Hlavní Výživa

19 týdnů těhotenství

19. týden těhotenství označuje zhruba polovinu období určeného pro ženy před narozením dítěte. V tuto chvíli již nelze zaoblenou bříšku skrýt, rodiče znají pohlaví nenarozeného dítěte a dítě je uvnitř matky velmi aktivní. Co hledat v této době těhotné, řekneme v článku.

Foto: Vige Jordi, Orte Emilio Martin Atlas lidské anatomie. - M.: Labyrint, 2007. - 164 s..

19 týdnů těhotenství: co se stane s dítětem

Plod v 19. týdnu je již docela dobrý tvořil malý muž. Velikost je stále malá, i když každým dnem roste. S růstem asi 25 cm dosáhne hmotnost plodu po 350 týdnech 350 g.

Navenek se dítě stále více mění. Jeho tělo získalo téměř normální proporce, tvořila se kostra, kosti a chrupavka.

Co se stane uvnitř těla dítěte, když přijde devatenáctý týden těhotenství? Zde začíná spousta zajímavých věcí:

 • nervový systém se rychle vyvíjí. K vytvoření mozkové kůry dochází, objevují se první spojení mezi buňkami, které si navzájem přenášejí jednoduché příkazy;
 • je dokončena tvorba vidění, sluchu, čichu a doteku. Do této doby dítě cítí světlo, dobře slyší všechno, co se děje kolem. A už se naučil zívat a usmívat se;
 • pod kůži je uložena vrstva tuku, díky čemuž brzy zmizí vrásky a charakteristické vrásky;
 • trávicí orgány aktivně pracují a připravují se na své budoucí současné aktivity;
 • vyvíjí se plíce;
 • reprodukční systém se nadále formuje. U dívek probíhá kladení primárních vajec.

Foto: Netter F. Atlas lidské anatomie. - M.: GEOTAR-MED, 2. vydání, 2003.

Po 18-19 týdnech těhotenství je stále dostatek volného prostoru pro aktivní pohyby drobků v děloze. Dítě je odrazeno nohama, kotrmelci, pracuje s kliky. Všechna tato hnutí dávají nastávající matce nezapomenutelný zážitek, který je nesrovnatelný s ničím.

Později se pohyby dítěte omezí. Mezitím lze pomocí jeho činnosti dokonce posoudit, jak dochází k intrauterinnímu růstu a vývoji. Osobně vždy žádám nastávající matky, aby věnovaly pozornost tomu, jak je dítě tlačeno, a spočítaly aktivitu pro tento den. To je nepřímý ukazatel normálního vývoje..

19 týdnů těhotenství: pocity matky

19 týdnů těhotenství, podle zdroje Webmd, pro ženy jsou spojeny s řadou nových pocitů, které stojí za to věnovat pozornost. Mezi nimi:

 • aktivní pohyby dítěte;
 • zvětšení prsou, vylučování kolostra;
 • svědění a nepohodlí v dolní části břicha spojené se svalovým napětím. Pacienti mých kolegů se často obávají vzhledu strie. Aby vás ujistili budoucí matky, lékaři vám připomínají, že nyní můžete začít používat speciální gely;
 • závratě, slabost, ospalost - příznaky, které se objevují s vývojem anémie z nedostatku železa. Nutně vyžadují lékařskou opravu - jmenování vhodných léků a revizi stravy.

Foto: Netter F. Atlas lidské anatomie. - M.: GEOTAR-MED, 2. vydání, 2003.

Jak vypadá žaludek? 19 týdnů je období, kdy je již dobře zaoblené a patrné. Proto je důležité, aby se žena starala o pohodlné volné oblečení. Rostoucí děloha může navíc způsobit řadu obtíží a onemocnění, například:

 • poruchy trávicího a genitourinárního systému. Pravidelně se vyskytuje pálení žáhy, zácpa, častější močení. Tyto pocity by neměly být ignorovány, ale je lepší o nich neprodleně informovat lékaře a zabránit vzniku hemoroidů nebo cystitidy;
 • respirační selhání. Díky rychlé chůzi nebo napětí, těhotná žena začíná pociťovat dušnost, pocit, že vdechování a vystupování je obtížné. Pokud se takové příznaky objeví, doporučuje se okamžitě si lehnout a odpočívat. V průběhu času se tělo přizpůsobuje novým podmínkám;
 • únava a nepohodlí v bederní oblasti. Rostoucí bříško posune těžiště, takže udržování vertikální polohy není tak snadné.

Během těhotenství není 19 týdnů výjimkou, žena by měla také sledovat povahu výtoku, tělesnou teplotu, bolestivost a křeče. Jakékoli změny jsou okamžitě hlášeny lékaři..

19 týdnů těhotenství: nezbytné testy, ultrazvuk, doporučení

Porodnický týden těhotenství zahrnuje návštěvu gynekologa jednou za měsíc. Před návštěvou by měla žena podstoupit obecný krevní a močový test.

Ve své práci jsem se musel zabývat tím, jak tyto jednoduché testy pomáhají vyloučit zánětlivá onemocnění, všimnout si rozvoje cystitidy nebo anémie v čase.

Foto: Karpenko T.N., Serov A.N. Velký atlas lidské anatomie. - M.: AST, 2017.-- 72 s.

Jako další studie, které provázejí těhotenství, může 19. týden zahrnovat následující:

 • stanovení hladiny hCG;
 • test na hormony estriol a progesteron;
 • detekce množství alfa-fetoproteinu.

Tyto testy se obvykle provádějí na konci prvního trimestru. Pomáhají identifikovat raná stádia patologií ve vývoji dítěte. Opakujte je pouze podle pokynů lékaře.

Žádné další studie se neplánují. Ultrazvukové vyšetření v 19. týdnu se provádí v případě podezření na abnormality ve vývoji drobků. Během zákroku lékař zkontroluje srdeční rytmus, aktivitu dítěte, stav dělohy, potvrdí přesný gestační věk a vyfotí dítě.

Co dalšího je důležité, aby budoucí matka věděla, kdy přijde 19. týden těhotenství? Fotografie s rostoucí bříškou jsou velmi roztomilé a krásné, ale moji cvičící kolegové vždy připomínají důležité body, jako jsou:

 • pohodlný spánek. Těhotné ženy mohou nyní spát jen po jejich stranách. V tom pomáhají speciální polštáře;
 • přibývání na váze. Při absenci časné toxikózy se žena začne hýčkat svými oblíbenými sladkostmi, pečivem a moučnými výrobky. Ale stojí za to si pamatovat vyváženou stravu a sledovat přírůstek hmotnosti. Jinak se mohou vyskytnout problémy ve třetím trimestru, s nimiž jsem se v praxi musel opakovaně potýkat;
 • aktivní zábava. Procházky na čerstvém vzduchu, tělesná výchova, cestování s přáteli - to vše podle autorů Britský lékařský deník, pozitivně ovlivňují jak váš stav, tak zdraví nenarozeného dítěte;
 • léky. Samoléčení by mělo být zapomenuto jednou provždy a všechny příznaky a prostředky k jejich odstranění by měly být projednány se svým lékařem.

Kromě toho může těhotná žena studovat literaturu o prvních měsících života svého dítěte a přihlásit se do zvláštních kurzů. Obecně neztrácejte čas marně, ale shromažďujte znalosti pro budoucnost. Ale práce, podle autoritativní publikace Britský lékařský deník, může být riskantní.

Střed těhotenství je tedy odpovědným a zajímavým obdobím. Čas letí rychle, existuje mnoho změn a žena by to měla pečlivě sledovat. Ale neměli byste zapomenout na potěšení a potěšení z procesu..

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Vaše dítě: 19. týden // https://www.webmd.com/baby/your-baby-week-19
 2. Co byste měli očekávat v 19. týdnu těhotenství? // https://www.webmd.com/baby/qa/what-should-you-expect-in-week-19-of-your-pregnancy
 3. Vliv intervencí založených na stravě a fyzické aktivitě v těhotenství na přírůstek gestační váhy a výsledky těhotenství: metaanalýzy údajů jednotlivých účastníků z randomizovaných studií / The British Medical Journal, 2017; 358 doi: https://doi.org/10.1136/bmj.j3119
 4. Abi Rimmer, Práce během těhotenství: pět minut s... Margie Davenport / The British Medical Journal, 2019; 366 doi: https://doi.org/10.1136/bmj.l5061

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

19 týdnů těhotenství

19. týden těhotenství je poměrně klidným obdobím, které se vyznačuje nejstabilnějším zdravotním stavem za poslední týdny. Maminka už začíná pociťovat pohyb plodu, ale její žaludek stále není příliš velký. Hormonální pozadí je stabilní, prakticky neexistují žádné hrozby pro dítě a ženu. Zůstává jen těšit se z těhotenství a komunikovat s nenarozeným dítětem.

Obsah

Úvod

Pocity v 19. týdnu těhotenství se poněkud mění, ale zároveň je zdravotní stav v tomto období nejstabilnější za celé minulé období. Nemoci, které pronásledovaly budoucí matku během prvního trimestru, ustupují a jsou nahrazeny nárůstem energie a síly.

Máma začíná vést aktivní životní styl, protože žaludek nezasahuje do pohybů. Ve věku devatenácti týdnů si ženské tělo zvykne na svůj stav a mnoho těhotných žen začne pociťovat účinek mateřského instinktu.

Dítě se začne hýbat a připomínat, že za pár měsíců se narodí. Takové myšlenky mohou způsobit silný strach z porodu, ale neměly by se bát, protože tento proces je geneticky zakotven v ženě. Bolest se rychle zapomíná a je nahrazena velkou radostí z rozjímání o malém šňupání, které již můžete nejen vidět, ale také držet ve svých rukou.

19. týden těhotenství: jaké jsou příznaky

Příznaky 19. týdne těhotenství nejsou jen v pohybu nenarozeného dítěte, ale také v řadě dalších změn v ženském těle. Nepříjemné pocity v mléčných žlázách, které maminku v prvním trimestru trápily, zmizí, prsa se zvětšuje a některé začnou vylučovat kolostrum..

Plod také roste a děloha s ním roste. Žena cítí nepříjemný pocit pálení v dolním břiše, což ukazuje na výron dělohy a kůže na břiše, což vede ke vzniku strie. Pokud dojde ke svědění, měli byste na pokožku začít používat zvlhčující a ochranné přípravky. Lze je zakoupit v lékárně, která prodává speciální krémy pro nastávající matky, které se vyhýbají striím.

Těhotná žena může také pociťovat návaly slabosti a závratě a také ospalost. Tyto příznaky jsou známkou toho, že v těle chybí železo, k čemuž často dochází u matek ve druhém trimestru. Chcete-li doplnit zásoby tohoto minerálu, měli byste do svého menu zadat produkty obsahující železo a připravit speciální přípravky.

Plodový pohyb

Ve věku 19 týdnů těhotenství se dítě začne házet, otáčet se a pohybovat se. To je způsobeno tím, že se zlepšuje centrální nervový systém drobků, stejně jako v děloze, není doposud přeplněna. Za pár měsíců se dítě nebude pohybovat tak intenzivně, protože už bude mít málo místa. V této fázi se může zhroutit, odstrčit nohy ze stěn dělohy a sevřít pěsti.

Teprve v devatenáctém týdnu těhotenství ve srovnání s předchozím týdnem se pohyby plodu začnou cítit výrazněji. Nejprve jsou lehké a stěží znatelné, ale s každým týdnem začnou růst a zesílit se. Pokud toto dítě není první pro těhotnou ženu, může cítit jeho otřesy mnohem dříve. Díky aktivní aktivitě dítěte se můžete dozvědět o jeho zdraví a pochopit, zda je těhotenství normální.

Vnější změny

Břicho v 19. týdnu těhotenství je již docela patrné i v prostorných šatech. Žena by měla zcela zvážit svůj šatník a nahradit těsně přiléhající oblečení prostornými šaty z přírodních materiálů. Mělo by to být pohodlné a nemačkat žaludek.

Růst břicha je přímo spojen se zvýšením dělohy. V této době jeho dno klesne pod pupek asi o dva centimetry. Vyvíjí tlak na orgány a vede k jejich přemístění, což způsobuje řadu nemocí v mámě.

Kvůli růstu dělohy se začínají objevovat problémy s genitourinárním a zažívacím systémem. Žena trpí častými cestami na záchod, zácpou a pálením žáhy. Je nemožné ignorovat tuto symptomatologii, protože může vést k rozvoji cystitidy a hemoroidů. Z tohoto důvodu by měl být stav upraven a zabránit přetečení do vážných onemocnění..

Děloha také tlačí na bránici, takže pro těhotnou ženu je obtížné dýchat, po krátké procházce se objeví dušnost. Dýchání se může čas od času také točit. V tomto případě si lehněte a trochu odpočívejte. Zvýšení objemu plodové vody, rostoucí plod a děloha vedou k přemístění těžiště, což vede k bolesti v dolní části zad a končetin.

Chcete-li vyřešit všechny výše uvedené problémy, měli byste dodržovat dietu, nosit speciální obvaz pro nastávající matky, vést aktivní životní styl, věnovat se aerobiku a dobře se odpočívat.

Hrozby při těhotenství 19 týdnů

Ve věku devatenácti týdnů se mohou vyskytnout některé odchylky, které představují hrozbu pro dítě, ale je jich mnohem méně než v minulosti.

Vybít

Vaginální výtok v 19. týdnu těhotenství se stává hojnějším. To je norma pro tělo budoucí matky a neměli byste se tím bát. Mohou být průhledné i bělavé. V tajnosti by neměl být zápach.

Pokud si žena všimla změny konzistence nebo vůně, měli byste okamžitě kontaktovat specialistu. Je nemožné ignorovat nebezpečné příznaky, protože to může vést k rozvoji infekce a že zase povede k potratu.

Bolest a krvácení

Algie a špinění v 19. týdnu těhotenství mohou způsobit vážné odchylky ve vývoji nenarozeného dítěte nebo být důkazem eroze děložního čípku. Krev ve vaginální sekreci může být navíc známkou:

 • Potrat;
 • Mechanické poškození děložního čípku;
 • Patologické procesy v děloze;
 • Nedostatek progesteronu.

Pokud si žena stěžuje, že v 19. týdnu těhotenství přitahuje spodní část břicha, je tento příznak také příležitostí kontaktovat gynekologa. Bolesti v chrámech, dolních končetinách a svalech nepředstavují pro dítě hrozbu, protože vznikají v důsledku změn krevního tlaku, nedostatku vápníku a hořčíku.

Silný otok nohou je naopak důkazem problémů s ledvinami a vyžaduje okamžitou lékařskou péči, protože pouze tímto způsobem bude možné zastavit nebezpečný stav a zachovat zdraví matky a dítěte.

Teplota a SARS po 19 týdnech těhotenství

Mírná ARVI v 19. týdnu těhotenství nepředstavuje pro plod závažné nebezpečí. Můžete se zbavit rýmy, kašle a bolestí v krku pomocí tradiční medicíny, jako je malinový čaj, med a citron, stejně jako odpočinek v posteli.

Pokud však žena zaznamená zhoršení stavu a výskyt dalších příznaků, například zvýšení ukazatelů teploty, měli byste se poradit s lékařem, protože bez jeho pomoci se neobejdete. Nejlepší je zavolat domů, abyste se na klinice nestretli s nemocnými lidmi.

Pokud se teplota během chladu zvýší, musíte provést následující kroky:

 • Pokud stoupne nad 38 stupňů, je třeba srazit nebezpečné ukazatele teploty. K tomu můžete pít jakékoli bezpečné antipyretikum, které terapeut předepíše. Pokud jsou pod nebezpečnou značkou, nemusíte brát drogy, tělo se s teplotou vyrovná samo.
 • Při nízké teplotě musíte pít hodně teplých čajů, mléčných a bobulových ovocných nápojů.
 • Chlazení pomůže snížit ukazatele teploty..

Během léčby nachlazení byste měli spát více, protože ve snu tělo aktivuje všechny ochranné funkce a rychle se vypořádá s nemocí.

Těhotenství 19 týdnů vývoje plodu

19. týden těhotenství je jen polovinou celkové doby těhotenství. Od prvního dne poslední menstruace uplynulo pět měsíců. A o něco méně od chvíle, kdy je vajíčko oplodněno spermatem a začíná se vyvíjet v děloze.

Velikost plodu po 19 týdnech těhotenství je 25 centimetrů a váží 350 gramů, což je srovnatelné s velkým bramborem. Dítě pokračuje ve zlepšování vnitřních orgánů a systémů. CNS se rychle rozvíjí.

Rozvíjejí se smyslové orgány, představované zrakem, dotykem, sluchem a čichem. Vizuální analyzátory jsou téměř již vytvořeny, v blízké budoucnosti se dítě začne otevírat a zavírat oči. V tuto chvíli už dítě dobře slyší, cítí světlo, dělá sání, vlaštovky a vyplivuje plodovou vodu, zívá, škytá a usměje se.

V aktivním stádiu vývoje je mozek lokalizován, kůra zesílí, neurony tvoří síť a začnou vydávat signály. Díky těmto změnám se pohyby dítěte stanou řádnými a koordinovanými, protože dodržují příkazy dané mozkem.

Kůže má červený odstín a je na ní mnoho záhybů. Brzy se však stane hladkým a pružným, protože se objeví vrstva podkožního tuku..

Trávicí systém začíná trénovat a připravuje se na proces trávení potravy. Ve střevě je meconium, tvořené z těch látek, které dítě spolkne spolu s plodovou vodou.

Ledviny filtrují tekutinu a vylučují moč z těla. Na hrudi se začínají tvořit plíce. Kostra dítěte je již vyvinuta, ale kostní a chrupavková tkáň se nadále posiluje. Tělo dítěte se stalo proporcionálním, končetiny také získaly normální délku.

Vývoj reprodukčního systému dítěte pokračuje. V současné době mají dívky ve vaječnících asi 6 milionů vajec, která se do konce těhotenství sníží na dva miliony kusů.

Testy a vyšetření v 19 týdnech těhotenství

Pokud se domníváte, že devatenáctý týden je uprostřed kalendáře těhotenství, znamená to, že těhotná žena by měla navštěvovat prenatální kliniku alespoň jednou měsíčně. Pokud jde o schůzku se svým gynekologem, musí žena darovat krev a moč, aby mohla lékař určit, zda má anémii, a v moči jsou bílkovinné sloučeniny, které naznačují problémy s ledvinami. Výsledky analýz navíc pomohou pochopit, zda se v těle vyskytují zánětlivé procesy.

V této fázi mohou být předepsány následující screeningy:

 • HCG;
 • Progesteron a estriol;
 • Alfa-fetoprotein;

Předepsáno je také ultrazvukové vyšetření, které v kombinaci s analýzami umožňuje gynekologovi pochopit, zda existuje riziko potratu a odchylek ve vývoji nenarozeného dítěte..

Můžete také zjistit, jaké testy jsou potřebné ve 20. týdnu těhotenství, jak se plod vyvíjí v této době a jaká hrozba může toto období doprovázet. Všechny potřebné informace jsou v tomto článku..

Ultrazvuk po dobu 19 týdnů těhotenství

Ultrazvuk v 19. týdnu těhotenství je předepsán pouze v případě, že gynekolog provádějící těhotenství má podezření na patologii ve vývoji plodu. Během ultrazvukového vyšetření lékař vyhodnotí tloušťku nosní kosti a límcovou zónu dítěte, zkontroluje jeho srdeční rytmus, aktivitu dítěte, stav myometria a plodové vody.

I v této době je možné určit pohlaví dítěte již bez chyb jako v minulých dobách, pokud však dítě nechce projevit svou genderovou identitu, bude budoucí matka muset vydržet až do příštího času.

Výživa v 19 týdnech těhotenství

Protože toxikóza již ustoupila, nastávající matka začíná zvyšovat chuť k jídlu, ale to není důvod, proč absorbovat ve velkém množství produkty škodlivé pro dítě. Strava by měla být zdravá, dávkována a hlavně vyvážená. Pouze v tomto případě si budoucí matka může být jistá, že porod plodu bude probíhat normálně a bez jakýchkoli komplikací.

Těhotné menu by mělo být bohaté na čerstvé ovoce a zeleninu, byliny, libové maso a ryby, cereálie, polévky, ořechy, vejce, čerstvé a želé. Výživa v 19. týdnu těhotenství by neměla být monotónní. Hovězí játra a jablka by se měla konzumovat, protože obsahují hodně železa a mléčných výrobků, protože jsou bohaté na vápník.

Rychlá jídla, káva a sodovky by měly být zlikvidovány. Alkohol a kouření jsou zakázány. Aby se vitamíny uchovaly v hotových jídlech, měly by být napařeny nebo pečeny.

Vitaminové přípravky na 19 týdnech těhotenství

Budoucí matka by měla během těhotenství brát komplex vitaminu a minerálů předepsaný jejím gynekologem. Předepisuje se za účelem doplnění zásob užitečných látek nezbytných pro správné fungování těla..

Druhý trimestr je právě v době, kdy jsou vitaminy pro ženu nejdůležitější, protože v této fázi se zlepšují vnitřní orgány dítěte, posiluje se kostní tkáň a vyvíjí se centrální nervový systém..

Pokud hrozí potrat, bude ženě předepsán průběh vitaminu B6 v kombinaci s hořčíkem. Tento lék odstraní děložní tonus a pomůže zbavit se algie..

19 týdnů těhotenství: Fyzická aktivita

V devatenáctém týdnu těhotenství není dítě prakticky ohroženo, protože to bylo v prvním trimestru porodu plodu. Nyní může budoucí matka dělat jógu, vodní aerobik, tanec, plavání a fitness pro těhotné ženy.

Fyzická aktivita má příznivý účinek na tělo, ale pouze pokud dodržujete řadu pravidel:

 • Měli byste si vybrat takové třídy, které budou odpovídat úrovni přípravy budoucí matky. Je nemožné přetížit při porodu plodu, protože je to potrat;
 • Zatížení by mělo být střední. Nadměrné cvičení může poškodit vaše dítě..
 • Při cvičení je nutné sledovat vaši pohodu. Pokud se cítíte slabí nebo závratě, musíte třídy zastavit.

Po skončení kurzů byste měli rozhodně doplnit energii strávenou přípravou a jídlem chutného jídla nebo jen relaxovat.

Doporučení na období 19 týdnů v týdnu těhotenství

Aby toto období těhotenství normálně uplynulo a maminka se necítila nepohodlně, je třeba v 19. týdnu těhotenství dodržovat následující doporučení:

 • Od období devatenácti týdnů by mělo začít studovat literaturu o péči o dítě od prvních dnů života. Můžete také chatovat s přáteli, kteří mají děti, nebo se přihlásit na kurzy pro maminky, které existují na dětských klinikách.
 • Protože výběr postojů těhotných žen ke spánku je omezený a mohou spát pouze na pravé nebo levé straně, zatímco ležení na břiše a zádech nemůže být, mohou mít potíže se spaním kvůli nepohodlím. Chcete-li tyto problémy odstranit, můžete si koupit polštář pro těhotné ženy, který zajistí, že zbytek bude kompletní, a polohu těla co nejpohodlnější..
 • Příjem léčivých přípravků v této době by měl být přísně koordinován s lékařem, aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte.
 • Devatenáctý týden těhotenství je čas zahájit aktivní životní styl. Musíte chodit více, dělat jógu, plavat, chodit na piknik s přáteli a dělat vše pro udržení tónu a dobré fyzické kondice.
 • Během této doby je velmi důležité sledovat vaši váhu. Protože nevolnost v 19. týdnu těhotenství ustoupila, mnoho matek začalo absorbovat mouku a sladkosti, které pro ně byly v prvním trimestru nepřístupné. Abyste nezískali více kilogramů, měli byste pečlivě sledovat stravu a nespotřebovat škodlivé potraviny.

Na základě všech výše uvedených doporučení bude žena moci tento týden užitečně strávit a připravit se na další.

Sex v 19 týdnech těhotenství

Pokud neexistují kontraindikace intimního života, pak gynekolog nezakazuje sex v 19. týdnu těhotenství, ale naopak jej může schválit, protože má blahodárný účinek na tělo. Během tohoto období je libido ženy stabilní, a tak se jí touha po blízkosti vrací do té míry, do jaké předcházela..

Sexuální život však již nemůže být tak nasycený, protože mnoho pozic pro těhotnou ženu je nepřístupných. Dítě začne pociťovat dotek zvenku, takže při výběru polohy byste měli být opatrní.

Při vícenásobném těhotenství a porodu plodu, který v minulosti skončil potrat, by sexuální kontakt měl být minimalizován nebo omezen vůbec.

Závěr

Aby 19. týden těhotenství přinesl budoucí matce pouze pozitivní emoce a dobré zdraví, měli byste se řídit všemi pokyny lékaře, odpočívat více a chodit na čerstvý vzduch a během tohoto období tedy nebudou problémy..

19 týdnů těhotenství

Začátek 19. týdne těhotenství naznačuje, že téměř polovina této úžasné cesty v životě každé ženy byla pokryta. Výška a hmotnost dítěte se každým dnem zvyšuje, stává se čím dál tím víc jako malý muž.

Mnoho žen cítí pohyb plodu v 19. týdnu těhotenství výrazně, pro jiné tento týden může být objev v tomto ohledu. Tyto první jemné chvění se podobají „motýlům motýlů“, takže byste určitě měli poslouchat své vlastní tělo a pohyby dítěte.

19 týdnů těhotenství, kolik měsíců

19. týden je polovina 5. měsíce těhotenství, II trimestr. 19 porodního týdne těhotenství odpovídá 17 týdnu plodu.

Pocity ženy. Co je nového s mámou v tuto chvíli?

Skrytí „zajímavé situace“ je téměř nemožné. Zaoblený žaludek a znatelné zvýšení hmotnosti rozdávají těhotenství. Po dobu 19 týdnů je důležité, aby se žena soustředila na své zdraví a ne na pokus o skrytí své pozice.

Během tohoto období by maminka měla poslouchat její stav, její tělo. Pokud únava překoná, pak stojí za to relaxovat. Blaho ženy přímo ovlivňuje dítě, tak se prosím milujte. Pokud to stav dovolí, budete se cítit dobře, pak se projděte, čerstvý vzduch je dobrý pro matku i dítě.

Únava a mírné závratě mohou být normou v průběhu těhotenství, protože všechny síly těla jsou zaměřeny na udržení a zlepšení nového života.

Těžiště nastávajících matek se posouvá, chůze se mění, a proto je čas dát všechny nepohodlné boty pryč do skříně a také si koupit oblečení volnějšího střihu..

Břicho na 19 týdnech těhotenství

Rostoucí spojení mezi mámou a dítětem. První rozruch

S příchodem prvních hmatatelných pohybů dítěte si žena stále více uvědomuje svou skutečnou přítomnost. Cítit pohyby drobků, vidět třes na břiše, pochopit, že malé srdce bije dítěte uvnitř - to vše vytváří ještě větší spojení mezi matkou a dítětem, spojuje, dává ženě klid a sílu.

Dítě roste každý den, což je doprovázeno nejen děložní distenzí, ale také divergencí pánevních kostí. Takové změny samozřejmě mohou vést k určité bolesti..

Vybít

Při normálním průběhu těhotenství by výtok měl mít mléčný odstín a mírně kyselou vůni. Množství výtoku je obvykle o něco více než před těhotenstvím, stává se tenčí.

Změny barvy a / nebo zápachu sekrecí se nejčastěji vyskytují v důsledku infekcí močového ústrojí. Je důležité tyto změny včas upozornit a informovat o nich lékaře, který vám předepíše bezpečnou a účinnou léčbu..

Co se stane dítěti v 19. týdnu?

19 týdnů těhotenství - vývoj pokračuje. V této době se zlepšují systémy a orgány dítěte. Dýchací systém plodu se vyvíjí, tvoří se bronchiální strom.

Svaly dítěte zesilují, naučil se mu otočit krk o 180 stupňů. Je to 19-20 týdnů, kdy začíná fáze aktivního vývoje mozku. Díky tomu se pohyby malého chlapce stanou více koordinovanými a méně ostrými.

Příroda zajistila, že dítě, které je v lůně, se dokáže vypořádat s účinky plodové vody a patogenních organismů. Za tímto účelem vylučují mazové žlázy bílošedé mazivo, které pomáhá chránit plod.

Velikost plodu po 19 týdnech je přibližně 22 cm a hmotnost plodu dosahuje 240 gramů.

Nejčastější dotazy na fórech

W.: 19 týdnů těhotenství, jak často by se dítě mělo pohybovat?

Odpověď: Je normální cítit asi 5-10 pohybů za hodinu. Je však důležité pochopit, že v této době lze hnutí stále cítit špatně. Dítě je neustále v pohybu a matka cítí jen nejsilnější třes, protože plod je stále malý. Nyní je hlavní věcí cítit několik zjevných pohybů dítěte za den. Za týden se dítě zvětší a vy budete moci vnímat většinu jeho pohybů.

V.: Žaludek je velmi napjatý v 19. týdnu těhotenství. Co dělat?

Odpověď: Pocit napětí nebo zkamenění dolního břicha znamená, že děloha je v dobrém stavu. Když se takové pocity objeví, měli byste si lehnout a odpočívat. Po nějaké době napětí ustoupí. Může to být způsobeno nadměrnou únavou těla. Pokud tón dělohy přetrvává i po odpočinku, měli byste se poradit se svým lékařem.

V.: U druhého ultrazvuku v 19 týdnech byla diagnostikována nízká placentace. Velmi nebezpečné? Co dělat?

Odpověď: V tuto chvíli není taková diagnóza hrozná. Obvykle se zvyšuje o 28 týdnů. Doporučuje se více odpočívat a nezatěžovat. Sex s takovou diagnózou je rovněž zakázán..

Ultrazvuk a testy na 19 týdnech těhotenství

Již v 19. týdnu těhotenství může porodník-gynekolog poslat nastávající matku na druhý plánovaný ultrazvuk. Musí být dokončena do 22 týdnů, protože jde o poslední příležitost k ukončení těhotenství v případě zjištění závad a patologií. Screening druhého trimestru je obzvláště důležitý u ohrožených žen (nad 35 let, zmeškaná těhotenství, minulé potraty a potraty, chronická onemocnění).

Během ultrazvukového vyšetření odborník vyhodnotí stav plodu, jeho výšku, hmotnost, srdeční frekvenci a diagnostikuje patologie. Stanoví se také velikost dělohy ženy a vyhodnotí se stav plodové vody.

Navíc na druhém plánovaném ultrazvuku může odborník říci, zda budoucí rodiče čekají na chlapce nebo dívku. Můžete zjistit pohlaví dítěte v 19 týdnech těhotenství s vysokou přesností, pokud se dítě nezavře rukama nebo nohama.

V této době lékař dává pokyn provést obecnou analýzu krve a moči, a pokud je to nutné, další studie (například ke stanovení hladiny progesteronu).

Normy ultrazvuku v 19. týdnu

IndexHodnota
BDP (velikost biparietální hlavy)36-52 mm
LZR (fronto-týlní velikost hlavy)48-70 mm
DBK (délka stehenní kosti)21-35 mm
DBB (délka holenní kosti)19-31 mm
DP (délka humeru)21-34 mm
DPP (délka kosti předloktí)20-26 mm
OG (obvod hlavy)142-174 mm
Chladivo (obvod břicha)114-154 mm
IAI (index plodové vody)83 - 225 mm

Co mámě dělat v 19. týdnu?

V době 18-19 týdnů těhotenství je budoucí matka stále obtížnější určit polohu pro spánek. Spánek na břiše je nejen nepříjemný, ale také kontraindikovaný. Odborníci nedoporučují ležet na zádech po dlouhou dobu, protože se zvyšuje pravděpodobnost komprese vena cava. Jedinou možností je spát na vaší straně. Póza, mimochodem, je velmi výhodná, zejména pokud si pod ohnutou nohu položíte polštář nebo přehoz.

Od 19-20 týdnů těhotenství se žena začíná obávat otoku nohou, protože v této době se významně zvyšuje hmotnost těhotné ženy. Hmotnostní přírůstek je asi 4-6 kg. Chcete-li se vyhnout otoku, postupujte podle následujících pokynů:

 1. Neměli byste být dlouhou dobu ve stejné poloze, často je měnit a pohybovat se.
 2. Vyberte si židle s opěradly, vyhněte se „nohou nohou“.
 3. Před dítětem se vzdávejte boty na vysokém podpatku.

Strava

Plod se rychle vyvíjí, což znamená, že ženské menu by mělo být rozmanité a užitečné. Po celou dobu těhotenství byste měli opustit fast food, mastná a smažená jídla. Nezneužívejte okurky, moučné výrobky a sladkosti..

Distribuujte jídla rovnoměrně po celý den, často jíst v malých porcích. Do stravy musí být zahrnuty potraviny bohaté na vápník a železo. Zahrňte do své denní nabídky následující produkty:

 • obiloviny (pohanka, ovesné vločky);
 • sušené meruňky;
 • tvaroh;
 • rajčatový džus;
 • hovězí;
 • mastné ryby.

„Rovník“ období těhotenství se blíží, v polovině je pozadu, ale ještě je ještě hodně času na přípravu na setkání s dítětem. Nyní je skvělý čas, věnujte svůj volný čas chůzi a relaxaci. Nezapomeňte sledovat stav kůže, nehtů a vlasů, v případě potřeby naplánujte výlet u zubaře. Používejte krémy a oleje proti strie.

19 týdnů těhotenství

Plod v devatenáctém týdnu těhotenství dosahuje velikosti manga nebo poměrně velkého rajčete.

Stále máte čas na provedení trojitého testu ke stanovení rizik genetických poruch, pokud jste na to neměli čas.

Se slabostí a závratěm pomáhá vyrovnat se s hojným pitím a dobrou výživou. Pokud se obáváte těchto příznaků, je nejlepší navštívit lékaře..

Strie, jóga, masáž mohou pomoci křeče v nohou.

„Make-up“ pigmenty na pokožce pomohou s lehkým make-upem, ale nezapomeňte, že nemůžete použít žádný make-up.

Spát na boku s polštářem mezi nohama.

Co se stane v 19. týdnu těhotenství?

V 19. týdnu těhotenství již někteří rodiče vědí, koho budou mít: chlapce nebo dívku. Ve 16-18 týdnech proběhlo druhé ultrazvukové vyšetření, a pokud se mu podařilo vyšetřit pohlavní orgány dítěte, informoval budoucí matku o plodu. Dítě pokračuje v aktivním růstu, jeho orgány dozrávají stále více a po narození se přizpůsobují životu.

19 týdnů je kolik?

Devatenáct týdnů těhotenství je sedmnáct týdnů embryonálního těhotenství (od okamžiku oplodnění).

Devatenáct týdnů fetálního času odpovídá 21 týdnu porodu.

Jste těhotná čtyři měsíce a jeden týden. Další týden a půl těhotenství je pozadu!

Co se stane s dítětem?

Délka jeho těla je o něco více než 15 cm, hmotnost - asi 240 gramů. Teď váží více než placenta. Pokud jste nikdy necítili, jak se vaše dítě pohybuje v bříšku, pravděpodobně se tak stane v 19. týdnu. Pokud už tlačil, bude nyní ještě silnější.

Kůže plodu je pokryta speciálním sýrovým lubrikantem, jeho zbytky můžete vidět po narození. Tato šedavě bílá tvarohová hmota je potřebná k ochraně těla dítěte a usnadnění průchodu porodním kanálem. Kůže začíná produkovat pigment, který mu v budoucnu dodá barvu. Vlasy rostou na hlavě, jsou stále bílé, není v nich žádný pigment.

Kliky a nohy dosahují proporcionálních velikostí. Chrupavka je nadále nahrazována kostí, pohyby jsou více koordinované. Dítě saje prst, dotkne se pupeční šňůry a jeho obličeje, stěn amniotického vaku.

V 19. týdnu těhotenství se v mozku objevují specializované zóny, které jsou zodpovědné za vnímání vůně, chuti, zvuků, dotyku a vizuálních obrazů. Proces vytváření myelinového obalu nervových vláken, který začal minulý týden, pokračuje. Srdeční frekvence začíná postupně klesat, ale stále zůstává vysoká.

Zrání hypothalamicko-hypofyzárního systému začíná, což je hlavní endokrinní struktura těla a vykonává také některé funkce nervového systému.

Co se stane nastávající matce?

Ve druhém trimestru těhotenství žena získá 450–900 gramů týdně. Do 19 týdnů se nastávající matce zpravidla podaří získat od 3,6 do 6,3 kilogramů. Děloha je zvětšená, nyní je její horní část přibližně na úrovni pupku, spolu s ní roste i bříško. To je teprve začátek: v příštích týdnech to poroste ještě rychleji. Objevují se některé příznaky, jsou zřídka závažné a bolestivé, spíše způsobují určité nepříjemnosti..

Mnoho žen v trimestrech těhotenství II-III si stěžuje na ostré švy v pánvi, břiše nebo tříslech. Obvykle se vyskytují po náhlých pohybech a projdou během několika minut. Toto je stav známý jako bolest kulatého vazu. Za normálních okolností drží kulatý vaz dělohu ve správné poloze. Když se děloha dostatečně zvětšuje, je tento vaz natažený, v něm vzniká napětí.

Vzhledem k tomu, že děloha vytlačuje krevní cévy a plod se podílí na krevním kyslíku, může být budoucí matka narušena závratě, slabostí a někdy mdloby. Orgány břicha, včetně žaludku, jsou přemístěny vzhůru, z tohoto důvodu je pálení žáhy.

Není třeba se obávat věkových skvrn, které se objevují na čele, na tvářích, na horním rtu. Říká se jim chloasma neboli „maska ​​těhotenství“ a jsou spojovány s hormonálními změnami v těle. Můžete si všimnout, že vaše kůže ztmavla na vnitřních plochách stehen a v oblasti genitálií se pihy, jizvy staly více pigmentované..

Články O Neplodnosti