Hlavní Testy

Kyselina askorbová pro kojení: je možné s nachlazením

Použití vitamínu C během kojení jako doplňku stravy je povoleno získat jeho požadovaný denní příspěvek.

Měl bych brát vitamín C při kojení

Můžeme určitě říci, že kyselina askorbová je nezbytná pro ženské tělo během období zotavení po porodu. Jeho ochranné funkce jsou velmi oslabené a použití této užitečné látky prospěje a posiluje imunitní systém. Kyselina askorbová navíc pomáhá čistit tělo škodlivých látek, bojuje proti mikrobům a ničí škodlivé bakterie. Ale stejně jako předtím, než začnete užívat jakýkoli lék, potřebujete konzultaci s terapeutem.

Při kojení potřebuje žena kyselinu askorbovou v dostatečném množství - téměř 100 mg denně. Takové množství je velmi obtížné získat, zejména pokud matka dodržuje dietu.

I v případě, že strava kojící ženy se zdá být různorodá a vyvážená, neexistuje úplná jistota, že nabídka obsahuje správný podíl vitamínu C. Většina výrobků ztratila během procesu vaření některé užitečné vlastnosti. Z tohoto důvodu je nezbytný příjem užitečné složky, výjimkou je alergická reakce u kojící ženy. Kromě toho, s mateřským mlékem, bude část prospěšné látky dána také dítěti.

Vliv vitamínu C na produkci mléka a stav dítěte

Kojící žena by měla brát nejen doplňky stravy, které podporují její zdraví, ale také zajistit plný vývoj dítěte. K těmto látkám patří kyselina askorbová. Během kojení je však možné použít kyselinu askorbovou pouze za přísného dodržování doporučené dávky. Nebude to mít vliv na zvýšení produkce mléka, ale pomůže to nasycení živinami, které ovlivní zdraví novorozence..

Multivitaminové komplexy pro kojící matky

Pokud téměř každá žena může do své stravy zahrnout všechny vitaminy, pak je sledování jejich správného poměru docela obtížné. V tomto případě se k záchraně dostanou multivitaminové komplexy. Správně vybraný komplex pomůže zlepšit stav kůže a práci všech životně důležitých systémů ženského těla. Mezi nejoblíbenější drogy patří:

 • VitrumPrenatal Forte - je k dispozici v tabletách, obsahuje celý komplex vitamínů a chemických prvků, lékaři doporučují vypít tabletu denně;
 • Elevit - tyto vitamíny můžete užívat během těhotenství a při krmení, obsahuje všechny užitečné složky;
 • Complivit maminka - kromě hlavních vitamínů obsahuje zinek, mangan, měď a další prvky, doporučené pro použití s ​​jídlem, nejlépe na snídani.

Jaký lék zvolit - by měl být projednán s lékařem. Nedělejte to sami, kupujte v lékárně nejziskovější komplex, protože nadměrné množství látek může dítě vážně poškodit. Nepodceňujte výhody vitamínových komplexů pro kojení: jejich kompetentní použití je klíčem k úspěšnému zdraví matky a dítěte.


Správně vybraný lékařským komplexem pomůže zlepšit stav pokožky a práci všech životně důležitých systémů těla kojící ženy.

Užitečné vlastnosti kyseliny askorbové

Výhody vitaminu C lze popsat následovně. Je to:

 1. Slouží jako „stavební materiál“ pro intracelulární kolagen.
 2. Příznivě ovlivňuje stav zubů, kostní tkáně, posiluje zdraví i stěny kapilár.
 3. Normalizuje metabolismus.
 4. Urychluje metabolismus látek, jako jsou uhlohydráty, tyrosin, železo.
 5. Aktivně se podílí na syntéze proteinů a lipidů a podílí se také na dýchání buněk..
 6. Snižuje potřebu vitamínu A, E, téměř celé skupiny B.
 7. Výrazně zvyšuje odolnost těla vůči nemocem.
 8. Působí jako antioxidant.

Kromě toho se vitamín C, stejně jako žádný jiný, odráží v ženské kráse - jeho nedostatek ovlivňuje stav vlasů, pokožku, strukturu nehtů a postavu jako celek. Mladá matka chce být vždy dobře udržovaná a krásná.

Užitečné vlastnosti a funkce vitamínu D

 • Podílí se na látkovém metabolismu, reguluje vstřebávání vápníku a fosforu, zvyšuje a urychluje vstřebávání hořčíku;
 • Posiluje kosti a zuby, tvoří kostní kostru a tvoří kostní tkáň;
 • Stimuluje růst a vývoj buněk;
 • Vytváří a zlepšuje vidění;
 • Normalizuje fungování nervových buněk;
 • Zabraňuje křivici, kterou lze pozorovat u novorozenců a předčasně narozených dětí;
 • Prevence leukémie a rakoviny, roztroušené sklerózy, artritidy a diabetu;
 • Pozitivní účinek na fungování slinivky břišní;
 • Stabilizuje hladinu glukózy v krvi;
 • Zlepšuje stav pleti, omlazuje tělo a zpomaluje stárnutí;
 • Obnovuje a posiluje imunitu, chrání před nachlazením, chřipkou a SARS;
 • Naplňuje tělo energií a obnovuje sílu.

Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C

Existuje mnoho kategorií výrobků, které obsahují prospěšnou složku, ale ne všechny jsou přijatelné během kojení. Proto by měla žena s gw věnovat pozornost takovým složkám, jako jsou:

 1. Brambory, cuketa, s opatrností rajčata, lilek.
 2. Zelení v listech, cibuli v peří nebo cibuli.
 3. Fenykl, kopřiva, řebříček.
 4. Jablka, banány, hrušky, broskve.
 5. Bobule: rakytník, rybíz, šípky.
 6. Květák nebo brokolice.
 7. Kozí mléko.
 8. Kompoty, šťávy přírodního původu.


Seznam produktů s vitamínem C je poměrně široký a umožňuje, aby byla strava sestry kojící matky docela různorodá..

V tomto případě se musíte zdržet konzumace následujících produktů:

 • ředkvičky nebo křen;
 • ředkev;
 • máta;
 • citrusy, ovoce z exotických zemí;
 • světlé i sezónní bobule - maliny, jahody s lesními jahodami;
 • Bílé zelí;
 • paprika;
 • šťáva nebo nápoje z obchodu, rajčatová šťáva.

Norma vitamínu D

Aby byly výhody tohoto vitaminu hmatatelné, musí kojící matka a zdravý novorozenec s normální hmotností dostávat 700 IU prvků denně za předčasně narozené dítě - 1400 IU. U dětí do 14 let je denní norma 500 IU. U adolescentů, dospělých a starších osob se norma snižuje na 250–500 IU.

V tomto případě je důležité dávkování sledovat, protože při překročení normy přispívá toxický vitamin D k ukládání vápníku na stěnách krevních cév, v srdci, ledvinách a žaludku. To způsobuje poruchy trávení a stolice, rozvoj aterosklerózy.

V případě předávkování můžete zaznamenat nevolnost a zvracení, průjem nebo zácpu, nedostatek chuti k jídlu a další poruchy trávení. V tomto případě je dýchání obtížné a objevuje se dušnost, bolest ve svalech a kloubech, hlava může onemocnět. Při těžké otravě jsou pozorovány tlakové rázy, horečka a křeče.

Kdy se vitamín C doporučuje?

Kyselina askorbová u morčat se používá jako terapeutické činidlo pro hypovitaminózu, jakož i pro nedostatek vitamínů, a doplňuje denní potřebu vitaminu C v těle. Osvědčila se při fyzické námaze, během těhotenství a při laktaci pro další ochranu těla. Zejména se doporučuje užívat kyselinu askorbovou v zimě nebo v období rehabilitace po složitých onemocněních.

Nedostatek vitamínu C je indikován bledou barvou pleti, oslabenou imunitou, změnami nálady. Současně tyto ukazatele u matky naznačují nedostatek tohoto vitaminu a u dítěte.


Příjem vitamínu C zvyšuje imunitu, aby se zabránilo nachlazení nebo v boji proti nim.

Užívání léčiv obsahujících vápník

Jedním z činidel běžně předepisovaných pro kojení a těhotenství je glukonát vápenatý. Indikace pro jeho použití jsou alergické procesy, nedostatek vápníku v potravinách, krvácení, různé zánětlivé procesy a nesprávná funkce příštítných tělísek. Kromě toho je tento lék zahrnut do komplexní léčby patologií kůže, jater, kostí (zejména zlomenin) a ledvin, jakož i antidotum při léčbě otravy fluoridem, kyselinou šťavelovou a síranem hořečnatým.

Lék je kontraindikován při jmenování srdečních glykosidů, sarkoidózy a náchylnosti k lithiasis (tvorba kamenů v orgánech).

Přiřadit „glukonát vápenatý“ těhotným / kojícím ženám častěji ve formě tablet a mnohem méně často ve formě injekcí.

Užívejte vápník ve formě tohoto léku by měl být v dávkách předepsaných ošetřujícím lékařem a s mimořádnou opatrností, pokud žena již užívá vitamíny obsahující tento minerál.

Kontraindikace a možné nežádoucí účinky

Hlavní kontraindikace jsou individuální nesnášenlivost složky, přecitlivělost na tuto složku. Nadměrný příjem vitamínu C vede ke zhoršení funkce trávicího systému, proto nepřekračujte přípustné dávkování.

Mezi nežádoucí účinky patří:

 • křeče, nevolnost nebo zvracení;
 • nadměrná únava, nespavost, časté bolesti hlavy;
 • projev alergií na kůži;
 • tvorba ledvinových kamenů;
 • nepohodlí v pochvě, pálení, svědění, výtok, otok;
 • teplo.

Kyselina askorbová se snadno rozpustí ve vodě, což usnadňuje její odstranění z těla v případě předávkování. Ale po rozpuštění nevylučuje projev nežádoucích účinků. Proto nemusíte testovat své tělo a zejména zdraví novorozence - nepřekračujte přípustnou normu.

Mýty o multivitaminech

Příjem jakýchkoli léků je třeba brát vážně a před výběrem vitamínových komplexů je nutné rozptýlit základní mýty.

Doporučujeme si přečíst: Jaký druh léků proti bolesti mohu pít při kojení?

 • Vitamíny potřebují hodně. Tělo potřebuje vitamíny a minerály v dostatečném množství, ale ne v nadbytku. Nestojí to za překročení dávky předepsané lékařem a v některých případech to může být dokonce nebezpečné pro dítě, jehož matka kojí..
 • Vitaminové komplexy jsou neškodné. Pokud není nedostatek vitamínů, může být užívání multivitaminových komplexů nebezpečné, protože to způsobí předávkování některými živinami a bude mít toxický účinek na tělo.
 • Vitaminy je třeba neustále pít po celou dobu kojení. Konstantní příjem vitaminových přípravků často není nutný. Například v létě stačí čerstvá zelenina, ovoce a zelenina, aby tělo necítilo nedostatek živin. Multivitamin by měl předepisovat lékař, často jde o několik týdnů, které se po chvíli opakují.
 • Vitamíny se dostávají do mléka z jídla. Tento výraz není úplně pravdivý. Všechny užitečné látky vstupují do mateřského mléka z krve a do krve z potravin a drog, které žena bere. Pokud máma vezme nedostatečné množství živin, tělo tělo vyčerpá, takže mléko zůstává výživné a zdravé pro dítě co nejdéle. Doplnění tělesných zásob je hlavním úkolem přijímání multivitaminových komplexů.

Výběr multivitaminového komplexu pro kojící ženu není tak jednoduchý úkol, jak by se mohl zdát. Po prostudování referenčních materiálů a recenzí dalších matek po konzultaci s lékařem si můžete vybrat správnou a rozumnou volbu.

Doporučení pro použití vitamínu C u žen s GV

Při kojení nenarušuje pronikání vitamínu C do mateřského mléka, takže můžete použít kyselinu askorbovou pouze v přijatelných dávkách, což může být narušeno pouze na radu lékaře.

Překročení normy nebo pouze pravidel pro přijetí by mělo být vždy projednáno s ošetřujícím lékařem, protože v první řadě jsou vitamíny lékem, který může přinést výhody i újmu. Je zřejmé, že avitominóza je špatná, že je třeba ji léčit, ale hypervitaminóza není o nic lepší, může poškodit nejen kojící ženu, ale i dítě. Proto, pokud má novorozenec příznaky alergie - vyrážka, zarudnutí nebo kolika a obecné chování dítěte se změnilo, je letargický, rozmarný, pláč - pak je lepší přestat brát vitamín C.

Vitamíny jsou dobré, užitečné a správné, ale pouze v případě, že jsou dodržována doporučení lékaře. Nemyslete si, že nadbytek vitamínu přinese více zdraví. Přinese pouze správný životní styl, zdravou výživu, relaxaci a dobrý spánek, ale vitamíny mu pomohou doplnit..

Vitamíny jsou důležité nejen pro mámu, ale i pro dítě

Po změně svého prostředí je novorozenec ve stresu. Během tohoto období dítě aktivně ztrácí zásoby užitečných látek, které nashromáždilo během nitroděložního vývoje. To hrozí, že dítě je více citlivé na vnější negativní faktory, viry a infekce..

Proto je výživa novorozeného dítěte tak důležitá. Mateřské mléko je ideální jídlo. Vzhledem k tomu, že mateřské mléko se vstřebává téměř úplně, dítě dostává všechny potřebné živiny, rychle roste a vyvíjí se. Když se matka snaží obohatit své jídlo zdroji vitamínů a minerálů, výhody kojení se jen zvyšují.

Elevit

Tento přípravek obsahuje vitamíny B, A, C, E a D3. Každá tobolka obsahuje potřebné denní množství uvedených látek pro kojící matku. Vezměte Elevit, abyste nahradili nedostatek železa, hořčíku, vápníku, zinku. Pijí lék 1 tabletu denně po celou dobu laktace. Výhodou komplexu vitamínů je jeho úplné složení a snadné podávání. Nevýhodou výtahu je riziko alergií u kojící matky nebo dítěte a vysoká cena.

 • Řízky v troubě - recepty s fotografiemi. Jak si vyrobit pečené maso Chop lahodně
 • Marshmallow botičky s pletacími jehlami s popisem a diagramy krok za krokem
 • Co je CHOPN a jak s ní zacházet

farmaceutický účinek

Chemická sloučenina kyselina askorbová označuje vitaminy rozpustné ve vodě. Není produkován tělem, ale je požíván jídlem. S nedostatkem tohoto prvku dochází k hypovitaminóze / nedostatku vitaminu..

Tato látka je nezbytná pro řádnou implementaci procesů, jako jsou:

 • oxidace a redukce;
 • výměna uhlohydrátů, aromatických aminokarboxylových kyselin, tyroxinu a dalších prvků;
 • syntéza katecholaminů, steroidních hormonů, inzulínu, některých dalších látek (přímá účast);
 • produkce kolagenu, prokolagenu (hraje roli nezbytné složky);
 • krevní koagulace;
 • regenerace kůže, dalších forem pojivové tkáně, kostí;
 • absorpce železa, produkce hemoglobinu.

Vitamin C pomáhá tělu být odolný vůči infekcím, normalizuje kapilární permeabilitu (inhibicí hyaluronidázy), posiluje krevní cévy, koreluje potřebu dalších vitamínů.

Účinná látka pomáhá neutralizovat volné radikály. Chrání buněčné membrány před poškozením, včetně lymfocytů - před účinky oxidační degradace. Výsledkem je stimulace různých imunomodulačních účinků, zvýšení motorické reakce, produkce a uvolňování interferonu, aktivace migrace lymfocytů..

Díky kyselině askorbové vstupuje vodík pro provádění biochemických procesů, absorbuje se glukóza. Vitamin zajišťuje správné fungování trávicího systému.

Látka vytváří imunitní a nespecifickou odolnost těla..

Injekce kyseliny askorbové umožňují její snadnou a rychlou absorpci. Váže se na plazmatické proteiny o 25%. Koncentrace prvku v plazmě se odhaduje na přibližně 10 až 20 μg / ml a jeho rezervy v těle jsou přibližně 1,5 gramů. Látka je transportována do celého těla bílými krvinkami a krevními destičkami. Koncentrace vitamínu C 30krát více než v krevní plazmě a červených krvinek. Poté účinná látka proniká do zbývajících tkání lidského těla.

Mimochodem, s nedostatkem vitaminu C u člověka, když je mu injekčně podána kyselina askorbová, koncentrace účinné látky v lymfocytech klesá pomaleji než za běžných podmínek. Toto je spolehlivější kritérium pro hodnocení nedostatku vitamínu než stanovení obsahu látky v plazmě..

Játra jsou zodpovědná za asimilaci léku. Nejvyšší koncentrace je pozorována v plicích, srdci, svalech, vnější vrstvě rohovky, hypofýze (zadní lalok), štítné žláze, kůře nadledvin, ledvinách, slezině, játrech, slinivce břišní, střevních stěnách, intersticiálních buňkách (Leydig) semenných žláz u mužů a ve vaječnících - u žen.

Popsaný ve vodě rozpustný vitamin prochází placentární bariérou.

Látka je vylučována ledvinami a střevy. Lék přechází do mateřského mléka ve formě solí kyseliny askorbové a dalších metabolických produktů..

S akumulací nadbytečných objemů látky v těle (více než 1,4 mg / dl) se její vylučování zvyšuje. Zvýšená míra eliminace přetrvává a nějaký čas po skončení léku.

Proti vypadávání vlasů

Poté, co se těhotná žena konečně stala matkou, se v jejím těle začaly aktivně měnit. Začne přirozený úbytek na váze, který žena získala během těhotenství, bohužel velmi často dochází k úbytku vlasů. A pokud je první okamžik týkající se hubnutí velmi příjemný pro ženu, pak druhý okamžik týkající se vypadávání vlasů šíleně ji distresuje.

Abychom nebyli příliš naštvaní, je důležité pochopit, proč k tomu dochází. Skutečnost vypadávání vlasů naznačuje, že v těle dochází ke změně hormonálního pozadí, což je velmi dobré.

V žádném případě však tento problém nelze nechat náhodě. Tělo potřebuje pomoc. Proti vypadávání vlasů musíte brát další živiny. Tyto další vitamíny proti vypadávání vlasů jsou D a F.

Je lepší zkusit jíst více jídla, které tyto prvky obsahuje. D se nejčastěji vyskytuje v kuřecích vejcích, mléce, mořských rybách a tvrdém sýru. F Nejvíce ze všeho najdete rostlinné nerafinované oleje. Kukuřičný olej, lněný semeno, slunečnice, sója.

Tyto prvky můžete také vzít jako speciální přísady.

Jaké vitamíny lze brát s kojením?

Potřeba vitamínů během laktace


Bez ohledu na výživu a zdravotní stav ženy má mateřské mléko specifické složení, které se přizpůsobuje potřebám rostoucího a vyvíjejícího se dítěte. Pokud existují pochybnosti o tom, že během kojení je nutné pít další vitamíny a minerály, je třeba si uvědomit, že vše, co je potřeba, půjde do mléka z tkání těla matky, pokud je v potravě nedostatek. Proto, když máte pestrou a vyváženou stravu, několikrát denně, a také bez příznaků nedostatku vitamínu, nemusíte brát drogy. Pokud budete jíst včas a nefunguje to úplně, existují známky nedostatku užitečných živin u mámy nebo dítěte, pak je komplex nezbytný.
Vitaminy pro kojení jsou často předepisovány po porodu lékařem. Těhotenství a narození dítěte poškozují tělo ženy. Užívání drog urychluje zotavení, dává sílu, pomáhá vyrovnat se s poporodní depresí a rychle se přizpůsobit měnícím se životním podmínkám. Vstup je předepsán v průběhu 2 a více týdnů na doporučení odborníka.

Dále po dokončení kojení vyvstává potřeba dalšího zdroje minerálů a vitamínů. Tělo ženy se vrací do před těhotenství, hormonální pozadí se mění. Pokud tento přechod nejde velmi hladce, pak další komplex pomáhá cítit se lépe.

Výrobky s vápníkem během HB (laktace): seznam

Prvek Ca hraje vedoucí roli ve fyzickém vývoji dítěte, je zodpovědný za tvorbu kostry, svalového tonusu, nervových spojení. Vápník obnovuje ženské tělo po porodu, obnovuje krásu vlasů, sílu na nehty a zuby. V prvních 6 měsících ztrácí matka 7% kostního prvku, což ovlivňuje zdravotní stav a vzhled. Zuby se často drobí, šupiny nehtů, vypadávají vlasy. Změny jsou spojeny s hormonálními změnami a budou klesat za šest měsíců. Pak se vápník obnovuje nezávisle na jídle výživnými potravinami..

Nedoporučuje se užívat přípravky s obsahem vápníku bez souhlasu lékaře. Žena se často bojí poprvé po porodu a předepisuje si lék pro sebe. Po šesti měsících se však koncentrace látky v krvi přirozeně zvyšuje a užívání doplňků vyvolává hyperkalcemii. Toto onemocnění primárně ohrožuje komplexní patologie kardiovaskulárního systému.

Při úpravě nabídky se bere v úvahu tendence k alergickým reakcím u kojenců. Například pro kojící matku je lepší vyloučit používání mléka jako zdroje vápníku až do šesti měsíců.

Doporučená strava

 • Nízkotučný tvaroh, přírodní jogurt bez přísad.
 • Tvrdý sýr.
 • Sesame - jako přísada do jídel (5 lžíce = denní požadavek na Ca).
 • Fíky, švestky, sušené meruňky.
 • Zelená zelenina a zelenina - brokolice, květák, hlávkový salát, kopr.
 • Ovoce - kiwi, zelená jablka, banány, hrušky (100 gramů - 1% denního podílu).
 • Chléb (bez kvasinek, celozrnná mouka).
 • Ořechy od třetího měsíce - kešu, cedru, vlašské ořechy.

V období do šesti měsíců pediatrové doporučují vyloučit luštěniny, chléb z pšenice a kukuřičné mouky, mandle ze stravy. Navzdory vysokému podílu vápníku ve složení jsou výrobky pro dítě extrémně alergické a nebezpečné.

Obecně se považuje za bezpečné brát až 2500 mg vápníku denně, i když je to více než nezbytné. Pokud přidáváte více než 500 mg vápníku denně, rozdělte dávku tak, abyste nebrali všechno najednou - absorpce vápníku je nejlepší, pokud osoba nepřijímá více než 500 mg najednou. Nadměrný příjem vápníku může způsobit řadu vedlejších účinků..

TOP 7 vápníkových produktů

Koncentrace Ca v krvi zdravého těla je regulována biologickými procesy, léková podpora je nutná pouze pro závažné nedostatky. Během kojení se spotřeba vápníku zdvojnásobí, ale úpravou nabídky se rychle doplní cena: 80% minerálu vstupuje do těla mléčnými výrobky. Například koncentrace Ca ve sklenici jogurtu je 230 mg, tj. 1/6 denní potřeby.

Tabulka 1 - Seznam potravin s vysokým obsahem vápníku

Produkt:Obsah Ca, mg / 100 g:
Tvrdé sýry550-1200
Brynza560
Sezam1150
Mandle254
Sardinky350
Šproty300
Žitný chléb323

Pro správnou absorpci Ca je nutné vyloučit živočišné tuky a produkty obsahující kyselinu šťavelovou, fytovou (ovesné vločky, krupice, čaj, káva, soda). V opačném případě minerál nevstoupí do krevního séra a bude vyplaven z těla beze změny..

Petržel je bohatá na vápník, stejně jako zelí, bazalka. Fazole a sušené meruňky, kromě vysokého obsahu minerálů, jsou také velmi užitečné během kojení.

Výrobky čistí mléko od solí těžkých kovů, odstraňují škodlivé látky z těla.

Normy základních vitamínů a minerálů

Potřeba užitečných živin závisí na pohlaví, věku, životním stylu, proto jsou při kojení potřebné vitaminy a minerály v jiném kvantitativním a kvalitativním poměru než v jiných obdobích. Nesmíme zapomenout, že ne všechno se hromadí v těle a může spadnout do mateřského mléka. Některé látky musí být dodávány s potravinami nebo doplňky stravy..

Tabulka 1. Norma vitamínů a minerálů při přirozeném krmení

ŽivinyCena za denÚčinek na těloZ jakých produktů pocházejí
Vitamíny
A4333 IUAntioxidant, stimulace imunity, nezbytné pro zrak a pokožkuMrkev, sýr, máslo, játra, vejce, rybí olej
B11,6 mgTónování nervového systému, přeměna škrobu na energiiVepřové, pšeničné klíčky, lískové ořechy, oves
B21,7 mgPřevod tuku a bílkovin na energii potřebnou pro pokožkuPšeničné otruby a sazenice, sójové boby, brokolice, játra, žloutek, sýr
B54-7 mgOchrana před hypertenzí a stresem, stimulace tvorby protilátekLuštěniny, rýže, houby, játra, droby
B67,1 mgÚčast na metabolismu bílkovin, normalizace nervového systému, pomoc s migrénami a astmatemZelení, otruby a pšeničné klíčky, ryby, maso, játra, vejce, mléko
B90,28 mgTvorba nervového systému, prevence anémieOřechy, banány, zelenina, luštěniny, droby, vejce
B127,6 mgRegulace hematopoetické funkce, nervového systému, růstuMořské řasy, droždí, kaviár, ryby, játra, ledviny, mléko, vejce, sýr, tvaroh
C92 mgAntioxidant, bojuje proti onemocněním oběhového systému, rakovině, podporuje imunitu, obnovuje pokožkuČerný rybíz, jablka, kiwi, zelí, zelenina
D400 IUÚčast na metabolismu vápníku a fosforu, růst kostí, imunitní systémMléko, mastné ryby, tresčích jater, rybí olej, vejce
E17 MENormalizace nervového systému, antioxidant, posílení cév, odolává stárnutí kůžeRostlinné nerafinované oleje, rakytník, hrášek
K71 mcgVyužití při srážení krve, hojení ran, posílení kostí, ochrana před osteoporózouZelení, špenát, zelí, celozrnné obiloviny
H30-100 mcgMetabolismus energie aminokyselin, tuků a glykogenuJátra, ledviny, žloutek
PP70 mgPro pokožku a zrak je nutná normalizace nervového systému a mozku, lepší tráveníZelená zelenina, ořechy, droždí, celozrnné cereálie, maso, ryby, játra, sýr, mléko
Minerály
Žehlička18 mgTvorba krve, normalizace nervového systémuLuštěniny, cereálie, broskve, borůvky, meruňky, játra, droby, žloutek, ústřice
Jód290 mcgNormalizace štítné žlázy, posílení nervového systému, antibakteriální vlastnostiMořská kapusta, cibule, mořské plody
Draslík2500 mgOdběr tekutin zapojených do metabolismuRajčata, byliny, máta, semena, brambory, banány
Vápník1400 mgTvorba kostí, zvýšená imunita, normalizace srdceMořský kale, perlový ječmen a ovesné vločky, sýr, mléko, tvaroh
Hořčík450 mgNezbytný kardiovaskulární systém, stimulace střevaMeloun, banány, meruňky, rozinky, petržel, cereálie, řepa, maso
Sodík1300 mgVýměna vody, intracelulární a intersticiální výměnaJedlá sůl
Selen65 mcgPosílení imunity, zpomalení stárnutí, ochrana před rakovinouHrozny, houby, mořské plody
Fosfor1000 mgStavba buněk, účast na metabolismu, tvorba hormonů, funkce mozkuMléko a mléčné výrobky, ryby, maso
Zinek15-20 mgSyntéza hormonů, produkce inzulínu, posílení imunitního systémuBanány, ořechy, luštěniny, obiloviny, dýňová semínka, houby, mléko, mořské plody

Na poznámku! Některé užitečné látky se nacházejí ve výrobcích pouze rostlinného nebo výhradně živočišného původu, proto byste během období kojení neměli praktikovat vegetariánství nebo jíst pouze maso nebo mléko..

Jak si vybrat vitamíny pro kojící matky

Kombinace jídla s užitečnými syntetickými drogami je nezbytná. Je to z těchto důvodů:

 • ve městě je obtížné najít přírodní produkty odpovídající kvality;
 • některé prospěšné látky jsou absorbovány pouze v kombinaci s mikroelementy;
 • asimilace jednotlivých vitamínů nastává v určitou denní dobu;
 • během tepelného zpracování potravin se mění jeho složení a část vitamínů je zcela zničena;
 • při použití farmaceutických komplexů a aditiv není třeba neustále počítat, zda tělo dostává správné množství živin;
 • většina potravin obsahujících vitaminy pro mámu může u dítěte vyvolat alergii.

Aby vitamínový komplex přinesl maximální výhody, musíte si vybrat podle tohoto principu:

 • Získejte radu od svého lékaře ohledně složení léku nebo (ještě lépe!) Podle jeho názvu;
 • pečlivě prostudujte pokyny;
 • při užívání vitamínů sledujte pohodu: vlastní a dítě;
 • nepijte vitamíny déle, než je předepsáno.

Jaké živiny jsou potřebné pro kojící matku

Pokud si přečtete složení téměř jakéhokoli komplexu vitamínů a minerálů, uvidíte z polo zapomenuté periodické tabulky dlouhý seznam chemických prvků (jedná se o stopové prvky) a názvy vitaminů. Zkusme zjistit, v čem přesně jsou vyjádřeny jejich výhody. Prvně sledované prvky:

 • vápník - příznivý účinek na vývoj kostí, kůže, centrálního nervového systému a vizuálního aparátu dítěte. Pro matky je to prevence osteoporózy, prostředek k posílení zubní skloviny;
 • fosfor - účastní se energetického metabolismu na buněčné úrovni, je součástí kostí;
 • hořčík - normalizuje činnost nervového systému matky a dítěte, je jedním ze stavebních materiálů kostní tkáně;
 • železo - optimalizuje hladinu hemoglobinu transportujícího kyslík do buněk;
 • jód - zlepšuje duševní aktivitu, je zodpovědný za normální fungování štítné žlázy.

Nyní - o funkcích vitamínů:

 • A - podílí se na tvorbě kostní tkáně, vývoji zraku u dítěte. Žena zlepšuje stav kůže, vlasů a nehtů;
 • D - podporuje mineralizaci kostí u kojenců, zabraňuje rozvoji křivice;
 • E je důležitým vitaminem pro kojící ženu, protože řídí hormon zodpovědný za kojení;
 • Kyselina nikotinová (PP). Normalizuje tlak, podílí se na metabolismu (mastných a bílkovin), stabilizuje trávicí trakt;
 • B1 - podílí se na vývoji vodivých nervových struktur dítěte;
 • B2 - podílí se na tvorbě kostí, svalů, centrálního nervového systému dítěte, má uklidňující účinek na tělo matky;
 • B12 - pomáhá udržovat normální fungování nervového, hematopoetického a trávicího systému matky a dítěte;
 • C - zvyšuje imunitu matky a dítěte.

Jak vidíte, každá z živin plní svou roli při udržování normálního fungování těla. Nedostatek některého z nich okamžitě vede k narušení fungování orgánů a systémů.

V jaké formě je lepší získat vitamíny?

Při kojení je žádoucí přijímat všechny potřebné látky spolu s jídlem, takže se lépe vstřebávají. Přítomnost některých zdravotních problémů může zabránit produkci vitamínů z potravin, vzhledem k omezené stravě nestačí příjem potravy. V tomto případě budete muset brát navíc vitamínové doplňky. S očividnými známkami nedostatku konkrétní sloučeniny by mělo být vybráno jediné léčivo. Pro všeobecné posílení, obohacení užitečnými živinami mateřského mléka je lepší věnovat pozornost ošetřování multivitaminových komplexů pro kojení.

Na poznámku! Některé vitaminy jsou antagonisty, takže jejich současná konzumace je nežádoucí.

Jeden jiný negativně ovlivňuje:

 • vitamín E a železo;
 • vitamín B5 a měď;
 • vitamin B12 v kombinaci se železem nebo mědí;
 • železo spolu se zinkem, hořčíkem nebo vápníkem;
 • zinek s mědí nebo vápníkem.

Pro získání potřebných látek v požadovaném objemu se praktizuje použití jednozložkových přípravků nebo komplexů sestávajících z několika tablet, které oddělují antagonisty podle doby podání. Nevybírejte příliš velké dávky vitamínů a minerálů. Při přirozeném krmení je to zvláště nebezpečné pro kojence, protože zvyšuje riziko alergických reakcí, intoxikace.

Forma léku si sama vybírá kojící žena. Prášky, tobolky, sirupy, injekce by měly být pohodlné. Je důležité dodržovat doporučení ohledně doby přijetí, slučitelnosti s jídlem. Injekce jsou výhodné pro porušení zažívacího traktu, pro nejrychlejší vstup do krve.

Kam vitamíny jdou

Ne každý ví, že důvodem intenzivní konzumace makronutrientů a vitamínů během laktace není pouze produkce mléka, i když na to se vynaloží leví podíl výše uvedených látek. Pro nedostatek živin v poporodním období existují další důvody:

 • Vitaminy jsou nezbytné pro intenzivní práci nitroletárních žláz, které jsou v tuto chvíli aktivovány zrychlením metabolických procesů.
 • Nedávná narození naznačují značné náklady na vitaminy, které odezní při narození placenty a odstranění plodové vody.
 • Při vylučování stolice a moči dochází k určité ztrátě vitamínů..

Výběr zdrojů vitamínů závisí pouze na kojící ženě. Můžete například vybrat speciální potraviny pro potraviny, které obsahují maximum užitečných a nezbytných látek. Okamžitě po narození dítěte je to však problematické kvůli přísným omezením stravy. Objem bobulí, ovoce a syrové zeleniny je tedy zakázán a v případě alergických reakcí u dítěte se dieta matky zužuje ještě více (povoleny jsou pouze obiloviny, těstoviny a vývary). Ale máma, navzdory všemu, potřebuje obnovit přísun živin ztracených během porodu, a proto existuje druhá možnost - výběr multivitaminových komplexů speciálně určených pro těhotné a kojící ženy. Stojí za zmínku, že běžné multivitaminy se lépe nepoužívají, protože mohou způsobit alergie.

Přehled slavných komplexů vitamínů

Před výběrem léku je vhodné konzultovat s pediatrem, jaké vitamíny lze brát s přirozeným krmením. Je nutné vzít v úvahu zdravotní stav a úroveň vývoje dítěte, možná budete muset zvýšit, snížit nebo vyloučit obsah jakékoli složky. Nebude zbytečné navštívit lékaře, který vybere lék podle testů, nemocí a blaha matky..

Mamina abeceda zdraví

Ošetřovatelský komplex je implementován ve formě tříbarevných tablet obsahujících komponenty vzájemně kompatibilní. Každý den musíte vzít všechny 3 kusy a rozdělit je podle času. Obzvláště důležité sloučeniny jsou zahrnuty ve zvýšených koncentracích, například kyselina listová, železo, vitamin E. Vedlejší účinky jsou vzácné v důsledku individuální nesnášenlivosti..

Vitrum Prenatal

K dispozici ve formě tablet se doporučuje k prevenci hypovitaminózy během kojení. Má široké spektrum účinku, které je určeno složkami vitamínů a minerálů. Vitrum Prenatal se užívá 1 tableta denně po snídani, omyje se dostatečným množstvím vody. Délka přijetí je stanovena lékařem.

Complimite mami

Lék se doporučuje používat během těhotenství a během HB. Dávkování - 1 tableta při snídani nebo po ní. Obsahuje 11 vitamínů a 8 minerálů. Recenze lékařů a kojících žen jsou obecně pozitivní. Patří k levným komplexům, díky kterým je pro mnohé cenově dostupný.

Elevit Pronatal

Obsahuje 12 vitamínů, 4 minerály, 3 stopové prvky. Působení drogy je odůvodněno obsaženými látkami. Pokud máte problémy s játry, používejte opatrně. Komplex neobsahuje jód, proto je nutná další monoterapie. Dávkování - 1 kapsle denně.

Prenatal pro více karet

Složení obsahuje 11 vitamínů a 9 minerálů. Nezbytné pro přirozené krmení není fosfor ani draslík. Kontraindikováno pro hypervitaminózu A a D. Dávkový režim - 1 tableta denně. Předávkování a nežádoucí účinky jsou vzácné, možné pouze při překročení doporučené dávky.

Recepce "AEvita" při kojení dítěte

Obsah vitamínů E a A v Aevitě je poměrně vysoký, a proto ne všechny kojící ženy jsou ukázány a užitečné. Pokud přesto existuje potřeba použití tohoto komplexu, měli byste se určitě poradit s lékařem, který vám předepíše potřebné dávkování. Tento lék je bezpečný v případě užívání přiměřené terapeutické dávky: 1–2 tobolky denně, v průběhu 30 dnů. Vzhledem k schopnosti těla akumulovat vitaminy se tento lék používá v kurzech, jejichž interval by neměl být kratší než 6 měsíců. Navíc opakované kurzy jsou předepsány čistě lékařem podle indikací.

Podle mnoha lékařů by Aevit neměl být užíván, pokud žena již pije jiný vitaminový komplex, který obsahuje vitaminy E a A, kvůli vysoké pravděpodobnosti předávkování (hypervitaminóza), doprovázené zvracením, ospalostí, nevolností a závratěmi. Kromě toho může nekontrolované podávání tohoto léku vést k rozrušení nebo zmatení (závažné případy) v důsledku předávkování vitaminem A; alergické reakce, změny v játrech, štítné žláze a ledvinách.

Pravidla a omezení vstupu

Když matka konzumuje vitamíny pro hepatitidu B, měla by se dodržovat následující doporučení:

 • poskytnout výběr léku odborníkovi;
 • konzultace s pediatrem;
 • absolvování kurzů, zejména komplexů s vysokou koncentrací jednotlivých složek;
 • přestávka mezi kurzy 1 měsíc;
 • pečlivé sledování stavu dítěte;
 • dodržování předepsaného dávkování, implementace doporučení pro přijetí v anotaci;
 • při kojení je důležité zvážit použití potravin obohacených o vitamíny a minerály (čaje, džusy, jogurty).

Na poznámku! Hlavní kontraindikace a omezení jsou hypervitaminóza a alergické reakce..


Vitamíny by měl předepisovat lékař

Předávkování vitaminem

Příjem komplexů vitamínů a minerálů s přirozeným krmením není tak neškodný, jak se zdá. V případě porušení lékařských doporučení nebo nesprávných léků se může hypervitaminóza rozvinout v jedné nebo více složkách. Tento stav je mnohem nebezpečnější než nedostatek vitamínů, zejména pro kojence. Hlavními příznaky jsou intoxikace, alergie.

Vitaminy rozpustné v tucích jsou zvláště toxické, protože se hromadí a způsobují otravu. Nadbytek vitamínu D může vyvolat supersaturaci těla vápníkem, což povede k tvorbě aterosklerotických plaků v cévách. Vitamin A může vést k selhání jater a smrti, přebytek E - blokuje vstřebávání dalších vitamínů, vede ke křehkým kostem.

Výhody pro maminku a dítě s HB

Kyselina askorbová (známá také jako vitamín C) má nejen silný antioxidační účinek, ale má také škodlivý účinek na viry a bakterie, neutralizuje toxiny a snižuje zánětlivou odpověď. Jako organická sloučenina se vitamín C podílí na všech životně důležitých procesech těla, posiluje kostrovou tkáň a stěny krevních cév.

Výhody kyseliny askorbové:

 • zvýšit imunitu;
 • stimulace buněčného dýchání, metabolismus uhlohydrátů;
 • tvorba chrupavky a pojivové tkáně dítěte;
 • posílení zubů, pohybového aparátu;
 • omlazení, zvýšený tón těla;
 • prevence alergických reakcí;
 • zlepšení složení krve;
 • prevence infekčních zánětlivých chorob;
 • obnovení ochranných vlastností pokožky.

Kalifornská zlatá výživa, vitamín C, přírodní pomerančová chuť, vegetariánská, 90 žvýkacích tobolek

Organická hmota se podílí na udržování vlhkosti a pružnosti tkání, odstraňuje pigmentaci a čistí pokožku. Při dostatečné koncentraci kyseliny askorbové se vstřebávání vitamínů B, železa, vápníku a fosforu zlepšuje.

Nedostatek živin vede ke slabosti a únavě mladé matky, krvácení dásní, křehkosti kapilár, modřin, deprese, podrážděnosti. Nedostatek vitaminu C je pro dítě plný oslabení ochranných mechanismů a častých onemocnění.

Vitaminové mýty

Hlavní přesvědčení o užívání léků během kojení:

 • "Pokud komplexy nepoužíváte, dítě nedostane potřebné sloučeniny." Není to pravda, mateřské mléko obsahuje všechny potřebné látky. Výjimkou mohou být živiny z potravy, protože se nehromadí a nejsou syntetizovány v těle matky. Nedostatek užitečných látek ovlivní pouze zdraví mámy.
 • "Vitamíny jsou bezpečné." To není pravda, protože je možný vývoj hypervitaminózy.
 • "Drogy lze užívat po celou dobu přirozeného krmení." Ne, odborníci doporučují přestávku 1-2 měsíce.
 • "Komplexy s vysokou dávkou sloučenin jsou lepší." Není pravda, že zvyšují riziko rozvoje hypervitaminózy.

Příjem vitamínů a minerálních látek během kojení je možný pouze na doporučení lékaře. Nadměrné dávkování nebo trvání podávání je nepřijatelné. Je nutné sledovat stav dítěte, protože drogy mohou způsobit alergie nebo nesnášenlivost.

Pokyny pro odběr doplňků

Před zahájením užívání přípravků s obsahem vitamínu C u kojících matek musí žena navštívit lékaře a potvrdit nepřítomnost kontraindikací. Samoléčení a nesprávné používání doplňků může mít pro matku a dítě závažné následky.

Kdy začít brát

Použití vitamínu C pro hepatitidu B neovlivní množství mateřského mléka, ale obohatí jej užitečným prvkem a bude mít příznivý účinek na zdraví dítěte. Proto byste měli začít užívat askorbin od prvních dnů laktace. Bude obtížnější vyrovnat se s nedostatkem živin později.

Kolik času pít

Všechny prospěšné látky, které jsou v matčině těle, vstupují do mléka, vypouštějí a oslabují ženu. Chcete-li zabránit nedostatku vitamínu a souvisejícím poruchám, musíte pít vitamin C před koncem laktace a po nějakou dobu po odstavení dítěte. Kolik konkrétně brát lék a zda si dát přestávky, řekne lékař.

Dávkování a správa

Mladá matka s HB potřebuje vyšší množství kyseliny askorbové než během těhotenství: optimální dávka během kojení je 100 - 120 mg denně. Doplňování takového množství látky pomocí produktů je velmi obtížné.

S GV může být vitamin C užíván v různých formách: ve formě prášku, tablet, dražé. Lék je užíván orálně s jídlem nebo bezprostředně po jídle, přičemž denní dávka je rozdělena na 3-4 porce. V případě potřeby může lékař předepsat jiný léčebný režim, změnit frekvenci a délku používání.

Kalifornská zlatá výživa, zlato C, vitamín C, 1000 mg, 60 Veggie Caps

Předávkovat

Kyselina askorbová označuje sloučeniny rozpustné ve vodě, nehromadí se ve tkáních a málokdy způsobuje předávkování. Navzdory tomu může dlouhodobé používání doplňků vést k nadbytku látek v těle kojící ženy.

 • kožní vyrážky;
 • svědění
 • nevolnost, zvracení;
 • potíže s dýcháním
 • nepohodlí v žaludku;
 • nespavost;
 • nadměrné buzení.

Přebytek látky ohrožuje dítě zhoršením srážlivosti krve, špatnou absorpcí vitamínů železa a B, trávením, vývojovými zpožděními.

Při užívání kyseliny askorbové by si ženy měly pamatovat na jednu vlastnost: prodloužené nadměrné dávkování vede k aktivní funkci ledvin a ke zvýšenému vylučování (vylučování) látky. Po zrušení doplňku ledviny fungují nějakou dobu jako dříve, což nevyhnutelně vyvolává nedostatek kyseliny.

Dlouhodobé předávkování kyselinou askorbovou může vést k nedostatku vitaminu B12 a mědi, hypoglykémii, rozvoji konjunktivitidy, onemocnění ledvin, zvýšené spotřebě kyslíku a zhoršení diabetu..

Podívejte se na video o tom, co se stane s předávkováním kyselinou askorbovou:

Nežádoucí účinky a alergie

Nesprávný příjem doplňků vitamínu C pro kojící matky ovlivňuje stav samotné ženy.

Možné nežádoucí účinky:

 • střevní kolika;
 • nadýmání;
 • špatné trávení;
 • kameny v ledvinách;
 • podráždění jícnu;
 • hluboká žilní trombóza;
 • gastritida;
 • pálení žáhy;
 • smaltová eroze.

U kojenců jsou vedlejšími účinky kyseliny askorbové průjem, ospalost, letargie, poruchy trávení, nevolnost, kožní vyrážky..

Co způsobuje nedostatek vitamínu D3

Nedostatek vitamínu D3 v lidském těle negativně ovlivňuje jak fyzické zdraví, tak emoční stav. Nedostatek vitamínu D3 vede k rozvoji diatézy, potravinové alergie, onemocnění jater.

Pokud se u těhotných žen nevyrovnáte nedostatek vitaminu D3 včas, mohou do konce třetího trimestru začít závažné komplikace: gestóza, předčasný porod, vývoj diabetu a osteoporóza..

S nedostatkem tohoto vitaminu u novorozenců je narušena absorpce vápníku a fosforu a zhoršuje se metabolismus v nervových buňkách a svalové tkáni. Kvůli nedostatku vitamínu D3 jsou kosti dítěte deformovány, je narušena funkce vnitřních orgánů a růst zubů.

Nedostatek vitamínu D je pro dítě mimořádně nebezpečný a vede k:

 • ke křivici - porušení formace kostí;
 • ekzém
 • časté nachlazení;
 • nízká odolnost proti virovým infekcím.

Užitečné vlastnosti kyseliny askorbové

Výhody vitaminu C lze popsat následovně. Je to:

 1. Slouží jako „stavební materiál“ pro intracelulární kolagen.
 2. Příznivě ovlivňuje stav zubů, kostní tkáně, posiluje zdraví i stěny kapilár.
 3. Normalizuje metabolismus.
 4. Urychluje metabolismus látek, jako jsou uhlohydráty, tyrosin, železo.
 5. Aktivně se podílí na syntéze proteinů a lipidů a podílí se také na dýchání buněk..
 6. Snižuje potřebu vitamínu A, E, téměř celé skupiny B.
 7. Výrazně zvyšuje odolnost těla vůči nemocem.
 8. Působí jako antioxidant.

Kromě toho se vitamín C, stejně jako žádný jiný, odráží v ženské kráse - jeho nedostatek ovlivňuje stav vlasů, pokožku, strukturu nehtů a postavu jako celek. Mladá matka chce být vždy dobře udržovaná a krásná.

Kdo zvláště potřebuje vitamín D

Riziko nedostatku tohoto prvku jsou novorozenci a předčasně narozené děti, které mají nedostatek vitamínu D. Tyto děti se vyznačují slabými kostmi a nedostatečně rozvinutou kostrou. Kromě toho se vyvíjejí pouze dětské zuby, vyvíjejí se zrakové a nervové buňky, které také potřebují vitamíny a užitečné prvky..

Další příjem vitamínu D je nutný pro mámu a děti, které jsou zřídka na slunci a dostávají malé ultrafialové světlo, chodí málo a zřídka jsou na čerstvém vzduchu. Samozřejmě nemusíte s opálením zacházet příliš daleko, protože drobky mohou hořet a spálit se. Jak opalovat dítě, viz zde.

Vlastnosti použití vitamínu C během kojení

Kojení je pro ženu vážným a obtížným obdobím. Měla by dítěti poskytnout nejen výživu, ale po porodu by měla obnovit i své tělo. V případě nedostatku živin lékař předepíše příjem vitamínových a minerálních komplexů. Vitamin C hraje při kojení důležitou roli, protože posiluje imunitní systém, reguluje důležité chemické reakce, slouží jako profylaxe infekčních chorob a ničí škodlivé bakterie. Po porodu oslabené tělo matky potřebuje vitamíny více než kdy jindy. Předtím, než začnete užívat lékárnické léky, musíte se poradit s lékařem.

Role vitamínů během kojení

Během kojení (HB) se zvyšuje potřeba vitamínů. Žena musí dítěti poskytnout základní živiny a její tělo po porodu oslabené.

Role vitamínů během kojení:

 • Vitamin A - zajišťuje plný vývoj pokožky dítěte a vizuálního pigmentu, zlepšuje stav vlasů, nehtů, pokožky matky;
 • Vitamin B1 - nezbytný pro normální fungování centrálního nervového systému;
 • Vitamin B2 - podílí se na vývoji kostry dítěte;
 • Vitamin B6 - zajišťuje normální vývoj míchy a mozku dítěte;
 • Vitamin B9 - přispívá ke správnému vývoji a činnosti vnitřních orgánů dítěte;
 • Vitamin B12 - zlepšuje funkci jater, je nezbytný pro normální fungování nervového systému;
 • Vitamin C - posiluje imunitu matky a dítěte, zabraňuje rozvoji infekčních chorob, má silné antioxidační vlastnosti;
 • Vitamin D - zabraňuje tvorbě křivek u dítěte, poskytuje silné zuby a dobrý pohybový aparát, zlepšuje srdeční funkce;
 • Vitamin E - zajišťuje pravidelné laktace, hraje roli antioxidantu v těle dítěte.

Kromě vitamínů hrají důležitou roli při laktaci stopové prvky:

 • železo - slouží jako profylaxe anémie;
 • vápník - zabraňuje křivici a patologii zrakových orgánů dítěte, které jsou nezbytné pro kosti, vlasy, nehty, kůži;
 • jód - zlepšuje štítnou žlázu ženy;
 • zinek - poskytuje zdravý stav vlasů, příznivě ovlivňuje činnost nervového systému a provádění duševní činnosti;
 • fosfor - zajišťuje výměnu energie v buňkách, zajišťuje stabilní práci srdce a ledvin.

Je nutné pít vitamínové přípravky

Potřeba vitamínů po porodu určuje lékař na základě stavu těla matky. Vitamín-minerální komplexy jsou předepsány, pokud je žena diagnostikována s nedostatkem látky. Nekontrolované používání farmaceutických výrobků může vést k nadměrnému množství vitamínů, které negativně ovlivňuje zdraví a může způsobit řadu komplikací.

Během laktace je nutný další příjem vitamínů, pokud je tělo ženy velmi slabé, ochranné mechanismy jsou sníženy. Existují známky nedostatku vitamínů a výživa neposkytuje potřebné množství živin.

Role vitaminu C pro kojící matku a dítě

Vitamin C (kyselina askorbová) hraje důležitou roli při kojení pro matku i dítě. Látka má silné antioxidační vlastnosti a podílí se na mnoha chemických reakcích v těle..

Role kyseliny askorbové během kojení:

 • posiluje imunitu kojící matky a dítěte;
 • poskytuje odolnost proti infekcím;
 • nezbytné pro tvorbu pojivové tkáně dítěte;
 • čistí tělo toxických látek;
 • posiluje tělo matky oslabené po porodu;
 • obnovuje a zlepšuje stav vlasů, kůže, nehtů kojící ženy;
 • podporuje lepší vstřebávání železa;
 • posiluje cévy matky a dítěte;
 • zabraňuje rozvoji zánětlivých procesů;
 • zvyšuje odolnost dítěte vůči negativním vlivům vnějšího prostředí.

Nedostatek vitamínu C

Dlouhodobý nedostatek kyseliny askorbové vede k narušení imunitního systému, díky kterému je tělo oslabeno a náchylnější k infekcím a jiným onemocněním. Léčení ran a poranění těla vyžaduje hodně času. Trpí také vzhled kojící matky - zhoršuje se stav kůže, vlasů, nehtů. Novorozenec zřídka postrádá vitamin C. Dostává požadované množství do mateřského mléka. Ale v případě nedostatku mohou být narušeny ochranné mechanismy dítěte a vyvíjeny patologie.

Nedostatek kyseliny askorbové se projevuje následujícími příznaky:

 • ztráta pevnosti a únava;
 • poškození zubů;
 • suché vlasy, křehké nehty;
 • náhlé výkyvy nálady;
 • pocit bolesti kloubů a svalů;
 • suchá kůže;
 • krvácení z dásní;
 • zhoršená chuť k jídlu;
 • špatný sen.

Denní sazba a přírodní zdroje kyseliny askorbové

Během kojení by žena měla dostat 80-100 mg vitamínu C denně. Denní norma pro dítě konzumující kyselinu askorbovou s mateřským mlékem je přibližně 50 mg denně.

Doporučuje se, aby kojící matky ve své stravě zahrnovaly potraviny bohaté na vitamín C. Nezapomeňte, že tepelné zpracování snižuje množství kyseliny askorbové, takže musíte jíst více čerstvého ovoce a zeleniny..

Potraviny obsahující vitamín C:

 • šípky, citrusové plody, vlašské ořechy;
 • černý rybíz, rakytník, petržel;
 • červené a zelené papriky, brokolice, horský popel;
 • kiwi, jahody, brusinky, květák;
 • borůvky, angrešt, červený rybíz;
 • ředkvičky, zelí.

Méně kyseliny askorbové obsahuje:

 • v rajčatech, bramborách, jablkách, brusinkách;
 • maliny, třešně, okurky, hrušky meruňky;
 • banány, broskve, mrkev, cuketa, salát.

Indikace pro užívání vitaminových přípravků

Před použitím vitaminových přípravků se musí kojící matka ujistit, že je skutečně potřebuje. Samoléčení a negramotnost jakékoli lékárny může mít negativní důsledky. Potřeba užívání léků, stejně jako jejich dávkování a trvání kurzu, určuje lékař.

V některých případech je užívání vitamínů nezbytné. To:

 • oslabené tělo matky po porodu;
 • avitaminóza;
 • narušený imunitní systém;
 • nedostatečný příjem vitamínů s jídlem;
 • porod s komplikací;
 • nepříznivé podmínky prostředí, které snižují imunitu;
 • stavy duševního, emočního nebo fyzického stresu.
 • vyčerpání, časté krvácení.

Přehled léků s kyselinou askorbovou

Lékárny nabízejí velké množství vitamínových přípravků, které obsahují vitamín C. Lékař pomůže určit, který vitaminový lék upřednostňuje. Vitamin lze také užívat v čisté formě ve formě dražé, tablet nebo prášku..

Přípravky s kyselinou askorbovou
Kyselina askorbováK dispozici ve formě dražé nebo tablet. Obnovuje a posiluje imunitní systém, pokrývá nedostatek kyseliny askorbové. Během kojení užívejte 6 tablet denně po jídle po dobu 10-15 dnů. Poté se dávka sníží na 2 tablety denně a pokračuje v pití až do konce kojení
ElevitKromě vitamínu C obsahuje všechny živiny potřebné pro kojící matku (zejména hodně vápníku, hořčíku, fosforu). Poskytuje optimální výživu pro dítě. Zlepšuje zdravotní stav kojící matky. Užívejte tabletu denně po jídle
Vitrum PrenatalZlepšuje celkový stav těla kojící matky, zajišťuje optimální vývoj novorozence. Zabraňuje rozvoji anémie. Po jídle užijte jednu tabletu.
Mamina abeceda zdravíLék obsahuje tablety tří barev, které se liší optimální kombinací vitamínů a minerálů. Kyselina askorbová je součástí oranžové a žluté tablety. Vitamíny se dobře vstřebávají, zlepšují zdraví. Zvyšují imunitu, zlepšují metabolismus a přispívají k nejrychlejšímu zotavení těla po porodu. Užívejte tři tablety (v různých barvách) denně s jídlem
Complimite mamiKromě kyseliny askorbové obsahuje 10 vitamínů a 7 minerálů. Posiluje imunitní systém, zlepšuje stav pokožky, vlasů, zlepšuje metabolismus. Nasytí tělo dítěte užitečnými látkami, pomáhá v boji s alergiemi. Pijte 1 tabletu denně.

Pravidla pro přijímání a kontraindikace

Před přijetím vitamínů kojící matka navštíví lékaře. Určuje, zda je nedostatek vitamínů, které látky chybí, a předepisuje vhodný lék. Může to být vitamin v čisté formě nebo v kombinaci s jinými prospěšnými látkami..

Vitamínové přípravky jsou dostupné ve formě pilulek. Jsou podávány orálně, zaplaveny vodou. Pokyny vždy uvádějí vlastnosti užívání vitamínů, jejich dávkování, frekvenci podávání a trvání kurzu. V případě potřeby může lékař provést úpravy a předepsat svá předepisování pro užívání léku.

Po skončení užívání vitamínů si udělejte pauzu na měsíc. Poté může být předepsán druhý kurz. Před konzumací vitamínů musíte informovat svého lékaře o všech lécích a lécích, které jsou v současné době užívány. Nekompatibilita léků může nepříznivě ovlivnit zdraví..

Kontraindikace při užívání vitaminových přípravků s kyselinou askorbovou:

 • individuální nesnášenlivost;
 • zhoršená funkce ledvin;
 • chronické patologie kardiovaskulárního systému;
 • zhoršený metabolismus;
 • anémie;
 • cirhóza související s věkem;
 • leukémie;
 • erythremia.

Vitaminové přípravky C se používají opatrně v případě cukrovky a pankreatických problémů..

Co způsobuje předávkování kyselinou askorbovou

Použití kyseliny askorbové ve vysokých dávkách může vést k nadbytku vitamínu v těle. Možné příznaky předávkování:

 • bolest hlavy;
 • nevolnost;
 • narušený spánek;
 • záchvaty zvracení;
 • žaludeční křeče;
 • respirační selhání;
 • alergické vyrážky;
 • svědění
 • někdy horečka.

Přebytek kyseliny askorbové vede k:

 • poruchy krvácení;
 • vývojová zpoždění;
 • zvýšené riziko rozvoje patologií u novorozence;
 • narušení střev;
 • špatná stravitelnost vitamínů B..

Předávkování lékem ohrožuje narušení ledvin a metabolismus. Než se rozhodnete vzít vitamíny, poraďte se s lékařem.

Doporučení lékaře. Během kojení věnují všechny matky novorozence pozornost. Lékaři zdůrazňují, že se nesmíte zapomenout starat o sebe. Po porodu je tělo oslabeno a potřebuje se zotavit. Do stravy musíte zahrnout více čerstvé zeleniny a ovoce. Chůze na čerstvém vzduchu, pozitivní emoce, zdravé jídlo - to vše pomůže obnovit tělo rychleji.

Příjem vitamínů je určen potřebou a individuálními vlastnostmi těla. Proto nemusíte sami léčit a užívat vitamínové přípravky bez vědomí lékaře. Při užívání léků musíte striktně dodržovat doporučení a dodržovat dávkování.

Během kojení vyžaduje tělo matky zvýšené množství živin, protože část z nich bude dítě konzumováno spolu s mlékem. Kyselina askorbová hraje důležitou roli při posilování imunity a posilování těla. V případě nedostatku vitaminu C jsou předepsány speciální léky. Vhodný lék volí lékař na základě potřeb a stavu těla kojící matky. Video níže vám řekne více o vitaminech během kojení.

Články O Neplodnosti