Hlavní Analýzy

Pupeční kýla během těhotenství

Těhotenství je pro ženské tělo obtížným obdobím. Budoucí matka se často setkává s řadou nepříjemných stavů - pálení žáhy, křečové žíly, hemoroidy. Pupeční kýla během těhotenství není výjimkou. Nemoc nepředstavuje zvláštní nebezpečí pro život ženy a dítěte. Ve většině případů je jediným příznakem onemocnění výčnělek v pupku, další příznaky se objevují pouze se složitým průběhem. Radikální ošetření kýly se neprovádí u těhotných žen, doporučuje se nosit obvaz a vyloučit vliv provokujících faktorů.

Co to je

Umbilikální kýla je výčnělek vnitřních orgánů za dutinu břišní přes pupeční kruh. Mohou vyčnívat střevní smyčky, peritoneální listy, mastná tkáň.

Nemoc se vyskytuje nejen u těhotných žen, v průměru je 5% celé dospělé populace nemocné. Ženy během těhotenství jsou však náchylnější k výskytu patologie, která je spojena s řadou provokujících faktorů. Šance na kýlu se zvyšují s opakovaným a vícenásobným těhotenstvím, velkým plodem.

Příčiny tvorby kýly během těhotenství

Pupeční kruh je jedním z nejslabších míst v žaludku. V pupeční oblasti není vrstva svalů a podkožního tuku, což vytváří předpoklady pro vytvoření kýly.

Účinek provokujících faktorů na pozadí slabosti břišní stěny vede k nástupu onemocnění. Provokující faktory zahrnují ty, které zvyšují nitrobřišní tlak:

Jedním z takových faktorů je těhotenství. Zvýšení dělohy zvyšuje intraabdominální tlak, což vede k divergenci svalů v pupečníku. Čím větší je velikost dělohy, tím vyšší je břišní tlak.

V 1. trimestru se kýla vytváří velmi zřídka, s vysokou pravděpodobností rozvoje patologického procesu ve 2. a 3. trimestru. Po dodání zůstane výstupek obvykle.

Jak se nemoc projevuje?

Klinické příznaky onemocnění závisí na velikosti výčnělku, obsahu kýly (střeva, omentum nebo jiné orgány), přítomnosti současné patologie a komplikací.

V nekomplikovaném kurzu

Hlavním a často jediným příznakem nekomplikovaného průběhu nemoci je přítomnost sférické formace v pupku. Jaké vlastnosti má takové vzdělání:

 • klesá v horizontální poloze;
 • zvyšuje se ve stoje;
 • nastaveno tlakem;
 • se zvyšuje s kašlem, namáháním.

Ve třetím trimestru zůstává herniální vak téměř prázdný, s palpací formace je cítit prázdnotu.

Mohou se objevit další příznaky, které závisí na obsahu výčnělku. Pokud vyčnívají smyčky tenkého střeva, objeví se další bolest v pupku, zácpa, plynatost, nevolnost. Pokud vyčnívá velké omentum, bolest obvykle není intenzivní a nemá konkrétní umístění.

V přítomnosti komplikací

Při porušení kýly se mění klinický obraz - dochází k akutní bolesti břicha, zpoždění stolice a plynu, zvracení. Příznaky se často vyvíjejí akutně, během několika hodin.

Diagnostické metody

Podle charakteristických příznaků (sférický výčnělek v pupku) je možné podezření na přítomnost pupeční kýly doma. Chcete-li sledovat a zvolit léčebnou taktiku, musíte navštívit lékaře. Někdy jsou vyžadovány další testy.

Kdy navštívit lékaře

Pokud je v pupku výčnělek, měl by být konzultován lékař. Nejedná se o indikaci hospitalizace nebo nouzového ošetření, neměli byste však zdržovat.

Pokud kromě výčnělku, intenzivní bolesti břicha, opožděné stolice a zvracení, je třeba okamžitě zavolat sanitku. S největší pravděpodobností došlo k porušení kýly.

Další diagnostika

Diagnóza pupeční kýly je obvykle jednoduchá. Lékař bude zkoumat a prohmatávat formaci, sbírat anamnézu a stížnosti.

Další diagnostika je nutná pouze v případě komplikací. V tomto případě je obvykle předepsán ultrazvuk. Radiografie (přehled, kontrast, herniografie) se nepoužívá u těhotných žen.

Co dělat, když je detekována kýla

Jedinou účinnou metodou, jak se vypouštět, je chirurgický zákrok (hernioplastika). Během těhotenství se však radikální léčba nemoci neprovádí, protože operace může nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte. Proto se používají konzervativní léčebné metody, které jsou bezpečné pro dítě a matku..

Před porodem

Během těhotenství je chirurgický zásah nežádoucí, proto se k léčbě používá konzervativní přístup.

Co pomůže zbavit se patologie:

 • na sobě speciální obvaz;
 • omezení těžké fyzické námahy;
 • léčba nemocí, které projevují kašel;
 • dodržení stravy s vysokým obsahem vlákniny (prevence zácpy).

Ve většině případů se dodržování těchto doporučení vyhýbá nebezpečným komplikacím nemoci. Další léčebná taktika závisí na tom, zda výčnělek po porodu přetrvává..

Pokud je v průběhu těhotenství kýla narušena, je indikována nouzová operace. Objem a typ operace závisí na gestačním věku.

Po porodu

Po narození může výčnělek sám zmizet. K tomu přispívá posílení břišních svalů a obvaz..

Pokud výčnělek po porodu nezmizel, je indikována plánovaná operace. Operace může být otevřená nebo laparoskopická, v každém případě se používá celková anestézie (anestézie).

V první fázi chirurgického zákroku se provádí herniace - je odstraněna herniální vak s jejím obsahem. Dále se plast provádí za použití místních tkanin nebo syntetického materiálu. Výběr techniky závisí na velikosti kýlové brány (šití s ​​malou velikostí, syntetická protéza s velkou).

Preventivní opatření

Ovlivnění slabosti břišní stěny v pupeční oblasti je samozřejmě nemožné. Lze však vyloučit vliv provokujících faktorů, čímž se sníží pravděpodobnost vzniku choroby. Jak zabránit rozvoji patologie:

 • posílit břišní svaly před těhotenstvím;
 • se zvýšenou tělesnou hmotností - dodržujte nízkokalorickou dietu, více se pohybujte;
 • jíst více ovoce, zeleniny a bylin (prevence zácpy);
 • podstoupit pravidelné lékařské prohlídky.

Co je to nebezpečná patologie

Ve většině případů je prognóza příznivá. Komplikace jsou během těhotenství poměrně vzácné..

Hlavní nebezpečí spočívá v porušení výčnělku, kdy orgány nemohou být vloženy do herniální vak. V důsledku toho je narušen krevní oběh střeva nebo omentum, což může vést k nekróze tkání.

Riziko porušení herniálního výčnělku je vyšší po porodu. V přítomnosti patologie je nutné být sledován chirurgem. V případě potřeby se zobrazí naplánovaná operace..

Video

Nabízíme vám ke shlédnutí videa na téma článku.

Vzdělání: Státní lékařská univerzita v Rostově, obor "Všeobecné lékařství".

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Lék proti kašli "Terpincode" je jedním z lídrů v prodeji, vůbec ne kvůli jeho léčivým vlastnostem.

Kromě lidí trpí prostatitidou pouze jedno živé zvíře na planetě Zemi - psi. Opravdu, naši nejvěrnější přátelé.

Vědci z Oxfordské univerzity provedli řadu studií, během nichž dospěli k závěru, že vegetariánství může být pro lidský mozek škodlivé, protože vede ke snížení jeho hmotnosti. Vědci proto doporučují, aby ryby a maso nebyly zcela vyloučeny z jejich stravy..

Podle studií mají ženy, které vypijí několik sklenic piva nebo vína týdně, zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu.

Během kýchání naše tělo úplně přestane fungovat. I srdce se zastaví.

Pokud vaše játra přestanou fungovat, dojde k smrti za den.

Lidský žaludek odvádí dobrou práci s cizími předměty a bez lékařského zásahu. Je známo, že žaludeční šťáva rozpustí i mince..

Nejvyšší tělesná teplota byla zaznamenána u Willieho Jonesa (USA), který byl přijat do nemocnice s teplotou 46,5 ° C.

U 5% pacientů způsobuje antidepresivum klomipramin orgasmus..

Podle statistik se v pondělí zvyšuje riziko zranění zad o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Naše ledviny mohou vyčistit tři litry krve za minutu.

Podle mnoha vědců jsou vitamínové komplexy pro člověka prakticky zbytečné.

Američtí vědci provedli experimenty na myších a dospěli k závěru, že šťáva z melounu brání rozvoji aterosklerózy krevních cév. Jedna skupina myší vypila čistou vodu a druhá šťáva z melounu. V důsledku toho byly cévy druhé skupiny prosté cholesterolových plaků.

Práce, kterou člověk nemá rád, je mnohem škodlivější pro jeho psychiku než obecně nedostatek práce.

Ve snaze dostat pacienta ven, lékaři často zacházejí příliš daleko. Tak například nějaký Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. přežil více než 900 operací odstranění nádoru.

Ženy ve věku mezi čtyřiceti a šedesáti lety často zažívají zvláštní malátnost způsobenou menopauzou nebo menopauzou. Článek byl přezkoumán.

Vše, co potřebujete vědět o kýlové bandáži

Kýlová obvaz je zařízení ve formě elastického pásu nebo lnu s popruhy pro fixaci a vložkami, které podporují břišní svaly a vyvíjejí rovnoměrný tlak na problémovou oblast. Zařízení nezbaví kýlu, ale může zpomalit nebo zastavit vývoj nemoci, pomoci zotavit se v pooperačním období.

Na co je obvaz?

Hlavní funkcí obvazu je podpora a oprava padajících orgánů, jakož i zabránění progrese nemoci.

Doktor obvykle předepisuje obvaz kýla, aby se předešlo komplikacím, jako je sevření a zvětšení velikosti útvaru napětím břišní stěny. Bandáž hraje jemnou úpravu orgánů a hraje roli přirozené podpory svalů. V důsledku toho se pojivová tkáň neroztahuje a herniální brány se nezvětšují.

Oblasti použití

Noste herniální obvaz je nutný v následujících případech:

 • pro prevenci s existující predispozicí těla k výskytu patologického stavu.
 • během těhotenství a při těžké fyzické námaze.
 • po chirurgickém odstranění kýly, aby se zabránilo recidivě, a také k úlevě od bolesti.

Použití korzetu je zakázáno, pokud má pacient:

 • poškození kůže v oblasti obvazu;
 • dermatologická onemocnění;
 • srdeční problémy
 • onkologické procesy.

Korzetové funkce

 1. Preventivní. Má úplný účinek na břišní oblast. Pás zvyšuje svalový tonus a přísun krve do orgánů.
 2. Terapeutický. Přítomnost pelotů - speciální vycpávky lokálně působící na herniální tumor poskytují terapeutický účinek. Výrobky s výztuhami mají další podpůrný účinek na páteř, zlepšují svalový tonus, drží kýlu a zpomalují rychlost růstu.
 3. Restorativní. Poskytuje úlevu od rehabilitačního období po chirurgických operacích na peritoneálních orgánech, včetně odstranění pupeční kýly. Ovlivňující problémovou oblast, prvky obvazu neumožňují objevit novou kýlu, chrání pooperační stehy před nesrovnalostmi.

Různé obvazy

Každý typ kýly vyžaduje použití specifického obvazu. Existuje několik typů výrobků, které se liší designem.

 • Pupeční obvaz. Je vybaven popruhy a zámky, hustým elastickým pásem o šířce 20 cm a slouží jako prevence vzniku kýly, jejího porušování a pro rehabilitaci po operaci. Moderní výrobky jsou vyrobeny z nealergenních a prodyšných materiálů..
 • Inguinální obvaz je úzký elastický pásek s popruhy a kapsami, do kterých jsou vsazeni piloti. Tento produkt lze použít k terapeutickým a profylaktickým účelům. Všestrannost designu umožňuje použití obvazu s umístěním kýly na levé a pravé straně. Ženský obvaz se liší od výrobků pro muže ve tvaru (existuje odnímatelný klín). Díky pásové kompresi je zajištěn inguinální a femorální kanál, který zabraňuje úniku orgánů.
 • Břišní obvaz je vyroben z elastické tkaniny hustší v zóně dosedání na žaludek. Tento široký pás je indikován po chirurgickém odstranění kýly, jakož i pro preventivní účely..
 • Obvaz na kýlu u těhotných žen (prenatální) podporuje břicho a opravuje vadu, aniž by to ovlivnilo průběh těhotenství..
 • Pooperační obvaz má speciální zapínání, které upevňuje strukturu na hrudi, aby se zabránilo dalším účinkům na žaludek. Při nošení takového obvazu, bolesti a zátěže chirurgických šicích materiálů je zabráněno relapsům.
 • Pánevní ortéza je úzký pásek s tříslovými popruhy. Produkt má skvělý preventivní účinek a snižuje bolest..
 • Dětský obvaz se používá k léčbě a prevenci kýly u malých pacientů. Korzet je vyroben z hypoalergenních tkání a nezpůsobuje dítěti nepohodlí. Vyrábějí se modely pro novorozence a předškoláky..

Bandage Tipy

Jakýkoli obvaz si musíte koupit až po návštěvě specialisty. Vzhledem k charakteristikám průběhu onemocnění lékař předepíše nezbytný typ korzetu z kýly, protože důležitými faktory jsou tlaková pevnost, šířka pásu a stupeň fixace. Při nákupu produktu si musí pacient pamatovat několik pravidel:

 • Všechny zámky, spojovací prvky musí být v dobrém stavu. Spontánní rozepnutí není povoleno..
 • Materiál pásu musí být prodyšný. Antiseptická impregnace je „plus“.
 • Šířka produktu musí odpovídat postavě. Příliš široký pás nezpevní výstupek a tenký stiskne žaludek.
 • Před nákupem musíte vyzkoušet obvaz a ujistit se, že model spočívá pohodlně na těle, švy se netřou a pelot je na správném místě. Je lepší vyzkoušet několik modelů a vybrat nejvhodnější.
 • Důležitou vlastností je neviditelnost pod oblečením. Tyto vlastnosti mají korzety ve formě plaveckých kufrů.
 • Velikost obvazu musí být vybrána správně. Musíte znát objem pasu a boků. Podle těchto ukazatelů je stanovena rozměrová řada produktů. Je obzvláště důležité vzít v úvahu rozměry při volbě třísloviny.
 • Obchod by si měl přečíst pravidla péče o produkt. Pokud je praní zakázáno, musíte si navíc zakoupit kryt, který bude chránit před kontaminací. Měl by být také vyroben z tkanin, které jsou pro tělo příjemné..
 • I ve specializovaném salonu s vynikající pověstí byste měli požádat prodávajícího o dokumenty potvrzující kvalitu produktu (osvědčení výrobce atd.).

Jak oblékat a nosit obvaz

Obvaz je nasazen v poloze na zádech, když jsou svaly nejpohodlnější a kýla se zmenší. Nejprve musíte udělat lehkou hladkou masáž pupeční oblasti, dát kýlu pelot nebo zhuštěnou část obvazu a úhledným masážním pohybem nastavit nádor. Potom se kolem těla navine pás, který upevní strukturu na přední straně břicha se sponami.

Nosit obvaz během dne, ale několik hodin. Po odstranění řemenu musíte provést lehkou masáž pokožky, aniž by došlo k ovlivnění výčnělku.

Průběh léčby předepisuje odborník. Před chirurgickým zákrokem je obvaz nošen neustále a okamžitě po odstranění kýly - ne více než dva měsíce, každé 3 až 4 hodiny, kdy se odstraní struktura. Jinak svaly oslabí a přestanou držet břišní orgány, které budou mít opět tendenci vstoupit do kýlové brány.

Životnost kýlových obvazů je 12 měsíců aktivního používání. Po uplynutí této doby textilie ztratí svoji pružnost, zámky se přemístí a zařízení přestane mít požadovaný účinek.

Názor odborníků

Mezi lékaři není jasný názor na efektivní využití obvazu na kýlu. Mnoho odborníků je přesvědčeno, že k chirurgickému zákroku by mělo dojít co nejdříve, a pokusy o zpomalení růstu růstu kýly pouze oddálí nevyhnutelné. Proto je vhodnější odstranit kýlu v raných stádiích a použít obvaz pro preventivní účely. V případě intolerance k anestezii je nutné dlouhodobé nošení korzetu.

Jak si vybrat obvaz pro pupeční kýlu

Pupeční kýla je běžné onemocnění, které se objevuje nejen u kojenců, ale iu dospělých. V určitých stádiích vzhledu novotvaru, stejně jako pro prevenci, se často používá herniální obvaz. Jaký je jeho účel? Jaké typy podobných doplňků existují? Jak vybrat a nosit zakoupený model? A existují nějaké kontraindikace pro použití obvazu?

Proč potřebujete pupeční obvaz?

Ohroženo je 5 až 10% dospělé populace planety. Mohou mít potenciálně kýlu. Patologie, ve které vnitřní orgány procházejí břišní stěnou a vyboulují se v pupeční oblasti, nastává z různých důvodů:

 • nadváha, včetně obezity;
 • diabetes mellitus a dysfunkce imunitního systému;
 • kardiovaskulární choroby;
 • těhotenství.

Funkce obvazů kýly jsou různé. Některé produkty se používají v přítomnosti kýly, aby udržely novotvary a zabránily tomu, aby vyčnívaly a svíraly, zatímco jiné po operaci snižují riziko pooperačních kýly.

Moderní lékaři doporučují, aby dospělí neodkládali operaci k odstranění kýly. Když se objeví novotvar, obvaz může situaci jen zjemnit, ale její nošení nepovede k tomu, že kýla se zničí. Nejčastěji se používá ortéza, aby se zabránilo sevření, takže pacient může bezpečně čekat na operaci.

Druhy obvazů

V závislosti na stavu pacienta mu může být přiřazen jeden nebo jiný typ obvazu. Jejich konstrukce je podobná, ale funkce se liší.

Profylaktické

Doporučuje se nosit univerzální obvaz ve formě širokého elastického pásu s hustší přední stěnou s predispozicí k vytvoření kýly, a to i při těžké fyzické námaze. Takový obvaz má vliv na celou břišní dutinu, zlepšuje svalový tonus a krevní zásobení.

V prodeji najdete také preventivní obvaz pro pupeční kýla, samce a samice. Jedná se o pánevní opasek, který je předepsán, aby zabránil vytváření kýly u mužů s těžkými břemeny v tisku a pobřišnici a u žen v raných stádiích těhotenství.

Lékařský

Další možností je užší pás vyrobený také z elastické tkaniny, ale mající samostatné tuhé prvky. V jeho designu je pelot - speciální polštář, který působí na pupeční prsten. Současně produkt ztužující žebra může poskytovat podpůrnou funkci páteře a zlepšovat svalový tonus, což pomáhá udržovat kýlu a snižovat rychlost růstu.

Břišní

Pooperační kýlní pupeční bandáž se používá ve fázi zotavení po operaci na peritoneálních orgánech, včetně po odstranění kýly. Nedovoluje se objevit nové v místě odstraněných kýly a chrání pooperační stehy, brání jim v rozbíjení a urychlení procesu hojení..

Indikace a kontraindikace pro použití

Existuje mnoho situací, kdy lékař může doporučit kýlovou obvaz:

 • pooperační období s umístěním pacienta do kýly;
 • počáteční fáze vzhledu kýly;
 • těhotenství, když není žádná možnost provést operaci;
 • v dětství.

Je zakázáno používat obvaz v posledních stádiích vývoje nemoci, kdy kýla není korigována, stejně jako když je porušena. V druhém případě byste měli rychle vyhledat lékařskou pomoc. Mezi další kontraindikace patří srdeční selhání a kožní onemocnění, jako je dermatitida s ložiskem zánětu v místech, kde obvaz ulpívá na kůži, jakož i nesnášenlivost k anestézii..

Který obvaz si vybrat

Před zakoupením jakékoli ortopedické ortézy musíte získat odbornou radu a samozřejmě byste měli mít ve svých rukou diagnózu a pochopit účel, pro který dostáváte obvaz. Ošetřující lékař vám doporučuje určitý typ kýlové obvazy a můžete si vybrat sortiment, který je co do ceny a kvality optimální v sortimentu jednoho nebo jiného výrobce, protože obecně se ortézy proti pupeční kýly výrazně neliší vzhledem.

Nesprávně vybraná obvaz kýly bude přinejlepším k ničemu a v nejhorším způsobí nenapravitelné poškození zdraví, až do smrti tkání a rozvoje chronických onemocnění vnitřních orgánů..

Nejběžnějším způsobem upevnění obvazu je suchý zip, který může být někdy nahrazen nebo doplněn jinými typy spojovacích prostředků. Před nákupem produkt pečlivě prostudujte a ujistěte se, že všechny zámky správně fungují a spontánně se neuvolňují.

Pás by měl být vyroben z hypoalergenní a prodyšné látky, i když jej nosíte pouze pro prevenci. Pokud je textilie ošetřena antiseptickými impregnacemi, jedná se o další „plus“.

Nezapomeňte vyzkoušet vybraný model, abyste se ujistili, že je opravdu pohodlný, švy se netřou a pokud je produkt s aplikátorem umístěn na správném místě. Neváhejte a ověřte si u prodejce osvědčení a povolení, i když kupujete obvaz v ortopedickém salonu s dobrou pověstí.

Jak nosit pupeční kýlový obvaz

Pooperační obvaz pro břicho po odstranění pupeční kýly by se měl nosit neustále, ne však déle než 2 měsíce a pravidelnými přestávkami každé 3-4 hodiny. Překročení dvouměsíční lhůty nebo nepřítomnost přestávek během dne může nepříznivě ovlivnit svaly - přestanou pracovat samostatně a všechny kroky k odstranění kýly mohou jít dolů odtokem. Slabé svaly nebudou držet vnitřní orgány, které se znovu snaží vystoupit bránou kýly.

Pokud má pacient nadváhu, bude muset obvaz nosit neustále, dokud není možné provést operaci.

Pro preventivní expozici by se měl obvaz pro dospělé nosit pouze ve chvílích velké fyzické námahy, včetně případů, kdy je odborná činnost pacienta spojena se vzpírání (stavitelé, riggers atd.).

Pás se nosí pouze při ležení. Nejlepší je to ihned po probuzení. Předběžně se provádí předběžná masáž pupeční oblasti, po které se kýla doplní. V raných stádiích to lze provést nezávisle po tréninkovém kurzu prováděném ošetřujícím lékařem. Na novotvar se aplikuje hustá obvaz nebo pelot a produkt se pak obalí kolem pasu a připevní se před suchým zipem nebo jiným suchým zipem. Je lepší oblékat herniální obvaz na bavlněné prádlo.

Odborníci nesouhlasí s účinností kýlové pupeční šňůry. Někteří lékaři jsou přesvědčeni, že není nutné odkládat nevyhnutelnost a doporučuje kýlu odstranit chirurgicky, spíše než se ji pokoušet neustále opravovat nebo se snaží zpomalit její růst. Operace k odstranění kýly je poměrně jednoduchá, zejména pokud jde o raná stádia, a pacienti se po ní rychle zotaví a mohou použít pupeční šňůru pouze pro preventivní účely.

Obvaz pupeční kýly během těhotenství

Nejsou k dispozici žádné komentáře k zobrazení

Náš výběr

Ve snaze o ovulaci: folikulometrie

Doporučeno

První známky těhotenství. Ankety.

Sofya Sokolova publikovala článek v Příznaky těhotenství, 13. září 2019

Doporučeno

Wobenzym zvyšuje pravděpodobnost početí

Doporučeno

Gynekologická masáž - fantastický efekt?

Irina Shirokova publikovala článek v Gynekologii 19. září 2019

Doporučeno

AMG - hormon proti mullerům

Sofya Sokolova publikoval článek v Analýze a průzkumech, 22. září 2019

Doporučeno

Oblíbená témata

Autor: // Lyalka 2017 //
Vytvořeno před 22 hodinami

Zaslal: PoMiDoRk @
Vytvořeno před 8 hodinami

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 21 hodinami

Zaslal: * Ма ** Ма *
Vytvořeno před 20 hodinami

Zaslal: Аlivka
Vytvořeno před 19 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 10 hodinami

Zaslal: Margarishka
Vytvořeno před 9 hodinami

Zaslal: Qwerty30
Vytvořeno před 3 hodinami

Zaslal: * Noble *
Vytvořeno před 11 hodinami

Zaslal: @ КСУ @
Vytvořeno před 6 hodinami

O webu

Rychlé odkazy

Populární sekce

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pouze pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je jako lékařskou radu. Stanovení diagnózy a výběr léčebných metod zůstává výhradním právem vašeho lékaře!

Bandáž pro pupeční kýlu: indikace, princip účinku, typy obinadla, jak si vybrat a nosit, kontraindikace, pásek pro těhotné ženy a děti, recenze

Indikace

Herniální obvaz se používá k léčbě a prevenci pupeční kýly, a také, pokud je podle řady indikací nemožné provést operaci.

Nosit obvaz je zobrazen v následujících případech:

 • v přítomnosti systémových chorob. V této situaci bude operace poslední možností. Mezi taková onemocnění patří: diabetes mellitus, autoimunitní poruchy, onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • s nekomplikovanou pupeční kýlou v rané fázi jejího vývoje;
 • výčnělek u dětí spojený s neúplným uzavřením pupečníku;
 • existuje-li u novorozenců genetická predispozice k vývoji pupeční kýly, je indikováno nošení obvazu.

Kromě toho je herniální obvaz indikován po operaci, čímž se sníží riziko relapsu a odstraní bolest v břiše.

Váš lékař vám může předepsat pás, který zabrání pupeční kýle u lidí, kteří se zabývají těžkými fyzickými cvičeními, fyzioterapií nebo během těhotenství..

Jak obvaz funguje

K nejnebezpečnějším komplikacím pupeční kýly patří stiskací smyčky střeva s vaskulárním vakem a část omentum. Pokud není pomoc poskytnuta včas, pak krev nevstoupí do tkáně a zemřou a následně se vyvíjí peritonitida. K porušení může navíc dojít náhle, například při kašli nebo zvedání závaží. V tomto případě je kýlová brána zúžená a pupeční kroužek je stlačen. Pacient může zachránit pouze chirurgický zákrok. Aby nedošlo k přivedení do takového stavu, je zobrazeno speciální obinadlo.

Po operaci je nutný ortopedický pás k udržení stěn pobřišnice a ke snížení bolesti.

V počátečním stádiu tvorby kýly obvaz brání nebo úplně zastaví další růst výčnělků. Pokud je člověk obézní, pak je obvaz následující:

 • pro člověka je snazší se pohybovat a udržovat žaludek;
 • stres páteře se snižuje.

A pro lidi, kteří dramaticky zhubli, se doporučuje obvaz kvůli silné svalové slabosti.

Kromě toho nosný pás pro pupeční kýlu:

 • řeší problém trávení;
 • zvyšuje střevní tón;
 • zlepšuje peristaltiku;
 • pro sportovce-agenti síly jsou používaní předejít svalové nesrovnalosti, obvaz může být muž nebo žena.

Podporní pás pupeční kýly pomáhá zvýšit střevní tón.

Druhy obvazů

Existuje několik typů obvazů pupeční kýly.

Profylaktické

Preventivní obvaz se nejčastěji používá u novorozenců, kteří mají predispozici k vzhledu pupeční kýly. Výsledkem je korekce břišní stěny. Kromě toho je nošení takového pásu ukázáno bezpečnostním sportovcům.

Lékařský

Takový obvaz je elastický pás, jehož šířka se mění v rozmezí 20 cm. Má vazby a zámky. Díky tomuto pásu lze předcházet komplikacím kýly, včetně a jeho porušení.

Břišní

Používá se po chirurgických zákrokech, včetně a po odstranění kýly. Jeho působení zabraňuje opětovnému vytvoření kýly, divergenci stehu, urychluje proces hojení..

Udělej si sám

Mnoho typů obvazů neodpovídá tělesné struktuře některých lidí. Proto někdy lékaři sami doporučují prošívání takového pásu vlastními rukama. Zařízení je nejčastěji šité z vaflové ručníky.

Mnoho typů obvazů neodpovídá tělesné struktuře některých lidí. Proto někdy lékaři sami doporučují prošívání takového pásu vlastními rukama. Zařízení je nejčastěji šité z vaflové ručníky.

Pro práci, kterou budete potřebovat:

 • ručník sám;
 • příslušenství pro šití - jehly, nitě, špendlíky a centimetr;
 • výrobky pro upevnění;
 • vzor.

Je lepší spojit všechny švy na šicí stroj. Takže budou mnohem silnější. Jako upevnění můžete ušit speciální háčky nebo lana.

Takový podpůrný pás bude po operaci sloužit jako pomocné terapeutické zařízení.

Jak si vybrat

Pokud je pás z pupeční kýly vysoce kvalitní, je vybaven rozměrnou mřížkou. Při výběru musíte dodržovat následující doporučení:

 • Materiál musí být elastický. Nezpůsobí to nepohodlí ani bolest, omezí pohyby a nepohodlí ani úplné osobě;
 • Než začnete nakupovat, změřte si pas a zapište si velikosti. Pokud si zakoupíte produkt, který není ve velikosti, nedojde k očekávanému účinku a v mnoha případech se tento stav dokonce zhorší;
 • obvaz by neměl způsobit podráždění kůže v pupku;
 • šířka produktu podle normy by měla být 20 cm.

Než začnete nakupovat pupeční kýlový opasek, změřte si pas a zapište si jeho velikosti. Pokud si zakoupíte produkt, který není ve velikosti, nedojde k očekávanému účinku a v mnoha případech se tento stav dokonce zhorší.

Modely

Výrobci doporučují mnoho svých modelů. Nejoblíbenější značky:

 • univerzální obvaz Orlett. Producentskou zemí je Německo. Materiál obvazu je hustá elastická hmota, která je v břiše opatřena utěsněnou vložkou. Suchý zip, který vám umožní nastavit pás a dva boční elastické zapínání;
 • Orliman se používá pro pupeční a pupeční kýly. Je vyrobena z elastického materiálu se suchým zipem. Kromě toho existuje odnímatelný pelot vyrobený z hustého pěnového materiálu. Pás vytváří nezbytnou kompresi v pupeční oblasti;
 • Trives. Tato společnost vyrábí různé typy obvazů, včetně a pro kýly v pupku. Například obvazové kalhoty T-1160. Jedná se o prenatální bandáž, která je nezbytná pro následující účely: podporuje svaly přední břišní stěny, snižuje zátěž na dolní části zad a páteře, snižuje tlak na svaly břicha a pánve.

Existují také modely T-1441 a T-1442, které jsou zaměřeny na léčbu pupeční kýly.

Jak se nosí

Bandage znamená ortopedický produkt. Noste jej přes oblečení nebo si oblékněte otevřené tělo. Chcete-li pás upevnit, musíte zaujmout vodorovnou polohu a zcela uvolnit. Výstupek je jemně nastaven a na pupek je umístěn pelot. Žaludek se masíruje kruhovým pohybem, po kterém se napnou pásy.

Obvaz musíte nosit pouze během dne. V noci je produkt odstraněn, s výjimkou případů, kdy je nošení na lékařský předpis..

Pokud je pás označen jako profylaxe, noste jej pouze před fyzickou námahou.

Chcete-li pás upevnit, musíte zaujmout vodorovnou polohu a zcela uvolnit.

Kontraindikace

Následující narušení se mohou objevit jako kontraindikace při nošení zařízení:

 • jestliže na kůži v břiše jsou rány, odřeniny, rány;
 • přítomnost kožního onemocnění v břiše a dolní části zad se může stát velkou překážkou nošení takového pásu;
 • pupeční šňůra je zakázána v případě srdečního selhání;
 • pokud umbilikální kýla způsobila komplikace ve formě porušení a je vyžadován chirurgický zákrok, nosit opěrný pás nepřinese požadovaný výsledek. Navíc to může situaci ještě zhoršit..

Tento produkt byste měli nosit pouze po konzultaci s lékařem. Pokud tlačí a způsobuje nepohodlí, musí být odstraněna a informovat odborníka.

Mateřský pás

Během těhotenství se obvazem vyhnete některým problémům:

 • zatížení vnitřních orgánů a dolní části zad bude rovnoměrně rozloženo;
 • zařízení odstraní bolest v přítomnosti osteochondrózy, křečových žil a zakřivení páteře;
 • to je dobrá prevence strií na břiše;
 • v pozdějších fázích bude zajištěna správná prezentace plodu;
 • navíc je zapotřebí obvaz, aby se neobjevila pupeční kýla.

Během těhotenství se obvazem vyhnete mnoha problémům. Například v pozdějších fázích bude zajištěna správná prezentace plodu..

Obvaz hernia

V dětství je obvaz nezbytný pro vrozenou pupeční kýlu nebo v přítomnosti náchylnosti k ní. Dětský pás je elastický pásek vybavený zarážkou, kterou lze pohybovat v závislosti na šířce pasu. Nejčastěji je produkt připevněn suchým zipem.

Je lepší provést nákup ve specializovaném obchodě. Na těchto místech jsou prezentovány všechny typy obvazů a nejčastěji jsou produkty vysoké kvality..

Při pokusu o produkt okamžitě věnujte pozornost tomu, jak sedí na dítěti. Zařízení by nemělo omezovat vnitřní orgány. Situaci tedy jen zhoršíte.

Existují kontraindikace pro použití:

 • závažné kožní choroby;
 • pokud došlo k porušení kýly. V dětství se to však zřídka stává, protože svaly nejsou dostatečně vyvinuté a stále mají dobrou elasticitu..

Klasifikace

Kýla bílé linie břicha je v místě její lokalizace rozdělena do několika typů. Povaha a stupeň intenzity symptomatického obrazu, léčebné metody závisí na typu vzdělávání.

Supraoperativní

Tento typ patologického výčnělku je charakterizován tvorbou tuberkulózy kůže nad pupkem.

Jiný název pro tento typ kýly je epigastrický.

Příznaky jsou ve většině případů spojeny s porušením zažívacího systému.

Pupeční

Taková kýla se tvoří přímo v pupeční oblasti. Toto je nejčastější typ patologie u těhotných žen..

Jedním z důvodů vzniku pupeční kýly je mnohočetné těhotenství.

Symptomatický obraz je mírný, pravděpodobnost komplikací je minimální. Důvodem výskytu pupeční kýly je velká hmotnost plodu nebo vícečetné těhotenství.

Umbilikální

Umbilikální kýla je charakterizována tvorbou výstupku pod pupkem.

Toto je nejběžnější typ patologické formace, protože svaly v této oblasti jsou dostatečně silné.

Ušní pupeční kýla je nebezpečná, protože části močového systému se mohou dostat do kýlové brány, což způsobuje odpovídající příznaky - bolest při odchodu na záchod, pálení a bolest, zadržování moči.

Léčba

Protože kýla je způsobena slabostí břišních svalů, nemohou v této situaci pomoci žádné léky ani bylinné odvary. Jak léčit nemoc? Masáž, gymnastika pro udržení svalového tonusu - to je vše, co lze doporučit nastávající matce.

Od dvacátého týdne těhotenství se doporučuje nosit bandáž podporující žaludek, která významně sníží zátěž břišních svalů.

Lékař by měl pomoci s výběrem ortézy, protože nesprávná fixace může být škodlivá pro zdraví a zvýšit bolest.

Chirurgická léčba u těhotných žen je povolena pouze v extrémních případech, kdy nebezpečí pro život překračuje riziko účinků anestezie a antibiotik na dítě..

Žena by se měla předem zeptat chirurga, jaké známky by měla okamžitě zavolat sanitce..

Operace omezené kýly není důvodem k potratu.

Jak zacházet - pracovat nebo ne

U dospělých je pupeční kýla léčena chirurgickým zákrokem, v průběhu těhotenství existuje několik možností léčby, v závislosti na stupni nebezpečí vady pro ženu a dítě.

Formy, které nejsou nebezpečné, nevyžadují zvláštní ošetření. Během tohoto období se doporučuje nosit obvaz od asi 20 týdnů. To sníží zátěž na svaly břicha a rovnoměrně rozloží po stranách a dolní části zad.

Výběr obvazu pro pupeční potíže by měl být proveden podle doporučení lékaře, aby nedošlo k zesílení bolesti při nesprávné fixaci.

Masáž a speciální gymnastika hodně pomáhají. Je však možné tisk stáhnout, řekne to odborník, protože v některých případech by to nemělo být.

Zřídka se uchýlí k chirurgickému zákroku, pokud existuje strach z porušení. Chirurgické manipulace na pupku patří do kategorie plic, proto se provádí na jakémkoli lůžkovém oddělení chirurgie. Těhotné ženy se však snaží to neprovést, dokud se dítě nenarodí a nedojde k ukončení laktace, protože použití anestezie, proniknutí do krevního řečiště nebo do mléka negativně ovlivňuje dítě.

Chirurgické ošetření bude opožděno, pokud v současné fázi nehrozí žádné ohrožení. Obvykle porod s takovou kýlou probíhá bezpečně. Ale pozorovat gynekologa s takovou nemocí a všechna doporučení musí být dodržována po celou dobu.

V závislosti na typu výčnělku a velikosti je vybrána metoda vedení těhotenství a blíže ke konci tohoto období se vyvíjí taktika porodu:

 1. Pokud je obsah kýlového vaku prázdný, doporučuje se sledovat porodník-gynekolog, který nosí speciální obvaz z kýly. Porod se provádí přirozeně.
 2. Malý sáček s obsahem také nevyžaduje žádný zásah, jen obvaz. Proces porodu je projednán s lékařem.
 3. Velký výčnělek s obsahem nevyžaduje vždy okamžité odstranění. Pokud se střevní smyčka vyšplhala, operace se provede podle plánované objednávky a zvolí bezpečné období. Porod však není povolen.
 4. Omezená střevní smyčka vyžaduje nouzovou operaci a porod se provádí pouze císařským řezem.

Uštěpovaná pupeční kýla během těhotenství a po něm je vždy hrozbou, protože vede k peritonitidě - život ohrožující zánět pobřišnice. Komplikace mohou vážně ovlivnit průběh práce. Odstranění se proto provádí navzdory poškození anestezie pro dítě, protože mu droga způsobí méně než opožděnou léčbu.

Operace se provádí pod vlivem obecného léku proti bolesti.

Lze to provést několika způsoby:

 1. Autor: Sapezhko. Pupeční otvor je šitý vlastní tkání, vlákna svalu rekta jsou narovnána. Nevýhodou je značné období rehabilitace (do 1 roku), zvýšené riziko obnovení choroby, možnost provedení pouze s malým vypouknutím.
 2. Mayo metoda. Klouby jsou rozděleny, střevní prsteny jsou vloženy dovnitř pobřišnice. Nevýhoda je stejná jako u metody Sapezhko, ale zotavení tisku je horší.
 3. Alloplastické metody. Implantát je umístěn pod nebo nad aponeurózou (pupeční otvor). Výhody - rehabilitace trvá pouze měsíc, počet relapsů je minimální. Instalace mřížky je však spojena s mnoha následky spojenými s odmítnutím transplantátu - hnisání, hromadění serózní hmoty atd..

Po provedení manipulace k odstranění kýly začíná rehabilitační období, ve kterém jsou pacienti pod neustálým dohledem chirurga.

Komentáře odborníků v tomto videu:

Těhotenství po odstranění pupeční kýly

Někdy se stane, že žena po operaci otěhotní, aby odstranila pupeční kýlu. Jak bude takové těhotenství pokračovat? Jaké komplikace mohou nastat? Je nutné zvláštní sledování stavu ženy?

Okamžitě stojí za zmínku, že u žen po předchozí kýle je riziko opětovného výskytu s nástupem těhotenství výrazně vyšší. Pro tyto ženy neexistují žádná zvláštní omezení..

Musíte pouze pečlivě dodržovat preventivní opatření a používat speciální elastické prádlo pro těhotné ženy a speciální obvazy.

Pokud toto onemocnění bylo v minulosti, neopouštějte těhotenství a narození dítěte. Není to údaj o potratu..

Při registraci je důležité o tom neprodleně informovat svého lékaře, aby bylo od prvních týdnů prováděno zvláštní sledování stavu břišní stěny.

Výskyt pupeční kýly u těhotné ženy je běžným jevem v porodnické praxi. Ve většině případů nevyžaduje zvláštní opatření k odstranění tohoto patologického stavu.

Když se objeví první příznaky, je důležité poradit se s lékařem včas. Po absolvování vyšetření předepíše odborník nezbytnou léčbu a sleduje stav ženy a dítěte.

Pupeční kýla obvykle není omezujícím faktorem při výběru způsobu doručení.

Zvláštní operace mohou vyžadovat pouze výjimečné situace..

Příznaky

První příznaky, které by vás měly upozornit, jsou výskyt bolesti na určitých místech procesu:

 • Procházka,
 • fyzická práce,
 • kašlání nebo kýchání.

Současně dochází k mírnému výčnělku v tříslech, poblíž pupku nebo na jiném místě v břiše, které mírným tlakem zmizí. Jak roste formace, intenzita bolesti se může snižovat. Pokud se však fragmenty tlustého střeva dostanou do herniální vak, vývoj choroby je doprovázen:

 • nevolnost, která často končí zvracením;
 • zácpa
 • říhání.

Pokud je část močového měchýře v herniální vak, objeví se problémy s močením. V případě porušení kýly v oblasti jejího umístění dochází k silné bolesti a ona sama se stává nekontrolovatelnou a těžko na dotek. Všechny tyto příznaky se obvykle objevují v pozdním těhotenství, ve druhém nebo třetím trimestru, kdy je velikost břicha docela působivá..

Diagnóza břišní kýly během těhotenství

K určení hernie lékař nejprve používá metody fyzického výzkumu, včetně:

 • vizuální vyšetření pacienta;
 • palpace (prst je vložen do herniaálního kanálu, s nímž se během kašle pacienta cítí obsah hernálního vaku);
 • perkuse (poklepáním, ve kterém uslyšíte kýlu v kýle);
 • auskultace (při bolestivé skvrně v uchu je slyšet dunění).

Na základě takového vyšetření a anamnézy je zkušený lékař schopen stanovit přesnou diagnózu. Pokud existují nějaké pochybnosti - je předepsán ultrazvuk, dodání určitých testů. Fluoroskopie během těhotenství je kontraindikována, aby se zabránilo negativním účinkům rentgenových paprsků na vývoj plodu.

Příčiny kýly při porodu

Kýla se vyskytuje během vývoje plodu uvnitř lůna ženy z následujících důvodů:

 • Zvětšení břicha.
 • Protahování pupku.
 • Ztráta elasticity břišní stěny.
 • Zvýšený tlak na vnitřní stranu břicha.

Mezi faktory, které vyvolávají vzhled kýly, patří:

 • Pozdní těhotenství.
 • Nadměrná plodová voda.
 • Nadváha.
 • Opakovaná těhotenství.
 • Kýlová tendence.
 • Dědičnost.

Chcete-li rozpoznat vzhled kýly, musíte znát a věnovat pozornost jejím znakům.

Preventivní opatření

Pokud v minulosti neexistoval herniální výčnělek, doporučuje se těhotné ženě nosit obvaz a provádět zvláštní cvičení k posílení a udržení břišních svalů..

Pokud má žena, která má v úmyslu porodit dítě, pupeční kýlu, aby se zabránilo další kombinaci této pupeční kýly a těhotenství, měla by být včasná oprava kýly a plastická chirurgie pupeční prstence (nejméně jeden rok před plánovanou početí).

Autor: Svetlana Larina

(blok níže lze posouvat doprava až na konec)


 • Příznaky a léčba kýlové kýly

 • Meziobratlová kýlová léčba bez chirurgického zákroku

 • Schmorlova kýla - co to je?

Komplikace a důsledky pupeční kýly

Poranění kýly vyžaduje chirurgické ošetření

Lékaři nepovažují patologii za vážnou poruchu vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. Někdy však pupeční kýla vede k nepříjemným komplikacím během těhotenství, které je spojeno se zvýšenou úrovní stresu a vysokým nitroděložním tlakem:

 • oběhové poruchy se vyskytují v břišní dutině a děloze;
 • kýla je poškozená;
 • objevuje se chronická zácpa;
 • předčasné narození začíná porušováním;
 • potrat nebo hypoxie plodu nastane, když je pytel porušen.

Když je herniální vak sevřen, dochází k oběhové poruše.

Porušení může být podezřelé z intenzivní, ostré bolesti, která nezmizí. Pokud se nezatížená kýla obnoví a zmizí, když žena leží v poloze ležet, upnutý vak nebude vrácen zpět.

Dlouhodobé zachování porušování vede k závažným důsledkům, jako je peritonitida, dojde-li k akutní nekrotizaci střevních tkání. Po porodu může kýla komplikovat koprostáza - obstrukce střeva.

Diagnostika

Pupeční kýla během těhotenství je diagnostikována stejným způsobem jako u obyčejné osoby. Výčnělek, který se tvoří v oblasti pupku ve formě kužele, bude již znatelný pouhým okem. Pokud na tuto oblast lehce zatlačíte, můžete cítit prázdnotu nebo slyšet cvaknutí.

Vzhled kýly neovlivňuje celkový zdravotní stav těhotné ženy. Zdravotní stav bude stabilní bez nepohodlí. Konzultace s chirurgem je však stále nezbytná..

Je přísně zakázáno samoléčovat a snažit se opravit novotvar. Kýla a těhotenství jsou často kombinovány a lékaři dobře vědí, co dělat v takových situacích..

Příznaky porušení

Velmi často je pupeční kýla u těhotných žen doprovázena porušením. Příznaky této komplikace jsou následující:

 • bolest v celém břiše;
 • zvracení
 • zvýšení teploty;
 • nadýmání;
 • nadýmání;
 • nemožnost nastavení výčnělku;
 • nafouknutí vzdělání.

Pokud k těmto problémům dojde, musíte okamžitě zavolat lékařský tým.

Co je diagnóza nebezpečná??

Pupeční kýla těhotných žen je nebezpečná pouze v případě sevření. V takové situaci může žena trpět zácpou a říháním, výskyt trombózy cév není vyloučen.

Velké kýly mohou vést k falešným kontrakcím a potratům. Nejzávažnější komplikací je nekróza střeva a smrt pacienta.

Ženy s diagnostikovanými děložními myomy jsou vystaveny dvojímu riziku. Pokud je část orgánu sevřena pupečníkovým prstencem, bude nutná pohotovostní operace.

Příčiny a příznaky kýly bílé čáry

Anatomická zóna, která se nachází mezi xiphoidním procesem (místo nacházející se ve spodní části hrudní kosti) a pubis, se nazývá bílá čára břicha. Tato stránka se nachází uprostřed hrudní kosti. Zóna mezi xiphoidním procesem a pupkem je nejzranitelnější, protože tloušťka vrstvy tkáně v tomto místě je 2 cm. V důsledku protažení a oslabení pojivové tkáně dochází k výčnělku.
Kýla bílé linie břicha se objevuje v důsledku skutečnosti, že tlak uvnitř břišní dutiny se postupně zvyšuje. Z tohoto důvodu jsou boční břišní svaly posíleny, ale přímé linie se ztenčují.

Faktory vývoje kýly bílé linie břicha:

• těhotenství;
• s nadváhou;
• nadměrná fyzická aktivita;
• ostré a intenzivní napětí břišních svalů během kašle, zácpy;
• infekční choroby.

V závislosti na stupni onemocnění se vytvoří nosní výtok (vytvoří se prázdná herniální dutina) a vytvořená kýla (peritoneální orgány vyplní bouli).

Odrůdy kýly bílé linie, v závislosti na jejím umístění:

• Epigastrický - výstupek, který je umístěn nad pupkem.
• Near-umbilical - kýla, která se nachází vedle pupku.
• Umbilical - výstupek, který je umístěn pod pupkem.
Hlavním příznakem je tvorba nádoru ve střední linii břicha, která se projevuje při kašli nebo po fyzické námaze. Často existuje mírná bolest, kterou ženy zaměňují s projevy těhotenství. Další příznaky: pálení žáhy, dunění břicha, střevní křeče a další poruchy trávení.
Patologie se někdy projevuje pouze lokálním výčnělkem po nadměrném stresu a všechny ostatní příznaky chybí. V tomto případě je nutná diferenciální diagnostika. Lékař zkoumá žaludek, játra, pankreas, žlučovody. Často se kromě kýly bílé linie projevují také choroby gastrointestinálního traktu..

Diagnostické metody pro pupeční výčnělek

Pro většinu odborníků je definice pupeční kýly u těhotných žen jednoduchým procesem, který nevyžaduje instrumentální diagnostiku a analýzu. K objasnění stavu placenty a vnitřních orgánů se však často vyžaduje ultrazvuk.

Pomocí ultrazvuku je možné ověřit nepřítomnost porušení, studovat stav orgánů zapojených do procesu. Předepsána je také gastroskopie. Rentgenové záření se nepoužívá během těhotenství, protože je nebezpečné pro zdraví dítěte.

Co je nemoc pro těhotné ženy nebezpečná?

Přestože toto onemocnění nepatří do skupiny závažných patologií, mnoho žen se stále obává, zda je pupeční kýla během těhotenství nebezpečná.

Možné komplikace pupeční kýly během těhotenství:

 • Výskyt zácpy;
 • Porušení krevního oběhu v břišní dutině a v důsledku toho v děloze;
 • Kýla.

Nejnebezpečnějším negativním projevem je porušení kýly. V tomto stavu dochází ke stlačení herniálního vaku a k úplnému narušení krevního oběhu orgánů.

Hlavní příčiny sevřené kýly:

 • Zvýšený břišní tlak;
 • Poranění břicha;
 • Kašel;
 • Chirurgická intervence.

Příznaky omezené kýly:

 • Ostrá bolest břicha a kýly;
 • Snížení krevního tlaku;
 • Poruchy srdečního rytmu;
 • Bledost;
 • Nevolnost a zvracení.

Štěpnutí nebo svírání kýly je nebezpečné pro ženský stav, zhoršený krevní oběh ve stlačených orgánech. To vyvolává vývoj tkáňové nekrózy a doprovodné peritonitidy..

Důsledky porušení kýly na dítě:

 • Předčasný porod;
 • Potrat;
 • Hypoxie plodu.

Rehabilitace po operaci

Proces zotavení závisí na individuálních schopnostech těla, jakož i na způsobu operace. Pokud byl umístěn implantát s mřížkou, hojení ran je rychlejší, ale je třeba přísně sledovat možnost odmítnutí umělého materiálu tělem.

Abyste předešli divergenci pooperačních stehů, doporučujeme nosit elastické spodní prádlo nebo obinadlo, nezvedat těžký, postupujte podle pokynů svého lékaře. V takovém případě se dítě narodí bez komplikací..

Těhotenství po kýlové operaci je možné pouze v důsledku úplného zahojení stehů a obnovení těla. Aby se zabránilo recidivě, měla by být celá doba porodu dítěte pod přísným dohledem porodníka a chirurga..

Proces porodu během výčnělku

Umbilikální kýla není zpravidla ukazatelem císařského řezu

Pokud je žena diagnostikována s jednoduchou patologií bez zahrnutí orgánů do vaku, pak není žádný proces porodu. Můžete rodit bez stimulace přirozeným způsobem. Pokud část orgánů vstoupí do herniální vak, i když je velmi malá, můžete se narodit také přirozeně.

Porod s velkou pupeční kýlou je přirozeně nemožný, žena bude potřebovat císařský řez. Také při sevření sáčku jsou předepsána nouzová porody s paralelním odstraněním kýly.

Těhotenství po odstranění kýly

U žen, které podstoupily operaci za účelem odstranění pupeční patologie, se riziko relapsu během těhotenství významně zvyšuje. Neexistují však žádná omezení týkající se porodu dítěte. Je důležité dodržovat doporučení lékaře, řídit se metodami prevence a používat předporodní bandáž. Při registraci je nutné informovat lékaře o přítomnosti chirurgického zákroku v minulosti, takže při každém vyšetření a ultrazvuku je nejprve vyhodnocen stav břišní stěny.

Metody léčby pacientů

Obvaz brání rozvoji kýly

Typ pupeční kýly závisí na tom, jak lékaři doporučují léčbu:

 • Prázdná kýla bez orgánů v sáčku. Během těhotenství použijte obvaz, navštivte lékaře, porod může být přirozený.
 • Malá patologie se začleněním orgánů. Vyžaduje také obvaz a sledování stavu břišní stěny.
 • Kýla větší než 2 cm se začleněním orgánů. V bezpečném období těhotenství je možný chirurgický zákrok. Porod - hlavně císařským řezem.
 • Strangulated kýla. Nouzová operace se provádí, pokud je tato doba dostatečná, mohou provést císařský řez.

Během operace buď zpřísní bránu kýly pomocí vlastních tkání pacienta, nebo sešít síťku k uzavření brány a zabránit recidivě. Druhá možnost je výhodnější, ale stojí více a během těhotenství může mít určité kontraindikace.

Prevence výčnělku během těhotenství

Aby se vzdělání nezvýšilo a orgány neprocházely pupečníkovým prstencem, lékaři radí pacientům, aby se uchýlili k následující taktice zpomalení nemoci:

 • Kýlu neléčte sami a pokuste se ji napravit;
 • Je zakázáno zatěžovat a zvedat závaží;
 • je nutné zabránit zácpě, aby nedošlo ke zvýšenému napětí svalů pobřišnice;
 • Je zakázáno vykonávat intenzivní sporty;
 • potřeba odpočívat častěji;
 • je důležité jíst správně, kromě škodlivých a těžkých potravin.

Děloha, která stoupá, ve většině případů pomáhá eliminovat vnitřní orgány z postižené oblasti. Herniální vak je proto obvykle prázdný.

Během těhotenství je zřídka předepsána léčba pupeční kýly léky nebo chirurgickým zákrokem. V praxi vyžaduje chirurgický zákrok takové výčnělky pouze 3-5% případů.

Bandáž pro dospělé

Korzet kýly pro dospělé je k dispozici každému pacientovi s pupečníkovou kýlou, kterou předepisuje lékař po absolvování diagnózy a identifikaci opraveného výčnělku. Působení obvazu se provádí pomocí pletiva z elastického materiálu, který, když je upevněn na žaludku, podporuje vnitřní orgány. U dospělých je častou komplikací neošetřené kýly svírání části střeva v defektním vaku. Současně orgán, který se nachází ve vaku, přestane plnit svou funkci, svalový korzet se neztrácí s tlakem a pupeční kruh se stlačí co nejvíce. V důsledku patologického procesu dochází k narušení krevního oběhu, tkáňové smrti a smrti v důsledku intoxikace. Toto je nejhorší výsledek pupeční kýly, kterému lze zabránit pomocí preventivních opatření, včetně nošení pupeční šňůry..

Bandáž pro pupeční kýlu je předepsána skupině pacientů s následující indikací:

 • kýly bílé linie břicha, včetně pupeční;
 • období po operaci na peritoneálních orgánech;
 • prevence nesrovnalostí pooperačních stehů;
 • období těhotenství a po porodu;
 • obnovení svalové stěny po traumatickém poškození;
 • zvýšená pohybová aktivita, sport.

Když je svalový korzet oslabený a není schopen plnit svou funkci, můžete nosit obvaz pro dospělé. V tomto případě se pupeční obvaz používá spolu s fyzioterapií, stravou a normalizací celkového stavu pacienta.

Podpůrný pás je alternativní metoda prevence, samotný výčnělek a jeho komplikace.

Léčba patologie během těhotenství

O tom, jak a jak léčit pupeční kýlu během těhotenství, rozhoduje pouze ošetřující lékař.

Hlavní léčba kýly u dospělých je chirurgie. Ale pro těhotné ženy není tato metoda žádoucí.

Pokud je to možné, pokuste se tomu vyhnout. Operace bude naplánována okamžitě po procesu doručení..

Léčba kýly a její pozorování během těhotenství závisí na typu.

 • Prázdný herniální vak zahrnuje pouze pozorování lékařem a obvaz;
 • Je také pozorována malá kýla s obsahem, která vyžaduje použití speciálních fixačních prostředků;
 • Velká kýla s obsahem zahrnuje operaci plánovaným způsobem;
 • Kýla je operována naléhavě.

Povinná operace tedy vyžaduje pouze porušení. Ohrožuje život ženy a dítěte. Všechny ostatní případy může lékař jednoduše pozorovat..

Pokoušejí se odložit operaci, zatímco je žena ve stavu těhotenství. Anestezie výrazně poškozuje dítě. Ale v rušivé situaci jsou operace a účinek anestezie méně škodlivé než možné důsledky při absenci chirurgického zákroku.

První příznaky

Jak vypadá pupeční kýla u těhotných žen? Vizuálně je dobře definován. Navenek to představuje malý pupeční tubercle. Když na něj zatlačíte, uslyšíte charakteristické tleskání. Výčnělek je trochu oteklý, ale s nekomplikovaným průběhem není doprovázen bolestivostí. V případě napětí břišních svalů se zvětší.

Jak nemoc postupuje, symptomy se zesilují. Mnoho těhotných žen si všimne pálivého pocitu, bolesti v pupku. Nepokoj se zesiluje pokaždé, když kýchete, zakašlete, vyprázdníte. Kůže v oblasti výčnělku získává načervenalý nebo namodralý nádech.

Ze strany gastrointestinálního traktu lze pozorovat následující příznaky:

 • nevolnost;
 • nadýmání;
 • rozrušená stolička;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • říhání vzduchu.

V počáteční fázi je patologie snadno napravena a v poloze na zádech úplně zmizí.

Co dělat?

Jakékoli změny v ženském těle během těhotenství vyžadují lékařskou pomoc. Výčnělek na břiše porodníkem nezůstane bez povšimnutí a ženu pošle k vyšetření chirurgovi. Specialista vyhodnotí závažnost patologie, pomůže vám s výběrem spodního prádla a obvazem k fixaci pozice hernial vaku a zabránění jeho porušení.

Jako terapeutická opatření pro mírné formy kýly, korekční gymnastiku, cvičení pro břišní svaly budou představeny. Patologie vyžaduje, aby těhotná žena dodržovala tato pravidla:

 • pravidelné návštěvy u lékaře;
 • nedostatek aktivní fyzické aktivity;
 • plavání, jóga, dechová cvičení;
 • vyvážená výživa, lehká jídla ve stravě;
 • dodržování režimu práce a odpočinku;
 • klidný rytmus života.

Aby se zabránilo nadměrnému namáhání břišní oblasti, je důležitá absence zácpy, pro kterou může lékař předepsat bezpečné a účinné léky. Nedotýkejte se kýly a nesnažte se ji narovnat.

Při dodržení těchto opatření je možné před porodem ponechat herniální vak prázdný, což umožní přirozené narození dítěte. Pokud nemoc stále pokračuje, existuje pravděpodobnost komplikací, lékaři ji nebudou riskovat a rozhodne o doručení císařským řezem.

U ženy může dojít k výčnělku pupku i po porodu v důsledku slabosti svalů břišní oblasti. Aby nedošlo k sevření kýly, bude indikováno chirurgické odstranění. Souběžně mohou lékaři provádět liposukci a suturovou diastázi (divergence polovin svalu rekta abdominis, což ztěžuje návrat plochého tisku).

Příznaky kýly během těhotenství (foto)

Pomocí rutinního vyšetření můžete zjistit přítomnost pupkové kýly. Pupeční kýla během těhotenství nemá jiné charakteristické znaky, jako je bolest. Patologie vypadá jako hrudka v pupku. Při mírném stlačení je výstupek stlačen dovnitř.

Inguinální kýla rovněž nemá jasný klinický obraz. Někdy se nemoc cítí s mírným nepohodlí nebo mírnou bolestí, která se šíří do křížové kosti a dolní části zad. Navenek tato formace vypadá jako otok v slabině. Nejindikativnějšími známkami tříselné kýly při porodu dítěte jsou:

 • časté překážení vyprazdňování močového měchýře;
 • problémy s pohybem střev;
 • nadýmání;
 • dunění v žaludku.

Pokud je velikost tříslové kýly značně zvětšena, mělo by být při porodu císařským řezem upuštěno od přirozeného porodu, jinak by při samostatné práci mohla být přetržena kýla.

Sedm příčin pupeční kýly u těhotných žen

K této patologii dochází v důsledku fyziologických změn souvisejících s těhotenstvím:

 • zvýšený nitrobřišní tlak (rostoucí děloha tlačí na vnitřní orgány);
 • protažení pupečního prstence současně se zvětšením břicha;
 • snížení tónu svalů břicha a pupečníku.

Ale takové změny jsou fyziologické, to znamená, normální a jsou pozorovány u naprosto všech žen nesoucích dítě. Avšak pupeční kýla u těhotných žen je patologickým jevem a ne každý ji tvoří. Zde je 7 jejích hlavních příčin a vyvolávajících faktorů:

Dědičnost (podobné problémy u příbuzných).

Výčnělek, který existoval dříve, dokonce i dávno a spontánně opravený (například v dětství). Kromě toho, pokud se vyskytla kernie před těhotenstvím a periodicky vypadávala.

Druhé a následné těhotenství (pokaždé, když je svalový tonus nižší a průměr pupku větší).

Mnohonásobnost, polyhydramnie, velký plod (děloha je větší než během normálního těhotenství a ještě intenzivněji tlačí na vnitřní orgány).

Věk ženy nad 30 let (s věkem klesá tonus břišních svalů).

Zpočátku slabé, netrénované břišní svaly.

Preventivní opatření

Je téměř nemožné zabránit vzniku patologie, ale existuje řada preventivních opatření, která, když se objeví patologická formace, pomohou snížit riziko komplikací a minimalizovat intenzitu symptomatického obrazu..

Hlavním opatřením je plánování těhotenství a důkladné lékařské vyšetření před početím.

Od prvních týdnů těhotenství by měla žena sledovat její stravu, kontrolovat tělesnou hmotnost. Čím rychleji žena přibírá na váze, tím vyšší je riziko rozvoje patologie.

Pokud je hmotnost plodu velká, dochází k polyhydramniím nebo vícečetnému těhotenství, v důsledku čehož rychle roste žaludek ženy, je nutné nosit podpůrný obvaz a speciální spodní prádlo. Během těhotenství nezapomeňte na potřebu mírného cvičení.

Každý den a po dlouhou dobu musíte chodit na čerstvý vzduch, pokud neexistují kontraindikace, dělejte lehké sporty podle programu určeného pro těhotné ženy. Pravidelné plavání je nejlepší pro posílení všech svalů..

Obvaz pro těhotné ženy: jak nosit, který si vybrat? Jóga pro těhotné ženy. Lekce pro začátečníky, 60 min.

Pokud byla u ženy diagnostikována kýla před těhotenstvím, doporučuje se neprodleně provést chirurgické odstranění i malé formace, aby během těhotenství nedošlo k žádným komplikacím..

Charakteristické příznaky

Pupeční kýla během těhotenství se projevuje charakteristickými, snadno rozpoznatelnými příznaky. Hlavním příznakem je výčnělek v pupku, ke kterému dochází od 2 - 3 trimestrů těhotenství, to znamená, když se žaludek rychle zvyšuje. Velikost útvaru je nejprve malá, má zaoblený tvar a objevuje se pouze ve stojaté poloze a ve vodorovné poloze sama „opouští“.

V budoucnu jsou možné dvě možnosti rozvoje kýly:

Rostoucí děloha „vytlačuje“ břišní orgány z herniálního vaku. Výčnělek, i když zůstává, je „prázdný“, který, když se cítí nebo se pokouší přemístit, je určen charakteristickým zvukem „praskání“ nebo „praskání bublin“.

Obsah (smyčky střev nebo omentum) zůstane zachován a při zvýšení termínu se formace již neusadí, i když leží. Při kašlání, namáhání během pohybu střev a při pohybu dítěte v pozdějších fázích výčnělek bobtná, pulzuje.
Připojují se další nepříjemné příznaky: bolest v pupku nebo v žaludku, zácpa, říhání, nevolnost. Nejnebezpečnější jsou právě takové kýly, zejména pokud jsou jejich obsahem smyčky střev - existuje vysoké riziko, že dojde ke skřípnutí ve 3. trimestru nebo během porodu. U velkých pupečních kýly může těhotenství také nastávat neobvykle, komplikované hrozbami přerušení nebo falešnými kontrakcemi.

Možné komplikace

Zřídka, ale stává se, že kýla během těhotenství nabývá nebezpečnou formu. Toto je porušení. Hlavním rysem tohoto stavu je drcení sevřeného orgánu. Následně to vede k jeho smrti. To představuje nebezpečí pro zdraví a život nejen těhotné ženy, ale i dítěte.

Kýlová kýla a správná výživa pro pacienty

Porušení je doprovázeno následujícími charakteristickými příznaky:

 • nevolnost a zvracení
 • ostrá bolest v pupku;
 • problémy při pohybu střev;
 • pálení žáhy.

Pokud se tyto příznaky začnou obtěžovat, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Doporučuje se zavolat sanitku, aby bylo možné hospitalizaci dokončit co nejrychleji..

Během těhotenství je tělo velmi citlivé na různé vlivy. Je důležité věnovat zvláštní pozornost zdraví a reagovat na každou podezřelou změnu..

Porod s pupeční kýlou

Mnoho matek, které čelily takové diagnóze, se obává otázky: jak porodit pupeční kýlu? Odpovídáme: v případě, že k porušení nedojde, je možné doručení přirozenými prostředky.

I když malá část střeva vyčnívala do pupečního prstence, není vždy uchazen císařský řez. V každé situaci je důležitý individuální přístup..

V případě velké kýly a porušení je indikován pouze chirurgický zákrok, protože během pokusu se významně zvyšuje nitrobřišní tlak a výrazně se zvyšuje riziko zastavení krevního oběhu v sevřeném orgánu..

Císařskému řezu obvykle předchází kýlová operace.

Odrůdy pupeční korzety

Pás pupeční kýly se používá v případě nechirurgické léčby kýly u dospělých a dětí.

Příznaky vývoje pupeční kýly u těhotných žen

Přítomnost pupeční kýly během těhotenství je charakterizována přítomností symptomů, jako je přítomnost jakéhokoli pupečního výčnělku. Toto vzdělání není patrné okamžitě, ale ne dříve než ve druhém trimestru.

To je způsobeno tím, že až od tohoto období se děloha začne aktivně zvětšovat.

Až 3 trimestry těhotenství lze tuto formaci opravit, pokud dáte těhotnou ženu vodorovně. Následně je obtížnější to udělat a na konci těhotenství je to úplně nemožné.

Zbývající příznaky závisí na tom, které břišní orgány jsou v herniální vak..

Pokud omentum vyčnívá, není bolest. Žena si všimne pouze kosmetické vady.

Pokud se smyčky střeva dostanou do herniální vak, lze pozorovat různé poruchy trávení:

 • Zácpa
 • Rachotání střev;
 • Bolest;
 • Nevolnost;
 • Obecné nepohodlí.

Páteřová kýla během těhotenství

Kýla, která se objevila na páteři, může vážně komplikovat těhotenství a v některých případech se v pozdních stádiích těhotenství mění v nebezpečné komplikace. Ohroženi jsou pacienti, kteří trpěli meziobratlovou kýly, než se rozhodli porodit dítě. Lékaři jsou však přesvědčeni, že s kompetentním přístupem k problému je možné porodit a porodit bederní kýlu..

Jak kýla páteře u žen během těhotenství

V prvním trimestru se množství hlavního těhotenského hormonu progesteronu několikrát zvyšuje. To vede ke zvýšenému oběhu v malých cévách, v důsledku čehož bobří nervové kořeny, vymáčknuté kýly.

Když děloha začne růst, těžiště těla se posune dopředu, takže se zvyšuje tlak a zátěž na spodní části zad. Na této půdě jsou nervové kořeny ještě více stlačeny hernicí meziobratlové ploténky. Jak se těhotenství vyvíjí v těle, zvyšuje se syntéza hormonu relaxin. Tato látka pomáhá uvolňovat pánevní a obratlové vazy, což vede k významnému oslabení svalového korzetu a ke zvýšenému tlaku na kosti páteře.

S některými nebo jinými problémy s páteří se nastávající matka v druhém trimestru těhotenství téměř vždy potýká s exacerbací osteochondrosy a meziobratlové kýly.

Příznaky kýly páteře během těhotenství

Uvádíme konkrétní příznaky, díky nimž je možné podezření na přítomnost problémů s meziobratlovými ploténkami u těhotné ženy:

 • pravidelná bolest, zadusení. Roztáhly se po páteři;
 • ostrá bolest, ke které dochází při pohybu;
 • nepříjemné a bolestivé nepohodlí v bederní oblasti během palpace;
 • v některých případech vizuální přítomnost vystupujícího herniálního vaku.

Diagnóza meziobratlové kýly během těhotenství se provádí ultrazvukem a krevními testy v prvním a druhém trimestru. V pozdějších stadiích těhotenství může být provedeno vyšetření MRI, aby lékaři mohli přesně rozhodnout, jak bude porod žena s touto patologií..

Metoda narození dítěte s meziobratlovou kýlou v těhotenství

Když nastávající matka přijde s anamnézou bederní kýly, porodníci jsou nakloněni porodit císařským řezem, protože v období pokusů je riziko sevření kýly maximální.

Žena může porodit samostatně pouze za podmínky počátečního stádia nemoci, pokud:

 • herniální vak je vyklenut vpřed a neliší se ve velké velikosti;
 • nervové kořeny nebyly přeneseny;
 • páteřní kanál je v přirozeném stavu, nikoliv stlačený.

Komplikace meziobratlové kýly pro kojence

Hlavním problémem, kterému čelí těhotná žena trpící kýlou bederní páteře, je to, že nemůže ovládat proces porodu. To se vysvětluje tím, že při mačkání nervových kořenů svaly perineum a dělohy nefungují správně a jejich práce je zcela mimo kontrolu ženy při porodu. Tato situace představuje velké nebezpečí pro život dítěte, protože se vyvíjí hlavně během pokusů, kdy již není možné změnit přirozený scénář narození na operativní..

Dítě se může zaseknout v porodním kanálu a matka mu zároveň nemůže pomoci. Dostanou se ze situace pomocí vakua nebo kleští, použití těchto metod však má pro dítě mnoho žalostných důsledků (například porucha duševní a neurologické aktivity)..

S nuceným zpožděním v perineu se zvyšuje riziko požití hlenu v dýchacích cestách, což přímo ovlivňuje jeho životaschopnost. Ale i když čistíte ústa a nos dítěte včas, drtivá většina těchto dětí pociťuje důsledky poškození mozku a míchy.

Komplikace meziobratlové kýly u ženy během těhotenství

Exacerbace patologie během těhotenství a porodu je pro matku velmi nebezpečná, projevuje se následujícími důsledky:

 • ztráta tónu děložními svaly se promění v silné a dlouhodobé krvácení;
 • v důsledku neschopnosti dělohy stahovat se v dutině porodního kanálu se shromažďují krevní sraženiny, což hrozí rozsáhlým zánětem a hnisáním;
 • významně se zvyšuje riziko otravy krví.
Články O Neplodnosti