Hlavní Výživa

Trimester těhotenství: vývoj plodu a pocit ženy

Nejdůležitější a nejšťastnější období v životě ženy, které trvá 40 týdnů nebo 9 měsíců, je těhotenství. Během tohoto období bude muset žena a její nenarozené dítě projít obtížnou cestou, než se navzájem setkají. Tento čas je obvykle rozdělen do tří období, které gynekologové nazývají trimestry, přičemž každá z nich má své vlastní vlastnosti.

První trimestr: 1-12 týdnů

Důležité a obtížné období, ve kterém dochází ke kladení všech systémů a orgánů plodu, jakož i k tvorbě placenty, která do matky dodává všechny živiny, kyslík. V této fázi těhotenství se ženské tělo potýká s obtížemi (toxikóza, slabost, únava), zvykne si na nový stav. První trimestr je nebezpečné období, v této době dochází k 70% všech potratů.

Vývoj plodu

V prvních dnech vývoje (embryogeneze) se embryo nazývá morula. Svým tvarem a velikostí vypadá jako malina. Desátý den se dostane do děložní dutiny a pokouší se proniknout do sliznice, ale podaří se mu dosáhnout toho, co začal, až 24. den. V tomto okamžiku má přes 200 buněk. Po implantaci embrya do děložní sliznice je zahájen proces podpory života embrya.

Ve druhém měsíci života plodu se v embryi vytvoří srdce. Ovoce rychle roste a vyvíjí se, váží asi 4 gramy.

Po 5 týdnech těhotenství má plod již srdeční tep. V 8 týdnech se poprvé pokouší pohnout končetinami. Na konci trimestru už dítě bude tvořit kardiovaskulární systém, gastrointestinální trakt, páteř a obličej. Jeho hmotnost je přibližně 20 gramů a výška 10 cm.

Stav a pocity ženy

V raných fázích těhotenství může nastávající matka zažít:

 • zastavení menstruace;
 • zapíchnutí prsu;
 • toxikóza (nevolnost, zvracení);
 • snížená (zvýšená) chuť k jídlu;
 • rychlá únava;
 • zácpa
 • slza, změna nálady;
 • zvýšené močení.

Ženské tělo si začíná zvykat na nový režim, endokrinní systém se přestavuje, plíce, srdce a ledviny se připravují na nošení a krevní objem se postupně zvyšuje.

V raných fázích těhotenství se u většiny nastávajících matek objevují nevolnost a zvracení. U některých pocit pocitu lehkosti přetrvává celý den. Psychoemocionální stav ženy prochází prudkou změnou nálady, spontánní dotykem nebo podrážděností. Nastávající matka cítí neustále ospalost, rozptýlení, zapomnětlivost a občasné závratě.

Během tohoto období je nesmírně důležité začít užívat komplex vitamínů (Elevit, Vitrum, Femibion), stejně jako přípravky kyseliny listové, jodomarin. Měli by se však užívat pouze po konzultaci s lékařem.

V těle ženy se začíná tvořit hormon hCG (chorionický gonadotropin), což je jeden z hlavních ukazatelů úspěšného oplodnění. Nyní je možné určit těhotenství. Za tímto účelem můžete darovat krev ke stanovení hladiny hCG (za 1–2 týdny je to 25–156 mU / ml, za 3–4 týdny - 1110–3 300 mU / ml) nebo si můžete zakoupit speciální rychlý test v lékárně.

V prvním trimestru má žena velkou odpovědnost. Konec konců, normální vývoj plodu a následně narození zdravého dítěte závisí na jejím životním stylu, stravě a výživě během těhotenství. Žena musí navštívit gynekologa, aby se zaregistrovala na těhotenství a porod.

V prvním trimestru se často ženy potýkají s komplikacemi:

 • hrozba spontánního potratu;
 • nízké umístění placenty;
 • nevyvíjející se těhotenství;
 • mimoděložní těhotenství;
 • cystický drift.

Druhý trimestr: 13-27 týdnů

V této fázi se v ženském těle stále vyskytují změny. Velikost břicha roste, což se stává viditelným pro ostatní. Žena se stísní ve svých obvyklých šatech, takže byste měli přemýšlet o nákupu pohodlných věcí, které vám nebudou bránit v pohybu. Většina nastávajících matek podstoupí toxikózu, zvýšenou únavu, zlepšení pohody, zdánlivou vitalitu a aktivitu.

Na konci druhého trimestru se děloha výrazně zvětšuje. V žaludku je tíže, neustálý pocit pálení žáhy, křeče v nohách těhotné ženy.

Během tohoto období plod aktivně roste a vyvíjí se, jeho orgány a systémy jsou plně formovány. Placenta je také plně vytvořena, chrání plod před škodlivými účinky zvenčí a zajišťuje přívod kyslíku.

Nejčastější komplikace ve druhém trimestru mohou být:

 • předčasný porod nebo pozdní spontánní potrat;
 • isthmicko-církevní nedostatečnost;
 • placentární nedostatečnost;
 • intrauterinní infekce plodu;
 • preeklampsie (edém);
 • anémie z nedostatku železa u těhotné ženy;
 • hemoroidy;
 • gestační pyelonefritida.

Pokud existují rizikové faktory, lékař předepíše prevenci a léčbu. Hlavní věc je včasná identifikace problémů.

Vývoj plodu

Ovoce roste rychle a přibírá na váze. Na začátku druhého trimestru má hmotnost asi 140 gramů a jeho výška dosahuje 15 cm. Jeho velikost mu stále umožňuje aktivně plavat v plodové vodě, pohybovat pažemi a nohama.

Uprostřed druhého trimestru může žena nejprve cítit slabé šoky svého dítěte. Vztah plodu s matkou je trvalejší. Už cítí fyzický a duševní stav své matky. Tempo, rytmus a síla pohybu plodu závisí na těchto pocitech. Proto by se žena měla méně starat a myslet jen na dobro.

Ve druhém trimestru začíná močový systém fungovat u plodu. Provádí první respirační pohyby, v plicní tkáni se vytváří příjemná látka, která je zodpovědná za příjem a asimilaci kyslíku. Trávicí trakt také začíná fungovat. Polyká plodovou vodu, ze které jsou živiny absorbovány v tenkém střevě, zbytek je odeslán do tlustého střeva a zůstává tam, čímž vytváří meconium (prvotní výkaly). Během dne je dítě schopno spolknout až 500 ml plodové vody. Tato cvičení přispívají k rozvoji jeho zažívacího systému.

Na kůži plodu se tvoří prvotní lubrikant, který jej chrání před konstantním vystavením plodové vodě. A pod kůží se hromadí tuk, což mu umožňuje udržovat teplo. Na hlavě a obočí po celém těle se objevují tenké chloupky a lanugo (chloupky)..

V této době je již během ultrazvuku možné určit pohlaví dítěte.

Na konci druhého trimestru těhotenství jsou všechny orgány a systémy plodu již plně formovány. Po zbývající dobu budou i nadále aktivně růst a rozvíjet se. Dítě už váží 700 - 900 gramů a dospělo k 35 cm. Hmotnost a výška závisí na genetice a průběhu těhotenství.

Třetí trimestr: 28-40 týdnů

Toto je poslední fáze těhotenství. Během tohoto období se ženské tělo začne aktivněji připravovat na nadcházející narození dítěte. Těhotná žena má zvýšené riziko komplikací (hemoroidy, křečové žíly, pálení žáhy). Plod se stává velkým a nemůže se volně pohybovat v lůně, díky čemuž se mění jeho pohyb. Nyní nastávající matka cítí jen šoky rukama a nohama.

Vývoj plodu

V této fázi plod vylepšuje všechny systémy a orgány. V mozku se konvoluce zvyšují. Jeho smyslové orgány začínají fungovat - vidí, slyší zvuky, cítí chuť. Tuk se již nahromadil dostatečně pod kůží, záhyby jsou narovnány, tělo je proporcionální, nehty na prstech rostly.

Plod již vyvinul respirační, sající, polykající reflexy. Celé jeho tělo je stále pokryto tukem, který se začne snižovat do konce třetího trimestru. Počet vlasů děla (lanugo) je snížen a na konci tohoto období úplně zmizí. Chrupavky uší a nosu jsou odolné.

Osmý měsíc varlata sestoupila do šourku u chlapců. Dívky mají velké stydké pysky.

Po 37–40 týdnech jsou zrání plodu dokončeny, je již plně připraven na život mimo tělo matky. Do této doby zaujímá konečné postavení v děloze a připravuje se na porod..

Na konci třetího trimestru je hmotnost plodu průměrně 3500 g, výška - 55 cm.

Stav a pocity těhotné

Během této doby dochází k velké zátěži ženského těla v důsledku velké velikosti plodu. Děloha začíná mačkat sousední orgány - pro ženu je těžké se zhluboka nadechnout, má strach z častého močení, žilní výtok z jejích nohou je obtížný, což vede k otokům, závažnosti. Vzhledem k velkému břichu je pro nastávající matku obtížné se pohybovat, záda a pánevní kosti začínají bolet.

Zatížení ledvin těhotné ženy se zvyšuje, protože plod přibírá na váze každý den. Od 31-33 týdnů se častěji vyskytují tréninkové zápasy (zápasy Brexton-Hicks). Tělo se tedy připravuje na nadcházející narození.

Osmý měsíc se uvolňuje relaxin v ženském těle, což je hormon, díky kterému je pánevní kroužek pružnější.

Ve třetím trimestru jde na mateřskou dovolenou pracovní nastávající matka. Nyní má spoustu času na to, aby si koupila věno pro dítě, uspořádala místo a sbírala tašku do nemocnice.

Problémy, kterým může budoucí matka čelit:

 • preeklampsie (pozdní toxikóza);
 • placentární nedostatečnost;
 • dušnost;
 • nespavost;
 • zácpa
 • flebeurysm;
 • hemoroidy.

Každý trimestr těhotenství je krásný svým způsobem, i když pro nastávající matku má určité potíže. Ale bez ohledu na to, s jakými problémy se setká, vždy budou pozitivní okamžiky. Je zajímavé sledovat, jak dítě roste, mění se tělo, objevují se nové pocity, objevují se první pohyby. A když se narodí dlouho očekávané dítě, pak jsou všechny obtíže v průběhu těhotenství a porodu zastíněny tímto.

3 trimestru těhotenství

Poslední fáze

V posledním třetím trimestru těhotenství se ženské tělo aktivně připravuje na nadcházející narození.

Co se stane s dítětem v této době, jaké problémy může mít budoucí matka a jak se jim vyhnout?

Poslední trimestr začíná od 29. týdne těhotenství a pokračuje až do narození. Období 28 týdnů se považuje za hranici mezi druhým a třetím trimestrem, protože pokud se dítě narodí po 28 týdnech, dosáhne hmotnosti vyšší než 1 000 g, výška je větší než 35 cm a při odpovídajícím ošetřování a léčbě získává vysoké šance na další život a vývoj mimo dělohu. Protože zatížení ženského těla v posledním trimestru je maximální, zvyšuje se riziko vzniku různých těhotenských komplikací.

3 trimestr těhotenství: vývoj plodu

Během třetího trimestru se plod stává dostatečně velký, takže již nemůže snadno a opakovaně měnit svoji polohu v děložní dutině. V odezvě na pohyby plodu může děloha přijít v krátkodobém tónu: tímto způsobem vede dítě, takže je umístěno hlavou dolů, v prezentaci hlavy, protože právě v této poloze bude pro něj nejjednodušší překonat porodní kanál. Konečná poloha plodu je zpravidla tvořena 34–35 týdny těhotenství, protože po této době je děloha příliš přeplněná na to, aby výrazně změnila polohu.

7 měsíců. Ve 29. - 32. týdnu těhotenství dítě aktivně zlepšuje nervový systém: kolem nervových vláken se tvoří povlak myelinu, mozek se aktivně rozvíjí - zvyšuje se počet a hloubka stočení. V tomto gestačním věku má plod již smyslové orgány: slyší zvuky a rozlišuje hlas matky, cítí chuť, je schopen vidět a dotýkat se!

Do 32 týdnů těhotenství je dostatečně nahromaděna podkožní tuková tkáň, narovná se záhyby na kůži, struktura fetálního těla se stává úměrnější v důsledku snížení velikosti hlavy vzhledem k trupu a končetinám. Vývoj vnitřních orgánů dosahuje poměrně vysoké úrovně: v plicích dochází k hromadění povrchově aktivní látky - povrchově aktivní látky, která pokrývá plicní alveoly zevnitř a nedovoluje jim spadnout při výdechu. Slinivka již uvolňuje hormonální inzulín, který je zodpovědný za normalizaci hladiny glukózy v krvi. Konečně se vytvoří struktura jater a ledvin. Na konci 32 týdnů dochází k významnému nárůstu hmotnosti plodu díky aktivní akumulaci tuku: tělesná hmotnost dítěte dosahuje 1700 g, jeho výška je 40–41 cm.

8 měsíců. Od 33 do 36 týdnů těhotenství je růst plodu aktivním tempem, průměrný přírůstek hmotnosti je 28 g denně - asi 1?% Tělesné hmotnosti! Nehty rostly na prstech a na nohou, na rukou dosahovaly špiček prstů, na chodidlech, dokud nedosáhly konce nehtů. Dítě už má docela dobře vyvinuté polykající, sající a respirační reflexy. V děloze aktivně spolkne plodovou vodu, z níž se v ledvinách tvoří až 500 ml moči denně. Plod je močen v plodové vodě, a tak se podílí na jejich produkci. Celé tělo dítěte je hojně pokryto mazivem podobným sýru a postupně se snižuje množství dělových chlupů (lanugo), chrupavka nosu a uší jsou elastické. U chlapců sestávají varlata do šourku. Plod již má individuální rytmus období spánku a aktivity, které se bohužel ne vždy shodují s matkou. Na konci 36. týdne těhotenství dosáhne růst dítěte 45–48? Cm, hmotnost - 2400–2500 g.

9 měsíců. Během posledního měsíce těhotenství (37–40 týdnů) jsou dokončeny procesy zrání plodu, je již zcela připraven na život mimo dělohu. V době narození dítě dosáhne maximální hmotnosti a výšky, která se může výrazně lišit: hmotnost plodu při narození může být od 2500 do 4500 g, výška - od 45 do 55 ° C nebo více. Takové významné rozdíly lze vysvětlit zaprvé ústavními rysy rodičů nenarozeného dítěte: všichni lidé mají různou postavu, výšku a váhu, kterou dítě přirozeně zdědí. Kromě toho „velikost“ dítěte může být způsobena různými rysy průběhu těhotenství, protože úroveň fungování placenty, a proto i intenzita poskytování živin nezbytných pro jeho plný růst a vývoj plodu, do značné míry na něm závisí..

Ke konci těhotenství dítě zabírá celou děložní dutinu, a protože se stává přeplněným, mění se povaha pohybů plodu: stávají se menší amplitudou, více připomínají otřesy nohama a pažemi. V této době je mnohem méně pohybů s velkou amplitudou - zatáčky, zatáčky, takže se některé těhotné ženy začnou obávat snížení motorické aktivity plodu. Ve skutečnosti není důvod k obavám: u těhotenství na plný úvazek je to normální. Intenzita pohybu plodu se obvykle zvyšuje večer.

V posledním měsíci těhotenství klesá množství lubrikantu podobného sýru na kůži plodu, vlasy z děla - lanugo - prakticky mizí, na ramenou zůstávají jen nepatrné množství. Protože procesy přípravy na porod začínají v těle matky, prekurzorová část - hlava nebo pánevní konec plodu - se snižuje a je tlačena ke vstupu do malé pánve..

V době narození dítě získává známky zralosti, které naznačují stupeň připravenosti na existenci mimo děloze:

 • váha dospělého dítěte je v průměru 3200–3400 g, růst - v průměru 50–53? cm (kolísání je možné ve směru zvyšování i snižování průměrných statistických parametrů);
 • u chlapců jsou varlata snížena do šourku, u dívek labia majora pokrývají labia minora;
 • hrudník plodu je konvexní, pupeční prstenec je umístěn uprostřed vzdálenosti mezi lůnem a pupkem;
 • vrstva podkožního tuku je dobře vyvinutá, hřebíky dosahují k okraji prstů;
 • ušní a nosní chrupavka jsou docela elastické.

3 trimestr: nastávající matka

V posledním trimestru těhotenství zažívá ženské tělo výrazný stres, protože plod je poměrně velký. V tomto ohledu těhotná děloha vyvíjí tlak na sousední orgány. Spodní část dělohy „podporuje“ bránici a může být pro ženu obtížné se zhluboka nadechnout, plně natáhnout plíce. Velká děloha vyvíjí stále větší tlak na močový měchýř, což způsobuje, že nastávající matka často chodí na záchod a během noci se několikrát probudí, aby močila. Komprese velkých cév břišní dutiny komplikuje žilní výtok z dolních končetin, což vede k rozvoji pocitu těžkosti v nohou, výskytu otoku na konci dne.

Nastávající matka se stává méně pohyblivou, protože velké břicho neumožňuje pohyby, které byly snadno proveditelné před těhotenstvím. Změkčení vazů vlivem těhotných hormonů progesteron a relaxin zvyšuje pravděpodobnost zastrčení v nohou a dokonce pádu, což vyžaduje zvýšenou opatrnost budoucí matky.

Na začátku třetího trimestru těhotenství je přírůstek na váze přibližně 7–8? Kg a do doby narození budou přidány 4–5? Kg. Celkové zvýšení tělesné hmotnosti během těhotenství je tedy 10–12? Kg. Pokud před těhotenstvím došlo ke snížení hmotnosti, pak může nárůst dosáhnout 15? Kg.

Velké velikosti dělohy, stejně jako zvýšení motorické aktivity plodu ve večerních a nočních hodinách, které je pozorováno poměrně často a není známkou patologie, jsou příčinou poruch spánku ve 3. trimestru těhotenství. Budoucí dítě se stává tak velkým, že jeho pohyby mohou být nejen cítit, ale také vidět, protože malá kolena nebo lokty vyboulí přední břišní stěnou. Velká velikost plodu může způsobit bolest v době míchání. Aby se tomu zabránilo, musí těhotná žena změnit polohu těla a zaujmout pohodlné držení těla. Přírůstek na váze, velké velikosti břicha jsou často příčinou bolesti v zadní části nastávající matky.

Ve 30 týdnech těhotenství je ženě vyplácena placená předporodní a postnatální dovolená, která trvá 70 dní před porodem a 70 dní po narození. Pokud se očekává narození dvojčat, pak dovolená začíná dříve - od 28 týdnů.

Nastávající matka má po mateřské dovolené čas připravit se na vzhled nového člena rodiny. Kromě toho je třetím trimestrem zúžení okruhu zájmů těhotné ženy: obává se otázek týkajících se porodu, narození a výchovy dítěte, sociální kruh je uzavřen pro stejné budoucí matky. Přátelé a známí, s nimiž žena mluvila před těhotenstvím, na chvíli zmizely v pozadí. Zvláštním projevem změny v okruhu zájmů je tzv. „Hnízdní“ syndrom, ve kterém existuje výrazná motivace k uspořádání dětského pokoje - oprava, nákup nábytku, jakož i získání věno a hraček pro dítě. Tyto změny jsou způsobeny hormonálními změnami a jsou nezbytným adaptačním mechanismem, který pomáhá vytvářet nejlepší podmínky pro kojení dítěte po narození.

V těle těhotné ženy začnou do 37–38 týdnů procesy zaměřené na přípravu na porod, které jsou způsobeny změnou hormonálního pozadí. Progesteron, který vládl v průběhu těhotenství, je nahrazován hormony estrogeny, jejichž syntéza je významně zlepšena, když plod dosáhne dostatečného stupně připravenosti pro mimomaternicový život. Pod vlivem estrogenů se zvyšuje děložní tón: objevují se tzv. Tréninkové kontrakce nebo Brexton-Hicksovy kontrakce, které jsou charakterizovány nepravidelností a jsou prakticky bezbolestné. Pod vlivem estrogenů se děložní hrdlo začíná „dozrávat“: zkracuje se, zjemňuje a otevírá se děložní kanál, což se projevuje průchodem sliznice - hrudka hlenu, někdy s malými pruhy krve. Budoucí matka má „dominantní porod“, což se projevuje touhou porodit dítě co nejdříve, všechny zájmy jsou zaměřeny na čekání na narození a přípravu na ně.

Když jsou dokončeny všechny procesy přípravy na porod, hladina estrogenu dosáhne svého „vrcholu“, pod vlivem prekurzorů vylučovaných plodem připravených k extrauterinní existenci, začíná v matčině těle syntéza prostaglandinů, což vyvolává pravidelnou práci.

3 trimestr těhotenství: možné komplikace

Protože ve třetím trimestru je maximální zátěž kladena na tělo nastávající matky, pak jsou v přítomnosti predispozičních faktorů nebo průvodních chronických onemocnění možné velmi závažné těhotenské komplikace. Je nutné o nich vědět, protože včasná diagnóza a včasná léčba výrazně zlepšují prognózu pro matku a plod.

Gestóza. Tento stav, také nazývaný preeklampsie, nefropatie nebo pozdní toxikóza, je jednou z nejzávažnějších těhotenských komplikací, které lze po porodu zcela vyléčit..

Klinické projevy preeklampsie jsou edémy, které na první pohled nemusí být zřejmé a mohou se projevit pouze patologickým nárůstem tělesné hmotnosti - více než 350 g týdně, výskytem bílkovin v moči - proteinurií (normální bílkovina v moči není detekována) a zvýšením krevního tlaku. Příčiny a mechanismy vzniku gestózy, navzdory aktivnímu studiu této komplikace, nejsou dosud zcela známy. Bylo zjištěno, že rizikovými faktory pro vývoj gestózy jsou chronická onemocnění, proti nimž došlo k těhotenství; nemoci ledvin, vysoký krevní tlak, diabetes mellitus atd. mají zásadní význam. Pravděpodobnost zvyšování gestózy u těhotných žen ve věku do 18 let a více než 35 let, s vícenásobným těhotenstvím, dědičnou predispozicí k tomuto stavu, jakož i v primiparous.

Gestóza je nebezpečná, protože způsobuje komplikace, které ohrožují život matky a plodu. Nejzávažnější z nich je eklampsie - záchvat záchvatů se ztrátou vědomí v důsledku otoku mozku. Jednou z typických komplikací preeklampsie je předčasné oddělení normálně lokalizované placenty, ve které není placenta oddělena od stěny dělohy ne po narození plodu, jak je normální, ale když je v děloze. To vede k rozvoji vnitřního krvácení a ve vážných případech k intrauterinní smrti plodu, k rozvoji masivní ztráty krve u matky. Také s gestózou se mohou vyvinout závažné poruchy vnitřních orgánů - akutní selhání ledvin, dýchacích cest, selhání jater atd..

Vzhledem k riziku gestózy je léčba této komplikace prováděna pouze v porodnické nemocnici. Mezi terapeutická opatření patří vytvoření terapeutického a ochranného režimu, terapie magnézií a látky snižující krevní tlak. S rozvojem závažných forem gestózy nebo chybějícím účinkem léčby v zájmu života matky a plodu se provádí včasné porod.

Placentární nedostatečnost. To je název pro narušení normálního fungování placenty, při kterém plně nevykonává jednu nebo více svých funkcí - dýchání, bariéra, imunologická, výživa. Nejvýraznějšími projevy placentární nedostatečnosti jsou fetální hypoxie, která je důsledkem narušení respirační funkce placenty a syndrom retardace vývoje plodu - narušení nutriční funkce. Tento stav je výsledkem řady komplikací těhotenství, jako je gestóza, dlouhodobá hrozba ukončení těhotenství, nesprávné umístění placenty atd. Příčinou placentární nedostatečnosti mohou být chronická onemocnění, která těhotenství způsobila: hypertenze, chronická anémie diabetes mellitus, patologie ledvin, stejně jako špatné návyky, jako je kouření a nepříznivé sociální podmínky.

Placentární nedostatečnost vede k chronické fetální hypoxii - nedostatečnému přísunu kyslíku a základních živin. V případě narušení nutriční funkce placenty se vytvoří syndrom retardace růstu plodu (SAR), tj. Zpoždění růstu a hmotnosti plodu od průměrných norem charakteristických pro určité období těhotenství. Diagnóza této komplikace se provádí ultrazvukem v kombinaci s dopplerometrií - studium krevního toku v systému uteroplacentální cirkulace. Pro léčbu placentární insuficience a SZRP jsou předepisována léčiva, která zlepšují utero-placentární cirkulaci: ACTOVEGIN, INSTENON, CURANTIL atd. V tomto případě, pokud je to možné, je odstraněna nebo napravena nemoc nebo těhotenská komplikace způsobující rozvoj placentární nedostatečnosti, sedativa, multivitaminové komplexy jsou předepsány.

Dušnost. Je to pocit nedostatku vzduchu, který je důsledkem narušení hloubky, frekvence nebo rytmu dýchání. Ženy se vyznačují typem dýchání na hrudi, při kterém se dýchací pohyby provádějí hlavně díky pohybu hrudníku a bránice - svalové přepážce mezi hrudní a břišní dutinou. Ve třetím trimestru je dno dělohy tak vysoké, že začíná vyvíjet tlak na bránici, což zabraňuje tomu, aby se plíce dobře rozpínaly při dýchání, takže dýchání je méně hluboké, ale pro plné zásobování těla matky a plodu kyslíkem je kompenzace častější.

U těhotných žen se může dušnost objevit v klidu, zejména když leží na zádech, v důsledku zvýšeného tlaku děložního pozadí na bránici, zesílení při fyzické námaze a při stresu. Naštěstí dušnost je dočasným jevem, protože na konci těhotenství, asi 2 týdny před porodem, pod vlivem přípravy na porod, hlava plodu klesá ke vchodu do pánve a nastávající matka jasně cítí snadnější dýchání.

Chcete-li zabránit dušnosti, musíte se vyhnout přetečení žaludku, zůstat v ucpaných a zakouřených místnostech, ležet jen po boku. Pokud dušnost po odpočinku neodezní, je doprovázena patologickými příznaky: cyanóza - modrá kůže, bolest na hrudi atd. - může to být příznak vážného onemocnění plic nebo kardiovaskulárních chorob, takže v tomto případě byste se měli okamžitě poradit s porodníkem gynekologovi nebo praktickému lékaři.

Nespavost. Poruchy spánku jsou běžnou komplikací, která zastíní průběh těhotenství. Nespavost může nastat různými způsoby - v rozporu s usínáním, příliš citlivým spánkem, častými probuzeními s nemožností znovu usnout. Důvody tohoto stavu u těhotných žen jsou různé: je to pohyb plodu a nepohodlné držení těla během spánku kvůli velké velikosti břicha a časté probuzení v noci, aby šel na záchod. Na konci těhotenství mohou být do tohoto seznamu přidány tréninkové kontrakce a úzkost ohledně nadcházejícího porodu..

Pro vytvoření snu je nutné zajistit pohodlí kotviště; K tomu vám pomohou speciální polštáře pro těhotné ženy, které se po stranách pohodlně usnou. Před spaním se vydejte na čerstvý vzduch po dobrých 30 minutách, vydejte se teplou sprchou a provětrejte ložnici. Pokud jde o používání léků, které zlepšují spánek, musíte se poradit s lékařem, protože mnoho tablet na spaní během těhotenství je kontraindikováno. Možná použití bylinných přípravků.

Zácpa Tato nepříjemnost je častým a docela typickým společníkem v těhotenství. Výskyt zácpy u nastávajících matek, i když se s tímto problémem nikdy nesetkaly dříve, než se očekávalo dítě, je způsoben uvolňujícím účinkem těhotenského hormonu progesteronu nejen na svaly dělohy, ale také na hladké svaly střev, stejně jako na jiných dutých orgánech - jícnu, močovodech a močovém měchýři atd. Zácpa může být doprovázena pocitem nadýmání, hořkosti a nepříjemnou pachutí v ústech, pocitem plnosti střeva.

K boji proti zácpě potřebujete především výživu s dostatečným množstvím vlákniny, která při nabobtnání aktivuje peristaltiku a pohyb střev. Vláknina je bohatá na obiloviny, zeleninu a ovoce (mrkev, dýně, řepa, jablka, cuketa atd.), Sušené švestky a sušené meruňky, celozrnný chléb. Dobré projímadlo má fermentované mléčné výrobky - kefír, bifidok, jogurt. Pro prevenci zácpy je nutné použít dostatečné množství tekutiny - nejméně 1200 - 1500 ml denně. Druhým důležitým bodem, který pomáhá vyrovnat se se zácpou, je dostatečná fyzická aktivita - chůze na čerstvém vzduchu, gymnastika, plavání atd..

S neúčinností nrogových metod se někdy musíte uchýlit k jmenování projímadel, ale to lze provést pouze po konzultaci s lékařem: mnoho léků, které zvyšují motilitu střeva, je kontraindikováno během těhotenství, protože také zvyšuje kontraktilní aktivitu dělohy..

Phlebeurysm. Během těhotenství se vytvářejí podmínky, které brání venóznímu odtoku. K tomu dochází jednak kvůli oslabení cévní stěny pod vlivem hormonů, a jednak kvůli významnému zvýšení objemu cirkulující krve, která na konci těhotenství dosáhne 2000–2500 ml, a zatřetí kvůli obtížím venózního odtoku z dolních končetiny v důsledku stlačení cév břišní dutiny zvětšenou děloží. Z výše uvedených důvodů mnoho nastávajících matek zažívá otoky nohou, které se ve večerních hodinách zesilují, bolest a těžkost v dolních končetinách, křeče na nohou a na končetinách se objevují svázané vyčnívající namodralé žíly..

Opatření k prevenci křečových žil u těhotných žen nosí kompresní punčochové zboží - speciální punčocháče a punčochy, které dobře udržují cévy nohou; jejich velikost vám řekne lékaři. Je nutné nosit pohodlnou obuv s nízkou stabilní patou a také vyloučit dlouhodobé statické zatížení - stojící na nohou, nehybné sezení v jedné poloze. Je obzvláště nežádoucí sedět v poloze nohou. Aby se předešlo křečovým žilám ve večerních hodinách, musíte si se zvednutými nohama lehnout alespoň 30-40 minut (lze je položit na polštář), nechat se vychladnout.

Léčba na křečové žíly se provádí pouze po dohodě s porodníkem-gynekologem, flebologem nebo terapeutem.

Základní pravidla

 • Vzhledem k tomu, že v posledním trimestru těhotenství se zatížení téměř všech orgánů a systémů zvyšuje, je sledování stavu nastávající matky stále důkladnější: do 30 týdnů je třeba, aby vás lékař viděl jednou za dva týdny, po 40 týdnech - týdně.
 • Je nutné správně organizovat jídlo - jíst 5-6krát denně v malých porcích: 3 hlavní jídla a 2-3 občerstvení. Tím se sníží pocit plnosti žaludku, pálení žáhy a dušnost. Jídlo by mělo obsahovat vlákninu - zeleninu, ovoce, cereálie, obilný chléb.
 • Je čas postarat se o výběr porodnice. Je nutné předem zjistit, zda se mateřská nemocnice podle vašeho výběru uzavře pro plánované „praní“, jaké podmínky jsou v ní pro narození partnerů. Včasná příprava vám pomůže vyhnout se případům vyšší moci během vývoje porodu, i když se to stane neočekávaně, a také přispěje k klidu a důvěře v příznivý výsledek těhotenství..
 • Příprava na porod vyžaduje čas, proto pokud ještě nenavštěvujete školu pro nastávající matky, neopouštějte ji v posledních týdnech - možná nebudete mít čas poslouchat celý kurz. Je možné, že ve vámi vybrané mateřské nemocnici jsou kurzy přípravy na porod.
 • Chcete-li trénovat svaly perineum, cvičte Kegel denně: jsou vynikající prevencí proti rupturám při porodu a zvyšují elasticitu svalů pánevního dna..
 • V období 34–36 týdnů vás lékař na prenatální klinice prozkoumá na gynekologickém křesle, provede roztěr, aby prozkoumal a určil indikace k léčbě v případě odhalení patologické mikroflóry pochvy před porodem. Po 30 týdnech vám bude předepsán obecný a biochemický krevní test, test hladiny cukru v krvi, koagulogram - studie koagulace krve.
 • Ve 34–36 týdnech těhotenství se provádí třetí povinné ultrazvukové vyšetření, které určuje shodu velikosti plodu s gestačním věkem, jeho polohu v děloze, lokalizaci a strukturu placenty, množství plodové vody, odhalí možné odchylky, které nebylo možné diagnostikovat v dřívějších termínech. Ultrazvuk se provádí dopplerometrie - studie, která určuje stav průtoku krve v cévách uteroplacentálního oběhu, což vám umožní identifikovat příznaky hypoxie plodu.
 • Ve třetím trimestru těhotenství se pro stanovení nitroděložního stavu dítěte používá kardiotocografie (CTG) - registrace srdeční aktivity plodu, která se obvykle předepisuje po 32 týdnech těhotenství. Tato jednoduchá a informativní metoda umožňuje včasné diagnostikování příznaků hladovění kyslíkem - hypoxie - a přijímání příslušných opatření. Při normálním průběhu těhotenství se CTG zaznamenává 2-3krát za těhotenství, v případě komplikací se o frekvenci studií rozhoduje individuálně.
 • Po 38 týdnech by měly být připraveny všechny věci a dokumenty, protože může být vyžadována hospitalizace. Je zvláště důležité nezapomenout na doklady - výměna karty, cestovní pas, lékařská politika, rodný list a rodná smlouva (pokud byla uzavřena).

Další důležitou věcí je řádné sestavení brašny pro porodnici, aniž byste vzali zbytečné věci a nezapomněli na nutné. Až 37–38 týdnů musíte přemýšlet o tom, co budete potřebovat, a nechat zmizet, vytvořit seznam. Nejlepší je dát věci do nového plastového sáčku, protože látkové sáčky v porodnici nemusí být přijaty kvůli přísnému hygienickému a epidemickému režimu.

Jedním z nejpříjemnějších okamžiků posledního trimestru těhotenství je příprava dětského věno, protože výběr oblečení, nábytku a doplňků pro novorozence je nyní obrovský. Hlavní věcí v této záležitosti není ztrácet smysl pro proporce. Typickou chybou budoucích rodičů je nadměrný nákup věcí pro děti; někteří z nich nemusí čekat na zamýšlené použití. Nezapomeňte, že po narození dítěte bude představeno mnoho věcí, takže získejte potřebné minimum a požadované dárky pro novorozence lze po porodu prodiskutovat s přáteli a příbuznými.

Třetí trimestr: vše, co budoucí matka potřebuje vědět

Třetí trimestr je poslední období těhotenství. Po relativně bezpečném druhém trimestru je tato fáze těhotenství opět plná vzrušení a rizik, avšak pokud nastávající matka splní všechna doporučení lékaře, podstoupí vyšetření a povede zdravý životní styl, to znamená, že existuje každá šance na to, aby se těhotenství dostalo do správného termínu a porodilo zdravé dítě..

V tomto článku budeme hovořit o vývoji plodu a stavu těhotné ženy, hovoříme také o testech a vyšetření u lékaře, uvádíme možné hrozby a příznaky předčasného porodu. Na konci článku vám nabídneme doporučení a tipy pro udržení zdraví maminky a těhotenství.

Třetí trimestr - kolik týdnů tam je?

Třetí trimestr zahrnuje sedmý, osmý a devátý porodnický měsíc těhotenství. Pouze 3 trimestry trvají od 27 do 40 týdnů.

Vývoj plodu ve třetím trimestru

Během 3. trimestru těhotenství se zlepšují vnitřní orgány a funkční systémy plodu. Toto období je pro něj stále důležité, protože se nyní učí kompenzovat hrozby a přizpůsobovat se novým životním podmínkám. Celý třetí trimestr dítě aktivně přibírá na váze. Na začátku 27. týdne váží asi kilogram (výška - 35 cm), na konci 40. týdne váží až 3500 kg. (Výška od 50 do 53 cm).

Vývoj plodu po 7 měsících těhotenství

V 27. týdnu těhotenství jsou všechny orgány a systémy plodu dobře vyvinuté, takže v případě předčasného porodu má dítě šanci přežít v 85% případů. Tento týden začíná formovat práci speciálních center na levé hemisféře, aktivní vývoj mozku bude pokračovat. V této fázi se v kůře objeví křivky a rýhy. Budou zodpovědní za vědomí, myšlení a analytické dovednosti. Fetální nervový systém se rychle vyvíjí - stovky tisíc nových neuronů se tvoří každý den v temporálních a frontálních lalocích.

V 29. týdnu těhotenství získal plod imunitu a regulaci tepla. Krev dítěte má již své stabilní složení, v 29. týdnu těhotenství má krev stejné vlastnosti jako dospělý. Kostní dřeň dokonale plní své hlavní úkoly. Trávicí systém je připraven ke spuštění a může již trávit příchozí jídlo.

Vývoj plodu po 8 měsících těhotenství

32 porodnický týden těhotenství se vyznačuje tvorbou zvláště důležitých orgánů a systémů lidského života, jako jsou imunitní a neuroendokrinní systém. Imunitní systém je položen přesně v tomto období a plod začíná dostávat speciální proteinové struktury od matky - protilátky a imunoglobuliny a jeho vlastní orgány jsou již schopny produkovat protilátky proti různým patogenům. Ve 32 týdnech těhotenství je asi 1800 gramů a délka plodu plodu je asi 42 centimetrů.

V 33. týdnu těhotenství byly vytvořeny všechny orgány, které se učí vykonávat své normální funkce. V plicích se začíná tvořit povrchově aktivní látka. To je důležitý bod - bez této látky se plíce nemohou otevřít. I když se dítě narodí nyní, ve 33 týdnech těhotenství, díky povrchově aktivní látce přežije.

Srdce zesílí as ním i krevní cévy. Ledviny jsou připraveny k filtrování. Vývoj nervového systému a mozku aktivuje reflexy. Nyní je hlavní sání. Dítě se připravuje k jídlu samostatně. Nyní saje prst - začalo to již za 30 týdnů. Jeho ruce a prsty se dotýkají jeho obličeje, těla.

Ve 34 týdnech těhotenství je dítě zcela životaschopné, většina dětí narozených v tomto okamžiku může dýchat sama o sobě a nepotřebují zvláštní péči. Tento týden těhotenství se zvyšuje množství maziva, které pokrývá tělo dítěte. Nyní ho chrání před účinky plodové vody a v budoucnu pomůže snáze projít porodním kanálem.

Žlázy s vnitřní sekrecí začnou fungovat, mineralizace kostí pokračuje. Mozek již převzal odpovědnost za řízení všech pohybů. Palec pravé ruky je často v ústech a druhá ruka se někdy dotýká pupeční šňůry. Nohy se také aktivně pohybují, i když dítě stále spí většinu dne. Hmotnost ve 34 týdnech dosahuje 2 000 g. A růst plodu je 44 cm-45 cm.

V 35. týdnu těhotenství má plod již svůj imunitní systém, takže je schopen samostatně odolávat některým virovým onemocněním. Nadledvinky začaly monitorovat vodní a minerální rovnováhu v těle. Do tohoto týdne plod nahromadil tolik tuku, že nyní se v případě narození bude moci sám zahřát. Také dítě již dýchá samo o sobě a nebude potřebovat další podporu kyslíku.

Vývoj plodu v 9 měsících těhotenství

Po 36 týdnech těhotenství je plod téměř plně formován a připraven k narození. Potřebuje jen přibrat na váze. Další týden a bude považován za plný úvazek.

Všechny jeho vnitřní orgány a systémy fungují plně, kůže a podkožní tkáň jsou plně formovány. Jediná věc, která stále nefunguje zcela nezávisle, je zažívací systém a dýchání. Plod již zcela připomíná novorozence. Za 36 týdnů váží dítě v průměru 2,7 kg, dítě dorostlo do délky 47 cm.

Od 37. týdne těhotenství je vaše dítě téměř připraveno na nezávislý život mimo matčino lůno. V této době jsou i plíce plodu dobře vyvinuté, stále se hromadí povrchově aktivní látka. Pokud k porodu dojde po 37 týdnech, dítě bude normálně dýchat. Hustota a elasticita chrupavkové tkáně se zvyšuje, vývoj nervového systému plodu pokračuje, myelinizace nervových vláken je dokončena - nervové kmeny jsou vloženy do pochvy, což zajišťuje rychlé vedení nervového impulsu.

V 37. týdnu je aktivní proces rozvoje koordinace pohybů. Na neuronech se objeví speciální ochranná vrstva. Přenáší nervové impulsy z mozku a celého těla. Ventil v srdci, který zajišťuje průtok krve do plic, je stále uzavřený, ale pokud se dítě narodí, otevře se a dítě bude moci dýchat samo o sobě.

Ve 38. týdnu těhotenství je vaše dítě již zcela připraveno na život mimo mateřské děloze, od tohoto období je těhotenství považováno za plné období! S tím nejsou žádné zásadní změny. Dítě stále nabírá jen malou váhu a protahuje se délkou. A v jeho malém těle se pracuje na zdokonalení fungování všech systémů a orgánů.

Ve struktuře mozku a míchy se nic nového neděje - fyziologicky je jejich tvorba dokončena, ale každý den se objevují nová nervová spojení, nové neuromuskulární impulsy. Surfaktant se stále více vyrábí v plicích - specifická látka, která kryje plicní alveoly zevnitř. To je nezbytné, aby se plicní tkáň nelepila k sobě. Po 38 týdnech těhotenství je růst plodu asi 50 cm a hmotnost někde kolem 3100 g.

Po 39 týdnech těhotenství je dítě připraveno k narození. Srdce, plíce, střeva, ledviny - vše je připraveno zajistit život dítěte mimo děloze. Procesy rozvoje a zlepšování se však nezastaví a budou pokračovat i po narození.

Zejména centrální nervový systém se vyvíjí nerovnoměrně. Kraniální kosti drobků ještě neztvrdly, jsou kujné a mezi nimi jsou fontanely a stehy vytvořené měkkou chrupavkovou tkání. V této době začíná plod sestupovat s předchůdcem ve směru pánve matky a zůstane v této poloze až do narození. Průměrná hmotnost dítěte v této době je 3300-3500 ga růst je 51-53 cm.

Ve 40. týdnu těhotenství je dítě připraveno kdykoli se narodit - jeho orgány fungují a jsou připraveny plnit úkoly, které jim byly přiděleny, dokonce i mimo břicho matky. Dítě je již dost stísněné, obsadil celou dutinu dělohy.

Tento týden fungují orgány gastrointestinálního traktu trávením tekutiny, kterou dítě spolkne, a trénuje dech. Výsledkem je, že ve střevě dochází ke kumulaci meconia - původního stolice, které vyjde v prvních dnech po narození. Játra a pankreas produkují potřebné hormony. Po 40 týdnech dosahuje výška dítěte 50–55 cm. Dítě váží asi 3500–4000 gr..

Těhotenství ve 3. trimestru

Třetí trimestr je pro těhotnou ženu nejobtížnějším obdobím, protože se nyní nashromáždila únava z obtížného těhotenství. Trpělivost trochu víc, na konci trimestru se začne břicho snižovat a dýchat mnohem snadněji. Nyní pokračujete v mučení pálení žáhy. Kvůli vysokému tlaku dělohy se močení zvýšilo; zvýšená bolest v perineu a dolní části zad; stav žil v nohou se zhoršil, otok paží, nohou a obličeje zesílil; v důsledku zácpy se hemoroidy častěji obávají. Pokud maminka dlouho stojí, může mít na nohou nepříjemný pocit mravenčení..

V důsledku rostoucí bříško se těžiště posunulo, objevila se kachní chůze a bolest v zádech a dolních zádech. Obvaz pro těhotné ženy pomůže vyrovnat se s bolestí. Porod je hned za rohem, vaše tělo se na ně začíná plně připravovat. Příprava se může projevit falešnými (tréninkovými) zápasy, tzv. - Brexton Hicksovými zápasy. Těmito kontrakcemi pociťuje těhotná žena pocit zúžení v dolní části břicha, v tříslech nebo v horní části dělohy. Pocity jsou soustředěny v jedné oblasti a nevztahují se na celý žaludek.

Pokud jsou kontrakce nepravidelné povahy, nemají rytmus (nestávají se postupně bolestivější a delší), interval mezi nimi se nesnižuje, kontrakce projdou po odpočinku - neměli byste se bát, protože se jedná o tréninkové kontrakce a nemohou způsobit nástup porodu. V případě takových falešných kontrakcí je důležité, aby maminka změnila polohu, například chodila, když ležela nebo si lehla, pokud těhotná žena zůstává na nohou po dlouhou dobu.

Pokud je však vaše těhotenství kratší než 38 týdnů, měly by být důvodem pro návštěvu lékaře i mírné křeče. Možná mluvíme o začátku předčasného porodu..

Prsa bobtná ještě více a pokračuje v přípravě na kojení, občas můžete pozorovat, jak se vylučuje kolostrum - to je tak silné, lepkavé nažloutlé tajemství mléčných žláz, které novorozence poskytne všechny živiny. Abyste se vyhnuli nepříjemným pocitům - použijte speciální absorpční polštářky na hrudník a také si podprsenky pro těhotné ženy.

Kůže v posledních měsících těhotenství je velmi napnutá, takže těhotná žena zažívá silné svědění. Mnoho matek, které nepoužívaly zvlhčovače, si na boky a žaludek všimne strie nebo strie. Naneštěstí strie v průběhu času nepřestanou, stejně jako mnoho jiných příznaků těhotenství, budou méně patrné.

Děložní fundus, obvod břicha a hmotnost

Ve třetím trimestru děloha nadále roste aktivně. Při plánovaných vyšetřeních bude gynekolog stejně jako dříve odhadovat výšku děložního fundusu měřením výšky břicha od horního okraje dělohy k okraji stydkého kloubu. Výsledky by měly přibližně odpovídat gestačnímu věku. Obvod břicha se také měří při každém rutinním vyšetření, což je nezbytné k měření rychlosti vývoje plodu a ke stanovení přítomnosti polyhydramnios.

Postava budoucí matky ovlivňuje obvod břicha. U některých žen se břicho rychle stává patrným, zatímco jiné, až do pozdních hodin, mohou mít bombu nepostřehnutelně zvětšenou. U žen s úzkými boky poroste bříško rychleji než u majitelů široké pánve. V tabulce jsou uvedeny normy velikosti výšky dna dělohy a obvodu břicha ve třetím trimestru..

Přírůstek hmotnosti ve 3. trimestru těhotenství se výrazně liší v rychlosti a objemu od předchozích období. Rychlý přírůstek hmotnosti ve 3. trimestru je způsoben aktivním růstem plodu. Nyní tenké maminky mohou přidávat asi 550 gramů týdně, maminky průměrné velikosti se zotaví o 450 gramů za sedm dní a ženy s nadváhou asi 250 gramů.

Průměrný přírůstek hmotnosti na konci těhotenství může být 10-15 kg., Včetně:

 • Plod, placenta, plodová voda - 5 kg.
 • Tuková tkáň: 4 kg.
 • Děloha a mléčné žlázy: 1-1,5 kg.
 • Zvýšení objemu cirkulující krve: 1-1,5 kg.
 • Extracelulární tekutina: 1-1,5 kg.
na obsah ↑

Fotografie břicha ve třetím trimestru

Analýzy a vyšetření u lékaře ve třetím trimestru

Ve třetím trimestru podstoupí máma řadu vyšetření. Ve třetím trimestru je nutné navštívit gynekologa častěji - jednou za dva týdny až 30 týdnů (při absenci těhotenských patologií). Od 30 do 36 let musíte navštívit lékaře jednou týdně. Při plánovaném vyšetření bude gynekolog zkoumat těhotnou ženu na otoky, změří krevní tlak, zváží, určí polohu a prezentaci plodu, určí výšku děložního fundusu, změří obvod břicha, naslouchá srdeční frekvenci plodu, vyhodnotí výsledky testů. Po 30 týdnech (před nástupem na mateřskou dovolenou) lékař dá těhotné ženě rodný list a výměnnou kartu, která obsahuje výsledky všech testů a vyšetření. Kromě návštěvy těhotného lékaře musíte navštívit terapeuta a zubaře a také provést „testy třetího trimestru“, které zahrnují:

 • obecná podrobná analýza krve a obecná analýza moči;
 • koagulogram;
 • stanovení krevní skupiny a faktoru Rh;
 • krevní test na RW;
 • krevní test na HIV a virovou hepatitidu;
 • EKG;
 • analýza moči na glukózu;
 • mikroskopické vyšetření vaginálního výboje (stěr na flóře).

Od 30 do 34 týdnů bude mít maminka třetí screeningový ultrazvuk. Během studie určí ultrazvukový lékař růst a přibližnou hmotnost plodu, jeho polohu v děloze, stav placenty, množství a kvalitu plodové vody, určí přítomnost malformací, přítomnost zapletení šňůry, posoudit stav a tloušťku děložního hrdla a děložního hrdla.

Od 33. týdne těhotenství podstoupí těhotná žena CTG plodu (kardiotocografie), což umožňuje určit schopnosti kardiovaskulárního systému plodu

Rizika a hrozby třetího trimestru

Ve třetím trimestru existují rizika a hrozby předčasného porodu. Během tohoto období (od 28 do 32 týdnů) nastává páté kritické období těhotenství. V tuto chvíli mohou nastat následující události ohrožující těhotenství:

Pozdní gestóza

Příznaky gestózy. S vývojem pozdní gestózy se u těhotné ženy začnou objevovat otoky rukou, nohou a obličeje. Zvýšení krevního tlaku v druhé polovině těhotenství je také projevem pozdní toxikózy. Tlak se může zvyšovat na vysoké hodnoty a při užívání drog se nesmí snižovat. Diagnóza pozdní toxikózy se provádí, když tlak stoupne nad 140/90 mm RT. Svatý.

Vaskulární stěny se stávají propustnými nejen pro tekutou část krve, ale také pro krevní bílkoviny. To vede ke skutečnosti, že proteiny se začnou vylučovat z těla ledvinami. Při vyšetření moči je v něm detekován protein. Lze pozorovat celkovou slabost, únavu, bolesti hlavy, závratě, blikání „mouch“ před očima, tinnitus, nevolnost a zvracení, bolest v žaludku a hypochondrie.

Bolest nohy

Může to být spojeno s tromboflebitidou (zánět hlubokých žil). Toto onemocnění se projevuje jako neustálá bolest svalů a citlivost nohou, napínání, otok a zarudnutí žil a kůže kolem ní, zatímco pokožka může být na dotek horká..

Zamotání pupeční šňůry

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu je poměrně nebezpečná patologie, která vyžaduje pečlivý lékařský dohled. V důsledku jeho výskytu může dojít k akutní hypoxii, která zvyšuje riziko úmrtí plodu. Pravděpodobnost se také zvyšuje během porodu, kdy je pozorována nejvyšší aktivita matky a dítěte. To může být diagnostikováno pomocí ultrazvuku, stejně jako nahrazeno zjevnými příznaky hypoxie u plodu, u kterých bude nejprve nadměrná pohyblivost a poté motorická pasivita.

Placentární nedostatečnost

Bohužel k placentární nedostatečnosti často dochází bez příznaků. Placentární nedostatečnost je patologie, kterou nelze vyléčit, ale která může být diagnostikována a může být zahájena terapie. To vám umožní výrazně zvýšit šance dítěte na normální vývoj a narození..

Zlomení placenty

Abrazi placenty doprovází krvácení způsobené poškozením dělohy a placentárních cév. V důsledku toho se krev začne oddělit. Mezi ním a stěnou dělohy se hromadí a tvoří hematom. Pro abrazi placenty jsou charakteristické některé příznaky:

 1. Světelná forma. Zpravidla nemá žádné zřetelné znaky. Patologii lze proto diagnostikovat pouze plánovaným ultrazvukem nebo po porodu.
 2. Příznaky placentárního narušení střední závažnosti jsou charakterizovány bolestmi břicha a malými skvrnami. Palpace odhaluje mírně napjatou dělohu, někdy je mírná bolestivost..
 3. Závažná forma odloučení je charakterizována náhlou intenzivní bolestí v pobřišnici, silnou slabostí, závratě a pocitem úzkosti. Ženy někdy trpí mdloby, možná zvýšeným pocením, sníženou tělesnou teplotou a krevním tlakem, zvýšenou srdeční frekvencí. Kromě toho je zaznamenána bledost kůže a výskyt tmavých skvrn. Během vyšetření je děloha napjatá a asymetrická..

Předčasné narození

K předčasnému porodu může dojít z různých důvodů. Hlavními příznaky hrozící předčasné porodu jsou bolest v podbřišku a dolní části zad. Mohou být trvalé nebo stísněné povahy. Během vyšetření nebo v procesu ultrazvuku můžete zjistit zvýšenou schopnost dělohy stahovat. Na pozadí nadměrné excitability dělohy se mění motorická aktivita plodu - může se naopak zvyšovat nebo naopak snižovat. Výskyt sliznic z genitálního traktu naznačuje strukturální změny v děložním čípku. To znamená, že hrozící předčasný porod pokračuje do další fáze - předčasný porod, který začal. Absolutním příznakem jsou pravidelné kontrakce. V některých případech začíná práce nalitou plodovou vodou.

Články O Neplodnosti