Hlavní Bolest

30 týdnů těhotenství

Doba 30 týdnů těhotenství je přechodným stádiem. Dlouho očekávaná mateřská dovolená již začala a můžete si užít změny ve svém stavu, cítit každý pohyb dítěte, sledovat jeho vývoj. A dítě je již plně vyvinuté!

Ultrazvuk již jasně vidí i ty nejmenší detaily - jak dítě dýchá, jeho tlukot srdce, jak reaguje na dráždivé látky. Dítě se aktivně připravuje na život mimo tělo matky.

Od tohoto období těhotenství chodí většina nastávajících matek na mateřskou dovolenou - 70 dní odpočinku před porodem a stejnou částku po (celkem 140). Pokud jste těhotná s dvojčaty, jste již na mateřské dovolené dva týdny, protože u vícečetného těhotenství se očekává 84 dní před porodem a po - 110.

Ve 30. týdnu těhotenství váží dítě asi 1,4 kg a jeho výška je 38 centimetrů! 30 porodních týdnů těhotenství je již sedm a půl měsíce (jeden porodnický měsíc zahrnuje čtyři týdny).

Co se děje?

Plod po 30 týdnech těhotenství

V této fázi těhotenství je dítě již docela vyvinuté a porod ve 30 týdnech těhotenství pro něj není tak strašný - je téměř připraven na nezávislý život. Pokud sledujete video „30. týden těhotenství“, je velmi patrné, že v této době plod začne trénovat dýchací systém - jeho hrudní klec stoupá a klesá, provádí dýchací pohyby, zatímco plodová voda vstupuje do plic. Tento trénink posiluje dýchací svaly, což je velmi důležité na začátku nezávislého dýchání, a také zvyšuje životaschopnost plic samotných. Při polykání plodové vody je někdy podrážděný nerv podrážděný a matka začíná cítit, jak její dítě škytá - rytmické škubání. Tyto pocity někdy způsobují úzkost v nastávajících matkách, ale nepředstavují pro dítě žádné nebezpečí.

Dítě ve 30. týdnu těhotenství nadále aktivně přijímá všechny nutriční složky prostřednictvím placenty. Jeho průměr již může dosáhnout 20 cm a tloušťka je tři centimetry. Filtrační schopnost placenty určuje, které léky může matka použít a které nikoli. Pokud je to nutné, léková terapie, lékař vybere ty léky, které nepronikají placentární bariérou nebo které mají vysoký stupeň bezpečnosti pro plod.

Dítě pokračuje ve vývoji vize. Už docela dobře rozlišuje objekty, které jsou blízké, a často se dívá na jeho pera, což je velmi jasně vidět na ultrazvuku po 30 týdnech těhotenství..

Subkutánní tuková tkáň se již nahromadila v dostatečném množství a termoregulační systém je dobře vyvinut. Nervový systém se také aktivně vyvíjí. Mozky se prohlubují, zvyšuje se mozková hmotnost. Fetální pohyby nejsou tak chaotické, ale spíše racionální. To je částečně způsobeno relativním zmenšením prostoru uvnitř dělohy. Dítě reaguje velmi jasně na ostré zvuky, jasné světlo. Citlivost dítěte se zvyšuje a cítí dotyk maminky a otce do žaludku. Máma si může všimnout, že dítě vytvořilo každodenní rutinu - už spí v určitou dobu. Těhotenství po 30 týdnech je charakterizováno zlepšením všech systémů, zejména dýchacích cest, protože v době narození by měla být povrchově aktivní látka tvořena v dostatečném množství.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Níže naleznete několik příkladů s ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství.

Břicho po 30 týdnech těhotenství

Děloha ve 30 týdnech těhotenství stoupá nad stydké kosti o třicet centimetrů a deset - nad pupkem. Mnoho matek, popisujících jejich pocity, si uvědomuje, že se zdá nerealistické, že po dobu dalších deseti týdnů se žaludek zvýší! Ale plod, placenta, plodová voda stále rostou a tělo se tomu přizpůsobuje.

Hmotnost mé matky ve 30. týdnu těhotenství se obvykle zvýšila asi o patnáct kilogramů. A více než polovina této hmotnosti je děloha, plodová voda, placenta. Žena je čím dál pomalejší, je obtížné provádět mnoho známých akcí. Abyste nezískali zbytečné kilogramy, ujistěte se, že děláte gymnastiku pro těhotné ženy, sledujte svou stravu. Pokuste se poskytnout tělu všechny potřebné ingredience, ale nepřecenujte obsah kalorií. Je čas vyloučit z nabídky lehké uhlohydráty: chléb, sladkosti, těstoviny atd..

Kvůli zvětšení velikosti dělohy je kůže v břiše velmi napnutá a velmi často se objevují strie. Aby se jim zabránilo, doporučuje se, aby se od okamžiku, kdy je žaludek viditelný, používaly speciální kosmetické výrobky. Krémy, gely od strie obvykle obsahují rostlinné komponenty, které dobře hydratují pokožku, podporují stav vláken elastinu, kolagen. Pravidelné používání těchto prostředků může zabránit nebo snížit počet strie, a také umožňuje pokožce rychleji utáhnout po porodu. Ale struktura kůže každé ženy je individuální a strie jsou ve většině případů nedílnou součástí těhotenství. Správná péče však výrazně zlepšuje stav pokožky..

Pohyb plodu po 30 týdnech těhotenství

Plod po 30 týdnech těhotenství je docela aktivní, ale je zde méně prostoru pro volný pohyb. Dítě je již silné a matka cítí pohyby velmi jasně, ví, v jaké pozici je dítě, ve většině případů zná důvody zvýšení aktivity nebo jejího snížení. Abyste věděli, že dítě není v nebezpečí a že se vyvíjí normálně, musíte pravidelně počítat pohyby, zejména pokud vás jejich počet obtěžuje.

Pohyby dítěte můžete měřit následujícími způsoby:

 • hodinové měření: vyberte dobu maximální aktivity dítěte a do jedné hodiny spočítejte jeho aktivní pohyby - mělo by být nejméně šest;
 • šesthodinové měření: kdykoli během šesti hodin musíte zaregistrovat nejméně deset aktivních pohybů plodu;
 • dvanáctihodinová měření: spočítejte pohyby za dvanáct hodin, mělo by být nejméně 24.

Máminy pocity

Mnoho matek v této fázi těhotenství poznamenává, že dušnost je stále výraznější. Rostoucí děloha stiskne sousední orgány, zvedne je a kapacita plic se mírně sníží. Skvělý způsob, jak se vypořádat s dušností, je pomocí zvláštních dechových cvičení. Kurzy pro nastávající matky vám pomohou naučit se tato cvičení - zde zjistíte, jaká dechová cvičení nyní potřebujete, a jakou dechovou techniku ​​budete potřebovat při porodu.

V důsledku posunu žaludku směrem vzhůru dochází velmi často k pálení žáhy, což je spojeno s refluxem obsahu žaludku do jícnu. Aby se tento stav zmírnil, zkuste jíst v malých porcích a po jídle nejděte do postele, ale trochu pěšky. To usnadní průchod jídla a pálení žáhy se bude obtěžovat mnohem méně.

Ve třetím trimestru těhotenství se tělo aktivně připravuje na porod. Pánevní kosti se liší, a to může způsobit značné nepohodlí. Ženy často hlásí silnou bolest v lumbosakrální oblasti. Chcete-li je omezit, zkuste relaxovat častěji v pohodlné poloze těla, požádejte svého milovaného, ​​aby prováděla masáž zad častěji. Je velmi dobré navštívit bazén, protože ve vodě je zátěž výrazně snížena a záda odpočívá, zatímco svaly jsou posíleny.

Ve 30. týdnu je důležité vědět, na jaké pozici se dítě nachází. V děloze už má malý prostor a mnohem méně často se obrací. Proto, pokud je diagnostikována pánevní prezentace, může být zapotřebí speciální gymnastika, která pomůže dětem převrátit se.

Využijte všech výhod předporodní dovolené! Věnujte větší pozornost sobě, relaxujte, chodte více, přečtěte si dobré knihy pro nastávající matky, které vám pomohou naladit snadné přirozené narození. Na mateřské dovolené velmi často chodí matky do extrémů: buď se snaží zopakovat všechny domácí úkoly, které předtím neměly dost času, nebo odpočívají celé dny. Ale musíte si uvědomit, že jak nadměrná únava, tak letargie a fyzická nečinnost matky se velmi odráží ve zdraví dítěte! Uspořádejte své příbuzné a společně můžete snadno připravit domácí úkoly v rámci přípravy na setkání dítěte. Dělejte gymnastiku, chodte před spaním.

Pokud je mateřský tón zvýšen po 30 týdnech těhotenství, je pro matku vyžadován zvláštní režim. Je třeba se vyvarovat zvýšené fyzické aktivity. Pokud během procházky cítíte, že se děloha napíná, udělejte si krátký odpočinek. Zkuste relaxovat několikrát denně v poloze, která je pro vás výhodná. Pokud váš lékař předepsal léky, striktně dodržujte všechna jeho doporučení. Někdy je tón zaměňován s tréninkovými souboji. Ve většině případů je těhotné ženy necítí jako bolestivé pocity, ale popisují tento stav následovně: „žaludek je kamenitý.“ Takové pocity se mohou opakovat několikrát denně, obvykle by neměly být bolestivé a absolutně neškodí dítěti. I když máma jasně cítí, že dítě v tuto chvíli poslouchá.

Bolest po 30 týdnech těhotenství

Zvětšená děloha může způsobit matce vážné nepohodlí, dokonce i bolest. Velmi charakteristická v pozdějších fázích bolesti v bederní, sakrální páteři. Většina žen si všimne, že po masáži a odpočinku v poloze na zádech s těmito nohama dolů je to snazší. Bolest může být spojena s dopadem dělohy na sousední orgány, jejich kompresí. Kvůli obtížím v zažívacím systému může nastat bolest ve střevech..

Pokud máte obavy z bolesti v podbřišku, měli byste si pozorně poslechnout své pocity. Bolest na stranách břicha, která se mění se změnou polohy těla, může být spojena s výrony dělohy. Bolest v oblasti ochlupení je nejčastěji důsledkem symfýzy. Ale pokud jsou pocity intenzivní, pokud necharakteristická bolest narušuje, pokud žaludek bolí vážně po 30 týdnech těhotenství, poraďte se s lékařem.

Nezbytný výzkum. Analýzy

Těhotenství 30, 31 týdnů - čas na relativní odpočinek z analýz. S největší pravděpodobností budete muset projít pouze standardními testy - krev, moč. Pokud chcete v tuto chvíli pořídit fotografii, můžete projít ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství. Opět můžete vidět své dítě, rysy obličeje jsou již jasně viditelné, mnoho matek říká, že můžete dokonce vidět, který rodič dítě vypadá.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mám 30 týdnů těhotenství. V tuto chvíli lze provést 3D ultrazvuk?

Ano můžeš. Ultrazvuk je pro plod naprosto bezpečný, takže pokud chcete pořídit fotografii dítěte - je to možné.

Je normální, když se propouštění ve 30. týdnu těhotenství mírně zvyšuje?

Během těhotenství, zejména ve třetím trimestru, se může výtok skutečně zvýšit, ale musí být průhledný, tekutý. Pokud se objevila atypická barva, vůně nebo konzistence, stojí za to se obrátit na gynekologa a případně na nátěr.

Je sex přijatelný po 30 týdnech těhotenství??

Pokud těhotenství postupuje normálně a nehrozí žádné ohrožení, je to celkem přijatelné. Psychologové poznamenávají, že v pozdějších stádiích těhotenství se sexuální vztahy stávají vynalézavější díky skutečnosti, že normální držení těla je nepříjemné. Partneři by se měli vyvarovat póz, u kterých existuje riziko zploštění jejich břicha..

Mám 30 týdnů těhotenství, pánevní prezentaci. Stojí za to se obávat, nebo se poloha plodu může stále měnit?

Po 30 týdnech těhotenství se poloha plodu může opravdu změnit, ale dítě již má malý prostor pro volný pohyb, takže v takové době často musíte polohu změnit, je třeba provést speciální cvičení. Diskutujte o tom se svým lékařem..

30 týdnů těhotenství

Velikost plodu po 30 týdnech těhotenství lze porovnat se zelím nebo cuketou.

Váš lékař zkontroluje otoky a křečové žíly na nohou..

Když pálení žáhy, musíte se vyhnout kořeněné a kořeněné jídlo, nejíst před spaním.

Když ležíte, držte nohy vzhůru.

Kupte si speciální urogynekologické vycpávky.

Slyší, jak mluvíte a zpívá. Když je dítě aktivní, můžete pohladit žaludek.

Sbírejte sáček, kterým půjdete do porodnice. Nechte vše připravit předem.

Co se stane ve 30. týdnu těhotenství?

Třicet týdnů těhotenství je čas, kdy je čas zařídit mateřskou dovolenou. Gynekolog vás zve na další vyšetření a předepíše spoustu testů. Dítě stále rychle roste. Máma je stále těžší a těžší se vypořádat s domácími pracemi, je těžké stát po dlouhou dobu, během spánku nemůže najít pohodlnou polohu.

30 týdnů je kolik?

Třicet týdnů porodnictví je 28 týdnů plodu (od početí).

Třicet týdnů těhotenství plodu je 32 týdnů těhotenství.

Jste těhotná šest měsíců a dva týdny.

Co se stane s dítětem?

Délka jeho těla dosahuje 40 cm, hmotnost - 1,3 kg. Stále rychle roste..

Snad největší změny v této době nastanou v nervovém systému. Mozek roste ve velikosti, meandry v jeho velkých hemisférách stále více vynikají. Dítě může zaměřit své vidění, ale jeho oči mohou vidět pouze předměty, které nejsou dále než několik centimetrů. Pokud by teď vaše ruka mohla být vedle dítěte, mohl by vás chytit prstem. Po narození to určitě udělá, a to vícekrát.

Tuková vrstva pod kůží dítěte roste, s každým týdnem se stává stále baculatější. Od této chvíle může nervový systém a tuk účinně udržovat optimální tělesnou teplotu dítěte, takže tenké chloupky, které dříve zakrývaly jeho pokožku - lanugo - se staly zbytečnými a vypadávaly. Některé z nich mohou přetrvávat v době narození na zádech a na bedrech.

Po 30 týdnech těhotenství se kostní dřeň stává červenou kostní dření. Dříve byly do produkce krve zapojeny hlavně jiné orgány, zejména slezina a játra..

Nyní je dítě obklopeno asi litrem plodové vody. V budoucnosti, jak dítě roste, se jeho částka sníží.

Co se stane nastávající matce?

Normální přírůstek na váze u ženy po 30 týdnech těhotenství je 8-12 kg. Dno dělohy stoupá 28–32 cm nad ochlupení. Její těžkost je již cítit s mocí a hlavní: nastávající matka se často obává bolesti v nohou a zádech.

Zatímco děloha komprimuje a vytlačuje vnitřní orgány, hormon progesteron uvolňuje jejich stěny. Výsledkem je pálení žáhy, zácpa, hemoroidy, časté močení. Vzhledem k tomu, že děloha zvyšuje břišní orgány, omezují pohyb plic, projevuje se to ve formě dušnosti, pocitu nedostatku vzduchu. Některé ženy se obávají stresové inkontinence moči - malé „úniky“ během těžkého kašle, kýchání a smíchu. Edém se objeví na nohou. Všechny tyto příznaky obvykle zmizí po porodu..

Nevysvětlitelně podivné věci se dějí se spánkem: ve třetím trimestru mnoho žen nemůže v noci usnout, sny se nějak diví. To je způsobeno hormony a pocity. V důsledku nedostatku spánku se nastávající matka neustále cítí unavená, zlomená.

Pravidelně se vyskytují tréninkové zápasy Braxton-Hicks. Obvykle netrvají dlouho, opakují se po 4-5 hodinách a objevují se ve formě tažných pocitů v břiše, dolní části zad. Pokud jsou silné, doprovázené nepříjemnými pocity a nepřestávají dlouhou dobu, musíte vyhledat lékařskou pomoc.

Jaké studie je třeba provést po 30 týdnech těhotenství?

Ve třicátém týdnu těhotenství vás gynekolog pozve na sedmé naplánované vyšetření. Jako vždy změří obvod břicha, výšku děložního pozadí, krevní tlak, puls a tělesnou teplotu. Lékař dá poměrně dlouhý seznam pokynů pro analýzu:

Obecné testy moči a krve.

Testy na HIV, syfilis, virovou hepatitidu B a C.

Roztěr na flóru a cytologii.

. Od třiceti týdnů těhotenství dělají mateřskou dovolenou

30 týdnů těhotenství: pocity, vývoj plodu, třetí plánovaný ultrazvuk

8. měsíc je nejkritičtější období těhotenství. 30. týden se rovná 26. týdnu početí a 28. týdnu menstruačního zpoždění.

V tuto chvíli musíte být velmi opatrní, protože i mírná rána do žaludku, například při cestování ve veřejné dopravě může způsobit vážné problémy.

Budoucí matka se cítí stále více unavená každý den, způsob, jakým se přírůstek hmotnosti pociťuje stále více.

Nyní musíte opustit mnoho domácích prací a nebojte se požádat o pomoc ostatní.

Od 30. týdne začíná úzká komunikace mezi matkou a dítětem, protože žena chodí na mateřskou dovolenou a může věnovat veškerý svůj volný čas dítěti. Na prenatální klinice je nastávající matka právě v tuto chvíli rodným listem.

Co se stane ve 30. týdnu

Přestože žena cítí, že „se brzy nebude moci pohybovat“, stále musí dítě nosit po dobu 10 týdnů. Navíc plod a děloha neustále rostou, což znamená, že se hmotnost neustále zvyšuje.

Během tohoto období hormony začnou připravovat klouby a kosti pro budoucí narození. Ligamenty jsou napnuty po celém těle, takže možná budete potřebovat nové boty.

Během tohoto období dítě plně vede aktivní životní styl, plave v plodové vodě a neustále se pohybuje. Nyní jsou však jeho pohyby vědomější a často je to reakce na životní prostředí. Každý hladký pohyb drobků dává nastávající matce neuvěřitelné pocity. V této době je délka plodu přibližně 37 cm a hmotnost přibližně 13 00–140 0 g.

V tuto chvíli budete mít 3. plánované ultrazvukové vyšetření. Doktor bude schopen ověřit normální vývoj dítěte, posoudit jeho vitalitu, oběhový systém, identifikovat možné vady.

Přečtěte si více o třetím plánovaném ultrazvuku zde.

Ultrazvuk potvrdí správnou polohu plodu, v tomto případě se doporučuje nosit speciální obvaz, který udržuje správnou polohu dítěte a zabraňuje možnosti jeho převrácení. Přečtěte si více o důležitosti postavení dítěte zde..

Je velmi důležité, aby žena pokračovala ve sledování výživy a přijímala fyzickou aktivitu, protože tím bude připravena na budoucí narození.

Nastávající matka má díky vyhlášce a volnému času příležitost navštěvovat speciální kurzy, kde se učí spoustu důležitých informací.

Pohoda ženy po 30 týdnech

V důsledku intenzivního růstu dítěte má nastávající matka větší pocit nepohodlí, protože vnitřní orgány jsou velmi přeplněné. To je ovšem nesrovnatelné s mateřskými pocity, které se každý den zesilují.

Možné fyzické pocity

V každém týdnu těhotenství má žena nové pocity, které naznačují, že všechno jde dobře a dítě se dále vyvíjí:

 1. Míchání plodu. Od 30. týdne je velmi důležité kontrolovat množství pohybů dítěte. Například, pokud dítě nemá dostatek kyslíku, pak bude intenzita pohybů zanedbatelná. V tomto případě je nutné se poradit s lékařem, protože to může způsobit zmrazení plodu. Za normální se považuje - 24 pohybů během dne. Během tohoto období se cítí méně často, protože se vyskytují na straně dítěte významněji.
 2. Hmotnost. Pro toto období se přírůstek hmotnosti považuje za normální - 11 kg. Blíže k porodu se bude hmotnost přidávat mnohem rychleji, protože se zvyšuje hlavně díky růstu dítěte, dělohy a zahrnuje také placentu a plodovou vodu.
 3. Hruď. V této době jsou prsa nastávající matky nalita ještě více, bradavky jsou drsnější, když se připravují na krmení dítěte.
 4. Žaludek. Ve 30. týdnu již žaludek výrazně vzrostl, což výrazně ovlivňuje chod ženy. Svaly v tomto období jsou výrazně oslabené a napnuté, takže nemůžete provádět žádné ostré pohyby a musíte se také vyhnout tahům atd. Během tohoto období se navíc zvyšuje riziko strií, takže ženy musí pro těhotné ženy používat speciální krémy. Existují lidová léčiva, která se s tímto problémem vypořádají - olivový nebo citrusový olej atd..
 5. Děloha. V této době se děloha významně zvětšuje a nyní je umístěna 10 cm nad pupkem a vzdálenost od pubické symfýzy je asi 30 cm dlouhá. Počínaje 30. týdnem se děloha začíná stahovat sama, čímž se připravuje na porod. Jen se nemusíte starat o plod, který nemá žádnou hrozbu. Pouze pokud cítíte ostrou bolest a je špinění, musíte okamžitě navštívit lékaře.
 6. Nespavost nastává v důsledku skutečnosti, že spánek se stává stále více nepohodlným. Během tohoto období se doporučuje ležet na vaší straně, proto je lepší koupit speciální polštář, který pomůže udržet správné držení těla..
 7. Bolest V důsledku významných fyziologických změn se může objevit bolest. Nejčastěji dochází k bolesti zad v důsledku rostoucího břicha. Také bolest může nastat v důsledku děložních kontrakcí, ale jsou nejčastěji nepostřehnutelné. Bolest břicha může být vyvolána z úplně jiných důvodů, například nevhodnou stravou, výrony atd. Často se mohou vyskytnout bolesti hlavy, ale dá se jim vyhnout, pokud často chodíte na čerstvý vzduch a máte dostatek spánku..
 8. Přidělení. Je nutné věnovat pozornost barvě, struktuře a vůni sekrecí, pokud se nějak nějak změnily, například spaly hnědé nebo sražené, pak nezapomeňte navštívit lékaře. Přítomnost krve nebo přebytečné vody v krvi je signálem, který musíte naléhavě zavolat sanitkou. Přečtěte si více o povaze výboje během těhotenství zde..
 9. Otok. Během tohoto období může často dojít k otoku. Důvodem je významné zvýšení tekutin v těle. Abyste tomu zabránili, snižte příjem soli a přestaňte jíst mastná a kořenitá jídla..
 10. Střeva. Toto tělo je v komprimovaném stavu, kvůli kterému může nastávající matka mít zácpu. Kromě toho se zvyšuje počet nutkání na toaletu.
 11. Hemoroidy. Může se vyskytnout během tohoto období těhotenství, není obtížné se s tím vypořádat, proto používejte speciální svíčky a lidové léky. Většina hemoroidů prochází po porodu. O léčbě hemoroidů během těhotenství a po porodu si přečtěte zde.

Možné emoční zážitky

V této době mohou budoucí matky pociťovat pocit úzkosti, který ve většině případů nic nepotvrzuje. Stále více, myšlenky jako „Nemůžu snést dítě“, „Nemůžu porodit“ a něco takového se může objevit v mé hlavě.

Emoční změny ve 30. týdnu závisí na hormonálních změnách v ženském těle. Pokud pociťujete vážné a do jisté míry i manické pocity úzkosti a nemůžete ovládat své pocity samostatně, pak se poraďte s lékařem, jinak můžete být vážně depresivní.

Ženy recenze asi 30 týdnů

Každá žena má během těhotenství své individuální pocity a pocity, to říkají budoucí matky o 30. týdnu těhotenství:

Julia: „Každý den je těžší a těžší dýchat, ale přesto se cítím dobře. Sní, když už se nejen cítím, ale dotýkám se a líbat svého malého syna. “.

Natalia: „Každý den se bojím blížící se noci, protože nemohu spát na své straně, i když musím. Doktor doporučuje dát něco měkkého pod žaludek a přestat spát na zádech, ale já prostě nemůžu změnit názor. “

Alena: „Zotavila jsem se o 20 kg, ale vzhledem k tomu, že jsem před těhotenstvím výrazně zhubla, nebyly žádné strie. Dítě v noci nespí, protože je aktivní. Je těžké chodit, moje záda je velmi bolestivá, ale speciální cvičení pomáhají tento problém vyřešit. “.

Arina: „Do 30. týdne jsem vydělala 17 kg, ale nezlobilo mě to, protože v mé hlavě je jen jedna myšlenka - sanitka s mou dcerou“.

Svetlana: „Můj manžel a já jsme začali navštěvovat kurzy pro budoucí rodiče, kde mě učí, jak dýchat a citově se připravovat na budoucí narození a mateřství. Můj manžel a já jsme také učeni, jak se správně starat o nenarozené dítě, obecně jsme velmi spokojeni. “.

Ksenia: „Díky bohu, dlouho očekávanému výnosu, nyní si mohu těhotenství plně užít. Každý den začíná tím, že mluvím se svým dítětem, říkám jí plán na další den, nejdůležitější je, že když se jí něco nelíbí, trochu mě kope. To jsou nejlepší okamžiky života. “.

Elizabeth: „Jsem v životě alarmistou a během těhotenství se pocit úzkosti výrazně zvýšil. Snažím se vůbec nepohybovat, díky tomu jsem získal hodně - 25 kg. Doktor mi nadává a hovoří o komplikacích, které mě ještě více znepokojují. Možná je čas jít k psychologovi “.

Anna: „Všechno je v pořádku za 30 týdnů, získal jsem jen 6 kg, prakticky žádná bolest, obecně mám štěstí. Snažím se přidělit každou volnou minutu dítěti, pohladit bříško a vyprávět mu různé příběhy. “.

Marina: „Aktivita dítěte klesla, zpočátku mě to vyděsilo, ale četl jsem, že je normální a uklidnil se. Teď mám čas na odpočinek a spánek “.

Albina: „Dodržuji všechna doporučení, díky tomu těhotenství pokračuje dobře. Po 30 týdnech jsem získal 10 kg, lékař řekl, že je to normální. Citově je vše lepší než kdy jindy. “.

Vývoj plodu po 30 týdnech těhotenství

Parametry dítěte závisí na mnoha faktorech, ale v průměru

V zásadě to záleží na správné výživě budoucí matky, stejně jako na vlastnostech jejího těla.

Ve 30. týdnu jsou oči dítěte dokořán a on reaguje na jasné světlo, které prorazí bříško. Během spánku zamračil, pokrčil rameny a zaťal pěsti. Také ví, jak se usmívat a zívat.

Během tohoto období začnou na těle - laguny - mizet tenké vlasy. Na některých místech však mohou přetrvávat, ale není to děsivé, po narození velmi rychle zmizí. Ale na hlavě jsou vlasy ještě silnější. Některé děti se hned po narození mohou chlubit krásnými vlasy.

Ve 30. týdnu mozek dítěte neustále roste. Vytvořené vnitřní orgány jsou připraveny pro normální práci po porodu. Vznikají také nová nervová vlákna a stávající vlákna začínají aktivně fungovat..

Srdce dítěte funguje dobře, ale játra jsou aktivnější, protože v příštím roce musí nahromadit tolik potřebné železo.

Dýchací systém se ještě plně netvořil, ale stále může dýchat. Během ultrazvuku můžete vidět, jak se jeho hrudník rozšiřuje a stahuje. Během tohoto období může žena poprvé cítit nevýznamné a rytmické chvění dítěte, takhle škytá. Přesný důvod není dosud znám, ale hlavním předpokladem je nadměrné požití plodové vody.

Imunitní systém se nadále formuje, ale již v této fázi je dítě připraveno odolat mnoha infekcím.

Přestože kůže zůstává pomačkaná, dítě je připraveno k narození, protože již nahromadilo tukovou tkáň.

Líce, paže a nohy jsou docela baculaté, skoro jako novorozenci.

Pokud dítě během spánku budoucí matky vede aktivní životní styl, může to znamenat, že má nespavost. Budoucí dítě z 30. týdne začíná chápat a reagovat na činy matky.

Fotografie z ultrazvuku plodu

Foto 3D ultrazvuk plodu po dobu 30 týdnů:

Doporučení na 30 týdnech těhotenství

Správná výživa

Po celou dobu těhotenství a zejména po 30 týdnech je nutné dodržovat správnou výživu. V této době ženské tělo a dítě potřebují bílkoviny a komplexní uhlohydráty. Přidejte do své každodenní stravy čerstvou zeleninu, ovoce, kyselé mléčné výrobky, mořské plody, ryby, libové maso.

Je nutné opustit sladké pečivo a další produkty, které zvyšují hladinu glukózy v krvi. Z nabídky také vylučujte hrozny, zelí, čerstvý chléb, luštěniny a další produkty, které mohou vyvolat výskyt plynů.

Zvláštní pozornost musí být věnována kvalitě produktů. Žádná polopečená jídla, výrobky musí být podrobeny dlouhodobému tepelnému zpracování. Například fermentované mléčné výrobky musí být vařeny, ovoce by mělo být umyté, ale sushi a maso s krví musí být zcela opuštěné..

Rovněž během těhotenství se nedoporučuje zneužívat přípravky, které mohou vyvolat výskyt alergií. Mezi tyto produkty patří med, čokoláda, kaviár atd..

Důležité:

 • jíst pravidelně, aby se necítil hlad;
 • část by neměla být velká;
 • nedoporučuje se, jíst před spaním, poslední jídlo by mělo být 3 hodiny před spaním;
 • poraďte se se svým lékařem o užívání vitamínových doplňků.

Intimní vztah

Žena má sníženou sexuální touhu. Již ve 30. týdnu je nutné věnovat pozornost kontraindikacím, pokud tomu tak není, nemusíte se vzdát intimního života. Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že u aktivních pohybů můžete změnit polohu dítěte.

Jaká nebezpečí lze očekávat:

 1. Pokud má žena a muž jiný rhesus, může v tuto chvíli dojít k rhesus inkompatibility, v takovém případě bude nutné provést speciální injekci.
 2. Může dojít ke krvácení, které je pravděpodobně způsobeno abrazí placenty..

Tělesné cvičení

Pro ženu je již obtížné chodit, ale zároveň nezapomínejte na fyzickou aktivitu. Díky tomu bude nastávající matka připravena na porod, zvýší její sílu a vytrvalost.

Doporučuje se zapojit se do rotopedu, tělo dostane potřebnou zátěž, ale hmotnost nebude na nohy vyvíjet tlak. Nejužitečnější činností v posledních fázích těhotenství je plavání..

Takový výcvik pomůže zbavit se bolesti zad a zlepšit celkovou fyzickou kondici. Pokud těhotná žena i nadále cvičí v tělocvičně, je nejlepší provádět výcvik pod dohledem školitele.

Nezapomeňte chodit a dělat dechová cvičení.

Důležité tipy:

 1. Poskytněte dostatek času na spánek, stačí spát na vaší straně, jinak můžete vyvolat nedostatečný tok kyslíku do dítěte.
 2. Pokud odejdete z domu, vždy mějte u sebe lékařskou kartu, protože v tuto chvíli může začít předčasné narození.
 3. Vzhledem k tomu, že žena je nyní na mateřské dovolené, je čas se přihlásit na těhotenské kurzy, kde najdete spoustu nezbytných a velmi důležitých informací.
 4. Častěji jděte na záchod, abyste zabránili zácpě.
 5. Není nutné překřížit nohy při sezení, protože to může vyvolat výskyt křečových žil.
 6. Jemná masáž pomáhá zmírnit mírné bolesti zad a nohou..
 7. Pamatujte, že dobrá nálada matky se přenáší na dítě.

Vyšetření po 30 týdnech těhotenství

Ve 30. týdnu musíte navštívit lékaře a od teď to dělat každý týden. Během recepce provede odborník potřebné vyšetření:

 • změřit tlak;
 • zkontrolovat stav dělohy;
 • určit polohu dítěte;
 • posoudit stav dělohy a pohlavních orgánů;
 • namazat flóru.

V této době bude budoucí matka muset podstoupit vyšetření, aby zjistila možná onemocnění, která mohou dítě poškodit a po porodu vyvolala různé komplikace..

Ve 30. týdnu si žena může vybrat mateřskou nemocnici, a protože je dost času, můžete si vybrat ideální variantu, která uspokojí všechny požadavky.

30 týdnů těhotenství

30 týdnů těhotenství je velkým úspěchem pro budoucí matku a velká část ujeté vzdálenosti před výskytem dítěte není lehká. Dítě uvnitř je prakticky formováno, již má všechny dovednosti a reakce nezbytné pro život. Od tohoto období může žena jít na mateřskou dovolenou a připravit se na nadcházející narození.

Obsah

Úvod

30. týden těhotenství odpovídá době, kdy žena chodí na mateřskou dovolenou, protože od této chvíle musí věnovat veškerý svůj čas přípravě na narození dítěte. Třicet týdnů je považováno za porodnický sedmý a půl měsíce. V tomto okamžiku by měla žena přibírat na váze od 7 do 9 kilogramů..

Nyní dítě aktivně trénuje plíce a připravuje se na narození. Pokud se v tomto období narodí, má téměř stoprocentní šanci zůstat naživu.

30 týdnů těhotenství: co se děje pocity

Děloha v této době již výrazně vzrostla a výška jejího dna je 30 centimetrů. Budoucí matka má nejen zvýšení břicha, ale také zvýšení objemu boků, hrudníku a pasu. Žena začíná aktivně přibývat na váze, což negativně ovlivňuje páteř a dolní končetiny.

Ve třiceti týdnech maminka začne jasněji cítit, jak se dítě třese. To se stane, když spí a škytá. Vzhledem k tomu, že děloha tlačí na bránici, žena si stěžuje na potíže, mělké dýchání a dušnost.

Nyní tělo produkuje sekreční prvky, které zabraňují děložnímu tónu, což pomáhá vyhnout se předčasnému porodu. Vedou také k uvolnění střev, a tedy k zácpě. V důsledku mačkání dělohy žaludku dochází k pálení žáhy.

U mnoha matek s dlouhodobým ležením na zádech je vymáčknuta spodní vena cava, což vede k tinnitu, závratě a ztrátě vědomí. Žena nemusí nic cítit, ale je třeba mít na paměti, že se snížením průtoku krve v důsledku sevření začne dítě trpět, vyvíjí hypoxii a srdeční frekvence klesá téměř o polovinu. Proto, aby se tomuto problému zabránilo, měla by žena spát na boku a držet mezi nohama polštář.

Nastávající matka pociťuje v bederní oblasti těžkost a křeče v dolních končetinách, které v noci znepokojují hlavně. Z důvodu jejího velkého břicha je pro ženu obtížné a nepohodlné spát. Nemůžete spát dlouho na břiše a nestojíte na zádech kvůli vena cava, musíte si jen odpočinout na boku, ale to není vždy pohodlné, takže od třicátého týdne bude budoucí matka mít problémy se spánkem.

Co hledat

V této fázi by měla být zvláštní pozornost věnována těm ženám, které jsou ohroženy konfliktem Rhesus. Chcete-li se v této době vyhnout problémům a vyloučit možnost, že se u dítěte vyvine hemolytické onemocnění, měli byste začít užívat speciální léky, které vám předepíše gynekolog.

V období třiceti týdnů začíná žena pociťovat kontrakční kontrakce, i když se mohou objevit o dva týdny dříve. S jejich pomocí je děloha připravena na nadcházející narození. Kontrakce by neměly být bolestivé a prodloužené. K odstranění nepohodlí během jejich vzhledu stačí jemně masírovat žaludek. Ačkoli dítě cítí stahující se dělohu, je pro něj absolutně neškodná, protože je obklopen plodovou vodou, která slouží jako jakýsi štít.

Vnější změny po 30 týdnech těhotenství

Po třiceti týdnech dítě začne růst velmi rychle a získává hmotu. Proto i pro matky, jejichž žaludek byl relativně malý, začíná růst těsně před očima a přináší ještě větší nepohodlí než dříve.

V důsledku zvětšení dělohy začínají bolet dolní část zad a dolní končetiny. Objeví se křečové žíly a strie. Aby se zabránilo vzniku strie, měla by se o břicho začít starat již od prvních týdnů těhotenství, přičemž do něj vtírá speciální kosmetiku od strie.

Nosit obvaz pro nastávající matky pomůže zmírnit bolesti zad a můžete zabránit expanzi křečových žláz tím, že budete večer otírat speciální venotonikou večer, večer.

30 týdnů těhotenství: Hrozby a problémy

Ve třiceti týdnech matky často pociťují bolest a nepohodlí. Ve většině případů jsou bederní oblast, dolní končetiny a oblast břicha bolestivé. U všech těhotných žen se vyskytuje mírné algy, což je po dobu těhotenství naprosto normální. Když je však posílen, měl by být trpělivý, měl by se okamžitě obrátit na specialistu.

Vaginální výtok ve 30 týdnech těhotenství

Normálně by vaginální sekrece měla mít střední hojnost, jasný nebo bělavý odstín, jednotnou konzistenci a nedostatek zápachu.

Pokud se výtok stal příliš kapalným, objevily se v nich vodnaté nebo krevní nečistoty, je naléhavě nutné kontaktovat prenatální kliniku, protože to jsou příznaky problémů s tělem matky nebo dítěte.

Předčasné narození při 30 týdnu těhotenství

V této době, s problematickým průběhem těhotenství, může začít předčasný porod. Pokud je to možné, gynekologové se snaží tomuto procesu zabránit a umožňují matce informovat dítě před datem splatnosti. Pokud jim však nelze zabránit, podstoupí žena císařský řez a dítě je umístěno do ošetřovatelské jednotky.

Aby dítě přežilo, je mu poskytována nezbytná péče a pečlivý lékařský dohled, díky kterému je jeho tělo připraveno na nezávislý život.

Vývoj gestózy (pozdní toxikóza) po 30 týdnech těhotenství

Pokud by budoucí matka měla v tuto chvíli závažné otoky, může naznačovat nástup gestózy.

Jak žena chápe, že je čas obrátit se na specialistu? Tělo začne hromadit velké množství tekutin, což se stane patrným do třiceti týdnů, pokud budete věnovat pozornost vnějším příznakům. Nejprve si těhotná žena všimne, že její hmotnost začala překračovat přípustné normy a hmotnostní přírůstek je mnohem rychlejší, než se očekávalo.

Žena si všimne, že se nedávno uvolněné a pohodlné boty stísnily, její prsty začaly bobtnat zejména ráno, takže musela odmítnout nosit prsteny. Pak jsou silné otoky, které nelze přehlédnout. Dolní končetiny trpí jako první..

Pokud při stisknutí holeně nezmizí důlek okamžitě z tlaku, je čas vydat alarm.

Kromě těžkých otoků se objevují bolesti hlavy, fotofobie, závratě, nevolnost a zvracení. Pokud nebudou včas přijata opatření, může toto onemocnění vést k úmrtí matky i dítěte.

Pokud existuje nejmenší podezření na gestózu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

30 týdnů těhotenství: vývoj plodu

Dítě stále roste a získává masu, informující maminku se sebevědomými chvěními o jejím dobrém zdraví. Ve třicátém týdnu těhotenství je dítě prakticky formováno a liší se od novorozence pouze co do velikosti. Mnoho dětí už do této doby odvrací hlavu dolů a připravuje se na jejich narození.

Pokud se dítě ještě nepřevrátilo a je ve špatném postavení, má stále možnost zaujmout požadované místo, ale je již mnohem menší než dříve. Velikost dítěte je již tak velká, že je obtížné převrátit se uvnitř dělohy a prakticky nezmění svou polohu.

Velikost ovoce lze nyní porovnat s melounem. Váží 1400 gramů a má výšku 38 centimetrů. Pokud je dítě velké, jeho hmotnost může dosáhnout až 1600 gramů. Obvykle jsou chlapci větší než dívky, i když to může být naopak.

V této fázi hlava dítěte dále roste v důsledku zvýšení objemu mozku. Chování drobků a jejich reakce na okolní svět jsou již téměř stejné jako chování novorozeneckých novorozenců. Kostní struktury lebky a jejich klouby jsou vysoce flexibilní. To je nezbytné, aby dítě mohlo procházet porodním kanálem rychleji a snadněji..

Oči plodu jsou otevřené, dobře reagují na světlo, které prochází kůží a děloží. Dítě mrkne a když je ve stavu spánku, zavře oči. Už měl řasy a naučil se rozlišovat mezi tmou a světlem a měl představu o tom, co se děje venku.

Jak se velikost mozku zvětšuje, zvyšuje se jeho hmotnost a počet stočení. Ale i přes to se hlavní funkce mozku bude vyvíjet po narození. Během vývoje drobků v děloze je mícha a další části centrální nervové soustavy zodpovědné za její životně důležitou činnost.

Dítě už může hodně udělat sám

Protože mozek již může regulovat teplotní ukazatele dítěte, dítě ztrácí své původní vlasy a mazivo, které dříve zakryly tělo, chrání je a ohřívá. Tyto chloupky však vždy nezmizí, velmi často zůstávají po narození v oblasti ramen a zad. Po narození zmizí asi po týdnu.

Dítě už dýchá samo. To lze vidět na monitoru ultrazvukového přístroje. Jeho hrudní koš se snižuje a zvedá tím, že provádí taková dechová cvičení zaměřená na posílení svalů a rozvoj plicní tkáně. Pokud dítě nevdechlo plodovou vodu, pak se jeho plíce nemohly vyvinout a nedostal dostatečný objem odhalení, což je nezbytné pro normální dýchání po narození.

Játra dítěte v této fázi intenzivně hromadí železo, které bude nezbytné pro dítě v prvním roce života pro normální proces krvetvorby.

V této fázi těhotenství je placenta již maximálně vyvinuta a má tloušťku až 48 milimetrů. Její cévní síť funguje normálně a dosud neexistují žádné známky stárnutí. Fetoplacentální krevní tok plně zajišťuje krevní zásobení dítěte a dodává mu všechny potřebné látky.

Pohyby plodu po 30 týdnech těhotenství

Pohyby dítěte v této době jsou již velmi dobře pociťovány a někdy způsobují, že se budoucí maminka cítí nepříjemně, zejména když se dítě otřese v oblasti jater a dolní dělohy. Přesto, že je dítě ve stísněném prostředí, má stále příležitost házet a otočit se, takže většina dětí se v tuto chvíli obrátí vzhůru nohama.

Před narozením dítěte by maminka měla spočítat počet pohybů, zejména když je plod příliš aktivní. Do dvanácti hodin by měla žena cítit nejméně 10 pohybů dítěte a během spánku alespoň 4 pohyby za hodinu.

30. týden těhotenství: Výzkum a analýza

V této době musí žena podstoupit mnoho výzkumů, protože jsou nezbytné pro pokračování na mateřské dovolené. Budoucí matka bude poslána na obecný močový test, podle kterého může odborník určit vyvíjející se gestózu a obecný krevní test, který umožní určit nepřítomnost nebo přítomnost anémie.

U těhotných žen se za normální ukazatel považuje mírně nižší hladina hemoglobinu, ale pokud se jeho hladina výrazně odchyluje od normy, měla by být přijata opatření, protože tato podmínka je pro plod i matku extrémně nebezpečná..

Rovněž těhotná žena bude muset podstoupit biochemii krve, analýzu krevního séra na hepatitidu, syfilis, HIV a projít koagulogramem pro koagulaci vitální látky.

V případě potřeby budou předepsány testy na hormony a CTG.

Ultrazvuk po 30 týdnech těhotenství

Plánovaný ultrazvuk se provádí po dobu třicet až třicet dva týdnů. V této fázi se provádí hodnocení hmotnosti a růstu dítěte, stupně vývoje jeho orgánů, výšky děložního pozadí, jeho velikosti a stavu myometrické vrstvy. Stupeň placentární zralosti a množství plodové vody.

Pokud v tuto chvíli dítě ještě neodbočilo hlavu, neměli byste si dělat starosti. Když maminka provede řadu speciálních cvičení, může ho změnit.

Výživa po dobu 30 týdnů těhotenství

Stejně jako v předchozích týdnech těhotenství by maminka měla konzumovat správné a zdravé jídlo, často v malých dávkách..

Z stravy je nutné vyloučit:

 • Horké nápoje, populace ryb a sladkosti, zejména čokoláda.
 • Gynekologové žádají těhotné ženy, aby ho nejedly vůbec, protože ovlivňuje kontraktilitu svalů a může způsobit děložní tonus. Ale pokud to opravdu chcete a je nemožné to odmítnout, před obědem můžete jíst několik plátků hořké čokolády.
 • Je lepší nepít přírodní nebo instantní kávu ve třetím trimestru, protože může zvýšit krevní tlak a negativně ovlivnit zdraví člověka..
 • Minimalizujte své menu by měly být produkty obsahující živočišné tuky, které jsou klobásou a sádlo. Nepředávají tělu žádné výhody a vedou k sadě dalších liber..
 • Použití luštěnin vede k fermentaci v žaludku a procesu tvorby plynu, v důsledku čehož nadýmání, které již mučí většinu budoucích matek, a pokud se použije, povede k jeho posílení..
 • Musíte odmítnout rychlé občerstvení, lehká jídla a příliš časté občerstvení, škodlivé produkty.

Po dobu třiceti týdnů musí být v nabídce obiloviny. Pomáhají zlepšovat trávení díky vysokému obsahu komplexních uhlohydrátů v nich. Navíc těhotným ženám dodají energii, kterou skutečně potřebuje.

Zahrnout do stravy by měla být čerstvá zelenina a ovoce, hnědý chléb z celozrnné mouky, nikoli mastné ryby a maso, mléko a kyselé mléko, které jsou bohaté na vápník, nezbytné pro mámu a dítě. Nezapomeňte také na rostlinný olej, pomocí kterého můžete připravovat saláty z čerstvé zeleniny a ovoce.

Je nutné jíst často, v malých porcích a ujistěte se, že nabídka obsahuje teplá jídla.

30 týdnů těhotenství: doporučení gynekologů

Aby bylo toto období snazší a máma neměla žádné potíže, je třeba dodržovat tato doporučení:

 • Aby se snížilo nepohodlí v dolní části zad způsobené zvětšením břicha a posunem v těžišti, je nutné nosit obvaz pro nastávající matky a provádět speciální cvičení k rozvoji páteře a krku.
 • Pro střevní bolest vznikající z nahromadění plynů byste měli vzít odvar kopru, který tento nepříjemný stav usnadňuje nejen u kojenců, ale také u dospělých. Abyste se tomuto problému vyhnuli, musíte dodržovat dietu odstraněním sladké sody a fazolí z nabídky, které vedou k nadýmání.
 • S bolestmi hlavy byste se měli často uvolnit a naučit se relaxovat. Těhotné ženy nesmí pít prášky na bolesti hlavy, takže si můžete pomoci poslechem uklidňující hudby, relaxace a meditace..
 • Aby se zlepšil jeho stav, získejte další poplatek za energii a donutte dítě, aby si vzalo pózu nezbytnou pro zrození světa, pokud to ještě nepřijal, měli byste jógu pod dohledem trenéra.
 • Aby se předešlo výskytu strie, je nutné od samého začátku plodení plodu začít používat speciální kosmetiku, která zabrání jejich vzhledu. Mohou být nahrazeny běžným olivovým olejem, zvlhčují pokožku a dodávají jí elasticitu.
 • Chcete-li se vyhnout mačkání vena cava, musíte spát ne na břiše, ale na vaší straně, držet malý polštář mezi nohama.
 • Pokud žena cestuje, musí si vzít s sebou všechny lékařské doklady pro případ možného předčasného porodu.
 • Aby nedocházelo ke srážení krve, které se každý den zvyšuje, musíte pít více tekutin.
 • Chcete-li se zbavit nepohodlí v bederní a migréně, měli byste se přihlásit do bazénu. Plavání dobře pomáhá řešit tyto problémy..
 • Pro přípravu porodního kanálu pro dítě, které se má narodit, pro usnadnění kontrakcí a zotavení po porodu rychle, musíte denně provádět cvičení Kegel pro vaginální svaly.

Dietní doporučení

A poslední věcí, o kterou se musí budoucí máma postarat, je zařazení produktů obsahujících železo do nabídky, které pomohou udržet hladinu hemoglobinu na normální úrovni. Musíte jíst jablka, játra a špenát, mají hodně železa, které je zodpovědné za přepravu kyslíku tkáňovými strukturami a orgány z matky na dítě.

Aby nedošlo k slabosti, problémům se zuby, kostmi a necitlivosti končetin, měl by být gynekolog požádán o to, jaké potraviny mají být ve stravě zahrnuty, takže poslední trimestr přináší zdraví a energii, a nikoli slabost a apatii, jak se to děje u některých matek.

Můžete také zjistit, jaká doporučení gynekologové dávají do 31 týdnů těhotenství, jak se vyvíjí dítě, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období a jaké hrozby mohou vyvstat. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

Sex po 30 týdnech těhotenství

Intimní vztahy ve třicátém týdnu jsou nedílnou součástí života budoucí matky. Pokud gynekolog nezakazuje sex, mohou a měli by být praktikováni, vyhýbají se pózám, které vyvíjejí tlak na žaludek.

Blízkost může být kontraindikována při placentární prezentaci, hrozbě předčasného porodu, vícenásobného těhotenství a polyhydramnios. V těchto případech je možné se navzájem potěšit alternativními metodami bez pohlavního styku, protože neexistují kontraindikace pro orgasmus.

Závěr

Před narozením drobky zbývá o něco déle než dva měsíce. Chcete-li distribuovat svůj čas a energii, musíte si naplánovat čas před a po porodu, v tomto případě nebudou problémy s jeho nedostatkem.

Články O Neplodnosti