Hlavní Analýzy

30 týdnů těhotenství

Doba 30 týdnů těhotenství je přechodným stádiem. Dlouho očekávaná mateřská dovolená již začala a můžete si užít změny ve svém stavu, cítit každý pohyb dítěte, sledovat jeho vývoj. A dítě je již plně vyvinuté!

Ultrazvuk již jasně vidí i ty nejmenší detaily - jak dítě dýchá, jeho tlukot srdce, jak reaguje na dráždivé látky. Dítě se aktivně připravuje na život mimo tělo matky.

Od tohoto období těhotenství chodí většina nastávajících matek na mateřskou dovolenou - 70 dní odpočinku před porodem a stejnou částku po (celkem 140). Pokud jste těhotná s dvojčaty, jste již na mateřské dovolené dva týdny, protože u vícečetného těhotenství se očekává 84 dní před porodem a po - 110.

Ve 30. týdnu těhotenství váží dítě asi 1,4 kg a jeho výška je 38 centimetrů! 30 porodních týdnů těhotenství je již sedm a půl měsíce (jeden porodnický měsíc zahrnuje čtyři týdny).

Co se děje?

Plod po 30 týdnech těhotenství

V této fázi těhotenství je dítě již docela vyvinuté a porod ve 30 týdnech těhotenství pro něj není tak strašný - je téměř připraven na nezávislý život. Pokud sledujete video „30. týden těhotenství“, je velmi patrné, že v této době plod začne trénovat dýchací systém - jeho hrudní klec stoupá a klesá, provádí dýchací pohyby, zatímco plodová voda vstupuje do plic. Tento trénink posiluje dýchací svaly, což je velmi důležité na začátku nezávislého dýchání, a také zvyšuje životaschopnost plic samotných. Při polykání plodové vody je někdy podrážděný nerv podrážděný a matka začíná cítit, jak její dítě škytá - rytmické škubání. Tyto pocity někdy způsobují úzkost v nastávajících matkách, ale nepředstavují pro dítě žádné nebezpečí.

Dítě ve 30. týdnu těhotenství nadále aktivně přijímá všechny nutriční složky prostřednictvím placenty. Jeho průměr již může dosáhnout 20 cm a tloušťka je tři centimetry. Filtrační schopnost placenty určuje, které léky může matka použít a které nikoli. Pokud je to nutné, léková terapie, lékař vybere ty léky, které nepronikají placentární bariérou nebo které mají vysoký stupeň bezpečnosti pro plod.

Dítě pokračuje ve vývoji vize. Už docela dobře rozlišuje objekty, které jsou blízké, a často se dívá na jeho pera, což je velmi jasně vidět na ultrazvuku po 30 týdnech těhotenství..

Subkutánní tuková tkáň se již nahromadila v dostatečném množství a termoregulační systém je dobře vyvinut. Nervový systém se také aktivně vyvíjí. Mozky se prohlubují, zvyšuje se mozková hmotnost. Fetální pohyby nejsou tak chaotické, ale spíše racionální. To je částečně způsobeno relativním zmenšením prostoru uvnitř dělohy. Dítě reaguje velmi jasně na ostré zvuky, jasné světlo. Citlivost dítěte se zvyšuje a cítí dotyk maminky a otce do žaludku. Máma si může všimnout, že dítě vytvořilo každodenní rutinu - už spí v určitou dobu. Těhotenství po 30 týdnech je charakterizováno zlepšením všech systémů, zejména dýchacích cest, protože v době narození by měla být povrchově aktivní látka tvořena v dostatečném množství.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Níže naleznete několik příkladů s ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství.

Břicho po 30 týdnech těhotenství

Děloha ve 30 týdnech těhotenství stoupá nad stydké kosti o třicet centimetrů a deset - nad pupkem. Mnoho matek, popisujících jejich pocity, si uvědomuje, že se zdá nerealistické, že po dobu dalších deseti týdnů se žaludek zvýší! Ale plod, placenta, plodová voda stále rostou a tělo se tomu přizpůsobuje.

Hmotnost mé matky ve 30. týdnu těhotenství se obvykle zvýšila asi o patnáct kilogramů. A více než polovina této hmotnosti je děloha, plodová voda, placenta. Žena je čím dál pomalejší, je obtížné provádět mnoho známých akcí. Abyste nezískali zbytečné kilogramy, ujistěte se, že děláte gymnastiku pro těhotné ženy, sledujte svou stravu. Pokuste se poskytnout tělu všechny potřebné ingredience, ale nepřecenujte obsah kalorií. Je čas vyloučit z nabídky lehké uhlohydráty: chléb, sladkosti, těstoviny atd..

Kvůli zvětšení velikosti dělohy je kůže v břiše velmi napnutá a velmi často se objevují strie. Aby se jim zabránilo, doporučuje se, aby se od okamžiku, kdy je žaludek viditelný, používaly speciální kosmetické výrobky. Krémy, gely od strie obvykle obsahují rostlinné komponenty, které dobře hydratují pokožku, podporují stav vláken elastinu, kolagen. Pravidelné používání těchto prostředků může zabránit nebo snížit počet strie, a také umožňuje pokožce rychleji utáhnout po porodu. Ale struktura kůže každé ženy je individuální a strie jsou ve většině případů nedílnou součástí těhotenství. Správná péče však výrazně zlepšuje stav pokožky..

Pohyb plodu po 30 týdnech těhotenství

Plod po 30 týdnech těhotenství je docela aktivní, ale je zde méně prostoru pro volný pohyb. Dítě je již silné a matka cítí pohyby velmi jasně, ví, v jaké pozici je dítě, ve většině případů zná důvody zvýšení aktivity nebo jejího snížení. Abyste věděli, že dítě není v nebezpečí a že se vyvíjí normálně, musíte pravidelně počítat pohyby, zejména pokud vás jejich počet obtěžuje.

Pohyby dítěte můžete měřit následujícími způsoby:

 • hodinové měření: vyberte dobu maximální aktivity dítěte a do jedné hodiny spočítejte jeho aktivní pohyby - mělo by být nejméně šest;
 • šesthodinové měření: kdykoli během šesti hodin musíte zaregistrovat nejméně deset aktivních pohybů plodu;
 • dvanáctihodinová měření: spočítejte pohyby za dvanáct hodin, mělo by být nejméně 24.

Máminy pocity

Mnoho matek v této fázi těhotenství poznamenává, že dušnost je stále výraznější. Rostoucí děloha stiskne sousední orgány, zvedne je a kapacita plic se mírně sníží. Skvělý způsob, jak se vypořádat s dušností, je pomocí zvláštních dechových cvičení. Kurzy pro nastávající matky vám pomohou naučit se tato cvičení - zde zjistíte, jaká dechová cvičení nyní potřebujete, a jakou dechovou techniku ​​budete potřebovat při porodu.

V důsledku posunu žaludku směrem vzhůru dochází velmi často k pálení žáhy, což je spojeno s refluxem obsahu žaludku do jícnu. Aby se tento stav zmírnil, zkuste jíst v malých porcích a po jídle nejděte do postele, ale trochu pěšky. To usnadní průchod jídla a pálení žáhy se bude obtěžovat mnohem méně.

Ve třetím trimestru těhotenství se tělo aktivně připravuje na porod. Pánevní kosti se liší, a to může způsobit značné nepohodlí. Ženy často hlásí silnou bolest v lumbosakrální oblasti. Chcete-li je omezit, zkuste relaxovat častěji v pohodlné poloze těla, požádejte svého milovaného, ​​aby prováděla masáž zad častěji. Je velmi dobré navštívit bazén, protože ve vodě je zátěž výrazně snížena a záda odpočívá, zatímco svaly jsou posíleny.

Ve 30. týdnu je důležité vědět, na jaké pozici se dítě nachází. V děloze už má malý prostor a mnohem méně často se obrací. Proto, pokud je diagnostikována pánevní prezentace, může být zapotřebí speciální gymnastika, která pomůže dětem převrátit se.

Využijte všech výhod předporodní dovolené! Věnujte větší pozornost sobě, relaxujte, chodte více, přečtěte si dobré knihy pro nastávající matky, které vám pomohou naladit snadné přirozené narození. Na mateřské dovolené velmi často chodí matky do extrémů: buď se snaží zopakovat všechny domácí úkoly, které předtím neměly dost času, nebo odpočívají celé dny. Ale musíte si uvědomit, že jak nadměrná únava, tak letargie a fyzická nečinnost matky se velmi odráží ve zdraví dítěte! Uspořádejte své příbuzné a společně můžete snadno připravit domácí úkoly v rámci přípravy na setkání dítěte. Dělejte gymnastiku, chodte před spaním.

Pokud je mateřský tón zvýšen po 30 týdnech těhotenství, je pro matku vyžadován zvláštní režim. Je třeba se vyvarovat zvýšené fyzické aktivity. Pokud během procházky cítíte, že se děloha napíná, udělejte si krátký odpočinek. Zkuste relaxovat několikrát denně v poloze, která je pro vás výhodná. Pokud váš lékař předepsal léky, striktně dodržujte všechna jeho doporučení. Někdy je tón zaměňován s tréninkovými souboji. Ve většině případů je těhotné ženy necítí jako bolestivé pocity, ale popisují tento stav následovně: „žaludek je kamenitý.“ Takové pocity se mohou opakovat několikrát denně, obvykle by neměly být bolestivé a absolutně neškodí dítěti. I když máma jasně cítí, že dítě v tuto chvíli poslouchá.

Bolest po 30 týdnech těhotenství

Zvětšená děloha může způsobit matce vážné nepohodlí, dokonce i bolest. Velmi charakteristická v pozdějších fázích bolesti v bederní, sakrální páteři. Většina žen si všimne, že po masáži a odpočinku v poloze na zádech s těmito nohama dolů je to snazší. Bolest může být spojena s dopadem dělohy na sousední orgány, jejich kompresí. Kvůli obtížím v zažívacím systému může nastat bolest ve střevech..

Pokud máte obavy z bolesti v podbřišku, měli byste si pozorně poslechnout své pocity. Bolest na stranách břicha, která se mění se změnou polohy těla, může být spojena s výrony dělohy. Bolest v oblasti ochlupení je nejčastěji důsledkem symfýzy. Ale pokud jsou pocity intenzivní, pokud necharakteristická bolest narušuje, pokud žaludek bolí vážně po 30 týdnech těhotenství, poraďte se s lékařem.

Nezbytný výzkum. Analýzy

Těhotenství 30, 31 týdnů - čas na relativní odpočinek z analýz. S největší pravděpodobností budete muset projít pouze standardními testy - krev, moč. Pokud chcete v tuto chvíli pořídit fotografii, můžete projít ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství. Opět můžete vidět své dítě, rysy obličeje jsou již jasně viditelné, mnoho matek říká, že můžete dokonce vidět, který rodič dítě vypadá.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mám 30 týdnů těhotenství. V tuto chvíli lze provést 3D ultrazvuk?

Ano můžeš. Ultrazvuk je pro plod naprosto bezpečný, takže pokud chcete pořídit fotografii dítěte - je to možné.

Je normální, když se propouštění ve 30. týdnu těhotenství mírně zvyšuje?

Během těhotenství, zejména ve třetím trimestru, se může výtok skutečně zvýšit, ale musí být průhledný, tekutý. Pokud se objevila atypická barva, vůně nebo konzistence, stojí za to se obrátit na gynekologa a případně na nátěr.

Je sex přijatelný po 30 týdnech těhotenství??

Pokud těhotenství postupuje normálně a nehrozí žádné ohrožení, je to celkem přijatelné. Psychologové poznamenávají, že v pozdějších stádiích těhotenství se sexuální vztahy stávají vynalézavější díky skutečnosti, že normální držení těla je nepříjemné. Partneři by se měli vyvarovat póz, u kterých existuje riziko zploštění jejich břicha..

Mám 30 týdnů těhotenství, pánevní prezentaci. Stojí za to se obávat, nebo se poloha plodu může stále měnit?

Po 30 týdnech těhotenství se poloha plodu může opravdu změnit, ale dítě již má malý prostor pro volný pohyb, takže v takové době často musíte polohu změnit, je třeba provést speciální cvičení. Diskutujte o tom se svým lékařem..

30 týdnů těhotenství. Těhotenský kalendář

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Nenarozené dítě po 30 týdnech těhotenství


Ve 30. týdnu je plod již velmi, velmi aktivní: vznáší se v plodové vodě a neustále se ohýbá. I když spí, zaťal pěsti, „pokrčil rameny“, zamračil se. A tak, vzhůru, se vždy cítí: natahuje se silou a hlavní, narovnává paže a nohy, otáčí se. Tyto pohyby jsou hmatatelné, ale ne příliš ostré. Pokud se najednou stane neklidným, když je jeho matka unavená nebo je v místnosti, kde je kouřena, obraz se změní: nyní se pohybuje intenzivně, ostře, náročně. Silní otřes plodu by si měl být vždy vědom, i když je možné, že projevuje svůj temperament.


Zkušení lékaři v tomto okamžiku podle rytmu jejich srdečního rytmu se mohou pokusit, i když ne úplně, určit pohlaví dítěte. Samozřejmě, v naší době, kdy je ultrazvuk, je to irelevantní, ale stále zajímavé: srdeční rytmy chlapců a dívek se mírně liší. Chlapec je klidný a vzácný: tuk. tuk. tuk. U dívky - častěji a „emocionálnější“: knock-knock-knock-knock.


Dítě už má velmi slušnou představu o prostředí, které ho obklopuje. Jsme zvyklí myslet na dělohu jako na úplně temné místo, ale ve skutečnosti tomu tak není. Úroveň osvětlení v děloze do značné míry závisí na osvětlení prostředí, ve kterém je těhotná žena. Vaše dítě je tedy obeznámeno s pocitem světla a tmy.


Délka plodu po 30 týdnech těhotenství je 35 cm, hmotnost 1100 g. Tenká kůže je červená a pokrytá mazivem podobným sýru. V případě předčasného porodu v tomto období může novorozenec bez souběžné patologie s pečlivou profesionální péčí přežít.

Nastávající matka ve 30 týdnech těhotenství


Od 30. týdne těhotenství má pracující žena nárok na předporodní dovolenou. Byla doba, kdy byla dána později, ale pozorování ukázala: aktivní práce během tohoto období, fyzické a duševní přetížení mohou vyvolat předčasné narození. Koneckonců, tělo už zažívá obrovské zatížení. Děloha je umístěna tak vysoko, že bránice tlačí na srdce a dokonce mění svoji polohu v hrudi - „leží“, jako by byla napříč. Obtížné dýchání, které se projevuje krátkým dechem.


Ve 29. - 32. týdnu dítě stále potřebuje spoustu živin, vitamínů, minerálních solí. To vše mu dodává mateřský organismus. Proto je dovolená nejlépe využita pro relaxaci. Trávit své dny zdarma na těžkých pracích kolem domu, nezačínat opravami nebo generálním úklidem, během běhu kolem obchodů „nevstávej z nohou“. I když lhát celý den, samozřejmě také není nutné. V zájmu úspěšného těhotenství se musíte pohnout! Pokud se klidné procházky na čerstvém vzduchu již staly zvykem - to je přesně to, co potřebujete.


Mnoho žen se obává zácpy, nadýmání - výrazné nadýmání. Pomůže to pouze racionální strava. Stále nepotřebujete produkty na výrobu plynu - hrozny, čerstvé zelí, hrášek, jiné luštěniny, čerstvé mléko, hodně měkkého bílého chleba, rohlíky, sladkosti.


Ale dítěti se to bude opravdu líbit, pokud začnete denně jíst 100-200 g syrové mrkve se strouhaným jablkem a lžičkou zakysané smetany. Užitečný jogurt, fermentované pečené mléko, kefír. Dušené sušené ovoce normalizuje střeva. Neužívejte však projímadla. V posledním trimestru těhotenství mohou vyvolat kontraktilní aktivitu dělohy a způsobit předčasný porod.


Použijte jednoduchý osvědčený nástroj. Vezměte ve stejném množství sušené meruňky, rozinky, fíky a sušené švestky, důkladně se umyjte, usušte a poté projděte mlýnkem na maso. Vložte hmotu do sklenice s víkem a chlazte. Začněte snídani, oběd a večeři polévkovou lžičkou této směsi. Můžete to vypít vodou. První dva dny neočekávejte mnoho efektů, ale pak vše dopadne.


Do 32. týdne těhotenství dítě obvykle zaujímá pozici, která zůstane až do narození. Častěji leží hlava dolů, tato prezentace se nazývá hlava. Ale pokud obrátil hýždě na děložní čípek - je to hýždě nebo pánevní prezentace. Lékaři to připisují patologickému syndromu, protože je obtížné porodit dítě (a často nemožné bez speciální porodnické péče). Ale v tuto chvíli může plod ještě změnit postoj.


Proveďte speciální cvičení s pánevní prezentací, která pomůže vašemu dítěti převrátit hlavu dolů..


Když dítě otočí hlavu dolů (to je jasně vidět na ultrazvukovém vyšetření), musíte si okamžitě obinat bandáž - kupte ji předem v lékárně. Podporuje přední břišní stěnu břicha a udržuje plod v požadované poloze..


Počínaje 30. týdnem těhotenství se nedoporučuje nastávajícím matkám spát a ležet na zádech, aby se zabránilo výskytu syndromu dolní duté žíly. Tento syndrom je způsoben zvýšením tlaku dělohy na dolní dutou venu cava (spodní dolní dutá vena je umístěna pod zvětšující se těhotnou dělohou) - hlavní sběratel, kterým žilní krev stoupá z dolních končetin a spodního těla do srdce, a proto se snižuje žilní návrat krve do srdce, dochází ke snížení krevního tlaku (s prudkým poklesem, mdloby).


Kompresní syndrom dolní duté žíly se může projevit úzkostí, pocitem nedostatku vzduchu, rychlým dýcháním, závratě, ztmavnutím očí, blanšírováním, pocením, tachykardií (zvýšená srdeční frekvence). Nejčastěji se syndrom vyskytuje u polyhydramnií, těhotenství u velkého plodu, s hypotenzí (nízký krevní tlak), s vícenásobným těhotenstvím a také u těhotných žen s nízkou postavou. Zvláštní ošetření se obvykle nevyžaduje. Když se objeví syndrom komprese spodní vena cava, stačí se okamžitě otočit na bok. Musíte vědět, že při výrazném dlouhodobém stlačování dolní duté žíly se snižuje průtok krve děložními a ledvinami, dítě je horší zásobou krve a živin. Jsou možné komplikace, jako je předčasné placentární abrupce a křečové žíly dolních končetin, akutní a chronická hypoxie plodu..


I když před narozením zbývá ještě hodně času, máte možnost pečlivě prozkoumat hodnocení porodnic a vybrat si pro konkrétní porodnici. A pro jasnější určení kritérií výběru pro sebe je užitečné nejprve sestavit plán narození.

30 týdnů těhotenství

30 týdnů těhotenství je velkým úspěchem pro budoucí matku a velká část ujeté vzdálenosti před výskytem dítěte není lehká. Dítě uvnitř je prakticky formováno, již má všechny dovednosti a reakce nezbytné pro život. Od tohoto období může žena jít na mateřskou dovolenou a připravit se na nadcházející narození.

Obsah

Úvod

30. týden těhotenství odpovídá době, kdy žena chodí na mateřskou dovolenou, protože od této chvíle musí věnovat veškerý svůj čas přípravě na narození dítěte. Třicet týdnů je považováno za porodnický sedmý a půl měsíce. V tomto okamžiku by měla žena přibírat na váze od 7 do 9 kilogramů..

Nyní dítě aktivně trénuje plíce a připravuje se na narození. Pokud se v tomto období narodí, má téměř stoprocentní šanci zůstat naživu.

30 týdnů těhotenství: co se děje pocity

Děloha v této době již výrazně vzrostla a výška jejího dna je 30 centimetrů. Budoucí matka má nejen zvýšení břicha, ale také zvýšení objemu boků, hrudníku a pasu. Žena začíná aktivně přibývat na váze, což negativně ovlivňuje páteř a dolní končetiny.

Ve třiceti týdnech maminka začne jasněji cítit, jak se dítě třese. To se stane, když spí a škytá. Vzhledem k tomu, že děloha tlačí na bránici, žena si stěžuje na potíže, mělké dýchání a dušnost.

Nyní tělo produkuje sekreční prvky, které zabraňují děložnímu tónu, což pomáhá vyhnout se předčasnému porodu. Vedou také k uvolnění střev, a tedy k zácpě. V důsledku mačkání dělohy žaludku dochází k pálení žáhy.

U mnoha matek s dlouhodobým ležením na zádech je vymáčknuta spodní vena cava, což vede k tinnitu, závratě a ztrátě vědomí. Žena nemusí nic cítit, ale je třeba mít na paměti, že se snížením průtoku krve v důsledku sevření začne dítě trpět, vyvíjí hypoxii a srdeční frekvence klesá téměř o polovinu. Proto, aby se tomuto problému zabránilo, měla by žena spát na boku a držet mezi nohama polštář.

Nastávající matka pociťuje v bederní oblasti těžkost a křeče v dolních končetinách, které v noci znepokojují hlavně. Z důvodu jejího velkého břicha je pro ženu obtížné a nepohodlné spát. Nemůžete spát dlouho na břiše a nestojíte na zádech kvůli vena cava, musíte si jen odpočinout na boku, ale to není vždy pohodlné, takže od třicátého týdne bude budoucí matka mít problémy se spánkem.

Co hledat

V této fázi by měla být zvláštní pozornost věnována těm ženám, které jsou ohroženy konfliktem Rhesus. Chcete-li se v této době vyhnout problémům a vyloučit možnost, že se u dítěte vyvine hemolytické onemocnění, měli byste začít užívat speciální léky, které vám předepíše gynekolog.

V období třiceti týdnů začíná žena pociťovat kontrakční kontrakce, i když se mohou objevit o dva týdny dříve. S jejich pomocí je děloha připravena na nadcházející narození. Kontrakce by neměly být bolestivé a prodloužené. K odstranění nepohodlí během jejich vzhledu stačí jemně masírovat žaludek. Ačkoli dítě cítí stahující se dělohu, je pro něj absolutně neškodná, protože je obklopen plodovou vodou, která slouží jako jakýsi štít.

Vnější změny po 30 týdnech těhotenství

Po třiceti týdnech dítě začne růst velmi rychle a získává hmotu. Proto i pro matky, jejichž žaludek byl relativně malý, začíná růst těsně před očima a přináší ještě větší nepohodlí než dříve.

V důsledku zvětšení dělohy začínají bolet dolní část zad a dolní končetiny. Objeví se křečové žíly a strie. Aby se zabránilo vzniku strie, měla by se o břicho začít starat již od prvních týdnů těhotenství, přičemž do něj vtírá speciální kosmetiku od strie.

Nosit obvaz pro nastávající matky pomůže zmírnit bolesti zad a můžete zabránit expanzi křečových žláz tím, že budete večer otírat speciální venotonikou večer, večer.

30 týdnů těhotenství: Hrozby a problémy

Ve třiceti týdnech matky často pociťují bolest a nepohodlí. Ve většině případů jsou bederní oblast, dolní končetiny a oblast břicha bolestivé. U všech těhotných žen se vyskytuje mírné algy, což je po dobu těhotenství naprosto normální. Když je však posílen, měl by být trpělivý, měl by se okamžitě obrátit na specialistu.

Vaginální výtok ve 30 týdnech těhotenství

Normálně by vaginální sekrece měla mít střední hojnost, jasný nebo bělavý odstín, jednotnou konzistenci a nedostatek zápachu.

Pokud se výtok stal příliš kapalným, objevily se v nich vodnaté nebo krevní nečistoty, je naléhavě nutné kontaktovat prenatální kliniku, protože to jsou příznaky problémů s tělem matky nebo dítěte.

Předčasné narození při 30 týdnu těhotenství

V této době, s problematickým průběhem těhotenství, může začít předčasný porod. Pokud je to možné, gynekologové se snaží tomuto procesu zabránit a umožňují matce informovat dítě před datem splatnosti. Pokud jim však nelze zabránit, podstoupí žena císařský řez a dítě je umístěno do ošetřovatelské jednotky.

Aby dítě přežilo, je mu poskytována nezbytná péče a pečlivý lékařský dohled, díky kterému je jeho tělo připraveno na nezávislý život.

Vývoj gestózy (pozdní toxikóza) po 30 týdnech těhotenství

Pokud by budoucí matka měla v tuto chvíli závažné otoky, může naznačovat nástup gestózy.

Jak žena chápe, že je čas obrátit se na specialistu? Tělo začne hromadit velké množství tekutin, což se stane patrným do třiceti týdnů, pokud budete věnovat pozornost vnějším příznakům. Nejprve si těhotná žena všimne, že její hmotnost začala překračovat přípustné normy a hmotnostní přírůstek je mnohem rychlejší, než se očekávalo.

Žena si všimne, že se nedávno uvolněné a pohodlné boty stísnily, její prsty začaly bobtnat zejména ráno, takže musela odmítnout nosit prsteny. Pak jsou silné otoky, které nelze přehlédnout. Dolní končetiny trpí jako první..

Pokud při stisknutí holeně nezmizí důlek okamžitě z tlaku, je čas vydat alarm.

Kromě těžkých otoků se objevují bolesti hlavy, fotofobie, závratě, nevolnost a zvracení. Pokud nebudou včas přijata opatření, může toto onemocnění vést k úmrtí matky i dítěte.

Pokud existuje nejmenší podezření na gestózu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

30 týdnů těhotenství: vývoj plodu

Dítě stále roste a získává masu, informující maminku se sebevědomými chvěními o jejím dobrém zdraví. Ve třicátém týdnu těhotenství je dítě prakticky formováno a liší se od novorozence pouze co do velikosti. Mnoho dětí už do této doby odvrací hlavu dolů a připravuje se na jejich narození.

Pokud se dítě ještě nepřevrátilo a je ve špatném postavení, má stále možnost zaujmout požadované místo, ale je již mnohem menší než dříve. Velikost dítěte je již tak velká, že je obtížné převrátit se uvnitř dělohy a prakticky nezmění svou polohu.

Velikost ovoce lze nyní porovnat s melounem. Váží 1400 gramů a má výšku 38 centimetrů. Pokud je dítě velké, jeho hmotnost může dosáhnout až 1600 gramů. Obvykle jsou chlapci větší než dívky, i když to může být naopak.

V této fázi hlava dítěte dále roste v důsledku zvýšení objemu mozku. Chování drobků a jejich reakce na okolní svět jsou již téměř stejné jako chování novorozeneckých novorozenců. Kostní struktury lebky a jejich klouby jsou vysoce flexibilní. To je nezbytné, aby dítě mohlo procházet porodním kanálem rychleji a snadněji..

Oči plodu jsou otevřené, dobře reagují na světlo, které prochází kůží a děloží. Dítě mrkne a když je ve stavu spánku, zavře oči. Už měl řasy a naučil se rozlišovat mezi tmou a světlem a měl představu o tom, co se děje venku.

Jak se velikost mozku zvětšuje, zvyšuje se jeho hmotnost a počet stočení. Ale i přes to se hlavní funkce mozku bude vyvíjet po narození. Během vývoje drobků v děloze je mícha a další části centrální nervové soustavy zodpovědné za její životně důležitou činnost.

Dítě už může hodně udělat sám

Protože mozek již může regulovat teplotní ukazatele dítěte, dítě ztrácí své původní vlasy a mazivo, které dříve zakryly tělo, chrání je a ohřívá. Tyto chloupky však vždy nezmizí, velmi často zůstávají po narození v oblasti ramen a zad. Po narození zmizí asi po týdnu.

Dítě už dýchá samo. To lze vidět na monitoru ultrazvukového přístroje. Jeho hrudní koš se snižuje a zvedá tím, že provádí taková dechová cvičení zaměřená na posílení svalů a rozvoj plicní tkáně. Pokud dítě nevdechlo plodovou vodu, pak se jeho plíce nemohly vyvinout a nedostal dostatečný objem odhalení, což je nezbytné pro normální dýchání po narození.

Játra dítěte v této fázi intenzivně hromadí železo, které bude nezbytné pro dítě v prvním roce života pro normální proces krvetvorby.

V této fázi těhotenství je placenta již maximálně vyvinuta a má tloušťku až 48 milimetrů. Její cévní síť funguje normálně a dosud neexistují žádné známky stárnutí. Fetoplacentální krevní tok plně zajišťuje krevní zásobení dítěte a dodává mu všechny potřebné látky.

Pohyby plodu po 30 týdnech těhotenství

Pohyby dítěte v této době jsou již velmi dobře pociťovány a někdy způsobují, že se budoucí maminka cítí nepříjemně, zejména když se dítě otřese v oblasti jater a dolní dělohy. Přesto, že je dítě ve stísněném prostředí, má stále příležitost házet a otočit se, takže většina dětí se v tuto chvíli obrátí vzhůru nohama.

Před narozením dítěte by maminka měla spočítat počet pohybů, zejména když je plod příliš aktivní. Do dvanácti hodin by měla žena cítit nejméně 10 pohybů dítěte a během spánku alespoň 4 pohyby za hodinu.

30. týden těhotenství: Výzkum a analýza

V této době musí žena podstoupit mnoho výzkumů, protože jsou nezbytné pro pokračování na mateřské dovolené. Budoucí matka bude poslána na obecný močový test, podle kterého může odborník určit vyvíjející se gestózu a obecný krevní test, který umožní určit nepřítomnost nebo přítomnost anémie.

U těhotných žen se za normální ukazatel považuje mírně nižší hladina hemoglobinu, ale pokud se jeho hladina výrazně odchyluje od normy, měla by být přijata opatření, protože tato podmínka je pro plod i matku extrémně nebezpečná..

Rovněž těhotná žena bude muset podstoupit biochemii krve, analýzu krevního séra na hepatitidu, syfilis, HIV a projít koagulogramem pro koagulaci vitální látky.

V případě potřeby budou předepsány testy na hormony a CTG.

Ultrazvuk po 30 týdnech těhotenství

Plánovaný ultrazvuk se provádí po dobu třicet až třicet dva týdnů. V této fázi se provádí hodnocení hmotnosti a růstu dítěte, stupně vývoje jeho orgánů, výšky děložního pozadí, jeho velikosti a stavu myometrické vrstvy. Stupeň placentární zralosti a množství plodové vody.

Pokud v tuto chvíli dítě ještě neodbočilo hlavu, neměli byste si dělat starosti. Když maminka provede řadu speciálních cvičení, může ho změnit.

Výživa po dobu 30 týdnů těhotenství

Stejně jako v předchozích týdnech těhotenství by maminka měla konzumovat správné a zdravé jídlo, často v malých dávkách..

Z stravy je nutné vyloučit:

 • Horké nápoje, populace ryb a sladkosti, zejména čokoláda.
 • Gynekologové žádají těhotné ženy, aby ho nejedly vůbec, protože ovlivňuje kontraktilitu svalů a může způsobit děložní tonus. Ale pokud to opravdu chcete a je nemožné to odmítnout, před obědem můžete jíst několik plátků hořké čokolády.
 • Je lepší nepít přírodní nebo instantní kávu ve třetím trimestru, protože může zvýšit krevní tlak a negativně ovlivnit zdraví člověka..
 • Minimalizujte své menu by měly být produkty obsahující živočišné tuky, které jsou klobásou a sádlo. Nepředávají tělu žádné výhody a vedou k sadě dalších liber..
 • Použití luštěnin vede k fermentaci v žaludku a procesu tvorby plynu, v důsledku čehož nadýmání, které již mučí většinu budoucích matek, a pokud se použije, povede k jeho posílení..
 • Musíte odmítnout rychlé občerstvení, lehká jídla a příliš časté občerstvení, škodlivé produkty.

Po dobu třiceti týdnů musí být v nabídce obiloviny. Pomáhají zlepšovat trávení díky vysokému obsahu komplexních uhlohydrátů v nich. Navíc těhotným ženám dodají energii, kterou skutečně potřebuje.

Zahrnout do stravy by měla být čerstvá zelenina a ovoce, hnědý chléb z celozrnné mouky, nikoli mastné ryby a maso, mléko a kyselé mléko, které jsou bohaté na vápník, nezbytné pro mámu a dítě. Nezapomeňte také na rostlinný olej, pomocí kterého můžete připravovat saláty z čerstvé zeleniny a ovoce.

Je nutné jíst často, v malých porcích a ujistěte se, že nabídka obsahuje teplá jídla.

30 týdnů těhotenství: doporučení gynekologů

Aby bylo toto období snazší a máma neměla žádné potíže, je třeba dodržovat tato doporučení:

 • Aby se snížilo nepohodlí v dolní části zad způsobené zvětšením břicha a posunem v těžišti, je nutné nosit obvaz pro nastávající matky a provádět speciální cvičení k rozvoji páteře a krku.
 • Pro střevní bolest vznikající z nahromadění plynů byste měli vzít odvar kopru, který tento nepříjemný stav usnadňuje nejen u kojenců, ale také u dospělých. Abyste se tomuto problému vyhnuli, musíte dodržovat dietu odstraněním sladké sody a fazolí z nabídky, které vedou k nadýmání.
 • S bolestmi hlavy byste se měli často uvolnit a naučit se relaxovat. Těhotné ženy nesmí pít prášky na bolesti hlavy, takže si můžete pomoci poslechem uklidňující hudby, relaxace a meditace..
 • Aby se zlepšil jeho stav, získejte další poplatek za energii a donutte dítě, aby si vzalo pózu nezbytnou pro zrození světa, pokud to ještě nepřijal, měli byste jógu pod dohledem trenéra.
 • Aby se předešlo výskytu strie, je nutné od samého začátku plodení plodu začít používat speciální kosmetiku, která zabrání jejich vzhledu. Mohou být nahrazeny běžným olivovým olejem, zvlhčují pokožku a dodávají jí elasticitu.
 • Chcete-li se vyhnout mačkání vena cava, musíte spát ne na břiše, ale na vaší straně, držet malý polštář mezi nohama.
 • Pokud žena cestuje, musí si vzít s sebou všechny lékařské doklady pro případ možného předčasného porodu.
 • Aby nedocházelo ke srážení krve, které se každý den zvyšuje, musíte pít více tekutin.
 • Chcete-li se zbavit nepohodlí v bederní a migréně, měli byste se přihlásit do bazénu. Plavání dobře pomáhá řešit tyto problémy..
 • Pro přípravu porodního kanálu pro dítě, které se má narodit, pro usnadnění kontrakcí a zotavení po porodu rychle, musíte denně provádět cvičení Kegel pro vaginální svaly.

Dietní doporučení

A poslední věcí, o kterou se musí budoucí máma postarat, je zařazení produktů obsahujících železo do nabídky, které pomohou udržet hladinu hemoglobinu na normální úrovni. Musíte jíst jablka, játra a špenát, mají hodně železa, které je zodpovědné za přepravu kyslíku tkáňovými strukturami a orgány z matky na dítě.

Aby nedošlo k slabosti, problémům se zuby, kostmi a necitlivosti končetin, měl by být gynekolog požádán o to, jaké potraviny mají být ve stravě zahrnuty, takže poslední trimestr přináší zdraví a energii, a nikoli slabost a apatii, jak se to děje u některých matek.

Můžete také zjistit, jaká doporučení gynekologové dávají do 31 týdnů těhotenství, jak se vyvíjí dítě, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období a jaké hrozby mohou vyvstat. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

Sex po 30 týdnech těhotenství

Intimní vztahy ve třicátém týdnu jsou nedílnou součástí života budoucí matky. Pokud gynekolog nezakazuje sex, mohou a měli by být praktikováni, vyhýbají se pózám, které vyvíjejí tlak na žaludek.

Blízkost může být kontraindikována při placentární prezentaci, hrozbě předčasného porodu, vícenásobného těhotenství a polyhydramnios. V těchto případech je možné se navzájem potěšit alternativními metodami bez pohlavního styku, protože neexistují kontraindikace pro orgasmus.

Závěr

Před narozením drobky zbývá o něco déle než dva měsíce. Chcete-li distribuovat svůj čas a energii, musíte si naplánovat čas před a po porodu, v tomto případě nebudou problémy s jeho nedostatkem.

30 týdnů těhotenství

30 porodních týdnů je 28 týdnů od početí. Přesně za 30 týdnů chodí všechny těhotné ženy na mateřskou dovolenou bez výjimky. Zdá se vám a vaší rodině, že jste těhotná „celý život“, váš manžel zapomněl, jak vypadáte bez břicha, a pohyby vašeho dítěte jsou tak známé, že si nedokážete představit, že velmi brzy se vaše pocity opět změní na zcela opačný.

Velikosti dítěte po 30 týdnech těhotenství

Co se stane s plodem po dobu 30 týdnů

Nastal 30. týden těhotenství a tělo dítěte vyplňuje téměř celou dutinu dělohy, téměř neexistuje žádný rozsah pohybů. Aktivita plodu přetrvává, ale není mu dost místa, pokračuje v pohybu, ohýbá se - ohýbá paže a nohy.

Hmota mozku se zvyšuje, tvoří se spirály a drážky, které plně začnou fungovat až po porodu, zatímco hlavní funkce dítěte jsou regulovány středy umístěnými v míše. Plíce jsou stále jen zrající, alveoly jsou v kolapsu, ale hrudník provádí rytmické dechové pohyby. Tyto pohyby pomáhají posilovat svaly a rozvíjet plíce..

V této době jsou dýchací svaly plodu již poměrně vyvinuté a jeho hrudník se neustále rozšiřuje a stahuje, čímž se připravuje získat vzduch na první dech. Fetální imunitní systém se nadále formuje - samozřejmě by neměl být považován za dosud vyvinutý, ale dítě se již dokáže chránit před mnoha infekcemi.

Existuje názor, že již v této fázi je plod schopen analyzovat a zapamatovat si. Když se opakuje, začne na vnější podnět reagovat jinak. Pokud například počáteční podráždění vyvolalo strach, může se jeho opakování doprovázet pouze otočením hlavy.

Ztenčená přední břišní stěna těhotné ženy a stěna dělohy mají tloušťku něco přes 2 cm a sem přicházejí všechny zvuky a jasné světlo. Kromě toho, co je slyšet venku, dítě stále slyší hlasité vnitřní zvuky. Tlukot srdce matky, hluk proudění krve v cévách, rachotící střeva vytvářejí rovnoměrné a stabilní zvukové pozadí, které dítě doprovází po celou dobu prenatální existence.

Jak vypadá dítě po 30 týdnech těhotenství


Dítě je připraveno dýchat a vypadá jako opravdový malý muž: se pažemi, nohama, pohlavními orgány, s otevřenými očima. Jeho hlava roste velmi nápadně a dosahuje 60 procent hlavy dospělého.

Svalová hmota se zvyšuje - ruce a nohy se každý den zesilují. Mozek pokračuje v rychlém růstu. Oči dítěte se plně otevřou, reaguje na světlo a může se dokonce odvrátit a skrýt, pokud je do žaludku matky nasměrován velký proud světla. Cilia jsou dobře vyvinutá, víčka pravidelně blikají. Vlasy zakrývající tělo stále mizí, ale vlasy na hlavě naopak stále rostou a ztluštějí. Samozřejmě existují případy, kdy se novorozenci rodí holohlavý, nebojte se, jedná se o variantu normy. Rozpadlé líce a končetiny jsou baculaté, téměř jako novorozené dítě.

Kůže si stále zachovává určité vrásky, ale dítě již nahromadilo dost podkožní tkáně, aby přežilo v případě předčasného porodu..

Dobré vědět

Přes slušný gestační věk má plod výrazné známky předčasnosti. Má měkkou chrupavku do ucha, slabé rýhování chodidel, nehtové desky jsou měkké a zcela nezakrývají nehtové lůžko. U chlapců mohou varlata ještě sestoupit do šourku, u dívek velká pysková ještě nepokrývá malé.

Vaše dítě má nyní velikost: váží asi 1 500 gramů, výšku 400 mm, srdeční frekvenci 120 - 160 tepů / min. Počínaje tímto týdnem a až do 37 týdnů těhotenství dítě přibírá na váze až 250 g týdně!

Zajímavý fakt: od 30 týdnů těhotenství mohou děti plakat v děloze a mají skutečné slzy!

Vývoj plodu po 30 týdnech těhotenství


 • Hlava vašeho dítěte nyní znatelně roste. Objem mozku se neustále zvyšuje. Jeho chování a nervové reakce jsou nyní co nejblíže úrovni novorozence novorozence. Kosti lebky a jejích kloubů jsou nyní poměrně flexibilní. To usnadní průchod dítěte přes porodní kanál..
 • Oči jsou dokořán, dítě reaguje na jasné světlo, které svítí skrz bříško. Oční víčka dítěte se otevřely a zavřely, objevily se řasy. Nyní rozlišuje mezi světlem a temnotou a má představu o tom, co se děje zvnějšku..
 • Hmota mozku neustále roste, počet a hloubka stočení roste. Ale i přes to se hlavní funkce mozkové kůry vyvíjejí po narození. Během prenatálního vývoje jsou nejdůležitější vitální funkce dítěte regulovány míchou a některými dalšími částmi centrálního nervového systému.
 • Mozek dítěte již může regulovat tělesnou teplotu, a tak začíná ztrácet lanugo - tenké vlasy, které mu zakrývají tělo a zahřívají ho. Po porodu však může zůstat několik „ostrovů“ vlasů - na bedrech, zádech, někdy i na čele. V prvních dnech mimomaternicového života zmizí.
 • Hrudník dítěte neustále klesá a stoupá, to je dobře vidět na ultrazvuku. Taková dechová cvičení nejen posilují svaly, ale také přispívají k normálnímu vývoji plic. Pokud by vaše dítě nevdechovalo plodovou vodu, jeho plíce by zůstaly malé a ani po narození by neposkytovalo potřebné množství kyslíku.
 • Játra dítěte aktivně hromadí železo. Tato populace se bude účastnit procesu krvetvorby v prvním roce života novorozence.

V gestačním věku 30 týdnů je placenta na svém maximálním vývoji a dosahuje tloušťky 30–48 mm. Její cévy jsou plnokrevné a dosud neexistují známky stárnutí. Feto-placentární cirkulace plně zajišťuje zásobování rostoucího plodu všemi potřebnými látkami.

Co se děje v ženském těle po 30 týdnech těhotenství

Výrazně zvětšená děloha je v této době přibližně 10 cm od pupku. K ochlupení na ohanbí - 30 cm.

Rozšíří se nejen žaludek. Usazeniny tuku se objevují na bocích, hrudi, bočních plochách břicha a dokonce i na obličeji. Žena je těžší. Hmotnostní přírůstek nepochybně klade další důraz na páteř a klouby dolních končetin.

Ve třicátém týdnu těhotenství se můžete poprvé setkat s lehkými rytmickými třesy plodu. Toto je škytavka plodu. Důvody pro to nebyly úplně prozkoumány, ale je známo, že jedním z nich je nadměrné požití plodové vody..

Nyní ve vaší děloze asi litr plodové vody, ale její objem se s růstem dítěte zmenší. Může se vám zdát, že zadržujete dech a máte nedostatek vzduchu. Nebojte se, jen dítě roste a děloha vyvíjí tlak na bránici.

Práce hormonů je nyní zaměřena na snížení tónu dělohy, aby se zabránilo předčasnému porodu, ale tyto hormony selektivně neovlivňují pouze svaly dělohy, ale také uvolňují střeva, což vede ke snížení peristaltiky a zácpy. Příčina pálení žáhy je stejná, plus - nesprávná poloha žaludku.

U 80% těhotných žen se při ležení na zádech vyvíjí syndrom dolní duté žíly, doprovázený v závažných případech tinnitem, závratě a ztrátou vědomí. S mírným průběhem syndromu žena nemusí cítit žádný z jejích projevů, ale bylo zjištěno, že v této době dítě začíná trpět hypoxií a jeho srdeční tep je snížen téměř o polovinu. Nejlepší pro těhotnou ženu je v klidu sedací poloha se zadní odchylkou 45 stupňů. Doporučuje se spát na levé straně a mezi nohy si položit malý polštář.

Těžkosti v dolní části zad, pravidelné křeče rukou často narušují ženský spánek. Velké břicho ztěžuje pohodlnou pózu. A zatímco těhotná žena byla zbavena potěšení ze spánku na břiše po dlouhou dobu, nyní se ani ležící na zádech nedoporučuje. Těžká děloha komprimuje dolní dutou žílu, která přenáší krev do srdce, což vede k vyčerpání krevního toku v mozku, plicích, vnitřních orgánech a placentě..

Vnitřní orgány břišní dutiny jsou ve velmi omezené poloze. Práce žaludku a střev je obtížná, což spolu se snížením tónu zažívacího traktu způsobeným hormonálním pozadím těhotenství vede k pálení žáhy, plynatosti a zácpě. Pálení žáhy se objevuje stále častěji, ale obzvláště ve večerních hodinách, když jde spát. Vyvolává dojem pálení žáhy pozdní večeře a používání mastných, smažených, kořenitých, kořenitých, kyselých potravin a produktů z kynutého těsta.

Pohyby dítěte v období 30 týdnů těhotenství jsou pociťovány velmi dobře a často způsobují bolest u ženy, zejména když úder nohou spadne do oblasti jater nebo dolního segmentu dělohy. Navzdory stísněným životním podmínkám se dítě stále může převrátit, ale většina dětí již leží hlavou dolů a nezmění svou polohu před porodem. Pokračujte v počítání pohybů plodu denně, zejména pokud si náhle všimnete, že se staly méně aktivní. Měli byste cítit nejméně 10 pohybů dítěte během 12 hodin normálního života nebo přibližně 4 pohyby za hodinu během odpočinku.

Vaginální výtok během tohoto období je spojen s prací hormonů. Zápach bez barvy nebo zápach se považuje za normální..

Ve 28-30 týdnech těhotenství se během vyšetření věnuje zvláštní pozornost ženám, kterým hrozí konflikt Rh. Pokud máte Rh-negativní krev a váš manžel má Rh-pozitivní, a zejména pokud těhotenství není první, pak v tuto chvíli budete pravděpodobně dostávat speciální léky, které snižují pravděpodobnost vzniku hemolytického onemocnění novorozence..

V tuto chvíli můžete začít, pokud se neobjevil dříve, bojovat s Braxton Hicks. Mohou být trochu bolestivé, hlavní věc je, že jsou krátké a málo pravidelné. Chcete-li zmírnit nadměrné napětí z dělohy během takových kontrakcí při porodu, musíte jemně a jemně masírovat žaludek. To usnadní váš stav, a to bude příjemné pro dítě. Kontrakce Braxton Hicks mohou být pro plod velmi patrné, ale pro něj jsou naprosto neškodné, protože dítě je obklopeno „bezpečnostním vakem“ z plodové vody.

Břicho po 30 týdnech těhotenství

Po třiceti týdnech roste plod obzvláště rychle, a dokonce iu žen, které ještě měly úhlednou malou bříšku, se obvod pasu začíná doslova zvyšovat před našimi očima..

Video blog - 30 týdnů těhotenství

Tipy na 30 týdnů těhotenství

Postarej se o sebe, svou rodinu. Je čas začít s opravami v mateřské školce, kupovat nejnutnější věci a dokonce odkládat tašku na výlet do nemocnice - nikdy nevíte.

Rostoucí plod bude vyžadovat více živin z vašeho těla, může to zvýšit vaši chuť k jídlu, prostě se nepřehánět, přetížit trávicí trakt, můžete vyvolat zácpu. Nesnažte se bojovat s nadváhou tím, že sedíte na všech druzích stravy, což nepříznivě ovlivní vývoj vašeho nenarozeného dítěte. Aby nezískali nadváhu, zlikvidujte bohaté housky, nepřinesou vám žádnou výhodu, ale pouze přidají další libry. Přírůstek na váze může způsobit gestózu a způsobit otoky. Pokud jste náhle začali přibývat na váze po 30 týdnech těhotenství, poraďte se se svým lékařem, takové příznaky naznačují patologii.

Pokud je plod v pánevní prezentaci, je nutné provést speciální cvičení, která mohou dítěti pomoci otočit hlavu dolů. Lékař vám o nich řekne.

Některé ženy se začínají obávat výrazného nadýmání. Pokud takový problém existuje, může pomoci pouze racionální strava. Není třeba brát produkty, které způsobují tvorbu plynu: hrášek, čerstvé zelí, hrozny, čerstvé mléko, měkký bílý chléb, rohlíky, sladkosti. Pokud však do své každodenní stravy přidáte 100-200 gramů syrové mrkve se strouhaným jablkem a lžičkou zakysané smetany, bude to užitečné pro sebe i pro dítě. Práce střev je dobře normalizována sušeným ovocem v páře. V žádném případě neužívejte projímadla! To může vyvolat kontraktilní aktivitu dělohy a způsobit předčasný porod..

Pokud se vaginální výtok najednou zkrvaví a bolí vás žaludek, měli byste okamžitě zavolat záchranný tým a jít do porodnické nemocnice. I když je krvácení malé a výtok je špinavý, nikdo nemůže s jistotou říci, jak se bude situace vyvíjet. Výskyt krve ve vaginálním výtoku může také ukazovat na placenta previa a její odloučení - patologické stavy, které ohrožují život matky a dítěte. I malé množství vodnatého nažloutlého výtoku z pochvy se může ukázat jako plodová voda. Předčasný výtok plodové vody může být doprovázen výskytem kontrakcí a může být asymptomatický. V každém případě by takové příznaky měly být příležitostí k návštěvě lékaře, protože narušení integrity membrán vede k rozvoji nitroděložní infekce.

Mírná fyzická aktivita, rozcvičky po dlouhém pobytu v jedné poloze, procházky ráno a před spaním, dobrý noční odpočinek - to jsou hlavní požadavky na režim těhotné ženy.

Pokud již máte dítě a brání vám dostatek spánku v noci - odpočívat častěji během dne, například spát s ním během dne, nevstávejte brzy ráno, když neuvidíte svého manžela, aby pracoval. Je velký, připraví si snídani a zaváže tkaničky.

Jedním z hlavních problémů budoucí matky je výběr nemocnice. Nyní můžete volat všechna zdravotnická zařízení ve vašem městě, která mají porodnice. Nezapomeňte zkontrolovat, zda v nemocnici je jednotka intenzivní novorozenecké péče, ve které jsou umístěny ženy po porodu - odděleně s dětmi nebo s nimi, nemůže na vaši žádost dítěti dodat další mléko a nechat ho přes noc? Je velmi důležité, aby v nemocnici bylo ihned po porodu rozhodnuto o aplikaci dítěte na hrudník. Pokud plánujete přirozený porod, poraďte se se zdravotnickým personálem - můžete, pokud chcete, pokud to neohrožuje vaše zdraví, odmítnout používat anestetika, řezy nebo propíchnutí močového měchýře? Na některých klinikách je praktická vertikální pozice při porodu - pro lékaře je považována za fyziologičtější, ale nepohodlnou. Takový porod vyžaduje přítomnost speciálně vyškoleného odborníka.

Vezměte rodný list od porodníka-gynekologa. Tento dokument bude potřebný během hospitalizace v porodnici pro porod. Lékař vám také dá výměnnou kartu: měla by být u sebe a musí být předložena v nemocnici. Výměnná karta obsahuje všechny informace o průběhu těhotenství, jsou uvedeny výsledky všech testů a vyšetření.

Dobré vědět

Nezapomeňte také získat potvrzení o mateřské dovolené od svého lékaře. Vydává se na 140 dní (70 dní před dodáním a 70 dní po dodání). Od této chvíle začíná mateřská dovolená..

Sex ve 30 týdnech těhotenství je stejně nedílnou součástí vašeho života jako jakákoli jiná forma rodinného vztahu. Pokud je vše v pořádku, lékař vám nezakazuje sexuální vztahy - bavte se, experimentujte s postoji, pokud je to zakázáno - existují alternativní způsoby, nezanedbávejte je. Sex může být kontraindikován, pokud máte placentu previa, hrozbu přerušení, vícenásobné těhotenství, polyhydramnios a další komplikace. V tomto případě se můžete navzájem potěšit a potěšit bez vaginálních kontaktů, není to zakázáno a dokonce ani orgasmus po 30 týdnech těhotenství není zakázán.

Nebezpečí po 30 týdnech těhotenství

Pokud se břicho natáhne po 30 týdnech těhotenství, bolí to po dlouhou dobu, zcela bezbolestné a nepravidelné tréninkové zápasy se stávají pravidelnými a bolestivými, bolest od spodního břicha sahá až k dolní části zad - okamžitě zavolejte záchranný tým. S takovými příznaky je riziko předčasného porodu příliš vysoké.

Dodání ve 30. týdnu je hlavním nebezpečím. Je pravda, že toto období je dostatečně dlouhé na to, aby novorozenci měli v budoucnu šanci na přežití a zdraví. V každém případě, pokud váš žaludek neustále bolí, dochází k vyprazdňování - krvavé, hojné sliznice nebo vodnaté - nevyhnutelná konzultace s gynekologem. A je správnější zavolat sanitku, než jít někam.

Gestóza. Co potřebujete vědět a co hledat!


 • Pokud se u Vás v posledních měsících těhotenství objeví otok, může to být velmi závažný problém. Jak identifikovat otok? Tělo se hromadí docela hodně tekutiny a brzy se stane patrným vnějšími příznaky. Nejprve se objeví patologický přírůstek hmotnosti, váha přibývá rychleji, než se očekávalo. Pak si všimnete, že boty byly příliš těsné a vaše prsty neposlouchaly dobře, zvláště ráno, a musíte prsteny odstranit. Pak jsou zřejmé otoky. Za prvé, jsou patrné na nohou, pokud stisknete na spodní nohu - okamžitě nezmizí zbývající důlky.
 • Symptomy, které se současně objevují, jako jsou bolesti hlavy, strach ze světla, závratě, jsou obzvláště nebezpečné pro život a pro matku a nenarozené dítě.!

Ve všech těchto případech byste měli okamžitě kontaktovat porodníka-gynekologa!

Testy na 30 týdnech těhotenství

Ve 30. týdnu vydejte výměnnou kartu a rodný list!

Od tohoto týdne je těhotná žena pod přísným lékařským dohledem. Pokud byste mohli v jiných termínech navštívit svého gynekologa jednou za měsíc, nebo ještě méně. Nyní (od 30 do 36 týdnů) bude pravidelnost vaší komunikace pravděpodobně jednou za 2 týdny. Tento týden vám porodník-gynekolog pravděpodobně dá pokyny k opětovnému jmenování specialisty..

Konzultace tento týden

Možná vám budou přiděleny testy

Provádí průzkumy

Ultrazvuk po 30 týdnech těhotenství

V současné době je stanovena studie, která objasňuje stav plodu, měří plodovou tekutinu, pokud výška děložního dne a objem břicha neodpovídají gestačnímu věku.

Ultrazvukový lékař také hodnotí práci srdce dítěte, jeho motorickou aktivitu, stav vnitřních orgánů a jejich práci. Měří se velikost placenty, stupeň její zralosti, úroveň průtoku placentární krve a průtok krve v cévách pupeční šňůry. Podle svědectví je hodnocen pohyb krve ve střední mozkové tepně plodu. Existují některé vady, které ultrazvuk dokáže detekovat pouze v tuto chvíli. Například všechno se týkalo srdce a genitourinárního systému. Proto nemůžete tento postup přeskočit, nemůžete jej odmítnout. Před doručením musí být identifikována všechna možná rizika..

U ultrazvuku plodu po 30 týdnech těhotenství, jakož i jindy, k posouzení velikosti a tempa vývoje plodu se používá měření všech dlouhých kostí, hlavy a břicha..

Je třeba poznamenat, že standardy jsou uvedeny pro celých 30 týdnů těhotenství.

Články O Neplodnosti