Hlavní Výživa

Vaše zdraví a pohoda na tom závisí! Jak nosit a nosit těhotenský obvaz?

Těhotenství je zvláštní období v životě ženy, během kterého se musíte starat nejen o své zdraví, ale také o správný vývoj dítěte. Mnoho žen, zejména těch, které očekávají své první dítě, má spoustu otázek. V článku se budeme zabývat tím, jaké je používání obvazu během těhotenství, krok za krokem vám řekneme, jak ho správně nosit, poradit, jak ho nosit. Můžete si také prohlédnout užitečné video k tomuto tématu..

Pravidla pro použití během těhotenství

Obvaz je navržen tak, aby zmírnil stres ze páteře v době, kdy se dospělá břicho těžko „nosí“. Proto je velmi důležité vědět, jak správně používat toto zařízení, tj. Jak se oblékat a nosit, aby účinně plnil své ortopedické funkce.

Mohu nosit bez spodního prádla?

Na obalech obvazů se nasazují modely, které tyto výrobky umístí přímo na holé kůže. Částečně taková reklama není v rozporu s realitou. Vysoce kvalitní prenatální obvazy jsou vyrobeny z prodyšného materiálu, který nezpůsobuje podráždění kůže.

Ve skutečném životě však nosit ortézu na nahém těle pravděpodobně nepřinese potěšení budoucí matce kvůli skutečnosti, že ortopedické vložky mohou při chůzi otírat pokožku..

Zároveň byste neměli jít do druhého extrému a nosit obvaz přes silné svetry nebo pevné džíny, protože jeho podpůrný účinek může být ztracen. Proto se doporučuje pod obvaz vkládat tenké bavlněné spodní prádlo, které nebude bránit pohybu a minimalizovat tření. Výjimkou mohou být obvazové kalhotky, které lze nosit namísto spodního prádla.

Při nošení se doporučuje?

Vyvstává také otázka, jakou denní dobu nosit obvaz: ráno, odpoledne nebo večer? Obvykle se nosí v období, kdy je žena nejaktivnější a potřebuje podporu ze zad a břicha, tedy během pracovního dne. Pokud žena necítí nepříjemné pocity a únavu a neexistují žádné zvláštní pokyny od lékaře, obvaz není nutný nepřetržitě.

Se uchylují k jeho pomoci, chodí na dlouhou procházku, vykonávají práci v domácnosti nebo úřední povinnosti. Jedním slovem, když je to opravdu nutné. Pokud je žena aktivní ráno, měla by ji ráno nosit. Pokud na pracovišti zažije bolest zad, používá v tuto chvíli obvaz. Lékaři nedoporučují nosit obvaz na noc.

Musím střílet během dne?

Je nemožné nosit obvaz nepřetržitě a nepřetržitě! Při použití obvazového pásu nebo kalhotek musíte každé 3 hodiny provést pauzy 30–40 minut. Delší nošení obvazu může vést k vymačkání krevních cév a ke zhoršení mikrocirkulace krve.

Obvaz je odstraněn na noc a v případě, že žena ležela k odpočinku během dne. Kromě toho byste se měli soustředit na své pocity a chování dítěte: pokud má obavy, je lepší odstranit obvaz a dát svalům volnost.

Je možné spát v tomto pásu nebo jen ležet?

Lékaři nedoporučují ležet v obvazu. Zvažte proč:

 • Zaprvé, jeho ortopedický efekt (podpora zad) je zrušen, když žena leží.
 • Zadruhé, pokud těhotná žena spí v obvazu (například si ji v noci obléká), hrozí to narušením toku krve v pánevní oblasti, což je pro dítě mimořádně nebezpečné.

Obvaz musí být odstraněn v noci.obsah ↑

Je v něm povoleno sedět?

Existuje debata o tom, zda je možné sedět v obvazu. Existuje jedno obecné pravidlo - při sezení byste měli držet záda rovně a neměli byste být příliš dlouho v sedu. Pokud žena sedí, bude cítit bolest z naléhavého obvazu, musí být okamžitě odstraněna.

Je přijatelné nosit stoje?

Poloha, ve které by měl být obvaz nošen, závisí na jeho typu: kalhotky nebo opasek. Nejbezpečnější pozice je ležet, ale ne vždy těhotná žena má možnost si lehnout a obvaz.

Bandážový pás je připevněn suchým zipem, takže jej lze nosit jak stojící, tak vleže. Bandážové kalhotky vyžadují více dovedností, leží na zádech. V tomto případě by měly být boky zvednuty, takže pro větší pohodlí si můžete dát polštář.

Praktická doporučení

V ideálním případě by instrukce k použití obvazu měla být sestavena jeho výrobcem a připojena k produktu. Při nákupu obvazu ve specializovaném obchodě je třeba požádat obchodního asistenta, aby vám ukázal, jak ho nosit. Kromě toho můžete se stejnou žádostí obrátit na gynekologa - během dalšího jmenování se ho zeptejte, jak řádně nosit univerzální a čistě předporodní bandáž během těhotenství před porodem.

Pokyny krok za krokem, jak nasadit antatální a univerzální modely v náchylné poloze, a fotografii

 1. Lehněte si na záda, úplně se uvolněte, několikrát se nadechněte. To je nezbytné, aby se plodové a pánevní orgány mohly optimálně přizpůsobit a svaly se uvolnily..
 2. Zvedněte pánev, zajistěte tuto polohu polštářem nebo válečkem.
 3. Pokud používáte obvaz, položte jej pod záda a vyrovnejte na páteři. Připevněte suchý zip na ochlupení.
 4. V případě použití univerzálního modelu pásu jsou akce stejné, ale musíte produkt správně umístit - široká část je umístěna na zádech a úzká část s lipami pod žaludkem. A po porodu musíte nosit opačnou stranu: široká strana vpředu, úzká vzadu.
 5. Bandážové kalhotky nosí přes nohy. To by mělo být provedeno ve spěchu, zvláště opatrně tahat produkt na žaludek.
 6. Otočte se na bok, postavte se. Když stojíte, ujistěte se, že obvaz je bezpečně upevněn, to znamená, že neklouzá, ale také nestiskne žaludek nebo boky..

Doporučujeme sledovat video o správném navázání obvazu pro těhotné ženy v poloze ležení:

Jak zjistit, že všechno bylo provedeno správně?

Hlavní známkou správného nošení obvazu je nedostatek nepohodlí. Bandáž by v žádném případě neměla vyvíjet tlak na žaludek! Neutahujte bandážový pás příliš, ale nemělo by se to klouzat a plazit se: podle pravidel musí být mezi bandáží a tělem taková vzdálenost, že můžete držet malý prst kolem.

Další důležité pravidlo - žaludek by měl ležet na obvazu a ortopedické vložky na zádech a po stranách, pokud existují, by se měly k tělu pohodlně přizpůsobit. Při nošení obvazu by žena měla zažít úlevu v důsledku přerozdělení zátěže z dolní části zad.

Jak střílet?

Bandážový pás lze jednoduše vyjmout - uvolněte suchý zip. Abychom se však vyhnuli prudkému snížení břicha, je lepší udělat to samé vleže nebo mírně nakloněné dozadu.

Bandáže a kalhotky se oblékají a odstraňují, když žena leží.

Jak se starat o produkt?

Na otázku, zda je možné obvaz prát, je odpověď jasná. Nejen možné, ale nutné! Zvláště stojí za to věnovat pozornost udržování čistoty kalhotek, proto se doporučuje zakoupit několik z těchto výrobků (nosit jeden obvaz, zatímco druhý je v praní). Mezitím se musí k praní tohoto produktu přistupovat moudře, aby nedošlo k poškození materiálu a aby nedošlo k narušení designu obvazu..

Nejbezpečnější pro obvazové mytí rukou. Mýdlový roztok je předběžně připraven. Z tohoto důvodu je lepší používat dětské detergenty (mýdlo, prášek, gel), aby se zabránilo alergické reakci na kůži. Voda by neměla být příliš horká. Pokud jsou přítomny vážné nečistoty, jsou otírány mýdlem. Obvaz je namočen po dobu 30 minut.

Pokud je to nutné, otřete skvrny mýdlovým měkkým hadříkem. Obvaz důkladně opláchněte studenou tekoucí vodou. Jemně zmáčkněte, aniž by se točilo. Na etiketě některých obvazů je poznámka, že nemusí být lisována vůbec.

Při mytí v autě je nutné nastavit režim s minimálním počtem otáček a teplotou vody 30 stupňů. Obvaz můžete vysušit ve zploštělé formě nebo zavěšením na laně, v žádném případě však na baterii!

Závěr

Rozhodnutí o tom, zda nosit obvaz, činí každá těhotná žena samostatně, se zaměřením na doporučení lékaře a spoléhající se na její vlastní potřeby.

Správně zvolený obvaz může významně zmírnit prenatální období, zmírnit bolesti zad, pečlivě podpořit dospělé bříško a vyvíjející se dítě v děloze. Provozní pravidla pro toto ortopedické příslušenství a jeho údržba nejsou vůbec komplikované.

Jak nosit těhotenský obvaz

Pro mnoho žen během těhotenství se dnes doporučuje speciální obvaz během těhotenství. Je to účinný produkt, který se nosí na podporu břicha. Díky tomu pomáhá zlepšovat pohodu žen, snazší a zdravější těhotenství. Kromě toho je nošení takového napínacího pásu také prospěšné pro plod, protože mu to pomáhá zaujmout správnou polohu uvnitř dělohy. Zároveň musíte pochopit, že pro dosažení maximálního prospěchu a zabránění negativním vedlejším účinkům musíte mít představu o tom, jak si oblékat obvaz pro těhotné ženy a nosit ho..

Výhody a nevýhody obvazu během těhotenství. Jak si vybrat a obléknout se?

Obvaz je speciální elastický pás, který je žádoucí nosit po celou dobu těhotenství. Existují výhody a nevýhody obvazu pro těhotné ženy, které je třeba vzít v úvahu před výběrem správného produktu a jeho použitím.

Bandáž je zpravidla ve formě pásu nebo kalhotek vyrobených ze specializovaného materiálu s vysokou úrovní elasticity. Jeho hlavním cílem je pohodlná fixace vnější břišní stěny.

Obvaz musí být použit ke snížení zátěže muskuloskeletálního systému těhotné ženy. Správná a pohodlná fixace páteře hraje důležitou roli v normálním průběhu těhotenství. Antatatální pás má dlouhou historii. Aniž bychom šli do podrobností, stojí za zmínku, že se začal používat v 60. letech. 19. století.

Výhody

 1. Plná podpora rychle rostoucího břicha. V tomto případě samotný plod není pod tlakem a poškozením.
 2. Obvaz nutí plod zaujmout správnou polohu. To minimalizuje riziko předčasného snížení dítěte a významné problémy přímo během porodu.
 3. Prenatální pás může významně snížit zatížení páteře a zmírnit tlak v bederní oblasti. Kromě toho má pás blahodárný účinek na nohy nastávající matky, podporuje správný krevní oběh a brání její stagnaci.
 4. Kosmetický účinek. Počet obvazů lze díky obvazu výrazně snížit.

Lékařský výzkum potvrzuje účinnost a přínos obvazu pro matku i nenarozené dítě. Je však třeba si uvědomit, že pozitivního účinku lze dosáhnout pouze správným výběrem a správným použitím obvazu. Z lékařských důvodů by měl mít pouze určité kategorie těhotných žen pod zvláštní kontrolou ochranný pás. Ostatní budoucí matky to mohou nosit podle svého uvážení.

Lékařské indikace

Autoritativní odborníci doporučují používat obvaz v následujících případech:

 • velké ovoce nebo nesoucí několik plodů najednou. V tomto případě je na muskuloskeletální systém těhotné ženy, která potřebuje účinnou podporu, velký tlak;
 • hrozba potratu;
 • v nepřítomnosti tónu vnější břišní stěny. V některých případech to může vést k předčasnému prolasu plodu;
 • předporodní pás pomáhá správně fixovat polohu plodu;
 • v přítomnosti akutní bolesti v bederní páteři, silných otoků nebo křečových žil;
 • chirurgické zásahy do dělohy několik let před početí plodu;
 • špatný vývoj děložního čípku;
 • sevřené nervové zakončení v bederní oblasti, které může vyvolat silnou bolest;
 • obvaz je nutný pro ženy trávící většinu času na nohou;
 • v případě opakovaného těhotenství předporodní pás pomáhá vyhýbat se prohýbání v břiše a nadměrným striím. Je třeba poznamenat, že během druhého těhotenství dochází k natahování peritoneálních tkání mnohem rychleji, proto je důležité této oblasti věnovat zvláštní pozornost.

Pokud takové indikace neexistují, není třeba obvaz aplikovat pravidelně. Svalová tkáň vnější stěny břicha by měla být v dobrém stavu, a proto může sama zvládat zvýšené zatížení..

Kontraindikace

Obvaz je přísně zakázán v případě:

 • nesprávná poloha plodu. Pokud po 24 týdnech plod nezapadá správně do dělohy, může mu obvaz pouze poškodit použití obvazu. Prenatální pás bude zbytečnou překážkou, pokud se dítě přesto rozhodne samostatně změnit svou polohu v lůně a otočit hlavu dolů. V situaci, kdy je dítě krátce před nástupem porodu stále obráceno, někteří gynekologové doporučují používat obvaz, aby zabránili návratu plodu do původního stavu;
 • výskyt různých alergických reakcí spojených s materiálem, ze kterého je bandáž vyrobena. V tomto případě je vše čistě individuální.

Různé obvazy

V moderním světě existuje několik typů obvazů, které je vhodné nosit během těhotenství. Nejčastěji jsou vyrobeny z bavlny a elastanu. Může se jednat o speciální kalhotky, pásek nebo korzet.

V lékárnách můžete také vidět obvazy, které lze nosit po těhotenství. Jejich hlavním účelem je obnovit plné fungování vnější stěny břišních svalů.

Obzvláště často se takové obvazy používají po císařském řezu nebo po velmi těžkém těhotenství. Mají řadu anatomických funkcí, takže těhotné ženy by se neměly kategoricky používat.

Univerzální obvaz

Možná je to nejjednodušší a nejúčinnější model, ke kterému se většina těhotných žen uchyluje. Univerzální obvaz znamená širokou elastickou pásku, která je upevněna k břiše pomocí jistého suchého zipu. Účinnost jeho funkce spočívá v tom, že tento pás lze nosit jak před těhotenstvím, tak po něm.

Během těhotenství tato bandáž pomáhá správně rozložit tlak vyvíjený na záda a bederní bednu a také pomáhá snižovat zátěž na nohy. Tento pás lze nosit kdykoli v roce. Má na sobě spodní prádlo pod šaty..

Některé obvazy jsou vyrobeny ze specializovaného perforovaného materiálu, který umožňuje pokožce dýchat i ve zvláště horkém období. Tento model předporodního pásu je nejvhodnější pro nastávající matky, které jsou náchylné k rychlému nárůstu hmotnosti a vzhledu velkého počtu strií. Kromě toho má tento obvaz poměrně široké cenové rozpětí, díky čemuž je cenově dostupný pro každou mámu.

Bandážové kalhotky

Jsou to druh korekčního spodního prádla, které má před břicho předimenzovanou vložku, která vám umožňuje udržovat svalový tonus. Dnes existuje celá řada různých modelů a barev podobných kalhotek.

Hlavní předností takového prádla je pohodlná ponožka, pohodlná údržba zaoblené bříško a finanční dostupnost. Nicméně, stejně jako každá jiná věc, tyto kalhotky mají některé nuance, které je důležité dodržovat při jejich používání..

Bandážové kalhotky se musí prát každý den, proto pro větší hygienu musíte mít na skladě několik modelů, nebo je můžete použít na běžném spodním prádle.

Existuje speciální řada izolovaných modelů, které se doporučuje nosit v chladném období, aby se udržely v teple. Tyto kalhotky jsou kontraindikovány pro nastávající matky, které rychle přibírají na váze nebo mají velmi velké ovoce, protože toto zařízení není určeno pro velmi velké roztahování. Pokud toto pravidlo nedodržíte, kalhotky začnou v průběhu času vyvíjet tlak na přední stěnu břicha a jednoduše se třením, což je extrémně negativní po celou dobu těhotenství..

 • v pozdních stádiích je nošení takových kalhotek docela problematické, protože je velmi obtížné je nosit s velkou bříškou;
 • Pokud na klínu není žádný upevňovací ventil, budete muset pokaždé, když jdete na záchod, odstranit své kalhotky úplně. To způsobuje těhotným ženám řadu vážných nepříjemností. Mimochodem, u některých žen se tento problém objevuje i na recepci gynekologa;
 • pokud je podpůrný nástroj nesprávně zvolen ve velikosti a neodpovídá anatomickým rysům ženy, může způsobit vážné poškození zdraví a narušit úplný vývoj dítěte v děloze.

Je nemožné dát jasná doporučení ohledně výběru velikosti kalhotek, takže zbývá doufat v maximální péči a svědomitost matky během jejich nákupu.

Ve prospěch obvazových kalhotek je skutečnost, že mohou být dokonale skryty pod oblečením, a to je velmi výhodné pro ženy, které se až do pozdního těhotenství snaží vést aktivní životní styl. Mohou jít do práce, na procházku nebo na nákupy.

Korzet

Jedná se o poměrně zajímavou verzi podpůrného zařízení, které má šněrování na přední straně břicha. Přestože tento nástroj dokonale podporuje břicho nastávající matky, je nesmírně obtížné jej nasadit bez pomoci.

Tento model není tolik žádaný jako pás a kalhotky. Hlavní výhodou korzetu je, že jej lze snadno přizpůsobit téměř každému břichu, i když se zvyšuje téměř každý den.

Jak si vybrat obvaz s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla?

Pro správnou volbu podpůrného prostředku je nutné vyhledat radu porodníka-gynekologa, který během těhotenství vede ženu. Protože jen on zná všechny lékařské kontraindikace, které mohou výrazně ovlivnit výběr obvazu.

Hlavní doporučení, která je třeba dodržovat při výběru obvazu:

 • materiál, ze kterého je bandáž vyrobena, musí být výhradně přírodní. Tkanina by měla být dobře větraná. Je nezbytně nutné, aby pokožka dostávala potřebné množství vzduchu;
 • většina obvazů je suchým zipem připevněna na břiše. Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost jejich kvalitě a trvanlivosti. Měly by být drženy co nejdále od exponovaných oblastí kůže, aby je při nošení neměly;
 • Je důležité, aby produkt nestiskl břicho a neomezoval pohyby. Nastávající matka by měla pohodlně chodit, sedět a jíst. K tomu je třeba během montáže provést co nejvíce různých pohybů, což pomůže pochopit, zda vás obvaz váže;
 • v případě, že těhotenství je doprovázeno rychlým přibýváním na váze, je nutné změnit obvazy v závislosti na požadované velikosti;
 • je lepší nekupovat první dostupný model, ale zhodnotit kvalitu a výhody několika současně. Možná se v jednom z testovaných modelů bude žena cítit mnohem lépe.

Po zakoupení obvazu je nejlepší ukázat to gynekologovi, který potvrdí nebo odmítne správnost svého výběru.

Kde mohu koupit?

Dnes existuje mnoho obchodních platforem, kde si můžete koupit obvazový nástroj. Zpravidla se jedná o lékárny, obchody specializující se na prodej zboží pro nastávající matky a různé online trhy.

Jak ukazuje praxe, je nejlepší provést nákup na důvěryhodných místech. Většina matek dává přednost nákupu obvazů v lékárně, protože lékárník poskytne odbornou pomoc při výběru správné velikosti a materiálu s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla. Žena bude moci klást všechny její otázky a získat profesionální lékařské odpovědi.

A v situaci, kdy se nehodí, nebudou peníze vráceny, protože obvaz odkazuje na výrobky osobní hygieny, které podle zákona nelze vrátit. Během montáže musí žena pečlivě poslouchat své vlastní tělo, reagovat na všechny neobvyklé komprese a nepohodlí.

Při nákupu podpůrného produktu přes internet riskuje nastávající matka, že dostane nejen zboží nízké kvality, ale také zdravotní problémy, které mohou vzniknout v důsledku nošení. Proto je lepší se této možnosti uchýlit..

Měl bych nosit, pokud neexistují indikace?

Tato otázka musí být nejprve projednána s gynekologem, který přímo vede těhotenství. Je to on, kdo po posouzení fyziologického stavu ženy a po analýze jejích hlavních ukazatelů může doporučit nebo zakázat obvaz..

Kdy začít nosit?

Toto rozhodnutí je učiněno čistě s ohledem na individuální vlastnosti nastávající matky. Ještě jednou však chci upozornit na skutečnost, že přijetí nezávislých rozhodnutí se v tomto případě nedoporučuje. Všechny akce by měly být koordinovány s pozorujícím gynekologem. Pouze on může posoudit přítomnost nebo nepřítomnost zdravotního stavu..

Z jakého období?

Těhotné ženy zpravidla začínají nosit podpůrnou látku, počínaje 23 týdny. Z lékařského hlediska je optimální období pro zahájení obvazu 4. měsíc těhotenství. Protože v této době začíná děloha růst, což vede ke zvýšení velikosti plodu.

V tomto případě je hlavní věcí striktně dodržovat doporučení specialisty a poslouchat své vlastní tělo. Od 39. týdne je pro dlouhodobé zatížení páteře nezbytný obvaz. Mnoho žen jej nosí na dlouhé procházky nebo na domácí práce. Právě v této době začíná dítě připravovat práci. Proto je nesmírně důležité správně opravit jeho polohu.

Jak používat předporodní bandáž?

Doporučuje se koupit obvaz ve 3-4 měsících těhotenství. Vzhledem k tomu, že během tohoto období začíná plod znatelně narůstat. Někteří porodníci-gynekologové doporučují používat podpůrný lék po dobu nejvýše 4-5 hodin denně.

Většina lékařů je toho názoru, že ani dlouhodobé nošení obvazu nemá vliv na zdravotní stav matky a dítěte. Stále však stojí za to si udělat nějaké přestávky v ponožce. K tomu stačí pás vyjmout nejméně půl hodiny každých 4-5 hodin.

Během spánku by se břišní svaly měly zcela uvolnit a přestat se cítit nadměrným napětím. Obvaz je nezbytný při dlouhých procházkách, při provádění fyzických cvičení a při sportu. Tento nástroj lze použít v pozdním těhotenství..

Pro plné využití se doporučuje gynekologům mít alespoň dva bandážové pásy. Musíte pečlivě sledovat vlastní hygienu a pravidelně mýt obvazy. To je způsobeno skutečností, že intenzivní opotřebení a těsná blízkost těla nejenže kontaminují obvaz, ale také jej výrazně protahují. A to zase vede ke zhoršení jeho hlavní funkce - stažení.

Abyste mohli nosit obvaz, který prospívá jak mamince, tak i dítěti, musíte dodržovat řadu standardních pravidel pro nošení:

 1. Pro správnou fixaci obvazu je nutné lehnout si na rovný a pohodlný povrch a lehce zvednout hýždě. V některých případech můžete použít měkký polštář.
 2. Je třeba nějakou dobu tuto pózu opravit. Pomůže plodu zaujmout anatomicky správné postavení. Navíc je to právě toto uspořádání pánve, které uvolní zatížení močového měchýře.
 3. Poté musíte pomalu obvaz. Je nutné se ujistit, že produkt nikde nestlačuje a nepřináší pocit nepohodlí. Obvaz musí být upevněn tak, aby byl tažen, ale ne sevřen. Slabé napětí obvazu nebude dobré, ale spíše způsobí nepříjemnosti.
 4. V případě správně fixovaného obvazu by žena neměla pociťovat nepohodlí ani při chůzi, ani při sezení.
 5. Při správné fixaci obvazu by ženská ruka měla volně procházet mezi jejím tělem a elastickou tkání.

Doporučení odborníků

Navzdory skutečnosti, že volba obvazových prostředků je přísně individuální, je nutné přísně dodržovat standardní doporučení odborníků:

 • nejlepší je zakoupit produkt pouze na specializovaných místech (lékárna, specializované obchody), kde na něj můžete plně vyzkoušet;
 • je nutné pečlivě prostudovat složení obvazového materiálu;
 • při výběru obvazu je lepší se zaměřit na národního výrobce. Navzdory skutečnosti, že variační rozsah těchto produktů není tak rozmanitý jako v případě dovážených, ale domácí výrobci přísně dodržují všechny normy pro výrobu těchto produktů. Navíc mají cenově dostupnější cenu;
 • v případě nákupu obvazových kalhotek byste měli zvláště pečlivě zvážit volbu jejich velikosti. Měl by být o několik pozic větší, než je obvyklá velikost vašeho spodního prádla;
 • je nesmírně důležité sledovat stav produktu během jeho používání.
 • v případě, že se dítě začne pohybovat aktivně, je nutné okamžitě odstranit podpůrný prostředek;
 • je nutné pečlivě prostudovat návod k použití přípravku, metody praní a složení tkaniny. To umožní déle udržovat pružnost tkání;
 • obvaz je zakázán během spánku.

Znala všechna pravidla pro výběr, vyzkoušení, nákup a použití obvazu, žena na pozici jí velmi usnadní těhotenství, zejména v pozdějších fázích, kdy je těžké nejen chodit po dlouhou dobu, ale jen ležet..

Jak nosit obvaz pro těhotné ženy: 8 důležitých bodů

Těhotenství je vždy zátěží na páteři ženy. Chcete-li ji snížit, pomůže speciální obvaz.

Jaký obvaz je určen těhotným ženám?

Obvaz je speciální zařízení vyrobené z husté elastické tkáně, která podporuje žaludek nastávající matky, snižuje zátěž na svaly zad a svaly břišní.

Obvazy jsou prenatální a poporodní. Existují také univerzální modely, které lze nosit nejen během těhotenství, ale i po porodu, aby podpořily a rychle obnovily napnuté svaly pobřišnice..

Podpůrné obvazy mají navíc mnoho podob..

 • Pás. Jedná se o elastickou pásku se speciálními upevňovacími prvky po stranách, takže můžete nastavit výšku a hustotu přizpůsobení v závislosti na velikosti břicha. Takový obvaz se nosí na spodním prádle, takže ho lze vidět pod oblečením. Ale pás má také nevýhody. Při delším nošení takové ortézy jsou břišní svaly oslabeny (proto je nutné pravidelně provádět masáže a cvičení). V procesu nošení se pás může kroužit, klouzat nebo naopak zvedat as mírně intenzivnější fyzickou námahou - kroucení. Proto pro budoucí matky-atletky nebude pásový obvaz vůbec fungovat;
 • Kalhotky. Ve skutečnosti je to spodní prádlo s vysokým pasem, ve kterém je našita speciální elastická vložka, která podporuje těhotné břicho. Toto je jeden z nejpohodlnějších typů obvazů na nošení. Navíc není vůbec vidět pod oblečením. Ale taková obvaz vyžaduje každodenní praní (jako každé jiné spodní prádlo), a to není vždy vhodné. Kromě toho není vhodný pro ženy, které jsou během těhotenství náchylné k velkému nárůstu tělesné hmotnosti. Bandážové kalhoty nejsou navrženy pro silné protahování, takže po krátké době otřou pokožku a vymačkají žaludek. Jedinou cestou ven v této situaci je koupit několik modelů „pro růst“. Konečně v létě v kalhotkách může být příliš horká, což je na kůži plné podráždění;
 • Univerzální obvaz. Je velmi podobný obvazovému pásu s tím rozdílem, že univerzální model má pohodlnější design - má širokou a úzkou stranu. Před narozením se používá úzká část k podepření břicha a široká část se používá k odlehčení zátěže zezadu. Po porodu - opak je pravdou. Široká část obvazu pomáhá napnout žaludek po porodu. Univerzální model má kontraindikace. Nemělo by se nosit, pokud je dítě v pánvové nebo příčné podobě.

Proč těhotné ženy nosit obvaz

O tom, zda je obvaz skutečně potřebný nebo ne a proč, debatují odborníci. Někteří věří, že svaly tisku průměrné ženy jsou docela schopny podporovat váhu zvětšené dělohy a rostoucího plodu..

Jiní lékaři se domnívají, že za určitých zdravotních podmínek je obvaz nezbytný:

 • poranění páteře, u nichž je zakázáno vážné zátěže;
 • břišní operace břicha, která proběhla před méně než rokem a půl;
 • jizvy na děloze po císařském řezu a dalších chirurgických postupech;
 • velké břicho (mnohočetné těhotenství, polyhydramnióza atd.);
 • hrozba potratu ve druhém a třetím trimestru;
 • nízko umístěná placenta;
 • slabé pánevní dno a břišní svaly kvůli předchozím těhotenstvím a porodu;
 • křečové žíly a tendence k trombóze;
 • pokud se žena během těhotenství i nadále věnuje sportu a jiným podobným činnostem;
 • patologie dělohy (například nedostatečný vývoj děložního hrdla);
 • onemocnění páteře (skolióza, osteochondróza).

Stojí za zmínku, že některé těhotné ženy se v obvazu cítí pohodlněji. Proto kromě přímých předpisů stojí za zvážení i váš vlastní stav (samozřejmě po konzultaci s lékařem).

Jediným případem, kdy lékař nemusí doporučit obvaz, je to, že dítě v břiše po dobu asi 30 týdnů ještě nepřijalo správnou polohu (hlava dolů). Upevnění pomocí obvazu může způsobit, že dítě bude v břiše špatně: to povede ke jmenování plánované císařské řezy.

Co je důležité vědět, když máte obvaz. Přehled druhů a doporučení pro použití

Nosit obvaz během těhotenství a po porodu může být nepochybně prospěšné, pokud je toto zařízení individuálně vybráno, používáno správně a podle indikací. Obvazy jsou pre- a poporodní a také univerzální. Existuje několik modelů, z nichž každý má své vlastní vlastnosti, výhody a nevýhody.

Gynekolog vám řekne, kdy si oblékat obvaz, zda ji žena potřebuje použít. Před zakoupením je proto nutné poradit se s lékařem, někdy může být při jeho uvedení na trh vyžadována jeho pomoc.

Obecné přístupy

Bandáž by měla být vybrána jednotlivě. Je lepší si ji koupit pro sebe a nebere to od někoho slepě. Nakonec, i když ženy mají stejnou výšku a obvod boků, může se konfigurace pánve a tvaru břicha lišit. A pás, ideální pro jednu těhotnou ženu, může být nepříjemný pro její přítelkyni. Kromě toho je používání neenosného zařízení někoho jiného nehygienické..

Ne všechny těhotné ženy nosí speciální pás denně, bez něj to zvládnou. Kromě toho je nepohodlný a někdy dokonce nežádoucí v sedavé práci ženy. Pokud se však během dne očekává dlouhá procházka, stoupání a klesání po schodech, prodloužené postavení, je lepší uchýlit se k obvazu. Tím se sníží riziko bolesti zad, otoku v nohou a děložní hypertonie..

Jak správně nosit

Bandáž by se měla nosit správně. Přestože v pokynech pro některé modely si můžete přečíst větu o možnosti darování ve stoje, je lepší to udělat vleže. Ve vzpřímené poloze se těhotná děloha trochu naklání dopředu a pohybuje se dolů gravitací. Současně žaludek více vyčnívá, protože přetížené svaly břišního lisu ho již nemohou úplně udržet.

Pokud si v této poloze (v postavení) položíte obvaz, nezajistíte dostatečnou oporu, dojde k pocitu těsnosti a tlaku na žaludek kvůli jeho nesprávnému nošení. Bandáž, která se nachází mírně pod doporučenou úrovní, často komprimuje neurovaskulární svazek v oblasti třísel. To může vést k otokům nohou a křečím v důsledku zhoršeného venózního výtoku a lymfhostázy..

Obvaz lze fixovat brzy po probuzení, aniž by vstal z postele. Během dne můžete použít elastickou pohovku, gauč nebo dokonce podlahu. V tomto případě je nutné si lehnout 10-15 minut, aby se svaly uvolnily a děloha změnila svou polohu. Dítě vstane o něco výš. V tomto případě opotřebovaný obvaz nestiskne hlavu plodu a nedovolí dítěti tlačit na děložní čípek.

Bandážový pás se obléká do spodního prádla nebo tenkého oblečení z přírodních tkanin. Současně byste měli zvážit návštěvu toalety, abyste nemuseli odstraňovat vše ve stísněném kabině. Kalhotky však lze nosit na těle nebo na spodním prádle, na dně mají zapínání.

Co dělat, když není kam lhát?

Pokud si těhotná žena nemá kam lehnout, s určitými dovednostmi můžete nosit obvaz, když stojíte. Postup nezbytných opatření:

 1. Jemně se trochu opřete o tělo, opřete oblast lopatek do zdi a pevně opřete nohy o podlahu;
 2. Pás opatrně připojte k dolní části zad a dejte mu správnou polohu;
 3. Volně připevněte pásek vpředu pod žaludek nebo použijte kalhotky elastické k úrovni pubis;
 4. Jemně zvedněte břicho rukama zdola, v této poloze jej trochu držte;
 5. Jednou rukou pokračujte v podepření žaludku a druhou rukou vyrovnejte bandáž vpředu a vytáhněte ji;
 6. Lehce protahujte elastický pás, vytvořte z něj „kolébku“ pro břicho a opatrně do něj vložte žaludek;
 7. Pokud se používá suchý zip, jednou rukou upravte sílu obvazu na spodní část břicha;
 8. V případě potřeby jemně narovnejte polohu pásu pomocí dalších bočních přezek.

Je však správnější nasadit si obvaz vleže nebo alespoň sklopit a pevně se opřít o povinnou opěradlo.

Povolená doba použití

Je nutné zmínit, kolik obvazů lze během dne nosit. Bez ohledu na to, jak pohodlné to je, je nutné za každých 2,5–3 hodiny uspořádat půlhodinovou přestávku. V tomto případě nemusí být obvaz ostře odstraněn. To povede k rychlému snížení břicha, může u dítěte vyvolat motorickou úzkost a zvýšení tónu dělohy. Při ležení je vhodné se z pásu uvolnit. Pokud to není možné, musíte se opřít zády a trochu se opřít, položte ruce pod břicho a jemně spusťte obvaz..

Jak dlouho bych měl nosit obvaz? Je vhodné koordinovat s lékařem začátek používání takové podpory. Porodník-gynekolog nejčastěji doporučuje obvaz od asi 22 týdnů těhotenství. Ale v případě rychlého růstu břicha, přítomnosti páteřních onemocnění, hrozby ukončení těhotenství a ischemicko-cervikální nedostatečnosti, začínají jej nosit dříve, od 4 do 5 měsíců. Současně bude nejprve výhodnější používat elastický gumový pásek nebo obvazové kalhotky. A s vystupujícím velkým břichem je lepší hustý široký pás, včetně univerzálního modelu.

Poporodní obvaz - kdy se nosí a kolik se nosí?

Poporodní obvaz se zásadně liší od prenatálních. Nepodporuje žaludek, ale vytváří hustý široký rám s přetažením a částečnou fixací dolní části zad. Existují speciální obvazové kalhoty se zesílenou přední částí (ladnost), široké pásy, pooperační modely. Kromě toho můžete použít univerzální pás a nasadit jej širokou částí dopředu.

Při absenci kontraindikací lze poporodní obvaz nosit téměř okamžitě po narození. To významně zmírní bolest a usnadní to ženě pohybovat se nezávisle. Pokud se jednalo o císařský řez, je nutné se poradit s lékařem, když je lepší začít obvaz používat a zda je nutné dodatečně chránit oblast švu. Může být také vyžadována druhá ortéza, aby mohla být použita jako náhrada, pokud je znečištěna..

Poporodní obvaz se také nosí, když leží přímo na těle. Při návštěvě toalety to nemusí být odstraněno, protože i kalhotky mají obvykle v oblasti rozkroku upevňovací systém háčků a smyček. Pokud však po epiziotomii budou na perineu stehy, bude muset být opuštěna milost ve prospěch pásu. Ale k léčbě pooperačních stehů bude potřeba obvaz zcela uvolnit nebo odstranit. Nedoporučuje se nosit obvaz déle než 3 hodiny v řadě, musíte si udělat přestávky.

Neexistují žádná přísná doporučení ohledně toho, kolik se má po operaci nosit. Období obnovy je období 1,5 měsíce. Obvykle žena aktivně používá obvaz na první a půl týdne. Pak se nosí čím dál méně.

Kontraindikace pro nošení obvazu

To neznamená, že obvaz je nezbytný pro absolutně všechny těhotné ženy a ženy při porodu. Neexistují žádná tvrdá doporučení, od kterého týdne je nosit. Bez takové další podpory se můžete obejít, pokud se žena cítí dobře, neobtěžuje ji bolest v dolní části zad nebo nohou a těhotenství pokračuje normálně. Samozřejmě, někdy se používá obvaz, aby se zabránilo strie na kůži břicha. Ale nejde o zdravotní stav, ale spíše o estetiku.

Existují situace, kdy je obvaz nežádoucí. Tyto zahrnují:

V současné době jsou na prodej různé mateřské obvazy. Žena si může vybrat přesně to, co potřebuje. Ale musí se poradit s lékařem.

Jak si vybrat a nosit obvaz pro těhotné ženy?

V současné době výrobci na trhu se zbožím pro těhotné ženy nabízejí celou řadu různých produktů a zařízení, které snižují zátěž na tělo nastávající matky, což platí zejména v pozdním těhotenství..

Jedním z těchto produktů je obvaz. Ale jak si to vybrat? Opravdu, v prodeji najdete řadu modelů. A je vůbec potřeba? Zkusme na to přijít..

Co to je?

Bandáž je speciální textilní výrobek, který je určen k podpoře břicha a je navržen tak, aby usnadnil zatížení zádových svalů a přední břišní stěny budoucí matky..

Může být vyrobena z celé řady přírodních a umělých materiálů a může být použita jak pro léčebné, tak pro estetické účely..

Proč je to nutné a vůbec je to zapotřebí?

Proč během těhotenství potřebujete obvaz:

 • Podporuje dělohu, snižuje riziko předčasného porodu.
 • Snižuje nitrobřišní tlak a v důsledku toho snižuje tlak na vnitřní orgány.
 • Do určité míry zabraňuje výskytu strie (striae).
 • Zabraňuje výskytu takové patologie, jako je nesprávná poloha plodu.
 • Usnadňuje fyzickou práci.
 • Zmírňuje stres na svalech zad a břicha.

Bandáž je zobrazena s:

 • Osteochondrosis;
 • Polyhydramnios;
 • Vícenásobné těhotenství;
 • Nízká poloha plodu;
 • Křečové žíly;
 • Patologie děložního čípku;
 • Cervikální nedostatečnost.

Obvaz je nezbytný zejména pro těhotné ženy, které i nadále aktivně pracují, jsou po dlouhou dobu ve svislé poloze.

Je to škodlivé? Ne, není to škodlivé správným výběrem a předchozí konzultací s odborníkem.

V současné době se téměř každé těhotné ženě doporučuje nosit obvazy..

Kontraindikace

Kdo je zakázaný nebo nedoporučený obvaz:

 • Pro ty, kteří nedávno podstoupili operaci, a švy spadají do oblasti nošení výrobku (příčný šev po COP). Tření tvrdé tkáně a špatná ventilace mohou zpozdit hojení stehu.
 • Ti, kteří trpí gastrointestinálními chorobami, jako je peptický vřed, kolitida, duodenitida, mají problémy s ledvinami.
 • S výskytem alergických vyrážek, kožních problémů v oblasti nošení produktu.
 • Se špatnou polohou plodu ve třetím trimestru těhotenství.

Pokud v oblasti obvazu dochází k nadměrnému otoku tkání, musíte se poradit s lékařem. Někdy se doporučuje změnit model nebo zvolit jinou velikost produktu.

Jaké jsou obvazy? Dnes výrobci nabízejí širokou škálu modelů.

Ve formě pásu

Jeden z nejpopulárnějších typů dnes. Vyrobeno ve formě široké pásky se suchým zipem, která reguluje objem produktu podél šířky pánve.

Na ramenou nebo na horní části břicha jsou produkty s pásem. Některé modely mají také malou „bříško“ vyrobené z elastické bavlněné tkaniny, která poskytuje další podporu.

Tato obvaz:

 • Velmi snadné použití a praktické, snadné nasazení a vzletu.
 • Ideální na léto, protože nezakrývá velký povrch těla.

Univerzální

Lze použít jako předporodní i poporodní.

Výrobek se skládá ze tří částí. Na postranních částech je další široký elastický pásek, který umožňuje upravit hlasitost pomocí suchého zipu. Některé modely mají výztuhy poskytující dobrou podporu..

Tato obvaz:

Zakrývá dolní část zad a upevňuje se pod žaludek.

 • Perfektně podporuje těhotnou dělohu zespodu a nevyvíjí tlak na plod.
 • V poporodním období se obvaz nosí opačně, se širokou stranou na břiše, upevněním vzadu.

Správně vybraný produkt správně rozloží hmotnost těhotného břicha a je s ním opravdu snazší chodit.

Nosil jsem tento typ obvazů, bylo to užitečné pro mě první týden po porodu. Jen nutnost pro maminky dvojčata)

Z minusů - suchý zip se může přilepit na spodní prádlo a punčocháče, zanechat neestetické obláčky a je obtížné se skrýt pod šaty.

Příklady:

Bandážové kalhotky

Také velmi běžná možnost..

Nosit takový obvaz přes běžné kalhotky. Lehněte si tak, aby byl tlak elastické tkáně správně distribuován.

Funkce:

 • Podporuje břicho a záda.
 • Velmi pohodlné a estetické, mnoho modelů je krásně zdobené krajkou.
 • Tento typ je však vhodný pouze pro ženy s malou velikostí břicha během těhotenství, protože intenzita podpory břicha je mnohem nižší než intenzita podpory břicha ve formě stuhy..

Maminka dvojčata, kterou lze nosit až ve druhém trimestru těhotenství.

Bandážové kalhotky rychle:

Bandážové kraťasy

Toto je typ kalhotek. Doporučeno pro použití na podzim a v zimě..

Po císařském řezu (pooperační)

Takové obvazy:

 • Středně fixujte oblast švu a vytvořte optimální podmínky pro jeho uzdravení;
 • Podepřete břišní stěnu;
 • Snižte intenzitu bolesti;
 • Jsou dobrou profylaxí břišní kýly;
 • Rychle obnovte postavu v období po porodu.
Obvaz po císařském řezu

Poporodní Grace Bandage

Poporodní obvaz má vysoký pas a oblasti husté tkáně na břiše a dolní části zad, pomáhá udržovat tónové svaly břicha a pánevního dna v tónu.

Kromě léčivé funkce plní také estetickou funkci.

Používá se po operaci a po přirozeném porodu.

Dokonale se hodí i pod večerní šaty, protože velmi dobře nakreslí postavu. Je sepnutý zespodu a ze strany.

Korzet

Jedná se o obvazový pás se širokou vložkou na zádech a výztuhách. Skvělé pro ženy, které mají problémy s lumbosakrální páteří.

Avšak v létě bude horké kvůli poměrně velké ploše těla. Navíc díky své impozantní velikosti bude obtížné skrýt se pod oblečením.

Ale tady musíte dodržovat zdravý rozum - buď zdraví nebo krásu.

Jak časté je ICI během těhotenství dvojčat? Zjistěte zde.

Šněrovací obvaz

Vyrobeno ze 100% bavlny a má mnoho různých podpěr břicha. Je jen velmi nepohodlné jej používat, zejména pokud jej během dne často sundáváte / nasazujete.

Příklad mateřské ortézy se šněrováním:

Který je lepší zvolit?

Výběr produktu závisí na vaší konkrétní situaci: na velikosti těla, na průběhu těhotenství a mnoha dalších faktorech.

Například jsem měl dvě obvazy, a jedna z nich byla velmi pohodlná (FEST), a druhá - máma Komfort - pro mě, ačkoliv to bylo pohodlné, to slabě podporovalo žaludek. Proto ji jen zřídka oblékněte.

Příklad univerzálního obvazu Mom Comfort:

Materiály a tvar

Nejlepší je koupit obvazy vyrobené z přírodních tkanin..

Většina výrobců se snaží vyrábět takové produkty z bavlny. V bavlněné bandáži je však také přítomen kaučuk a další pomocné materiály, protože bavlna sama o sobě nemůže poskytovat všechny podpůrné funkce..

Výrobek vyrobený z přírodní textilie nevytváří skleníkový efekt, „dýchá“, respektive absorbuje přebytečnou vlhkost, riziko podráždění kůže je minimální.

Ale někdy se pro výrobu obvazů používá viskóza, která se svými hygienickými vlastnostmi přibližuje bavlně, ale stojí méně. Elastan, lycra, mikrovlákno se také často používají k výrobě obvazů.

Když kupujete obvaz současně před a po porodu, mějte na paměti, že po porodu to pro vás pravděpodobně nebude fungovat.

Pokud jste přibírali příliš na váze, vaše břišní stěna vyrostla nebo očekáváte císařský řez, budete si muset poporodní obvaz zakoupit zvlášť.

Přizpůsobit velikosti

Správné dimenzování je nejdůležitějším faktorem volby, protože na tom závisí pohodlné nošení a správná podpora břicha a zad..

Pokud existuje možnost kontaktovat specializovanou ortopedickou lékárnu, kde můžete vyzkoušet obvaz a poradit se s odborníkem:

 • Požádejte konzultanta, aby vám ukázal, jak a jak můžete zvýšit objem obvazu.
 • Zeptejte se, jak dlouho ji můžete nosit..
 • Při pokusu o pozornost věnujte pozornost tomu, zda se cítíte pohodlně, zda tkanina tře, zda je nadměrný tlak.
 • Nečekejte, že se něco brzy někde natáhne, kupte si věci, které jsou pohodlné od samého začátku.

Obvykle se při koupi kalhotkových kalhot doporučuje přidat jednu velikost k obvyklé velikosti a pro bandáže pásky - vyberte svou velikost.

Výběr produktu je však stále zcela individuální, je nejlepší změřit velikost boků a pasu a porovnat je s čísly na balení..

Vlastnosti výběru

Je třeba si uvědomit, že:

 • Obinadla mají zapínání a zapínání: suchý zip, háčky, šněrování nebo knoflíky. Při výběru obvazu věnujte pozornost tomu, zda jej můžete nosit bez pomoci. Je také důležité, zda existují víceúrovňové upevňovací prvky, které umožňují upravit hlasitost..
 • Není třeba kupovat a pronajímat si „obvazy“, které se již nosily před vámi. Nejedná se o nákladovou položku, kterou by bylo možné ušetřit, koupit nový produkt. Opotřebovaný obvaz se k postavě nedostane dostatečně pevně. Spojovací prvky nebudou fungovat dokonale, kromě toho jsou nehygienické.
 • Po vyzkoušení obvazu se znovu ujistěte, že dobře přiléhá na tělo a že jste v něm naprosto pohodlní. Nezasahujte do upevňovacích prvků, plstěných vložek.

Pokud je to možné, zkuste produkt ležet vleže. V této poloze není děloha snížena, vazy jsou uvolněny a břišní stěna je přirozeně mírně zatažena. Lékárny mají obvykle možnost vzít si obvaz, aby vyzkoušeli doma, a zanechaly vklad.

Se syfyzitidou

U této nemoci je nutný speciální polotuhý obvaz, který fixuje pánevní prsten.

Jeho speciální struktura - kombinace elastických a tuhých částí a odnímatelných popruhů třísek - snižuje bolest a podporuje klouby pánve..

Mateřská bandáž

V druhé polovině těhotenství nebo o něco dříve lékař obvykle doporučuje nastávající matce nosit obvaz.

Aby to bylo užitečné, pojďme na to, jak si ji vybrat a použít ji správně..

Bandáž v medicíně je speciální pás pro udržování přední břišní stěny a vnitřních orgánů v normální poloze. Používá se v pooperačním období, kýly, těhotenství a poporodní období. Obvaz pomáhá ženě cítit se lépe během těhotenství a zotavovat se rychleji po porodu.

Na co je obvaz?

Budoucí matka potřebuje obvaz nejen k zachování krásy a zdraví - pomáhá udržovat kvalitu života, na kterou je žena zvyklá. S každým měsícem těhotenství se zvyšuje zatížení páteře, zadních svalů a přední břišní stěny. To vede k časté bolesti zad, únavě. Správně zvolený obvaz poskytuje oporu pro břišní svaly, aniž by jej stlačoval, rozděluje zátěž na páteř a záda, čímž zmírňuje stav bolesti zad. Kromě toho chrání pokožku břicha a stehen před přetížením, zabraňuje vzniku strií a také snižuje zátěž vnitřních orgánů, včetně močového měchýře, čímž ženu chrání před neustálým nutkáním k močení.

Obvaz se doporučuje nosit od okamžiku těhotenství, kdy dochází k aktivnímu růstu plodu a podle toho i břicha. U většiny žen se to stane kolem 20. týdne, někdy později. U některých nastávajících matek, například čekajících dvojčat, se mohou náznaky nosit obvazy objevit před 20 týdny. Použití ortézy se doporučuje bez ohledu na velikost břicha - jakmile začne růst.

Nezapomeňte nosit obvaz doporučený za následujících podmínek:

 • bolesti zad, včetně dolní části zad, během těhotenství, zakřivení páteře, osteochondróza: obvaz zmírňuje stres z lumbosakrální páteře, který ulevuje ženě od každodenní bolesti během posledních měsíců těhotenství;
 • slabé svaly přední břišní stěny a pánevního dna, predispozice ke striím - proužky těhotných žen: obvaz zabrání nadměrnému roztažení kůže a svalů přední břišní stěny díky svému designu rovnoměrně rozdělujícím tlak na celý povrch břicha;
 • opakované těhotenství, během kterého je břišní stěna napínána rychleji a silněji - obvaz nedovolí přetížení kůže a svalů, sníží riziko slabosti pokusů při porodu;
 • nadměrné zvětšení dělohy, polyhydramnií, vícenásobné těhotenství, velké velikosti plodu - obvaz za všech těchto podmínek omezuje přetížení kůže, chrání páteř před přetížením;
 • hrozba ukončení těhotenství ve druhém a třetím trimestru, isthmicko-cervikální nedostatečnost - stav, ve kterém se děložní čípek otevírá dlouho před porodem: použití obvazu v tomto případě může významně snížit tlak současné části plodu a plodové vody na děložní hrdlo;
 • nízká poloha hlavy plodu až do 36 týdnů těhotenství - obvaz fixuje dítě výše a neumožňuje mu dopředu klesnout;
 • placenta previa nebo low placenta - úlohou obvazu je zabránit předčasnému porodu, snižuje tlak na děložní čípek již existující částí plodu a placentou;
 • jizva na děloze poté, co podstoupila císařský řez nebo odstranila děložní myomy - obvaz zabraňuje převisu břicha přes švu, snižuje tlak na oblast jizvy;
 • změna polohy plodu v děloze od pánevní k hlavě - obvaz fixuje plod ve správné podélné poloze;
 • bolest nohou, otok, křečové žíly - obvaz snižuje tlak rostoucí dělohy na velké žilní cévy probíhající podél páteře, čímž se snižuje žilní kongesce a otoky;
 • aktivní životní styl, když nastávající matka je ve vzpřímené poloze 3 hodiny denně nebo déle - obvaz pomáhá snáze snášet zátěž.

Kontraindikace

Někteří lékaři jsou si jistí, že nošení ortézy způsobuje, že břišní svaly jsou „líné“ a obtížnější se zotavit z porodu. Avšak obvaz obhajuje výrazně větší počet odborníků. Porodník-gynekolog předepisuje jeho použití s ​​přihlédnutím k věku matky, gestačnímu věku, poloze plodu a počtu předchozích narození. Proto je před rozhodnutím o koupi nutné se poradit s lékařem.

Použití obvazů lékař nedoporučuje ani neomezuje v následujících situacích:

 • nesprávná poloha plodu po dobu delší než 30 týdnů těhotenství. Bandáž fixuje polohu dítěte a při pánevní nebo laterální poloze bude pro dítě téměř nemožné se otočit, což znamená, že se zvyšuje riziko komplikací a chirurgického zákroku během porodu. K opravě nesprávných poloh jsou obvazy zrušeny a je předepsána speciální gymnastika, která stimuluje plod k zaujetí správné polohy. Jakmile je hlavová prezentace plodu ustavena, je ženě okamžitě předepsán obvaz pro trvalé nošení až do doby porodu;
 • chirurgický zásah do břicha během těhotenství: tření švu povede ke zpožděnému hojení a infekci rány;
 • nemoci gastrointestinálního traktu: například při zácpě a nadýmání může obvaz narušovat podporu obsahu střev, zvyšovat nepohodlí;
 • kožní a alergická onemocnění, jako jsou reakce na produkty vyrobené ze syntetických materiálů. Při ekzému, molech, zraněních obvaz poraní bolestivou oblast a zvýší nepříjemné pocity;
 • onemocnění ledvin doprovázené otokem.

Jaké jsou

Nejběžnější jsou tři typy obvazů: prenatální je určen k nošení těhotnými ženami, po porodu - v prvních týdnech po narození. Kombinovaný obvaz lze použít před a po porodu: stačí jej otočit na druhou stranu.

Obinadlo může být vyrobeno z bavlny, elastanu, mikrovlákna nebo jejich směsí.
Mezi obvazy jsou nejčastěji nalezeny následující modely:

Bandážové kalhotky s elastickou nosnou vložkou vpředu pod žaludkem. Tento obvaz připomíná vysoké kalhotky pro těhotné ženy se šitým elastickým pásem z břicha. Za mírného počasí jej můžete nosit na spodním prádle, což usnadňuje péči o obvaz.

Bandážový pás. Jedná se o velmi oblíbenou elastickou bandáž. Používá se před porodem i po nich. V prenatálním období široká část pásu zpevňuje záda, rozděluje zátěž a úzká část je upevněna pod žaludkem. Po porodu se pás převrátí opačně: široká část drží žaludek, úzká - záda. Tyto obvazy mají 3 klouby - jeden vpředu a dva na boku. Délka každého z nich se mění pomocí suchého zipu. Boční klouby jsou vyztuženy elastickým materiálem. Pokud se v procesu nošení ukáže, že obvaz začal vyvíjet větší tlak na žaludek, nebo naopak, byl napnutý, pak boční ventily umožňují upravit průměr bez rozepnutí obvazu. Tento model je výhodnější pro problémy se zády, zejména pokud není podpora nutná celý den..

Nosný pás je nasazen na spodní prádlo. Někteří výrobci mají perforovanou pásku: díky otvorům materiál „dýchá“ a není v bandáži tak horký. Některé modely řemenu mají elastickou část zakrývající žaludek, určené k lepší fixaci obvazu ve správné poloze.

Některé modely obvazových pásů lze použít jak během těhotenství, tak i po porodu. V prvním případě je produkt opotřebován tak, že široká část je vzadu, ve druhém - vpředu.

Poporodní obvazy. Tyto obvazy nejsou vhodné pro těhotné ženy. Nošení poporodní ortézy je volitelné. Lékaři doporučují použití po porodu k co nejrychlejšímu obnovení tónu břišních svalů a po císařském řezu k fixaci stehu a podpoře břišní stěny. Zmenšující se poporodní kalhotky obvykle vypadají jako široká stuha, stejná šířka. Jsou dostatečně dobří, aby se žaludek dotáhl. Část poporodní obvazy sestává z vysokých kalhotek se sponami na bocích nebo na obou stranách břicha, často se spodní sponou, jako je kombinéza, která vám umožňuje je v případě potřeby neodstraní, například při návštěvě toalety..

Pooperační obvazy jsou určeny speciálně pro ženy, které porodily císařským řezem. Připomínají velmi široký pás - od pasu a téměř po pubis (šířka 20-30 cm), se zipem po celé výšce. Tento obvaz je měkčí než obvykle po porodu a je navržen speciálně pro nošení po operaci. Upevňuje pooperační šití a podporuje svaly přední břišní stěny. Doporučuje se nosit při ležení.

Jak vybrat velikost?

Některé ženy věří, že obvaz silně stlačuje žaludek a poškozuje plod. To není pravda. Je naprosto bezpečné pro matku i dítě za předpokladu, že mají správnou velikost. Pokud obvaz sedí ženě, nikam netlačí, ale naopak způsobuje úlevu.

Při předepisování obvazu lékař obvykle pomáhá pacientovi zvolit správnou velikost. Pokud si sami vyberete velikost, požádejte o pomoc poradce v místě prodeje. Bandážový pás se volí následovně: musíte měřit obvod boků pod žaludkem centimetrovou páskou - toto číslo bude velikost obvazu. Takže s obvodem kyčle 85–95? Cm bude velikost obvazu 90 nebo 1; s kruhem 95–105, respektive 100, nebo 2., více než 105–115? cm - 110, nebo 3.. Někteří výrobci doporučují volit obvaz založený na obvodu obou boků a pasu: počet velikostí v řadě v tomto případě může dosáhnout šesti. Velikost obvazových pásů je někdy označena latinskými písmeny nebo obvyklým počtem velikostí oblečení: v tomto případě velikost obvazu odpovídá velikosti oblečení před těhotenstvím: S (42–44), M (46–48), L (50–52), XL (52–52) 54), XXL (56 a výše). Chcete-li zjistit velikost punčocháče, je třeba přidat k velikosti „pre-těhotné“ prádlo ještě jednu velikost.

Je vhodné zakoupit spodní prádlo tam, kde je možnost jeho upevnění. Nejlepší je vyzkoušet několik možností a přejít na tu, ve které se cítíte nejpohodlněji..

Mateřské obvazy se prodávají v lékárnách a obchodech, kde si můžete koupit i oblečení pro těhotné ženy.

Jak nosit obvaz

Lékař musí ukázat, jak správně obvaz nasadit, protože ilustrace na obalech nejsou vždy správné. Spodní prádlo je často na modelu příliš vysoké: v tomto případě to může vytlačit plod.

Je třeba si nasadit obvaz ležící na zádech, mírně zvednout boky: v této poloze plod netlačí na přední břišní stěnu, protože je vyšší. Když žena stojí, děloha spadá do své vlastní váhy a po jejím ustálení v této poloze jen prohloubíme problémy, proti nimž je obvaz povolán k boji. Pro odstranění obvazu je také výhodnější ležet. Je docela obtížné dodržovat pravidlo „odstranit a nasadit“ mimo dům. V případě, že není kam lehnout, opřít se, lehce zvednout žaludek rukou a držet ho, pak tuto polohu okamžitě fixovat obvazem. Je lepší nosit výztuhu na spodním prádle: to vám umožní cítit se pohodlněji a prodloužit životnost výztuhy.

Správně nošený obvaz by neměl vyvíjet nadměrný tlak. Obvazový pás se nosí šikmo: měl by procházet dolní částí zad, horní částí hýždí a poté - pod žaludkem, spočívajícím na bocích a vpředu - zachytit ochlupení. Pokud si obvaz nasadíte správně, pak si ho po chvíli prostě nevšimnete, cítíte to na sebe. Ležení upevňuje přední ventil obvazového pásu. Nastavitelné napětí obvazu při stání, boční chlopně. V budoucnu nemusí být boční ventily rozepínány a upevňovány denně - je třeba pouze přizpůsobovat stupeň napětí obvazu s růstem břicha.

Skutečnost, že obvaz je nošen nesprávně, vám řekne pocit nepohodlí. Často však během prvních 2-3 dnů bude nutné si zvyknout na nové pocity, teprve poté bude pohodlnější pobyt v obvazu.

Se všemi výhodami těhotné obvazy v ní nemůžete zůstat 24 hodin. Každé 3-4 hodiny byste měli mít přestávku 40 minut. Obvaz je odstraněn bez problémů, když nastávající matka jde v noci spát nebo spočívá v odpoledních hodinách.

Pokud je obvaz předepsán lékařem ze zdravotních důvodů, musíte jej nosit až do samého narození, zejména pokud trávíte hodně času na nohou. Pokud ji použijete pouze ke zlepšení celkové pohody, nemusíte ji neustále nosit.

Za účelem přípravy svalů dělohy a břicha na porod musí být nošení prenatálního a postnatálního obvazu kombinováno se speciálními fyzickými cvičeními. To, zda nosit obvaz během fitness třídy, záleží na stavu ženy. Pokud jste zvyklí vést aktivní životní styl, máte silné břišní svaly a zdravý záda, nemusíte obvaz vůbec potřebovat. U ostatních žen vám obvaz během tréninku umožní cítit sebedůvěru a eliminovat možné negativní důsledky: protože svaly budou fungovat aktivně, bolest zad se může objevit bez obvazu.

Články O Neplodnosti