Hlavní Testy

Arytmie během porodu

Arytmie je běžné onemocnění během těhotenství, jehož léčba závisí na povaze počátku a průběhu nemoci. Symptomatické projevy se vyznačují bolestmi hlavy, závratě a možnou ztrátou vědomí. Žena v pozici a s arytmií by měla být pod neustálým dohledem lékaře, s možným ustanovením ústavní léčby. Porod se provádí přirozeně pod dohledem anesteziologa, gynekologa a terapeuta. Ve vzácných případech je předepsán císařský řez. Poporodní období je důležitou fází, která prochází pod dohledem kardiologa..

Příčiny a příznaky arytmií u těhotných žen

Těhotenství je důležitým obdobím v životě ženy. V této době dochází k významným změnám v pocitech a zdraví, které ovlivňují jak blaho ženy, tak plodu. Arytmie srdce je doprovázena narušením srdečního svalu a výskytem daleko od normálních ukazatelů frekvence jeho kontrakce. Během porodu dítěte se zvyšuje tlak na kardiovaskulární systém, což zhoršuje stávající srdeční onemocnění, zejména chronická. V závislosti na typu arytmie, kterou žena dohání, se příznaky budou lišit, jak je popsáno v tabulce níže..

Typ arytmieStručný popisPříznaky
ExtrasystoleVyskytuje se v důsledku zvýšení elektrické aktivity buněk, které tvoří elementární extrasystolyZávratě, hmatatelné silné rány po tichu
BlikajícíAbnormální rytmus a frekvence síňových kontrakcíPřichází s útoky, pocity „vyskočení“ srdce, mdloby, chvění, dušnost, silný pocit úzkosti
Komorová tachykardieVzácná forma s možným fatálním výsledkemMdloby, těžký zármutek, bolesti hlavy
S blokovánímDůvodem je výskyt zánětlivých procesů s přerušením nervové regulace impulsu ze sinusového uzluZávratě, mdloby

Příčiny arytmií během těhotenství jsou:

 • snížená funkčnost nervosvalového aparátu srdečního svalu;
 • změna složení elektrolytu v krvi;
 • hormonální nerovnováha;
 • problémy s endokrinním a nervovým systémem;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • Nezdravý životní styl;
 • genealogický faktor;
 • respirační onemocnění;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • metabolické poruchy.

Arytmie se vyskytuje téměř u každé 2. těhotné ženy a vyžaduje dohled lékaře.

Je možné porodit s různými typy patologie?

Poté, co lékaři zjistí arytmické onemocnění, předepíšou ženě nemocniční režim s neustálým sledováním. Porod v takových situacích je možný za předpokladu, že je léčena patologie. Používají se konzervativní metody. Dávka léčiva je předepsána na minimum, takže syntetické prvky neovlivňují vývoj plodu. Pacient by měl být systematicky sledován gynekologem a kardiologem. Při narození je přítomen anesteziolog. V této situaci je nejdůležitější správnost narození samotného. V těžkých případech použijte tlakové komory.

Indikace pro císařský řez

Císařský řez není všelékem na vyhýbání se smrti. Je předepsáno pro:

 • septická endokarditida;
 • vada srdečního svalu s těžkou nedostatečností v levé komoře;
 • mitrální stenóza;
 • degenerativní změny v těle;
 • porodnická patologie spolu se srdečními chorobami.

Ke jmenování CS gynekologem dochází dlouho před porodem. Při těžkém nízkém krevním tlaku je císařský řez nepřijatelný. Neprovádějte CS, pokud arytmie byla způsobena funkčními faktory. Provádí se, je-li to nutné, v případě ohrožení matky a dítěte. Před císařským řezem musí lékaři znát všechny vlastnosti nemoci a všechny léky, které těhotná žena brala k léčbě.

Rysy přirozeného zrození v arytmii

Přirozená porodnost je pod dohledem terapeuta, anesteziologa a porodníka-gynekologa, přičemž neustále měří srdeční frekvenci, krevní tlak a objemy močení. Úkolem lékařů je zkrátit dobu práce, aby se snížilo zatížení srdce. Používají se léky, které způsobují stahy dělohy. Žena v práci je v polosedě nebo leží na boku. Když hlava dítěte opouští, mámě se injekčně podávají léky, které pomohou vyhnout se hypotonickému krvácení, pečlivě sledujte tlak v dutině břišní, do krevních cév, do nichž krev prudce vstupuje po výstupu dítěte.

Sledování po porodu

Poporodní období je velmi důležitým stadiem přítomnosti arytmie. Práce jater je kontrolována, která také trpí vysokou zátěží během těhotenství a při porodu. Žena v porodu nadále dodržuje správnou výživu, je-li to nutné, provádí se léčba antiarytmiky. Kardiolog a terapeut kontrolují činnost srdce. Provádí se echokardiografie a diagnostika štítné žlázy. Doba pozorování po porodu závisí na stavu matky a průběhu nemoci.

Porod s arytmií

Bylo prokázáno, že se během těhotenství zhoršuje mnoho nemocí, včetně arytmie. Když je žena obtěžována prudkou změnou srdeční frekvence, únavy, rychlého srdečního rytmu a závratě, musí kontaktovat kardiologa. Častěji se jedná o příznaky arytmie, protože se obávají více než 30% těhotných žen. Je důležité posoudit závažnost onemocnění včas a zabránit negativním účinkům na plod a tělo ženy.

Funkce porodu

O arytmii je nutné informovat porodníka-gynekologa, terapeuta a anestetika, aby žena v porodu byla neustále pod dohledem zdravotnického personálu. Nemoc není známkou císařského řezu, takže můžete rodit přirozeně. Sledování pulsu ženy při porodu, krevního tlaku, množství vyloučené moči je klíčem k úspěšnému postupu. Ke snížení zátěže srdce se doporučuje použít epidurální anestezii. Někteří lékaři praktikují dodávku v tlakové komoře, aby zmírnili stav pacienta.

Kontrakce arytmie

Pod dohledem zdravotnického personálu jsou pracovní kontrakce ženy při porodu. Porodník-gynekolog často nabízí léky k posílení kontrakcí za účelem urychlení porodu. Existují však určitá omezení: Oxytocin lze použít pouze jednou a Aprofin a Atropin jsou zakázány. Je nutné sledovat srdeční frekvenci ženy a plodu, krevní tlak. Při poklesu močení je nainstalován močový katétr, aby se zabránilo stagnaci.

Vlastnosti pokusů

Všechny činnosti zdravotnického personálu jsou zaměřeny na udržení stabilního stavu ženy a plodu. Během pokusů je žena v porodu v poloze na boku nebo v polosedu, aby snížila tlak na srdce a vnitřní orgány. Protože poté, co dítě opustí dělohu, rozrůstají se velké cévy břišní dutiny, lékaři pečlivě sledují stav pacienta. Aby se zabránilo vnitřnímu krvácení, jsou podávány speciální léky.

Poporodní období

Žena je nějakou dobu v nemocnici pod přísným dohledem zdravotnického personálu. Zvláštní pozornost je věnována játrům, které jsou během těhotenství a porodu silně zatíženy. V případě potřeby se zavádějí léky, které zabraňují poruchám srdečního rytmu a používají také tlakovou komoru. Nezapomeňte dodržovat správnou výživu a vyhýbat se psychickému stresu a stresu. Období rehabilitace závisí na stavu matky.

Prevence

Srdeční arytmie není kontraindikací těhotenství a porodu, nicméně žena by měla být pod kontrolou gynekologa a kardiologa, dodržovat jejich doporučení. Ošetřující lékař předepisuje potřebné léky ve snížených dávkách, aby nedošlo k negativním účinkům na dítě.

Arytmie bez léčby vyvolává fetální hypoxii a v důsledku toho četné defekty.

Pokud se nemoc projevila během těhotenství, pacient je často předepisován sedativy na bázi rostlin. Například tinktura hlohového nebo valeriánského extraktu bezpečně zmírní starosti. Nastávající matka se přirozeně musí chránit před silnými otřesy, starostmi, používáním velkého množství kofeinu a těžkou fyzickou námahou..

Srdeční arytmie po porodu

Srdeční arytmie po porodu

Po mnoho let neúspěšně bojuje s hypertenzí?

Vedoucí ústavu: „Budete se divit, jak snadné je léčit hypertenzi tím, že berete každý den.

Výskyt nepravidelností v rytmu kontrakce srdečního svalu, arytmie a pocit zástavy srdce jsou nepříjemné, nebezpečné příznaky, které mohou naznačovat přítomnost poruch ve fungování kardiovaskulárního systému, které jsou nebezpečné pro lidské zdraví. A taková funkční změna, jako je tachykardie po jídle, projevující se ve formě narušení frekvence a síly kontrakcí myokardu, by měla upoutat pozornost: protože se nejedná o nezávislé srdeční onemocnění, stává se tento stav často předzvěstí narušení funkce srdce.

Mezi jiné srdeční léze se tachykardie po jídle nepovažuje za velmi nebezpečný stav, protože nepředstavuje přímé nebezpečí pro zdraví a život pacienta. Přestože tento patologický stav zůstává příznakem počátečního stádia myokardiální dysfunkce, vyžaduje korekci a určitý terapeutický účinek. Příčiny jeho výskytu se mohou u různých lidí lišit, hlavní symptomatologie je však obecná a okamžitě přitahuje pozornost.

Naši čtenáři úspěšně použili ReCardio k léčbě hypertenze. Vzhledem k oblibě tohoto produktu jsme se rozhodli vám ho nabídnout.
Více zde...

Moderní medicína nepovažuje tento druh tachykardie za vážný stav vyžadující okamžitou hospitalizaci. Nesrovnalosti v rytmu srdečních kontrakcí, pocit dočasného srdečního zástavu, zvýšený srdeční rytmus a poruchy normálního dýchání, které by měly být přičítány nejcharakterističtějším projevům daného stavu, nesou subjektivní nepříjemné pocity, aniž by představovaly vážné nebezpečí pro zdraví srdce.

Zároveň však tachykardie po jídle doprovázená uvedenými projevy může výrazně snížit celkovou kvalitu života pacienta. Proto sledování stavu vlastního srdce a jeho práce, pravidelnost kontrakcí myokardu vám umožní detekovat počátek onemocnění a zahájit nezbytnou léčbu.

Největším nebezpečím tachykardie, ke kterému dochází po jídle, je pravidelné přejídání těžkých a těžko stravitelných potravin. Pravidelně se vyskytující přejídání může výrazně snížit kvalitu života, zvýšit stupeň zátěže srdečního svalu, což zvyšuje stupeň opotřebení a postupného oslabování. Takto se vyvíjí mnoho nemocí nebezpečných pro zdraví pacienta.

Projevy takového patologického stavu, jako je tachykardie, ke kterému dochází v období po jídle, jsou zcela charakteristické a okamžitě přitahují pozornost. Mezi nejcharakterističtější příznaky tohoto stavu patří:

Také projevy tachykardie po jídle zahrnují nestabilitu rytmu kontrakce myokardiálního svalu, pocit chybějící další kontrakce. Rozmazané obrazy, vlnky a dvojité vidění, mdloby ještě před úplným obdobím ztráty vědomí - tyto nezdravé projevy mohou také doprovázet ostré záchvaty tachykardie zaznamenané po jídle.

Identifikace počátečního stádia tohoto patologického procesu v tkáních myokardu vám umožní zahájit terapeutický účinek, který zastaví proces jeho zhoršování a udržuje zdraví srdce. Moderní léčebné metody umožňují provádět úpravy léčebného procesu s ohledem na přítomnost nebo nepřítomnost pozitivní dynamiky a na celkový stav pacienta, díky čemuž je výsledek zjevnější a dlouhodobější.

Pravděpodobné příčiny, které mohou způsobit tyto příznaky a zhoršit stav pacienta, který vykazuje známky změn v procesu srdečních kontrakcí po jídle těžkých nebo mastných potravin, jsou obvykle založeny na každodenní stravě. Významné množství těžko stravitelných potravin, nedostatečná produkce trávicí žaludeční šťávy, pravidelné přejídání může způsobit poruchy srdce, protože proud krve do zažívacích orgánů může zvýšit zátěž srdce, zvýšit míru opotřebení a nakonec zkrátit její životnost.

Také příčiny, které mohou způsobit projevy tachykardie, které se nejčastěji vyskytují po jídle určitého typu jídla (nebo určitých potravin ve významném množství), mohou existovat následovně:

 • odhalily doprovodné léze srdečního systému, které zahrnují arteriální hypertenzi v jakémkoli stadiu vývoje, ischemické onemocnění, vegetativní vaskulární dystonii, dnes zcela běžné, nedostatečnost mitrální chlopně;
 • důsledky infarktu, v důsledku čehož dochází k narušení procesů snižování a pohybu krve cévami a tepnami srdce;
 • jakékoli fáze obezity a nadváhy;
 • Nadměrně konzumované jídlo najednou. V tomto případě je bránice stlačena s plným žaludkem, stupeň zátěže srdce se zvyšuje a při jeho práci dochází k výrazným přerušením v podobě porušení frekvence, posloupnosti a síly srdečních kontrakcí.

Důvody zvažované rozmanitosti tachykardií mají sklon se skrývat při onemocněních gastrointestinálního traktu, kdy si pacient může stěžovat na poruchy v rytmu kontrakcí myokardu a bolest, která pochází z umístění žaludku a jícnu, střev. Zvláště silně takové pocity připomínají sebe po jídle mastné a příliš bohaté jídlo..

Existuje také řada provokujících faktorů, které mohou způsobit vývoj tohoto typu tachykardie. Může to být dysfunkce štítné žlázy, přičemž se užívají léky, které zhoršují celkový stav pacienta a mohou vyvolat zvýšenou citlivost na příjem potravy.

Nejúčinnější způsoby léčby obvykle zahrnují předběžnou diagnózu základního onemocnění nebo stavu, který se stal hlavní příčinou narušeného fungování srdečního svalu. To umožňuje působit více směrně a ovlivňovat příčinu, která způsobila poruchy v rytmu srdečních kontrakcí..

Proto by první krok ve výskytu příznaků signalizujících poruchu srdce po jídle měl být považován za podrobnou diagnózu a dopad na příčinu patologie. V nejzávažnějších případech je nutná okamžitá hospitalizace pacienta, existuje-li výrazné nebezpečí pro jeho zdraví nebo život. K tomu obvykle dochází v přítomnosti souběžných lézí srdce, které oslabují myokard a negativně ovlivňují jeho kontrakci..

Podpůrná terapie, normalizace denní stravy a eliminace hojných jídel, jejich rozdělení na malá a častá jídla, tato opatření pomáhají stabilizovat příchozí zátěž žaludečního traktu a srdce, zlepšují a stabilizují stav všech vnitřních systémů a zabraňují zhoršení uvažované patologie..

Lékařům se nedoporučuje provádět samoléčení, které není zaměřeno na příčinu popsaného stavu, ale může mít určité komplikace. Jejich další léčení může být komplikováno zanedbáním procesu. Diagnóza onemocnění, konzultace s odborníkem a příprava individuálního léčebného režimu proto zamezí negativním účinkům na zdraví.

Během těhotenství a po porodu se u mnoha žen může vyskytnout přerušení práce srdce, přerušení rytmu srdečního rytmu. Může to být arytmie - obyčejná nebo nepravdivá. Nejčastěji nepravdivé.

Falešná arytmie, na rozdíl od obvyklých, není život ohrožující a obvykle odezní sama o sobě, bez léčby, po odstranění příčin onemocnění.

Lékař snadno určí normální arytmii a tento článek vysvětlí, jak určit falešnou arytmii charakteristickými znaky..

1. Pokud svévolně označíme srdeční rytmus jako jednotný rytmus:

Tato obyčejná arytmie bude vypadat takto:

propecia 1 mg online / / / //////// / / - zvýšená srdeční frekvence

/ / / / / / / / / - zpoždění, pauza v tepu.

/ / / / / / / / / / - nadměrný rytmus je označen červeně.

2. Během vyšetření nejsou přítomny příznaky, kardiogram nevykazuje nemoc.

Falešná arytmie může být způsobena řadou obvykle vnějších faktorů:

 • těžká únava;
 • nedostatek spánku;
 • ostrý soubor nadváhy;
 • velká fyzická námaha;
 • denní nebo nadměrná konzumace čaje, kávy, čokolády;
 • pití sody nebo studených nápojů;
 • svačinu na cestách

Odstraněním těchto faktorů lze eliminovat srdeční arytmie..

Po mnoho let neúspěšně bojuje s hypertenzí?

Vedoucí ústavu: „Budete se divit, jak snadné je léčit hypertenzi tím, že berete každý den.

Nejprve nepropadejte panice, ale poraďte se s odborníkem. Nejpravděpodobněji potřebujete konzultaci a vyšetření kardiologem za účasti endokrinologa, gastroenterologa, případně psychoterapeuta a dalších lékařů. Pacient je vyšetřen, auskultace, odebírání anamnézy, poté jsou předepsány krevní testy na elektrolyty, cukr, hormony štítné žlázy, EKG, ultrazvuk srdce, denní sledování srdeční aktivity a krevního tlaku, jakož i další metody předepsané odborníky k identifikaci příčin tachykardie po jídle.

Poté je léčba vybrána speciálně pro každý případ s přihlédnutím k existujícím patologiím. Někdy stačí jen uklidnit pacienta, konverzovat, sedativně a srdeční frekvence se vrátí k normálu. To je u neurastenických jedinců.

Naši čtenáři úspěšně použili ReCardio k léčbě hypertenze. Vzhledem k oblibě tohoto produktu jsme se rozhodli vám ho nabídnout.
Více zde...

Častěji je zapotřebí závažnější terapie, musíte začít s podkladovým onemocněním, jehož příznakem je tachykardie. Zároveň upravují stravu a stravu. Doporučuje se, aby malá jídla byla podávána v malých porcích 4 až 5krát denně, pevně neutahujte žaludek, sledujte pravidelné pohyby střev, odstraňujte špatné návyky, odstraňujte potraviny vyvolávající tachykardii ze stravy (káva, čaj a další individuálně pro každou osobu).

V případě nouze vezměte Valocordin nebo Corvalol 40-50 kapek na recepci v malém množství vody. Používají také metody reflexního zpomalení srdeční frekvence - jedná se o masáž krční tepny vpravo pod dolní čelistí (krční dutina) nebo zadržení dechu po dobu 10 sekund po hlubokém dechu, můžete se pokusit uměle kašel nebo způsobit zvracení.

U často se opakujících záchvatů není nutná samoléčení, doporučuje se absolvovat kurz antiarytmik pod vedením kardiologa, v případě potřeby použít další lékařská opatření (verapamil, beta-blokátory). Musíte si pamatovat název léku pro použití vybraných léků podle situace v budoucím životě.

Pro jakoukoli nemoc bude prognóza příznivější, bude-li zjištěna v rané fázi, což je možné pouze s pečlivým přístupem člověka k sobě, k jeho zdravotním problémům. Nevyhazujte stranou, odložte návštěvu u lékaře na pozdější dobu, abyste se v budoucnu vyhnuli vážným následkům.

Po početí dochází k výrazným změnám v ženském těle. Dítě přizpůsobuje všechny zdroje matky svým potřebám. To platí také pro kardiovaskulární systém. Sinusová arytmie srdce během těhotenství je velmi častá. Může to být fyziologický projev adaptivních reakcí, ale v některých případech je to první příznak patologického procesu. Když už mluvíme o narušení rytmu v tomto zvláštním období života ženy, obvykle to znamená tachykardii, tj. Zvýšení srdeční frekvence až o 90+ tepů za minutu.

Od prvních týdnů těhotenství se srdce ženy začne bít častěji a ne vždy je to radost nadcházejícího mateřství. Mezi procesy v těle, které přispívají k rozvoji sinusové arytmie, můžeme rozlišit:

 1. Zvýšení množství cirkulující krve asi o 20% a vytvoření dalšího kruhu krevního oběhu, který spojuje matku s dítětem. Z tohoto důvodu se výrazně zvyšuje zátěž srdce..
 2. Zvýšená aktivita sympatického nervového systému.
 3. Emoční labilita a snížená tolerance stresu.
 4. Poruchy elektrolytů spojené s toxikózou.
 5. Anémie (snížená hladina hemoglobinu).
 6. Dysfunkce štítné žlázy.

Během těhotenství se může zhoršit mnoho chronických onemocnění. Proto s jakýmkoli předchozím narušením činnosti srdce se zvyšuje riziko arytmie.

Tyto zahrnují:

 • vrozené srdeční vady, včetně operovaných;
 • přítomnost dalších způsobů vedení nervového impulsu;
 • patologické zaměření vzrušení.

S organickou patologií kardiovaskulárního systému dochází k sinusové arytmii spolu s dalšími typy poruch rytmu (extrasystol, fibrilace síní).

Těhotná žena je náchylnější k různým vnějším vlivům, proto jsou příznaky zhoršené funkce srdce výraznější:

 • Pocit rychlého srdečního rytmu a údery na levé straně hrudníku.
 • Závratě a klepání na chrámy.
 • Dušnost a únava i při lehkém zatížení.
 • Pokud položíte ruku na puls, bude rytmus častý a hladký, bez poruch a přerušení.

Arytmie během těhotenství mohou vést ke zhoršení krevního zásobení plodu, což má nepříznivý vliv na jeho vývoj. Proto je velmi důležité konzultovat lékaře s prvními příznaky. Na klinice lékař zaznamená EKG a pošle k analýze, aby určil faktor, který problém způsobil.

Není žádným tajemstvím, že všechny látky, které vstupují do krevního oběhu ženy, jsou okamžitě přenášeny na dítě. V tomto ohledu se léčba během těhotenství nedoporučuje a je povolena pouze pro přísné indikace..

Při léčbě sinusové tachykardie se lékař zaměřuje na příčinu onemocnění. Například s anémií lékař předepisuje přípravky železa a se zvýšenou vzrušivostí - mateřskou. Pokud má žena dlouhodobou patologii kardiovaskulárního systému, používají se antiarytmika s minimálním účinkem na plod.

Terapie by měla být prováděna pod dohledem kardiologa a gynekologa..

Chcete-li zabránit arytmiím během těhotenství, měli byste dodržovat vyváženou stravu a zdravý životní styl, abyste vyloučili potraviny a nápoje obsahující kofein. Je nutné vyvarovat se stresových a nervových zážitků a posílit tělo, můžete provést speciálně navrženou sadu fyzických cvičení.

Srdeční arytmie se vyskytuje u 20% těhotných žen a obvykle se považuje za projev pravidelné restrukturalizace těla. Pro vyloučení patologií kardiovaskulárního systému se doporučuje podstoupit úplné vyšetření ve fázi plánování. Při výskytu sinusové tachykardie u budoucí matky je nutné konzultovat lékaře. Zjistí příčinu a předepíše odpovídající léčbu. To vše je nesmírně důležité, protože jakékoli narušení srdce vede k nedostatku kyslíku a zpomaluje vývoj plodu..

Arytmie během porodu

Arytmie je běžné onemocnění během těhotenství, jehož léčba závisí na povaze počátku a průběhu nemoci. Symptomatické projevy se vyznačují bolestmi hlavy, závratě a možnou ztrátou vědomí. Žena v pozici a s arytmií by měla být pod neustálým dohledem lékaře, s možným ustanovením ústavní léčby. Porod se provádí přirozeně pod dohledem anesteziologa, gynekologa a terapeuta. Ve vzácných případech je předepsán císařský řez. Poporodní období je důležitou fází, která prochází pod dohledem kardiologa..

Příčiny a příznaky arytmií u těhotných žen

Těhotenství je důležitým obdobím v životě ženy. V této době dochází k významným změnám v pocitech a zdraví, které ovlivňují jak blaho ženy, tak plodu. Arytmie srdce je doprovázena narušením srdečního svalu a výskytem daleko od normálních ukazatelů frekvence jeho kontrakce. Během porodu dítěte se zvyšuje tlak na kardiovaskulární systém, což zhoršuje stávající srdeční onemocnění, zejména chronická. V závislosti na typu arytmie, kterou žena dohání, se příznaky budou lišit, jak je popsáno v tabulce níže..

Typ arytmieStručný popisPříznaky
ExtrasystoleVyskytuje se v důsledku zvýšení elektrické aktivity buněk, které tvoří elementární extrasystolyZávratě, hmatatelné silné rány po tichu
BlikajícíAbnormální rytmus a frekvence síňových kontrakcíPřichází s útoky, pocity „vyskočení“ srdce, mdloby, chvění, dušnost, silný pocit úzkosti
Komorová tachykardieVzácná forma s možným fatálním výsledkemMdloby, těžký zármutek, bolesti hlavy
S blokovánímDůvodem je výskyt zánětlivých procesů s přerušením nervové regulace impulsu ze sinusového uzluZávratě, mdloby

Příčiny arytmií během těhotenství jsou:

 • snížená funkčnost nervosvalového aparátu srdečního svalu;
 • změna složení elektrolytu v krvi;
 • hormonální nerovnováha;
 • problémy s endokrinním a nervovým systémem;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • Nezdravý životní styl;
 • genealogický faktor;
 • respirační onemocnění;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • metabolické poruchy.

Arytmie se vyskytuje téměř u každé 2. těhotné ženy a vyžaduje dohled lékaře.

Je možné porodit s různými typy patologie?

Poté, co lékaři zjistí arytmické onemocnění, předepíšou ženě nemocniční režim s neustálým sledováním. Porod v takových situacích je možný za předpokladu, že je léčena patologie. Používají se konzervativní metody. Dávka léčiva je předepsána na minimum, takže syntetické prvky neovlivňují vývoj plodu. Pacient by měl být systematicky sledován gynekologem a kardiologem. Při narození je přítomen anesteziolog. V této situaci je nejdůležitější správnost narození samotného. V těžkých případech použijte tlakové komory.

Indikace pro císařský řez

Císařský řez není všelékem na vyhýbání se smrti. Je předepsáno pro:

 • septická endokarditida;
 • vada srdečního svalu s těžkou nedostatečností v levé komoře;
 • mitrální stenóza;
 • degenerativní změny v těle;
 • porodnická patologie spolu se srdečními chorobami.

Ke jmenování CS gynekologem dochází dlouho před porodem. Při těžkém nízkém krevním tlaku je císařský řez nepřijatelný. Neprovádějte CS, pokud arytmie byla způsobena funkčními faktory. Provádí se, je-li to nutné, v případě ohrožení matky a dítěte. Před císařským řezem musí lékaři znát všechny vlastnosti nemoci a všechny léky, které těhotná žena brala k léčbě.

Rysy přirozeného zrození v arytmii

Přirozená porodnost je pod dohledem terapeuta, anesteziologa a porodníka-gynekologa, přičemž neustále měří srdeční frekvenci, krevní tlak a objemy močení. Úkolem lékařů je zkrátit dobu práce, aby se snížilo zatížení srdce. Používají se léky, které způsobují stahy dělohy. Žena v práci je v polosedě nebo leží na boku. Když hlava dítěte opouští, mámě se injekčně podávají léky, které pomohou vyhnout se hypotonickému krvácení, pečlivě sledujte tlak v dutině břišní, do krevních cév, do nichž krev prudce vstupuje po výstupu dítěte.

Sledování po porodu

Poporodní období je velmi důležitým stadiem přítomnosti arytmie. Práce jater je kontrolována, která také trpí vysokou zátěží během těhotenství a při porodu. Žena v porodu nadále dodržuje správnou výživu, je-li to nutné, provádí se léčba antiarytmiky. Kardiolog a terapeut kontrolují činnost srdce. Provádí se echokardiografie a diagnostika štítné žlázy. Doba pozorování po porodu závisí na stavu matky a průběhu nemoci.

Arytmie a těhotenství: správný přístup

Arytmie je stav, při kterém je narušena koordinovaná kontrakce celého srdce nebo jeho jednotlivých částí, mění se pravidelnost a srdeční frekvence. Některé druhy arytmií jsou neškodné a vyskytují se u zdravých lidí, jiné vyžadují povinný lékařský dohled. Po cíleném vyšetření můžete určit povahu poruch srdečního rytmu.

Arytmie je jedním z nejčastějších stavů během těhotenství. Porušení rytmu v důsledku fyziologických změn v gestačním období. Podívejme se, jak se projevuje arytmie během těhotenství a jaké důsledky má plod na tento stav..

Příčiny výskytu

Těhotenství je rizikovým faktorem srdečního selhání. K tomu existují vysvětlení:

 1. Hormonální změny. Přirozený růst progesteronu a estrogenu má proarrytmický účinek na tkáň myokardu.
 2. Zvýšení objemu cirkulující krve o 20-30%. To vede k roztažení síní a rytmus je přerušen.
 3. Fyziologické zvýšení srdeční frekvence. Srdeční frekvence se v průměru zvyšuje o 15-20 úderů za minutu ve srovnání s původními údaji. Na pozadí přirozené tachykardie se zvyšuje objem srdeční produkce a rozvíjí se arytmie.

Poruchy srdečního rytmu jsou detekovány u 10–12% všech těhotných žen (podle některých autorů až 20%). Prevalence patologie u nastávajících matek je vyšší než u žen mimo období těhotenství. Arytmie může být nejprve detekována nebo tvořena před početí. Přesný důvod často nelze najít.

Je důležité pochopit: ne všechny poruchy srdečního rytmu u těhotných žen jsou spojeny s organickým poškozením myokardu. V praxi často vidíme, že porucha srdce je způsobena různými stavy, včetně endokrinní patologie, onemocnění nervového systému atd. V lékařské literatuře je uvedeno, že až 45% gestačních arytmií je funkčního původu a vyskytuje se dokonce iu zdravých žen..

Rozlišují se následující příčiny arytmie:

 • funkční podmínky: používání určitých produktů (čaj, káva), kouření, stres, fyzická aktivita;
 • organické poškození srdečního svalu: ischemická choroba srdeční, srdeční vady, myokarditida, perikarditida, novotvary;
 • autoimunitní onemocnění;
 • bronchiální astma, bronchitida;
 • cévní mozková příhoda;
 • patologie štítné žlázy, nadledvinky;
 • intoxikace alkoholem, drogami.

Arytmie u těhotných žen se s větší pravděpodobností vyvine s velkým plodem, vícenásobným těhotenstvím a polyhydramniemi.

Příznaky

 • změna srdeční frekvence;
 • přerušení práce srdce;
 • nemotivovaná únava;
 • dušnost;
 • hluk v uších;
 • třes končetin;
 • nevolnost, zvracení;
 • závrať;
 • zrakové postižení;
 • ztráta vědomí.

Obvykle se symptomy poprvé pozorují po 20 týdnech, kdy se zvyšuje zátěž srdce. Komplikace jsou častěji detekovány v trimestru III. U předchozích srdečních chorob se stav nastávající matky zhoršuje od raných stádií těhotenství.

Jaké typy arytmií se vyskytují během těhotenství

Arytmie je vážný zdravotní problém. Poruchy srdečního rytmu představují hrozbu pro vznik plodu a průběh těhotenství. Možný vývoj komplikací:

 • spontánní potrat;
 • preeklampsie;
 • předčasný porod;
 • chronická hypoxie a podvýživa plodu.

Praxe ukazuje, že riziko komplikací je vyšší s předchozím kardiovaskulárním onemocněním.

Podívejme se podrobněji na to, jaké formy arytmie jsou detekovány během těhotenství. a jak je rozpoznat podle charakteristik.

Extrasystole

Extrasystolická arytmie je nejčastějším typem srdečního selhání u těhotných žen. Vyskytuje se hlavně v trimestru III, často asymptomatických. Doprovázeno přerušením činnosti srdce a jinými nespecifickými příznaky.

Krátkodobý extrasystol není škodlivý pro zdraví matky a plodu. Vznikající hemodynamické poruchy neovlivňují průběh těhotenství. S progresí patologie se vyvíjí hypoxie plodu. Riziko komplikací je vyšší při současných srdečních onemocněních..

Sinusová arytmie

Při této možnosti je normální rytmus tepů přerušen, stává se chaotickým. Zpočátku se může stát častější, pak zpomalit s následnou normalizací. Intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi trvají různě dlouhou dobu..

Příčinou patologie je porucha v sinusovém uzlu. Právě skrze něj prochází impuls s určitou periodicitou. Pokud je však rytmus přerušen, uzel vysílá signály v různých intervalech. Všechny části srdce se stahují postupně, ale bez jasného rytmu. Takto se rozvíjí sinusová arytmie.

V klinické kardiologii je obvyklé oddělit respirační arytmii. Zde jsou porušení spojená s pohyby hrudníku během inhalace a výdechu.

Sinusová arytmie během těhotenství je obvykle neškodná matce a plodu. Tyto útoky neovlivňují celkový stav těla a mají krátkou dobu trvání. Pokud se však zdravotní stav ženy zhorší, plod trpí, je indikována konzultace s kardiologem a výběr terapie. Progresivní sinusová arytmie hrozí s těhotenským vývojem fetální hypoxie, předčasným porodem.

Wolf-Parkinson-White syndrom

WPW syndrom je formou supraventrikulární tachykardie. Pozorování ukazují, že tato forma arytmie u těhotných žen je vzácná a obvykle souvisí s předchozím srdečním onemocněním. Anatomickým substrátem nemoci je tvorba dalších atrioventrikulárních cest („můstků“). Bioelektrický puls ze sinusového uzlu se šíří neobvykle rychle a může se pohybovat v kruhu.

Příznaky WPW jsou nespecifické. Patologie je detekována na EKG. Během útoku dosáhne srdeční frekvence 200 tepů za minutu. Fibrilace síní a zástava srdce možná.

Paroxysmální tachykardie

Paroxysmální stavy se během těhotenství zřídka vyskytují bez předchozího stavu. Obvykle komplikují ischemii myokardu. Lokalizací může být síňový a komorový.

Náhle dojde k ataku paroxysmální tachykardie. Srdeční frekvence se zvyšuje na 200 tepů / min. Mohou nastat tinnitus, závratě. U těhotných žen útok často probíhá na pozadí nevolnosti. Možné reverzibilní poškození řeči.

Dlouhodobý útok paroxysmální tachykardie je nebezpečný pro matku a plod. Potrat je možný.

Případová studie

Pacient E., 29 let, byl přijat na kardiologické oddělení se stížnostmi na rychlý srdeční rytmus, dušnost, ztmavnutí očí. Z anamnézy je známo, že první těhotenství bylo neobvyklé. Dříve nebyla zaregistrována u kardiologa, nestěžovala si na práci srdce. Podle předchozího EKG - známky sinusové arytmie.

Tři dny před hospitalizací pocítila žena ostrý srdeční rytmus. Šel jsem k místnímu gynekologovi. Lékař poslal pacienta na EKG, kde byla zaznamenána supraventrikulární tachykardie. Žena byla hospitalizována, vyšetřena kardiologem a gynekologem ve službě. V době vyšetření nebyly zjištěny těhotenské komplikace.

Po přijetí do nemocnice na EKG pacient vykazoval známky supraventrikulární tachykardie se srdeční frekvencí 200 tepů za minutu. Prováděná konzervativní terapie: Verapamil, směs draslík-hořčík. Bylo provedeno další vyšetření, při echokardiografii nebyla detekována žádná patologie srdce. Během dne se stav pacienta zlepšil, útok byl odstraněn. Během kontrolní CTG byly zaznamenány známky hypoxie plodu (7 Fisherových bodů). Pak zůstala žena pod dohledem kardiologa a gynekologa.

Po dobu 37 až 38 týdnů byla pacientka převedena na oddělení patologie těhotenství v rámci přípravy na porod. Porod prošel císařským řezem, bez rysů. Třetí den po narození dítěte byla obnovena srdeční frekvence. V období po porodu nedošlo k žádné recidivě.

Fibrilace síní

Fibrilace síní je porušením síní. Současně se svalová vlákna stahují velmi často - až 600 bpm. Je obvyklé rozlišovat dvě formy tohoto stavu:

 • flutter - sekvenční svalová kontrakce, srdeční frekvence až 400 tepů za minutu;
 • fibrilace - chaotické snížení kardiomyocytů, srdeční frekvence až 600 tepů / min.

Fibrilace síní během těhotenství nezůstane bez povšimnutí. Ženy si stěžují na rychlý tep, pocit nedostatku vzduchu. S progresí onemocnění se zvyšuje riziko infarktu myokardu, zvyšuje se mozková mrtvice. Tento stav může kdykoli vést k ukončení těhotenství..

Diagnostické schéma

Pokud je podezření na patologii srdce, odkážeme pacienta na specializovaného specialistu - kardiologa. Schéma zkoušky zahrnuje:

 1. Historie. Je důležité zjistit, zda má pacient srdeční a cévní onemocnění, endokrinní poruchy a další stavy - možná příčina arytmie.
 2. Vyšetření. Zaměřujeme se na stav kůže, vyhodnocujeme srdeční frekvenci, změříme krevní tlak. Provádíme auskultaci srdce a hlavních cév.
 3. Instrumentální metody: EKG a echokardiografie. Podle indikací se provádí denní monitorování EKG. Tyto metody jsou považovány za bezpečné pro plod a jsou předepsány v každém gestačním věku. Pokud je identifikována doprovodná patologie, je indikována konzultace s odborníky.

Principy léčby

Mírné srdeční arytmie léčíme u těhotných žen ambulantně. Hospitalizace je indikována pro progresi patologie, rozvoj nouzových stavů, výskyt příznaků srdečního selhání. Žena kardiolog a gynekolog sledují ženu. S rozvojem těhotenských komplikací se provádí vhodná terapie.

Arytmie způsobená těhotenstvím může být základem umělého potratu. Důvodem ukončení těhotenství je progresivní patologie, kterou nelze napravit a ohrožuje život ženy. Z lékařských důvodů se potrat provádí až do 22 týdnů.

Léčba arytmií u těhotných žen není snadný úkol. Volba taktiky závisí na gestačním věku a souvisejících nemocech. Při vývoji schématu péče o pacienta je třeba vzít v úvahu následující faktory:

 • léčba arytmie by měla být komplexní. Je důležité nejen normalizovat rytmus, ale také odstranit příčinu rozvoje patologie;
 • při výběru léků je třeba brát v úvahu gestační věk. Mnoho obvyklých drog je v prvním trimestru zakázáno jako nebezpečné pro embryo. Některé léky se nepoužívají po celou dobu těhotenství. Při výběru léku je také třeba zvážit jeho účinek na myometrium - některé léky vyvolávají děložní hypertonicitu a vedou k potratům;
 • plánované operace pro srdeční arytmie se provádějí po dobu 16-22 týdnů. Nouzová intervence - kdykoli.

Je důležité pochopit: neexistují úplně bezpečná antiarytmika. Všechny z nich mohou ovlivnit plod. Léky se proto předepisují, pouze pokud je nemožné se bez nich vypořádat. Možná použití některých léků ve snížených dávkách. Na jedné straně pomáháme ženskému tělu vyrovnat se s poruchami rytmu a na druhé straně snižujeme negativní účinek léku na těhotenství.

Při léčbě arytmií u těhotných žen je zvláštní pozornost věnována nedrogovým metodám. Doporučeno:

 • jíst správně. Budoucí mateřská strava by měla obsahovat červené maso a mléčné výrobky, zeleninu a ovoce. Vařte jídlo, vařte. Smažená jídla jsou zakázána;
 • pohybovat více. Fitness pro těhotné ženy, jóga, vodní aerobik - vše bude přínosem;
 • vyhýbejte se stresu. Jakákoli emoční zkušenost je cestou ke srdečním onemocněním;
 • Nepracujte. Vážná fyzická aktivita, těžká práce během těhotenství je zakázána.

Měla by být plánována těhotenství na pozadí předchozích arytmií. Pokud žena trpí srdečními chorobami, měla by se před početí poradit s kardiologem. Podle indikace je léčba prováděna před těhotenstvím, jsou vybírána léčiva, která v budoucnu korigují srdeční rytmus. Takové plánování snižuje riziko komplikací a zvyšuje šance na úspěšné uložení.

Odborné rady: jak prověřit těhotné ženy s arytmií

Těhotné ženy se stížnostmi na práci srdce a také s asymptomatickým průběhem arytmie se zjištěnými změnami EKG by měly sledovat kardiologové. K objasnění diagnózy se denní monitorování EKG provádí dynamicky:

 • při počáteční identifikaci problému;
 • po 30 týdnech;
 • po 37 až 39 týdnech;
 • 6 týdnů po dodání.

Těhotné ženy s arytmiemi jsou vystaveny vysokému riziku porodnických komplikací. Pro včasnou detekci abnormalit je třeba provést ultrazvukové vyšetření (12-14, 18-21 a 32-34 týdnů). Stav plodu se posuzuje objektivně při každém jmenování, od 32 týdnů na CTG. Pokud jsou zjištěny abnormality, je indikována hospitalizace na oddělení patologie těhotných žen nebo v terapeutické nemocnici.

K přípravě materiálu byly použity následující zdroje informací..

Srdeční arytmie po porodu

Příčiny tachykardie po jídle

Co dělat, když je tachykardie detekována po jídle?

Po mnoho let neúspěšně bojuje s hypertenzí?

Vedoucí ústavu: „Budete se divit, jak snadné je léčit hypertenzi tím, že berete každý den.

Nejprve nepropadejte panice, ale poraďte se s odborníkem. Nejpravděpodobněji potřebujete konzultaci a vyšetření kardiologem za účasti endokrinologa, gastroenterologa, případně psychoterapeuta a dalších lékařů. Pacient je vyšetřen, auskultace, odebírání anamnézy, poté jsou předepsány krevní testy na elektrolyty, cukr, hormony štítné žlázy, EKG, ultrazvuk srdce, denní sledování srdeční aktivity a krevního tlaku, jakož i další metody předepsané odborníky k identifikaci příčin tachykardie po jídle.

Poté je léčba vybrána speciálně pro každý případ s přihlédnutím k existujícím patologiím. Někdy stačí jen uklidnit pacienta, konverzovat, sedativně a srdeční frekvence se vrátí k normálu. To je u neurastenických jedinců.

Naši čtenáři úspěšně použili ReCardio k léčbě hypertenze. Vzhledem k oblibě tohoto produktu jsme se rozhodli vám ho nabídnout.
Více zde...

Častěji je zapotřebí závažnější terapie, musíte začít s podkladovým onemocněním, jehož příznakem je tachykardie. Zároveň upravují stravu a stravu. Doporučuje se, aby malá jídla byla podávána v malých porcích 4 až 5krát denně, pevně neutahujte žaludek, sledujte pravidelné pohyby střev, odstraňujte špatné návyky, odstraňujte potraviny vyvolávající tachykardii ze stravy (káva, čaj a další individuálně pro každou osobu).

V případě nouze vezměte Valocordin nebo Corvalol 40-50 kapek na recepci v malém množství vody. Používají také metody reflexního zpomalení srdeční frekvence - jedná se o masáž krční tepny vpravo pod dolní čelistí (krční dutina) nebo zadržení dechu po dobu 10 sekund po hlubokém dechu, můžete se pokusit uměle kašel nebo způsobit zvracení.

U často se opakujících záchvatů není nutná samoléčení, doporučuje se absolvovat kurz antiarytmik pod vedením kardiologa, v případě potřeby použít další lékařská opatření (verapamil, beta-blokátory). Musíte si pamatovat název léku pro použití vybraných léků podle situace v budoucím životě.

Pro jakoukoli nemoc bude prognóza příznivější, bude-li zjištěna v rané fázi, což je možné pouze s pečlivým přístupem člověka k sobě, k jeho zdravotním problémům. Nevyhazujte stranou, odložte návštěvu u lékaře na pozdější dobu, abyste se v budoucnu vyhnuli vážným následkům.

Měl bych se bát sinusové arytmie srdce během těhotenství??

Po početí dochází k výrazným změnám v ženském těle. Dítě přizpůsobuje všechny zdroje matky svým potřebám. To platí také pro kardiovaskulární systém. Sinusová arytmie srdce během těhotenství je velmi častá. Může to být fyziologický projev adaptivních reakcí, ale v některých případech je to první příznak patologického procesu. Když už mluvíme o narušení rytmu v tomto zvláštním období života ženy, obvykle to znamená tachykardii, tj. Zvýšení srdeční frekvence až o 90+ tepů za minutu.

Příčiny arytmií u těhotných žen

Od prvních týdnů těhotenství se srdce ženy začne bít častěji a ne vždy je to radost nadcházejícího mateřství. Mezi procesy v těle, které přispívají k rozvoji sinusové arytmie, můžeme rozlišit:

 1. Zvýšení množství cirkulující krve asi o 20% a vytvoření dalšího kruhu krevního oběhu, který spojuje matku s dítětem. Z tohoto důvodu se výrazně zvyšuje zátěž srdce..
 2. Zvýšená aktivita sympatického nervového systému.
 3. Emoční labilita a snížená tolerance stresu.
 4. Poruchy elektrolytů spojené s toxikózou.
 5. Anémie (snížená hladina hemoglobinu).
 6. Dysfunkce štítné žlázy.

Během těhotenství se může zhoršit mnoho chronických onemocnění. Proto s jakýmkoli předchozím narušením činnosti srdce se zvyšuje riziko arytmie.

Tyto zahrnují:

 • vrozené srdeční vady, včetně operovaných;
 • přítomnost dalších způsobů vedení nervového impulsu;
 • patologické zaměření vzrušení.

S organickou patologií kardiovaskulárního systému dochází k sinusové arytmii spolu s dalšími typy poruch rytmu (extrasystol, fibrilace síní).

Příznaky arytmie

Těhotná žena je náchylnější k různým vnějším vlivům, proto jsou příznaky zhoršené funkce srdce výraznější:

 • Pocit rychlého srdečního rytmu a údery na levé straně hrudníku.
 • Závratě a klepání na chrámy.
 • Dušnost a únava i při lehkém zatížení.
 • Pokud položíte ruku na puls, bude rytmus častý a hladký, bez poruch a přerušení.

Arytmie během těhotenství mohou vést ke zhoršení krevního zásobení plodu, což má nepříznivý vliv na jeho vývoj. Proto je velmi důležité konzultovat lékaře s prvními příznaky. Na klinice lékař zaznamená EKG a pošle k analýze, aby určil faktor, který problém způsobil.

Léčba srdeční arytmie

Není žádným tajemstvím, že všechny látky, které vstupují do krevního oběhu ženy, jsou okamžitě přenášeny na dítě. V tomto ohledu se léčba během těhotenství nedoporučuje a je povolena pouze pro přísné indikace..

Při léčbě sinusové tachykardie se lékař zaměřuje na příčinu onemocnění. Například s anémií lékař předepisuje přípravky železa a se zvýšenou vzrušivostí - mateřskou. Pokud má žena dlouhodobou patologii kardiovaskulárního systému, používají se antiarytmika s minimálním účinkem na plod.

Terapie by měla být prováděna pod dohledem kardiologa a gynekologa..

Chcete-li zabránit arytmiím během těhotenství, měli byste dodržovat vyváženou stravu a zdravý životní styl, abyste vyloučili potraviny a nápoje obsahující kofein. Je nutné vyvarovat se stresových a nervových zážitků a posílit tělo, můžete provést speciálně navrženou sadu fyzických cvičení.

Srdeční arytmie se vyskytuje u 20% těhotných žen a obvykle se považuje za projev pravidelné restrukturalizace těla. Pro vyloučení patologií kardiovaskulárního systému se doporučuje podstoupit úplné vyšetření ve fázi plánování. Při výskytu sinusové tachykardie u budoucí matky je nutné konzultovat lékaře. Zjistí příčinu a předepíše odpovídající léčbu. To vše je nesmírně důležité, protože jakékoli narušení srdce vede k nedostatku kyslíku a zpomaluje vývoj plodu..

Co se opravdu bát během tachykardie během těhotenství?

Během těhotenství nejsou změny pouze vzhledem ženy, ale také jejího těla. Zátěž na všechny orgány a systémy výrazně roste, což může vést k některým problémům. Během těhotenství dochází u některých žen k tachykardii. Jak se to projevuje a co dělat v tomto případě?

Příznaky nastávajících matek

Pod tachykardií se rozumí zvýšení srdeční frekvence. Pro zdravého člověka je norma 60-80 řezů za minutu. V případě tachykardie se rychlost zvyšuje na 90 kontrakcí a nedávno došlo k případům 100 tepů za minutu.

Příznaky tachykardie u těhotných žen jsou následující:

 • bušení srdce;
 • závrať;
 • žal;
 • slabost a únava;
 • změny močení.

Příznaky se mohou objevit jednotlivě nebo v komplexu. Pokud útok trvá 5-10 minut, stav není nebezpečný, ale i v tomto případě je třeba kontaktovat specialistu. Obzvláště nebezpečný je stav, který trvá déle, než je specifikovaný čas, počet srdečních rytmů přesahuje 120 jednotek, a navíc je zde nauzea, zvracení, pocit paniky a strachu a ztráta citlivosti určitých částí těla..

Příčiny porušení

Tachykardie během těhotenství je nejčastěji spojována s těmito důvody:

 • zvýšení objemu krve, díky kterému dochází ke kompenzačnímu zvýšení srdeční frekvence;
 • hormonální změny vyvolávající excitabilitu myokardu;
 • zvětšení velikosti dělohy. To omezuje pohyblivost bránice, zvyšuje tlak v břiše a ovlivňuje umístění vnitřních orgánů, včetně srdce.

V raných fázích

V počátečních stádiích je tachykardie poměrně vzácná, pokud pro ni neexistují žádné předpoklady. Nejčastěji je spojována s hormonálními změnami, emočním stresem a špatnými návyky. Pokud se v prvním trimestru záchvaty často opakují a doplňují nevolnost, závratě a špatné zdraví, je důležité podstoupit vyšetření srdce.

V pozdních termínech

Na konci těhotenství se tachykardie pravidelně objevuje téměř u každé ženy. Toto je považováno za normu, protože práce srdce v tomto období je intenzivní, zvětšená děloha ji vytlačuje a hormonální pozadí prochází silnými změnami. Určitě byste se však měli poradit s lékařem v následujících případech:

 • pokud puls prudce zrychlil, zatímco tomu fyzickému nebo emočnímu stresu nepředcházelo;
 • útok je doprovázen nevolností, závratěmi, necitlivostí končetin;
 • záchvaty jsou časté a po jejich ukončení přetrvává špatné zdraví.

Druhy onemocnění

Existují tři hlavní typy tachykardie..

 1. Sinus - v tomto případě zůstává srdeční frekvence stejná, ale počet kontrakcí stoupá na 90 nebo více tepů za minutu.
 2. Síň - v této podobě jsou mrtvice častější až do 140 - 250. Zdroj je umístěn v síni.
 3. Při paroxysmální tachykardii stoupá rytmus na 140 až 250 kontrakcí a zdroj se nachází v srdeční komoře. Takový útok může trvat několik sekund nebo několik hodin či dokonce dní.

Diagnostické metody

Těhotná žena, která si stěžuje na příznaky tachykardie, by měla podstoupit řadu instrumentálních a laboratorních studií:

 • Krevní test. Pro stanovení hladiny hemoglobinu a červených krvinek je předepsána obecná analýza. Je nutné vyloučit možné krevní patologie..
 • Krevní test na hormony vám umožňuje určit funkci štítné žlázy.
 • U produktů rozkladu adrenalinu se provádí rozbor moči..
 • EKG určuje srdeční patologii. Zejména může být proveden elektrokardiogram podle Holtera (pozorování během dne).
 • K určení stavu plavidel je nutná reografie. Pomáhá posoudit jejich elasticitu, tón, plnění krve.
 • Zátěžové testy poskytují příležitost posoudit stav myokardu.
 • Pro posouzení stavu samotného srdečního svalu a chlopní se provádí echokardiogram nebo ultrazvuk srdce. Umožňuje identifikovat defekty a další chronická onemocnění.

Diferenciální diagnóza nezahrnuje mikroinfarkt, anémii, fibrilaci síní, kardiosklerózu, hypertrofii levé komory. Kromě vyšetření těhotné ženy se provádí také hodnocení stavu plodu, včetně ultrazvuku srdce..

Nebezpečí pro matku a plod

V pozdním těhotenství je tachykardie považována za normu. Zvýšení frekvence srdečních rytmů je spojeno se stresem těhotné ženy. Tělo tak může zvýšit průtok krve do dělohy..

Tachykardie je však nebezpečný jev a nelze ji ignorovat. Pokud je vyvolána nemocemi kardiovaskulárního systému a dalšími patologiemi, může být nebezpečná pro matku i dítě. Kromě toho může způsobit obtížný porod..

S prodlouženou tachykardií, kterou těhotná žena ignoruje, jsou možné komplikace, včetně tvorby krevních sraženin (což zase zvyšuje riziko mozkové mrtvice a srdečních záchvatů), srdečního selhání, ztráty vědomí.

Léčba

Pokud se objeví příznaky tachykardie, můžete kontaktovat terapeuta nebo kardiologa. Nejčastěji je onemocnění u těhotných žen snadné. Cítíte mírné nepohodlí, měli byste se uklidnit a sedět. Pomáhá mytí studenou vodou nebo studeným obkladem na obličeji. Je také užitečné lehnout si na pohodlné místo na dobře větraném místě..

Pro zlepšení pohody odborníci doporučují relaxační postupy, jako je jóga a meditace. Doporučuje se také velké množství tekutiny. Lékař může předepsat dietu, která vylučuje použití kávy nebo čaje. Strava je obohacena o potraviny obsahující hořčík. Nedostatek tohoto stopového prvku poškozuje srdce.

Během těhotenství se doporučuje minimalizovat užívání léků. Sedativa povolená pro nastávající matky, jako je Persen, Novo-Passit a Magnerot, mohou být předepsána. Prostředky s šípkou a hlohem je mohou doplnit.

Aby se zabránilo nedostatku, mohou být v kompozici indikovány multivitaminové komplexy s vitaminy B. Doporučuje se také přítomnost minerálů v nich: draslík k udržení rovnováhy voda-sůl a hořčík k regulaci srdečního svalu.

Pokud nastávající matka během těhotenství přibrala na váze, měla by být upravena její strava. Je-li tachykardie výsledkem jakýchkoli patologií, je předepsána léčba k jejich odstranění..

Prevence

Přestože je tachykardie během těhotenství uznána za normální, je důležité přijmout preventivní opatření, aby se zabránilo nepříjemným projevům a zabránilo komplikacím..

 1. Je důležité kontrolovat hmotnost a sledovat její změny..
 2. Užitečná mírná fyzická aktivita, speciální cvičení pro těhotné ženy.
 3. Výživa musí být správná a vyvážená. Je důležité vzdát se kávy a silného čaje, obohatit stravu produkty obsahující potřebné vitamíny a minerály.
 4. Špatné návyky nejsou povoleny.
 5. Je třeba se vyvarovat stresu a konfliktu..

Fetální srdeční rytmus

Tachykardie se může objevit nejen u těhotné ženy, ale také u plodu. U dítěte v děloze je normální tepová frekvence 160–180. U tachykardie se může zvýšit až na 220 úderů. Nejčastěji je patologie atriálního původu..

U plodu se může vyskytnout tachykardie na pozadí anémie, hypoxie, intrauterinních infekcí, chromozomálních abnormalit a také příliš rychlého růstu, díky kterému jsou orgány stlačeny. Důvody mohou také souviset s matkou, včetně nedostatku vitamínů a minerálů v těle, onemocnění kardiovaskulárního systému, užívání některých léků, těžká ztráta krve, nerovnováha elektrolytů v důsledku závažné toxikózy.

Léčba je určována řadou rysů, včetně délky těhotenství, stavu matky, formy tachykardie, přítomnosti dalších patologií. Léky mohou být užívány pouze podle pokynů lékaře. V závislosti na formě problému mohou být použita následující opatření:

 • Polymorfní komorová tachykardie je léčena hořčíkem, lidokainem a propranololem.
 • S frekvencí mrtvic více než 220 mrtvic jsou indikovány léky, jako je Sotalol a Amiodaron. V některých případech může být Flecainid předepsán, ale velmi opatrně, protože ve vážných případech může způsobit smrt plodu.
 • Pokud je syndrom spojen s prodloužením intervalu QT, je léčba možná pouze v nemocničním prostředí. Lékař vybere lék, který umělým vytvářením arytmie prodlužuje interval.
 • U myokarditidy je indikován dexamethason..
 • Beta-blokátory jsou někdy indikovány, ale nepronikají placentou dobře, takže nejsou příliš účinné..

Poruchy poporodní rytmy

Po porodu může žena zažít zbytkovou tachykardii, jejíž příčinou je zvýšení dělohy, která tlačí na bránici a přemisťuje srdce. V prvních týdnech, kdy se děloha vrátí do původního stavu, tachykardie ještě nemusí projít. Může to být také způsobeno aktivním metabolismem, poporodní depresí, srdečními chorobami a dalšími orgány..

Normálně by příznaky tachykardie měly zmizet během prvního měsíce. Pokud příznaky přetrvávají, poraďte se s odborníkem. Mladá matka by měla sledovat svůj životní styl, konkrétně dostat dostatek spánku, dobře jíst, odmítnout kávu a silný čaj. S ohledem na kojení (HB) jsou tyto tipy také důležité pro zdraví vašeho dítěte..

Lékař předepisuje léky zaměřené na odstranění okamžité příčiny tachykardie. Pokud má tedy infekční povahu, pomůže jej eliminovat pouze antibiotika. Pokud je problém spojen s poruchami štítné žlázy, předepisují se tyreostatika. U anémie jsou indikovány doplňky železa. Pokud je příčinou poporodní deprese, jsou indikovány psychoterapeutické sezení..

Užitečné video

Kvalifikovaný kardiolog bude hovořit o tom, jak poruchy srdečního rytmu ovlivňují tělo budoucí matky a dítěte v dalším videu.

Závěr

V mnoha případech je tachykardie během těhotenství považována za normu. Nezapomeňte však na možné komplikace. Nastávající matka, která je zodpovědná nejen za sebe, ale také za nenarozené dítě, musí sledovat svůj stav a podezřelé příznaky k lékaři..

Arytmie během těhotenství

Těhotenství, a to i mírné, je vážným stresem pro tělo nastávající matky. Konstantní zátěž, zuřící hormon, potřeba „pracovat pro dva“ - to vše nějak ovlivňuje stav orgánů. Není divu, že za 9 měsíců se objeví takové příznaky a nemoci, o kterých by budoucí matka nemyslela dříve. Reprodukční a hormonální systém samozřejmě zažívá největší stres, ale kardiovaskulární systém někdy trpí neméně. Jednou z běžných patologií je arytmie - porušení srdečního rytmu, ke kterému může dojít před těhotenstvím i po jeho nástupu. Jaké jsou rysy nemoci, jak ohrožuje matku a dítě a co je nejdůležitější, co dělat, aby bylo možné čelit nebezpečným symptomům? Pokusme se zjistit bolest v mnoha těhotných ženách!

Co je to patologie srdečního rytmu??

Arytmie může být jak nezávislým onemocněním, tak příznakem dalších, závažnějších problémů v činnosti kardiovaskulárního systému. Nemoc je opakující se záchvaty srdečního rytmu bez zjevného důvodu. To znamená, že srdce může pravidelně bít rychleji nebo naopak, zpomalit jeho práci a spontánně dochází ke změnám v pulsu. Výsledkem je, že ve všech vnitřních orgánech ženy chybí molekuly kyslíku, které by normálně měly být noseny oběhovým systémem v celém těle. Pravidelně se opakující arytmie způsobuje hladovění kyslíku u plodu, což zase negativně ovlivňuje celkový vývoj a včasnou tvorbu drobků..

Nejčastěji se v těhotenství vyskytuje arytmie u žen náchylných k podobné patologii před početí, ale ani ti pacienti, kteří si nikdy nestěžovali na srdeční problémy, nejsou imunní vůči útokům - nemoc je docela nepředvídatelná a navíc zákeřná. Proto nastávající matky musí pečlivě sledovat svůj zdravotní stav, naslouchat nepříjemným příznakům a včas se poradit s lékařem, aby se vyloučilo zhoršení situace..

Klasifikace nemocí

Rysy průběhu arytmie, a tedy následné léčby, závisí především na formě nemoci. Poruchy srdečního rytmu se mohou projevit takto:

 • Extrasystole je nejnebezpečnější forma kardiopatologie, která ve většině případů nezpůsobuje problémy a někdy se neobjevuje vůbec, s výjimkou periodického chvění v hrudi..
 • Fibrilace síní je mnohem nebezpečnější, zejména pro plod. Právě tato forma odchylky může způsobit hypoxii, vyvolat spontánní potrat nebo předčasný porod. Pokud nebudou opatření přijata včas, záchvaty se pokaždé prodlouží a prohloubí..
 • Sinusová arytmie je zdaleka nejnebezpečnější formou poruchy. Nejčastěji se nejedná o nezávislé onemocnění, ale o příznak mnohem závažnějších srdečních problémů. Zvláštní riziko pro těhotnou ženu jsou nepředvídatelné příznaky nástupu infarktu, které se vyznačují ztrátou vědomí, pocením zadušení, ztmavnutím očí atd..

Příčiny arytmie

Normálně je srdeční frekvence řízena sínusovým uzlem pravé síně: elektrický puls, který proniká z síně do komor, vyvolává kontrakci svalů, a tím spouští práci srdce. Selhání vedoucí k arytmii se může objevit v kterékoli fázi tohoto mechanismu - přímo v sinusovém uzlu, na cestě z předsíní do komor nebo v srdečních myocytech. Podívejme se blíže na každý z možných scénářů:

1. Porušení automatismu

Pokud dojde k narušení v sinusovém uzlu, může nastat několik variant klinického obrazu:

 • heterotropní narušení, při kterém sinusový uzel neřeší přiřazenou funkci a generování srdeční frekvence se vyskytuje v jiných oblastech;
 • tachykardie, která se vyznačuje vysokým pulsem s normálním sinusovým rytmem;
 • vlastně arytmie, to je porušení rytmu srdce;
 • bradykardie se zpomalením srdeční frekvence až 60 nebo méně tepů za minutu.

Navenek takovou patologii pociťuje pacient na fyziologické úrovni: začíná pulzovat v chrámech (s tachykardií) nebo naopak dochází k slabosti, závratě, mdloby (s bradykardií).

2. Porucha vodivosti

Pokud elektrický impuls není zcela přenesen ze sinusového uzlu do síní a následně do komor, kardiolog diagnostikuje narušení srdečního vedení, které se projevuje různými příznaky, včetně arytmie.

3. Porušení vzrušení

Tento faktor je charakteristický hlavně pro extrasystolu. V tomto případě dochází k odchylkám v myocytech, které nijak nereagují na správně přenesený impuls. Se zvláště závažnou patologií je však také možná tachykardie až 160 úderů za minutu, která se po určité době obvykle sama zastaví.

Co přispívá k nástupu nemoci? Nejčastější rizikové faktory

Faktory ovlivňující vývoj arytmie jsou:

 • Změny oběhového systému, charakteristické pro období těhotenství. U žen „v poloze“ celkový objem krve prudce a významně roste: zaprvé umožňuje plný oběh v systému „matka-placenta-plod“, a za druhé, brání vážným důsledkům nevyhnutelné ztráty krve během porodu. Taková zátěž však ovlivňuje práci srdce a způsobuje poruchy, včetně arytmie.
 • Emoční nerovnováha. Jakýkoli stres nebo psychoemocionální nadměrné zatížení během těhotenství se cítí velmi odlišně a nadměrná emotivita nebo vzrušení nevyhnutelně vede ke zvýšení srdeční frekvence. Proto je v tak citlivé době lepší vyhnout se šokům..
 • Prodloužená toxikóza. Vyčerpání nevolnosti a dalších příznaků toxikózy vyčerpává tělo a nutí ho pracovat v „nouzových“ podmínkách. Takové dávky spojené s nedostatkem živin, které je nevyhnutelné při neustálé nevolnosti a zvracení, mohou vést k patologii srdečního rytmu..
 • Anémie. Během těhotenství se hladina hemoglobinu snižuje, což může způsobit hladovění kyslíku matkou a dítětem. Ochranné mechanismy, které se snaží kompenzovat nedostatek, aktivují krevní oběh zvýšením srdeční frekvence, což způsobuje časté záchvaty arytmie.
 • Nedostatek stopových prvků. Výživa těhotné ženy by měla být zvláště pečlivě promyšlená a vyvážená, protože příchozí živiny by měly být dostatečné nejen pro ženu, ale také pro plod. Nedostatek jodu, draslíku a železa ovlivňuje zdraví pacienta a záchvaty arytmie jsou jedním z běžných příznaků tohoto stavu..
 • Příčiny nesouvisející s těhotenstvím. Nepříznivá dědičnost, anamnéza chronických onemocnění, patologie štítné žlázy, vegetativní vaskulární dystonie a desítky dalších abnormalit se mohou stát průvodními rizikovými faktory pro rozvoj arytmií během těhotenství..

Příznaky nemoci

Během útoku arytmie jsou zaznamenány následující příznaky:

 • prudká změna srdeční frekvence - zpomalení nebo naopak zrychlení;
 • závratě až do ztráty vědomí;
 • slabost, rozmazané vidění, klepání na chrámy;
 • hyperémie kůže (častěji na obličeji, tvářích);
 • chvění prstů;
 • „Flutter“ v oblasti srdce;
 • nevolnost, zvracení.

Ve většině případů jsou poruchy srdce pociťovány fyzicky, ale mírné záchvaty mohou být snadno zaměněny s obvyklým vyčerpáním nebo toxikózou, a proto byste s nejmenším podezřením měli být vyšetřeni kardiologem pro případ - určí přítomnost arytmie.

Diagnostická manipulace

Aby se zjistila arytmie během těhotenství, klinický obraz a subjektivní pocity pacienta nejsou vždy dostačující - v některých případech jsou pro stanovení diagnózy nutné specializované studie. Nejjednodušší a nejzřetelnější způsob je měřit srdeční frekvenci: pokud se normální srdeční frekvence mění v rozmezí 60-80 tepů za minutu, pak během útoku arytmie se tyto indikátory mohou výrazně snížit nebo naopak zvýšit. Ne každý případ tachykardie nebo bradykardie však nelze považovat za arytmii - k podobné patologii dochází pouze se současnou změnou frekvence a rytmu pulsu.

K objasnění vlastností průběhu arytmie během těhotenství může kardiolog doporučit následující studie:

 • standardní elektrokardiografie,
 • denní sledování dynamiky indikátorů EKG,
 • Ultrazvuk srdce a štítné žlázy,
 • obecné a biochemické krevní testy,
 • studium hladin hormonů štítné žlázy.

Taková důkladná diagnóza vám umožní určit nejen přítomnost arytmie, ale také vlastnosti jejího průběhu, konkrétní formu a závažnost, a proto sestavit správný léčebný program, což je zvláště důležité během těhotenství, když je seznam schválených léků extrémně malý..

Léčba arytmií během těhotenství

Každý případ poruchy srdečního rytmu u těhotné ženy je zvažován individuálně, protože hlavní věc je, že přínosy předepsané terapie budou kombinovány s neexistencí rizik pro vývoj plodu. Snaží se zastavit mírné formy patologie změnou jejich životního stylu, protože tato metoda je co nejbezpečnější a nejúčinnější. Užitečná doporučení, která předepisuje arytmie odborník, nejen že způsobí poškození, ale také pomohou zlepšit celkový zdravotní stav ženy, usnadní těhotenství a podporují tělo v tak obtížném období:

 1. Mírný příjem soli (ne více než 5 g denně), cukru a těžko strávitelných zvířecích lipidů.
 2. Strava bohatá na draslík, vápník a hořčík: mléčné výrobky, pohanka, ořechy, dýňová semínka, sušené ovoce, černý rybíz, zelí, med atd..
 3. Časté, ale zlomkové jídlo v malých porcích 5krát denně.

Taková terapie je použitelná pouze pro občasné a snadno probíhající ataky arytmie a vyžaduje pečlivý lékařský dohled. Při nepřítomnosti pozitivní dynamiky je zapotřebí závažnější léková podpora těla, jejíž vlastnosti závisí na formě nemoci a na době těhotenství. Po prostudování historie a klinického obrazu může kardiolog předepsat sympatomimetika, srdeční glykosidy a další léky, které jsou povoleny během těhotenství. Přesné dávkování a pravidelnost užívání tablet vypočítává také lékař.

V nejzávažnějších případech může léčba arytmií zahrnovat chirurgický zákrok. Nejvýhodnějším obdobím pro takové manipulace je období 26-30 týdnů, avšak v případě ohrožení života může být operace provedena v kterémkoli trimestru.

Články O Neplodnosti