Hlavní Analýzy

Příznaky apendicitidy během těhotenství v rané a pozdní fázi. Apendicitida během těhotenství - co dělat? Odstranění apendicitidy během těhotenství

Apendicitida je nejčastější příčinou chirurgického zákroku během těhotenství. Mezi těhotnými ženami se nachází 2-5% žen, u kterých se vyvinula apendicitida. Predispozičním faktorem je zvýšení objemu dělohy, což může způsobit přemístění slepého střeva a narušení jeho zásobování krví. A to zase vede k zánětlivým procesům. Existují další důvody pro vývoj apendicitidy během těhotenství: tendence k zácpě, přemístění céka, poruchy imunitního systému, což vede ke změně vlastností krve. Velkou roli hraje výživa a neobvyklé umístění slepého střeva v břišní dutině.

Diagnóza onemocnění zahrnuje krevní test, mikroskopii moči, ultrazvuk. Ale pouze pomocí laparoskopie můžete určit diagnózu slepého střeva. V každém případě to všechno začíná vyšetřením a výslechem ženy.

Hlavní příznaky apendicitidy během těhotenství

Jak rozpoznat zánět slepého střeva? Příznaky zánětu u těhotných žen jsou stejné jako u všech. U pacientů se teplota často zvyšuje a ukazatele pod podpaží a v konečníku se mohou velmi lišit. Základním znakem je náhlý nástup kolické bolesti, obvykle lokalizované v pravé iliakální oblasti. Ale v pozdějších fázích lokalizace se bolest může posouvat výš. Při akutním útoku zůstává pacient po dlouhou dobu v nucené poloze na zádech a nohy jsou přivedeny do žaludku, mělké dýchání, zrychlené. Měli byste také vzít v úvahu tepovou frekvenci, zvracení, nadýmání, dušnost. Kompletní krevní obraz ukazuje nárůst počtu červených krvinek.

Čím delší je toto období, tím více problémů může nastat při diagnostice, chirurgii a pooperační rehabilitaci. Proto je velmi důležité stanovit diagnózu včas. Samotné těhotenství komplikuje rozpoznání zánětu apendicitidy, zejména ve druhé polovině. Mnoho příznaků je považováno za normální během těhotenství..

Apendicitida během těhotenství

Zánět slepého střeva nejčastěji způsobuje chirurgický zákrok u těhotných žen. Apendicitida v těhotenství je v mnoha případech spojena s rozšiřující se dělohu nastávající matky.

Rozhodující význam má správná diagnóza. Operace je nevyhnutelná, ale má některé odlišnosti od obvyklé, pooperační rehabilitace je také odlišná.

Proces vývoje nemoci

Patologický proces začíná narušením přívodu krve do dodatku. Příčiny apendicitidy, nejen během těhotenství, jsou její drcení, ucpávání potravou, infekce. Ale velikost dělohy, hmotnost plodu mají často rozhodující vliv. Lékaři však nazývají počáteční fázi jednoduchou.

Pak přichází povrchní nebo katarální fáze. Abscesy se tvoří uvnitř dodatku, hnisavá hmota se začíná hromadit. Tento proces trvá asi jeden den, poté začíná fáze destrukce. Na tom může vývoj apendicitidy, jak je obvyklé, pokračovat v různých formách: flegmonální, apostematózní, ulcerativní, gangrenózní. Kterýkoli z nich může vést k poškození sousedních orgánů, na které se hnisavý zánět rozšiřuje. Pokud nebude operace provedena, hnis spadne do břišní dutiny, což povede k velmi vážným komplikacím..

Trvání vývoje patologie je od dvou do čtyř dnů. Ale ve třetím trimestru těhotenství se zánět slepého střeva vyvíjí rychle, takže někdy uplyne pouze šest hodin.

Obvyklé příznaky onemocnění jsou obecně charakteristické pro těhotné ženy. Objevují se postupně:

 • nejprve se objeví bolest břicha;
 • ztráta chuti k jídlu, nevolnost, může zvracet;
 • teplota stoupá, ale ne vyšší než 37,5.

Příznaky se projevují jako všeobecná pohoda.

Během vyšetření lékař navíc stanoví bolestivou reakci na palpaci. Chcete-li to provést, dvěma nebo třemi prsty lehce zatlačte na žaludek a poté je ostře uvolněte.

Příznakem slepého střeva během těhotenství může být také vynucené držení těla ženy. Na pravé straně s nataženými nohami je snáze snášet bolest.

Po pohybu střeva se může bolest snížit, emise plynů. Někdy se stane, že v první fázi vůbec žádné nejsou. Na druhé straně v pozdějších fázích v důsledku přemístění procesu lze cítit bolest pod žebra, poblíž pupku, v dolní části zad, perineu a dát nohám.

Prvním příznakem apendicitidy během těhotenství je bolest břicha. Teprve potom se mohou objevit další. Jejich význam je však obvykle devalvován pozicí ženy.

 1. Bolestivé pocity mohou znamenat hrozbu potratu, mimoděložního těhotenství a infekčních a zánětlivých chorob.
 2. Nevolnost, zvracení, horečka - tyto příznaky jsou podobné toxikóze.

Z tohoto důvodu je přibližně u poloviny případů slepého střeva u žen v dané pozici diagnostikována nesprávně, chybí drahocenný čas na operaci. Na druhou stranu, poměrně často již v průběhu apendektomie se ukazuje, že dodatek je zdravý. Proto je důležitá přesná diagnóza..

Ostré bolesti jsou jasným znakem

Objasněte předběžnou diagnózu na základě průzkumu a vyšetření, laboratorních a instrumentálních metod. Analýza moče ukáže zvýšený počet bílých krvinek..

Přibližně čtyři až pět z deseti žen dokáže během těhotenství jako ultrazvuk rozpoznat zánět slepého střeva. Pokud jde o zbytek, nedostatek výsledku je způsoben tím, že není možné tento proces zvážit a diagnóza zůstává nepotvrzená.

Poté se uchýlí k dalším postupům - počítačová tomografie a MRI. Pro jejich realizaci těhotné ženy užívají drogy nízké koncentrace nebo je vůbec nepoužívají. Přesnost těchto metod je velmi vysoká..

Pokud je podezření na zánět slepého střeva během těhotenství, může provést laparoskopii, což dá lékaři příležitost vidět skutečný obraz uvnitř břišní dutiny. Za tímto účelem jsou uvnitř malých řezů zavedeny tenké trubice s optikou, které přenášejí obraz na obrazovku. Pokud je zjištěn zánět, mohou okamžitě zahájit operaci..

Laparoskopie je pro těhotnou ženu méně traumatická

Tato metoda je považována za nejméně traumatickou, po níž je hojení jizev rychlejší. Ale stále to není dobře pochopeno. Proto se žena musí spoléhat pouze na názor a kvalifikaci chirurga. Přečtěte si recenze, kteří provedli biopsii choriových klků.

Stupeň nebezpečí následků

Pokud během těhotenství zjistíte nějaké příznaky apendicitidy, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Doporučujeme změřit teplotu, ovládat svůj stav, abyste ji mohli přesně a důsledně popsat.

Při potvrzení diagnózy je chirurgie nevyhnutelná. Jinak jsou možné velmi závažné důsledky pro matku i dítě:

 • zánět pobřišnice;
 • vývoj více abscesů;
 • hnisavý zánětlivý proces jaterních žil - pylephlebitida.

Tyto důsledky apendicitidy během těhotenství vedou k otravě krve, neschopnosti udržet těhotenství, ve velmi obtížných situacích je pravděpodobný fatální výsledek. Nejhorší ze všech, v poslední fázi zánětu slepého střeva, nervy umírají, bolest ustupuje. Ale po prasknutí slepého střeva se obnovují s obnovenou energií, která se rozlévá po celém břiše - jedná se o peritonitidu.

Samotná operace samozřejmě představuje riziko pro zdraví obou organismů. Ale prognóza po ní je docela příznivá, zejména pokud dodržujete všechna doporučení lékaře. Proto je výřez slepého střeva nejen možný, ale také nezbytný během těhotenství. Pokud ovšem není přítomna zánět.

Apendektomie je běžná. Existují rozdíly v přípravě, anestezii a období rehabilitace. Jsou vybrána vhodná antibiotika a další léky. Anestezie může být obecná, míšní nebo epidurální. Na konec nepokládejte na břicho náklad a led.

Odstranit podle operace

Po odstranění apendicitidy jsou možné těhotenské komplikace:

 • předčasný porod;
 • komplikace porodu (krvácení, kontrakce);
 • pooperační infekce;
 • střevní obstrukce;
 • velmi zřídka - intrauterinní infekce, předčasné oddělení dítěte, kyslíkové hladovění dítěte.

Proto se pečlivě sleduje stav těhotné ženy a plodu. Riziko komplikací pro dítě je vyšší, pokud byl během druhého trimestru odstraněn apendicitida během těhotenství.

Všechny těhotné ženy, které podstoupily chirurgický zákrok, jsou automaticky ohroženy. Základem je infekce dítěte. Posílí se kontrola lékařů, to znamená, že budou muset být častěji navštěvováni. Předepsány jsou také další zkoušky..

Nejnebezpečnější je sedm dní po operaci. Pokud bylo provedeno v posledních týdnech těhotenství a po apendicitidě porod začal jen o několik dní později, provádí se co nejpečlivěji. Břicho může být pevně ovázáno tak, aby se švy neotevřely. Pro urychlení vyhoštění plodu je povolen řez perineum.

Příčiny a způsoby prevence nemoci

Dosud nebyly přesně stanoveny příčiny tohoto onemocnění. Nejčastěji je však spojena s podvýživou, infekcí, častou zácpou, zablokováním vstupu z tlustého střeva do slepého střeva. Apendicitida během těhotenství, zejména ve druhé polovině, vyvolává dělohu komprimující slepý střev.

Z těchto důvodů lze použít určitá preventivní opatření, ačkoli jejich účinnost nebyla vědecky prokázána.

 1. Vyvarujte se náhodných infekcí.
 2. Zamezte zácpě.
 3. Sledujte výživu, jídlo by mělo obsahovat hodně vlákniny, produktů kyseliny mléčné, maso by nemělo být příliš mnoho.
 4. Dostat se na to, začít ráno s gymnastikou.
 5. Nejezte slupky semen, hroznových semen, to je to, co může ucpat vchod do slepého střeva.

Žádný lékař nemůže přesně vědět, jak bolí apendicitida, zejména během těhotenství. Proto je jakékoli podezření přímou cestou do nemocnice. Dříve provedená operace způsobí méně negativních důsledků. Přesto je lepší se ujistit, že mnohokrát nehrozí nebezpečí, než přivést sebe a své dítě k vážným komplikacím.

Koneckonců, tato patologie se nevyvíjí u více než pěti ze sto těhotných žen. V prvním trimestru se vyskytuje asi třetina všech případů, ve druhém - asi 60%. Soudě podle recenzí, které během těhotenství podstoupily zánět slepého střeva, vše obvykle končí šťastně. I při komplikacích má předčasné porod s náležitou péčí také příznivý výsledek..

O autorovi: Olga Borovikova

Jaké bolesti mohou být s apendicitidou během těhotenství?

Akutní apendicitida během těhotenství se objevuje ve 4 nebo 5 měsících těhotenství. Zřídka vidět po 2 nebo 8 měsících. Toto onemocnění se projevuje v 5% případů. Riziko stoupá po porodu a míra dosahuje 8%. Příznaky zánětu jsou podobné jiným poruchám vnitřních orgánů nebo jsou spojeny se zdravotním stavem. Je proto těžké odhalit první příznaky. Apendicitida označuje nebezpečné onemocnění, které ovlivňuje zdraví ženy a dítěte. Léčba spočívá v chirurgii. Proto se zvyšuje pravděpodobnost následků po operaci.

Objevuje se apendicitida během těhotenství?

Zánět slepého střeva se projevuje častěji u žen během těhotenství. Toto onemocnění je spojeno se zvětšením dělohy. Reprodukční orgán začne přemísťovat peritoneální orgány. Jsou pod tlakem, což vede k narušení krevního oběhu. Dodatek přiléhá k pobřišnici a mačkání vede k otoku kvůli špatnému odtoku krve. To se stává hlavní příčinou apendicitidy během těhotenství..

Jinak je výskyt akutní apendicitidy spojen se zvýšením produkce hormonálního progesteronu u těhotných žen. To vede k relaxaci svalové tkáně orgánů. Tento proces způsobuje zácpu v důsledku nedostatečné peristaltiky žaludku a střev. Výkaly v průběhu času ztvrdnou a pronikají do tlustého střeva. Díky pomalému pohybu jsou vytvořené kameny schopny proniknout do dutiny výběžku slepého střeva. To vyvolává zablokování a způsobuje zánětlivý proces..

Typy zánětů, ke kterým došlo během těhotenství

Ve formě apendicitidy u těhotných žen existují 2 kategorie:

 • katarální;
 • destruktivní.

Katarální zánět vyvolává zvětšení velikosti slepého střeva. Přívěsek se zvětšuje a hnisavý výpotek neteče za přílohu. U destruktivní formy je apendicitida rozdělena do subtypů.

Když žena nese plod, vyvine se hlenovitá léze. Dodatek přetéká hnisavým výpotkem. Diagnostika ukazuje, jak je doplněk rozšířen. V tomto případě může být zánět kdykoli komplikován peritonitidou..

Během těhotenství se poškození slepého střeva okamžitě projeví od hlenovitého slepého střeva až po gangrenózní vzhled. Forma onemocnění je charakterizována tkáňovou nekrózou. Smrt epitelu přívěsu vyvolává jeho perforaci. To vede k odtoku do břišní dutiny hnisavého exsudátu..

Gangrenózní typ léze přívěsku je komplikován perforovanou formou. Je to způsobeno předčasnou pomocí do jednoho dne od zjištění primárních příznaků. Zanícený exsudát opouští přívěsek a vyplňuje břišní dutinu. Toto onemocnění vyvolává vývoj nových zánětlivých procesů jiných orgánů a plodu..

Jaký je vývoj zánětu přívěsku?

Kromě zvýšení dělohy během těhotenství dochází k poškození slepého střeva následkem následujících faktorů:

 • narušená imunita;
 • změna polohy dodatku;
 • porušení krevního oběhu a křeče kapilár a krevních cév;
 • infekční choroby;
 • zácpa nebo časté volné stolice.

Nesprávná výživa těhotných žen způsobuje zánět tlustého střeva, což vede k poškození slepého střeva. Proto nejezte často suchá nebo těžká jídla.

Jak se nemoc projevuje??

U těhotných žen nejsou příznaky apendicitidy stejné. Při zánětlivém procesu nedochází k atakům nevolnosti. Pokud dojde k intoxikaci, nutkání zvracet těhotné ženy není pozorováno. Hlavní známkou je bolest břicha. Nepohodlí se liší podle místa v závislosti na období těhotenství.

V první polovině těhotenství je bolest charakterizována ostrým projevem v pupku. Když žena kašle nebo se směje, závažnost symptomu se stává jasnější. Pokud těhotenství nastane po 4 nebo 6 měsících, objeví se příznak na pravé straně na úrovni pupku. Po 7 nebo 9 měsících postihuje oblast pod žebry nepohodlí s apendicitidou. Někdy bolestivost migruje do dolní části zad z pravé strany.

Jak pomoci včas?

První příznaky nemoci u těhotné ženy je obtížné určit. Nicméně, abyste se ujistili, že zánětlivý proces probíhá, musíte pečlivě zvážit svůj stav a sledovat své zdraví. U těhotné ženy lze příznaky apendicitidy zjistit nezávisle. Když se tělo otočí zleva doprava, hlavní příznak se zlepší.

Bolest zesílí, pokud žena leží na pravé straně. Je to kvůli tlaku na přívěsek. Několik hodin po nástupu zánětu se může objevit nevolnost nebo zvracení. Ve většině případů se projevuje rozrušení zažívacího traktu. Tekutá stolice je kombinována s neustálým projevem bolesti na pravé straně. Pokud během těhotenství nebyly detekovány příznaky akutní apendicitidy, existují známky komplikací. Vývoj peritonitidy je charakterizován zvýšením teploty. K nadýmání dochází v závislosti na stupni hnisavého výtoku exsudátu, objevují se palpitace a dušnost.

Vzhledem k přemístění slepého střeva u těhotných žen dochází často k močení. Syndrom bolesti je umístěn v perineu. Nepohodlí je schopné projít nebo dát nohám.

Nebezpečí těhotenství

Apendicitida u žen v pozici je považována za závažné onemocnění, které postihuje plod. To je spojeno s rizikem potratů v posledním trimestru. Důsledky zahrnují vývoj infekce v břišních orgánech. Jinak nastane střevní obstrukce..

V ojedinělých případech hrozí zánět slepého střeva během těhotenství u žen s placentární narušení. Tento proces nastává předčasně a projevuje se komplikacemi pro dítě. Kromě toho dochází k zánětu membrán, což vede k infekci plodu. K záchraně dítěte lékař předepisuje antibakteriální terapii.

Navštivte lékaře

K určení slepého střeva u těhotné ženy je nutná pomoc specialisty. Nejprve lékař zkoumá a sbírá stížnosti. Pro potvrzení choroby se provede palpace. S tlakem na pravé straně břicha se bolest zesiluje. Intenzita se mění, když je doktorova paže stažena. Některé formy apendicitidy jsou doprovázeny zahuštěním peritoneální svalové tkáně..

Pro spolehlivé stanovení zánětlivého procesu u těhotných žen jsou prováděny močové a krevní testy. Ve výsledcích to ukazuje na zvýšenou hladinu bílých krvinek. Tento indikátor se však objevuje s jakýmkoli zánětlivým procesem v těle. Proto se pro stanovení diagnózy používají instrumentální metody.

Ultrazvuk pomáhá diagnostikovat stupeň vývoje slepého střeva u těhotných žen. Studie se provádí s vyšetření břišní dutiny. Kromě toho lékař určí, o kolik se velikost vermiformního dodatku zvětšila. Ultrazvuk někdy zkoumá absces.

Ultrazvuková diagnostika pomáhá identifikovat apendicitidu u těhotných žen v 50% případů. Většina lékařů se spoléhá na výsledky ultrazvukového vyšetření. Proto se laparoskopie používá jen zřídka..

Provádění léčby u těhotných žen

Pokud lékař během těhotenství diagnostikuje ženu, je předepsána léčba. U apendicitidy však existuje pouze jedna terapie - chirurgický zákrok. V současné době se odstranění apendicitidy provádí několika způsoby. Intervence se provádí klasickou metodou nebo pomocí peritoneálních vpichů.

Apendektomie se provádí s malým kožním řezem na pravé straně břicha. Operace se může provádět v raných stádiích těhotenství. Nejprve lékař zkoumá přívěsek slepého střeva a břišní dutiny. To eliminuje další onemocnění vnitřních orgánů. Chirurg začne odstraňovat přívěsek. Pokud je zánět komplikován abscesem, proveďte nejprve sušení. Postup se provádí pomocí odtoků. Tkáň se začala hojit, na řez se aplikují stehy. Jsou odstraněny po 7 dnech bez projevů komplikací..

Apendektomie u těhotných žen v pozdějších stádiích se neprovádí. To je spojeno s rizikem komplikací..

V medicíně existuje nový způsob, jak odstranit přílohu zvanou laparoskopie. K tomu použijte speciální optický systém. V tomto případě se operace u těhotných žen provádí pomocí malých otvorů v pobřišnici. Po laparoskopii prochází pooperační období bez bolesti. Žena se zotavuje rychleji než po apendektomii.

K určení diagnózy se kromě chirurgického zákroku používá také laparoskopie. K tomu dochází, když lékař není schopen přesně určit nemoc. Tato metoda nezanechává jizvy po operaci. Proto ji používá většina těhotných žen.

Důsledky operace

Po odstranění apendicitidy ve 30% případů dochází k předčasnému ukončení těhotenství. Dojde-li k porodu, potom lékaři berou dítě. Žena však bude patřit do skupiny pro potrat dítěte. Tento proces je způsoben rozvojem peritonitidy, kdy je hnisavá infekce doprovázena metastázami, pokud léčba nebyla provedena včas.

Někdy se předčasný porod po operaci nebo před ní vyskytuje v důsledku psychoemotivního traumatu. Často je to doprovázeno strachem a vzrušením těhotné ženy. Kromě toho v pobřišnici vzniká tlak, který ovlivňuje plod. Po odstranění slepého střeva může dojít k reflexnímu podráždění dělohy nebo poškození pohlavních orgánů. Proto je těhotná apendicitida odstraněna až po konzultaci s gynekologem.

Když se u těhotné ženy objeví zánět slepého střeva, stává se pro nenarozené dítě nebezpečným jevem. Běžnou příčinou zánětu je funkce slabšího pohlaví. Primární příznaky je obtížné určit. Je však rozlišováno neustálé nepohodlí, bez ohledu na polohu těla. V tomto případě se pocity zvyšují nebo snižují. Apendicitida během těhotenství má tedy důsledky ve formě předčasného porodu. K tomu může dojít jak po operaci, tak před ní..

Informace na našem webu jsou poskytovány kvalifikovanými lékaři a slouží pouze pro informační účely. Neléčte sami! Nezapomeňte kontaktovat odborníka!

Autor: Rumyantsev V. G. Zkušenost 34 let.

Gastroenterolog, profesor, doktor lékařských věd. Předepisuje diagnostiku a provádí léčbu. Expert skupiny pro studium zánětlivých onemocnění. Autor více než 300 vědeckých prací.

Apendicitida během těhotenství: příznaky, příčiny a léčba nemoci

Mnoho těhotných žen spojuje bolest břicha s jejich polohou, což je často pravda. Ale je to těhotenství, které může vyvolat útok slepého střeva. Aby vás útok nepřekvapil, měli byste jasně vědět, jak se tato nemoc projevuje, jaké jsou její příznaky a jak se s ní vypořádat.

Apendicitida se nazývá zánět slepého střeva. Stojí za zmínku, že se vyskytuje poměrně málo těhotných žen s tímto onemocněním (asi 3,5%). Akutní apendicitida u žen v pozici je o něco častější než u jiných žen.

Důvody pro vývoj této choroby nejsou dosud vědci přesně známí. Jedna verze je blokáda lumen, která existuje mezi dodatkem a cecum. Kvůli zablokování je narušena dodávka krve do procesu, což vede k otokům a rozvoji zánětlivého procesu.

Těhotenství je často faktorem predispozicí k projevům této choroby. Je to způsobeno růstem dělohy, která vytlačením procesu narušuje jeho přísun krve a v důsledku toho vede k zánětu.

Příčiny zánětu slepého střeva během těhotenství

Těhotenství v ženském životě je obdobím, které je kromě radostných okamžiků spojeno také s mnoha obtížemi. Pokud se váš žaludek náhle onemocní, je to obvykle spojeno se stavem plodu. Je vzácné, že si kdokoli myslí, že to může být porušením práce ženského těla, a ještě více si téměř nikdo nebude pamatovat možnost zánětu slepého střeva. A obecně je u těhotných žen apendicitida?

Bohužel se to stále děje. Navíc těhotná dívka má vyšší riziko zánětu slepého střeva než ta, která ještě nemá dítě pod srdcem. Nejpravděpodobnějším důvodem této situace je to, že děloha, rostoucí, komprimující a přemístěná vnitřní orgány. Výsledkem je, že v potlačeném dodatku je narušen průtok krve a je pozorován jeho zánět..

Rehabilitace


Pooperační období pro těhotné ženy má své vlastní charakteristiky. Aby nedošlo k vyvolání nežádoucích komplikací, neaplikuje se na žaludek studená topná podložka, jako je tomu za běžných podmínek..

Antibakteriální terapie, která je po chirurgickém zákroku povinná, se předepisuje s opatrností, přičemž se bere v úvahu délka těhotenství, kontraindikace a individuální vlastnosti ženy při porodu..

Aby se vyloučilo zpoždění v konečníku výkalů a hromadění plynů, doporučuje se užívat léky ke stimulaci střevní motility.

Individuálně uváděné depresory a léky ke zmírnění zvýšeného tonusu dělohy.

Charakteristické příznaky slepého střeva během těhotenství

Projevy apendicitidy během těhotenství se liší od typických příznaků tohoto onemocnění. Příznaky apendicitidy u žen během těhotenství, jako je nevolnost a zvracení, se vždy nevyskytují. Apendicitida u těhotných žen se zpravidla signalizuje bolestivými pocity na pravé straně břicha. Místo bolesti a její závažnost v různých stádiích těhotenství se mohou lišit.

V prvním trimestru je bolest nejvíce patrná v pupku, po kterém se pohybuje doprava. Při jakémkoli napětí v břiše, například při kašli, se bolest stává intenzivnější.

S rostoucím gestačním věkem, když se děloha zvětšuje, posune přílohu o trochu zpět. V tomto případě se příznaky apendicitidy u těhotných žen projevují bolestí v oblasti jater.

V posledním trimestru je bolest cítit pod žebra, zdá se, že za dělohu se někdy pohybuje k dolní části zad, blíže k pravé straně.

Vzhledem k tomu, že těhotná žena již cítí v žaludku tíživost, není stanovení přítomnosti apendicitidy snadným úkolem, ale existují metody, které k tomu pomohou přesně:

 1. Pokud se otočíte zleva doprava, bolest zesílí (příznak Tatarenko).
 2. Bolest se zvyšuje, pokud ležíte na pravé straně, protože děloha tlačí na zanícenou oblast (Michelsonův příznak).
 3. Tupá, přetrvávající bolest na pravé straně je doprovázena nevolností, zvracením a průjmem.

Pokud se slepý střev nachází v blízkosti močového měchýře, mohou se objevit příznaky cystitidy: časté močení, bolest v perineu.

Pokud již došlo k prasknutí slepého střeva a vyvinula se peritonitida, je to doprovázeno těmito příznaky:

 • tělesná teplota stoupá;
 • puls se zrychluje;
 • objeví se dušnost;
 • oteklé břicho.

Rysy chirurgie a pooperační léčby

Pozorování pacienta není dovoleno déle než dvě hodiny. Indikace pro chirurgickou léčbu nezávisí na délce těhotenství. V případě časné nemoci (až 18 týdnů) je vhodnější vyříznout dodatek laparoskopicky.

Ve druhé polovině je provedena klasická apendektomie. Aby byl zajištěn dobrý přístup, chirurg vybere jeden z navržených řezů, přičemž dodržuje pravidlo „čím delší je těhotenství - tím vyšší řez“..

To je nezbytné pro důkladnou revizi břišních orgánů, v případě potřeby instalaci drenáže. Pokud jsou identifikovány komplikace (abscesy, peritonitida, infiltrát), je nutná drenáž.

Provádí se aktivní odstranění hnisu z pobřišnice, předepisují se antibiotika. Po šití ran na žaludek neklaďte led. Celkové množství léčby v pooperačním období je určováno prevalencí a formou apendicitidy.

Chirurgické ženy by neměly používat prozerin (Neostigmin), klystýry s hypertonickým roztokem chloridu sodného ke stimulaci střev..


Léky, které zvyšují tonus dělohy, jsou z terapie vyloučeny

Jako léčba střevní parézy se používají následující:

 • regionální anestézie;
 • v raných stádiích - diatermie solárního plexu;
 • později - můžete dělat diatermii v bederní oblasti;
 • akupunktura.

V prvním trimestru předepisují:

 • antispasmodická léčiva;
 • vitaminy;
 • Duphaston (Dydrogesterone).

Rozhodnutí o potratu nebo pokračování v porodu dítěte by mělo být učiněno po konzultaci s lékařem, úplné vyšetření. Aby se předešlo předčasnému porodu po chirurgické léčbě ve druhém a třetím trimestru, jsou indikovány hexoprenalin, fenoterol..

Prevence komplikací po zánětu slepého střeva vyžaduje výběr bezpečných antibiotik.

Diagnóza apendicitidy u těhotných žen

Je velmi obtížné diagnostikovat apendicitidu u těhotných žen kvůli přirozeným fyziologickým změnám v těle ženy souvisejícím s její pozicí. Charakteristiky průběhu onemocnění akutní apendicitidy u těhotných žen jsou individuální.

Během rentgenového vyšetření lze zpravidla detekovat fekální kameny, které uvíznou během přechodu slepého střeva do slepého střeva. Ale pro dívku v pozici je takový postup nepřijatelný, zejména na začátku těhotenství, kdy se právě formují fetální orgány. Rentgenová expozice může přispět ke vzniku patologií u dítěte.

Vyšetření ultrazvukem s možnou apendicitidou se provádí, ale pouze za účelem zjištění, zda existují i ​​jiná onemocnění vnitřních orgánů, která mohou vyvolat příznaky podobné zánětu slepého střeva. Ultrazvukové vyšetření k určení tohoto onemocnění u těhotných žen nemůže poskytnout potřebné informace. Protože je proces tlačen do hlubin, nelze jej pomocí ultrazvuku jednoduše prozkoumat.

Jedním z povinných postupů v této situaci je obecný krevní test. Při zánětlivém procesu se zvyšuje počet leukocytů v krvi.

Hlavním způsobem, jakým je potvrzena diagnóza apendicitidy u těhotné ženy, je lékařské vyšetření. Doktor zjistí, jak silná bolest je, jak se mění při chůzi, napětí břicha, jak vysoká byla tělesná teplota a zda je zaznamenána nevolnost, zvracení, průjem..

Diagnostika a diferenciální diagnostika

Pokud má žena podezření na apendicitidu, lékaři provedou diferenciální diagnostiku. V závislosti na načasování těhotenství se seznam nemocí, s nimiž je nutné porovnat zánět slepého střeva, bude lišit:

1 polovina ložiska2 polovina ložiska
Včasná toxikózaZánět ledvin na pravé straně
Zánět žlučníkuZánět žlučníku
Renální kolika
Zánět ledvin
Mimoděložní těhotenství
Zánět slinivky břišní
Zápal plic
Kroucení nohou ovariální cysty
Zánět žaludeční sliznice

V první polovině těhotenství se pacientovi zobrazí následující vyšetření:

 1. Definice Pasternatského symptomu (negativní na zánět slepého střeva);
 2. Analýza moči (pomáhá rozpoznat onemocnění ledvin a jater);
 3. Analýza stolice (k vyloučení patologií zažívacího traktu: gastritida, onemocnění jater);
 4. Vyšetření plic + někdy radiografie (pro diagnózu pneumonie);
 5. Chromocystoskopie (pokud máte pochybnosti o renální kolice);
 6. Ultrazvuk (vyloučení zkroucení nohou ovariální cysty, mimoděložní těhotenství).

Po vyloučení jiných nemocí se tento seznam používá k diagnostice akutní nebo chronické apendicitidy..

Ošetření těhotenství dodatek

Protože apendicitida u těhotných žen nemá výrazné příznaky, nejčastěji ženy přicházejí o konzultaci s lékařem, když zánětlivý proces již běží.

Je možné vyléčit zánět slepého střeva během těhotenství pouze jednou metodou (ve skutečnosti jako u těhotné ženy) - provedením operace k jeho odstranění. Odstranění apendicitidy u dívky během těhotenství může být provedeno buď laparotomicky, provedením malého řezu nad slepým střevem, nebo laparoskopicky, použitím 3 břišních punkcí.

Pro léčbu těhotných žen se obvykle používá laparoskopická metoda. Operace k odstranění procesu malými otvory se provádí v celkové anestézii. V posledních týdnech těhotenství je možná nouzová císařská sekce.

Po operaci k odstranění slepého střeva by těhotná žena měla zůstat v klidu na lůžku po dobu 4-5 dnů a podrobit se pravidelnému vyšetření gynekologem. Je nutné striktně dodržovat dietu předepsanou lékařem. Aby se předešlo komplikacím, je předepsáno užívání drog a fyzioterapie.

Je důležité si uvědomit, že čím dříve vyhledáte lékařskou pomoc a zahájíte léčbu zánětlivé apendicitidy u těhotných žen, tím vyšší je šance na úspěšný výsledek pro ženu a její dítě..

Pooperační období

Všechny těhotné ženy po zánětu slepého střeva jsou zařazeny do rizikové skupiny pro hrozbu předčasného porodu. Budoucí matku v takových případech pozorují jak chirurg, tak gynekolog. Pokud nejsou doporučení lékaře náležitě dodržena, není pooperační doba o nic méně nebezpečná než samotná nemoc. Po odstranění slepého střeva existuje vysoká pravděpodobnost poškození střevní motility a infekce. Ošetřující lékař vybere kurz, který předchází komplikacím: jsou to šetrné léky, fyzioterapie, ultrazvuk, hormonální testy, EKG a Dopplerometrie. Pokud pracovní aktivita začala krátce po operaci, je těhotná žena anestetizována spinální nebo epidurální anestézií a je zabráněno hypoxii plodu. Při přirozeném porodu jsou možné epiziotomie a odsávání. Používá se kombinace porodních kleští, ale tato metoda postupně mizí do pozadí kvůli velkému ohrožení zdraví dítěte..

Prevence předčasného porodu je v souladu s klidem na lůžku a užíváním předepsaných léků: antibiotika, sedativa, tocolytika a vitamínů.

Bez ohledu na stadium průběhu nemoci je důležité pochopit, že se jedná o běžný jev a při prvních projevech by se člověk neměl bát a hledat způsoby samoléčení. Pokud jsou dodržovány pokyny lékaře, operace je bezpečná a bezbolestná, je důležité naslouchat vašim pocitům a naladit se na pozitivní výsledek..

Možné účinky apendicitidy během těhotenství

Odpovědná žena, která se stará o své zdraví a zdraví svého dítěte, by měla okamžitě konzultovat s lékařem jakékoli bolesti v břiše.

Apendicitida u dívek během těhotenství není dobrá věc. Pokud včas nezasáhnete do procesu zánětu slepého střeva během těhotenství, nelze následkům zabránit. Jak to může ohrozit ženu a její dítě? Zaprvé je to fetální hypoxie, to znamená nedostatek kyslíku. Může dojít k předčasnému oddělení placenty, což je ekvivalentní úmrtí plodu.

Pro samotnou ženu je velká příležitost:

 • vznik střevní obstrukce;
 • velká ztráta krve;
 • zánět pobřišnice;
 • septický šok.

Co potřebujete vědět o apendicitidách?

Apendicitida je onemocnění charakterizované vývojem zánětlivého procesu v dodatku. V lékařské praxi se také nazývá dodatek. Tento proces je považován za základ, v procesu lidské evoluce ztratil své primární funkce, ale někdy se stále cítí. Podle statistik je v 25% populace naší planety zapálen dodatek.

Když se objeví bolest nepohodlí, mnozí si začínají pamatovat, která strana slepého střeva je. Každý by to měl vědět bez výjimky, protože s touto patologií se nemůžete zdržet. Zanícený dodatek je lokalizován v oblasti mezi pupkem a pravou iliální oblastí.

Těhotenství mohou také trpět touto chorobou. Jeho vývoj je do značné míry způsoben zajímavou situací. Při těžké bolesti břicha by návštěva u lékaře neměla být odložena. I když takový příznak nenaznačuje zánět slepého střeva, neměli byste jej nechat bez dozoru.

Názor lékařů

Podle odborníků je nejčastější příčinou zánětu procesu slepého střeva během těhotenství podvýživa. U těch, kteří jsou v poloze, je vzhledem k neustále se zvyšující děloze již trávení komplikované a pokud naložíte také trávicí trakt těžkým jídlem, pak to bude mít následky.

Lékař vždy doporučuje těhotné ženě konzumovat ne těžké, ale lehké jídlo, bohaté na vitamíny, minerály.

V pooperačním období: zotavení těhotné ženy po odstranění apendicitidy

Sledování těhotných žen po operaci je obtížné. Chirurg musí pozorovat ženy na svém místě, má rozsáhlé zkušenosti s prací s nimi, musí být schopen zapojit do porodnictví-gynekologů konzultace.

Vzhledem k růstu břicha je nutné provádět profylaxi a léčit možné komplikace. Po operaci břicha okamžitě a přesně, aby se u ženy nevyskytovaly komplikace, zchladily a zatěžovaly.

 1. Těhotný režim musí být upraven velmi pomalu a postupně se rozšiřovat.
 2. Je třeba pečlivě přistupovat k výběru fondů, které normalizují trávicí proces.
 3. Mohou být použity fyzioterapeutické metody, které zlepšují funkci střev a pomáhají udržovat těhotenství..
 4. Nezapomeňte si vybrat antibiotika, která nepříznivě neovlivňují dítě.

Pro prevenci předčasného ukončení těhotenství se ženám doporučuje, aby po operaci odpočívaly, aby se stehy neoddělovaly.

Při léčbě se používají speciální metody, předepisují se sedativa. Pokud se děložní tón zvýší nebo se objeví známky jeho snížení, jsou předepsány injekce nebo čípky s papaverinem, magnézií, elektroforézou s vitamínem B1.

Články O Neplodnosti