Hlavní Výživa

22 týdnů těhotná

Porodnický 22. týden těhotenství odpovídá pět a půl měsíce těhotenství a dvacátému týdnu embryonálního vývoje. Toto období je pro dítě přechodné. Od tohoto okamžiku je plod již považován za životaschopný. Proto, i když dojde k potratu, může dítě umístěné v inkubátoru se speciálním vybavením přežít.

Všechna vyšetření a vyšetření k identifikaci malformací u dítěte se provádí těsně před tímto časem, protože můžete podstoupit potrat, nemůžete tento postup provést ve dvacátém druhém týdnu, a proto v naléhavých situacích způsobují předčasný porod.

Obsah

Úvod

Ve dvacátém druhém týdnu těhotenství se žena prakticky nestará o nic a může si užít čas jednoty s dítětem. Toxikóza, nevolnost a nervozita jsou daleko pozadu a neohrabanost a pocit těžkosti se objeví pouze ve třetím trimestru. Hlavním plusem tohoto období je aktivní pohyb dítěte. To je dobře cítil a dokonce i vizuálně znatelné přes kůži. Biorytmy dítěte se někdy shodují s matkami a někdy ne. Dítě často nedovoluje mamce v noci spát, aktivně se pohybovat a tlačit.

Hmotnost ženy roste s jejím žaludkem, číslo začíná být více vágní. Stále se však může snadno ohýbat, krčit se a dělat všechny domácí práce. Žaludek neovlivňuje chod a nezasahuje do volného pohybu. Nicméně, kvůli velké zátěži na páteři, záda často bolí a dolní končetiny se zvětší. Ale všechny tyto problémy nejsou nic ve srovnání s pocitem, že uvnitř se vyvíjí nový život..

22. týden těhotenství: co se děje pocity

Dvacátý druhý týden těhotenství dává ženě klid, optimismus a sebevědomí, že porod dítěte probíhá normálně a zůstane tak až do samého narození. Toto období se vyznačuje posílením spojení mezi mámou a dítětem, které se provádí dotykem. Žena se už cítí dobře, jak se dítě pohybuje, komunikuje s ním a zjišťuje, jak se cítí a v jaké náladě.

V období dvaceti dvou týdnů se chuť k jídlu začíná zvyšovat, což má vliv na rychlý nárůst hmotnosti. Aby nedošlo k přibírání na váze, měla by ho žena pečlivě sledovat. Normální přírůstek hmotnosti každý měsíc by neměl překročit 400 gramů.

Protože se mléčné žlázy připravují na krmení dítěte, vylévají se a jsou citlivější. Díky rostoucí děloze, která vyvíjí tlak na močový měchýř, se výlety na toaletu častěji vyskytují. Takový problém bude strašit ženu až do narození. Objevuje se otok, který je charakteristický pro horní a dolní končetiny. Pokud je těhotná žena trápena zácpou a ona s tímto stavem bojuje, může vyvinout hemoroidy. Abyste tomu zabránili, měli byste dodržovat určitou stravu a pít bezpečná projímadla..

Ale navzdory těmto problémům charakteristickým pro toto období se stav ženy stává klidnějším a mírumilovnějším. Neobtěžuje se nevolností, změnami nálad, slabostí a ospalostí. Kromě toho s ní žaludek zatím nezasahuje a nedělá budoucí matku nepříjemnou.

Aby toto období přineslo ženě maximální potěšení, potřebuje si užívat života, cestovat, komunikovat s přáteli a dítětem, a tím pozitivně ladit před porodem.

Změny v těle po 22 týdnech těhotenství

Od okamžiku oplodnění vajíčka a jeho implantace do dělohy začíná v ženském těle vážná restrukturalizace, která trvá po celou dobu těhotenství. Ovlivňuje pohodu a hmotnost těhotné ženy. Pokud se v prvním trimestru naopak hmotnost snížila v důsledku toxikózy, ve druhém trimestru se začne zvyšovat. Během těhotenství žena získá 5 až 8 kilogramů. Hormonální restrukturalizace vede k posílení vlasů a nehtů a ke zlepšení stavu pokožky.

Toto období a druhý trimestr jako celek však doprovázejí také negativní změny. Při nedostatku vápníku v těle může být těhotná žena narušena křečemi a v důsledku nárůstu anémie objemu krve se může vyvinout, což může být zastaveno užíváním léků obsahujících železo a speciální stravy.

Na kůži břicha a boků se objevují strie. Aby nedocházelo k jejich výskytu, je nutné používat od začátku těhotenství speciální kosmetiku a vodní aerobik. Nadměrná zátěž páteře způsobená rostoucím žaludkem si nastávající matka stěžuje na bolest zad a nohou. Odstranění bolesti pomůže nosit speciální obvaz pro břicho, třením venotoniku v dolní končetině a dobrý odpočinek.

Hrozby a problémy v období 22 týdnů těhotenství

V této fázi je pro dítě pouze jedna hrozba - jedná se o ukončení těhotenství, ale vzniká velmi zřídka. Máma má další problémy a mohou se lišit. Od bolesti a nepohodlí až po drozd.

Nepohodlí a bolest

Bolest a nepohodlí se mohou objevit v:

  • Bederní oblast - vzhledem k tomu, že děloha roste, dochází k posunu těžiště a silnému zatížení páteře. Pro zmírnění alergie byste měli nosit prenatální obvaz, pohodlnou obuv bez podpatků a provádět cvičení k uvolnění zátěže zezadu.
  • Anus - protože břicho je již dostatečně velké, začíná vyvíjet tlak na cévní síť lokalizovanou v pánevní oblasti. To vede k rozšíření žil v konečníku a v důsledku toho k hemoroidům. Pro zmírnění tohoto stavu byste měli znovu zvážit svou stravu a měli byste být ošetřeni speciálními svíčkami, které vám lékař předepíše.
  • Břišní oblast - pokud je žena znepokojena bolestmi v břiše a jsou velmi silné, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem, abyste vyloučili možnost potratu..
  • Časové a týlní oblasti - vznikají v důsledku zvýšeného krevního tlaku, který se často obává nastávajících matek.

Všechny výše uvedené problémy lze snadno zastavit po jídle, odpočinku a užívání léků bezpečných pro mámu a dítě.

Uvolnění po 22 týdnech těhotenství

Od posledního menstruačního toku uplynulo hodně času, takže v sekrecích by neměla být nečistota krve. Jejich vzhled může být důkazem placentárního narušení, cervikální eroze nebo předčasného porodu. Normální výtok by měl mít mléčný nebo průhledný odstín. Neměli by mít ani zápach, nebo to může být kyselé.

Pokud se vaginální sekrece stala vodnatou nebo sraženou, musíte neprodleně kontaktovat prenatální kliniku. V prvním případě může být problém způsoben únikem plodové vody a ve druhém - drozd. Pro odstranění obou patologií je nutné vyšetření a seriózní ošetření nastávající matky.

SARS ve 22 týdnech těhotenství

Ve druhém trimestru již katarální onemocnění nepředstavuje taková rizika, jako tomu bylo dříve, ale stále je nutné zahájit léčbu se objevením prvních příznaků. Nejprve byste měli zavolat lékaře doma, aby vybral terapii a vyloučil komplikace onemocnění.

Žena by se měla ujistit, že její tělesná teplota nestoupá nad 38 stupňů, jinak negativně ovlivní centrální nervový systém dítěte, který se v této chvíli stále zlepšuje. Také byste měli co nejdříve překonat běžné nachlazení. V důsledku ucpaného nosu nemůže být tělo plně nasyceno kyslíkem, v důsledku čehož se u plodu rozvine hladovění kyslíkem..

Nejlépe se ošetří tradiční medicínou, představovanou malinovým čajem, medem, mlékem a ovocnými nápoji z bobulovin - všechny jsou bezpečné pro zdraví, ale zároveň pomáhají rychleji vyrovnat se s nachlazením.

Aby se zotavení dostalo dříve, měla by budoucí matka sledovat klid v posteli a zajistit, aby teplota nepřekročila přípustnou normu. Během epidemií by se mělo davům vyhnout a více doma.

22. týden těhotenství: vývoj plodu

Ovoce ve dvacátém druhém týdnu lze porovnat se středně cuketou. Jeho hmotnost je 350 gramů a výška 30 centimetrů. V tuto chvíli dítě aktivně přibírá na váze, která se každým dnem postupně zvyšuje. Ve strouhankách se tvoří podkožní tuk, díky kterému jsou kožní záhyby vyhlazeny a kůže samotná přestává být průhledná.

Hlava dítěte je pokryta vlasy, které nedovolují, aby přírodní mazivo vypadlo před narozením dítěte. Jedná se o ochrannou bariéru před nepříznivými účinky, působí jako antiseptikum a vyživuje pokožku užitečnými látkami. Díky mazání je pro dítě snazší projít porodním kanálem a bez zranění.

Pokud porovnáme vývoj plodu s prvním trimestrem, nyní můžeme říci, že dítě dosáhlo nové úrovně psychoemotivního a fyzického vývoje. Buněčné struktury mozku jsou již plně formovány a váží asi 100 gramů. Dítě může myslet, analyzovat své pocity a kontrolovat pohyby. Studuje jeho tvář, pupeční šňůru, má uchopovací a sající reflexy..

Dítě slyší a rozpoznává zvuky a studuje své okolí. Dotýká se placenty a může klepat na končetiny na stěnách dělohy. Dítě reaguje na hladkou břicho s mámou nebo tátou. Nyní ve stádiu formace jsou plíce a potní žlázy. Žaludek a genitálie jsou vylepšeny. Srdce roste a nyní bije rychlostí 160 tepů za minutu. Dítě má aktivní játra, zpracovává toxiny a odstraňuje je přes placentární tkáň. Tvář dítěte se stává dokonalejší, objevují se obočí a řasy. Na horních a dolních končetinách jsou také hřebíky. Kosti se nadále posilují a tvoří se páteře. Aby jí to dítě pomohlo, měla by maminka brát vápník a hořčík a také jíst potraviny bohaté na tyto stopové prvky.

Předčasné narození v těhotenství 22 týdnů

Pokud se dítě narodí po dobu dvaceti dvou týdnů, pak má šanci přežít. Předčasně narozené děti jsou umístěny v tlakové komoře s vhodným vybavením a zařízením pro větrání.

To je nezbytné, aby dítě mohlo dýchat, protože to nemůže udělat sám kvůli nedostatečnému rozvoji dýchacího systému. Gastrointestinální trakt funguje také pouze na půli cesty ai když lékaři zachrání dítě, bude mít v budoucnu vážné zdravotní problémy.

Proto, aby se předešlo předčasnému porodu, měla by být žena gynekologem pozorována a jasně dodržovat jeho pokyny.

Pohyb plodu při těhotenství 22 týdnů

Každý den se dítě stává aktivnějším, což je spojeno s rychlým vývojem centrálního nervového systému a zlepšením mozku. Díky tomu je koordinace pohybů v dítěti zcela řízena, převaluje se, kopá, padá a klepe na stěny dělohy..

Všechny pokusy upozornit na sebe pociťuje budoucí matka. Tyto šťastné okamžiky ji nejen potěší, ale také objasňují, že s její drobenkou je všechno normální.

Můžete také zjistit, jak se dítě chová, jak se vyvíjí a jaké pocity doprovázejí 23. týden těhotenství. A také, jaké hrozby v tomto období existují, jaké testy je třeba podniknout a jak udržet správný životní styl a dodržovat nezbytnou stravu a mnoho dalšího. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

22 týdenní těhotenství: Screening a výzkum

V tuto chvíli by budoucí matka měla mít naplánované schůzky s gynekologem. Lékař provede měření: výšku dna dělohy, objem břicha, kontrolní vážení a poslouchá srdeční rytmus dítěte. Důležitost takového vyšetření by neměla být podceňována, je to díky tomu, že je často možné identifikovat a zastavit vyvíjející se patologii.

Po vyšetření bude žena poslána na krev a moč. Bude-li to nutné, bude muset darovat krev na glykemický index. Jsou také možné screeningy hCG, volného estriolu a alfa-fetoproteinu. Zde můžete přidat biochemii krve, jejíž výsledky umožní lékaři vyvodit závěry o zdraví mámy a dítěte.

Ultrazvuk ve 22 týdnech těhotenství

Ve dvacátém druhém týdnu těhotenství je plánováno ultrazvukové vyšetření. V této době lékař nejprve vyhodnotí dítě v riziku různých odchylek. Studuje orgány a jejich systémy, dívá se na srdce a v této chvíli kontroluje shodu s vývojovými parametry dítěte.

Uskuteční se také ultrazvukové vyšetření plodové vody, pupeční šňůry a placenty..

Výživa ve 22 týdnech těhotenství

Protože v této době je kostní tkáň dítěte posílena, odebírá z těla matky velké množství vápníku.

  • Aby žena neměla během tohoto období problémy se zuby a kostmi, měla by být doplněna jídlem bohatým na tento stopový prvek. Jsou zastoupeny kyselým mlékem, sýrem, fazolemi, špenátem, mandlemi a dalšími.
  • Abyste zabránili rozvoji anémie, musíte doplnit jídelní lístek jablky, zelenou zeleninou, vejci, játry a sušeným ovocem. Obsahují nejen hodně železa, ale také další užitečné komponenty.

Musíte také konzumovat více čerstvé zeleniny a ovoce. Nejenže nasycují tělo vitamíny, ale také se zbavují problémů s pohybem střev.

Alkohol, nápoje sycené oxidem uhličitým a káva by měly být z vašeho menu vyloučeny..

22 týdnů těhotenství: doporučení gynekologa

Aby 22. týden normálně pokračoval, je třeba zvážit následující doporučení:

  • Gynekologové doporučují více komunikovat se svým dítětem - dotykem a mluvením s ním můžete navázat spojení a naučit se porozumět jeho náladě.
  • Pro spící ženu je velmi důležitý plný spánek - nejlepší spánek na tvrdé ortopedické matraci pomocí speciálního polštáře pro nastávající matky.
  • Je nutné zvolit volné oblečení vyrobené z přírodních materiálů a pohodlné obuvi - protože to, co těhotná žena nosí, bude záviset na jejím blahu a blahu jejího dítěte..
  • Je velmi důležité sledovat krevní tlak a hmotnost - aby s nimi nebyly žádné problémy, musíte jíst správně a být méně nervózní..

Měli byste také vést aktivní životní styl, chodit v parku, setkat se s přáteli a dělat vše pro radost ze života a své situace.

Sex ve 22 týdnech těhotenství

Ve dvacátém druhém týdnu se libido ženy začíná zvyšovat a od sexu získává jasnější pocit. Důvodem je také skutečnost, že se její genitálie mění a jsou aktivněji zásobovány krví, což ovlivňuje jejich citlivost. Pokud tedy neexistují žádná omezení, pak láska může a měla by být vytvořena.

V případě vícenásobného těhotenství, placenty previa a hrozby předčasného porodu by se mělo upustit od intimních vztahů. V jiných případech neexistují kontraindikace k sexu.

Závěr

Vedoucí aktivní životní styl, dělat speciální gymnastiku pro nastávající matky, správně jíst a dodržovat doporučení lékaře, si těhotná žena ani nevšimne, jak uplyne 22 týdnů a začne další, zodpovědnější a plný pozitivních emocí.

22 týdnů těhotná

Ve 22. týdnu těhotenství plod roste, vyvíjí se, jeho tělo zraje a připravuje se na nezávislý život po narození. Většina nastávajících matek se v tomto období cítí dobře, stejně jako v celém druhém trimestru. Příznaky nadále rostou, což se projeví nejvýrazněji ve třetím trimestru - jsou spojeny s růstem plodu, zvýšením dělohy, hormonálními změnami v těle.

Příznaky a příznaky 22 týdnů těhotenství

Ve dvacátém druhém týdnu těhotenství může být budoucí matka narušena některými příznaky. Jejich hlavním důvodem je aktivně rostoucí plod a rozšiřující se děloha. Vaše dítě zachycuje stále více prostoru v těle, jeho hmotnost roste. To vede k přemístění a stlačení vnitřních orgánů, krevních cév a nervů, což zvyšuje zátěž na dolní části zad. Tělo plodu neustále potřebuje energii a živiny, takže ženské tělo je nuceno pracovat v intenzivnějším režimu, aktivovat všechny zdroje.

Ve 22. týdnu může být žena narušena následujícími příznaky:

· Strie. Po rostoucí děloze nemá pokožka čas se protáhnout. Strie jsou výsledkem malých slz v pojivové tkáni, která je přítomna v kůži. Nevypadají moc krásně, dělají mnoho nastávajících matek starosti o svůj vzhled. Strie zpravidla nikde nezmizí a zůstane na těle ženy po celý život. Po porodu se však zblednou a stanou se mnohem méně znatelnými.

Vyčnívající pupek. To je další příznak spojený se zvýšením dělohy. Posune pupek dopředu, v důsledku toho žena dostane příležitost ji umýt z toho, co se v něm nahromadilo, možná od narození. Možná si myslíte, že vyčnívající pupek nevypadá moc hezky? Není důvod k obavám: na rozdíl od strií tento příznak po narození úplně zmizí. Vaše břicho tlačítko bude vypadat jako před těhotenstvím.

Bohatá vaginální výtok. Někdy je ženy berou pro projev infekce, ale jsou prostě potřeba, aby chránily plod před patogeny. Hlavní věc je, že výboj je průhledný a nemá nepříjemný zápach. Jejich výskyt je způsoben tím, že se zvyšuje krevní objem ženy a zvyšuje se její tok do pohlavních orgánů..

Otok. Nejčastěji se vyskytují na nohou odpoledne, někdy na rukou. Pokud je otok malý a nezvyšuje se, je to normální. Pokud se náhle začnou velmi rychle zvyšovat, může to znamenat hroznou komplikaci těhotenství - preeklampsii. Okamžitě navštivte lékaře.

Bolest v dolní části zad. Důvodem je další zatížení, které páteř musí zažít kvůli velmi dospělému a těžšímu plodu. Druhým důležitým faktorem je relaxace vazů páteře pod vlivem těhotenského hormonu relaxin. Ve skutečnosti je hlavním cílem tohoto hormonu pánve. Uvolnění vazů a změkčení ochlupení na ohanbí (spojení mezi pravými a levými ochlupeními kostí) jsou nezbytné, aby bylo pro dítě snazší projít porodním kanálem matky. Ale „pod horkou rukou“ relaxinu jsou další vazy těla. Kromě páteře trpí i nohy: mnoho nastávajících matek říká, že zvýšily velikost obuvi. Objeví se ploché nohy, nohy se unaví rychleji, někdy se bolesti vyruší. Po dodání to projde.

· Zvýšený růst vlasů. Kromě toho nejen na hlavě, ale také na dalších částech těla: brada, horní ret, líce, žaludek, nohy, paže, záda. To je další ahoj z hormonálních změn během těhotenství. Tentokrát jsou hlavními „viníky“ hormony androgenů.

· Svěží vlasy. Vlasy na hlavě vypadávají méně, zvyšuje se tvorba mazu, takže účes vypadá nádherně a krásně. Po porodu si příroda vybírá daň, vlasy začnou aktivně vypadávat.

Dýchavičnost, pocit nedostatku vzduchu. Tyto příznaky se zesílí až do konce těhotenství. Děloha roste a tlačí břišní orgány nahoru a dolů. Omezená pohyblivost bránice a tím i plic.

· Změny nehtů. Začnou růst rychleji, protože se zvyšuje průtok krve bohaté na kyslík do všech částí těla, včetně prstů. U některých žen nehty začínají vypadat krásněji, zdravěji. Ale ne každý má takové štěstí. Nehty jsou často křehčí.

· Kožní změny. Může to potěšit nebo rozrušit. V důsledku hormonálních změn a zvýšeného průtoku krve kůže budoucí matky často vypadá krásně a zdravě, doslova „svítí“. Jako nepříjemné „překvapení“ ve 22. týdnu těhotenství a v průběhu druhého trimestru můžete získat akné (akné), strie, skvrny a vyrážky podobné alergiím. Kůže ztmavne v oblasti bradavek, pohlavních orgánů, podél středové linie břicha dolů od pupku a dokonce i na obličeji. Ne vždy to vypadá atraktivní. Chraňte svou pokožku před slunečním zářením, abyste zabránili výskytu věkových skvrn..

· Zvětšená velikost chodidel. Noha osoby je nedokonalý design. Nedokázala se plně přizpůsobit chůzi po zemi. Kostra chodidla je tvořena mnoha malými kostmi spojenými v jediném designu vazy a svaly. Během těhotenství je hormon relaxin produkován v těle ženy. Uvolňuje vazy, včetně nohou. Kosti se doslova „rozdělovaly“ do stran. Výsledkem je, že mnoho nastávajících matek s překvapením (a některé s hrůzou) zjistí, že nyní potřebují boty asi o polovinu větší. Kromě zvýšení nohou vede také k otoku. Po porodu by se mělo všechno vrátit k normálu. Budete nosit boty stejné velikosti, nespěchejte a zahoďte staré boty.

Pálení žáhy Rostoucí děloha zvedá žaludek, v důsledku jeho kyselého obsahu je vhozen do žaludku, je pálení žáhy. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se vypořádat s tímto nepříjemným příznakem. Zkontrolujte svůj jídelníček. Pokuste se z ní odstranit na maximum kyselé, mastné, kořeněné. V noci nepřetěžujte. Po jídle si lehněte. Pokud tato opatření nepomohou, zeptejte se svého lékaře, jaké antacidy je možné přijmout. Mnoho léků v této skupině je během těhotenství bezpečné..

Zácpa Střeva kromě žaludku a plic trpí také rostoucí dělohou. Ve 22 týdnech těhotenství si mnoho nastávajících matek stěžuje na zácpu. Situaci zhoršují těhotenské hormony, které uvolňují střevní stěnu, oslabují peristaltiku - střevní kontrakce, během nichž se jídlo pohybuje vpřed. Můžete také úspěšně řešit zácpu. Zkuste pít více tekutin. Jezte potraviny bohaté na vlákninu. Udržujte fyzickou aktivitu. Pokud to nemá žádný účinek, k záchraně přicházejí projímadla, některé z nich lze použít během těhotenství.

· Slabost a závratě. Vznikají kvůli skutečnosti, že děloha komprimuje cévy. Nastávajícím matkám ve druhém trimestru se nedoporučuje ležet na zádech, protože to vede k výskytu těchto příznaků. Pití velkého množství vody jim pomáhá zabránit: zkuste pít nejméně osm sklenic vody denně.

Křeče ve svalech nohou. Obzvláště často se vyskytují v noci. Příčiny tohoto stavu jsou stále předmětem diskuse. Mnoho lékařů a vědců se domnívá, že křeče se objevují v důsledku nedostatku vápníku a hořčíku. Promluvte si se svým lékařem: možná byste měli užívat prenatální vitamínové a minerální komplexy.

· "Mlha v hlavě." Zapomnění, nedbalost, rozptýlení - někdy jsou tyto příznaky tak silné, že nastávající matku staví do zoufalství a plakají. Ve skutečnosti není důvod se obávat. Jedná se o dočasný stav, který skončí těhotenstvím. Mezitím se pokuste soustředit na jednu věc. Multitasking je pro vás právě teď kontraindikován..

· Emoční problémy. Často vznikají přesně ve druhém trimestru těhotenství, kdy je žaludek již značně zvětšený. Mnoho žen se obává, že se nemohou stát dobrými matkami, že se může dítěti něco stát. Pokud čelíte této podmínce, najděte osobu, která vás může podpořit, a sdílejte s ním. Můžete navštívit psychologa.

Těhotenství ve 22 týdnech dvojče

Po 22 týdnech těhotenství vypadá břicho nastávající matky poněkud větší než břicho žen, které rodí jedno ovoce. Přibírá na váze, některé příznaky těhotenství mohou být výraznější.

"Doktor řekl, že mi hrozí vysoké riziko, protože jsem těhotná s dvojčaty." Co to znamená?"

Do zvýšené rizikové skupiny patří všechny nastávající matky, které mají během těhotenství vyšší šanci na komplikace. Každé těhotenství se dvěma těhotenstvími se automaticky stává příležitostí pro klasifikaci ženy jako vysoce rizikové skupiny. To neznamená, že by se mělo stát něco hrozného..

Mnoho žen, které jsou těhotné s dvojčaty, porodí zdravé děti. Ale musíte být opatrnější na své zdraví. Lékař na prenatální klinice předepíše častější vyšetření, neměla by být vynechána.

Jaké jsou komplikace těhotenství dvojčat??

Závažné komplikace jsou vzácné. Matky, které mají v bříšku dvě plody, mají zvýšenou pravděpodobnost předčasného porodu. Riziko potratu se zvyšuje, ale v prvním trimestru je ukončení těhotenství obecně docela běžná situace, taková pravděpodobnost je přítomna v každém těhotenství. Současně se mnoho potratů objevuje velmi brzy a ženy o nich ani nevědí a jejich příznaky se berou pro menstruaci..

Během potratu může nastávající matka v raných fázích těhotenství ztratit pouze jedno dítě. V tomto případě se druhý vývoj normálně vyvíjí a rodí se zcela zdravě. V tomto případě neexistují žádné příznaky, žena nemusí nikdy vědět, že byla těhotná s dvojčaty. Tento stav se nazývá syndrom mizející dvojče. To je docela běžný stav: vyskytuje se přibližně u 30% případů při dvojím těhotenství.

Ženy, které jsou těhotné s dvojčaty, se častěji obávají vaginálního krvácení - ve 30% případů, ve srovnání s 20% v jediném těhotenství.

V pozdějších fázích dvouletého těhotenství se mohou obtěžovat následující příznaky:

· U těchto nastávajících matek se krevní tlak zvyšuje více, protože dvě děti potřebují více kyslíku a živin.

· Zvýšené riziko preeklampsie - nebezpečná komplikace spojená s vysokým krevním tlakem. Objevuje se asi třikrát častěji v dvojitém těhotenství a devětkrát častěji v těhotenství tří plodů..

· Riziko gestačního diabetu se zvyšuje, zejména pokud žena měla před těhotenstvím vysoký index tělesné hmotnosti. Pokud máte podezření na tento stav, lékař vám předepíše test tolerance glukózy..

· Ženy, které jsou těhotné s dvojčaty, mají větší pravděpodobnost anémie z nedostatku železa. Projevy tohoto stavu: bledost, přetrvávající slabost, závratě, bolesti hlavy.

· Těhotná cholestáza je stav, při kterém je narušena funkce jater. Předpokládá se, že jeho výskyt je spojen se zvýšenou hladinou těhotenských hormonů - estrogenů a progesteronu. Při dvojitém těhotenství jsou vyšší než u jediného těhotenství.

Jaká jsou rizika, že se dvojčata narodí nemocná?

Rizika jsou malá, ale stále jsou vyšší než u těhotenství v singletonu. Dvojčata mají přibližně dvojnásobnou pravděpodobnost chromozomálních abnormalit. Z vrozených malformací se nejčastěji vyskytují ty, které ovlivňují srdce. Nejčastěji jsou však mírné nebo umírněné..

Dvojčata mají často retardaci intrauterinního růstu. Často jsou po narození menší a váží méně než děti narozené během těhotenství. Ale ve většině případů to neovlivní jejich zdraví, není důvod k obavám. Přesto existují rizika některých problémů s intrauterinní retardací růstu, v některých případech existují náznaky císařského řezu.

Různé vývojové abnormality, včetně genetických poruch, pomáhají identifikovat různé typy prenatálního screeningu: ultrazvuk, biochemické, neinvazivní prenatální testy.

Komplikace se častěji vyskytují u identických dvojčat, která přijímají krev prostřednictvím jedné placenty, než u dvojčat opačných, z nichž každá má svou vlastní placentu a močový měchýř..

Například u 15% žen, které jsou těhotné se stejnými dvojčaty, se rozvine feto-fetální transfuzní syndrom. V tomto případě jedno dítě (příjemce) dostává více krve ve srovnání s jiným (dárcem), jako by ho „okradlo“. Dárce se vyvíjí a zhoršuje, je ve stavu anémie a příjemce přijímá příliš mnoho krve, díky čemuž jeho srdce pociťuje zvýšené napětí. Feto-fetální transfuzní syndrom je diagnostikován pomocí ultrazvuku.

Při dvojnásobném těhotenství se zvyšuje riziko mrtvě narozených dětí - přibližně 12 případů na 1000 narozených dětí ve srovnání s 5 případy na 1000 narození v jediném těhotenství.

Jak předcházet komplikacím dvojitého těhotenství?

Některá doporučení pomohou snížit rizika:

· Pravidelně navštěvujte lékaře na prenatální klinice, nenechte si ujít návštěvu.

· Pro jakékoli nejasné příznaky je nejlepší ihned vyhledat lékařskou pomoc. Dávejte pozor na své zdraví.

Jezte zdravou stravu.

Pijte hodně tekutin, nedovolte dehydrataci.

· Cvičení. Pro budoucí matky, jógu, plavání je Pilates užitečná.

· Během těhotenství byste rozhodně neměli kouřit. Při dvojím těhotenství je špatný zvyk obzvláště nebezpečný..

Jaká je pravděpodobnost předčasného porodu??

Pravděpodobnost předčasného porodu je poměrně vysoká - to je hlavní a nejčastější komplikace dvojitého těhotenství. Současně se však normální termín narození poněkud posunul. Pokud je pro jedno těhotenství norma 40 týdnů, pak pro dvojí těhotenství - 37 týdnů. U trojčat začíná normální období 35 týdnů..

Více než polovina dvojčat se rodí před 37 týdny, přibližně 10% - až 32 let. Rizika vážných zdravotních problémů jsou nejvyšší u předčasně narozených dětí narozených před 30 týdny..

Při dvojím těhotenství je pravděpodobnější, že děti budou po narození potřebovat zvláštní péči, a proto budou muset být na chvíli umístěny na jednotce intenzivní péče. Když je matka propuštěna z domova, často by novorozenci měli být nějakou dobu v nemocnici..

Dvacet sekund těhotenství je kolik?

U porodnických gynekologů je obvyklé používat tzv. Porodnické období těhotenství. Počítá se od prvního dne poslední menstruace. K hnojení skutečně dochází asi o dva týdny později. Období začínající tímto dnem se nazývá fetální gestační věk. Je přesnější, ale pokud ji použijete, neexistuje jasný odkaz: žádná žena nebude schopna říci, v který den se její vejce setkalo se spermatem svého partnera.

Poměry jsou následující:

· Dvacátý druhý týden porodního těhotenství odpovídá dvacátému týdnu fetálního období.

· Dvacátý druhý týden fetálního období odpovídá dvacátému čtvrtému týdnu porodu.

Co se stane s plodem po 22 týdnech těhotenství?

Ve dvacátém druhém týdnu těhotenství je ovoce asi o velikosti kokosu. Váží asi 430 gramů, délka od horní části hlavy po paty je 27–28 cm. Už vypadá jako novorozenec, pouze miniaturně. Jeho drobné rysy, rty, víčka, obočí jsou stále výraznější. Drobné zubní pupeny se tvoří v tloušťce čelistí - v budoucnu se z nich budou vyvíjet zuby dítěte.

Malé oči jsou plně tvarované, dlouho reagují na světlo, ale v jejich duhovce stále není žádný pigment, takže nemá žádnou barvu - ačkoli barva při narození je geneticky předurčena. Mnoho dětí se rodí se světlýma, modrýma očima, a pak, s akumulací pigmentu, mohou být tmavší, zelené nebo hnědé.

Kůže plodu již není průhledná, protože v něm je uložen pigment melanin, pod ním roste vrstva podkožního tuku. Tuková tkáň však stále ještě není zcela utvořena, stále roste, takže dítě vypadá tence, jeho kůže je pokryta vráskami - narovná se od narození. Kůže plodu je pokryta tenkými chloupky - lanugo - pomáhají udržovat teplo, dokud není vyvinuta tuková vrstva. Při narození by tyto chloupky měly úplně vypadnout, ale mohou zůstat, pokud se dítě narodí v předstihu..

Vlasy rostou na hlavě nenarozeného dítěte, postupně získávají barvu. K vývoji vlasové linie dochází individuálně. Některé děti se rodí se silnými vlasy, jiné jsou úplně holohlavé..

Ve 22. týdnu se mezi nervovými buňkami ve fetálním těle vytvoří nová spojení, která zlepšují pocit dotyku. Dítě se začíná učit nové pocity: dotkne se jeho obličeje, pupeční šňůry. Reflexy trénují: plod chytí pupeční šňůru za úchyty, saje prsty. Na prstech jsou již drobné nehty.

Vnitřní orgány se nadále vyvíjejí. Ve dvacátém druhém týdnu těhotenství nenarozené dítě aktivně dozrává a zlepšuje funkce slinivky břišní. Plíce se zrychlují: připravují se na první dech po narození dítěte.

Genitálie jsou dobře vyvinuté: dívky mají dělohu a vagínu, vejce jsou ve vaječnících - některé z nich se v budoucnu stanou vašimi vnoučaty. U chlapců jsou varlata v břišní dutině, postupně sestupují do šourku.

Zajímavý fakt: mateřské hormony-estrogeny působí na vnější genitálie plodu, díky tomu okamžitě po narození vypadají zvětšené, oteklé, ale později se na nějakou dobu vrátí do normálu.

Hlavním orgánem tvorby krve v plodu se stává červená kostní dřeň.

Fetální pohyby v maminčině bříšku

Ve 22. týdnu těhotenství se téměř všechny ženy již cítí docela dobře, jak dítě tlačí do bříšku. Teď už to není slabý pocit připomínající rachotení střeva. Některé nastávající matky však dosud necítily aktivitu plodu. Nepanikařte. Pokud lékař na základě výsledků ultrazvuku a dalších studií uvedl, že je vše v pořádku s dítětem, brzy začnete cítit, jak tlačí.

Plod vytváří svůj vlastní režim spánku a bdění, zatímco se nemusí shodovat s vaším režimem. Některé matky si během dne všimnou „klidu“ a v noci intenzivní „kopy“ do žaludku.

Ultrazvuk ve 22 týdnech těhotenství

Pokud žena podstoupila první a druhý prenatální ultrazvuk včas, není obvykle ve 22 týdnech těhotenství předepsán, s výjimkou zvýšeného rizika některých komplikací a potřeby další kontroly. Fotografie zobrazují všechny části těla a vnitřní orgány nenarozeného dítěte, jeho kosti, páteř, mozek. Pokud je ultrazvuk proveden, když je dítě vzhůru, pak můžete vidět, jak pohybuje rukama, nohama, hraje si s pupeční šňůrou.

Pomocí dopplerografie můžete hodnotit průtok krve ve velkých cévách, práci plodu srdce. V tomto případě ultrazvukové diagnostické zařízení vydá v souladu s pulzními vlnami charakteristické zvuky.

Viditelné během ultrazvuku a genitálií - pokud je dítě nezakrývá senzorem. Pokud během druhého plánovaného ultrazvuku nebylo možné určit pohlaví dítěte, nebojte se. Jaký je to rozdíl, chlapče nebo děvče - konec konců, tohle je vaše dítě, v každém případě je to velká radost. Hlavní věc je, že je zdravý.

Ultrazvukové snímky ve 22 týdnech těhotenství jsou následující:

Co se děje s děloží a žaludkem ve 22 týdnech těhotenství?

Děloha stále roste. V těhotenství po jednom těhotenství je jeho velikost a nepřímo velikost plodu určena ukazatelem nazývaným výška děložního pozadí. Toto je vzdálenost od horního okraje ochlupení k samému vrcholu dělohy. Ve 22 týdnech těhotenství by měla být obvykle 20-24 cm. Dno dělohy stoupá nad pupek.

Během těhotenství se dvěma plody neexistují žádné normální ukazatele stojaté výšky děložního pozadí, které by bylo možné orientovat. Pokud nastávající matka nosí v žaludku dvojčata, je tento ukazatel proměnlivý.

Hormony po 22 týdnech těhotenství

Hormonální účinky po 22 týdnech těhotenství u různých žen jsou různé. Ve většině případů způsobují ve druhém trimestru zvýšení libida a ještě více zpříjemňují pohlavní styk:

· Hrudník se stává citlivější na taktilní stimulaci. Hlavní věcí není přehánět to, aby nedošlo k bolestivosti.

· Zvýšený průtok krve v oblasti genitálií - díky tomu jsou citlivější.

V důsledku zvýšeného průtoku krve do vagíny se zvyšuje množství vaginální lubrikace.

Ale některé ženy, navzdory zvýšené hladině pohlavních hormonů, mají přesný opačný účinek - snaží se vyhnout intimitě. Důvody jsou různé: nepohodlí a bolest při pohlavním styku, některé příznaky a komplikace těhotenství, strach z poškození dítěte a zvýšená únava. Je důležité, aby v této záležitosti bylo dosaženo vzájemného porozumění s partnerem: stojí za to s ním mluvit a vysvětlit jeho stav.

Kolik by měla nastávající matka přibrat na váze?

Normální přírůstek hmotnosti ve druhém trimestru s jedním těhotenstvím je přibližně 450 gramů týdně plus nebo mínus. K tomu, aby dítěti poskytla potřebné látky a energii, musí nastávající matka spotřebovat 300 kalorií denně nad rámec těch, které snědla před těhotenstvím.

Přesnost lékárny však není nutná. Nepočítejte každý gram a každou kalorii. Hlavní věc je, že jsou dodržována základní kritéria pro normální přírůstek hmotnosti:

· Pokud přidáte trochu více nebo trochu méně než 450 gramů týdně, nejedná se o velký problém. Ale pokud se vám zdá, že přibýváte na váze příliš, nebo naopak velmi pomalu, je lepší se znovu poradit s lékařem. Více než 1300 gramů týdně během druhého trimestru těhotenství - to rozhodně není normou.

· Hmotnost by měla být přibližně stejnoměrná. Může se lišit v různých týdnech, ale obecně by mělo být rozpětí malé. Pokud jste najednou začali přibírat na váze, může to být první příznak nebezpečné těhotenské komplikace - preeklampsie.

· Vaše strava by měla obsahovat různé potraviny, nezbytnou sadu bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů.

· Je lepší jíst častěji a v malých porcích - 5-6krát denně.

· Některé podmínky během těhotenství, jako je pálení žáhy, zácpa, nevolnost, mohou narušit normální stravování. Poraďte se s lékařem, dá nezbytná doporučení a předepíše léky, které jsou bezpečné během těhotenství.
Kalkulačka těhotenství: výpočet týdenního přírůstku hmotnosti

Jak jíst?

Vaše dítě roste, jeho orgány dozrávají, probíhá v nich mnoho komplexních kritických procesů. K tomu, aby normálně tekly, je zapotřebí nejen energie, ale také stavební materiály, z nichž hlavní je bílkovina. Zde je 8 potravin, z nichž vaše tělo může během těhotenství získat další bílkoviny:

1. Drůbež. Nejcennější krůtí maso v tomto ohledu. Část přibližně 85 - 100 gramů obsahuje 28 g bílkovin, pokud jde o červené maso, a 30 g, pokud jde o bílé maso. Kuře na druhém místě: v jedné porci (asi šálek v objemu) obsahuje 24–28 g bílkovin.

2 vejce. Jedno kuřecí vejce střední velikosti obsahuje přibližně 6 gramů bílkovin. Z nich je 3,6 bílkovin, 2,7 žloutek.

3. libové maso. Sto gramů libového hovězího, vepřového nebo jehněčího masa obsahuje 31–33 gramů bílkovin. A na sto gramů šunky - pouze 21 gramů bílkovin.

4. Ryby a mořské plody. Obsahují nejen cenný protein, ale také množství užitečných stopových prvků. Během těhotenství a kojení se ženám doporučuje konzumovat 350 g ryb a mořských plodů. 85 gramů pstruhů, tilapie, tresky obecné, platýse, sardinek, sleďů, lososů, krabího masa a garnátů obsahuje 19 až 25 g bílkovin.

5. Mléko a mléčné výrobky. Jeden střední šálek kravského mléka obsahuje asi 8 g bílkovin a jeden šálek sójového mléka, v závislosti na druhu, od 3 do 11 gramů. Z jednoho šálku jogurtu dostane vaše tělo 8 až 13 g proteinu. Asi 60 g sýra obsahuje 17–20 g proteinu.

6. Luštěniny. Hrách, čočka, fazole a jiné fazole obsahují 19 g bílkovin v šálku. Bohaté na bílkoviny a sóju: 150 g fermentované sóji obsahuje 31 g bílkovin, 225 g tofu - 40 g.

7. Ořechy a semena. Jeden šálek vlašských ořechů, arašídů, kešu, mandlí, pistácií obsahuje 26–35 g bílkovin. Jeden šálek dýně, sezamu, slunečnicových semen - 27–39 g. A s jednou lžičkou arašídového másla dostane tělo nastávající matky asi 5 g proteinu. Nezapomeňte však, že semena a ořechy obsahují hodně kalorií, takže se jim nedoporučuje příliš se zapojovat.

8. Obiloviny. Celá zrna jsou zvláště užitečná pro zdraví a jako zdroj cenných látek. Jeden šálek pšeničných klíčků obsahuje 27 g bílkovin. Jeden šálek celé oves, pšenice nebo divoká rýže je 24–26 g bílkovin.

Nezapomeňte na pravidla „bezpečnosti potravin“ během těhotenství. Maso, ryby, vejce, které jíte, by mělo být dobře tepelně zpracováno, jinak můžete získat infekci, která může negativně ovlivnit průběh těhotenství, zdraví plodu.

Fyzická aktivita

Pojďme mluvit o typech fyzických cvičení, která jsou nejvhodnější pro nastávající matky po 22 týdnech a obecně během těhotenství.

Turistika Nejjednodušší věc, na kterou si vzpomenete, je, že si nemusíte kupovat předplatné do tělocvičny, speciálního vybavení nebo instruktora. Stačí si koupit pohodlnou obuv, ve které se vaše nohy budou cítit pohodlně. Procházky v parku nebo jen venku (nejlépe tam, kde nejsou auta) - to je zatížení svalů, čerstvý vzduch, posílení kardiovaskulárního systému.

Jak často musíte chodit? Optimálně - 30 minut 3-5 krát týdně. Pokud jste dosud vedli velmi sedavý životní styl, je lepší začít s 10 minutami denně a postupně zvyšovat čas.

Jóga. Existují lidé, kteří praktikují různé ásany pro sebezdokonalování, ale pomáhá budoucím matkám trénovat protahování, snižovat bolesti zad a zad, zlepšovat srdce a krevní cévy, obnovovat vnitřní harmonii a snižovat pocity. Nemůžete provádět ásany, během kterých musíte kroužit žaludek, být v obrácené poloze nebo ležet na břiše, všechny ostatní pózy nejsou kontraindikovány. Je dobré, pokud s vámi pracuje partner, který vás může podpořit, pokud ztratíte rovnováhu.

Je lepší dělat speciální video lekce pro nastávající matky nebo se připojit ke skupině pro těhotné ženy. Pokud jste dosud necvičili jógu, nepokoušejte se okamžitě provádět složité ásany. Nepokoušejte se ohýbat co nejvíce a „ohýbat“ do požadované polohy. Cvičení by vám nemělo způsobit nepohodlí, mnohem méně bolesti..

Jak často je jóga po 22 týdnech těhotná? Stejně jako chůze na čerstvém vzduchu, je užitečné cvičit jógu 3-5 dní v týdnu po dobu 30 minut. Pokud cvičíte po dlouhou dobu, můžete provádět asanské komplexy denně.

Koupání v bazénu a vodní aerobik. Cvičení ve vodě pomáhají posilovat svaly, zlepšují fungování plic, srdce, cév. Těhotná žena ve vodě nehrozí, že jí spadne a zasáhne její žaludek. Svaly zad a dolní části zad jsou uvolněné, což pomáhá snižovat bolest..

Jak často mohu navštívit bazén? 3-5 krát týdně po dobu 30 minut. Pokud dobře nekoupete, měly by se kurzy konat s instruktorem.

Běh. Ve druhém trimestru můžete běžet k nastávajícím matkám, které tak učinily před těhotenstvím a během prvního trimestru. Ale musíte si uvědomit, že vaše tělo se nyní změnilo. Jeho těžiště se posunulo, takže můžete ztratit rovnováhu a pád. Cvičte v pohodlné botě a pouze na speciálních hladkých běžících pásech. Pokud jste ještě neběhli, pak 22. týden těhotenství není nejlepší čas začít. Zvažte jiné typy fyzické aktivity..

Mohu mít sex?

Sex ve 22. týdnu není kontraindikován. Naopak, je užitečné, přináší ženě mnoho pozitivních emocí a její partner se necítí „opuštěný“. Je nemožné, aby žena při sexuálním styku ležela na zádech, všechny ostatní pozice nejsou kontraindikovány, můžete dokonce experimentovat.

Pokud však nastávající matka má nějaké zdravotní problémy nebo těhotenství pokračuje s komplikacemi, může být intimita kontraindikována. Potřeba konzultovat s lékařem.

Tipy pro ženy ve věku 22 týdnů

Jsou hřebíky měkčí nebo křehké? V tomto případě je třeba je chránit. Při mytí nádobí, práci kolem domu, na zahradě používejte rukavice.

Získáte příliš velkou váhu? V žádném případě se to nesnažte řešit pomocí stravy. Dítě rostoucí v bříšku potřebuje energii a živiny. Strava během těhotenství je často nejen nesmyslná, ale také nebezpečná. Za prvé, můžete přibrat na váze nikoli kvůli nadměrnému ukládání tuků, ale kvůli zadržování tekutin, otokům. Za druhé, stále ztrácíte lví podíl na přírůstku hmotnosti ihned po narození - když dítě a placenta opustí vaši dělohu. Pokud se obáváte velmi velkého přírůstku na váze, nezapojujte se do amatérských představení, poraďte se se svým lékařem.

· Cvičení není jen o pohybu paží, nohou a hlavy. Normální gymnastika je důležitá, ale v těle jsou i jiné svaly, které hrají nejdůležitější roli během těhotenství a porodu. Proveďte cvičení Kegel pro pánevní dno: pomohou předcházet komplikacím během těhotenství a usnadní porod.

· Ve dvacátém druhém týdnu těhotenství začalo mnoho nastávajících matek a otců přemýšlet o jménu dítěte. Proces vyhledávání a výběru může být velmi zajímavý a fascinující. Zde je několik tipů: zapamatujte si jména svých oblíbených hrdinů knih a filmů, podívejte se na internet na význam různých jmen, prostudujte si svoji genealogii. Vy a váš partner si můžete sednout a psát na kousky papíru, jaká jména se vám líbí, a poté si vyměnit listy a porovnat výsledky.

· Nechte se hýčkat. Kdy to ještě přichází! Celý druhý trimestr je skvělý čas, kdy se většina nastávajících matek cítí skvěle a plná energie. Můžete jít na krátký výlet nebo si zařídit další zajímavou akci pro sebe..

Pokud často trpíte bolestmi zad, může být čas vyměnit matraci. Vyberte si ten, který udrží vaši páteř na správném místě.

· Možná jste si všimli, že když vstanete z polohy ležení nebo sezení, vaše hlava začne pociťovat závratě. Důvodem je skutečnost, že pod vlivem gravitace krev rychle vytéká z hlavy. Nevstávejte ostře, dělejte to pomalu, aby váš kardiovaskulární systém měl čas přizpůsobit se změně polohy těla.

· Používáte prsteny? Je lepší je odstranit a vložit do skříně nebo zavěsit na krk na řetízku, než bude příliš pozdě. Pokud se otok hromadí, prsten bude „malý“ a „přilepený“ na prstu.

Co je index tělesné hmotnosti a co to znamená pro budoucí matku?

Index tělesné hmotnosti (zkráceně BMI) je ukazatel, který se získává dělením tělesné hmotnosti v kilogramech čtvercem růstu v metrech. Používá se k určení, jak velká je hmotnost ženy před těhotenstvím. BMI se interpretuje takto:

· Méně než 18,5 - nedostatečná tělesná hmotnost;

· 18,5 - 24,9 - normální hmotnost;

· 25–29,9 - s nadváhou;

· Více než 30 - obezita.

V závislosti na indexu tělesné hmotnosti získává nastávající matka různou váhu. Čím vyšší je BMI, tím obvykle je vyšší a naopak. U velmi vysokého BMI je těhotenství spojeno s určitými riziky. Řízení těchto žen vyžaduje zvláštní pozornost od lékaře na prenatální klinice.

Pokud BMI před těhotenstvím bylo 30 nebo více, nastávající matka má zvýšené riziko arteriální hypertenze, gestačního diabetu a tvorby krevních sraženin (krevních sraženin) v cévách. Pravděpodobnost rozvoje těchto podmínek se zvyšuje souběžně s BMI..

Pokud je BMI větší než 30

Nastávající matka je poslána na konzultaci s odborníkem na výživu. Specialista vám pomůže vytvořit správnou stravu. Pro tyto ženy je fyzická aktivita obzvláště důležitá. Je nutné častěji než obvykle kontrolovat krevní tlak a pravidelně provádět testy tolerance glukózy.

Pokud je BMI vyšší než 40

Všechna výše uvedená opatření jsou předepsána, navíc je žena poslána ke konzultaci s anesteziologem, pokud je vyžadován císařský řez. Přiřazení dalších studií k posouzení stavu plodu.

Pokud je BMI menší než 18,5

Nejprve se lékaři snaží zjistit příčinu. To může být spojeno s poruchami příjmu potravy, nervovou anorexií, depresí a dalšími patologickými stavy, které zvyšují riziko komplikací během těhotenství. Žena je předána ke konzultaci nutričnímu lékaři, a pokud je to nutné, psychoterapeutovi. Předepište další ultrazvuk.

Jaký výzkum je třeba udělat?

Ve dvacátém druhém týdnu těhotenství vás může lékař pozvat na vyšetření. Zeptá se vás na stížnosti, prozkoumá žaludek, změří jeho obvod, výšku děložního pozadí. Lékař také změří váš krevní tlak, srdeční frekvenci, tělesnou teplotu, vyšetří vaše nohy na otoky a křečové žíly..

V jakých případech musíte navštívit lékaře?

Máte-li ve 22. týdnu těhotenství nějaké zvláštní příznaky, musíte navštívit lékaře a v případě potřeby podstoupit vyšetření:

· Otok v nohou a jinde se začal dramaticky zvyšovat.

· Náhle jste začal přibírat na váze velmi rychle, mnohem rychleji než dříve.

Příznaky těhotenství, jako je pálení žáhy, zácpa, bolesti zad, křečové žíly, jsou velmi silné a nesnižují se, přestože dodržujete všechna doporučení.

· Máte svědění kůže, nepochopitelné vyrážky, skvrny.

Příznaky anémie z nedostatku železa: bledost, přetrvávající únava, závratě, bolesti hlavy.

Příznaky střevní infekce: bolest břicha, časté uvolněné stolice.

Jakékoli nepříjemné pocity v břiše, které způsobují nepohodlí a dlouho nezmizí, bolest.

Příznaky genitourinární infekce: vaginální výtok, který změnil barvu nebo má nepříjemný zápach, časté bolestivé močení.

· Zvýšený krevní tlak. Chcete-li to ovládat sami, je vhodné mít v domě tonometr a naučit se ho používat.

Články O Neplodnosti