Hlavní Testy

Apendicitida během těhotenství

Zánět slepého střeva nejčastěji způsobuje chirurgický zákrok u těhotných žen. Apendicitida v těhotenství je v mnoha případech spojena s rozšiřující se dělohu nastávající matky.

Rozhodující význam má správná diagnóza. Operace je nevyhnutelná, ale má některé odlišnosti od obvyklé, pooperační rehabilitace je také odlišná.

Proces vývoje nemoci

Patologický proces začíná narušením přívodu krve do dodatku. Příčiny apendicitidy, nejen během těhotenství, jsou její drcení, ucpávání potravou, infekce. Ale velikost dělohy, hmotnost plodu mají často rozhodující vliv. Lékaři však nazývají počáteční fázi jednoduchou.

Pak přichází povrchní nebo katarální fáze. Abscesy se tvoří uvnitř dodatku, hnisavá hmota se začíná hromadit. Tento proces trvá asi jeden den, poté začíná fáze destrukce. Na tom může vývoj apendicitidy, jak je obvyklé, pokračovat v různých formách: flegmonální, apostematózní, ulcerativní, gangrenózní. Kterýkoli z nich může vést k poškození sousedních orgánů, na které se hnisavý zánět rozšiřuje. Pokud nebude operace provedena, hnis spadne do břišní dutiny, což povede k velmi vážným komplikacím..

Trvání vývoje patologie je od dvou do čtyř dnů. Ale ve třetím trimestru těhotenství se zánět slepého střeva vyvíjí rychle, takže někdy uplyne pouze šest hodin.

Obvyklé příznaky onemocnění jsou obecně charakteristické pro těhotné ženy. Objevují se postupně:

 • nejprve se objeví bolest břicha;
 • ztráta chuti k jídlu, nevolnost, může zvracet;
 • teplota stoupá, ale ne vyšší než 37,5.

Příznaky se projevují jako všeobecná pohoda.

Během vyšetření lékař navíc stanoví bolestivou reakci na palpaci. Chcete-li to provést, dvěma nebo třemi prsty lehce zatlačte na žaludek a poté je ostře uvolněte.

Příznakem slepého střeva během těhotenství může být také vynucené držení těla ženy. Na pravé straně s nataženými nohami je snáze snášet bolest.

Po pohybu střeva se může bolest snížit, emise plynů. Někdy se stane, že v první fázi vůbec žádné nejsou. Na druhé straně v pozdějších fázích v důsledku přemístění procesu lze cítit bolest pod žebra, poblíž pupku, v dolní části zad, perineu a dát nohám.

Prvním příznakem apendicitidy během těhotenství je bolest břicha. Teprve potom se mohou objevit další. Jejich význam je však obvykle devalvován pozicí ženy.

 1. Bolestivé pocity mohou znamenat hrozbu potratu, mimoděložního těhotenství a infekčních a zánětlivých chorob.
 2. Nevolnost, zvracení, horečka - tyto příznaky jsou podobné toxikóze.

Z tohoto důvodu je přibližně u poloviny případů slepého střeva u žen v dané pozici diagnostikována nesprávně, chybí drahocenný čas na operaci. Na druhou stranu, poměrně často již v průběhu apendektomie se ukazuje, že dodatek je zdravý. Proto je důležitá přesná diagnóza..

Ostré bolesti jsou jasným znakem

Objasněte předběžnou diagnózu na základě průzkumu a vyšetření, laboratorních a instrumentálních metod. Analýza moče ukáže zvýšený počet bílých krvinek..

Přibližně čtyři až pět z deseti žen dokáže během těhotenství jako ultrazvuk rozpoznat zánět slepého střeva. Pokud jde o zbytek, nedostatek výsledku je způsoben tím, že není možné tento proces zvážit a diagnóza zůstává nepotvrzená.

Poté se uchýlí k dalším postupům - počítačová tomografie a MRI. Pro jejich realizaci těhotné ženy užívají drogy nízké koncentrace nebo je vůbec nepoužívají. Přesnost těchto metod je velmi vysoká..

Pokud je podezření na zánět slepého střeva během těhotenství, může provést laparoskopii, což dá lékaři příležitost vidět skutečný obraz uvnitř břišní dutiny. Za tímto účelem jsou uvnitř malých řezů zavedeny tenké trubice s optikou, které přenášejí obraz na obrazovku. Pokud je zjištěn zánět, mohou okamžitě zahájit operaci..

Laparoskopie je pro těhotnou ženu méně traumatická

Tato metoda je považována za nejméně traumatickou, po níž je hojení jizev rychlejší. Ale stále to není dobře pochopeno. Proto se žena musí spoléhat pouze na názor a kvalifikaci chirurga. Přečtěte si recenze, kteří provedli biopsii choriových klků.

Stupeň nebezpečí následků

Pokud během těhotenství zjistíte nějaké příznaky apendicitidy, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Doporučujeme změřit teplotu, ovládat svůj stav, abyste ji mohli přesně a důsledně popsat.

Při potvrzení diagnózy je chirurgie nevyhnutelná. Jinak jsou možné velmi závažné důsledky pro matku i dítě:

 • zánět pobřišnice;
 • vývoj více abscesů;
 • hnisavý zánětlivý proces jaterních žil - pylephlebitida.

Tyto důsledky apendicitidy během těhotenství vedou k otravě krve, neschopnosti udržet těhotenství, ve velmi obtížných situacích je pravděpodobný fatální výsledek. Nejhorší ze všech, v poslední fázi zánětu slepého střeva, nervy umírají, bolest ustupuje. Ale po prasknutí slepého střeva se obnovují s obnovenou energií, která se rozlévá po celém břiše - jedná se o peritonitidu.

Samotná operace samozřejmě představuje riziko pro zdraví obou organismů. Ale prognóza po ní je docela příznivá, zejména pokud dodržujete všechna doporučení lékaře. Proto je výřez slepého střeva nejen možný, ale také nezbytný během těhotenství. Pokud ovšem není přítomna zánět.

Apendektomie je běžná. Existují rozdíly v přípravě, anestezii a období rehabilitace. Jsou vybrána vhodná antibiotika a další léky. Anestezie může být obecná, míšní nebo epidurální. Na konec nepokládejte na břicho náklad a led.

Odstranit podle operace

Po odstranění apendicitidy jsou možné těhotenské komplikace:

 • předčasný porod;
 • komplikace porodu (krvácení, kontrakce);
 • pooperační infekce;
 • střevní obstrukce;
 • velmi zřídka - intrauterinní infekce, předčasné oddělení dítěte, kyslíkové hladovění dítěte.

Proto se pečlivě sleduje stav těhotné ženy a plodu. Riziko komplikací pro dítě je vyšší, pokud byl během druhého trimestru odstraněn apendicitida během těhotenství.

Všechny těhotné ženy, které podstoupily chirurgický zákrok, jsou automaticky ohroženy. Základem je infekce dítěte. Posílí se kontrola lékařů, to znamená, že budou muset být častěji navštěvováni. Předepsány jsou také další zkoušky..

Nejnebezpečnější je sedm dní po operaci. Pokud bylo provedeno v posledních týdnech těhotenství a po apendicitidě porod začal jen o několik dní později, provádí se co nejpečlivěji. Břicho může být pevně ovázáno tak, aby se švy neotevřely. Pro urychlení vyhoštění plodu je povolen řez perineum.

Příčiny a způsoby prevence nemoci

Dosud nebyly přesně stanoveny příčiny tohoto onemocnění. Nejčastěji je však spojena s podvýživou, infekcí, častou zácpou, zablokováním vstupu z tlustého střeva do slepého střeva. Apendicitida během těhotenství, zejména ve druhé polovině, vyvolává dělohu komprimující slepý střev.

Z těchto důvodů lze použít určitá preventivní opatření, ačkoli jejich účinnost nebyla vědecky prokázána.

 1. Vyvarujte se náhodných infekcí.
 2. Zamezte zácpě.
 3. Sledujte výživu, jídlo by mělo obsahovat hodně vlákniny, produktů kyseliny mléčné, maso by nemělo být příliš mnoho.
 4. Dostat se na to, začít ráno s gymnastikou.
 5. Nejezte slupky semen, hroznových semen, to je to, co může ucpat vchod do slepého střeva.

Žádný lékař nemůže přesně vědět, jak bolí apendicitida, zejména během těhotenství. Proto je jakékoli podezření přímou cestou do nemocnice. Dříve provedená operace způsobí méně negativních důsledků. Přesto je lepší se ujistit, že mnohokrát nehrozí nebezpečí, než přivést sebe a své dítě k vážným komplikacím.

Koneckonců, tato patologie se nevyvíjí u více než pěti ze sto těhotných žen. V prvním trimestru se vyskytuje asi třetina všech případů, ve druhém - asi 60%. Soudě podle recenzí, které během těhotenství podstoupily zánět slepého střeva, vše obvykle končí šťastně. I při komplikacích má předčasné porod s náležitou péčí také příznivý výsledek..

O autorovi: Olga Borovikova

Příznaky apendicitidy během těhotenství v rané a pozdní fázi. Apendicitida během těhotenství - co dělat? Odstranění apendicitidy během těhotenství

Apendicitida během těhotenství: příčiny vývoje

Dříve byl dodatek považován za zbytečnou část těla, ale nyní již bylo prokázáno, že dodatek je centrem činnosti střevní flóry, která je odpovědná za jeho zotavení z různých nemocí, jakož i důležitým článkem při formování imunity. Vzhledem ke svým vlastnostem je často infikován patogenními bakteriemi a musí být odstraněn..

Existuje pouze jeden důvod pro rozvoj akutní apendicitidy: zvýšení titru patogenní flóry v dodatku slepého střeva, což způsobuje akutní zánětlivou reakci zahrnující lymfatické uzliny v procesu. Několik skupin mikroorganismů se současně stává provokatory zánětu - Escherichia coli, stafylokoky, diplocoky a samozřejmě streptokoky.

Takový proces však nezačíná spontánně. Předcházejí mu určité spouštěcí faktory:

 • Přemístění a další sevření slepého procesu pod váhou rostoucí dělohy.
 • Chronická zácpa, která se během těhotenství často ignoruje.
 • Porušení průtoku krve v dodatku pod vlivem těžké trombózy.

Důkaz provokatérů slepého střeva v gestačním období umožňuje prevenci patologie. Žena musí dodržovat dietu, zabránit zácpě a sledovat fungování oběhového systému.

Zajímavý! Ze všech hlášených případů akutní apendicitidy jsou 3% ženy v pozici. Vrchol nemoci je pozorován mezi 5 a 12 gestačními týdny a po 32 týdnech.

Průběh apendicitidy prochází 4 etapami:

 • Od okamžiku aktivace patogenní flóry v slepém procesu začíná katarální fáze. Trvá to déle než 12 hodin. Kromě mírné nevolnosti a nepohodlí u pupku žena necítí nic.
 • Dále dochází k hlenovitému stádiu. Tkáň slepého střeva se začne zhroutit, objeví se eroze. Hnis se hromadí v důsledku rychlého ničení velkého počtu bílých krvinek, které se snaží zastavit zánět. Do 24 hodin má žena na pravé straně bolest, objeví se horečka, může dojít ke zvracení a průjmu.
 • Pokud není léčba předepsána ženě, dojde k gangrenózní fázi. Vyskytne se nekróza tkání, je možné prasknutí slepého střeva. Fáze trvá od 24 do 48 hodin. Bolest se stává méně intenzivní, ale během pohybu se prudce zvyšuje. V této fázi apendicitidy během pozdního těhotenství dosahuje úmrtnost plodu 60-70%.
 • Poslední fází je peritonitida. Roztržení slepého střeva je doprovázeno výtokem hnisu do pobřišnice. V této fázi žena bez těhotenství zemře.

Specifičnost bolesti s apendicitidou u těhotných žen a rysy průběhu nemoci

Při pohledu z dělohy, která roste s prodloužením doby těhotenství, pacientova bolest břicha není okamžitě detekována. Mohou se objevit nad umístěním samotné dělohy nebo lokalizovány na pravé straně dolní části zad.

 • Pokud těhotná žena leží na pravé straně, pak děloha tlačí na zanícenou oblast - to také bolest zhoršuje.
 • Pokud nebyla učiněna nezbytná opatření a zánět se nadále vyvíjí, může dojít k bolesti v oblasti ilium na pravé straně křídla, v dolním břiše, v pravé hypochondrii. Závisí to na místě, kde se děloha bude pohybovat slepým střevem se zvýšením doby těhotenství.

Rysy těhotné apendicitidy

Protože těhotné ženy trpí toxikózou, je mnohem obtížnější identifikovat jejich apendicitidu. Těhotné ženy nemusí mít peritoneální podráždění, které se projevuje bolestivostí, když lékař odstraní stisknutí ruky na břišní stěně.

Apendicitida těhotenství: příznaky v různých trimestrech

Klinický obraz onemocnění během těhotenství v každém trimestru má své vlastní charakteristiky. Specifičnost zánětu je postupné zvyšování bolesti a přidávání známek intoxikace. Diagnóza je proto založena na souhrnném posouzení všech příznaků a stížností ženy.

Jak zánět slepého střeva během těhotenství závisí na délce těhotenství. V prvních hodinách nemoci dochází k mírnému, často těžko patrnému syndromu bolesti. Je soustředěna ve střední části břicha, poblíž pupku. Potom se bolest přesune na místo, kde je dodatek. V každém trimestru má své vlastní místo:

 • V prvním trimestru zůstává lokalizace slepého střeva nezměněna, takže žena pociťuje bolest na charakteristickém místě - pravé ilealní zóně.
 • V trimestru II se dodatek začíná pohybovat: nyní je na úrovni pupku, pokud žena leží, nebo 3-5 cm pod pupeční zónou ve stoje. Bolest je nyní soustředěna těsně pod pupkem na pravé straně..
 • V trimestru III stoupá dodatek ještě výš a zaujímá pozici v pravé hypochondrii, takže bolest bude lokalizována pod žebra.

Důležité! Intenzita bolesti během těhotenství se mění: čím delší je období, tím více se výraz stává bolestí.

Algoritmus přemístění dodatku během těhotenství můžete vyhodnotit na následující fotografii:

Povaha bolesti během těhotenství má své vlastní vlastnosti:

 • Bolest vždy roste postupně, je řezání v přírodě. Neprochází a časem se zvyšuje a stává se nesnesitelným na vrcholu zánětu. Pokud dojde k náhlé akutní bolesti, jsou příčiny jejího výskytu pravděpodobně spojeny s jinými patologiemi..
 • Bolest při akutním průběhu slepého střeva může být soustředěna nejen na pravou stranu, ale také do epigastrické zóny, do pupku, nebo „šířit“ po břiše. Je to kvůli individuálním vlastnostem těla..
 • Po zvýšení bolesti, kdy se stane trvalým, zdraví ženy se prudce zhorší, zažívá při každém pohybu těla silnou bolest. Po otočení na levé straně se bolest mírně snižuje.

Důležité! Pokud se bolest náhle zastavila a celkový stav se významně zhoršil, pak praskl dodatek, hnisavý obsah vytékal a začala peritonitida. Proto by zastavení bolesti nemělo být považováno za zlepšení stavu, ale za výskyt komplikací.

Pokud bolest v apendicitidě během těhotenství závisí na konkrétním gestačním věku, zůstávají zbývající příznaky nezměněny:

 • Teplo. Po zvýšení bolesti žena stoupá na teplotu. Může to být zanedbatelné (37,0-37,5 ° C), ale s postupujícím hnisavým procesem se může zvýšit na 39 ° C a vyšší.
 • Nevolnost a nezvratné záchvaty zvracení. Tento příznak je občasný: u některých žen se plně projevuje, u jiných se podobá mírným příznakům toxikózy. Nevolnost proto není důležitým kritériem pro diagnostiku apendicitidy v časném těhotenství.
 • Reakce na bolest na palpaci zóny slepého střeva. Při ostrém přitlačení na žaludek se na pravé straně objevuje silná akutní bolest. Bolest také nastává, když lehce poklepete na břicho nebo napětí v břišních svalech..

Existují další známky apendicitidy během těhotenství, které lékaři používají k diagnóze:

 • Zvýšení počtu bílých krvinek v krvi s posunem ve vzorci doleva (bílé krvinky více než 12x10 ^ 9 / l).
 • Srdeční frekvence přesahuje 100 tepů / min.
 • Opakované říhání.
 • Absence příznaků gastrointestinálního traktu a urogenitálního systému (tyto patologie jsou vyloučeny především).
 • Bolest, když je děloha posunuta doprava, pravé stehno je otočeno a vagina je hmatná na gynekologickém křesle.

Důležité! Významné zvýšení teploty, zvýšená srdeční frekvence, silná slabost a nadýmání jsou příznaky peritonitidy. Tato komplikace ohrožuje život ženy a jejího dítěte, aniž by včasné ošetření skončilo smrtí.

Ne každá žena s akutní apendicitidou má charakteristické příznaky. Statistická pozorování vývoje klinického obrazu slepého střeva během těhotenství říká:

Hlavní skupinou (žlutá) jsou těhotné ženy. Jak je vidět na fotografii, závažnost charakteristických příznaků je výrazně nižší ve srovnání s hlavní skupinou negravidních žen.

Jak se projevují různé typy slepého střeva??

Vývoj akutní apendicitidy lze připsat jednoduché apendicitidě (katarální) nebo komplikovaným destruktivním možnostem:

 • Hlezno.
 • Gangrenous.
 • V extrémních případech - perforované druhy.

Pokud by apendicitida nebyla včas rozpoznána a nebylo se s ní zacházeno, můžeme říci, že výše uvedené fáze představují jediný proces.

Aby se zánět slepého střeva vyvíjel v té či oné podobě, musí zánětový proces postupovat - a musí uplynout určitá doba:

 1. Zánětlivý proces na pozadí katarální apendicitidy se může vyvinout asi za 6-12 hodin, změny se vyskytují v dodatku, v jeho sliznici.
 2. Flegmonální forma apendicitidy se vyvíjí asi za 12-24 hodin, s tím se mění sliznice, může být ovlivněna vrstva ležící pod sliznicí apendixu a dokonce i její svaly.
 3. Gangrenous appendicitis se objeví v průměru za 1-2 dny, s tím všechny stěny procesu a jeho svalová vrstva umírají.
 4. Po 1-2 dnech dochází v důsledku zánětu a hnisání k perforaci stěn slepého střeva. Prostřednictvím této díry proudí obsah střeva do břišní dutiny, takže se může vyvinout peritonitida.

Klinika slepého střeva

Jaká forma onemocnění se u apendicitidy vyvíjí, jaké změny se v ní vyskytují, kde je lokalizována v břišní dutině - záleží na tom, jak se projeví zánět slepého střeva..

Video: Žijte skvěle! - Jak se vyvíjí akutní zánět apendicitidy?

Pokud je zánětlivý proces lokalizován pouze v dodatku a pobřišnice není zánětlivá, její projevy jsou celkově nezávislé na lokalizaci apendicitidy. U této formy se bolest břicha často objevuje, častěji začíná pod žebra, v epigastriu - ale s následným posunem do pravého dolního břicha. S takovými bolestmi se může objevit nevolnost a zvracení, které nepřináší pacientovi úlevu.

Bolest břicha může mít různou sílu - může být mírná, tolerantní, objevující se na pravé straně nebo docela těžká - a projevuje se na jiných odděleních..

Diagnóza apendicitidy během těhotenství

Na diagnóze se podílí chirurg, ale gynekolog musí nutně vyšetřit ženu s ním. Na základě stížností ženy, klinických projevů a vyšetření lékař předepisuje další studie:

 • Analýza moči. Důležitým kritériem je močová leukocytóza, ale neindikuje konkrétně zánět slepého střeva, ale akutní zánět v těle.
 • Ultrazvuk Pokud příznaky a rozbor moči svědčí ve prospěch slepého střeva, provede se ultrazvukové vyšetření. Tímto způsobem lze určit zánět procesu cecum, rozsah abscesu. Přílohu však lze plně zvážit pouze v 50% případů.
 • Laparoskopie. V kontroverzních případech se žena podrobuje diagnostické laparoskopii, aby přesně určila střed zánětlivého procesu. Je to nejpřesnější metoda, která vám umožňuje okamžitě odstranit slepý proces během diagnózy, pokud je shnilý.

Vzhledem ke složitosti diagnostiky slepého střeva, když se objeví známky, stojí za to jít do nemocnice. Pokud jsou testy normální, bude ženě umožněno jít domů, a pokud bude potvrzena apendicitida, bude provedeno včasné ošetření..

Důležité! Před příjezdem lékaře je těhotné ženě zakázáno zahřívat žaludek, jíst cokoli, užívat léky proti bolesti.

Apendicitida během těhotenství: jak se sami určit

Bez laboratorních testů a zkušeností lékaře není možné diagnózu nezávisle potvrdit nebo popřít. Ale v přítomnosti charakteristického symptomatického obrazu může být žena přesvědčena o svých podezřeních dvěma způsoby. Je důležité si uvědomit, že tato autodiagnostika je přijatelná pouze v případě, že žena již zavolala lékaře a když je na cestách, může navíc pozorovat její pohodu..

Co lze udělat:

 • V 1. trimestru se spodní břicho napravo snadno stlačí a ostře uvolní. Apendicitida je podezřelá, když se objeví bolest.
 • Ve 2. a 3. trimestru by ležící žena měla snadno přitlačit na dělohu vlevo, jako by ji mírně posunula na stranu. V tomto okamžiku, pokud má žena slepé střevo, by měla nastat pravá bolest.

Co potřebujete vědět o apendicitidách?

Apendicitida je onemocnění charakterizované vývojem zánětlivého procesu v dodatku. V lékařské praxi se také nazývá dodatek. Tento proces je považován za základ, v procesu lidské evoluce ztratil své primární funkce, ale někdy se stále cítí. Podle statistik je v 25% populace naší planety zapálen dodatek.
Když se objeví bolest nepohodlí, mnozí si začínají pamatovat, která strana slepého střeva je. Každý by to měl vědět bez výjimky, protože s touto patologií se nemůžete zdržet. Zanícený dodatek je lokalizován v oblasti mezi pupkem a pravou iliální oblastí.

Těhotenství mohou také trpět touto chorobou. Jeho vývoj je do značné míry způsoben zajímavou situací. Při těžké bolesti břicha by návštěva u lékaře neměla být odložena. I když takový příznak nenaznačuje zánět slepého střeva, neměli byste jej nechat bez dozoru.

Léčba apendicitidy v těhotenství

U těhotných žen vyvstává přirozeně otázka: „Je během těhotenství excidována apendicitida?“ K dnešnímu dni je jako ošetření povolena pouze resekce přílohy. To se provádí buď konvenční operací, nebo laparoskopickou metodou..

Při klasickém chirurgickém zákroku provede žena v lokální anestézii malý řez (8-12 cm) a je odstraněn dodatek. Poté dali stehy, které se odstraní po 7 až 10 dnech. Taková operace je poměrně snadná a nezpůsobuje komplikace. Ale to je jen za podmínky, že zánět slepého střeva byl odstraněn před rozvojem peritonitidy.

Jinak žena podstoupí dutinu a komplexní operaci v celkové anestézii, aby vyčistila pobřišnici od hnisu, který se do ní dostal. Pouze 10% žen dokáže udržet těhotenství.

Moderní odstranění apendicitidy během těhotenství je laparoskopie. Tato metoda zůstává prioritou, protože významně snižuje pooperační období, je kompatibilní s epidurální anestézií (je zasunuta do zad a žena je při vědomí), nezanechává viditelné jizvy.

Během operace se v žaludku vytvoří několik vpichů, do kterých se vloží optické zařízení a svorka. Potom se odstraní dodatek a místa vpichu se sešívají několika stehy pomocí samoabsorpčních nití. Již třetí den se žena vrací do obvyklého rytmu života.

Pooperační rehabilitace těhotné ženy po odstranění apendicitidy

 • Po operaci musí žena podstoupit antibiotickou terapii, aby se zabránilo infekci..
 • Předepisujte léky k uvolnění děložních svalů, vitamínů a sedativ.
 • Období rehabilitace zahrnuje také krátkodobou stravu a odpočinek na lůžku..
 • Podle svědectví může lékař předepsat diatermii (oteplování) bederní oblasti.
 • Pro úplnou rehabilitaci pečujte od 7 do 21 dnů, v závislosti na tom, jak byl během těhotenství vyříznut apendicitida - pomocí laparoskopu nebo skalpel.

Možné komplikace

Bez ohledu na délku těhotenství je zánět slepého střeva vyřešen výhradně chirurgicky. A čím dříve se to stane, tím menší jsou rizika pro matku a dítě. Proto, pokud se u vás vyskytne podezřelá bolest břicha, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Vývoj apendicitidy může ohrozit ukončení těhotenství. Císařský řez se používá pouze ve výjimečných případech. Potřeba čištění může také vzniknout v případě nadměrné dělohy, když to narušuje chirurgický zákrok.

Kromě hrozby potratu může apendicitida během těhotenství vést k rozvoji řady dalších komplikací:

 • pooperační infekční procesy;
 • střevní obstrukce;
 • předčasné přerušení placenty;
 • abnormality kontraktility dělohy;
 • hypoxie (kyslíkové hladovění) plodu;
 • krvácející
 • •zánět pobřišnice;

SKUTEČNOST! Pokud byl zanícený dodatek odstraněn včas, nemá to vliv na plod.

Pokud jde o možné důsledky pro dítě, okamžitě chci poznamenat, že plod je spolehlivě chráněn stěnami dělohy před vnějšími vlivy. Avšak v pokročilých případech, kdy zánět pokrývá všechny orgány břišní dutiny a dělohy, existuje riziko předčasného porodu, protože zanícená děloha se pokusí odmítnout plod.


S rozvojem peritonitidy dochází k vážnému ohrožení života budoucí matky a dítěte. K odstranění hnisu a prevenci infekce je nutná urgentní operace.

Apendicitida během těhotenství: budou to důsledky?

Pokud jde o to, zda je zánět slepého střeva během těhotenství nebezpečný, všichni lékaři jsou jednomyslní: bez času operace může nemoc stát těhotnou ženu a její dítě život.

Apendicitida během těhotenství: důsledky pro ženu

Hroznou komplikací apendicitidy je rozšíření hnisavého procesu v břišní dutině. Pokud se vyskytne omezená peritonitida, při adekvátní léčbě se nevyskytnou následky. Je-li peritonitida rozlitá (poškození celého pobřišnice), ani chirurgický zákrok ne vždy zachrání těhotnou ženu.

Důležité! Peritonitida se rozvíjí do 20 hodin po přechodu apendicitidy do destruktivní fáze.

Kromě peritonitidy čelí žena s apendicitidou během těhotenství následkům:

 • Adhezivní proces v pobřišnici, který brání nadcházejícímu doručení.
 • Absces je formace purulentního fokusu. Může prorazit a hnisat vnitřní orgány.
 • Sepse - proniknutí infekce do krevního řečiště.

Apendicitida během těhotenství: důsledky pro dítě

Apendicitida za žádných okolností porušuje obvyklý způsob těhotenství. Patologie může vyvolat:

 • potrat;
 • oddělení placenty;
 • fetální hypoxie;
 • fetální infekce patogenní flórou.

Čím více apendicitida postupuje, tím vyšší je riziko úmrtnosti dítěte. Pokud tedy s nekomplikovanou apendicitidou úmrtnost nepřesahuje 16%, pak s vývojem peritonitidy dosahuje známka 90%.

Nebezpečné následky odmítnutí operace

Fáze vývoje zánětlivého procesu nabírají svůj průběh a dosud nebylo možné tento mechanismus zastavit ani u silných antibiotik. A pokud je žena odhodlána udržovat těhotenství a porodit zdravé dítě, je většina léků nežádoucí.

Klinický průběh nemoci má období poklesu symptomů a imaginární zlepšení. Redukce bolesti není způsobena zotavením, ale nekrózou nervových zakončení slepého střeva. Pak gangréna rychle postupuje a hnis se vnikne do břišní dutiny..

Nebezpečnými důsledky pro dítě a matku jsou komplikace:

 • zánět pobřišnice;
 • více abscesů;
 • hnisavý zánět portální žíly (pylephlebitida).

Ve skutečnosti se škodlivé bakterie objevují v krvi mateřského těla, což vede k infekci plodu. Statistiky fetální úmrtnosti ukazují vztah k formě zánětu slepého střeva u matky.

Těhotná apendicitidaProcento úmrtí plodu
nekomplikovaná apendicitida2–16
perforovaná apendicitida20-50
zánět pobřišniceaž 90

Celková úmrtnost nenarozeného dítěte je 5–7%. Postup závažnosti zánětlivého procesu zvyšuje riziko úmrtí dítěte. Ve druhé polovině funkčního období je 5krát vyšší než v první polovině.

Bylo zjištěno, že těhotné ženy mají tendenci se klamat a nehledají okamžitě pomoc. Ve 25% případů vstupují do chirurgického zákroku dva dny po nástupu onemocnění. Toto období je téměř 2,5krát vyšší než u těhotných pacientů. Proto je gangrenózní forma apendicitidy u těhotných žen v pozdních stádiích ve srovnání s jinými ženami detekována 6krát častěji a perforována - 5krát.

Apendicitida během těhotenství: recenze

U těhotných žen jsou vzácné případy skutečné apendicitidy. Naštěstí včasná pomoc pomáhá vyříznout přílohu bez komplikací a ženy úspěšně rodí přirozeně.

Mnohem běžnějším jevem je útok chronické apendicitidy. To je také zánět slepého střeva, který prochází bez akutního zánětlivého hnisavého procesu a odezní bez léčby. Tato reakce těla je způsobena narušením trávení těhotné ženy a přemístěním slepého střeva pod tlakem dělohy. V takových situacích nic neohrožuje zdraví ženy a dítěte.

Apendicitida není absolutně nebezpečná nemoc, pokud byla objevena a vyléčena včas. Mnohem nebezpečnější je zanedbaná nemoc, která byla ignorována. V tomto případě nelze zabránit nevratným důsledkům. Proto v případě podezření okamžitě kontaktujte lékaře, abyste předešli komplikacím.

Příčiny

Okamžitou příčinou apendicitidy u těhotných žen je infekce. Obvykle se jedná o Escherichia coli, méně často stafylokoky a streptokoky.

Kromě toho bylo identifikováno několik faktorů, které přispívají k výskytu popsané choroby:

 • fekální kameny;
 • zátky, které jsou tvořeny z hlenu a zabraňují jeho odtoku, což způsobuje stagnaci v lumenu slepého střeva a tím přispívá k vývoji a reprodukci mikroflóry;
 • zácpa
 • chronická střevní onemocnění, díky nimž se v oblasti slepého střeva tvoří adheze, zabraňující odtoku jeho obsahu;
 • přetížení červů - ve vzácných případech.

Apendicitida během těhotenství

Apendicitida je nejčastější příčinou chirurgického zákroku během těhotenství. Mezi těhotnými ženami se nachází 2-5% žen, u kterých se vyvinula apendicitida. Predispozičním faktorem je zvýšení objemu dělohy, což může způsobit přemístění slepého střeva a narušení jeho zásobování krví. A to zase vede k zánětlivým procesům. Existují další důvody pro vývoj apendicitidy během těhotenství: tendence k zácpě, přemístění céka, poruchy imunitního systému, což vede ke změně vlastností krve. Velkou roli hraje výživa a neobvyklé umístění slepého střeva v břišní dutině.

Diagnóza onemocnění zahrnuje krevní test, mikroskopii moči, ultrazvuk. Ale pouze pomocí laparoskopie můžete určit diagnózu slepého střeva. V každém případě to všechno začíná vyšetřením a výslechem ženy.

Hlavní příznaky apendicitidy během těhotenství

Jak rozpoznat zánět slepého střeva? Příznaky zánětu u těhotných žen jsou stejné jako u všech. U pacientů se teplota často zvyšuje a ukazatele pod podpaží a v konečníku se mohou velmi lišit. Základním znakem je náhlý nástup kolické bolesti, obvykle lokalizované v pravé iliakální oblasti. Ale v pozdějších fázích lokalizace se bolest může posouvat výš. Při akutním útoku zůstává pacient po dlouhou dobu v nucené poloze na zádech a nohy jsou přivedeny do žaludku, mělké dýchání, zrychlené. Měli byste také vzít v úvahu tepovou frekvenci, zvracení, nadýmání, dušnost. Kompletní krevní obraz ukazuje nárůst počtu červených krvinek.

Čím delší je toto období, tím více problémů může nastat při diagnostice, chirurgii a pooperační rehabilitaci. Proto je velmi důležité stanovit diagnózu včas. Samotné těhotenství komplikuje rozpoznání zánětu apendicitidy, zejména ve druhé polovině. Mnoho příznaků je považováno za normální během těhotenství..

Jak rozpoznat příznaky apendicitidy během těhotenství a co dělat

Jak rozpoznat příznaky apendicitidy během těhotenství a co dělat

Je možné včas rozpoznat apendicitidu u těhotných žen, jejichž příznaky se neobjevují obvyklým způsobem? Proč to vzniká??

Existuje mnoho předpokladů pro nástup zánětlivého procesu, ale hlavním je zvýšení dělohy, což způsobuje významné přemístění vnitřních orgánů, zejména střev. Neustálé narušení krevního oběhu v pobřišnici, které se postupně zvyšuje, může způsobit zánětlivé procesy nejen v dodatku, ale i v jiných orgánech.

Důvody jsou různé:

 • snížená obecná imunita;
 • přemístění umístění dodatku;
 • výskyt časté zácpy v důsledku podvýživy;
 • individuální anomálie umístění dodatku.

Lokalizace bolesti s apendicitidou

Příloha je proces cecum, který je považován za atavismus. Nevykonává žádné funkce, nese zátěž během procesu trávení, zatímco se může zanítit a způsobit velké problémy. Nachází se na dolním břiše vpravo, nejčastěji je lokalizována bolest se zánětem, přesná diagnóza je však někdy docela komplikovaná.

Navzdory příznakům apendicitidy u žen během těhotenství není možné určit nemoc a stanovit diagnózu pouze na základě jejich slov. Problémy s diagnostikou vznikají, protože rostoucí plod postupně vytlačuje všechny orgány, a proto nelze s jistotou říci, že bolest je z tohoto důvodu.

Komplikováním diagnózy je skutečnost, že u různých lidí nemusí být umístěna na stejném místě. Kromě toho je v rané fázi zánětlivého procesu bolest obvykle rozptýlená a její jasná lokalizace znamená, že situace ohrožuje.

Pokud se pokusíte shrnout dostupné informace, mohou se u níže popsaných forem objevit příznaky slepého střeva během těhotenství.

 • Podle průměrné postavy může být slepý proces umístěn napravo mezi hypochondrií a pánví. Současně je možné jeho individuální umístění - může být přemístěno ve směru jater nebo močového měchýře. V tomto ohledu k bolesti, která se objevuje v důsledku vývoje apendicitidy během těhotenství, jejíž příznaky jsou patrné, mohou být přidány další příznaky. Když je slepý střev umístěn výše nebo níže, je to nevolnost, dokonce zvracení, nepříjemné pocity v žaludku nebo pocity, jako u zánětu genitourinárních orgánů. V tomto případě může bolest vyzařovat do ledvin, tříslovně na pravém nebo pravém stehně.
 • Byly případy nástupu zánětu, který se cítil bolestí vlevo, žaludeční kolikou, a pouze s progresí nemoci se bolestivá oblast posunula dolů doprava.
 • Můžete očekávat standardní umístění oblasti bolesti, pokud je doba krátká, a jak roste plod, bude umístěn výše: na úrovni solárního plexu nebo blíže ke žebrům.

Je třeba si uvědomit, že to nemusí nutně znamenat zánět slepého střeva, příznaky během těhotenství, zejména v posledním trimestru, se mohou vyskytnout z různých důvodů, například spíše se projevuje silná bolest se zvýšenou tvorbou plynu. Tyto pravděpodobnosti dále komplikují stanovení apendicitidy u těhotných žen..

Příznaky slepého střeva

Měli byste však znát charakteristické příznaky apendicitidy u těhotných žen, k nimž dochází právě v důsledku zánětu tohoto malého procesu:

 • bolest roste, stav se rychle zhoršuje, povaha bolesti je kolická;
 • při pohybu, když se pokoušíte ležet na pravé straně, bolest zesiluje, ale pokud si lehnete na záda a přitáhnete nohy k žaludku, oslabí;
 • když se snažíte zjistit vývoj apendicitidy tlačením na břicho a náhlým uvolněním, nemusíte mít výsledek, u těhotných žen se očekávaná bolest nemusí vždy vyskytnout, a to ani v případě rozvíjejícího se zánětu;
 • vzhled slabosti, dokonce i mdloby;
 • je možné zvýšení teploty a teploměr ukáže různé hodnoty v konečníku a podpaží;
 • může nastat nevolnost a zvracení, tento příznak je však často interpretován jako toxikóza, zejména pokud je doba krátká;
 • obecný krevní test detekuje přítomnost zvýšeného počtu červených krvinek.

Protože všechny příznaky slepého střeva u těhotných žen nejsou specifické, musí být vyšetření povinné.

Diagnóza apendicitidy

Přesná diagnóza může být provedena okamžitě pouze vyšetřením laparoskopií. Prostřednictvím malého vpichu se do předpokládané oblasti lokalizace slepého procesu zavede sonda se senzorem, aby se viděl její stav. Pokud se objeví známky rozvoje zánětu, je dodatek okamžitě odstraněn. Tato metoda však není k dispozici na všech klinikách..

Pokud není k dispozici vhodné vybavení, pak je-li podezření, žena je umístěna v nemocnici, kde je sledován její stav. Při výrazném zhoršení je diagnóza potvrzena. Kromě toho se provádí test na rozbor moči. Vzhledem k tomu, že příznaky apendicitidy u žen během těhotenství a příznaky zánětlivých onemocnění močového ústrojí jsou podobné, může absence leukocytů v moči naznačovat apendicitidu, jejich přítomnost je příznakem onemocnění močového měchýře nebo ledvin.

Ultrazvuk se také používá ke stanovení stavu slepého procesu, ale v některých případech je neúčinný.

Pokud klasické metody nedokáží s jistotou určit patologii, zůstává žena pod dohledem lékařů. V tomto případě nemůžete užívat léky proti bolesti, aby byl obraz stavu jasný a známky apendicitidy u těhotné ženy umožnily lékařům analyzovat a přijímat opatření v souladu s nimi.

Je možné provést operaci

Léčba zaníceného slepého procesu může být pouze chirurgická a v žádném případě nemůže být odložena, protože toto onemocnění představuje závažné nebezpečí pro život.

Odstranění slepého střeva obvyklým chirurgickým způsobem se provádí v celkové anestézii, antibiotika jsou předepisována pacientovi, což způsobí minimální poškození matce a dítěti. To je nezbytné k tomu, aby se zabránilo zánětu po operaci, a také aby se zabránilo infekci plodu.

Terapie v období zotavení zahrnuje vitamíny, léky, které pomáhají normalizovat průtok krve, dobrá funkce střev. Doporučuje se také léky na podporu svalového tonusu dělohy a zabránění křeče. Obvykle předepsaný odpočinek.

Budoucí matka, která musela podstoupit operaci, bude pod dohledem lékaře až do konce těhotenství, protože existuje riziko předčasného porodu..

Pokud byl chirurgický zákrok proveden v posledních týdnech těhotenství, je prováděno zvýšené sledování stavu budoucí matky a plodu, jakož i zvláště pečlivé sledování procesu porodu. To je způsobeno tím, že při pokusu o otevření, chirurgické švy.

Nebezpečí zánětu slepého střeva

Taková patologie během těhotenství často nastává, asi 5% žen v různých časech se setká s takovým problémem. Proto se nemusíte bát, hlavní věc je, že pokud máte bolesti, vyhledejte pomoc.

V žádném případě by se neměly samoléčit, brát léky proti bolesti, odložit návštěvu kliniky. Výskyt kolických nebo tažných bolestí může znamenat počátek slepého střeva během těhotenství, následky pro dítě mohou být tragické. Proto je lepší hrát bezpečně.

Existuje určité riziko expozice lékům, které žena bude muset podstoupit před a po chirurgickém zákroku, ale riziko užívání těchto léků je mnohem nižší než účinky peritonitidy, která začne, pokud nebude zánětový dodatek včas odstraněn. V tomto případě může žena zemřít.

Pokud si lékař není jistý, že příčina bolesti leží jinde, musí o určení operace rozhodnout na vlastní odpovědnost.

Obzvláště nebezpečná situace nastává, pokud těhotná žena trpí akutním apendicitidou. V takovém případě může krátkodobá absence nouzových opatření vést dokonce k úmrtí.

U více než poloviny žen se však častěji projevuje nekomplikovaná forma apendicitidy. Na konci období porodu dítěte je riziko rozvoje patologie vyšší, zánět může mít závažnou formu, například flegmonální, která se změní na peritonitidu.

V různých časech je míra rizika různá, existují však smutné statistiky:

 • v nekomplikované formě dochází k spontánnímu potratu nebo neúspěšnému porodu v 15% případů;
 • přechod apendicitidy na peritonitidu, ve 30% případů končí smrtí plodu. Je to důsledek celkového stavu ženy s rozvojem peritonitidy, kdy normální interakce plodu a jeho přísun kyslíku není možné..

Možné komplikace, které mohou nastat kdykoli:

 • ztráta dítěte;
 • včasné doručení;
 • různé komplikace po operaci;
 • akutní střevní obstrukce;
 • dysfunkce svalů dělohy;
 • nedostatek kyslíku v krvi, který může vést k fetální hypoxii;
 • po porodu může dojít ke krvácení.

Největší riziko nežádoucích účinků je v prvních několika dnech po operaci.

Závěr

Jsou-li bolesti, slabost, nevolnost, neměli byste za toxikózu vinit všechno. V rané fázi mohou být příznaky apendicitidy podobné obvyklým menším onemocněním těhotné ženy, takže je nejlepší se poradit s lékařem.

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter.

V nouzi. Apendicitida během těhotenství

Apendicitida během těhotenství. Známky a diagnóza apendicitidy.

Budoucí matky obvykle spojují bolest břicha s těhotenstvím. Ve většině případů je to pravda. Proto můžete během těhotenství přeskočit příznaky apendicitidy. Abyste tomu zabránili, musíte vědět, jak se toto zákeřné onemocnění projevuje.

Apendicitida neboli zánět slepého střeva je jednou z nejčastějších nemocí břišních orgánů. U žen s apendicitidou je až 3–3,5% těhotných žen. Výskyt akutní apendicitidy u těhotných žen je mírně vyšší než u ostatních žen.

Přesné příčiny apendicitidy nejsou úplně známy. Existuje několik verzí. Podle jednoho z nich je vývoj apendicitidy přímo spojen s blokádou lumenu mezi slepým střevem a slepým střevem. K zablokování může dojít v důsledku tvorby malých fekálních kamenů - coprolitů, které uzavírají lumen, čímž narušují přísun krve v procesu, což vede k jejím otokům a zánětlivým projevům..

Těhotenství může být predispozičním faktorem pro vývoj apendicitidy. Toto je vysvětleno růstem a zvětšením dělohy, který, když zabírá více místa v pánvi, vytlačuje slepý střev, narušuje jeho přívod krve, což vede k rozvoji zánětu.

Příznaky apendicitidy během těhotenství

Existují jednoduché (tj. Katarální) a destruktivní (flegmonální, gangrenózní a perforované) formy apendicitidy. Všechny jsou fázemi vývoje jediného procesu a pro jejich výskyt v progresivním průběhu onemocnění je nutný určitý čas: pro katarální apendicitidu (pokud je do zánětlivého procesu zapojena pouze mukózní membrána slepého střeva) - 6 až 12 hodin, pro hlenovou tkáň, submukózu a částečně na svalové vrstvě) - 12–24 hodin, pro gangrenózní (když je pozorována smrt všech vrstev stěny slepého střeva) - 24–48 hodin: později může dojít k perforaci slepého střeva, při které střevo vstupuje do břišní dutiny.

Projevy apendicitidy do značné míry závisí na patologických změnách v procesu, stejně jako na jeho umístění v břišní dutině. Dokud je zánětlivý proces omezen na samotný proces, aniž by šlo o peritoneum - vrstvu pojivové tkáně pokrývající stěny a orgány břišní dutiny - projevy nemoci nezávisí na umístění v břišní dutině ve srovnání s jinými orgány a jsou vyjádřeny bolestmi v horní třetině břicha, které se postupně jsou posunuty dolů do pravé poloviny břicha. V tomto případě se může objevit nevolnost, zvracení. Bolesti břicha mohou být malé a vyskytují se nejen v pravé iliakální oblasti, ale také v jiných částech břicha. Bolest během vyšetření není často detekována okamžitě a je stanovena výrazně vyšší než děloha, často je největší bolest stanovena v pravé bederní oblasti. Zvýšení bolesti v poloze na zádech je charakteristické tlakem těhotné dělohy na zanícenou oblast.

S dalším rozvojem zánětlivého procesu se bolest objevuje v pravé iliakální oblasti - v dolním břiše nebo vyšší, až do hypochondrium, v závislosti na stupni vytěsnění děložního procesu, tj. Na délce těhotenství. Příznaky peritoneálního podráždění (bolestivost s ostrým odstraněním ruky stisknutí na přední břišní stěně) chybí u těhotných žen nebo jsou slabě vyjádřeny v důsledku natažení břišní stěny. U těhotných žen mohou být všechny příznaky expresivní a objevují se pozdě.

Mezi další rysy apendicitidy lze rozlišit atypické umístění dodatku. Takže s „vysokým“ umístěním slepého střeva (pod játra) se mohou objevit symptomy gastritidy s bolestí v horní části břicha, nevolností a zvracením. Na "nízkém" místě (v pánvi), zejména pokud proces hraničí s močovým měchýřem, může být obraz cystitidy - zánět močového měchýře, s bolestmi vyzařujícími na noze, perineum, s častým močením v malých porcích.

Vývoj apendicitidy u těhotných žen také ovlivňuje plod, zejména pokud se apendicitida vyvinula ve druhém trimestru těhotenství. Nejčastější komplikací těhotenství je hrozba ukončení. Mezi další komplikace patří pooperační infekční procesy, střevní obstrukce. Ve vzácných případech dochází k předčasnému oddělení normálně lokalizované placenty, když placenta exfoluje ze stěny dělohy ve více či méně rozšířené oblasti. V této situaci závisí prognóza na stupni odloučení - s malým odloučením a zahájením včasné léčby lze udržet těhotenství. Chorioamnionitida (zánět membrán) a nitroděložní infekce plodu vyžadují antibiotickou terapii.

Pravděpodobnost komplikací je zvláště vysoká během prvního týdne po operaci. V tomto ohledu jsou po apendektomii všichni pacienti předepisováni léky, které uvolňují svaly dělohy. Pro prevenci infekčních komplikací po apendektomii u těhotných žen jsou antibiotika předepisována všem pacientům.

Exkurze anatomie

Diagnóza apendicitidy u těhotných žen

Diagnostika začíná důkladným průzkumem a vyšetřením. Pacienti často trpí horečkou a bolestivostí (od tolerantní po velmi silnou) v pravém dolním břiše, při chůzi nebo hmatu (a často dokonce v klidu). Pokud zánět dosáhl pobřišnice, často je pozorována „rebound“ bolestivost. To znamená, že když lékař přitlačí na žaludek a poté rychle vytáhne ruku, bolest se na krátkou dobu zesílí..

V případě infekce se zvyšuje počet bílých krvinek (bílých krvinek) v krevním testu. V časných stádiích slepého střeva, před infekcí, může být normální, ale častěji je pozorováno alespoň mírné zvýšení počtu bílých krvinek. Apendicitida bohužel není jedinou podmínkou, která způsobuje zvýšení počtu bílých krvinek. Téměř jakákoli infekce nebo zánět může vést ke zvýšení počtu bílých krvinek. Za přímý důkaz apendicitidy proto nelze považovat pouze zvýšení počtu bílých krvinek..

Mikroskopie moči Jedná se o mikroskopický močový test, který detekuje červené krvinky, bílé krvinky a bakterie. Močový test se obvykle mění, pokud se v ledvinách nebo močovém měchýři vyskytne zánět nebo kameny, které mohou být někdy zaměněny s apendicitidou. Změny v moči tedy indikují patologický proces v ledvinách nebo močovém měchýři, zatímco normální výsledky močové mikroskopie jsou charakterističtější pro apendicitidu.

Ultrazvuk. Jedná se o bezbolestný postup, při kterém se zvukové vlny používají k vidění vnitřních orgánů. Ultrazvuk může odhalit zvětšený dodatek nebo absces. S apendicitidou je však příloha viditelná pouze u 50% pacientů. Neschopnost vidět dodatek vermiformu během ultrazvuku proto nevylučuje apendicitidu.

Laparoskopie. Jedná se o chirurgický postup, při kterém je tenká vláknová optická trubice s kamerou vložena do břišní dutiny skrz malou díru v břišní stěně. Laparoskopie umožňuje vidět slepé střevo a další orgány břišní dutiny a pánve.

Pokud je u těhotné ženy zjištěna slepá střeva, můžete ji okamžitě odebrat. Operace se provádí na pozadí celkové anestézie nebo epidurální anestézie - injekce anestetika do prostoru nad tvrdou skořepinou míchy, v důsledku čehož se anestetizuje chirurgický zásah a nohy..

Neexistuje žádná studie, s výjimkou laparoskopie, s níž můžete určitě diagnostikovat apendicitidu. Proto s podezřením na slepá ulička může být taktika jednání následující. Nejprve je pacient sledován v nemocnici. Pokud 2 hodiny pozorování nepřinesou úplnou jasnost, provede se diagnostická laparoskopie nebo chirurgický zákrok, v závislosti na schopnostech nemocnice.

Léčba apendicitidy během těhotenství

U apendicitidy je možná pouze chirurgická léčba - apendektomie. Antibiotika se začínají podávat před operací, jakmile je stanovena diagnóza, s cílem zabránit pooperačním hnisavým komplikacím.

V současné době se k odstranění vermiformního dodatku používají dvě metody: tradiční operace prováděná pomocí řezu a endoskopická operace, která se provádí pomocí vpichů pod kontrolou televize.

Když se provede slepá střeva řezem, kůží a vrstvami břišní stěny nad oblastí slepého střeva, provede se řez 8 až 10 cm. Chirurg si prohlédne slepý střev. Po prozkoumání oblasti kolem slepého střeva, aby se ověřilo, že v této oblasti nejsou žádné další nemoci, se odstraní. Pokud existuje absces, může být vypuštěn pomocí odtoků (gumových trubic), které vycházejí z abscesu a ven skrz řez. Potom se řez sešije.

Novou metodou pro odstranění slepého střeva je použití laparoskopu - jedná se o optický systém připojený k videokameře, který umožňuje chirurgovi nahlédnout do břicha prostřednictvím malé propíchnuté díry (místo velkého řezu). Je-li zjištěna slepá střeva, je dodatek odstraněn pomocí speciálních nástrojů, které jsou vloženy do břišní dutiny, jako je laparoskop, malými otvory. Výhody použití laparoskopie apendicitidy jsou: snížení pooperační bolesti (protože bolest se vyskytuje hlavně v důsledku incizí) a rychlejší zotavení, stejně jako vynikající kosmetický účinek. Další výhodou laparoskopie je to, že umožňuje chirurgovi nahlédnout do břišní dutiny a provést přesnou diagnózu v případech, kdy je zpochybněna diagnóza apendicitidy. Laparoskopické odstranění slepého střeva je nejlepší chirurgickou metodou, zejména u těhotných žen..

Pooperační období

Léčba těhotných žen v pooperačním období, prevence a léčba komplikací akutní apendicitidy se provádí podle pravidel přijatých v chirurgii s přihlédnutím k řadě funkcí. Po operaci nevkládají náklad a led na žaludek (to může vyvolat těhotenské komplikace), při rozšiřování režimu buďte opatrní, při výběru prostředků zaměřených na zlepšení střev. Používá se fyzioterapie, která pomáhá nejen zlepšit funkci střev, ale také pomáhá udržovat těhotenství. Používejte antibiotika, která nejsou schopna poškodit plod. Prevence předčasného ukončení těhotenství po chirurgickém zákroku spočívá v delším zachování klidu v posteli a použití vhodné léčby: sedativa, s hmatatelnými kontrakcemi dělohy - čípky s papaverinem nebo síranem hořečnatým, endonazální elektroforéza vitaminu B1.

Po propuštění z nemocnice jsou tyto těhotné ženy zařazeny do rizikové skupiny pro hrozbu předčasného ukončení těhotenství, ke kterému může dojít i později po operaci, proto jsou přijata preventivní opatření k zachování těhotenství.

Plod u těchto žen je považován za infikovaný intrauterinní infekcí a přijímá nezbytná opatření ke sledování jeho vývoje, stavu plodu a placenty - (ultrazvuk, hormonální vyšetření, dopplerometrie). S projevy placentární nedostatečnosti (když plod postrádá kyslík a živiny) je žena hospitalizována a odpovídajícím způsobem léčena.

Péče o práci, která nastala v časném pooperačním období (1-3 dny po operaci), se vyznačuje péčí. Aplikujte těsné bandážování břicha (aby se zabránilo divergenci šití), úplná anestézie s rozšířeným použitím antispasmodik. Během porodu je trvale zabráněno nitroděložní hypoxii (nedostatek kyslíku) plodu. Období exilu je zkráceno disekcí perineum, protože při pokusech se nitrobřišní tlak zvyšuje se zátěží na přední břišní stěně, což negativně ovlivňuje pooperační stehy.

Bez ohledu na to, do jaké míry je porod chráněn před chirurgickým zákrokem, jsou vždy vedeni s dostatečnou opatrností v souvislosti s tendencí ke komplikacím: anomálie pracovních sil, krvácení v následném a časném poporodním období.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti