejčastěji dochází k bolesti zad v důsledku rostoucího břicha. Také bolest může nastat v důsledku děložních kontrakcí, ale jsou nejčastěji nepostřehnutelné. Bolest břicha může být vyvolána z úplně jiných důvodů, například nevhodnou stravou, výrony atd. Často se mohou vyskytnout bolesti hlavy, ale dá se jim vyhnout, pokud často chodíte na čerstvý vzduch a máte dostatek spánku..
 8. Přidělení. Je nutné věnovat pozornost barvě, struktuře a vůni sekrecí, pokud se nějak nějak změnily, například spaly hnědé nebo sražené, pak nezapomeňte navštívit lékaře. Přítomnost krve nebo přebytečné vody v krvi je signálem, který musíte naléhavě zavolat sanitkou. Přečtěte si více o povaze výboje během těhotenství zde..
 9. Otok. Během tohoto období může často dojít k otoku. Důvodem je významné zvýšení tekutin v těle. Abyste tomu zabránili, snižte příjem soli a přestaňte jíst mastná a kořenitá jídla..
 10. Střeva. Toto tělo je v komprimovaném stavu, kvůli kterému může nastávající matka mít zácpu. Kromě toho se zvyšuje počet nutkání na toaletu.
 11. Hemoroidy. Může se vyskytnout během tohoto období těhotenství, není obtížné se s tím vypořádat, proto používejte speciální svíčky a lidové léky. Většina hemoroidů prochází po porodu. O léčbě hemoroidů během těhotenství a po porodu si přečtěte zde.

Možné emoční zážitky

V této době mohou budoucí matky pociťovat pocit úzkosti, který ve většině případů nic nepotvrzuje. Stále více, myšlenky jako „Nemůžu snést dítě“, „Nemůžu porodit“ a něco takového se může objevit v mé hlavě.

Emoční změny ve 30. týdnu závisí na hormonálních změnách v ženském těle. Pokud pociťujete vážné a do jisté míry i manické pocity úzkosti a nemůžete ovládat své pocity samostatně, pak se poraďte s lékařem, jinak můžete být vážně depresivní.

Ženy recenze asi 30 týdnů

Každá žena má během těhotenství své individuální pocity a pocity, to říkají budoucí matky o 30. týdnu těhotenství:

Julia: „Každý den je těžší a těžší dýchat, ale přesto se cítím dobře. Sní, když už se nejen cítím, ale dotýkám se a líbat svého malého syna. “.

Natalia: „Každý den se bojím blížící se noci, protože nemohu spát na své straně, i když musím. Doktor doporučuje dát něco měkkého pod žaludek a přestat spát na zádech, ale já prostě nemůžu změnit názor. “

Alena: „Zotavila jsem se o 20 kg, ale vzhledem k tomu, že jsem před těhotenstvím výrazně zhubla, nebyly žádné strie. Dítě v noci nespí, protože je aktivní. Je těžké chodit, moje záda je velmi bolestivá, ale speciální cvičení pomáhají tento problém vyřešit. “.

Arina: „Do 30. týdne jsem vydělala 17 kg, ale nezlobilo mě to, protože v mé hlavě je jen jedna myšlenka - sanitka s mou dcerou“.

Svetlana: „Můj manžel a já jsme začali navštěvovat kurzy pro budoucí rodiče, kde mě učí, jak dýchat a citově se připravovat na budoucí narození a mateřství. Můj manžel a já jsme také učeni, jak se správně starat o nenarozené dítě, obecně jsme velmi spokojeni. “.

Ksenia: „Díky bohu, dlouho očekávanému výnosu, nyní si mohu těhotenství plně užít. Každý den začíná tím, že mluvím se svým dítětem, říkám jí plán na další den, nejdůležitější je, že když se jí něco nelíbí, trochu mě kope. To jsou nejlepší okamžiky života. “.

Elizabeth: „Jsem v životě alarmistou a během těhotenství se pocit úzkosti výrazně zvýšil. Snažím se vůbec nepohybovat, díky tomu jsem získal hodně - 25 kg. Doktor mi nadává a hovoří o komplikacích, které mě ještě více znepokojují. Možná je čas jít k psychologovi “.

Anna: „Všechno je v pořádku za 30 týdnů, získal jsem jen 6 kg, prakticky žádná bolest, obecně mám štěstí. Snažím se přidělit každou volnou minutu dítěti, pohladit bříško a vyprávět mu různé příběhy. “.

Marina: „Aktivita dítěte klesla, zpočátku mě to vyděsilo, ale četl jsem, že je normální a uklidnil se. Teď mám čas na odpočinek a spánek “.

Albina: „Dodržuji všechna doporučení, díky tomu těhotenství pokračuje dobře. Po 30 týdnech jsem získal 10 kg, lékař řekl, že je to normální. Citově je vše lepší než kdy jindy. “.

Vývoj plodu po 30 týdnech těhotenství

Parametry dítěte závisí na mnoha faktorech, ale v průměru

V zásadě to záleží na správné výživě budoucí matky, stejně jako na vlastnostech jejího těla.

Ve 30. týdnu jsou oči dítěte dokořán a on reaguje na jasné světlo, které prorazí bříško. Během spánku zamračil, pokrčil rameny a zaťal pěsti. Také ví, jak se usmívat a zívat.

Během tohoto období začnou na těle - laguny - mizet tenké vlasy. Na některých místech však mohou přetrvávat, ale není to děsivé, po narození velmi rychle zmizí. Ale na hlavě jsou vlasy ještě silnější. Některé děti se hned po narození mohou chlubit krásnými vlasy.

Ve 30. týdnu mozek dítěte neustále roste. Vytvořené vnitřní orgány jsou připraveny pro normální práci po porodu. Vznikají také nová nervová vlákna a stávající vlákna začínají aktivně fungovat..

Srdce dítěte funguje dobře, ale játra jsou aktivnější, protože v příštím roce musí nahromadit tolik potřebné železo.

Dýchací systém se ještě plně netvořil, ale stále může dýchat. Během ultrazvuku můžete vidět, jak se jeho hrudník rozšiřuje a stahuje. Během tohoto období může žena poprvé cítit nevýznamné a rytmické chvění dítěte, takhle škytá. Přesný důvod není dosud znám, ale hlavním předpokladem je nadměrné požití plodové vody.

Imunitní systém se nadále formuje, ale již v této fázi je dítě připraveno odolat mnoha infekcím.

Přestože kůže zůstává pomačkaná, dítě je připraveno k narození, protože již nahromadilo tukovou tkáň.

Líce, paže a nohy jsou docela baculaté, skoro jako novorozenci.

Pokud dítě během spánku budoucí matky vede aktivní životní styl, může to znamenat, že má nespavost. Budoucí dítě z 30. týdne začíná chápat a reagovat na činy matky.

Fotografie z ultrazvuku plodu

Foto 3D ultrazvuk plodu po dobu 30 týdnů:

Doporučení na 30 týdnech těhotenství

Správná výživa

Po celou dobu těhotenství a zejména po 30 týdnech je nutné dodržovat správnou výživu. V této době ženské tělo a dítě potřebují bílkoviny a komplexní uhlohydráty. Přidejte do své každodenní stravy čerstvou zeleninu, ovoce, kyselé mléčné výrobky, mořské plody, ryby, libové maso.

Je nutné opustit sladké pečivo a další produkty, které zvyšují hladinu glukózy v krvi. Z nabídky také vylučujte hrozny, zelí, čerstvý chléb, luštěniny a další produkty, které mohou vyvolat výskyt plynů.

Zvláštní pozornost musí být věnována kvalitě produktů. Žádná polopečená jídla, výrobky musí být podrobeny dlouhodobému tepelnému zpracování. Například fermentované mléčné výrobky musí být vařeny, ovoce by mělo být umyté, ale sushi a maso s krví musí být zcela opuštěné..

Rovněž během těhotenství se nedoporučuje zneužívat přípravky, které mohou vyvolat výskyt alergií. Mezi tyto produkty patří med, čokoláda, kaviár atd..

Důležité:

 • jíst pravidelně, aby se necítil hlad;
 • část by neměla být velká;
 • nedoporučuje se, jíst před spaním, poslední jídlo by mělo být 3 hodiny před spaním;
 • poraďte se se svým lékařem o užívání vitamínových doplňků.

Intimní vztah

Žena má sníženou sexuální touhu. Již ve 30. týdnu je nutné věnovat pozornost kontraindikacím, pokud tomu tak není, nemusíte se vzdát intimního života. Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že u aktivních pohybů můžete změnit polohu dítěte.

Jaká nebezpečí lze očekávat:

 1. Pokud má žena a muž jiný rhesus, může v tuto chvíli dojít k rhesus inkompatibility, v takovém případě bude nutné provést speciální injekci.
 2. Může dojít ke krvácení, které je pravděpodobně způsobeno abrazí placenty..

Tělesné cvičení

Pro ženu je již obtížné chodit, ale zároveň nezapomínejte na fyzickou aktivitu. Díky tomu bude nastávající matka připravena na porod, zvýší její sílu a vytrvalost.

Doporučuje se zapojit se do rotopedu, tělo dostane potřebnou zátěž, ale hmotnost nebude na nohy vyvíjet tlak. Nejužitečnější činností v posledních fázích těhotenství je plavání..

Takový výcvik pomůže zbavit se bolesti zad a zlepšit celkovou fyzickou kondici. Pokud těhotná žena i nadále cvičí v tělocvičně, je nejlepší provádět výcvik pod dohledem školitele.

Nezapomeňte chodit a dělat dechová cvičení.

Důležité tipy:

 1. Poskytněte dostatek času na spánek, stačí spát na vaší straně, jinak můžete vyvolat nedostatečný tok kyslíku do dítěte.
 2. Pokud odejdete z domu, vždy mějte u sebe lékařskou kartu, protože v tuto chvíli může začít předčasné narození.
 3. Vzhledem k tomu, že žena je nyní na mateřské dovolené, je čas se přihlásit na těhotenské kurzy, kde najdete spoustu nezbytných a velmi důležitých informací.
 4. Častěji jděte na záchod, abyste zabránili zácpě.
 5. Není nutné překřížit nohy při sezení, protože to může vyvolat výskyt křečových žil.
 6. Jemná masáž pomáhá zmírnit mírné bolesti zad a nohou..
 7. Pamatujte, že dobrá nálada matky se přenáší na dítě.

Vyšetření po 30 týdnech těhotenství

Ve 30. týdnu musíte navštívit lékaře a od teď to dělat každý týden. Během recepce provede odborník potřebné vyšetření:

 • změřit tlak;
 • zkontrolovat stav dělohy;
 • určit polohu dítěte;
 • posoudit stav dělohy a pohlavních orgánů;
 • namazat flóru.

V této době bude budoucí matka muset podstoupit vyšetření, aby zjistila možná onemocnění, která mohou dítě poškodit a po porodu vyvolala různé komplikace..

Ve 30. týdnu si žena může vybrat mateřskou nemocnici, a protože je dost času, můžete si vybrat ideální variantu, která uspokojí všechny požadavky.

Články O Neplodnosti