Hlavní Zdraví

Naši odborníci

Časopis byl vytvořen, aby vám pomohl v těžkých dobách, kdy se vy nebo vaši blízcí potýkáte s nějakým zdravotním problémem!
Allegolodzhi.ru se může stát vaším hlavním pomocníkem na cestě ke zdraví a dobré náladě! Užitečné články vám pomohou vyřešit problémy s pokožkou, nadváhou, nachlazením, řeknou vám, co dělat s problémy s klouby, žilami a zrakem. V článcích najdete tajemství, jak udržet krásu a mládí v každém věku! Ale muži nezůstali bez pozornosti! Pro ně je zde celá sekce, kde najdou spoustu užitečných doporučení a rad ohledně mužské části a nejen!
Všechny informace na webu jsou aktuální a dostupné 24/7. Články jsou neustále aktualizovány a kontrolovány odborníky v oblasti medicíny. Ale v každém případě si vždy pamatujte, že byste se nikdy neměli sami léčit, je lepší kontaktovat svého lékaře!

Nedostatek vzduchu během těhotenství

Pokud je během těhotenství nedostatek vzduchu, pak je tento stav s největší pravděpodobností dočasný, není nebezpečný a je spojen přesně s „zajímavým postavením“ ženy. Odborníci označují tento nedostatek vzduchu během těhotenství za fyziologický.

Vysvětluje se to tím, že rostoucí děloha a embryo se pohybují odděleně od všech vnitřních orgánů, které jsou umístěny v blízkosti. Močový měchýř, střeva, žaludek a plíce také trpí. Membrána je vystavena těmto nepříjemným pocitům v posledním kole, což je jediný pozitivní bod v tomto jevu.

Ať už je to možné, ale tento stav může nést alarmující signál: je nutné provést testy na hladinu hemoglobinu a také zkontrolovat fungování srdečního svalu..

Příčiny onemocnění

Zvažte nejpravděpodobnější důvody, proč během těhotenství není dostatek vzduchu:

 • bránice stoupá vzhůru pod tlakem rostoucí dělohy, proto je v plicích méně místa pro jejich expanzi - dochází k dýchání;
 • rostoucí embryo potřebuje stále více kyslíku, který odebírá ze střev matky, což je důvod, proč se žena během těhotenství cítí jako nedostatek vzduchu;
 • nervové poruchy, stresové situace, emoční, hormonální změny v těle budoucí matky mohou vyvolat nedostatek vzduchu během těhotenství v raných stádiích;
 • v důsledku nedostatku železa se vyvíjí mírná forma anémie, takže žena již není schopna tolerovat předchozí fyzickou námahu, protože během těhotenství je pocit nedostatku vzduchu.

Tato podmínka, pokud není dostatek vzduchu, zpravidla trvá přibližně 32 týdnů těhotenství. V tomto okamžiku se hlava dítěte otočí směrem k pánvi, zatímco tlak na bránici a epigastrickou oblast se snižuje, takže vzduch v průběhu těhotenství lépe proudí.

Proč se vyskytuje v raných fázích

Některé ženy si stěžují, že nemají dostatek vzduchu během těhotenství již v raných stádiích - 6-8 týdnů, kdy hormonální změny v těle.

To může být způsobeno toxikózou. Přes skutečnost, že toxikóza se ve většině případů projevuje nevolností, zvracením, někdy má tento stav i jiné příznaky, mezi nimiž jsou:

 • těžkost, bolest v žaludku;
 • pálení žáhy;
 • nadýmání.

Velmi často, doslova bezprostředně po početí, nastávající matka těžko dýchá po jídle, i když jí velmi malou porci. Může se objevit bolest v žaludku, říhání, pálení žáhy..

Stejné příznaky se vyskytují i ​​při vylučování kyseliny chlorovodíkové: její produkce je zajištěna syntézou růstového hormonu, který je intenzivně produkován v těle budoucí matky.

Preventivní opatření

Mezi preventivní opatření, která pomohou předcházet nebo alespoň snížit pravděpodobnost nedostatku kyslíku, můžeme rozlišovat.

 1. Pravidelný příjem léků obsahujících dostatečné množství železa.
 2. Příjem kyseliny listové ve středních dávkách. To platí zejména pro ženy, které trpí hemolytickým onemocněním nebo podvýživou.
 3. Pravidelně provádějte mírné cvičení.
 4. Udržujte vyváženou stravu.
 5. Pravidelná návštěva u lékaře a provedení nezbytných testů.
 6. Povinné potraviny jako luštěniny, dietní maso, ořechy, ovoce a džusy.

Zjištění příčiny u lékaře

Terapie

Podívejme se podrobněji na to, co lze dělat, pokud během těhotenství není dostatek vzduchu.

CestaPopis
1. Cvičte dech během poroduNaučte se dechová cvičení a dechové techniky během porodu. Používejte je, kdykoli cítíte nedostatek kyslíku. Můžete se tedy připravit na porod a cítit se lépe..
2. Uvolněte se úplněPokud je tento útok nalezen během cvičení, stačí se trochu uvolnit.
3. Jděte více po ulici.Čistý vzduch, daleko od dálnic a výrobních zařízení vám umožní naplnit plíce a cítit se mnohem lépe..
4. Otevřete okno v nociSpánek s otevřeným oknem nebo oknem zanechává příznivý vliv na celkovou pohodu. Hlavní věc je, že neexistuje žádný koncept.
5. Vyvarujte se spánku na zádech.Lehněte si do sedu pomocí speciálních polštářů. Pamatujte, že při porodu dítěte nemůžete spát na zádech. To může způsobit nejen dýchací potíže, ale také nepříznivě ovlivnit celkový stav..
6. Získejte všechny čtyřiJakmile máte útok na nedostatek vzduchu, musíte se dostat na všechny čtyři, relaxovat co nejvíce a pomalu se nadechovat a vydechovat.
7. Ujistěte se, že máte snídaniNěkdy vzniká nedostatek kyslíku právě kvůli špatné výživě.
8. Nepři přejídejte sePři nošení dítěte je nutné jíst zlomkově - často, ale v malých porcích. Ideální volba je 5-6krát denně každé 2-3 hodiny. Poslední jídlo by mělo být nejpozději 2 hodiny před spaním.
9. Kontrola hmotnostiDávejte pozor na přibývání na váze, abyste nezískali další libry. To může být nejen příčinou dušnosti, ale také může přinést řadu dalších problémů.
10. Poraďte se s lékařemMůžete dostat relaxační, sedativa, jako jsou éterické oleje, bylinné čaje.
11. Pijte kyslíkové koktejlyNěkterým nastávajícím matkám se dokonale pomáhá vyrovnat se s tímto onemocněním..

Nikdy byste se neměli bát, že takové útoky nedostatku kyslíku poškozují dítě. Pokud jsou všechny testy a výsledky jiných vyšetření normální, pak tato podmínka nepoškodí plod, ale pro nastávající matku způsobí jen určité nepohodlí..

Pár týdnů před očekávaným porodem se budete cítit mnohem lépe: pokud váš žaludek klesne, počkejte na rychlý porod.

Možná nebezpečí a rizika

Zvažte několik nemocí, při nichž během těhotenství není dostatek vzduchu:

 • kardiovaskulární onemocnění - srdeční vady, arytmie;
 • komplikace po přenesené chřipce nebo akutních respiračních infekcích, kdy srdce neprochází krev dobře cévami a žilami, protože orgány a tkáně těla trpí nedostatkem kyslíku;
 • alergická onemocnění - tato reakce se může objevit na velkém seznamu produktů, které jsou alergické na člověka, například pyl, chmýří rostlin, některé druhy stromů, domácí prach, plísně, kosmetika, chemikálie (může se objevit i negativní reakce těla na vejce, ořechy, mléko) nebo kousnutí hmyzem);
 • bronchiální astma, a tedy dušnost;
 • nadváha, obezita, podvýživa;
 • Pokud během rozhovoru dojde k nedostatku kyslíku, znamená to, že došlo k zúžení malých průdušek;
 • chronická onemocnění plic, průdušky, vysoký krevní tlak.

Většina alergických reakcí je doprovázena nedostatkem dýchatelného kyslíku. Intenzita této funkce je určena stavem organismu budoucí matky. Proto pokud pozorujete takové příznaky, musíte určitě navštívit odborníka, abyste vyloučili možné komplikace.

O autorovi: Olga Borovikova

Dušnost během těhotenství: příčiny a co dělat?

Každá těhotná žena si do té míry stěžuje na dušnost. V porodnictví se považuje za fyziologický jev: normální a přechodný. Jak se naučit, jak zabránit dušnosti a jakým dostupným způsobem můžete ulehčit útok.

Proč se toto děje?

Téměř všechny těhotné ženy, a to i na krátkou dobu, trpí nedostatkem vzduchu, dušností. Někteří z nich nemohou na minutu zůstat v upchatých místnostech, mají rádi studený vzduch a tráví noční polopenze. Dyspnoe začíná při chůzi, lezení po schodech, při provádění běžných domácích úkolů as nejmenším vzrušením.

Dušnost u těhotných žen může být způsobena fyziologickou příčinou. Aby se udržel život matky a plodu, ženské tělo se obnoví a objem cirkulující krve se zvětšuje. Kardiovaskulární systém se učí pracovat ve zvýšeném režimu, mění se hormonální pozadí, jsou aktivovány metabolické procesy. Pro ženu je stále obtížnější se zhluboka nadechnout.

Dýchavičnost je často doprovázena bušení srdce a mírné závratě. Na začátku těhotenství může dušnost vyvolat chronická onemocnění, nesprávný životní styl, psychoemocionální zážitky a špatné návyky. Dokonce i triviální těsné podprsenky nebo syntetické oblečení mohou způsobit pocit těsnosti v hrudníku a nedostatek vzduchu, zejména pokud se v létě objevuje těhotenství.

Neschopnost zhluboka se nadechnout na pozadí pohody není nebezpečná. Pokud se však takové příznaky objeví v klidu a jsou doprovázeny závratěmi, mdloby, je lepší se poradit s lékařem. Možná je příčinou anémie, hormonální nerovnováha nebo nedostatek minerálů a vitamínů.

Ve druhém trimestru trpí každá třetí těhotná žena dušností. Je to způsobeno několika faktory:

 • plod již dostatečně vyrostl a potřebuje více místa, takže dno dělohy, stoupající, tlačí na bránici a plíce (čím více tlačí, tím větší je dech);
 • zvýšený objem plodové vody (polyhydramnios).

Tyto příznaky se nejčastěji rozvíjejí u krátkých žen s velkým plodem.

Problémy s hlubokým dechem žena zažije až do 38 týdnů. Po blížícím se porodu se břicho snižuje a dýchání se stává mnohem snazší.

Dýchací frekvence ženy je obvykle 16–20 respiračních cyklů za minutu. Během těhotenství se potřeba kyslíku zvyšuje o třetinu, takže frekvence se zvyšuje na 22-25 cyklů.

Jak zabránit dušnosti?

S největší pravděpodobností se nebudete moci úplně zbavit dýchacích potíží. Pokud však dodržujete několik jednoduchých pravidel, můžete jim zabránit a ovládat je:

 1. Dávejte jakoukoli fyzickou aktivitu. Měly by být přiměřené a nezpůsobovat rychlý srdeční rytmus. Pokud máte dušnost - jen relaxujte.
 2. Je vhodné zcela upustit od kofeinových nápojů. Zvyšují krevní tlak a vzrušují nervový systém..
 3. Nebuď blízko kuřáků. Při pasivním kouření škodlivé látky rychle vstupují do krevního řečiště, kardiovaskulární systém ženy a nenarozeného dítěte trpí nedostatkem kyslíku.
 4. Spát v chladné, dobře větrané místnosti s vlhkostí 50-70%.
 5. V horkých letních dnech se projděte jen ve večerních hodinách se západem slunce.
 6. Vyvarujte se ucpaných, špatně větraných míst. Nenavštěvujte přeplněná místa.
 7. Několikrát denně se osprchujte.
 8. Nepři přejídejte se. Během těhotenství je vhodná pouze frakční výživa: častá, v malých porcích. Ideální volba: 5-6 krát denně. Je vyžadována lehká snídaně.
 9. Dodržujte režim pití.
 10. Vyvarujte se kontaktu s parfémy, které voní jako aerosoly..
 11. Sledujte přírůstek hmotnosti. Získané další libry mohou být rizikovými faktory nejen pro dušnost, ale také pro hypertenzi, preeklampsii, fetální hladovění kyslíkem..
 12. Nebojte se, nezlobte se z žádného důvodu. I sebemenší zážitek může vyvolat útok dušnosti.

Pokud je žena pravidelně sledována lékařem, její testy jsou normální, potom dušnost nijak neohrožuje nenarozené dítě, ale způsobuje pouze dočasné nepohodlí pro samotnou ženu. Musí být trpělivý. Dva až tři týdny před porodem se žaludek sníží a dýchání bude snazší.

Co dělat?

Pokud začne útok dušnosti, je lepší si lehnout. Pokud to není možné, měli byste pohodlně sedět a požádat lidi v okolí, aby otevřeli okno.

Sedět v pohodlné poloze, relaxovat a zhluboka se nadechnout po dobu tří sekund. Pokuste se vydechnout, aby veškerý vzduch vycházel z plic..

Spánek na zádech se nedoporučuje, zejména na začátku třetího trimestru. Pokud začnou problémy s dýcháním v noci, je nejlepší si vzít polosedací pózu s několika polštáři pod záda..

Pokud po většinu dne žena sedí nebo leží, musíte pravidelně vstávat a provádět mírné zahřívání a kombinovat ji se sadou dechových cvičení:

 1. Vezměte si pohodlnou pózu. Naneste jednu dlaň na žaludek, druhou na hrudník. Pomalu se nadechněte nosem, abyste se v žaludku cítili plní vzduchu. Vydržte 3 sekundy a vydechujte ústy. Ujistěte se, že žaludek stoupá a hrudník je nehybný.
 2. Vezměte si pohodlné držení těla a dýchejte „psí“ po dobu 1-2 minut: 1-2 vdechování a výdechy za sekundu (tichá inhalace, hlučné výdechy). Toto cvičení pomůže nejen při dušnosti, ale také zmírní bolest při porodu..

Při provádění dechových cvičení nemůžete dlouho zadržovat dech. Maximální délka výuky je půl hodiny denně.

Po dohodě s lékařem provádějícím těhotenství můžete k prevenci záchvatů použít:

 • aromaterapie;
 • sedavé ne-horké koupele s éterickými oleji;
 • valerian, mateří (od druhé poloviny těhotenství);
 • uklidňující čaje s mátou, meduňkovým medem, hlohem, heřmánkem (od druhé poloviny těhotenství);
 • kyslíkové koktejly.

Dechová cvičení pro nastávající matky (video)

Video pojednává o souboru cvičení, která zabraňují dušnosti. Tato cvičení budou mít příznivý vliv na fungování kardiovaskulárního a nervového systému..

Příznaky závažných komplikací

Hlavním příznakem, který by žena měla upozornit, je dušnost v klidu.

Jaké příznaky musí naléhavě vyhledat lékařskou pomoc:

 1. Cvičení nepomáhá, dýchání zůstává obtížné. Existují záchvaty těžkého kašle.
 2. Útok je doprovázen mdloby, závratě, zvonění v uších a blikající mouchy před očima.
 3. Srdce „vyskočí“ z hrudi, tachykardie (srdeční frekvence více než 100 za minutu).
 4. Nedostatek vzduchu je doprovázen ostrou bolestí na hrudi při inspiraci, která rozdává paži.
 5. Bledá kůže a sliznice, modré rty a prsty.
 6. Horečka.
 7. Šindele bolesti dolní části zad.
 8. Panický útok, extrémní vzrušení.

S těmito příznaky se vyvinou nemoci vyžadující lékařskou péči: plicní embolie, pneumonie, bronchiální astma, akutní respirační, kardiovaskulární a renální selhání, anémie.

Takové případy jsou velmi vzácné. Problémy s dýcháním, zejména ve třetím trimestru, jsou v zásadě fyziologickým a přirozeným jevem. Pokud se však žena nedokáže vypořádat s tímto problémem a zmírnit její stav sama, je lepší se poradit s lékařem.

Dušnost během těhotenství

Dušnost během těhotenství se obává 60-70% nastávajících matek. Nejčastěji se problém objevuje na pozadí přirozených fyziologických změn. Problémy s dýcháním však někdy naznačují vážné onemocnění. Což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Specialista předepíše testy, vybere účinné a bezpečné léky..

Co je to patologie?

Dýchavičnost - změna frekvence a hloubky dýchání, která je doprovázena pocitem nedostatku vzduchu.

Během těhotenství se normální dýchací frekvence mírně zvyšuje - z 16-20 respiračních cyklů za minutu na 22-25 cyklů.

Příčiny

Dýchavičnost je běžným problémem během těhotenství. Problém nastává v důsledku růstu dělohy, změn v práci srdce.

V raných fázích

V prvním trimestru membrána stoupá asi o 4 cm, mírně stlačuje plíce. Asi od 2 měsíců se mnoho žen stěžuje, že se nemohou plně a zhluboka nadechnout.

Dušnost v časných stádiích těhotenství může být také způsobena vysokou hladinou progesteronu v krvi. Tento hormon je zodpovědný za normální průběh těhotenství, ale uvolňuje všechny hladké svaly, podporuje rychlé dýchání..

Jiné důvody - aktivní nebo pasivní kouření, nedodržování každodenní rutiny.

Ve druhém trimestru

Postupně se děloha začíná znatelně zvětšovat, stlačuje bránici, dušnost se během těhotenství ve druhém trimestru vyvíjí.

Druhým důvodem je zvýšení objemu cirkulující krve. Srdce začíná pracovat intenzivněji, takže krev dosáhne placenty. Zvýšený stres na srdeční sval vyvolává rozvoj dýchacích potíží.

V pozdním období

V období 31–34 týdnů se vyskytuje těžká dušnost. V této době nejen membrána tlačí nejen děloha, ale také hlava dítěte.

Když se však dítě převrátí, dušnost se zdá méně nebo úplně zmizí.

Jakákoli fyzická námaha, přejídání, stres, dlouhodobý pobyt v dusné místnosti, může polyhydramnios v trimestru II III vyvolat útok dušnosti.

Kdy zazní alarm

Dýchavičnost, zejména v raných stádiích, může být příznakem nebezpečných onemocnění..

Patologické příčiny dušnosti.

 1. Nemoci dýchacího systému. CHOPN, bronchitida, pneumonie, tracheitida, rýma, bronchiální astma. Objeví se suchý nebo mokrý kašel, často se zvyšuje teplota, vyskytuje se bolest na hrudi.
 2. Patologie kardiovaskulárního systému. Srdeční vady, kardiomyopatie, hypertenze, další onemocnění srdce a krevních cév jsou provázeny změnami krevního tlaku, bušení srdce, bolestí na hrudi.
 3. Anémie. Nemoc je doprovázena slabostí, ospalostí, bolestmi hlavy, závratěmi. Snižuje chuť k jídlu, bledá kůže a sliznice.
 4. Tyreotoxikóza. Příznaky - otok, výčnělek oční bulvy, třes, tachykardie, časté močení. Problémy se spánkem, náhlé výkyvy nálady.
 5. Osteochondrosis děložního a hrudního.
 6. Plicní embolie. Důsledek křečových žil. Krevní sraženina vychází ze stěny cévy a překrývá lumen plicní tepny. Je silná dušnost, suchý kašel. Kóma přichází bez včasné pomoci.
 7. Reflux. Vyskytuje se při těžké toxikóze, častém pálení žáhy.

Pokud je dušnost spojena s:

 • modré prsty;
 • arytmie;
 • bolest při vdechování a výdechu;
 • pískání.

Nebezpečné příznaky jsou:

 • tinnitus;
 • blikající mouchy před očima;
 • horečka;
 • bolest opasku v dolní části zad;
 • panický záchvat.

Kterého lékaře kontaktovat

Pokud je během těhotenství obtížné dýchat, musíte o tom informovat svého gynekologa. Lékař po vyšetření vypíše doporučení terapeutovi, kardiologovi, endokrinologovi.

Diagnostické metody

Pro identifikaci příčiny dušnosti u těhotných žen je předepsáno úplné vyšetření. Během vyšetření lékař měří tlak, puls, vyhodnocuje stav kůže.

Na základě výsledků vyšetření lékař předepíše léky. V pozdějších fázích si specialista vybere nejbezpečnější techniku ​​antikoncepce.

Obecné tipy pro likvidaci

Pokud jsou potíže s dýcháním během těhotenství způsobeny fyziologickými příčinami, není nutná žádná zvláštní léčba..

Co pomůže zmírnit podmínku:

 • dechová cvičení;
 • jóga;
 • dlouhé procházky, dobrý odpočinek;
 • frakční výživa, odmítnutí kofeinových nápojů, dodržování pitného režimu;
 • kontrola přírůstku hmotnosti;
 • správné držení těla;
 • pohodlné volné oblečení;
 • je lepší spát v polosedě, mírně se odchylovat doleva, před spaním se ujistěte, že je místnost odvětrána;
 • nebýt v dusném, kouřovém pokoji;

Při útoku dušnosti se musíte posadit, uvolnit se, trochu se naklonit dopředu. Chcete-li zvýšit hlasitost hrudníku, můžete zvednout ruce.

Cvičení kočky je dobré pro dýchací potíže. V poloze na všech čtyřech se při vdechování ohněte zády, zatímco vydechujete, ohněte se.

Kdy je nutné ošetření?

Léčba léčiv je předepsána, pokud je dušnost způsobena různými chorobami. Volba léku závisí na typu a závažnosti patologie, trvání a obecném stavu těhotné.

Seznam léčivých přípravků:

 • přípravky železa, kyselina listová;
 • sedativa založená na mátě, valeriánu;
 • rybí olej - normalizuje srdeční frekvenci;
 • léčiva pro léčbu srdeční dušnosti - diuretika, ACE inhibitory, beta-blokátory, srdeční glykosidy, antiarytmika;
 • léky na plicní dušnost - antibiotika, beta2-adrenergní agonisté, glukokortikosteroidy.

Nemůžete se zapojit do samoléčení. Při časté a těžké dušnosti trpí plod nedostatkem kyslíku, což negativně ovlivňuje jeho tělesný a duševní vývoj..

U těhotných žen se často vyskytuje dušnost, ale patologické případy jsou vzácné. Pokud žena včas navštíví lékaře a projde všemi nezbytnými testy, lze problém identifikovat v rané fázi vývoje. To pomůže vyhnout se léčbě silnými drogami..

Problémy s dýcháním prvního trimestru

Doporučené příspěvky

Připojte se k našim diskusím!

Musíte být uživatelem, který zanechá komentář.

Vytvořit účet

Zaregistrujte se a získejte účet. Je to jednoduché!

Vejít do

Již zaregistrované? Přihlásit se zde.

Nyní prochází 0 členů

Žádní uživatelé si prohlíží tuto stránku..

Oblíbená témata

Zaslal: Фериде
Vytvořeno před 23 hodinami

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 16 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 5 hodinami

Zaslal: Mary754
Vytvořeno před 22 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 15 hodinami

Zaslal: @ КСУ @
Vytvořeno před 39 minutami

Zaslal: Натали28
Vytvořeno před 17 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 16 hodinami

Zaslal: ОксанаРом
Vytvořeno před 19 hodinami

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 18 hodinami

Klinická hodnocení

O webu

Rychlé odkazy

Populární sekce

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pouze pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je jako lékařskou radu. Stanovení diagnózy a výběr léčebných metod zůstává výhradním právem vašeho lékaře!

Proč je ve třetím trimestru dušnost?

V moderním světě existuje mnoho faktorů, které vyvolávají výskyt dušnosti - cévních patologií a špatných podmínek prostředí, nadváhy a srdečních onemocnění. Nedostatek dechu z různých důvodů se pravidelně objevuje u mnoha, ale obzvláště často je pro dívky obtížné dýchat během těhotenství ve třetím trimestru. Tento stav má obvykle krátkodobý charakter a nepředstavuje pro dítě s matkou žádné ohrožení, ale pouze v případě, že nedostatek vzduchu je fyziologický jev. Ale někdy dušnost je příznakem anémie nebo poruch v systému krevních cév a srdce..

Příčiny Panting

Často se vyskytuje dušnost během těhotenství ve třetím trimestru na pozadí dlouhé chůze nebo fyzické práce, chůze po schodech atd. Tento stav je zcela přirozený a je způsoben rostoucí zátěží. Když máma poznamenává, že během těhotenství není dostatek vzduchu, i když je v klidném stavu, měli byste se určitě poradit s lékařem, protože takové příznaky mohou naznačovat vývoj patologie.

Problémy s dýcháním během těhotenství mohou matky znepokojovat již od začátku těhotenství, které se objevuje v období 6-7 týdnů. Existuje mnoho důvodů pro vysvětlení, proč je dýchání obtížné.

 • Hormonální transformace;
 • Anémie a nedostatek hemoglobinu;
 • Výrazná toxikóza;
 • Patologie srdce a cévního systému;
 • Neurózy a stresové stavy;
 • Patologie respiračních struktur.

Tyto faktory jsou nebezpečné nedostatkem kyslíku v těle. Dýchavičnost v budoucnosti již není tak výrazná a nebezpečná než náhlé respirační selhání. Dyspnoe při fyziologické povaze odkazuje na přirozené procesy, ale výše popsané patologické faktory vyžadují kvalifikovanou terapii před početí, kdy žena plánuje pouze těhotenství.

Je obtížné dýchat ve druhém nebo třetím trimestru - tento stav má patologické a zcela přirozené fyziologické vysvětlení. Pozdní respirační problémy zahrnují růst dělohy, díky kterému se zvyšuje nitrobřišní tlak na bránici a plicní struktury. Je také obtížné dýchat během těhotenství u pacientů s deficitem nebo nadváhou hemoglobinu, s virovými nebo nachlazeními infekčními patologiemi.

K těžkému dýchání dochází často na pozadí chronických patologických procesů, které se vyskytují v kardiovaskulárním systému a dýchacích orgánech, nedostatku hořčíku v těle, při kouření nebo nesprávném držení těla během spánku. Respirační a kardiovaskulární onemocnění znatelně zhoršují pohodu těhotných žen. Na pozadí těchto patologických stavů vstupuje do těla těhotných žen nedostatečné množství kyslíku, což způsobuje hypoxii plodu. Tento stav je nebezpečný, protože je plný předčasného porodu, nitroděložní smrti dítěte, stejně jako zpoždění ve vývoji a růstu..

Dušnost u těhotných žen na začátku těhotenství

Stává se, že těhotné ženy začnou v ranných stádiích zaznamenat problémy s dýcháním. Během těchto období je však dýchavičnost způsobena pouze fyziologickými důvody, protože ve druhém měsíci se tělo matky přizpůsobuje nové poloze. Dušnost je obvykle způsobena toxikózou. Mnoho žen mylně věří, že toxikóza se projevuje pouze nevolnost-zvracením, ale to zdaleka není. Toxické podmínky jsou doprovázeny širším spektrem příznaků, jako je pálení žáhy a nadměrné slinění, bolestivost v epigastriu nebo střevních strukturách, závratě nebo migréna, výrazné nadýmání..

Již v prvních několika měsících těhotenství se může vyskytnout malátnost, projevující se bolestmi žaludku a pálením žáhy, říhání atd. K těmto příznakům se často přidávají pocity ztuhlosti na hrudi a neschopnost zhluboka se nadechnout po jídle, i když bylo konzumováno nevýznamné množství jídla. Je pravděpodobné, že k těmto dýchacím potížím dochází na pozadí nadměrné produkce kyseliny chlorovodíkové v žaludeční dutině, která je aktivována v důsledku nadměrné aktivity růstového hormonu během těhotenství..

Příznaky dušnosti ve 3. trimestru

Nejčastěji se vyskytují problémy s dušností během těhotenství během 3. třetího trimestru, přesněji v 36-40 týdnech těhotenství..

 • Je to jen to, že plod uvnitř děložního těla je tak velký, že děloha začne mačkat sousední struktury.
 • Tento tlak je obzvláště silně ovlivněn plicní tkání, které je při inhalaci obtížné úplně vyrovnat, jako dříve.
 • Ano, a umístění bránice se také výrazně mění, což společně vede k problémům s nedostatkem vzduchu a dušností.
 • Pravděpodobnost tohoto stavu se zvyšuje při nadměrné hubnutí pacienta nebo při příliš velkém plodu.

Neexistují žádná doporučení, která by pomohla tomuto problému zabránit, protože takové jevy jsou spojeny výhradně s fyziologickými charakteristikami ženy a jejího dítěte. Reliéf v této situaci přijde po porodu nebo týden před ním, když se dítě pohybuje dolů a klesá, připravuje se na porod. Obvykle v tuto chvíli břicho matky znatelně klesá, tlak na pánevní dno se zvyšuje, ale dýchání je usnadněno.

Je to normální?

S nástupem těhotenství dochází v životě pacienta k velkým organickým změnám. K tomu přispívá i hormonální pozadí, které se také vážně přestavuje. Tyto procesy jsou nesmírně důležité pro udržení života plodu. Na pozadí změn hormonálního stavu, metabolické aktivace a toxikózy, rychlého vývoje a růstu embryonálních tkání si pacienti všimnou, že je pro ně obtížné dýchat od prvních týdnů zajímavé situace..

V této situaci má dušnost čistě fyziologické vysvětlení, protože jejím účelem je naplnění organických potřeb, které vznikly v souvislosti se zvýšenými potřebami. Pokud máma normalizovala všechny dýchací procesy do druhého trimestru, pak se její tělo plně přizpůsobilo stavu, který pro něj byl neobvyklý..

Na začátku třetího trimestru se opět začíná podobat dýchavičnost, protože velká děloha komprimuje membránovou a plicní strukturu. Takové potíže dělají pacientům starosti až do porodu, i když často zmizí po 38 týdnech, kdy plod padá, což matce usnadňuje dýchání.

Je-li dušnost nebezpečná

Naštěstí dušnost v těhotném stavu je častěji normou než patologický stav, a proto by neměla u pacientů vyvolávat zvláštní obavy. Pokud se však patologické projevy spojí s dýchacími potížemi, je nutná neodkladná lékařská péče. Mezi takové projevy patří zvýšená srdeční frekvence, když tachykardie dosáhne více než 110 tepů / min. Patologické příznaky zahrnují také těžké a časté dýchání doprovázené bolestí na hrudi během inhalace.

Je užitečné konzultovat s odborníkem a při takových projevech, jako jsou závratě, mdloby, zvonění uší atd. Bledá kůže a modré rty, záchvaty paniky nebo těžký kašel s hypertermií jsou také symptomatické projevy, které vyžadují neodkladný zásah odborníků. Tyto příznaky se často objevují při vývoji nouzových stavů, jako je pneumonie nebo nedostatečnost myokardu a dýchání, plicní embolie a bronchiální astma. Aby se předešlo komplikacím, je lepší naléhavě zavolat sanitku.

Gestační anémie

Dýchavičnost se často objevuje během těhotenství na pozadí anemických syndromů a nedostatku hemoglobinu. S prudkým poklesem hladiny hemoglobinu dochází ke snížení počtu červených krvinek, ke snížení obsahu užitečných stopových prvků, ke snížení krevních enzymů, k narušení rovnováhy vitamínů.

 • Anémie je častým výskytem během těhotenství a projevuje se snížením hemoglobinu o méně než 110 g / l.
 • Maminky se obvykle obávají anémie z nedostatku železa doprovázené akutním deficitem železa. Podle statistik se podobný stav vyskytuje u 80 těhotných žen ze 100.
 • Tento stav je doprovázen únavou a obtížnými dýcháním a v této době se v mnoha orgánech a systémech uvnitř jejího těla vyskytují funkční poruchy..
 • Nedostatek železa navíc způsobuje porodní komplikace a v pokročilých případech způsobuje anémii plodu.

Máma může dostat chybějící železo, pokud jí potravu pro zvířata každý den. Pokud plánujete početí dopředu, můžete snížit pravděpodobnost rozvoje IDA u těhotné ženy. Dívka potřebuje pít předem vitamínové komplexy.

Je také důležité zkontrolovat stravu pacienta. Budoucí matka by měla každý den jíst maso, které je obzvláště bohaté na železo. Také by mělo být hodně jídla v zeleninových a ovocných pokrmech, zejména čerstvé šťávě z granátového jablka. Máma by měla dostat nejméně 60 mg železa denně. Pokud to není možné pomocí produktů, pak se uchýlit k pomoci léků, jako je Ferrum Lek a Fenyulsa, Sorbifer Durules a Totem.

Co dělat s dušností

S fyziologickým původem dušnosti nebude odstranění nepohodlí fungovat, ale pokud jsou přijata správná opatření, můžete stav výrazně zmírnit. Co dělat, jak se zbavit nepříjemného stavu. Pomůže speciální dýchací technika, která usnadní práci bránice a plicních struktur a také vám umožní připravit se na práci. Podobná technika funguje jako lék proti bolesti a uvolňující prostředek v procesu dodání..

Musíte pohodlně sedět na židli, narovnat si záda a relaxovat. Položte dlaň na oblast mírně nad spodní žebra a začněte dýchat. Začněte zhluboka nadechnout a poté pomalu vydechněte. Nadechněte se nosem a pomalu uvolňujte pánevní dno a svalovou tkáň tisku. Pacient by měl cítit, jak se žaludek během dýchání nafoukne a sníží. Tato dechová cvičení pomáhají usnout, takže se doporučuje provádět taková cvičení v noci..

Časté procházky na čerstvém vzduchu také pomáhají zmírnit stav. Musíte však přesně dýchat čistým vzduchem, který převládá v lese i mimo město, mimo rušné dálnice a chemické závody. V noci se doporučuje otevřít okno, ale pouze proto, aby nedošlo k průvanu. Pomáhá eliminovat dýchací potíže sen v polosedě. Chcete-li to provést, vložte další polštář pod hlavu. Ale nemůžete spát na zádech, ve třetím trimestru jsou takové postoje ke spánku kontraindikovány.

Další doporučení

Pokud po fyzické aktivitě cítí maminka těžkou dušnost, pak musíte odpočívat po dobu asi 20 minut, odpočívat, ležet na pohovce a položit pod nohy malý váleček. Maminka by se také měla vyhnout přejídání, je lepší přejít na frakční výživu a nejíst před spaním. Taková doporučení také pomohou..

 1. Když začne další útok dušnosti, doporučuje se dostat se dolů na všechny čtyři a pokusit se uvolnit co nejvíce. Dýchejte pomalu a hladce..
 2. Plavání má příznivý vliv na dýchací systém pacienta, proto se při nošení pokuste navštívit bazén několikrát týdně, což pomůže zabránit výskytu dušnosti ve třetí fázi těhotenství..
 3. Sedavý život také přispívá k dušnosti, takže matky často musí chodit.
 4. Mnozí pomáhají vyhnout se potížím s dýcháním jógových lekcí. Přihlaste se k józe pro těhotné ženy, bude to nejen předcházet dušnosti, ale také pomůže vašim svalům připravit se na porod.
 5. Aromaterapeutická terapie zmírňuje dušnost. Když se vykoupáte, můžete do vody kapat pár kapek citronového balzámu nebo rozmarýnu.
 6. Stojí za to opustit syntetické a pevné oblečení, které může při nošení narušovat správné dýchání.
 7. Kofein také není prospěšný pro těhotné ženy, protože zvyšuje spotřebu kyslíku, proto je třeba opustit i čaj, čokoládu a kávu..

Kouření je striktně nepřijatelné, způsobuje v strouhankách hypoxii. I kouř z druhé ruky je pro mámu a dítě neuvěřitelně nebezpečný. Dodržování těchto doporučení pomůže maminkám volně dýchat. Fyziologická dušnost nemůže dítěti ublížit a břicho klesne na porod a dýchání bude výrazně snazší. Musíte jen být trpěliví.

Jak se vyrovnat se situací, kdy během těhotenství není dostatek vzduchu a proč k tomu dochází u většiny žen?

Již v prvním trimestru těhotenství můžete pociťovat dušnost. Vaše tělo se snaží poskytnout dítěti dostatek kyslíku. To může být jeden z důvodů, proč během těhotenství nemáte dostatek vzduchu. Tento problém se často vyskytuje během cvičení a nadváha během těhotenství..

U žen s problémy kardiovaskulárního systému je vždy přítomen pocit, že není dostatek vzduchu. Pokud máte potíže s dýcháním pouze během těhotenství, znamená to, že nemusíte mít žádné globální zdravotní problémy. Pokuste se však problému věnovat dostatečnou pozornost, protože může mluvit o skutečných zdravotních problémech..

Proč je obtížné dýchat během těhotenství??

Mnoho žen nemá dostatek vzduchu v časném těhotenství. Tento počet vzrostl na 40-50% do pátého měsíce těhotenství. Mluvíme o absolutně zdravých ženách. Obvykle není dostatek vzduchu kvůli změnám hladiny progesteronu v těle. Tento hormon nervového systému ovlivňuje dýchací systém a zvyšuje počet dechů. Situaci zhoršuje rostoucí děloha, která ponechává méně místa pro plíce.

Vaše tělo, které se snaží poskytnout dítěti kyslík, začne dýchat hlouběji a častěji. To se děje v prvním trimestru a po chvíli si na to zvyknete. Ale ve třetím trimestru se tento problém může znovu projevit, jak jsme psali výše, kvůli rostoucí děloze. Tento pocit vás může doprovázet až do 37. týdne těhotenství..

Zpravidla není dostatek vzduchu kvůli stresu na těle. Pro těhotné ženy je obvykle obtížné dýchat při lezení na zem, při cvičení, ohýbání a únavném nakupování.

Pokud není dostatek vzduchu ani v klidném stavu, vyhledejte lékaře, protože hemoglobin nemusí být v krvi dost. Čím nižší je hladina hemoglobinu, tím nižší je množství kyslíku v krvi, v důsledku čehož během těhotenství není dostatek vzduchu..

Další příčinou nedostatku vzduchu u těhotných žen může být stres a nedostatek minerálů, jako je hořčík. Je nutné navštívit lékaře, aby předepsal nezbytnou léčbu ve formě dalších léků obsahujících železo a dalších látek nezbytných pro zdraví.

Důvody, proč je obtížné dýchat během těhotenství

 • hormonální změny;
 • rostoucí děloha;
 • těhotenství dvojčat;
 • nadbytek plodové vody;
 • nadváha;
 • zatížení těla;
 • stres a narušení nervového systému;
 • nedostatek hemoglobinu a dalších nezbytných prvků;
 • skutečné zdravotní problémy.

Cestování ve vysokých nadmořských výškách může během těhotenství způsobit dušnost.

Dušnost se může zvýšit, pokud chcete relaxovat a cestovat. Je zřejmé, že ženy navštěvující města, která se nacházejí poměrně vysoko nad hladinou moře, často mají problémy s dušností..

Jak se chovat, pokud během těhotenství není dostatek vzduchu?

Nedostatek vzduchu je poněkud nepříjemný pocit, který vás může znervóznit. A pokud opravdu začnete být nervózní, můžete jen zvýšit dušnost. Proto se musíte pokusit uvolnit a vrátit se k normálnímu dýchacímu rytmu..

 • Najděte místo, kde vás nikdo nebude obtěžovat. Noste pohodlné, prostorné oblečení a zaujměte pohodlnou polohu, která vám pomůže dýchat..
 • Vydejte se na krátkou procházku na čerstvý vzduch, abyste nasycili vaše tělo dostatkem kyslíku.
 • Váš partner vám pomůže relaxovat při masáži. To je dobrý způsob, jak obnovit dýchání během těhotenství..
 • Zapněte svou oblíbenou hudbu, přemýšlejte o nejpříjemnějších chvílích života, představte si, že jste na dobrém místě, například, kde jste si skvěle odpočinuli se svým manželem.
 • Rozviňte si ramena, zejména při sezení, aby vám poskytl více prostoru pro vaše plíce..
 • Lehněte si do postele pomocí extra polštářů a zaujměte nejpohodlnější polohu.

Pamatujte, že vaše dýchání se po porodu jistě vrátí do normálu.

Může pocit, že není dost vzduchu, znamenat vážný problém?

Pokud trpíte respiračními onemocněními, jako je astma nebo pneumonie, můžete mít potíže s dýcháním během těhotenství. Lékaři doporučují chřipku, aby se před tímto problémem chránili..

Vzhledem ke změně krevní srážlivosti během těhotenství se zvyšuje riziko plicní embolie. To je vzácná, ale závažná komplikace. Pokud se náhle objeví nedostatek vzduchu a zhorší se, může to znamenat vážný problém. Okamžitě navštivte lékaře..

Nezapomeňte se poradit s lékařem, pokud:

 • astma se zhoršila;
 • objevilo se příliš rychlé dýchání;
 • srdeční frekvence, bušení srdce nebo mdloby;
 • bolest na hrudi nebo bolest při dýchání;
 • modré rty, prsty a prsty na nohou, tvář zbledlá;
 • byl pocit strachu, že nebudete mít dostatek vzduchu;
 • kašel, horečka nebo zimnice.

Video o nedostatku vzduchu během těhotenství

Nezapomeňte, že pokud během těhotenství nemáte dostatek vzduchu, není to důvod k obavám. Stává se to u většiny žen a zpravidla všechno funguje bezpečně.

Je těžké dýchat během těhotenství

V závislosti na fyziologických vlastnostech těla se malátnost těhotných žen projevuje různými způsoby. Mohou to být nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy, nadýmání, zácpa, otok, vzhled svědění kůže, věkové skvrny, strie, bolest v dolní části zad, perineum a nohy. Ale drtivá většina žen si stěžuje na dušnost, zejména v posledních fázích těhotenství. Někdy je pocit ostrého nedostatku vzduchu.

Proč je obtížné dýchat během těhotenství?

Problémy s dýcháním se zpravidla objevují v sedmém měsíci, ale mohou se objevit dříve. Takovým změnám lze poskytnout zcela logické vysvětlení. Aktivní růst dělohy a dítěte způsobuje tlak na okolní orgány.

Nejprve samozřejmě trpí žaludek, střeva a močový měchýř. Ale i vyvíjející se plod může vyvíjet tlak na bránici. Čím větší je dítě, tím větší je pravděpodobnost, že budete mít problémy s dýcháním během těhotenství.

V posledním měsíci, kdy se žaludek začne snižovat, budete s největší pravděpodobností cítit úlevu. Dobrou zprávou je, že ne všechny ženy trpí vážným nedostatkem vzduchu a častým dýcháním. Ale s fyzickou námahou, rychlým sklonem a další nežádoucí fyzickou aktivitou během těhotenství můžete být mezi těmi, kteří trpí dýchacími problémy.

Jak se vypořádat s dušností během těhotenství

S nástupem těhotenství, zejména pokud ho máte poprvé, by měl lékař informovat o všech druzích změn ve vašem těle, včetně potíží s dýcháním. Kromě toho byste měli dostat doporučení, jak se chovat v konkrétní situaci, kdy byste měli zůstat v klidu a ne paniky, a kdy je lepší konzultovat lékaře. Pokud jste to všechno neslyšeli, pokusíme se vám v tomto článku poradit alespoň o tom, jak řešit dušnost během těhotenství..

Nejprve musíte zvládnout nové dýchací techniky. Pokud jste se s tímto konceptem dříve neznali, nyní je ten pravý čas. Tyto dovednosti se hodí při porodu..

Pokud máte potíže s dýcháním, musíte se postavit na všech čtyřech, zhluboka a pomalu se nadechnout, pak také zhluboka a pomalu vydechnout. Taková cvičení budou muset být opakována několikrát denně, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku..

Při problémech s dýcháním je vaše pozice velmi důležitá - zkuste ležet na zádech co nejméně, pokud se v noci objeví dušnost - zkuste spát napůl. Při prudkém nedostatku vzduchu zkuste sednout nebo si lehnout, nejdůležitější je změnit vaši polohu. Mírné cvičení bude velmi prospěšné. Hlavní věcí je sledovat opatření ve všem.

Snažte se přejídat, držte se stravy. Přejídání přispívá k dušnosti. Nezapomeňte také na nutnost procházek na čerstvém vzduchu - to je velmi užitečné jak pro vás, tak pro vaše budoucí dítě.

Pokud máte potíže s dýcháním během těhotenství, dokonce i v klidném stavu, musíte se poradit se svým lékařem. Možná existují i ​​jiné důvody, které nesouvisejí s růstem dítěte.

Ale obecně - nebojte se! Dýchejte cvičení, milujte jógu pro těhotné ženy a častěji se usmívejte. být zdravý!

Dušnost během těhotenství, co dělat? Proč mají těhotné ženy potíže s dýcháním?

Obsah

Příčiny dušnosti během těhotenství

Proč je obtížné dýchat v časných stadiích těhotenství??

Dýchavičnost během těhotenství narušuje mnoho žen. A v různých obdobích těhotenství se mohou příčiny potíží s dýcháním u nastávajících matek lišit. V prvním trimestru a na začátku druhého trimestru těhotenství se ženské hormony, zejména progesteron, staly příčinou dušnosti..

Pod vlivem progesteronu ovlivňuje činnost plic zvláštní oblast mozku odpovědná za dýchání. V důsledku toho se mohou objevit křeče krevních cest v dýchacích cestách a také křeče plicních svalů a svalů průdušek.

Jinými slovy, vzhledem k tomu, že svaly a stěny krevních cév v dýchacích cestách nejsou uvolněny v důsledku hormonů, způsobují kontrakce a křeče, což ztěžuje dýchání těhotné ženy v časném těhotenství.

Příčiny obtíží s dýcháním ve 3. trimestru

Ve třetím trimestru je kromě účinků hormonů příčinou dušnosti také rychle rostoucí děloha. Stále stoupá a naklání se dopředu, působí na bránici.

Dítě uvnitř vás také roste, je to právě naproti bránici a jak roste, stále více narušuje dýchací funkce plic, brání jim v expanzi a naplnění vzduchem při vdechování.

Projevy dušnosti u těhotných žen

Časné příznaky

V raných fázích se můžete cítit, jako by vám docházel vzduch. A tento pocit se objevuje kvůli potřebě intenzivněji dýchat, a ne proto, že tam opravdu není dost vzduchu. Počet dechů během minuty se příliš nezměnil ve srovnání s vaším stavem, který byl před začátkem těhotenství. Množství vzduchu vydechovaného do plic jedním dechem se však s vývojem těhotenství výrazně zvýší.

Nebo se může stát, že pro vás bude těžké se nadechnout, protože je například obtížné vdechnout při silném větru, který vám fouká do tváře. A to je způsobeno křečemi ve svalech a stěnách cév dýchacího systému. Křeče se vyskytují pod vlivem ženských hormonů, ale my jsme o tom mluvili o něco výše v textu.

Příznaky ve 3. trimestru

Ve třetím trimestru těhotenství se u vás trochu dech objevuje trochu jinak. Pokud jste v prvních dvou trimestrech buď neměli dostatek vzduchu, nebo bylo obtížné občas vdechnout kvůli křečím, nyní máte silné dýchání, jako po vysokém zatížení. Například jste vstal z postele a šel do lednice, zatímco dýchání se stane, jako by jste právě běhali dvě stě metrů rychlým tempem. Díky tomu se můžete cítit jako trochu lapající po dechu.

Z tohoto důvodu není třeba se obávat, že tento projev je normální a vyskytuje se u většiny těhotných žen ve 3. trimestru. Navíc u dítěte váš pocit dušnosti prochází bezbolestně a nepředstavuje nebezpečí. Koneckonců, dýchací potíže jsou jen vaše pocity, ale ve skutečnosti se množství vzduchu v jednom dechu postupně zvyšuje s těhotenstvím. Proto vy a vaše dítě jistě získáte potřebné množství kyslíku. A ve skutečnosti může trpět pouze objem vzduchu, který zůstává v plicích po výdechu.

V některých případech však těhotné ženy mají poměrně vážné známky udusení, jako je zrychlené dýchání (bez důvodu), modré rty, bušení srdce nebo dokonce bolest na hrudi. Pokud máte podobné příznaky dušnosti, může to znamenat vážnou nevolnost, což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Chrápání během těhotenství nebo dusění během spánku

Po začátku třetího trimestru těhotenství můžete vy nebo váš manžel zjistit, že v noci chrápáte. Je nepravděpodobné, že vás tato zpráva potěší, protože chrápání může způsobit potíže nejen vám, ale i vašim příbuzným. Chrápání může být navíc jednou z příčin poruch spánku ve 3. trimestru těhotenství. Ale neměli byste si s tím dělat starosti, tento příznak sám o sobě není nebezpečný a po narození zpravidla prochází.

Proč těhotné ženy chrápají?

Jedním z vysvětlení výskytu chrápání v pozdějším těhotenství je otok nosních dutin. To se děje pod vlivem ženských hormonů a vede k tomu, že tkáně ve vašich nosních průchodech bobtnají a narušují volný průchod vzduchu skrz ně a nos nevdechuje těhotnou ženu.

Kromě ženských hormonů může mít nadváha u těhotných žen také noční chrápání, protože způsobuje ukládání tukové tkáně v děložním čípku a díky tomu se stává masivnější. Tyto změny vedou k chrápání. Pokud je vaše chrápání dostatečně silné, může se během spánku dojít k zadušení (asfyxii).

Co dělat, když během těhotenství bylo obtížné dýchat?

Zpravidla se v posledních týdnech těhotenství děloha začíná připravovat na porod a dítě padá do pánevní oblasti. Poté žena začne mít úlevu, protože některé problémy, které dříve způsobovaly nepohodlí, zmizí. Mohou tedy zmizet různé zažívací potíže, například pálení žáhy u těhotných žen. Ze stejného důvodu také prochází dech a dýchání je mnohem snazší..

Ale až do této chvíle je stále dost daleko a dokonce i na dýchání, můžete zkusit použít následující techniky v praxi:

Nespěchejte nikam. Pokud máte problémy s dýcháním po období činnosti, pak buďte trochu chybou. Přestaňte spěchat a snažte se být všude a dělat vše. Stačí se opravdu podívat na věci a přemýšlet o tom, co můžete a máte čas dělat a co ne. Vyberte pouze skutečně naléhavé záležitosti. A zbytek buď zrušíte, nebo odloží. Poslouchejte více pocity ve vašem těle. Pokud se vám zdá, že zátěž je pro vás příliš vysoká, pak je to opravdu a musíte ji snížit.

Sledujte záda. Pokuste se udržet ramena široká, přestaňte se hýbat, abyste měli plíce více prostoru.

Soustřeďte se na dech. Zkuste dýchat vzduch hlouběji a plněji, představte si, jak vzduch klesá do plic, jak prochází dlouhou cestu od krku k dítěti.

Zvedněte hlavu. V noci bude pro vás snazší dýchat, pokud zvednete hlavu pod polštář navíc..

Články O Neplodnosti