Hlavní Zdraví

Jaké je nebezpečí nedostatku vitaminu B12 během těhotenství??

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Děti narozené ženám s nedostatkem vitaminu B.12, Mají zvýšenou tendenci vyvinout diabetes mellitus 2. typu a další metabolická onemocnění. Tyto závěry byly získány anglickými vědci po provedení studie..

Vedoucí vývojář projektu, profesor Ponusammi Saravanan, jakož i další vědci, hovořili o výsledcích své práce na setkání endokrinologické společnosti..

Kyanokobalamin - nebo B12 - odkazuje na vitamínové látky rozpustné ve vodě, které jsou přítomny v dostatečném množství v produktech živočišného původu: maso, mléčné výrobky, vejce, ryby. Tento vitamín v umělé formě se také často zavádí do produktů určených pro vegetariány - například v granolových nebo cereálních směsích, aby se zabránilo jeho nedostatku.

Podle nejnovějších informací z Amerického národního institutu zdraví je denní doporučené množství kyanokobalaminu pro ženy během těhotenství 2,6 mcg.

Nedostatek B12 během těhotenství vede k metabolické poruše plodu. Současně mohou novorozené děti trpět inzulínovou rezistencí a mají zvýšené riziko diabetu 2. typu.

Tyto nepříznivé účinky jsou způsobeny zhoršenou produkcí leptinu, hormonální látky produkované v savčích a lidských lipocytech. Leptin je známý mnoha lidem jako „hormon sytosti“ - díky němu chápeme, že jsme byli s jídlem spokojeni.

Pokud je v těle leptin nedostatečný, nebo je vůči němu rezistence, začne se člověk přejídat, dochází k nárůstu tělesné hmotnosti. V důsledku toho jsou metabolické reakce narušeny, tkáně ztrácejí citlivost na inzulín, což dává podnět k rozvoji cukrovky závislé na inzulínu..

Studie provedená vědci umožnila prokázat, že obsah kyanokobalaminu v krvi těhotné ženy je nižší než 150 pmol na litr - jedná se o potenciální riziko poškození metabolismu u nenarozeného dítěte. Děti narozené s nedostatkem vitamínu mohou mít následně problémy s hladinou leptinu a normálním metabolismem obecně. Existuje vysoká pravděpodobnost, že bez kyanokobalaminu gen zodpovědný za množství leptinu zpočátku funguje nesprávně, což způsobuje konstantní deficit této hormonální látky.

"Dnes nemůžeme vyjádřit jasný mechanismus, proč se to děje." Máme pouze předpoklad, který je založen na skutečnosti, že kyanokobalamin je zapojen do methylačních procesů, což znamená: jeho nedostatek může ovlivnit stupeň aktivace jakýchkoli genů, “vysvětlili vědci..

Lékařští odborníci jednoznačně doporučují poslouchat vědce. Přestože studie není dokončena a výsledky experimentů ještě nebyly oficiálně ověřeny, lze nyní dospět ke správnému závěru: všechny ženy, které plánují otěhotnět nebo jsou již ve stavu těhotenství, by měly dostat všechny vitaminy potřebné pro tělo - a cyanocobalamin in jejich počet.

Vitamin B12 během těhotenství

Vitamin B12 označuje vitaminy rozpustné ve vodě. Velké množství látky je koncentrováno v plicích, ledvinách, játrech a slezině. Další název pro vitamin B12 je kobalamin. Látka podporuje vylučování homocysteinu z těla. Tato aminokyselina může způsobit infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu..

Biologická role látky v těle

Při jídle, které obsahuje vitamin B12, se hladina cholesterolu a tuků v těle sníží. Látka se podílí na syntéze nukleových kyselin, urychluje regeneraci poškozených tkání. Užitečný vitamín má příznivý účinek na reprodukční systém mužů a zvyšuje koncentraci spermií. Cobalamin zlepšuje stav vlasů, zvyšuje sílu nervových vláken.

Vitamin B12 pomáhá zbavit se dalších liber, normalizuje fungování endokrinních žláz. Potraviny bohaté na kobalamin zvyšují výdrž a lidskou výkonnost.

Hodnota vitamínu B12 během těhotenství

Vitamin B12 obsahuje kobalt. Tato látka je nezbytná pro normální fungování trávicího traktu a nervového systému. To platí zejména pro nastávající matku v očekávání porodu. Kobalt snižuje pravděpodobnost aterosklerózy, zvyšuje pevnost kostí. Zlepšuje endokrinní funkci.

Zdravé jídlo

Ve stravě těhotné ženy musí být přítomna jídla z hovězího nebo telecího jater. Taková jídla jsou bohatá na vitamín B12. Nachází se také v mořských plodech. Nastávající matka by proto měla pravidelně pořádat tzv. „Rybí den“. Můžete vařit atlantická makrela. Je v něm relativně málo rtuti. Makrela je bohatá na vitamín B12 a omega-3 mastné kyseliny. Z toho můžete vařit různé polévky. Vynikající rybí koláče se navíc vyrábějí z makrel. S bramborovou kaší jdou dobře.

Sardinky obsahují hodně vitamínu B12 a omega-3 mastných kyselin. Ryby pomáhají v boji s astmatem, zlepšují stav kardiovaskulárního systému, snižují zánětlivé procesy v těle.

Jehněčí maso je známé svou příjemnou jemnou chutí. Obsahuje následující živiny:

Mnoho vitamínu B12 se nachází v lososu. Vitamín D je také přítomen v lososu, který zlepšuje stav pohybového aparátu, zpomaluje proces stárnutí..

Vitamin B12 se také nachází v následujících mléčných výrobcích:

Důležité! Přestože se léčivé vlastnosti vitaminu při vystavení vysoké teplotě prakticky neztratí, nedoporučuje se vařící mléko po dlouhou dobu. Při vaření kaše by měla nejprve vařit cereálie v malém množství vody. Poté nalijte do mléka a vařte jídlo po dobu pěti minut.

Snídaňové cereálie jsou také skladem zdravých vitamínů. Neměli bychom zapomenout na jídlo rostlinného původu. Salát, zelená cibule a špenát také obsahují vitamín B12, i když v malých dávkách. Doporučuje se, aby těhotná žena přidávala do salátů a hlavních masných pokrmů zelení. S takovým kompetentním přístupem se obsah kobalaminu v těle postupně zvyšuje.

Je možné jíst sýr feta během těhotenství?

Sýr Feta je zdrojem vitamínu B12, vápníku a riboflavinu. Riboflavin obsažený v přípravku pomáhá zbavit se bolesti hlavy. Sýr se vyrábí z kozího a ovčího mléka. To si můžete udělat doma sami..

Důležité! Kvalitní sýr feta je natřen krémově bílou barvou, v konzistenci připomíná lisovaný tvaroh. Je nutné dát přednost produktu, který obsahuje kozí mléko. Takový sýr feta má hustší konzistenci. Těhotná žena by měla sýr před jídlem namočit do mléka. To pomáhá snížit obsah soli v produktu..

Chcete-li vyrobit domácí nízkokalorický sýr, budete potřebovat následující přísady:

 • jogurt;
 • olivový olej;
 • citronová kůra;
 • pražená kmín nebo fenykl.

Nejdříve je třeba brousit citrónovou kůru, poté ji nalít 10 ml olivového oleje a litrem přírodního jogurtu. Směs se uloží na dva dny na chladné místo. K produktu lze přidat směs pražených kmínů nebo fenyklu..

Existuje další recept na výrobu domácího sýra. Takový mléčný výrobek mohou jíst jak těhotné ženy, tak lidé, kteří dodržují přísnou stravu:

 • k výrobě sýra posypeme tvarohem na všech stranách sůl;
 • pak se zabalí do přilnavé fólie a trvá na tom v ledničce po dobu tří dnů.

Po uplynutí stanovené doby je produkt připraven k použití.

Nedostatek kobalaminu v těle

Nedostatek vitamínu B12 je pozorován při nedostatečném příjmu kobalaminu s jídlem, přičemž se užívají určité léky.

Existují další důvody pro nedostatek B12 v těle:

 • stres. Při nervovém napětí v těle vzniká adrenalin. Tato látka negativně ovlivňuje stravitelnost kobalaminu. Proto musí těhotná žena vést správný životní styl, vyhýbat se stresu;
 • jíst potraviny, které obsahují konzervační látky;
 • převaha masných jídel ve stravě. Když je takové jídlo tráveno, produkuje se v těle velké množství kyseliny chlorovodíkové, což ničí kobalamin;
 • nedostatek slunečního světla;
 • dlouhodobé užívání antikoncepčních léků;
 • prodloužené tepelné zpracování potravin;
 • nedostatečné množství vápníku v těle. S nedostatkem této látky se absorpce kobalaminu zpomaluje;
 • přebytek kyseliny askorbové. Se zvýšenou hladinou vitamínu C se obsah kobalaminu v těle výrazně snižuje;
 • patologie pankreatu.

Při nedostatku vitaminu se objevují následující příznaky:

 • snížení krevních destiček, hemoglobinu a bílých krvinek v těle;
 • zhoršení funkcí trávicího systému;
 • rychlá únava;
 • zrakové postižení;
 • dušnost;
 • bledost kůže;
 • bolesti hlavy;
 • stomatitida;
 • ztráta vlasů;
 • pocit necitlivosti končetin;
 • vzhled šedivých vlasů.

Nadbytek vitamínu B12

Pokud při použití B12 syntetického původu není dodrženo doporučené dávkování, mohou nastat následující příznaky:

 • nervozita;
 • bolest v oblasti srdce;
 • alergická vyrážka;
 • plicní otok;
 • anafylaktický šok;
 • trombóza;
 • ucpání krevních cév;
 • cardiopalmus.

Pokud se objeví příznaky, které naznačují nadbytek vitaminu B12 v těle, je třeba se poradit s odborníkem. Lékař zpravidla ruší užívání drog obsahujících syntetický kobalamin a předepisuje vhodné antihistaminika. Těhotné ženě se doporučuje poradit se s odborníkem na výživu. Lékař vám pomůže připravit vyváženou stravu po dobu zotavení..

Použití kyseliny listové obohacené o vitamin B12

Během těhotenství lze užívat kyselinu listovou obohacenou o vitamíny B6 a B12. Takový doplněk stravy zlepšuje metabolismus. Kyselina listová je nezbytná pro správnou tvorbu placenty, snižuje pravděpodobnost patologií nervového systému u nenarozeného dítěte.

Nástroj se musí brát s jídlem. Doporučená dávka je jedna tableta denně. Trvání léčebného cyklu se pohybuje od 30 do 45 dnů. Doplněk stravy zlepšuje stav kardiovaskulárního systému, snižuje pravděpodobnost aterosklerózy.

Při užívání léku dochází k následujícím vedlejším účinkům:

 • svědicí pokožka;
 • výskyt alergické vyrážky na těle.

Při předávkování lékem se může v břiše objevit bolest, zhoršení spánku, průjem.

Doplněk stravy se nedoporučuje pro individuální citlivost na složky léčiva, selhání ledvin, výrazný sklon k alergickým reakcím. Doporučuje se odmítnout použití biologicky aktivního doplňku v přítomnosti hemochromatózy. Tato dědičná patologie je charakterizována narušením metabolismu železa v těle..

Vitamin B12 během těhotenství: on je jediný, každý to potřebuje!

Vitamin B12 je nezbytný během těhotenství, protože jeho blahodárné vlastnosti budou mít neocenitelný a prospěšný účinek na ženské tělo, na vývoj a růst nenarozeného dítěte. Vitamin B12 je nezbytný pro nervový systém a také pomáhá zlepšovat tvorbu krve a normalizuje metabolické procesy. Potřebnou dávku tohoto vitaminu lze získat potravou. Pokud je však vitamín B12 během těhotenství špatně vstřebáván ženským tělem, je třeba brát také vitamínové doplňky.

Proč je vitamín B12 nezbytný během těhotenství?

Je vyžadován pro tón matky a pro vývoj a tvorbu plodu. Jeho nedostatek může vést k nevratným důsledkům. Týká se to především nervového systému. Pokud v matčině těle není dostatek vitaminu B12, může se budoucí dítě narodit s nedostatečně rozvinutým nervovým systémem..

Kyanokobalamin, který je součástí B12, společně s kyselinou listovou podporuje správné buněčné dělení plodu, což zajišťuje tvorbu a vývoj všech orgánů dítěte.

Vitamin B12 se také podílí na metabolismu bílkovin, což je velmi důležité pro zdraví nastávající matky.

Během těhotenství se zvyšuje riziko vzniku anémie a pomocí kobalaminu nejsou ničeny myelinové pochvy nervů, buňky kůže jsou dobře regenerovány, je podporován imunitní systém a krevní buňky se mohou množit ve správných objemech.

Musíte pochopit, že stav plodu závisí na stavu těhotné ženy, takže musíte použít celý komplex vitamínů a minerálů a samozřejmě nezapomenout na B12.

Co je to vitamin B12?

B12 patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě, takže dlouhodobé ošetření při vysokých teplotách pro něj není problém. Částečně se syntetizuje pomocí mikroorganismů: bakterií, řas a plísní..

B12 se nenachází v rostlinách, takže musíte jíst zvířecí krmivo, pouze s ním tělo dostane potřebné množství tohoto vitamínu. Vzhledem k jeho nedostatku jsou předepsány speciální léky, které obsahují kobalamin.

Uvažovaný vitamin má různé formy, a proto má odlišné názvy. Cobalamin je také B12, protože jeho struktura obsahuje kobaltovou molekulu z tohoto a názvu.

Výhody mrkve během těhotenství lze nalézt v tomto článku..

Kliknutím na odkaz - http://girls-life.ru/health/beremennost/556_mesyachnye-vo-vremya-beremennosti/ - se dozvíte více o příčinách menstruace během těhotenství.

Také, jiný název “kyanocobalamin” je vitamín B12, lidské tělo je zvláště citlivé na to..

Vitamin B12 hraje důležitou roli ve vývoji a fungování celého těla a přispívá k:

 • normální růst a vývoj dítěte v děloze;
 • zvýšit imunitu těla jako celku;
 • normalizace metabolismu uhlohydrátů, bílkovin a tuků;
 • vytvoření nezbytných aminokyselin pro tělo;
 • zlepšení stavu kůže;
 • zvýšení tvorby krvinek;
 • příznivý účinek na stav jater s hepatitidou a cirhózou;
 • zvýšená bdělost, lepší paměť;
 • zlepšení stavu těla při onemocnění neurologické sféry.

Pouze 3 mikrogramy vitaminu B12 denně se považují za normální pro lidské tělo..

Je pozoruhodné, že 1 gram vitamínu B12 je dost na člověka na celý život. Přestože některá onemocnění mohou způsobit nedostatek kyanokarbolaminu.

Kolik vitamínu B12 je potřeba během těhotenství?

Během těhotenství by měla žena zvláště sledovat množství vitaminu B12, protože nyní to potřebuje její nenarozené dítě, které rychle roste a vyvíjí se. Chcete-li to provést, musíte použít potraviny, které obsahují tento vitamin, a je třeba zvýšit množství B12. Pokud to však nestačí, můžete si užívat kyanokobalamin.

Během těhotenství je vhodné zvážit použití B12 a potřeby dítěte. Denní dávka vitaminu pro obyčejnou osobu by měla být 3 mcg a pro těhotnou ženu 4 mcg.

Předávkování vitaminem B12

Během těhotenství by však měla žena, ještě než začne pít vitamíny, projít konzultaci s gynekologem, který ji vzal do registru, aby mohl sledovat pohodu budoucí matky a vývoj plodu..

Vitamin B12 v potravinách

Vitamin B12 se nenachází v rostlinných potravinách.

Rostliny nejsou schopné syntetizovat vitamin B12, takže B12 není obsažen v rostlinných potravinách. Zdrojem lidského těla je pouze krmivo pro zvířata..

Játra a ledviny obsahují velké množství B12. Pokud použijete tyto droby, nebudete ohroženi nedostatkem vitamínu. Nenechte se však příliš unášet - jen několikrát za měsíc jíst játra a dostatek kyanokobalaminu stačí na dlouhou dobu.

Pokud porovnáme droby skotu a vepřového masa, pak by měl být upřednostňován první, protože v nich je hladina B12 dvakrát vyšší než u vepřových drobů.

B12 je také bohatý na mléčné výrobky, vejce, mořské plody a ryby. Vitamin se někdy přidává k některým hotovým výrobkům, jako jsou kukuřičné lupínky. V přítomnosti těchto produktů ve stravě zdravého člověka nedojde k nedostatku kyanokobalaminu. Je však možné, že tento vitamin není vstřebáván kvůli určitým chorobám..

Potraviny bohaté na vitamín B12

Potřebuji doplněk vitamínu B12??

Vitamin B12 na tabletu

Výživové doplňky, které obsahují vitamin B12, pomáhají rychle obnovit hladinu vitaminu A v těle. Jsou dodávány ve dvou formách: tablety pod jazykem nebo injekce.

Obvykle se doplňky používají, pokud pro určité nemoci tělo jednoduše nedokáže dobře absorbovat kyanokobalamin..

Vitamin B12 se nenachází v rostlinných potravinách, pro doplnění jeho zásob v těle musíte použít produkty živočišného původu. Existuje však zvláštní skupina lidí, kteří úplně opustili maso, jedná se o vegetariány. Tito lidé potřebují brát doplňky s B12. Pokud mluvíme o těhotném vegetariánovi, pak kromě použití aditiv potřebuje zvláštní kontrolu od odborníků. Koneckonců, nejde jen o její zdraví, ale především o utváření a vývoj budoucího dítěte. Nedostatek kyanokobalaminu lze pozorovat s řadou alarmujících příznaků: anémie, křeče a další. Proto musí gynekolog velmi pečlivě sledovat zdravotní stav těhotné ženy, která odmítla potravu zvířat.

Protože případy předávkování tímto vitaminem nejsou známy, můžete kombinovat použití potravin obsahujících vitamin B12 a doplňků stravy.

Příznaky nedostatku vitaminu B12

Tělo nepotřebuje mnoho vitaminu B12 pro normální vývoj a fungování, ale pokud to nestačí, může to vést k vážným onemocněním.

Nedostatek kyanokobalaminu lze určit několika známkami:

 • ospalost, podrážděnost, letargie těla;
 • bledá kůže, někdy se žlutým nádechem;
 • bolesti zad, necitlivost některých svalů;
 • únava při malé fyzické aktivitě;
 • nechutenství;
 • tvorba vředů v dutině ústní.

Protože v játrech se hromadí rezervy B12, nedostatek tohoto vitaminu se neobjeví okamžitě. Tento problém se obvykle vyskytuje u těhotných žen, které jsou vegetariány..

Nedostatek kyanokobalaminu po dlouhou dobu vede k možnému rozvoji závažných onemocnění nervového systému a také žalostně ovlivňuje tvorbu nebo vývoj plodu..

Mezi tato onemocnění patří: chronický zánět žaludku, resekce střev, alkoholismus a jiná onemocnění. Pokud má žena během těhotenství alespoň malou pravděpodobnost malabsorpce B12, musí ji lékař udržovat pod zvláštní kontrolou a v případě potřeby předepsat intramuskulární injekce vitaminu.

Vitamin B12 je jedním z hlavních prvků, které hrají významnou roli v normálním fungování celého organismu. Abyste se vyhnuli nedostatku B12, musíte jíst potraviny, které obsahují tento vitamin, nebo užívat speciální doplňky. A během těhotenství, kdy nejen nastávající matka, ale také vznikající plod potřebuje komplex všech vitamínů a minerálů, je třeba zvláštní kontroly nad hladinou kyanokobalaminu v ženském těle..

Video

Toto video představuje úryvek programu Zdravý život !, který hovoří o výhodách vitaminu B12.

B vitaminy pro těhotné ženy

Skupina vitamínů B obsahuje několik sloučenin, které hrají důležitou roli při udržování zdraví nastávající matky a při správném vývoji dítěte v bříšku. S jejich nedostatkem potravy se proto objevují různé problémy, aby se zabránilo nedostatku, takové vitamínové látky se doporučují těhotným ženám, aby si je vzaly dodatečně.

Výhoda

Obzvláště cenný pro nastávající matky je představitelem vitamínů skupiny B B9, který je pro nás známý jako kyselina listová. Je to látka, která reguluje buněčné dělení a ovlivňuje syntézu DNA, proto zabraňuje závažným patologiím plodu. Kyselina listová je také důležitá pro metabolismus bílkovin a tvorbu krve..

Požadavky na takový vitamin se výrazně zvyšují během čekací doby dítěte (až 400-800 mcg denně a někdy i více) a nedostatek významně ovlivňuje vývoj dítěte, takže jeho další příjem se doporučuje nejen v časných stádiích až do 12 týdnů, ale také početí.

Jiné vitamíny ze skupiny B nejsou neméně významné..

 • B1, další název, pro který je thiamin, hraje klíčovou roli v metabolických procesech a je zvláště důležitý pro centrální nervový systém, srdce a zažívací trakt.

Potřeba této látky během porodu dítěte je od 1 do 2,5 mg (průměrně 1,7 mg).

 • B2, který se nazývá riboflavin, je důležitý pro energetický metabolismus, tvorbu krvinek, nervový systém, kůži a sliznici. Ovlivňuje stav vidění a funkci nadledvin. Pod vlivem riboflavinu se barva moči stává jasně žlutou, ale to by nemělo vyvolávat obavy.

Budoucí matka by ji měla dostat v dávce nejméně 2 mg denně.

 • B3, který má několik dalších jmen (PP, niacin, kyselina nikotinová, nikotinamid), ovlivňuje tvorbu hormonů, syntézu některých enzymů a tok metabolických procesů v buňkách. Taková látka je nezbytná pro podporu zdraví kardiovaskulárního a nervového systému..

Denní potřeba pro těhotné ženy je minimálně 20 mg.

 • B4, lépe známý jako cholin, se v těle používá k výměně lipidů. Je potřebná pro dobrou paměť a funkci jater..

Nastávající matky by ji měly konzumovat v množství 700 mg denně.

 • B5, který se také nazývá kyselina pantothenová a je často součástí multivitaminových komplexů ve formě pantothenátu vápenatého, pomáhá rychle obnovit poškození kůže a sliznic. Taková látka je nezbytná pro myokard, normální imunitu a produkci hormonů..

Jeho denní příjem v těle těhotné ženy by měl být 10 mg.

 • B6, také nazývaný pyridoxin, se podílí na metabolismu aminokyselin, syntéze hemoglobinu, udržování hladiny glukózy a homeostáze na bázi kyseliny. Díky tomuto spojení se posiluje imunita a vylučuje se přebytečná tekutina. Je důležitý pro vývoj mozku dítěte, snižuje symptomy toxikózy a také zvyšuje tón dělohy s jejím zvýšením.

Průměrná denní dávka pro ženy v pozici je 2,5 mg..

 • B7, který se často nazývá vitamin H nebo biotin, ovlivňuje syntézu kolagenu, proto je důležitý pro pokožku, vlasy a nehty. Podílí se také na produkci enzymů a metabolismu tuků, přispívá k rozvoji trávicího systému dítěte.

Nastávající matka by ji měla dostat v dávce 150-300 mcg každý den.

 • B12, jehož druhý název je kyanokobalamin, se podílí na dělení různých buněk a metabolických procesů. Taková látka je důležitá pro normální spánek, imunitu a tvorbu genitálií..

Jeho denní dávka pro těhotné ženy je od 2 do 8 mcg.

Co ohrožuje deficit?

Na rozdíl od vitaminových sloučenin rozpustných v tucích (A, E, D) neexistují v lidském těle prakticky žádné zásoby vitamínů B. Snadno se rozpouštějí s vodou a opouštějí tělo a také se rychle rozkládají pod vlivem různých faktorů (zahřívání, nikotin, ultrafialové, alkohol, tání), takže je třeba je denně zásobovat zvenčí.

Pokud nastávající matka dostane méně vitamínů B, povede to k rozvoji hypovitaminózy, kterou lze identifikovat podle následujících příznaků:

 • suchá kůže;
 • zhoršená pozornost a paměť;
 • akné;
 • nervozita;
 • nespavost;
 • snížená chuť k jídlu;
 • slabost;
 • bledost;
 • zrakové postižení;
 • ztráta vlasů;
 • nadýmání;
 • dušnost;
 • stomatitida;
 • zánět sliznice očí;
 • bolest na hrudi;
 • anémie.

Nedostatek látek vitaminu B je také pro dítě nebezpečný. Může vyvolat zpoždění ve vývoji a různé anomálie. Například při nedostatku thiaminu se zvyšuje riziko potratu, narušuje se vývoj centrálního nervového systému drobků a přírůstek hmotnosti bude nedostatečný. S riboflavinovou hypovitaminózou je možné narušení záložek orgánu zraku a pokožky, dojde k patologii hematopoetického a nervového systému.

Pokud těhotná žena nedostává dostatek kyanokobalaminu, který se často vyskytuje u vegetariánské stravy, ohrožuje to také nedostatečný vývoj nervového systému dítěte..

Možné poškození

Protože sloučeniny vitaminu B jsou rozpustné ve vodě, při použití profylaktických dávek se nehromadí a nepoškozují, i když je užíváte v malém množství. Předávkování je možné pouze při použití velmi vysoké dávky, například při použití injekcí..

Tolerovatelnost vitamínů B, podle hodnocení, je většinou dobrá. U některých žen však dochází k alergickým reakcím a dalším vedlejším účinkům, jako je nauzea, zvýšený tlak, závratě nebo nadýmání..

S takovými negativními příznaky se bude muset upustit od používání vitaminových produktů.

Přírodní prameny

Nastávající matka může přijímat vitamíny, které jsou zařazeny do skupiny B, od:

 • mléčné výrobky;
 • maso;
 • různé obiloviny;
 • celozrnné výrobky a otruby;
 • fazole, hrách a sójové boby;
 • kuře;
 • droby;
 • vejce
 • houby;
 • zelenina;
 • ořechy
 • čerstvá zelenina;
 • tvrdý sýr;
 • Ryby;
 • hrozny, švestky, bobule a různé druhy ovoce;
 • mořská kapusta.

Obsah jednotlivých vitamínových látek v nich se liší, například existuje spousta riboflavinu ve špenátu, pohanky a zeleném hrášku, cholín se nachází ve vaječných bílcích, pstruzích, slunečnicích a játrech, jakékoli mléko a masné výrobky, stejně jako rybí pokrmy jsou zdrojem vitaminu B12. vejce.

Aby nastávající matka mohla dostávat normu vitamínů skupiny B z potravy, je důležité jíst rozmanité a zdravé. Pokud to není možné, pomohou speciální přísady.

Farmaceutické přípravky

Vitaminy skupiny B se nacházejí v poměrně velkém počtu multivitaminových přípravků, včetně speciálních doplňků pro těhotné ženy. Protože jednotliví zástupci skupiny se navzájem posilují, jsou obvykle součástí celého komplexu. Jsou v takových populárních multivitaminech pro nastávající matky:

 • Femibion ​​1, oba komplexy, obsahují speciální formu folátu (je snazší strávit), B1, nikotinamid, B6, B2, kyselina pantothenová, B12, biotin;
 • Elevit Pronatal zahrnuje pantothenát vápenatý, nikotinamid, 800 mg kyseliny listové v denní dávce, jakož i vitaminy B12, B1, H, B6 a B2;
 • Maminka Complivit, všechny trimestry Complivit, Pregnavit, komplexy s více kartami Perinatální komplexy dávají těhotným ženám vitaminy B1, B6, B2 a B12, jakož i pantothenát vápenatý, kyselinu listovou a nikotinamid;
 • Vitrum Prenatal a Pregnakea jsou zdrojem B1, B2, nikotinamidu, B6, kyseliny listové a B12;
 • „Maminka Alphabet Health“, „Minisun Mama“, „Vitrum Prenatal Forte“, „Lonopan“, „Solgar Prenatal Nutrients“, „Doppelherz pro těhotné ženy“ - obsahují 8 klíčových vitamínů B.

Protože tyto komplexy jsou určeny k prevenci nedostatku, je dávkování jednotlivých vitamínů skupiny B v nich obvykle 25 až 100%. Odděleně jsou přípravky s vyšším obsahem určeny k léčbě různých neurologických onemocnění, například Milgamma, Combilipen nebo Neurobion. Během období těhotenství jsou kontraindikovány.

Injekce individuálních vitamínů (thiamin, kyselina nikotinová, riboflavin) se těhotným ženám předepisují jen zřídka. Jsou indikovány pro těžkou hypovitaminózu, patologie nervového systému, riziko genetických chorob plodu, problémy s asimilací jídla u žen a v některých dalších případech. Takové použití bez lékařského předpisu je zakázáno..

Za zmínku stojí také zmínka o takovém populárním léku během těhotenství jako Magne-B6. Je představován perorálním roztokem obsahujícím 10 mg pyridoxinu a 100 mg hořčíku v každé ampuli, stejně jako potahované tablety, ze kterých nastávající matka dostane 5 mg vitaminu B6 a 48 mg hořčíku. Takový lék je předepsán pro zvýšenou únavu, křeče, podrážděnost a problémy se spánkem. Je to bezpečné pro dítě, takže jej lze použít v jakékoli fázi těhotenství.

Další informace o tom, zda používat vitaminy během těhotenství, naleznete v následujícím videu.

Výhody vitaminu B12 pro těhotné ženy

Klíčem ke zdraví a pohodě člověka je dostatečné množství vitamínů a minerálů. Jeden z nich - vitamin B12 - podporuje vstřebávání tuků, uhlohydrátů a bílkovin. V důsledku podvýživy, nemocí a dalších faktorů však dochází k nedostatku, který je spojen s určitými problémy.

Hlavní vlastnosti

První zmínka o vitaminu jako o látce s prospěšnými vlastnostmi sahá až do poloviny 19. století. Během tohoto období lidé trpěli vážným onemocněním zvaným pernicious anemia nebo maligní anémie. Tato nemoc byla často fatální. Hledání účinných léčebných postupů vedlo k objevu této důležité složky..

V roce 1934 získali dva američtí lékaři, William Parry Murphy a George Maykot, Nobelovu cenu za objevení léčivých vlastností B12. Od této doby do současnosti pokračuje jeho klinický výzkum zaměřený na identifikaci účinnosti v boji proti neurologickým onemocněním..

Pod obecným vědeckým termínem "kobalamin" se kombinují 2 varianty molekuly B12. Název každého z nich je znám každému lékaři. První je kyanokobalamin, druhý je hydroxykobalamin. Přírodní zdroje takových látek jsou archaea a bakterie. Umělá syntéza vitamínu v laboratoři je velmi komplikovaná. Poprvé ji provedl chemik Robert Burns Woodward v roce 1973. Výsledkem jeho práce bylo schéma syntézy, uznávané jako klasické a stále používané syntetickými chemiky.

Cobalamin se vyznačuje několika zvláštními vlastnostmi. Mezi nimi jsou schopnosti:

 • rozpustí se ve vodě;
 • Nespadejte pod vlivem vysoké teploty;
 • obrátit se z jednoho formuláře do druhého.

Aby dospělý mohl normálně fungovat, musí dostávat 2 až 3 mikrogramy B12 denně. Denní dávka pro dítě je 0,3 - 1 μg denně. Těhotné a kojící ženy mají maximální potřebu b12. Každý den by měli dostávat vitamín A v množství nejméně 2,6 mikrogramů..

Jakmile je uvnitř, vitamín pod vlivem enzymů se mění v aktivní koenzymy. Tyto látky plní důležité funkce:

 • přispívají k tvorbě krve a zrání červených krvinek;
 • účastnit se syntézy nukleových kyselin, kreatininu, methioninu, které jsou nezbytné pro růst buněk;
 • regulovat funkci systému srážení krve;
 • snížit uvolňování glutamátu.

Bez metabolismu kobalaminu, sacharidů a aminokyselin nemůže dojít k syntéze a fungování proteinových a tukových struktur. B12 je velmi důležitý pro centrální a periferní nervový systém.

Nedostatek a nadbytek

Colabamin je schopen samostatně syntetizovat v těle. Ale jeho množství je velmi zanedbatelné. Pro kompenzaci potřeby této důležité složky se doporučuje jíst potraviny s vysokým obsahem vitamínu v mikrogramech na 100 gramů:

Mezi živočišnými produkty je hovězí játra považována za absolutního lídra v obsahu kobalaminu. Má 60 mikrogramů užitečného prvku. Rostlinná hmota rovněž není bez B12. Tento typ vitamínu se nachází v sóji, mořském kale, salátu, špenátu, chmelu a kvasnicích..

Rostliny nejsou schopny tomuto tělu plně zásobit tělo, proto lidé, kteří odmítají maso (vegetariáni), mají často nedostatek.

Různé znaky naznačují nedostatečný b12. Nejčastějšími příznaky jsou nedostatek chuti k jídlu, rychlá únava, zvýšená nervozita, obtížné chůze, dušnost a palpitace s malou fyzickou námahou, necitlivost, bolesti zad.

Protože tyto příznaky jsou velmi časté, výskyt jednoho nebo více z nich nemůže přímo naznačovat nedostatek kobalaminu. Pokud se cítíte hůře, nejlepší cestou je navštívit kvalifikovaného lékaře.

Podle výzkumu není nadměrná spotřeba B12 zdraví škodlivá. Výjimkou jsou případy individuální nesnášenlivosti látky. U lidí s touto funkcí se mohou vyvinout krevní sraženiny v periferních krevních cévách, městnavé srdeční selhání, plicní edém, kopřivka a anafylaktický šok.

Diagnóza nemoci

Nedostatek vitaminu B12 je diagnostikován pomocí testů. Další diagnostickou metodou je screening s měřením hladin B12 v séru. Výsledek je považován za přijatelný 191 - 663 PG / ml. Vážná odchylka od normy ve směru redukce může naznačovat přítomnost:

 • leukémie;
 • porušení jater;
 • atrofická gastritida;
 • střevní zánět (ulcerativní kolitida, regionální enteritida, Crohnova nemoc);
 • vrozená absence transkobalaminu-2;
 • ileum tuberculosis;
 • lymfomy tenkého střeva.

Pernicious anémie je považována za nejnebezpečnější. Toto onemocnění se projevuje ve formě zhoršené tvorby krve. Problém může být způsoben skutečností, že další buňky žaludku nejsou schopny produkovat komplexní sloučeninu potřebnou pro absorpci vitaminu ve střevě..

Nadměrné hladiny kobalaminu mohou také naznačovat určité zdravotní problémy. Nejčastěji je příznakem nadbytek B12:

 • myeloidní leukémie (v akutní a chronické formě);
 • žloutenka typu A;
 • jaterní kóma;
 • porušení ukládání vitaminu v játrech;
 • nesprávné ošetření léky obsahujícími kobalamin.

Zvýšení ukazatelů v některých případech naznačuje skutečnou polycytémii - maligní onemocnění krve. Během jeho vývoje dochází k hyperplázii buněčných složek kostní dřeně..

Užívání perorálních kontraceptiv, antikonvulziv a antibiotik ovlivňuje hladinu B12 v těle. Pokud je osoba vezme, musí informovat lékaře před provedením testů.

Pokud dojde k onemocnění, není možné naplnit nedostatek vitamínů pouze jídlem. V takových případech jsou člověku předepisovány léky na základě B12.

Tento lék je nejčastěji dostupný v tabletách. Například „Neurobion“ nebo „Neurovitan“ by se měl užít do 10 dnů, jeden kus 1-2krát denně, po jídle (přesnou dávku stanoví lékař).

Při zohlednění B12 je třeba vzít v úvahu jeho interakci s jinými látkami. Dobře to funguje u B9, vitamínů A, C, E. Pokud jste alergický na B1, užívání kobalaminu jej posílí. Je zakázáno používat s penicilinem a streptomycinem.

Anémie s deficitem B12 u těhotných žen

. nebo: Pernicious anémie (od latinského slova “fatální, nebezpečný”), megaloblastic anémie, Addison-Birmer nemoc, maligní anémie (zastaralý název)

Anémie s deficitem B12 je onemocnění způsobené narušenou hematopoézou (tvorba krevních buněk) v důsledku nedostatku vitaminu B12 v těle..

Anémie se může vyvinout po 4 až 5 měsících od úplného zastavení příjmu vitamínu B12.

Příznaky těhotných žen s anémií s deficitem B12

Všechny příznaky B12 -deficience anémie kombinovaná do tří syndromů (stabilní sada symptomů kombinovaná jediným vývojem).

 • Anemická (tj. Z krevního systému):
  • slabost, snížený výkon;
  • závrať;
  • mdloby;
  • hluk v uších;
  • blikání „mouch“ před očima;
  • dušnost (rychlé dýchání) a bušení srdce s menší fyzickou námahou;
  • šití bolesti v hrudi.
 • Gastroenterologický (tj. Ze zažívacího systému) syndrom:
  • ztráta váhy;
  • nevolnost a zvracení;
  • zácpa
  • snížená chuť k jídlu;
  • pálení v jazyce - projev Guntherovy glositidy (změny ve struktuře jazyka v důsledku nedostatku vitaminu B)12) Jazyk se stane jasně červenou nebo malinovou, „lakovaný“ (s hladkým povrchem).
 • Neurologický syndrom (tj. Z nervového systému). Pro B12 -nedostatek je charakterizován poškozením periferního nervového systému (tj. nervy spojující mozek a míchu se všemi orgány).
  • Necitlivost a nepohodlí v končetinách.
  • Tuhost končetin.
  • Nestabilita chůze.
  • Svalová slabost.
  • S prodlouženým nedostatkem vitamínu B12 může dojít k poškození míchy a mozku, které má své vlastní příznaky:
   • vibrační citlivost (tj. citlivost na účinky vibrací na kůži) v nohou se ztrácí;
   • Objevují se epizody ostré svalové kontrakce (křeče).

Formy anémie s deficitem B12 u těhotné ženy

Podle závažnosti, v závislosti na obsahu hemoglobinu (speciální látky obsažené v červených krvinkách, které přenášejí kyslík) v krvi, existují:

 • mírná anémie (hemoglobin od 90 do 110 g / l, tj. gramy hemoglobinu na 1 litr krve);
 • mírná anémie (hemoglobin od 90 do 70 g / l);
 • těžká anémie (hemoglobin méně než 70 g / l).

U žen je hemoglobin v krvi 120-140 g / l. Situace, kdy je krevní hemoglobin mezi 110 a 120 g / l, jsou mezi normální a anémií střední.

Příčiny anémie s deficitem B12 u těhotné ženy

Hematolog pomůže s léčbou nemoci

Diagnostika těhotných žen s anémií s deficitem B12

 • Analýza anamnézy onemocnění a stížností (kdy (jak dávno) se objevila obecná slabost, poruchy chůze, snížená chuť k jídlu, nevolnost, dušnost a další příznaky, s nimiž pacient spojuje svůj výskyt).
 • Analýza historie života (zda má pacient nějaké chronické choroby, zda se vyskytly případy helmintické invaze v rodině (zavedení kulatých nebo plochých červů do lidského těla), zda jsou zaznamenána dědičná onemocnění (např. Gastritida - zánět žaludeční sliznice atd.), zda má pacient špatné návyky, zda už nějaké léky užíval, zda byly jeho nádory detekovány, zda byl v kontaktu s toxickými (jedovatými) látkami).
 • Vyšetření. Je stanovena barva kůže (pro B12 anémie z nedostatku je charakterizována bledostí kůže), je vyšetřen jazyk (je charakteristický malinový jazyk s hladkým povrchem), může být puls urychlen, krevní tlak může být snížen.
 • Krevní test. Na12 deficience anémie je určována snížením počtu červených krvinek (červených krvinek) a retikulocytů (prekurzorů červených krvinek) se zvýšením jejich velikosti, snížením hladiny hemoglobinu (zvláštní sloučenina v červených krvinkách nesoucích kyslík), snížením počtu krevních destiček (krevních destiček) se zvýšením jejich velikosti. Barevný indikátor (poměr hladiny hemoglobinu vynásobený 3 a první tři číslice počtu červených krvinek) se mění nahoru: obvykle je tento indikátor 0,86–1 055 při12 -anémie z nedostatku - vyšší než 1,05.
 • Analýza moči. Provádí se k identifikaci průvodních nemocí.
 • Krevní chemie. Hladina cholesterolu (tuková látka), glukózy (jednoduchý uhlohydrát), kreatininu (produkt rozkladu proteinu), kyseliny močové (produkt rozkladu látek z buněčného jádra), elektrolytů (draslík, sodík, vápník) je určena k detekci současného poškození orgánů. Pro B12-deficience anémie je charakterizována zvýšením hladiny bilirubinu (látka, která se objevuje v krvi během rozkladu červených krvinek), laktát dehydrogenáza (speciální enzym (látka, která urychluje chemické reakce) jater), železo (kvůli snížení jeho použití pro tvorbu nových červených krvinek).
 • Krevní vitamín B12 (s touto chorobou se snižuje).
 • Studie kostní dřeně získaná punkcí (piercing s extrakcí vnitřního obsahu) kosti, nejčastěji sternum (centrální kost přední plochy hrudníku, ke které jsou připojena žebra). V kostní dřeni s B12-deficitní anémie je určena zvýšenou tvorbou červených krvinek a megaloblastickým typem hematopoézy - tj. velké červené krvinky s jadernými zbytky (obvykle u zralých červených krvinek neexistují žádná jádra).
 • Elektrokardiografie (EKG). Zvýšení srdeční frekvence, porušení výživy srdečního svalu je stanoveno, méně často - poruchy srdečního rytmu.
 • Je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem.
 • Konzultace s terapeutem je také možná..

Léčba těhotných žen s anémií s deficitem B12

Před jmenováním léčby je nutná konzultace porodníka-gynekologa.

NA12-anémie z nedostatku není kontraindikací k těhotenství.

Požadavek na vitamín B12 během těhotenství několikrát zvyšuje.

 • Dopad na příčinu B12 -nedostatečná anémie - zbavení se červů (ploché nebo škrkavky, které napadly tělo), odstranění nádoru, normalizace výživy.
 • Doplnění nedostatku vitaminu B12. Podávání vitaminu B12 intramuskulárně v dávce 200-500 mcg za den. Po dosažení stabilního zlepšení je třeba podávat udržovací dávky (ve formě intramuskulárních injekcí) - 100-200 mcg jednou měsíčně po dobu několika let. V případě poškození nervového systému, dávka vitamínu B12 zvýšit na 1 000 mcg za den po dobu 3 dnů, pak obvyklý režim funguje.
 • Rychlé doplnění počtu červených krvinek (červených krvinek) - transfúze červených krvinek (červených krvinek izolovaných z darované krve) ze zdravotních důvodů (tj. V případě ohrožení života pacienta). Život ohrožení pacienta B12-nedostatečná anémie jsou dvě podmínky:
  • anemická kóma (ztráta vědomí s nedostatečnou reakcí na vnější podněty v důsledku nedostatečného přísunu kyslíku do mozku v důsledku významného nebo rychle se vyvíjejícího snížení počtu červených krvinek);
  • těžká anémie (hladina hemoglobinu v krvi pod 70 g / l, tj. gramy hemoglobinu na 1 litr krve).

Porod v12-nedostatečná anémie je obvykle léčena konzervativně (tj. není nutná operace císařského řezu).

Komplikace a důsledky těhotných žen s anémií s deficitem B12

Těžký stupeň B12-anémie z nedostatku může vést k:

 • předčasné oddělení normálně umístěné placenty (oddělení od dělohy placenty - orgánu, který provádí spojení mezi matkou a plodem);
 • krvácení během porodu a po porodu;
 • předčasný porod a výskyt infekcí v období po porodu;
 • anémie plodu a zhoršený vývoj (může se vyskytnout s12 mírná až těžká anémie z nedostatku).

Uvádí se také řada dalších komplikací..
 • Funikulární myelosa - poškození míchy a periferních nervů (tj. Nervů spojujících mozek a míchu se všemi orgány), projevující se znecitlivěním a nepohodlím v končetinách, slabostí svalů, někdy nedostatkem citlivosti a pohybu v nohou, močovou a fekální inkontinencí.
 • Pernicious (tj. Maligní) kóma - ztráta vědomí s nedostatečnou odezvou na vnější podněty v důsledku nedostatečného přísunu kyslíku do mozku v důsledku významného nebo rychle se vyvíjejícího snížení počtu červených krvinek.
 • Zhoršení stavu vnitřních orgánů, zejména v případě chronických onemocnění (například srdce, ledvin atd.).

Důsledky B12-deficitní anémie může chybět při včasném zahájení plnohodnotné léčby.

S pozdějším začátkem léčby se stávající poruchy nervového systému stávají nevratnými.

Vitaminy B jsou klíčem ke zdravému těhotenství.

Podle průzkumu pracuje 63% těhotných žen ve venkovských oblastech až do narození. Indičtí vědci vyvíjejí nový algoritmus pro předpovídání předčasného porodu. Zde jsou důvody, proč by ženy měly zvýšit příjem vitamínu D..

Změna stravovacích návyků a stravy

Udržování vyvážené a zdravé stravy je důležité v každé fázi života. Když jste těhotná, musíte se o své tělo starat ještě více, abyste vytvořili podmínky, za kterých bude vývoj vašeho dítěte co nejpřesnější a nebudete mít žádné nedostatky..

Pokud jde o výživu těhotných žen, jsou zvláště důležité vitaminy B, zejména vitamín B6, B9 (kyselina listová) a B12, o nichž je známo, že pomáhají zdravému těhotenství a snižují riziko vrozených vad u plodu..

Užívání prenatálních vitamínů je velmi důležité, protože zajišťuje, že vaše dítě a dostanete potřebné vitamíny pro zdravé těhotenství. Je však třeba si uvědomit, že vitamíny podporují pouze zdravou stravu a nenahrazují ji..

Všech osm vitamínů B hraje důležitou roli ve zdraví ženského těla a jeho síle, zatímco se vaše dítě vyvíjí. Ačkoli je komplex B obsažen v doplňcích, je stále žádoucí získat tyto živiny z potravin bohatých na vitamíny..

Potraviny bohaté na vitamín B poskytují živinám vaše nenarozené dítě a zvyšují jejich energii, ale doporučuje se také další doplňování kyseliny listové 3–4 měsíce před těhotenstvím.

Vitamin B1: thiamin

Tento komplex vitamínů B hraje důležitou roli ve vývoji mozku dítěte. Asi 1,4 mg vitamínu B1 - doporučená denní dávka pro těhotné ženy.

Přírodní zdroje vitamínu zahrnují:

 • droždí,
 • hnědá rýže,
 • celozrnné těstoviny,
 • vepřové maso.

Vitamin B2: riboflavin

Vzhledem k tomu, že vitamin B2 je rozpustný ve vodě, tělo ho neuchovává, takže ho musíte dostat prostřednictvím vitamínů pro těhotné ženy nebo ve stravě.

Riboflavin je důležitý pro zdraví vašich očí a pokožky. Doporučeným denním příjmem těhotných žen je asi 1,4 miligramu vitaminu B2..

Některé běžné zdroje vitaminu A jsou

Vitamin B3: niacin

Niacin - tento vitamin zlepšuje metabolismus a trávení. 18 miligramů vitamínu B3 - doporučený denní příjem těhotným ženám.

Vitamin B5: kyselina pantothenová

Tento vitamin pomáhá při křečích nohou a také při tvorbě hormonů. 6-7 mg vitaminu B5 denně se považuje za doporučenou denní dávku pro těhotné ženy.

Vitamin B6: Pyridoxin

Hraje důležitou roli při vývoji mozku a nervového systému vašeho dítěte..

Vitamin B6 také hraje roli ve výrobě dvou životně důležitých neurotransmiterů:

Přírodní zdroje pyridoxinu:

Vitamin B7: Biotin

Doporučená denní dávka pro těhotné ženy je asi 30 mcg vitaminu B1. Nedostatek biotinu se může vyskytnout během těhotenství, proto je důležité zajistit, aby byl tento vitamin dostatek..

Přírodní zdroje biotinu zahrnují:

Vitamin B9: kyselina listová

To je možná nejdůležitější vitamín B pro těhotné ženy. Doporučený denní příjem během těhotenství a po něm je 400 mcg vitamínu B1.

Zdroje potravy zahrnují:

 • grapefruity,
 • pomeranče,
 • brokolice,
 • zelená listová zelenina,
 • špenát,
 • chřest.

Vitamin B12: kobalamin

Pomáhá udržovat nervový systém. Těhotným ženám se doporučuje vzít asi 2,6 mcg kobalaminu denně. Ryby, drůbež a mléko jsou dobrým zdrojem vitamínu B12..

Články O Neplodnosti