Hlavní Neplodnost

Léčba bakteriální vaginózy u těhotných žen

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Bakteriální vaginóza během těhotenství

V průměru asi dvacet procent těhotných žen trpí bakteriální vaginózou. Změny mikroflóry vagíny během těhotenství přispívají k vývoji škodlivých mikrobů, které způsobují bakteriální vaginózu. V normálním stavu je normální mikroflóra pochvy podporována bakteriemi mléčného kvašení. Ale u těhotných žen počet těchto bakterií klesá, imunita klesá. Tyto faktory přispívají k rozvoji bakteriální vaginózy.

Bakteriální vaginóza u těhotných žen je často zcela asymptomatická, někdy onemocnění přináší velké nepříjemnosti.
Pokud je podezření na bakteriální vaginózu, provede se mikroskopická analýza vaginální mikroflóry..

Pokud jste těhotná a máte diagnostikovanou bakteriální vaginózu, nemyslete si, že se jedná o zcela nebezpečnou situaci. Mikroby, které vyvolávají vývoj bakteriální vaginózy, uvolňují toxické látky, které přispívají k rozvoji rakoviny. Kromě toho může infekce stoupat výš a způsobovat zánět dělohy a přívěsky. Tato onemocnění velmi komplikují průběh těhotenství, mohou vést k prasknutí membrán a dokonce k spontánnímu potratu. Přítomnost bakteriální vaginózy zvyšuje téměř trojnásobek možnosti takových komplikací. Kromě toho každá 100. těhotná žena trpí chorioamnionitidou - onemocněním způsobeným bakteriální vaginózou a také nebezpečnými závažnými těhotenskými komplikacemi..

A dokonce i po narození dítěte vám bakteriální vaginóza přenesená během těhotenství připomene vývoj endometritidy. Proto se ujistěte, že léčit bakteriální vaginózu.

Metronidazol

Hlavní léčbou bakteriální vaginózy u těhotných žen je metronidazol. Pokud je však běžným pacientům předáván metronidazol ve formě tablet pro orální podání, je výhodné, aby těhotné ženy používaly lokální léčbu metronidazolem.

Existuje metronidazolový gel v koncentraci 0,75 procenta. Takový gel v určité dávce je injikován do vagíny pomocí zařízení připojeného k obalu. To by mělo být provedeno jednou denně, nejlépe před spaním. Průběh léčby je týden.

Existují metronidazol ve formě vaginálních tablet. Také se vstříknou do vagíny před spaním jednu pilulku denně. Průběh léčby je deset dnů.

Metronidazol je také k dispozici ve formě vaginálních tablet Klion - D. Tento lék se také používá vaginálně po dobu deseti dnů..

K léčbě bakteriální vaginózy u těhotných žen postačuje nejčastěji pouze lokální léčba. Pokud máte zvláště komplexní formu onemocnění, může vám být předepsáno perorální podání metronidazolu, a to i přes těhotenství. Taková léčebná taktika vždy dává dobré výsledky. Může být použit k léčbě budoucích matek, které již dosáhly dvacátého týdne těhotenství. Před touto dobou je bakteriální vaginóza předepsána pouze v případech, kdy onemocnění může způsobit nebezpečné komplikace..

Ostatní drogy

Kromě metronidazolu můžete během těhotenství používat klindamycin nebo dalacin. Tyto léky jsou ve formě krému a perorální pilulky..

Léčba trichopolem se někdy používá po dobu jednoho týdne..
Kromě toho se k normalizaci mikroflóry vagíny používají léčiva, jako je laktobakterin, bifidin. Lék se smíchá s převařenou vodou a nalije se do pochvy dvakrát denně.

Používejte vitamínové a minerální komplexy a pomůžete zachovat vaši místní imunitu. Jedním z univerzálních zdrojů vitamínů a minerálů je řasa spirulina. Společnost Tiens Corporation vyrábí potravinové doplňky (doplňky stravy) založené na spirulině, která se nazývá Spirulina. Tento lék lze použít během těhotenství, protože Spirulina je zcela neutrální rostlina, která nemůže ublížit vám a vašemu dítěti.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Bakteriální vaginóza během těhotenství

Příčiny výskytu

Po početí prožívá ženské tělo dvojnásobnou zátěž, hormonální pozadí se začíná měnit a imunitní systém snižuje funkčnost. Současně mléčně kyselé prostředí rychle klesá, čímž se uvolňují oportunní bakterie. Takový proces způsobuje bakteriální vaginózu, která může vyvolat:

 • užívání určitých léků (antibiotika, hormony nebo antimykotika);
 • onemocnění endokrinního systému;
 • alergické reakce;
 • stresové situace;
 • nedodržování hygienických pravidel.
V podstatě se pod vlivem nepříznivých faktorů po analýze zjistí gardnerella. Ale kromě tohoto mikroorganismu mohou peptococci, peptostreptococci, mykoplazmy a další mikroorganismy během těhotenství způsobit vaginózu.

Příznaky patologie

Od začátku šíření patogenní mikroflóry do objevení se prvních příznaků netrvá déle než 10 dní. Hlavním příznakem je v období nitroděložního vývoje plodu pocit nepohodlí, ke kterému dochází z určitých důvodů:

 • hojný výtok - bílý, šedivý, méně často žlutý odstín;
 • nepříjemný zápach, podobný rybám;
 • zánět vnitřních orgánů vyvolává bolest v oblasti třísel;
 • svědění, s prodlouženou absencí léčby;
 • bolest při močení nebo pohlavním styku.

Může vaginóza ovlivnit těhotenství?

Vaginóza je ve stadiu porodu dítěte diagnostikována pouze u 20% žen, většina z nich se necítí dobře kvůli absenci symptomatických projevů. Současně vysoká koncentrace škodlivých mikroorganismů v mikroflóře vagíny, množící se, proniká výš - do dělohy a přívěsků.

Existuje riziko infekce membrán močového měchýře (charyoamnionitida), což je závažná komplikace, která ohrožuje život plodu. Roztržení placenty vede k předčasnému porodu, potratu a smrti.

Také vývoj infekce, bez řádné terapie, může ovlivnit průběh těhotenství dalšími faktory:

 1. nízká tělesná hmotnost dítěte;
 2. snížená ochranná bariéra těla;
 3. vývoj vrozených malformací;
 4. fetální hladovění kyslíkem;
 5. neurologické poruchy.
Pro nastávající matku je bakteriální vaginóza nebezpečná kvůli objevení krvácení během porodu a poporodní komplikace. Během kojení existuje riziko endometritidy (zánětu dělohy) a mastitidy.

Bacvaginóza - léčba během těhotenství

Hlavním zaměřením terapie je normalizace kyselého mléka v pochvě a odstranění příznaků, které vedou k nepříjemným pocitům. V závislosti na typu diagnostikovaného patogenu se předepisují léky:

 1. Metronidazol (vaginální tablety) nebo ornidazol se používá až po 20 týdnech těhotenství, protože v dřívějším stadiu způsobuje lék negativní důsledky pro tvorbu plodu.
 2. Kipferon nebo viferon je předepisován k posílení imunitních procesů a posílení obranné reakce těla..
 3. Hexikonové čípky (čípky) obsahují účinnou látku - chlorhexidin. Používejte lék i v časném těhotenství, jako antimikrobiální a antiseptické.
 4. Acylakt, bifidin, vapigel a další léky této orientace se používají k obnovení normální vaginální mikroflóry.
Prebiotika jsou co nejbezpečnější během porodu dítěte a etablovala se jako účinný nástroj v boji proti nemoci.
Ve většině případů stačí lokální léčba a užívání komplexů vitamínů, aby se s patologií vyrovnaly. Trvání terapie určuje lékař v každém případě individuálně, ale v průměru je medikace předepisována na dobu 7 až 10 dnů.

Léčba bacvaginózy během těhotenství lidovými prostředky

Alternativní a neméně účinnou metodou v léčbě bakteriální vaginózy budou lidová léčiva. Před použitím jakéhokoli léčivého přípravku doma, měli byste se poradit se svým lékařem, abyste nekomplikovali průběh nemoci a nezpůsobili negativní reakci plodu..

 • douching s nálevem heřmánkových květů a husí cinquefoil sníží počet patogenních bakterií;
 • teplá lázeň s přídavkem 1 šálek jablečného octa má protizánětlivý účinek;
 • oplachování odvarem třešňového ovoce významně zmírní příznaky choroby;
 • gázový tampon namočený ve stlačené šťávě z ředkviček se vstříkne do vagíny přes noc. Produkt má antibakteriální vlastnosti, zmírňuje svědění a otoky..
Jíst velké množství ovoce a zeleniny, zejména citrusových plodů, pomůže vyrovnat se s nemocí mnohem rychleji. Měli byste se držet základů zdravé výživy, vyloučit mastné, smažené, uzené a slané. Tento přístup sníží rychlost šíření oportunních mikroorganismů..

Těhotná žena by měla upřednostňovat oblečení vyrobené z přírodních tkanin a vyvarovat se těsných věcí, aby nedošlo ke vzniku skleníkového efektu a aby se cítil co nejpohodlněji.

Bakteriální vaginóza

Mnoho nastávajících matek je zmateno, když jsou předepsány testy na pohlavně přenosné infekce. Bohužel jsou tato onemocnění v dnešní době docela běžná a jsou často asymptomatická. Mezitím mezi nimi jsou ty, které mohou nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství, porodu a zdraví dítěte. Proto si tyto nemoci zaslouží zvláštní diskusi..

Ekaterina Svirskaya,
Porodník-gynekolog, Minsk

V současné době je bakteriální vaginóza považována za stav doprovázený výskytem patologického výboje z pochvy, při kterém jsou detekovány různé mikroorganismy. Toto onemocnění se vyskytuje u žen různého věku, od mladých dívek po starší dámy. Jeho frekvence je od 15 do 64%. Bakteriální vaginózu lze podmíněně připsat pouze pohlavně přenosným infekcím - jedná se spíše o porušení „mikrobiální rovnováhy“, což je druh vaginální dysbiózy.

Jak se nemoc vyvíjí??

Jak víte, kůže a sliznice zdravého člověka nejsou v žádném případě sterilní. Všichni žijeme ve společenství s mnoha mikroorganismy, které tvoří normální mikroflóru našeho těla. Takže u zdravých žen jsou hlavními obyvateli vagíny laktobacily (bakterie kyseliny mléčné), které představují 95-98% celé flóry. Produkují kyselinu mléčnou, čímž udržují kyselé prostředí v pochvě. Je to ochranný faktor, který zabraňuje nadměrnému růstu dalších 20-30 typů bakterií. Pod vlivem nepříznivých faktorů klesá počet laktobacilů, mění se kyselost média a mikroorganismy, které normálně žijí v pochvě v malém množství, zaujímají neobsazené místo. Z těchto bakterií se nejčastěji vyskytuje vaginální gardnerella (Gardnerella vaginalis). Je hlavní, ale ne jedinou příčinou bakteriální vaginózy. Od této doby se nazývá jiná choroba - gardnerelóza. Kromě gardnerelly bakteriální vaginóza často odhaluje i další mikroorganismy (bakterie rodu mobilunkus, bakteroidy, peptococci, peptostreptococci, mycoplasmas).

Následující faktory mohou ovlivnit složení vaginální mikroflóry:

 • používání antibiotik a jiných antibakteriálních léků, hormonů;
 • hormonální změny během puberty, po potratu, porodu, s porušením menstruační funkce;
 • snížená imunita, alergie;
 • změna klimatu, různá napětí;
 • použití orálních antikoncepčních prostředků, intrauterinních zařízení;
 • časté a nadměrné vaginální douching, použití antibakteriálních činidel (například obsahujících TRICLOSAN), antiseptických roztoků;
 • použití spermicidů (látek, které ničí sperma - jsou součástí antikoncepčních čípků a vaginálních tablet), hygienických tamponů;
 • zhoršená funkce a mikrobiální složení střeva.

Příznaky nemoci

Inkubační doba je od 3 do 10 dnů, po které se objeví příznaky onemocnění. Hlavním příznakem jsou stížnosti na mírný (méně často - hojný) výboj šedavě bílé barvy s nepříjemným zápachem shnilých ryb. Důvodem zápachu jsou aminy, které se vytvářejí během života gardnerelly. Vůně může být konstantní, objevuje se během menstruace, pohlavního styku, při mytí alkalickým mýdlem. V tomto případě není obvykle pozorováno zarudnutí a otok vnějších genitálií a vaginálních stěn, téměř nikdy bakteriální vaginóza není doprovázena svěděním. V některých případech je onemocnění komplikováno zánětem vnitřních pohlavních orgánů, pak jsou bolesti v podbřišku, menstruační nepravidelnosti, dlouhá, těžká menstruace. S bakteriální vaginózou se frekvence komplikací po gynekologických operacích prudce zvyšuje, pooperační rány se často hnisají.

Těhotenství

Během těhotenství se pod vlivem hormonů vytvářejí příznivé podmínky pro život laktobacilů. Frekvence bakteriální vaginózy u těhotných žen je proto nižší než u ostatních žen. Bakteriální vaginóza během těhotenství se vyskytuje u 10 až 20% všech těhotných žen, polovina z nich nemá žádné příznaky. U těhotných žen s bakteriální vaginózou může vysoká koncentrace mikroorganismů ve vagíně vést k proniknutí těchto bakterií do horních pohlavních orgánů (do dělohy a přívěsků). U těchto žen je 2krát častěji pozorována infekce membrány fetálního močového měchýře a placenty, tzv. Chorioamnionitida je hrozná komplikace těhotenství, která ohrožuje život matky a plodu. Kromě toho může zánět membrán vést k jejich prasknutí a odtoku vody dlouho před očekávaným datem dodání. V tomto případě je těhotenství ukončeno nebo dochází k předčasnému porodu.

Infekce u matky může vést k infekci dítěte. Děti s intrauterinní infekcí se rodí oslabené, s nízkou tělesnou hmotností, vrozenou pneumonií a po narození se mohou vyvinout infekční kožní léze, zánět pupeční rány. Dlouhodobé hladovění kyslíkem v důsledku nedostatečné funkce infikované placenty může vést k neurologickým problémům u dítěte.

Kromě toho bakteriální vaginóza zvyšuje četnost poporodních komplikací u matky, zejména pokud bylo porod provedeno císařským řezem. Zejména se zvyšuje frekvence zánětu vnitřního povrchu dělohy (endometritida), hnisavého zánětu mléčné žlázy (mastitidy). Pravděpodobnost endometritidy s bakteriální vaginózou je 10krát vyšší než u zdravých žen.

Diagnostika

Diagnóza je založena na údajích z klinických zkoušek a laboratorních výzkumných metodách. Existují čtyři hlavní příznaky bakteriální vaginózy, pro diagnózu musíte mít alespoň tři ze čtyř příznaků:

1. Přítomnost symptomů charakteristických pro nemoc, tj. na vaginální stěně ulpívají homogenní, tekuté výpary vonící rybami.

2. Posílení vůně „ryb“ při přidávání alkalických roztoků do vaginální sekrece.

3. Alkalická povaha prostředí v pochvě.

4. Přítomnost vhodných změn ve výsledcích analýz vaginálních nátěrů.

Tyto změny zahrnují zejména detekci „klíčových buněk“ v nátěrech. Tyto buňky jsou vaginální epiteliální buňky pokryté malými tyčinkami (gardnerella), jako by byly „pepřeny“. Takové buňky se nacházejí v nejběžnějším vaginálním nátěru, který se odebírá od všech těhotných žen bez výjimky.

V obtížných případech lze pro diagnostiku použít DNA identifikaci Gardnerella - polymerázovou řetězovou reakci (PCR).

Management a léčba těhotenství

Cílem léčby bakteriální vaginózy je obnovit normální složení vaginální mikroflóry a odstranit příznaky nemoci, nikoli úplné zničení gardnerelly. U těhotných žen je léčba prováděna pouze tehdy, pokud se vyskytnou příznaky onemocnění. Protože přítomnost bakteriální vaginózy během těhotenství je spojena s vysokým rizikem komplikací, těhotné ženy potřebují léčbu i s asymptomatickým průběhem, zejména pokud existuje nebezpečí předčasného porodu. K léčbě bakteriální vaginózy u těhotných žen se nejčastěji používá METRONIDAZOL (TRICHOPOL, CLION, METROGIL) nebo ORNIDAZOLE (TIBERAL). Četné studie neodhalily teratogenní účinky (schopnost způsobovat malformace) těchto léků na plod, ale vzhledem k možným negativním účinkům se nepoužívají v prvním trimestru těhotenství. Léčba se obvykle předepisuje po 20 týdnech těhotenství. Souběžně s užíváním tablet uvnitř se přípravky METRONIDAZOLE předepisují topicky ve formě vaginálních tablet. Léčiva na bázi klindamycinu (DALACIN) mohou být také použita během těhotenství po 20 týdnech ústy, ale vaginální krémy KLINDAMICIN obvykle nejsou předepisovány, protože u těchto forem se zvyšuje počet předčasně narozených dětí. Antibakteriální terapie se v případě potřeby doplňuje o použití imunokorektorů (KIPFERON, VIFERON), antialergik, s přihlédnutím k kontraindikacím způsobeným těhotenstvím.

Léčba sexuálních partnerů není nutná, protože to neovlivní úspěšnost léčby a četnost relapsů nemoci u těhotných žen. Antibakteriální léky ničí pouze gardnerellu, ale nevytvářejí podmínky pro obnovení normálního obsahu bakterií mléčného kvašení. Proto často po léčbě dochází k vaginální kandidóze (drozd). Kromě toho se i po léčbě v kterémkoli stadiu těhotenství mohou znovu objevit příznaky bakteriální vaginózy, takže tři až čtyři týdny po léčbě je nutné podstoupit kontrolní studii složení vaginální mikroflóry. Pokud není v analýzách detekována gardnerella nebo candida, jsou předepsány léky, které obnovují normální mikroflóru vagíny (Acylact, Lactobacterin, Bifidin).

Během léčby je nutné jíst fermentované mléčné výrobky obohacené živými kulturami bakterií a také produkt obsahující hrubou vlákninu z potravy..

Prevence

Prevence bakteriální vaginózy je vyloučením faktorů ovlivňujících složení vaginální mikroflóry. Před těhotenstvím je vhodné podstoupit screening na gardnerelózu a pohlavně přenosné infekce. Při identifikaci nemocí je nutné podstoupit kompletní léčbu včetně antibakteriálních léčiv a látek, které obnovují normální mikroflóru. Při častých recidivách bakteriální vaginózy těhotenství je možné použít vakcínu SOLKO TRIHOVAK. Po aplikaci této vakcíny se vytvoří podmínky pro růst laktobacilů, které zabrání relapsu bakteriální vaginózy. První příznaky zlepšení se začnou projevovat tři týdny po vakcinaci.

Bakteriální vaginóza během těhotenství: jak se vyhnout problémům

Žena, která nese dítě, zažívá mnoho pozitivních emocí, očekává radost z jeho narození. Období těhotenství však často doprovází zármutek a nemoci. Kromě křečových žil, otoků, problémů se zubem je také možný rozvoj vaginální dysbiózy. Zjistíme tedy, co je pro tuto patologii charakteristické, jak ji léčit, je pro dítě nebezpečné.

Stručně o vývoji dysbiózy

Vagina, stejně jako žaludek, má hlenové vnitřní prostředí. To znamená, že v něm žije mnoho různých typů bakterií, včetně podmíněně patogenních. Na sliznici musí být určité množství. Když se však sníží, dojde k narušení rovnováhy různých typů bakterií, dojde k bakteriální vaginóze, kterou gynekologové nazývají také vaginální dysbióza. Tento stav zhoršuje strukturu jeho stěn. V přítomnosti této patologie může žena snadno otěhotnět, aniž by ji plánovala. Proto gynekologové vždy zdůrazňují, že problém dysbiózy by neměl být ponechán náhodě, plánovat děti a připravovat tělo předem na nošení dítěte..

Co ohrožuje dysbakteriózu vagíny pro plod

Když je dítě v děloze, nebojte se o jeho stavu. V děloze je plod chráněn, je obklopen sterilním prostředím. Nebezpečí existuje, když vaginální dysbióza přetrvává v době porodu. Dítě, které prochází porodním kanálem, také riskuje dysbiózu. Pokud je vaginální flóra normální, dítě při narození dostává bakterii Dederlein. Je obýván ve střevech, tvoří mikroflóru žaludku. První kolonizace bakterií v žaludku novorozence se nazývá přechodná dysbióza. Stává se to všem dětem buď během porodu nebo v prvních dnech po porodu. Při normálním kojení se flóra dítěte vrací k normálnímu stavu. Když má budoucí matka vaginální dysbiózu, potom bude s největší pravděpodobností dítě mít nerovnováhu, protože ty bakterie, se kterými se setká, procházejí porodním kanálem v jeho těle. Pokud je ve střevech drobků příliš mnoho patogenních mikroorganismů, nemohou bifidobakterie vytlačit. To znamená, že dítě od prvních dnů svého života bude mít dysbiózu žaludku.

Vaginální dysbakterióza není tak nebezpečná pro děti narozené pomocí císařského řezu. I když nedostávají základní bakterie, mohou také trpět problémy s flórou žaludku..

To znamená, že v každém případě musí být léčena dysbakterióza nastávající matky.

Prevence vaginální dysbiózy (vaginální nerovnováha)

 • Sledujte příjem potravy - správná výživa chrání zdravý plod a pomáhá předcházet zbytečným problémům. Denní strava by měla zahrnovat nejen maso a rybí výrobky, ale také zeleninu a ovoce.
 • Udržujte své tělo v teple - vyhýbejte se průvanu a mrazu.
 • Udržování čistého těla - pravidelné mytí slabin, nošení čistého spodního prádla a vycpávek pomůže udržovat zdravý plod.
 • Prevence dysbiózy je stále ve fázi plánování početí dítěte. Pokud je nemoc detekována, musí být okamžitě vyléčena..
 • Vyvarujte se zánětu sliznice - jinak vyhledejte pomoc gynekologa.
 • Zachování imunity v optimálním režimu pro sebe. Vyvážená strava, lékařské komplexy a doplňky pro těhotné ženy pomohou chránit tělo před dysbiózou.

Během těhotenství by mělo být tělo v klidu, nemělo by zasahovat do jeho práce a léčit staré „vředy“. Konzultace s lékařem, udržování čistého a celého těla - to je to, co se vyžaduje od mladé matky a jejího bezprostředního prostředí. Teprve potom se může narodit zdravé a veselé dítě.

Jak se projevuje bakteriální vaginóza, její příčiny

Jeho příznaky u těhotných žen mohou být následující:

 1. Nadměrný výboj, případně nepříjemný zápach.
 2. Svědění v pochvě, nepohodlí.
 3. Detekce kvasinek, gardnerelly, když se potřou.

Všechny tyto příznaky se mohou vyskytovat společně a samostatně..

Co způsobuje výskyt vaginální dysbiózy? Mohou to být napětí, která vždy negativně ovlivňují porod dítěte; zejména hormonální poruchy, zejména zvýšená sekrece progesteronu; změna klimatické zóny, zejména teplejšího klimatu; zánětlivé procesy v genitáliích. Podchlazení a snížení imunity také vedou k patologii. Pokud žena vezme antibiotika, dokonce i novou generaci, může to vyvolat problém.

Možné komplikace

V případě chronického průběhu vaginální dysbiózy a nedostatku správné léčby se mohou rozvinout následující stavy.

 1. Eroze - poškození epitelu vaginálního segmentu děložního čípku.
 2. Krční ektropie - patologické přeměnění sliznice děložního hrdla dělohy do vaginální dutiny.
 3. Cervicitida je zánětlivý proces, který se vyskytuje ve vaginální části děložního čípku.

S dalším vzestupným rozšířením procesu se zánět vyvíjí nejen v dutině vagíny a děložního čípku, ale také ve vaječnících. To přispívá k vstupu patogenní mikroflóry do močové trubice, což vede k rozvoji cystitidy nebo uretritidy.

Léčba vaginální dysbiózy v těhotenství

Je nepřijatelné dělat to sami. Pokud se výše uvedené příznaky objeví, měla by se žena obrátit na gynekologa, podstoupit diagnózu genitálních infekcí, setí bakterie, projít skvrny.

Dále lékař předepíše léky, které ničí houby a přebytečné bakterie. Pak musíte obnovit mikroflóru pochvy. Za tímto účelem dnes existuje ve složení mnoho léků s živými bakteriemi.

Po narození drobků lékař předepíše prostředky na obnovu imunitního systému a o měsíc později nabídne opakované testy, aby odhalil, jak se vaginální flóra zotavila..

Je třeba poznamenat, že u vaginální dysbiózy musí být léčba předána oběma partnerům. Vždy se poraďte s lékařem a během léčení se nemedikujte..

Bakteriální vaginóza se vyskytuje u každé 2-3 těhotných žen. Tato patologie má infekční nezánětlivý charakter. Toto onemocnění musí být léčeno, i když neexistují žádné příznaky, protože to může vést k nepříjemným následkům během těhotenství.

Informace o vaginální mikroflóře

Bakteriální vaginóza je dnes považována za jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění..

Jak víte, ženská vagina je osídlena mikroorganismy a asi 95% připadá na laktobacillus. Jedná se o prospěšné bakterie, které podporují normální fungování genitálií. Například laktobacily vylučují peroxid vodíku - látka s antiseptickými a baktericidními vlastnostmi. Dalším produktem životně důležité činnosti prospěšných mikroorganismů je kyselina mléčná, díky níž se v pochvě vytváří optimální pH pro fungování a hnojení..

Přibližně 2-5% mikroflóry jsou oportunní mikroorganismy. Například v pochvě žijí různé kmeny stafylokoků, streptokoků a také gardnerelů. Jejich počet je přísně řízen imunitním systémem - obvykle tyto bakterie nejsou schopny poškodit tělo.

Někdy však z nějakého důvodu dochází ke zvýšené reprodukci podmíněně patogenní mikroflóry, zejména gardnerelly (mimochodem tato bakterie je považována za marker vaginózy). Výsledkem tohoto procesu je smrt prospěšných mikroorganismů. Mikroekosystém pochvy je narušen, mění se pH, což vytváří ideální podmínky pro šíření potenciálně nebezpečných hub a bakterií. Takto se vyvíjí vaginóza.

Během těhotenství prochází tělo nastávající matky mnoha změnami. Nejprve se jedná o změny v hormonálním pozadí a oslabení imunitního systému. Proto těhotné ženy často čelí takovým problémům, jako je bakteriální vaginóza.

Co je bakteriální vaginóza??

Toto onemocnění se také nazývá gardnerelóza nebo vaginální dysbióza. U bakteriální vaginózy je narušena vaginální mikroflóra, konkrétně je snížen počet prospěšných bakterií mléčného kvašení. Tento stav poskytuje příznivé prostředí pro množení patogenních mikroorganismů - gardnerel a anaerobů.

S bakteriální vaginózou se může vyvinout jeden nebo více typů mikroorganismů - celkem se takovou chorobou vylučuje více než 200. Tato rozmanitost vždy neumožňuje detekovat přesný typ bakterií..

Měli byste si uvědomit, že v každém případě bakteriální vaginózy je mikroflóra ve složení jedinečná, ale gardnerella, nejčastější patogenní mikroorganismy, je téměř vždy detekována..

Co se stane s vaginózou??

Při vystavení jednomu z mechanismů se množství živin snižuje. Stupeň kyseliny mléčné rychle klesá, pH stoupá a patogenní flóra se začíná množit, v první řadě jde o gardnerellu, která dále inhibuje prospěšné bakterie. Ukázalo se, že to je „začarovaný kruh“, díky kterému ve velkém počtu umírají laktobacily.

Rychlý vývoj patogenních mikroorganismů vede k tomu, že žena má nepříjemné příznaky, což naznačuje, že se vaginóza objevila během těhotenství.

Příčiny bakteriální vaginózy u těhotných žen

Bakteriální vaginóza začíná z jediného důvodu - změna mikroflóry. Tento jev může způsobit mnoho faktorů:

 • léková terapie: nejčastěji změna mikroflóry spojená s užíváním antibiotik, hormonů, antimykotik a antimikrobiálních látek;
 • hormonální změny, ke kterým dochází během těhotenství;
 • problémy s endokrinním systémem;
 • antimikrobiální látky pro intimní hygienu obsahující triclosan;
 • nosit spodní prádlo vyrobené ze syntetických materiálů (zejména struny);
 • vaginální douching (zejména sodou nebo antiseptiky);
 • nedodržování intimní hygieny;
 • střevní dysbióza;
 • těžký nebo chronický stres;
 • klimatická změna;
 • těhotenství s komplikacemi;
 • požití cizího těla do vagíny;
 • nový sexuální partner;
 • zánětlivý proces v reprodukčním systému (dostupný v současnosti nebo dříve);
 • vysoká sexuální aktivita;
 • nezdravá strava a špatné návyky.

Včasné ošetření

Léčba bakteriální vaginózy v časném těhotenství by měla být zvolena tak, aby měla minimální účinek na stále se vyvíjející dítě..

Nejprve byste se měli pokusit identifikovat faktory vyvolávající nemoc. Pokud je to diabetes mellitus, je přísnější kontrolovat hladinu glukózy v krvi, v případě střevní dysfunkce - sledovat stolici, výživu a tímto způsobem léčit veškerou chronickou patologii.

Za druhé, je nutné používat aktuální léky. Nejčastěji se jedná o čípky nebo vaginální tablety a tobolky. V nemocnici lze použít lázně s peroxidem vodíku, chlorhexidinem a dalšími bezpečnými prostředky.

V prvním trimestru je neškodné a efektivní používat následující léky:

 • Hexikonové svíčky na bázi chlorhexidinu;
 • čípky na bázi jódu - Povidon-jod, Betadin a další.

Klasická léčba bakteriální vaginózy založená na metronidazolu je povolena pouze od druhého trimestru těhotenství.

Pokud tato léčba nepomůže, stejně jako v případě detekce další infekce podle výsledků testů, je třeba rozšířit antibiotickou léčbu, antimykotika. Často se používají:

 • svíčky Ginezol, Pimafucin pro boj proti kvasinkovým hubám;
 • tablety Azithromycin, Josamycin, Ampicilin a další s ohledem na citlivost a bezpečnost.

Měli byste také používat léky pro celkovou normalizaci mikroflóry v pochvě a střevech. Mohou to být svíčky, tablety nebo roztoky. Populární jsou Bioflor, Lactozhinal, Vaginorm, Atzilakt a další..

Příznaky

Hlavním příznakem bakteriální vaginózy je střední (někdy velké) množství vaginálního výboje, doprovázené zápachem amoniaku. Obvykle se charakterizuje jako vůně shnilých ryb..

První měsíce onemocnění se projevují tekutými sekrecemi bílé nebo šedavé barvy. Při gynekologickém vyšetření má vaginální sliznice normální růžovou barvu. Ve vzácných případech mohou být detekovány jednotlivé červené tečky..

Pokud bakteriální vaginóza probíhá již mnoho měsíců, její příznaky se stanou živějšími:

 • sekrety se liší v konzistenci: mohou být sražené nebo mukózní;
 • barva výboje se změní na žlutozelenou;
 • rovnoměrné rozložení sekrecí podél stěn vagíny: jsou dost silné a lepivé, mohou pěnit;
 • výtok se stává mnohem větším v objemu: při množství 2 až 4 ml se jejich množství může zvýšit dokonce 10krát;
 • dlouho zahájená bakteriální vaginóza vede k pálení, svědění v pochvě, ale tyto nepříjemné pocity mohou zcela chybět nebo se objevují pravidelně;
 • může se vyskytnout bolest při pohlavním styku;
 • proces močení je někdy frustrující (stává se častější a bolestivější);
 • s bakteriální vaginózou během těhotenství se může objevit bolest břicha.

Co je to vaginóza? Endogenní příčiny vývoje nemoci

Toto onemocnění se zpravidla vyvíjí na pozadí poklesu aktivity prospěšné mikroflóry. Příčiny bakteriální vaginózy během těhotenství se mohou lišit. Poměrně často je zánět spojen s expozicí interním (endogenním) faktorům. Jejich seznam byste se měli určitě seznámit..

 • Během těhotenství je pozorováno zvýšení hladin progesteronu. To zase způsobuje relativní nedostatek estrogenů, což samozřejmě ovlivňuje kvalitativní a kvantitativní složení mikroflóry..
 • Jak víte, na pozadí oslabeného imunitního systému je pozorována nekontrolovaná reprodukce podmíněně patogenní mikroflóry, která může vyvolat vývoj onemocnění, jako je bakteriální vaginóza. Během těhotenství se imunitní aktivita snižuje. Tento mechanismus je určen k ochraně rostoucího plodu před útokem jeho vlastních protilátek. Proto je bakteriální vaginóza během těhotenství tak často diagnostikována..
 • Seznam důvodů zahrnuje hormonální poruchy spojené s těžkým stresem, onemocnění endokrinních žláz atd..

Diagnostika

K potvrzení bakteriální vaginózy postačují tři stádia diagnózy:

 1. Inspekce V této fázi je podezření na vaginózu, pokud dojde k výboji s nepříjemným zápachem. V některých případech však mohou chybět.
 2. Rozmazat. Je provedeno mikroskopické (bakterioskopické) vyšetření Gramova barvení. Ve vzorku s vaginózou je detekována prevalence epitelových buněk nad leukocyty, pokles objemu Doderleinových tyčinek a vizualizace specifických buněk. Říká se jim klíč - právě na nich se nacházejí patogenní mikroby. Baksevse (kultivační studie) na Gardnerella vaginalis není informativní, v obtížných případech lze na gardnerelly provádět pouze PCR analýzu.
 3. Kyselost. Tento diagnostický krok znamená stanovení pH prostředí v pochvě. Pokud je pH vyšší než 4,5, pak se objeví bakteriální vaginóza.

Léčba bakteriální vaginózy během těhotenství

Hlavním směrem léčby onemocnění je průběh antibiotik. Obvykle se předepisuje pouze od druhého trimestru těhotenství, protože v prvních měsících je plod zvláště citlivý na všechny druhy léčiv. S bakteriální vaginózou se zpravidla uchylují k jednomu z následujících léků:

 • metronidazol (tablety Klion nebo Trichopol) - 250 mg 2krát denně po dobu 7 dnů;
 • Ornidazol (Tiberal) - 250 mg 2krát denně po dobu 5 dnů.

Antibiotika nemusí zabíjet úplně oportunní bakterie. Je třeba mít na paměti, že jejich přítomnost (malé procento) je normou pro každou ženu.

Pro obnovení normálního vaginálního prostředí jsou předepsány speciální vaginální tobolky (například Vaginorm, Acylact, Lactobacterin, Lactozhinal, Bifikol nebo Bifidumbakterin).

Musíte vědět, že bakteriální vaginóza by měla být léčena výhradně pod dohledem lékaře. Během včasného ošetření je důležité obnovit normální mikroflóru pochvy.

Střevní mikroflóra je také obnovena pomocí bifidobakterií a laktobacilů.

Pokud je diagnostikována bakteriální vaginóza, je třeba si uvědomit, že předepsaná léčba musí pokračovat až do konce, i když na počátku neměly žádné příznaky onemocnění nebo zmizely během terapie.

Těhotným ženám v prvním trimestru se v případě potřeby předepisují přípravky ve formě svíček. Jejich výhoda v místní akci spočívá v tom, že aktivní složky nemají systémový účinek na tělo, jako je tomu při perorálním užívání léků.

Pro léčbu bakteriální vaginózy je důležitá nejen léková terapie, ale je třeba věnovat pozornost vaší stravě. Je nutné přidat fermentované mléčné výrobky. Cukr a výrobky, které jej obsahují, budou muset být na chvíli opuštěny.

Lékař během pohlavního styku obvykle zakazuje nebo doporučuje bariérovou antikoncepci (kondomy)..

Existují nějaké rizikové faktory? Exogenní příčiny vaginózy

Existují i ​​jiné důvody pro rozvoj onemocnění, jako je bakteriální vaginóza během těhotenství. Recenze lékařů a statistické studie naznačují, že nemoc může být vyvolána externí expozicí.

 • Dlouhodobá léčba antibakteriálními léčivy, zejména pokud jde o jejich nekontrolovaný příjem. Faktem je, že antibiotika mají škodlivý účinek nejen na patogenní organismy, ale také na prospěšnou mikroflóru.
 • Užívání antimykotik a cytostatik oslabuje imunitní systém, což vytváří podmínky pro množení podmíněně patogenních mikroorganismů..
 • Mezi rizikové faktory patří zanedbávání pravidel intimní hygieny. Na druhé straně nadměrná touha po čistotě (neustálé douching, používání antibakteriálního mýdla) může také nepříznivě ovlivnit fungování reprodukčního systému..
 • Riziko rozvoje bakteriální vaginózy se zvyšuje v přítomnosti anatomických rysů, například deformací dělohy nebo krku.
 • Bakteriální vaginóza není pohlavně přenosné onemocnění. Nicméně promiskuitní sexuální život je připisován rizikovým faktorům, protože to také negativně ovlivňuje složení mikroflóry.

Nebezpečí neošetřené vaginózy pro těhotné ženy

Pokud bakteriální vaginóza není včas detekována a není provedena správná terapie, pak existuje významné riziko pro matku i plod:

 • Zánět močového měchýře (chorioamnionitida). Zánětlivý proces může vést k mikrotrhlinám nebo dokonce k úplnému prasknutí močového měchýře. To může vést k potratu nebo předčasnému porodu..
 • Pokud se v močovém měchýři objeví mikrofraktura, existuje riziko infekce v plodové vodě. To může vést k infekci plodu. Důsledky v tomto případě jsou nepředvídatelné - od zpoždění plodu ve vývoji po šíření sepse a úmrtí plodu.
 • Pokud se v močovém měchýři objeví „prasklina“, může plodová voda uniknout - to škodí nenarozenému dítěti.
 • Na pozadí neléčené dysbiózy se může objevit další zánětlivá infekce.
 • Pokud bakteriální vaginóza nemůže být úplně vyléčena, mohou při porodu nastat komplikace a je nemožné předvídat jejich povahu předem (nejčastěji ženy, které odmítly léčbu nebo ji neprošly úplně a svědomitě trpěly poporodní metroendometritidou).
 • Snížená imunita při vaginální dysbióze činí tělo náchylnější k mnoha nemocem. Dokonce i nachlazení může skončit vážnými komplikacemi..

Diagnostické metody pro stanovení vaginózy

Patologii diagnostikuje nejčastěji pouze lékař. Nezávisle nemůže žádná žena říci, která infekce v jejím těle prochází, protože ji způsobuje mnoho různých bakterií. Nejčastěji se nepohodlí v podbřišku a pochvě jednoduše cítí, takže se musíte poradit s lékařem. On pak zkoumá ženu, bere nátěr pro analýzu a provádí odběr krve, aby provedl další studie a identifikoval, která infekce vyvolala vývoj nemoci.

Po provedení všech nezbytných studií můžete přesně potvrdit nebo vyvrátit diagnózu a teprve poté zahájit léčbu vaginózy během těhotenství.

Mohu otěhotnět s bakteriální vaginózou??

Koncepce v přítomnosti bakteriální vaginózy je bodem. Na jedné straně tato choroba mění vaginální mykofloru. Spermie v něm mohou rychle umřít, takže je snížena možnost početí.

Na druhé straně existuje mnoho případů, kdy takové onemocnění nezabránilo početí. Můžeme tedy říci, že možnost početí v bakteriální vaginóze je individuální záležitostí..

Je důležité vědět, že bakteriální vaginóza sama o sobě není na rozdíl od komplikací, které způsobuje, nijak zvlášť nebezpečná. Mohou to být různé nemoci až do neplodnosti.

Je možné si představit bakteriální vaginózu, ale to nestojí za to. Nejlepší je léčit nemoc nejprve a poté naplánovat doplnění rodiny. Léčba během těhotenství je komplikována skutečností, že v prvních měsících nelze většinu drog užívat. Mezitím může vývoj nemoci vést k různým komplikacím, včetně od plodu, pokud dojde k intrauterinní infekci.

Každá žena plánující těhotenství by měla nejprve podstoupit komplexní vyšetření, absolvovat různé testy a léčit stávající nemoci. Pouze toto bude klíčem k normálnímu těhotenství.

Důvody a mechanismus vývoje

Vagína ženy je zvláště náchylná k pronikání různých bakterií, proto má složitý obranný systém. Je založen na laktobacilech, které zpracovávají glykogen a ovlivňují pH sliznice.
Glykogen je syntetizován ze skvamózních buněk, které během těhotenství rostou dvakrát. V důsledku toho se počet oportunních mikroorganismů, které mohou způsobit onemocnění, zmenší. Proč dochází k vaginóze??

Ukazuje se, že v příliš kyselém prostředí laktobacily umírají. Jsou vytvářeny příznivé podmínky pro vývoj různých hub nebo bakterií, a proto je u každé páté těhotné ženy detekována drozd a gardnerelóza..

Tyto důvody mohou zahrnovat:

 1. Hormonální poruchy. Tyto změny jsou nejčastěji nevyhnutelné a jsou normou během těhotenství, ale v některých případech způsobují problémy, včetně imunitního systému..
 2. Nadměrná láska k čistotě. Je to paradox, ale čím častěji je těhotná žena omývána mýdlem, tím vyšší je riziko vzniku vaginózy. Totéž platí pro baktericidní sprchové gely..
 3. Patologické procesy v genitourinárním systému, včetně těch, které jsou důsledkem zranění.
 4. Chyby výživy.
 5. Alergie na výrobky pro osobní péči nebo spodní prádlo.
 6. Těhotenské komplikace.

Pro léčbu je důležité správně stanovit příčinu. O tom, jak bude léčba předepsána těhotné ženě, a také na výsledcích laboratorních testů.

1 Hormonální změny během puberty, nástup menstruace, během menopauzy, v raných stádiích těhotenství a při užívání hormonálních léků.

2 Smrt normální mikroflóry působením antibiotik, zejména po antibiotické terapii během chirurgických operací (na různých orgánech, nejen reprodukčních).

3 K významným změnám vaginální mikroflóry dochází v důsledku zánětlivých procesů pohlavních orgánů. Jsou zvláště patrné, pokud je zánět dlouhodobě neléčen..

4Všeobecné snížení obranyschopnosti organismu v důsledku různých nemocí infekční a neinfekční povahy, špatné výživy, špatné hygieny a špatných návyků.

5 Použití antikoncepčních prostředků různých typů, perorálních hormonálních léků a intrauterinních nebo spermicidních látek.

Narušují normální prostředí v genitálním traktu žen.

6 Pravděpodobnost výskytu bakteriální vaginózy se významně zvyšuje, pokud žena nebo její manžel má vztahy s několika sexuálními partnery současně..

Video o bakteriální vaginóze během těhotenství

Porodník vypráví o možném nebezpečí, příčinách vývoje, diagnostiky a léčby nemoci během těhotenství v tomto videu:

Bakteriální vaginóza je poměrně časté onemocnění. Při prvních příznacích je nutné se poradit s odborníkem a předepsaná léčba by měla být dokončena do konce.

V posledních deseti letech došlo u žen v mnoha zemích světa k nárůstu vaginálních infekcí, které pevně zaujímají první místo ve struktuře porodnických a gynekologických chorob.

Frekvence vaginální dysbakteriózy kolísá od 12 do 74% u těhotných žen v reprodukčním věku a u těhotných žen se pohybuje od 14 do 37% ve struktuře zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů. (Minkina S.N., Manukhin I.B., 1992)

Cílem léčby bakteriální vaginózy je obnovit normální vaginální mikroflóru. Zpočátku byla antibiotika používána k léčbě vaginózy. Tato léčiva se však nešetřila spolu s patogenní a užitečnou saprofytickou flórou. Kromě toho antibiotická léčba vykazuje významné zvýšení počtu relapsů, jejich frekvence dosahuje 40% (V.L. Tyutyunina, 2001). Zvyšuje se frekvence bakteriální vaginózy a urogenitální kandidózy, nespecifické vaginitidy..

Jaké je nebezpečí vaginózy matky a dítěte

Včasná diagnóza a léčba bakteriální vaginózy nepředstavují pro matku a dítě velké nebezpečí. Ve většině případů také dochází k nezávislému zotavení těla s vyloučením provokujících faktorů. Například v čase po průběhu antibiotik atd..

Obzvláště nebezpečné jsou formy vaginózy v přítomnosti jakéhokoli STI. Navíc každý den zpoždění v léčbě může být příčinou následujících stavů:

 • nevyvíjející se těhotenství v různých časech;
 • spontánní potraty a předčasné narození;
 • únik plodové vody v předstihu;
 • porušení placenty a fetální hypoxie;
 • chorioamnionitida - zánět membrán a mnoho dalších.

Proto je důležité provádět včasnou a úplnou diagnózu pro následnou účinnou léčbu..

Podívejte se na video o bakteriální vaginóze:

Normální vaginální flóra

Ženský reprodukční systém trpí dysbiózou ne méně než střeva. Normální vaginální flóra je se svou rozmanitostí tvořena laktobacily, které jsou hlavními typickými představiteli mikroflóry genitálního traktu zdravých žen. Poskytují ochranný mechanismus soutěží s patogenními mikroorganismy a udržují kyselé prostředí ve vagíně, čímž vytvářejí nepříznivé podmínky pro vývoj patogenní mikroflóry. Ochranné vlastnosti laktobacilů se dosahují výrobou tzv. Endobiotik - látek, jejichž účinek je podobný antibiotikům. a produkce kyseliny mléčné, která. normalizuje pH vagíny. K rozvoji infekčních chorob přispívá snížení počtu nebo vymizení laktobacilů ve vagíně..

Normální bakteriální flóra hraje antagonistickou roli, zabraňuje invazi patogenních mikroorganismů a jakákoli invaze zdravého epitelu je téměř vždy doprovázena změnami vaginální mikroflóry.

Důvody pro vzhled

V gynekologii existuje několik důvodů pro porušení mikroflóry pohlavních orgánů, ale vývoj dysbiózy může být způsoben buď specifickou příčinou, nebo se může stát důsledkem obecného zhoršení ochranných funkcí těla.

Ať už je to ve většině případů, příčiny vývoje patogenní mikroflóry zahrnují:

  pohlavně přenosné infekce: jak ukazují vědecké studie, často mikroflóra, která je příznivá pro lidské tělo, může inhibovat nežádoucí typy mikroorganismů, ale pokud je infikována pohlavně přenosnou infekcí, není schopna odolat tak silnému infekčnímu procesu.

Na pozadí obecné infekce patogenem se projevuje depresivní účinek na lokální imunitu a ničení přirozeného pozadí bakterií.

To vede ke vzniku volné mezery, kterou jsou mikroorganismy ochotny okupovat, které mohou existovat v symbióze s původcem sexuální infekce a často nepatří do příznivé mikroflóry;

střevní onemocnění: střevní dysbióza a jiná gastrointestinální onemocnění u žen - přímý způsob, jak narušit vaginální mikroflóru.
To je způsobeno skutečností, že střevní stěny žen jsou v těsném kontaktu se stěnami vagíny, v případě chronických nebo dlouhodobých akutních střevních infekcí může střevní mikroflóra migrovat stěnami tkání do orgánů reprodukčního systému..

V tomto případě dochází k vývoji nespecifické mikroflóry a potlačení bakterií příznivých pro tělo. Příčinou takové patologie je často Escherichia coli nebo příbuzné organismy;

těhotenství: v důsledku závažných hormonálních změn prochází tělo žen významnými změnami.

Věděl jsi? Přeloženo z latiny
„Vagina“ znamená „pochva“. Původní ruská „vagína“ má podobný význam.
Tento proces také ovlivňuje imunitu. Na pozadí obecného oslabení těla může jakékoli zavádění nepříznivých mikroorganismů vést k narušení druhové rozmanitosti bakterií vagíny a sousedních zón. Proto je cystitida a další infekční léze ženského těla během těhotenství často známým stavem.

Důležité! Přes převládající názor, mikroflóra člověka během pohlavního styku nemá žádné změny v mikroflóře ženských pohlavních orgánů. Kromě toho není dysbióza sexuálně přenášena a nemůže u mužů způsobit žádné změny v těle.

Za zmínku také stojí, že tato patologie může způsobit časté používání antibakteriálních hygienických gelů a časté douching, které inhibují přirozenou mikroflóru a vytvářejí příznivé prostředí pro výskyt patogenů..

Léčba vaginální a střevní dysbiózy u těhotných žen

Léčba vaginální dysbakteriózy u těhotných žen se dnes stala velmi důležitou, protože ze všech známých důvodů počet těhotných žen, které lékaři klasifikují jako „vysoké riziko“, neustále roste. ohrožené komplikacemi během těhotenství a porodu v období po porodu. Byla navázána souvislost mezi vaginální dysbiózou a potratem, předčasným porodem, narozením dětí s nízkou tělesnou hmotností a novorozeneckou sepsou, jakož i frekvencí předčasných prasknutí amniotických membrán a poporodní endometritidy. (Nikolaev A.P., Ankirskaya A.S., 1993) Vaginální dysbióza může vést k infekci plodu novorozence během těhotenství a porodu..

Prevence výskytu

Během těhotenství není vždy možné zabránit vzniku vaginózy. Hlavní věc je diagnostikovat a vyléčit ho včas. Hlavní doporučení jsou následující:

 • Těhotenství by mělo být naplánováno a podstoupit komplexní prohlídku v předvečer.
 • Je užitečné sledovat práci střev, jíst více zeleniny, méně - sladkosti, rychlá jídla atd..
 • Spodní prádlo se nejlépe nosí pouze z přírodních tkanin. Mnoho bakterií skutečně zemře při kontaktu s atmosférickým vzduchem.
 • Během léčby by vážná, zejména antibakteriální léčiva neměla čekat na rozvoj dysbiózy, ale měla by se jim předem zabránit.
 • Všechny techniky jsou užitečné pro zvýšení obranyschopnosti těla během těhotenství..

Urogenitální kandidóza nebo drozd

Konečně, mnoho otázek je způsobeno problémem urogenitální kandidózy nebo tzv. Drozdem. Příčinou tohoto onemocnění jsou houby rodu Candida. V Americe trpí na drozd více než 100 milionů žen a dětí. Frekvence candida vulvovaginitidy v Rusku se za posledních 10 let téměř zdvojnásobila a dosáhla 30-45% ve struktuře infekčních lézí vulvy a vagíny. (A.L. Tikhomirov, C.G. Oleinik, 2001).

Známými rizikovými faktory výskytu plísňových infekcí jsou užívání antibiotik, hormonálních léků včetně antikoncepčních prostředků, různých chronických onemocnění, nevyvážená strava se spoustou uhlohydrátů, dlouhodobý stres, zkrátka vše, co pomáhá oslabit imunitní systém.

Vzhledem k výše uvedenému by základní principy léčby vaginitidy měly být následující:

 • normalizace pH vagíny;
 • obnovení normální biocenózy;
 • zvýšená místní imunita.

To vše lze dosáhnout předepisováním léčiv na bázi laktobacilů pro vaginální hygienu, protože tato léčiva poskytují kyselé prostředí v pochvě díky produkci kyseliny během enzymatického štěpení glykogenu obsaženého ve vaginálním epitelu; syntetizují se látky s antimikrobiální a lysozymovou aktivitou a produkce peroxidu vodíku laktobacilem omezuje růst ostatních mikrobů. Nedávno časopis New Scientist řekl svým čtenářům, že švédská společnost plánuje uvést na trh vaginální tampóny a hygienické vložky se živými laktobacily.

Vzhledem k významu diskutovaného problému bych rád upozornil na prostředky pro korekci různých mikrobiocenóz lidského těla - tekutých bakteriálních koncentrátů nebo tekutých probiotik. Tyto léky jsou mikrobiální bakterií v živé biologicky aktivní formě. Připraven na základě čistých kultur mikroorganismů, zástupců normální lidské mikroflóry. Mají oproti suchým probiotikům několik výhod..

Jak se mění poměr bakterií během těhotenství?

Než pochopíte důležitou otázku pro mnoho žen, jak zacházet s vaginózou během těhotenství, musíte přesně vědět, jaká je závažnost onemocnění:

 • 1 stupeň. Zjistí se, zda ve stěru není žádná mikroflóra, a epitelové buňky jsou přítomny beze změn a je zachována možnost infekce jinými bakteriemi..
 • 2 stupně. V tomto případě se stupeň Doderleinových tyčinek snižuje a gram-negativní a pozitivní flóra roste, v krvi je detekován mírný nárůst bílých krvinek.
 • 3 stupně. V tomto případě bakterie mléčného kvašení zcela chybí, klinický obraz onemocnění je evidentní.

Když je laktobacill normální, nic neohrožuje ženu ani její plod. Sledují rovnováhu mikroflóry a produkují kyselinu mléčnou, která udržuje optimální rovnováhu kyselin, škodlivou pro většinu patogenů. Pod vlivem určitých faktorů se však počet prospěšných bakterií může snížit, v tomto případě dochází k narušení mikroekologického systému. Nízká hladina laktobacilů vede k nekontrolovatelnému růstu škodlivých bakterií: gardnerelly, bakteroidy, mobilkusy, peptococcus, mykoplazmy, streptokoky.

Je obtížné určit, co přesně ovlivňuje mikroflóru a způsobuje vaginózu během těhotenství, ale snížení počtu laktobacilů může ovlivnit vnitřní a vnější faktory:

 • brát antibiotika;
 • léčba antimikrobiálními, hormonálními a fungicidními činidly;
 • poruchy v hormonálním pozadí po potratu, porodu nebo pubertě;
 • vaginální douching;
 • použití antimikrobiálních látek během intimní hygieny s triclosanem;
 • použití perorálních antikoncepčních prostředků;
 • použití spermicidů, které jsou součástí čípků pro vagínu a tablety;
 • alergická nebo endokrinní onemocnění;
 • změna klimatu, stresové situace;
 • nerovnováha ve střevech;
 • nošení spodního prádla ze syntetických materiálů;
 • těhotenství, zejména s komplikacemi;
 • zanedbávání hygieny.

Ne vždy v raných stádiích nemoci se projevuje závažnými příznaky, ale pokud nemoc postupuje, objeví se její příznaky:

 • bohatá leucorrhoea s mírně šedivým nádechem, a pokud se nemoc neléčí léta, může se výboj stát nazelenalým, pěnovým a viskózním;
 • objeví se charakteristický rybí zápach, který je zvláště slyšet při pohlavním styku partnerů;
 • při pohlavním styku, pálení je bolest;
 • nepohodlí v podbřišku neumožňuje pokojně žít, po vyšetření se zjistí hypertonicita dělohy;
 • nepříjemný pocit pálení během močení, ale tento příznak je mnohem méně častý.

Poté, co se objeví první příznaky, je třeba neprodleně konzultovat gynekologa, který provede vyšetření a bude schopen přesně diagnostikovat.

Jakákoli infekce může způsobit vážné poškození zdraví nejen ženy, ale také jejího nenarozeného dítěte. Při vaginóze se může objevit zánět plodové vody, v důsledku čehož se na ní může objevit prasklina a dokonce i prasknutí. Pokud k tomu dojde, může žena začít předčasně narodit nebo potratit. Pokud se objeví trhlina, infekce se může dostat do plodové vody a nakonec se dítě nakazí.

Taková infekce může vést k vážným následkům: vývoj plodu se zastaví nebo se objeví sepse.

Proto je důležité včas odhalit bakteriální vaginózu v těhotenství. Léčba by měla být zahájena okamžitě po potvrzení diagnózy a všechna doporučení by měla být přísně dodržována..

Pokud je diagnóza pacienta potvrzena, lékař nejprve doporučuje vzít antibiotika, která jsou bezpečná pro ženu v její poloze.

Je velmi důležité dodržovat všechna doporučení lékaře od prvního do posledního dne, dokud nezmizí všechny příznaky. Je však třeba si uvědomit, že zmizení příznaků může naznačovat, že infekce ustoupila, ale jakmile je léčba zastavena, mohou se znovu objevit. A relapsy jsou obvykle mnohem obtížnější a terapie je pro ně horší..

Ale i když pacient plně dodržuje všechna doporučení - užívání antibiotik, uvedení svíček na bakteriální vaginózu během těhotenství, je možné, že se infekce objeví znovu.

Téměř třetina žen, které podstoupily léčbu, se v prvních třech měsících po užití antibiotik znovu objevila. Recidiva je spojena se skutečností, že užívání těchto léků zabilo většinu nejen patogenních, ale i prospěšných bakterií. A dosud nebyl nalezen způsob, který by mohl urychlit rozmnožování prospěšných bakterií, takže patogenní mikroorganismy se i nadále množí.

Pokud dojde k relapsu, je ženě předepsána opakovaná terapie, zatímco léky jsou vybírány individuálně, protože je třeba udělat vše pro ochranu plodu. Gynekologka, která přesně ví o všech nemocech ženy a přijme veškerá opatření, aby zabránila zdraví pacienta a jejího budoucího dítěte, bude schopna přesně odpovědět na hlavní otázku, jak zacházet s bakteriální vaginózou během těhotenství..

Při výskytu nemoci hraje významnou roli snížení lokální imunity. Normálně je sliznice pochvy a děložního čípku osazena laktobacily a dalšími mikroorganismy. Zatímco počet prospěšných laktobacilů přesahuje 107, sliznice genitálního traktu se vyrovnává s ochrannou funkcí. Se snížením jejich koncentrace dochází k dysbióze. Místo laktobacilů nahrazuje podmíněně patogenní flóra..

Příčinnými původci infekce mohou být takové mikroorganismy:

 • Gardnerella vaginalis;
 • Mobilincus;
 • bakteroidy;
 • jiné anaerobní mikroorganismy.

U bakteriální vaginózy přesahuje počet těchto patogenů 104. Častý výskyt onemocnění u těhotných žen je vysvětlen snížením lokální a obecné imunity, jakož i hormonálními změnami. Vývoj infekce přispívá k nošení syntetického spodního prádla ak neustálému používání denních punčochových kalhotek. To vytváří ideální podmínky pro vývoj bakterií v prostředí bez kyslíku. Všechny tyto faktory způsobují nerovnováhu flóry ve vagíně a vedou k těžké dysbióze.

Při léčbě nemoci je velmi důležité obnovení normální vaginální biocenózy. V tomto ohledu probíhá ošetření ve dvou fázích. V první fázi se provádí antibiotická terapie. Výběr léku bude záviset na délce těhotenství.

V prvním trimestru se k léčbě bakteriální vaginózy používají pouze místní látky. „Fluomizin“ a „Hexicon“ se mohou používat od raného data. Tyto léky jsou dostupné ve formě vaginálních čípků. Ničí gardnarellu a další anaerobní mikroorganismy a chrání těhotnou ženu před projevy infekce. Průběh léčby je od 6 do 14 dnů.

Clindamycin má také dobrý účinek. Tento produkt je dostupný pod různými ochrannými známkami ve formě vaginálních čípků nebo krému. Droga se používá denně v noci po dobu tří dnů..

V druhé polovině těhotenství lze k léčbě bakteriální vaginózy použít další látky. Od 16 týdnů jsou Neo Penotran forte, Klion D100 a Terzhinan schváleny k použití. Drogy se používají jednou denně po dobu 7-10 dní. Při výrazném zánětlivém procesu se k léčbě přidávají antibakteriální léčiva v tabletách s krátkým průběhem po dobu 5 dnů.

Lokální léčby jsou obecně dobře snášeny těhotnými ženami. V ojedinělých případech dochází na pozadí použití vaginálních čípků k svědění a pálení v pochvě. Po přerušení léku zmizí všechny nepříjemné alergické symptomy samy. Chcete-li pokračovat v léčbě, měli byste zvolit jiný místní lék, který nezpůsobí takové nežádoucí účinky.

Neméně důležité je druhé stadium léčby bakteriální vaginózy. K obnovení normální mikroflóry vagíny jsou předepisovány léky, které zvyšují koncentraci laktobacilů. Tento účinek je ovlivněn tobolkami Vagilak a místním lékem Lactagel. Drogy se používají od prvního trimestru těhotenství. Obnovení vaginální biocenózy začíná den po ukončení antibiotické terapie.

Léčba bakteriální vaginózy je ambulantní. Hospitalizace s touto patologií není nutná. Po ošetření, aby se monitorovala jeho účinnost po 14 dnech, se provede analýza z pochvy a děložního hrdla. S opětovnou detekcí anaerobní flóry je zapotřebí nový způsob léčby..

Léčení sexuálního partnera bakteriální vaginózou se neprovádí. Tato infekce není přenášena sexuálně, ale vyskytuje se na pozadí poklesu obranyschopnosti těla. Předepisování antibiotik partnerce těhotné ženy nedává smysl.

Existují stupně bakteriální vaginózy. Liší se v závislosti na závažnosti patologie:

 • Kompenzovaný stupeň (při roztěru je nedostatek mikroflóry a přítomnost epitelových buněk).
 • Stupeň subkompenzace (pokles obsahu doderleinových tyčinek, zvýšení gramnegativní a grampozitivní flóry, zvýšení počtu bílých krvinek v krvi).
 • Stupeň dekompenzace (bakterie mléčného kvašení chybí, příznaky onemocnění se jeví jasnější, laboratorní analýza obsahuje mnoho různých patogenních a volitelných i podmíněně patogenních mikroorganismů).

V závislosti na průběhu bakteriální vaginózy se rozlišuje akutní, torpidní nebo erasovaná a asymptomatická forma..

Kůže a sliznice u zdravých žen nejsou vždy sterilní, protože lidské tělo je neustále v kontaktu s mnoha mikroorganismy, které tvoří mikroflóru. Mikroflóru ženské vagíny tedy tvoří laktobacily, hlavní obyvatelé vagíny (bakterie kyseliny mléčné).

Laktobacily jsou schopny produkovat určité množství kyseliny mléčné, čímž udržují zdravé kyselé prostředí ženské vagíny. Působí jako ochranný faktor, který zabraňuje růstu počtu jiných typů bakterií, které způsobují jiné choroby..

Bakteriální vaginóza je nezánětlivé onemocnění spojené se změnou vaginální mikroflóry.

Ošetření je založeno na použití speciálních antibakteriálních léků.

Výhody tekutých probiotik:

Za prvé, bakterie jsou v biologicky aktivním stavu a začínají fungovat od prvních minut kontaktu s mukózními membránami. Za druhé, tekuté koncentráty obsahují řadu bakteriálních životně důležitých produktů. Mezi tyto produkty patří: organické kyseliny (včetně mléčné, octové, propionové); přírodní antibiotika, což jsou komplexy lipopolysacharid-protein, včetně termostabilních (laktoidin, laktolin).

Mechanismus účinku těchto léků spočívá v tom, že v důsledku vytváření kyselého prostředí a výrazného antimikrobiálního účinku je potlačen vývoj patogenní, putrefaktivní a plynotvorné mikroflóry (salmonely, stafylokoky, proteiny, difterické bacily, listérie, kvasinkové houby R. Candida atd.)..

Komplex navíc vytváří imunitní stav těla. Stimuluje lymfoidní aparát, podílí se na tvorbě společného fondu imunoglobulinů, zvyšuje aktivitu lysozymu, vytváří nespecifickou ochranu a imunorezistenci. To zase stimuluje vyloučení intracelulárních parazitů z buněk, jako jsou mykoplazmy, chlamydie, listeria, nemluvě o účinku na banální mikroflóru.

Co dělat: léčba

Možná se každá žena, která se potýkala s tímto problémem, zajímala, jaký je nejvhodnější způsob léčby vaginální dysbiózy a co je k tomu zapotřebí.

Tato patologie se nevztahuje na závažná onemocnění, nicméně každý zástupce spravedlivého pohlaví musí podrobně znát hlavní kroky v případě dysbiózy..

Důležité! Léky k léčbě dysbiózy by měl předepisovat výhradně lékař. Jinak terapie nemusí přinést očekávané výsledky a prodloužený průběh nemoci může nepříznivě ovlivnit celkový zdravotní stav až do neplodnosti..

Při plánování

Existují pouze dva způsoby, jak léčit tuto patologii. Podle předpisu lékaře lze použít jak systémové léky, tak i lokální přípravky. Systémová léčiva zahrnují antibiotická nebo imunomodulační léčiva pro orální použití.

Mají silný antibakteriální účinek na patogenní mikroorganismy, ale nezpůsobují smrt přirozené mikroflóry..

Cílem místních léků je eliminace infekce přímým ovlivněním postižených částí těla. Mezi nimi jsou všechny druhy antibakteriálních krémů, mastí nebo čípků..


Poté, co se tělo budoucí matky zbavilo škodlivých mikroorganismů, poskytuje moderní gynekologie aplikaci obecného regeneračního kurzu ke zlepšení mikrobiologických parametrů intimní zóny ženy intravaginálním podáním speciálních biologických produktů..

Aby se zabránilo opětovné infekci, lékaři také doporučují provádět místní preventivní antibiotickou terapii a sexuální partnerku ženy. Kromě toho je ukázán obecný průběh posilování imunitního systému, jehož hlavním účelem je obnovit ochrannou schopnost těla a vnější celek těla.

Vlastnosti léčby v „zajímavé poloze“

Ve většině případů těhotenství nezpůsobuje zásadní změny v obecném terapeutickém procesu k odstranění poruch vaginální mikroflóry.

Pacientům je ukázán antibakteriální průběh, použití látek pro regeneraci mikroflóry a lékových komplexů ke zlepšení imunitního systému..

Těhotenství však do tohoto procesu přináší určité nuance, jedná se o negativní důsledky mnoha vysoce aktivních léků na zdraví plodu.


Proto v průběhu těhotenství lékař pečlivě vybírá terapii a monitoruje zdraví matky a dítěte v každé fázi.

Důležité! Užívání silných antibiotik během těhotenství je spojeno s velmi vážnými negativními důsledky pro plod. Proto jsou takováto léčiva předepisována ve výjimečných případech a k boji proti patogenům by měla být použita místní, bezpečnější terapie..

Články O Neplodnosti