Hlavní Zdraví

Druhy poporodních obvazů po císařském řezu a vlastnosti jejich použití: jakou velikost zvolit a kdy nosit

Bandáž je oblíbeným doplňkem pro ženy, jejichž děti se narodily pomocí císařského řezu. Produkt pomáhá rychleji se zotavit po porodu a snáze prochází rehabilitačním obdobím. Moderní modely jsou vyráběny speciálně pro tento účel, zaručují dobrou podporu břicha a dělohy s ohledem na individuální vlastnosti každé ženy. Jaký obvaz je nejlepší po císařském řezu, jaké jsou výhody a nevýhody takové podšívky?

Což je lepší zvolit obvaz po císařském řezu?

V lékárnách a specializovaných prodejnách existuje mnoho modelů pooperačních obvazů pro každý vkus:

 • Pás. Univerzální produkt je dostatečně široký, dosahuje na boky, elastický, zcela zakrývá břicho a přispívá ke správné tvorbě jizvy.
 • Spodky. Takový obvaz se snadno obléká a dokonale zapadá do těla. Je ideální pro nošení pod oblečením pro různé akce..
 • Bermudy Mají prodlouženou stehenní linii, zabraňují celulitidě, skrývají strie a ulehčují ukládání tuku.
 • Sukně. Podporuje rychlou kontrakci svalové tkáně a urychluje zotavení po operaci. Výrobek se nosí nad pásem.

Lékaři nejčastěji doporučují zakoupit klasickou verzi ve formě pásu po císařském řezu. Je to nejfunkčnější.

Při výběru obvazu je třeba věnovat pozornost těmto nuancím:

 • Velikost produktu Při nákupu se doporučuje vyzkoušet příslušenství, jinak bude k ničemu. Při výběru „slepého“ se musíte soustředit na hmotu vašeho těla. Je-li přírůstek hmotnosti pro těhotenství větší než 15 kg, je vhodný obvaz 1-2 velikosti větší než obvykle. Pokud si je žena jistá, že po císařském řezu se rychle vrátí do svého předchozího tvaru, můžete si vzít svou obvyklou velikost. Překrytí by nemělo být příliš těsné nebo naopak příliš volné. Nejlepší je kontaktovat konzultanta v obchodě, který vybere vhodnou variantu s ohledem na individuální vlastnosti a přání budoucí matky.
 • Modelka. Kvalitní obvaz má pevnou fixaci, protože pouze v tomto případě bude schopen snížit zatížení kloubů a pobřišnice. Uvnitř jsou vítány speciální těsné vložky ve středu břicha.
 • Hardware. Nejlepší volbou je obvaz s víceúrovňovou sponou, díky které je možné upravit velikost produktu. Nejlepší západky jsou háčky, suchý zip a zipy, nejhorší jsou knoflíky, tkaničky a knoflíky.
 • Oblečení. Měli byste se vyhnout nákupu obvazů vyrobených ze syntetických vláken, protože způsobují alergické reakce, vyrážky a podráždění plen..
 • Stehy. Musí být pružné a měkké, jinak existuje riziko otření jemné kůže.
 • Pohodlí. Výrobek nesmí klouzat, krútit se a drcení.

Pooperační obvaz po císařském řezu: klady a zápory

Mezi lékaři neexistuje žádná jediná pozice ohledně povinného nošení obvazu po císařském řezu. Někteří tvrdí, že je to užitečné, jiní uvádějí, že příslušenství by mělo být používáno pouze podle údajů.

Výhody pooperačního obvazu po chirurgickém porodu:

 • zlepšení pohody a vzhledu postavy po porodu;
 • fixace vnitřních orgánů v přirozené poloze a prevence jejich opomenutí;
 • podpora páteře, odstranění bolesti v zádech;
 • uvolnění svalové tkáně, podpora šití a zabránění nesrovnalostem;
 • prevence velké ztráty krve po císařském řezu udržováním svalového tonusu břicha;
 • kýlová profylaxe.

Bandáž není bez vad, jako například:

 • mačkání vnitřních orgánů a zhoršené fungování oběhového systému s nesprávným výběrem příslušenství;
 • riziko alergií, dermatitidy, zánětu kloubů v důsledku obsahu syntetických vláken v tkáni;
 • nesprávné fungování břišní dutiny nebo pánevních orgánů v důsledku neustálého tlaku na ně;
 • negativní účinek na zažívací ústrojí, vyvolávající křeče a zánět v pobřišnici a pánvi.

K většině negativních reakcí dochází v případě nesprávného výběru obvazu nebo z důvodu nekvalitního materiálu, ze kterého je vyroben. Příslušenství nelze také použít, pokud existují kontraindikace:

 • stehy v perineu;
 • podélný nebo jiný nestandardní císařský řez;
 • nemoc ledvin
 • patologie gastrointestinálního traktu;
 • alergická reakce na tkáň;
 • kožní choroby.

Poporodní bandáž po císařském řezu: vlastnosti a doporučení zkušených matek

Valya, 30 let, Smolensk:

"Ve třetím trimestru mi byla diagnostikována diastáza břišních svalů." Ale před porodem mi lékaři zakázali, abych dělal cokoli. Po císařském břišním obvazu opravdu zachráněno. Gynekolog mi řekl, abych ho nosil rok. Po několika měsících se stav svalů znatelně zlepšil, ale pokračoval jsem v nošení, jak bylo předepsáno. “

Julia, 24 let, Petrohrad:

"Byl mi přidělen plánovaný COP a doporučil jsem si koupit obvaz." Tehdy jsem nevěděl, že jich je mnoho a z čeho vybírat. Máma si koupila běžný pás v podobě opasku, ale oblékl jsem ho několikrát a nemohl jsem v něm normálně chodit. Plazil se, rozepnul se a zmačkal, téměř nepodporoval, ačkoli nebyl levný. Pak jsem viděl s kamarádem ve formě spodních kalhot, což je ideální volba po porodu. Nemůžete vidět žaludek, nezůstaňte, můžete si dokonce na sebe nasadit pevné šaty. “

Natasha, 26 let, Kirov:

"Nemůžu říct, že korzet něco pomohl a změnil se." Koupil jsem si to sám, poté, co jsem četl fóra matek. Téměř každý napsal, že pokud si po porodu neutáhnete žaludek, zůstane navždy ochablý. Nosil jsem to asi měsíc, nemohu říci, že postava získala před těhotenství. Ale pak zapnula sport a upravila výživu, pak se dostala do formy. Myslím, že musíte nosit obvaz, jen když je to ukázáno kvůli některým problémům. "Jednou jsem zapomněl sundat to v noci a ráno se na kůži vytvořily další záhyby, což jen zhoršilo vzhled břicha."

Pro nošení obvazu po císařském řezu nebo ne, se žena rozhodne společně s lékařem. Nejedná se o kosmetickou podložku, ale o lékařský doplněk, který je předepsán podle indikací. S jeho pomocí jsou pooperační stehy posíleny, zátěž je odstraněna ze zad a bolest je snížena, má také další výhody. Před získáním obvazu je však důležité seznámit se s kontraindikacemi, aby se situace nezhoršila..

rozhodčí: Natalya Sergeevna Kopteva,

autor seminářů v oblasti zdravého mateřství a poporodní obnovy

Líbí se vám článek? Do komentářů napište svůj názor.

Bandáž po císařském řezu (28 fotografií): je lepší si vybrat a kolik nosit pooperační (poporodní) obvaz

Těhotenství a porod u každé ženy probíhá čistě individuálně. Někteří procházejí touto životní fází s lehkostí. Jiní čelí potížím a problémům, se kterými se snadno vypořádají, pokud budete dodržovat všechna doporučení lékaře. Když něco ohrožuje život matky nebo dítěte, lékaři provedou císařský řez - operaci umělého porodu. V tom není nic hrozného, ​​ale je docela možné dlouhé období zotavení.

Mnoho žen získává speciální podpůrný pás, aby se rychle přizpůsobilo tvaru. Je však po císařském řezu zapotřebí obvaz??

Pravidla pro nošení v pase

Chirurgická práce se radikálně liší od fyziologických. Při provádění řezu císařským řezem se dítě nenarodí genitálním traktem, jak to poskytuje příroda, ale řezem provedeným skalpelem chirurga na děloze a na přední břišní stěně. Operace zahrnuje pitvu nejen kůže a děložní stěny, ale také svalové a tukové vrstvy. Po narození drobků a ručním oddělení placenty chirurg šije všechny dříve provedené řezy. Druhy švů a druhy šicího materiálu jsou různé.
Po císařském řezu je doba zotavení poměrně komplikovaná a dlouhá. Děloha se stahuje pomaleji, kůže na břiše zůstává napnutá déle, vnitřní a vnější stehy se uzdraví až do 2 měsíců, po kterých pokračuje tvorba vnitřní jizvy na děloze (proces je nakonec dokončen pouze dva roky po operaci). Proto pooperační období neznamená těžkou fyzickou aktivitu, sport, zdvihací závaží.

Ke zmírnění zátěže na léčivé břišní svaly pomáhá speciální ortopedické zařízení - obvaz. Podporuje svaly, snadno se stahuje z kůže, fixuje sterilní obvaz na vnějším stehu, pokud začnete nosit obvaz v časném poporodním období, než jsou stehy odstraněny. To vše v komplexu pomáhá zmírnit nepříjemné pocity, s nimiž jsou první týdny po císařském řezu úzce spojeny, zmírnit bolest, bolesti zad.

Když přijde čas začít chodit, pohybovat se, starat se o dítě, mnoho matek, které podstoupily chirurgický zákrok, implicitně drží své břicho rukama - toto gesto je často v bezvědomí, protože tělo jasně rozumí - v této situaci bude snazší a bezpečnější. Bandáž je ve skutečnosti naprosto stejná podpora.

Nosit obvaz po operaci doručení není považováno za povinné, má pouze poradní povahu. Mnoho porodníků to však doporučuje jako adaptaci pro své pacienty s ohledem na budoucnost: je dokázáno, že ženy, které nosily po císařském obvazu, obnovují svou fyzickou podobu rychleji, jejich děložní kontrakce jsou rychlejší, méně pravděpodobně konzultují lékaře o pooperačních komplikacích, jako jsou adheze, cicatricial kýla a fistula.

Pooperační obvaz je poměrně široký koncept. Zahrnuje řadu produktů, které se liší nejen velikostí a cenou, ale také různou mírou podpory zcela odlišných svalových skupin. Velký ortopedický salon může nabídnout výběr několika typů obvazů.

 • Korzet je pár vysokých kalhotek s pevnými prvky, které lze upravit v závislosti na tom, která část musí být ve větší míře podepřena. Účinně drží oblast dolního břišního svalu aponeurózy a dolní části zad. Vhodné pro puerpera s problémy se páteří.
 • Pás je velmi jednoduchý design. Je to široký pás, který podpírá dolní část břicha (obvykle nejproblematičtější místo po císařském řezu). Jasným plusem jsou relativně nízké náklady. Jasná minus je nepříjemnost nošení. Pásový pás se může pohybovat, oslabovat při pohybu.
 • „Sukně“ je vylepšená verze pásového produktu, pouze jeho plocha je širší, jsou přidány pevné prvky, díky čemuž bandáž neoslabuje, dobře fixuje žaludek a boky.
 • Punčocháče („Bermudy“) jsou podpůrné zařízení ve formě těsných šortek, které fixují nejen dolní část zad a břicho, ale také boky (což je důležité také pro ženu, která se chce po porodu fit).
 • Univerzální výztužné kalhotky s nejvyšším přistáním. Dobře fixuje svaly zad a žaludku. Lze jej nosit pod běžným oblečením.

Produkt, který mohla dáma nosit v pozdním těhotenství, aby si udržel břicho, není po operaci vhodný. Pro těhotné ženy jsou výrobky vyráběny tak, že podporují ňadra a vazy a usnadňují práci nohou. V období rehabilitace potřebuje poporodní žena další podporu - ke snížení zátěže svalů břicha a dolní části zad.

Když se dítě narodí a placenta se uvolní, děloha se začne snižovat kvůli častým kontrakcím, v důsledku čehož břicho ustupuje. Pomáhá urychlit proces kojení novorozence. Odmítnutí kojení nestojí za to. Za prvé, je to velmi důležité pro dítě a jeho zdraví, a za druhé, pomůže to rychle obnovit jejich formy.

Problém nastává, když bylo narození dítěte provedeno uměle. Obtížnost spočívá v tom, že mléko po takovém porodu je delší než po přirozeném porodu. Kvůli ztrátě tónu potřebují svaly delší dobu k zotavení. A cvičení je zatím kontraindikováno.

Po císařském řezu si můžete na své tělo nosit pás. Výrobek učiní břišní svaly elastické, jako dříve, zabrání přemístění vnitřních orgánů a přispěje k aktivní kontrakci dělohy. Upevněním stehu po chirurgickém zákroku takový pás zrychlí hojení a zabrání jeho rozptylování. Tímto způsobem se můžete chránit před náhodným zraněním na místě poranění..

Neměli byste se však sami rozhodovat, zda budete po císařském řezu nosit pooperační obvaz. Koneckonců, existují případy, kdy je kontraindikováno a zdraví škodlivé.

Lékař vypráví o tom, kolik obvazu nosit po císařském řezu. Obvykle tato doba nepřesahuje dva měsíce. Ale stále nemůžete nosit opasek. Nezapomeňte fotografovat během spánku a během denního odpočinku. Obecně zařízení používejte po dobu tří až čtyř hodin během dne a poté si udělejte přestávku. O dvacet minut později můžete znovu napnout žaludek.

Po odstranění švů lze zařízení nosit mnohem méně často, takže řez narůstá rychleji. Ale všechny domácí práce a zvedání dítěte v náručí v podpůrném povlečení, až se rána po operaci uzdraví.

Jak nosit obvaz tak, aby působil, neškodil? K tomu musíte sedět vodorovně: břišní svaly se uvolní a všechny orgány padnou na své místo. Upevněte pás a pomalu zvedněte do svislé polohy. Je velmi důležité nedělat ostré stoupání. To často vede ke ztrátě vědomí a ke zvýšení nebo snížení krevního tlaku..

Od narození placenty, která ve skutečnosti ukončuje proces porodu, se samice dělohy začne intenzivně stahovat a zmenšovat. Dochází k involuci - proces reverzního vývoje, při kterém se děloha rychle vrací ke svým předchozím normám před těhotenstvím a v některých případech se stává dokonce o něco méně než před těhotenstvím.

Současně se zmenšuje objem břicha, protože uvnitř je několikrát zvětšená děloha. Proces redukce je o to intenzivnější, čím aktivněji dochází kojení. A po císařském řezu, jak víte, může mateřské mléko přijít o něco později a přijatá dávka antibiotik neovlivní jeho kvalitu tím nejlepším způsobem.

Při procesu sání dítěte z prsu se tedy velikost dělohy a objem břicha postupně zmenší. Ale to nemusí stačit k návratu do předchozí podoby. Za prvé, ne celý tento proces je stejně úspěšný, za druhé, kůže břicha a vazů se slušně protahuje během měsíců těhotenství, které je třeba opravit, a zatřetí, poté, co císařské svaly břicha vyžadují výrazně více času na zotavení (kvůli ztrátě) tonus).

Cvičení pro břicho po porodu a císařském řezu je po určitou dobu kontraindikováno a pak se může ukázat jako příliš pozdě, aby se změnila jejich „plavá“ podoba. Proto může být velmi užitečné nosit obvaz po porodu: mezitím pomůže obnovit svaly břicha a dokončit část jejich práce..

Obvaz po císařském řezu je o to nezbytnější, že zabraňuje divergenci pooperačního švu, udržuje jej ve fixním stavu „vytaženého“, což znamená, že přispívá k jeho rychlejšímu uzdravení. Obvaz navíc chrání šev před náhodným mechanickým poškozením..

V nedávné minulosti, i když neexistoval tak široký výběr obvazů v širokém přístupu, byly ženy „svázány“ plenkami a prostěradly. Tato metoda se stále používá v mnoha porodnicích a rodinách: matka předává své zkušenosti své dceři.

Vázání vykonává stejné funkce jako obvaz, pouze jeho účinek je méně výrazný a také snadné použití. Je velmi obtížné dostat se do toho nejpevnějšího, jak má. Mnoho žen si proto vybírá moderní analogii starodávného zařízení - obvaz.

Většina těhotných žen si kupuje kombinovaný obvaz, který lze nosit nejen před, ale i po porodu. Odborníci však na vědomí: obvaz po císařském řezu musí být jistě zvláštní, pooperační. Vpředu je poměrně široký a chrání celou břišní dutinu. Uzávěr suchého zipu lze upravit pomocí suchého zipu.

Ne všichni z nás se řídíme takovými doporučeními a mnozí, navzdory všemu, používáme obvyklý univerzální obvaz po císařském řezu (i když si uvědomují, že je to nevhodné), ale zde, jak se říká, je každá milenka. Doporučení lékařů je to, co s tím dělat - rozhodnete se.

Také si uvědomujeme, že je nesmírně důležité zvolit správný poporodní nebo pooperační obvaz. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je požádat svého lékaře o radu v této věci: řekne vám, který obvaz po císařském řezu je lepší a proč, jak si vybrat a jak jej nosit.

Co je pooperační obvaz

Pooperační obvaz je lékařské zařízení vyrobené z pružného, ​​odolného, ​​prodyšného materiálu s různými konfiguracemi a napínacími silami. Navrženo ke zmírnění stavu pacienta po operaci.

 • udržování břišních orgánů ve fyziologicky správné poloze;
 • snížení bolesti;
 • rychlé hojení ran;
 • zajišťuje správné a rychlejší zjizvení tkání;
 • zmenšení strií a otoků;
 • zvýšení mobility snížením bolesti;
 • prevence komplikací ve formě divergence švu;
 • snížení zátěže páteře.

Pro výrobu obinadla se používají jak syntetické, tak přírodní bavlněné materiály. Ale hlavní podmínkou kvality produktu je dobrá prodyšnost, hypoalergenicita a možnost správné fixace na těle. Za tímto účelem výrobci vkládají bavlněné vložky do syntetických produktů v místech přímého kontaktu s ránou. Vícestupňový upevňovací systém usnadňuje nastavení tažné síly pro jakoukoli postavu. Ztužující žebra neumožní obvaz deformovat se a poskytne nezbytnou tuhost.

Existují univerzální a specializované produkty pro různé typy operací.

Druhy poporodní bandáže

Pokud se nová matka rozhodla nosit po císařském řemenu pás, musí se pečlivě přiblížit k jeho výběru. Nakonec to není na jeden den. Bohatý sortiment v lékárnách může být matoucí. Zvažte stávající modely a jejich vlastnosti.

Který obvaz je lepší zvolit? Samozřejmě pohodlné. Nejoblíbenější jsou následující modely:

 1. Bandážový pás. Zařízení je různých typů: rovné, protáhlé vpředu nebo s vložkami. Jeho šířka je 15 až 30 centimetrů. Pás dobře podepírá lis, ale má schopnost kroucení a klouzání. Používá se poprvé po operaci.
 2. Sukně obvaz. Omotává se kolem pasu a boků matky. Pevně ​​sedí bez sklouznutí. Existuje minus: nošení není příliš pohodlné.
 3. Bandáž s kalhotkami. Podobný vynález často volí mladé matky. Tyto výrobky, které byly vytvořeny z napínacího materiálu, po císařském řezu podporují šev a neomezují pohyb. Hlavním kritériem při výběru je velikost. Malé spodní prádlo se rozdrtí, velké - špatně udržované.
 4. Bandáž - Bermudy. Položka vypadá jako šortky. Někdy délka dosahuje na koleno. Nosit obvaz tohoto druhu se doporučuje ženám, které se chtějí zbavit hromadění tuku v kyčlích.

Pokud je to možné, vyplatí se zakoupit několik utahovacích pásů různých variant.

Obvaz po císařském řezu je vyráběn v několika verzích. Nejlepší obvaz po císařském řezu pro každou ženu v porodu se vybírá přísně individuálně.

Pás je pás z elastického materiálu o šířce 15 až 30 centimetrů různých konfigurací se sponami a víceúrovňovými spojovacími prvky. Pás se vejde do boků a celého žaludku.

Jeho hlavním účelem je prevence vzniku kýly v důsledku chirurgického zákroku v břišní dutině. Pás má přední nebo boční upevňovací prvek.

 • Důstojnost - jen šaty;
 • Nevýhody - viditelné pod oblečením, při nošení se může deformovat a vyboulit.

Pás se používá hlavně v časném pooperačním období..

Spodky - podpůrné zařízení, které má vysoký pas a pevné speciální vložky do břicha a dolní části zad. Dobře se vyrovnávají s poporodní bolestí páteře a dolní části zad..

Vzhled poporodní kalhotky připomínají podobný prenatální model, některé z nich mají další šněrovací a ztužující žebra. Kalhotky by se neměly nosit se švy na perineu. Dobře se protahují, nejsou při nošení viditelné, neomezují pohyby.

Nevýhodou je nepohodlné při oblékání a vzletu, je obtížné vyrovnat se s jejich přirozenými potřebami. V tomto ohledu je třeba věnovat pozornost kalhotkám se spodní sponou..

Bermudy (šortky) - protáhlá verze spodních kalhot, se používají k dodatečnému tahání za boky a pas, aby se na nich zbavily tukové usazeniny. V závislosti na modelu sahá délka do středu stehna nebo ke kolenům. Důstojnost - při nošení se nepohybujte a pod oblečením není vidět.

Z důvodu zachování hygieny by se spodní prádlo mělo nosit pod Bermudou. Za horkého počasí může Bermuda způsobit podráždění kůže a zarudnutí kůže..

Sukně - vysoký pás, zajišťuje napínání svalů v pase a břiše. Výhody - nejsou viditelné pod oblečením a při nošení nevznikají. Sukně je po císařském výkonu považována za jednu z nejúspěšnějších možností.

Univerzální (kombinovaná) - elastická páska se suchým zipem, používaná během těhotenství a po narození dítěte. Směrem ke středu se páska zvětšuje (až 20-30 cm). Univerzální spodní prádlo během těhotenství se nosí s úzkou částí pod žaludkem a širokou částí dozadu.

Po porodu - naopak. Nevýhoda - viditelná pod oblečením. Pokud je páska během těhotenství velmi roztažená kvůli zvětšenému břichu, nebude po porodu schopen poskytnout nezbytnou oporu.

Taková obvaz může v mnoha případech velmi pomoci. Pomáhá rychleji se zotavit po císařském řezu, zmírňuje pooperační stav a pomáhá rychleji obnovit původní tvar. Upozorňujeme však, že obvaz po císařském řezu má své vlastní kontraindikace, mezi něž patří:

 • různé patologie pooperačního šití (nedostatečné hojení, hnisání atd.);
 • bolest v oblasti pooperačního šití (včetně obvazu);
 • gastrointestinální choroby;
 • různé patologie ledvin, jater nebo jiných vnitřních orgánů;
 • kožní choroby;
 • alergie.

V každém případě je nutná konzultace s odborníkem!

Jak vybrat obvaz po císařském řezu? Nejprve musíte určit jeho typ. Moderní poporodní obvazy jsou reprezentovány poměrně širokou řadou ortopedických produktů, mezi kterými si můžete snadno vybrat model, který je pro vás ideální. Poporodní obvaz tedy může mít podobu:

 • Klasický. Je to o všem dobře známém širokém pásu. Pohodlná a univerzální varianta (lze nosit během těhotenství i po něm).
 • Ve formě kalhotek, které se nosí na spodním prádle. Hlavní výhodou tohoto modelu je vysoce těsný top, díky kterému dokonale zatahuje žaludek (tento model je primárně určen pro svalovou diastázi). Velmi pohodlné nošení pod oblečením.

Po rozhodnutí o typu poporodní bandáže doporučujeme věnovat pozornost neméně důležitým faktorům, jmenovitě:

 • Materiál, ze kterého je pásek šitý. Moderní obvazy jsou šity z hustých syntetických tkanin, které dokonale drží svůj tvar, neroztahují se ani nesedají. Pro usnadnění a další výměnu vzduchu se k vysoce kvalitním obinkům přidávají přírodní vlákna (což minimalizuje pravděpodobnost vyrážky z pleny).
 • Kvalitní kování. Na dobrých obincích zpravidla nenajdete tlačítka, tlačítka atd., Které by mohly dráždit pokožku. Nejoptimálnější suchý zip, který lze pohodlně upravit. Při pokusu o poporodní ortézu dávejte pozor: nic by nemělo kůži rozdrtit, otřít nebo dráždit.

Rozsah velikostí jednorázových poporodní kalhotky

Jednorázové poporodní kalhotky se prodávají v lékárně nebo mateřském oddělení v dětském obchodě. Na první pohled se zdá, že nejsou bezrozměrné, ale není tomu tak. Takové oděvy by měly být vybírány v souladu s jejich velikostí, aby se zajistilo pohodlí a zabránilo úniku během lochie. Rozsah velikostí založený na kyčlích.

S výběrem velikosti by neměl být problém, kalhotky se natahují dobře díky své struktuře ok.

Kolik porodních kalhotek bude v mateřské nemocnici zapotřebí, je založeno na skutečnosti, že je třeba je měnit dvakrát denně. Na všechny dny pobytu v porodnici bude zapotřebí průměrně 10 kusů.

Výběrem sterilních jednorázových spodních kalhotek po porodu mladá matka během svého pobytu v porodnici výrazně zjednodušuje svůj život. Používají se pohodlně, snižují riziko zánětu a pomáhají zmírňovat poporodní hygienu. A ušetřený čas se lépe tráví příjemnějšími okamžiky komunikace s dítětem a obnovou síly.

Jak nosit obvaz po císařském řezu?

Jak a kolik nosit po císařském řezu:

 • Po operaci jsou vzpírání a fyzická aktivita nepřijatelné, protože to může přispět ke špatnému uzdravení a dokonce k divergenci stehu. Nejprve (3–4 týdny) se doporučuje nošení výrobku při provádění domácích prací a zvedání dítěte v náručí.
 • Každé 2-3 hodiny je třeba produkt vyjmout po dobu 25-35 minut a poté jej znovu nosit. To musí být provedeno pro odpočinek těla a kontrolu zjizvení švu..
 • Do úplného obnovení svalové tkáně břicha po císařském řezu bez obvazu je vhodné nevycházet ven.
 • Trvání nošení lze po odstranění švů postupně snižovat..
 • Nejprve se doporučuje nosit obvaz výhradně v poloze na zádech, protože v tomto stavu se svaly uvolní a vnitřní orgány zaujmou správnou polohu. Po 2-3 týdnech lze obvaz nosit při stání.
 • Je lepší upevnit upevňovací upevňovací prvky zdola nahoru.
 • Vyhněte se nadměrnému zatažení, protože narušuje krevní oběh a poškozuje vnitřní orgány. Mezi kůží a tkání by měla procházet dlaň..
 • V žádném případě byste neměli spát v zeštíhlujícím produktu, musíte jej v noci odebrat, abyste si tělo odpočinuli a obnovili cirkulaci tekutin. Neustálé stlačování krevních cév, tkání a svalů nepříznivě ovlivňuje celkový fyzický a psycho-emoční stav žen.
 • Obvaz můžete začít používat první den po císařském řezu.

O tom, jak dlouho nosit obvaz po císařském řezu, rozhoduje lékař. Významnou roli hraje úspěch operace a přítomnost komplikací po ní. Doba nošení pooperačního obvazu po císařském řezu je stanovena individuálně pro každou ženu s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla.

Podpůrné zařízení lze nosit delší dobu, tj. 6-8 týdnů se zvláštním předpisem ošetřujícího lékaře. Nesmíte ostře odmítat používat stahovací obvaz, musíte systematicky snižovat dobu nošení, čímž se svaly postupně posilují..

Po prohlídce mladé matky jí může být zakázáno používat hubnutí. Důvodem může být:

 • poruchy gastrointestinálního traktu: průjem, zácpa, plynatost, zvracení atd.
 • šíření kožních chorob v břiše;
 • zarudnutí švu;
 • edém v případě onemocnění ledvin, srdce, krevních cév;
 • alergická reakce na tkáň zařízení;
 • nestandardní tvar nebo velikost švu.

Odborníci nedoporučují poporodní pás po císařském řezu, pokud se vyskytnou výše uvedené problémy. I když existují výjimky. Lékaři někdy dělají kompromisy, pokud se žena, která rodí, cítí dobře a její zdraví je v perfektním pořádku. Současně by si mladá matka měla pamatovat, jak nosit obvaz po císařském řezu, aby se náhodou nepoškodila..


Obvaz zmírňuje zátěž břišních svalů v procesu péče o dítě

Než si koupíte zařízení na podporu břišních svalů, musíte pochopit, podle jakých kritérií je třeba jej vybrat. Stejný model představují různé společnosti, proto bude kvalita výrazně odlišná. Protože musíte nosit obvaz na dlouhou dobu, je důležité, aby nedráždilo pokožku. Proto je vyberte z přírodních tkanin, příjemných na dotek, bez dekorů a výrazných švů.

Upevňovací prvek na výrobku je lepší zvolit ve formě suchého zipu nebo zipu. Bandáže fixované tímto způsobem jsou snadno ovladatelné a dobře padnou. Pokud volba padla na šortky nebo šortky, získejte přizpůsobení pomocí dvou upevňovacích prvků: bočního a spodního. Díky tomu nebude možné sundat pokaždé, když jdete na záchod..


Princip fungování utahovacího korzetu

Nabízíme vám ke shlédnutí užitečného videa, ve kterém odborník na mateřské akademii podrobně mluví o kladech a záporech nošení obvazu, o kritériích pro výběr správného modelu.

Obvaz po chirurgickém porodu by se měl nosit, pokud neexistují kontraindikace ze zdravotních důvodů. Pomocí takového stahovacího pásu žena uvede své tělo do tvaru a eliminuje riziko divergence švu. Chcete-li se vyhnout otázkám, kolik nosit obvaz po císařském řezu, jak jej správně nosit, měli byste se poradit se svým gynekologem.

Podělte se o komentáře, použili jste bandáž po císařském řezu? Jak si vybrat a který z nich byl nejúspěšnější?

Nepochybně je lepší (a dokonce bych řekl, že je to nutné), pokud je vnitřní část obvazu, která by se měla přizpůsobit tělu (švu), vyrobena z přírodní tkaniny.

A než si koupíte a začnete nosit obvaz po císařském řezu, poraďte se se svým lékařem o možných kontraindikacích. Obvaz po porodu tedy nelze nosit se zánětem kloubů, otokem ledvin, některými onemocněními břišních orgánů, kožními lézemi.

Mělo by být zřejmé, že nošení poporodní bandáže vám nepomůže zhubnout po porodu a získat harmonii. Hodně záleží na fyziologických vlastnostech těla a opět na kojení. Když kojíte, zapomeňte na jakoukoli stravu! Jakmile však přijde správný čas, bude velmi užitečné zahájit tělesnou výchovu.

Nespěchejte: stále máte celý svůj život dopředu! Buďte šťastní a krásní!

Jak nasadit obvaz

Princip obvazu závisí na modelu. Mladé matky si zpravidla volí opasek, protože je mnohem jednodušší oblékat. K tomu se nasadí a položí na postel. Je nutné ležet uprostřed pásu se žaludkem dolů. Opravte jej, aniž byste se postavili na záda nebo na bok. Pokud je vše provedeno správně, pak by měl být na žaludek cítit mírný tlak v místě švu. Pokud to způsobuje nepohodlí, bolest, můžete mírně uvolnit napětí.

Neměla by být přítomna bolest. Pokud ano, musíte se poradit s lékařem. Je pravděpodobné, že šev byl zanícen nebo se infekce dostala do rány. Doporučujeme nosit obvaz ne více než jeden a půl měsíce. Pokračujte v nošení nebo ne, rozhoduje lékař. Nenosí ho v noci, ale nenosí ho déle než 6 hodin během dne. Po odstranění obvazu může lékař doporučit nošení během cvičení.

Jak si vybrat obvaz po císařském řezu?

Po císařském řezu je důležité zvolit správný poporodní bandáž:

 1. Výrobek by měl být vhodný co do velikosti - pevně přiléhat k tělu a podporovat břišní svaly. Silné mačkání je nežádoucí, protože poškozuje chirurgický šev a narušuje oběh vnitřních orgánů.
 2. Preferovány by měly být výrobky vyrobené z prodyšných přírodních a hypoalergenních tkanin:
   lycra
 3. bavlna
 4. mikrovlákno;
 5. polyester Syntetický produkt může podporovat vyrážku a podráždění plenky..
 6. Nejlepší spojovací prostředky jsou považovány za suchý zip, které poskytují nezbytnou velikost a pohodlí při oblékání a odstraňování. Stojí za to opustit obvazy s tkaničkami, knoflíky, knoflíky a háčky. S největší pravděpodobností budou třít a dráždit kůži, takže prádlo bude nepříjemné.
 7. Při výběru by měla být zvláštní pozornost věnována švům. Měly by být měkké a hladké. Tyto švy nepoškrábají ani nepoškozují pokožku.
 8. Pevná fixace produktu a těsná vložka na břiše odstraní zátěž ze kloubů a zabrání vzhledu kýly.

Správně vybraný model zlepšuje stav ženy. Při výběru obvazu by žena měla pečlivě poslouchat její pocity. Pokud cítí nepříjemnosti a nepohodlí, tlak na šev, pak byl obvaz zvolen nesprávně nebo ne ve velikosti.

Mnoho žen si vybírá zeštíhlující spodní prádlo ve specializovaných prodejnách zdravotnického vybavení nebo v lékárně. Zde mohou odborníci správně určit velikost a vybrat požadovaný model.

Velikost obvazu v závislosti na modelu a výrobci je určena obvodem boků nebo pasu

Boky:

 • 89-92 cm - velikost 92;
 • 93-96 cm - velikost 96;
 • 97-100 cm - velikost 100;
 • 101 - 104 cm - velikost 104;
 • 105-108 cm - velikost 108;
 • 109 - 112 cm - velikost 112;
 • 113 - 116 cm - velikost 116.

Kolem pasu:

 • 66-78 cm - velikost č. 1;
 • 78-90 cm - velikost č. 2;
 • 90-102 cm - velikost č. 3;
 • 102-114 cm - velikost č. 4;
 • 114 - 126 cm - velikost č. 5;
 • 126 - 140 cm - velikost č. 6.

Velikost produktu zpravidla odpovídá velikosti oblečení před porodem, ale pokud se během těhotenství přidá dalších 10 až 15 kilogramů, vybere se produkt o 1-2 velikosti větší.

Velikosti podprsenky

Tip: Při pokusu o kojící podprsenku vezměte jednorázové absorpční podšívky, abyste prádlo náhodně neznečistili..

Je důležité, aby podprsenka pro kojící matku byla řádně dimenzována - poskytovala dostatečnou podporu, ale příliš nekomprimovala hruď, nebránila dýchání a odtoku mléka. Proto jsou zde tvrdé kovové kosti nepřijatelné. Měkké a flexibilní kosti (zejména ve velkých velikostech podprsenky) však budou velmi užitečné. Kojící matka bude potřebovat nejméně 2-3 podprsenky na směnu. Je lepší je koupit již na samém konci těhotenství - ne dříve než ve 36. až 38. týdnu, kdy bude prsa téměř připravena na produkci mléka a přiblíží se k maximálním objemům. Před nákupem je vhodné změřit podprsenku. V každém případě, když jdeš do obchodu, musíš znát svůj obvod pod hrudníkem a obvod hrudníku na nejvýznamnějších místech. Podle tabulky s podprsenkou bude snadné vybrat si velikost. Každý výrobce může mít své vlastní rozdíly ve velikosti, ale pro orientaci můžete použít tuto tabulku.

Malá jemnost - tzv. Paralelní dimenze. Například, pokud žena nosí podprsenku označenou 80B, pak jí může dobře vyhovovat podprsenka 85A nebo 75C - cítí se, že může být ještě pohodlnější a účinněji zdůraznit hrudník. V každém případě je poslední slovo ponecháno za pasáží.

Příklady paralelních velikostí podprsenek

75AA = 70A = 65B
80AA = 75A = 70B
80A = 75B = 70 ° C
85A = 80B = 75 ° C
80B = 75C = 70D
85B = 80C = 75D
90B = 85C = 80D
85C = 80D = 75E
90D = 85E = 80F

Velikost podprsenky od různých výrobců

Obvod hrudníku (cm)3-6768-7273-7778-8283-8788-9293-9798-10203-107108-112113-117Plnost pohárů
Obvod hrudníku v nejběžnějších bodech (cm)75-7780-8285-8790-9295-97100-102105-107110-112115-117120-122125-127AA
77-7982-8487-8992-9497-99102-104107-109112-114117-119122-124127-129A
79-8184-8689-9194-9699-101104-106109-111114-116119-121124-126129-131B
81-8386-8891-9396-98101-103106-108111-113116-118121-123126-128131-133C
83-8588-9093-9598-100103-105108-110113-115118-120123-125128-130133-135D
85-8790-9295-97100-102105-107110-112115-117120-122125-127130-132135-137E
87-8992-9497-99102-104107-109112-114117-119122-124127-129132-134137-139F
89-9194-9699-101104-106109-111114-116119-121124-126129-131134-136139-141G
--101-103106-108111-113116-118121-123126-128---H
Velikost podprsenky (Evropa / Rusko)65707580859095100105110115
Velikost podprsenky (UK)třicet323436384042444648padesáti-
Velikost podprsenky (Francie)80859095100105110115120125130-

Indikace a kontraindikace

Lékař může zakázat nošení obvazu po císařském řezu v následujících případech:

 1. zánět pooperačního švu;
 2. silná bolest v děloze a břiše;
 3. žaludeční choroby (nadýmání, zvracení, průjem nebo zácpa);
 4. výskyt otoků způsobených ledvinami nebo kardiovaskulárními chorobami;
 5. kožní problémy (neurodermatitida, dermatitida, vyrážka, ekzém, podráždění);
 6. výskyt podráždění kůže v místě kontaktu s obvazem;
 7. výskyt alergické reakce na materiál;
 8. křečové žíly druhého nebo třetího stádia v oblasti nohou nebo dělohy;
 9. krvácející stehy;
 10. jestliže v císařském řezu byl vytvořen podélný (svislý) řez, a ne příčný (vodorovný) jako ve většině případů. Podélný řez se provádí v nouzových situacích, kdy je nutné zachránit život matky nebo dítěte.

Tento typ spodního prádla výrazně urychluje zotavení a přispívá k úspěšné rehabilitaci ženy po operaci a přispívá k rychlému návratu k jejímu obvyklému životnímu stylu..

Obvaz lze doporučit jakékoli ženě po porodu, která podstoupila císařský řez, ale u žen je větší pravděpodobnost, že budou muset nosit takové zařízení s určitými problémy, které ztěžují rehabilitační období. Mezi tyto problémy patří:

 • nemoci, deformace, poranění pohybového aparátu (zejména páteře);
 • hypotenze nebo atony dělohy (nedostatek úplných kontrakcí, které vedou k převratu reprodukčního orgánu, nebo úplná absence slabých kontrakcí);
 • vysoký svalový tonus páteřních a břišních svalů (k tomu může dojít u pacientů, kteří se před zahájením „zajímavé pozice“ zabývali profesionálním sportem);
 • obezita, nadváha, velké zvýšení tělesné hmotnosti, velké břicho, jeho ochablost;
 • kreslení bolesti v oblasti obsluhy, což způsobuje potíže s pohybem.

Obvaz pomáhá obnovit, s jeho pomocí můžete odstranit žaludek, dělá žena více mobilní a mobilní. A i když je tento ortopedický „asistent“ volitelný, mnoho dám i bez výše uvedených indikací má tendenci jej stále kupovat.

Pooperační břišní obvaz není vždy zobrazen jako každé ortopedické zařízení. Neměli byste tedy používat jeho puerpera s:

 • známky zánětu pooperačního šití, hnisání, oddělení od bachoru jizvy;
 • známky otoku jizvy;
 • ostré bolesti v dolní části břicha a v zádech;
 • s dříve prokázanou pyelonefritidou;
 • s porušením zažívacího traktu (průjem, nadýmání, zácpa);
 • tendence k nedostatečné imunitní alergické reakci na materiál, ze kterého je produkt vyroben.

Který model preferovat

Pokud máte císařský řez, můžete si vybrat poporodní, pooperační nebo univerzální obvaz. Každý případ je individuální, takže neexistuje jediné řešení. O tom může rozhodnout pouze specialista..

Materiál použitý při výrobě moderních modelů je tenký, elastický. Proto je pod oblečením absolutně neviditelný. Moderní modely navíc neinterferují s pohybem vzduchu, vylučují tvorbu sekretů potu, odstraňují vlhkost, pokud k tomu došlo.

Ženy často nečekají na doporučení, jmenování ošetřujícího lékaře, proto začnou obvaz nosit i během těhotenství a nadále se nosí i po císařském řezu. Je to kvůli bolesti, která se objevuje v zádech. Když si oblékla obvaz, cítí se mnohem snadněji. V takových případech se používá univerzální vzhled, protože jejich konstrukce zahrnuje nošení během porodu, po porodu nebo po řezu císařským řezem.

Univerzální typy obvazů mají speciální suchý zip, díky čemuž je můžete nezávisle upravit. Před těhotenstvím je nutné zvolit model na základě jeho parametrů. Pokud žena věří, že se během těhotenství zotavila, můžete dát přednost velikosti o něco větší.

Jak si vybrat?

Který obvaz je nejlepší zvolit, záleží na postavě ženy, ročním období a druhu operace, kterou podstoupila. Takže s poměrně běžným vodorovným řezem v dolním segmentu dělohy můžete použít téměř jakýkoli model. A s tělesnou disekcí břišní stěny (vertikální řez od pupku do pubis) budete potřebovat produkt se spolehlivou fixací celé břišní stěny, nejen její spodní části (aponeurózy).

Při výběru produktu nezapomeňte vyzkoušet. Pro správné rozhodnutí je třeba vzít v úvahu následující body.

 • Upevňovací nebo upevňovací jazýček obvazu by měl být umístěn tak, aby k němu mohla žena kdykoli získat snadný a snadný přístup, pokud naléhavě potřebujete uvolnit nebo zpřísnit stupeň fixace.
 • Pokud je léto horké a horké, je lepší zvolit pásové výrobky, protože uzavřenější výrobky (například šortky Bermudy) mohou omezit přístup čerstvého vzduchu do oblasti pooperačního švu, což může způsobit zánět a infekci.
 • Mezi různými modely je vždy lepší dát přednost těm, které mají další boční vložky s plnými pruhy.
 • Věnujte pozornost materiálu - je důležité, aby se váš obvaz nestal „ohniskem“ pro oblast pooperační jizvy, kůže pod ním by měla „dýchat“. Za tímto účelem je moudré nechat volbu na lycře, polyesteru, mikrovlákně nebo bavlně.

Zvláštní význam se přikládá typu spojovacího prvku. Může vám být nabídnuta obvaz na tkaničkách, háčcích a knoflících, ale nejlepší volbou je volba suchého zipu. Je snadné upravit a jednoduše změnit stupeň zatažení, pokud puerpera nepočítá a neopraví břicho příliš těsně nebo slabě.

Rovněž je třeba prozkoumat stav vnitřních kloubů na výrobku - musí být měkké, upravené, malé, aby nenatrhaly pokožku a nezpůsobovaly infekci v místě narušení integrity pokožky..

Lékaři doporučují s ohledem na typ obrázku. Pro ženu s pasem, který se šíří po těhotenství, není příliš pohodlné nosit vysoké korzety, které pokrývají velký prostor. A ti, kteří mají velmi velké břicho (například po porodu dvojčat nebo trojčat), by se měli zaměřit na modely se širokými pevnými prvky podél břicha a boků..

Jak používat?

Nošení zvoleného obvazu by mělo být také správné, jinak užitečné ortopedické zařízení nepomůže, ale poškodí pouze nově razenou matku. Zde jsou základní pravidla pro nošení obvazu po císařském řezu.

 • Obvaz můžete používat od prvního dne po operaci, ale během prvních 5-6 dnů musíte produkt nosit pouze tehdy, když žena bude chodit, pohybovat se. Zbytek času byste měli udělat bez něj. Rozhodně byste neměli ležet v obvazu.
 • Po propuštění z nemocnice by mělo být nošení obvazu doma zvýšeno postupně, o 1-2 hodiny denně. Maximální doba, kterou může žena strávit v ortopedickém produktu denně, je 10 hodin.
 • Zdravotnický personál nemocnice vám pomůže nasadit produkt poprvé. Pokud je první fit po dobu vašeho domácího pobytu, musíte si lehnout na postel na zádech, nasadit si produkt, upevnit potřebné svalové skupiny v pohodlné poloze a teprve poté stát vzpřímeně na nohou. Toto pravidlo platí po celou dobu nošení produktu..
 • Spánek v obvazu je přísně zakázán. V noci musí být produkt odstraněn.
 • Nenoste výrobek bez přerušení. Po 3 - 4 hodinách používání má smysl přestávku na 30-40 minut, po které můžete znovu obvaz nasadit.
 • V rané fázi rehabilitace, po odstranění obvazu, je nutné kůži v oblasti pooperační jizvy vysušit peroxidem vodíku a ošetřit kůži kolem kabiny zeleně. To pomůže vyhnout se komplikacím, zánětům, bakteriální infekci..
 • Stupeň napětí může být různý, ale příliš silné tahání je nebezpečné a na to byste neměli zapomenout. Naruší krevní oběh, hojení jizev je pomalejší, nevylučují se problémy s vnitřními orgány ve smluvní části těla. Po nasazení obvazu byste měli zkontrolovat, zda sedí pevně. Chcete-li to provést, zadejte dlaň pod ní. Mělo by to projít od začátku do konce. Pokud prochází snadno - obvaz je slabý, pokud neprochází - byl nasazen a utažen příliš těsně.

Péče o obvaz by měla být delikátní. Výrobek umývejte pouze v teplé vodě a výhradně rukou. Jako prací prostředek je povoleno používat tekuté nebo běžné mýdlo. Je nemožné zmáčknout, otočit promytý materiál, může to poškodit pevné vložky. Mokrý obvaz okamžitě visel přes prázdné umyvadlo nebo koupel.

Výhody nošení obvazu

Po císařském řezu cítí žena silnou bolest. Je pro ni těžké vstát z postele, neklidná chůze způsobuje nepohodlí. Speciální pás pomůže zbavit se takových pocitů, které:

 • podporuje tónované břišní svaly;
 • zbavuje páteře stresu;
 • zabraňuje zánětlivým procesům v oblasti stehu;
 • podporuje vnitřní orgány na správném místě;
 • urychluje proces obnovy.

Ale nejdůležitější věcí je, že pro ženu je snazší se pohybovat a starat se o svého novorozence.

Když zmizí potřeba obvazu?

To je další velmi vzrušující problém pro ženy. Z hlediska medicíny a těch změn, které se vyskytují v ženském těle po císařském řezu, nutnost nošení produktu zmizí ze zcela přirozených důvodů 3-4 měsíce po porodu, protože proces obnovy integrity vnitřních tkání a vnější jizvy je do této doby dokončen.

Pokud se žena v tomto období rozhodne vykonávat gymnastiku na hubnutí, můžete pokračovat v obvazech během vyučování, protože obnova svalové tkáně a nervová citlivost disekovaná chirurgem je dokončena později.

Kdy nosit obvaz, kolik nosit a zda ji odstranit na noc

Bandáž by se měla nosit pokaždé, když žena vstane z postele. Nedělejte domácí práce a nevychovávejte dítě bez obvazu. To je plné švů. Ale je také nemožné být v něm nekonečně. Každé dvě hodiny je nutné odpočívat na těle a odstranit obvaz po dobu 15-20 minut. Žena by v tuto chvíli měla ležet. To umožňuje svalům relaxovat a pokožka „dýchá“. Obvaz musí být odstraněn v noci. Koneckonců, není třeba pro něj, když je máma v ležící poloze.

Přestat nosit nosný produkt musí také postupně zkracovat dobu používání. Svaly jsou koneckonců zvyklé na stálou podporu a nemůžete je ostře odmítnout.

Náklady

Cena takového ortopedického pomocného zařízení závisí na značce výrobce, na materiálech, na tom, kde si obvaz zakoupíte. Takže v internetových obchodech existují velké slevy, ale ve specializovaném ortopedickém salonu nebo v lékárně je možnost vyzkoušet si produkt, i když ceny obvazů jsou o něco vyšší.

Nejlevnější jsou bandáže pásového typu, jejich cena může začít od 680 rublů. Výrobky s poměrně spolehlivou boční a přední podporou z pevných vložek stojí od 1 500 rublů. Drahé modely typu korzetu s kraťasy, ve kterých je vše promyšleno do nejmenších detailů, stojí 6000 rublů a výše.

Nezaměňujte obvaz a napínací spodní prádlo, které bezohlední prodejci často považují za hodné náhrady. Spodní prádlo je jednoduchý a snadný způsob, jak mírně napravit vnější nedostatky obrázku..

Články O Neplodnosti